PDA

View Full Version : Oyuncu Profilleri

Pages : 1 [2] 3

Spe1907
09.Ekim.2011, 15:10
Hata mıdır yoksa bilerek mi böyle yapılmış bilmiyorum ama 2012 de beni çok uyuz eden bir nokta var. kadromdayım bi oyuncunun önce Attributes sonra history kısmına tıkladım diyelim, 2011 de bunları yaptıktan sonra backspace tuşuna basınca tekrar kadroya dönüyodum bunda ise backspace e basınca bir önceki sayfaya yani tekrar Attributes kısmına dönüyor. Hayır bazen bi oyuncuyu başka oyuncularla kıyaslıyorum, geçmişine bakıorm vs. alışmışım backspace e basınca oyuncuyu açmadan önce ki sayfaya dönmeye böyle olunca 10 kere backspace e basmam gerekiyor :S

eng1n
09.Ekim.2011, 15:13
Marvin Martin'in profili iyi olmuş zaten 2011 de de böyleydi yanlış hatırlamıyorsam

Acaba birisi Amalfitano'nun profili paylaşır mı ?

perpetua
09.Ekim.2011, 15:14
Hata mıdır yoksa bilerek mi böyle yapılmış bilmiyorum ama 2012 de beni çok uyuz eden bir nokta var. kadromdayım bi oyuncunun önce Attributes sonra history kısmına tıkladım diyelim, 2011 de bunları yaptıktan sonra backspace tuşuna basınca tekrar kadroya dönüyodum bunda ise backspace e basınca bir önceki sayfaya yani tekrar Attributes kısmına dönüyor. Hayır bazen bi oyuncuyu başka oyuncularla kıyaslıyorum, geçmişine bakıorm vs. alışmışım backspace e basınca oyuncuyu açmadan önce ki sayfaya dönmeye böyle olunca 10 kere backspace e basmam gerekiyor :S

Bilerek boyle yapildi. Ben dahil, bir cok kisi de bundan memnun degil ama simdi esas olmasi gerektigi gibi oldugunu soyluyor SI.

Ama Back dugmesine basili tutarsan, gecmiste girdigin sayfalarin dokumunu veriyor. Oradan gitmek istedigin sayfaya gidebilirsin.

RasAnt
09.Ekim.2011, 15:15
Mesela orta sahanin ortasindaki oyunculairn biraz dusuk ortalamalari. Tabii buna, ozellikle orta sahada savunmada biraz seyirci kalmalarinin da etkisi vardir.

Ya ben buna deli oluyorum orta sahayı bir türlü kuramıyorum çok kopuk oynuyorlar nasıl halledeceğim bunu bilmiyorum puanlarda 7 üstüne çıkmıyor,orta sahada 3 lü oynatıyorum o 3 lü iyi oynadığı zaman her mevki iyi oynayacak buna eminim ama daha çözemedim :)

BleedingMoon
09.Ekim.2011, 15:16
bence de çok kullanışsız olmuş o özellik. opsiyonel olabilirdi.

perpetua
09.Ekim.2011, 15:19
Ya ben buna deli oluyorum orta sahayı bir türlü kuramıyorum çok kopuk oynuyorlar nasıl halledeceğim bunu bilmiyorum puanlarda 7 üstüne çıkmıyor,orta sahada 3 lü oynatıyorum o 3 lü iyi oynadığı zaman her mevki iyi oynayacak buna eminim ama daha çözemedim :)

Benim FM'de tercihim genelde savunma mantalitesi ile oynayip, ozel degisikliklerle savunmayi ileride kurmak ve presi yuksek tutmaktir.

Boylece forvet oyunculari savunma gorevlerini biraz daha ciddiye aliyor ve topu rakip sahada kapabiliyorsun.

brknesta
09.Ekim.2011, 15:42
taktıgım degısılmez :) fm 12 muhtesem geldı bana.. :)

byariff
09.Ekim.2011, 16:33
cok iyi bir oyuncu full surum ciktiginda takimlariniza tavsiye ederim..

http://c1110.hizliresim.com/11/10/9/11078.jpg

Ayberk Tuncer
09.Ekim.2011, 16:44
Açıkçası en çok tartışılan profiller Emre'nin, Alex'in ve Burak'ın profilleriydi 3ünü de oldukça beğendim. Belki Burak'ın finishing'i ve agi'si +1 alabilir. Ama onun haricinde çok gerçekçi olmuş. Burak'ın profiline berbat diyen arkadaşlar Şenol Güneş'in Burak'ı nasıl oynattığına ve bu oyun stili için hangi özelliklerin gerektiğine dikkat etsinler. Çünkü Burak da Alex de belli tipte oynayabilen futbolcular. Ortalama bir taktik içerisinde yararlanmaya çalışırsanız verim alamazsınız. Ancak oyunu onlardan faydalanabileceğiniz şekilde kurarsanız onlardan verim alabilirsiniz. Şu karşılaştırmayı rahat tahat yapabiliriz.

Aragonesli Alex vs. Aykut Kocamanlı Alex
Aragonesli Burak Yılmaz vs. Şenol Güneşli Burak Yılmaz

Son olarak umarım son olarak ortada dolaşan Sercan Yıldırım profili gerçektir. Sercan potansiyeli yüksek bir oyuncu. Pa'si -9 ama profili bu derseniz haklsınız derim. Gerçekten potansiyelli bir futbolcu ama gün geçtikçe ilerlemek yerine yerinde sayıyor. Son 2 senede Sercan kendine şunu katmıştır diyebileceğimiz hiçbir şey yok. Umarım son vuruş, orta ve pas çalışır ve hızlı bir sağ açık oyuncusu haline gelir.

BleedingMoon
09.Ekim.2011, 16:57
burak'ın profili bence de en gerçekçi profillerden biri olmuş. geçen sene bile sağ açıkta çok iyiydi. sercan'ın profili de aksine vur deyince öldürülmüş gibi, olmamış.

caner9292
09.Ekim.2011, 19:29
falcao kafa 20 olmalıydı kesinliklee

RasAnt
09.Ekim.2011, 19:36
Yobo nun konsantrasyonu 10 yeni yamayla en az 16 olmalı yahu geçen sene hangi Yoboyu izledik biz gerçi araştırmacımız demişti İngilterede kalacak diye pek ellemedik diye ama bu gözle görülür bir özellik değil mi benmi yanlış gözlemlemişim

http://www.yukleresim.com/di-UQHJ.png

Fearless Coward
09.Ekim.2011, 19:41
Yobo'yu İngilizler yaptı diye biliyorum ben...Bonservisi hala Everton'da zaten...

Ayberk Tuncer
09.Ekim.2011, 19:48
Yobo tek hamlede top çalan, mükemmel markaj uygulayan bir adam değil ama fiziği, pozisyon bilgisi ve ön sezi yeteneğiyle başarılı oluyor. Ancak bu yapısı onun concentration'unun bu derece düşük olduğunu göstermez. Yobo'nun arkasındaki oyuncuyu sıklıkla unuttuğunu veya adam kaçırdığını veya ofsayt bozduğunu pek bilmem. En azından 12-13 olmalıydı ki gerçekçi olsun.

TeNaciOUS MidFieLdeR
09.Ekim.2011, 19:52
Yobonun profili cok guzel yansitilmis. Konsantrasyonunun daha fazla verilmesini beklemiyorum, en fazla +/- 1 degisiklik yapilabilirdi. Ingilizleri de sorgulayacaksak ki oyunun yapimcilari bu oyunu hic oynamayin derim :D.

Dennis Bergkamp
09.Ekim.2011, 20:05
Bence Yobo'nun profilinde Positioning ve Anticipation 16 Tackling 14 olmalı.

byariff
09.Ekim.2011, 20:13
Yobunun Hiz ve hizlanma 1-2 tane dusuk olabilirdi o kadar hizli bir adam degil 15-16"lik.

RasAnt
09.Ekim.2011, 20:30
http://www.yukleresim.com/di-0PRKOS7O.png

perpetua
09.Ekim.2011, 20:36
Yobo nun konsantrasyonu 10 yeni yamayla en az 16 olmalı yahu geçen sene hangi Yoboyu izledik biz gerçi araştırmacımız demişti İngilterede kalacak diye pek ellemedik diye ama bu gözle görülür bir özellik değil mi benmi yanlış gözlemlemişim

http://www.yukleresim.com/di-UQHJ.png

Yobo'nun konsantrasyonu 16 olmamali. Bence 2 puan yukselebilir ama 16 oldukca yuksek bir deger olur. Ingiltere'de savunmada cok hata yapabilen bir oyuncu olarak hatirlaniyor genelde Yobo. O yuzden 10 yapilmistir herhalde. Bizde de hatasiz bir sezon gecirmedi acikcasi. Hatta bu sezon topun disariya cikmasina izin vereyim derken ceza sahasi icinde rakibe kaptirdigi bir pozisyonu da animsiyorum.

malpince
09.Ekim.2011, 20:49
yobonun konsantrasyonu 14-15 civarı olursa uygun olur. bazen hata yaptığı doğrudur, ama çok nadir oluyor. 15 iyidir yani. positioningdede +1lik bir artış olabilir. anticipationda da +1 olabilir. belki bir de decisions ve de determinations değiştirilebilir. teknik ve fiziksel özelliklerde fazla problem yok ama mentalde biraz artış iyi olur bence...

perpetua
09.Ekim.2011, 20:59
yobonun konsantrasyonu 14-15 civarı olursa uygun olur. bazen hata yaptığı doğrudur, ama çok nadir oluyor. 15 iyidir yani. positioningdede +1lik bir artış olabilir. anticipationda da +1 olabilir. belki bir de decisions ve de determinations değiştirilebilir. teknik ve fiziksel özelliklerde fazla problem yok ama mentalde biraz artış iyi olur bence...

Nadir oluyor diyorsun da, Yobo'yu Fenerbahce'yi cok zorlayacak kac takima karsi izledik simdiye kadar?

Yani mesela gecen yil Konyaspor'a karsi maci hatasiz tamamlamasi ne kadar olcu olur. Veya Sivasspor'a karsi.

Herneyse, veritabani gelir gelmez kafamda butun oyuncularin konsantrasyon degerlerini kontrol etmemiz var acikcasi. Lig genelinde biraz fazlaya kacildigini dusunuyorum bu ozelligin. Bazi oyuncular (ozellikle savunmacilar) icin konsantrasyonun dusmesi gerekebilir. O zaman da belki biraz daha dengeli olur.

malpince
09.Ekim.2011, 20:59
volkanın one on ones'i ve de konsantrasyonu bence artmalı. onu on ones'ı +2 olabilir. hatta fazla da olabilir de +2 diyim. konsantrasyonu bence çok daha fazla olmalı. 15 civarı iyidir. strength de 20 olabilir :D

malpince
09.Ekim.2011, 21:02
Nadir oluyor diyorsun da, Yobo'yu Fenerbahce'yi cok zorlayacak kac takima karsi izledik simdiye kadar?

Yani mesela gecen yil Konyaspor'a karsi maci hatasiz tamamlamasi ne kadar olcu olur. Veya Sivasspor'a karsi.

Herneyse, veritabani gelir gelmez kafamda butun oyuncularin konsantrasyon degerlerini kontrol etmemiz var acikcasi. Lig genelinde biraz fazlaya kacildigini dusunuyorum bu ozelligin. Bazi oyuncular (ozellikle savunmacilar) icin konsantrasyonun dusmesi gerekebilir. O zaman da belki biraz daha dengeli olur.

2 gs maçı 2 bjk maçı ve geldiği zamandan dolayı oynadığı 1 trabzon maçı. hiçbirinde hatasını hatırlamıyorum.
ha bir de bence bahiadan ve ujfalusiden konsantrasyon konusunda eksiği yok. ujfalusi 12 ve bahia 13 :)

33avci33
09.Ekim.2011, 21:10
3 paylaşımda benden olsun.

Mevlüt Erdinç

http://img818.imageshack.us/img818/9729/mevlterdinoverviewprofi.png (http://imageshack.us/photo/my-images/818/mevlterdinoverviewprofi.png/)

Hasan Kabze

http://img209.imageshack.us/img209/4596/hasankabzeoverviewprofi.png (http://imageshack.us/photo/my-images/209/hasankabzeoverviewprofi.png/)

Umut Bulut

http://img534.imageshack.us/img534/6180/umutbulutoverviewprofil.png (http://imageshack.us/photo/my-images/534/umutbulutoverviewprofil.png/)

RaSenGan
09.Ekim.2011, 21:17
volkanın one on ones'i ve de konsantrasyonu bence artmalı. onu on ones'ı +2 olabilir. hatta fazla da olabilir de +2 diyim. konsantrasyonu bence çok daha fazla olmalı. 15 civarı iyidir. strength de 20 olabilir :D

Volkan'dan mı bahsediyorsun Casillas'tan mı :icon_biggrin:

malpince
09.Ekim.2011, 21:22
Volkan'dan mı bahsediyorsun Casillas'tan mı :icon_biggrin:

neyini yanlış gördünüz ki. one on ones 12 volkana çok mu geldi? ya da konsantrasyonun 15 olması. strength olayını şakasına dedim de volkan casillastan daha güçlü zaten. anlamadım yani...

33avci33
09.Ekim.2011, 21:33
Atila Turan

http://img411.imageshack.us/img411/6761/atilaturanoverviewprofi.png (http://imageshack.us/photo/my-images/411/atilaturanoverviewprofi.png/)

2011'de olduğu gibi 2012'ninde yıldızlarından olacaktır Atila

ozaniel
09.Ekim.2011, 22:08
neyini yanlış gördünüz ki. one on ones 12 volkana çok mu geldi? ya da konsantrasyonun 15 olması. strength olayını şakasına dedim de volkan casillastan daha güçlü zaten. anlamadım yani...

Volkan'ın o özellikleri yüksek olsa 1. sınıf kaleci olur ki o kadar yetenekli olsa Türkiye'de kalmazdı. Volkan her maçta hata yapma potansiyeli olan bir kaleci, ekstra kurtarışlarla durumu dengelediği için o kadar üzerine gidilmese de.

malpince
09.Ekim.2011, 22:34
Volkan'ın o özellikleri yüksek olsa 1. sınıf kaleci olur ki o kadar yetenekli olsa Türkiye'de kalmazdı. Volkan her maçta hata yapma potansiyeli olan bir kaleci, ekstra kurtarışlarla durumu dengelediği için o kadar üzerine gidilmese de.

Fenerbahçe satmazsa? volkan da tuncay gibi yüzüstü bırakıp gitmeyi istemiyorsa kalır. adam kaç maçtır kadıköyde gol yemiyor 1 maç hata yaptı diye hata yapma potansiyelli kaleci mi oldu? bana bu geçen sezon + bu sezonda 5 tane hata yaptığı maç sayabilir misiniz? ki her maç hata yapma potansiyeli olduğuna göre 20 tane falan sayarsınız heralde. ki casillasın da yediği hatalı goller var. cech zaten bize yarar sağladı. hatasız kul olmaz...

perpetua
09.Ekim.2011, 23:44
Volkan'in one on ones'i konusunda ikna etmeniz cok ama cok zor.

Bire birlerde son zamanlarda gordugum en iyi 3 kaleci Neuer, De Sanctis ve Buffon. Muslera'nin da bu konuda cok iyi oldugu izlenimlerim var Dunya Kupasi ve Copa America'ya gore ama daha izlemek lazim. Rakibe bire birde sut atacak yer birakmiyorlar, hem aciyi kapatarak hem de vucutlarini buyuterek. Volkan ise bence bire birlerde tam bir facia. Arada sirada tutturuyor ama hem aci kapatma konusunda zayif, hem de vucudunu buyutmuyor rakibini zor vurus yapmaya zorlamak icin.

Hele Neuer, tam bir hockey kalecisi gibi. Acilari cok iyi biliyor ve kapatiyor.

excaliburuA
09.Ekim.2011, 23:47
baros ve kader keita'nın profilini koyarmısınız? şimdiden teşekkürler

33avci33
10.Ekim.2011, 00:19
baros ve kader keita'nın profilini koyarmısınız? şimdiden teşekkürler

Milan Baros

http://img502.imageshack.us/img502/6752/milanbarosoverviewprofi.png (http://imageshack.us/photo/my-images/502/milanbarosoverviewprofi.png/)

Kader Keita

http://img27.imageshack.us/img27/8094/kaderkeitaoverviewprofi.png (http://imageshack.us/photo/my-images/27/kaderkeitaoverviewprofi.png/)

perpetua
10.Ekim.2011, 00:29
Kader Keita

http://img27.imageshack.us/img27/8094/kaderkeitaoverviewprofi.png (http://imageshack.us/photo/my-images/27/kaderkeitaoverviewprofi.png/)

Arap ulkelerinde maalesef oyuncu profilleri hemen hemen hic degismiyor. Arastirma pek olmuyor orada.

Son 1 yildir dogru durust antrenman yapmayan Keita'nin bu fiziksel ozelliklere artik sahip oldugunu hic sanmiyorum.

33avci33
10.Ekim.2011, 00:32
Arap ulkelerinde maalesef oyuncu profilleri hemen hemen hic degismiyor. Arastirma pek olmuyor orada.

Son 1 yildir dogru durust antrenman yapmayan Keita'nin bu fiziksel ozelliklere artik sahip oldugunu hic sanmiyorum.

Dediğin gibi profiller hiç değismiyor. Arap ülkelerinden aldığın Keita, Sobis, Neves gibi isimler yönetilen takımlarda yıldız oluyor çünkü profilleri ortalamanın üzerinde oluyor. Her yıl sabit değişen tek şey yaşları

excaliburuA
10.Ekim.2011, 00:35
@33avci33 teşekkürler hocam.

evet aynen öyleymiş fm2011den profiline baktım hiç değişiklik yok.

33avci33
10.Ekim.2011, 00:37
@33avci33 teşekkürler hocam.

evet aynen öyleymiş fm2011den profiline baktım hiç değişiklik yok.

rica ederim. varsa merak edilen profiller olanlardan ekleyelim?

excaliburuA
10.Ekim.2011, 00:42
sana zahmet kazım ve selçuk inan. bu son :))

33avci33
10.Ekim.2011, 00:46
sana zahmet kazım ve selçuk inan. bu son :))

:) malesef onlar yok. bende Fransa Ligi açık ve bu oyunda Galatasaray'ın kadrosu bu kadar sadece yabancılar var, enteresan birşey lige göre kadrolar değişiyor. İtalya ligi açınca Orduspor'un kadrosu Stancu ve Culio hariç full geliyor :)

http://img98.imageshack.us/img98/2729/galatasaraysksquadplaye.png (http://imageshack.us/photo/my-images/98/galatasaraysksquadplaye.png/)

Fearless Coward
10.Ekim.2011, 00:46
Onlar yok diye biliyorum...Lige göre kadro değişmesinin sebebi Ordu'nun Fiorentina ve MVV'nin Trabzon ile olan anlaşması...Ayrıca örneğin İsveç ligini açınca Svensson çıkıyor oda İsveç'ten geldiği için vs. vs...

excaliburuA
10.Ekim.2011, 00:47
anladım teşekkürler.

excaliburuA
10.Ekim.2011, 00:53
o halde kazım ingiltere ligleri açık olan bi oyunda gözükür.

FBUnited
10.Ekim.2011, 00:55
Gokhan'in iyi, hatta cok iyi oldugundan eminim zaten de, ortalamalar yaniltabiliyor. Mesela orta sahanin ortasindaki oyunculairn biraz dusuk ortalamalari. Tabii buna, ozellikle orta sahada savunmada biraz seyirci kalmalarinin da etkisi vardir.

Cok iyi GG ile Serkan Balcı'nın benzer profillere sahip olması düşündürücü...Bana yine CA PA falan diyeceksin...Madem daha iyi oyuncu neden profilleri bu kadar benzer?

FBUnited
10.Ekim.2011, 00:57
Bu arada peşpeşe 9-10-11 neyse artık gol yememe rekoruna sahip Volkan Demirel'in one on one özelliği 10...Evlere şenlik...:D :D Çok güldüm...Daha 5 gün önceki İBB maçındaki kurtarışını hangi kaleci yapabildi bu zamana kadar?

FBUnited
10.Ekim.2011, 01:00

Bire birlerde son zamanlarda gordugum en iyi 3 kaleci Neuer, De Sanctis ve Buffon. Muslera'nin da bu konuda cok iyi oldugu izlenimlerim var Dunya Kupasi ve Copa America'ya gore ama daha izlemek lazim. Rakibe bire birde sut atacak yer birakmiyorlar, hem aciyi kapatarak hem de vucutlarini buyuterek. Volkan ise bence bire birlerde tam bir facia. Arada sirada tutturuyor ama hem aci kapatma konusunda zayif, hem de vucudunu buyutmuyor rakibini zor vurus yapmaya zorlamak icin.

Yaa evet..Bence Volkan Zapata'dan daha kötü yapılmalıydı...Volkan kimki? Dünyada gol yememe rekorunu Zapata da kırabilir...Her yerden sapır sapır dökülüyor yaptığınız iş..Adam dünyanın en iyi 5 kalecisinden biriyim diye kendi diyor, sizin yaptığınız Volkan'a bak!!!

excaliburuA
10.Ekim.2011, 01:04
iyi kalecilik teke tek ile mi ölçülüyor ne saçma sapan şeyler yazılıyor buraya.. volkan'ın teketek kaldığında kütüp gibi kaldığı, bacak arası yediği golleri falan anımsa bari.

Deus Dominus
10.Ekim.2011, 01:07
Volkan diyorsa, özellikle de yeni üye olmuş fanatik Fenerbahçe taraftarı bunu diyorsa gereken yapılmalı! Acilen Volkan'ın bire birleri 20'ye yükseltilmeli. Hatta mümkünse 21, 22! Volkan kendisi diyor, en iyi 5 kaleciden birisiyim diye...

FBUnited
10.Ekim.2011, 01:07
Emre'nin finishingini biraz artırmanız gerekli derken "Emre her maç gol mü atıyor?" diye cevap verenler Moutinho, Moussa Sissoko, Sandro, Nocerino, K.Asamoah, Melo, Kharja her maç gol mü atıyor?

vedat1987
10.Ekim.2011, 01:09
Yine görüyoruz ki antu.com buraya akmış her sene olduğu gibi. Şimdi itiraz edilen profiller Volkan Demirel, Gökhan Gönül, Issıar Dıa, Alex, Yobo gibi isimlere itiraz edilmiş. Daha nasıl bir profil bekliyorlar bilmiyorum. Adam Yobo'yu İngilizler yaptı diyor hala ağlıyorsunuz. Gökhan Gönül zaten oyundaki en iyi 3-5 sağ bekten biri diyor hala Serkan Balcı diyenler var. Gökhan Gönül'ün ne olduğunu belki tek maç ama aynı mevkide oynayan Alman Phıllıp Lahm gösterdi. Turksportal görevlisi arkadaşları nasıl eleştirdiğimi Türkçe konusunda açtığım başlıkta da yazdım. Ama insaf be arkadaşım bu kadar taraflılık olmaz. Adamlar Fenerbahçe'yi Barcelona gibi istiyor resmen. Ayrıca sözüm meclisten dışarı yapıcı eleştiri yapanlara lafım yok.

Fearless Coward
FBUnited çok iyi güldürüyorsun :D bende dünyanın en iyi oyuncusuyum diyorum varmı herkes kendisini övemezmi yani :D Volkan'ı Türkiye dışında bi yerde sorsan dünyanın en iyi 5. kalecisi diye falan gülerler...Ayrıca Beşiktaş,Galatasaray,Trabzonspor taraftarları değilde neden hep Fenerbahçe taraftarları bir çok oyuncuyu tartışıyor anlamadım...Gereğinden fazla iyi olmuş zaten çoğu oyuncu hala yükleniyorsunuz ya pes...Geçen sene FB çok çok çok iyi yansıtılmıştı yine yüklenilmişti bu sene de daha iyisini yaptılar ama siz yine yüklenin seneye daha çok olacak nasıl olsa sayenizde diye düşünmeye devam edin :D bu akılla bi yere kadar...

FBUnited
Zaten eski üye olanlar her şeyi daha çok bilir...Ne kadar ezik bir zihniyet...Siz anca kendinizi FM gibi oyunlarda memnun edersiniz..En iyi kadronun sahibine bak 30. haftada lig 14.süydü...Doğru ya Sarbi 18, Dia 17 hız sizin için normal...

excaliburuA
10.Ekim.2011, 01:11
FBUnited sana cevap yazdığım için pişman oldum. Neler yazdığını kendin biliyormusun acaba? Yoksa laf olsun diyemi yazıyorsun?

FBUnited
10.Ekim.2011, 01:12
Yine görüyoruz ki antu.com buraya akmış her sene olduğu gibi. Şimdi itiraz edilen profiller Volkan Demirel, Gökhan Gönül, Issıar Dıa, Alex, Yobo gibi isimlere itiraz edilmiş. Daha nasıl bir profil bekliyorlar bilmiyorum. Adam Yobo'yu İngilizler yaptı diyor hala ağlıyorsunuz. Gökhan Gönül zaten oyundaki en iyi 3-5 sağ bekten biri diyor hala Serkan Balcı diyenler var. Gökhan Gönül'ün ne olduğunu belki tek maç ama aynı mevkide oynayan Alman Phıllıp Lahm gösterdi. Turksportal görevlisi arkadaşları nasıl eleştirdiğimi Türkçe konusunda açtığım başlıkta da yazdım. Ama insaf be arkadaşım bu kadar taraflılık olmaz. Adamlar Fenerbahçe'yi Barcelona gibi istiyor resmen. Ayrıca sözüm meclisten dışarı yapıcı eleştiri yapanlara lafım yok.

Ya ne Barcelonası kardeşim..Emre çalışkanlığıyla, top kapmasıyla, sezgileriyle ünlü bir adamdır, özelliklerine bak!!! Arda'nın top kapması 12, her maç 15 tane top kapan Emre'nin 13...Hiddink'in gördüğüm en yetenekli ve çalışkan oyunculardan biri dediği Emre'nin WR özelliği 13??? Sence 13 normal mi? Her maç 13 km koşması gerek diyenler, oynadığı her maçta 13 km koşan Özer'in TW'unu 10 yapıyor...

Fearless Coward
10.Ekim.2011, 01:14
Allah aşkına güldürme beni en iyi kadro Galatasarayda mı FM'de ?...Özelliklere bir bak gereğinden fazla iyi olmuş Alex hepsini katlamış Galatasaraylı oyuncuların ama hala laf hala laf Sercan'ı geçen sene hız yüzünden tartıştınız zaten bi hızı vardı oda düşmüş bank asya topçusundan farkı kalmamış...Devam edin sırada kim var ? Muslera mı ?

FBUnited
10.Ekim.2011, 01:14
Geçen sene Andre Santos'u 1 milyon dolara satamıyordum...Serbest bırakınca İspanya 3. ligine gidiyordu..Gel gör ki adam Brezilya milli takımının 1. sol beki ve Arsenal'a transfer oldu...2 yıldır bizde garip garip DWL olan adam, Arsenal'a gidince DL oluyor...Ne büyük ironi...

FBUnited
10.Ekim.2011, 01:16
Sercan zaten kötü bir oyuncu...O profil ve finishing fazla bile ona...Bütün Galatasaraylı arkadaşlarım kazma diyor kendisine...

Deus Dominus
10.Ekim.2011, 01:17
teamwork'le çok koşmanın alakası yok. teamwork = takım oyunu. çok koşmayı stamina, determination, workrate gibi özellikler etkiler arkadaşım. Sanırım sen sigames forumlarında da INTEGRAL kulanıcı adıyla bulunuyorsun, orada da aynı üslup, aynı tavır, aynı şeyleri yazan birisi var da...

gokay06
10.Ekim.2011, 01:18
antu zihniyeti ne demek anlamıyorum bende antudanım .biz aglamıyoruz ki farkındaysan kimseye kayırma olmasın diyoruz belki bazılarımız bunu uygun bir dille demeyip tartısma yaratıyo ama bu genelleme yapılmasını gerektirmez .barıs özbek ve ayhandan dolayı gs arastırmacısına hayalperest ruya alemlerinde puan yazmıs desek dogru mu olur ? böle sacma sapan mantıkta yazılar yazmıyalım . oyun sonucta tartısmanın ne anlamı var.ben mesela 8 sayfada bisey dedim perpetua adlı kisi gayet net bir sekilde acıkladı bence tartısmanın anlamı yok

Dennis Bergkamp
10.Ekim.2011, 01:19

Bunu daha çok positioning etkilemiyor mu?Bir kalecinin one on ones'ı iyi olabilir ama positioning kötüyse yanlış yerde durduğundan o golü yer.

Volkan ise doğru pozisyonda durduğu zaman bire birde gol yiyecek bir kaleci değildir.Çünkü sezme gücü ve bire biri iyidir.Bununda en iyi örneklerinden biri Almeida'nın geçen seneki pozisyonudur.Belki Volkan dünyada ilk 5 içinde olmayabilir ama o pozisyonu çıkaracak kaleci sayısı dünyada 5'i geçmez.Gerçekten yukarıda dedikleriniz yüzünden Volkan'ın one on ones'i 10 ise büyük hata yapmışsınız.Dediğiniz gerekçe yüzünden positioning özelliğini düşürebilirsiniz ama one on ones dediklerinize bağlı bir özellik değil.

vedat1987
Ya ne Barcelonası kardeşim..Emre çalışkanlığıyla, top kapmasıyla, sezgileriyle ünlü bir adamdır, özelliklerine bak!!! Arda'nın top kapması 12, her maç 15 tane top kapan Emre'nin 13...Hiddink'in gördüğüm en yetenekli ve çalışkan oyunculardan biri dediği Emre'nin WR özelliği 13??? Sence 13 normal mi? Her maç 13 km koşması gerek diyenler, oynadığı her maçta 13 km koşan Özer'in TW'unu 10 yapıyor...
Kişisel tartışma veya oyuncunun tek tek özellik bazındaki eleştirilere birşey dediğim yok. Nedense Fenerbahçe hep düşük yapılır. Madem o kadar dikkatlisiniz 1 senede gelip buraya Fenerden şu adamın şu özelliği yüksek olmuş demedilisiniz. Ayrıca yerli oyuncular ve Türk futbolu tam bir şişirme balondur bana göre. Bunu Turksportal gözlemcileri için söylemiyorum. Genel estirilen hava bu yönde. Turksportalda bu doğrultuda puanlama yapıyor ve evet Türk futbolcularının tartışmasız hepsinin özellikleri ederlerinden yüksek arkadaş. Türk futbolunun dünya üzerinde geçerliliği yok şuanda birbirimizi gazlayıp duruyoruz.

FBUnited
2 sene önce de Ayhan ile Emre'nin profilleri aynıydı...İnanmayan ikisine de bakabilir...Barış Özbek Türk Mascherano gibiydi maşallah...Ben kimse abartılsın istemiyorum..Eğer bir oyuncu hızlıysa hızlıdır, güçlüyse güçlüdür, iyi penaltı atıyorsa onda iyidir...Bu göreceli bir şeymidir? Hadi influence sana göre, bana göre değişebilir ama adam her maç 15 tane top kapıyorsa nasıl tackling 13 olur allah aşkına?

Fearless Coward
10.Ekim.2011, 01:20
Neyse merak etme yakında Fenerbahçe'ye özel antu isimli özel editör çıkartılır sizde bizde rahatlarız... :) Araştırmacılara boşuna yükleniyorsunuz her sene aynı şeyler neden diğer takım taraftarları susuyor peki ? saygıdan olması gerek...

Deus Dominus
10.Ekim.2011, 01:23
Doğru pozisyon alan bir kaleci birebiri kötü olsa da engelleyebilir şutu. Kaldı ki 10 verilen bir değer kötü demek değil, ortalama demek. 20 üzerinden 10.

gokay06
10.Ekim.2011, 01:23
Neyse merak etme yakında Fenerbahçe'ye özel antu isimli özel editör çıkartılır sizde bizde rahatlarız... Araştırmacılara boşuna yükleniyorsunuz her sene aynı şeyler neden diğer takım taraftarları susuyor peki ? saygıdan olması gerek...

cok saygılısın gercekten

FBUnited
10.Ekim.2011, 01:24
Kişisel tartışma veya oyuncunun tek tek özellik bazındaki eleştirilere birşey dediğim yok. Nedense Fenerbahçe hep düşük yapılır. Madem o kadar dikkatlisiniz 1 senede gelip buraya Fenerden şu adamın şu özelliği yüksek olmuş demedilisiniz. Ayrıca yerli oyuncular ve Türk futbolu tam bir şişirme balondur bana göre. Bunu Turksportal gözlemcileri için söylemiyorum. Genel estirilen hava bu yönde. Turksportalda bu doğrultuda puanlama yapıyor ve evet Türk futbolcularının tartışmasız hepsinin özellikleri ederlerinden yüksek arkadaş. Türk futbolunun dünya üzerinde geçerliliği yok şuanda birbirimizi gazlayıp duruyoruz.

Türk futbolu derken Türkiye milli takımını kastediyorsun bence...Onda haklısın Servet, G.Zan, H.Balta, Çağlar, Yekta, Kazım, M.Aurelio, Sabri varsa zaten kötü olması kaçınılmaz..Sabri'nin DMC oynadığı bir takımdan ne beklenir? Ben Türk futbolunu konuşmuyorum...Mesela Burak'ın da profili kötü görünüyor her ne kadar sevmesem de söylüyorum ama Sercan'a o profil fazla bile...Benim derdim profiller değil...Emre'den sözediyorum...Emre'nin spesifik özellikleri nedense oyunda göz ardı ediliyor...

FBUnited
10.Ekim.2011, 01:25
Neyse merak etme yakında Fenerbahçe'ye özel antu isimli özel editör çıkartılır sizde bizde rahatlarız... :) Araştırmacılara boşuna yükleniyorsunuz her sene aynı şeyler neden diğer takım taraftarları susuyor peki ? saygıdan olması gerek...

Ya arkadaş sen saçma sapan postlar atacağına adam gibi cevap ver...Emre'nin tacklingi niye 13 diyorum sen antu diyorsun...Çolukla çocukla uğrasıyoruz burada...

sui generis
10.Ekim.2011, 01:26
şimdi burada adamlar şikayetlerini belirtiyor. siz karşısına çıkıp itiraz ettikleri şeye değil de; antu zihniyeti , size özel yama çıksın antu adında vs. derseniz attığınız o mesaj bence hiçbir değere sahip değil..
adamlar birşey söylüyor doğru ya da yanlış. siz karşısına çıkıp 'işte antu zihniyeti'..
her fırsatta da bir taraftar sitesine bu kadar yüklenilmesi hiç hoş değil.

excaliburuA
10.Ekim.2011, 01:27
Fm 2011 v.3 ten Fenerbahçe'li oyuncuların bi kaç CA'sı;

Niang:155
Volkan:150
Emre:148
Lugano:147
G.Gonul:146
Alex:143 (-ki 150 falan olsa zihinsel özellikler 20den geçilmez)

Fbahçe avrupada başarımı sağladı ki bu kadroyla beklentiniz büyük? Şayet türkiyedeki sağladığı başarılarıda gördük sonradan ya...

FBUnited
10.Ekim.2011, 01:28

Fbahçe avrupada başarımı sağladı ki bu kadroyla beklentiniz büyük? Şayet türkiyedeki sağladığı başarılarıda gördük sonradan ya...

Ya bana ne şimdi CA'dan...Ozaman sen GG'ün CA'sını 200 yap, hızını 5 yap...Böyle bir mantık var mı ya?

Deus Dominus
10.Ekim.2011, 01:30
Avrupa'da başarı sağlamayla paralel profiller olmalı diyorsanız zaten toptan çıkaralım Türk takımlarını oyundan :)

Ya arkadaş sen saçma sapan postlar atacağına adam gibi cevap ver...Emre'nin tacklingi niye 13 diyorum sen antu diyorsun...Çolukla çocukla uğrasıyoruz burada...

Kaç olması gerekli sence?

FBUnited
10.Ekim.2011, 01:31
Avrupa'da başarı sağlamayla paralel profiller olmalı diyorsanız zaten toptan çıkaralım Türk takımlarını oyundan :)

Kaç olması gerekli sence?

Arda'nın 12, Umut'un 11'se Emre'nin en az 15-16 olması gerekiyor...

Adam tereyağından kıl çeker gibi top kapıyor 13 tackling...Şaka gibi valla...Neyse siz devam edin böyle...

excaliburuA
10.Ekim.2011, 01:32
CA'sı 200 olan adamın hızını 5 yapsan bile 20 gözükür oyunda. bilmeden boş fanatizm demagojisi yapma burada. ayhan ile emre yi kıyaslıyorsun da kullanılan potansiyele baktın mı hiç? 148e 118. bunu bilsen yazmassın bile..

Dennis Bergkamp
10.Ekim.2011, 01:33

Senin için Kaka'dan alıntı yapacağım sadece kendi fikrimi belirtmeyeceğim.

Muhabir:Başka bir futbolcuda keşke bende olsaydı dediğin bir yetenek var mı?

Kaka:Alex kadar doğru ve hızlı düşünüp bunu uygulamaya geçirmeyi çok isterdim.

FBUnited
10.Ekim.2011, 01:33
CA'sı 200 olan adamın hızını 5 yapsan bile 20 gözükür oyunda. bilmeden boş fanatizm demagojisi yapma burada. ayhan ile emre yi kıyaslıyorsun da kullanılan potansiyele baktın mı hiç? 148e 118. bunu bilsen yazmassın bile..

Daha komik değil mi? CA'larında dağlar fark var ama aynı kişiler oyunda...Geçen sene anket yapmıştım isimleri kapatıp, hangisi Ayhan hangisi Emre diye, Ayhan'a Emre diyenler çoğunluktaydı...

vedat1987
10.Ekim.2011, 01:34
Türk futbolu derken Türkiye milli takımını kastediyorsun bence...Onda haklısın Servet, G.Zan, H.Balta, Çağlar, Yekta, Kazım, M.Aurelio, Sabri varsa zaten kötü olması kaçınılmaz..Sabri'nin DMC oynadığı bir takımdan ne beklenir? Ben Türk futbolunu konuşmuyorum...Mesela Burak'ın da profili kötü görünüyor her ne kadar sevmesem de söylüyorum ama Sercan'a o profil fazla bile...Benim derdim profiller değil...Emre'den sözediyorum...Emre'nin spesifik özellikleri nedense oyunda göz ardı ediliyor...
Evet Türk futbolcuların oluşturduğu Türk milli takımını kastediyorum;

90 dakika boyunca birtek olumlu hareketi olmayıp 85te gidip çat diye penaltı yapan süper sağ bekimiz Gökhan Gönül'den.

En son kurtarışını Puskas'ın 1956'daki frikiğinde yapan Volkan Demirel'den.

Beli dönmeyen, yürüyen adamdan çalım yiyen Servet Çetin'den.

Hiçbir büyük maçta birşey yapamayan süper yetenek Arda Turan'dan bahsediyorum. Yani bu oyuncuları puanlarına bakarken ben sürekli fazla puan görüyorum kusura bakmayın. Diğerlerini saymadım okunmaz uzun olur diye.

FBUnited
10.Ekim.2011, 01:37
Evet Türk futbolcuların oluşturduğu Türk milli takımını kastediyorum;

90 dakika boyunca birtek olumlu hareketi olmayıp 85te gidip çat diye penaltı yapan süper sağ bekimiz Gökhan Gönül'den.

En son kurtarışını Puskas'ın 1956'daki frikiğinde yapan Volkan Demirel'den.

Beli dönmeyen, yürüyen adamdan çalım yiyen Servet Çetin'den.

Hiçbir büyük maçta birşey yapamayan süper yetenek Arda Turan'dan bahsediyorum. Yani bu oyuncuları puanlarına bakarken ben sürekli fazla puan görüyorum kusura bakmayın. Diğerlerini saymadım okunmaz uzun olur diye.

He canım tabi GG penaltı yaptırdı diye kazma olsun ama muz orta açıp gol attırınca H.Balta süper olsun...Sen adamın kaburgalarını kır, sonra da bi şeyi yok diye yolla...Adam 5 hafta sonra 1 maça çıkıp 3 gün sonra da milli takımda dünyanın en iyi 2. milli takımına karşı oynasın, tek bir hatasıyla eleştir...Oh ne ala memleket...

FBUnited
10.Ekim.2011, 01:39
Neyse siz kendi görüşlerinizde sabitsiniz..İyi de olsa kötü de olsa sırf Emre'yi Volkan'ı sevmediğinizden kötü dersiniz...Fenerbahce araştırmacısı ABOOO'ya antu'da 100lerce kez Emre'nin anticipationı ile ilgili önerilerde bulundum ama adam yine 15 yaptı...Sonra yine konuşunca "AAAA hata yapmışım 2-3 puan artırmak iyi olur EMRE için...Kimse bir şey demedi ki" desin alay eder gibi...

excaliburuA
10.Ekim.2011, 01:40
@dennisbergkam zaten kaka'dan iyi alex'in zihinsel özellikleri bi zahmet edip baksaydın görürdün..

FBUnited
10.Ekim.2011, 01:41
Ayrıyeten şunu söylemek istiyorum..Türk futbolunun ne basarısı var diyenler, Belçika'nın ne gibi başarısı var son 12112412412 yılda?? Adamlar maaşallah Emre'nin hoşafa çevirdiği Fellaini, Defour'u Xavi gibi yapıyor...Van den Borre gibileri de cabası...

anil luque
10.Ekim.2011, 01:45
Mevsimler değişiyor , seneler geçiyor yaşlanıyoruz git gide ama hala Hagi-Alex kıyaslaması yapılıyor , kötü...

Bir de Muhammed'in tekniğine bu kadar takılmasına anlam veremedim bazı arkadaşların. Bu mantıkla bakılırsa Huntelaar dünyanın en iyi forveti bitiricilik hep 19-20. Çok sığ düşünce tarzı bunlar bence.

Son olarak ; elin Neymar'ı Hazard'ı wonderkid olunca bize ne oluyorsa artık öve öve bitiremiyoruz kendi içimizden birisi bizim evladımız layık görülüp oyunda iyi gösterildiğinde vay efendim Alex vay efendim bilmem kim diye karalamaya çalışıyoruz. Amacım bu bahsettiğim oyuncularla Muhammed'i kıyaslamak falan değil. Zaten en küçüklerinden dahi 3 yaş geride kendisi. Benim amacım kendi değerlerimize sahip çıkma hususunda hangi ara bu denli zayıf konuma geldiğimiz...

Dennis Bergkamp
10.Ekim.2011, 01:46
@dennisbergkam zaten kaka'dan iyi alex'in zihinsel özellikleri bi zahmet edip baksaydın görürdün..

Ben kötü demedim ki ama Kaka bu konuda en iyisi olarak Alex'i görüyor.Düşüncesi doğrudur yada yanlıştır orası ayrı bir konu.Maradona'da Carrusca'ya veliahtım demişti.

Benim demeye çalıştığım Alex'in zihinsel özelliklerinde 20'lerin havada uçması yanlış bir şey değil.

Gncl1905
10.Ekim.2011, 01:46
Yaa evet..Bence Volkan Zapata'dan daha kötü yapılmalıydı...Volkan kimki? Dünyada gol yememe rekorunu Zapata da kırabilir...Her yerden sapır sapır dökülüyor yaptığınız iş..Adam dünyanın en iyi 5 kalecisinden biriyim diye kendi diyor, sizin yaptığınız Volkan'a bak!!!

Volkan dünyanın en iyi 5 kalecisinden biriyim dediyse yuh derim ancak, ne kibir o öyle sanki kaleci görmedik; abartmakta üstünüze yok...

GG profili fena değil, sağbek almak istediğimde oyunda Chelsea gibi takımlarda olsam dahi bakacağım isimlerden başka ne istiyorsunuz anlamıyorum, adamın tek başarısı Süper Lig'de şampiyonluk.Milli maçlarda çoğunda sakat, olsa bile milli takımın başarısı yok; bu adamı hangi mantıkla 160-170 CA yapacaksınız.Akıl mantık almaz bir kere, Ramos'a Alves'e yazık.Şimdi adamı tek değerlendir takımla değerlendirme diyeceksiniz, adam Tr liginde oynuyor, büyük ligde bu performansı gösterse tamam ama ligin kalitesi belli; tabii ki ona göre olacak proflili.Ancak siz GG'den bir Alves profili olmasını falan bekliyorsunuz heralde...

Volkan konusunda, zaten beğenmediğim bir kaleci birde ilk 5'teymiş yuh artık.Bu konuya hiç girmeyelim...

Alex'in AMC özelliklerine bir bakın, fiziksel özellikleri hariç 17-18'den aşağı özelliği yok :)

Dia'yı çok bilmiyorum, ama Sercan'ın profiline bir bakın bakalım ikinci lig takımı yönetsem alıp oynatmam o derece profil olmuş; Dia ile Sercan çok kıyaslanmıştı o yüzden söyledim bunu...

vedat1987
10.Ekim.2011, 01:47
He canım tabi GG penaltı yaptırdı diye kazma olsun ama muz orta açıp gol attırınca H.Balta süper olsun...Sen adamın kaburgalarını kır, sonra da bi şeyi yok diye yolla...Adam 5 hafta sonra 1 maça çıkıp 3 gün sonra da milli takımda dünyanın en iyi 2. milli takımına karşı oynasın, tek bir hatasıyla eleştir...Oh ne ala memleket...
İşte antu kafası tamda bu. Tutup yine birtek Fenerli oyuncu eleştirisini gördü adam. Hakikaten bravo. Algıda seçicilik olsa anlarımda artık aştınız kendinizi isim koyamıyorum. Hakan Balta süper diyen kim nerede bilmiyorum uzun olur diye yazmadım diyede eklemişim halbuki.

caalar
http://img.ie/images/a3141.jpg (http://img.ie/)

agility 15 biraz fazla olmamış mı sanki ? sadece bir yorum =))

FBUnited
Bu arada beğenmediğiniz Emre için geçen sene Mesut "Rahatlıkla Real Madrid'de oynayabilecek bir oyuncu" demişti..Neyse, bunu yapan da insan ama bazı şeylere de insan sinirleniyor...

vedat1987
10.Ekim.2011, 01:49
Ayrıyeten şunu söylemek istiyorum..Türk futbolunun ne basarısı var diyenler, Belçika'nın ne gibi başarısı var son 12112412412 yılda?? Adamlar maaşallah Emre'nin hoşafa çevirdiği Fellaini, Defour'u Xavi gibi yapıyor...Van den Borre gibileri de cabası...
Komik olma o ülkenin oyuncuları Arsenal, Bayern Munıh, Manchester Cıty, Chelsea gibi takımlarda oynuyorlar.

europeanconquer
10.Ekim.2011, 01:50
Beğenmiyorsanız oynamayın kardeşim.Araştırmacılarda keyfine göre yapmıyor puanlamayı.Senin 5-10 maç izlediğin futbolcuyu onlar 20 maç izliyor.Lütfen biraz yaptıkları işe saygı gösterin.Eleştirecekseniz oyuncunun profilini başka bir oyuncuyla karşılaştırmayın.

FBUnited
10.Ekim.2011, 01:51
Komik olma o ülkenin oyuncuları Arsenal, Bayern Munıh, Manchester Cıty, Chelsea gibi takımlarda oynuyorlar.

Ya zaten hepsi Arsenal, Barca, Chelsea'den bitti...

Fellaini Everton'a giderken de Xavi gibiydi...Witsel ve Defour 3-4 senedir Xavi gibi..Daha yeni gittiler...Orada oynuyorlar müthiş olacaklar, Fenerbahçe'de Beşiktaş'ta oynuyor diye kötü olacak??

FBUnited
10.Ekim.2011, 01:52
Beğenmiyorsanız oynamayın kardeşim.Araştırmacılarda keyfine göre yapmıyor puanlamayı.Senin 5-10 maç izlediğin futbolcuyu onlar 20 maç izliyor.Lütfen biraz yaptıkları işe saygı gösterin.Eleştirecekseniz oyuncunun profilini başka bir oyuncuyla karşılaştırmayın.

Ben son 5 senedir bütün maçlara gidiyorum...Şu yorumu da yapmasanız şaşırırım zaten...Her maça gidiyorlarmış...Onlar gidiyor, itiraz edenler gitmiyor...

Deus Dominus
10.Ekim.2011, 01:54
Fellaini 15 milyon £'a Everton'a gitmişti yanlış hatırlamıyorsam, Defour bu sezon Porto'ya transfer oldu. Axel Witsel Benfica'ya gitti. Kompany Man.City'de oynuyor, Lukaku Chelsea'nin yeni göz bebeği. Eden Hazard için birbirine girecek büyük takımlar...Neyini küçümsüyorsun Belçika'nın?

FBUnited
10.Ekim.2011, 01:56
Fellaini 15 milyon £'a Everton'a gitmişti yanlış hatırlamıyorsam, Defour bu sezon Porto'ya transfer oldu. Axel Witsel Benfica'ya gitti. Kompany Man.City'de oynuyor, Lukaku Chelsea'nin yeni göz bebeği. Neyini küçümsüyorsun Belçika'nın?

Ya ne dediğini kendin de bilmiyorsun..Milli takımlarda başarısız diyip, üstüne bizden 100 kat başarısız bir milli takımın oyuncularının iyi olması normal diyorsun...

Emenike bize 7 milyon euroya transfer olduğunda kazmaydı, kazıktı, mallıktı, 10'a Spartak'a gidince müthiş futbolcu oldu onu diyenler için...

anil luque
10.Ekim.2011, 01:56
Vermaelen Arsenal'de , Vertonghen geleceğin en iyi stoperlerinden biri yine es geçmemek lazım.

Aşk-ı Şehir
10.Ekim.2011, 01:57
İyiki Messi Fenerbahçe'de felan değil. :D Yoksa onunda bir değerine takılıp sayfalarca giydirirdiniz Cengiz abiye. :)

Deus Dominus
Emenike benim için Karabük'te oynarkende müthiş futbolcuydu, Permier Lig kalitesindeydi, şimdi de aynı...

FBUnited
Ya harbi anlama zorluğu çekiyor bazıları..Oyuncuların kötü olmasını milli takımın performansına bağlayanlara "Ozaman neden Belçikalı oyunculara laf etmiyorsunuz?" diyorum...Onlar niye bu kadar kötüler madem mükemmel profilleri var?

europeanconquer
10.Ekim.2011, 02:00
Ben son 5 senedir bütün maçlara gidiyorum...Şu yorumu da yapmasanız şaşırırım zaten...Her maça gidiyorlarmış...Onlar gidiyor, itiraz edenler gitmiyor...

Son 5 senedir Fenerbahçe maçından başka maça gittin mi ? Maça gidiyorlar diye bir şey demedim ben.Anyayı Konya anlama.İnternet ve televizyondan maçları izleyebilirler.Maça gittiklerinde ellerine not kağıdı alıp bu böyle şu böyle yapacaklarınıda sanmıyorum.Verdikleri paraya yazık olur.Oyuncuların herbirine puan vermek için maça gitmek zaten aşırı zor olur.İnternet ve televizyon aracılığıyla tekrar maçları izlerler.

vedat1987
10.Ekim.2011, 02:00
Ya harbi anlama zorluğu çekiyor bazıları..Oyuncuların kötü olmasını milli takımın performansına bağlayanlara "Ozaman neden Belçikalı oyunculara laf etmiyorsunuz?" diyorum...Onlar niye bu kadar kötüler madem mükemmel profilleri var?
İyi milli takıma bağlamayalımda senin çok övdüğün oyuncular kulüp takımlarında şampiyonlar ligi mi kazandılar neyi savunuyorsun arkadaşım. Gökhan Gönüllü, Emre'li Fenerbahçe geçen sene şampiyonlar ligi finalinde milan'la mı oynadı da bizim mi haberimiz yok?

Deus Dominus
10.Ekim.2011, 02:01
Kim diyor onu ya? ben kaçırdım galiba :) Öyle şey mi olur, Bireysel olarak baktığında ne kadar yetenekli olsalar da futbol takım oyunu. Messi Barcelona'da oynadığı oyunun yarısını oynayabiliyor mu Arjantin milli takımında mesela. O oyuncular gerçekten mental açıdan iyi oldukları için kariyerlerini daha büyük liglerde takımlarda devam ettiriyorlar. Türk oyuncularımız genelde teknik olarak iyi ama zihinsel ve fiziksel olarak daha düşükler.

FBUnited
10.Ekim.2011, 02:01
İyi milli takıma bağlamayalımda senin çok övdüğün oyuncular kulüp takımlarında şampiyonlar ligi mi kazandılar neyi savunuyorsun arkadaşım. Gökhan Gönüllü, Emre'li Fenerbahçe geçen sene şampiyonlar ligi finalinde milan'la mı oynadı da bizim mi haberimiz yok?

Bir takımda 2 oyuncu çok iyiyse şamp. ligini mi kazanması gerekiyor?

vedat1987
10.Ekim.2011, 02:04
Bir takımda 2 oyuncu çok iyiyse şamp. ligini mi kazanması gerekiyor?
Bak güzel kardeşim bir takımda 2 oyuncu çok iyiyse şampiyonlar ligi kazanacak diye bir kural yok tabiki ama madem o kadar iyiler 2 maç kazanıp 2. tura falan çıkarlar. Baktılar o da olmuyor 10 senedir o takımda kalmayıp bu 2 büyük futbolcu ya bunlar tutar büyük liglerin büyük takımlarına giderler. Kapiş?

Deus Dominus
Konu çok farklı yerlere gitmeye başladı, arkadaşlar muhabbetinize (!) doyum olmuyor :D ben kaçtım, yarın 8'de iş başı :D iyi geceler. Datlı rüyalar.

FBUnited
Elalem Razvan Rat'ı worldwide reputationda yapar, ama biz Emre'nin şu lanet olası top kapması niye 13 diyince futboldan anlamayız...

FBUnited
10.Ekim.2011, 02:06
Bak güzel kardeşim bir takımda 2 oyuncu çok iyiyse şampiyonlar ligi kazanacak diye bir kural yok tabiki ama madem o kadar iyiler 2 maç kazanıp 2. tura falan çıkarlar. Baktılar o da olmuyor 10 senedir o takımda kalmayıp bu 2 büyük futbolcu ya bunlar tutar büyük liglerin büyük takımlarına giderler. Kapiş?

Sana göre Srna'nın Real Madrid'e gitmesi gerekiyordu 5 yıl önce...

vedat1987
10.Ekim.2011, 02:09
Elalem Razvan Rat'ı worldwide reputationda yapar, ama biz Emre'nin şu lanet olası top kapması niye 13 diyince futboldan anlamayız...
Futboldan anlamıyorsun diyen yok at gözlüğünü çıkarman gerekir. Ayrıca eğer Razvan Rat worldwıde ise bu yapanların problemi Fenerbahçe araştırmacısının değil.

He bencede hatalar yok değil. Arda'nın öncelikli mevkiini 2 yıldır amc yapan adamla ben futbol adına diyaloğa dahi girmem mesela.

vedat1987
10.Ekim.2011, 02:10
Sana göre Srna'nın Real Madrid'e gitmesi gerekiyordu 5 yıl önce...
Srna takımında kaptan ve Uefa Kupasını sizin stadyumda kaldırdı onu geç başka örnek ver.

FBUnited
10.Ekim.2011, 02:13
Srna takımında kaptan ve Uefa Kupasını sizin stadyumda kaldırdı onu geç başka örnek ver.

Ne alaka? Ozaman Celtic, Alaves, Metalist falan dünya çapında senin gözünde...

Sen beni anlamak istemiyorsun sadece...Ben Emre neden Xavi gibi değil demiyorum...Emre çalışkan bi adam, müthiş top kapar, şok pres yapar, sezgileri müthiştir ama oyunda neden 13? Onu soruyorum...Ben hızı-hızlanması 20 olsun, natural fitnessi 19 olsun demiyorum..Olması gerekeni söylüyorum...Geçen sene de DMC yapmıştı aynı kişi ve bizi ikna etmeye çalışıyordu..Gel gör ki 4 gün sonra MC yaptı tekrar...

FBUnited
10.Ekim.2011, 02:15
Arda'yı AMC yapanla futbol konuşmam diyorsun ama bize Emre'yi DMC yapana saygı göster diyorsunuz...Bunda bi çelişki var...Neyse oyun çıksın artık bakacağız...Kimseye aşağılamada bulunmuyorum ama siz antu mantu, at gözlüğü falan diyerek basitlik yapıyorsunuz...

vedat1987
10.Ekim.2011, 02:17
Ne alaka? Ozaman Celtic, Alaves, Metalist falan dünya çapında senin gözünde...

Sen beni anlamak istemiyorsun sadece...Ben Emre neden Xavi gibi değil demiyorum...Emre çalışkan bi adam, müthiş top kapar, şok pres yapar, sezgileri müthiştir ama oyunda neden 13? Onu soruyorum...Ben hızı-hızlanması 20 olsun, natural fitnessi 19 olsun demiyorum..Olması gerekeni söylüyorum...Geçen sene de DMC yapmıştı aynı kişi ve bizi ikna etmeye çalışıyordu..Gel gör ki 4 gün sonra MC yaptı tekrar...
Girdiğim mesajlara bakarsan bu konuda yanlış düşündüğünü söylediğimi göremessin. Ben genel olarak söylüyorum Fenerbahçelilerin hersene takımlarının şişirilmesini istediğinden şikayetçiyim. Yani size kalsa gerçekten ortaya Fenerbahçe eşittir Barcelona çıkar. Özellikle forumda dolaşan hazırlanmış bir Gökhan Gönül profili var ki ben öyle bir sağ bek görmedim oyunda bugüne kadar :)

FBUnited
10.Ekim.2011, 02:19
Neyse iyi geceler herkese...Tartıştık gece gece... :)

kalemci
10.Ekim.2011, 02:49
Emre'nin profili bu olsun demişti bi arkadaş Sigames'in forumunda.

Anticipation 19
Work Rate 17
Tackling 15
Composure 16
Dribling 16
Passing 16
First touch 16
Finishing 14
Off the ball 16
Concentration 19-20
Penalty 18

Sigames'in forumundaki resmi yöneticiler bile Emre iyi fakat dünyanın en iyisi olacak kadar iyi değil demişti. yanlış hatırlamıyorsam.

Hatta aynı arkadaş Türkiye'de ki en iyi ve ünlü oyuncu listesi yapmıştı.Nuri'nin 4, Arda'nın 5, Hamit'in 6. olarak gösterdiği listede Emre'yi 1.yapmıştı.

Daha bir çok şey söylemişti ama aklımda kalanlar bunlar.

Şimdi sende bu arkadaş gibi objektif ( ! ) mi bakıyorsun yoksa taraftar gözüyle mi inceliyorsun ?

demirhanmurat38
10.Ekim.2011, 02:56
insanlar neden bu kadar sayılara takılıyor anlayamıyorum. ben transfer yaparken adamın tacklingi 13müş 15 değilmiş almayım diye bakmıyorum. sayılarla bu kadar kafayı meşgul etmemek gerek. kaldı ki sayılar herkesin de bildiğin gibi her şeyi belli etmiyor. zaten oyun ve yamalar çıktıktan en fazla bi hafta sonra bu seneki oyunun süperstarları forumlarda dolaşmaya başlar. herkes de o oyuncuları takımlarına toplar. bu kadar tartışmak yerine oyundan zevk almaya taktik ve antrenman ayarlamaya çalışmak daha doğru geliyor. sonuçta sadece bir oyun bu. önceki sayfalarda dendiği gibi teknik 15 yerine 16 olunca oyuncuda çok büyük gelişmeler olmayacak. ben oyundan zevk almak istiyorum ve umarım bu konuda da bu sene de yanılmam. oyunda emeği geçen herkese teşekkürler.

rcrdnh
10.Ekim.2011, 03:03
Muhammet'in pa sı kaç acaba ? yönetici abilerimizden biri söyleyebilir mi ?

çok merak ediyorum bildiğiniz gibi değil. uyku uyuyamıyorum

Cengo
10.Ekim.2011, 05:23
ivanovic bir sağ bek.

Branislav Ivanovic stoper asıllı bir oyuncu ama kademe anlayışı çok iyi olduğu için, çok mücadeleci bir oyuncu olduğu için sağ bek oynatılıyor Chelsea'de. Hücum gücü Bosingwa'nın çok çok altında. Rusya'da saf bir stoper oyuncusuydu, hatta az da olsa ön libero da oynatılıyordu. Chelsea'nin John Terry ve David Luiz gibi kaliteli 2 stoperi olunca, Bosingwa'nın formsuzluğu ile sağ beke geçti ve bırakmadı. Ferreira'yı da hiç beğenmiyorum, fizik kuvveti ile stoper olması gerekirken yıllardır sağ bek oynuyor. Onun da hücum gücü oldukça zayıf. Kısacası Chelsea'nin aslında formda ve sağlam bir hücum bekine ihtitacı var. Dünyada kaliteli sol bek yokken en iyisi Ashley Cole'a sahip olup sağ bek bulamamak da oldukça komik bir durum.

Dennis Bergkamp
10.Ekim.2011, 05:36
Branislav Ivanovic stoper asıllı bir oyuncu ama kademe anlayışı çok iyi olduğu için, çok mücadeleci bir oyuncu olduğu için sağ bek oynatılıyor Chelsea'de. Hücum gücü Bosingwa'nın çok çok altında. Rusya'da saf bir stoper oyuncusuydu, hatta az da olsa ön libero da oynatılıyordu. Chelsea'nin John Terry ve David Luiz gibi kaliteli 2 stoperi olunca, Bosingwa'nın formsuzluğu ile sağ beke geçti ve bırakmadı. Ferreira'yı da hiç beğenmiyorum, fizik kuvveti ile stoper olması gerekirken yıllardır sağ bek oynuyor. Onun da hücum gücü oldukça zayıf. Kısacası Chelsea'nin aslında formda ve sağlam bir hücum bekine ihtitacı var. Dünyada kaliteli sol bek yokken en iyisi Ashley Cole'a sahip olup sağ bek bulamamak da oldukça komik bir durum.

Konuyla alakasız ama Chelsea'nın hicumcu bek aradığını zannetmiyorum.Nasıl ki Barcelona sağda hücum gücü defans gücünden yüksek Alves'i oynatıp solda da hücum yönü kısıtlı ama mükemmel defansif özelliklere sahip Abidal'i oynatıyorsa Chelsea'da solda hücum gücü yüksek olan Cole'u oynatırken sağda daha defansif olan İvanovic'i oynatıyor böylece dengeyi sağlamış oluyorlar.

BaGa TaRKaN
10.Ekim.2011, 10:45
Fellaini 15 milyon £'a Everton'a gitmişti yanlış hatırlamıyorsam, Defour bu sezon Porto'ya transfer oldu. Axel Witsel Benfica'ya gitti. Kompany Man.City'de oynuyor, Lukaku Chelsea'nin yeni göz bebeği. Eden Hazard için birbirine girecek büyük takımlar...Neyini küçümsüyorsun Belçika'nın?

Ya ne dediğini kendin de bilmiyorsun..Milli takımlarda başarısız diyip, üstüne bizden 100 kat başarısız bir milli takımın oyuncularının iyi olması normal diyorsun...

Emenike bize 7 milyon euroya transfer olduğunda kazmaydı, kazıktı, mallıktı, 10'a Spartak'a gidince müthiş futbolcu oldu onu diyenler için...

C.Ronalda, Lionel Messi ve İkiside Milli Takımlarının ve Kulüplerinin Göz Nuru, Dünyanın Gıptayla ve Zevkle İzlediği 2 İnsanüstü Oyuncuları. Şimdi Milli Takım Üzerinden Tartışmak Boş Konuşmaktan Öteye Geçemez. Biri Portekiz, Biri Arjantin Ne Verdiler Milli Takımda Bu 2 İnsanüstü Oyuncular ve de Naptılar. Yersiz ve Anlamsız Bir Karşılaştırma Olur. Kısacası Uzun Lafın Kısası Yetenekli ve Kaliteli İyi Adam Her Yerde Kendini Belli Eder İsterse Yeni Zellanda da Olsun İyi ve Süper Oyuncu Her Zaman Açığa Bir Şekilde Çıkar. Bunun Ligle Falan Alakası Yoktur.

FBUnited
10.Ekim.2011, 11:20
C.Ronalda, Lionel Messi ve İkiside Milli Takımlarının ve Kulüplerinin Göz Nuru, Dünyanın Gıptayla ve Zevkle İzlediği 2 İnsanüstü Oyuncuları. Şimdi Milli Takım Üzerinden Tartışmak Boş Konuşmaktan Öteye Geçemez. Biri Portekiz, Biri Arjantin Ne Verdiler Milli Takımda Bu 2 İnsanüstü Oyuncular ve de Naptılar. Yersiz ve Anlamsız Bir Karşılaştırma Olur. Kısacası Uzun Lafın Kısası Yetenekli ve Kaliteli İyi Adam Her Yerde Kendini Belli Eder İsterse Yeni Zellanda da Olsun İyi ve Süper Oyuncu Her Zaman Açığa Bir Şekilde Çıkar. Bunun Ligle Falan Alakası Yoktur.

Milli takım kıyaslamasını başlatan ben değilim...Ben Emre'nin tackling ve WR neden 13 dediğimde birinin bana cevabı "Türk oyuncular milli takımda bla bla"....Ben söylemişim gibi çeviriyorsunuz üstüne...Türk oyunculara gelince bizim başarımız mı var ki diyenler, Belçikalı, Arjantinli oyuncular olunca farklı konuşuyor...Hatta biri GG'ü Almanya maçında penaltı yaptırdı diye kötü ilan etmişti...Hatta Perpetua Emre'nin konsantrasyonunun düşük olmasını Azerbaycan'dan yediğimiz gole bağlamıştı...Anlatabiliyormuyum?

FBUnited
10.Ekim.2011, 11:38

Anticipation 19
Work Rate 17
Tackling 15
Composure 16
Dribling 16
Passing 16
First touch 16
Finishing 14
Off the ball 16
Concentration 19-20
Penalty 18

Sigames'in forumundaki resmi yöneticiler bile Emre iyi fakat dünyanın en iyisi olacak kadar iyi değil demişti. yanlış hatırlamıyorsam.

Hatta aynı arkadaş Türkiye'de ki en iyi ve ünlü oyuncu listesi yapmıştı.Nuri'nin 4, Arda'nın 5, Hamit'in 6. olarak gösterdiği listede Emre'yi 1.yapmıştı.

Şimdi sende bu arkadaş gibi objektif ( ! ) mi bakıyorsun yoksa taraftar gözüyle mi inceliyorsun ?

Yukarda yazanların hangisi sana abartı geldi ve kaç olması gerekiyor?

Belki penaltı 15, Concentration 17, Finishing 10-11, off the ball 15 olabilir...Ama geri kalanında bi abartı görmüyorum..

Emre Newcastle'da oynarken driblingi 17'ydi, Türkiye'ye gelince 13 oldu...Nasıl oluyor bu?

FBUnited
10.Ekim.2011, 12:44
Eeee Perpetua hani WR için 13 km koşması gerekiyordu Emre'nin? S.İnan'ın WR 14?? Hani Belçika ve Almanya gibi tempolu maçlarda dili dışarı çıkıp 2. yarının başlarında alınan adam...Bu mu yani? S.İnan mı Emre'den daha çok çalışıyor, koşuyor? Bırak allah aşkına...Siz kimi kandırıyorsunuz...Şimdi Bremen Mızıkacıları...

Aşk-ı Şehir
10.Ekim.2011, 12:46
Selçuk İnan'ın şu profile laf ediyosanız Allah affetmez. Taraflı tarafsız herkese göre geçen senenin en iyi orta alan oyuncusuydu Selçuk. Hatta Şenol Güneş takımın başına geçtiğinden beri olağanüstü bir performans sergiliyodu ve bu profil gayet doğal...

FBUnited
10.Ekim.2011, 12:46
Emre'nin finishingi 9'dan fazla olmalı derken, Emre her maç gol mü atıyor diyen adam git S.İnan'ınkine bak!!!

caner485
10.Ekim.2011, 12:47
Eeee Perpetua hani WR için 13 km koşması gerekiyordu Emre'nin? S.İnan'ın WR 14?? Hani Belçika ve Almanya gibi tempolu maçlarda dili dışarı çıkıp 2. yarının başlarında alınan adam...Bu mu yani? S.İnan mı Emre'den daha çok çalışıyor, koşuyor? Bırak allah aşkına...Siz kimi kandırıyorsunuz...Şimdi Bremen Mızıkacıları...

of arkadasım amma uzattın ya beğenmıyosan oyun cıkınca gir edıtore 20 yap yaa ne dolduruyosun sayfalarca emre mere die gs de iken kufur ederdınız sımdı reyiz oldu sıze gelınce allahım ya boş boş laf yapıyosunuz. beğenmıyosan alma oynama oyunu gercekcı bulmuyosun madem yeter yaa bu ne sayfalarca aynı tartışma ...

FBUnited
10.Ekim.2011, 12:48
Selçuk İnan'ın şu profile laf ediyosanız Allah affetmez. Taraflı tarafsız herkese göre geçen senenin en iyi orta alan oyuncusuydu Selçuk. Hatta Şenol Güneş takımın başına geçtiğinden beri olağanüstü bir performans sergiliyodu ve bu profil gayet doğal...

Ben S.İnan'a laf etmiyorum...Creativitysi düşük bile olmuş ama bana Emre her maç 11 km koşuyor, o yüzden 13 diyen adamlar S.İnan'ın WR'tini 14 yapıyor..İkisinin de top kapması 13? Nasıl oluyor bu? S.İnan mı Emre gibi top kapıyor?

FBUnited
10.Ekim.2011, 13:11
http://img.ie/ba24c.jpg

perpetua
10.Ekim.2011, 13:15
Cok iyi GG ile Serkan Balcı'nın benzer profillere sahip olması düşündürücü...Bana yine CA PA falan diyeceksin...Madem daha iyi oyuncu neden profilleri bu kadar benzer?

Soyle cevap vereyim.

Butun ozellikleri 16 olan bir oyuncunun CA'si 200'dur

Butun ozellikleri 15 olan bir oyuncunun CA'si 180'dir.

Butun ozellikleri 14 olan bir oyuncunun CA'si 160'dir.

Bir oyuncunun butun ozelliklerine editor'den 16 girip, CA'yi 160 verirseniz, hemen hemen butun ozelliklerin oyun tarafindan 14 civarina dusuruldugunu gorursunuz. Bunun nedeni de CA ile ozellikler arasinda bir matematiksel iliski olmasi. Oyun, bellirli bir CA icin, toplamda belirli bir seviyede ozelliklerin verilmesine izin veriyor sadece. CA da, oyuncu ozelliklerinin agirlikli (yani ozelligin oyununun mevkisine onemini goz onunde bulundurarak belirlenen katsayilarla) toplamindan baska bir sey degil.

Her ozellikte 1 puan fark olursa, CA 20 puan fark ediyor (asagi yukari Serkan ile Gokhan'in CA'lari arasindaki fark). O sizin ayni olarak gordugunuz profil de esasinda dunyanin en iyi 16. sag beki ile dunyanin 115. en iyi sag beki arasindaki farki gosteriyor.

perpetua
10.Ekim.2011, 13:21

Emre'ye work rate icin 17 istendiginde bu cevabi vermistim. Agizdan (veya forumdan) dolma yarim yamalak bilgilerle saldiri mi yapacaksin, yoksa tartismak ve belki de birseyler ogrenmek icin mi varsin burada?

BaGa TaRKaN
10.Ekim.2011, 13:48
Son Sürat Devam :D Bu Kavga Bitmez :n:

byariff
10.Ekim.2011, 13:51
selcuk inanin profili gayet iyi olmus korner 15-16 olabilirdi

perpetua
10.Ekim.2011, 13:53

Emre'nin DM olmasinin nedeni cok basit. Daum, 42211 (yani GK, DR, DC, DC, DL, DM, DM, MR, ML, AMC, ST) gibi bir dizilis uyguluyordu Fenerbahce'de. Bu dizilisi oyuna ozellikle eklettik. Emre'nin de bu diziliste yedek kalmamasi, Selcuk ve Christian'in beraber oynamamasi icin DM'yi 20, MC'yi 19 yaptik. Bunlar Mayis ayinda oldu.

Sonra Daum gitti, Aykut Kocaman geldi. Onun da tam ne oynayacagi belli olmadigi icin ozellikle bir degisiklige gidemedik. Ne zaman ki ligde bir kac mac oynandi, Aykut Kocaman'in ne yapacagi belli oldu. O zaman MC'ye donduk. Gerci o kadar da buyuk bir mesele degil. Bir oyuncu mevkisi 20 de olsa, 19 da olsa hemen hemen ayni performansi gosteriyor iki mevkide de. Ama saha icinde secilme konusunda bazen sorun yasaniyor.

Eminim ki Daum kalsa ve o 42211 dizilisinde Emre surekli yedek kalsa, sizin ruhunuz bile duymayacakti cunku Fenerbahce ile oynuyor olacaktiniz. Ama ligdeki diger 17 takim ile oynayanlar icin Emre'nin oynamadigi bir Fenerbahce kolay bir rakip oluverecekti.

Bir karar verirken iste bu dusuncelerin hepsi kafadan geciyor.

Emre'nin tackling'e gelince. Emre ikili mucadelelerde gecen yil 90 dakika basina 1 ile 2 arasinda top kapti. Ote yandan Christian icin bu rakam 4-5 idi. Selcuk icin ise 6-7. Emre'nin top kapmalari genelde rakibin attigi pasta araya girerek topu kapmak. Bunun icin tackling degerinin 1 gramlik bir onemi yok.

Tackling nedir peki?

Block tackling: http://www.youtube.com/watch?v=eO40zHc1NIs&feature=related
Slide tackling: http://www.youtube.com/watch?v=VL7Nil4T4nU

Bunlari yaparken de rakibe faul yapmamak onemli. Arda'nin 12 almasinin nedeni de bu slide tackling isini yaparken hemen hemen hic rakibe dokunmadan, faul yapmadan bunu becerebilmesi. Simdiye kadar 70-80 defa bu hareketi yapip top kaptigini hatirliyorsam, 3-4 defa bunu yaparken faul yaptigini hatirliyorum. Iste bu yuzden Arda'nin dusuk bile olabilir dedim.

Ama Arda genelde bu isi rakip bir takim arkadasi ile karsi karsiya oldugunda, rakibin gerisinden gelerek ve Arda'yi beklemedigi bir anda yapiyor. Bu nedenle de rakibin kendisini hazirlamaya, topu durterek vucudunu top ile Arda arasina koymaya firsati olmuyor. Bu yuzden de 12 yeterli. Ne cok iyi, ne de zayif bir seviyede.

Emre'yi savunmada one cikartan sezileri. Bu sezilerin 15 olmasinin az oldugunu da yukarida yazmistim zaten.

Mesela bu video'nun 20. saniyesinde Emre topu tamamen sezileri ile kapiyor. O sok presi yapabilmesinin nedeni de sezileri zaten. http://www.youtube.com/watch?v=HrLNdes5h_E&feature=fvwrel

Emre Italya ve Ingiltere'de de tackling'e 13 almisti, o zamandan beri de degistirme ihtiyaci duyduracak pek bir sey de gormedik bence.

Ama seziler konusunda Emre'nin cok iyi oldugunu dusunuyorum. Zaten seziler, soguk kanlilik, kararlar gibi ozellikler bir nevi oyuncunun tecrubesinin gostergesi. Emre de cok tecrubeli bir futbolcu, bunu kimse inkar edemez saniyorum.

BaGa TaRKaN
10.Ekim.2011, 13:53
selcuk inanin profili gayet iyi olmus korner 15-16 olabilirdi

Bir de Sen Başlama Arif :D Yeterince Şikayet Eden Var, Sen İddaaya Odaklan Bari :zuhaha

byariff
10.Ekim.2011, 14:00
Bir de Sen Başlama Arif :D Yeterince Şikayet Eden Var, Sen İddaaya Odaklan Bari :zuhaha

ahaha :D bu aralar pek mac yok aga sali ve carsambayi bekliyorum :D

sui generis
10.Ekim.2011, 14:20
hayır benim anlamadığım adamın yazdığı bu kadar şeye 'istemiyorsan oynama, size özel antu yaması yapsınlar, sitede istemiyorum böyle kişi vs. söylemleri'.. hayır sen ya da ben kim oluyoruz ki bir kişiyi burada istemiyoruz ya da böyle ağır hakaretlerde bulunuyorsunuz..

evet; çok geç gelmiş.. zamanında gelip inceleme bölümüne itirazlarını yapması gerekirdi..

Perpetua herkesin sorusunu gayet iyi açıklıyor. o diğer yorumlara ne gerek var...

perpetua
10.Ekim.2011, 14:34
hayır benim anlamadığım adamın yazdığı bu kadar şeye 'istemiyorsan oynama, size özel antu yaması yapsınlar, sitede istemiyorum böyle kişi vs. söylemleri'.. hayır sen ya da ben kim oluyoruz ki bir kişiyi burada istemiyoruz ya da böyle ağır hakaretlerde bulunuyorsunuz..

Nedenini tahmin edebiliyorum. Bu forumlarda uzun bir suredir bulunan arkadaslar, agresif tavirlarin bir ise yaramadigini, tepki cektigini bilirler. Maalesef son 3 gundur ozellikle Fenerbahce taraftari olan arkadaslar bu forumlarin adabini pek bilmeden burada oldukca agresif bir tavir sergiliyor.

Her zaman guzellikle soru sorarak, bir ozellige neden belli bir puan verildigini anlamaya calisarak yaklasan arkadaslar bu forumlarda gosterdikleri medeni tavirin karsiligini medeni bir sekilde cevap alarak bulmuslardir.

Mesele antu degil. Mesele bu forumlarda nasil davranacagini anlamadan buraya gelip, baska forumlarda normal karsilanan ama burada hos karsilanmayan davranislari sergilemeleri.

sui generis
10.Ekim.2011, 14:39
Nedenini tahmin edebiliyorum. Bu forumlarda uzun bir suredir bulunan arkadaslar, agresif tavirlarin bir ise yaramadigini, tepki cektigini bilirler. Maalesef son 3 gundur ozellikle Fenerbahce taraftari olan arkadaslar bu forumlarin adabini pek bilmeden burada oldukca agresif bir tavir sergiliyor.

Her zaman guzellikle soru sorarak, bir ozellige neden belli bir puan verildigini anlamaya calisarak yaklasan arkadaslar bu forumlarda gosterdikleri medeni tavirin karsiligini medeni bir sekilde cevap alarak bulmuslardir.

Mesele antu degil. Mesele bu forumlarda nasil davranacagini anlamadan buraya gelip, baska forumlarda normal karsilanan ama burada hos karsilanmayan davranislari sergilemeleri.

hayır, benim dediğim o değil. karşı tarafta hakaret tarzında mesajlar yazıyor bu arkadaşlara.. ben diğerlerinin üslubuna doğru demedim ama onlara itiraz edenler daha ağır konuşuyorlar..

RasAnt
10.Ekim.2011, 14:44
Selçuk İnan profili buysa yerinde olmuş geçen seneki performansıyla haketmişti madem bulunabiliyor bu profiller Mehmet Topuz varsa koyabilir misiniz ?

perpetua
10.Ekim.2011, 15:05
hayır, benim dediğim o değil. karşı tarafta hakaret tarzında mesajlar yazıyor bu arkadaşlara.. ben diğerlerinin üslubuna doğru demedim ama onlara itiraz edenler daha ağır konuşuyorlar..

Bence herkesin sakin olmasi ve oyunda verilen degerleri olgunlukla karsilamasi gerekli.

Hatamiz pekala olabilir. Kimse kusursuz degildir. Hatamiz ve eksiklerimiz olabilecegini dusunmesek, ne bu elestirilere cevap veririz, ne de arastirma icin ozel bolumler acariz (bir kac gune arastirma bolumu de acilacak bu arada, veritabaninin bize geri donmesini bekliyoruz). Kimse de bu bolumleri acmamiz icin zorlamiyor zaten bizi.

Hatta elestiriyi bu kadar cok tesvik eden, her takim icin ozel bolumler acan, acilan bolumlerde oyuncu profilleri uzerinde her yonde tartisma olmasi amaciyla oyundaki profillerini konulara asarak oyunu oynayanlardan geridonus bekleyen baska bir arastirma ekibi bulamazsiniz, bildigim kadariyla.

Inaniyorum ki bir kac yildir bu isi yapan ve oyuncu ozellikleri konusunda ortalama bir FM oyuncusundan cok daha fazla bilgisi olan arastirmacilar, herhalde o ortalama bir FM oyuncusundan daha cok analiz etmistir yaptigi profilleri. Bu nedenle beklenilen tek sey saygi. Her yaptigimiz dogru olmayabilir ama yaptigimiz dogrularin, yanlislardan kat kat daha fazla oldugundan eminim.

RasAnt
10.Ekim.2011, 15:28
Birşey sormak istiyorum Volkanın one on ones ı 10 penaltılarda bire bir kalıyor oyuncuyla kaleci.Volkanın penaltılarda iyi olduğunu hepimiz biliyoruz acaba bu 1 e 1 in penaltıya etkisi oluyormu oyun içinde penaltılarda çok kötüde bu yüzden soruyorum

BaGa TaRKaN
10.Ekim.2011, 15:32
Zannetmiyorum, Penaltılarda 1'e 1'in Etkili Olduğunu Daha Çok Konsantrasyon ve Sezgilerle Alakalı Olması Lazım

perpetua
10.Ekim.2011, 15:34
Birşey sormak istiyorum Volkanın one on ones ı 10 penaltılarda bire bir kalıyor oyuncuyla kaleci.Volkanın penaltılarda iyi olduğunu hepimiz biliyoruz acaba bu 1 e 1 in penaltıya etkisi oluyormu oyun içinde penaltılarda çok kötüde bu yüzden soruyorum

Hic ilgisi yok.

Penaltilar icin onemli ozellikler ceviklik, hizlanma ve refleks.

BaGa TaRKaN
10.Ekim.2011, 15:42
Ek Olarak Konsantrasyon ve Sezilerde Önemli Değilmidir Atılacak Yeri İyi Takip Etmesi ve Topu Takip Etmeside Önemli Olması Gerekmez mi? Ondan Sonrada Ani Bir Refleksle Topa Doğru Hamle Yapması Önemli. Tabi Penaltılara Konsantre Olmak da Gerekir

RasAnt
10.Ekim.2011, 15:43
Hic ilgisi yok.

Penaltilar icin onemli ozellikler ceviklik, hizlanma ve refleks.

Anladım saolun hızlanması 11 olsa olur ozaman çeviklik ve reflex özellikleri sağlam hızlanmadan dolayı kurtaramıyor sanırım.

Baga nın dediği gibi konsante eksikliği kurtarışlarda ortaya çıkar gibime geldi oyundada bu özelliği zayıf Volkanın bu yönden bir değerlendirme yapabilir misiniz ?

Varonil
10.Ekim.2011, 15:52
beğenmiyosan gerçekçi bulmuyosan oynamazsın oyunu bu kadar basit wır wır ötmenin anlamı yok ! gecen sene selcuk ıle emrenın ne yaptığı ortada zaten.transfer donemınde gs değıl febe'yi tercih etseydı emre gıbı onuda reyiz yapardın sen ama tarafsız bakçak olursak gecen sene selcuğun emreden daha fazla iş yaptığı ortada eğer ligde sadece febe maçlarını takıp etmedıysen nokta.

Bu tür mesajlara izin veriliyor mu artık bu forumda?

perpetua
10.Ekim.2011, 15:59
Bu tür mesajlara izin veriliyor mu artık bu forumda?

Verilmiyor. Dikkatimizden kacmis. Geregi yapildi.

caner485
10.Ekim.2011, 16:06
günlerdir fanatizm yapan diğer taraftarların sayfalarca yayınlanan mesajlarıda dikkate alınır umarım

hwwwings
10.Ekim.2011, 16:25
@perpetua

Genel olarak araştırma iyi olsa da bence en büyük problem herkesin kendi bakış açısına göre değer vermesi. Örneğin bu konudaki en büyük fark Dia-Sercan(hız, hızlanma) karşılaştırması ve yabancılardan örnek verecek olursak Pique-Terry karşılaştırması(teknik veya pas değeri arasında 1 puan fark var ve bu en kibar tabirle gülünç).

Aynı şekilde İngilizlerle İspanyolların yaratıcılık değerleri arasında da büyük bir fark var. Messi'nin bence gözü kapalı 20 olması gereken yaratıcılığı 17 mi ne, eğer İngilizler Messi'nin profilini yapsa bu değer en kötü 19 olurdu.

Gelmek istediğim nokta, SI yetkilileri bu konu üzerine kafa yoruyor mu, yani bir özellik konusunda bir oyuncuyu en yüksek nokta gösterip puanlamanızı buna göre yapın diyor mu? Yaptıklarını pek düşünmüyorum çünkü ülkeler arasındaki değerlerde büyük farklılıklar var. Eğer bir oyuncunun konsantrasyon değerini verirken Xavi ile kıyaslayın denirse daha gerçekçi değerler verileceğini düşünüyorum.

Ayrıca kaleci değerlerini verirken de gerçeğe göre değil maç motoruna göre değer verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Volkan'dan örnek verirsem, bire bir özelliğinin 10 olması normalde iyi bir değer fakat FM'de her maçta 10 civarı karşı karşıya pozisyon olduğundan bu değer düşük kalabiliyor.

Uzun bir mesaj oldu ve derdimi çok iyi anlatamadım.
Bu konulardaki düşüncelerini merak ediyorum.

hellboy687
10.Ekim.2011, 16:49
oyuncu profillerini selçuk inan'ınkı gibi koyabilir misiniz(özellikle gs oyuncularını)

perpetua
10.Ekim.2011, 16:57
@perpetua

Genel olarak araştırma iyi olsa da bence en büyük problem herkesin kendi bakış açısına göre değer vermesi. Örneğin bu konudaki en büyük fark Dia-Sercan(hız, hızlanma) karşılaştırması ve yabancılardan örnek verecek olursak Pique-Terry karşılaştırması(teknik veya pas değeri arasında 1 puan fark var ve bu en kibar tabirle gülünç).

Aynı şekilde İngilizlerle İspanyolların yaratıcılık değerleri arasında da büyük bir fark var. Messi'nin bence gözü kapalı 20 olması gereken yaratıcılığı 17 mi ne, eğer İngilizler Messi'nin profilini yapsa bu değer en kötü 19 olurdu.

Gelmek istediğim nokta, SI yetkilileri bu konu üzerine kafa yoruyor mu, yani bir özellik konusunda bir oyuncuyu en yüksek nokta gösterip puanlamanızı buna göre yapın diyor mu? Yaptıklarını pek düşünmüyorum çünkü ülkeler arasındaki değerlerde büyük farklılıklar var. Eğer bir oyuncunun konsantrasyon değerini verirken Xavi ile kıyaslayın denirse daha gerçekçi değerler verileceğini düşünüyorum.

Ayrıca kaleci değerlerini verirken de gerçeğe göre değil maç motoruna göre değer verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Volkan'dan örnek verirsem, bire bir özelliğinin 10 olması normalde iyi bir değer fakat FM'de her maçta 10 civarı karşı karşıya pozisyon olduğundan bu değer düşük kalabiliyor.

Uzun bir mesaj oldu ve derdimi çok iyi anlatamadım.
Bu konulardaki düşüncelerini merak ediyorum.

Derdini anladim. :)

Bir kac yonden cevap verecegim bu konuya.

1. Oyuncu ozelliklerinin tanimlari ve anlamlari
Bu konuda her arastirmaci hep yuzde yuz bilgiye sahip olmuyor. Arastirmaci bu isi ne kadar yaparsa, o kadar tecrubeleniyor ve oyuncu degerlerini biraz daha dikkatli bir sekilde yapmaya basliyor. Tabii herkesin de ayni ilgi ve ogrenme istegi ile yaklastigini da varsaymak yanlis olur.

2. Futbola bakis acilari
Tabii herkes farkli. Butun takim tutma onyargilarini ortadan kaldirsan bile, insanlar ayni pozisyonu farkli yorumlayabiliyor. Bu izledikleri maclar icin de gecerli. Ayrica bazilari daha dikkatli izliyor, bazilari ayni dikkatle izlemiyor.

3. Liglerin kuvvetli ve zayif yonlerini goz onunde bulundurarak degerlendirme
Sonucta herkes butun ligleri izlemiyor. Bir cok kisi ya sadece kendi ligini veya sadece kendi takimini izliyor. Diger takimlarla ilgili sadece kendi takimi ile oynadigi maclardan bilgi topluyor.

Mesela bir Man Utd taraftari normalde kendi takimini izler, belki en yakin rakip Chelsea'yi izler, ayni sehirin takimi oldugu icin Man City'yi izler ama gidip de Real Madrid'i, Barcelona'yi bir yilda 2-3 defadan fazla izlemez. Bu nedenle arastirmacilara, hem kendi liglerinin kuvvetli yonlerini, hem de zaaflarini fark ettirmek gerekli. Aksi takdirde bir Ingiliz icin zayif olan guce sahip bir oyuncu, diger ligleri bilmeden degerlendirme yaparsa, guce 5 verebilir. Ama buyuk ihtimalle bu oyuncu Ingiltere'de zayif gorunurken, Yunan liginde bu adamin gucunun 11-12 olmasi gerekir.

Daha once de yazdigim gibi, eskiden sadece CA bazinda degerlendirme yaparken, bu degerlendirmeyi son bir yilda (daha dogrusu Ocak ayindan beri) ozellik bazinda karsilastirmaya gecirmeye basladik. Hala CA bazinda da degerlendirme yapiliyor ama ozellik bazinda da degerlendirmeler basladi. Veritabaninin zamanla daha da dogru bir hale gelebilecegini dusunuyorum.

Sonucta arastirmacilar sadece 3-4 ozellik degerlendirmiyor. Oyle olsa, karsilastirma yapmak daha kolay olurdu ama her bir oyuncunun sadece oyun ozellikleri 60 tane. Sayfaya dokup, karsilastirmaya kalksan en fazla 5-10 oyuncuyu belki degerlendirebilirsin. :)

Not: Mac motoruna gore ozellik vermememiz, bizden ozellikle istenen. Cunku mac motoru bir surumden, diger surume degisiyor hep.

excaliburuA
10.Ekim.2011, 17:05
son 7-8 yılda hiç bir galatasaray maçını kaçırmamış biri olarak bikaç kelam etmek istiyorum; fm 2011 ratingleri hakkında ... amacım sadece fikirlerimi yazıya geçirmek eleştirmek veya etki altında bırakmak değil.

aykut erçetin'in CA'sı oyunda oldukça düşük, yedekte kalsa bile yıllardır galatasaray'ın kalesini korumuş bi adam. çalışma azmi, soğukkanlılık, cesaret gibi zihinsel özellikleri de oldukça düşük.

ufuk ceylan'ın havasal hakimiyeti 18 bu çok şişirilmişti bi özellik geçen sezon yaptığı rezillikler aklıma gelince şaşıyor insan.

umarım gökhan zan'ın fiziksel özellikleri artmıştır. doğal formu 5di. servet'in zıplama-güç gibi fazla şişirilmiş özellikleri düşmeli.

sabri'nin orta açma 14-pas 13 bunlar fazla gelmişti bana.

ayhan'ın tekniksel ve zihinsel özellikleri ne kadar abartılmışsa fiziksel özelliği de bi o kadar kötüydü.

selçuk inan'ın yaratıcılığı 1-2 rakam arttırılabilirdi.(bunu resme bakarak söylüyorum)

milan baros'un sezon başında CAsı 150 iken 147 oldu devre arası. bence bu rakamları hakedecek bi performans göstermedi. çalışma azminin düşmesi çok yerinde olmuş.

bunların haricinde ratingleri genel olarak beğeniyorum, derecelendirme yaparken yapılan emeğe saygı duymak gerekiyor. ben ince eleyip sıkı dokunulduğuna inanıyorum..

malpince
10.Ekim.2011, 17:06

Anticipation 19
Work Rate 17
Tackling 15
Composure 16
Dribling 16
Passing 16
First touch 16
Finishing 14
Off the ball 16
Concentration 19-20
Penalty 18

nuriden emin değilim de ardadan da hamitten de iyi emre...

RasAnt
10.Ekim.2011, 17:06
@perpetua

benim sorumda vardı yukarıda kaçırdınız sanırım onuda cevaplarmısınız acaba ?

malpince
10.Ekim.2011, 17:09

o süper selçuğu oynadığı tek zorlu maçta gördük. falla foş oldu. haa o maçta bir de emreyi gördük... top çıkartamadı selçukla colman o maç... ki kime göre en iyi ortasaha oyuncusuydu merak ettim? emre başmimarlarındandır 18de 17inin.

excaliburuA
10.Ekim.2011, 17:15
bi papua gineli gelse türk futbol hakkında 0 bilgisi olsa emre dünyanın en oyuncusu derdi heralde şu yazılanları okuyunca.. şaka gibi

futureless
10.Ekim.2011, 17:15
perpetua ' nın Emre - Selçuk ve Gökhan - Serkan arasındaki sorularda verdiği cevaplar , sorular benim olmamasına rağmen tatmin etti beni.Ben de oyunda Gökhan'ın mevkisindeki çoğu oyuncuyu araştırdım o sebeple Gökhan'ın profilini yeterli buldum kendimce.Bir Fenerbahçeli olarak öncelikle bizim oyuncularımıza baktım.Açıkcası doğru buldum profilleri.Tebrik ve teşekkürler.

hellboy687
10.Ekim.2011, 17:28
bnm istegime cvp verecek yok mu??(gs oyuncu profillerini grafiksel olarak istemiştim)

Aşk-ı Şehir
10.Ekim.2011, 17:31
o süper selçuğu oynadığı tek zorlu maçta gördük. falla foş oldu. haa o maçta bir de emreyi gördük... top çıkartamadı selçukla colman o maç... ki kime göre en iyi ortasaha oyuncusuydu merak ettim? emre başmimarlarındandır 18de 17inin.

Her futbolcu her maçta çok iyi oynayacak diye bir kaide yok. Emre oynadığı her maçta 10 üzerinden 8lik performans göstermemiştir heralde...

BaGa TaRKaN
10.Ekim.2011, 17:37
Bence Araştırma Konuları ve Oyuncu Profilleri Kilitlensin Artık :)

malpince
10.Ekim.2011, 17:44
Her futbolcu her maçta çok iyi oynayacak diye bir kaide yok. Emre oynadığı her maçta 10 üzerinden 8lik performans göstermemiştir heralde...

volkan iki hata yapınca gelip buraya örnek vermeyi biliyor ama araştırmacılar. ya da yobo 1 hata yapınca konsantrasyonunu 10a düşürmeyi biliyorlar. ikisinden birini yapmayın bir şey denmez size zaten... yobonun profilini ingilizler yapıyormuş ama araştırmacılarımız isterse uyarabilirler bence...

excaliburuA
10.Ekim.2011, 17:46
üslup hep aynı biri gelip 3-4 üyelik almış sürekli nick değiştirip yazıyor kalabalıkmı gözükmek istiyor bilmiyorum ama topicleri meşgul ettiği aşikar

kalemci
10.Ekim.2011, 17:55
volkan iki hata yapınca gelip buraya örnek vermeyi biliyor ama araştırmacılar. ya da yobo 1 hata yapınca konsantrasyonunu 10a düşürmeyi biliyorlar. ikisinden birini yapmayın bir şey denmez size zaten... yobonun profilini ingilizler yapıyormuş ama araştırmacılarımız isterse uyarabilirler bence...

Dostum senden özel bir şey rica edeceğim. Aklında ki Fenerbahçe datasını editorden yapıp buraya koyabilirmisin. Bakalım nasıldır ? Diğer takımlarla karşılaştıralım. İstersen Sigames'in forumuna da koyarız orada da tartışılır.

Ayrıca sana bir tavsiye vermek isterim belki üstüme düşmez ama bence özelliklerin maç dinamiğine etksini bi araştır.

vedat1987
10.Ekim.2011, 17:57
Dostum senden özel bir şey rica edeceğim. Aklında ki Fenerbahçe datasını editorden yapıp buraya koyabilirmisin. Bakalım nasıldır ? Diğer takımlarla karşılaştıralım. İstersen Sigames'in forumuna da koyarız orada da tartışılır.

Ayrıca sana bir tavsiye vermek isterim belki üstüme düşmez ama bence özelliklerin maç dinamiğine etksini bi araştır.
Bu fikre kesinlikle katılıyorum. Beğenmeyen arkadaşlar editörden yapsın kendi takımını bizde görelim ne kadar oyunun içinde olduklarını.

kalemci
10.Ekim.2011, 18:03
Bu arada ben editorden yapsın öyle oynasın manasında demedim. Sadece merak ettim incelemek istedim.

Başka bir arkadaşta Emre için Xavi ve Lamparda yakın özellikler belirlemişti eğer onun dediği gibi olsa oyunun en iyi 5 ortasahasından biri oluyordu.Bu dendiği zaman umrumda değil gerçek Emre oyundaki değil böyle olmalı demişti.

Gökhan Gönül içinde bi profil vardı.Perpetua paylaşmıştı Dani Alves'ten iyi oluyordu :)

malpince
10.Ekim.2011, 18:11
bence emrenin değişmesi gereken özellikleri:

Emre
Corners: 14
Long shots: 15-16
Penaltı:16
Tackling:14-15
Anticipation:17-18
Positionin:14
Work rate: 15-16
Stamina:14
Finishing:10-11
Belki de acclerition da +1lik bir artış.

diğerlerini de yapardım da şimdi pc başından kalkıyorum boş zamanım olursa gelir koyarım. buna xavi diyecekler varsa xaviyi aynı emrenin profili + benim değiştirdiğim özellikleri yaparak oynasın editorden...

Redrum
10.Ekim.2011, 18:13
İşte Xavi'nin kornerleri 25 yapılamadığı için, 20 üzerinden karşılaştırmaya dayalı bir sistem yapılmış football manager de zaten, bunun neresini anlamıyorsunuz?

Aşk-ı Şehir
10.Ekim.2011, 18:13

Ya tamam sen haklısın tamam. ;)

vedat1987
10.Ekim.2011, 18:14

Emre

diğerlerini de yapardım da şimdi pc başından kalkıyorum boş zamanım olursa gelir koyarım. buna xavi diyecekler varsa xaviyi aynı emrenin profili + benim değiştirdiğim özellikleri yaparak oynasın editorden...
Sadece meraktan soruyorum bu adamda fazla bulduğunuz hiç özellik yok mu? 31 yaşına da geldi artık sonuçta.

kalemci
10.Ekim.2011, 18:17

Emre

Dostum görüşüne saygılıyım ama bu genel olarak Emre değil ki, Emre böyle olsaydı Türkiye liginde durmazdı hatta şuanda hala Inter'de olur bizde Sneijder, Cambiasso, Emre ortasahasını izlerdik.

Senin istediğin gibi yapılsaydı profiller oyuncuların en iyi oynadığı maçlar göz önünde tutulurdu sadece Q7 tarzı adamlarda 20ler havada uçuşuyor olurdu.

Bordo61Mavi
10.Ekim.2011, 18:42
Trabzonspor bi onceki seride financialy cok kotuydu, kimseyi alip satmasan bile sen sonunda zarar ediyordu. Bunda herhangi bi degisiklik oldumu cunki suanda Trabzonsporun mali yapisi cok daha guclendi.

Ketchaup
10.Ekim.2011, 18:54

konu açıldığından beri sürekli takipçisiyim. bir sürü saçma post okudum hiç cevap yazmadım ama burda dayanamayacağım artık :)

sana kalsa bütün oyuncu profillerini fenerbahçe'ye karşı gösterdiği performasa göre oluşturacaksın herhalde. Onur Kıvrak hariç tabi :)

perpetua
10.Ekim.2011, 18:58
Trabzonspor bi onceki seride financialy cok kotuydu, kimseyi alip satmasan bile sen sonunda zarar ediyordu. Bunda herhangi bi degisiklik oldumu cunki suanda Trabzonsporun mali yapisi cok daha guclendi.

Tabii ilk sezon Sampiyonlar ligi gelirleri cok rahatlatacaktir oyunda Trabzonspor'u.

Benim testlerde gordugum kadariyla, en azindan ilk sezon finansal olarak refahta. Ilerleyen sezonlari ise, o gelen paranin nasil kullanilacagi belirleyecek (mesela yuksek maliyetli oyunculari alip, sampiyonlar ligine tekrar katilamazsa Trabzonspor zorlanir).

Bordo61Mavi
10.Ekim.2011, 19:08
Tabii ilk sezon Sampiyonlar ligi gelirleri cok rahatlatacaktir oyunda Trabzonspor'u.

Benim testlerde gordugum kadariyla, en azindan ilk sezon finansal olarak refahta. Ilerleyen sezonlari ise, o gelen paranin nasil kullanilacagi belirleyecek (mesela yuksek maliyetli oyunculari alip, sampiyonlar ligine tekrar katilamazsa Trabzonspor zorlanir).

Yani hocam Sampiyonlar ligine katildigi surece sorun olmaz diyorsun :) Buda gecen seneden iyidir.

perpetua
10.Ekim.2011, 19:18
Yani hocam Sampiyonlar ligine katildigi surece sorun olmaz diyorsun :) Buda gecen seneden iyidir.

Oyle diyorum ama yine de dikkat etmen lazim. Trabzon cok yuksek bir butceye sahip bir takim degil. Bu yil da cok akillica transferler yapti, buyuk paralar odemeden. Yanilmiyorsam odenen en yuksek maas 1.7 milyon Euro, o da Zokora.

3-4 oyuncuyla 2.5 milyon Euro maas ile sozlesme yaparsan o butce yetmemeye baslayacaktir.

excaliburuA
10.Ekim.2011, 19:36
Oyle diyorum ama yine de dikkat etmen lazim. Trabzon cok yuksek bir butceye sahip bir takim degil. Bu yil da cok akillica transferler yapti, buyuk paralar odemeden. Yanilmiyorsam odenen en yuksek maas 1.7 milyon Euro, o da Zokora.

3-4 oyuncuyla 2.5 milyon Euro maas ile sozlesme yaparsan o butce yetmemeye baslayacaktir.

bence yanlışın var hocam, bu sezon verdiği bonservisler;

celutska: € 1 milyon

mierzejewski: € 5.2 milyon

zokora: € 5 milyon

paulo henrique: € 3.7 milyon

bu futbolcular ŞL ile ilgili karar açıklanmadan transfer edildi ve bence şl de oynamayan bi takım sadece bonservis için 15 milyon euro ödememeli.. şl den sonra alınan sapara'yı vittek'i volkan şen'i saymıyorum bile.

perpetua
10.Ekim.2011, 20:27
bence yanlışın var hocam, bu sezon verdiği bonservisler;

celutska: € 1 milyon

mierzejewski: € 5.2 milyon

zokora: € 5 milyon

paulo henrique: € 3.7 milyon

bu futbolcular ŞL ile ilgili karar açıklanmadan transfer edildi ve bence şl de oynamayan bi takım sadece bonservis için 15 milyon euro ödememeli.. şl den sonra alınan sapara'yı vittek'i volkan şen'i saymıyorum bile.

Umut ve Jaja'nin ayrildigini da unutmayalim. Ikisi de rahatlikla 1 milyon Euro ve ustu rakamlara oynuyordu. Onlardan gelen bonservis parasi da 8 milyon Euro civarinda. Halil geldi maas olarak asagi yukari Jaja'nin yerini aldi.

Yattara'nin 1.7 milyon Euro'luk maasi da defterden silindi. Yerine Zokora'nin maasi geldi.

Ayni sekilde Selcuk, Ceyhun ve Cale'nin de maasi silindi. Celutska 350 bin, Paulo Henrique ve Mierzejewksi 700-800 bin Euro gibi maaslarla oynuyor ki bu rakamlar Selcuk, Ceyhun ve Cale'nin ustunde maaslar degillerdir diye tahmin ediyorum.

Bu degisiklikler icin net maliyet bir yilligina asagi yukari 6 milyon Euro civarindadir ve bu da yeni bir takim kuran takim icin oldukca makul.

Ustune Cech, Sapara, Vittek ve Volkan'in gelmesi krema oldu. Bonservislerini sampiyonlar ligi parasi rahatlikla karsilar.

Demek istedigim, gidip 3-4 oyuncuya 2.5 milyon Euro maas vermediler. Genc ve en azindan 3-4 yil faydalanabilecekleri ve satis degeri olacak oyuncular aldilar. Vittek ve Zokora disinda.

Gayet akillica bir transfer politikasi bence.

prophet21
10.Ekim.2011, 20:58
selcuk inanın bravery 1 arttırılıp flair 1 düşürülmesi daha gerçekçi olmaz mı acaba

Goofy
10.Ekim.2011, 21:33
O oyuncu neden öyle bu oyuncu neden böyle tartışmalarını kendi adıma gereksiz görüyorum ama şunuda belirtmek istiyorum, bazı oyuncu profilleri gerçekten pek objektif olmamış bencede. Araştırmacılarında, bazı oyuncuların profillerini eleştiren arkadaşların da duygusal olarak olaya yaklaştığını kabul etmeselerde bu bir gerçek. Türkiye ligini dışarıdan birilerini getirip izlettirsek çok daha farklı sonuçlar çıkacağı görüşündeyim, tabi bu olanaksız. En kolay çözüm herkes editor ile kendisi düzenler bazı noktaları. Sonuçta bu bir oyun ve bir oyuncuyu burada ne kadar iyi yaparsanız yapın veya tersi olarak kötü yapın gerçekleri değiştirmiyor. lige bakıldığında da oyunda ki belirlenen oyuncu özelliklerinin pek etkisi olmadığı görülebiliyor.

perpetua
10.Ekim.2011, 21:37
selcuk inanın bravery 1 arttırılıp flair 1 düşürülmesi daha gerçekçi olmaz mı acaba

Tam olarak neden boyle dusundugunu tam olarak cozumleyemedim. Arastirma bolumu acilinca neden boyle dusundugunu anlatarak yaz ve degerlendirilsin bence.

excaliburuA
10.Ekim.2011, 22:56
ben birşeyi merak ediyorum; yaz transfer döneminde transfer olan oyuncu örneğin muslera hangi ülke araştırmacılarının sorumluluğa giriyor?

Universal
10.Ekim.2011, 22:58
ben birşeyi merak ediyorum; yaz transfer döneminde transfer olan oyuncu örneğin muslera hangi ülke araştırmacılarının sorumluluğa giriyor?

Türkiye'de daha önce olmadığı için, o ülkenin araştırmacıları tarafından yapılıyor, eski serilerde böyle idi.

excaliburuA
10.Ekim.2011, 23:01
anladım teşekkürler

GeNç KaRTaL
10.Ekim.2011, 23:34
Bunu daha çok positioning etkilemiyor mu?Bir kalecinin one on ones'ı iyi olabilir ama positioning kötüyse yanlış yerde durduğundan o golü yer.

Volkan ise doğru pozisyonda durduğu zaman bire birde gol yiyecek bir kaleci değildir.Çünkü sezme gücü ve bire biri iyidir.Bununda en iyi örneklerinden biri Almeida'nın geçen seneki pozisyonudur.Belki Volkan dünyada ilk 5 içinde olmayabilir ama o pozisyonu çıkaracak kaleci sayısı dünyada 5'i geçmez.Gerçekten yukarıda dedikleriniz yüzünden Volkan'ın one on ones'i 10 ise büyük hata yapmışsınız.Dediğiniz gerekçe yüzünden positioning özelliğini düşürebilirsiniz ama one on ones dediklerinize bağlı bir özellik değil.

O pozisyonda Almeida çok kötü vurdu ve top kalecinin üstüne gitti.Halbuki sol köşeye bırakabilseydi rahat gol olurdu.Eğer bu pozisyon için dünyada kaç kaleci çıkartabilir bu pozisyonu derseniz,yazdıklarınızın araştırmacılar tarafından değerlendirmeye alınmaması gayet normal.

Buyrun 8.52'den itibaren seyrebilirsiniz pozisyonu.

http://www.youtube.com/watch?v=RCXUPzWxI7Q

cureshot
10.Ekim.2011, 23:45
nuriden emin değilim de ardadan da hamitten de iyi emre...

Aman diyeyim bunu başka yerde söylemeyin, bir daha insan içine çıkacak yüzünüz olmayabilir gerçekten! :icon_razz::icon_razz:

kalemci
10.Ekim.2011, 23:50
Daha iyi olduğunu iddia edenler de var malesef :) İkisi de çok kaliteli ama Nuri daha önde :)

Forumdan bi arkadaş Türkiyede tanınırlık oranlarında 1.Emre 2.GG 3.Volkan 4.Nuri 5.Arda 6.Hamit olsun demişti

byariff
10.Ekim.2011, 23:57
oha hamitten iyiymis evet adami madrid o yuzden aldi emrede hala turkiyede iyi oldugu cok belli

gercekten cok gereksiz konusmalar donuyor bir kac kisi gaz verse x kisiye emreyi Futbolun ilah"i yapcaklar sonunda..

perpetua
11.Ekim.2011, 00:19
oha hamitten iyiymis evet adami madrid o yuzden aldi emrede hala turkiyede iyi oldugu cok belli

gercekten cok gereksiz konusmalar donuyor bir kac kisi gaz verse x kisiye emreyi Futbolun ilah"i yapcaklar sonunda..

Yine yetenekli ve iyi olmayi karistiriyoruz.

Emre, Hamit'ten daha yetenekli. Ama Hamit'den daha iyi olabilmesi icin cok daha fazla mucadele ediyor, cok daha tempolu olmasi lazim.

Evet cok daha mucadele ediyor dedim. :)

Not: Yazim sana degildi byariff, senin de degindigin genel meseleyeydi.

eXcitinG
11.Ekim.2011, 00:49
KonuşmaLarın ve yazışmaLarın çoğu ''Benim babam senin babanı döver'' hesabına gitmiş. Çok fazLa abarttınız.

mmllhh
11.Ekim.2011, 03:03
Herkes tartışmaya kaptırmış kendini ama başlık oyuncu profilleri olunca arada profil de paylaşmak gerekir diye düşündüm.

linki yazıyorum buraya olur mu bilemiyorum ama umarım olur..

http://img.ie/3c1aa.jpg

revoce17
11.Ekim.2011, 03:04
İki gündür birşeyler yazmak için bekliyorum bu yapılan ağır, saygısız ve gerçekten mantıksız eleştirilere (eleştiri diyorum ama emin olun saygısızlık yapmamak için bu kelimeyi kullanıyorum) sakin bir tepki verebilmek için; ama anlaşılan Turksportal ailesinin fertleri ne kadar saygı çerçevesini aşmadan cevap verirse versin, bazı fanatizm zihniyetiyle sadece saldırgan tutum sergileyen ve kesinlikle aksi düşüncelere kapalı zihniyetteki "arkadaş"larımızın, üzülerek söylüyorum ki onlara karşı sergilenen bu ince, olgun ve saygılı tutumu anlayamayacaklarını görüyorum.
Ağır sözler söylememek adına sadece perpetuayı (hatta forumlarda dikkatimi çektiği kadarıyla, bir aile olduğumuzu düşünerekten affına da sığınarak Ömer Abimizi) gerçekten takdir ettiğimi belirtmek istiyorum. Bunca haddini bilmez yorumlara rağmen kesinlikle saygıyı elden bırakmadan, çizgisinden sapmadan, mantıklı ve de kanıtlarıyla birlikte en ince detayına kadar her düşünceyi önemseyip açıklama yapması gerçekten takdire şayan.
Turksportal'ı gerçekten yıllardır diğer benzer sitelerden ayıran en önemli özellikte aslında bu. Hem saygı çerçevesinde hem de bir aile gibi yakın ve içten olmasıyla diğer sitelere fark atıyor. Umarım da bunu koruruz ve "korumaya" teşvik edebiliriz.

mmllhh
11.Ekim.2011, 03:13
http://img.ie/940a4.jpg

http://img.ie/a39bb.jpg

yalnız militonun strength' ine çok şaşırdım .

byariff
11.Ekim.2011, 03:17
Teknik ve mental ozelliklerini cok kotu yapmislar hulkun

BaGa TaRKaN
11.Ekim.2011, 03:26
Geçen Sezon Hulk Çok Fazla Ön Plana Çıkmadı Ondan Sanırım Falcao Daha Çok Ön Plandaydı Bu Yüzden Olabilir

mmllhh
11.Ekim.2011, 03:30
http://img.ie/9b422.jpg

http://img.ie/4c765.jpg

http://img.ie/0950a.jpg

Bordo61Mavi
11.Ekim.2011, 06:31
Hulk inanilmaz, bi oynati verdim adami gercekten muthis.

eXcitinG
11.Ekim.2011, 10:28
Mario Götze de bu serinin en yetenekLi genç oyuncusu oLacak sanırım. ÖzeLLikLeri harika.

caner485
11.Ekim.2011, 10:30
götze için wonderkid deniyor bu sene hazard yerine kesinlikle düşünebilir

Ketchaup
11.Ekim.2011, 10:40
di maria'nın balance'ı daha yüksek olmalıydı.
hulk'un çok kötü bi profili var.

RasAnt
11.Ekim.2011, 11:50
http://www.yukleresim.com/di-DKGT.png

http://www.yukleresim.com/di-JST5.png

http://www.yukleresim.com/di-SJJM.png

http://www.yukleresim.com/di-N6ZU.png

http://www.yukleresim.com/di-59VD.png

RasAnt
11.Ekim.2011, 11:58
http://www.yukleresim.com/di-QY45.png

http://www.yukleresim.com/di-CEZC.png

http://www.yukleresim.com/di-M5IN.png

http://www.yukleresim.com/di-V02C.png

http://www.yukleresim.com/di-DNV4.png

RasAnt
11.Ekim.2011, 12:03
http://www.yukleresim.com/di-1CVI.png

http://www.yukleresim.com/di-C80S.png

http://www.yukleresim.com/di-67KB.png

http://www.yukleresim.com/di-3FU2424D.png

http://www.yukleresim.com/di-K3SI.png

RasAnt
11.Ekim.2011, 12:11
http://www.yukleresim.com/di-R0L0.png

http://www.yukleresim.com/di-JOWA.png

http://www.yukleresim.com/di-SKZR.png

http://www.yukleresim.com/di-XQOX.png

http://www.yukleresim.com/di-O9I3.png

omrcanjc
11.Ekim.2011, 12:13
RASANT boluspor dan ONUR TÜRK ün profilini paylaşırmısın

sui generis
11.Ekim.2011, 12:50
bir kaç maruzatım var. öncelikle Fenerbahçe ile başlayım:

Alex : grafiği yerinde olmuş sadece frikik bana biraz fazla geldi. 18 değil de 16-17 daha iyi olurdu sanki.
diğer oyuncuların grafiklerini pek göremedik zaten. gg şuan iyi bence. oynayınca daha sağlıklı yorumlar yaparız. volkanda da bire bir bana da 10 az geliyor. 13-14 iyi gibi. ama araştırma şefi zaten pek sıcak bakmıyor, üstünde durmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum ( yanlış anlaşılmasın vardır bir bildiği). yobo nun konsantrasyonunun artabileceği zaten söylendi..

ben en çok Fenerbahçe de kulübün finansına değinmek istiyorum. önceki seride transfer bütçesi oldukça azdı. 3-5 M bir şeydi. hani bu sene şike soruşturması olmasa; Emenike, bir yabancı DMC ve yobo nun bonservisleri alınacaktı.. kulüp reel de bunları yapabiliyor ama biz oyuncu satmadan bunları maalesef yapamıyoruz. bir de hep zengin Fenerbahçe dediğimiz Fenerbahçe oyunda ek gelirler olarak Galatasaray ın oldukça gerisinde kalıyor. hatta Galatasaray, Fenerbahçe yi total de geçiyor. bunun bir açıklaması elbette vardır. bunu merak ediyorum..

ve bir diğer husus: 2. ve 3.lig takım ve oyuncuların nasıl düzenlendiğini merak ediyorum. heralde tek tek bütün kulüplerin araştırmacısı yoktur.. maçlar izlenmeden nasıl yorum yapılıyor. affola ama ben mesela hiç Mardinspor maçını bulamadım nette.. takım hakkında sadece forumlarda okuduklarım kadar yorum yapıyorum..
ve Mardinspor örneğin; çok kötü durumda kulüp başkanı yok gibi birşey genellikle kayyum heyeti kulübü yönetiyor ve birçok oyuncusu kaçıyor zaten ama bu takım her sene ligde kalmayı başarıyor. oyunda ise; bırakın ligde kalmayı, galibiyet almayı puan bile çok zor alıyor. bunun engelleyebildiniz mi merak ediyorum.

aklıma şimdilik bunlar geliyor. cevaplarsanız sevinirim.

RasAnt
11.Ekim.2011, 12:52
Valla kardeşim oyun demo olduğu için Türkiyeden sadece Ordu ve Trabzon açık,oynadığın ülkenin datasına göre oyuncular çıkıyor Türkiye datası yok o bakımdan Onur yoktur

RasAnt
11.Ekim.2011, 12:58
ben en çok Fenerbahçe de kulübün finansına değinmek istiyorum. önceki seride transfer bütçesi oldukça azdı. 3-5 M bir şeydi. hani bu sene şike soruşturması olmasa; Emenike, bir yabancı DMC ve yobo nun bonservisleri alınacaktı.. kulüp reel de bunları yapabiliyor ama biz oyuncu satmadan bunları maalesef yapamıyoruz. bir de hep zengin Fenerbahçe dediğimiz Fenerbahçe oyunda ek gelirler olarak Galatasaray ın oldukça gerisinde kalıyor. hatta Galatasaray, Fenerbahçe yi total de geçiyor. bunun bir açıklaması elbette vardır. bunu merak ediyorum..

Bu kısmı bende geçen sene dile getirmiştim ancak bir cevap bulamadım soruma.Bu sene yeni başkanlarıda geldi Sugar Daddy olarak görüyor taraftar onu o bakımdan bu senede umudum yok gene gs ekonomide fb ye fark atacaktır.

Prowler84
11.Ekim.2011, 13:23
Ikisi de degil. Hatta bence Arda'nin toplara mudahaleleri Emre'den daha temiz. Ozellikle Atletico Madrid'de kayarak kaptigi toplari gorunce bu ozelligin dusuk bile olabilecegini dusunuyorum. Tabii orada savunmada biraz daha ozverili Arda. Turkiye'de savunmaya geri donmez olmustu.

Arda'nın tackling'i konusunda 4 sene önce bile mesaj yazdığımı hatırlıyorum. 10 yada 11 yapılmıştı o zaman yanlış hatırlamıyorsam. En az 1-2 puan daha yüksek olması gerektiğini söylüyordum hala da aynı fikirdeyim :) İspanyol araştırmacılar biraz dikkatliyse ilk olarak onu bir miktar arttıracaklardır.

byariff
11.Ekim.2011, 13:30
sercan saraer cok iyiymis full ciksin transfer listemde olucak

perpetua
11.Ekim.2011, 13:50

Ilk olarak Fenerbahce'nin finansal durumunu en gercekci sekilde ancak gelecek yaz yansitabilecegiz. Bunun nedeni de artik Fenerbahce'nin futbol takimini yoneten sirketin tamamen halka acik bir sirket olmasi. Gectigimiz yillarda, Sportif AS zaten rakamsal olarak bildigimiz sampiyonlar ligi geliri, Lig TV geliri gibi gelirleri barindiriyordu. Bize esas lazim olan reklam gelirleri, stat gelirleri gibi bilgiler ancak medyadan takip ile tahmini olarak bulunabiliyordu.

Son 3 yilda, Fenerbahce'nin borclari cok artmis. Bu artisin nedeni de, medyadan takip ettigim kadariyla, borclanarak yapilan transferler. Yani son bir kac yilda Fenerbahce 15 milyon Euro'luk bir futbolcuyu aliyor ama bunu hemen o nakit parayi simdi odeyerek degil, vadelere bolerek yapiyordu. Bu vadelere bolunerek yapilan transferler de oyunda mumkun ama surekli yapildiginda bir noktadan sonra oldukca buyuk bir yuk ortaya cikartiyor. Saniyorum ki bu yil Sampiyonlar ligi'ne girmek Fenerbahce icin biraz da bu nedenle cok onemliydi. Olmayinca, kaynak yaratmak zorunda kaldilar ve degerli bir kac futbolcuyu satip, yerlerine daha az maliyetli oyuncular monte etmek durumunda kaldilar. Bunun yaninda Fenerbahce futbolculara en cok maas odeyen kulup hala. Bu da hareket kabiliyetini kisitlayan bir faktor.

Ama dedigim gibi Fenerbahce'nin finansal durumu oldukca buyuk bir sir son zamanlarda ve anladigim kadariyla genel kurul uyeleri bile finansal konularda Fenerbahce'yi degerlendirmekte zorlaniyor.

Galatasaray'a gelince. Iki yil once bir arkadas gelirlerin neden bu kadar yuksek oldugunu sormus, ben de bildigim kadariyla cevap vermeye calismistim. Son yillarda Galatasaray buyuk sponsorluk anlasmalari yapmayi basardi.
Yeni stat'in isim haklarinin TT'a satilmasi
TT ile forma sponsorlugu anlasmasi (ki bu rakam medyaya gore Fenerbahce'nin Avea ile anlasmasinin iki kati su anda)
Tribun isimlerinin Ulker, Pegasus vs.'ye satilmasi
Forma arkasi reklami (Bu reklam anlasmasi medyaya gore asagi yukari Fenerbahce ile ayni),
En son olarak de Nike ile yapilan anlasma.

Mesela forma reklami konusunda Fenerbahce, Avea'dan daha cok para verenler olmasi ihtimaline ragmen Avea ile devam etmeyi tercih etti ve 2013'e kadar uzatti sozlesmesini. Stat isim haklarini satmiyor. Adidas ile olan forma anlasmasinin baslangic tarihi daha eski olmasi nedeniyle, Nike'den daha az durumda. Bunlar Galatasaray'i one cikartan kalemler. Fenerbahce'nin oyunda da yansitilan onemli bir kalemi de taraftar karti geliri. Ama anladigim kadariyla bu son kart alma hamlesine kadar TT'den Galatasaray'a gelen bir yillik gelirin asagi yukari yarisinda kaliyordu bu taraftar kart geliri (yilda $7m olarak yansitmisiz). Simdi o gelir ne durumdadir tam olarak bilemiyorum acikcasi. Bilen varsa da ogrenmek isterim.

Galatasaray yillardir stat gelirinden 14-15 milyon TL kazanirdi. Bu kombine fiyatlarinin yukselmesi ile 17-18 milyon TL civarina cikti bildigim kadariyla ama Fenerbahce'nin 70-80 milyon TL stat geliri yaninda hic bir seydi. Ama yeni stat ile Galatasaray'da bir cok sey degisti.

Localar hem Fenerbahce stadindaki localardan daha pahali (daha buyuk kapasiteli localarin coklugu nedeniyle), hem de daha fazla loca var. Medyada dolasan rakamlara gore Galatasaray localardan 20-25 milyon dolar civarinda para kazanirken, Fenerbahce localardan 7-8 milyon dolar civarinda para kazaniyor.

VIP ve normal koltuk kombine fiyatlari da Fenerbahce'nin ustunde ve insanlar ulasim yuzunden stada gitmekten cekinse ve stat bos gorunse de, 28 bin tane kombine satilmis durumda.

Galatasaray'in da tam olarak stat gelirinin ne olacagini gelecek yaz ogrenecegiz cunku stat henuz tam bir sezon islemedi. Biraz medya varsayimlari ile gidiyoruz cunku eldeki tek bilgi bu.

FM 2011'de gelir olarak Galatasaray Fenerbahce'nin onunde degildi. Sezon basindan sonuna kadar gelirlere baktiginda, ikisi kafa kafaya geliyordu. Fakat Galatasaray'in giderleri (borclar yuzunden) daha yuksek oldugu icin transfer icin elde kalan para daha az oluyordu.

Oyundaki en yaniltici sey, ben ve bir cok arastirmacinin hoslanmadigi kulup degeri rakamiydi. Bu rakam kuluplerin kadrosundaki oyuncular, antrenman tesisi degeri, stat degeri gibi bilgileri bir sekilde toparlayip kulup degeri gibi bir rakama ceviriyordu. Ama veritabaninda bu rakami mantikli bir sekilde hesaplayacak yeterli bilgi yoktu. Mesela atrenman tesislerinin arazisinin kiralik mi yoksa kulube ait mi oldugunu belirleyemiyoruz ama oyun antrenman tesislerine kulubun sahip oldugunu varsayiyor. Eh tabii bu da kulup degerini etkiliyor.

Bunun yaninda ozellikle Ocak 2011'den sonra Galatasaray'in kulup degerinin artmasinin tek bir nedeni vardi. Yeni stadin, Turkiye'deki diger statlar gibi kiralik oldugunu belirleyemiyorduk. Oyun stadin kiralik oldugunu bilmedigi icin de yeni stadin degerini kulup degerine ekleyiveriyordu.

Bunun da pek bir onemi yoktu acikcasi cunku o kulup degeri tamamen kozmetik bir deger. Ne bir yarari var, ne de bir zarari. Umuyorum ki FM 2013'de, eger yapilirsa, bu degeri oyundan kaldirtacagiz cunku bas agrisindan baska bir yarari olmuyor. :)

Sonuc olarak degerlendirmedigimiz veya yanlis degerlendirmis olabilecegimiz her turlu bilgiye acigiz. Ileriye dogru baktigimizda, Galatasaray'in finansal sorunlarinin devam edecegini varsaymak da oldukca zor.

Butun bunlari yazarken, Riva arasizinin degerlendirilmesi konusunda hic yorum da yapmadim cunku bu paranin futbol'a akacagini da dusunmuyorum acikcasi. Borclarin bir kismi kapatilir ve gerisi baska bir gayrimenkule yatirilir diye tahmin ediyorum. Yani en iyi ihtimalle Galatasaray'in borclari bir miktar duser ileride ama bunun da olacagini varsaymadik oyunda.

ve bir diğer husus: 2. ve 3.lig takım ve oyuncuların nasıl düzenlendiğini merak ediyorum. heralde tek tek bütün kulüplerin araştırmacısı yoktur.. maçlar izlenmeden nasıl yorum yapılıyor. affola ama ben mesela hiç Mardinspor maçını bulamadım nette.. takım hakkında sadece forumlarda okuduklarım kadar yorum yapıyorum..
ve Mardinspor örneğin; çok kötü durumda kulüp başkanı yok gibi birşey genellikle kayyum heyeti kulübü yönetiyor ve birçok oyuncusu kaçıyor zaten ama bu takım her sene ligde kalmayı başarıyor. oyunda ise; bırakın ligde kalmayı, galibiyet almayı puan bile çok zor alıyor. bunun engelleyebildiniz mi merak ediyorum.

aklıma şimdilik bunlar geliyor. cevaplarsanız sevinirim.
2. Lig icin az sayida ama cok ozverili arastirmacilarimiz var. Kendi takimlarini izlerken, diger takimlarla ilgili izlenimlerini de not ediyorlar ve diger takimlari da onlar oldugu kadariyla yapmaya calisiyorlar. 2. Lig icin her zaman arastirmaci arayisindayiz.

3. Lig ise daha da vahim durumda. Zaten oyunda olmadigi icin 3. Lig icin her yapilan tamamen ekstra olarak dusunuluyor ve zaman kalirsa el atiliyor. Transferleri yapiyoruz ve gecmislerini ekliyoruz en azindan ama oyuncu degerlendirme hic saglikli degil. Acikcasi daha TBA ve 2. Lig'de bu kadar cok arastirmaci eksigimiz oldugu surece, 3. Lig icin pek bir hamle yapmayi dusunmuyoruz, oldugu kadar dusuncesiyle bakiyoruz bu lige.

Topu topu 25 arastirmaciyiz su asamada ve 127 takim (3. Lig dahil) oldukca agir bir yuk.

Mardinspor ozelinde de acikcasi dikkat etmedim. Oyun cikana kadar genelde daha cok oynanacagini tahmin ettigimiz ust liglerde kontroller yapiyoruz cunku acikcasi zaman ancak buna yetiyor. Arastirma forumlarinda detayli olarak Mardin'in durumunu yazabilirsen, en dogru sekilde yansitmaya calisiriz.

sui generis
11.Ekim.2011, 14:07
Mardinspor konusunda elimden geldiğince araştırma konularına yazarım.

stat, antreman tesisleri vs. kulübün kendisininmiş gibi kaydediyor demişsiniz. bunu şöyle yapamaz mısınız mesela kiralık ise; kira bedelini yıllık olarak oyuna borç gibi ekleme.. kendisininse kendisinindir zaten. çünkü; oraya verilecek para kulübün maddi durumunda azalmaya neden olacaktır.

ve elinizde yeterince kaynak olamaması kötü bir durum. tabii yapacak birşey yok. elinizden geldiğince yapıyorsunuz zaten ama bizim medyamız malum ne zaman ne yazacağı belli değil..

ve şunu da belirtiyim: demek ki artık Fenerbahçe ve Galatasaray arasında finans yönünden o kadar fark kalmamış. en azından futbol branşında.

perpetua
11.Ekim.2011, 14:16
Mardinspor konusunda elimden geldiğince araştırma konularına yazarım.

stat, antreman tesisleri vs. kulübün kendisininmiş gibi kaydediyor demişsiniz. bunu şöyle yapamaz mısınız mesela kiralık ise; kira bedelini yıllık olarak oyuna borç gibi ekleme.. kendisininse kendisinindir zaten. çünkü; oraya verilecek para kulübün maddi durumunda azalmaya neden olacaktır.

Tam olarak anlatamamisim o meseleyi.

Gectigimiz yil Galatasaray sezona Ali Sami Yen'de basladi. O stadin kiralik oldugu zaten ayarlanmisti. Fakat oyun basladiktan sonra gecilen yeni statlarin kiralik oldugunu belirlemek mumkun degil. Bu nedenle de yeni stadin sahibi Galatasaray olarak kabul ediliyordu oyunda.

Fm 2012'nin baslangicinda Galatasaray TT Arena'da olacagi icin zaten stat kiralik olarak ayarlanmis durumda ve stat kirasi odeniyor. Ki bu rakamlar genelde oldukca cuzi rakamlar butun kulupler icin. Genelde GSGM kulubun butcesine gore kira bedeli talep ediyor benim anladigim kadariyla.

Bu arada simdi ayni durum ile Bursa'ni yeni stadinda karsi karsiya gelecegiz. Yeni stada gectikten sonra Bursa'nin degerinde patlama olacaktir.

ve elinizde yeterince kaynak olamaması kötü bir durum. tabii yapacak birşey yok. elinizden geldiğince yapıyorsunuz zaten ama bizim medyamız malum ne zaman ne yazacağı belli değil..

ve şunu da belirtiyim: demek ki artık Fenerbahçe ve Galatasaray arasında finans yönünden o kadar fark kalmamış. en azından futbol branşında.

Fark kalmadigi gibi gorunuyor ama tabii onemli olan gelirleri nasil kullandigin. Bence kuluplerimiz futbolculara bu kadar cok maas odemeye devam edip, alttan oyuncu cikartamamaya devam ederlerse bu gelirler de yetmez. :)

sui generis
11.Ekim.2011, 14:19
Bu arada simdi ayni durum ile Bursa'ni yeni stadinda karsi karsiya gelecegiz. Yeni stada gectikten sonra Bursa'nin degerinde patlama olacaktir.

peki oyunda gelecek yıllarda başlayacak borç diye birşey eklenemiyor mu ? gerçi dediğiniz gibi çok cüzi miktarlarsa önemi yok...

BaGa TaRKaN
11.Ekim.2011, 14:28
Ömer Hocama Bir Sorum Olacaktı; Ya da Bilen Biride Cevaplayabilir Bilbao Kariyerinde de Yazdım :)

Bende Bişey Danışacaktım Ömer Hocam Bu FM2012'de Asistan'ın Oyun Başında Kiralık Oyuncu Raporu Vardı Diğer Serilerde İstediğimiz An da Bunu Kullanıp Gelebilecek Kiralık Oyuncuları Öneriyordu. Bu Seride de Oyuna İlk Girdikten Sonra Takım Tanışma Ekranında Vardı ve İsteğimi Asistanıma İlettim Ama Sonra Başka Bir Mevki İçin İstek Yapacaktım Bulamadım Acaba Kaldırıldı mı Bu Özellik? Kaldırılmadıysa Nereden Ulaşabilirim?

Fietra 10
11.Ekim.2011, 14:37
Celutska hariç Trabzonspor'u çok beğendim açıkcası..Celutska'yı da Çekler yapmış zaten..Biraz oynama olacaktır kendisinde diye tahmin ediyorum..

Prowler84
11.Ekim.2011, 15:15
kelimeler kifayetsiz kimse bana tek bir şeyi açıklayamaz... muhammet teknik 19 alex 18 kimse bana tek bir şey anlatamaz. bunun hiçbir yerinde gerçekçilik yok.. kimse de bana bunu açıklayamaz kimse!

Nasıl bir tabudur bu? Alex'ten daha iyi tekniği kimsenin olamaz tabusu bu resmen!? En dandik liglerde bile tekniği bir Alex'ten, Hagi'den bile daha iyi oyuncular olabiliyor. Sadece teknik kimseyi büyük oyuncu yapmaz. Muhammet'in tekniğinden neden rahatsız olunuyor? Aramızda onu en çok izleyen,araştıran insan Beşiktaş araştırmacısı arkadaşımız. Peki siz doğru düzgün kaç kere izlediniz Muhammet'i kaç idmanına gittiniz? Altyapı hocalarıyla mı görüştünüz?

eng1n
11.Ekim.2011, 16:04
Ziegler'in profili de ilginç olmuş veya italya da farklı oynuyormuş adam

Bence Ziegler Dribbling, Teknik ve First Touch'ı bu kadar iyi değil. Crossing yerinde olmuş, Teamwork yükseltilebilir daha uzaktan şut çektiğini görmedik ama 17 alacak kadar etkili vuruyor mu acaba ?

RasAnt
11.Ekim.2011, 16:19
Ziegler defanstan çok ML AML tarzında yapılmış orlarda oynatsak daha çok verim alırız gibi duruyor

anil luque
11.Ekim.2011, 16:26
Hulk'un zıplaması çok çok az olmuş bence. Adamda birçok futbolcunun yanına yaklaşamadığı bir bacak kası var ve bunun da etkisiyle bence zıplaması çok iyi ama çok düşük verilmiş. Milito'nun bile 11-12 yani.

Redrum
11.Ekim.2011, 16:27

Bence Ziegler Dribbling, Teknik ve First Touch'ı bu kadar iyi değil. Crossing yerinde olmuş, Teamwork yükseltilebilir daha uzaktan şut çektiğini görmedik ama 17 alacak kadar etkili vuruyor mu acaba ?

Muhtemelen dokunmayacaklar, geçen sene nerede oynadıysa oranın araştırmacıları değerlendirecektir.

KanaKe
11.Ekim.2011, 16:35

merak etme devre arasi güncellemesinde zieglerin profili yerlerde sürünür fenerin yaptigi her transferde oldugu gibi.. ayrica zieglerin zaten en önemli özelligi uzaktan attigi sutlardir 30-35 metreden sert ve isabetli sutlar atabiliyor dribbling ve teknik sana iyi gelmiyor nedeni ise driblingi ve teknigi zieglerden iyi olan andre santosa alismis olman zieglerin profili kesinlikle yerinde italya ligi arastirmacilari oyuna profilleri en iyi yansitanlardan.. tabi fm 06 ve 07 de profiller faciaydi cok abarti vardi sonradan düzeldiler.

Prowler84
11.Ekim.2011, 17:54
agility 15 biraz fazla olmamış mı sanki ? sadece bir yorum =))

agility oyunda kalecinin ne kadar uzağa uçabileceğini gösteriyor. Volkan da bu konuda gayet başarılı diye düşünüyorum.

perpetua
11.Ekim.2011, 18:29

Ziegler'i iki mac izleyip, sonra da profili gordukten sonra gozlerime inanamamistim.

Bence ozellikleri cok daha dengeli, hucumda Andre Santos gibi etkili olmasa da, savunmada ondan daha becerikli bir profil daha dogru olurdu.

Simdiye kadar Ziegler'in benim en cok dikkatimi ceken ozelligi, ozellikle pas alis verislerinde sag ayagini hic tedirginlik yasamadan kullanabilmesi.

Gelecek bir kac ayda cok dikkatli izlenilmesi ve ona gore duzenleme yapilmasi gerekli bence.

Maalesef Italyanlar bazen fantaziye kaciyor. Ligde cok kaliteli savunmacilar oldugu icin, savunma standardi biraz dusuk bir oyuncuyu olmasi gerektiginden daha zayif yapabiliyorlar. Tabii her ulke icin bir sorun bu. Duzeltmemiz lazim.

Spe1907
11.Ekim.2011, 18:50
merak etme devre arasi güncellemesinde zieglerin profili yerlerde sürünür fenerin yaptigi her transferde oldugu gibi...

Bence Fenerbahçe araştırmacısı oyuncuları olması gerektiği gibi oyuna aktarıyor. Diğer araştırmacıların bi bölümü sağolsun o kadar şişiriolarki oyuncuları Fenerde bize kötü görünüyor bence :p hele bi GS altyapısı var ki voww. her sene kesin top sürebilen teknik bi -9 PA a sahip oyuncu olmasa olmuyor. cafercan, ozgurcan,cem sultan, berkin :P bizde A takımda olan ve bence iide bi futbolcu olan mertten daha yüksek PA ya sahip kalecileri bile oluo alt yapıda.. ilginç..

Mert,Gökay ve Okan'ın profillerini merakla bekliyorum..

Gncl1905
11.Ekim.2011, 18:59
Bence Fenerbahçe araştırmacısı oyuncuları olması gerektiği gibi oyuna aktarıyor. Diğer araştırmacıların bi bölümü sağolsun o kadar şişiriolarki oyuncuları Fenerde bize kötü görünüyor bence :p hele bi GS altyapısı var ki voww. her sene kesin top sürebilen teknik bi -9 PA a sahip oyuncu olmasa olmuyor. cafercan, ozgurcan,cem sultan, berkin :P bizde A takımda olan ve bence iide bi futbolcu olan mertten daha yüksek PA ya sahip kalecileri bile oluo alt yapıda.. ilginç..

Tüm Fenerbahçe'lilere söylüyorum; yeter artık!Geçen sene sadece Türkiye Ligi'nde averajla şampiyon oldunuz.Porto gibi Avrupa'da şov mu yaptınızda mükemmel profiller bekliyorsunuz?Burada rakiplerinizi aşağılıyorsunuz.Bende şu anda sizin takımınızı çok güzel aşağılayabilirim ama yapmıyorum.Yok bu böyle yok şu şöyle sanırsınız Barcelona!

Ya sabır artık ya...

Corpus
11.Ekim.2011, 19:10
Arkadaşlar bir takımın özelliklerini belirtmek için başka bir takımı çok kötü göstermeyin lüften. Ayrıca mesajların sonunda yazmadan bazı şeyler ifade ediyorsunuz ve sanıyorsunuz buradaki kimse onu anlamıyor. Ama emin olun buradaki tek zeki siz değilsiniz ! Yorum yapacaksanız da o oyuncunun şu özellikleri kötü diye nedenleri ile belirtin. Bu insanlar objektif olarak yaşamlarından süre çalarak araştırma yapıyor , siz 1-2 kez izlediğiniz adamları yerin dibine sokmaya çalışıyorsunuz. Yiğidi öldür ama hakkını yeme diye bir laf vardır aklınızda bulunsun.

Spe1907
11.Ekim.2011, 19:12
Tüm Fenerbahçe'lilere söylüyorum; yeter artık!Geçen sene sadece Türkiye Ligi'nde averajla şampiyon oldunuz.Porto gibi Avrupa'da şov mu yaptınızda mükemmel profiller bekliyorsunuz?Burada rakiplerinizi aşağılıyorsunuz.Bende şu anda sizin takımınızı çok güzel aşağılayabilirim ama yapmıyorum.Yok bu böyle yok şu şöyle sanırsınız Barcelona!

Ya sabır artık ya...

Şey, ben Fenerbahçedeki oyuncuların profilleri daha iyi bi duruma getirilsin mi dedim? hatta araştırmacının Fenerbahçe'yi oyuna gerçekçi bir şekilde aktardığını söyledim..

Gncl1905
11.Ekim.2011, 19:24
Şey, ben Fenerbahçedeki oyuncuların profilleri daha iyi bi duruma getirilsin mi dedim? hatta araştırmacının Fenerbahçe'yi oyuna gerçekçi bir şekilde aktardığını söyledim..

Galatasaray altyapısından bahsetmişsiniz; ben en son 2008'i oynadım.O zaman da bu oyuncular vardı ve size göre abartılmıştı!Ben A takıma Arda(as - zaten gerçektede astı) ve Semih Kaya(yedek) ve Emre Çolak(yedek) dışında adam çıkaramadım 7 yılda(kadrom yıllık 20 mn maaş kullanan mütevazi bir kadroydu).Ha birde Murat Yavuz adlı regen var tabi...

Diğer seriler için de dönen Emre Çolak muhabbeti; adamın fiziksel özellikleri zaten o kadar kötü ki bir türlü yıldız olamıyor.Sayfalarca tartışıldı, ama ben oynamadığım için net bir bilgim yok...

Son seriliri bilmem en son 2008 oynadım ve karşılaştığım durum.Ne kadar abartılan bir altyapımız varmış, şaşırdım!

Ayrıca aşağılayarak mesaj yazdığınız için kızdım.Tüm takımlarımızdan ayrılmasını istiyorsunuz FB'nin sanki Barcelona gibi oynuyormuş gibi.Abartmayın, dediğim gibi geçen sene sadece Süper Lig'de averajla şampiyon oldunuz.Porto gibi hem ligi hem Avrupa Ligi'ni domine etmediniz.Şu anki hal ile FB, GS, BJK birbirlerine çok yakınlar; görmemek için kör olmak lazım...

Night_Mare17
11.Ekim.2011, 19:31

Yine , yeni , yeniden ha.

O verdiğin örneklere de şu örnekleri verdiğim. Çok sevdiğiniz ve coşturduğunuz Emre , Arda , Bülent Korkmaz , Hakan Ünsal , Emre Aşık , Tugay Kerimoğlu. Yeter mi devam edeyim mi ?

Bu arada bizim oyuncularımızdan kim şişirilmiş çoğu kötü profil yapılmış özellikle Melo , Baros ve Sercan.

Ben sizin oyuncularınızı saymıyorum bile ...

byariff
11.Ekim.2011, 19:50
Ee bizde konusalim yani hic sikayet etmiyoruz kendi takimimizin oyuncularinin profilinden dunyanin 7.ci kalecisi sayilan musleranin profili kotu bana gore, melo brezilya milli takiminda oynamis, avrupanin en onemli kuluplerinde oynamis galatasaraya geldi diye profili kotu olmus, Baros konusunda katiliyorum kotu olmasi normal baros eski baros degil, albert riera"ya gelirsek pas en az 16-17 olmasi lazim ispanyol oyuncular kucuklukten beri her zaman pas sistemini benimsemistir onlar icin ilk once pas gelir rieranin pas"i daha yuksek olabilirdi Teamwork = 14 Rieranin Bence cok dusuk riera tam bir takim oyuncusu asla bencil degil ispanyol futbolcularin genlerinde pas oldugu icin bence takim oyunu 14 degilde 16-17 olmasi lazimdi rieranin veya 18. ee biz bunlari sorun etmiyoruz 1 assagi 2 yukari olabilir bunlari buyutmuyoruz yok alexin teknigi muhammetten nasil yuksek olabilir adam 35 yasina gelmis birakinda bazi ozellikleri dussun siz hala cikmasini bekliyorsunuz
yok iste efenim emre neden kotu profili gecin bunlari daha ne olsun hepsi 20 istiyoraniz bir zahmet editorden ayarlayin

Fearless Coward
11.Ekim.2011, 19:53
Arif dediğin oyuncuları Türk araştırmacılar yapmadıki :D

perpetua
11.Ekim.2011, 19:59
Ee bizde konusalim yani hic sikayet etmiyoruz kendi takimimizin oyuncularinin profilinden dunyanin 7.ci kalecisi sayilan musleranin profili kotu bana gore

Muslara'yi biraz daha izleyelim de karar verelim bence.

Dunyanin en iyi 7. kalecisi falan da degildir Muslera bence. Gectigimiz yilin en formda 7. kalecisi dersen tamam ama onunde ogrenecegi cok sey var bence.

Spe1907
11.Ekim.2011, 20:07
Söze galatasarayın ismini öyle yazdığım için özür dileyerek başlayayım, el alışkanlığı işte..
Antu antu dediniz bende bi bakim dedim oraya, biri bişey paylaşmış eğer gerçekse ben bu oyunda türkiye ligini oynamam. Kazımın değeri 6.75M ve bizde sabriden değerli sadece 3 oyuncu var :S

http://img26.imageshack.us/img26/482/fm2012gs.png (http://imageshack.us/photo/my-images/26/fm2012gs.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img830.imageshack.us/img830/2107/fm2012fb.png (http://imageshack.us/photo/my-images/830/fm2012fb.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

perpetua
11.Ekim.2011, 20:15
Oyuncu degerlerini biz belirlemiyoruz. Degerleri etkileyen bir cok da faktor var.

Mesela:

Oyuncunun yasi. Genc oyuncular daha degerli, yasli oyuncular daha az degerli.

Oyuncunun mevkisi. Bazi mevkilerin oyunculari daha degerli, bazilari daha az degerli. Ornegin bir kalecinin degeri, bir forvet oyuncusunun degerinden daha az oluyor, diger her sey esit olsa da.

Oyuncunun sozlesme suresi. Sozlesme suresi uzun olan oyuncular daha degerli, kisa olanlar daha az degerli.

Oyuncuya en son odenen bonservis bedeli. Yakin tarihte odenmisse, oyuncunun degeri o odenen bonservis degerine yakin oluyor.

Oyuncunun performansi.

Oyuncunun taninirligi.

Bunlara gore oyun bir deger belirliyor. Ama bu degerin de anlami cok da fazla degil cunku bize gorunmeyen, kulubun oyuncuyu birakacagi deger de var.

Night_Mare17
11.Ekim.2011, 20:17
O değerler yanlış dediler zaten ben paylaştığımda o ön deneme versiyonuydu. Hem oyuncuların yeni takıma gelmiş olmaları ve yaşları. Hem değerlerde bence yanlışlık yok Semih , Alex , Topuz gibi oyunculaırn şu anda pek piyasası yok ve yaşlarıda biraz gelmiş fakat daha kaliteliler oyuncu profillerine girilidğinde özelliklere bakıldığında. Stoch daha pahalı olabilirdi.

meddah
11.Ekim.2011, 20:17
merak etme devre arasi güncellemesinde zieglerin profili yerlerde sürünür fenerin yaptigi her transferde oldugu gibi..

Merak ediyorum, bu iddia nasıl bir empirik argümana dayanıyor?
Aksine dair ben bir örnek vereyim: Joseph Yobo, Fenerbahçe'nin geçen sezon transfer ettiği bir isim. 2011 datasına EPL araştırmacılarının elinden girmiş, 2012 datasına ise Türk araştırmacılarının. Her iki profili de aşağıda.

FM 2011 (http://www.ressim.net/6/upload/5b336805.jpg)

FM 2012 (http://www.yukleresim.com/di-UQHJ.png)

Ayrıca 2011 ve 2012 profil özelliklerinin karşılaştırıldığı bir excel tabosu vereyim; ki bunu inceleyince teknik özelliklerinde 3 puan, zihinsel özelliklerinde 4 puan artış, fiziksel özelliklerinde ise 1 puan düşüş olduğunu göreceksiniz, yani toplamda 6 puanlık bir artış var:

http://www.mediafire.com/?nho0o9dciglzpca

Deus Dominus
11.Ekim.2011, 20:18
Sözleşme sürelerine ve reputationlarına bakmak lazım, sözleşmesi uzun oyuncunun değeri daha yüksek görünür oyunda. Kazım ve Sabri'nin değeri gerçekçi görünmüyor, vardır bir sebebi. Yeni transfer olmuş olsalar yüksek bonservis ücretleriyle anlarım ama...Onun dışında gayet normal geldi bana.

ben yazana kadar gelmiş cevaplar zaten :)

remzi1242
11.Ekim.2011, 20:24
Nasıl bir tabudur bu? Alex'ten daha iyi tekniği kimsenin olamaz tabusu bu resmen!? En dandik liglerde bile tekniği bir Alex'ten, Hagi'den bile daha iyi oyuncular olabiliyor. Sadece teknik kimseyi büyük oyuncu yapmaz. Muhammet'in tekniğinden neden rahatsız olunuyor? Aramızda onu en çok izleyen,araştıran insan Beşiktaş araştırmacısı arkadaşımız. Peki siz doğru düzgün kaç kere izlediniz Muhammet'i kaç idmanına gittiniz? Altyapı hocalarıyla mı görüştünüz?

fenerli de geç emre çolağında yıllardır 17 ama kendini ne kadar geliştirdi hiç

eng1n
11.Ekim.2011, 20:26
yok alexin teknigi muhammetten nasil yuksek olabilir adam 35 yasina gelmis birakinda bazi ozellikleri dussun siz hala cikmasini bekliyorsunuz

Teknik yaş ilerledikçe düşen bir özellik değildir bence.

perpetua
11.Ekim.2011, 20:27
Sabri nedense FM 2011'de de yuksek gorunuyordu. Oyunun ozel bir sempatisi var galiba. :D

Veya belki de alt yapidan ciktigi icin ozellikle kulubun kolay kolay birakmayacagini gostermek icin biraz yukseltme vardir. Arastirmadigim icin bilmiyorum neden acikcasi.

eLastik
11.Ekim.2011, 20:28
Alex'in konsantrasyon nasıl 7 oldu açıklarsanız sevinirim. Alex gibi zekasıyla oynayan bir oyuncunun konsantrasyonu bence 15 civarı olmalıdır.

caner485
11.Ekim.2011, 20:35
bu arada bir kulubun taraftar sitesinde turksportal hakkında cok fena sallamalar görmedim değil hatta burada yazamadıklarını burdan alıntı yapıp saydırması cok tuhaf

perpetua
11.Ekim.2011, 20:42
Alex'in konsantrasyon nasıl 7 oldu açıklarsanız sevinirim. Alex gibi zekasıyla oynayan bir oyuncunun konsantrasyonu bence 15 civarı olmalıdır.

Konsantrasyon, en azindan oyundaki tanimi ile, savunma ile iliskili bir ozellik.

Bir savunma oyuncusu icin markaj veya toplara mudahale etme (tackling) ne kadar onemliyse, konsantrasyon da o kadar onemli.

Bir ofansif orta saha oyuncusu icin de savunmada pozisyon alma veya toplara mudahale etme ne kadar onemliyse, konsantrasyon da o kadar onemli.

Fearless Coward
11.Ekim.2011, 20:44
Bu arada burada tartışma çıkaran çoğu Fener'li arkadaşlar antudan gelmiş sırf Fener'li oyuncuların profillerini tartışmak için siteden bir konuda hatta şurada tartışıyorum yardıma gelin bile yazmışlar :D sesli güldüm valla :D isteyenler girip bakabilir konu var :D çok komikler valla :D

eLastik
11.Ekim.2011, 20:51
Konsantrasyon, en azindan oyundaki tanimi ile, savunma ile iliskili bir ozellik.

Bir savunma oyuncusu icin markaj veya toplara mudahale etme (tackling) ne kadar onemliyse, konsantrasyon da o kadar onemli.

Bir ofansif orta saha oyuncusu icin de savunmada pozisyon alma veya toplara mudahale etme ne kadar onemliyse, konsantrasyon da o kadar onemli.

Ben hiç öyle düşünmüyorum buyrun size bir kaç profil

http://resim.fmgraphics.net/images/12003402669044934871.jpg

http://resim.fmgraphics.net/images/97263821605028935664.jpg

http://resim.fmgraphics.net/images/80865479872491852642.jpg

Nuri Şahin'in 16
Hamit'in 15
Necip'in bile 15 ken Alex'in 7 ise yazık...
Nuri Şahin ve Hamit savunmadı müthiş müdaheler mi yapıyor ?
Dahan konsantrasyonu yüksek öyle oyuncular var ki bu 3'ü bile yeterli diye düşümdüm.
Ayrıca Falcao ' da 16.

Gncl1905
11.Ekim.2011, 20:53
Bende gördüm konuyu şimdi...

Araştırmacı abilerimize/arkadaşlarımıza Allah sabır versin ne diyelim...

eLastik
11.Ekim.2011, 20:53

http://resim.fmgraphics.net/images/12003402669044934871.jpg

http://resim.fmgraphics.net/images/97263821605028935664.jpg

http://resim.fmgraphics.net/images/80865479872491852642.jpg

Nuri Şahin'in 16
Hamit'in 15
Dahan konsantrasyonu yüksek öyle oyuncular var ki bu 3'ü bile yeterli diye düşümdüm.
Ayrıca Falcao ' da 16.
Hani Alex zekasıyla oynuyorduç Konsantre olmadıktan sonra zeka ne işe yarar ?

perpetua
11.Ekim.2011, 20:55

Valla sizin yazdigim gibi dusunmemenizin pek bir anlami yok cunku ben matematiksel bir gercegi yazdim. Hani o CA'nin icinde her mevkide ozelliklere gore verilen agirliklar (katsayilar) var ya. Iste onlari yazdim. :)

Nuri Şahin'in 16
Hamit'in 15
Ayrıca Falcao ' da 16.

Bu oyuncularin hepsi Alex'den savunmada daha gayretli, daha fazla savunma yapan oyuncular. Ozellikle Hamit ve Necip kat kat daha fazla.

Nuri'ye ben olsam 16 vermezdim acikcasi.

Ayberk Tuncer
11.Ekim.2011, 21:02
2. Lig icin az sayida ama cok ozverili arastirmacilarimiz var. Kendi takimlarini izlerken, diger takimlarla ilgili izlenimlerini de not ediyorlar ve diger takimlari da onlar oldugu kadariyla yapmaya calisiyorlar. 2. Lig icin her zaman arastirmaci arayisindayiz.

3. Lig ise daha da vahim durumda. Zaten oyunda olmadigi icin 3. Lig icin her yapilan tamamen ekstra olarak dusunuluyor ve zaman kalirsa el atiliyor. Transferleri yapiyoruz ve gecmislerini ekliyoruz en azindan ama oyuncu degerlendirme hic saglikli degil. Acikcasi daha TBA ve 2. Lig'de bu kadar cok arastirmaci eksigimiz oldugu surece, 3. Lig icin pek bir hamle yapmayi dusunmuyoruz, oldugu kadar dusuncesiyle bakiyoruz bu lige.

Topu topu 25 arastirmaciyiz su asamada ve 127 takim (3. Lig dahil) oldukca agir bir yuk.

Mardinspor ozelinde de acikcasi dikkat etmedim. Oyun cikana kadar genelde daha cok oynanacagini tahmin ettigimiz ust liglerde kontroller yapiyoruz cunku acikcasi zaman ancak buna yetiyor. Arastirma forumlarinda detayli olarak Mardin'in durumunu yazabilirsen, en dogru sekilde yansitmaya calisiriz.

(İstanbul) Güngörenspor araştırmacılığı için kapıda bekliyorum. Ne zaman ki araştırmacı istiyoruz diyececeksiniz anında atlayacağım. Seneye de Mimar Yahya Baş Stadı'na yürümeyle 10 dakika mesafeye taşınacağım. :icon_biggrin:

ozaniel
11.Ekim.2011, 21:54
Ben konsantrasyonu oyunun içinde tam kapasiteyle oynaması olarak biliyordum(CA düşüşünü ne kadar sık yaşayacağını belirlemesi). Bu açıklama antrenmanda konsantrasyonun savunma kısmında yer almasını benim için açıklıyor.

Redrum
11.Ekim.2011, 22:04
Ben konsantrasyonu oyunun içinde tam kapasiteyle oynaması olarak biliyordum(CA düşüşünü ne kadar sık yaşayacağını belirlemesi). Bu açıklama antrenmanda konsantrasyonun savunma kısmında yer almasını benim için açıklıyor.

Ayrıca düşündüğün özellik zannedersem consistency.

DaveJones
11.Ekim.2011, 23:03
Hayır consistency her maçta belirli bir seviyede oynaması anlamında. Ama maçlarda tam kapasite oynamasını, her maça aynı ciddiyetle yaklaşmasını sağlayan özellik Professionalism.

33avci33
11.Ekim.2011, 23:10
en çok merak ettiklerimden 2'sini paylaşayım

Harry Kewell

http://img855.imageshack.us/img855/6861/harrykewelloverviewprof.png (http://imageshack.us/photo/my-images/855/harrykewelloverviewprof.png/)

Lucas Neill

http://img7.imageshack.us/img7/2346/lucasneilloverviewprofi.png (http://imageshack.us/photo/my-images/7/lucasneilloverviewprofi.png/)

fbdevil190737
11.Ekim.2011, 23:55
Gökhan Töre, Ömer Toprak ve Mehmet Ekici'nin profilleri varsa paylaşır mısınız ?

futureless
12.Ekim.2011, 00:11
Bu oyuncularin hepsi Alex'den savunmada daha gayretli, daha fazla savunma yapan oyuncular. Ozellikle Hamit ve Necip kat kat daha fazla.

Nuri'ye ben olsam 16 vermezdim acikcasi.

Bilmediğimden soruyorum o değer savunmada mı etkili sadece abi ?

perpetua
12.Ekim.2011, 00:19
Bilmediğimden soruyorum o değer savunmada mı etkili sadece abi ?

Sadece savunmada etkili degil ama agirlikli olarak savunmada etkili. Surekli macin icinde olmak, surekli her pozisyonun icine girmeye calismayi belirliyor. Alex hucumda hemen hemen her pozisyonun icinde ama savunmada hemen hemen hic degil.

futureless
12.Ekim.2011, 00:31
Sadece savunmada etkili degil ama agirlikli olarak savunmada etkili. Surekli macin icinde olmak, surekli her pozisyonun icine girmeye calismayi belirliyor. Alex hucumda hemen hemen her pozisyonun icinde ama savunmada hemen hemen hic degil.

Anlıyorum.Alex için söylediğinize de katılıyorum zaten.Bilmediğimden sordum , teşekkür ederim.

Redrum
12.Ekim.2011, 00:56
Gökhan Töre, Ömer Toprak ve Mehmet Ekici'nin profilleri varsa paylaşır mısınız ?
Günlerdir bunu bekliyorum ama yok sanırım kimsede :)

caner485
12.Ekim.2011, 10:10
http://img.ie/56686.jpg

mmllhh
12.Ekim.2011, 12:10
http://img.ie/56686.jpg

beklenen profil geldi teşekkürler :)

KanaKe
12.Ekim.2011, 14:38
Ayrıca 2011 ve 2012 profil özelliklerinin karşılaştırıldığı bir excel tabosu vereyim; ki bunu inceleyince teknik özelliklerinde 3 puan, zihinsel özelliklerinde 4 puan artış, fiziksel özelliklerinde ise 1 puan düşüş olduğunu göreceksiniz, yani toplamda 6 puanlık bir artış var:

http://www.mediafire.com/?nho0o9dciglzpca

bu artislar yapilirken cogu özelliktende kisilmis farkindaysaniz.. nedense fenerin yaptigi transferlerde hep böyle oluyor mesela anelka geldiginde direk düsürülmüstü herkes abarti diyordu.. keza kezman ve güiza da da öyle oldu yarim sezon sonra profilleri direk düsürüldü 1 sezon izleme geregi bile duyulmadi.. hatta yanlis hatirlamiyorsam gecen sene niangta da devre arasinda ufak oynamalar yapildi.

bizzy
12.Ekim.2011, 15:08
santos'tan ganso (paulo henrique), chelsea'den lukaku, leverkusen'den samet yeşil, arsenal'den alex oxlade chamberlain, bursaspor'dan serdar aziz ve porto'dan alex sandro'nun profillerini koyar mısınız mümkünse? şimdiden teşekkürler.

gokay06
12.Ekim.2011, 15:09
Ee bizde konusalim yani hic sikayet etmiyoruz kendi takimimizin oyuncularinin profilinden dunyanin 7.ci kalecisi sayilan musleranin profili kotu bana gore

türkiye liginde olan hic bir oyuncunun mevkisinde dünyada ilk 20de oldugunu dusunmuyorum belki gökhan gönül olabilir .kaldiki musleranın volkandanda iyi oldugunu dusunmuyorum

byariff
12.Ekim.2011, 15:16
Ha fenerbahceye gelince oyuncular dunyada ilk 20"de galatasaraya gelince ilk 20 degil ne kadar taraftarca bi yazi

gokay06
12.Ekim.2011, 15:20
yok kardesim taraflı olarak yazmadım yanlıs anlama ben sadece gökhan gönül icin belki girebilecegini yazdım.volkan girebilir demiyorum .sadece sag beklere bakınca suan ilk 20 bi oyuncu grubu olucaksa gökhan gönül gireblir diye dusunuyorum acıkcası ama türkiye liginde baska oyuncu yok yani mevkisinde

caner485
12.Ekim.2011, 15:26
http://img.ie/84144.jpg

Flawless Victory
12.Ekim.2011, 15:29
Bu arada burada tartışma çıkaran çoğu Fener'li arkadaşlar antudan gelmiş sırf Fener'li oyuncuların profillerini tartışmak için siteden bir konuda hatta şurada tartışıyorum yardıma gelin bile yazmışlar :D sesli güldüm valla :D isteyenler girip bakabilir konu var :D çok komikler valla :D

Tabi bunu kimlerin yaptığını öğrenmeye çalışmak suçlu aramak gibi olur. Herkesi kendiyle baş başa bırakıyoruz. Biri itiraf ederse ne âlâ.

Bu mesajıma cevap yazmayınız.

bizzy
12.Ekim.2011, 15:31
http://img.ie/84144.jpg

Serdar Aziz genç yaşı ve gelişme gösteren profiliyle alınası bir defans olmuş. Bursaspor ile oynamakta ayrı bir keyif verecektir.

caner485
12.Ekim.2011, 15:37
aynen katılıyorum bu yıl daha iyi bir serdar aziz var geçen yıla göre

BleedingMoon
12.Ekim.2011, 16:16
semih ve bienvenu fena olmamış ama iş yapacak gibi durmuyor ikisi de. isteyen varsa tribundergi.com linki http://www.sendspace.com/file/dc3zb4

perpetua
12.Ekim.2011, 16:26
bu artislar yapilirken cogu özelliktende kisilmis farkindaysaniz.. nedense fenerin yaptigi transferlerde hep böyle oluyor mesela anelka geldiginde direk düsürülmüstü herkes abarti diyordu.. keza kezman ve güiza da da öyle oldu yarim sezon sonra profilleri direk düsürüldü 1 sezon izleme geregi bile duyulmadi.. hatta yanlis hatirlamiyorsam gecen sene niangta da devre arasinda ufak oynamalar yapildi.

Anelka hakkinda bir sey diyemem cunku Anelka Turkiye'de oynadiginda arastirmayi biz yapmiyorduk.

Kezman Turkiye'ye gelmeden once ozellikle fiziksel olarak dusmus ama pek de yansitilmamis bir futbolcuydu. Yetenekleri de belki de olmasi gerekenin ustundeydi. Guiza Ispanya'da genis alanlarda oynayan, kontra ataklarda etkili bir santrafordu. Geldiginde ise her derde deva bir santrafor gibi yansitilmisti. Saniyorum Turkiye'ye geldikten sonra yasadiklari ve daha sonrasinda yasadiklari cok da yanlis bir yol izlemedigimizi gosteriyor.

Niang'in hizi ve hizlanmasinin birer puan dusurulmesi olmustu yanilmiyorsam. Cok da anormal degil, yasi ilerlyen bir futbolcunun hizini kaybetmesi.

Yobo'da ise indirim olmadi. Bazi ozelliklerin puanlari duserken, digerleri yukseldi. Inenler hiz/hizlanma ozellikleri olurken, zihinsel ozelliklerde yukseltme yapildi. Bu degisiklikler buyuk olcude forumlarda yazilanlar cercevesinde oldu.

Bu degisiklikleri cok anormal karsilamamak lazim. Sadece Fenerbahce'ye gelen oyuncular degil, yurt disindan gelen ve ozelliklerini gercek disi gordugumuz butun oyuncular icin bu tip degisiklikler yapiliyor.

Mesela Cana'nin pas ve teknik ozelliklerinin dusurulmesi, Simao'nun bazi fiziksel ozelliklerinin dusurulup, zihinsel ozelliklere takviye yapilmasi vs.

Ayberk Tuncer
12.Ekim.2011, 16:45
Semih'i şu haliyle ileri uçta değil AMC olarak oynatmak daha mantıklı. Bienvenu'yü ise çok fazla izleyemedik ama oynadığı maçlarda dribbling'i daha iyi gibi duruyordu. Tabii ki yine de böyle bir yorum yapmak için erken en azından 6-7 maç daha izlemek gerekli.

eng1n
12.Ekim.2011, 16:47
Deep Lying Attack'da aynı gerçekte ki gibi oynuyor Semih yani 2011 de öyleydi.

eLastik
12.Ekim.2011, 17:44
Ziegler'i iki mac izleyip, sonra da profili gordukten sonra gozlerime inanamamistim.

Bence ozellikleri cok daha dengeli, hucumda Andre Santos gibi etkili olmasa da, savunmada ondan daha becerikli bir profil daha dogru olurdu.

Simdiye kadar Ziegler'in benim en cok dikkatimi ceken ozelligi, ozellikle pas alis verislerinde sag ayagini hic tedirginlik yasamadan kullanabilmesi.

Gelecek bir kac ayda cok dikkatli izlenilmesi ve ona gore duzenleme yapilmasi gerekli bence.

Maalesef Italyanlar bazen fantaziye kaciyor. Ligde cok kaliteli savunmacilar oldugu icin, savunma standardi biraz dusuk bir oyuncuyu olmasi gerektiginden daha zayif yapabiliyorlar. Tabii her ulke icin bir sorun bu. Duzeltmemiz lazim.

Oyuncuları 2 maçta izleyip mi karar veriyorsunuz. 2 maç izlemişsiniz sonrada düzeltmemiz lazım demişssiniz. Fenerbahçe' gelenlerin düşürüldüğünü biliyoruz ama bari 2 maçta karar vermeyin !

eng1n
12.Ekim.2011, 18:13
Oyuncuları 2 maçta izleyip mi karar veriyorsunuz. 2 maç izlemişsiniz sonrada düzeltmemiz lazım demişssiniz. Fenerbahçe' gelenlerin düşürüldüğünü biliyoruz ama bari 2 maçta karar vermeyin !

Yanlış anlamışsın Ziegler'in profile dokunulmamış.

futureless
12.Ekim.2011, 18:21

Ziegler'in yanlış yansıtıldığını söylemiş yanlış anlamışsın hocam.Ki ben de katılıyorum ofansif özelliklerinden biraz düşürülüp defansif olanlara dağıtılmalı sanırım.

RasAnt
12.Ekim.2011, 18:23
Ya bu semih AMC olmuş çıkmış,fiziksel özellikleri çok kötü olmuş,tamam okadar iyi değil ama en azından balance bukadar düşürülmeseydi deeplying oynatsaydık 12 balance mı olur bu adama,okadar top tutuyor kaptırmıyor takımı hücuma çıkarıyor kafa toplarını neredeyse hepsini alıyor bu özelliği var zaten Semihi Semih yapan dengesi ama oda 12 ben şaşırdım valla.

Heading 17 çok fazla o 13 olsaymış ordan kısılan 4 puan balance a koyulsaymış 16 olsaymış.

+Creavity 14 te fazla olmuş 11 olabilirmiş Decision da 15 ten 13 e düşürülebilirmiş

RasAnt
12.Ekim.2011, 18:25
http://www.yukleresim.com/di-8GAZ.jpg

http://www.yukleresim.com/di-WH5F.jpg

perpetua
12.Ekim.2011, 18:32

Simdiye kadar verdigi izlenimden bahsettim. Devaminda da ilerleyen aylarda izleyip, ona gore duzenleme yapilmasi gerekiyor dedim.

Turkce yazdim sonucta. :uzgun:

Bordo61Mavi
12.Ekim.2011, 18:35

Once alinti yapilan mesaji okudum, sonra yazdigin cevabi ve en sonda uye ismine baktim :D tam ismine gore yazmisin. Elastik gibi nerden nere baglamisin

SteveScarlett
12.Ekim.2011, 20:08
Arkadaşlar, merhabalar. Ben foruma uzun süre önce üye oldum. Fakat yazar grubuna yeni katıldım.

Konuya gelicek olursak; bende bir Fenerbahçe taraftarıyım fakat, demoda (STSL'de açılan) oyuncu profillerini yerinde buldum. Araştırmacı arkadaşların emeğine sağlık diyorum.
Tam sürüm çıktığında nacizane fikirlerimi paylaşırım.

SteveScarlett
12.Ekim.2011, 20:11
http://www.yukleresim.com/di-8GAZ.jpg

http://www.yukleresim.com/di-WH5F.jpg

Arkadaşım, demo da bu iki oyuncu bende açılmıyor, profillerini nereden buldun acaba?

Paylaşım için teşekkürler bu arada.

Ayberk Tuncer
12.Ekim.2011, 23:14
Arkadaşım, demo da bu iki oyuncu bende açılmıyor, profillerini nereden buldun acaba?

Paylaşım için teşekkürler bu arada.

Tribün Dergi'nin elinde beta meta bir sürüm var sanırım, fotoğraflara baktığında göreceksin zaten reklamını.

kiwi21
13.Ekim.2011, 10:12
şu an aklıma geldi. mevcut ferrari'nin durumu oyuna nasıl yansıtıldı acaba? db yapımcıları cevaplarsa sevinirim.

bir de tayfur havutçu-roland koch-carlos carvalhal ne görevde girildi oyunda?

son olarak sanırım perpetua 10 yıllık bi ortalama almış fenerbahçe 1, galatasaray 3 olmuştu ortalamalar baz alındığında. beşiktaş 7. sırada mıydı neydi, net hatırlamıyorum. geçmiş sayfalarda kaldı. beşiktaş'ın kadrosu bu kadar silik mi yoksa başındaki teknik adamdan dolayı mı böyle bir ortalama çıktı? eğer silikse bunu öngörecek nasıl bir intiba yarattı beşiktaş sizde?

cevaplarsanız sevinirim. teşekkürler.

osman erbil
13.Ekim.2011, 14:07
Sow ve Mustafa Yumlu'nun profillerini koyabilir misiniz?

Trabzonspor
13.Ekim.2011, 14:17

Ben baktım da Mustafa'nın geçen seneden bir farkını göremedim.Tam incelemedim ama yinede kesin bir karara varmayayım.Akşam eve gidince bir karşılaştırma yapar koyarım ss buraya.

guarin14
13.Ekim.2011, 14:36
Bank Asya 1.lig takımlarına bakabiliniyor mu?

Vieri
13.Ekim.2011, 14:39
Bank Asya 1.lig takımlarına bakabiliniyor mu?

demo sebebiyle Türk oyuncular sınırlı sayıda. Bu yüzden tek tük oyuncular var.

kiwi21
13.Ekim.2011, 14:45
şu an aklıma geldi. mevcut ferrari'nin durumu oyuna nasıl yansıtıldı acaba? db yapımcıları cevaplarsa sevinirim.

son olarak sanırım perpetua 10 yıllık bi ortalama almış fenerbahçe 1, galatasaray 3 olmuştu ortalamalar baz alındığında. beşiktaş 7. sırada mıydı neydi, net hatırlamıyorum. geçmiş sayfalarda kaldı. beşiktaş'ın kadrosu bu kadar silik mi yoksa başındaki teknik adamdan dolayı mı böyle bir ortalama çıktı? eğer silikse bunu öngörecek nasıl bir intiba yarattı beşiktaş sizde?

gözden kaçtı sanırım

caner485
13.Ekim.2011, 15:33
ferrari sanırsam free player olarak başlıor oyunda yanlış bilmiyorsam bjk t.direktörüde carvalhal gözüküyor tayfur hocayla ilgili bi bağlantı yok sanırım ama adminler daha iyi bilir tabiki

omrcanjc
13.Ekim.2011, 16:27
manuel fernandes e çok sevindim bir de atınç tan iyi bir yükseliş bekliyorum

gerekte yok aslında atınç için yükseliş çünkü fm 11 de 2013 yılına falan geldiginde (eğer yetiştirirsen) mükemmel oluyor yine...... (asistan menejerinizi fazla dinlememenizi öneririm onlar profili düşük her oyuncuya kötü diyolar zaten) potansiyeli hissetmek ve yetiştirmek önemli

perpetua
13.Ekim.2011, 16:31

Ferrari serbest. Sozlesmesini fesh etti bildigim kadariyla.

Tayfur Havutcu oyunda yok. Teknik direktor Carvalhal, yardimci antrenor Koch.

Besiktas'in bu seviyesinin bir nedeni teknik direktor, dizilisini guncellemedigimiz icin Besiktas'a pek uymayan bir dizilis kullaniyor.

Ote yandan Besiktas, kadrosunda yetenekli oyunculari barindirmakla beraber, oldukca istikrarsiz oyunculari da barindiriyor. Kadrodaki bir cok oyuncunun da yeni ve yabanci olmasi nedeniyle de kadronun kaynasmasi ve iyi performans gostermesi zaman alacaktir.

perpetua
13.Ekim.2011, 16:32
Bu arada arastirma bolumu acilmistir.

http://forum.turksportal.net/vb/forumdisplay.php?f=1218

kiwi21
13.Ekim.2011, 16:45
Ferrari serbest. Sozlesmesini fesh etti bildigim kadariyla.

Tayfur Havutcu oyunda yok. Teknik direktor Carvalhal, yardimci antrenor Koch.

Besiktas'in bu seviyesinin bir nedeni teknik direktor, dizilisini guncellemedigimiz icin Besiktas'a pek uymayan bir dizilis kullaniyor.

Ote yandan Besiktas, kadrosunda yetenekli oyunculari barindirmakla beraber, oldukca istikrarsiz oyunculari da barindiriyor. Kadrodaki bir cok oyuncunun da yeni ve yabanci olmasi nedeniyle de kadronun kaynasmasi ve iyi performans gostermesi zaman alacaktir.

şu an yine farazi verdiğiniz bilgiler ve yazılan yorumlar üzerine bi soru daha sormak istiyorum izninizle.

tayfur havutçu'nun olmadığını söylediniz. o zaman mantıken serdal adalı da yok.

eğer ona da cevabınız evetse fenerbahçe oyuna başkansız başlayacak doğru mudur? bu da ilerleyen günlerde olası bir seçimi getirebilir mi fm içinde?

ha yok fenerbahçe de başkan var ama tayfur havutçu beşiktaş'ın başında değil derseniz de sizce de bi gariplik yok mu?

yanıtlarınız için teşekkürler.

futureless
13.Ekim.2011, 16:48
Aziz Yıldırım başkan olarak görünüyor evet.Tayfur Havutçu yok ve hoca Carvalhal Beşiktaş'ta.Garip bence de evet.

perpetua
13.Ekim.2011, 16:54
şu an yine farazi verdiğiniz bilgiler ve yazılan yorumlar üzerine bi soru daha sormak istiyorum izninizle.

tayfur havutçu'nun olmadığını söylediniz. o zaman mantıken serdal adalı da yok.

eğer ona da cevabınız evetse fenerbahçe oyuna başkansız başlayacak doğru mudur? bu da ilerleyen günlerde olası bir seçimi getirebilir mi fm içinde?

ha yok fenerbahçe de başkan var ama tayfur havutçu beşiktaş'ın başında değil derseniz de sizce de bi gariplik yok mu?

yanıtlarınız için teşekkürler.

Tayfur Havutcu'nun Besiktas'ta olmamasinin nedeni, takimin basinda olamamasi. Carvalhal'in teknik direktor olmasinin nedeni de, gecici teknik direktor yaptigimiz takdirde oyunun ilk 3 gununde teknik direktorun Mustafa Denizli olmasi.

Bir karar vermek durumunda kaldik ve sike davasi nedeniyle tutuklu olan futbolcu ve teknik ekipleri oyundan cikarttik. Hala veritabaninda bulunuyorlar, bir sonraki yamalarda kolaylikla tekrar ekleyebiliriz.

Tutuklu olan baskanlar ise secim yapmaya daha sicak bakacak sekilde oyunda cunku baskansiz yapsak, oyun kuluplere bir baskan uyduracakti.

Serdal Adali zaten oyunda hic olmadi. Baskan disi yoneticilerin oyunda hic bir islevi olmadigi baskan disindaki yoneticileri hic eklememeyi tercih ediyoruz. Tek istisna, teknik direktorluk yapmis ve daha sonra sportif direktor olmus kisiler.

kiwi21
13.Ekim.2011, 17:13
cevaplar için teşekkürler. anlaşılan şike olayları sizlerin de ayarını şaşırttı :)

hep bi karar vermek durumunda kalmışsınız. diğerleri hakkında yorum yapamam da bunda sanki biraz insafsız davranmışsınız.

carvalhal kendisi de en az 3-4 kere tayfur havutçu geldiği an ben anlaşma şartlarına uyarak antrenörlüğe döneceğim. takımın teknik direktörü tayfur havutçu'dur dedi. ha bana farketmeyecek, zaten ben beşiktaş'ı aldığımda tayfur havutçu otomatikman işsiz kalıyordu. ama yapılan anlamlı olmamış bence. dediğim gibi eğer bir şey uygulandıysa bir takıma her takıma uygulansaydı. korcan'a, bülent uygun'a, aziz yıldırım'a kadar.

Cengo
13.Ekim.2011, 18:31
cevaplar için teşekkürler. anlaşılan şike olayları sizlerin de ayarını şaşırttı :)

hep bi karar vermek durumunda kalmışsınız. diğerleri hakkında yorum yapamam da bunda sanki biraz insafsız davranmışsınız.

carvalhal kendisi de en az 3-4 kere tayfur havutçu geldiği an ben anlaşma şartlarına uyarak antrenörlüğe döneceğim. takımın teknik direktörü tayfur havutçu'dur dedi. ha bana farketmeyecek, zaten ben beşiktaş'ı aldığımda tayfur havutçu otomatikman işsiz kalıyordu. ama yapılan anlamlı olmamış bence. dediğim gibi eğer bir şey uygulandıysa bir takıma her takıma uygulansaydı. korcan'a, bülent uygun'a, aziz yıldırım'a kadar.

Zaten bunu Caretaker Manager (Geçici Teknik Direktör) olarak uygulamıştık ama yine Mustafa Denizli'yi getiriyordu.

Oyunda vakıf sistemi yok, kulüp başkanları kulüplerin sahipleri. Yeni başkan gelince cebinden yüklüce bir miktar para koyabilir, kulübü zengin edebilir. Çünkü gelen her yeni başkan kulübü satın almış oluyor. O zaman zarfında da bu konuda eleştiriler gelecekti. Bence şu an doğrusu yapıldı, aynı mantığı savunmuştum ben de.

Deus Dominus
13.Ekim.2011, 22:33
Tayfur Havutçu'nun takımın başına döneceği tarih aşağı yukarı belli olsa, yine bir şekilde yansıtılırdı herhalde oyuna ama sonucun ne olacağı, nasıl olacağı, ne zaman olacağı beli değil, doğru yapılmış bence de.

Trabzonspor
14.Ekim.2011, 00:54

Dediğim gibi Mustafa'da pek bir değişim göremedim.2çzelliğinde artış birinde düşüş olmuş sanırım eskiye göre.

http://www.resimyukletin.com/di-C0ON.png

http://www.resimyukletin.com/di-6EHR.png

osman erbil
14.Ekim.2011, 01:26
Dediğim gibi Mustafa'da pek bir değişim göremedim.2çzelliğinde artış birinde düşüş olmuş sanırım eskiye göre.

http://www.resimyukletin.com/di-C0ON.png

http://www.resimyukletin.com/di-6EHR.png

saol paylaşım için.

tearkan
14.Ekim.2011, 03:30
Yine , yeni , yeniden ha.

O verdiğin örneklere de şu örnekleri verdiğim. Çok sevdiğiniz ve coşturduğunuz Emre , Arda , Bülent Korkmaz , Hakan Ünsal , Emre Aşık , Tugay Kerimoğlu. Yeter mi devam edeyim mi?

saydığın isimler altyapı eleştirisine cevaben yazıldı sanırım; fakat hakan ünsal ve emre aşık gs altyapısından çıkma oyuncular değil.

tearkan
14.Ekim.2011, 03:43
q7'nin profili oyuna nasıl bir performans yansıtıyor deneme fırsatı bulan oldu mu?

RasAnt
14.Ekim.2011, 13:21
saydığın isimler altyapı eleştirisine cevaben yazıldı sanırım; fakat hakan ünsal ve emre aşık gs altyapısından çıkma oyuncular değil.

+ Emre Belözoğluda Zeytinburnundan yetişen bir oyuncu daha sonra Gs altyapısına transfer oldu

grkm33
14.Ekim.2011, 15:11
Mersin İdman Yurdu'ndan oyuncu profilleri koyabilirmisiniz acaba ? Özellikle Nduka ve Boum u merak ediyorum.

SaLviO
14.Ekim.2011, 16:04
Issiar dia ve stoch koyarmsınız