PDA

View Full Version : FM 2012 Neden Türkçe Değil?

vedat1987
17.Ağustos.2011, 05:19
Her yıl olduğu gibi tekrar oyunun çıkmasına yaklaşılırken sürekli Türkçe olacağı söylenen oyunda herhangi bir gelişme olmadığını öğreniyoruz.Şimdi soruyorum;

1- Her yıl oyun çıktıktan sonra gelecek sene kesin Türkçe diyerek insanları kandırmak Sıgames-Turksportal ekibinin ortak pazarlama planı mıdır?

2- Turksportalın Türk FMseverlerin görüşlerini,taleplerini yeterli düzeyde yansıtamamasının altındaki sebep beceriksizlik midir? Yoksa patron-işçi arasındaki hiyerarşiden ötürü kendilerine söz hakkı,talep hakkı dahi tanınmaması mıdır?

3- Sadece oyunu orjinal alan oyuncuların ulaşabileceği şekilde dil desteği sağlamak teknik açıdan ne kadar zor olabilir?

4- Oyuna hangi yıl dil eklentisinin ekleneceğini dahi bilmeyen, her sene aynı teraneleri tekrarlayan bir ekibin oyunun ülke içindeki orjinal satışıyla ilgili nasıl katkıları olabilir?

5- Ve en çok merak edilen soru. Oyunda neredeyse elf dili eklenmişken neden Türkçe için kıytırık bir dil desteği eklenmiyor? (Orjinal satış hikayelerini anlatmayın dinlemekten sıkıldık yıllardır.)

FenoMachine
17.Ağustos.2011, 06:42
Bazı söylediklerine katılıyorum fakat turksportalın ben kesin türkçe olacak bu sene diye bir bildirme yaptığını duymadım zaten bunu galiba SI Yöneticisi bile türkçe olmayacağını söyledi.ts neden illa türkçe desinki yönetici türkçe olmayacak dediyse ne gibi bir ortaklıkları olacak bence birşeyler sarf ederken biraz daha dikkatli olmalısın.

guarin14
17.Ağustos.2011, 07:27
Adamlar girişte yükleniyor yazmaya bile yeltenmiyorlar zaten.

Vieri
17.Ağustos.2011, 09:51
Her yıl olduğu gibi tekrar oyunun çıkmasına yaklaşılırken sürekli Türkçe olacağı söylenen oyunda herhangi bir gelişme olmadığını öğreniyoruz.Şimdi soruyorum;

Öncelikle bu soru için teşekkürler. Farklı konular içi ve Twitter hesabımızdan bilgi geçmiştik fakat bu soru ile cevabımız daha örtüşecek.

SI, halen yeterli satış rakamlarına ulaşmamasına rağmen, Türk Football Manager severlerin yıllar süren ısrarları sonrasında Türkçe dilini oyuna yansıtmayı planlarına ekleyerek bu çerçevede bizi görevlendirdi. Bizlere gereken teknik imkanları sağladılar. Bizlerde ciddi bir iş yükü gerektiren bu çeviri işine başladık. Oyunun çıkmasına kısa bir zaman kala, önemli çevirmenlerimizin sınav, askerlik vazifeleri gibi sebeplerle çeviriden ayrılmaları neticesinde yeterli yüzdeye ulaşılamayacağı nedeniyle Türkçe ertelendi.

1- Her yıl oyun çıktıktan sonra gelecek sene kesin Türkçe diyerek insanları kandırmak Sıgames-Turksportal ekibinin ortak pazarlama planı mıdır?

Cevap tabiki hayır. Hiçbir zaman kesin çıkacak gibi bir söylem içerisinde olmadık, bir umut beklentisi içerisine soktuğumuzu ise resmi olarak çeviri çalışmalarına başladığımız için kabul ediyoruz zaten ve söylemlerimizde hep umut vardı. Çeviride yeterli yüzde sağlanamadı ve bu sebeple oyuna yansıtılamadı. Bunu ticari araç olarak görmüyoruz.

2- Turksportalın Türk FMseverlerin görüşlerini,taleplerini yeterli düzeyde yansıtamamasının altındaki sebep beceriksizlik midir? Yoksa patron-işçi arasındaki hiyerarşiden ötürü kendilerine söz hakkı,talep hakkı dahi tanınmaması mıdır?

Ben bu konuya katılmıyorum. Bizlere gelen geri bildirimleri yeterli düzeyde yansıttığımızı düşünüyorum ve gerek SEGA gerekse SI tarafında böyle bir bakış açısı yok. Sizde dilediğiniz zaman sigames resmi forumlarında şikayetlerinizi dile getirme özgürlüğüne sahipsiniz ve bize bağlı değilsiniz.

3- Sadece oyunu orjinal alan oyuncuların ulaşabileceği şekilde dil desteği sağlamak teknik açıdan ne kadar zor olabilir?
Çok zor değil. STEAM üzerinden kolaylıkla yayınlanabileceğini düşünüyoruz. Ama öncelikle oyunun sahip olduğu geniş çeviri gereken dil dosyasında yeterli yüzde sağlanmalı. Burada suç SI'da değil, yeterli çeviri yüzdesine ulaşmayan çeviri liderliğini yapan bende.

4- Oyuna hangi yıl dil eklentisinin ekleneceğini dahi bilmeyen, her sene aynı teraneleri tekrarlayan bir ekibin oyunun ülke içindeki orjinal satışıyla ilgili nasıl katkıları olabilir?

Niye Türkçe olmuyor sorularımıza SI kanadından alınan "Oyun Türkiye'de yeterli satış rakamlarına ulaşmıyor" cevabını, "niye oyunda Türkçe dil seçeneği olmuyor" sorusunu bizlere ileten fm severlere aynen iletiyoruz. Bu soruları fm severlerde ilettiğinde aynı cevabı aldılar, alıyorlar. Bu cevabı aldıktan sonra eğer satış rakamlarını ülkece arttırırsak Türkçe çıkabilme ihtimali olması bu çağrılarımızın sebebidir.

5- Ve en çok merak edilen soru. Oyunda neredeyse elf dili eklenmişken neden Türkçe için kıytırık bir dil desteği eklenmiyor? (Orjinal satış hikayelerini anlatmayın dinlemekten sıkıldık yıllardır.)
Cevabı yukarıda da belirttiğim gibi. Ayrıca orijinal satış hikayelerini anlatmayın diyorsunuz fakat şu bir gerçek ki, bu oyunda Türkçe dil seçeneği olursa oyunda satış patlaması yaşayacaklarını artık biliyorlar.

SyNdRoMe23
17.Ağustos.2011, 10:48
Milessi geçen Twitter'da "önümüzde Türkçe dil seçeneği ekleyip satışlarını artıramayan, hatta aksine düşüren oyunlar varken kimse belirli rakamlara ulaşılmadan Türkçe dili eklememizi beklemesin" gibisinden bir şeyler söylemişti, bunu da ekleyeyim.

Crysis, Pes Türkçe çıktı kaç kişi aldı ? benim çevremde eskiden alanlar bile almadı. hatta bazıları "biz amacımıza ulaştık" diye böbürlendiler:)

ben oyunun Türkçe çıkmasını istemiyorum. sebeplerden biride yukarıda söylediğim şey.

Zekirdek
17.Ağustos.2011, 11:58
PES Türkçe çıkmasa anlıyamayacakmıydık? PES Türkçe çıkmasının ve yahut çıkmamasının hiçbir önemi yok. FM gibi diyaloglu ve bol terim içeren bir oyun değil.

Revolution
17.Ağustos.2011, 12:16
Aynen ben WE'yi PS1'de Japonca bile oynuyordum. Ezberlemistim artik nerede ne var.

sarianet
17.Ağustos.2011, 12:37
Niye Türkçe olmuyor sorularımıza SI kanadından alınan "Oyun Türkiye'de yeterli satış rakamlarına ulaşmıyor" cevabını, "niye oyunda Türkçe dil seçeneği olmuyor" sorusunu bizlere ileten fm severlere aynen iletiyoruz. Bu soruları fm severlerde ilettiğinde aynı cevabı aldılar, alıyorlar. Bu cevabı aldıktan sonra eğer satış rakamlarını ülkece arttırırsak Türkçe çıkabilme ihtimali olması bu çağrılarımızın sebebidir.

Bi hizmet neden alınır
beklentilerimizi karşıladığımız için
oyun biz orijinal aldığımız için türkçe olmuyor safsatasını bıraksın firma
bize hizmet getirsin ki bizde orijinal alalım türkçe çıkarsınlar hatta 2011 için türkçe çıkarsınlar şimdi alıyım 2011 orijinal
ama sen benim dilime saygı göstermiyorsan çocuk avutur gibi hele siz bi orijinal alın biz ekleyelim diyorsan kusura bakma biz bu masalları kaç yıldır dinliyoruz ve türkçe çıkmadıkça hayatta orijinal oyun almam.
bana hizmet getirsin bende o hizmetin bedelini ödeyeyim tüketici prensibim budur.
ve türk insanı önünü görmediği işe para yatırmaz yani bu sene orijinal alayım seneye türkçe çıkar diye bizi uyutmaya devam ediyor üretici firma n
sonuç olarak NE ZAMAN TÜRKÇE FM O ZAMAN ORİJİNAL OYUN.
ne zaman hizmet o zaman bedel.

E.Cartman
17.Ağustos.2011, 14:50
Milessi geçen Twitter'da "önümüzde Türkçe dil seçeneği ekleyip satışlarını artıramayan, hatta aksine düşüren oyunlar varken kimse belirli rakamlara ulaşılmadan Türkçe dili eklememizi beklemesin" gibisinden bir şeyler söylemişti, bunu da ekleyeyim.

Crysis, Pes Türkçe çıktı kaç kişi aldı ? benim çevremde eskiden alanlar bile almadı. hatta bazıları "biz amacımıza ulaştık" diye böbürlendiler:)

ben oyunun Türkçe çıkmasını istemiyorum. sebeplerden biride yukarıda söylediğim şey.

Crysis'in Türkçe çıkması satış pazarlaması değil, oyunu yapan firma olan Crytek'in kurucularının ve sahiplerinin 3 Türk Kardeş olmasıdır. Türkçe çıkan oyunlar konusunda satışın arttığını düşünüyorum ben. Senin çevrende almayan olabilir ama benim çevremde sırf Türkçe diye menejerlik oyunlarıyla alakası olmamasına rağmen CM'yi alan bile oldu. Biz gazla çalışan bi millet olduğumuz için ufak bir reklamla satış rakamlarını patlatmak çok kolay olur diye düşünüyorum.

SI'yın yaptıkları konusunda bende Türkçe yoksa orjinalde yok düşüncesindeyim. Çünkü bize alırsanız yaparız garantisini bir türlü vermiyorlar ve satış rakamlarını yüksek tutuyorlar. İngilizcesi yeterli seviyede olmayan kişilere ulaşacak hizmet verilmezse geri dönüşünüde beklememeliler. Adam anlamadığı oyuna niye 80-90TL versin ki. Ayrıca SI'in bu yamada cebinden para da çıkmayacak sonuçta burada bu çeviriyi yapacak ekip SI'dan herhangi bir ücret talep etmiyor. SI'ın yapacağı tek şey bu çeviriyi oyuna eklemek ve ülkedeki satış rakamlarını gözlemek. Satmasa bile şirketin eline yapışmayacak ya da zarara uğratmayacak nasıl olsa.

FenoMachine
17.Ağustos.2011, 15:07
Arkadaşlar bu konu böyle uzarr gider şu şekilde söyleyelim parası olan alır ayrıca oyun internetten indirlebiliyorya oyunu internetten indirmek yerine 90TL Para verip almayı karşılaştırıyorlar kafalarında 90 tl para versem orjinal alsam diyorlar internnettekiyle hiç değişmeyecek diyorlar 90 TL de ingilizce internettekide ingilizce adam alsam sadece maddi kayıp diyor türk kafası böyledir ve kafasına göre hareket ediyor bu kadar basit

Hugo
17.Ağustos.2011, 15:18
Crysis'in Türkçe çıkması satış pazarlaması değil, oyunu yapan firma olan Crytek'in kurucularının ve sahiplerinin 3 Türk Kardeş olmasıdır. Türkçe çıkan oyunlar konusunda satışın arttığını düşünüyorum ben. Senin çevrende almayan olabilir ama benim çevremde sırf Türkçe diye menejerlik oyunlarıyla alakası olmamasına rağmen CM'yi alan bile oldu. Biz gazla çalışan bi millet olduğumuz için ufak bir reklamla satış rakamlarını patlatmak çok kolay olur diye düşünüyorum.

SI'yın yaptıkları konusunda bende Türkçe yoksa orjinalde yok düşüncesindeyim. Çünkü bize alırsanız yaparız garantisini bir türlü vermiyorlar ve satış rakamlarını yüksek tutuyorlar. İngilizcesi yeterli seviyede olmayan kişilere ulaşacak hizmet verilmezse geri dönüşünüde beklememeliler. Adam anlamadığı oyuna niye 80-90TL versin ki. Ayrıca SI'in bu yamada cebinden para da çıkmayacak sonuçta burada bu çeviriyi yapacak ekip SI'dan herhangi bir ücret talep etmiyor. SI'ın yapacağı tek şey bu çeviriyi oyuna eklemek ve ülkedeki satış rakamlarını gözlemek. Satmasa bile şirketin eline yapışmayacak ya da zarara uğratmayacak nasıl olsa.

Benim o tarz oyunları seven bütün arkadaşlarım Crysis'i orijinal almıştı.
Ayrıca CM hem Türkçe hem de ucuzdu FM'ye göre.

furdun
17.Ağustos.2011, 15:30
Arkadaş biraz saçma konuşmuş ama siga games oyalıyo lafına katılıyorum fakat tuksportal kesin türkçe çıkcak diye bir söz kullanmadı.

SyNdRoMe23
17.Ağustos.2011, 16:20

söylediğim şey milessi'nin bizzat kendi söylediği. elinde bize göre daha sağlam rakamlar olduğunu düşünüyorum.

bir de insaf yahu, bu oyunu oynamanız için ordinaryus profesörü olmanıza gerek yok. çok basit bir ingilizce ile oynayabilirsiniz. seneler önce oynamıyor muyduk biz bunu orta okul ingilizcesiyle ?

edit: isteyene pm atabilirim tweet'i hakkında.

okumus
17.Ağustos.2011, 17:04
Arkadaş biraz saçma konuşmuş ama siga games oyalıyo lafına katılıyorum fakat tuksportal kesin türkçe çıkcak diye bir söz kullanmadı.

Oyun Türkçe çıksa bu sitenin kullanıcı sayısı düşecek site sahiplerinin cebine giren para düşecek neden mi ? Turksportal Türkçe yamaya gerek kalmayacak bu siteye ilk kez girenlerin çoğu türkçe yama için giriyor sonra sitenin diğer hizmetlerini görüp kalıyorlar. Sabah mesaj yazmıstım silinmiş hoşunuza gitmedi sanırım .

GeNç KaRTaL
17.Ağustos.2011, 17:17
Oyun Türkçe çıksa bu sitenin kullanıcı sayısı düşecek site sahiplerinin cebine giren para düşecek neden mi ? Turksportal Türkçe yamaya gerek kalmayacak bu siteye ilk kez girenlerin çoğu türkçe yama için giriyor sonra sitenin diğer hizmetlerini görüp kalıyorlar. Sabah mesaj yazmıstım silinmiş hoşunuza gitmedi sanırım .

Eğer böyle bir kaygımız olsaydı 2009'dan sonra türkçe yama çalışmalarına son vermezdik? Beyler,basma kalıp düşüncelerle konuşuyorsunuz.Yazılanları takip etmiyorsunuz sanırım.Bu sene ilk defa resmi olarak oyunda Türkçe dilinin eklenmesine bu kadar yaklaştık.SI eğer bizim sitenin türkçe çevirisi yetişseydi,oyuna ekleyecekti çalışmayı.Bunları göz ardı ediyorsunuz.Bu sitedeki insanlar karşılık beklemeden oyuna Türkçe'nin eklenmesi için çaba gösteriyorlar,siz gelip saçma sapan ithamlarda bulunuyorsunuz bu insanlara karşı.Biraz vicdanlı olun Allah aşkına.

sui generis
17.Ağustos.2011, 17:24

türkçe yama diye buralara kimse gelmiyor emin ol. çünkü 2009 dan beri turksportal karışmıyor yama işine. millet genellikle oyundaki sorunlar ya da turnuva için gelir buraya. ve fm nin resmi sitesi. bunun da etkisi büyük. daha önceki açıklamaları okusaydın böyle konuşmazdın emin ol.

jesmatador
17.Ağustos.2011, 17:30
FM 2012 çıktı mı yahu :D

1. Sorum: Türkçe Yama Çıkacak Mı?

2. Sorum: Fm 2012 Ne Zaman Çıkıcak?

Evet Bu sorunun Cevabını alabilirsem :)

Bunların cevabını alabilirsek zaten yeter Bize...

DisCo
17.Ağustos.2011, 17:36
Türkçe FM 2012 Hayal Değil başlığı zaten bizim konuya nasıl yaklaştığımızın en basit göstergesidir. Türkçe'nin olması sizler tarafından çok istendiği için "olabiliri" "olacaktır" diye algınızda tamamlamışsınız gibi duruyor.

Turksportal, FM oyununu yapan bir firma değildir. Bizim işimiz araştırma işini gerçekleştirmektir. Buna rağmen Türkçe yamalar çıkarmaya özen gösterdik. Türkçe'nin oyuna aktarılması için çaba gösteriyoruz. Çabanın yanında çıkması için gerekli çalışmayı da biz yapıyoruz. Daha ilerisini söylersek bunu oyuna sokabilecek ekipte bu ekiptir. Bugün ya da yarın farketmez.

Oturduğumuz yerden malesef konuşması kolay oluyor. Dili ekleme konusu bu kadar kıytırık bir işse bunu bu şekilde görenler hazırlasında 2012'ye yetiştirelim. Hadi dili geçtim. Oyunla ilgili taktiksel, antrenman programı, veritabanı, grafik gibi basit paylaşımları bile yapamazken "dil eklensin,basit bir iştir" denmesi eleştirinin ne kadar ağır ve anlamsız olduğunu gösteriyor.

Birde bizi maddi kaygıyla suçluyorlar. Yaptığımız yamaları sattığımızı hatırlamıyorum. :)

SI-Games'in Türkiye pazarı için uygulamalarını etik bulursunuz ya da bulmazsınız. O tamamen ayrı bir konudur.

koraybahce
17.Ağustos.2011, 17:38
Bence bütün Fm ciler İngilizceyi bu oyun sayesinde çok iyi çözecek.İşte SI de o zaman Türkçe dil yaması çıkaracak.Amaç gıcıklık ya olur mu olur.Bu arada şakayı bir yana bırakırsak bunu kendi içimizde çözmemiz gerek.Turksportal ın anadolu takımları dataları hakkında bizden yardım almak yerine SI den yeni eklenen dil dosyalarını talep etmesi gerekmektedir.Ondan sonra da bu sitede İngilizce-Türkçe çeviri yapacak arkadaşlardan yardım istenmelidir.Dil dosyası ne kadar büyük olursa olsun bence 20 kişilik bir ekip günde 2 saat çalışarak en fazla 2 ayda tamamlar diye düşünüyorum.

Ayrıca Turksportalın maddi kazanç sağladığına ben de inanmıyorum üyelik bedava site üzerinden yamaları indirmek bedava herşey bedava.Bunda bir şey yok.Dil yaması için çalışma konusunda da işin zor olduğunu biliyorum ama yapılmayacak iş olmadığını da düşünüyorum.bende istek var ama ingilizce ileri düzey değil malesef.Gene de dil dosyası elde edilip bir parçası verilse kelimelere sözlükten baka baka elimden geldiğince çeviririm.Bu sitenin üye sayısının gayet iyi olduğunu ve mutlaka ingilizceden ileri düzey anlayan 20 arakdaş çıkabileceğini düşünüyorum.Hadi ingilizceden ileri düzey anlayan 20 arkadaş çıkmadı.orta düzey anlayan 100 arkadaş da çıkabilir ben de dahil olmak üzere.Olmadı paylaştırılsın sözlüğe baka baka çevirelim.Ya da orjinal oyuna vereceğimize o parayla bu dil dosyasından pay alan herkes ingilizce uzmanına parayla çevirtip turksportala geri yollasın ilgili olduğu kısmını turksportal birleştirsin.Bilmiyorum söylediklerim çok mu saçma ama boş durmaktansa fikir üretmeye çalışıyorum

Vieri
17.Ağustos.2011, 17:54

Bu şekilde devam edersen burada fazla barınamayacağını belirtmek isterim. Barınmanı isterim ama kurallara uyarak. Önceki mesajında evet hoşumuza gitmedi ve sildik. Sebebi ırkçı yaklaşımın ve uyarı aldın. Alıntı yaptığım bu mesajında da korsanı özendirmekten dolayı uyarı aldın. Korsana bu forumlarda izin vermiyoruz ve vermeyeceğiz.

Nasıl bir bakış açısı içerisinde olduğunu ise çözemiyorum, bu sitenin temelleri 1997'ye dayanıyor ve türkçe yama nedeniyle popüler olmadı. Oyunda şu anda oynadığın Türk ligi'nin Sports Interactive anketlerinden birinci çıkartmasına vesile olurken, binlerce insana fayda sağlayan bir kaynak olarak kalmaya da devam edecek. 2009'dan bu yana Türkçe yama yapmıyoruz. Öyle bir gayret içerisinde olsaydık her sene birşeyler çıkartırdık.

Bence bütün Fm ciler İngilizceyi bu oyun sayesinde çok iyi çözecek.İşte SI de o zaman Türkçe dil yaması çıkaracak.Amaç gıcıklık ya olur mu olur.Bu arada şakayı bir yana bırakırsak bunu kendi içimizde çözmemiz gerek.Turksportal ın anadolu takımları dataları hakkında bizden yardım almak yerine SI den yeni eklenen dil dosyalarını talep etmesi gerekmektedir.Ondan sonra da bu sitede İngilizce-Türkçe çeviri yapacak arkadaşlardan yardım istenmelidir.Dil dosyası ne kadar büyük olursa olsun bence 20 kişilik bir ekip günde 2 saat çalışarak en fazla 2 ayda tamamlar diye düşünüyorum.
SI zaten bu imkanı bize tanıyor. Keşke belirttiğin gibi basit olsa hesap + 20 kişilik ekip, dilersen seni projeye dahil edelim ve bir iki gün 2 saatini ayırarak çalışmanın nasıl ilerlediğini gözlemle.

Tatanga17
17.Ağustos.2011, 17:58
Çeviri işi hayal edemeyeceğiniz kadar zor ve sıkıcıdır. Sadece 1 partında bile o kadar çok cümle var ki, başta bu işe istekli gözde baksanız bile daha sonra sıkılabiliyorsunuz. Çeviri yapan insanlara biraz saygılı olunması lazım. Sonuçta hepimizin yıllardır istediği Türkçe dil eklentisini oyuna ekletmek için çabalıyorlar ve sizden en ufak bir ücret talep etmiyorlar.

lexoqe
17.Ağustos.2011, 18:04
Bu sitede lüzumsuz konuşmalara da hiç gerek yok.

Bursaspor
17.Ağustos.2011, 18:12
Bu sitede bu sorunun sorulması mantıksız, asıl soru şu olmalı "Neden FM 20XX Türkçe Olmalı Ki (!)"

Satışların azlığından yakınan firma gelip son kullanıcıya laf etmez sanki kendi yapsa bedava dağıtacakmış gibi, bu ülkedeki distribütöre (ARAL), ülkenin ithalat politika ve uygulamalarına vs. laf söyler.

"Bu sitede olmayacaksa bu tartışmalar nerede olacak" diyenler olacaktır, kalkıp onlara "buyurun işte diyerek" SI forumlarını göstermek "ben bilmem beyim bilir" demek gibi bir şey. İnsanların ne konuştuğunun lüzumunu tartışacaksak SI'nin çok önce bu konu hakkında konuşmaması gerekirdi.

MeMo
17.Ağustos.2011, 18:17
Bir süre önce çeviri ekibine alım için duyuru yapılmıştı.O zamanlar Türkçe çıkma durumu vardı.O süreç daha erken ve çabuk olsaydı işler kolaylaşmaz mıydı ?

lexoqe
17.Ağustos.2011, 18:19
Tartışmanın ne olduğunu bilmeyenler lüzumsuz konuşuyor ve tartışma kızgınlığa yol açıyor. Demek istediğim tartışılacak bir şeyin olmaması değil, boş cümlelerin sarf edilmesi

sarianet
17.Ağustos.2011, 18:25
herkes SI forumları diyor millet zaten o kadar ingilizce bilse türkçe yama istemez
SI forumlarına yaz demek kolay nereye ne yazacaz :D

Vieri
17.Ağustos.2011, 18:32
Bir süre önce çeviri ekibine alım için duyuru yapılmıştı.O zamanlar Türkçe çıkma durumu vardı.O süreç daha erken ve çabuk olsaydı işler kolaylaşmaz mıydı ?

O döneme kadar çalışmaları offline dosyalar üzerinden yürütüyorduk. Dil dosyalarını parça parça çevirmenlere iletiyorduk. İletilen dosyalar üzerinden çeviri yapmak zahmetli ve bir o kadar sıkıcı olacak ki başarı oranımız %30'larda süründü. Online sisteme geçiş yapmaya karar verdik ama bu sistemi kurmak zaman ve maliyet gerektiren bir işti, Çevirinin başında yer alan benim de buna yönelmem çeviri işlemlerinin aksamasına yol açacaktı. Bu sebeple gecikmeli olsada ben zamanımdan çalarak geceleri ve hafta sonu ekstra çalışarak bu sistemi kurdum. Çevirmenlerin performansı ve adaptasyonuda önemli, zaman her zaman ilaç.

europeanconquer
17.Ağustos.2011, 18:35
Türkiye şartlarınada bakmak lazım orjinal oyun için.Geçim derdi olan bir ailenin ferdi internetten veya korsan satıcılardan almak yerine gidip orjinal oyunmu alacaktır ? Çok pahalı değil biliyorum ama bedavası veya daha ucuzu varken para verip almak hiç kimseye uymuyor.Yoksa kmisede geçim sıkıntısı olmasa tabi ki orjinal oyun alır.Niye almasın ? Oyun Türkçe çıksada eminim bir çok kişi orjinal oyun almayacaktır.Tabi bu farklı bir konu.

E.Cartman
17.Ağustos.2011, 18:48
O döneme kadar çalışmaları offline dosyalar üzerinden yürütüyorduk. Dil dosyalarını parça parça çevirmenlere iletiyorduk. İletilen dosyalar üzerinden çeviri yapmak zahmetli ve bir o kadar sıkıcı olacak ki başarı oranımız %30'larda süründü. Online sisteme geçiş yapmaya karar verdik ama bu sistemi kurmak zaman ve maliyet gerektiren bir işti, Çevirinin başında yer alan benim de buna yönelmem çeviri işlemlerinin aksamasına yol açacaktı. Bu sebeple gecikmeli olsada ben zamanımdan çalarak geceleri ve hafta sonu ekstra çalışarak bu sistemi kurdum. Çevirmenlerin performansı ve adaptasyonuda önemli, zaman her zaman ilaç.

Bu dediğin sistem ne zaman devreye girecek abi, girdiyse de çeviri ekibindekiler nasıl ulaşacak. Ana sayfada buna özel bir bölüm mü olacak ?

Vieri
17.Ağustos.2011, 18:56
Bu dediğin sistem ne zaman devreye girecek abi, girdiyse de çeviri ekibindekiler nasıl ulaşacak. Ana sayfada buna özel bir bölüm mü olacak ?

Sistem hazır, çevirmenler bir bir sisteme dahil etmeye başladık. Yanlış hatırlamıyorsam sende varsın.

ToRoSKaPLaNı
17.Ağustos.2011, 20:21
Orijinal satışlarının artması için öncelikle adam gibi bir oyun çıkarmaları lazım.Şahsen yüzde yüz Türkçe yamalı bir fm çıkartsalar dahi oyun fiyatıda uçuk değil 10 lira olsa dahi gidip almam orijinal.Çünkü haketmiyor adamlar.Şuan diablo 3 ü bekliyorum mesela.O çıktığında isterse orijinal fiyatı 300 lira olsun gidip orijinal almazsam namerdim.Niye alıyorum.Çünkü adamlar hakediyor yaptığı oyunlarda.Ama fm yi orijinal almam için bir sebep düşünüyorum ve bir türlü aklıma gelmiyor bir tek sebep.Tamam şuan için piyasadaki en iyi fm oyunu ama öyle olması oyunu adam gibi yapmaları için engel değil.Her sene yüzlerce hata ile oynuyoruz oyunu.Fm serisi çıktığından bu yana her serisini en fazla 2 ay oynadım.Daha fazla oynanmıyor çünkü artık hatalardan dolayı insan bunalıyor sıkılıyor.Bununla mı uğraşacağım diyor ve kaldırıp siliyor.Bize çıkartsınlar cm 01-02 veya 03-04 gibi zevkli bir oyun o zaman orijinal alalım.Ama yok adamlar her sene dandik birkaç yenilikle yeni versiyon sürüyorlar piyasaya ondan sonrada orijinal alın ki türkçe yapalım diyorlar.Daha çok beklerler türkiyede o satış patlamasını.Bundan dolayıda oyunun orijinalinde Türkçe nin daha uzun yıllar oyunda olacağını sanmıyorum.Ancak dışarıdan yapılmış yamalarla türkçe oynarız biz bu oyunu.

koraybahce
17.Ağustos.2011, 20:51
Bu şekilde devam edersen burada fazla barınamayacağını belirtmek isterim. Barınmanı isterim ama kurallara uyarak. Önceki mesajında evet hoşumuza gitmedi ve sildik. Sebebi ırkçı yaklaşımın ve uyarı aldın. Alıntı yaptığım bu mesajında da korsanı özendirmekten dolayı uyarı aldın. Korsana bu forumlarda izin vermiyoruz ve vermeyeceğiz.

Nasıl bir bakış açısı içerisinde olduğunu ise çözemiyorum, bu sitenin temelleri 1997'ye dayanıyor ve türkçe yama nedeniyle popüler olmadı. Oyunda şu anda oynadığın Türk ligi'nin Sports Interactive anketlerinden birinci çıkartmasına vesile olurken, binlerce insana fayda sağlayan bir kaynak olarak kalmaya da devam edecek. 2009'dan bu yana Türkçe yama yapmıyoruz. Öyle bir gayret içerisinde olsaydık her sene birşeyler çıkartırdık.

SI zaten bu imkanı bize tanıyor. Keşke belirttiğin gibi basit olsa hesap + 20 kişilik ekip, dilersen seni projeye dahil edelim ve bir iki gün 2 saatini ayırarak çalışmanın nasıl ilerlediğini gözlemle.

Yazdıklarımı dikkatli okumamışsınız.Ben uğraşırım dedim zaten.Kesin yaparım demedim ben.Çünkü ingilizce seviyem iyi değil.Olanlar mutlaka vardır demek istiyorum.Data yada geliştirmeyle ilgili yapılacak bir şey varsa mutlaka dahil olurum.Anadolu kulüplerinin datalarıyla ilgili olan çalışma ilanına da katılmıştım ama şimdilik duraksadı.

Flawless Victory
17.Ağustos.2011, 22:31

PES, Crysis yazı tabanlı oyunlar değil, elma ile armutu karıştırmayalım. Sadece oyunu orjinal alanların Türkçe dili kullanabilmesi sağlansa eminim satışlar çok artacaktır. PES'te veya herhangi bir FPS oyununda bu güne kadar Türkçe dil desteği sıkıntısı çekmedim. Çok da önemli değildi. Ama menajerlik oyununda can damarı gibi bir şey.

DisCo
18.Ağustos.2011, 04:03
Orijinal satışlarının artması için öncelikle adam gibi bir oyun çıkarmaları lazım.

Sanırım müzik dinliyorsunuzdur. Dinlediğiniz kişiler kimlerdir bilmiyorum ama mutlaka içinde hakkıyla albüm yapan vardır.

Mesela ben Manga'nın son albümünü acayip beğeniyorum. Tüm şarkılar mı güzel yapılır arkadaş diyorum. Yani hizmet var, tatmin var. Peki bu albümü benim gibi beğenenlerden bende dahil kaç kişi orjinal cd'sini aldı. Siz sevdiğiniz sanatçılardan kaç tanesinin albümünü aldınız. Bence kimse inkar etmesin. Netten indiriyoruz.

Ben açıkçası hizmet kalitesi olmadığı için, Türkçe oyunda olmadığı için orjinal almıyorum gibi bir düşüncenin olduğuna inanmıyorum. Yani mükemmel bir oyun çıksa da oyun sadece Türkçe olsa da korsan alım devam eder. Belki tek tük orjinal alan çıkar. Sizde bu tek tük içine girenlerden olursunuz. Oyun orjinal alınmış yada alınmamış benim açımdam hiçbir sorun yoktur. Sadece bu anlayışı herkesi dile getirdiğini ama uygulamada sınıfta kaldığını düşünüyorum.

Bizim kültürümüzde bu var. Adam mükemmel bir organizasyonla konser verir biz bilet yerine duvardan atlarız. Olay bundan ibarettir.

SyNdRoMe23
18.Ağustos.2011, 04:36
Sanırım müzik dinliyorsunuzdur. Dinlediğiniz kişiler kimlerdir bilmiyorum ama mutlaka içinde hakkıyla albüm yapan vardır.

Mesela ben Manga'nın son albümünü acayip beğeniyorum. Tüm şarkılar mı güzel yapılır arkadaş diyorum. Yani hizmet var, tatmin var. Peki bu albümü benim gibi beğenenlerden bende dahil kaç kişi orjinal cd'sini aldı. Siz sevdiğiniz sanatçılardan kaç tanesinin albümünü aldınız. Bence kimse inkar etmesin. Netten indiriyoruz.

Ben açıkçası hizmet kalitesi olmadığı için, Türkçe oyunda olmadığı için orjinal almıyorum gibi bir düşüncenin olduğuna inanmıyorum. Yani mükemmel bir oyun çıksa da oyun sadece Türkçe olsa da korsan alım devam eder. Belki tek tük orjinal alan çıkar. Sizde bu tek tük içine girenlerden olursunuz. Oyun orjinal alınmış yada alınmamış benim açımdam hiçbir sorun yoktur. Sadece bu anlayışı herkesi dile getirdiğini ama uygulamada sınıfta kaldığını düşünüyorum.

Bizim kültürümüzde bu var. Adam mükemmel bir organizasyonla konser verir biz bilet yerine duvardan atlarız. Olay bundan ibarettir.

benimde milessi'nin de tam olarak bahsettiğimiz şey bu. altına imzamı atarım çok güzel bir yorum.

tr26
18.Ağustos.2011, 14:47
Peki oyun çıktıktan sonra %100 bir Türkçe yama görebilcekmiyiz?

Bulstrap87
18.Ağustos.2011, 17:06
benimde anlamadıgım sizin dediginiz gibi eger türkce calısmalar yetismedigi icin türkce cıkmadı olayı dogruysa bu milessi neden satısları begenmedigi icin türkce cıkmadıgını söylüyor oyunu??? neden türk ekibi türkce calısmalarında cok geride kaldı bu yüzden bu yılda türkce cıkarmıyoruz oyunu desinler ancak ekip calısmalarını tamamlayabilirse orjinal yama ile türkceyi oyuna ekleriz diyemiyorlar mı??

hep ürün satısından bahsediyorlarda cm cok mu sattı da türkce cıkaralım dediler cm ve fm de de kıytırık diller var yani türkce koymak sadece satıs oldugunu düsünmüyorum.. adamların acıklamaları pek tatminkar degil baska sorunlar var gibi sadece satıs bahane edilmesin. türkce cıkarsa orjinal alım artar diye düsünüyorum cnkü anladıgın birseye daha cok ilgi gösterirsin birde yine de türkiyede orjinal oyun fiyatlarına bir göz atılmalı 90tl öyle az bi para degil mümkün oldugunca fiyat düsürülüp sürümden kazansalar daha iyi olmaz mı yani ??

ts ekibinin calısmalarını tbrik ederim ancak onların dedigi gibi yetismedigi iicn türkce olmadı olayı degil sanırım burda konu..

sarianet
18.Ağustos.2011, 19:10
cmyi türkçeye kim çevirdi peki
işi türklere yıkıyolar cm nası başardı istekleri olsa onlar da bi şekilde el atarlar

Revolution
18.Ağustos.2011, 19:27
Disco abimin dediklerinin çoğuna katılıyorum ama bu olay sadece bizden ibaret birşey değil. İsteseler tek hareketle geçerler korsanın önüne Cities XL gibi. Cities XL'ın korsanını cd olarak, netten bulmak imkansız. Hepsi trial. Adamlar öyle bir sistem yapmış ki herkes orijinal almak zorunda. Yani bu işin biraz bahanesi. Sanki elin İngiliz'i ya da atıyorum oyunda dili olanlardan Fransız'ı İtalyan'ı direkt gidip orijinal alıyor. Hoop direkt çekiyor internetten torrenti. Oyun çıkmadan önce hem de. Polonyalısı da yapıyor İsveçlisi de birşey değişmiyor. Bizim orijinal almamız için zorundalık daha ön planda PS3 oyunlarında olduğu gibi ama madem öyle Türkçe dil ekini sadece Türkiye bölgesi için özel versiyonla çıkarır. Cities XL'da olduğu gibi özel bir sistem yapar, orijinal alan Türkçe oynar almayan İngilizce. O işin de kaçağı bulunur mutlaka dil dosyaları değiştirilir ama çok büyük bir artış olacağına eminim satışta.

Eralp(Addolorato)'in bir sözü vardı geçmiş bir konuda. Adamlar kapak resmi için 5 kuruş para vermiyor, dil için 10.000 satış istemeleri çok doğal :)

Flawless Victory
18.Ağustos.2011, 19:47
Disco abimin dediklerinin çoğuna katılıyorum ama bu olay sadece bizden ibaret birşey değil. İsteseler tek hareketle geçerler korsanın önüne Cities XL gibi. Cities XL'ın korsanını cd olarak, netten bulmak imkansız. Hepsi trial. Adamlar öyle bir sistem yapmış ki herkes orijinal almak zorunda. Yani bu işin biraz bahanesi. Sanki elin İngiliz'i ya da atıyorum oyunda dili olanlardan Fransız'ı İtalyan'ı direkt gidip orijinal alıyor. Hoop direkt çekiyor internetten torrenti. Oyun çıkmadan önce hem de. Polonyalısı da yapıyor İsveçlisi de birşey değişmiyor. Bizim orijinal almamız için zorundalık daha ön planda PS3 oyunlarında olduğu gibi ama madem öyle Türkçe dil ekini sadece Türkiye bölgesi için özel versiyonla çıkarır. Cities XL'da olduğu gibi özel bir sistem yapar, orijinal alan Türkçe oynar almayan İngilizce. O işin de kaçağı bulunur mutlaka dil dosyaları değiştirilir ama çok büyük bir artış olacağına eminim satışta.

Eralp(Addolorato)'in bir sözü vardı geçmiş bir konuda. Adamlar kapak resmi için 5 kuruş para vermiyor, dil için 10.000 satış istemeleri çok doğal :)

Cities XL'ın korsanını çok rahat bulabilirsin. :)

Revolution
18.Ağustos.2011, 19:49
2011'i mi kastediyorsun bilmiyorum Emrah abi ama ben ilkini 40 dereden su getirdiysem bile bulamamıştım :) Gerçi orijinalini de bulamamıştım.

sarianet
18.Ağustos.2011, 19:50
2011'i mi kastediyorsun bilmiyorum Emrah abi ama ben ilkini 40 dereden su getirdiysem bile bulamamıştım :) Gerçi orijinalini de bulamamıştım.

belki öyle bi oyun hiç olmamıştır:D

Revolution
18.Ağustos.2011, 19:51
O kadar da değil :)

Fernando Gago
18.Ağustos.2011, 19:56
Yorumlar ve verilen tepkiler ortada. Bence burada en büyük ve zor sorumluluk TSİ yönetiminde. Yapacakları çalışmalarla bu krizi yönetebilirler. İşlerinin kolay olmadığı da çok açık. Ancak Resmi site olmanın sorumluluğunu kabul etmek de gerekir bana göre.

Flawless Victory
18.Ağustos.2011, 19:57
Bu yama belli yüzdelere ulaşınca yayınlansa daha iyi olur, illa % 100 olacak diye bir şey yok.

ToRoSKaPLaNı
18.Ağustos.2011, 21:16

haklısın birçok şeyi beğenmeme rağmen korsan alıyorum onda yalan yok.Ama belirttiğim gibi örneğin Diablo 3 çıksın 300 milyon olsun gerekirse borca girer yine gider alırım.Çünkü harbiden hakediyor oyun bunu.Ayrıca adamlar öyle bir sistem yapmışki mesela 2000 de çıkan diablo 2 yi, korsan olarak single player olarak sorunsuz olarak oynayabiliyorsun.Ancak battle.net ten online oynayabilmen için kesinlikle orijinal oyununun olup kendi sitesinden kayıt ettirmen gerekiyor oyunu.Hal böyle olunca ister istemez oyunu orijinal alacağız.Sistem gayet güzel adamlar işini biliyor ve ona göre piyasaya oyun çıkartıyor.Olay budur.Ne zaman Sigames de Bllizard seviyesine gelir işte ozaman orijinal sattırmaya başlar.

E.Cartman
18.Ağustos.2011, 22:54

2009'u da 2011'i de Limited Edition'ıda buldum ben Kaan,hiç zor olmadı.

aliCHaN_FM
19.Ağustos.2011, 01:28
Yine hayal karaklığı yaşattılar. Bir sistem geliştirsinler türkçe dil paketi sadece orjinal oyunda çalışsın bak o zaman nasıl patlıyor orjinal oyun satışı

vedat1987
19.Ağustos.2011, 01:31

Yapmayın bunlarla geçiştirilemez bu konu. Sizin yazdığınızı okuyanda sadece Türkler korsan kullanıyor zanneder. Dünyanın heryerinde korsan kullanımı üç aşağı beş yukarı neredeyse eşittir kimse hikaye anlatmasın. Yani Polonyalılar, Ruslar bizden daha az korsan kullanım oranına sahip derseniz gülerim sadece size.

sarianet
19.Ağustos.2011, 01:36
Yine hayal karaklığı yaşattılar. Bir sistem geliştirsinler türkçe dil paketi sadece orjinal oyunda çalışsın bak o zaman nasıl patlıyor orjinal oyun satışı

bizim millet ayar çeker ona kardşm hiçbi şekilde önünü alamazsın :)

Ravenholm
19.Ağustos.2011, 05:10
Benim bildiğim üretici firma daha çok satmak için tüketicinin isteklerine göre hareket eder. Fakat adamlar diyor ki ' siz oyunu orjinal alın biz Türkçe yaparız. ' Böyle saçma bir mantık olamaz. Sen oyunu Türkçe yapıcaksın ki bizde gidip emeğinizin karşılığı olarak oyunu orjinal alalım. Adamlar oyunu Türkçe çıkarmıyorsa zaten bizi hedef kitlesine almıyordur. Kaale bile alınmıyoruz gerçek bu aslında.
Ayrıca Türkiye de FM oynayan büyük bir kitle var bunu biliyoruz ki onlarda biliyor. Oyunun bu kadar çok oynandığı bir ülkede bu risk alınamıyor mu ?
' Siz oyunu orjinal alın biz Türkçe çıkarırız ' diyerek bahaneler üretiyorlar maalesef. Bizde diyoruz ki ' Türkçe yapın alalım ' bu böyle sürer gider. FM yi Türkçe oynamak hayal :)

aliCHaN_FM
19.Ağustos.2011, 05:16
Benim bildiğim üretici firma daha çok satmak için tüketicinin isteklerine göre hareket eder. Fakat adamlar diyor ki ' siz oyunu orjinal alın biz Türkçe yaparız. ' Böyle saçma bir mantık olamaz. Sen oyunu Türkçe yapıcaksın ki bizde gidip emeğinizin karşılığı olarak oyunu orjinal alalım. Adamlar oyunu Türkçe çıkarmıyorsa zaten bizi hedef kitlesine almıyordur. Kaale bile alınmıyoruz gerçek bu aslında.
Ayrıca Türkiye de FM oynayan büyük bir kitle var bunu biliyoruz ki onlarda biliyor. Oyunun bu kadar çok oynandığı bir ülkede bu risk alınamıyor mu ?
' Siz oyunu orjinal alın biz Türkçe çıkarırız ' diyerek bahaneler üretiyorlar maalesef. Bizde diyoruz ki ' Türkçe yapın alalım ' bu böyle sürer gider. FM yi Türkçe oynamak hayal :)

Söylediklerine virgülünden noktasına katılıyorum

lexoqe
20.Ağustos.2011, 13:52
Türkçe çıkmayacaksa SI'den bir isteğim var. Oyundaki istediğimiz bir yazıyı kopyalama şansı versin. En azından direk Google Translate ye atmak daha kolay olur. :) :eek:

sui generis
20.Ağustos.2011, 13:59
Türkçe çıkmayacaksa SI'den bir isteğim var. Oyundaki istediğimiz bir yazıyı kopyalama şansı versin. En azından direk Google Translate ye atmak daha kolay olur. :) :eek:

bu çok iyi olur işte :)

cmyksl55
20.Ağustos.2011, 14:14
ingilizceden çevirmek bu kadar mı zor bilmiyorum. 50 lira verirsin bir ingiliz dilbilimi ya da ingiliz dili ve edebiyatı öğrencisine çok rahat çevirilir diye düşünüyorum. bu oyunu oynayan ve iyi ingilizce bilen arkadaşlar mutlaka vardır onlar da destek verse bu işe yardımcı olsa çok iyi olur. %100 Türkçe oynamak istiyorum artık. en son 01-02'yi tam Türkçe oynamıştım.

sui generis
20.Ağustos.2011, 14:17
o kadar kolay olsaydı bu kadar sıkıntı olmazdı. ya da her sene %100 luk bir sürü türkçe yama olurdu etrafta :)

DisCo
20.Ağustos.2011, 14:32
Yapmayın bunlarla geçiştirilemez bu konu. Sizin yazdığınızı okuyanda sadece Türkler korsan kullanıyor zanneder. Dünyanın heryerinde korsan kullanımı üç aşağı beş yukarı neredeyse eşittir kimse hikaye anlatmasın. Yani Polonyalılar, Ruslar bizden daha az korsan kullanım oranına sahip derseniz gülerim sadece size.

Benim yazdıklarım Türkiye'de varolan herhangi bir sınav sisteminde kullanılsaydı ve paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisi deseydi "Sadece Türkler korsan kullanmaktadır." şıkkını işaretleyip soruyu yanlış yapacaktınız.

Benim yazdığım paragraftaki anlam ise;

"Hizmet kalitesi artarsa yada Türkçe olursa ben korsan kullanmam diyenlerin aslında hizmet kalitesi olan ve tatmin eden ürünlerde de orjinal kullanmadığıdır."

Tüm dünyanın korsan kullandığının bende farkındayım. İster Rus ister Alman ister Türk korsan ya da orjinal kullansın. Benim bu işten ne bir karım ne de zararım vardır. Yine orjinal kullanında şu oyuna Türkçe eklensin gibi bir beklentim de yoktur. Siz korsan almaya devam edebilirsiniz. Biz gerek FM içeriği olarak gerekse Türkçe'nin eklenmesi için üstümüze düşmediği halde düşmüşten öte çaba gösteriyoruz. Yine tekrarlamakta fayda görüyorum.

Bu işi I go, you go, we go zannedenler varsa öncelikli olarak bir sorum ve bir de ricam olacaktır.

Bu kadar basit bir konuyu neden kendileri veya bir başkası bugüne kadar üstlenmedi.

Ricama gelirsem dosyaları verelim. Bu kadar basit bir işi %100 yetiştirsinlerde oyuna ekleyelim ya da en kötü yama olarak çıkaralım.

Tatanga17
20.Ağustos.2011, 15:27
Basit iş değil arkadaşlar çeviri işi aşırı derecede zor ve sıkıcı. Ayıca FM'de gördüğünüz ile çeviride karşılaştığınız yazılar çok farklı. Oyun neredeyse yazıdan ibaret belki oyun içerisinde bu kadar cümle olduğuna bile inanmazsınız fakat işin gerçeği bu.

vedat1987
20.Ağustos.2011, 17:44
Benim yazdıklarım Türkiye'de varolan herhangi bir sınav sisteminde kullanılsaydı ve paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisi deseydi "Sadece Türkler korsan kullanmaktadır." şıkkını işaretleyip soruyu yanlış yapacaktınız.

Benim yazdığım paragraftaki anlam ise;

"Hizmet kalitesi artarsa yada Türkçe olursa ben korsan kullanmam diyenlerin aslında hizmet kalitesi olan ve tatmin eden ürünlerde de orjinal kullanmadığıdır."

Tüm dünyanın korsan kullandığının bende farkındayım. İster Rus ister Alman ister Türk korsan ya da orjinal kullansın. Benim bu işten ne bir karım ne de zararım vardır. Yine orjinal kullanında şu oyuna Türkçe eklensin gibi bir beklentim de yoktur. Siz korsan almaya devam edebilirsiniz. Biz gerek FM içeriği olarak gerekse Türkçe'nin eklenmesi için üstümüze düşmediği halde düşmüşten öte çaba gösteriyoruz. Yine tekrarlamakta fayda görüyorum.

Bu işi I go, you go, we go zannedenler varsa öncelikli olarak bir sorum ve bir de ricam olacaktır.

Bu kadar basit bir konuyu neden kendileri veya bir başkası bugüne kadar üstlenmedi.

Ricama gelirsem dosyaları verelim. Bu kadar basit bir işi %100 yetiştirsinlerde oyuna ekleyelim ya da en kötü yama olarak çıkaralım.
Benim söylemek istediğim biz çok korsan kullanıyoruz o yüzden dilimiz eklenmiyor dediğiniz için. Aynı şekilde birçok ülkede korsan kullanımı yaygın lakin oyunda dilleri çatır çatır yıllardır var.
Çevirme konusunda emeklerinizi anlıyorum oyun çevirmenin ne kadar zor olduğunu da biliyorum. Birçok oyunun dilimize çevirilmesi hususunda görev yaptım. Tabiki Fm'de cümle sayısı diğer oyunlardan kat kat fazla. Benim talebim oyunun profesyonel şekilde çevirilip oyunla beraber yayınlanması ve sadece orjinal alanların Türkçe diliyle oyunu kullanabilmesi. Mahalleden adam toplayıp çeviri yapmak tabiki kolay değil.
Bizim yazdıklarımıza cevap vermekte çekincesi olmayan adminlerin yıllardır oyuna Türkçe dil eklentisi koymayan SI Games'e laf söyletmeme çabalarını anlıyorum.Ne de olsa hepimiz oyunu korsan olarak alıyoruz, bu konuda konuşmaya hakkımız yok değil mi?

kalemci
20.Ağustos.2011, 18:04
Rusyada, Almanyada korsan satışı yüksek olabilir ama orjinal oyunun satılma oranı da bize göre bi hayli yüksek.Düşün 10.000 imza toplanamadı geçen sene orjinal oyun alacağım diyen.

DisCo
20.Ağustos.2011, 18:36
Benim söylemek istediğim biz çok korsan kullanıyoruz o yüzden dilimiz eklenmiyor dediğiniz için. Aynı şekilde birçok ülkede korsan kullanımı yaygın lakin oyunda dilleri çatır çatır yıllardır var.

Bizim yazdıklarımıza cevap vermekte çekincesi olmayan adminlerin yıllardır oyuna Türkçe dil eklentisi koymayan SI Games'e laf söyletmeme çabalarını anlıyorum.Ne de olsa hepimiz oyunu korsan olarak alıyoruz, bu konuda konuşmaya hakkımız yok değil mi?

Ben korsan kullanıyorsam buna kılıf aramama gerek yoktur. Bunu FM'ye örneklediğimizde "oyun kalitesiz, Türkçe'de yok o yüzden korsan kullanıyorum" açıklamasını samimi bulmuyorum. Çünkü oyun %100 kaliteli olsa da Türkçe olsa da orjinal alırız mantığı yalandır. :) Birbirimizi bildikten sonra kimi kandırıyoruz. Ben bu düşünceyi eleştiriyorum. Ben nerede korsan kullanıyoruz diye dilimiz eklenmedi demişim merak ediyorum. Ben korsan kullanımını değil korsan kullanıp kullanıp kılıf bulmayı eleştiriyorum. Aslında FM'den, Turksportal'dan bağımsız olan bu eleştiriyi bu konu içerisinden yapıyorum diye yanlış anlaşılmasınıda doğal buluyorum.

Bizim kimseye laf söyletmeme çabasında değiliz. SI-GAMES bir yana en yakınım hatası varsa bu eleştiri alır. SI-GAMES'in uygulamalarını bende eleştiriyorum. Tabi biz burada bazı noktalara açıklık getirirken sanki savunuyor gibi görünüyoruz. Şirketin yaklaşımı budur diyoruz. Orjinal beklentileri var ve bu gerçekleşirse koyarlar diyoruz. Bunun savunmayla ilgisi nedir merak ediyorum. Olanı söylemeyelim mi? Şirketi ben yönetsem sadece Türklere özel oyun yaparım. :)

Bizim elimizden gelen ise bu satışlar olmadan yükünü çekeceğimiz bir yama hazırlayıp oyuna eklettirmektir. Bunun için uğraş verirken maddi çıkar, danışıklı dövüşle suçlanıyoruz.

Kalyoncu1905
20.Ağustos.2011, 18:39
Malesef bu konu ben bu oyunu oynadığım günden beri konuşuluyor. Hep aynı argümanlar etrafında dolaşılıyor. İşin tuhafı herkesin haklı olduğu konular var. O yüzden net bir çözüm önerisi sunulamıyor ya da bulunan çözüm yeterince destek görmüyor.

Ben, takip edebildiğim kadarıyla Turksportal ekibinin Türkçe Fm çalışmaları adına gösterdikleri çabayı yeterli ve yerinde görüyorum. Çeviriyi yetiştiremediğinizi söylüyorsunuz fakat o iş kolay iş değil. Çeviri yapmak önemli değil aynı zamanda o cümlede gerçekten bahsedilen şeyi Türkçe yazabilmek önemli. Ufak nüansları gözetmek lazım. Anlamı çok değiştirebiliyor.

Burda tek haklı görmediğim kurum oyunun yapımcısıdır. Açıkçası korsan kullanım ve orjinal satış rakamlarını bence bahane olarak kullanıyorlar. Bu bahane öyle güzel bir bahane ki hem onların bu işi ertelemesine veya çalışmamasına destek sağlıyor hem de satışlarını arttırıyorlar. Ama dediğim gibi bu bir bahane benim görüşüme göre. Eminim ki istenen rakamlara ulaşılsa "gözünüzün üstünde kaşınız var" denir ve yine ertelenir bu iş.

Kaldı ki gerçekten dil desteği vermeye niyeti olan bir firma bu işi sizlerin üstüne yıkmaz. Bu adamlar profesyonel adamlar. Gerçekten dil desteği sağlayacak olsalar kendi çevirmenlerini kendileri ayarlarlar. Sizin çevirilerinize güvenmezler. Yanlış anlaşılmasın siz yanlış çevirirsiniz demiyorum. Onlar bu işi ciddiye alsa siz (biz) sadece oyunu oynayan kesim oluruz, çalışan kesim değil. (doğal olanı yani)

Bu oyunda dil, oyunun bel kemiği. Her ne kadar oyunu oynarken anlamadığım tek bir yer olmasa da bu oyunu gerçekten güzel bir Türkçeyle oynamak kadar zevkli bir şey olamaz bence.

Şunu da belirtmek siterim ki oyun Türkçe olduğu zaman hiç düşünmem Orjinal alırım. Bir çok sevdiğim yerli ve yabancı sanatçının diskografileri orjinal olarak bende mevcuttur. Ancak beni adam yerine koymayan bir firmanın ürününe para basmak istemem. Demek istediğim kültürümüzde böyle bir korsan kullanım olduğu gerçeğine katılsam bile bu oyunun Türkçe çıkması halinde orjinal olarak alacak insanların gerçekten kayda değer sayıda olacağına inanıyorum.

Uzun oldu biraz, okuyanlara teşekkür ederim. :)

brknesta
20.Ağustos.2011, 20:23
fm de tabı oncesı cm de en eskılerdenım.. amiga ıle 94 te baslayıp 93/94 te 1 ıle kolla tabı 3 ılede sımdının football managerın temelı atıldı ve galatasarayı secemememıze ragmen yanı turkıye lıgı yokken hagı ve dıger efsane kadronun profılını dun gıbı hatırlarım..

demek ıstedıgım bu oyuna hatası ve en guzel anları ıle ıyı kotu cok zaman verdım ve bu yerlere gelmesı hatta bu sıte TURKSPORTAL gıbı sıtenın kurulması bıle bence bır mucıze gıbı.. ılk cıktıgında sadece ıngıltere lıgıydı ve sonraları.. bu oyunu eskılerden bılenler benım gıbı dusunuyordur emınım ve hıckımseyı tanımadıgım turksportal sıtesının yonetıcılerı sayesınde ve zamanla ınanıyorum kı hatta emınım TURKCE sı bırgun cıkıcak.. :)

Bu sene ılk defa maddı acıdan durumum ıyı olmasından oturu orjınal aldım oyunu. ve bundan sonrada orjınal alıcam. Eger gonul verdıysenız orjınal almaya calısın ben yıllarca cok cektım ılk defa bu sene cekmedım :)

dısketlerle baslayıp netten ındırerek cd sız fm gordum ya turkce hayal asla olamaz :)

saygılarımla ıyı forumla..

comandante
24.Ağustos.2011, 22:07
orjinal alın türkçe çıkarlaım firmanın sunduğu saçma bi sebep gibi geliyor bana...aga türkçe çıkarın da orjinal alalım yani müşteriden beklentiniz olması tuhaf ey si müşterinin sizden beklentisi olmalı...bu nasıl iş ya müşteri firmayı memnun etmeye uğraşıyor...çıkarmazsanız çıkarmayın arkadaş.

canavar77
24.Ağustos.2011, 22:32
Ya ben hiç yalan söylemek istemem ben bir oyuna 100 lira vermem ister b*ktan bir oyun olsun
ister dünyanın en güzel oyunu olsun benim bir oyuna 100 lira verecek kadar lüksümde yok
bende korsan alıyorum.Çok zengin olmayanlarıda düşünmek lazım.

M3rcurial
25.Ağustos.2011, 01:31
Bu sene türkçe çıkmassa orjinal almıycam dedim almıyorum . Korsan da takılıcam artık . Arkadaşlarımıda bu yone sevkediyorum yaklısık 2-3 yıldır alım artarda türkçe cıkar dige orjinal alıyorum artık yeter bu oyunlara gelmıyelım tamamen satıs politikası baksa bırsey deıl .

ozaniel
25.Ağustos.2011, 02:01
Yalnız SI'nin oyunu Türkçe çıkarması için hiçbir neden yok, Türkiye iyi bir pazar değil, orjinal oyun alımları diğer ülkelere göre hep düşük kalıyor. SI'nin oyunu Türkçe yapma masrafına girmesi için bir beklentileri olması gerekiyor, olaya duygusal bakmamak lazım.

okumus
25.Ağustos.2011, 03:51

Çok aşırı bir tepki verdim başlığı görünce ben bu konu başlığını Fm 07'den beri burada görüyorum ve her seferinde sizler tarafından bir sonraki sürümde Türkçe olabilir deniyor oyun çıktıktan sonra da orjinal alımı düşük olmasa çıkarılacaktı deniyor bu da ister istemez bende aşırı derecede sinir yapıyor ve yaptı da.

Bu sitede barınırım barınmam bu benim hayatımda bir eksikliğe sebep olmaz tehditkar konuşmalara da bu güne kadar hiçbir sitede boyun eğmedim eğmemde isterseniz üyeliğimi iptal edebilirsiniz

.Bu siteye ben ve arkadaşlarım Türkçe yama için üye olduk benim gibi üye olan çok kişi olduğunu da düşünüyorum sonuçta hala 2008 oynayan arkadaşlarım var . Irkçı söylemde bulunduğumu düşünmüyor aksine bize Irkçı yaklaşıldığını düşünüyorum bir çok ülkede kendi dilleri sunulurken 80 milyonluk ülkemizde kendi dil seçeneğimizin sunulmaması bu düşüncemi destekliyor sanırım.Sonuçta Avrupa'da genel nüfusun ve genç sayılabilecek nüfusun azlığını düşünürsek Türkiye pazarı daha cazip olmalı.

Night_Mare17
25.Ağustos.2011, 04:22
Ya ben hiç yalan söylemek istemem ben bir oyuna 100 lira vermem ister b*ktan bir oyun olsun
ister dünyanın en güzel oyunu olsun benim bir oyuna 100 lira verecek kadar lüksümde yok
bende korsan alıyorum.Çok zengin olmayanlarıda düşünmek lazım.

O zaman ortaklaşa alcan . Korsan oyunu destekleme bence saçmalık .

Goofy
25.Ağustos.2011, 18:34
Onlar Türkçe çıkarmadan bu oyun satılmayacak, biz almadan onlarda türkçe çıkarmıyacak sanırım. Türkçe olduğu takdirde oyun piyasaya çıkmadan ön spariş bile verecektik ama vermiyoruz. Hersene ha oldu ha olacak ortada birşey yok artık gerekte yok sıktılar sürekli aynı oyalamalar ile. Herkes gibi bu sene yapacağım yöntem korsan oyun ve yama sırf inat için almıyorum oyunu varsın oyunda Türkçe'nin t si olmasın onlar çıkarmadan bir daha para verirsem ne olayım.

yugi
25.Ağustos.2011, 18:57
" Soru: FM 2012'de Türkçe dil seçeneği olacak mı?

Miles: Hayır.Türkiye'de tercümeye para ödeyecek kadar satış olmuyor. "

---------------------------------------------------

Stratejilerinde bir değişiklik olmayacak sanırım.

> Görev bizde.

- Al orijinali oyna Türkçe'yi -

Anarcho
25.Ağustos.2011, 21:22
Benim için türkçe olmasından öte türk ligindeki kalite. her oyunumda kaç senedir istisnasız 3 sezon sonra ligte mücadele sıkıcı olmaya başlıyor. Aynı şey ingiltere, ispanya vs yaşanmıyor. Kendi adıma konuşmam gerekirse ne zaman türk ligi özenle hazırlanır orjinal oyunu o zaman alırım.

Flawless Victory
25.Ağustos.2011, 21:33
Son iki senedir orjinal alıyorum, eğer tek oyun alınacaksa çok büyük paralar değil, taksit falan filan alınabiliyor. Ama herkesin düşüncesi farklı. Tabi öğrenciler var, durumu çok kötü olanlar, o yüzden eğer sürekli oynadığınız tek oyunsa orjinal alın ve Türkçe çıkmasına katkı sağlayalım.

Pes, FM, NBA, Assasins Creed, Dirt 3 diye arka arkaya yazdığınızda oyunları orjinal alma fikri uçuk geliyor ama sadece FM diyince katlanılabilir.

sarianet
25.Ağustos.2011, 21:37
" Soru: FM 2012'de Türkçe dil seçeneği olacak mı?

Miles: Hayır.Türkiye'de tercümeye para ödeyecek kadar satış olmuyor. "

---------------------------------------------------

Stratejilerinde bir değişiklik olmayacak sanırım.

> Görev bizde.

- Al orijinali oyna Türkçe'yi -

türkçe yapsınlar öyle alırım orijinali
daha önce de dediğim gibi
biz müşteriyiz bizi memnun edecekler ki bizde ürünü alalım
satıcıyı memnun edip ürün almak benim mantığıma tamamen uymuyor.
yapsınlar orijinal türkçe alalım oyunu.

hakan769
26.Ağustos.2011, 00:43
kim verir yahu 90 lirayı bi oyuna bırakın allah aşkına

yugi
26.Ağustos.2011, 00:46
türkçe yapsınlar öyle alırım orijinali
daha önce de dediğim gibi
biz müşteriyiz bizi memnun edecekler ki bizde ürünü alalım
satıcıyı memnun edip ürün almak benim mantığıma tamamen uymuyor.
yapsınlar orijinal türkçe alalım oyunu.

Senin düşüncene de hak vermemek elde değil. Ben de Türkçe olursa orijinal satışlarda artış olabileceğini düşünüyorum.

Hiç değilse bir sene denesinler. Türkçe olsun. Baksınlar satışlara,olmadı diğer sene yapmazlar. (Bu aralar meşhur Play-off konusu gibi :)

Ütopik tabi bunlar.

Ama değişik formüller de üretmek lazım,Turksportal'ın yaptığı gibi.Bu sene olamadı ama belki bir sonraki sene olabilir.Vazgeçmemek lazım.Gönüllülük esas,yardımlaşma esas.

Fernando Gago
26.Ağustos.2011, 01:25
Aral Game'nin sitesinde FM'nin PES'ten daha fazla sattığı görülüyor. Bu durumda PES Türkçe ile ilgili adımlar atarken Sigames hala oyalıyor. Bence inandırıcılıklarını tamamen yitirdiler. Oyun satışı iki katına çıksa da ellerini kaldırmazlar. Sadece steam neden baz alınıyor. Bayii satışları da ekleniyor mu o satış rakamlarına ??

DisCo
26.Ağustos.2011, 01:41
Her seri aynı şeyleri konuşuyoruz.

SI-GAMES talep olmasına rağmen şartlar koyuyorsa Türkiye pazarına önem vermiyor demektir. Sebep olarak ise korsanı öne sürüyor. Yani başta dediğim gibi Türkiye pazarı o kadar önemsiz ki hizmet getirip orjinal alım beklemek yerine önce orjinal alın ben hizmeti getiririm diyor. Orjinal almazsanızda keyfiniz bilir, bize göre hava nerden eserse hoş diyor.

SI-GAMES'in yönünden olaya bakarsak Türkiye pazarına önem vermiyorken buraya yönelik 1 lira bile harcamaması normaldir. Yapsın ne var demeyin. Siz kara geçmeden iş yaparmısınız ya da önem vermediğiniz, beklentinizin olmadığı bir yere yatırım yaparmısınız.

Bizlerde gerek kültür gerekse maddi sıkıntılar nedeniyle orjinal oyun alamıyoruz. Orjinal alın diyenlere kızmıyorum, orjinal alamam diyenlere de kızmıyorum. Herkesin kendince doğru bir hesabı var.

Oyun pahalı diye de SI-GAMES'e kızıyoruz. Bu ülkenin vergi olayı anormalse 5 liralık iş 50 liraya geliyorsa suçlu SI-GAMES ya da bizler değiliz.

Turksportal'da Türkçe'nin eklenmesi için çabalar veriyor. Ona da kızıyoruz. Turksportal sadece iyi niyetle Türkçe'yi ekletmeye çalışıyor. Eklenip eklenmemesi kararını vermiyor malesef.

Bu kadar penceresi olan bir konunun neresinden bakarsan birileri haklı çıkıyor. Hatta vergi yönünden bakarsak kızdığımız SI-GAMES ile aynı noktada bile buluşuyoruz.

O yüzden isteyen istediğini alsın. Oyuna Türkçe eklenirse de oynar tadına varırız. Bu süreçte yapılacak tek şey Turksportal'a bu konuda destek olmaktır.

Night_Mare17
26.Ağustos.2011, 01:44
kim verir yahu 90 lirayı bi oyuna bırakın allah aşkına
ben :icon_neutral:

Goofy
26.Ağustos.2011, 01:59
Peki turksportal şöyle bir uygulama yapsa; FM dosyalarının belirli bir oranda türkçeye çevrildiği malum, oyunun kasımda çıkacağını varsayar isek 2-3 ay daha var ve eldeki doyaların türkçeleştirme oranı o zamana kadar dahada iyileştirelebilir hatta misal bu türkçeleştirme sürecinin tamamlanması ocak ayına kadar sürdü ve % 100 e yakın bir türkçe oluşturuldu, orjinal oyun aldığını kanıtlayan kullanıcılara bu yamayı sunsalar hem oyunun orjinal alınmasına bir katkı sağlanmış olur hemde oyunu türkçe oynamak isteyenlere bir avantaj sağlanır. Tabi bu sadece bir fikir ve ne derece uygulanabilir, avantajları ve dezavantajları neler olur bilemem. Turksportal'ın böyle bir hizmet için zorunluluğuda yoktur bununda bilincindeyiz fakat böyle bir imkan mümkün ise değerlendirmeye alınabilir belki.

DisCo
26.Ağustos.2011, 02:03
Geçmişte yeterli seviyeye ulaştığında ayrım yapmadan paylaşmıştık ve bu seri içinde yeterli seviyeye gelirse paylaşırız.

Goofy
26.Ağustos.2011, 02:11
Yok ben ayrım olsun, paylaşın veya paylaşmayın açısından demedim, ki söylemlerim sadece kendi düşüncelerimden ibarettir. Paylaşımların daha öncede bir ayrım yapılmadan sunulduğunu gayet iyi biliyorum, hatta ilk türkçe FM yi turksportal sayesinde oynamıştım 2008 ile.

sarianet
26.Ağustos.2011, 02:29
Aral Game'nin sitesinde FM'nin PES'ten daha fazla sattığı görülüyor. Bu durumda PES Türkçe ile ilgili adımlar atarken Sigames hala oyalıyor. Bence inandırıcılıklarını tamamen yitirdiler. Oyun satışı iki katına çıksa da ellerini kaldırmazlar. Sadece steam neden baz alınıyor. Bayii satışları da ekleniyor mu o satış rakamlarına ??

yunanca spiker koyup türkçe spiker koymazsan bizde burun kıvırırız tabi :) pes geçen sene büyük ayıp yaptı o konuda.

Goofy
26.Ağustos.2011, 03:04
yunanca spiker koyup türkçe spiker koymazsan bizde burun kıvırırız tabi :) pes geçen sene büyük ayıp yaptı o konuda.

Seninde maşaALLAHın var el atmadığın futbol oyunu kalmamış :))

Reingman
26.Ağustos.2011, 04:12
kimse kusura bakmasın da oyunu oynamak için ingilizce bilmeye gerek yok. ben bir gram ingilizce bilmezken elimde sözlükle öğrendim bu oyunu. bu oyun -veya oyunlar- sayesinde ingilizce mi daha da ileri seviyeye taşıdım.

adamlar gayet haklı. fm alanların yarısı bile orjinal almıyordur bu ülkede. zaten yarımız almış olsa oyunu türkçe çıkarmak için çabalarlar.

oyunun 90 lira olması ülkemizin suçu. dünyada en pahalı vergi alınan ülkeyiz. dışarda 10 euro olan şey bizim ülkemizin sınırlarından geçince 50 euroya çıkıyor.

zaten, eğer oyunu bu kadar oynamak istiyorsanız elinizin altında internet var. anlamadığınız kelimeyi de girin çevirtin. bu kadar zor değil bu.

BaGa TaRKaN
26.Ağustos.2011, 04:24
FM12 Neden Türkçe Değil Çok Basit Bu Sorunun Cevabı Burada Verilmez

Facx
26.Ağustos.2011, 23:28
konuyu tamamen okumadım ancak eğer sigames oyunun çevirisi için sizleri görevlendiriyosa hemde ücretsiz sigames in politakası bellidir

Vieri
26.Ağustos.2011, 23:52
Peki turksportal şöyle bir uygulama yapsa; FM dosyalarının belirli bir oranda türkçeye çevrildiği malum, oyunun kasımda çıkacağını varsayar isek 2-3 ay daha var ve eldeki doyaların türkçeleştirme oranı o zamana kadar dahada iyileştirelebilir hatta misal bu türkçeleştirme sürecinin tamamlanması ocak ayına kadar sürdü ve % 100 e yakın bir türkçe oluşturuldu, orjinal oyun aldığını kanıtlayan kullanıcılara bu yamayı sunsalar hem oyunun orjinal alınmasına bir katkı sağlanmış olur hemde oyunu türkçe oynamak isteyenlere bir avantaj sağlanır. Tabi bu sadece bir fikir ve ne derece uygulanabilir, avantajları ve dezavantajları neler olur bilemem. Turksportal'ın böyle bir hizmet için zorunluluğuda yoktur bununda bilincindeyiz fakat böyle bir imkan mümkün ise değerlendirmeye alınabilir belki.

merhaba bu önerini bizde düşünmüştük ve SI'a sunmayı planlıyorduk. Teşekkürler.

Vieri
27.Ağustos.2011, 00:00
konuyu tamamen okumadım ancak eğer sigames oyunun çevirisi için sizleri görevlendiriyosa hemde ücretsiz sigames in politakası bellidir

SI bu işi para garantisi vermeden yapacak kişiler arıyor, bizler herhangi bir para beklentisine girmeden elimizi taşın altına koyduk ve onları bu konuda ikna ettik. Bu işi ön ödeme veya peşin para ile rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Olaki bu işe ayıracakları bütçe varsa bu bizim için öncelik olmasada ne olursa olsun kurduğumuz sistem ile kimin ne kadar emek verdiğiniz tespit edebiliyoruz.

Oyuna ait çeviri dosyalarının kelime, harf ve cümle oranlarını yazılımla hesapladık. Çeşitli çevirmenlik büroları ve serbest çevirmenlerden fiyat araştırması yaptık. Ortalama 30binTL kadar bir bedel çıktı. Üstelik buna ek olarak oyunda yer alan çeşitli kodlama kısımlarını çevirmek normal bir çeviri yapmak gibi olmadığı için daha maliyet ve zaman gerektirdiğini hatırlatmak isteriz. Bu iş dışarıdan kolay gözüksede, içerisine girdiğinizde işin boyutunun ne kadar zorlayıcı olduğunu kısa sürede fark edebilirsiniz.

axrax
28.Ağustos.2011, 07:20
1-oyun her sene ama hersene berbat hatalar veriyor cm03 ten beri oynuyorum ama fm hata vermede üstüne yok pes oynarım tek bir hata bile yok ama fmde dolu hatadan artık bıkan oyunu bırakan arkadaşlarım oldu(crash dumps gibi)
2-oyundaki değişiklikler tatmin edici düzeyde değil elbette birçok yenilik var hersene küçük küçük rütuşlar yapılıyor gidin 2012 den beklentilerin başlığına hersene buna yakın şeylerin söylendiğini göreceksiniz ama sia oyuna bayan menajer olmayı ekliyor :)
3-yapay zeka berbat durumda oyumcum sakatken devamlı gol yiyorum türkiye liginde hayatında uzaktan şut çekmemiş oyuncu 30 metreden gol atıyo herkesin başına gelmiştir bunlar
4-taksitli oyuncu alımını abartmışlar hersene 300-400 milyonluk oyuncu alıyorum 4 sene vadeye yayarak klup bankadan veya başkandan kredi kullanıyo kimse sen bu kadar para harcayamazsın demiyo
5-3d ekranından bahsetmiyorum zaten o kadar kötü ki iyiki eski usül 2d var oyundan daha az soğuyorum
6-oyun türkçe değil ben artık senelerdir alıştım nerde ne var hiç zorlanmıyorum ama 2,3 senelik kullanıcılar çok zorlanıyor bence türk kullanıcı ları takmıyolar işin gerçeği
sonuç=böle bir oyun orjinal alınmayı hak etmiyor tek avantajları karşılarında ciddi rakipleri olmayışı pes-fifa gibi rekabet ortamı yok lider benim diye istediği gibi at koşturuyor

Vieri
28.Ağustos.2011, 11:51
size göre bu kadar eleştiriye sahip bir oyun ise oynamayacaksınız heralde ve orijinal almayı hak etmemek ne demek yahu bir ürün varsa bir para karşılığı vardır ve bu oyunu oynamak isteyen gider parasını verir satın alır.

sui generis
28.Ağustos.2011, 12:01
sonuç=böle bir oyun orjinal alınmayı hak etmiyor tek avantajları karşılarında ciddi rakipleri olmayışı pes-fifa gibi rekabet ortamı yok lider benim diye istediği gibi at koşturuyor

arkadaşım zaten aslolan orjinal almaktır. zaten senin korsan alma gibi bir hakkın yok ki; oyun ne kadar kötü olursa da olsun. hani maddi sıkıntı yüzünden orjinal alamıyorum diyenleri anlarım da haketmiyor diyorsun. o zaman sana da beğenmiyorsan oynama derler.

sarianet
28.Ağustos.2011, 15:09
1-oyun her sene ama hersene berbat hatalar veriyor cm03 ten beri oynuyorum ama fm hata vermede üstüne yok pes oynarım tek bir hata bile yok ama fmde dolu hatadan artık bıkan oyunu bırakan arkadaşlarım oldu(crash dumps gibi)
2-oyundaki değişiklikler tatmin edici düzeyde değil elbette birçok yenilik var hersene küçük küçük rütuşlar yapılıyor gidin 2012 den beklentilerin başlığına hersene buna yakın şeylerin söylendiğini göreceksiniz ama sia oyuna bayan menajer olmayı ekliyor :)
3-yapay zeka berbat durumda oyumcum sakatken devamlı gol yiyorum türkiye liginde hayatında uzaktan şut çekmemiş oyuncu 30 metreden gol atıyo herkesin başına gelmiştir bunlar
4-taksitli oyuncu alımını abartmışlar hersene 300-400 milyonluk oyuncu alıyorum 4 sene vadeye yayarak klup bankadan veya başkandan kredi kullanıyo kimse sen bu kadar para harcayamazsın demiyo
5-3d ekranından bahsetmiyorum zaten o kadar kötü ki iyiki eski usül 2d var oyundan daha az soğuyorum
6-oyun türkçe değil ben artık senelerdir alıştım nerde ne var hiç zorlanmıyorum ama 2,3 senelik kullanıcılar çok zorlanıyor bence türk kullanıcı ları takmıyolar işin gerçeği

çoğuna katılmasamda bu kısma katılıyorum kesinlikle öyle
çeviri zor evet ama SI için diğer dillerde de zor her dilde aynı zorluk var yani SI bizi önemsesin çocuk avutur givbi hele siz bi orijinal alın bakarık demesin bizde paşa paşa alalım orijinal oyunumuzu.

BleedingMoon
28.Ağustos.2011, 15:18
sigames'in söylediğinden sonra orjinal almak isteyenlerin bir kısmı korsana yönelecektir bence. önce orjinal alın da türkçe'sine sonra bakarız... nedir bu ya? hakaret gibi.

khan-ak
28.Ağustos.2011, 16:27
Peki fm 2012 nin SI ya türkçe tercümesinin maliyeti tahminen ne kadardır ?

ozaniel
28.Ağustos.2011, 18:59
SIGames oyunu satın alın Türkçe yapalım diyor, Türk kullanıcılar Türkçe yapın orjinal alalım diyor. Bu döngüyü biri kırana kadar bu kavga devam edecek.
Oyunu az oynayan kişilerin orjinal almamasını şu ekonomik durumda anlıyorum ama bütün sene bu oyunu oynayan kişilerin oyunun bug'ı var, Türkçe değil deyip oyunu orjinal almaması ayıptır. Madem oyun bu kadar kötü oynamazsın olur biter, madem oyun hep tekrar ediyor yeni oyun almazsın, FM 2008 için bile transfer yamaları var.
Ben de SI'nin başında olsam Türkçe yama çıkarmazdım çünkü Türkçe çıkan oyunların satış miktarı belli, Türkçe olsa bu paraya oyun mu olacak denip oyun alınmayacak, ucuza satsan bu kez kâr edecek sayıya ulaşamayacak, bu kadar bug'lı oyuna para vermem diyenler olacak yine bir mazeret çıkacak, bunu kabul etmeyi bilmiyoruz bence.

Homer J.S
28.Ağustos.2011, 23:38
Yalnız bin satış yaparsa fiyat 70000 Tl olur.

Vieri
29.Ağustos.2011, 00:06
Çeviri maliyeti oyunun tamamı için 50bin tl +/- 5bin varsayalım.

Oyun satış fiyatı KDV dahil 70 TL gibi bir rakam varsayarsak ve Türkiye içi parekende 10bin satış rakamına ulaşırsa, 700bin TL gibi bir ciro yapıyor. KDV %18 ve gelir vergisi %20 hariç 500bin TL gibi bir rakama takabül ettiğini varsayalım. Gümrük vergisi vb. gibi oranları bilmediğim için dahil etmiyorum. Bunun %40 gibi rakamı distribütör geliri olsa 200bin TL düşmemiz lazım. SEGA/SI 300bin TL gibi rakamı kazandığını düşünebiliriz. Bunlardan yazılım, teknoloji, üretim maliyetleri ve genel giderlerin %70 olduğunu düşünürsek 90 bin TL gibi net bir rakam kazanmaları gerektiğini düşünebiliriz. Çeviri maliyetinide eklesek 50bin TL düştüğümüzde 40bin TL gibi bir kara ulaşabiliyoruz. Bu rakam yetmiyor mu yahu :D

lexoqe
29.Ağustos.2011, 00:12
Her üyeden 1-10 TL toplarsak elde edilen parayı Sİ'ye göndersek karşılığında Türkçe Fm istemiyoruz öylesine bağış. Benden 20 TL çıkar :D

SAİT71
29.Ağustos.2011, 00:16
Yapımı yarım kalan ve maliyetine güç yetmeyen camiler için her camide yardım kutusu felan oluyor. Cemaat para atıyor. Bizde camilerle anlaşsak parayı ancak öyle çıkartırız... :)

Vieri
29.Ağustos.2011, 01:30
çıkmayacak coşkun, çevirilere devam ediyoruz bıkmak yılmak yok yola devam 2013 :D

lexoqe
29.Ağustos.2011, 01:42
Bu durumu değerlendirdik. Kimse yanaşmadı.

Dijital imza topladık. TÜrkçe çıksın diye o rakama bile ulaşamadık.

Hep fiyakos ile sonuçlanıyor.

70 TL bir öğrenci için iyi para, kimse korsan varken almak istemiyor. Fiyatı düşürsünler öyle alalım diyor herkes. Sİ de ilk önce o paraya alın sonra biz TÜRKÇE yapalım diyorlar. Artık inanacım zayıfladı. Bu oyunu türkçe göremiyecez gibi geliyor..

Sigaraya gelince günde 5.5 tl 6. tl gibi para koyuluyor. Daha önce de yazmıştım çok basit bir para 70 tl. Günde bir paket içen kişi 3 günde 2 paket içse ve bu paketin maliyeti 5 tl olsa, 1 ayda 50 tl yapıyor. Bugün GTA 150-200 aralığında bir fiyat çekiyor, şimdi kimse bana fakir edebiyatı yapmasın.

brosman
29.Ağustos.2011, 16:22
Yaklaşık 1 yıldır büyük bir ümitle oyunun türkçe çıkmasını bekledim hatta etrafımdaki akraba ve arkadaşlarıma da oyunun türkçe çıkacağını muhakkak almamız gerektiğini söyledim ama şimdi görüyorum ki türkçe bu sene de hayal. artık bundan sonrada türkçe çıkacağı kanaatinde değilim. yaklaşık 2 ay önce tanıştığım facebook üzerindeki topeleven oyununa devam edeceğim. 2 aydır bu oyuna 150 tl den fazla para harcadım ve harcamayada devam ediyorum neden çünkü oyun türkçe. sen ürünü iyileştirmeden üreticiye bu kadar al onra türkçe çıkaracam de bizde yeriz. yok öyle yağma. doğru düzgün satış politikası geliştirmezseniz türkiyede size ekmek yok.

sarianet
29.Ağustos.2011, 16:26
Çeviri maliyeti oyunun tamamı için 50bin tl +/- 5bin varsayalım.

Oyun satış fiyatı KDV dahil 70 TL gibi bir rakam varsayarsak ve Türkiye içi parekende 10bin satış rakamına ulaşırsa, 700bin TL gibi bir ciro yapıyor. KDV %18 ve gelir vergisi %20 hariç 500bin TL gibi bir rakama takabül ettiğini varsayalım. Gümrük vergisi vb. gibi oranları bilmediğim için dahil etmiyorum. Bunun %40 gibi rakamı distribütör geliri olsa 200bin TL düşmemiz lazım. SEGA/SI 300bin TL gibi rakamı kazandığını düşünebiliriz. Bunlardan yazılım, teknoloji, üretim maliyetleri ve genel giderlerin %70 olduğunu düşünürsek 90 bin TL gibi net bir rakam kazanmaları gerektiğini düşünebiliriz. Çeviri maliyetinide eklesek 50bin TL düştüğümüzde 40bin TL gibi bir kara ulaşabiliyoruz. Bu rakam yetmiyor mu yahu :D

haha seninki kayserili hesabı oldu 700 liraadan tavşan çıktı :D:D:D

sarianet
29.Ağustos.2011, 16:28
Ya ben bir şeyi merak ediyorum CM nasıl türkçe çıktı SI bi CM kadar olamıyor mu

bozoo1903
29.Ağustos.2011, 17:45
Site yöneticilerinin bu cesareti tebrik edilmeli, en azından Türkçe için somut bir adım atıldı -tamamlanamadı ama olsun bir ilkti bu.

SI; daha gerçekti oyun yapmak yerine daha görsel zevki yüksek olan bir oyun yapma içerisinde 2008 sürümünden beri. Yama için çok güzel bir bahaneleri var (Bu bahanenin haklı olması için SI'nin aile şirketi olması lazım, global oyun yapım şirketi değil) beni tatmin etmiyor. Ve bu oyunun kimse tarafından oynanmamasını istiyorum. Korsanını oynamak bile SI'nin reklamını yapmaktır.

Forum üyeleri, yani biz umutlandık türkçe oyun gelecek diye fakat inanmıyordum zaten. Gittim orijinal oyunu aldım ama Miles amca her zamanki gibi ağzına pelesenk olan hatta ve hatta twitter'da "copy paste" yaptığı "Siz satın alın, biz bakıcaz türkçesine" postunu gördük her zaman ki gibi.

Ben oyunu seviyorum ama bu kadar hata ve etik bulmadığım bir pazarlama politikasıyla sunulan bir oyunu oynamak zorunda değilim. Sizlere de tavsiyem budur.

Saygılarımla. (Türkçeleştirme çalışmasına başvurdum ve görev aldığım projelerimden dolayı mailinize cevap dahi yazamadım, kaynadı gitti, Özür dilerim.)

Tatanga17
29.Ağustos.2011, 19:08
70 Tl bir öğrenci için çok para 30 olsa bir nebze

CeNTeR_TR
29.Ağustos.2011, 21:14
Ya ben bir şeyi merak ediyorum CM nasıl türkçe çıktı SI bi CM kadar olamıyor mu

Cm'nin piyasası çok düşmüştü ve artık yenilik arıyorlardı ama yemedi :)

Ayrıca 70 lira çok fazla bir miktar değil ama oyun hep aynı oyun olunca açıkçası insanın içi el vermiyor orjinal oyun almaya.

Fakat bu sene öyle yada böyle Türkçe çıksada çıkmasada oyunu orjinal alacam.

medievil
31.Ağustos.2011, 11:11
4 Aydır nete girmemiştim bir bakayım Fm Türkçe olayına dedim gene hüsran gene hüsran :) Neyse en azından Türkçe yapmayı düşünmüşler geçen seneye kadar onuda akıl edemiyrlardı.

sui generis
31.Ağustos.2011, 12:23
4 Aydır nete girmemiştim bir bakayım Fm Türkçe olayına dedim gene hüsran gene hüsran :) Neyse en azından Türkçe yapmayı düşünmüşler geçen seneye kadar onuda akıl edemiyrlardı.

keşke sen akıl edip bir yama çıkarsaydın...

Flawless Victory
31.Ağustos.2011, 12:33
Sakin olun elbet bir gün çıkacaktır. En azından 2012'de yama seklinde de olsa eklenecek.

GeNç KaRTaL
31.Ağustos.2011, 12:41
Sakin olun elbet bir gün çıkacaktır. En azından 2012'de yama seklinde de olsa eklenecek.

Yama olarak ekleneceği kesin değil daha.

aliCHaN_FM
01.Eylül.2011, 00:20
Zaten bu hayatta ne kesinki

kalemci
01.Eylül.2011, 01:05
çok güzel bir yaklaşım olmuş :)

ommix
01.Eylül.2011, 13:37
Ben oyunu 4 senedir orjinal alıyordum fakat artık sıkıldım bu siz orjinal alın biz Türkçe yapalım muhabbetinden.Oyunun içeriği arttıkça anlaşılması zor bi hal alıyor.Ben açıkçası bundan sonra Türkçe çıkana kadar orjinal almıycam.Bence bi kampanya yapılsın orjinal almasın kimse Türkçe olmadığı için bakalım o kadar düşük satış rakamı olunca ne yapacaklar.

nikootinn
01.Eylül.2011, 13:45
Siz önce orjinal alın sonra biz Türkçe çıkarırız diyorlar.Bu ne yüzsüzlük.Benim bildiğim,sektörü ne olursa olsun pazarlığı satıcı değil alıcı yapar,Miles Jacobson'un senelerdir yaptığı bu kapristen bıktık hepimiz.

aliCHaN_FM
01.Eylül.2011, 21:10
Adam istediği gibi at koşturuyor sektörde. Bununda sebebi kendisine şuanda hiç bir managerlik oyununun rakip olmamasıdır.

ForCimbom
01.Eylül.2011, 21:31
megan fox bana neden pas vermiyor?

Flawless Victory
01.Eylül.2011, 22:31
Facebook'tan falan dürt bir şey yap.

Facx
02.Eylül.2011, 22:21
SI bu işi para garantisi vermeden yapacak kişiler arıyor, bizler herhangi bir para beklentisine girmeden elimizi taşın altına koyduk ve onları bu konuda ikna ettik. Bu işi ön ödeme veya peşin para ile rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Olaki bu işe ayıracakları bütçe varsa bu bizim için öncelik olmasada ne olursa olsun kurduğumuz sistem ile kimin ne kadar emek verdiğiniz tespit edebiliyoruz.

Oyuna ait çeviri dosyalarının kelime, harf ve cümle oranlarını yazılımla hesapladık. Çeşitli çevirmenlik büroları ve serbest çevirmenlerden fiyat araştırması yaptık. Ortalama 30binTL kadar bir bedel çıktı. Üstelik buna ek olarak oyunda yer alan çeşitli kodlama kısımlarını çevirmek normal bir çeviri yapmak gibi olmadığı için daha maliyet ve zaman gerektirdiğini hatırlatmak isteriz. Bu iş dışarıdan kolay gözüksede, içerisine girdiğinizde işin boyutunun ne kadar zorlayıcı olduğunu kısa sürede fark edebilirsiniz.

demek istediğim hem oyunu ücretsiz türkçe yaptırtıyo hemde belli miktarda satılmasını istiyo ne kadar para gözlülük bu

rootksk
03.Eylül.2011, 14:09
3 senedir orjinal alıyorum bu oyunu, ama lanet olsun artık bu senede Türkçe çıkarmayacaklarsa almayacağım. Gran turismo, pes gibi oyunların Türkçe çıkıyorda bu adamlar niye çıkarmıyor. Masala gerek yok bence. 30-40 bin tl gibi çeviri maliyetini karşılayamayacak kadar aciz firma ise bunlar zaten bu işi yapmasınlar. Önce orjinal alın sonra Türkçe yaparız gibi bir mantık nereye kadar ? Biz orjinal alıyoruzda ne oluyor ? kandırılıyoruz sadece.
Sen önce bi Türkçe yap milletin önüne koy ürünü bakalım alacakmı almayacakmı insanlar.
Eğer alırsanız yaparım gibi bir mantık nerede var

sivaslizoro
03.Eylül.2011, 14:18
beyler adamların umrunda bile değiliz.. burda kendi kendimize gelin güvey oluyoruz resmen..

CeNTeR_TR
03.Eylül.2011, 14:28

Yama olarak ekleneceği kesin değil daha.

Bu da demek oluyor ki oyunu Türkçe oynama olasılığımızda düşük (:

Bu sene 12'nin çok ayrıntılı olması ve İngilizcesi orta seviye olmayan çoğu kişi bende dahil oyunu oynayamayacağız gibi.

Belki yine 2010 türkçe dil seçeneği uyarlanır falan filan :)

La BruJiTa
03.Eylül.2011, 20:48
Yıllardır onarım bu oyunu.Çoğu zaman ingilizce.Dil konusunda sıkıntı yaşamadığım için ingilizce veyahut türkçe olmasını önemsemiyorum.Her yıl olduğu gibi bu yılda bu konu açıldı ve tüm mesajları okudum.Gözüme çarpan bazı noktalar vardı paylaşmak istedim.

- Oyunu türkçe oynamak isteyen arkadaşlar karşılarına çıkan-çıkartılan zorunluluklara uymak istemiyorlar ki gayet doğal bir tepkidir bu. Sonuçta tüketicinin talepleri doğrultusunda hareket edilmelidir ki bu konuda tamamen katılıyorum. Fakat ekonomi dünyasında yatırımcı aldığıı risklerin olası kazançlarıyla doğru orantılı olduğuna inanmıyorsa yatırım yapmak istemez ki bu konuda üreticiye söylenebilecek hiç bir söz yoktur. Sonuçta para onların parası.

- Forum yönetimine yapılan sitemlerin arasında iletişim konusunda zayıf kaldıkları,resmi site olarak yetersiz oldukları,vaatte bulunup gerçekleştirmedikleri yzılıp çizildi. Kendi açımdan vaatte bulundukları düşünmüyorum. İletişimkonusunda ise yorum yapma şansımız olduğuna inanmıyorum. Firma ile site yönetimi arasında geçen konuşmalar hakkında herhangi bir bilgi veya dökümana sahip değilken yorum yapma hakkınakimse sahip değildir.

- Farklı fikirler içerisinde gayet parlak olan bir kaç tane var ki ( orjinal alanlara türkçe yama vb) güzel olmasına rağmen nihayetinde türkçe yama için ya para ödenecek ki 30.000 liradan fazla bir rakam olduğu söyleniyor ya da gönüllü arkadaşların yaptığı yama sunulacak ki bu kadar sitemden sonra bu işleilgilenen arkadaşların hala devam etmesi bence çok değer verilmesi gerekn bir harekettir.Kişisel olarak ben kesinlikle devam etmezdim.

- Her yıl onlarca farklı oyun oynuyorum. Fakat her yıl sadece bu oyunun orjinalini alırım. Sebebi paramın olup-olmaması değildir.Diğer oyunları 1 gün ile 1 hafta arası oynarım ve silerim makinemden. Fakat bu oyun yeni sürümü çıkana kadar durur ve her gün en az 1 kere açarım bu oyunu. Bence bu oyunu oynamamı sağlayan insanlara haklarının ödenmesi gerekir ki bir arkadaşın yaptığı yorumda aynen bu şekildeydi. Diğer oyunlarda ne yaptığınız önemli değil ama en azından bu oyunun orjinal alınması gerektiğine inanıyorum.

- Her yıl oyunu fiyatı ile ilgili yazılıyor.Bu yılda aynı konu gündemde.Orjinal alınmasını istiyoruz ama çok pahalı. Evet ülke stanartlarına göre pahalı fakat bunda ülkedeki vergi oranlarıda dünyada ilk 5'e girer. Herkes CM ile kıyaslama yaptıkı bence çok yanlış bir kıyaslamadır bu. Şimdi uzun uzun anlatmak istemiyorum zaten çok yazdım merak eden olursa mesaj atarım.

Saygılar....

alleenje
08.Eylül.2011, 04:45
Hersey iyi guzel.Turk Halki orjinal oyun almiyor.Peki nerde ispat? Neden satis rakamlari aciklanmiyor ? Yoksa aciklamayan SI vergi mi kaciriyor ? Efendim korsan oynanma adedi 300 binmiste bilmemneymis.Nerde ispat?
Hayatimda korsan oyun almadim,nasil birsey oldugunuda bilmem.Zaten yurt disinda yasiyorum.Oyun Turkce olmadigi icin oynayamama gibi bir sorunumda yok.Asiri milliyetci biri de degilim.Fakat oyunu cikaranlarin yada pazarlayanlarin her Turk e korsanci muammelesi yapmasina ragmen hala atesli bi sekilde ureticinin savunuculugunu yapanlari anlamiyorum.
Urunun korsanini kullananlar olabilir.Ama bana senin milletin korsanci,bu yuzden de biz Turkce oyun cikartmiyoruz diyen firma ile isim olmaz.Kaldiki sikayeti tuketici yapar.Ureticinin Tuketiciden sikayetci olduguna ve ureticiyi hakli bulanlarin cokluguna ilk kez sahit oluyorum.
Evet oyun gercekten bagimlilik yapan cok guzel bir oyun.Ama oyunda istediklerimi yapmasi icin bana sartlar kosacak ve de bana korsanci muammelesi yapacak bir firmayla isim olmaz.Ta ki kosulsuz sartsiz isteklerimi karsilayana kadar.(Isteklerden kastim bir tek Turk Musterilere yaptiklari ayrimin son bulmasi).
Isin ilginc tarafi bu garip durumun sitede benimsenmesi ve ureticinin tuketiciye sart kosmasinin dogal karsilanmasi.

lexoqe
08.Eylül.2011, 11:36
- Forum yönetimine yapılan sitemlerin arasında iletişim konusunda zayıf kaldıkları,resmi site olarak yetersiz oldukları,vaatte bulunup gerçekleştirmedikleri yzılıp çizildi. Kendi açımdan vaatte bulundukları düşünmüyorum. İletişimkonusunda ise yorum yapma şansımız olduğuna inanmıyorum. Firma ile site yönetimi arasında geçen konuşmalar hakkında herhangi bir bilgi veya dökümana sahip değilken yorum yapma hakkınakimse sahip değildir.

Turksportal İnteraktif Dergi (T.İ.D) son sayısında bu konuya açıklık getirmiştir.

http://dergi.turksportal.net/eylul2011/

- Her yıl onlarca farklı oyun oynuyorum. Fakat her yıl sadece bu oyunun orjinalini alırım. Sebebi paramın olup-olmaması değildir.Diğer oyunları 1 gün ile 1 hafta arası oynarım ve silerim makinemden. Fakat bu oyun yeni sürümü çıkana kadar durur ve her gün en az 1 kere açarım bu oyunu. Bence bu oyunu oynamamı sağlayan insanlara haklarının ödenmesi gerekir ki bir arkadaşın yaptığı yorumda aynen bu şekildeydi. Diğer oyunlarda ne yaptığınız önemli değil ama en azından bu oyunun orjinal alınması gerektiğine inanıyorum.

Ben bu beklentileri anlamıyorum. Dünya'nın neresinde görülmüş oyunun kendinizin tasarladığı bir hikaye ile oynandığı.

CrySis Türkçe, ama belli bir hikayesi var ve oyun belli bir süreden sonra bitiyor. Gelelim Fm'ye oyun bitmiyor ve ilerledikçe daha da farklı hale geliyor bu da oyuncunun tasarlamış olduğu (taktik,stil,plan) süreç içinde gerçekleşiyor. İki farklı oyun kurun sonra aynı isimdeki oyunculara bakın aynı profili elde ediyor musunuz?

Böyle bir oyunda, bence öz bir beklenti dışında susup oynamak gerekir diye düşünüyorum.

lexoqe
08.Eylül.2011, 12:13
Edit........

nikootinn
08.Eylül.2011, 12:49
Şu mesajları silip durmayın be,küfür veya hakaret içermediği sürece herkes istediğini ifade edebilir. :icon_evil:

okartal
08.Eylül.2011, 13:44
Abi kusura bakmayında 70 tl az diyerek resmen hakaret ediyorsunuz. 70 Tl için insanlar 1 hafta sırtında çuvallarla çalısıyolar. Bazı arkadaşlar anlamaz böyle işleri. 70 Tl ye hemen hemen 80 ekmek alınır. Buda 3 kisilik bir ailenin 1 aylıkekmek parasıdr. Yapmayın etmeyin yazıktır günahtır.

lexoqe
08.Eylül.2011, 13:55
Bu lafları devlete söyleyeceksiniz :D

salyumm
17.Eylül.2011, 00:44
Oyunda Türkçe olmazsa orjinal de alınmaz. Risk alınmaya değer bir ülke burası nüfus fazla, futbola ilgi büyük, oyuna ilgi büyük, nüfus çoğunluğu genç

MAGARA_MAN
17.Eylül.2011, 08:26
12-13 senedir bu oyunu oynarız. Kardeşimle bu yıl " Fm Türkçe çıkarsa bir tane değil iki tane alalım dedik." çıkmadı. Sanırım CM'yi deneyeceğiz. Satış değerlerini populasyon oranına göre değil. Satış rakamına göre kıyaslarlarsa diğer milletlerin dillerinden önce Türkçe olması gerekirdi diye düşünüyorum. Sadece İstanbul'daki oyunseverlerin bile Norveç'in tamamından fazla orjinal oyun aldığını iddia edebilirim. Sevgiler..umutlar seneye:)

Deus Dominus
17.Eylül.2011, 09:49
Sadece iddia da kalacağına eminim bende, korsanın bu kadar yaygın olduğu bir ülkede oyun satışlarının en fazla %5'i orjinaldir. 5 liraya kopya cd almak yerine 80 lira orjinal cd;'ye vermez bizim 'zeki' milletimiz. Yalansa söyleyin...

sarianet
17.Eylül.2011, 11:35
Sadece iddia da kalacağına eminim bende, korsanın bu kadar yaygın olduğu bir ülkede oyun satışlarının en fazla %5'i orjinaldir. 5 liraya kopya cd almak yerine 80 lira orjinal cd;'ye vermez bizim 'zeki' milletimiz. Yalansa söyleyin...

milletine hakaret edeceğine milletini çocuk yerine koyan bu zihniyeti düşünmen lazım. adamlar bizimle dalga geçiyor sen milletimizi aşağılıyorsun yazık.

DenizlispoR
17.Eylül.2011, 11:45
Adamlar ticari düşünecek tabii ki. Geliri iyi, böyle bir risk almak istemiyor işte SI.

prophet21
17.Eylül.2011, 11:47

parası yoksa ne kadar zekı yada aptal olduğunun bir önemi yok. parası olduğu halde almıyorsa yine ona kalmıştır. bugün bir öğretmen 80 lira kazanmak için ehliyet öss oks ygs gibi birçok sınava gözetmen olarak girip ailesine ayırması gereken zamanı bu parayı kazanmak için uğraşıyor. BOŞ BOŞ konuşup atıp tutmamak lazım neyin ne olduğunu bilmeden. ! yada bildiği halde görmemezlikten gelmeden.

serwan
17.Eylül.2011, 15:59
2006'dan beri fm oynuyorum. her sene sorgulanır neden türkçe değil diye. yapmıyor abi adamlar. yapmak zorunda değiller. biz de oynamak zorunda değiliz. bu bu kadar basittir aslında. adamların garezi var belki. belki de haketmiyoruzdur. tamam pahalı satılıyor bu oyun. fifa 12'nin vatanda 50 tl ye satıldığını düşünürsek fm'nin tahminen 80 liradan piyasaya girecek olması düşündürücüdür vs. orijinal satışlarının düşük olması tamamen bahane de olabilir. herkes ister türkçe olsun. ama ben türkçe olmasından önce başka şeylerin sorgulanması gerektiği kanaatindeyim. neden ısıtıp ısıtıp aynı oyunu her sene tekrar önümüze koyuyorlar gibi. neden para verip alan adam onlarca benzer hatayla her sene uğraşmak zorunda kalıyor gibi. kaldı ki buna bile çok hakkımız yok. zorla oynatmıyorlar değil mi sonuçta?

rammstein7
17.Eylül.2011, 17:17
artık oyunlar indiriliyor alınmıyor artık :)

remzi1242
21.Eylül.2011, 01:08
Dünya globalleşiyor
Bu devirde ikinci dil bilmezsen gelecekte sıradan aylık 900 -1250 tllik maaşla çalışırsın o yüzden ingilizce olması taraftarıyım oyunun

crysis türkçe tutmasının nedeni diyaloglar konuşmalar gerçekten çok iyiydi

mustafa6685
21.Eylül.2011, 12:15
Dünya globalleşiyor
Bu devirde ikinci dil bilmezsen gelecekte sıradan aylık 900 -1250 tllik maaşla çalışırsın o yüzden ingilizce olması taraftarıyım oyunun

Konunun dışına çıkacağız biraz. Abartma arkadaş gram ingilizcem yok dediğin paranın 2 katı maaş ile çalışıyorum. İngilizce çok önemlidir ama herşeyde değildir. Ayrıca bir oyunun ingilizceye faydasının çok fazla olduğunu düşünmüyorum.

sarianet
21.Eylül.2011, 12:34
oyun sadece ingilizce çıksa tamam dicez de diğer dillerde de çıkıyor onlar için neden ingilizce öğrenin demiyorsunuz bu eziklikten çıkmak lazım türkçe artık popileritesini artırmış bi dil bir çok oyun türkçe çıkmaya başladı fmnin tamamen saçma bi satış felsefesi.

slayer34
21.Eylül.2011, 17:36
konuyu 1. sayfadan bu yana titizlikle butun arkadaslarımın yazdıgı mesajları okudum mutlak tek bir dogru var ''bu ulkenin ve bu oyunu oynayan insanlarin yapımcıların umrunda olmadıgıdır'' bu da yapımcıların bızım yonetıcılere ılettıgı mesajlarların halıne seklıne bakarak acıkca gorulmektedır bazı yonetıcı arkadaslarımız yazmıs turkce olmucak ama bu potansıyelın farkına vardılar ettıler bu tarz konuların hepsı tabır-ı caızse pışpıslama politikasından farklı degıldır artık ulkenızde orjınal oyun alınmıyor bız de bu yuzden turkce dıl destegını koymadık yalanlarını 3 yasında kı cocuklar bıle ınanmıyorlar kac seneden berı bu forum olsun baska yerler olsun aynı tartısmalar devam edıyor yapımcıların bu tavrını gordukten sonra bızım burda yazmamız etmemız bısey degıstırmıyor artık oyunu turkce cıkarsalarda almam umrumda da degıl su halını tavrını gordukten sonra yapımcılar bu ulkeden kendılerıne olumlu anlamda bır pay alamazlar sony bu ısı bılmıyo turkce oyun cıkardı konamı bu ısı bılmıyo turkce oyun cıkardı keza bu oyunlarında satıs oranının turkce dılı eklendıkten sonra bu ulke pazarından gelen payı da malum ve nıce yenı cıkıcak oyunların ıcersınde de turkce dıl destegı olucak hala cıkıcak pasalar ''orjınal almıyosunuz'' o yuzden dıl destegını eklemıyoruz ısvec norvec dıllerı dunyanın en onemlı dıllerı nufusu da bellı ulkede oyunun satıs rakamı da ıddaa edıyorum oyuna turkce dıl destegı olsa sadece ıstanbul da ıkamet eden bu oyunu severler ıkı ulkeyıde satıs rakamında ıkıye katlar uzun lafın kısası hala bu yapımcıları savunur sekılde yorum yapan arkadasları da hayretle ızlıyorum oyunu da turkce cıkartmasınlar bu oyunu ezelden berı oynuyan arkadaslar zaten ıngılızceyı ogrendı artık...

snaru
22.Eylül.2011, 15:38
Bu konuyu açıldığı günden beri takip ediyorum. Yazılanlara çizilenlere. Turksportal diyebileceğim birşey yok uzun senelerdir takip ediyorum. Birkere Sigames ne yapabileceği kestirelemez bir firma. Reklam amaçlı proje sunduk kabul edilmedi. Düşünün daha hangi firma ne iş yapar o kısımlara bile gelmedi. Normalde biz Türkçe yapımındaki bütün masrafları karşılayıp sponsor olarak gösterilecektik. Ama Sigames'in verdiği yanıt şu tarzda Türkiye'de korsan pazarı çok büyük. Ya arkadaşım Türkiye'yi sen mi kurtaracaksın? Cebinden bu yama için para çıkmıcak etmicek. Yani firmanın ne yapacağını kestiremiyorsunuz. Sonra teklifi değiştirdik. Dedikki promosyon amaçlı biz sizden 10 bin kopya alalım en azında firma adına dağıtım yaparız diye. Onuda kabul etmediler. Yani bu konuda Turksportal denebilecek bir laf bulamıyorum. Bu firma yarın Turksportal hadi yamayı yapın der. 1 hafta sonra vazgeçtik boşverin diyebilir.

Ayrıca oyun fiyatından yakınan arkadaşlara diyorum. Bilgisayar oyunu lüks tüketime girer. Yani hayatındaki ana ihtiyaçlarından değildir. Tamam fiyatlar sudan ucuz demiyorum. Ama lüks tüketimin fiyatındanda yakınamazsın. Ancak tepki olarak almazsın. Sonuç tek taş pahalı alırken abi ya çok pahalı bu ne alınmazki korsanını alıcam diyebiliyormusun? Hayır hiç birşey demeden ya daha uygun bütçeli birşey yada pırlantı taşının alt sınıflarından alıyorsun. Bizim milletimizde şunu anlamıyorum. Benzin pahalı diyor. 50 bin - 60 bin tl arabaya para veriyor. Eminimki hayatınızda 1yıl içersinde 70 tlyi boşyere heba ettiğiniz şeyler vardır.

serdar42serdar
22.Eylül.2011, 18:26
bu oyunda hem ingilizce hemde italyanca oyunu rahat oynuyorum ama bu önemli degil Türkçe şart.football manager 2012 facebook sayfasında Türkçe dilinin olup olmayacagına dair bir yazı yazdım Eric Manuel Humphreys adında biri tabiki maç için düzenlemeler var dedi :h: hadı bakalım hayırlısı zamanla Türkçede olur inşallah.

halil85
23.Eylül.2011, 19:52
Oyunları profesyonel olarak Türkçe'ye çeviren firma varmı ? Veya çeviri işiyle uğraşan firmalar oyunları Türkçe'ye çeviriyor mu ?

bobobobo
06.Ekim.2011, 15:25
böyle bir oyunun türkçe olması artık şart ..çünkü ingilizceyi yeterli bilen insanların bıle oynaması zor ..bazı kalıplar var ki ben kafamdan baska cevırıyorum baska yerlere gıdıyor ucu .. oyunun türkçe olması ıcın orjınal oyun almaya gerek yok , turkce yapsınlar orjınal alalım o zaman .. reste rest arkadas

pappi
10.Ekim.2011, 18:12
olaya bir kaç pencereden bakalım

mantık penceresi:

bir ürün üretildi ve satışa sunuldu,ben bu ürünü internetten illegal olarak indiriyor ve oynuyorsam hırsızımdır.buna emek hırsızlığı denir ne ahlaki ne de yasal ölçülere sığmaz.ancak çok yaygın olduğu için dikkat çekmemekte normal gelmekte hatta doğrusunu yapanlara farklı gözle bakılmakta bazen de "keriz" yaftası vurulmaktadır.

Şahsım adına konuşacak olursam pc oyunları oynamaya başladığımdan beri aldığım orjinal oyun toplama oranla 5% 'i belki bulur.

Her yıl farklı grafik ve senaryolarla çıkan aksiyon oyunlarını en fazla iki kere oynadığım oyunlara verecek kadar param yok çünkü bir iki tane değiller,her yıl ortalama 10 farklı oyun ediniyorum hepsini parayla almam çok zor.içlerinden uzun süre oynadığım ve farklı senaryolara sahip oyunları para ile alıyorum.total war serilerini,crysis serilerini ve bu sene ilk defa FM12 yi orjinal olarak aldım.canım sıkıldıkça farklı bir takımla farklı bir ligde oyuna başlar oynarım.

ingilizcemi liseden sonra İCQ da ecnebi kızlarla sözlük yardımıyla chat yaparak ilerlettim,tövbe ettikten sonra unuttuğum çok şey oldu:D sonra oyunlar ile tekrar ingilizce öğrenme ihtiyacı duydum ve biraz daha ilerlettim.bu oyun da safi yazıdan oluştuğu için haliyle hem bir avantaj hem de bir dezavantaj.ben işimi görüyorum ama daha çok zevk alabilmek için anlayarak oynamak istiyorum.

Üretici penceresi

bir ürün ürettiniz ve satışa sunacaksınız.Türkiye diye bir ülke var genç nüfusu fazla ve futbolla hayli ilgili.mükemmel bir pazar geniş bir hedef kitle.fakat ülkedeki vergiler ve distribütörün kar marjı ile birlikte ortaya çıkan fiyat bu hedef kitleyi oldukça daraltıyor.bu hedef kitle içinde oyunu "yuvarlak noktalar ordan oraya gidip geliyo bu ne la?" şeklinde tanımlayan PES cileri ve FİFA cıları da eleyince geri kalanların "alınacak oyunlar listesi"nde öncelik teşkil etmeyenleri de eleyince zaten kitle kalmıyor.

matematiksel olarak hesabı yapmış Vieri,hesap ortadayken bir firmanın risk alması kolay değildir.bizim cebimizden 80 lira gider ama firma hedeflediği satışa ulaşamazsa zararı o kadar küçük olmaz. senede 1 tane oyun yapıyorlar ama çalışanlar aylık ücret alıyor bunu unutmamak lazım ki bir oyun firmasında çalışan bilgisayar programcısı yada grafikeri SSK+asgari ücret+yemek şartlarıyla çalışmıyor.

işin özü,firma satışa sunduğu malı legal yollarla edinilmesini istiyor ve haklı da,anlamıyorsam oynamam,mecbur değilim,biz 10 sene bu oyundan bihaber yaşadık birşey mi kaybettik.

Tüketici penceresi

türkçe yap çalmayalım.

bu firmayı savunmak falan değil arkadaşlar,bu bozuk bir mantığı izah etmek.siz önce oyunu alın,sonra türkçe yapmıyor diye almayıp cezalandırın.

excaliburuA
10.Ekim.2011, 18:25
bence SI'in fm 2012'yi türkçe yapıp satış tirajına göre gelecek oyunlara dil konusundaki stratejisini belirlemesi lazımdı.. somut olarak neyi öngördülerki fm 2012 oldu hala türkçe dil seçeneği yok.. inanılır gibi değil

pappi
10.Ekim.2011, 18:30
ayrıca yapımcı firma mı bizimle kafa yapıyor "önce satın alın sonra Türkçe dil desteği veririz" diyerek.

yoksa biz mi kafa yapıyoruz "önce türkçe yapın sonra alırız" diyerek.

doğalgaz hattı gelmesi için imza toplanıyor mahallelerde muhtarlıklarca."kimse demiyor ki siz bi hattı döşeyin biz abone oluruz." bu tip örnekler çoğaltılabilir,firmalar yatırım yapacakları alanda potansiyel görmek isterler ve değer görürlerse yatırım yaparlar.genç nüfusumuzun çokluğundan bahsediyoruz da cafelerde-evlerde oynanan oyun rakamları ile resmi satış rakamlarını bir karşılaştıralım ne kadar yatırım potansiyelimiz var.her sene cep telefonu değiştirip her ay fuzuli kontör harcayan parasını jöleye bilardoya sigaraya biraya harcayıp oyuna sıra gelince "manyakmıyım lan ben" diyen adamlar bu konuda hiç bir söz hakkına sahip değildir benim gözümde.