PDA

View Full Version : Taktik Çökmesi

William Rookwood
20.Temmuz.2011, 14:41
Merhaba arkadaşlar. Hemen hemen FM 2011'de ki bütün kariyerlerimde yaşadığım bir sorun. FM'ye başladığımdan beri bir taktik stratejisi üzerinde devam ederim, taktik anlayışım sürekli aynıdır ve değiştirmekten pek hoşlanmam. Fakat ilk sezon takımın canavar gibi oynamasına rağmen ikinci sezon takımda, tempo düşüklüğü, isteksizlik ve sönmüş bir hale dönüyor. Sırf taktiği diğer takımların çözdüğü için mi kötü oynuyoruz diye birinci ligde başlayıp süper lige çıktım. Süper ligde ki takımlarla daha önce hiç oynamama rağmen o geçen seneki oyundan eser yok. Anca yeni bir taktiğe geçince takım canlanıyor. Bu sorun hakkındaki yardımlarınızı bekliyorum.

SyNdRoMe23
20.Temmuz.2011, 15:08
Bilgisayar bir süre sonra taktiğini çözüyor olabilir dediğin gibi, en mantıklı sorun bu bence.

Ben sezonluk taktik değiştiririm, kadro değiştikçe taktik de değişir.

Lim10
20.Temmuz.2011, 16:02
İlginçtir, bende bazı kariyerlerimde, oluyor bazılarında olmuyor.Mesela Newcastle kariyerimde ilk sezondan, Lig şampiyonluğu ve UEFA Kupasını aldığım 4. sezona kadar hep aynı taktikle oynadım.Hatta 3. sezon şampiyonluğu kıl payı kaçırdım ve takım hep üzerine koyarak ilerledi.Ama son Fluminense kariyerimde 2. sezonda yüksek bir puanla şampiyonluğa ulaştım.3. sezona sadece 2 takviye yaparak yine aynı taktikle başladım fakat çok istikrarsız sonuçlar aldım.

Bu durumda bana göre yapılacak 2 şey var;

1-Kadroda geniş çaplı bir rotasyona gitmek (ki böyle yaptığımda faydasını görüyorum çoğu kez)
2-Taktiği değiştirmek.

Rind-i Şeyda
20.Temmuz.2011, 16:10
Sadece kendi taktiğiniz açısından düşünmeyin. Oyun zekası oyun içerisinde daha iyi taktikler ortaya çıkarabiliyor olabilir. Daha iyi oyuncular da almış olabilirler.

Ayrıca, kişisel özellikleri çok iyi olan futbolcularla bir kadro kurduğunuzda bu sorunların hiç birinin yaşamazsınız.

Benim bir stratejim vardır mesela. Bir bölgeye bir tane çok iyi tecrübeli bir oyuncu alırım, bu oyuncunun kararlılık, profesyonellik, hırs özelliklerine dikkat ederim. Bu oyuncularım gençleri sürekli yetiştirir. Takım bir süre sonra kararlı, hırslı ve profesyonel bir takım olur. İstikrar bu şekilde devam eder. Yani bu sorunun önüne geçmek için bir sürü yol var.

William Rookwood
20.Temmuz.2011, 16:19
Yıldızlarla dolu bir kadrom yok malesef. 4-3-3 oynuyorum, ortasaham genelde pres yapan mücadeleci oyuncular. Forvet hattında ise, Soukouna, Yurchenko ve Etuhu var. Genelde bu üçlü takımı götürüyor, bu üçlü formsuz olunca takım yeniliyor.

SyNdRoMe23
20.Temmuz.2011, 16:27
benim 30 oyunculuk rotasyonum var yine de taktik değiştirmeden 1 sezonu aşamıyorum, batırıyor takım.

KaRaBükLü KraL
20.Temmuz.2011, 16:37
Benim çok başıma geliyo nedense hiçte sevmem oynadığım futboldan vazgeçmeyi.Ama gerçekten çok oluyor.Ama süresi kariyere göre değişiyor tabi.

William Rookwood
20.Temmuz.2011, 16:45
Bende kısıtlı kadro severim. Her oyununun 1 yedeği olur takımımda, fazla oyuncu olunca zevk alamıyorum takımdan gönderiyorum. Bol alternatifli kadroları sevmem anlayacağınız kadarıyla

Rind-i Şeyda
20.Temmuz.2011, 16:50
Yıldızlarla dolu bir kadrom yok malesef. 4-3-3 oynuyorum, ortasaham genelde pres yapan mücadeleci oyuncular. Forvet hattında ise, Soukouna, Yurchenko ve Etuhu var. Genelde bu üçlü takımı götürüyor, bu üçlü formsuz olunca takım yeniliyor.

Söylediğim şeyin yıldızlarla alakası yok. Oyuncuların karakterleriyle alakalı. Çok iyi futbolcular karaktersiz olabilirler oyun içerisinde. Örneğin; İbrahimovic, Balotelli vb.
Tabi öncelikle kimin daha karakterli olduğunu öğrenmek için oyun açmadan önce editor yardımıyla oyunculara bir göz atmak lazım.

William Rookwood
20.Temmuz.2011, 16:55
FM Genie Scout ile görülüyor mu bu özelilkler ve ya FM Real Time Editör?

Rind-i Şeyda
20.Temmuz.2011, 17:05
FM Genie Scout ile görülüyor mu bu özelilkler ve ya FM Real Time Editör?

Evet görülüyor ama bulaşma Genie Scout'a alışkanlık yapar, oyunun zevki kalmaz. Oyunun kendi editöründen bakabilirsin. Zaten oyuncular; gelişimlerinde, personal profillerinde nasıl bir karakter olduklarını belli edebiliyorlar. Oyuncuların kişisel özelliklerinden sayısal olarak bir tek Determination'u görüyoruz. Diğer özellikler genel bir yargı ile gösteriliyor. Resolute, Professional, Ambitious gibi.

Professional futbolcular çok hızlı gelişirler ve not alırsanız veya dikkat ederseniz; kilolarını düşürdüklerini görürsünüz. Hırslı oyuncularda antremanlarda ve maçlarda çok iyi performans sergilerler. Benim ölçütüm 3 şey zaten, tamamen kendi kafa yapımla alakalı. Hırslı, Kararlı ve Profesyonel oyuncular. PA'larına daha çabuk ulaşırlar. Ek olarak, eğer bu değerler çok yüksekse, Fiziksel gelişimleri çok üst düzey olur.

William Rookwood
20.Temmuz.2011, 17:44
Anladım. Yardımın için teşekkür ederim bunu öğrendiğim iyi oldu. :)

Genel olarak başka bir taktiğe geçtiğim zaman bu sorun düzeliyor. Fakat mevcut taktik anlayışım ile devam etmek istiyorum. Önerdiğiniz yöntemleri deneyeceğim.