PDA

View Full Version : Tarayıcılar ve IQ Seviyeleri

GeNç KaRTaL
03.Ağustos.2011, 14:53
AptiQuant adlı Kanada firmasının yaptığı “IQ ve Tarayıcı Kullanımı” isimli çalışmada 16 yaşın üzerindeki 101 bin 326 kişinin IQ değerleri kullandıkları internet tarayıcılarına göre gruplandırıldı.

http://askmen.mynet.com/images/yasam/haberler/tarayici.jpg

Yeni Medya Düzeni'nin haberine göre, çalışmanın sonucunda 2011 yılında hâlâ Internet Explorer 6 kullanan insanların ortalama IQ değeri 80 civarında iken Firefox ve Chrome kullanıcılarının ortalama 110; Opera ve Camino kullanıcıları ise ortalama 120 IQ değerine sahip olduğu ortaya çıktı.

Aşağıdaki grafikte de görülebileceği gibi kullanılan Internet Explorer versiyonu yükseldikçe ortalama IQ değeri de hızla yükselmekte. İnternet sayfaları ile uyumsuzluk problemleri bilinen ve geliştiriciler tarafından hiç sevilmeyen Internet Explorer 6, yapılan bu araştırma sonuçları ile daha fazla şakaya konu olacak gibi gözüküyor.

Araştırmanın asıl anlatmaya çalıştığı nokta ise yüksek IQ değerine sahip insanların daha çok araştırmaya, yeniliğe ve gelişmeye açık olmaları. Bu özellikleri nedeniyle de yeni çıkan bir güncellemeye ya da uygulamaya karşı direnç göstermek yerine uyum sağlamayı tercih ediyorlar.

Revolution
03.Ağustos.2011, 14:58
Opera ve Chrome'un tek sevmedigim yanlari atiyorum haber koyarken resmi kopyaladiginizda yapistirirken yalnizca resmin linkinin orada olmasi. Firefox'ta oyle bir sorun yok.

anil luque
03.Ağustos.2011, 16:57
Mozilla kullandığıma göre uçak mühendisi olabilir miyim artık bir engel kalmaı değil mi ?

SyNdRoMe23
03.Ağustos.2011, 17:03
Opera ve Chrome'un tek sevmedigim yanlari atiyorum haber koyarken resmi kopyaladiginizda yapistirirken yalnizca resmin linkinin orada olmasi. Firefox'ta oyle bir sorun yok.

Opera ve Chrome'u dönüşümlü kullanıyorum böyle bir sorunum yok

Revolution
03.Ağustos.2011, 17:05
Herhalde yeni güncellemeyle oldu, Chrome'u indireyim hemen çok rahattı kullanışı teşekkürler :)

Redrum
03.Ağustos.2011, 17:05
Opera on yıldır var Chrome daha yeni. Ne mantıkla bunu savunmuşlar anlamak güç.

ToRoSKaPLaNı
03.Ağustos.2011, 17:29
Bende tüm bu tarayıcılar var ara ara hepsini kullanıyorum.Şimdi benim IQ kaç arasında? :D:D

barahir
03.Ağustos.2011, 18:05
Bu haberi okuyup tarayıcı değiştirenlerin IQ'larının IE 6 kullananlardan da düşük olduğu belirtilmiş..

Revolution
03.Ağustos.2011, 18:11
Opera ve Chrome'u dönüşümlü kullanıyorum böyle bir sorunum yok
Benim dediğim olay hala devam ediyor yahu, mesela forumda yazı tipini kalın yaparken kod çıkıyor yazı kalın olmuyor. Tasarımını, hızını daha çok beğeniyorum Chrome'un Firefox'tan ama yine Firefox'a kaldık :D

SyNdRoMe23
03.Ağustos.2011, 18:14
Benim dediğim olay hala devam ediyor yahu, mesela forumda yazı tipini kalın yaparken kod çıkıyor yazı kalın olmuyor. Tasarımını, hızını daha çok beğeniyorum Chrome'un Firefox'tan ama yine Firefox'a kaldık :D

valla ben olmuyor ama o biçimlendirici ayarları gibi bir şey yapınca böyle oluyor sanırsam :D bakarım şimdi

Revolution
03.Ağustos.2011, 18:20
valla ben olmuyor ama o biçimlendirici ayarları gibi bir şey yapınca böyle oluyor sanırsam :D bakarım şimdi
Teşekkür ederim.

Rind-i Şeyda
03.Ağustos.2011, 18:45
Güzel bir yönlendirme tekniği. Kim kendine "az zeki" muamelesi yapar ki ? Gidip tarayıcı değiştirecek şimdi bu haberi duyan bir çok kişi. =)

Revolution
03.Ağustos.2011, 18:52
Abi ben inanmıyorum insanların bu haberi görüp de tarayıcı değiştireceklerine :) Adamlar en hızlı tarayıcılara en zeki insanlar kullanıyor demişler haber yapıp sürmüşler :zuhaha

DenizlispoR
03.Ağustos.2011, 19:07
Opera kullanıyorum ben de , hem hızlı hem de turbo ile daha fazla hızlandırabiliyoruz :D.

Rind-i Şeyda
03.Ağustos.2011, 20:50
Abi ben inanmıyorum insanların bu haberi görüp de tarayıcı değiştireceklerine :) Adamlar en hızlı tarayıcılara en zeki insanlar kullanıyor demişler haber yapıp sürmüşler :zuhaha

Hislerime çok güvenirim. =PP

O araştırmanın foyası meydana çıktı

http://static.samanyoluhaber.com/Images/News/201183/192360_explorer.jpg
Explorer kullananların IQ'sunun diğer tarayıcıları kullananlara göre daha düşük olduğu iddia edilmişti ama...

Kanadalı araştırma firması ApTiquant'ın hazırladığı, BBC ve Mashable başta olmak üzere birçok haber ve teknoloji sitesinde de yayınlanan ve Internet Explorer'ı tercih eden kullanıcıların zeka seviyelerinin diğer tarayıcıları kullananlara nazaran daha düşük olduğunu iddia eden araştırmanın düzmece olduğu anlaşıldı.

Muhtemelen Internet Explorer kullanan ve araştırmanın sonuçlarından memnun olmayan (!) kullanıcıların ortaya çıkardığı gelişmeye göre 2005'te kurulduğu iddia edilen araştırma firması ApTiquant'ın web sitesinin isim hakkı yalnızca iki hafta önce satın alınmış.

Bu durum tek başına bir şey ifade etmiyor olabilir ancak firmanın çalışanları listesindeki fotoğrafların bir başka firmanın çalışanlarıyla olan benzerliği (!) ApTiquant'ın gerçekten var olmadığına dair öne sürülebilecek en güçlü kanıt olarak dikkat çekiyor.

Fransa merkezli Central Test firmasının ekibiyle ApTiquant'ın ekibinin fotoğrafları birebir aynı ancak isimler değiştirilmiş. Telefonları da açılmayan ApTiquant'ın web sitesindeki diğer çalışmalar ve sayfalar da Central Test gibi firmaların sitelerinden kopyalanmış. Yani ortada büyük bir tezgah var gibi gözüküyor ancak işin arkasında kimin olduğu bilinmiyor.

ApTiquant, yaptığını iddia ettiği araştırmada yaklaşık 100.000 kişiyi değerlendirdiklerini ve zeka seviyesi düşük olanların Internet Explorer kullanmayı tercih ettiğini duyurmuştu.

Revolution
03.Ağustos.2011, 20:56
Eee amac neymis yani abi :D

El Barto
03.Ağustos.2011, 21:01
Aynen öyle bariz yönlendirme. :)

Herkes en çok kullanan işletim sistemi içerisinde gelen İE'ye karşı. Ama son zamanlarda zaten İE sadece insanların diğer tarayıcıları indirmek için kullandığı bir tarayıcı haline geldi. İE9 tam bir felaket zaten. :)

Firefox ve Chrome kullanıyorum IQ'yu 115'e bağlarız heralde.

Revolution
03.Ağustos.2011, 21:07
Emre abi yukarida yazdim Chrome ile ilgili sikintimi, sende de var mi oyle birsey?

El Barto
03.Ağustos.2011, 21:13
Chrome'yi iş yerindeki bilgisayar'da kullanıyorum. Bu tarz bir şeye gereksinim duymadım hiç. :)

Revolution
03.Ağustos.2011, 21:14
Tamam abi sagol :)

Addolorato
04.Ağustos.2011, 02:14
İnternet Explorer kullanıyorum Mozilla'da var. Mozilla bariz daha hızlı ama vazgeçemiyorum IE'den. Aramızda bir bağ oluştu daha yavaş olmasına rağmen kullanıyorum.