PDA

View Full Version : Sarı Siyah Bir Aşk Hikayesi

sakary Ali
09.Temmuz.2011, 18:05
Kariyere başlamadan önce Bağış Erten'in yazdığı yazıyı paylaşmak istiyorum.Biraz uzun ama olsun.

Her şey 2002’deki şampiyonluk ve aynı sezon Feyenoord’a karşı kaybedilen UEFA finalinin hemen ardından gelen ekonomik krizle başladı. Kulüp borsaya açılmıştı ama iki sene içinde kendini ödeyemeyeceği borçlar altında buldu. Durum o kadar kritik hale geldi ki Westfalen Stadı’nı bir emlak şirketine satmak zorunda kaldılar. Daha da kötüsü oldu. 2005 yılında krizden çıkarsın diye Şampiyonlar Ligi’ne gitmek için büyük yatırım yaptılar. Ama beklenenin aksine son anda küme düşmekten kurtuldular ve iflas bayrağını çektiler. Yeni başkan Watzke acı konuşuyordu: “Sahip olmadığımız bir parayı harcadık. Şampiyonlar Ligi’nde uzun yıllar yer alırız diye düşünüyorduk. Her şey tersine döndü.” Artık anlamışlardı: Eski usullerle, ‘kimsenin Dortmund’da alacağı kalmaz’ masallarıyla, ‘büyük transfer şart’ mantığıyla yürümeleri mümkün değildi. Almanya’nın en köklü kulüplerinden biri de olsalar, 100 yaşını da doldursalar yeni yöntemler bulmalıydılar.

Önce taraftar takımına sahip çıktı. “We are Borussia” (Biz Borussia’yız) kampanyasıyla sadece onlar değil, Dortmundlu şirketler de, kamu kurumları da takıma sahip çıktı. Bankalardan borç öteleme, futbolculardan indirim talep ettiler. Maaşları ödemek için kredi çektiler. Öyle kötü dönemler yaşadılar ki, ezeli rakiplerinden Bayern Münih, yardım teklif etti. Reddettiler. Bir seks-shop zinciri sponsorluk teklifinde bulundu. Onu da reddettiler. Kendi küllerinden doğacaklardı. Başkalarının yardımıyla değil.

Marka değeri buymuş

2006’da 15 yılda geri ödemeli 79 milyon euroluk bir kredi buldular.
Hayır, bu parayı transfere harcamadılar. Önce statlarının yüzde 51’ini geri aldılar. Böylece stadyumun kaderi hakkında söz söyleme hakkını da elde etmiş oldular.

Artan parayı da ödemelerine sadakat göstermek için kullandılar. Böylece kredi sicilleri temizlendi. İki yıl sonra imzaladıkları sponsorluk anlaşmasından 12 yıllığına 50 milyon euro elde ettiler. Hayır, onu da transfere harcamadılar. Statlarının tamamını geri aldılar. Bu üç yıllık süreçte söyledikleri netti: “Geleceği kurtarmak için yapmak zorundayız.”

Ama saha içi başarıdan eser yoktu. 2005 ve 2006’da ligi yedinci bitirdiler. 2007’de 9. sıraya indiler. 2008’de krizin son yılında 13.lüğü bile gördüler. Ellerindeki oyuncuları satmak zorundaydılar. Sattılar. Frei’yı, Rosicky’yi, Odonkor’u, Valdez’i göndermekte hiç tereddüt etmediler. Ama getirisi çok olmadı. Hiçbiri 10 milyon eurodan fazla etmedi.

Maaşlara bütçe ayarı

Başka bir yol bulmalıydılar. Buldular. Almanya’nın tribüne en fazla seyirci çeken takımı olarak, bizde çok meşhur olan marka değeri sayesinde ticari gelirlerini inanılmaz arttırdılar ve 60 milyon euroluk bir gelir elde ettiler. Bu rakamın 39 milyonu sponsorluk anlaşmalarından, 8 milyonu forma satışından, 9 milyonu yiyecek-içecek satışından, kalanı da stadyumun dışarıya kiralanmasından geldi. Bu kategoride Arsenal’den, Juventus’tan daha fazla gelire sahiptiler ve bu sayede, 103.5 milyon euroluk bütçeleriyle, yıllar sonra, 2008’de (111 milyon euroluk Fenerbahçe’nin hemen altında) Deloitte Para Ligi’ne çıktılar. Sıralamada onlardan daha iyi dört Alman takımı vardı: Bayern Münih, Hamburg, Schalke ve Werder Bremen. Ama ‘olsun’du, suyun üzerine çıkmışlardı nasılsa.
Oysa sadece gelirleri yoluna koymak yetmiyordu. Harcamaları da kontrol etmeleri gerekiyordu. Ettiler. Son üç yılda 100 milyon eurodan fazla gider yazmadılar. Maaşlar bütçenin yüzde 50’sini hiç aşmadı. Hatta geçen sene bunu yüzde 46’ya çekmeyi de başardılar. Son beş senedir transfer bütçeleri 10 milyon euro civarında. Büyük isimler getirmek yerine BVB Academy’den çıkanlara, yeni Nuri’lere, ucuz transferlere yöneldiler. Nokta atışı yapmaktan başka çareleri yoktu.

Seyirci çok, gelir az

Halihazırda Bayern, onlardan üç kat daha fazla bütçeye sahip. Futbolcularına İngiliz orta sıra kulübü Bolton’dan fazla vermiyorlar. Avrupa kupalarında sürekli yer almadıkları için zenginler kulübü Money League’in en az TV gelirine sahip takımı onlar (22 milyon euro). Forma reklamından aldıkları pay yıllık 7 milyon euro (yani bizim Üç Büyükler rayicinde). Asıl garip olan şeyse şu: Avrupa’nın en fazla seyirci çeken iki takımından biri olarak, maç günü gelirleri çok düşük Dortmund’un. Çünkü krizi bilet fiyatlarına hiç yansıtmadılar. Sarı-Siyahlılar her sezon, takım sıralamada nerede olursa olsun, ortalama 75 bin civarı seyirci çekiyor tribüne. Geçen sezonki ortalamaları 76 bin 400. Bu sezon 51 bin 200 kombine sattılar. En büyük taraftar güçleri olan kale arkası Südtribüne’deki ‘Sarı Duvar’da maç seyretmenin bedeli hâlâ 12 euro. Bu sayede her maç 25 bin kişi o kale arkasını dolduruyor ve (Liverpool’un KOP’u dahil) Avrupa’nın en büyük kale arkası kitlesine imza atıyorlar. Bundesliga’da ortalama 19 euro, yere göğe konmayan Premier League’de 51 euro iken inatla ucuz bilet satıyorlar. Ortalama kombine fiyatı ise 459 euro (Saracoğlu’nda kale arkası kombinesi yaklaşık 350 euro). Üstelik UEFA’ya inat ayakta maç seyrediyorlar. Bu sezon sahaları hiç kapanmadı. Hiç taşkınlık yapmadılar.
Tek bir şey eksikti: Böyle bir takıma, ancak buna uygun bir teknik adam. Onu da buldular. Mainz’i mucizevi bir şekilde İkinci Lig’den Avrupa kupalarına taşıyan Jurgen Klopp aranan isimdi. Ve böylece mucize için her şey hazır hale geldi.

Bu bir peri masalıdır

Bu sezon bir milyon dolardan daha fazla paraya aldıkları tek oyuncu 22’lik Lewandowski’ydi. Kagawa’yı 350 bine, ligin en iyi golcülerinden Barrios’u geçen sezon 4 milyon euroya aldılar. Fakat iyi başlayan sezonda bu sefer de sakatlıklarla başları belaya girdi. Ellerindeki en fazla milli olan oyuncu, kaptanları Sebastien Kehl’di, sadece 6 maç oynayabildi. En iyi zamanında Kagawa, sezonu kapattı. Takımın tecrübe abidesi Kringe bir kez bile forma giyemedi. Owomoyela ve Muhammed Zidan da aynı beladan 10’dan fazla maçta yoktu. Yine de takım kimyasına güveniyorlardı. 16’sından beri bir mücevher gibi baktıkları, bir dönem Feyenoord’a ‘yatılı okul terbiyesine’ gönderdikleri Nuri’ye başrol verdiler. 18’lik Götze’yi altyapıdan çıkardılar. Barrios’tan Chapuisat performansı aldılar. 21’lik Grosskreutz’ten, 22’lik Hummels’den, 23’lük Schmelzer’den milli takımlık performans çıkardılar. Yaş ortalaması 24.7 olan bir takımla zafere koşmaya başladılar.

Son şampiyonluğu gören tek adam Dede’yi güzel uğurlamak istiyor Dortmund. Geçen sezon içerideki son maçlarına gitmiştim. Yıllar sonra Şampiyonlar Ligi’ne gitme fırsatını yakalamışlardı. O maçta Nuri penaltı kaçırdı ve Wolsfburg’u yenemediler. Ama maç sonunda kahretmek yerine takımdan ayrılan Tinga’yı uğurladılar. Tribünler “Bu güzel sezon için size teşekkür ederiz” diyen bir pankart açtı. Bunun için bile değmez mi? Bu bir peri masalı değilse, nedir? Şampiyonluğu kaybetseler bile...

“We are Borussia”

http://4.bp.blogspot.com/_ur8Ikx5GOBU/TVBPvbCcJgI/AAAAAAAAAE4/z08JG61dikg/s1600/bourissia%2Bdortmund.jpg

GeNç KaRTaL
09.Temmuz.2011, 18:07
Kariyerinizde başarılar dilerim.Umarım uzun soluklu,zevkli bir kariyer olur.

MuraTBudaN
09.Temmuz.2011, 18:28
Başarılar Sakaryalı :)

K1nq35
09.Temmuz.2011, 18:30
Başarılar SakarYALI :)

yigitgk
09.Temmuz.2011, 18:40
Başarılar dilerim. Dünya'da Fenerbahçe'den sonra en sevdiğim takım. Bu takımla her zaman kariyer açarım. Bu oyunda da açtım ve başarılı oldum. Çok süper bir takım her anlamı ile. 175.000 Euro transfer bütçesi var. Oyuncu satıp alarak halledebilirsin.

sakary Ali
09.Temmuz.2011, 19:20
ben kocaelispoıru alıup sakaryata 10 atuıtm bi amçta
At canım ne olacak :)

Başarılar dilerim. Dünya'da Fenerbahçe'den sonra en sevdiğim takım. Bu takımla her zaman kariyer açarım. Bu oyunda da açtım ve başarılı oldum. Çok süper bir takım her anlamı ile. 175.000 Euro transfer bütçesi var. Oyuncu satıp alarak halledebilirsin.

Benim de Avrupa'da en sevdiğim takımların başında gelir.Artık zaten takımıda sahiplendim ben.Müthiş taraftarımız var gerçekten.Bu sene lig maçlarımızın çoğunuda takip ettim.Daha önceki dönemlerde kariyerimde olmuştu.

Transfere pek sıcak bakmıyorum ama ilerleyen zamanlarda bilgilendireceğim.

sakary Ali
09.Temmuz.2011, 19:26
2002'de ki büyük krizin ardından takım gençleştirme akademeleri kurdu.Bu akademilerden bir taneside menajer yetiştirme akademisiydi.2006 yılında BVB Academy kuruldu ve ilk menajer öğrencilerinden biride bendim.

Dortmund gerçekten her işi sağlama alıyordu.Bu kurslarıda müthiş düzeyde yaptılar.3 yılda burada kurs gördükten sonra geçen yıl Dortmund minik takımında çalışmıştım.Tabi bu süreçte Dortmund'u 2 defa şampiyon yapan Ottmar Hitzfeld gibi kaliteli isimlerden de ders aldık.Şu anki teknik direktörümüz Jurgen Klopp bizzat kendisi ilgilenirdi.

Aslında Jurgen Klopp ile uzun bir yolculuğa çıkmıştı takım.Klopp 2008-2009 sezonunda 6. 2009-2010 sezonunda takımı 5.yapmıştı.Ancak elde olmayan sebeplerden ötürü ayrılacağı konuşuluyordu.

Sezon bitmiş herkes yavaş yavaş tatile çıkmış hatta dönüyorlardı.Ben ise Türkiye'den dönmüş Almanya'da idim.Başkanımız Reinhard Rauball telefonla aradı ve evine çağırdı.Klopp'un ayrılmasının ardından acaba Dortmund yönetimi kendi yetiştirdiğini birini takımın başına getirir mi diye hayaller kuruyordum.

Eve gittiğimce Klopp'da oradaydı.Yönetim kurulundan birkaç kişi ile birlikte.Belli ki bir toplantı falan olmuştu.Başkan uzun uzun takımın nasıl zor günler geçirdiğini anlattı.Klopp'un ayrılmasının nedenleri sıraladı.Ardından da bombayı patlattı.Klopp ve yönetim kurulu ile görüşmüş menajerlik için en iyisinin içerden biri olacağını ve bu kişinin ben olacağıma karar vermişler.

O an duyduğumda hayaller kurmama rağmen büyük bir şok geçirdim.Henüz 25 yaşında iken Borussia Dortmund A takımından menajerlik teklifi almıştım.Gerçekten mükemmel birşeydi.Benim de pek fazla diyeceğim birşey yoktu.

Sözleşme bile hazırdı.Daha o gece anında aldığım rakama bile bakmadan sözleşmeye imzamı atmıştım. 2 yıllık bana €1.400.000 uygun görmüşler.Tabi ki de birşey diyemedim.

vego
09.Temmuz.2011, 19:29
başarılar dilerim

sakary Ali
09.Temmuz.2011, 19:42
Resmi sözleşmeyi imzaladıktan hemen sonra haber resmi siteden duyuruldu.2 gün sonra ilk antremanıma çıkacaktım.Antremandan sonrada basın mensuplarının sorularını yanıtlayacaktım.Ancak bu 2 günlük sürede Alman basını baskıyı biraz fazla kaçırdı.

İlk antremanıma çıktığımda işler gerçekten bir hayli ilginçti.Hem benden büyük oyuncular vardı hem de ben biraz fazla heyecanlaydım.Oyuncuların çoğunu tanısamda yine de zaman gerekecek.Zaten Nuri ile aramızda yaş farkıda yok arkadaş gibiydik Almanya'da..

Takımdan söz etmişken bu 2 günlük arada boş durmayıp takımı inceledim.Sistemimden vazgeçmeyip 4-3-1-2 'yi burada da devam ettireceğim.Bu sezon hücüm hattında Lucas Barrios , Shinji Kagawa ve Nuri Şahin ile çok güçlü olmayı hedefliyoruz.Antremanda bu oyuncular ile bire bir görüştüm.

http://30.media.tumblr.com/tumblr_lke9ltmmkn1qe6ixio1_500.jpg

Savunmamızda da gerçekten sağlam.Genç ve iyi iki tane stoperimiz var.Hummels ve Subotic.Beklerimizde iyi.Bu incelemeler sonucunca transfere duymadım.Ancak Jakub Blaszczkowski ile yollarımızı ayıracağız.Bunun dışında Eggert, Neumeister ve Kullman'ı kiralık olarak Austria Wien'e yolluyoruz.

sakary Ali
09.Temmuz.2011, 19:51
İlk antremanımızın ardından basın mensuplarının karşısına geçtik.Bütün baskılara rağmen başkan bana çok güvendiğini tekrarladı.Bu basın toplantısı ile de birkaç bilgi verdik.

Sezon öncesi kamp için Amerika'ya gideceğiz.Amerika'da Los Angeles Galaxy, DC United, Seattle ve Orlando ile hazırlık maçları oynayacağız.

Yardımcılığım görevine çok yakından tanıdığım birini getirdim.Giambattista Venturati..43 yaşında İtalyan bir hoca.Kendisi ile beraber çalışacağız.

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/9/8548.jpg

melanqolic
09.Temmuz.2011, 21:03
Başarılar , güzel seçim :)

Night_Mare17
09.Temmuz.2011, 21:15
Başarılar dilerim sunum harika.

BaGa TaRKaN
09.Temmuz.2011, 23:24
Bir an İstanbulspor Sandım :D

Başarılar :)

0xjasaitis
09.Temmuz.2011, 23:24
Umarım çok başarılı olursun Dortmund bi başka...

sakary Ali
09.Temmuz.2011, 23:50
Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.

@Mehmet abi ben ve istanbulspor'u düşünmek ilginç olmuş.Türkiye'de Sakaryaspor'umdan başka takım çalıştırmam :D

@0xjasaitis gerçekten öyle.takımın yapısıyla taraftarıyla herşeyiyle Dortmund çok ayrı :)

sakary Ali
09.Temmuz.2011, 23:53
Hazırlıklarımız tüm hızıyla sürüyor.Sıcaklara rağmen takımımız kondisyon depoluyor.

http://cdn.bleacherreport.net/images_root/gallery_images/photos/000/674/959/GYI0062939496_crop_450x500.jpg?1294165013

Öte yandan Almanya Kupasında 1.Turdaki rakibimiz belli oldu.Koblenz ile deplasmanda karşılaşacağız.Almanya Kupasında iyi işler başarmak istiyoruz.Karşılaşma 13 Ağustos Cuma günü oynanacak.

Kadroda düşünmediğimiz Jakub Blaszczykowski Lok Moskova takımı ile €6.250.000 bonservis bedeli karşılığında anlaştık."Kuba" aslında iyi bir oyuncu ancak malasef sistemize uymuyor.Kendisine başarılar dileriz.Kuba yeni takımına Rusya transfer sezonu başlayınca katılacak.

http://www.bundesliga.de/media/images/00_vereinsbilder/dortmund/bvb_kuba_fans_692.jpg[/IMG

Amerikadaki hazırlık kampımızı noktaladık.Benim içinde oyuncularım içinde yararlı bir kamp olduğunu söyleyebilirim.Hem onlar benim ne istediğimi gördüler bende onların ne yapabildiklerini.Sonuçlara bakarsak mağlubiyetler olabilir ancak hiç önemli değil.Biz elimizden geldiğince yararlı bir kamp dönemi geçirdik.

[IMG]http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQBc6cOcMsT_BZa6Jc4IWo7JkurgE5R8 a1twEzPpStB30kgn-bSRQ

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/9/10918.jpg

]

yigitgk
10.Temmuz.2011, 01:25
At canım ne olacak :)

Benim de Avrupa'da en sevdiğim takımların başında gelir.Artık zaten takımıda sahiplendim ben.Müthiş taraftarımız var gerçekten.Bu sene lig maçlarımızın çoğunuda takip ettim.Daha önceki dönemlerde kariyerimde olmuştu.

Transfere pek sıcak bakmıyorum ama ilerleyen zamanlarda bilgilendireceğim.

Sevindim benim gibi biri bulduğuma :) Dortmund harika bir şey gerçekten.
Transfer olarak beleş oyunculara bakabilirsin, bütçeyi kasmaz, takımın dengesini de bozmaz.
Bu arada anlatımın baya iyi.
Bu başlığı sonuna kadar takip edeceğim.

24kobebryant
10.Temmuz.2011, 01:56
Başarılar ali.

sakary Ali
10.Temmuz.2011, 11:46
Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar :)

------

Transfer döneminde olduğumuz için basında bazı haberler çıkıyor.En son Lucas Barrios'un ismi Chelsea ile anıldı.Lucas Barrios'ta ayrılmak istediğini belirtti.Sorunun ne olduğunu sorduğumda bana güvenmediğini belirtti.Tecrübe eksikliği yaşayacağımı söyledi.Ancak daha sonra bire bir yaptığım görüşmeler sonucunda takımda kalmaya "şimdilik" ikna oldu.

http://www.bundesliga.de/media/images/00_vereinsbilder/dortmund/bvb_barrios_jubel_468x345.jpg

Bundesliga'da ki rakiplerimizden Bayern Münih Beşiktaş'tan Tomas Sivok'u €7.500.000 bonservis bedeli karşılığında kadrosuna kattı.

UEFA Avrupa Ligi 4.turda ki rakbimiz belli oldu.Çek Cumhuriyeti takımlarından Viktoria Plzen ile oynayacağız.İlk karşılaşmayı deplasmanda oynayacağız.Avrupa liginde hedeflerimiz büyük.Çok iyi noktalara gelebilecek bir takımız.Elimizden geleni yapacağız.

BaGa TaRKaN
10.Temmuz.2011, 12:07
Tez Zamanda Kovulup Hakiki Sarı-Siyah "Boğaların" Başına Geçmen Dileğiyle :)

sakary Ali
10.Temmuz.2011, 21:35
İlk resmi maçıma Almanya Kupasında çıktım.Heyecan fazla olmasına rağmen ilk dakikadan itibaren heyecanı unuttuk tabi.Önümüzdeki maçlara bakıp bir plan yaptık ve bu karşılaşmada as oyuncularımıza şans verdik.Böyle oluncada rahat bir galibiyete imza attık.Lucas Barrios attığı 3 gol ile yıldızlaştı.

Almanya Kupası 1.Tur | 14.08.2010

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/10/3211.jpg

İlk maçımızdan rahat bir galibiyet ile ayrıldık ancak rakibimiz bize rakip olacak bir takım değildi.Şimdi önümüzde 4 gün sonra UEFA Avrupa Ligi Ön Eleme maçımız var.Viktoria Plzen karşısında bugün oynayan oyuncularımızı kullanmayı düşünüyoruz.Turu geçecek sonucu almak için gideceğiz.

İlk turu geçtikten sonra ikinci turda güçlü bir ekip ile karşılaşacağız.Rakibimiz Werder Bremen oldu.Bremen'in ne kadar güçlü bir takım olduğunu biliyoruz.Deplasmanda oynayacak olmamızda dezavantaj olacak.Elimizden geleni yapacağız.

Zayıf rakibimiz karşısında maçın başında çok etkili olarak işi bitirdik.Henüz ilk 12 dakikada 0-3'ü yakaladık.Bundan sonrası çok daha rahat oldu bizim için.Lewandowski'nin performansı çok memnun etti.

UEFA Avrupa Ligi 4.Tur İlk Maç | 19.08.2010

Viktoria Plzen 1 - 5 Dortmund

J Hanus ( 25 )
Großkreutz ( 4 )Lewandowski ( 7, 12, 48 ) Feulner ( 78 )

Perşembe gecesi karşılaşmayı oynadık ve hemen Almanya'ya dönüyoruz.Pazar günü kendi sahamızda Mainz'ı ağırlayacağız.Sezonun açılış karşılaşması.İlk defa taraftarımın önüne çıkacağım.

Ve Mainz ile kendi sahamızda karşılaştık.İlk defa taraftarımızın önüne çıktım ve taraftarımız gerçekten muhteşemdi.Stadı tamamen doldurmuşlardı.

http://www.worldsbiggestlist.com/wp-content/uploads/2011/06/5409-signal-iduna-park-borussia-dortmund.jpg

Bu destek altında karşılaşmaya başladık ve 2.dakikada öne geçtik.Bu coşku ile ardından 2.gol geldi.Erken gelen gollerle işi rolantiye aldık.Ardından 3.golde geldi.3-0'dan sonra ister istemez kontrölü Mainz'e verdik.Neticede kolay bir galibiyet oldu.

Bundesliga 1.Hafta | 22.08.2010

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/10/7623.jpg

Bu gelen galibiyetle bende biraz rahatlamış oldum.Kariyere iyi bir başlangıç yaptık hemde taraftarımızın önünde güzel futbolla kazandık.Maç sonucunda ise büyük bir üzüntüye düştük.Sağ bek oyuncumuz Owomoyela tam 5 ay sahalardan uzak kalacak.

Lig galibiyetinden sonra Perşembe günü oynayacağımız formalite maçına gözlerimizi çevirdik.

Karşılaşmaya ilk maçtaki avantajımızı bilerek ve Mainz maçında oynamayan oyunculara çoğunluk verdik.Hafta sonuki HSV maçımızıda düşündük.Yine rakibimizden üstün oynayarak adımızı gruplara yazdırdık.

UEFA Avrupa Ligi 4.Tur İkinci Maç | 26.08.2010

Dortmund 3 - 0 Viktoria Plzen

Barrios ( 17 ) da Silva ( 40pen, 49pen )

Gruplara kalmayı başardık ve bunun ödülü olan €1.000.000 bedeli kasaya koyduk.Hemen birgün sonra grup kura çekimi vardı.5-6 senedir Avrupa Kupalarındaki sıkıntımızdan dolayı 3.torbadaydık.Zor bir kura bekliyorduk.

Grubumuza Lech Poznan, Club Brugge ve PSV gelince rahatladık.Kuraları biz istesek herhalde direk bu takımları alırdık.Grupta liderlik için savaşacağız.Bu hedef bizim için çokta zor olmamalı.

Bu gelişmelerin ardından tüm dikkatimizi hafta sonu oynayacağımız zorlu HSV deplasmanına çevirdik.

Cumartesi günü ligte ilginç bir sonuca imza atıldı.Werder Bremen kendi sahasında şampiyon en güçlü adaylarından olan Bayern Münih'i 5-1 mağlup etmeyi başardı.

HSV karşısında maç başlamadan önce 1 puanı verseler kabul edebilirdim ama bu oyunu görünce galibiyet isterdim.Maçın çok başında geriye düşmemize rağmen rakibimizle oranla daha iyiydik.İkinci yarıda bulduğumuz goller ile son 15 dakikaya 2-1 önde girdik ama ilginç bir golle malasef 2 puan kaybettik.

Bundesliga 2.Hafta

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/10/8533.jpg

Şimdi önümüzde 2 haftalık milli takım arası var.Kariyerimin ilk başını belkide en zorlu dönemini güzel atlattığımı düşünüyorum.İyi futbol oynadık ve iyi sonuçlar aldık.Tabi karşımızda zor rakiplerde yoktu.Oyuncularımın benim hakkında güvenleri tam oturmadı.Zamanla daha iyi bir takım olacağız.

namocuq
10.Temmuz.2011, 22:36
Başlıktan dolayı ilk başta İstanbulspor sandım.Geçmişinden dolayı hala boğaların bayaa bi taraftarı var. Dortmund sempati duyduğum bi takım. Almanya'da her zaman VFL Wolfsburg taraftarı olsamda ( Askhan Dejegah yüzünden olsa gerek ) Dortmund'u da severim. Başarılar...

sakary Ali
10.Temmuz.2011, 23:57
Güzel yorumun için teşekkür ederim :) ..

---

İlk ayım gerçekten zorluydu ve bu ayı atlatmış bulunuyoruz.UEFA Avrupa Liginde turu sorunsuz geçmeyi başardık.Almanya Kupasındaki rakibimizde zayıftı.Ligte ilk maçı kendi sahamızda kazandık ve zorlu Hamburg deplasmanından 1 puan aldık.Güzel bir başlangıç oldu.

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/10/10289.jpg

Dortmund Eylül Programı

12.09.2010 | BVB - Bayer Leverkusen | Bun M3
16.09.2010 | L Poznan - BVB | UEL Group M1
21.09.2010 | Gladbach - BVB | Bun M4
25.09.2010 | BVB - Freiburg | Bun M5
30.09.2010 | BVB - PSV | UEL Group M2

Önümüzde zorlu bir ay var.Ligte 2'de 2 yapıp güçlü bir başlangıç yapan Leverkusen ile karşılacağız.Avrupa liginde iki önemli sınav var.Eğer bu karşılaşmalardan istediğimiz sonuçları alırsak grupta çok rahatlarız.İnşallah sakatlık, yenilgi veya puan kayıpları yaşamadan bu dönemi atlatırız.

yigitgk
11.Temmuz.2011, 03:31
İlk ayı iyi geçmişsin dostum, devamını bekliyorum..

KaRaBükLü KraL
11.Temmuz.2011, 04:08
Başarılar dilerim Ali:)Dortmund en çok sevdiğim takımların başında gelir.Özellikle kariyerin başındaki yüzünden Dortmund kariyeri açtım:)Müthiş bir takım gerçekten Götze Großkreutz Barrios Kagawa ve tabiiki Nuri müthiş oyuncular hücum adına defansta Subotic Schmelzer ve Hummels en kaliteli isimler tüm kadro kaliteli kısaca şampiyon olmak hiçte zor değil bu kadro ile:)Uefa'da en az bir çeyrek final bekliyorum Ali kolay gelsin:)

sakary Ali
11.Temmuz.2011, 14:55
Rakibimiz lige güçlü bir başlangıç yapan Leverkusen.Milli maçların arasından sonra lige sağlam bir giriş yapmak istiyoruz.Rakibimiz ligte 2'de 2 yaparak başlasada taraftarımızın desteği ile maça çıkıyoruz.

Sahaya çıktık ve ilk 20 dakika baskılı başladık.Ancak Adler'i geçemedik.Ardından Leverkusen oyunun kontrölünü ele geçirdi ve onlar üstün oynadılar ancak onlarda gol bulamadılar.İkinci yarıda oyun dengede başladıktan sonra 70'ten sonra baskıyı arttıran biz olduk ancak golü kalemizde gördük.Ardından Nuri sakatlandı ve çok büyük risk aldık.Böyle olucna Leverkusen goller bulunca kötü bir mağlubiyet aldık.

Bundesliga 3.Hafta | 11.09.2010

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/11/3635.jpg

İlk mağlubiyetimizi almış olduk.Oyun olarak iyi oynasakta son 10 dakikada yenilen gollerle ağır bir mağlubiyet oldu.Bu mağlubiyeti hemen unutup yola devam edeceğiz.

4 gün sonra Polonya'ya uçtuk.Avrupa Liginde Lech Poznan ile karşılaştık.İlk dakikalarda kötü başlasakta sonradan toparlanarak golleri bulduk ve galibiyeti aldık.

UEFA Avrupa Ligi E Grubu 1.Hafta | 16.09.2010

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/11/3824.jpg

PSV'de Club Brugge'yi 1-0 mağlup etmeyi başardı.

Polonya'dan 3 puanı alarak dönüyoruz.Bu hafta sonu Bundesliga'da karşılaşmamız yok.Salı günü Gladbach deplasmanına gideceğiz.

Zorlanacağımızı düşündüğümüz Gladbach deplasmanından çok rahat bir oyunla ve galibiyetle dönüyoruz.İlk 20 dakikada rakibimizin defans hatalarını değerlendirdik ve 3 gol bulduk.Böyle oluncada maç o an bitmiş oldu.

Bundesliga 4.Hafta | 21.09.2010

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/11/4068.jpg

Bu galibiyet güzel oldu.Moral depoladık.Leverkusen yenilgisinide unuttuk.Pazar günü oynaycağımız Freiburg karşılaşmasınıda rahat kazanıp yeniden üst sıralara gelmek istiyoruz.

Freiburg karşısında zorlanmayı beklemiyorduk ama zorda olsa kazandık.1-0 geriye düştük neyseki en kritik noktada devre biterken beraberliği sağladık.İkinci yarıda işi sağlama alarak başladık ve golleri bulduk.Önemli bir galibiyet oldu.

Bundesliga 5.Hafta | 25.09.2010

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/11/4266.jpg

Bu galibiyet güzel oldu.Nuri bu sezonki ilk golünü kaydetti.Ancak Sebastian Kehl'in 3 ay sahalardan uzak kalacak olması takım adına üzüntü verici.

Freiburg'u geçtikten sonra UEFA Avrupa Liginde grubumuzda ikinci maçta PSV ile karşılaştık.İlk 80 dakika rakibimiz kalesinde net bir tehlike oluşturamadık ancak 80'de golü bulduk.6 dakika sonra farkı 2'ye de çıkardık.Son dakikalarda golü kalemizde görsekte 3 puanı alarak avantajı yakaladık.

UEFA Avrupa Ligi E Grubu 2.Hafta | 30.09.2010

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/11/4860.jpg

Grubun diğer maçında Lech Poznan deplasmanda Club Brugge'yi 1-0 mağlup etti.

yigitgk
11.Temmuz.2011, 15:14
İyi gidiyoruz :) Saldır Dortmund !

sakary Ali
11.Temmuz.2011, 15:19
Eylül ayına ağır Leverkusen yenilgisi ile başladık ancak daha sonrasını toparladık.Güzel oldu diyebiliriz.Ligte 1 maçımız eksik olmasına rağmen liderin 3 puan arkasındayız.Bundesliga'nın bir özelliği lig karışık.Bakalım ilerleyen dönemlerde neler olacak.

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/11/5050.jpg

Şimdi önümüzde gerçekten zorlu bir dönem var.Ligte 3 tane iyi takımlı üst üste oynayacağız.Wolsfburg, Hoffenheim, Bayern Münih .. Ligin nasıl gideceğini belli edecek bir ay.Tüm gücümüzü sahaya yansıtmak istiyoruz.

03.10.2010 | Wolsfburg - BVB | Bun M6
06.10.2010 | Hoffenheim - BVB | Bun M7
16.10.2010 | BVB - Bayern Münih Bun M8
21.10.2010 | C Brugge - BVB | UEL Group M3
24.10.2010 | K'lautern - BVB | Bun M9
27.10.2010 | Bremen - BVB | GCUP Round2
30.10.2010 | BVB - H96 | Bun M10

yigitgk
11.Temmuz.2011, 15:27
Ligdeki konumunu gösterecek 3 maç..
9 puanla çıkarsan harika ötesi olur.
7 puan çok iyi olur.
6 puan iyi olur.
5 puan işini görebilir.
Devamı kötü.

namocuq
11.Temmuz.2011, 18:46
Wolfsburg ve Münih maçlarından 4 puan cıkartırsın. Tahminim 6 Puan ama 3.0 da münih'in durumunu bilmiyorum. Genelde her zaman ilk sene bocalar... Hedefimiz Daima 9 Puandan yana :D

yigitgk
11.Temmuz.2011, 21:44
Atmosferimiz gitgide ısınıyor. Menajerimize güveniyoruz..
http://www.youtube.com/watch?v=8VyjLwFxptU

lofthei
11.Temmuz.2011, 23:46
Giriş mükemmel olmuş kardeşim, başarılar. :)

sakary Ali
23.Temmuz.2011, 01:30
Ligte 6 maçta 13 puan toplayarak liderle aynı puanda olan Wolsfburg deplasmanına gidiyoruz.Çok kritik bir karşılaşma olacağı kesin.Üst üste zorlu maçlara başlıyoruz.inşallah alnımızın akı ile çıkarız.

Wolkwagen Arena'da bize yakışan futbolu oynadık ama malasef mağlup olduk.Rakibimizden daha iyi oynadığımızı düşünüyorum.Nuri ile ilk yarıda penaltı kaçırdık.60. dakikada kornerden gelen topta topu ağlarımızda gördük.Kalan dakikalarda etkili olamadık.

Bundesliga 6.Hafta | 03.10.2010

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/13/2677.jpg

3 gün sonra ligteki eksik maçımızı tamamlamak üzere Hoffenheim deplasmanına çıkıyoruz.

Malasef kötü oynadık ve kaybettik.İlk dakikalarda oyuna iyi başlayıp bir topumuz direkten döndü ancak sonraki dakikalarda kornerden golü yedik ve dağıldık adeta.Ancak rakibimize hiç pozisyon vermedik.Tabi rakip kalede de pozisyon üretemedik.

Bundesliga 7.Hafta | 06.10.2010

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/13/2741.jpg

Üst üste aldığımız 2 yenilgi ile zirveden uzaklaşmış olduk.Önümüz Milli Takımlar arası var.Bu aradan sonra yeniden yukarılara çıkmak için çok önemli bir karşılaşmaya çıkacağız.Bayern'i içerde mutlaka yenmek zorundayız.

Bu arada Almanya ile Türkiye Almanya'da karşılaştı.Almanya malasef 2-1 kazandı.

FC Bayern'de bizim gibi lige kötü başladı.Aynı puandayız.7 maçta 3 galibiyet 1 beraberlik alabildiler aynı bizim gibi.O yüzden bu maçın önemi bir kat daha artıyor.Bu arada Subotic'in sakatlık haberi tüm takımı üzdü.Subotic 2 hafta yok.

Signal İduna Park'ta ezeli rakibimizi yenmeyi başardık.Maça çok iyi başladık ve bunun meyvesini 10.dakikada aldık.Ancak hemen cevabı verdi FC Bayern..Ama seyircimiz önünde kolay pes etmeyecektik.Nuri'nin asistleri Lewandowski'nin golleriyle durumu 3-1'e getirdik ve rahatladık.88'de Nuri skoru belirlerledi.

Bundesliga 8.Hafta | 16.10.2010

http://b1107.hizliresim.com/11/7/21/6834.jpg

Ezeli rakibimizi kendi sahamızda farklı geçmemizin ardından taraftarın keyfine diyecek yoktu.

http://www.trt.net.tr/medya1/resim/2010/11/20/5b517cd4-c3fb-4aa5-a3da-489c4d5eddef-444x333.jpg

Bu galibiyetle önceki 2 mağlubiyeti unuttuk.Önümüzde UEFA Avrupa Ligi grup maçımız var.

Belçika deplasmanından 1 puanla dönüyoruz.Rotasyon yaparak sahaya çıktık ancak rakibimize göre kat kat daha iyi futbol oynadık.1-0 öne iken penaltıyı değerlendiremedik.Sayısız net fırsatları kaçırdıktıktan sonra 85'te duran toptan beraberlik golünü yedik.

UEFA Avrupa Ligi E Grubu 3.Hafta | 20.10.2010

http://i1105.photobucket.com/albums/h346/YS-1965/1.jpg

FC Bayern galibiyetini anlamlı hale getirebilmek için Kaiserlautern deplasmanına gidiyoruz. Umuyoruz ki hafta içi yaptığımız zorlu yolculuk bizi etkileyemeyecek.

K'lautern karşısında çok heyecanlı bir karşılaşma oynayıp 3 puanı aldık.Maça etkili başlayıp penaltı golüyle öne geçtik.Ardından yaptığımız hatalar sonucu geriye düştük.Devre biterken Lewandowski'nin golü çok kritikti.İkinci yarı ise iki takımda pozisyon bulmakta çok sıkıntı çekti.Ancak 90.dakikada Barrios yakaladığı pozisyonu gole çevirerek kritik bir dönemde 3 puanı kazandırdı.

Bundesliga 9.Hafta | 24.10.2010

http://i1105.photobucket.com/albums/h346/YS-1965/1-1.jpg?t=1311268809

Hafta arası Almanya Kupası 2.Tur karşılaşması için Bremen'e uçtuk.Lige iyi başlayan ekibimiz karşısında kupada mücadele edeceğiz.Ancak önceliğimiz oyuncularımızı dinlendirmek olacak.

Werder karşısına BVB II takviyeli kadromuz ve %90 oynamayan oyunculardan oluşan bir kadro ile sahaya çıktık ve sonuç ağır oldu.Sahada top oynayan tek takım Bremen'di..Çok kötüydük ve elendik.

Almanya Kupası 2.Tur | 27.10.2010

http://i52.tinypic.com/313oww4.jpg

Kupaya pekte gereken önemi vermedik.Hafta sonu lige iyi başlamış ancak son iki haftadır mağlup olan "bizle aynı puanda olan" Hannover 96 ile Signal İduna Park'ta karşılaşacağız.

Akıl almaz bir puan kaybı yaşıyoruz.Tam üst üste kazanmaya başladık derken kendi evimizde galip gelemedik.Olacak iş değil.Maça çok etkili başlayıp golü bulduk.Ardından maçı bitirecek fırsatları yakaladık ama değerlendiremedik.Daha sonra geriye düşüp beraberliği bulduk.70'de galibiyet golümüzü attığımızı düşünürken hemen sonrasında golü kalemizde gördük.Çook yazık oldu.

Bundesliga 10.Hafta | 30.10.2010

http://a1107.hizliresim.com/11/7/23/270.jpg

sakary Ali
23.Temmuz.2011, 01:43
Bundesliga 2010-2011

http://a1107.hizliresim.com/11/7/23/318.jpg

http://a1107.hizliresim.com/11/7/23/334.jpg

http://a1107.hizliresim.com/11/7/23/338.jpg

Ligte istediğimiz sonuçları bir türlü alamıyoruz.Bu ay içinde aldığımız 2 yenilgi ve 1 beraberlik ile çok kan kaybettik ve şuan liderin tam 10 puan arkasındayız.İşimiz zor gözüküyor.Ancak daha önümüzde çok zaman var.Hele FC Bayern'in 1 puan önünde olduğumuzu düşünürsek hala zirve yarışının içinde olabiliriz.

UEFA Avrupa Ligi E Grubu

1. BVB 3 maç 7 puan
2. PSV 3 maç 6 puan
3.Lech 3 maç 3 puan
4.Brugge 3 maç 1 puan

Avrupa Liginde grup aşamasında yolu yarıladık.Önümüzde Almanya'da oynayacağımız Brugge karşılaşması var.Eğer 3 puanı alırsak işi büyük ölçüde bitirebiliriz.Tabi grup liderliği için Hollanda'da puan kaybı yaşamamız gerekiyor.

Kasım Ayı Takvimi

http://a1107.hizliresim.com/11/7/23/363.jpg

Bu ayın başında Brugge maçımızdan sonra 4 maçlık lig periyotu var.Bu dönemde hiç puan kaybı yaşamamak istiyoruz ancak Schalke derbisi için deplasmana gideceğiz.Ama yinede hedefimiz değişmez.Hedef 4te 4 yapıp lider Leverkusen ile olan farkı eritmek.

YALI1925
23.Temmuz.2011, 01:55
Çıkışa geçmeliyiz ali :)

lofthei
23.Temmuz.2011, 13:31
Sascha Riether naapmış öyle ya? Maç başına 10 top kapmış adam...

GeorgeWeah
23.Temmuz.2011, 14:27
Ligde puan farkını eritmek lazım. Avrupa'da ise gruptan çıktın diyebiliriz. Başarılar.

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
23.Temmuz.2011, 16:08
Başarılar Alicim :)

sakary Ali
23.Temmuz.2011, 19:30
Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.

@lofthei

Çok iyi bir istatistik yakalamış ama bunu koruması zor zaten düşürmüş o ortalamayı.

sakary Ali
23.Temmuz.2011, 19:31
Yeni aya UEFA Avrupa Ligindeki Brugge maçı ile başlıyoruz.Bu maçı kazanarak grupta önemli bir avantaj yakalayabiliriz.

Brugge karşısında maçın başından sonuna kadar çok çok üstün bir futbol ortaya koyduk ve bunun neticesinde sahadan 5-0 galip ayrıldık. da Silva hattrick yaparak göz doldurdu 2'si penaltı golü olmasına rağmen.

UEFA Avrupa Ligi E Grubu 4.Hafta | 04.11.2010

http://b1107.hizliresim.com/11/7/23/3094.jpg

Şimdi önümüzde 4 maçlık lig serisi var.Bu dönemde hiç fire vermemiz gerekiyor.İlk karşılaşma hafta sonu St Pauli deplasmanı.

St Pauli deplasmanında da iyi futbol ortaya koyduk ama ilk yarıda hücümcularımızın pasif kalışından gol bulamadık.İkinci yarının ilk 10 dakikasında 2 gol bularak maçı kazanmayı başardık.

Bundesliga 11.Hafta | 07.11.2010

http://a1107.hizliresim.com/11/7/23/3237.jpg

Bu hafta Leverkusen'in Köln deplasmanında puan kaybetmesiyle aradaki puan farkını 8'e indirdik.Leverkusen'in oynadığı fikstürü 1 hafta geriden takip ediyoruz.Haftaya Köln'ü ağırlayacağız.

Geçen hafta St Pauli maçında olduğu gibi yine iyi oynadık ama ilk yarıda ileride pozisyon üretmekte sıkıntılar çektik.İkinci yarıya çok tempolu başladık.60'a kadar çok pozisyon bulduk ancak değerlendiremedik.10 dakika duraklamanın ardından son 20 dakikada açılarak 3 gol birden bulduk ( Nuri Sahin 1 gol 2 asist ) ve önemli bir haftadan galibiyetle ayrıldık.

Bundesliga 12.Hafta | 14.11.2010

http://b1107.hizliresim.com/11/7/23/3406.jpg

Bu hafta bizim için inanılmaz karlı oldu.Önümüzdeki 3 ekipte puan kaybettiler.FC Bayern'in de bu hafta kazanamadığını düşünürsek gerçekten çok yararlı bir hafta oldu.Haftaya derbi mücadelesi var.Schalke 04 deplasmanına Veltins Arena'ya gidiyoruz.Eğer oradanda galibiyetle ayrılabilirsek müthiş bir avantaj yakalayabiliriz.

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSG8FyWQBol1cimbSGMfiJ28EFDuaTuu bkXl0ivm7pnabZTQgJko5ZyyEDy

Muhteşem muhteşem...İnanılmaz bir galibiyet alıyoruz Veltins Arena'da..Başa baş bir karşılaşma oldu.3-0'lık net üstünlüğü sağlayacak oyunumuz olmasada 3 tane net fırsat yakaladık ve bunları değerlendirdik.Kalemizide tehlikeden uzak tutarak çok krtiik bir 3 puan daha aldık.

Bundesliga 13.Hafta | 21.11.2010

http://a1107.hizliresim.com/11/7/23/6499.jpg

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQKRAO8RX8mxKy6VAjEA_w4CFTlmPuIz qzz14VzlEMNI8B_wshZUQ

Deplasmana gelen taraftarımızın maç sonunda sevinci büyüktü.Schalke'li taraftarlar staddan ayrıldıktan sonra oyuncularımızla birlikte Veltins Arena'da büyük coşku vardı.

Rakiplerimizin puan kayıpları ve bu önemli galibiyetle birlikte 2.sıraya kadar yükseldik.Son dönemlerde çok formdayız ve üst üste maçlar kazanmaya başladık.Umuyoruz ki bu performansımız devam eder.Haftaya Nürnberg'i konuk edeceğiz.

Nürnberg karşısında da müthiş performansımızı devam ettirdik ve çok net kazandık.FM'nin istatisiklerine göre 7 tane net pozisyonumuz vardı.Rakibimiz neredeyse ceza sahamıza gelemedi.Son maçlarda kendi sahamızda zorlanıyorduk ama bu sonuçla o durumuda yıktık.

Bundesliga 14.Hafta | 27.11.2010

http://b1107.hizliresim.com/11/7/23/6776.jpg

lofthei
23.Temmuz.2011, 19:39
Gidişat mükemmel.

sakary Ali
23.Temmuz.2011, 19:42
Bundesliga 2010-2011

http://a1107.hizliresim.com/11/7/23/6819.jpg

http://b1107.hizliresim.com/11/7/23/6829.jpg

http://b1107.hizliresim.com/11/7/23/6836.jpg

Bu ayı istediğimiz gibi çok çok iyi değerlendirdik ve ligte oynadığımız 4 karşılaşmadan da galip ayrıldık.Hem havaya girdik hemde zirveyle puan farkını erittik.Leverkusen bizim 4'te 4 yaptığımız dönemde 1 gal 3 ber aldı.FC Bayern tüm maçlarında berabere kalarak çok çok arkalarda kaldı.Bu ay şartları biraz olsun kendimize yararlı hale getirdik.

Ligin en fazla gol atan takımıyız.Ancak yemede sıkıntı çekiyoruz.Biraz fazla gol yedik yinede son 2-3 maçtır biraz toparladık gibi.Gol krallığında Barrios-Lewandorwski ikilisi ilk 2 sırada.Asist krallığında Nuri Sahin ilk sırayı paylaşıyor Stutgart'ta kiralık olan Dortmundlu Hajnal ile..

UEFA Avrupa Ligi E Grubu

1. BVB 4 maç 10 puan
2. PSV 4 maç 9 puan
3. Lech 4 maç 3 puan
4. Brugge 4 maç 1 puan

Avrupa Liginde gruptan çıkmayı matematiksel olarakta garantiledik.Önce Poznan ile içerde oynayıp daha sonra Hollanda'da PSV ile grup liderliği için oynaycağız.

http://a1107.hizliresim.com/11/7/23/6890.jpg

İlk yarının son ayına geldik.Kritik karşılaşmalar oynayacağız yine.Çok zorlu Werder Bremen deplasmanımız var.Ancak bir hayli formdayız.Bu dönemide en iyi şekilde atlatacağımızı düşünüyoruz.

YALI1925
23.Temmuz.2011, 23:03
Hocam iyi toparlamışız aralık ayını da iyi geçersek liderliği ela alırız. Bu arada anlatımına hayranım Ali :)

sakary Ali
24.Temmuz.2011, 12:57
Grupta hiçbir iddiası kalmayan Lech Poznan'ı ağırladık.Sahadan 2-2'lik beraberlikle ayrıldık.Daha çok forma giymeyen oyuncularımızdan oluşan bir kadromuz vardı.Yinede kazanmamız gerekirdi.

UEFA Avrupa Ligi E Grubu 5.Hafta | 02.12.2010

http://b1107.hizliresim.com/11/7/23/8638.jpg

PSV'de Brugge deplasmanında 1-1 berabere kaldı.Son haftaya PSV'nin 1 puan önünde giriyoruz.Deplasmanda yenilmedğimiz takdirde grup lideriyiz.

Werder Bremen deplasmanına gidiyoruz.Kazanırsak arkadamızdaki takımlar ile puan farkını açacağız.

Malasef istediğimiz sonucu alamadık.İlk 20 dakika çok çok kötü başlamamıza rağmen oyunu toparladık.Daha sonra tam bir beraberlik havasında giden karşılaşmada 78.dakikada kontradan golü yedik.Golden sonra 2 tane çok net fırsatı harcadık ve mağlup olduk.

Bundesliga 15.Hafta | 05.12.2010

http://b1107.hizliresim.com/11/7/24/638.jpg

Fazla üzülmemiz gerek çok birşey kaybetmedik.Lider Leverkusen'in 5 puan arkasında 2.sıradayız.Sadece arkamızdaki Bremen ile olan fark 1'e düştü.

Stutgart karşısında karşılaşmaya çok iyi başladık.İlk 11 dakikada içersinde 3 gol atıp 2'si ofsayta takıldı.Devrenin sonlarında beraberlik golünü yememize rağmen ikinci devreye baskılı başlayıp 2 gol bulup maçı bitirdik.Hakettiğimiz 3 puanı aldık.

Bundesliga 16.Hafta | 11.12.2010

http://b1107.hizliresim.com/11/7/24/2897.jpg

Bu hafta tam bize yaradı.Leverkusen kendi sahasında -haftaya oynacağımız- Frankfurt karşısında mağlup oldu.FC Bayern gerilerde kalmaya devam ediyor kendi sahalarında Köln'e mağlup oldular.Bizim için tek üzücü nokta Hummels'in 3 hafta sahalardan uzak kalacak olması.

Grup liderliği için PSV deplasmanına gidiyoruz.Ancak yinede rotasyon yapacağız.Tabi rotasyon yapacağız demek kaybedeceğiz demek değil her zamanki gibi kazanmak için sahaya çıkacağız.

PSV karşısında tonla pozisyon harcadık.Belki de bu sene oynadığımız en baskılı karşılaşmamızdı.İlk yarının sonlarında bireysel hatadan golü yedik.Bu golden itibaren maç bitene kadar fırtına gibi estik ama bir türlü golü bulamadık.Neyse ki Le Tallec 89'da beraberliği getirdi ve gruptan lider olarak çıktık.

UEFA Avrupa Ligi E Grubu 6.Hafta | 16.12.2010

http://a1107.hizliresim.com/11/7/24/3007.jpg

Avrupa Liginde Kuralar Çekildi

http://a1107.hizliresim.com/11/7/24/3033.jpg

Zorlu bir kura çektik ama elimizden geleni yapacağız.Bizden güçlü bir ekip değil.Daha kolay bir kura çekebilirdik ama olmadı.Yinede çok çok güçlü ekipler arasından Sampdoria iyidir.Başka açıdan bakarsak Liverpool - Leverkusen , Juventus - At Madrid , Palermo - Man City gibi takımlar eşleşerek turun ne kadar zor olacağını gösterdi.

http://b1107.hizliresim.com/11/7/24/3038.jpg

Eğer turu geçebilirsek muhtemel rakibimiz Sevilla..Sampdoria'ya göre daha güçlü bir ekip olacaklardır.Ama bizde iyi bir takımız.Eğer turu geçebilirsek Sevilla ile oynayıp elemeyi çok isteriz.

İlk yarının son haftasında rakibimiz Frankfurt.Frankfurt'u yenip Leverkusen'in Mainz deplasmanında puan kaybetmesini bekleyip liderliği hedefliyoruz devre bitmeden.Tabi kolay olmayacak.

Çok zor bir karşılaşmadan 3 puanla ayrılmayı başarıyoruz.Bölüm bölüm iki takımda çok etkili oldu.İlk yarıda etkili olan taraf bizdik ve devreyi 0-2 önde kapattık.İkinci yarının başında fark 1'e indi ancak 65'te yeniden rahatladık.Ancak bu dakikadan sonra Frankfurt etkili olmaya başladı.10 dakika kala fark 1'e insede o farkı korumayı başardık.

Bundesliga 17.Hafta | 19.12.2010

http://a1107.hizliresim.com/11/7/24/3387.jpg

GeorgeWeah
24.Temmuz.2011, 13:07
Ligde toparlanmışız. AL'de ise çeyrek finali görürüz. :)

sakary Ali
24.Temmuz.2011, 13:10
Bundesliga 2010-2011

http://b1107.hizliresim.com/11/7/24/3435.jpg

http://a1107.hizliresim.com/11/7/24/3463.jpg

http://a1107.hizliresim.com/11/7/24/3474.jpg

Leverkusen'in üst üste yaptığı puan kayıplarının ardından ilk yarının son haftasında 1 puan farkla zirveye oturduk.Çok zorlu süreçten geçtik.Bir ara puan farkı 10'a kadar çıkmıştı ancak toparlanarak farkı erittik ve şimdi zirvedeyiz.İkinci yarıda aynı performansı devam ettirmeliyiz.Havaya girdik mi çok çok üstün oynuyoruz.

Leverkusen büyük düşüşte.Son 4 karşılaşmayı kazanamadılar ve ligte son 7 maçta 7 puanları bulunuyor.Biz ise bu 7 maçta 18 puan toplayarak 10 puan geriden gelip liderliği ele geçirdik.

Bu performansın en büyük pay sahipleri Lucas Barrios ve Nuri Sahin tabikide..Biri gol krallığında zirvede diğeri asist krallığında..Lucas Barrios ligte 17 maçın hepsine ilk 11 başlamış ve 14 gol kaydedip 4 asist yapmış.Nuri Sahin ise tüm maçlarda forma giyip 15 kere ilk 11 çıkmış.Nuri'nin hepsi penaltıdan olmak üzere 4 golü var.Ama en büyük artısı 11 asist yapması.

http://b1107.hizliresim.com/11/7/24/3539.jpg

CeNTeR_TR
24.Temmuz.2011, 13:53
Herşeyden önce tüm kariyerlerin içinde sunumların mükemmel Ali.

Başarılar.

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
24.Temmuz.2011, 15:27
Ligde çok iyi toparlandın Ali. Avrupa'da ise yarı final bekliyorum :)

sakary Ali
24.Temmuz.2011, 23:38
Teşekkürler arkadaşlar.

@CeNTeR_TR

Teşekkürler.Bende bunu yaparken işkenceden çok zevk almaya bakıyorum.Benim için gayet zevkli sizin içinde zevkliyse ne güzel.

sakary Ali
24.Temmuz.2011, 23:39
http://a1107.hizliresim.com/11/7/24/10747.jpg

İkinci devrenin ilk 3 karşılaşmasını oynayacağız.1 puan arkamızdaki Leverkusen ile çok önemli bir karşılaşmamız var.Bu karşılaşmadan alacağımız sonuç sezonun geri kalanına büyük etki edecek.Tabi önce Mainz'i deplasmanda sonrada HSV'ı içerde yenmeliyiz.

sakary Ali
27.Temmuz.2011, 13:19
Devre arasında 16 yaşında genç bir kaleci ile anlaştık.Christian Sammer.St Pauli'ye bu transfer için €775.000 ödedik.Gelecek yıllarda çok önemli bir oyuncu olabilir.Şimdilik BVB ile kendini geliştirmesi gerek.

http://a1107.hizliresim.com/11/7/24/10814.jpg

Bu ayı biraz zor atlatacağımız gibime geliyor.Birçok oyuncumuz Avrupa'nın büyük takımları ile anılıyor.Mats Hummels, Nuri Şahin, Lucas Barrios, Neven Subotic..Ama hiçbirini satmayı düşünmüyoruz.Elimizde tutmak için herşeyi yapacağız.

http://www.ajansspor.com/resimv3/nurisahin_dortmund_sevinc.jpg

Bu arada kontratı bu yıl sona erecak Antonio da Silva'nın sözleşmesini 1 yıl daha uzattık. da Silva'nın maaşında da biraz indirime gittik.

Sürekli basında haberler çıkıyordu ancak bu sefer ilk resmi teklifi aldık.Tottenham Lucas Barrios için €7.000.000 önerdi.Ancak Barrios'u kesinlikle satmayı düşünmedğimizi söyledik.

Bu teklifin ardından Barcelona €8.250.000 teklifle kapımızı çaldı.Ama aynı cevabı onlarda aldı.Bu tekliften iki üç gün sonra €10.000.000'lık teklif sundular.Parayı 4 yıla yayacaklarını belirttiler ama yine reddettik.

İnter Barcelona'nın tekliflerinin ardından €14.250.000'lık bir teklif yaptı.Ancak €2.000.000'si peşin ve €2.000.000'sini 20 golden sonra vereceklerini söylediler.Reddettik.Gerçi tüm parayı peşin verseler yine reddeterdik.

Ve ikinci devreyi Mainz deplasmanında açıyoruz.Lig sonuncusu Mainz ile lig lideri Dortmund karşılaşacak.Shinji Kagawa Asya Kupasında olduğu için bu karşılaşmada yok.

Mainz karşısında istediğimiz futbolu ortaya koyamadık ve 2 puan bıraktık.Hücüm anlamında çok çok etkisizdik.Barrios'un vasat bir oyun ortaya koyması gol yollarında bizi zora soktu.Son 10 dakikada 2 topumuz direkten döndü.Yapacak birşeyimiz yok.

Bundesliga 18.Hafta | 16.01.2011

http://b1107.hizliresim.com/11/7/25/3262.jpg

HSV karşısında çok çok kötü oynamamıza rağmen 3 puanı 2 duran top golüyle aldık.Çok kritik bir dönemde alınan 3 puan.Ama oynadığımız futbolu düzeltmemiz gerek.

Bundesliga 19.Hafta | 22.01.2011

http://b1107.hizliresim.com/11/7/27/3805.jpg

Ligin belkide en önemli deplasmanına gidiyoruz.3 puan arkamızdaki Leverkusen ile karşılaşacağız.Alacağımız bir galibiyet Leverkusen'i potadan uzaklaştıracak.Ancak kaybedersek bizim için son olmayacak.Avantajımızı arttırmak için gidiyoruz.

Hafta içinde Leverkusen Almanya Kupasında HSV ile karşılaştı.Karşılaşma uzatmaların ardından penaltı vuruşlarında Leverkusen üstünlüğü ile sonuçlandı.

Hayatımda ben böyle bir maç görmedim.İlk 80 dakika boyunca çok çok kötü bir futbol ortaya koyduk.Çok formsusuz.Çok basit hatalar yapıyoruz.Ancak bu 80 dakikayı 1-1 geçmeyi başardık.Ardından sonra 10 dakika çok çok çok net 3 tane fırsatı değerlendiremedik.90+3'te Weidenfeller geri pası kontrol edemeyip top kornere çıktı.O kornerde golü yedik ve mağlup olduk.

Bundesliga 20.Hafta | 30.01.2011

http://a1107.hizliresim.com/11/7/27/4147.jpg

namocuq
27.Temmuz.2011, 13:25
Sascha Riether naapmış öyle ya? Maç başına 10 top kapmış adam...

Sascha kötü adam değildir. Wolfsburg kariyerimden biliyorum... Yaşlı Kurt resmen :D

sakary Ali
27.Temmuz.2011, 13:28
Bundesliga 2010 - 2011

http://a1107.hizliresim.com/11/7/27/4192.jpg

http://b1107.hizliresim.com/11/7/27/4196.jpg

http://b1107.hizliresim.com/11/7/27/4197.jpg

İkinci yarının ilk ayına kötü başladık.3 maçta 4 puan alabildik.Zirvede müthiş bir yarış var.3 takım aynı puandayız.Formsusuz.Yeniden form tuttuktan sonra üst üste iyi puanlar alacağız inşallah.Artık hata yapılmayacak dönemlere giriyoruz.

http://b1107.hizliresim.com/11/7/27/4220.jpg

Şimdi güzel işler yapabileceğimiz bir döneme giriyoruz.Üst üste 2 kere Signal İduna Parktayız.Ardından Freiburg deplasmanı ve içerde şuan aynı puan olduğumuz Wolsfburg karşılaşması.Alabileceğimiz puanlarla çok iyi bir konuma gelebiliriz.Tabi Avrupa mücadelemizde olacak.Sampdoria maçlarını oynayacağız.Üst üste maçlar oynamak zor olacak ama takımı buna göre hazırlayacağız.

Homer J.S
27.Temmuz.2011, 16:26
Ali, yine harika bir sunum. Baştan sona bir solukta baktım, skorlar inişli çıkışlı olsa da güzel bir grafik çizmişiz totalde, bekliyoruz devamını.

runforafall
27.Temmuz.2011, 19:47
Güzel anlatım, güzel takım, e başarılar demek düşer bize de, takip etmeye devam edeceğim. :)

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
27.Temmuz.2011, 21:04
Önündeki fikstür çok avantajlı Ali,değerlendirirsen ne ala :)

GeorgeWeah
28.Temmuz.2011, 03:10
Sezon sonunda kupa Dortmund'a gelecek. Bunan inanıyoruz gerçekten. Ayrıca kariyer sunumun da kariyeri okumada ve takip etmede bize zevk veriyor. Resimleri gördükçe gerçek ligi takip ettiğimi düşünüyorum. :)

ahmed0393
31.Temmuz.2011, 16:02
O coşkulu ve takımının taraftarın istediği şampiyonluk için çalışmaya devam.
Dortmund hakkındaki engin bilgin ve taktik oturtmuşluğunun meyvelerini toplaman dileğiyle.
Nuri Şahin king.