PDA

View Full Version : Yeni Sezon Play-Off Sistemi

PaVLeNKo
23.Ağustos.2011, 20:55
Akşam saatlerinde Tff başkanı önümüzdeki sezondan itibaren öncelikle deneme amaçlı bu sisteme geçileceğini açıkladı..Bende biraz fantazi yaparak editörden 20 takımlı ve play-off lu bir süper lig sistemi oluşturdum..Diğer yandan artıları eksileri neler olabilir tartışalım dedim?

Normal Lig Tablosu
İlk 4 sırayı alan takımlar rastgele çekilişle birbirleriyle eşleşir..
http://img143.imageshack.us/img143/1687/genelligtablousu.jpg

Yarı Final İlk maçlar;
http://img6.imageshack.us/img6/8223/playoffr.jpg
Final
http://img716.imageshack.us/img716/818/playoffinal.jpg

narakan1969
23.Ağustos.2011, 21:27
Fenerbahçe'nin, Beşiktaş'tan fazla topladığı 17 puan güme mi gitti şimdi ?

PaVLeNKo
23.Ağustos.2011, 21:33
Yeni sistemde evet :) ama bunun karşılığında sanırım lig posizyonlarına göre ödüller artırılmış..Normal lig posizyonuna göre tabi..

Bursaspor
23.Ağustos.2011, 21:34
Sistem bu şekilde değil ki zaten,

Lig şeklinde olan playoff sistemini seçmeniz gerekiyordu editörde, ben geçen sene KKTC yaması için uygulamıştım bu sistemi ama bizdeki sistem küme düşen son takımı bulmak için yapılıyordu. Yani lig şeklinde playouttu.

PaVLeNKo
23.Ağustos.2011, 21:39
Sistem bu şekilde değil ki zaten,

Lig şeklinde olan playoff sistemini seçmeniz gerekiyordu editörde, ben geçen sene KKTC yaması için uygulamıştım bu sistemi ama bizdeki sistem küme düşen son takımı bulmak için yapılıyordu. Yani lig şeklinde playouttu.

Bu da lig şeklinde içeride ve dışarıda maçlar yapıldı ancak ben bu yamayı yaparken puan usulü olduğunu henüz netleştirememiştim dolayısıyla çift maç eleme usulü sistemi denedim..

Bursaspor
23.Ağustos.2011, 21:44
Sizin bu uyguladığınız lig şeklinde değil, çift maçlı eleminasyon usulü dediğimiz sistem, ligli sistem Bank Asya'da uyguladığımız sistemdir.

Bunun dezavantajlarını sayarsak çok fazla buluruz, mesela 6 maç yapılacak 1. ve 2. arasında 20 puan fark varsa ne anlamı kalıyor ki bu sisteme.

PaVLeNKo
23.Ağustos.2011, 21:50
Normal sezonda ilk sırayı alan takım ödül konusunda diğer 3 takımdan daha fazla alıyor..Kaybettiği sadece şampiyonluk işin maddi yönünü düşününce..diğer yandan bu yamayı genele yapmadım kendi yamam ve deneme amaçlı yapılmış bu sistemin nasıl olabileceğini görmek için yaptım..Düşüncelerimde eksiklikler olabilir..

Bursaspor
23.Ağustos.2011, 21:52
Ödül olarak fazla kazanıyor olabilir ancak şampiyon olamadığı için Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılım hakkını kaybediyor. Bu da büyük bir eksiklik yani sadece şampiyonluğu kaybetmiyor, Şampiyonlar Ligi'ne katılma fırsatını zora sokuyor, Şampiyonlar Ligi'nde alacağı yayın gelirlerini vs. rakibine kaptırma riskini taşıyor.

PaVLeNKo
23.Ağustos.2011, 21:56
Öyle tabiki haklısın..Hatta TFF nin sistemine göre normal sezonu 80 puanla bitirip şampiyon olan takım playoffa 40 puanla başlayacak..78 puanla bitirmiş diğer bir takım ise 39 puanla playoffa başlayacak ve bu editörden nasıl yapılır gerçekten merak ediyorum..

Dooki
24.Ağustos.2011, 01:10
Editörde bunu yapmak mümkün mü bi' kere? ehehe çünkü öyle bir sistem yok sanırım. Ama varsa ve FM'de de yansıtılmışsa niye olmasın.

aliCHaN_FM
24.Ağustos.2011, 02:17
Çok iğren bişey sırf bu Play-Off sisteminden dolayı yarın ilk işim Digitürk üyeliğimi iptal ettirmek olacaktır.

Hugo
24.Ağustos.2011, 04:05
Belçikadaki sistemi bize kopyalama imkanımız yok mu fmde :)

nannar
24.Ağustos.2011, 09:57
TFF'nin bu kararı tek kelimeyle komedi :) Zaten 1 sene kullandıktan sonra büyük ihtimalle vazgeçilir.Avrupanın üst düzey liglerinin hangisinde böye bir olay var sormak lazım sayın TFF başkanına. Puan eşitliğinde averajla şampiyon olmak da saçmaydı,şimdi ilk 4 takımın play off oynaması da saçma. Zaten oyuncular sezon sonunda iyice yıprandıktan sonra siz ligi gereksiz yere 2-3 hafta daha uzatıyorsunuz.Puan olarak ligi mesela 5 puan önde bitiren ekip play off mücadelesinde kadrosunda sakatlıklar falan varsa ve geriye düşerse bu hak mı şimdi? :) Bu iş sene sonunda karışır fakat bana kalırsa zaten bu değişiklik TFF'nin sırf gündem değiştirmek ve kritik karar vermek zorunda kaldıkları konunun üzerinden ilgiyi başka konulara dağıtma çabasıdır.

goosfraba
24.Ağustos.2011, 11:49
play off olayı çok yanlış anlaşılmış.

son 4 takım birbirini elemiyor, puanına oynuyorlar.

nikootinn
24.Ağustos.2011, 12:36

Puan cetvelindeki ilk dört takımla alakası yok mu yani ?

aliCHaN_FM
24.Ağustos.2011, 14:32

Değişen ne olcakki:mad:

narakan1969
24.Ağustos.2011, 15:13
Türkiye Kupasında ki grup usülüde iptal edilmeli bu playoff sistemide.