PDA

View Full Version : Hızlı Sohbet

Oghuse
09.Eylül.2011, 15:32
bazı forumlarda dikkatimi çekiyordu hızlı sohbet (msn, skype gibi) için forum anasayfasına bir özellik ekliyorlardı ve insanlar anlık yazışmalar yapabiliyordu genel olarak. Bu bizim forumda da olsa hiç fena olmaz.

GeNç KaRTaL
09.Eylül.2011, 15:37
Bizim sitede de vardı bir ara.İlk başlarda girenler oluyordu ama sonraları pek kimse girmediği için kapatılmıştı.Hem msn grubu da var üyelerin kullandığı.Bence gerekli bir uygulama değil.

Oghuse
09.Eylül.2011, 15:38
Ben mesela msn kullanmayı sevmiyorum bilgisayarım eski olduğu için ayrı bir külfet oluyor. ama böyle bir platformda herkes görebilecektir.

RasAnt
09.Eylül.2011, 16:58
Bende bazinganın önerisine katılıyorum güzel olur

goosfraba
09.Eylül.2011, 17:19
bu tür site içi anlık yazışma eklentileri, oyun vb. şeylerin sorunlarını forumdan çözülmesine engel olur. bu da arşivi etkiler. yeni üye olan birisi forumda sorununu arattırırken bulamaz.

SAİT71
09.Eylül.2011, 17:31
Bence sade sohbet için olabilir. Oyun teknik yardımı için yine açılan bölüme yönlendirilir. Bunu yazışmada kim varsa yardım alacak kişiye belirtir. Bence sohbet için çok güzel olur ve forumdaki mesaj trafiğinide düşürür.

Oghuse
09.Eylül.2011, 17:32
bu tür site içi anlık yazışma eklentileri, oyun vb. şeylerin sorunlarını forumdan çözülmesine engel olur. bu da arşivi etkiler. yeni üye olan birisi forumda sorununu arattırırken bulamaz.

aksine bence amaç sorununa cevap bulabilmekse daha hızlı çözüme ulaşılır.

Vieri
09.Eylül.2011, 19:36
Ben bu konuya sıcak bakmıyorum öncelikle bunu belirteyim, forumu amacı için kullanmalıyız. Şu anda forumu amacı için kullanamıyoruz çünkü sitemizi halen tamamlayamadık.

Football Manager içeriğinden dosyalar, oyunlar, rehberler, turnuvalar vb. içerikler forumda olmamalı fakat şu anda tüm bu içerik forum üzerinde yürüyor. Bundan 4-5 sene öncesinde forum ziyaret oranları ile ana sayfa ziyaret oranları arasında dağlar kadar fark vardı, ana sayfa ziyaret oranları tavandaydı. Şu anda tam tersi. Bu bizim istemediğimiz bir durum fakat gerekli zamanı hayat şartlarımız gereği buraya ayıramadık ve bugün bu problemi yenmek için halen çabalıyoruz. Bir çok üyemiz 3 yıldır, yeni siteye geçeceğimiz günü bekliyor duruyor.

Bu önerdiğiniz sistem daha önce ana sitemizde kullanıldı, ama yukarıda da belirttiğim forum ve ana site ayrımının çok hissedilmesi sebebiyle yeterli ilgi görmemiş olabilir. Bu chat ihtiyacının forum üzerinde olmaması gerektiğini söylemiştim yazımın başında. Sebebi şu ki, foruma bu tip bir eklenti ekleyerek zaten mevcut forum sisteminin geliştirilmesinin planlarımızda olmaması, forum alışkanlığını değiştirmek, bu tip daha akışkan yazışmalardan kaynaklanacak anlaşmazlık ve kural ihlallerinin kontrolü diyebiliriz.

Ek olarak, sorunu olan kişilerin, sorularını ilgili konular altına açarak, kayıt altına alması. Chat yöntemi, sorunlara cevap bulmak adına hızlı bir çözüm getirirken, aynı sorundan ileride müzdarip olabilecek bir başka kullanıcının bundan yararlanamamasınıda olumsuz görebiliriz

sarianet
09.Eylül.2011, 20:43
chatboxlar konulara ilgiyi öldürüyor arkadaşlar herkes chatbaxda yazıştığı için konulara pek giren olmuyor sorununna anında cevap aldığı için paylaşımın önemide kalmıyor bende bu konuda soğuk bakıyorum

Oghuse
10.Eylül.2011, 00:26
Ben bu konuya sıcak bakmıyorum öncelikle bunu belirteyim, forumu amacı için kullanmalıyız. Şu anda forumu amacı için kullanamıyoruz çünkü sitemizi halen tamamlayamadık.

Football Manager içeriğinden dosyalar, oyunlar, rehberler, turnuvalar vb. içerikler forumda olmamalı fakat şu anda tüm bu içerik forum üzerinde yürüyor. Bundan 4-5 sene öncesinde forum ziyaret oranları ile ana sayfa ziyaret oranları arasında dağlar kadar fark vardı, ana sayfa ziyaret oranları tavandaydı. Şu anda tam tersi. Bu bizim istemediğimiz bir durum fakat gerekli zamanı hayat şartlarımız gereği buraya ayıramadık ve bugün bu problemi yenmek için halen çabalıyoruz. Bir çok üyemiz 3 yıldır, yeni siteye geçeceğimiz günü bekliyor duruyor.

Bu önerdiğiniz sistem daha önce ana sitemizde kullanıldı, ama yukarıda da belirttiğim forum ve ana site ayrımının çok hissedilmesi sebebiyle yeterli ilgi görmemiş olabilir. Bu chat ihtiyacının forum üzerinde olmaması gerektiğini söylemiştim yazımın başında. Sebebi şu ki, foruma bu tip bir eklenti ekleyerek zaten mevcut forum sisteminin geliştirilmesinin planlarımızda olmaması, forum alışkanlığını değiştirmek, bu tip daha akışkan yazışmalardan kaynaklanacak anlaşmazlık ve kural ihlallerinin kontrolü diyebiliriz.

Ek olarak, sorunu olan kişilerin, sorularını ilgili konular altına açarak, kayıt altına alması. Chat yöntemi, sorunlara cevap bulmak adına hızlı bir çözüm getirirken, aynı sorundan ileride müzdarip olabilecek bir başka kullanıcının bundan yararlanamamasınıda olumsuz görebiliriz

Chatbox şu mecvut ölü forum düzenini harekete geçirmek için olan bir öneriydi sadece. Sizin bileceğiniz iş ancak olayların çözüme kavuşabilmesi açısından daha hızlı olacağı aşikardı.

Hazır söz buraya gelmişken (kalın yazıyla belirttiğim yer) bu konuya da değinmek istiyorum. Ülkemizde forum kültürüne aşinalık konusunda düşük bir orana sahibiz ve yaşanan sıkıntılar kayıt altına alınmış olsa bile yeni kullancılar veya forum kullanımına aşina olmayan kişiler bunların aranması ve çözüme ulaşılması konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Kaldı ki istemediğiniz forumun işleyişi konusunda bile mevcut yönetim bazında sıkıntılar yaşanmıyor değil. Yönetim bazından geribildirim olayı çok yavaş ve bu turksportal'ın alışmış performansından çok daha uzak. Ha diyebilirsiniz ki yeni oyunun çıkması bekleniyor, takip ettiğim üzere yaz başından beri bu durum bu şekilde ilerlemekte. Bu konuda işin aslında Turksportal gerekli yapılanmayı başarıyla sağlayamıyor.