PDA

View Full Version : Afrika'ya Yardım

DisCo
06.Ağustos.2011, 02:16
Son 60 yılın en büyük kuraklığını yaşayan Afrika'da 90 günde 29 bin çocuğun öldüğü bildiriliyor.

Afrika’da son 60 yılın en büyük kuraklığı yaşanıyor. Somali’de her gün yüzlerce kişi açlıktan ölüyor. Amerikalı yardım görevlilerine göre, Somali’de son 3 ay içinde açlıktan ölen 5 yaşından küçük çocuk sayısı 29 bine ulaştı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, 3 buçuk milyonu Somali’nin güneyinde olmak üzere, 12 milyon kişi açlığın pençesinde. Somali’de yüzbinlerce kişi, mülteci kamplarının bulunduğu başkent Mogadişu’ya ulaşmaya çalışıyor. İnsanlar, Mogadişu’ya ulaşmak için aç ve susuz günlerce yürümek zorunda kalıyor. Mogadişu’daki kamp kliniklerinin de, ölmek üzere olan çocuklarla dolu olduğu bildiriliyor.

Birleşmiş Milletler, Afrika’ya geniş çaplı yardım kampanyası yürütüyor. Ölenlerin sayısı onbinlerle ifade edilirken, ilk sayı Amerikalı yardım görevlilerinden geldi. Amerikalı yetkililer, 3 ay içinde açlıktan 5 yaşından küçük 29 bin çocuğun öldüğünü duyurdu.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü de, Somali’de 5 yaş altı her 5 çocuktan birinin, açlık yüzünden doktorların acil müdahalesine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Kenya ve Etiyopya’da kurulan mülteci kamplarına da her gün binlerce Somalili ulaşıyor. Kamplarda yiyecek sıkıntısı çekiliyor. Yetkililer, Somali’de açlığın yıl sonuna kadar süreceğini tahmin ediyor.

Bu konuyla ilgili SMS yardım kampanyaları bulunuyor. 5 Lira kaybetmek sanırım bizi etkilemez. Yardım edecek durumda olanlar kampanyaları takip edip gönderebilirler.

Nedvedmania
06.Ağustos.2011, 02:23
Bu gün Cuma namazında vaaz verilirken anlatılan bir olayı sizlere aktarayim.

Afrikada bir çocuk açlıktan ölmüş. Ama annesi durumları çok kötü olduğu için onu gömmek yerine evine, yatağına yatırmış. Ve gelenlere hasta olduğu için yatıyor demiş. Orda yemekler kişi başı olduğu için onun payını da almak için böyle birşey yapmış. Onun payını diğer evlatlarına ve kendisine veriyormuş.

Düşünsenize oğlunuz veya anneniz, babanız ölüyor ve evde yan odanızda veya aynı odanıza cesedi yatıyor. Hemde 1-2 gün değil 10 gün boyunca. Ve hatta durum anlaşılana kadar. Çok kötü bir durum.

DenizlispoR
06.Ağustos.2011, 02:27
Bunlar tamam güzel şeyler ve yapılması gerekiyor fakat bizim ülkemiz de tamamen problemsiz,örnek bir ülke mi? Bu yardımlar önce ülkemiz iyi bir duruma geldikten sonra yapılsa daha hoş olmaz mı.

Nedvedmania
06.Ağustos.2011, 02:38
Bunlar tamam güzel şeyler ve yapılması gerekiyor fakat bizim ülkemiz de tamamen problemsiz,örnek bir ülke mi? Bu yardımlar önce ülkemiz iyi bir duruma geldikten sonra yapılsa daha hoş olmaz mı.

Oraya da yapabilirsin. Kimse sana sadece Afrika'ya yardım et demiyorki. Aynı kuruluşların sitesine gir orda da vardı ülkemiz için yapılan yardımlar. 10 Liran varsa 5'ini bize 5'ini Afrikaya gönderirsin. Bana kalırsa ırk önemli değil. Önemli olan insan olması. Yahudi bile olsa durumu çok kötüyse yardım etmek isterim.

Börk
06.Ağustos.2011, 02:45

bence de serdar ortaç gibi düşünmeyelim :p din,ırk farketmeksizin herkes insan ve bu insanlar gerçekten bizdekilerden daha çok zor durumda.zaten yardımın amacı kendimizi düşünmek değil herkesi düşünmek :)

di canio
06.Ağustos.2011, 02:58
Vallahi ülkemiz iyi duruma gelsin diye beklersek nesiller geçer.

Yardım yapılırken, aracı olan oluşumlara da dikkat edilmesi gerek. Maalesef bu tarz hassas durumları fırsat görenler çokça mevcut.

SyNdRoMe23
06.Ağustos.2011, 03:00
biz bir grup ramazanda fitre, zekat vb. şeyleri buraya göndermek istiyoruz. ama bir banka hesabı falan göremedim ben. eğer bi hesap varsa bana özelden ulaşırsanız iyi olur yada buraya yazın herkes faydalansın.

goosfraba
06.Ağustos.2011, 03:07
şöyle birşey buldum ne derece doğru.

Somali'de son 90 günde açlık nedeniyle 5 yaşın altında 29 binden fazla çocuğun öldüğü bildirildi.
"AFRIKA" yazıp 5601'e(Diyanet İşleri Başkanlığı)
"AFRIKA" yazıp 2868'e(Kızılay)
"AFRIKA" yazıp 3072'ya (İHH İnsani Yardım Vakfı)
"ACLIK" yazıp 5777'ye (Kimse Yok Mu Derneği)
SMS göndererek 5TL bağışta bulunabilirsiniz...

LadroN
06.Ağustos.2011, 15:42
İnşallah yapılan yardımlar yerine ulaşır.Malum Deniz Feneri gibi bir olay var karşımızda.

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
06.Ağustos.2011, 15:47
İnşallah yapılan yardımlar yerine ulaşır.Malum Deniz Feneri gibi bir olay var karşımızda.
İşte bende buna güvenemiyorum.Yoksa hergün gönderirim 5 TL.Orada insanlar açlıktan ölüyor...:uzgun:

Nedvedmania
16.Ağustos.2011, 23:06
ultrAslan UNI Her sene yapılan büyük iftar organizasyonunu bu sene iptal etti. Normalde güzel bir tekne kiralanıp iftar yapılacaktı. Hatta paralar bile toplanmıştı. Ama sonra birden iptal kararı açıklandı. Başta iptal kararını görünce herkeste bir şaşkınlık oldu. Sonra konunun içeriğindeki açıklamayı gören herkes yönetimin aldığı bu karar karşısında gurur dolu mesajlar attı :)

Arkadaşlar Merhaba,

Bir süredir gündemimizde olan ve bizlerin de acılarını içten hissettiği Afrika'daki olağanüstü kuraklık ve kötü şartlar malumunuz.

Başkan ve yönetim kurulu olarak yaptığımız görüşmeler neticesinde, Afrika'daki insanların ve ülkemizdeki ihtiyaç sahiplerinin mevcut koşulları göz önüne alındığında, bu kadar büyük çaplı bir yardım kampanyası da başlatılmışken, bizlerin teknede iftar organizasyonu düzenlemesi hiç birimizin içine sinmeyecektir ve de doğru olmayacaktır.

Sonuç olarak 20 Ağustos'ta yapmayı planladığımız iftar organizasyonunu sizlerin de aynı düşüncelerde olacağınıza inanarak iptal ediyoruz.

İftar organizasyonuna ayırdığımız bütçelerimizi Afrika'ya yollayarak katkıda bulunalım,

Saygılarımızla,

Bunun yerine iftar daha sade bir yerde, Mecidiyeköy Katlı Otoparkında yapılacak :)