PDA

View Full Version : FM 2012 Playoff Meselesi

perpetua
24.Eylül.2011, 00:25
Bildiğiniz gibi TFF 2011/12 sezonu şampiyonu ve playoff oynanmasına ilişkin bir karar aldı.

Bu karar bazılarımızı sevindirdi, bazılarımızın konuya tereddütlü yaklaşmasına neden oldu, bazılarımız da bu kararı saçma/gereksiz buldu.

2011/12 sezonu bu statü ile oynanacağı için oyunda en azından ilk sezon şampiyon ve avrupa kupalarına katılım playoff ile belirlenecek. Fakat gelecek yıllar için ne gibi bir düzenleme olacağı konusunda farklı bir karar verilebilir.

Normalde, statüde belirtilmiş bir uygulamanın belli bir süreliğine uygulanacağı belirtilmemişse bu uygulamanın sonsuza kadar devam edeceğini varsayarız. Fakat korkarım ki özellikle bu kadar geç yayınlanmış bir statü oyunda ilerleyen yıllarda bir çok hataya/soruna neden olabilecektir. Mesela Türkiye ligindeki takımlar Avrupa kupalarında başarılı olup, Şampiyonlar Ligi veya Avrupa Ligi'ne daha fazla takımla katılması durumunda, bu playoff sisteminin tekrar düşünülmesi gerekecektir ve bunun sonucunda gereksiz maçların oynanmasına neden olacaktır.

Bu hataların düzeltilmesi, oldukça yüksek bir ihtimalle gelecek sezon uygulanmayacak bir yama için ne kadar gereklidir?

Büyük ihtimalle FM 2012 mevcut playoff sisteminin sonsuza dek uygulanacağı şekilde çıkacaktır. Fakat ilerleyen yamalarda 2012/13 sezonundan başlamak üzere ligin playoffsuz, eski statüsüne geri dönmesini sağlamak mümkündür.

Bu kararı vermek için sizlerin fikirlerini almak isteriz. Ankete katılarak görüşünüzü belirtirseniz, ortaya çıkacak sonuca göre düzenlemeler isteyebiliriz.

sui generis
24.Eylül.2011, 01:02
çoğunluk play-off sisteminin bu kadar ani gelmesine karşı ama biraz gerçekçi düşünelim:

Federasyon beğenilmediği takdirde değiştireceğiz dedi 1 sezonluk bir şey demedi. belki seneye değişecek sistem ama onu bilemeyiz. şuan da sistem bu. böyle devam edilmeli.

avrupa kupaları konusunda ise; ek bir uygulama vs konabilir mi oyuna bilmiyorum. eğer; avrupa ya 5 takım katılınca şöyle, 4 takım katılınca şöyle,6 takım katılınca şöyle olsun diye oyuna bir eklenti konabiliyorsa çok iyi olur. öyle yapılabilir. yok konamıyorsa iş zorlaşır ve o zaman yeni fikirler üretmek zorunda kalırız..

sarianet
24.Eylül.2011, 01:16
Playoff sadece 2011/12 sezonunda oynansın, ilerleyen sezonlarda playoffsuz lig statüsü uygulansın.

bu şıkkı işaretledim :)

perpetua
24.Eylül.2011, 01:28
çoğunluk play-off sisteminin bu kadar ani gelmesine karşı ama biraz gerçekçi düşünelim:

Federasyon beğenilmediği takdirde değiştireceğiz dedi 1 sezonluk bir şey demedi. belki seneye değişecek sistem ama onu bilemeyiz. şuan da sistem bu. böyle devam edilmeli.

avrupa kupaları konusunda ise; ek bir uygulama vs konabilir mi oyuna bilmiyorum. eğer; avrupa ya 5 takım katılınca şöyle, 4 takım katılınca şöyle,6 takım katılınca şöyle olsun diye oyuna bir eklenti konabiliyorsa çok iyi olur. öyle yapılabilir. yok konamıyorsa iş zorlaşır ve o zaman yeni fikirler üretmek zorunda kalırız..

Bu dediklerin yapilabilir pek tabii ama bunlar once isteniyor (ki istendi ve yapildi) sonra test ediliyor.

Test surecinde karsimiza cikmamis bir sorun, sizler oyunu oynarken karsiniza cikabiliyor cunku biz 10 kisi ile 1 ay test ederken, binlerce kisi aylarca oynuyor oyunu ve tabii ufak tefek hatalar ortaya cikabiliyor.

Bu hatalari duzeltmek icin ugrasir, arastirma ile ilgili baska seylerden zaman calariz. Bu dert degil. Ama deger mi?

Deger diyorsaniz playoff'u devam ettiririz, sizler de bu surecte hatalara katlanmak durumunda kalirsiniz. Degmez diyorsaniz ikinci sezonda normal lige geri doner, daha az sorunlu bir lig ortaya cikartiriz. Anketin amaci da biraz da arastirmaya ayiracagimiz zamani nasil kullanmamiz gerektigi konusunda sizden gorus almak.

Bu arada biraz konu disi ama daha Turkiye kupasi'nin ne olacagi belli degil. Statu yayinlanmadi. Acaba FM 2012'de Turkiye kupasi ne olacak.

TSI dergisinde, TFF'nin son iki yildir gayet zamanli bilgi dagitimi konusunda bize cok yardimci oldugunu yazmistim. Hay yazmaz olaydim. Son dakikalarin TFF'si bizi ters kose birakmak icin yaratilmis sanki.

Fearless Coward
24.Eylül.2011, 01:39
Play-off bütün sezonlarda oynanmalı...Çünkü TFF 1 sezonluk demedi bu play-off olayını muhtemelen en az 5-6 sene kalacaktır...

DgkN
24.Eylül.2011, 01:48
Playoff sistemi ilk sene sorun olmayabilir ama oyun içinde daha sonraki senelerde avrupa liglerine katılan takım sayıları değişebileceği için bazı sorunlara yol açabilir. Oyunda daha sonraki senelerde playoffsuz sisteme geçilmesi daha iyi olabilir sorun çıkarmaması açısından.

serwan
24.Eylül.2011, 02:16
ne kadar mümkün bilmiyorum. SI böyle bi kıyak yapar mı onu da bilmiyorum ama şöyle bişey olabilir: 2 farklı seçenek konabilir spor toto süper lige. biri 1 sezon play-off'un ardından eski statü diğeri ise tamamen play-off.isteyen istediği gibi oynar.tabi sadece 2 ligden birinin seçilebilir olması gerekir yoksa oyun kafayı yer :D
nasıl olsa eski statü mevcut.yeni de eklenmek durumunda her şekilde. ek bi yük getirmeyecek yani seçenek sunma olayı dışında.
ama yok mümkün değilse bence 1 sezonun ardından eski statü devam edecek şekilde aktarılmalı oyuna. zaten play-off sistemi devam edecek olursa isteyen kayıtlı oyun editörleri ile statünün değişeceği sezonu erteleyebilir.

mertayasava
24.Eylül.2011, 02:36
Her ne kadar Federasyon ve Digiturk kabul etmese de ben bu play-off kararının tek sezonluguna sırf digiturkun çıkarını gözetmek amacıyla alındıgına inanıyorum.Digiturk milyonlarca euro yatırım yapıp ligin haklarını satın aldı ama sonrasında ortaya çıkan şike skandalıyla binlerce kişi haklı haksız üyeliğini iptal etti,federasyonda digiturk kaybettiği kazancı geri sağlasın diye teknik adamlara bile sormadan böle saçma sapan,acil bir karar aldı.Bu kararın sadece digiturkun kazancını koruması amacıyla alındıgını;digiturk'un play-offlar için üyelerinden aylık 150 tl ekstra ücret istemesiyle kafamda netleştirdim.

Eğer digiturk aynı fiyatlardan devam edip,ya taahhüt ya da aylık 150-170 tl demeseydi ben o zaman federasyonun futbolumuzun iyiliği için uzun süreli bir karar aldığına inanırdım ama ne yazık ki izleyiciyi köküne kadar sömürmeye devam.

Bu statünün devam edip etmemesi kesinlikle digiturkun kazanclarına baglı,eğer bu play off sistemiyle iyi para kaldırırlarsa statü devam eder aksi durumda ise statü eskiye döner.

Ben fm için ise 1 sezon play off oynanıp diğer sezon klasik sisteme dönmesini mantıklı buluyorum.Bu hatalar üst düzey can sıkıcı duruma kadar ulaşabilir.Örneğin play-off sistemi yetersiz kalıp Avrupa'ya katılacak ekstra takımı oyun random atayıp küme düşmüş bir takımı bile Avrupa'ya yollayabilir.Bu hataların düzeltilmesinin de zaman alacağını düşünürsek bana kalırsa 1 sezon play-off için kafi en azından FM 2012 için.

Batuhandemirel
24.Eylül.2011, 05:29
gelmesi bile buyuk bir hataydi zaten

DenizlispoR
24.Eylül.2011, 09:03
Playoff oyunun bütün sezonlarında oynansın. 12.3'e kadar TFF'nin bir açıklama yapmasını umup düzeltmekten başka şansımız yok.

RaSenGan
24.Eylül.2011, 18:19
Keşke 2011/2012 sezonunda da olmasa.

kalemci
24.Eylül.2011, 18:25
Bu sene test edilecek eğer uygun ve sıkıntısız geçerse diğer yıllarda bu uygulamaya devam edilecek diye biliyorum ben.

Ayrıca Türkiye Kupası eski stiline dönecek diye okumuştum bir blogta tabi kesin kaynak değil ama yine bu şekilde yansıtılabilir.Büyük ihtimalle lig usulü kalkacak yoğun maç temposundan ve tek maçlı sisteme dönecek diye tahmin ediyorum.

Ralph
24.Eylül.2011, 19:44
Umarım bu sene ilk ve son olur.

footballer33
24.Eylül.2011, 19:57
''Playoff sadece 2011/12 sezonunda oynansın, ilerleyen sezonlarda playoffsuz lig statüsü uygulansın.'' şıkkını işaretledim. :)

okumus
24.Eylül.2011, 20:07
Bence takım sayısını azaltsınlar 10 takım olsun birbirleriyle 2 maç değil 4 maç oynasınlar hem çok maç olur hem de kalite artar

attirson
24.Eylül.2011, 20:15
Gerçekte kötü ama oyundan eğlenceli olur bu playoff işi.

Stam
24.Eylül.2011, 21:33
Yanlızca ilk sezon olmalı. Devam eden sezonlarda kaldırılmasından yanayım. Nasılsa bu sezon sonu playoff uygulaması %99 kaldırılacak.

ozaniel
24.Eylül.2011, 22:16
Ben genel olarak oyunu ilginçleştireceğini düşündüğüm için bütün senelerde oynansın seçeneğini işaretledim ama anketin gidişatına göre diğer seçenek seçilecek.

sivaslizoro
25.Eylül.2011, 14:31
play-off sistemine sonuna kadar karşıyım.. çünkü avrupanın en önemli liglerinde böyle amatörce bir uygulama yok ve asla olmadı bile.. biz attan inip eşşeğe bindik resmen.. türkiyede futbol var demeyin sakın bana.. adamlar ceplerini doldurmak için taraftarı bir müşteri, futbolcuyuda bir işçi olarak görüp böyle saçma sapan kararlar aldılar.. yazık ya vallahi yazık..

Jaswege
25.Eylül.2011, 14:49
Sadece ilk sezon uygulansın. Şike operasyonu bitsin play off mlay off kalmaz.

SkyCaptain
25.Eylül.2011, 15:17
İlk seçeneği işaretledim.

Bu kural reelde uygulanırken kaldırılacak diye getirilmedi, olur da sıkıntı yaşanır ve sezon sonu kaldırılırsa, çıkarılacak bir yamayla zaten eski statüye geri dönülür...

Varonil
25.Eylül.2011, 15:26
Playoff sadece 2011/12 sezonunda oynansın, ilerleyen sezonlarda playoffsuz lig statüsü uygulansın.

Büyük bir ihtimalle de kaldırılacak zaten sezon sonunda bu saçmalık.

lexoqe
25.Eylül.2011, 16:21
Günümüzde nasılsa öyle olsun istedim.

leonXxX
25.Eylül.2011, 20:55
madem günümüze uygun lig 9 eylülde başlasın.28 haftada 40 küsür maç yazıkdır

lexoqe
25.Eylül.2011, 21:13

Hiç İngiltere ligi oynadınız mı ?

aliCHaN_FM
26.Eylül.2011, 09:29
Zaten şuan tff de yaptığı yanlışı biliyor ama tükürdüğünü yalıyanıyor. Bu saçma sapan sistemi sadece 1 sezon çekebilirim sonsuza kadar değil.

perpetua
26.Eylül.2011, 12:04

Zaten 9 Eylul'de baslayacak.

Ikinci sezon ve ilerleyen sezonlarda bu baslangic 2 hafta geriye cekilecek.

bearyn
26.Eylül.2011, 19:57
Şu fm 2012'den tek beklentim playoff sisteminin en azından ilk sezonun ardından kalkması. Yenilikler falan hiç umrumda değil valla, nasıl olsa oynıcaz başka alternatif yok ama o playoff saçmalığını 6-7 sezon çekemem.

cmyksl55
27.Eylül.2011, 11:45
playoff sisteminin en fazla 2 sene tutunabileceğini düşünüyorum. mantıklı olan seçenek 1 sene oynanıp normal sisteme dönülmesidir. o şıkkı işaretledim.

Prowler84
27.Eylül.2011, 15:03
1 yıllık uygulanmasından yanayım. Bu kadar hazırlıksız ve ani gelen bir uygulanamanın kalıcı olarak yanısıtılması sıkıntılı olacak. Kalıcı olarak yansıtılmasını isteyenler bile daha sonra uygulama ile kariyerlerinde yüzleştiklerinde bu seçimlerinden pişman olacaklarını düşünüyorum.

berksus
27.Eylül.2011, 18:01
1 sene uygulansın ve kaldırılsın kesinlikle. Zaten play-off maçlarını lig şampiyonu kazanamaz ve ya üç büyüğe karşı önemli hakem hataları olursa kesinlikle klüpler zorla kaldırttırır zaten.

cris king
28.Eylül.2011, 02:44
olsun ya her sene bence 48 ay taksitci arkadaşlar bakıyorumda baya bir itiraz ediyor e tabi ligi uçuk farkla lider bitirecekler sonra kaza bela 1-2 maçta puan kaybedip şampiyonluk gidecek o yüzden o arkadaşlarında biraz oyundan zevk alması için en azından süper lig'den her sezon olması gerektiğini düşünüyorum :)

brknesta
28.Eylül.2011, 10:08
1 yıllık uygulansın oyunda barı şike muhabbetıyle ugrasmayalım :)

EL-Hadji
28.Eylül.2011, 18:02
Bence bu değişikliğin tek güzel yanı benım gibi ağırlıklı olarak Anadolu takımlarıyla STSL'de oynayan oyun severlerin sürekli iddia içinde kalacağı.

burc ugur
29.Eylül.2011, 11:25
Bence hem bu sezon hem diğer sezonlardada play-off uygulansın .

Zaten gelecek yıl ugyulanmassa FM 2012 çıkacak onda bu kural olmaz ..

Bence FM 2011 Play-Off anılarıyla hatıralara ve geçmişe yer etsin ..

caner485
29.Eylül.2011, 12:22
Normal sezonu birinci sırada bitiren takım, play-off sonucunda 3 veya 4. sırada yer alsa bile Şampiyonlar Ligi'ne ön eleme turundan katılacak.
Play-off grubunun 3. sırada bitiren takım UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak.
5, 6 ve 7. sırada yer alan takımlar play-off maçlarından sonra 4. takımla bir maç daha yapacak ve Avrupa Ligi'ne katılacak son takım belli olacak. doğal olarak avrupaya mesela 3şamp.ligi 4 uefa'ya gidecekse playoff'ta ki 4 takım gidiyo kalan 3ü de doldurdukları ıcın mantıken ilk 7 avrupada yıne ama eleme farkıyla

perpetua
29.Eylül.2011, 16:04
Normal sezonu birinci sırada bitiren takım, play-off sonucunda 3 veya 4. sırada yer alsa bile Şampiyonlar Ligi'ne ön eleme turundan katılacak.
Play-off grubunun 3. sırada bitiren takım UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak.
5, 6 ve 7. sırada yer alan takımlar play-off maçlarından sonra 4. takımla bir maç daha yapacak ve Avrupa Ligi'ne katılacak son takım belli olacak. doğal olarak avrupaya mesela 3şamp.ligi 4 uefa'ya gidecekse playoff'ta ki 4 takım gidiyo kalan 3ü de doldurdukları ıcın mantıken ilk 7 avrupada yıne ama eleme farkıyla

Ilk 7 degil. Cunku Avrupa Ligi'ne gidecek 1 takim kupadan gidecek.

Diyelim normal sezonda ilk 4'e giren takimlar:
A,
B,
C ve
D

5-8 siralardaki takimlar da:
E,
F,
G ve
H

Sampiyonluk Playoff'unda diyelim ki siralama degismiyor.

Varsayim: 4 Takim Sampiyonlar Ligi, 3 Takim Avrupa Ligi'ne gidiyor (diyelim ki UEFA siralamasinda 3. siraya yukseldik)

A: Sampiyonlar Ligi Gruplara,
B: Sampiyonlar Ligi Gruplara,
C: Sampiyonlar Ligi Gruplara gidiyor

Diyelim ki Kupa Finalini A ve B oynadi ve birinci siradan Avrupa Ligine gidecek takim ligde belirlenecek.

Yani geriye kalan 5 takimdan (D, E, F, G ve H) 1'i Sampiyonlar Ligine, 3'u Avrupa Ligine gidecek. Bunlari siralamak gerekli

Mac 1: E ve H Playoff Ceyrek Final Oynuyor
Mac 2: F ve G Playoff Ceyrek Final Oynuyor

Mac 3: Mac 1 Kazanani ve Mac 2 Kazanani Playoff Yari Final Oynuyor. Bu maci kaybeden klasmanda 6. oluyor.

Mac 4: Mac 1 Kaybedeni ve Mac 2 Kaybedeni Klasmani Belirlemek icin Playoff Oynuyor (bu mac mevcut statude yok) Bu maci kazanan 7., kaybeden 8. oluyor.

Mac 5: Mac 3 Kazanani ve D oynuyor. Bu macin kaybedeni 5., kazanani 4. oluyor.

Bu durumda:
Sampiyonlar Ligi On Eleme: Mac 5 Kazanani
Avrupa Ligi 4. On Eleme: Mac 5 Kaybedeni
Avrupa Ligi 4. On Eleme: Mac 3 Kaybedeni
Avrupa Ligi 3. On Eleme: Mac 4 Kazanani

Yani sirf bu durum belki ortaya cikarsa ihtimalini dusunerek, her yil Mac 4'u oynatmak zorundayiz.

Varsayim: 1 Takim Sampiyonlar Ligi, 3 Takim Avrupa Ligi'ne gidiyor (diyelim ki UEFA siralamasinda 16. siraya dustuk)

Playoff sonunda siralama da:
B,
C,
D ve
A

Sampiyonlar Ligi On elemeye B gidiyor.

A ile Q kupa finalini oynamis ve Q kazanmis. Q Avrupa Ligi 3. Turundan basliyor.
A Avrupa Ligi 3. On ElemeTurundan basliyor (ligi birinci bitirdigi icin ikinci sirada)
C Avrupa Ligi 2. On Eleme Turundan basliyor

D evde kaliyor.

5-6-7-8'in playoff oynamasina da gerek kalmiyor. Oyunda bosu bosuna, hic bir amac olmadan playoff oynayacaklar ama.

Bahsettigim sorunlar bunlar. Tabii TFF her yil, Avrupa'ya gidecek takim sayisina gore playoff'un kurallarini degistirebilir. Ama bu mevcut sistem, sonsuza kadar her turlu durumda kullanilabilecek bir sistem degil cunku sonucunda bir amaca ulastirmayacak maclar oynatmak, playoff'un hedefi degildir.

ThersoN
29.Eylül.2011, 17:14
playoff kalıcı olmasın şeklinde ankete katılımda bulundum ama bir yandan da sadece oyun açısından bakarsak kariyerlerde playoff oynamak bana çok zevk veriyor zaten çok çok büyük bir aksilik çıkmadığı takdirde TFF bu sistemi uygulamaya devam edecek

La BruJiTa
29.Eylül.2011, 22:06
Play-off sisteminin sadece ve sadece Digitürk için yapıldığından kesinlikle eminim. Bence hiç bir işe yaramayan bir sistem olmakla beraber şike soruşturması sonrasında bir çok kişinin üyeliğini iptal ettirmeye çalışmasından dolayı böyle bir uygulamaya gitmeye çalıştıklarına inanıyorum. Ben,kayınpederim,kızkardeşim,eniştem hepimizde üyelik iptali için başvurmuştuk. Burada hepimiz FB,GS ya da BJK tuttğumuz için değil ligin artık seyretmeye değer olmadığını düşündük. Kanımca bu veya buna yakın şekillerde üyelik iptali isteyen çok fazla kişi oldu. Digitürk'te zarara uğrayacağını bildiği için federasyona baskı yaptı. Bu kararın futbolla uzaktan yakından alakası yoktur ve 1 sezon bile olmamalıdır...Saygılar...

sui generis
29.Eylül.2011, 23:15
herkesi anlıyorum sistemi yanlış buluyorsunuz ama resmi bir açıklama olmadan ertesi sene bu sistem olmayacak şekilde oyunu hazırlamak yanlış kanaatimce. %99 sistem değişecek olsa bile sonuçta bu resmen açıklanmadı. ama çoğunluk farklı düşünüyor yapacak bir şey yok.

clowegem
01.Ekim.2011, 20:58
ileriki yıllarda avrupa sıralamamızın düşmesi halinde boşuna play off oynayacak takımlar olması, tek sorun bu ise bence bu sistem oyunda kalmalı. Ama tabi ki şayet tek sorun bu ise. Benim bu sistemi istememdeki sebep 4-5 sezon ilerleyince türkiyede neredeyse sizin yönettiğiniz takımın tek hakim takım olması. ama bu sistemle sizi her sene zorlayacak takımlar olacaktır. Playoff istememdeki tek sebep budur. Yoksa gerçek hayatta bu sisteme karşıyım. He oyunda bizim yönettiğimiz takımın dışındaki takımlarda iyi transfer yapıp bize rakip olabilcekse eski 34 maçlık lig sistemi kalsın :))

perpetua
04.Ekim.2011, 20:10
ileriki yıllarda avrupa sıralamamızın düşmesi halinde boşuna play off oynayacak takımlar olması, tek sorun bu ise bence bu sistem oyunda kalmalı. Ama tabi ki şayet tek sorun bu ise. Benim bu sistemi istememdeki sebep 4-5 sezon ilerleyince türkiyede neredeyse sizin yönettiğiniz takımın tek hakim takım olması. ama bu sistemle sizi her sene zorlayacak takımlar olacaktır. Playoff istememdeki tek sebep budur. Yoksa gerçek hayatta bu sisteme karşıyım. He oyunda bizim yönettiğimiz takımın dışındaki takımlarda iyi transfer yapıp bize rakip olabilcekse eski 34 maçlık lig sistemi kalsın :))

Ben sahsen herhangi bir zorlama olacagini sanmiyorum. Taa ki yapay zeka, Turk oyuncularin onemini ogrenene ve Turkiye'de oynamanin ozellikle vergi dusuklugu nedeniyle cazip oldugunu oyun yansitana kadar.

Diger ulkeler iyi yerli oyuncularini paketleyip yurt disina yolluyor ve alttan yenisini cikartiyor. Bizde daha az ciktigi icin oyuncu kalitesinde zayiflik ortaya cikiyor. Yerli ve yabanci oyunculara bu kadar para odemesek, futbolumuz cok cok kotu seviyede olur bence. Belki o zaman da kuluplerin akli basina gelir ve aralarinda catismak veya onlari ilgilendirmemesi gereken konularla ugrasmak yerine kaliteli futbolcu yetistirmek icin caba gosterirler.

Daha guzel bir olay yeni cikti (gerci medyaya yeni cikti ama daha fiksturun cekildigi gun belliydi). Kasim ve Aralik aylarinda carsamba gunu lig fiksturune konulan maclar Sampiyonlar Ligi maclari ile cakisiyor. En kisa zamanda TFF 19 Ekim'de (yani milli mac arasindan sonraki hafta ici) mac oynanacagini aciklamamistik ama SUPRIIIIIIZ diyebilir gibi geliyor bana cunku o tarihten baska bos hafta ici yok Ocak ayina kadar.

O mac oynanmazsa lig 22 Aralik'ta tatile girmeden once sadece 16 mac oynanmis olacak ve lig arasindan sonra takimlar playoff baslayana kadar 3 ayda 18 mac oynayacak. Sadece ligde. Ustune ekle Turkiye kupasi maclarini, avrupa kupasi maclarini..

Diyorum ya, daha Turkiye kupasi'nin ne olacagi bile belli degil. Ben sahsen mevcut sacma durumdan hic memnun degilim. Playoff egelenceli olsa bile, kadronuzdaki oyuncularin yarisinin milli takimlara gittigi icin oynayamamasi gibi sorunlarla da karsilasacagiz oyunda, eminim.

Neyse, oyun cikinca gorur ve ona gore de karar verir eminim bir cok kisi. Ben de en azindan 2-3 yil oynamadan pesin hukumlu olmak istemiyorum.

pappi
06.Ekim.2011, 13:16
fm 2011 için bi güncelleme indirdim,o güncellemede bu değişikliği de uygulamışlar.ikinci takım ile aramda 10 puandan fazla fark olduğu halde play off sonunda 4. olarak bitirdim ligi. en azından puan farkı falan gözetilmeli bence.sezon sonunda yorgun oyuncularla yoğun maç trafiğiyle bir sezonluk emek boşa gidiyor.1. lik nerede 4. lük nerede arada dağlar gibi fark oluyor.

tgun89
06.Ekim.2011, 13:19
bence playoff sadece ilk sezon için uygulanmalı. zaten seneye bu playoff sistemini kaldıracaklardır. bu playoff bu kadar güzel olsaydı italya, ispanya, ingiltere uygulardı.

nikootinn
06.Ekim.2011, 19:41
olsun ya her sene bence 48 ay taksitci arkadaşlar bakıyorumda baya bir itiraz ediyor e tabi ligi uçuk farkla lider bitirecekler sonra kaza bela 1-2 maçta puan kaybedip şampiyonluk gidecek o yüzden o arkadaşlarında biraz oyundan zevk alması için en azından süper lig'den her sezon olması gerektiğini düşünüyorum :)

Ha yani sırf millet fm oynarken oyunda 48 ay taksitle transfer yapamasın diye federasyonun play off sistemini destekliyorsun öyle mi ? ..

Zarko10
14.Ekim.2011, 22:31
Plyaoff sistemini getirenler bu ülke futboluna ihanet etmişlerdir.. Zaten sadece vasatı aşmak için yırtınan bi futbol ligi bu sistemler artık vasatı bile çoook özler..

kesinlikle eski sisteme dönülmeli.. sırf bu yüzden oyuna ilk sezon başka bir ligde başlamayı bile düşünebilirim..

Play Off sadece 2 takım arasında puan eşitliği halinde averaja bakmak yerine şampiyonu veya küme düşmeyi belirlemek üzere içerde ve dışarda oynanan eleminasyon sisteminde oynanırsa heyecanı ve kaliteyi artırabilir aksi halde tırt bi sistemdir..

defective1907
22.Ekim.2011, 05:03

ben o tayfadan olmamakla birlikte (eğer Anadolu kulübü çalıştırmıyorsam) ilk seneyle kısıtlı kalması taraftarıyım...

perpetua
27.Ekim.2011, 02:06
Yeni yapilan degisiklik belki de son damla!

LaigLeNoiR
30.Ekim.2011, 01:25
Ilk 7 degil. Cunku Avrupa Ligi'ne gidecek 1 takim kupadan gidecek.

Diyelim normal sezonda ilk 4'e giren takimlar:
A,
B,
C ve
D

5-8 siralardaki takimlar da:
E,
F,
G ve
H

Sampiyonluk Playoff'unda diyelim ki siralama degismiyor.

Varsayim: 4 Takim Sampiyonlar Ligi, 3 Takim Avrupa Ligi'ne gidiyor (diyelim ki UEFA siralamasinda 3. siraya yukseldik)

A: Sampiyonlar Ligi Gruplara,
B: Sampiyonlar Ligi Gruplara,
C: Sampiyonlar Ligi Gruplara gidiyor

Diyelim ki Kupa Finalini A ve B oynadi ve birinci siradan Avrupa Ligine gidecek takim ligde belirlenecek.

Yani geriye kalan 5 takimdan (D, E, F, G ve H) 1'i Sampiyonlar Ligine, 3'u Avrupa Ligine gidecek. Bunlari siralamak gerekli

Mac 1: E ve H Playoff Ceyrek Final Oynuyor
Mac 2: F ve G Playoff Ceyrek Final Oynuyor

Mac 3: Mac 1 Kazanani ve Mac 2 Kazanani Playoff Yari Final Oynuyor. Bu maci kaybeden klasmanda 6. oluyor.

Mac 4: Mac 1 Kaybedeni ve Mac 2 Kaybedeni Klasmani Belirlemek icin Playoff Oynuyor (bu mac mevcut statude yok) Bu maci kazanan 7., kaybeden 8. oluyor.

Mac 5: Mac 3 Kazanani ve D oynuyor. Bu macin kaybedeni 5., kazanani 4. oluyor.

Bu durumda:
Sampiyonlar Ligi On Eleme: Mac 5 Kazanani
Avrupa Ligi 4. On Eleme: Mac 5 Kaybedeni
Avrupa Ligi 4. On Eleme: Mac 3 Kaybedeni
Avrupa Ligi 3. On Eleme: Mac 4 Kazanani

Yani sirf bu durum belki ortaya cikarsa ihtimalini dusunerek, her yil Mac 4'u oynatmak zorundayiz.

Varsayim: 1 Takim Sampiyonlar Ligi, 3 Takim Avrupa Ligi'ne gidiyor (diyelim ki UEFA siralamasinda 16. siraya dustuk)

Playoff sonunda siralama da:
B,
C,
D ve
A

Sampiyonlar Ligi On elemeye B gidiyor.

A ile Q kupa finalini oynamis ve Q kazanmis. Q Avrupa Ligi 3. Turundan basliyor.
A Avrupa Ligi 3. On ElemeTurundan basliyor (ligi birinci bitirdigi icin ikinci sirada)
C Avrupa Ligi 2. On Eleme Turundan basliyor

D evde kaliyor.

5-6-7-8'in playoff oynamasina da gerek kalmiyor. Oyunda bosu bosuna, hic bir amac olmadan playoff oynayacaklar ama.

Bahsettigim sorunlar bunlar. Tabii TFF her yil, Avrupa'ya gidecek takim sayisina gore playoff'un kurallarini degistirebilir. Ama bu mevcut sistem, sonsuza kadar her turlu durumda kullanilabilecek bir sistem degil cunku sonucunda bir amaca ulastirmayacak maclar oynatmak, playoff'un hedefi degildir.

Benim oyunumda 2.sezondayım ve Türkiye 25. sıraya kadar geriledi ve 2 takım şl 3 takım uefaya gidiyor.

Bunda bir sorun var mı ?

sui generis
30.Ekim.2011, 02:38
Benim oyunumda 2.sezondayım ve Türkiye 25. sıraya kadar geriledi ve 2 takım şl 3 takım uefaya gidiyor.

Bunda bir sorun var mı ?

milli takım mı düştü yoksa süper lig mi ? o milli takımdır. süper lig bir anda o kadar düşemez.

LaigLeNoiR
30.Ekim.2011, 02:42
Ben orada yanlış anladım sanırım Milli takım dediğin gibi düşen, Süper Lig 2 basamak geriledi henüz :)

mad butcher
30.Ekim.2011, 19:50
play off un dijitürk için yapıldığını bir çoğumuz biliyoruz . düşük ihtimallede olsa öyle sanıyoruz...

play off kesinlikle sadece bu yılı kapsamalı amma ve lakin ben aşırı derecede rötasyon yaptığım için , bol oyuncu oynattığım için çok maç benim işime gelir. bir de oyunda vergi olayını yansıtmadılar kaç yıldır. bi ayrıntıyı yapamayacak kadar aciz değillerdir , bunun cevabı umursamıyorlar. umursamıyorlarsa umursamayanlarda orijinal oyun alma konusunda tereddüt yaşar. sinemaya gideriz para öderiz , parkda öyle , konserde öyle. fm de adamlar seni eğlendiriyorlarsa parasını verip orijinal alacaksın ama sinemaya gittiğinde önüne ingilizce flim , ya da alt yazısız koyuyorsa bir şey anlamazsın , gitmek de istemezsin. fm in türkçe olması da böyle bir şey. anlamıyorsun zevki yarım alıyorsun , ama tam para ödüyorsun. fm türkiye ye ne kadar önem verirse o kadar karşılığını alır ama aynı tas aynı hamam olacağından eminim

aleekhan
31.Ekim.2011, 04:38
1 yıllık uygulanmasından yanayım. Bu kadar hazırlıksız ve ani gelen bir uygulanamanın kalıcı olarak yanısıtılması sıkıntılı olacak. Kalıcı olarak yansıtılmasını isteyenler bile daha sonra uygulama ile kariyerlerinde yüzleştiklerinde bu seçimlerinden pişman olacaklarını düşünüyorum.

Aynı şeyleri yazacaktım,bana söyleyecek bir şey bırakmamışsın.Kelimesi kelimesine katılıyorum ve sadece oyunda değil,gerçekte de playoff sisteminin adaletsiz ve sıkıntılı bir uygulama olacağını düşünüyorum..

TKF
01.Kasım.2011, 22:41
Normalde bu sistemem karşıyım ancak Fm için iyi oldu aslında. İyi bir takım kurarak 4-5 hafta öncesinde şampiyonluk ilan ediliyordu, buda türkiye ligini sıkıcı kılıyordu ancak bu sistem sayesinde böyle birşey olmayacak. Daha zevkli olacak gibi.

cembaba1992
04.Kasım.2011, 01:52
Neden sadece 1 sezonluğuna eklenmedi bu meret?

Mike Shinoda
08.Kasım.2011, 13:08
Sırf daha fazla uydu alıcısı satmak için boca edilen bir lig izlemek istemiyorum, bu saçmalığın oyunda da karşıma çıkmasını istemiyorum. Bu seneliğe mahsus buna katlanabilirim ama diğer seneler olmamalı bu sistem. Oyumu olmaması yönünde kullandım.

Addolorato
08.Kasım.2011, 13:32
Ne farketti ki bu oylama ? Oyunda devam ediyor play-off ertesi senelerde. Orda 305 tane oy var ama kimin umrunda.

sui generis
08.Kasım.2011, 13:45
gelecek yamada eklenecek denmişti.

Deus Dominus
08.Kasım.2011, 14:40
Resmi bir açıklama olmadan devam etmesi gayet normal. TFF bir değişiklik yapmazsa önümüzdeki yıllarda da sistem bu olacak.

meddah
12.Kasım.2011, 02:38
Bu arada biraz konu disi ama daha Turkiye kupasi'nin ne olacagi belli degil. Statu yayinlanmadi. Acaba FM 2012'de Turkiye kupasi ne olacak.

Galiba hedefi 12'den değilse de, 11'den vurmuşuz; TFF Kupa statüsünü açıkladı dün; tek maçlı eleminasyon sisteminde oynanacak. FM 2012'ye konulan sistemden tek farkı, çeyrek finalden itibaren maçlar tarafsız sahada.

mertayasava
12.Kasım.2011, 02:50
Daha önce play-off sisteminin sadece tek sezonluk oynanmasını söylemiştim ama oyunu 2 sezon oynadıktan sonra bu fikrimi değiştirdim.Play-off inanılmaz sarıyor ve oyundan sıkılmamanız için önemli bir faktör oluyor.Artık ligde kolay kolay 5-10 hafta kala şampiyon olamıyorsunuz ne kadar iyi olursanız olun play-offta kaybedilen 3 maç sizi şampiyonluktan edebiliyor.Türkiye gibi 1-2 sezon içinde tek takım çok rahat domine edilebilecek bir ligde play-off sistemi çok işe yarıyor.Bana kalırsa benim gibi daha önce sadece 1 sezon olsun diyen herkes bu yazdıklarımı düşünsün ve mümkünse play-off hiç kaldırılmasın.Tabi ki Avrupa Ligi'ne katılmadaki bug kaldırılıp.

bobobobo
14.Kasım.2011, 15:49
gerçek hayatta önümüzdeki sene play off olma ihtimali yüzde 0. yazıyla "SIFIR"

Klavooz
15.Kasım.2011, 02:56
bir güncelleme daha çıkacak mı? bana çıkmayacak gibi görünüyor hayırlısı

Lucas Neill
28.Kasım.2011, 01:26
2016 yilina geldim cok skci olmaya basladi bu playoff, her sene farkla ligi bitiriyorum angarya oluyo playoff maclari.

ahmet8605
23.Aralık.2011, 01:51
sadece 11-12 sezonunda oynansın ayrıca eklemek istediğim bir noktada şudur ki arkadaşlar bence şu anki sistem berbat...:icon_twisted::0:

europeanconquer
23.Aralık.2011, 02:18
12.1 güncellemesinin çıkması ile 2012-2013 sezonunda play-off oynanmıyor diye biliyorum ben.

rammstein7
23.Aralık.2011, 03:38
play off bence uygulancaksa eğer illa ayni 1 ve 2 aynı puandaysa play off yapsınlar yoksa hiç gerek yok saçma bir olay en kısa zamanda tff hatasını anlar ve eskı sisteme geri dönerler

rapX
03.Şubat.2012, 20:22
sizin istekleriniz göz önününe alacak denmiş ama ankete bakılırsa pek alınmamış sanırım

El Barto
03.Şubat.2012, 20:39
sizin istekleriniz göz önününe alacak denmiş ama ankete bakılırsa pek alınmamış sanırım

Alındı. Anket sonucu şu anda oyuna yansıtılmış durumda. İlk sezon play off var sonrasında yok. :)

meddah
29.Şubat.2012, 19:18
http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/20014281.asp

Seneye cümbüş var oyunda.