PDA

View Full Version : Kaçak elektrik kullanım kesintisi !

Ralph
15.Eylül.2011, 18:16
Farkettiniz mi bilmiyorum ama elektrik faturalarında K/K (Kaçak Elektrik Kullanımı) başlığı altında bir miktar para yazıyor. Kaçak elektrik kullanım bedeli, kullanmayanlardan kesiliyor. Kendimi enayi gibi hissettiğim için sizinle paylaşayım, fikir alışverişi olur da belki bir olumlu yanını görürüm de rahat ederim diye sizinle paylaşayım istedim.

attirson
15.Eylül.2011, 18:18
Adam çalsın biz ödeyelim ne hoş dünya.

Nedvedmania
15.Eylül.2011, 18:30
Zaten duvarlarda "Kaçak elektrik kullananların ücreti sizlerden kesiliyor. Kaçak elektrik kullananları lütfen ihbar ediniz" diye yazılar var.

DisCo
15.Eylül.2011, 18:36
Kaçak kullanımı özellikle doğu ve güneydoğuda var. Bunu batı,güney,kuzey ve iç kısım günahsızdır anlamında söylemiyorum. Sadece kaçak kullanım daha fazla olduğu için belirtiyorum. Çünkü yanılmıyorsam güneydoğudaki kilovat ücreti batıdan daha ucuz olmasına rağmen kaçak kullanım acayip ilerlemiş durumda. Çoğunluk gecekondu tarzı yerde oturuyor ve ısıtma sistemi olmadığı için kışın elektrik sobaları akşamdan sabaha sabahtan akşama yanıyor. Yazın klimasıdır çalışıyor.

Birinin günahı diğerlerinin boynuna geçiyor. Düzeltilmesi zor bir durum çünkü devlette başa çıkamıyor.

Ralph
15.Eylül.2011, 18:36
Bu uygulama çok saçma çok haksızlık bana kalırsa. Böyle bir uygulama olamaz. Yani en azından bunun çözümü bu olmamalı.

DisCo
15.Eylül.2011, 18:40
Haksızlık olduğu bir gerçek ama bunu yapmazlarsa tüm Türkiye elektriksiz kalır. Tek bir rahatlama yolu var. Hesabın ahirette görüleceği inancıdır. Yoksa bu başkasının içtiği kolayı ödemeye, aldığı sinema biletini ödemeye benziyor. Böyle düşününce de açıkçası düşünmemek lazım. :)

Ralph
15.Eylül.2011, 18:43
Ama buda göz yummak olmaz mı? Yani bahsettiğin o kaçak elektrik kullanılan yerler tespit edilebilinir daha fazla çalışıp, daha fazla araştırıp... Yani demek istediğim düşünülse farklı ve mantıklı yollar bulunabilir. Bu yol, kolay olan yol. Fazlasıyla kolay. Oysaki akıla gelen en son şey bile olmaması gerekiyor diye düşünüyorum.

Nedvedmania
15.Eylül.2011, 18:46
O kadar kolay olsaydı illaki çözerlerdi. Bu yeni bir olay değil ki. Yıllardır var. Biri yakalanıyor öbürü kaçırıyor. Çözüm bulunacağını sanmıyorum.

eng1n
15.Eylül.2011, 18:48
faturaya baktım da ben o K.E.K'i bulamadım.

Ralph
15.Eylül.2011, 18:48
K/K yazadabilir

eng1n
15.Eylül.2011, 18:54
Heh buldum bu ay 4.17 ödüyormuşuz kaçak kullananlar için.

Ralph
15.Eylül.2011, 18:55
Bizde 6.5 lira. Destek oluyoruz işte enayiler olarak :)

kalemci
15.Eylül.2011, 19:03
Bence de çok kötü bi durum fakat her sene artan bi tespit oranı var bununla paralel devam eden kaçak oranı var tabi ki :) Disco'nun da dediği gibi kaçak elektriğin büyük bir bölümü Doğu ve Güney Doğuda.%64 diye biliyorum o kesimdeki kaçak elektrik.Burada artık olay Tedaş'tan çıkıyor insanımıza kalıyor kullanmama ve gördüğü zaman uyarma hakkında.

SAİT71
15.Eylül.2011, 19:41
Bugüne kadar ödediğim o paralar sonuna kadar haram zehir zıkkım olsun. Ahirette inşallah bu bize geri döner...

Ölene kadar 4-5 TL fazla ve boşa para ödemeye razıyım artık :)