PDA

View Full Version : Matematiksel Taktik 2011

hexiles
16.Eylül.2011, 13:33
http://www.resimyukletin.com/di-HOTQ.jpg
Oyuncunuzun Özelliklerini altındaki kutucuklara girip sırayla hücum,savunma,hız,iş,top yönetme ve paslaşma kapasitesi butonlarına basınız.Bundan sonra da en sağ bölümdeki mentalite,pas stili,tempo,pres,genişlik,yaratıcılık özgürlüğü,oyun kurucu butonlarına basınız.
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=57720
Bu konudaki yazıya göre hazırlanmış bir programdır.Geliştirilmesi gereken yerler varsa hep beraber geliştirmeye çalışırız.Bu programı çok az olan Visual Basic bilgimle yaptım. :)O yüzden mesela oluşan değerleri text dosyasona aktarma ve ordan geri alma gibi işlemleri falan bilmiyorum. :confused:
Tüm takım için kaydetme yeri olmadığı iiçin oyuncuları tek tek text dosyasına kaydeder ve aşağıdaki formüle göre toplarsanız takım talimatlarını yapmış olursunuz ama ben tüm takım oyuncularını kendi talimatlarına göre kullandığım için takım talimatlarının bu komutlarla ilgili hiçbir önemi yok.Sadece ofsayt taktiği, pas odağı gibi bazı komutları takım talimatlarından ayarlıyorum.Fakat işte geliştirilirse eğer oyuncuları kaydedebilme gibi ve formüllerin doğruluğu ile ilgilli çok yararlı bir program olabilir.
Formülleri vereyim.
BÖLÜM 1.
OYUNCU VE TAKIM KAPASİTE HESAPLAMALAR

HÜCUM KAPASİTESİ
Oyuncu Hücum kapasitesi = (creativity + passing) / 2 dir.

Takım Hücum kapasitesi = ( toplam creativity + t.passing ) / t.oyuncu sayısı

Not : “t.” “toplam” kelimesinin kısaltılmışı olarak kullanılacaktır. Örneğin “t.passing” hesaba katacağımız oyuncuların “passing” lerinin toplamıdır.

SAVUNMA KAPASİTESİ

Oyuncu Savunma kapasitesi = (marking + tackling + concentration + positioning) / 4

Takım Savunma kapasitesi = ( t.mark. +t.tack +t.conct + t.posit. ) / t. oyuncu sayısı

HIZ KAPASİTESİ

Oyuncu hız kapasitesi = ( pace + acceleration ) / 2
Takım hız kapasitesi = ( t.pace + t.acceleratin ) / t. oyuncu sayıs

İŞ KAPASİTESİ

Oyuncu iş kapasitesi = ( work rate + stamina ) / 2
Takım iş kapasitesi = ( t.work rate + t.stamina) / t.oyuncu sayıs

TOP YÖNETME KAPASİTESİ

Oyuncu top yönetme kapasitesi = ( first touch + teknik + agility ) / 3
Takım top yönetme kapasitesi = ( t.first touch + t.teknik +t.agility ) / t.oyuncu sayıs

PASLAŞMA KAPASİTESİ

Oyuncu paslaşma kapasitesi : ( passing +anticipation + decisions ) / 3
Takım paslaşma kapasitesi : (t.passing +t.anticipation + t.decisions) /t.oyuncu sayısı

BÖLÜM 2.
KAPASİTELERE GÖRE TAKIM KOMUTLARININ AYARLANMASI

MENTALİTE - Anlayış

Mentalite = (Takım top yönetme kapasitesi + Takım Hücum Kapasitesi ) / 2

PAS STİLİ

Pas stilli “Top yönetme kapasitesi” arttıkça daha kısaya ayarlanır.

Örnek : Çıkan değerimiz 8 olsun.
Diğer kaydırçlara göre bu kaydıraç tersten işlemekte o yüzden SAĞDAN SOLA doğru 8 birim kaydıracağız. Böylece 12. birimin üzerine geldik pas stilimiz direk pas oldu.

TEMPO

Maksimum tempo = (takım paslaşma kapasitesi +tak. iş kapasitesi ) / 2
Tempo = Maksimum tempo - | ( maksimum tempo – top yönetme kapasitesi ) / 2|

PRESS– Rakibin Üstüne Kapanma - Closing Down

Max.Press = (Mentalite + İş yapma kapasitesi ) / 2
Press = Max.Press - | ( Max press – tempo ) / 2 |

GENİŞLİK -Sahaya Yayılma – Width

Maksimum Genişlik = (mentalite +tempo) / 2
Genişlik = Maksimumu Genişlik - | (Maksimum Genişlik – Press ) / 2

SAVUNMA HATTI - Defensive line

Defans hattı = ( Mentalite + Savunma Kapasitesi + Hız kapasitesi +press ) / 4 dür.

YARATICI ÖZGÜRLÜK - Creative Freedom

Yaratıcı Özgürlük = (Top.Flair + Top.Creativty) / Top.Oyuncu sayısıdır.

OYUN KURUCU – Play Maker

Oyun kurucu = ( Paslaşma kapasitesi+Creativity+Top Yönetme kapasitesi) / 3 olur.

KODLAR

Private Sub genislik_buton_Click()
max_genislik = (Val(mentalite.Text) + Val(tempo)) / 2
mutlak_genislik = (max_genislik - Val(pres.Text)) / 2
genislik.Text = max_genislik - Abs(mutlak_genislik)
End Sub

Private Sub hiz_kapasitesi_buton_Click()
hiz_kapasitesi.Text = (Val(hiz.Text) + Val(hizlanma.Text)) / 2
End Sub

Private Sub hucum_kapasitesi_buton_Click()
hucum_kapasitesi.Text = (Val(yaraticilik.Text) + Val(pas.Text)) / 2
End Sub

Private Sub is_kapasitesi_buton_Click()
is_kapasitesi.Text = (Val(caliskanlik.Text) + Val(dayaniklilik.Text)) / 2
End Sub

Private Sub mentalite_buton_Click()
mentalite.Text = (Val(top_yonetme_kapasitesi) + Val(hucum_kapasitesi)) / 2
End Sub

Private Sub oyun_kurucu_buton_Click()
oyun_kurucu.Text = (Val(paslasma_kapasitesi.Text) + Val(yaraticilik.Text) + pas.Text) / 3
End Sub

Private Sub pas_stili_buton_Click()
pas_stili.Text = 20 - top_yonetme_kapasitesi.Text
End Sub

Private Sub paslasma_kapasitesi_buton_Click()
paslasma_kapasitesi.Text = (Val(pas.Text) + Val(sezme.Text) + Val(kararlar.Text)) / 3
End Sub

Private Sub pres_buton_Click()
max_pres = (Val(mentalite.Text) + Val(is_kapasitesi.Text)) / 2
mutlak_pres = ((max_pres - Val(tempo.Text)) / 2)
pres.Text = max_pres - Abs(mutlak_pres)
End Sub

Private Sub savunma_kapasitesi_buton_Click()
savunma_kapasitesi.Text = (Val(markaj.Text) + Val(top_kapma.Text) + Val(konsantrasyon.Text) +

Val(pozisyon_alma.Text)) / 4
End Sub

Private Sub tempo_buton_Click()
maxtempo = (Val(paslasma_kapasitesi.Text) + Val(is_kapasitesi.Text)) / 2
mutlak_tempo = ((maxtempo - Val(top_yonetme_kapasitesi.Text)) / 2)
tempo.Text = maxtempo - Abs(mutlak_tempo)
End Sub

Private Sub top_yonetme_kapasitesi_buton_Click()
top_yonetme_kapasitesi = (Val(ilk_dokunus.Text) + Val(teknik.Text) + Val(ceviklik.Text)) / 3
End Sub

Private Sub yaraticilik_ozgurlugu_buton_Click()
yaraticilik_ozgurlugu.Text = (Val(ozel_yetenek) + Val(yaraticilik)) / 2
End Sub

VEEE DOWNLOAD LİNKİ: :D :D
http://www.mediafire.com/?0g1xmsx1jfy5gf8

Faydalı olması dileğiyle...

Guthwine
16.Eylül.2011, 19:17
Çok yaratıcı bir çalışma olmuş eline sağlık

Nedvedmania
16.Eylül.2011, 19:19
Abi adam cidden Aynştayn. Naptın sen :D

DenizlispoR
16.Eylül.2011, 19:46
Ne diyelim, OMG! :D

hexiles
16.Eylül.2011, 20:36
Bu konudaki bilgiler tamamen Atasagun adlı arkadaşa aittir ve benim hiçbir katkım yoktur.Yalnız programı ben yaptım sadece.(tabi daha text dosyasına aktarmayı bile bilmeden :D)Fakat eksik olan oyuncu komutları ve kesin doğru diyemeyiz tüm özelliklere.İşte sizin de önerileriniz ile programı şekillendirelim ve içimizde VB'ci arkadaş varsa(yani üst düzey bilen :) ) Genie scout vb. programlardanki verileri bu programa aktarmayı falan bilirse süper olur. :D Kesin herkesin teredütleri vardır özellikler ile ilgili değiştiririz sorun değil. Önemli olan oyuncu komutları ile ilgili en doğru bilgiyi bulalım.

garydelgadov
16.Eylül.2011, 21:16
Football manager oynadığımı sanıyordum.

EndoplazmiK RetikuluM
16.Eylül.2011, 21:42
Harbiden OMG :D

nekop
16.Eylül.2011, 23:12
bunun olaydan sonra burada kimse fm konuşmaz. spor forumu oluruz tamamen.

Nedvedmania
17.Eylül.2011, 00:09
bunun olaydan sonra burada kimse fm konuşmaz. spor forumu oluruz tamamen.

Sen bile şimdiden kelimeleri karıştırmaya başlamışsın :D

Stan13
17.Eylül.2011, 00:32
Tutar mı bu acaba ?

Nedvedmania
17.Eylül.2011, 00:40
Daha programı anlayabilen çıkmadı heralde. Düşünüyorum düşünüyorum çözemiyorum. Çok fazla formül var :n:

Bhaguandas
17.Eylül.2011, 05:07
eline sağlık yapmışsın bence hiç gerek olmayan bi iş ama böylede taktik kurulacaksa küme düşerim daha iyi:d oyunu sadece oyun olarak düşünmek ve matematiksel işlemlere falan dönüştürmek bana saçma geldi

hexiles
17.Eylül.2011, 09:01
Bu program girdiğiniz oyuncu özelliklerine göre oyuncu komutlarını size belirleyen bir program.Bu amaç için yapıldı.Sadece oyuncu komutlarını belirlemek için yani.Bu formüllerin tamamanının doğru olduğu kesin değil.Atasagun'un bu formüller ve o verdiğim linkteki açtığı konuda da bazı formüller değişmiş sonradan bu hale gelmiş.Bunda da değişecek yerler vardır.
Sizin maçtaki oyuncu özelliklerinin FM maç motoruna etkisini bilmeden oynamanız ve bunu bu şekilde istemeniz tamamen kendinize göre böyle bir oyunu sevdiğinize saygı duyarım.Bence ise ben keşke tüm formüllerin FM tarafından dağıtılmış şekli geçse de ben de neyin ne kadar etkili olduğunu bilerek oynasam diye düşünüyorum.Bu da benim düşüncem.Bana göre bu özellikleri bilmeden oynamak rastgele bir oynayış tarzıdır.Şuan da nitekim hiçbirimiz herhalde kesin olarak bilmiyoruz mesela kararların maçtaki yüzde olarak dağılımını ve ya orta açarken orta açma özelliği yüzde kaç etkili,sezme özelliği yüzde kaç etkili ve kararlar özelliği yüzde kaç etkili ki oyuncular bunlardan hangi özelliğin yüksek olması halinde daha iyi orta açarlar bunu bilmek isterim ben.Bunu bilen biri de bana özel mesaj atarak bu bilgileri verirse kendi açımdan çok mutlu olurum.Ama rastgele oynayanlara da saygı duyarım.FM bu herkes farklı şekilde zevk alır ki oyun da daha çok insana zevk kaynağı olabilsin.Değil mi?

Bhaguandas
17.Eylül.2011, 12:44
tabi haklısın herkes nasıl zevk alıyosa öyne oynuyo