PDA

View Full Version : Oyundan Zevk Alma Rehberi

Oghuse
16.Ağustos.2011, 02:07
-Herkesin oyundan sıkıldığı şu günlerde belki birçoğumuzun bildiği ama dikkat etmediği ayrıntılarla oyundan keyif alabileceğinizi umarak bu konuyu açıyorum. Konu başlığında belirttiğim üzere amaç oyundan zevk almak ve ben bu duruma gerçekçilik açısından yaklaşacağım. -

Hepimizin futboldan keyif aldığını varsayarak kendinize şu soruları sormanızı istiyorum: Futboldan neden keyif alıyorum? Bir maç izlerken beni en çok ne heyecanlandırır? Oynanan futbol mu, artistik hareketler mi, takım oyunu mu, muhteşem geri dönüşler mi? Hangi teknik adamı başarılı buluyorum ve idol sayıyorum? ve asıl soru Football Manager'i neden oynuyorum? Son soru haricindekiler ilk başlıkta tercih kolaylığı sağlayabilecek sorular olup asıl soru olan son soruyu cevaplıyorum. Benim açımdan Football Manager gerçek bir teknik direktör gibi hissedebilip futbol izlerken ah ben olsam dediğim şeyleri yapabilmektir. Tabi buna tüm gerçekçiliğimle yaklaşarak. Yeni bir oyun için yönlendirme yapmadan önce kendinize söz vermenizi istiyorum. "Asla yardımcı program açmak yok" şeklinde. Ve başlıyoruz.

1-Takım Belirlemek: Oyunda hangi gerçekçiliği yakalamak istiyorsunuz.

Kendi sisteminize uygun bir sisteme uygun bir takım seçip başarı yakalamaya çalışmak mı?
Herhangi bir takım seçip o takıma uygun bir sistem bulmak mı? (2. sebep çok daha gerçekçi gerçek menajerin tek sistemi olmaz, gerçek manager yaratıcı ve üreticidir.)

Şimdi ikincil sebeplere geçelim yani seçeceğiniz takımın tarzına:

Diyebilirsiniz ki ben direk en üstten başlayıp elit takımlarla gerçek başarı sağlayacağım.
Diyebilirsiniz ki orta düzey bir takım alıp elit sınıfına sokmaya çalışacağım.
Veya herşeye sıfırdan başlayacağım.

Yan etkenler ise belirleyici olanlar.

Seçeceğiniz takımın;

Geçmişi
Oyuncuları
Finansal durumu
Tesis Zenginliği
Altyapı durumu

Birçoğumuzun çoğunlukla tercih ettiği Sisteme göre takım seçeneğini ele alarak ve herhangi bir takım seçeceğinizi düşünerek 2. başlığa geçiyorum. (Diğer başlığı es geçmeyeceğim merak etmeyin)

2.Antrenör Kadrosu, Antrenman, Oyuncu Kadrosu

Takımımızı seçtikten sonra sadece oynatacağınız futbolu düşünün ve FM için duyduğunuz iyi personel ve oyuncuları yok sayın. Çünkü gerçek menajerler kendi fikirlerini uygulayandır. Takıma oturtacağınız bir sistem var kafanız da değil mi? Bu nokta da antrenör kadrosunun ve antrenmanın sisteme uygun antrenmanı yaptırabilmesi açısından çok önemli bir unsur. Örneklerle anlatmak daha iyi olacak sanırım; diyelim ki takımı fiziksel açıdan güçlü bir şekilde defansif futbol oynatacaksınız bunun için hangi noktaya yükleneceğinizi biliyorsunuz. Ve bu bölge için en iyi antrenörleri sağlarsanız ilk etapta bütçe açısından sağlıklı olacaktır. Takımda vasıfsız antrenörlerle daha iyisini bulmadan sakın yollarınızı ayırmayın önce aday belli olsun. Gerçekçilik için antrenman programı ve antrenör kadrosu çok önemli. Ve vereceği tavsiyeler açısından da tecrübeli bir yardımcı elbeltte.
Oyuncularla tanıştıktan sonra oturtucağınız sistemde oyuncuların performansını görmeden asla yollarınızı ayırmayın ve kurduğun sistem için yardımcınızın önerisini de gözardı etmeyin. Herkese şans vermeye çalışın transfer en son çare İlla transfer diyorsanız da ona ilerleyen başlılarda değineceğim merak etmeyin.
Kurduğunuz sistemde oynatacağınız oyuncuların özelliklerini çok iyi bilmesiniz onları tanımak için hazırlık maçlarını siz oynatıp ve kamptan sonra yollarınızı ayırın. Antrenman performanslarını dikkatle inceleyip düşüşte olan oyuncuları birebir uyarın. (have a private chat) Oyuncuları tanımanız için gerçek anlamda özelliklerin hangi anlama geldiğini bilmeniz gerekmektedir. (oyuncu özelliklerini açıklayan rehberler forumda mevcut) Ve bazen farkedebilirsiniz ki bir önlibero bir defans olabilecek kadar iyi özelliklere sahip defansa adam almaktansa onu o bölgeye alıştırmak çok daha kazançlı. Oyuncuları tanımak diyorum ya hep sistem diyorum ya buna genç takımdakiler de dahil sakın ha gözardı etmeyin. Onları da iyi tanıyıp tecrübeli oyuncularla tutoring yaptırın. Ve de sisteme alışmaları için as takım kadrosunun taktiğini kullanmalarını sağlayan ayarı yapın.- Ve maçlarını iyi takip edin gençlerin kendi yaş grubunda yıldızı parlayan varsa cesaretlendirmek için onları yedekten oyuna alıp şans vermeye çalışın. Belki de bir yıldınızı bu şekilde keşfedeceksiniz kimbilir.- Sürekli aynı sistemle oynayan genç takım oyuncuları A takımda daha az sırıtır. (bknz: Guardiola ve Barcelona Modeli)

3. Oyun sistemi

İşte gerçek futbol bilginizin ve yeteneğinizin ortaya çıkacağı kısım. Gerçek manager kendi taktiğini kendisi yapar, başka taktikler kullanmaz sakın unutmayın. Taktik işi sabır işidir. Bir maç kayıpla taktik kötü değildir bunu sakın unutmayın. Yine oyuncular üzerinden gideceğim taktikte oyuncuların sisteminizde ne kadar başarılı olduğunu takip edebilmek açısından maç ekranında oyuncuların ne yaptığını gösteren analiz kısmını sürekli olarak takip edin. Kim kaç top kaptı kim kritik noktalarda pas hataları yaptı iyi inceleyin. Oyuncu puanlarının hiç bir önemi yoktur benim açımdan. Buna da parantez açacak olursak oyuncu 80 dakika dünyaları kaçırıp 80'den sonra 2 gol atıp maçın yıldızı seçilebiliyor olayın mantıksızlığı burada yani. Takım seçiminde bu ayrıntılar çok önemli olacak keza taktiği belirlerken yapacağınız ayarlarda öyle.

4. Gözlemciler ve Transfer

Oyunun bir çoğumuz için en keyifli kısmı da belki takıma yeni oyuncular katmaktır ve de bu oyuncuların iyi performanslar sergilediğini görmek hepimizi mutlu eder yanılıyor muyum? Ancak unutmamak gerekir ki oyundan sıkılmamak için kendi oyuncularımızı kendimiz bulabilmeliyiz yani hazard, sissoko, lukayu unutun. Bu transfer kısmında gerçek anlamda oyunu açmadan önceki tüm bildiklerinizi ve tüm transferlerinizi unutun. Scoutları takımınızın bütçesi doğrultusunda yönlendirin. Mesela küçük takımlar için İskandinayva bölgesi gayet makul bir seçim olabilir. Ve scoutlarınız ne kadar çok bölge tararsa arama ekranında o kadar oyuncunun çıkacağını unutmayın. Kendi tarzımdan bahsedecek olursak zayıf mevkide nasıl tarzda bir oyuncu istiyorsam birincil ve ikincil özellikler belirleyip oyuncuları buna göre filtrelemek en iyisi. Bunun adına da nokta transfer diyoruz. Transferlere şu açıdan bakın her transfer başarılı olursa ve biz her maçı kazanırsak işin ne zevki kaldı ki? ve 48 ay taksit olayından uzak durun mümkün müddetçe. Arada başarısız transferler de uğraşacağınız oyuncularda sizi oyundan uzaklaştırmaz aksine yakınlaştırır. Şu adamı gönderip bir rahatlayayım dersiniz. Bir de şu var tabi ki eski oyunlarını düşünerek transfer yapıyorsanız gerçekçilikten tamamen uzaklaşırsınız. Gerçekte managerler oyuncuları alıp performanslarını göremiyorlar. Veya önceki hayatlarında o oyuncularla oynamış olmuyorlar maalesef.

Tüm konu başlıklarında derinlere inersek yazacak çok şey var ancak okuma kolaylığı açısından kısa tutmaya çalıştım, umarım faydalı olur. Özet geçmek gerekirse de; yeni bir oyun açarken gerçek bir manager gibi düşünüp kendi kararlarınızı kendiniz verin. Her detayla ilgilenmek işin gerçekçi olmasını sağlar.

Çok uzun süreli düşünerek yazdığım cümlelerde anlatım bozuklukları için affınıza sığınıp esin kaynağım Walter Sakana abime teşekkür ediyorum.

DisCo
16.Ağustos.2011, 02:16
Çalışma için teşekkür ediyorum. Emeğine sağlık.

GeNç KaRTaL
16.Ağustos.2011, 02:19
Güzel bir rehber olmuş.Ellerine sağlık.

EndoplazmiK RetikuluM
16.Ağustos.2011, 02:40
Eline sağlık Oğuz abi. Özellikle 48 ay olayına katılıyorum.

Walter Sakana
16.Ağustos.2011, 03:30
Eline emeğine sağlık Oğuz, paylaşım için teşekkürler.

Reingman
16.Ağustos.2011, 04:07
Çok yararlı bir rehber olmuş, teşekkürler.

Bende bir iki şey eklemek istiyorum sizin haricinizde. Oyunda başarılı olmak için transfer çok önemlidir. Ama asıl başarı alt yapı tesislerini geliştirmekle, gençlik akademileri oluşturmakla geliyor. Özellikle alt lig takımlarında herşeyden daha önemli olan bunlardır.

Söylediğiniz herşeye de hardiyen katılıyorum.

Oghuse
16.Ağustos.2011, 06:04
Ben teşekkür ederim oyunda taktik, antrenman ve oyuncu özellikleri içinde birşeyler yazmak isterdim ancak hazır yazılanların üzerine ekleyecek birşeyim yoktu o nedenle bunları öncelikli okursanız daha faydalı olacaktır.