PDA

View Full Version : Bunlar doğru mu?

osman erbil
28.Eylül.2011, 17:25
Herkes Fm 2012'yi beklerken hala 2011 oynayanlar var benim gibi. Fm genie scout'u kurdum yeni ve oyuncu aramaya başladım. Bazı oyuncular buldum. 4, 4.5 yıldız gösteriyor. Ne kadar doğru acaba. Bi bakar mısınız?

Vincent Enyeama

http://img850.imageshack.us/img850/3605/vincentenyeamaprofile.jpg

Asatiani

http://img155.imageshack.us/img155/7040/malkhazasatianiprofile.jpg

Souleymana Bamba

http://img5.imageshack.us/img5/4639/souleymanebambaprofile.jpg

Christophe Berra

http://img268.imageshack.us/img268/4646/christopheberraprofile.jpg

Ralph
28.Eylül.2011, 17:28
Evet bunu bende anlamıyorum. Saçma sapan oyunculara 4-5 yıldız veriyor. Bunun cevabını bende arıyorum.

osman erbil
28.Eylül.2011, 17:37
şimdi biz scout'larımıza mı güvenelim yoksa programa mı?

Redrum
28.Eylül.2011, 18:12
Evet bunu bende anlamıyorum. Saçma sapan oyunculara 4-5 yıldız veriyor. Bunun cevabını bende arıyorum.

şimdi biz scout'larımıza mı güvenelim yoksa programa mı?

Progress rate diyor orada. Gelişme, ilerleme puanı gibi bir şey olsa gerek.
Oyuncuların gelişime açık olması bazı özelliklere bağlıdır. Bu progress rate de bunu kısaca gösteriyor. Örnek vermek gerekirse,
1 oyuncu vardır CA 100 PA 200 dür, yaş 18 dir, ama gelişmesini belirleyen güçleri (Kuvvetle muhtemel ki bu güç Professionalism, ve sanırım Ambition falan da etkilidir) düşükse, progress rate orada 1 yıldız gösteriyorsa, sen bu adamı istediğin kadar ilk 11de oynat, antreman yaptır, yine de o adam potansiyeline ulaşamaz, 130 falan anca olur.

1 adam vardır CA 150 PA 153tür ama professionalism gibi güçleri 20dir, progress rate'i scout 5 yıldız gösterir, bu demek değildir ki bu adam dünya starı olacak, bu şu anlama gelir: Oyuncu yakın zamanda (muhtemelen ilk antremanında) 151'e ulaşacak.

osman erbil
28.Eylül.2011, 18:17
Progress rate diyor orada. Gelişme, ilerleme puanı gibi bir şey olsa gerek.
Oyuncuların gelişime açık olması bazı özelliklere bağlıdır. Bu progress rate de bunu kısaca gösteriyor. Örnek vermek gerekirse,
1 oyuncu vardır CA 100 PA 200 dür, yaş 18 dir, ama gelişmesini belirleyen güçleri (Kuvvetle muhtemel ki bu güç Professionalism, ve sanırım Ambition falan da etkilidir) düşükse, progress rate orada 1 yıldız gösteriyorsa, sen bu adamı istediğin kadar ilk 11de oynat, antreman yaptır, yine de o adam potansiyeline ulaşamaz, 130 falan anca olur.

1 adam vardır CA 150 PA 153tür ama professionalism gibi güçleri 20dir, progress rate'i scout 5 yıldız gösterir, bu demek değildir ki bu adam dünya starı olacak, bu şu anlama gelir: Oyuncu yakın zamanda (muhtemelen ilk antremanında) 151'e ulaşacak.

valla sanırım yararlı şeyler söyledin ama pek bişey anlamadım desem yalan olmaz. şimdi ben bu programda 4,4.5 yıldızlı oyuncuları alıyım mı almayım mı?

EndoplazmiK RetikuluM
28.Eylül.2011, 19:29
Yıldız sanırım oyuncunun takımdadaki diğer oyunculara oranı ve oynadığı lige göre veriliyor.

Dooki
28.Eylül.2011, 20:33
Progress Rate'in türkçesi: İlerleme derecesi. Yani bir oyuncunun kendini geliştirmesine yatkınlık. Antremanlarının yararlılığı. Vs vs. Şöyle, Pa'sı 190 iki herif düşünelim, CA'ları da 130 olsun. Birisinin progress rate'i 2 yıldız, birisinin 4 yıldız olsun. İkisine de aynı antremanı verip eşit maçlarda oynattığımızda, progress rate'i 4 yıldız olan arkadaşımızın gelişimi daha fazla olur, atıyorum 160 olur 1 senede, diğerinin 140 falan kalır. Progress Rate bir oyuncunun kalitesini göstermiyor yani, ama yaşı kaç olursa olsun antremanların işe yaraması için Progress Rate'i yüksek olan oyuncular seçin. 28 yaşında herifin de antremanlarla kendini en iyi şekilde tutması da önemli.

DaveJones
28.Eylül.2011, 21:59
Best Rating'e bakarsanız hepsi 70 civarında. Yani sizin takımınız için 70 rating 4 yıldıza tekabül ediyor. CA çok önemli de olmayabiliyor bazı durumlarda. Önemli özellikleri yüksek değerler alan 130 CA'lık oyuncu 150 CA olandan daha iyi performans sergileyebiliyor. Tabi ki scout programı kullanmak daha iyi sonuç verir ancak oyundaki scoutları da dinleyerek buna yakın kadro oluşturabilirsiniz.

achillesgg
29.Eylül.2011, 11:42
bende bu olaylardan hiç anlamıyorum ama konusu geçmişti senin takımındaki oyunculara oranlar 4-4,5 yıldız onlar yanılmıyorsam öyle

osman erbil
29.Eylül.2011, 14:20
yorumlar için hepinize teşekkür ederim. Bu program aynı zamanda takımımızın eldeki kadroyla hangi dizilişi oynamasını gösteriyor. Şu an Kayserispor kariyerimde baktım. Şu sonuç çıktı:

http://img6.imageshack.us/img6/2226/kayserisportactics.jpg

Bu konudaki görüşleriniz?

BaGa TaRKaN
29.Eylül.2011, 14:28
yorumlar için hepinize teşekkür ederim. Bu program aynı zamanda takımımızın eldeki kadroyla hangi dizilişi oynamasını gösteriyor. Şu an Kayserispor kariyerimde baktım. Şu sonuç çıktı:

http://img6.imageshack.us/img6/2226/kayserisportactics.jpg

Bu konudaki görüşleriniz?

Çok Deli Bir Taktik Olmuş Hemşo :D Bir Denemek Lazım Ama Gerekli Taktik Komutlarınıda Doğru Yerleştirmek Önemlidir.

osman erbil
29.Eylül.2011, 14:33
valla takım ayarlarından attak falan ne oynayacağımız ayarlanırda tek tek oyuncu komutlarından uğraştırdığı için . Bir de ing. olması. :)

osman erbil
29.Eylül.2011, 15:15
Çok Deli Bir Taktik Olmuş Hemşo :D Bir Denemek Lazım Ama Gerekli Taktik Komutlarınıda Doğru Yerleştirmek Önemlidir.

şimdi uğraşıyorum hemşerim. ilk defa kendim taktik hazırlayacağım. bakalım neler olacak. sonuçları eklerim.

osman erbil
29.Eylül.2011, 16:35
manisapor deplasmanında 2-0 kazandım. 3-4-3 taktiği ile. dewam...

burock0
05.Ekim.2011, 02:06
scout programı senin takımını bilmiyoki ona göre yıldız versin. oyuniçi scout'un verdiği yıldız seviyesi takımla orantılı. burak yılmaz'a ankaragüçlü scoutun raporunda 5yıldız verirken, milanın scoutu 3yıldız verir. prgoramdaki yıldız, gelişebilme yeteneği diyebiliriz.

osman erbil
05.Ekim.2011, 18:47
scout programı senin takımını bilmiyoki ona göre yıldız versin. oyuniçi scout'un verdiği yıldız seviyesi takımla orantılı. burak yılmaz'a ankaragüçlü scoutun raporunda 5yıldız verirken, milanın scoutu 3yıldız verir. prgoramdaki yıldız, gelişebilme yeteneği diyebiliriz.

saolun onu anladım yaptığınız yorumlarla. artık Pa'sına bakıyorum.

okumus
21.Ekim.2011, 17:27
Bence oynanan ligle alakalı biraz Türk ligiyle İspanya ligi bir değil Türkiye liginde iyi olacak oyuncu İspanya'da takıma giremeyebilir

Deus Dominus
21.Ekim.2011, 23:00
Oradaki yıldız oyuncunun gelişim kalitesini gösteriyor. Determination, Ambition, Proffessionalism, c.a ile p.a. arasındaki fark, oyuncunun yaşı gibi bir sürü faktör var onda. Yaşı 30'un üstündeki oyunculara bakacak olursan düşüktür hep.

ktoid
09.Kasım.2011, 07:59
football managerda oyuncular 200 üzerinden değerlendirilir. buna ability point diyoruz. cm01-02 den beri bu böyledir. 200 denilen sayı databasedeki maksimum rakamdır, oyuncuların özellikleri ona göre dağıtılır, kazanabileceği ün bile ona bağlıdır. ability point ikiye ayrılır;
C.A---> current ability yani oyuncunun o anki yeteneği
P.A---> potential ability yani oyuncunun ulaşabileceği maksimum yetenek.

şimdi ordaki yıldızlar oyuncunun ambition,professionalism ve determination özellikleri yaşı da hesaba katılarak veriliyor. progress rate adı da. yani ilerleme/gelişme hızı. o yıldızların sizin scoutlarınızın verdiği yıldızlarla uzaktan yakından alakası yok yani :)