PDA

View Full Version : Hukukçu/Avukat arkadaşlara bir soru (tek imzalı çek)

Redrum
06.Temmuz.2011, 23:32
Arkadaşlar çeklerde çift imza olması gerekiyor. Eğer tek imza olursa, kambiyo senedi vasfına sahip midir ve kambiyo senetlerine ilişkin takip başlatılabilir mi ?

BaGa TaRKaN
06.Temmuz.2011, 23:38
Hukuk Okumaya Karar Verdim :zuhaha

Bu Aralar Patladı Gitti Bu Hukuk :D

Redrum
06.Temmuz.2011, 23:41
Aman diyeyim çok sevmiyorsan sakın başlama çünkü sevmeden yapılacak bir iş değil :) Ama senin yaşın epey vardı diye hatırlıyorum herhalde şaka yapıyorsun ben yine de cevap vereyim dedim :)

kalemci
06.Temmuz.2011, 23:50
ChristianIV adlı arkadaşa sor o okuyordu hukuk enstantanelerde var profili :)

Redrum
06.Temmuz.2011, 23:58
Koskoca forumda yok mu yahu bir avukat şöyle :)

Nedvedmania
06.Temmuz.2011, 23:59
Bi tane vardı ama A.Faruk onu halk içine çıkamaz duruma getirdi :n:

Suicider
07.Temmuz.2011, 00:01
Hukuk okumuyorum ama bizde hukuk dersleri görüyoruz.Benim bildiğim çek geçerli oluyor fakat başka durumlar oluyordu tam hatırlamıyorum şuanda ah şu ezberci eğitim :D

kalemci
07.Temmuz.2011, 00:01
aynen ondan bahsediyorum bende :) ama o arkadaş ve yakın çevresi daha çok ceza hukukçusu gibiler şike-teşvik filan biliyor:)

meddah
07.Temmuz.2011, 00:05
Şimdi bir diğer mesele, ki bu yeni 2010 tarihli birkaç yargıtay kararına konu olmuş bir mesele, o da şu. Firmanızın imza sirkülerine, yahut genel ifadesiyle, ticari belgelerdeki belirlenen yetkililerin durumuna göre, çift imza gerekli, her türlü ticari işlem kuşkusuz, çek işleminde de, tek imza var, ikincisi yok. Şu veya bu nedenle, kötü niyet, iyi niyet, onlar konu dışı, objektif yaklaşımda bulunuyorum. Yargıtayın eski kararları, böyle bir durumda, geçerli ve yeterli keşideci imzası içermediği için, çek geçersiz deniyordu. Hatta kökleşmiş içtihat boyutuna dahi yaklaşmıştı diyebilirim. Oysa Mart 2010 tarihli bir yargıtay kararı, diyor ki, ticaret kanunundaki genel olarak kambiyo senetlerine ilişkin bir kural, yetkisiz bir temsilcinin, kambiyo senedi düzenlemesi halinde, o temsilcinin şahsi sorumluluğu vardır, hükmünden hareketle, o tek imza sahibinin, hem çekte hesap ibraz tarihinde hesapta para bulundurulmaması nedeniyle, cezai sorumluluğu olduğunu dahi vurguluyor. Yani bu karar belki daha ardışık kararlarla, kökleşmiş içtihat haline gelmedi, ama, en yeni sayılabilecek bir kararında bu çekleri, ticaret kanununa göre geçerli bir çek olarak kabul etmekte. Firma adına geçerli, hayır onu demiyor, diyebilmesi mümkün değil ama, o imzalayan kişiyi bağlar ve de cezai açıdan halk deyişiyle yakar.

Aşağıdaki linkte Ömer Sivrihisarlı'nın konuşmasının 13. paragrafı.

http://www.ito.org.tr/wps/portal/duyurular?WCM_GLOBAL_CONTEXT=ito_portal_tr/ito-portal/duyurular/gm-duyurular/b8285000455173a5b368ff610098f25c

Redrum
07.Temmuz.2011, 00:06
Hukuk okumuyorum ama bizde hukuk dersleri görüyoruz.Benim bildiğim çek geçerli oluyor fakat başka durumlar oluyordu tam hatırlamıyorum şuanda ah şu ezberci eğitim :D

Ya şimdi tabii ki birisi oraya imzasını atmışsa sorumludur. Hukuki cezai sorumluluğu vardır. Ama kambiyo senetlerine ilişkin takip mi yapılır yoksa genel hacize ilişkin mi? mesele bu.
Eğer çek tek imzalıyken kambiyo vasfını taşıyorsa, kambiyoya ilişkin takip yapılır aksi halde genel hacze dayalı. Bunu öğrenmek istememin nedeni, genel hacze ilişkin takip açtığında adamlar bir itirazla takibi durdurabiliyor ve dava açman gerekiyor mahkemeyle falan uğraşıyorsun. Ama kambiyoya ilişkin olursa itiraz falan edemiyor takip devam ediyor paşalar gibi alıyorsun alacağını.

Redrum
07.Temmuz.2011, 00:08
Aşağıdaki linkte Ömer Sivrihisarlı'nın konuşmasının 13. paragrafı.

http://www.ito.org.tr/wps/portal/duyurular?WCM_GLOBAL_CONTEXT=ito_portal_tr/ito-portal/duyurular/gm-duyurular/b8285000455173a5b368ff610098f25c
Abim evet hukuki ve cezai sorumluluğu var elbette, ama çekin kambiyo vasfı olur mu olmaz mı önemli olan o aslında. Yoksa cezai olarak dolandırıcılıktan hapis de yiyebilir mesela.

meddah
07.Temmuz.2011, 00:12
O zaman şöyle:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=60323

Redrum
07.Temmuz.2011, 00:16
Abi çok yardımcı oluyorsun şu an tek umudum sensin de :) Ben oraları okudum mesele şu, o arkadaş o maddeden yani;

TTK m.590: "Temsile salâhiyetli olmadığı halde bir şahsın temsilcisi sıfatiyle bir poliçeye imzasını koyan kimse, o poliçeden dolayı bizzat mesul olur ve poliçeyi ödediği takdirde temsil olunan haiz olabileceği haklara sahip olur. Salâhiyetini aşan temsilci için dahi hüküm böyledir."

şu son yargıyı yani;

maddeleri gereği çekte imzası bulunan kişi borçlu gösterilerek kambiyo senetlerine mahsus takip başlatılabilir.

Nasıl çıkarıyor? Öyle bir şey geçmiyor ki. "Bir şahsın temsilcisi sıfatıyle" ifadesindeki şahıs kelimesi, tüzel kişileri de kapsarsa ancak çıkarabiliriz o anlamı.

El Barto
07.Temmuz.2011, 00:18
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=32240

Şuradaki soru ve cevabı yardımcı olabilir.

meddah
07.Temmuz.2011, 00:27
Abi çok yardımcı oluyorsun şu an tek umudum sensin de :)

Emeğe saygıda son nokta.

Barto'nunki de yaramıyor işe galiba.

Redrum
07.Temmuz.2011, 00:30
Emre abinin yazdığında şöyle bir nokta var, o yargıtay kararında, şirketin sorumlu olmayacağı kişinin sorumlu olacağı söyleniyor. Yani şirket sorumlu olmuyorsa o halde kambiyo senetlerine ilişkin takip açılamaz yani sanırım.
Teşekkür ederim yine de her yardımcı olmaya çalışana :)

Nedvedmania
07.Temmuz.2011, 00:31
Hahaha Emre Abi önemsenmiyor artık :n:

meddah
07.Temmuz.2011, 00:34
Ha, onu ilk linkteki amca da demiş galiba:

bu çekleri, ticaret kanununa göre geçerli bir çek olarak kabul etmekte. Firma adına geçerli, hayır onu demiyor, diyebilmesi mümkün değil ama, o imzalayan kişiyi bağlar

BaGa TaRKaN
07.Temmuz.2011, 00:36
:D

Kimse Benim Kaderdaşıma Laf Atamaz Emre Barto Benim Himayemde Artık :)

Redrum
07.Temmuz.2011, 00:39
Ha, onu ilk linkteki amca da demiş galiba:

İşte o amcamın fikrini patrona karşı kaynak olarak tam gösteremeyeceğimi düşündüm, gerçi 4. sınıf falan okuyor olsam anlardım firmanın sorumlu olmaması demek = kambiyo takibi yapılamaması demek midir yoksa değil midir. Ama herhalde değil demektir yani şansımı deneyeceğim. Yoksa onu da belirtirlerdi ekstra olarak.

A.FaruK
07.Temmuz.2011, 03:09
Hukuk alanında CristianV adlı arkadaşa danışmanızı öneririm. Kendisi hem hukukçu hemde hukukçu ve savcı tanıdıkları var. Bence ehline bi müracaat edin (:

sui generis
07.Temmuz.2011, 04:40
hukuk okuyorum ama bilmiyorum :) daha bilgilerim kişiler, aile ve anayasa hukukundan ibaret :)

Redrum
07.Temmuz.2011, 23:46
hukuk okuyorum ama bilmiyorum :) daha bilgilerim kişiler, aile ve anayasa hukukundan ibaret :)

Desene benim gibi birinci sınıfsın böyle artistik söylemene gerek yok :D

Ben de staj yapıyorum da, o yüzden lazım oluyor.

sui generis
07.Temmuz.2011, 23:50
Desene benim gibi birinci sınıfsın böyle artistik söylemene gerek yok :D

Ben de staj yapıyorum da, o yüzden lazım oluyor.

yok be abi ne artistliği :) hangi üniversiteden mezunsun abi

RaSenGan
07.Temmuz.2011, 23:52

O da birinci sınıfmış işte :D

Redrum
07.Temmuz.2011, 23:53

İstanbul hukuktayım üstad daha 1. sınıfım ben :)

sui generis
07.Temmuz.2011, 23:56
staj diyince ben de mezun falan sandım. bende iü deyim. :) tek-çift-i.ö ?

Redrum
07.Temmuz.2011, 23:57
staj diyince ben de mezun falan sandım. bende iü deyim. :) tek-çift-i.ö ?

Tek. Hocam yazın boş durmayayım çalışayım dedim konuştum şişlide bir hukuk bürosunda çalışıyorum öyle :)

sui generis
07.Temmuz.2011, 23:58
yok artık bende tekim :) ne yaptın sınavları ?

Redrum
08.Temmuz.2011, 00:02
Aileden kaldım. Dur seni faceden falan ekleyeceğim olmaz öyle şansa bak ya :D Belki de her gün gördüğüm adamsın :D

RasAnt
09.Temmuz.2011, 01:18
Konuyla ilgili değilde benbenim redrumun hergün gördüğü birimiymiş,merak eettimde :D

sui generis
09.Temmuz.2011, 02:07
kural olarak öyle olması gerekir. çünkü aynı sınıftayız ama sınıf 500 kişilik :) o yüzden ben hiç hatırlamıyorum simaen. :)