PDA

View Full Version : Turksportal İstifa (!)

perpetua
10.Ekim.2011, 17:11
Neden?: Araştırmacılar Fenerbahçe'ye haksızlık yapıp, Galatasaray'ı abartmıştır.

Kanıt?: İşte aşağıda 2011/12 sezonu oyunda 10 defa tekrar tekrar oynatıldığında ortaya çıkan ortalama puanlar.

Fenerbahçe 76.4
Trabzonspor 68.1
Gaziantepspor 63.6
Galatasaray 63.4
Büyüksehir Bld. 60.3
Bursaspor 60.2
Besiktas 60.0
Eskisehirspor 49.1
Antalyaspor 46.9
Manisaspor 43.3
Kayserispor 40.6
Sivasspor 40.5
Gençlerbirligi 39.1
Samsunspor 32.4
Orduspor 31.3
Mersin I.Y. 28.4
Karabükspor 26.7
Ankaragücü 18.7

Sonuç: Fenerbahçe'nin 10 yılda ortalama puanı 102 değildir. İstifa kaçınılmazdır. 10 yılda 7 şampiyonluk yetmez. 10 yılda 10 şampiyonluk olmalıdır.

Oyun eline geçtiğinde isteyen aynısını denesin ve buraya assın. Üç gündür kopmayan patırtı kalmadı.

demirhanmurat38
10.Ekim.2011, 17:22
çok yerinde bir post olmuş ama keşke daha önce yayınlasaydınız bu kadar gereksiz kavga da çıkmasaydı forumda.

BaGa TaRKaN
10.Ekim.2011, 17:23
Olmaz Hocam Beşiktaş Gerilerde Kalmış, Derhal Bırakın Bu İşleri :o

Tühh! Smilleyler Beyaz Olmuyormuş :zuhaha

excaliburuA
10.Ekim.2011, 17:26
kesinlikle istifa ! antep ne öyle ya 3. sırada yuh :)) işin şakası bi yana güzel gönderme olmuş.

futureless
10.Ekim.2011, 17:26
Kalite olarak geçen senenin çok altında olan Fenerbahçe'nin bu kadar baskın olması şaşırttı beni açıkcası.Kaldı ki taraftarı olduğum takım yani.

Sabrınızın tükenmesini de çok iyi anlıyorum Allah kolaylık versin ne diyeyim.

malpince
10.Ekim.2011, 17:27
bu neyin kanıtı anlamadım. sonuçta şansa bağlı değil mi şampiyonluk olayı. ben başka takımları yönetirken antep de şampiyon oluyor... başka biri 10 kez yapsa 7 gs şampiyon olacak belki kim bilebilir? en mantıklısı profile bakarak konuşmak yine...

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
10.Ekim.2011, 17:27
Ama Emre'nin özellikleri gerçekten çok düşük Ömer Abi,Emre'nin Xavi'den,Iniesta'dan,Fabregas'tan,Pirlo'dan düşük olmaması gerekirdi,onlardan hiçbir eksiği yok hatta fazlası var.Bence de başta Cengiz Abi olmak üzere araştırma ekibi istifa etmeli. (!)

Aşk-ı Şehir
10.Ekim.2011, 17:28
bu neyin kanıtı anlamadım. sonuçta şansa bağlı değil mi şampiyonluk olayı. ben başka takımları yönetirken antep de şampiyon oluyor... başka biri 10 kez yapsa 7 gs şampiyon olacak belki kim bilebilir? en mantıklısı profile bakarak konuşmak yine...

Bir insanın anlatabildiği karşısındakinin anlayabildiği kadarmış. NOKTA!

malpince
10.Ekim.2011, 17:29
Ama Emre'nin özellikleri gerçekten çok düşük Ömer Abi,Emre'nin Xavi'den,Iniesta'dan,Fabregas'tan,Pirlo'dan düşük olmaması gerekirdi,onlardan hiçbir eksiği yok hatta fazlası var.Bence de başta Cengiz Abi olmak üzere araştırma ekibi istifa etmeli. (!)

sabrinin orta açması 14 olursa yine hakikaten bütün türk araştırmacıları istifa etmeli. çok ciddiyim.

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
10.Ekim.2011, 17:31
sabrinin orta açması 14 olursa yine hakikaten bütün türk araştırmacıları istifa etmeli. çok ciddiyim.
Bende ciddiyim zaten.Dünden beri neden Emre Xavi'den daha düşük yapılmış diye isyan ediyorum SI Forumlarında,bakabilirsiniz.

perpetua
10.Ekim.2011, 17:34
Bir insanın anlatabildiği karşısındakinin dinleyebildiği kadarmış. NOKTA!

Dinleyebildigi degil, anlayabildigi kadar deseydin keske. Maalesef dogrusu da o.

BaGa TaRKaN
10.Ekim.2011, 17:36
Bu İş Artık Çok Fazla Uzadı Artık Kabak Tadı Veriyor Her Yazılan

futureless
10.Ekim.2011, 17:38
Lüzumsuz sataşmalara gerek yok.Geliştirme fikri olan mantıklı şekilde belirttiğinde cevabını alıyor zaten.

caner485
10.Ekim.2011, 17:38
bence her 2 konuyada tez kilit vurula !

malpince
10.Ekim.2011, 17:39
Dinleyebildigi degil, anlayabildigi kadar deseydin keske. Maalesef dogrusu da o.

haklısınız, ha bu arada yeri gelmişken söyleyim, ben 10 kere Alex muhammet gibi yansıtılmış demedim oyunda. alexin tekniği sadece ve sadece tekniği bak sadece diyorum sadece ve sadece bak buraya unutma SADECE TEKNİĞİ(anla diye tekrarladım) muhammetten iyi. diğer özellikleri kıyaslanmaz zaten... bak yine diyorum muhammet tekniği iyi diye alexten iyi oynayacak demiyorum. muhammetin sadece tekniği alexten kötü diyorum. diğer özelliklerini bir kenara bırakıyorum, sadece teknikten bahsediyorum. bak sadece teknik maç motorundaki performans değil. profildeki sadece teknik olan kısımdan. alexin tekniği muhammetinkinden daha büyük yani. ha buna rağmen anlamamış numarası yapacaksanız bu konuyu bir daha açmam. zaten size göre şikeciyiz, ama bunu oyuna yansıtamadınız niyeyse...

perpetua
10.Ekim.2011, 17:39
Kalite olarak geçen senenin çok altında olan Fenerbahçe'nin bu kadar baskın olması şaşırttı beni açıkcası.Kaldı ki taraftarı olduğum takım yani.

Sabrınızın tükenmesini de çok iyi anlıyorum Allah kolaylık versin ne diyeyim.

Sasirtmasin.

Niang belki gitti ama Semih 19-20 gol atiyor. Stoch 8-10 golu buluyor. Dia 14-15 asist yapiyor. Bu istatistiklere, bu oyuncular gercekte ulasamiyor ama oyunda ulasiyor iste.

excaliburuA
10.Ekim.2011, 17:42
bazı arkadaşlar çok hızlı cevap yazıyor biraz okuyup gözden geçirip tartması lazım ilk akla geleni yazmamak lazım neticede görüntü kirliliğide oluyor.

malpince
10.Ekim.2011, 17:42
Sasirtmasin.

Niang belki gitti ama Semih 19-20 gol atiyor. Stoch 8-10 golu buluyor. Dia 14-15 asist yapiyor. Bu istatistiklere, bu oyuncular gercekte ulasamiyor ama oyunda ulasiyor iste.

semih 19-20 gol fazla olmuş. diğerleri olacak zaten. stoch bir maç oynadı 1 gol 1 asist. dia 1 maç oynadı 1 gol. gerçekte ulaşmaya bakacaksanız bjk felç kalır. quaresma simao almeida guti bunlar toplam lugano kadar gol atamamıştı 2. yarıdaki bjk-fb maçında... ama bir de oyuna dönüyoruz yardırıyorlar...

perpetua
10.Ekim.2011, 17:43
haklısınız, ha bu arada yeri gelmişken söyleyim, ben 10 kere Alex muhammet gibi yansıtılmış demedim oyunda. alexin tekniği sadece ve sadece tekniği bak sadece diyorum sadece ve sadece bak buraya unutma SADECE TEKNİĞİ(anla diye tekrarladım) muhammetten iyi. diğer özellikleri kıyaslanmaz zaten... bak yine diyorum muhammet tekniği iyi diye alexten iyi oynayacak demiyorum. muhammetin sadece tekniği alexten kötü diyorum.

Merak ettim. Muhammed'i kac defa izledin de kesin olarak ve hic bir farkli gorusu kabul etmeden Muhammed'in teknigi, Alex'den iyi degil diyorsun?

futureless
10.Ekim.2011, 17:43
Sasirtmasin.

Bunu sizden öğrenebiliyor muyuz bilmiyorum takımların moral motivasyon değeri falan oluyodu yanlış bilmiyorsam editorde.Fenerbahçe'de o kısım nasıl acaba

malpince
10.Ekim.2011, 17:47
Merak ettim. Muhammed'i kac defa izledin de kesin olarak ve hic bir farkli gorusu kabul etmeden Muhammed'in teknigi, Alex'den iyi degil diyorsun?

muhammeti tam olarak sıradan bir a2 maçında tam anlamıyla izledim. onu da hatırlamıyorum ama teknik 19luk bir şey gösteremedi bana. öyle sağdan soldan son dakikalarda oyuna girdiklerine dikkat etmedim fazla. zaten sorun da muhammeti izleyememem. gökayı a2 maçlarında görüyoruz çok iyi diyince kıstas değil dendi de muhammet için kıstas mı oldu ya da oynadığı son dakikalar mı kıstas alındı? yoksa haber programlarında ve de gazetelerde çıkması mı kıstas oldu?

Fearless Coward
10.Ekim.2011, 17:48
Bence yönetim böyle saçma sapan şeyleri görmezden gelirse daha rahat eder herkes...Ne bileyim saçma sapan şeyler söyleyenlere cevap verme gereksinimi duymayın bu kadar da tartışma çıkmaz...Ayrıca bi söz vardır bilirmisiniz kimse üstüne alınmasın tabi...Cahil'le tartışmaya girmeyin ben hiç kazanamadım...Gerçekten çok doğru bir söz...

malpince
10.Ekim.2011, 17:48
Bu üslupla yazılmış post kalırken benim Fenerbahçe başkanıyla alakalı yaptığım görüşün spor taraftarlığı gerekçesiyle silinmesi çok enteresan. Zannedersem Fenerbahçe taraftarlığı dışındakiler sadece suç teşkil ediyor.

alıntı yaptığım mesajı okudunuz mu?o benim yorumumdan önce o yorum olmasaydı benim yorumum da olmazdı merak etmeyin.

malpince
10.Ekim.2011, 17:49
Bence yönetim böyle saçma sapan şeyleri görmezden gelirse daha rahat eder herkes...Ne bileyim saçma sapan şeyler söyleyenlere cevap verme gereksinimi duymayın bu kadar da tartışma çıkmaz...Ayrıca bi söz vardır bilirmisiniz kimse üstüne alınmasın tabi...Cahil'le tartışmaya girmeyin ben hiç kazanamadım...Gerçekten çok doğru bir söz...

yalnız yıllardır haklı çıkmayanlar araştırmacılar değil Fenerbahçeliler...

perpetua
10.Ekim.2011, 17:51
semih 19-20 gol fazla olmuş. diğerleri olacak zaten. stoch bir maç oynadı 1 gol 1 asist. dia 1 maç oynadı 1 gol. gerçekte ulaşmaya bakacaksanız bjk felç kalır. quaresma simao almeida guti bunlar toplam lugano kadar gol atamamıştı 2. yarıdaki bjk-fb maçında... ama bir de oyuna dönüyoruz yardırıyorlar...

Lugano gecen yil 20 gol atmis da benim haberim yokmus. :D
Guti: 7
Quaresma: 3
Simao: 5
Almeida: 5

Quaresma disinda oyunda olasi bir performansin altinda kalan yok esasinda. Quaresma'nin ozelliklerinin dusuk oldugunu soyleyen arkadaslara da cevabim bu olurdu. Bir 4 ay daha sans verelim, ondan sonra da gorursunuz Quaresma'yi.

vedat1987
10.Ekim.2011, 17:53
yalnız yıllardır haklı çıkmayanlar araştırmacılar değil Fenerbahçeliler...
İyide arkadaşım adam 10 yıllık puan ortalamalarını postlamış Fenerbahçe açık ara önde. 10 yılda 7 kez şampiyon olmuş daha ne istiyorsunuz anlamıyorum. Yapılan en iyi takım Fenerbahçe TSL'de. Size Turksportal araştırmacıları ne verebilir daha.

perpetua

Sen de haklisin. Ama bu arkadaslarin yaptiklarinin, bazilarini oyunu daha denemeden sogutacagi ihtimalini de gozardi etmemek lazim bence.

Bir de tabii en buyuk odul, bu agresif arkadaslari FM severlere kazandirmak olur. Mesela bir ara arastirmayi en sert dille elestiren bir arkadasin su anda arastirma ekibinin onemli bir parcasi olmasi gibi. Eskiler extensor'u hatirlar saniyorum.

malpince
Lugano gecen yil 20 gol atmis da benim haberim yokmus. :D
Guti: 7
Quaresma: 3
Simao: 5
Almeida: 5

Quaresma disinda oyunda olasi bir performansin altinda kalan yok esasinda. Quaresma'nin ozelliklerinin dusuk oldugunu soyleyen arkadaslara da cevabim bu olurdu. Bir 4 ay daha sans verelim, ondan sonra da gorursunuz Quaresma'yi.

orada cümle düşüklüğü yapmışım.2. yarıdaki bjk-fb maçına kadar olacaktı. sonra takip etmedim çünkü diğer 4lüyü. ki yine altında kalmışlar.

kalemci
10.Ekim.2011, 17:58
muhammeti tam olarak sıradan bir a2 maçında tam anlamıyla izledim. onu da hatırlamıyorum ama teknik 19luk bir şey gösteremedi bana. öyle sağdan soldan son dakikalarda oyuna girdiklerine dikkat etmedim fazla. zaten sorun da muhammeti izleyememem. gökayı a2 maçlarında görüyoruz çok iyi diyince kıstas değil dendi de muhammet için kıstas mı oldu ya da oynadığı son dakikalar mı kıstas alındı? yoksa haber programlarında ve de gazetelerde çıkması mı kıstas oldu?

Seni biraz izledim diyorsun. Ona o puanı veren araştırmacı arkadaş emin ol senden daha fazla izleyip ona göre notlar çıkartıp Muhammed konusunda bilgili insanlarla fikir alışverişi yapmıştır.

malpince
10.Ekim.2011, 17:59
İyide arkadaşım adam 10 yıllık puan ortalamalarını postlamış Fenerbahçe açık ara önde. 10 yılda 7 kez şampiyon olmuş daha ne istiyorsunuz anlamıyorum. Yapılan en iyi takım Fenerbahçe TSL'de. Size Turksportal araştırmacıları ne verebilir daha.

ben en iyi takım olmasını istemiyorum, doğrusu neyse onu olmasını istiyorum. burak'ın finishinginin artmasını istiyorum s.inanın belki de creavitysinin 16 olmasını istiyorum. muhammetin tekniğinin 19 olmamasını istemiyorum. sabrinin hızlı olmasını ama orta açmasının 14 olmamasını istiyorum. yobonun konsantrasyonunun 10 olmasını istemiyorum. alexin konsantrasyonunun 7 olmasını istemiyorum. kazımla servetin hızının aynı olmamasını istiyorum. bütün olay bu yani...

malpince
10.Ekim.2011, 18:01
Seni biraz izledim diyorsun. Ona o puanı veren araştırmacı arkadaş emin ol senden daha fazla izleyip ona göre notlar çıkartıp Muhammed konusunda bilgili insanlarla fikir alışverişi yapmıştır.

nerede izledi işte onu soruyorum, kıstası ne aldı? a2 maçlarını aldıysa o zaman gökay için niye o alınmadı? son dakikalarda girmesini aldıysa yine gökay için niye onu almadı?
herhangi birini alsa bile muhammetin tekniği alexten iyi olmaz bence...

perpetua
10.Ekim.2011, 18:03
nerede izledi işte onu soruyorum, kıstası ne aldı? a2 maçlarını aldıysa o zaman gökay için niye o alınmadı? son dakikalarda girmesini aldıysa yine gökay için niye onu almadı?

Cunku Gokay o kadar teknik bir oyuncu gibi gorunmuyor.

Hayat bu. Servet de super lig oyuncusu, Alex de. Ama ikisinin teknigi ayni degil.

vedat1987
10.Ekim.2011, 18:04
ben en iyi takım olmasını istemiyorum, doğrusu neyse onu olmasını istiyorum. burak'ın finishinginin artmasını istiyorum s.inanın belki de creavitysinin 16 olmasını istiyorum. muhammetin tekniğinin 19 olmamasını istemiyorum. sabrinin hızlı olmasını ama orta açmasının 14 olmamasını istiyorum. yobonun konsantrasyonunun 10 olmasını istemiyorum. alexin konsantrasyonunun 7 olmasını istemiyorum. kazımla servetin hızının aynı olmamasını istiyorum. bütün olay bu yani...
Oyun çıktığında tek tek oyuncular üzerinden tartışmalar yapılacaktır. Burada benimde gördüğüm birkaç profil hatası var. Ancak buraya yazarak meşgul etmek olmaz sonuçta. Ayrıca belirtiyim Selçuk İnan'ın forumda gördüğüm profilinde bariz hatalar var ancak oyun çıkınca konu açılacak orada yazacağım. Selçuk İnan için 15 stamina bence fazla 1-2 puan daha düşük olmalı. Ancak dediğim gibi diğer oyuncular ve ligin genelindeki orta sahalarla da kıyaslamak için beklemek lazım.

kalemci
10.Ekim.2011, 18:05
Ama sana göre Türkiye'de kimsenin tekniği Alex'ten iyi olamaz. Alex'i bu kadar başarılı yapan tekniği değil ki. Tabi etkisi var ama bana göre diğer özellikleri daha ağır basıyor.

Redrum
10.Ekim.2011, 18:06

O zaman editorden düşürebilirsin.

İnsanlara eleştiri yaparken elinizde somut şeylerle konuşun. Senceyse sencedir arkadaşım nedir 1 haftadır ortalığı kasıp kavurduğun. Adamlara oy veriyormuşsunuz gibi, para veriyormuşsunuz gibi.. Daha iyisini yapın sizi araştırmacı yapsınlar kardeşim bu adamların kimseye hizmet etmek gibi bir yükümlülüğü yok. Ben şahsen araştırmacılar yerinde olsam bu kadar asla tahammül edemezdim. 1 kere izlediğin bir adam için boş boş konuşmayacaksın güzel kardeşim. Boş yorum yapacaksan da editorden değiştirmeyi tavsiye ediyorum, Emre'yi Xavi gibi yaparsın Gökay'ı da Fabregas gibi. Sen de rahat edersin biz de. :)

malpince
10.Ekim.2011, 18:09
O zaman editorden düşürebilirsin.

İnsanlara eleştiri yaparken elinizde somut şeylerle konuşun. Senceyse sencedir arkadaşım nedir 1 haftadır ortalığı kasıp kavurduğun. Adamlara oy veriyormuşsunuz gibi, para veriyormuşsunuz gibi.. Daha iyisini yapın sizi araştırmacı yapsınlar kardeşim bu adamların kimseye hizmet etmek gibi bir yükümlülüğü yok. Ben şahsen araştırmacılar yerinde olsam bu kadar asla tahammül edemezdim. 1 kere izlediğin bir adam için boş boş konuşmayacaksın güzel kardeşim. Boş yorum yapacaksan da editorden değiştirmeyi tavsiye ediyorum, Emre'yi Xavi gibi yaparsın Gökay'ı da Fabregas gibi. Sen de rahat edersin biz de. :)

evet emreyi xavi gibi yapardım

Ayberk Tuncer
10.Ekim.2011, 18:11
Açıkçası oyunda puanlamalarda bazı dengesizlikler olduğu açık. (Ki olacaktır da. Gerçeği elimizden geldiğince taklit ediyoruz.) Ama bunu çıkıp "Bence Yobo'nun konsantrasyonu bir artmalı.", "Bence Burak'ın Agility'si 1 artmalı." şeklinde söylemek yerine Fener'e şöyle düşmansınız, Galatasaray'a şöyle yardımcısınız demek seviyeyi düşürüyor.
Ben bir Fenerbahçeli olarak bu üsluptan, FM 11'de Galatasaray'ın Fener'in 2 katı ekonomik imkanı bulunmasından daha çok rahatsız oluyorum. Önce üslup düzelsin ki tartışma bir yere varsın. Ha burada yürütülen artık bir fikir teatisinden çok sözlü dövüşe döndü. Bence üslubunu düşüren üyeler 1-2 gün ceza alır ve Turksportal yönetimi de üslubunu korursa sorun çözülür.

RasAnt
10.Ekim.2011, 18:12

Burda yapılan tartışmaların hiçbiri takım başarısına odaklı değil,birkaç arkadaşın tek derdi oyuncu profilindeki özelliklerin puanlaması.

Örneğin Muhammedin 19 tekniği varsa Alexin 18 olamaz

Arda tackling 12 ise Emrenin ki 13 olamaz

Böyle tartışma oluyor tek özellik kıyaslanarak yapılıyor yani sorunda burda meydana geliyor.Toplam profil(CA) bazı arkadaşlar için önemli değil mühim olan tek tek kıyaslama.

MeMo
10.Ekim.2011, 18:21
Akıllara "Neden bugün ?" sorusu geliyor.

Daha önce de olmuştu böyle ithamlar,Alex'in önemli maçlar özelliğinin düşük olması vs. gibi konular önceki serilerde de geçmişti.Ama konu açılacak kadar ciddiye alınmamıştı.

kalemci
10.Ekim.2011, 18:22
Ama öyle olmaz ki Muhammed'e 19 teknik verilmiş ama tekniği kullanması için diğer özelliklerini de geliştirmesi lazım. Belki oyunda sen geliştirebileceksin Muhammed'i ben hiç verim alamayacağım. Alex'te ise 18lik tekniğini en iyi şekilde kullanacağı özellikleri de yüksek.

Arda ve Emre'nin tackling olayını perpetua çok güzel bir şekilde açıkladı.

Emre'nin DM olmasinin nedeni cok basit. Daum, 42211 (yani GK, DR, DC, DC, DL, DM, DM, MR, ML, AMC, ST) gibi bir dizilis uyguluyordu Fenerbahce'de. Bu dizilisi oyuna ozellikle eklettik. Emre'nin de bu diziliste yedek kalmamasi, Selcuk ve Christian'in beraber oynamamasi icin DM'yi 20, MC'yi 19 yaptik. Bunlar Mayis ayinda oldu.

Sonra Daum gitti, Aykut Kocaman geldi. Onun da tam ne oynayacagi belli olmadigi icin ozellikle bir degisiklige gidemedik. Ne zaman ki ligde bir kac mac oynandi, Aykut Kocaman'in ne yapacagi belli oldu. O zaman MC'ye donduk. Gerci o kadar da buyuk bir mesele degil. Bir oyuncu mevkisi 20 de olsa, 19 da olsa hemen hemen ayni performansi gosteriyor iki mevkide de. Ama saha icinde secilme konusunda bazen sorun yasaniyor.

Eminim ki Daum kalsa ve o 42211 dizilisinde Emre surekli yedek kalsa, sizin ruhunuz bile duymayacakti cunku Fenerbahce ile oynuyor olacaktiniz. Ama ligdeki diger 17 takim ile oynayanlar icin Emre'nin oynamadigi bir Fenerbahce kolay bir rakip oluverecekti.

Bir karar verirken iste bu dusuncelerin hepsi kafadan geciyor.

Emre'nin tackling'e gelince. Emre ikili mucadelelerde gecen yil 90 dakika basina 1 ile 2 arasinda top kapti. Ote yandan Christian icin bu rakam 4-5 idi. Selcuk icin ise 6-7. Emre'nin top kapmalari genelde rakibin attigi pasta araya girerek topu kapmak. Bunun icin tackling degerinin 1 gramlik bir onemi yok.

Tackling nedir peki?

Block tackling: http://www.youtube.com/watch?v=eO40zHc1NIs&feature=related
Slide tackling: http://www.youtube.com/watch?v=VL7Nil4T4nU

Bunlari yaparken de rakibe faul yapmamak onemli. Arda'nin 12 almasinin nedeni de bu slide tackling isini yaparken hemen hemen hic rakibe dokunmadan, faul yapmadan bunu becerebilmesi. Simdiye kadar 70-80 defa bu hareketi yapip top kaptigini hatirliyorsam, 3-4 defa bunu yaparken faul yaptigini hatirliyorum. Iste bu yuzden Arda'nin dusuk bile olabilir dedim.

Ama Arda genelde bu isi rakip bir takim arkadasi ile karsi karsiya oldugunda, rakibin gerisinden gelerek ve Arda'yi beklemedigi bir anda yapiyor. Bu nedenle de rakibin kendisini hazirlamaya, topu durterek vucudunu top ile Arda arasina koymaya firsati olmuyor. Bu yuzden de 12 yeterli. Ne cok iyi, ne de zayif bir seviyede.

Emre'yi savunmada one cikartan sezileri. Bu sezilerin 15 olmasinin az oldugunu da yukarida yazmistim zaten.

Mesela bu video'nun 20. saniyesinde Emre topu tamamen sezileri ile kapiyor. O sok presi yapabilmesinin nedeni de sezileri zaten. http://www.youtube.com/watch?v=HrLNdes5h_E&feature=fvwrel

Emre Italya ve Ingiltere'de de tackling'e 13 almisti, o zamandan beri de degistirme ihtiyaci duyduracak pek bir sey de gormedik bence.

Ama seziler konusunda Emre'nin cok iyi oldugunu dusunuyorum. Zaten seziler, soguk kanlilik, kararlar gibi ozellikler bir nevi oyuncunun tecrubesinin gostergesi. Emre de cok tecrubeli bir futbolcu, bunu kimse inkar edemez saniyorum.

perpetua
10.Ekim.2011, 18:22
ben en iyi takım olmasını istemiyorum, doğrusu neyse onu olmasını istiyorum.
burak'ın finishinginin artmasını istiyorum

Acikcasi Hiddink'in bugunku aciklamalarindan sonra yukselmesi konusunda tereddutlerim var biraz.

s.inanın belki de creavitysinin 16 olmasını istiyorum.

15 veya 16'nin lafi mi olur yahu. Selcuk'un degeri 9 olsa ve 16 istesen belki bir yerde hata vardir ama 1 puan icin degmez bile kafaya takmaya.

muhammetin tekniğinin 19 olmamasını istemiyorum.

Peki.

sabrinin hızlı olmasını ama orta açmasının 14 olmamasını istiyorum.

Sabri eger rakip onun onunde durmazsa, panik yapmazsa gayet iyi orta yapan bir oyuncu. Bir cok pozisyonda zorlama orta yaptigi icin zayif gorunuyor. Mesela Gokhan Gonul cok daha akilli. Bakiyor karsimda rakip var, ya calima gidiyor ya da takim arkadasina pas verip daha iyi pozisyonda topu alarak orta yapmaya calisiyor. Sabri ise ortayi yapiveriyor, o ortanin rakibi gecmeyecegi belli olsa da. Bazen de biraz daha sert vurursam belki rakibi gecer diyor. Top diger taraftan taca gidiyor. Ozellikle Sabri'yi orta yapabilecegi pozisyonda top ile bulusturmazsaniz Sabri'nin ortalari bir facia oluyor.

Ama ortanin sonucuna bakarak Sabri orta yapamaz diyorsunuz. Ne oyunda, ne de gercek hayatta futbol bu kadar duz mantikla islemiyor.

Iste bu yuzden o onem vermediginiz ama Fenerbahce'nin bu kadar puan farki acmasina neden olan zihinsel ozellikler. Hic bir tek ozellik, kendi basina sonucu ortaya cikartmiyor. Football Manager'in veritabanini ve mac motorunu ozel yapan da bu.

Mesela PES'de Sabri'nin kotu orta yapmasi icin deger dusuk tutulabilir cunku oyuncudan oyuncuya zeka farkli degil ve daha yuksek yuzdeli orta yapmasini istedigin oyuncuya daha yuksek orta yapma becerisi veriyorsun. Hatta oyuncuyu kullanan sen oldugunda, oyuncunun zekasini sen belirliyorsun. Ama FM'de orta yapma, ortanin isabetli olup olmayacagini belirleyen bir cok faktorden sadece ve sadece bir tanesi.

Bir de not, Gokhan ile Sabri'nin takim arkadasi ile ortayi bulusturma yuzdesi asagi yukari ayni. %20-25 arasinda dolasiyorlar ikisi de.

yobonun konsantrasyonunun 10 olmasını istemiyorum. alexin konsantrasyonunun 7 olmasını istemiyorum.

Alex konusunda yardimci olamayiz sana cunku Alex'in mac icinde hemen hemen sadece hucumda oynayan bir oyuncu.

Yobo konusunda da yazmistim. Degerlendirecegiz.

kazımla servetin hızının aynı olmamasını istiyorum. bütün olay bu yani...
Iyi guzel de Servet'in hizi, Kazimdan cok yavas degil. Servet cabuk degil ama yavas da degil. Servet hizlanana kadar topu alan geciyor gidiyor zaten. Arkadan yetisemiyor.

Gncl1905
10.Ekim.2011, 18:47

Zaten bu sözün üstüne tartışmak mantıksız.Eğer siz araştırmacı olsaydınız FM'yi hayatıma bile sokmazdım bu kadar saçma oyun mu olur diye...

Night_Mare17
10.Ekim.2011, 18:50
yanlış yazmışsınız doğru tablo:
gökhan gönül türkiyedeki en iyi bek.
emre belözoğlu türkiyedeki en iyi mc
volkan türkiyedeki en iyi kaleci(muslera dahil, volkan bir hata yapınca her zaman örnek gösterilir, muslera bismillah demeden hata yaptı)
alex türkiyedeki en iyi oyuncu...

:D :D :D :D :D

Olay bomba :D

perpetua
10.Ekim.2011, 18:52

Gokhan'in, Emre'nin ve Volkan'in mevkilerinde en iyiler olduguna ben de katiliyorum. Zaten veritabaninda da oyle oldugunu gorursunuz oyun geldiginde. :)

kalemci
10.Ekim.2011, 18:53
Bence Emre ve Volkan Türkiye'de mevkisinin en iyileri. Oyunda da öyle olacaklardır.

attirson
10.Ekim.2011, 18:55

Her konuda oldugu gibi burdada taraftarlık yapıyorsun.Sana göre en iyi kaleci Muslera en iyi mc'de Selçuk İnan'dır.

Night_Mare17
10.Ekim.2011, 18:56
Gokhan'in, Emre'nin ve Volkan'in mevkilerinde en iyiler olduguna ben de katiliyorum. Zaten veritabaninda da oyle oldugunu gorursunuz oyun geldiginde. :)

Gökhan'a bir şey demiyorum fakat Fernandes bile Emre'den iyiyken en iyi Emre demek bence saçmalıktır. Bu arada Felipe Melo gibi bir oyuncunun da Emre'den kötü olmasını anlayamıyorum özellikleride berbat adama Real Madrid'den teklif gelmiş.(!)Volkan belki olabilir ona katılıyorum fakat Muslera daha geldi bir hata yaptı diyor Volkan'ın yaptığı hatayı boşa sayıyor.

Quaresma - Stoch karşılaştırmasına da sadece gülüyorum.

Night_Mare17
10.Ekim.2011, 18:57
Her konuda oldugu gibi burdada taraftarlık yapıyorsun.Sana göre en iyi kaleci Muslera en iyi mc'de Selçuk İnan'dır.

Ben en iyi kaleci Muslera demiyorum fakat en iyi Mc Emre'de değil diyorum. Fernandes , Melo bence ondan daha iyi oyuncular.

perpetua
10.Ekim.2011, 18:59
Ben en iyi kaleci Muslera demiyorum fakat en iyi Mc Emre'de değil diyorum. Fernandes , Melo bence ondan daha iyi oyuncular.

Melo'yu daha cok DM olarak dusunuyordum acikcasi.

Night_Mare17
10.Ekim.2011, 19:00
Melo'yu daha cok DM olarak dusunuyordum acikcasi.

Peki ya Fernandes ? Adam her konuda Emre'den üstün. Bu arada Emre'ye kötü oyuncu da demiyorum yanlış anlamayın.

perpetua
10.Ekim.2011, 19:01
Peki ya Fernandes ? Adam her konuda Emre'den üstün. Bu arada Emre'ye kötü oyuncu da demiyorum yanlış anlamayın.

Asagi yukari aynidir ama bence Emre daha akilli ve hirsli bir oyuncu.

Night_Mare17
10.Ekim.2011, 19:03
Asagi yukari aynidir ama bence Emre daha akilli ve hirsli bir oyuncu.

Neyse öyle olsun bu arada bizde isyan etsek de hep şampiyon olsak. Hatta Melo , Eboue , Selçuk gibi oyuncuları yollayıp.

MeMo
10.Ekim.2011, 19:03

Olay bomba :)

Night_Mare17
10.Ekim.2011, 19:04
Olay bomba :)

Geriden takip etmişsiniz maalesef.

Bordo61Mavi
10.Ekim.2011, 19:06
Emre'ye istenilen ozelikler cok sacma. O ozeliklerle Real'de Alonso yerine ilk 11 cikar.

Ama sunuda kabul etmek gerekirki Turkiyenin en iyi MC'yi Emredir.

MeMo
10.Ekim.2011, 19:07
Geriden takip etmişsiniz maalesef.

Ben boldlu yerleri ve :D'leri takip ettim.Olay hakikaten bomba.

excaliburuA
10.Ekim.2011, 19:08
ben birşeyi merak ediyorum hem emre olsun hem fernandes olsun iki oyuncuda türkiye'de en iyi MC olarak gösteriliyor -ki katılıyorum(selçuk inan ile birlikte) lakin CAları sizcede abartılmıyormu? fernandes valencia'da emre de newcastle'da ilk 11 düşünülmemişti ve bu oyuncuların CAları 150ye yakın. geçen sezon ingiltere'de yılın futbolcusu hüvviyetini alan scot parker ile aynı rakamda olmamalılar bence.

Night_Mare17
10.Ekim.2011, 19:10
ben birşeyi merak ediyorum hem emre olsun hem fernandes olsun iki oyuncuda türkiye'de en iyi MC olarak gösteriliyor -ki katılıyorum(selçuk inan ile birlikte) lakin CAları sizcede abartılmıyormu? fernandes valencia'da emre de newcastle'da ilk 11 düşünülmemişti ve bu oyuncuların CAları 150ye yakın. geçen sezon ingiltere'de yılın futbolcusu hüvviyetini alan scot parker ile aynı rakamda olmamalılar bence.

Emre varken Scott Parker , Xabi Alonso kim ?

Emre büyük Fenerbahçeli bu bir. Geçmişine saygılı ve düzgün kişilikli biri.

Ve Dünya'nın en iyi koşan , basan oyuncusu tekniğini söylemiyorum bile.

pappi
10.Ekim.2011, 19:14
alex'i bir sene oynatırsınız oyunda sonra satmazsanız elinizde çakar.muhammet'in ne olacağı belli değil,antrenmana sokarsınız biraz gelişir bir sene sonra ona on basacak bi regen bulursunuz hooop pabucu dama.emrenin yaşı 30 u geçmiş alex ile aynı akıbeti paylaşması işten bile değil.

arkadaşlar oyunu baştan sona bu oyuncularla oynamıyorsunuz değil mi? sahsen ben ikinci senede neredeyse yarıdan fazlasını değişiyorum regenlerle.pendiksporu seçmiş olsanız 2. senenizde fenerbahçeyi hallaç pamuğu gibi sallayıp atmayacakmısınız oyunda? yada galatasarayı yada beşiktaşı?

perpetua
10.Ekim.2011, 19:15
Neyse öyle olsun bu arada bizde isyan etsek de hep şampiyon olsak. Hatta Melo , Eboue , Selçuk gibi oyuncuları yollayıp.

Eboue deme bana. :D

Korkarim ki yeni bir Guiza dogacak. Simdiye kadar gosterdigi futbol cok cok buyuk hayal kirikligi. Sabri'yi aratti simdiye kadar bana. Zamanla goruruz ne olacagini.

Gncl1905
10.Ekim.2011, 19:15

Bende böyle düşünüyorum, birinde adamın topu kaptığı adam Anadolu takımları ortasahası; Alper Potuk, Necip Uysal, Barış Özbek vs. biri de Lampard'a, Alonso'ya, Messi'ye karşı vs. oynuyo başka biri.Ve burda çıkıp diyolar ki Emre'yi Xavi'ye yaklaştırın., Emre dünyanın sayılı ortasahalarından vs. vs. Türkiye'de iyi kabul ama Avrupa'da takımlarımızın hali belli işte hala neyin kavgasını veriyolar anlamıyorum...

Night_Mare17
10.Ekim.2011, 19:18
Eboue deme bana. :D

Korkarim ki yeni bir Guiza dogacak. Simdiye kadar gosterdigi futbol cok cok buyuk hayal kirikligi. Sabri'yi aratti simdiye kadar bana. Zamanla goruruz ne olacagini.

Yok be abi isyan edip Sabri'ye 19 hız isteriz sonra Servet'e 19 zıplama , Kazım'a 17 uzaktan şut sonra onlar gitse bile fark atarak 10 senede 7 kere şampiyon oluruz ve oyun çok gerçekçi olur. :)

MeMo
10.Ekim.2011, 19:21
Yok be abi isyan edip Sabri'ye 19 hız isteriz sonra Servet'e 19 zıplama , Kazım'a 17 uzaktan şut sonra onlar gitse bile fark atarak 10 senede 7 kere şampiyon oluruz ve oyun çok gerçekçi olur. :)

Olmadı son 10 senede 7 kere şampiyonluğa oynarsın ve oyun çok gerçekçi olur.

Night_Mare17
10.Ekim.2011, 19:22
Olmadı son 10 senede 7 kere şampiyonluğa oynarsın ve oyun çok gerçekçi olur.

Bende öyle diyorum :) en önemli yıldızlarım gittiğinde bile.

MeMo
10.Ekim.2011, 19:25
Bende öyle diyorum :) en önemli yıldızlarım gittiğinde bile.

Yıldızların gitmez,istikrarını korursun 10 senede 3 kere ilk 2'den uzak kalırsın,o kadar gerçekçi olur ki.

Night_Mare17
10.Ekim.2011, 19:31
Yıldızların gitmez,istikrarını korursun 10 senede 3 kere ilk 2'den uzak kalırsın,o kadar gerçekçi olur ki.

Geri kalanında şampiyonluk yarışında olmak için oyuna yeni özellikler eklenebilse bu oyun yok satar. :)

rcrdnh
10.Ekim.2011, 19:41
Ben bi yama yapıcam bazı fanatik arkadaşlarımıza özel olarak.

Emre vs Xavi tartışması hiç olmayacak.

Bu yamada , eğer oyunda Fb -Barca maçına çıkarsanız, yeni bir özellik karşınızda olucak ; maçtan önce Xavi Emrenin elini öpücek.

OnuldinhoHizmet
10.Ekim.2011, 19:45
oyuncuların özelliklerinden memnun olmayan arkadaşlar bu kadar dırdır edeceğinize girin editöre full sürüm çıkınca değiştirin derdiniz nedir yani emre nin eskisi gibi olmadığı aşikar yani kalkıpta şimdi emre inter dekinden daha iyi diyemezsiniz öyle olsa burda ne işi var? bütük sorunlar bitti de oyunda emreydi sabriydi kardeşim bunlar bizim düzeltebileceğimiz şeyler editörden bn her sene oynama yapıyorum görüş ve düşünceler tutmaz her zman gir sende değiştir bu kadar uzatmaya gerek yok...

zaten xavi ve emreyi bir tutan zihniyete laf anlatmak futbol yorumu yapmak deveyi iğne deliğinden geçirmekten zor...

Börk
10.Ekim.2011, 19:47
Yaşına rağmen ağır saçmalamışsın :)

byariff
10.Ekim.2011, 19:49
Genel olarak bakarsak Emre , selcuk inan"dan daha iyi ama gecen seneki performans"a gore selcuk inan bence turkiyenin en iyi mc"sidir, eboue"yi elestirelere katilmiyorum daha kac mac oynadi ligde pek duzgun goremedik, melo bana gore dmc degil gercek asil mevkisi dmc olabilir ama bana gore o adam dmc,mc,amc oynar neden top teknigi top ile oynama bana gore emre"den cok cok iyi emreye gore hirsli bir oyuncu ama emrenin pas ozelligi orta acma dribbling atmasi vs daha iyi melo"ya gore.. yukarda emre-melo-fernandes karsilastirilmasi oldu benim siralamam boyledir kimse yanlis anlamasin emreyi sevmedigmden degil ; 1-melo 2-fernandes 3-emre

volkan-muslera tartismasina gelince daha 2-3 yil once volkana ana baci kufur edenler simdi adami kral ilan etmis sampiyonlar liginde olsun ligde olsun yaptigi basit hatalari cok iyi biliyoruz volkan son 1.5-2 yilda kendine ceki duzen verdi,penaltilarda ve uzaktan sutlarda iyi bir kaleci. muslera geleli daha kac ay oldu ? evet 1 hatasi var gol yedik bunun nedenleride uyum sorunu anlasamazlik sorunu vesaire her kaleci hata yapar ama muslerayi daha tam izlemedik sadece dunya kupasinda izledik oda bana gore cok iyi bir kaleci sezgisi verdi guven veren bir kaleci o yuzden muslera icin tartismak erken derbilerde olsun baska bir ozel maclarda olsun gorucegiz onuda.

Addolorato
10.Ekim.2011, 19:51
Full sürüm çıksın bir takımlarınızı alın oyuncuları deneyin bakalım ne olacak. Emre yanındaki adama basmıyor hiç top kapamıyorsa eleştirirsiniz.

eng1n
10.Ekim.2011, 20:20
Emre'nin tackling değeri tartışılmış ama bence 13 iyidir Emre çok top kazanma denemesi yapıyor bunların çoğu faul oluyor ama genellikle önde bastığından kazandığı toplarda çok etkili oluyor. Emre oyunda rakibe baskı uygulamaz ise veya top kapma girişiminde az bulunursa bir hata vardır.

onun dışında bende Volkan'ın Türkiye'de ki en iyi kaleci Emreyi de en iyi MC olarak görüyorum. Fernandes maç seçen bir oyuncu gibi gözüküyor bana

JohnConner
10.Ekim.2011, 20:21
fenerli arkadaşlar biraz saçmalamışlar emre xavi karşılaştırması falan baya komik olmuş :D bence profiller iyi yapılmış ama tek itirazım var felipe melo gibi mourinho nun transfer etmek istediği bir futbolcunun profilinin bu kadar kötü olmaması gerekirdi sonuçta lig başlayalı şu kısacık sürede melonun sergilediği performans ortada en dikkat çeken oyuncu konumunda kendisi

Corpus
10.Ekim.2011, 20:23
Emre oyunda rakibe baskı uygulamaz ise veya top kapma girişiminde az bulunursa bir hata vardır.

Bu sizin taktiğinizle de alakalıdır. Closing down' u düşük bir taktikle oynarsanız baskı yapmayabilir :)

eng1n
10.Ekim.2011, 20:25
Bu sizin taktiğinizle de alakalıdır. Closing down' u düşük bir taktikle oynarsanız baskı yapmayabilir :)

Ne kadar düşürürsem düşüreyim Fenerbahçe ile oynarken diğer oyunculardan fazla top kapma girişiminde bulunmalıdır bence.

Night_Mare17
10.Ekim.2011, 20:26
Ne kadar düşürürsem düşüreyim Fenerbahçe ile oynarken diğer oyunculardan fazla top kapma girişiminde bulunmalıdır bence.

Emre top kapmalarını çoğunlukla rakibin ayağından alarak yapmıyor pas aralarına girerek falan yapıyor.

Corpus
10.Ekim.2011, 20:29

Bu tip durumlar creativity' de oyuncuyu ne kadar serbest bırakmanızla, closing down ve tackling' in durumuyla çokça alakalıdır diye düşünüyorum. Eğer siz Emre'yi serbest bırakmaz bu şekilde tüm takım ile birlikte engellerseniz kendi özelliklerini sergileyemez. Siz tüm takıma max. ortasahaya kadar baskı yapabilirsiniz derseniz Emre gidip onların yarı alanının ortasında baskı yapamaz sonuç olarak. Öte yandan siz Emre'ye onların defansından itibaren baskı yap derseniz "hemen hemen her ortasaha oyuncusu" gibi o da emirlerinize uyar ve baskıyı yapar.

Deus Dominus
10.Ekim.2011, 20:30
fenerli arkadaşlar biraz saçmalamışlar emre xavi karşılaştırması falan baya komik olmuş :D bence profiller iyi yapılmış ama tek itirazım var felipe melo gibi mourinho nun transfer etmek istediği bir futbolcunun profilinin bu kadar kötü olmaması gerekirdi sonuçta lig başlayalı şu kısacık sürede melonun sergilediği performans ortada en dikkat çeken oyuncu konumunda kendisi

Felipe Melo İtalyan araştırmacılar tarafından yapıldı. Yeni transferlere ciddi hatalar olmadıkça değişiklik yapılmıyor demiştiler.

sui generis
10.Ekim.2011, 20:33
Hiç kimse emre bir xavi dir demedi zaten.

JohnConner
10.Ekim.2011, 20:34
Felipe Melo İtalyan araştırmacılar tarafından yapıldı. Yeni transferlere ciddi hatalar olmadıkça değişiklik yapılmıyor demiştiler.

anladım heralde yılın bidonu seçildiği için bu kadar kötü yaptılar profilini :D ama daha iyisini hakediyor kesinlikle

JohnConner
10.Ekim.2011, 20:36
Hiç kimse emre bir xavi dir demedi zaten.

daha fenasını dediler arkadaşım üç sayfayıda okudum emre xavi,iniesta ve fabregastan daha iyi diyen biri var yazılanlara yeniden göz atmanı tavsiye ediyorum

perpetua
10.Ekim.2011, 20:41

Melo'nun profiline cok itirazim yok benim acikcasi.

Bir tek decisions ilk bakista biraz dusuk gibi gorunuyor ama son Ankaragucu macinda ceza sahasi icinde yaptigi top kaybi daha da cok soru isareti birakti kafada.

sui generis
10.Ekim.2011, 20:47
daha fenasını dediler arkadaşım üç sayfayıda okudum emre xavi,iniesta ve fabregastan daha iyi diyen biri var yazılanlara yeniden göz atmanı tavsiye ediyorum

Hepsini okudum zaten öyle birsey diyen olmadı.

SaLviO
10.Ekim.2011, 20:51
Emre tartışmasız türkiyede oynayan en iyi türk orta saha oyuncusudur.
Gökhan tartışmasız türkiyede oynayan en iyi şag bek oyuncusudur
volkan tartışmasız türkiyede oynayan en iyi türk kalecisidir.
semih tartışmasız türkiyede oynan en iyi türk forvettir.
stoch - dia türkiyede oynayan en iyi 5 kanat oyuncusundan 2sidir.
yobo tartışmasız türkiyede oynayan en iyi 3 stoper arasındadır
alex tartışmasız türkiyede oynayan en iyi yabancı oyuncudur.

perpetua
10.Ekim.2011, 20:53

Takim kuruyor olsam Burak'i veya Necati'yi tercih ederim sahsen.

En kaliteli kesinlike. En iyi, mumkun degil. :)

furkan58
10.Ekim.2011, 20:55

Semih dışında katılmayan fanatiklik yapmış olur heralde :)

Addolorato
10.Ekim.2011, 20:55

Yani ? Dediklerin doğru olsa bile bu ligin kalitesiyle alakalı bir durum.

------------------------

Aşk-ı Şehir
10.Ekim.2011, 20:58

Herkesin futbol mentalitesi aynı değil mesela. Bence bana göre en iyi kaleci Onur Kıvrak'tı geçen sene. (Sakatlanana kadar.) En iyi sağ bek Gökhan Gönül, En iyi yerli forvet Burak Yılmaz, en iyi 3 stoper; Diego Angelo, Diego Lugano, Jan Rajnoch (geçen sene için). Herkesin görüşü farklıdır. Tek itiraz etmediğim noktalar Alex ve Gökhan Gönül. Mesela ben Dia'yı en iyi 5 kanatın arasına koymam...

SaLviO
10.Ekim.2011, 20:58
Yani ? Dediklerin doğru olsa bile bu ligin kalitesiyle alakalı bir durum.

------------------------
10 yılda 7 şampiyonluk gayet normal demek istedim yani

Night_Mare17
10.Ekim.2011, 21:00

Emre , Semih dışında katılıyorum.

futureless
10.Ekim.2011, 21:03
Bazılarınızın 1 senelik ( ve sadece geçen senelik ) kıyas yapıyor.Gülüyorum.

SaLviO
10.Ekim.2011, 21:05
Burak daki özellikler semih de semihdekilerde burakda ya yok ama bence semih burakdan daha iyi top tutuyo ve topu doğru yerlere gönderiyo son vuruşlarıda fena değil ama burakda iyi

onur kıvrakı 6 aya göre değirlendiriosun ben volkanı 10 yıllıgına değerlendiriyorum bence volkan çok daha iyi kaleci

Emre konusunda da isabetli pas atıyor şut çekiyor gerektiği yerde pres yapıyor oyunu iki yönlü oynuyor teknik çevik tam bir orta saha oyuncusu bence biraz devamlılığı yok çabuk sakatlanıyor o da boyu kısa adelesinde sorun çıkıyor

Aşk-ı Şehir
10.Ekim.2011, 21:05
Bazılarınızın 1 senelik ( ve sadece geçen senelik ) kıyas yapıyor.Gülüyorum.

Dia ne zaman transfer oldu Fenerbahçe'ye? ya da Stoch? Ya da Yobo? Hangi senelik performanslarını değerlendireyim? Sizde tek senelik değerlendirme yapmış olmuyo musunuz?

Deus Dominus
10.Ekim.2011, 21:06
Anlamadım ne demek istediğini. Neye göre kıyas yapmak lazım?

perpetua
10.Ekim.2011, 21:08
Burak daki özellikler semih de semihdekilerde burakda ya yok ama bence semih burakdan daha iyi top tutuyo ve topu doğru yerlere gönderiyo son vuruşlarıda fena değil ama burakda iyi

Ama Semih oynadiginda, rakip takim defansi daha ileride kurabiliyor ve rakip sahada daha etkili pres yapabiliyor. Bence Semih, macin son 15 dakikasinda rakibi kendi yari sahasina hapsettiginizde yararli olan bir oyuncu. Ilk 11'de veya 90 dakika oynayabilecek bir oyuncu degil.

Aşk-ı Şehir
10.Ekim.2011, 21:10
Ama Semih oynadiginda, rakip takim defansi daha ileride kurabiliyor ve rakip sahada daha etkili pres yapabiliyor. Bence Semih, macin son 15 dakikasinda rakibi kendi yari sahasina hapsettiginizde yararli olan bir oyuncu. Ilk 11'de veya 90 dakika oynayabilecek bir oyuncu degil.

Ki zaten Semih'in sonradan oyuna girdiğinde ne kadar etkili, 11de başladığında çoğunlukla etkisiz kaldığıda bilinen bir gerçek.

SaLviO
10.Ekim.2011, 21:11
Katılmıyorum.
Semihin yanında kimse oynamıyor fenerde.Buda yoruyor oyuncuyu alex cok agır kalıyo semihin boşalttığı alanlara kaçıçak oyuncu olmuyor semihle beraber hızlı bir forvet oyuncusu olursa bence çok etkili olur

Night_Mare17
Riera ve Quaresma Türkiye'de ki en iyi kanattır.
Guti ve Melo Türkiye'de ki en iyi orta sahadır.
Alex Türkiye'de ki en iyi forvettir.
Ujfalusi Türkiye'de ki en iyi stoperdir.
Eboue Türkiye'de ki en iyi orta saha kanattır.
Volkan Demirel Türkiye'de ki en iyi kalecidir.

Oyuncuyu 2-3 yıla göre değerlendirmeyeceksek budur.

Aşk-ı Şehir

Ayrıca Emre - Xavi olayında arkadaş ironi yapmış büyütmeyede gerek yok..

remzi1242
öffff nedir bu fenerlilerin yaygarası ya gidin editörden düzeltin size göre olanı ben hiç bir zaman gsnin özellikleri kötü diiypte bir oyuncunun özelliklerini değiştirmedim

zaten semih kaç maçda ilk 11e çıkıp sürekli gol atmış burak sürekli 11 ve sürekli gol atıyor semih gibi hırpalanmış yorulmuş defansa değil defansı bizzat yorup gol atıyor burak

birde emre xavi demişler yarısının yarısı kadar olur emre topu alıyor geriye kanatlara atıyor xavi oyunu okuyor xavi ile emreyi karşılaştırmak ferrari ile murat 131i karşılaştırmaktır

futureless
10.Ekim.2011, 21:15
Dia ne zaman transfer oldu Fenerbahçe'ye? ya da Stoch? Ya da Yobo? Hangi senelik performanslarını değerlendireyim? Sizde tek senelik değerlendirme yapmış olmuyo musunuz?

Dia , Stoch veya Yobo'luk değerlendirmeleri kastettiğimi de nerden çıkardınız ? Belirtmediğim için ben hatalıyım kusura bakmayın ancak Emre , Alex , Gökhan Gönül ve Volkan da uzun süreli olanlar bu da var. Kaldı ki dediğinizden çıkardığım lige göre değerlendirme yapılıyor öyle mi ? Stoch , Dia ve Yobo önceki yıllarda da vardı sonuçta değil mi burada olmasalar da.Onur Kıvrak ve Burak Yılmaz için sadece geçen sezonun kıstas alınmasına karşıyım.Hadi Onur yeni de Burak..Ben burada yapılan kıyaslamalardan rahatsızım yanlış anlaşılmasın oyuncu profilleri hakkındaki fikrimi belirtmiştim zaten.Beğendim profilleri ben.

Aşk-ı Şehir
10.Ekim.2011, 21:15
öffff nedir bu fenerlilerin yaygarası ya gidin editörden düzeltin size göre olanı ben hiç bir zaman gsnin özellikleri kötü diiypte bir oyuncunun özelliklerini değiştirmedim

zaten semih kaç maçda ilk 11e çıkıp sürekli gol atmış burak sürekli 11 ve sürekli gol atıyor semih gibi hırpalanmış yorulmuş defansa değil defansı bizzat yorup gol atıyor burak

birde emre xavi demişler yarısının yarısı kadar olur emre topu alıyor geriye kanatlara atıyor xavi oyunu okuyor xavi ile emreyi karşılaştırmak ferrari ile murat 131i karşılaştırmaktır

Açıkçası; "Gidin editör'den değiştirin arkadaş!" demek gibi bir şansımız olamaz bizim. Çünkü biz araştırmacılık görevindeysek büyük çoğunluğu memnun etmeliyiz. Ama özelliklere göre yargılanılmaya karşıyım. Oyundaki performansına bakılsın zaten gerçeği yansıtmıyosa elden gelen ve gerçekçi yapılmaya çalışılır...

Aşk-ı Şehir
10.Ekim.2011, 21:17
Dia , Stoch veya Yobo'luk değerlendirmeleri kastettiğimi de nerden çıkardınız ? Belirtmediğim için ben hatalıyım kusura bakmayın ancak Emre , Alex , Gökhan Gönül ve Volkan da uzun süreli olanlar bu da var. Kaldı ki dediğinizden çıkardığım lige göre değerlendirme yapılıyor öyle mi ? Stoch , Dia ve Yobo önceki yıllarda da vardı sonuçta değil mi burada olmasalar da.Onur Kıvrak ve Burak Yılmaz için sadece geçen sezonun kıstas alınmasına karşıyım.Hadi Onur yeni de Burak..Ben burada yapılan kıyaslamalardan rahatsızım yanlış anlaşılmasın oyuncu profilleri hakkındaki fikrimi belirtmiştim zaten.Beğendim profilleri ben.

Ben Alex'e Gökhan Gönül'e zaten karşı değilim. Ama mesela Burak'ı zamanında bende araştırdım, felaket oynardı bizde o kadar özelliklerinde düşüşe gitmiştim ama oyunda yine yüksek performans sergiliyodu yönettiğinizde. :) Heralde oyunun içine doğmuş. :D Demek istediğim geçtiğimiz sezonu kıstas alıyoruz büyük çoğunlukla. Zaten olması gerekende budur...

remzi1242
10.Ekim.2011, 21:18
Açıkçası; "Gidin editör'den değiştirin arkadaş!" demek gibi bir şansımız olamaz bizim. Çünkü biz araştırmacılık görevindeysek büyük çoğunluğu memnun etmeliyiz. Ama özelliklere göre yargılanılmaya karşıyım. Oyundaki performansına bakılsın zaten gerçeği yansıtmıyosa elden gelen ve gerçekçi yapılmaya çalışılır...

bu işi ücret karşılığımı yapıyorsun ?

Eğer yapıyorsan deme hakkın olmaz

ama zevkine yapıyorsan olur

remzi1242
10.Ekim.2011, 21:19
Birde şunu unutmayın Türkiyede oyuncular her sene geriye sarıyor iler saran nerdeyse yok

futureless
10.Ekim.2011, 21:20
Ben Alex'e Gökhan Gönül'e zaten karşı değilim. Ama mesela Burak'ı zamanında bende araştırdım, felaket oynardı bizde o kadar özelliklerinde düşüşe gitmiştim ama oyunda yine yüksek performans sergiliyodu yönettiğinizde. :) Heralde oyunun içine doğmuş. :D Demek istediğim geçtiğimiz sezonu kıstas alıyoruz büyük çoğunlukla. Zaten olması gerekende budur...

Anlıyorum cevabınıza da teşekkür ediyorum.Burak hakkında ben de görüşümü söyleyeyim bir Fenerbahçe taraftarı olarak ; Burak Yılmaz Türkiye liginin en formda forvetidir 1 yıldır.

Aşk-ı Şehir
10.Ekim.2011, 21:20
bu işi ücret karşılığımı yapıyorsun ?

Eğer yapıyorsan deme hakkın olmaz

ama zevkine yapıyorsan olur

Bu araştırmacılık ekibinin misyonlarından birisidir. Mesele para alıp almamak değil zaten. Bu işte gönüllülük esas. Bana tek getirisi orijinal oyun oluyo...

Aşk-ı Şehir
10.Ekim.2011, 21:23
Anlıyorum cevabınıza da teşekkür ediyorum.Burak hakkında ben de görüşümü söyleyeyim bir Fenerbahçe taraftarı olarak ; Burak Yılmaz Türkiye liginin en formda forvetidir 1 yıldır.

Önemli değil ne demek açıklamaya çalışıyorum bişeyleri elimden geldiği kadarıyla. Açıkçası Cengiz abiyede biraz anlayışlı olunmalı. (Sizin için söylemiyorum) Oyun çıksın Fenerbahçe'yi bir yönetin Alex, Emre, Gökhan Gönül, Volkan çok kötü olursa zaten eleştirmek en doğal hakkınız. Ama tekrar söylüyorum oyun çıkmadan eleştirenlerin elinde somut bir delil olmadan acımasızca eleştirmesi haksızlık...

perpetua
10.Ekim.2011, 21:28
Katılmıyorum.
Semihin yanında kimse oynamıyor fenerde.Buda yoruyor oyuncuyu alex cok agır kalıyo semihin boşalttığı alanlara kaçıçak oyuncu olmuyor semihle beraber hızlı bir forvet oyuncusu olursa bence çok etkili olur

Iste o yuzden ne Semih, ne de Alex en iyi denilebilecek oyuncular degiller. Kaliteliler, ama iyi olmak farkli bir kavram bence. Gomez belki Semih kadar kaliteli degil ama Semih'den cok daha iyi bir santrafor. Schweinsteiger belki Alex kadar kaliteli degil ama Alex'den daha iyi bir futbolcu.

Onlarin zaaflarini kapatmak icin baskalari ekstra isler yapmak zorunda kalmiyor. Hem hucumda, hem de savunmada yapmalari gerekeni yorulmadan yapiyorlar.

futureless
10.Ekim.2011, 21:29
Önemli değil ne demek açıklamaya çalışıyorum bişeyleri elimden geldiği kadarıyla. Açıkçası Cengiz abiyede biraz anlayışlı olunmalı. (Sizin için söylemiyorum) Oyun çıksın Fenerbahçe'yi bir yönetin Alex, Emre, Gökhan Gönül, Volkan çok kötü olursa zaten eleştirmek en doğal hakkınız. Ama tekrar söylüyorum oyun çıkmadan eleştirenlerin elinde somut bir delil olmadan acımasızca eleştirmesi haksızlık...

Buna ben de katılıyorum.Kaldı ki demoda Fenerbahçe'de söylediğiniz 4 futbolcuyu da inceledim.Kıyas olarak kullanacağım aynı mevki futbolculara da baktım üst düzey olanlara.Gayet başarılı buldum o 4 profili.

BaGa TaRKaN
10.Ekim.2011, 22:08
Daha Devam Ediyor mu Bu Film Yahu :D Hangi Seansı Oynanıyor Şuanda :zuhaha

futureless
10.Ekim.2011, 22:10
Birbirini yeme seansı bitti abi :D

excaliburuA
10.Ekim.2011, 22:13
@salvio

nasıl yani? burak'ın hızlanması 10 semih'in 16 mı olsun diyorsun ? .s bence semih son derece yavaş bi oyuncu..

eng1n
10.Ekim.2011, 22:16
Riera ve Quaresma Türkiye'de ki en iyi kanattır.
Guti ve Melo Türkiye'de ki en iyi orta sahadır.
Alex Türkiye'de ki en iyi forvettir.
Ujfalusi Türkiye'de ki en iyi stoperdir.
Eboue Türkiye'de ki en iyi orta saha kanattır.
Volkan Demirel Türkiye'de ki en iyi kalecidir.

Oyuncuyu 2-3 yıla göre değerlendirmeyeceksek budur.

Riera'nın en iyi kanat olmasını gerektirecek neyini gördünüz, daha pek bir şey sergilemedi Galatasaray'da bundan önceki maceraları da çok iyi geçmedi

ozaniel
10.Ekim.2011, 22:21
İnsanlar birşey için tartışmasız diyorsa bırakın tartışmayın, boşuna parmaklarınız yorulmasın.

ToRoSKaPLaNı
10.Ekim.2011, 22:24
Vay arkadaş altı üstü bir oyun için yapılan tartışmalara bak.Resmen memleket meselesine döndü olay.

excaliburuA
10.Ekim.2011, 22:26
2003-2004: 32 maç 2 gol / 2004-2005: 21 maç 2 gol Bordeaux

2005-2006: 8 maç 1 gol Espanyol

2005-2006: 15 maç 2 gol Man City

2006-2007: 28 maç 4 gol

2007-2008 36 maç 4 gol Espanyol

2008-2009: 28 maç 3 gol / 2009-2010 12 maç Liverpool

2010-2011: 26 maç 6 gol 13 asist Olympiakos

İspanya milli takımı: 16 maç 4 gol

Bu verilerin neyine dayanarak önceki maceralarına çamur atıyorsun bu adamın?? hoş ben bu verileri bildiğinede inanmıyorum ya..

Universal
10.Ekim.2011, 22:26
Sevgili perpetua, abicim ismin Ömer'di sanırsam, hatırladığım kadarı ile ABD bir üniversitede öğretim görevlisiydin, neden hala bunlarla uğraşıyorsun... :)

ForsakeN
10.Ekim.2011, 22:35
Şimdi sezon 10 kere tekrar edilip bir takım puan ortalaması olarak en yukarda olunca o takımın bütün oyuncu değerleri muazzam şekilde doğru verilmiş mi oluyor? Hiç hata yok yani. Veya hiç eksik yok? Bu mudur kanıt?

Night_Mare17
10.Ekim.2011, 22:39
Zaten o sıralamada hata var. Antep , Gs , Beşiktaş , Trabzon , Fener bu takımlarda hata var.

excaliburuA
10.Ekim.2011, 22:43
Arkadaş bu sitede yemek tarifleri verilsin, felsefe, edebiyat yapılsın istiyor olabilir.. Neticede burası bi Turksportal değil

JohnConner
10.Ekim.2011, 23:31
Hepsini okudum zaten öyle birsey diyen olmadı.

malpince nickli arkadaş emreyi xavi gibi yapardım demiş bu da emreyle xaviyi bir tutmak demektir lütfen ikinci kere yorumları okuyup bunu göremediyseniz üçüncü kere okumayı deneyin ve insanları yalancı çıkarmaya çalışmayın

sui generis
10.Ekim.2011, 23:41
malpince nickli arkadaş emreyi xavi gibi yapardım demiş bu da emreyle xaviyi bir tutmak demektir lütfen ikinci kere yorumları okuyup bunu göremediyseniz üçüncü kere okumayı deneyin ve insanları yalancı çıkarmaya çalışmayın

Eğer siz düzgün okumuş olsaydınız şimdi bunu yazıyor olmazdınız. Arkadas orda yazdıklarının yanlış anlaşıldığı icin sitem tarzında yazdı. Sizde o mesajı ciddiye almissiniz. Ondan önceki mesajları okursanız dediğimi anlarsınız

Corpus
10.Ekim.2011, 23:51
Cahil İle tartışmaya girmeyin ben hiç kazanamadım...

Kaan, Gazali'den çok güzel alıntılamış.

Açıkçası burada tartışılan konuda kimse bir sonuca ulaşamaz. Özellikle perpetua, sen ne kadar istatistik sunarsan sun karşındaki kişi her şeye rağmen benim dediğim doğru demeye devam edecek. Bu yüzden konunun kilitlenip orjinal oyun çıktığında profiller üzerinden her isime ayrı ayrı odaklanarak konuşulması en hayırlısı olur.

JohnConner
11.Ekim.2011, 00:02
Eğer siz düzgün okumuş olsaydınız şimdi bunu yazıyor olmazdınız. Arkadas orda yazdıklarının yanlış anlaşıldığı icin sitem tarzında yazdı. Sizde o mesajı ciddiye almissiniz. Ondan önceki mesajları okursanız dediğimi anlarsınız

ben bunu yazan arkadaşla da konuştum ve ciddiye almadığımı ona da söyledim ama siz böyle bir şey yazılmadı dediniz ısrarla şuan ki sözlerinizlede yazıldığını kabul etmiş oldunuz neyse ikili muhabbete çevirmeyelim forumu bu konuyu burda kapatmak en iyisi

eXcitinG
11.Ekim.2011, 00:45
İnsanın doğasında vardır. Hiç bir zaman tatmin oLmamak ve yetinmemek. O yüzden bu datayı başkası da yapsa, başka ekip, hatta başka site biLe yapıyor oLsa sürekLi eLeştiriLecek ve beğeniLmeyecek. BarceLona araştırmacısını biLe eLeştiriyorLar. O yüzden ben bu aşırı eLeştiri yapanLarı ne hikmetse forumumuzda iLk defa görüyorum. Bu zamana kadar ortaLıkta oLmayıp, birden oyun çıktıktan sonra buraya geLip ahkam kesenLeri provakatör oLarak görüyorum. Tatmin oLmuyorsanız editör çıkınca takımınızı ve oyuncuLarınızı istediğiniz gibi editLersiniz. Ben hiç bir zaman Beşiktaş datasından memnun oLmadım ama hiç bir zamanda aşırı bir şekiLde eLeştiri yapmadım. Her seride oLduğu gibi açtım editörümü beni mutLu edecek ve tatmin edecek şekiLde düzeLttim takımımı.

Sizde yapın.

Yıkıcı değiL, yapıcı eLeştiri yapın ki yazdıkLarınızın bir değeri, sizin bir değeriniz oLsun.

europeanconquer
11.Ekim.2011, 01:55
Benim anlamadığım bu kadar şikayetçiyseniz foruma girmeyin,oyunu oynamayın.Oyunu oynayacaksanızda olduğu gibi kabul edin etmiyorsanızda full sürüm çıkınca editörden değiştirin bu saatten sonra derdiniz ne anlamadım ki ben.

CeNTeR_TR
11.Ekim.2011, 02:19
Bu sahneleri sanki seneler önce bir Türkçe yama konusundan hatırlar gibiyim :)

eXcitinG
11.Ekim.2011, 02:26
AsLında Sigames iLe konuşup Türkçe yama oLayından da adamLarı vazgeçirmek gerek. 3 yıL önce adamLara Türkçe yama ekLeyeLim dediğimizde adamLar böyLe bir niyetLeri uzunca bir süre oLmadığı söyLüyordu ama şimdi geLecek yıL oyun beLki Türkçe oLacak. O zamanda bu zihniyete yaranamayız. AdamLar o kadar işLerinin arasında tek kuruş menfaatLeri oLmadan data hazırLAsın, uğraşsın, çabaLasın, miLLet sağda soLda gezerken, adamLar data yapsın, veri girsin, uğraşsın, sonra aLdıkLarı tepkiye bak. Kimin için uğraşıyoruz ki. Niye uğraşıyoruz. Madem çok biLiyorLar geLsinLer yapsınLar Türkçe yamayı da, datayı da bizde oynayaLım bakaLım, nasıL oLuyor.

BaGa TaRKaN
11.Ekim.2011, 03:12
Biz Bize Yeteriz Arada Çürükler de Olsa O Şey Güzelliğini Kaybetmez Hiçbir Zaman. Her Yerde Her Zaman ve Her Şeyde Olur Ama Önemli Olan Çürüklerin İçinde Çürümeden Sağlam Kalmak Bu Hayatta En Önemli Şeydir :)

Biraz Hayat Dersi Gibi Oldu Ama Durum Bundan İbaret.

burakurhan
11.Ekim.2011, 03:15
AsLında Sigames iLe konuşup Türkçe yama oLayından da adamLarı vazgeçirmek gerek. 3 yıL önce adamLara Türkçe yama ekLeyeLim dediğimizde adamLar böyLe bir niyetLeri uzunca bir süre oLmadığı söyLüyordu ama şimdi geLecek yıL oyun beLki Türkçe oLacak. O zamanda bu zihniyete yaranamayız. AdamLar o kadar işLerinin arasında tek kuruş menfaatLeri oLmadan data hazırLAsın, uğraşsın, çabaLasın, miLLet sağda soLda gezerken, adamLar data yapsın, veri girsin, uğraşsın, sonra aLdıkLarı tepkiye bak. Kimin için uğraşıyoruz ki. Niye uğraşıyoruz. Madem çok biLiyorLar geLsinLer yapsınLar Türkçe yamayı da, datayı da bizde oynayaLım bakaLım, nasıL oLuyor.

Boyle bir arguman kabul edilemez malesef. Kimse kimsenin bogazina yapismiyor data hazirlasin diye.Istemeyen birakir yapmaz,yerlerine bu elestirileri kaldirabilecek birileri de bulunabilir pek ala.

Mesela ben yaklasik 12-13 yildir (CM zamanindan beri) oynarim,son 5 senedir orjinal oyun satin alirim,futbol bilgime cok guvenirim,cok arastiririm,cok okurum,cok mac izlerim yani kisacasi arastirmaci olmak icin gereken ozelliklerden cogunun bende var olduguna inanirim fakat bu elestirileri kaldirabilecek bir yapim olmadigindan basvuru bile yapmiyorum.

Begenmeyen,rahatsiz olan birakabilir.

Simdi siz yoneticiligi biraksaniz sizi istemediginiz takdirde zorla biri geri dondurebilir mi ? Hayir.

Gonullu olan her sekilde bu isi yapar.Bir is yapiyorsaniz elestirilere katlanmak durumundasiniz.Kimse kimseye hakaret etmiyor.Sadece elestiriyor.

Bordo61Mavi
11.Ekim.2011, 03:28
Semih - Burak "compare" olmasi bile yanlis :)

brknesta
11.Ekim.2011, 09:23
ben anormallık goremedım tabıkı kısısel gorusum genelınde gercekcı olmus fakat orjınal surum cıkıp turkıye lıgını tamamen arastırınca kesın konusabılırız kanımca..

+ turksportal bırak ıstıfayı sakın aklınızın ucundan gecırmeyın fm sızınle daha zevklı :)

eXcitinG
11.Ekim.2011, 09:48
Boyle bir arguman kabul edilemez malesef. Kimse kimsenin bogazina yapismiyor data hazirlasin diye.Istemeyen birakir yapmaz,yerlerine bu elestirileri kaldirabilecek birileri de bulunabilir pek ala.

Mesela ben yaklasik 12-13 yildir (CM zamanindan beri) oynarim,son 5 senedir orjinal oyun satin alirim,futbol bilgime cok guvenirim,cok arastiririm,cok okurum,cok mac izlerim yani kisacasi arastirmaci olmak icin gereken ozelliklerden cogunun bende var olduguna inanirim fakat bu elestirileri kaldirabilecek bir yapim olmadigindan basvuru bile yapmiyorum.

Begenmeyen,rahatsiz olan birakabilir.

Simdi siz yoneticiligi biraksaniz sizi istemediginiz takdirde zorla biri geri dondurebilir mi ? Hayir.

Gonullu olan her sekilde bu isi yapar.Bir is yapiyorsaniz elestirilere katlanmak durumundasiniz.Kimse kimseye hakaret etmiyor.Sadece elestiriyor.

ELeştiri var, eLeştiri var. Adam gibi eLeştiriLere biz her zaman açığız. Ama böyLe eLeştiriLere kusura bakmada kimse katLanmak zorunda değiL. Bu eLeştiriLere katLanmak zorunda oLmadığımız gibi, kimseninde bu şekiLde ağır konuşmaya hakkı yoktur.

Vieri
11.Ekim.2011, 10:29
Eleştirileri kabul ediyoruz, 10 yıldır olduğu gibi, geçmişte oyuncuların özelliklerinin girilmemesi eleştirildi bugün artık oyuncuların özelliklerini tartışıyor olduk. İş oyuncuların özelliklerine kadar indiğine göre her kafadan farklı bir ses çıkmasıda kaçınılmaz oluyor. Buna saygımız sonsuz. Ama.

Eleştirininde bir sınırı olmalı, istifaya davet etmek veya ağız bozmak en basit iş. Bence önemli olan geliştirici, iyileştirici ve çözüm odaklı yaklaşım. Taraftar forumlarında örgütlenip resmi kanallarda oyunu satın almayı boykot etmek ile ne kazanılmak istenebilir ki.

Resmi araştırma forumlarında data konuları her yıl açıktır ve takip edilmektedir. Bu oyunun gelişmesini, taraftarı olduğu takımın özelliklerinin eksiksiz ve gerçeğe yakın olarak tanımlanmasını isteyen oyun severlerin katılımını her zaman beklediğimizi, fikirlere önem verdiğimizi bilmenizi istiyoruz.

Kavga yaparak, yaygara kopararak veya çözüm odaklı davranmayarak hiç bir yere varılmayacağını belirtmek isterim.

eXcitinG
11.Ekim.2011, 11:24
Eleştirileri kabul ediyoruz, 10 yıldır olduğu gibi, geçmişte oyuncuların özelliklerinin girilmemesi eleştirildi bugün artık oyuncuların özelliklerini tartışıyor olduk. İş oyuncuların özelliklerine kadar indiğine göre her kafadan farklı bir ses çıkmasıda kaçınılmaz oluyor. Buna saygımız sonsuz. Ama.

Eleştirininde bir sınırı olmalı, istifaya davet etmek veya ağız bozmak en basit iş. Bence önemli olan geliştirici, iyileştirici ve çözüm odaklı yaklaşım. Taraftar forumlarında örgütlenip resmi kanallarda oyunu satın almayı boykot etmek ile ne kazanılmak istenebilir ki.

Resmi araştırma forumlarında data konuları her yıl açıktır ve takip edilmektedir. Bu oyunun gelişmesini, taraftarı olduğu takımın özelliklerinin eksiksiz ve gerçeğe yakın olarak tanımlanmasını isteyen oyun severlerin katılımını her zaman beklediğimizi, fikirlere önem verdiğimizi bilmenizi istiyoruz.

Kavga yaparak, yaygara kopararak veya çözüm odaklı davranmayarak hiç bir yere varılmayacağını belirtmek isterim.

Ne hikmetse burada yaygara koparan arkadaşLarı araştırma datasının oLduğu konuda daha önce görmedik. GeLip fikir beLirttikLerini, böyLe oLsa daha iyi oLur, böyLe oLabiLir tarzı cümLeLeri hiç görmedik.

Sen önce bir geL payLaşımcı oL, biLgiLerini, gözLemLerini aktar bakaLım zamanında adam gibi eğer biz senin fikirLerine değer vermiyorsak, o zaman geL konuş.

BunLar tamamen pLanLı yükLenmeLer bence. Birden ortaya çıkıp, sadece probLem çıksında, ne oLursa oLsun mantığı güden adam bu amaç iLe bu forumdadır. Başka açıkLAması da yok.

omrcanjc
11.Ekim.2011, 11:35
Yöneticiler gerçekten konuyu noktalamışlardır .

ama olay kavgaya, laf atmaya gitmemesi gerekiyor aslında bu gibi forumu çirkinleştiren şeylerden kaçıp bir öneri, geliştirmeye yönelik fikirlerle cevap yazılması gerekir yarım saattir inceliyorum gereksiz gereksiz alıntılar yapılıp laf sokulmaya çalışılmış ....

son olarak oyuncu profillerinin teknik özelliklerinin milimetrelik değiştirmek isteyenleri anlamıyorum değişicekse değişir zaten (örnek ; RADAMEL FALCAO : adam bir patlama yapmasaydı profili hala aynı kalması bence sorun değildi zaten adam iyiydi oynatmakta bitiyo iş)

örneğimden yola çıkarak söylüyorum ..

gerçektekiyle oyundaki karşılastırmalar çogu zaman genele bakılarak yapılıyor..... oyuncuların istenilen seviyede olmamasının nedeni, gerçekteki TEKNİK DİREKTÖRLERDEN kaynaklandıgını görmek gerekiyor artık..

bence FM deki asıl olay oyuncudaki potansiyelini hissedebilmekte...VİLLAS BOAS iyi yönetmeseydi FALCAO da iyi olmazdı...
Aykut kocaman EMRE yi istenilen seviyede oynatmıyorsa, araştırmacılarda emreyi bu yüzden yine aynı çiziyorlarsa bence sorun yoktur..
bence bu ayrıntıları şuan çoğu kişi atlamış durumda

FMde de aynı, editöre gerek duymuyorum potansiyelini hissettiğim oyuncuları geliştiriyorum ve gerçekçi başarılar elde ediyorum

Miles jacobson da her sene bu oyuncu geliştirmeyle ilgi oyunu geliştiriyor buna eminim yavaş yavaş FM herkesin istediği seviyeye yaklaşacaktır

araştırmacılar zaten bütün futbolcuları 1 e 1 çizecek diye bir şey yok (kötü bir şey sölemedim sakin olalım arkadaşlar :D)

FM hepimiz için :)

Prowler84
11.Ekim.2011, 11:57

Söylediğin değerler hep 1 puan aşagı yada yukarı değerler. Bunun için mi bütün isyan? Selçuk'un yaratıcılıgı zaten 15 diye biliyorum. Muhammet'in teknigi 19 olmazsa 18 olur taş çatlasın 17 olur daha az olamaz. Alex maç içi devamlılıgı çok yüksek bir oyuncumu ki konsantrasyonu artsın diyorsun? Servet'in hızlanması zayıf ama hız olarak kimse yavaş olduğunu söyleyemez. Onun sorunu o hıza çıkma süresiyle ilgili. Maçta gözlemlenen hızdan çok hızlanma ile ilgilidir. Oyuncular kolay kolay maksimum hızlarına ulaşabilecek pozisyon, fırsat yada alan bulamazlar.
Sabri'ye gelirsek Sabri başarılı orta yüzdesi olarak yıllardır belli bir istikrarı tutturmuş bir oyuncu. Resmi kayıtları yıllar önce gördüğümde ben de şaşırmıştım çünkü maçlarda çoğu bek oyuncularının olduğu gibi ayarsız zamansız ortalar yapabiliyor bu da daha çok sabrinin karar verme, sogukkanlılık, oyun zekası ile ilgili sorunlardan kaynaklanıyor. Ama orta açma konusunda 14 olmasa bile 13 verilebilir belki daha düşük olmaz. Adamın yüzdeleri belli isteyen araştırabilir.

nannar
11.Ekim.2011, 11:58
Yahu eskiden biz bu oyunu gerçekte hiçbir zaman oyundaki potansiyeline ulaşamayacan oyuncularla oynamadık mı? (Tsigalko,Nikiforenko vs vs.) 2005'ten bu yana her yıl bu olay azaldı ve artık gerçekten potansiyelli gençler oyunda yıldızlaşıyor diyebiliyoruz. Yani amacı nedir bilmiyorum fakat database kalite olarak bana kalırsa son derece iyi hazırlanmaya çalışılırken bu kadar ağır eleştirilere ne gerek var ? Ben eskiden beri hep ayn şeyi düşünüyorum. Diğer ülkelerin gözlemcileri ülkelerindeki çoğu oyuncunun reeldeki potansiyelini oyuna yansıtırken abartıyor. Bu işi en iyi yapan ülkelerden birisi Türkiye olarak görüyorum çünkü olabildiğince oyuncu neyse odur mantığı hakim. Bugün biz Emre Belözoğlu'nun güç,kondisyon,top kapma ve markaj gibi özelliklerini 20 de yapabiliriz. Bu size ne kazandıracak onu anlamadım ben?

LaigLeNoiR
11.Ekim.2011, 13:29
Maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

BaGa TaRKaN
11.Ekim.2011, 13:31
Yahu eskiden biz bu oyunu gerçekte hiçbir zaman oyundaki potansiyeline ulaşamayacan oyuncularla oynamadık mı? (Tsigalko,Nikiforenko vs vs.) 2005'ten bu yana her yıl bu olay azaldı ve artık gerçekten potansiyelli gençler oyunda yıldızlaşıyor diyebiliyoruz. Yani amacı nedir bilmiyorum fakat database kalite olarak bana kalırsa son derece iyi hazırlanmaya çalışılırken bu kadar ağır eleştirilere ne gerek var ? Ben eskiden beri hep ayn şeyi düşünüyorum. Diğer ülkelerin gözlemcileri ülkelerindeki çoğu oyuncunun reeldeki potansiyelini oyuna yansıtırken abartıyor. Bu işi en iyi yapan ülkelerden birisi Türkiye olarak görüyorum çünkü olabildiğince oyuncu neyse odur mantığı hakim. Bugün biz Emre Belözoğlu'nun güç,kondisyon,top kapma ve markaj gibi özelliklerini 20 de yapabiliriz. Bu size ne kazandıracak onu anlamadım ben?

Belki Emre'nin Özelliklerini 20 Yaptırıp FM Oynayan Bir Gerçek Menejere Emre'yi Transfer Ettirmek Olabilir :D

SAİT71
11.Ekim.2011, 13:59

Arkadaşım bir kişi bunu dedi diye niye bu kadar ciddiye alınır. Deyip demediğini bilmiyorum ve umurumdada değil ama şu geldiğimiz nokta çok komik bir durum. Şu takımlarımızda oynayan en fazla 2-3 adam haricinde hiç birisi Avrupadaki hayal ettiklerimizle kıyaslanamaz bile. Tr standartlarına göre iyi oyuncular olduğunu veya başka bir oyuncudan iyi olup olmadığını oturup tartışabilirsiniz ancak gidipte Xavi Iniesta ile kıyaslamış birisine cevap dahi vermemen gerekir bu durumda.

FM'den soğudum demoyuda indirmeyi düşünüyordum ama oyunu oynamayacağım. Resmen iğreniyorum şu tartışmalardan sonra... Değeri 15 olmuş niye 17 değilmiş, niye abanma 10da 15 değil. Bir oyuncunun 17-18 değerleri hakettiğini göstermesi için ilk önce hem liginde hem Avrupa kupalarında hemde milli takımla büyük organizasyonlarda birşey ispatlaması istikrar sağlaması lazım. Bizim ligde bu tür bir takım bile yokken oyuncuları sadece ligin içinde oynadıkları oyunla puanını 17-18 yapacak olursak işimiz var. Bu demek değilki bir oyuncu olağanüstü performans göstersin ve gözlere batıra batıra özelliklerini sergilediği takdirde ona hakkettiği değer verilmesin. Bunlar istisnaidir. Ancak Türk futbolunda bir gerçek var...

U-17, U-19 yaş kategorilerinde bir çok oyuncumuz -8 , -9 PA, 22-23 yaşlarında 150-160 PA, daha sonrasında 115, 120 PA... Bence her oyuncunun özelliklerinin artması gerektiğini savunmak yerine bu saydığım grubun dışına kendini atmayı becerebilen adamların yüksek olması gerektiğini savunmak daha mantıklı.

F.Bahçe'nin şampiyon olup olmadığıda umurumda değil. FM'de takımı aldıktan sonra 3-4 iyi transfer yaparsan zaten ligi götürürsün büyük takımlarla, bu kadar tartışma manasız geliyor.

Favori oyuncumda Necip Uysaldır... Son milli maçta döktürdü çocuk. (Macaristan U-21; 2-1) Bence bu çocuğun değerleri farklı gözlemlenmeli. Ben sadece bir örnek veriyorum. Mesela demiyorumki Bu oyuncu iyi ancak Gökayda iyi olmalı. Hayır. Ben bu oyuncunun oyununa baktığım zaman çok şey görebiliyorum ve sadece bu oyuncu için bunu söylüyorum. Sarı çizmeli Mehmet ağa ile kıyaslama gibi bir düşünce ile söylemiyorum. Yukarıdaki verdiğim PA örneğinin dışına çıkacak Türk oyunculardan diyorum. Gökay'ı da ayrı bir yerde değerlendirmek gerekir. Ama biz Necip ile Hakan Şükür'ü bile kıyaslarız böyle bir durumda.

BaGa TaRKaN
11.Ekim.2011, 14:15
Hacı Bektaş Veli'nin Bir Sözü Vardır; Eline, Diline, Beline Sahip Ol (Baş Harflerinden Oluşan [EDEP] Kelimesi Herşeyi Özetliyor.

İnsan Önce Kendisini Bilsin ki Yaşadığı Dünyanın Nimetlerini İyi Anlasın Edepli ve Ahlakından Hiçbirşey Kaybetmesin

burock0
11.Ekim.2011, 14:23
Bu oyun uluslararası bi oyundur. Yerel bi oyun değildir. Yerel oyun olsa emreyi 17-18lik yaparsın.ama sırf gönüller şen olsun diye X fubolcunun top kapması pası 17 olduysa,atıyorum Essien,diaarra xabi alonso "arkadaş X'in pası öyleyse ben nasıl 17 olurum" demez mi?
Bazı arkadaşlar heralde sadece Türkiye ligini izliyor. Algılamadaki hatalar bu yüzden çıkıyor gibi. 3.ligde bi maça gittiniz.o maçta cengiz diye bi adam var bi hızlı bi hızlı, pasları mükemmel, ceza sahasında her vurduğu gol, kimin yanına gitse tık diye topu alıveriyor. Bunun özellekilerini full 18 olsun diyemezsin.Ama izlerken öyle bi iz bırakıyodur sende.O kendi sınıfında öyledir. Süper Lig topçuları içinde durum budur.

perpetua
11.Ekim.2011, 15:08
Şimdi sezon 10 kere tekrar edilip bir takım puan ortalaması olarak en yukarda olunca o takımın bütün oyuncu değerleri muazzam şekilde doğru verilmiş mi oluyor? Hiç hata yok yani. Veya hiç eksik yok? Bu mudur kanıt?

Hata yok diyen olmadi. Hatta bir cok defa hatalarimizin/eksiklerimizin olmasinin muhtemel oldugunu yazdim.

Bu baslik, bir kac gundur arastirma ekibinin fanatik seviyede Galatasaray'i yucelten sekilde davrandigini dusunen ve bunu yaziya dokenler icindi.

Bu onyargili yaklasimi kirarak oyuncu ozellikleri hakkinda verimli bir diyalogun (arastirma bolumu acilinca) baslamasini istedik.

RasAnt
11.Ekim.2011, 15:15
Emreden nefret edenler bu tartışmalardan sonra 5 kat daha nefret edecek :D oyuncularımızı güzel tanıtın beyler hepsi şuan açık hedef :)

burakurhan
11.Ekim.2011, 17:34

Sayin Mustafa Bey,

Binlerce uyesi olan bir forumda,bir arastirma alaninda her tarzda yaklasimin,elestirinin olabilecegi gercegini goz ardi etmemek gerekir.Herkesten ayni saygiyi,ayni cozum odakli tavri gormeniz mumkun degildir malesef.

Iste burada yoneticilik yapan,arastirma yapan arkadaslarin bu konuma uygun olup olmadiklari ortaya cikiyor.Ciddi bir is yapiyorsaniz ve yaptiginiz is, binleri,milyonlari ilgilendiriyorsa bu isin her turlu zorluguna katlanmak durumundasiniz.Daha onceki mesajimda belirttigim gibi kimse bunu yapmak zorunda degil.Ben bu elestirileri kaldiramayabilirim diye (kendi takimim olan Fenerbahce ile ilgili gercekten bu isi yapabilecek bilgilere sahip oldugumu dusunsem de) basvuru bile yapmiyorum.

Yani tezim su ; evet elestirinin her zaman saygili,cozum odakli,bir bilgiye dayali olmasi,hakaret icermemesi gerektigini dusunurum fakat binlerce farkli karakter ozelliklerine sahip insanlarin bir arada bulundugu bir platformda ne yazik ki hakaret de olur sert elestiriler de. Forum kurallarina aykiri davrananlarin zaten ceza aldiklarini goruyoruz. Onun disinda net bir sekilde soyluyorum,bu elestirileri kaldiramayacak insan yapmasin bu isi.

Yani siz cok hakli bir sekilde ne kadar cozume yonelik,hakaret icermeyen elestirilere acigiz deseniz de,bu mumkun olmayacaktir.Sizin dediginiz tarz koca forumun %20sinde yok malesef.

JohnConner
11.Ekim.2011, 18:25
ben oyuncu profillerini gayet başarılı buldum sadece felipe melo demiştim daha önceki yorumlarımda o da italyada yılın bidonu seçildikten sonra normal bir profil diye düşünüyorum..

emeğinize sağlık turskportal

serwan
12.Ekim.2011, 02:26
bence eleştiri her zaman gereklidir ama altının da dolu olması gerekir. benim turksportalı eleştirdiğim tek bir konu var. o da araştırma konusundaki tavırları. isteyen adam birtakım şartları yerine getirecek şekilde araştırma takımına dahil edilmeli bence. örneğin bi adam fenerbahçe araştırmacısı mı olmak istiyor alırsın adamı yapacağın iş bu dersin. sezonda şu kadar maç, şu kadar antrenman vs vs. takip ettiğini ispatlaması kaydıyla, gerekli işleri de eksiksiz yaptıysa kabul edersin araştırmasını. 100 kişi mi gönderdi böyle, alırsın ortalama değerleri koyarsın. daha gerçekçi olur.
böylece sızlanan adama da gel elini taşın altına koy demiş olursun. bakıyorum öyle adamlar var ki 1 kez canlı izlemediği adam hakkında atıp tutuyor. ama gayet haklı eleştiri yapanlar da var. evet ben de beğenmiyorum datayı yer yer. bi uyumsuzluk olduğu kesin. ama küçük ama büyük. hatta benim eleştirme hakkım da var çünkü zamanında araştırma ekibinde yer almak istediğimi belirtmiştim.kabul edilmedi. turksportalın yanlışı burdadır bence. eleştiren adama buyur gel demek en iyi çözümdür. 1000 kişi araştırsın bi takımı fena mı olur?

not: bence ilk mesajdaki savunma haklı olmakla beraber biçimi yanlıştır. oradaki ortalamalar, gerçek hayatta bu sezonu 10 kez oynatıp çıkan sonuçların ortalamasıyla karşılaştırabilseydik bi anlam ifade edebilirdi.

meddah
12.Ekim.2011, 04:08
not: bence ilk mesajdaki savunma haklı olmakla beraber biçimi yanlıştır. oradaki ortalamalar, gerçek hayatta bu sezonu 10 kez oynatıp çıkan sonuçların ortalamasıyla karşılaştırabilseydik bi anlam ifade edebilirdi.

İki tür temelsiz eleştiri tipi yoğunluk kazanıyor bu mesele üzerine; birincisi "Fenerbahçeli oyuncuların değerlerini düşük veriyorsunuz", ikincisi ise "Galatasaraylı oyuncuları şişirip Fenerbahçeli oyuncuları düşürüyorsunuz" şeklinde.

Bu başlık, benim anladığım kadarıyla, ikinci eleştiri tipine cevap niteliğinde. "Gerçekçilik" ise daha çok birinci eleştiri tipinin cevabı.

Flawless Victory
12.Ekim.2011, 14:23
Bu kadar tartışma, boğuşmadan sonra diyebiliriz ki; Football Manager oyununda artık "20" üzerinden değerlendirilen özellik puanlarının "100" üzerinden değerlendirilmesi gerekiyor.O kadar oyuncu var ki, çoğu zaman birbiriyle hemen hemen aynı birçok oyuncu ile karşılaşıyoruz. Oysa ki her oyuncunun oyun karakteri farklı, kimliği farklı. 100 üzerinden yapılacak bir değerlendirme daha anlamlı sonuçlar verecektir. Bu konuda, Fifa Manager doğru olanı yapıyor bence.

Tartışmalara gelirsem, Emre-Xavi kıyası yanlıştır. Türkiye Ligi'nde oyuncuların abartılı özelliklere sahip olmaması gerekir. Birçok kariyere baktım ve gördüm ki, oyuncular, sıradan Anadolu takımlarıyla Avrupa Kupaları'nda ilk sezon birçok tur geçebiliyor, hatta çeyrek final, yarı final oynayanlar var. Hal böyle olunca verdiğimiz puanlar şüphe doğuruyor. Şu da bir gerçek ki öyle 100 kişi puan versin de ortalaması alınsın gibi bir anlayış da yanlış, çünkü hâlâ Emre-Xavi, Arda-Messi kıyaslaması yapanlar var.

SI Games, sanırım oyuncuların kaybetmekten sıkılıp oyunu bırakmasını engellemek amacıyla 100 üzerinden puanlama sistemini getirmiyor. Ayrıca tabi bu, emek gerektirecek bir işlemdir.

Fenerbahçe'nin özellikleri yüksek yapılmış, Galatasaray tavan yapmış, Beşiktaş'a abanılmış gibi söylentiler aslında futbol holiganizminin bir parçasıdır. Oyundan kaynaklanan sebepler, artı bizden kaynaklanan eksiklikler hepsi olabilir sebebi ama kimseyi kırmaya, üzmeye hakkımız yok. Eleştiri, A takımı yüksek B takımı düşük olmuş demek değildir, teknik eleştiri yapılmadığı sürece gerisi değerli değildir.

caner485
12.Ekim.2011, 14:32
aynen katılıyorum biz bu oyunu yıllardır 20 üzerinden değerlendirilen özellik puanlarıyla oynuyoruz ve buna alışkınız ki bence 100 üzerine geçmeye gerek yok. puan sınırı 20 olunca bır cok profıl aşağı yukarı aynı olabılır ama asıl onemlı olanın ca ve pa ozellıklerı ve her futbolcunun değişen ozellıklerının herkesın bırbırınden ayrılmasında baş etken olduğunuda bilen biliyor zaten bir çok arkadaş yüzeysel davranıp çok haksızlık ediyor son bir kaç gündür.

Ayberk Tuncer
12.Ekim.2011, 14:34
Bu kadar tartışma, boğuşmadan sonra diyebiliriz ki; Football Manager oyununda artık "20" üzerinden değerlendirilen özellik puanlarının "100" üzerinden değerlendirilmesi gerekiyor.O kadar oyuncu var ki, çoğu zaman birbiriyle hemen hemen aynı birçok oyuncu ile karşılaşıyoruz. Oysa ki her oyuncunun oyun karakteri farklı, kimliği farklı. 100 üzerinden yapılacak bir değerlendirme daha anlamlı sonuçlar verecektir. Bu konuda, Fifa Manager doğru olanı yapıyor bence.

Tartışmalara gelirsem, Emre-Xavi kıyası yanlıştır. Türkiye Ligi'nde oyuncuların abartılı özelliklere sahip olmaması gerekir. Birçok kariyere baktım ve gördüm ki, oyuncular, sıradan Anadolu takımlarıyla Avrupa Kupaları'nda ilk sezon birçok tur geçebiliyor, hatta çeyrek final, yarı final oynayanlar var. Hal böyle olunca verdiğimiz puanlar şüphe doğuruyor. Şu da bir gerçek ki öyle 100 kişi puan versin de ortalaması alınsın gibi bir anlayış da yanlış, çünkü hâlâ Emre-Xavi, Arda-Messi kıyaslaması yapanlar var.

SI Games, sanırım oyuncuların kaybetmekten sıkılıp oyunu bırakmasını engellemek amacıyla 100 üzerinden puanlama sistemini getirmiyor. Ayrıca tabi bu, emek gerektirecek bir işlemdir.

Fenerbahçe'nin özellikleri yüksek yapılmış, Galatasaray tavan yapmış, Beşiktaş'a abanılmış gibi söylentiler aslında futbol holiganizminin bir parçasıdır. Oyundan kaynaklanan sebepler, artı bizden kaynaklanan eksiklikler hepsi olabilir sebebi ama kimseyi kırmaya, üzmeye hakkımız yok. Eleştiri, A takımı yüksek B takımı düşük olmuş demek değildir, teknik elebştiri yapılmadığı sürece gerisi değerli değildir.

Ben de birebir böyle düşünüyorum. Çünkü bu oyun simülasyona ne kadar yakınlaşırsa o kadar insan bırakır. Ancak SI Games buna karşılık şöyle bir yola gidebilir ki, oyunun başında zorluk seçtirir veya Simülasyon - Arcade arası bir bar koyar biz oradan ne kadar simülasyon ne kadar arcade olduğunu seçeriz. Çünkü oyunun gerçekçiliğini arzu edenler ile oyunun genel kitlesine hitap eden bir oyun haline gelmeli. Yoksa iki tarafı da pek memnun etmeyecek.

serwan
12.Ekim.2011, 14:52
Şu da bir gerçek ki öyle 100 kişi puan versin de ortalaması alınsın gibi bir anlayış da yanlış, çünkü hâlâ Emre-Xavi, Arda-Messi kıyaslaması yapanlar var.

.

bunu ortaya atan bendim ve bu fikri şu şekilde savunabilirim. çok farklı yöntemler söz konusu olabilir. yani atıyorum gelen değerlendirmeler üzerinden bir standart sapma hesaplanır. bu aralığın dışında kalan değerlendirmeler hesaba katılmaz. örnekle açıklamam gerekirse emrenin passing özelliği için mesela ortalama 14 sapma da 2 çıktı diyelim. 12 ve 16 arasında kalmayan değerlendirmeler gözardı edilir ve yeni bir ortalama hesaplanır. çok karmaşık görünse de çok basit bir progr*****la halledilebilecek bişey. böylece ardayla messiyi kıyaslayan adamın ya da emreyi xavi ile bir gören adamın değerlendirmesi dikkate alınmamış olur. ya da aynı şekilde çok düşük değerlendirmeler de safdışı bırakılır.
aksi taktirde mevcut araştırmacıların ne derece objektif olduğu ya da doğru değerlendirmeler yaptığı hep tartışılacaktır. 1-2 kişinin yaptığı bir ölçümü eleştirmek kolaydır. ama 100-150 kişinin ortalaması alınırsa kimse bişey diyemez. diyene de bi değerlendirme de sen yap yolla denir.

Flawless Victory
12.Ekim.2011, 15:04
bunu ortaya atan bendim ve bu fikri şu şekilde savunabilirim. çok farklı yöntemler söz konusu olabilir. yani atıyorum gelen değerlendirmeler üzerinden bir standart sapma hesaplanır. bu aralığın dışında kalan değerlendirmeler hesaba katılmaz. örnekle açıklamam gerekirse emrenin passing özelliği için mesela ortalama 14 sapma da 2 çıktı diyelim. 12 ve 16 arasında kalmayan değerlendirmeler gözardı edilir ve yeni bir ortalama hesaplanır. çok karmaşık görünse de çok basit bir progr*****la halledilebilecek bişey. böylece ardayla messiyi kıyaslayan adamın ya da emreyi xavi ile bir gören adamın değerlendirmesi dikkate alınmamış olur. ya da aynı şekilde çok düşük değerlendirmeler de safdışı bırakılır.
aksi taktirde mevcut araştırmacıların ne derece objektif olduğu ya da doğru değerlendirmeler yaptığı hep tartışılacaktır. 1-2 kişinin yaptığı bir ölçümü eleştirmek kolaydır. ama 100-150 kişinin ortalaması alınırsa kimse bişey diyemez. diyene de bi değerlendirme de sen yap yolla denir.

Sene içinde bu yol da denenebilir, belki bir sonraki oyunun datası hazırlanmadan önce birçok kişinin değerlendirmesi alınarak ortalamalara da bakılabilir, arasında ne gibi farklar olacaksa değerlendirilir. Bu excelde yapılabilecek küçük bir kodla olabilir sanırım. Tabi çok zehmetli olacaktır, bu yükü kaç kişi sırtlayabilir? Bu tarz bir fikir şimdi çok daha anlamlı oldu, teşekkür ederim.

serwan
12.Ekim.2011, 16:41
Sene içinde bu yol da denenebilir, belki bir sonraki oyunun datası hazırlanmadan önce birçok kişinin değerlendirmesi alınarak ortalamalara da bakılabilir, arasında ne gibi farklar olacaksa değerlendirilir. Bu excelde yapılabilecek küçük bir kodla olabilir sanırım. Tabi çok zehmetli olacaktır, bu yükü kaç kişi sırtlayabilir? Bu tarz bir fikir şimdi çok daha anlamlı oldu, teşekkür ederim.

evet küçük bi kodla yapılabilecek bişey bu.oldukça da basit bir kod. en büyük zahmet onlarca kişinin gönderdiği değerleri girmek olur. ama bu da her araştırmacının puanları belirli bir şablonda doğrudan ya da basit bi kopyalama işlemiyle kullanılabilecek şekilde iletmesiyle aşılabilir bir problem. bence böyle bir uygulamayla gerçekten övünülecek bir türkiye datası olur.

Flawless Victory
12.Ekim.2011, 17:03
Değerleri tek tek girmeye gerek yok, excel sayfasında bir örnek tablo oluşturulur. Bu tablo değerlendirmeyi yapacak kişilere gönderilir. Onlarda tabloda hiç değişiklik yapmadan sadece, mesela "pas" yazan yerin yanındaki kutucuğa o oyuncunun pas değerini girer. Herkes dosyayı sırayla 1,2,3,4 diye isim vererek kaydeder. Mesela D3 kutucuğuna herkes "pas" değerini girmiş olacak. Böylece biz de kodda "D3 leri topla, ortalamasını al ve şuraya yaz" diyeceğiz. Böylece yöneticiler hiçbir veri girmeden ortalama cart curt almış olacak.

perpetua
12.Ekim.2011, 17:19

Bir forma rakam girme isini niyeti iyi olsun veya kotu olsun herkes yapabilir. Bu iyi veya kotu niyette olan kisilerin hangi rakamlari ve hangi niyetle girdigini bilmek icin, neden o sonuca vardiklarini bilmek ve ona gore karar vermek gerekli. Belki birisi gayet iyi niyetli ve cok dogru bir mantik ile bir ozelligin, standart sapmanin disinda olmasini ister. Diger oy verenlerden cok daha gecerli bir nedeni vardir ama azinliktadir. O zaman ne yapacagiz? :)

Sahsen benim tercihim, daha cok kisinin yorumuna uymak yerine ozelligin seviyesini en mantikli sekilde degerlendirecek kisinin yorumununu dinlemek olur.

Bu nedenle de arastirma boulunde oyuncu basliklari altinda ozelliklerin degisimini isterken, uyelerimizin bunu neden istediklerini aciklamalari daha faydali olacaktir.

Ek: Arastirma bolumunde yazanlari okumak, konu hakkinda 30 saniye dusunmus kisi ile konu hakkinda 10 dakika dusunmus kisileri ayirmayi da kolaylastirir. Rakam girmede bunu da belirlemek mumkun degil.

serwan
12.Ekim.2011, 17:34
Bir forma rakam girme isini niyeti iyi olsun veya kotu olsun herkes yapabilir. Bu iyi veya kotu niyette olan kisilerin hangi rakamlari girdigini bilmek icin, neden o sonuca vardiklarini bilmek ve ona gore karar vermek gerekli. Belki birisi gayet iyi niyetli ve cok dogru bir mantik ile bir ozelligin, standart sapmanin disinda olmasini ister. Diger oy verenlerden cok daha gecerli bir nedeni vardir ama azinliktadir. O zaman ne yapacagiz? :)

Sahsen benim tercihim, daha cok kisinin memnun olmasindan daha ziyade ozelligin seviyesini en mantikli sekilde degerlendirecek kisinin yorumununu dinlemek olur.

Bu nedenle de arastirma boulunde oyuncu basliklari altinda ozelliklerin degisimini isterken, uyelerimizin bunu neden istediklerini aciklamalari daha faydali olacaktir.

peki sizin yani birkaç araştırmacının verdiği değerin doğru ya da doğruya çok yakın olduğunun bi garantisi var mı? sizin takıldığınız kısım bu değerlendirmeyi yapacak insanların futboldan ne kadar anladığını sorgulamak. öyleyse tüm bu insanların da araştırmacıların futbol bilgisini sorgulamaya hakkı vardır.
dikkat ettiyseniz her önüne gelen yazsın yollasın demedim. araştırmacı alırken nelere dikkat ediyorsanız aynı özellikleri yine arayın. hatta ben ilk mesajımda bu değerlendirmeleri yapacak kişiler söz konusu takımın maçlarının büyük kısmını ve antrenmanlarının gerekli bölümünü canlı olarak takip ettiğini ispatlaması gerektiğini söylemiştim. bir oyuncuyu canlı olarak izlemeden onun hakkında değerlendirme yapmak pek mümkün değil. antrenman izlemeden de potansiyelini yorumlamak olmaz. benim eleştirdiğim nokta bu araştırmayı 1-2 kişinin yapması. ve yine bence insanların bu işi bu kadar eleştirebilmesinin altındaki sebep budur.
gerekirse farklı takım taraftarları arasından seçilir bir kulübün araştırma takımı. beşiktaş'ı sadece beşiktaşlı kişilerin değerlendirmesi kim ne derse desin objektif olmaz.
dediğim gibi araştırmacı alırken dikkat edilen tüm hususlar göz önüne alınmalı elbet. sadece bir takımı 1-2 kişi değil 100 kişi araştırırsa gerçeğe daha yakın sonuç çıkar bence.

perpetua
12.Ekim.2011, 17:48
peki sizin yani birkaç araştırmacının verdiği değerin doğru ya da doğruya çok yakın olduğunun bi garantisi var mı? sizin takıldığınız kısım bu değerlendirmeyi yapacak insanların futboldan ne kadar anladığını sorgulamak. öyleyse tüm bu insanların da araştırmacıların futbol bilgisini sorgulamaya hakkı vardır.
dikkat ettiyseniz her önüne gelen yazsın yollasın demedim. araştırmacı alırken nelere dikkat ediyorsanız aynı özellikleri yine arayın. hatta ben ilk mesajımda bu değerlendirmeleri yapacak kişiler söz konusu takımın maçlarının büyük kısmını ve antrenmanlarının gerekli bölümünü canlı olarak takip ettiğini ispatlaması gerektiğini söylemiştim. bir oyuncuyu canlı olarak izlemeden onun hakkında değerlendirme yapmak pek mümkün değil. antrenman izlemeden de potansiyelini yorumlamak olmaz. benim eleştirdiğim nokta bu araştırmayı 1-2 kişinin yapması. ve yine bence insanların bu işi bu kadar eleştirebilmesinin altındaki sebep budur.
gerekirse farklı takım taraftarları arasından seçilir bir kulübün araştırma takımı. beşiktaş'ı sadece beşiktaşlı kişilerin değerlendirmesi kim ne derse desin objektif olmaz.
dediğim gibi araştırmacı alırken dikkat edilen tüm hususlar göz önüne alınmalı elbet. sadece bir takımı 1-2 kişi değil 100 kişi araştırırsa gerçeğe daha yakın sonuç çıkar bence.

Arastirmanin nasil yapildigini dusunuyorsunuz bilmiyorum ama normalde Mayis ayinda ozellikler degerlendirilirken arastirmacilar, burada arastirma bolumundeki yorumlar ve kendi izlenimlerini bir araya katarak oyuncu profillerini hazirlar ve arastirma forumlarimiza asar.

Bu asilan profiller, diger butun arastirmacilarin yorumlarina aciktir ve yapilan yorumlarla hemen hemen her seferinde bir ortak nokta bulunur.

Yani arastirmayi yaparken "al dosyayi istedigin gibi yap, sonra oyunda ciksin" gibi bir yaklasimimiz yok. Her takimin profillerine diger takimlari tutan kisilerin de gozleri bakar. Bu forumlarin arastirma bolumunde oyuncu hakkinda herhangi yorum olmasa da.

serwan
12.Ekim.2011, 18:08
Arastirmanin nasil yapildigini dusunuyorsunuz bilmiyorum ama normalde Mayis ayinda ozellikler degerlendirilirken arastirmacilar, burada arastirma bolumundeki yorumlar ve kendi izlenimlerini bir araya katarak oyuncu profillerini hazirlar ve arastirma forumlarimiza asar.

Bu asilan profiller, diger butun arastirmacilarin yorumlarina aciktir ve yapilan yorumlarla hemen hemen her seferinde bir ortak nokta bulunur.

Yani arastirmayi yaparken "al dosyayi istedigin gibi yap, sonra oyunda ciksin" gibi bir yaklasimimiz yok. Her takimin profillerine diger takimlari tutan kisilerin de gozleri bakar. Bu forumlarin arastirma bolumunde oyuncu hakkinda herhangi yorum olmasa da.

neyse.. fikrimi söyledim. eleştiriye ve yeni fikirlere açık olmadığınızı düşünüyorum.. madem ortak noktada buluşuluyor benim söylediğim çok daha geçerli bir yöntem olur o zaman. itirazınızın sebebini anlayamadım. bu işi pek ala mevcut ekiptekilerden daha iyi yapacak olanlar da vardır. ya da yoktur. sadece bu işi tekele almak iyi bir yaklaşım değil. başkalarının işin içine girmesine izin vermiyorsanız eleştirinin her türlüsüne açık olmanız gerekir.
forumdaki yorumları değerlendirmeniz konusuna gelince. bi kişi pek ala düşüncelerine değer verilmeyeceğini düşünerek -ki bunun için haklı sebepler var- oraya yorum yazma gereği duymuyor olabilir. ama değerlendirmelerinin direkt araştırmaya katılacağını bilen insan daha özverili biçimde katkıda bulunur.

sui generis
12.Ekim.2011, 18:18
yanlış anlamayın ama oylama işi bana çok saçma geldi. bir oyuncuyu bütün düşünmek gerekir. örneğin; oyuncunun bitiriciliği orada yazdığı bitiricilikten ibaret değildir. bence hiç doğru yaklaşım olmaz. Türkiye den ne Messiler ne Ronaldolar ne Pique ler çıkar ama değil mi :D

serwan
12.Ekim.2011, 18:25
yanlış anlamayın ama oylama işi bana çok saçma geldi. bir oyuncuyu bütün düşünmek gerekir. örneğin; oyuncunun bitiriciliği orada yazdığı bitiricilikten ibaret değildir. bence hiç doğru yaklaşım olmaz. Türkiye den ne Messiler ne Ronaldolar ne Pique ler çıkar ama değil mi :D

ben anlatamadım sanırım. oylamadan bahsetmiyorum. araştırmacı sayısının 1-2 değil 50-100 belki daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum. bu işin birkaç kişinin elinden geçmesini saçma buluyorum. yoksa anket yapalım ne çıkarsa onu koyalım demedim. çok daha bilimsel bir yöntemden bahsettim. flawless victory anladı sanırım beni. her önüne gelen değil bu işi görev edinen insanlar olacak yine. sezonda 10-15 maç takip edecek. en azından bir o kadar antrenman. vs vs.. yoksa buraya bi anket açalım herkes oy versin falan demedim.

sui generis
12.Ekim.2011, 18:31
ben anlatamadım sanırım. oylamadan bahsetmiyorum. araştırmacı sayısının 1-2 değil 50-100 belki daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum. bu işin birkaç kişinin elinden geçmesini saçma buluyorum. yoksa anket yapalım ne çıkarsa onu koyalım demedim. çok daha bilimsel bir yöntemden bahsettim. flawless victory anladı sanırım beni. her önüne gelen değil bu işi görev edinen insanlar olacak yine. sezonda 10-15 maç takip edecek. en azından bir o kadar antrenman. vs vs.. yoksa buraya bi anket açalım herkes oy versin falan demedim.

bildiğim kadarıyla araştırmacıya her zaman ihtiyaç var ve gelen başvurular dahilinde kriterlere uygun kişiler alınıyor zaten. zaten 1-2 kişi değiller ki.. buraya pek yorum yazmıyorlar diye göremiyoruz..

meddah
12.Ekim.2011, 18:31
1-2 değil, 25 tane siteye kayıtlı araştırmacı var şu anda. Gerçek rakamın daha fazla olması lazım. Daha detaylı bir rakam perpetua'dan alınabilir.

perpetua
12.Ekim.2011, 18:46
neyse.. fikrimi söyledim. eleştiriye ve yeni fikirlere açık olmadığınızı düşünüyorum.. madem ortak noktada buluşuluyor benim söylediğim çok daha geçerli bir yöntem olur o zaman. itirazınızın sebebini anlayamadım. bu işi pek ala mevcut ekiptekilerden daha iyi yapacak olanlar da vardır. ya da yoktur. sadece bu işi tekele almak iyi bir yaklaşım değil. başkalarının işin içine girmesine izin vermiyorsanız eleştirinin her türlüsüne açık olmanız gerekir.
forumdaki yorumları değerlendirmeniz konusuna gelince. bi kişi pek ala düşüncelerine değer verilmeyeceğini düşünerek -ki bunun için haklı sebepler var- oraya yorum yazma gereği duymuyor olabilir. ama değerlendirmelerinin direkt araştırmaya katılacağını bilen insan daha özverili biçimde katkıda bulunur.

Yeni bir fikir degil ki yazdiginiz. Vieri bu fikiri ortaya atali 3 yil oluyor. Hatta bu konuda bir miktar calisma da yapti.

Ama ben hala anlattiginiz gibi bir sistemin, yarar getirmekten cok zaman kaybina yol acacagini dusunuyorum. Biraz da meseleye pratik bakiyorum. Ben hic bir arastirmaciya, bak 100 kisinin ortalamasi 12 olsun diyor, bence de senin verdigin 15 dogru ama bu 100 kisiyi dinle demem. O zaman o arastirmaciya ihtiyacim yok demektir cunku.

Ya peki Alex icin 100 tane oy verilmis, Sezer Ozturk icin de 4 oy verilmisse ne olacak? Alex'i "halk" belirleyecek ama Sezer, Fenerbahce'ye transfer olana kadar "halk"in umurunda olmayacak. yani arastirmaciya hala ihtiyac var ki Sezer'i degerlendirsin.

Amac arastirmacilarin dusuncelerini belli bir yonde degistirmekse, ki oyle, bunun icin duzgun ve mantik cercevesinde yazilmis bir adet ozellik istegi, 100 kisinin ortaya koyacagi ortalama ozellikten daha degerlidir bence. Olaya tamamen pratik bakiyorum.

Yazilanlarin degerlendirilmemesine gelince, bu kacinilmaz cunku bir karar mercii olmak zorunda. O karar mercii de hangi yorumlarin gecerli, hangilerinin gecerli olmadigina karar vermek durumunda. Belirli bir standart sapmanin disindaki dusunceleri gozardi etmekten farkli da degil bu karar verme bence.

serwan
12.Ekim.2011, 21:17
Hala aynı kısır döngüdeyiz. Bana sizin verdiğiniz örnekteki o 15 in doğru olduğunu nasıl ispatlarsınız peki? Belki doğru olan 12 dir. Bence diye bişey yok yani. Varsa sizin dediğiniz değil bi başkasının dediği niçin olmuyor ya da?

serwan
12.Ekim.2011, 21:21
1-2 değil, 25 tane siteye kayıtlı araştırmacı var şu anda. Gerçek rakamın daha fazla olması lazım. Daha detaylı bir rakam perpetua'dan alınabilir.

Ben takım başına 1-2 demiştim. Eğer toplam sayı buysa durum düşündüğümden daha vahim

perpetua
12.Ekim.2011, 21:56
Hala aynı kısır döngüdeyiz. Bana sizin verdiğiniz örnekteki o 15 in doğru olduğunu nasıl ispatlarsınız peki? Belki doğru olan 12 dir. Bence diye bişey yok yani. Varsa sizin dediğiniz değil bi başkasının dediği niçin olmuyor ya da?

Matematik degil, futbol bu. Ispatlama diye bir sey yok.

Benim izlenimlerime gore genelde bu konuda tartismalar ayni seyi izleyen kisilerin 6-7 puanlik gorus ayriligindan cikmaz. Ya bir taraf ozelligin tanimini yeterince kavrayamamistir. Veya birisi gordugunun FM'deki 1-20 degerlendirmesi icinde ne kadar iyi olmasi gerektigini kestiremez.

1-2 puanlik gorus farki da, gorus farkidir. Ispati zaten olamaz.

ozaniel
13.Ekim.2011, 01:20
Birinin karar vermesi adaletli gibi gözükmese de istikrarlı ve doğruya daha yakın sonuçlar getirir. Oylamada futboldan anlamayan ve/veya fanatik görüşlü kişiler de olucaktır. Hem araştırma ekibi diğer kişileri dinlediği için adaletli de oluyor bence.

serwan
14.Ekim.2011, 00:15
Birinin karar vermesi adaletli gibi gözükmese de istikrarlı ve doğruya daha yakın sonuçlar getirir. Oylamada futboldan anlamayan ve/veya fanatik görüşlü kişiler de olucaktır. Hem araştırma ekibi diğer kişileri dinlediği için adaletli de oluyor bence.

peki o biri niçin siz değilsiniz? ya da ben değilim? hadi diyelim siz ya da ben istemiyoruz. isteyen başkaları var. o zaman onlar da yapabilsin.
ayrıca bir kez daha belirteyim ben oylama yapılsın demedim. hatta bunun kadar saçma bişey olamaz

perpetua
14.Ekim.2011, 01:04
peki o biri niçin siz değilsiniz? ya da ben değilim? hadi diyelim siz ya da ben istemiyoruz. isteyen başkaları var. o zaman onlar da yapabilsin.
ayrıca bir kez daha belirteyim ben oylama yapılsın demedim. hatta bunun kadar saçma bişey olamaz

Arastirmacisi olan buyuk takimlardan birisi icin soruyorsaniz, o konuda yapacak cok sey yok.

Arastirmayi ilk aldigimizda ilgilenen kisilerden bir ekip kurduk. Bu arkadaslarin arastirmaya ve arastirma gereclerine alismasi icin hem biz hem de kendileri emek verdi. Gerekli bilgileri nereden toplayacagini, nasil isleyecegini ogrendi. Ogrenmek icin verilen bu emegin karsiliginda da onlardan bir sey yapmalarini istedigimizde, 10 cumle ile anlatmak yerine, 2 kelime ile anlatmamiz yetiyor.

Calismasinda herhangi bir aksaklik olmayan, cok buyuk hatalar yapmayan bir arastirmacidan ne cikacagi belli olmayan bir baska arastirmaci icin neden vazgecilsin ki?

Amac unvan ise, ekibin mevcut mantalitesine uymayacak bir amactir bu zaten.

Amac en iyisinin olmasini istemek ise, o zaman arastirma forumlarinda yazmak, hic de kucumsenecek bir sey degil. Bakarsiniz bir gun o takimin arastirmacisi arkadas, benim artik yapacak zamanim yok benim yerime cok yerinde yorumlar yapan XYZ gelsin der. Veya o arkadas biraktiginda bizim ilk kapisini calacagimiz kisi XYZ olur.

Arastirma icin bosta olan bir cok takim var. Bunlar icin ilgilenenleri de degerlendiriyoruz. Sonucta arastirmacisi olmayan bir cok takim varken, zaten arastirmacisi olan bir takim icin 2 veya 3 tane arastirmaci luks olur. Tutmadigi bir takimi surekli takip edip arastirabilecek kisiler, zaten her zaman degerli olmustur cunku hem arastirdiklari takim, hem de tuttuklari takim icin katkida bulunabilirler.

serwan
14.Ekim.2011, 01:34
peki son bişey sorabilir miyim? aynı takımı birden fazla kişinin araştırmasının ne zararı olabilir? farklı fikirler çıkar işte ne güzel. son karar yine o takımın yetkilisinde olur mesela. hani ben sapma ve ortalama fikrini ortaya atarken illa bu olsun demedim. madem ortada ters giden ya da ters gitmese bile daha iyi olabilecek bişey var neden bunun çözümleri konuşulmuyor? ve bişey daha.. siz gerçekten türkiye datasından ne ölçüde memnunsunuz? hatta süper ligden. mesela bu sezonu 10 kez oynattığınızda beşiktaş'ın 60 puan ortalamasıyla 7. sırada kalması hiç anormal gelmedi mi? yeni bir takım uyum sorunu falan demişsiniz ama aynı durum trabzonsporda da var bu sezon. hatta galatasarayda da. ve hatta ortalamada yine beşiktaş'ın önünde olan bursaspor da kadrosunda önemli değişikliklere gitti. beşiktaş'ın kadrosunda öyle kilit oyuncular değişmedi. tek değişen teknik direktör. ama çok daha büyük değişiklikler beşiktaş'ın önünde yer alan takımların nerdeyse hepsinde oldu.

perpetua
14.Ekim.2011, 02:12
peki son bişey sorabilir miyim? aynı takımı birden fazla kişinin araştırmasının ne zararı olabilir? farklı fikirler çıkar işte ne güzel. son karar yine o takımın yetkilisinde olur mesela. hani ben sapma ve ortalama fikrini ortaya atarken illa bu olsun demedim. madem ortada ters giden ya da ters gitmese bile daha iyi olabilecek bişey var neden bunun çözümleri konuşulmuyor?

Forumlarda sizin yazdiklarinizi, arastirmacilarin degerlendirmesi ile birden fazla arastirmaci olmasinin arasindaki farki bir turlu cozemiyorum. Biraz kalin kafali oldugum icin herhalde. Mantikli bir nedeni olsa, neden olmasin. Ama goremiyorum.

ve bişey daha.. siz gerçekten türkiye datasından ne ölçüde memnunsunuz? hatta süper ligden. mesela bu sezonu 10 kez oynattığınızda beşiktaş'ın 60 puan ortalamasıyla 7. sırada kalması hiç anormal gelmedi mi? yeni bir takım uyum sorunu falan demişsiniz ama aynı durum trabzonsporda da var bu sezon. hatta galatasarayda da. ve hatta ortalamada yine beşiktaş'ın önünde olan bursaspor da kadrosunda önemli değişikliklere gitti. beşiktaş'ın kadrosunda öyle kilit oyuncular değişmedi. tek değişen teknik direktör. ama çok daha büyük değişiklikler beşiktaş'ın önünde yer alan takımların nerdeyse hepsinde oldu.

Ben genel olarak memnumum. Galatasaray 63, Bursa 60, Trabzon 68 puandayken Besiktas'in 60 puanda olmasi da cok da rahatsiz etmedi acikcasi. Ama ortalamada 3-4 puan daha yuksek olabilir Besiktas.

Tabii Fenerbahce'nin supurmedigi 3 sampiyonluktan 1 tanesini de Besiktas aldi. Digerleri Trabzon ve Bursa'nin sampiyonluklari oldu.

Orada supriz Gaziantep. Esasinda cok da supriz degil cunku kadrosu cok kaliteli olan bir takim Antep ama 56-27 gibi bir puan ortalamasi daha dogru olabilirdi.

tearkan
14.Ekim.2011, 02:36

siz gezerken biz data giriyoruz diyerek savunma yapmak, halinize şükredin gibilerinden eleştiriye kendini kapatmak, siz yapın da görelim diyerek mevcut durumda imkansız olanı insanlara teklif etmek çok mantıksız.

onca işlerinin arasında data hazırlıyorlar diye hiç bir şekilde eleştirilmemeliler öyle mi? bu kadar desteksiz bir savunma olamaz. hazırlamasınlar o halde. kimse kimseye zorla yaptırmıyordur bu data hazırlama işini diye tahmin ediyorum. elbet hazırlayacak birileri bulunur. bulunamazsa da en kötü türkiye ligi olmaz oyunda; ki biz bu oyunu tek cd'de tek ligin olduğu zamanlarda da oynardık, türkiye ligi yokken de oynardık. (seçilemiyorken demek istiyorum)

Cengo
14.Ekim.2011, 03:52
siz gezerken biz data giriyoruz diyerek savunma yapmak, halinize şükredin gibilerinden eleştiriye kendini kapatmak, siz yapın da görelim diyerek mevcut durumda imkansız olanı insanlara teklif etmek çok mantıksız.

onca işlerinin arasında data hazırlıyorlar diye hiç bir şekilde eleştirilmemeliler öyle mi? bu kadar desteksiz bir savunma olamaz. hazırlamasınlar o halde. kimse kimseye zorla yaptırmıyordur bu data hazırlama işini diye tahmin ediyorum. elbet hazırlayacak birileri bulunur. bulunamazsa da en kötü türkiye ligi olmaz oyunda; ki biz bu oyunu tek cd'de tek ligin olduğu zamanlarda da oynardık, türkiye ligi yokken de oynardık. (seçilemiyorken demek istiyorum)

eXcitinG bir forum yöneticisi, ona kızmanız size hiçbir şey kazandırmaz. Konunun dahili tarafı değil, forumun düzeni ile ilgileniyor ama aynı zamanda sıradan bir forum kullanıcısı olarak da yazılanlardan rahatsız olduğu için cevap vermiş. Yanlış kişiyi eleştiriyorsunuz şu an.

Oyunun veritabanı keyfi bir sistemsizlikte yapılmıyor. Çok fazla detayı var, seçimler için oyunu ve oyuncuların verilerinin ne anlama geldiğini iyi bilmeniz gerekir. Bir oyuncu için 13-14 sıradan iken oyunun içinde 12-13-14 iyi özellikleri ifade eder. 15-16-17 ise dikkat çekici seviyede, üst kalitede seviyede, 18-19 world class seviyede, 20 en iyisi demektir. Bu ayrım bile çok önemli.

Burada tartışmayı kavgaya dönüştürmek değil önemli olan, sizin görüşlerinizi dinleyerek eksikleri gidermek ve yeni fikirlere açık olmak. Bunun için araştırma forumu var. Lakin niye ise hiç yazılmıyor, oyunun çıkmasına 1 aydan az bir süre kala herkes avazı çıktığı kadar bağırıyor?

Zamanında neden fikir beyan etmediniz, neredeydiniz? Hala neden Araştırma Forumu'na fikir beyan etmemekte ısrar ediyorsunuz? Daha önce Araştırma Forumu'nda görüş beyan edilen bazı fikirler oyuna uygulandı, ki bazı dostlarımızın kavga edildiğini düşündüklerinden ötürü eklenmediklerini sandıklarını anlıyorum. Eklenmediğini sandıklarınızın bazılarının ikna ettiğiniz için eklenmiş olduğunun farkına varabilirsiniz.

Siz hipotez sunacaksınız, biz doğruluğunu test etmek amaçla bütün karşıt görüşlerimizi sunacağız. Sonuca ulaşmaya çalışacağız doğru ya da yanlış olduğu hakkında. Sizin görüşlerinizi eleştirmem demek değil ki oyuna eklenmesin. Neden olmayacağını sunan araştırmacıya neden olması gerektiğini sunar ve ikna ederseniz oyuna eklenir. Araştırmacı neden olmayacağını sorgulamak zorundadır. Bunu ne yazık ki yanlış anlıyorsunuz. Bütün tartışmalarda herkes kendi görüşünü savunur ve görüşlerden birinin doğruluğu ortaya çıkınca herkes o görüşü kabul eder. Amacı budur.

Lütfen görüşlerinizi kavga etmemek, kibar kalmak sureti ile teknik anlamda belirtin. Teknik özellikler hakında bilginiz yok ise Araştırma Forumu'ndaki oyun özelliklerinin açıklamalarını bulabilirsiniz.

Daha fazla devam etmesin lütfen.

Football Manager 2012 Resmi Araştırma Alanı:
http://forum.turksportal.net/vb/forumdisplay.php?f=1218

tearkan
14.Ekim.2011, 04:47
eXcitinG bir forum yöneticisi, ona kızmanız size hiçbir şey kazandırmaz. Konunun dahili tarafı değil, forumun düzeni ile ilgileniyor ama aynı zamanda sıradan bir forum kullanıcısı olarak da yazılanlardan rahatsız olduğu için cevap vermiş. Yanlış kişiyi eleştiriyorsunuz şu an.

Oyunun veritabanı keyfi bir sistemsizlikte yapılmıyor. Çok fazla detayı var, seçimler için oyunu ve oyuncuların verilerinin ne anlama geldiğini iyi bilmeniz gerekir. Bir oyuncu için 13-14 sıradan iken oyunun içinde 12-13-14 iyi özellikleri ifade eder. 15-16-17 ise dikkat çekici seviyede, üst kalitede seviyede, 18-19 world class seviyede, 20 en iyisi demektir. Bu ayrım bile çok önemli.

Burada tartışmayı kavgaya dönüştürmek değil önemli olan, sizin görüşlerinizi dinleyerek eksikleri gidermek ve yeni fikirlere açık olmak. Bunun için araştırma forumu var. Lakin niye ise hiç yazılmıyor, oyunun çıkmasına 1 aydan az bir süre kala herkes avazı çıktığı kadar bağırıyor?

Zamanında neden fikir beyan etmediniz, neredeydiniz? Hala neden Araştırma Forumu'na fikir beyan etmemekte ısrar ediyorsunuz? Daha önce Araştırma Forumu'nda görüş beyan edilen bazı fikirler oyuna uygulandı, ki bazı dostlarımızın kavga edildiğini düşündüklerinden ötürü eklenmediklerini sandıklarını anlıyorum. Eklenmediğini sandıklarınızın bazılarının ikna ettiğiniz için eklenmiş olduğunun farkına varabilirsiniz.

Siz hipotez sunacaksınız, biz doğruluğunu test etmek amaçla bütün karşıt görüşlerimizi sunacağız. Sonuca ulaşmaya çalışacağız doğru ya da yanlış olduğu hakkında. Sizin görüşlerinizi eleştirmem demek değil ki oyuna eklenmesin. Neden olmayacağını sunan araştırmacıya neden olması gerektiğini sunar ve ikna ederseniz oyuna eklenir. Araştırmacı neden olmayacağını sorgulamak zorundadır. Bunu ne yazık ki yanlış anlıyorsunuz. Bütün tartışmalarda herkes kendi görüşünü savunur ve görüşlerden birinin doğruluğu ortaya çıkınca herkes o görüşü kabul eder. Amacı budur.

Lütfen görüşlerinizi kavga etmemek, kibar kalmak sureti ile teknik anlamda belirtin. Teknik özellikler hakında bilginiz yok ise Araştırma Forumu'ndaki oyun özelliklerinin açıklamalarını bulabilirsiniz.

Daha fazla devam etmesin lütfen.

Football Manager 2012 Resmi Araştırma Alanı:
http://forum.turksportal.net/vb/forumdisplay.php?f=1218

öncelikle mesajımda en ufak bir kızgınlık belirtisi yok. yanlış anlamış ve dolayısıyla yanlış yönde bir değerlendirme yapmışsın. forum yöneticisi olduğu da yazıyor zaten ayrıca belirtmene gerek yok. :)

benim dataya yönelik ya da devam etmekte olan tartışmaya yönelik bir yorumum veya değerlendirmem olmadı. sadece yazmış olduğu cevabı ve cevapta kullandığı üslubu eleştirdim. bu da net bir şekilde anlaşılıyor yazdığım mesajdan. kendisinin araştırmacı olmadığının, verilen değerlerin ve dolayısıyla tartışmanın doğrudan muhatabı olmadığının farkındayım. ancak bu konunun muhataplarının eleştirilmesine ilişkin bir cevap yazmış. bu nedenle ben de doğrudan ona hitaben bir cevap yazdım. sanırım bu kısmı yanlış değerlendirip onu konunun tarafı gibi gördüğümü sanmışsın. bunu ve yazdığım mesajda eleştirdiğim şeyi netleştirirsek, senin iddia ettiğinin aksine, doğru kişiyi eleştirdiğim fark edilir diye umuyorum.

bu insanlar siz gezerken data giriyor demiş. ben de kimse kimseye bu işi zorla yaptırmıyordur diye tahmin ediyorum demişim. onca işlerinin arasında karşılık beklemeden bunlarla uğraşıyorlar demiş, ben de madem öyle uğraşmasınlar, elbet uğraşacak birileri bulunur demişim. diğer bir deyişle, bunun bir lütuf gibi yansıtılmaya çalışılmasına hiç gerek yok demeye çalışmışım.

son olarak; kavga etmeden, kibar kalarak mesaj yazın diyerek havada kalan ithamlarda bulunmak yerine mesajımdaki 'kibar olmayan', 'kavga eden' kısmları belirtmen gerekir. aksi halde bu yaptığın yazdığım ya da yazacağım mesajlara karşı önyargılı bir tutum takınmak olacaktır.

eXcitinG
14.Ekim.2011, 12:15
öncelikle mesajımda en ufak bir kızgınlık belirtisi yok. yanlış anlamış ve dolayısıyla yanlış yönde bir değerlendirme yapmışsın. forum yöneticisi olduğu da yazıyor zaten ayrıca belirtmene gerek yok. :)

benim dataya yönelik ya da devam etmekte olan tartışmaya yönelik bir yorumum veya değerlendirmem olmadı. sadece yazmış olduğu cevabı ve cevapta kullandığı üslubu eleştirdim. bu da net bir şekilde anlaşılıyor yazdığım mesajdan. kendisinin araştırmacı olmadığının, verilen değerlerin ve dolayısıyla tartışmanın doğrudan muhatabı olmadığının farkındayım. ancak bu konunun muhataplarının eleştirilmesine ilişkin bir cevap yazmış. bu nedenle ben de doğrudan ona hitaben bir cevap yazdım. sanırım bu kısmı yanlış değerlendirip onu konunun tarafı gibi gördüğümü sanmışsın. bunu ve yazdığım mesajda eleştirdiğim şeyi netleştirirsek, senin iddia ettiğinin aksine, doğru kişiyi eleştirdiğim fark edilir diye umuyorum.

bu insanlar siz gezerken data giriyor demiş. ben de kimse kimseye bu işi zorla yaptırmıyordur diye tahmin ediyorum demişim. onca işlerinin arasında karşılık beklemeden bunlarla uğraşıyorlar demiş, ben de madem öyle uğraşmasınlar, elbet uğraşacak birileri bulunur demişim. diğer bir deyişle, bunun bir lütuf gibi yansıtılmaya çalışılmasına hiç gerek yok demeye çalışmışım.

son olarak; kavga etmeden, kibar kalarak mesaj yazın diyerek havada kalan ithamlarda bulunmak yerine mesajımdaki 'kibar olmayan', 'kavga eden' kısmları belirtmen gerekir. aksi halde bu yaptığın yazdığım ya da yazacağım mesajlara karşı önyargılı bir tutum takınmak olacaktır.

Ben site yönetimi iLe sorumLuyum. Ama bu siteye bağLı oLan bir ekibin çaLışmaLarı böyLe acımasız ve abartı bir şekiLde eLeştiriLiyorsa tepkimi de gösteririm. Siz acımasız bir şekiLde adamLarı eLeştirirken sorun oLmuyorda adamLar siz gezerken data yapıyor deyince neden aLınıyorsunuz onu anLayamadım tam oLarak. Birde o çaLışmaLarı yapan ve bu eLeştiriLere maruz kaLan adamLarın yerine koyun kendinizi.

serwan
14.Ekim.2011, 12:56
Forumlarda sizin yazdiklarinizi, arastirmacilarin degerlendirmesi ile birden fazla arastirmaci olmasinin arasindaki farki bir turlu cozemiyorum. Biraz kalin kafali oldugum icin herhalde. Mantikli bir nedeni olsa, neden olmasin. Ama goremiyorum.

estağfurullah.. asla öyle bişey demek istemem ima dahi etmem. ama size aradaki farkı açıklayabilirim. insanoğlu doğası gereği karşılık alacağı işleri her zaman daha özenli daha titizlikle yapar. forumda gerçekten dikkate alınıp alınmadığını bile bilmediği yazılar yazmak yerine doğrudan bu ekipte yer almak ve adını o listeye yazdırmak insanın kendini gerçekleştirme ihtiyacının tatminidir. sırf bu ihtiyacını karşılamak için dahi olsa, insanlar daha istekli olur ekipte yer almaya. bakın başlık açılmış forumda oyunda türksportal ve ekibi diye. yani bir kişinin "bu oyuna benim de katkım oldu bakın" diyebilmesi bile aslında çok önemli bi farktır. insanlara bunun sağlanması da gerekir. çünkü dediğim gibi bu bir ihtiyaçtır her şeyden önce. oyuncuların girip o listedekilere teşekkür etmesi insana maddi anlamda bişey kazandırmasa da manevi açıdan değerlidir. ama kimse x kişisi de forumda yorum yapmıştı demez 2 sene sonra. o listede isimleri olanlar hatırlanır.

Ben genel olarak memnumum. Galatasaray 63, Bursa 60, Trabzon 68 puandayken Besiktas'in 60 puanda olmasi da cok da rahatsiz etmedi acikcasi. Ama ortalamada 3-4 puan daha yuksek olabilir Besiktas.

Tabii Fenerbahce'nin supurmedigi 3 sampiyonluktan 1 tanesini de Besiktas aldi. Digerleri Trabzon ve Bursa'nin sampiyonluklari oldu.

Orada supriz Gaziantep. Esasinda cok da supriz degil cunku kadrosu cok kaliteli olan bir takim Antep ama 56-27 gibi bir puan ortalamasi daha dogru olabilirdi.

bu konuya gelince. madem istatistiklerle konuşuyoruz bikaç bişey de ben yazayım. beşiktaş son 10 yılda ortalama 65,5 puan toplamış. en iyi sezonunda 85 en kötü sezonunda 54 puan toplayabilmiş ki bunların da ortalaması 69,5. son 10 yıla bakıldığında beşiktaş en kaliteli kadrosunun bu yılki kadro olduğunu söyleyebiliriz. ama buna rağmen sizin yaptığınız çalışmada beşiktaş bu sezonu neredeyse geçirebileceği en kötü şekilde geçirmiş. yaptığınız sadece 1 sezon olsa ve beşiktaş ligi 50 puanla bitirse anlardım. çünkü dediğim gibi en kötüsü 54 puan ve bundan bir miktar sapma gayet olağan. ama 10 kez oynatıp ortalamasını almışsınız. yani beşiktaş'ın ortalama puanının 65 civarında ve hatta kadroya bakıldığında 70e yakın çıkmasını beklerdim ben. diyeceksiniz ki trabzon ortalama 68 almış galatasaray 63. şunu söyleyebilirim ki trabzonspor'un ki biraz yüksek bence. sürpriz yapmaya aday bir takım olsa da trabzonspor bu kadrosuyla bu sene ligde beşiktaş ve galatsaray'dan daha iyi olması kağıt üzerinde mümkün değildir. dediğim gibi 1 sezonun sonucu olsa hiç itiraz etmem. ama madem ortalama alındı bu şekilde çıkması anormal geldi bana. galatasaray da düşük bir miktar. 70 civarı olabilirdi yine.
gaziantep bursa ve ibb'nin ortalamada daha yukarıda olmasını ise asla anlayamadım. bu takımların kadroları iyi evet. şampiyon dahi olabilirler belki evet. ama iş yine gelip 10 sezon ortalamasına dayandığında böyle sonuçlar almaları anormal. ne yani antep'in kadrosu beşiktaş'tan daha mı iyi. e başındaki teknik direktörün de bu kadro kalitesi farkını ortadan kapatıp öne geçebilecek biri olduğunu söyleyemeyiz.
sonuç olarak dediğim gibi. eğer 1 sezon değerleri olsaydı gayet normal olabilirdi. ama bu resmen şu anlama geliyor. hani derler ya sabaha kadar oynansa x takımı y'yi yenemezdi diye. tam olarak bu yani. bence bu da beşiktaş ve galatsaray'a haksızlık anlamına geliyor.
umarım anlatabilmişimdir.bu saatten sonra ne kadar mümkün bilmiyorum ama 21 ekim'e kadar düzelir umarım bu durum.

mogutcu
14.Ekim.2011, 12:57
İbretle ve dehşetle bu anlamsız tartışmayı takip ediyorum. Bu kadar anlamsız bu kadar gereksiz başka bir tartışma varmı çok merak ediyorum.

Arkadaşlar, araştırma ekibi özel hayatlarından , kendilerine ,belkide ailelerine ait zamandan vakit ayırarak bu işleri yapmaya çalışıyor. Eleştiriyede açığız diyorlar , araştırma forumumuz var gelin oraya eksik veya yanlış gördüğünüz hususları yazın diyorlar. Ama söylediklerine göre oraya uğrayan yok, onu beğenmedim bunu beğenmedim diyen çok.

Eğer daha iyisini yapabileceğini düşünen varsa kursun ekibini yapsın, herhalde yapmanız için illada SIGAMES in resmi araştırma ekibi olmanız gerekmiyor. Daha iyisini yaptıktan sonra gelip burada istediği gibi karşılaştırmalı olarak ahkam kessin ki forum takipçileri olarak bizlerde havanda su dövmekten öte somut verilerle eleştiri yapan o ekibe helal olsun diyelim. Demekki daha iyiside olabiliyormuş diyebillelim.

Herkese iyi oyunlar

eXcitinG
14.Ekim.2011, 15:14
İbretle ve dehşetle bu anlamsız tartışmayı takip ediyorum. Bu kadar anlamsız bu kadar gereksiz başka bir tartışma varmı çok merak ediyorum.

Arkadaşlar, araştırma ekibi özel hayatlarından , kendilerine ,belkide ailelerine ait zamandan vakit ayırarak bu işleri yapmaya çalışıyor. Eleştiriyede açığız diyorlar , araştırma forumumuz var gelin oraya eksik veya yanlış gördüğünüz hususları yazın diyorlar. Ama söylediklerine göre oraya uğrayan yok, onu beğenmedim bunu beğenmedim diyen çok.

Eğer daha iyisini yapabileceğini düşünen varsa kursun ekibini yapsın, herhalde yapmanız için illada SIGAMES in resmi araştırma ekibi olmanız gerekmiyor. Daha iyisini yaptıktan sonra gelip burada istediği gibi karşılaştırmalı olarak ahkam kessin ki forum takipçileri olarak bizlerde havanda su dövmekten öte somut verilerle eleştiri yapan o ekibe helal olsun diyelim. Demekki daha iyiside olabiliyormuş diyebillelim.

Herkese iyi oyunlar

Duymak istedikLerimiz ve uyguLanmasını istedikLerimiz bunLar. DuyguLarımıza tercüman oLduğun için teşekkürLer.

serwan
14.Ekim.2011, 15:40
Duymak istedikLerimiz ve uyguLanmasını istedikLerimiz bunLar. DuyguLarımıza tercüman oLduğun için teşekkürLer.

iyi de kim kullanılmayacağını bile bile böyle bi çalışma yapar. daha iyisi dahi olsa sigames'in dikkate alacağı turksportal olacaktır. böyle düşünceler çözüm getirmek bir yana çözümsüzlüğe götürür durumu. burda eleştirenlere yönelik bi tavır gördüm ben. kuşkusuz bunu yapan kişiler feragat ediyor başka şeylerden. zaman harcıyor. ama bu "eleştirilemez olma" anlamı taşımıyor. önemli olan eleştirinin çalışmaya olumlu yönde bişeyler katması. hakaret boyutuna ulaşmadığı sürece de dozu çok üst seviyelerde de olabilir.
yalnız eleştiri yapan arkadaşlara da bi eleştiri yapmak istiyorum. salt eleştiri sığ bi muhalefet anlayışından öteye geçmez hiç bir zaman. destekleyebileceğiniz çözüm önerilerinizle birlikte gelirseniz, konuşulur tartışılır ve daha iyi sonuçlar elde edilebilir.
bu arada özellikle perpetua'ya -her ne kadar fikir ayrılığı yaşasak da- teşekkür etmek istiyorum. bu forumda herkese açıklama yapmaya çalıştığı için.

eXcitinG
14.Ekim.2011, 16:00
iyi de kim kullanılmayacağını bile bile böyle bi çalışma yapar. daha iyisi dahi olsa sigames'in dikkate alacağı turksportal olacaktır. böyle düşünceler çözüm getirmek bir yana çözümsüzlüğe götürür durumu. burda eleştirenlere yönelik bi tavır gördüm ben. kuşkusuz bunu yapan kişiler feragat ediyor başka şeylerden. zaman harcıyor. ama bu "eleştirilemez olma" anlamı taşımıyor. önemli olan eleştirinin çalışmaya olumlu yönde bişeyler katması. hakaret boyutuna ulaşmadığı sürece de dozu çok üst seviyelerde de olabilir.
yalnız eleştiri yapan arkadaşlara da bi eleştiri yapmak istiyorum. salt eleştiri sığ bi muhalefet anlayışından öteye geçmez hiç bir zaman. destekleyebileceğiniz çözüm önerilerinizle birlikte gelirseniz, konuşulur tartışılır ve daha iyi sonuçlar elde edilebilir.
bu arada özellikle perpetua'ya -her ne kadar fikir ayrılığı yaşasak da- teşekkür etmek istiyorum. bu forumda herkese açıklama yapmaya çalıştığı için.

Bizim anLatmak istediğimizde o zaten. Biz demiyoruz zaten bizi eLeştirmeyin, bizi eLeştiremezsiniz diye. Sonuçta burası bir forum, herkes fikirLerini söyLeme özgürLüğüne sahip ama bunLarı yaparken de bu kuraLLar doğruLtusunda yapmaLı. Aynı şekiLde yaptığı eLeştiri beLLi bir dozda oLarak aşırıya kaçmadan oLmaLı ki bizde kimseye birşey demeyeLim.

perpetua
14.Ekim.2011, 16:13
estağfurullah.. asla öyle bişey demek istemem ima dahi etmem. ama size aradaki farkı açıklayabilirim. insanoğlu doğası gereği karşılık alacağı işleri her zaman daha özenli daha titizlikle yapar. forumda gerçekten dikkate alınıp alınmadığını bile bilmediği yazılar yazmak yerine doğrudan bu ekipte yer almak ve adını o listeye yazdırmak insanın kendini gerçekleştirme ihtiyacının tatminidir. sırf bu ihtiyacını karşılamak için dahi olsa, insanlar daha istekli olur ekipte yer almaya. bakın başlık açılmış forumda oyunda türksportal ve ekibi diye. yani bir kişinin "bu oyuna benim de katkım oldu bakın" diyebilmesi bile aslında çok önemli bi farktır. insanlara bunun sağlanması da gerekir. çünkü dediğim gibi bu bir ihtiyaçtır her şeyden önce. oyuncuların girip o listedekilere teşekkür etmesi insana maddi anlamda bişey kazandırmasa da manevi açıdan değerlidir. ama kimse x kişisi de forumda yorum yapmıştı demez 2 sene sonra. o listede isimleri olanlar hatırlanır.

Kafamin kalin olmasi konusunda ciddiydim. Herhangi bir gonderme de degildi. Bir cok isin pesinden kosarken bazen kafa duruyor.

Katkida bulunma meselasine gelince, ben arastirmaci olmadan once SI forumlarinda fikirlerimi yazarken zaten yardimci oldugumu, oyunun gelismesine katkida bulundugumu hissediyordum. Bu hissi yasamak icin de ismimin oyunda gecmesine ihtiyacim yoktu acikcasi. Oyunda su anda olan bir cok ozellik de benim baslattigim veya parcasi oldugum beyin firtinalari ile gerceklesti. Bunlar icin de bir sey beklemedim, oyunun daha iyi olmasini istedigim icin yaptim. Baskalarindan da bunu bekliyorum acikcasi.

Arastirma bolumunde yazilanlar okunuyor. Hatta bazen iki defa, uc defa okunuyor. Bu kesin. Fayda da sagliyor. Ama bu demek degil ki yazilanlarin tamamini kullanacagiz. O yazilanlarin %5'ini bile kullansak bu buyuk bir faydadir cunku o %5 daha once dusunmedigimiz bir seyi ortaya koymus olur.

bu konuya gelince. madem istatistiklerle konuşuyoruz bikaç bişey de ben yazayım. beşiktaş son 10 yılda ortalama 65,5 puan toplamış. en iyi sezonunda 85 en kötü sezonunda 54 puan toplayabilmiş ki bunların da ortalaması 69,5. son 10 yıla bakıldığında beşiktaş en kaliteli kadrosunun bu yılki kadro olduğunu söyleyebiliriz.

Son 3 yila baktigimizda da ortalama 63. Son 2 yilda ise 57.5.

Besiktas'in son yillarin en kaliteli kadrosuna sahip olduguna katiliyorum ama en iyi kadrosuna sahip oldugunu dusunmuyorum cunku kadro dengeli degil. Kadronun en kaliteli 8 futbolcusu yabanci. En kaliteli 11 oyuncudan da sadece bir tanesi Turk. Ligimizde sahada 5 tane Turk oynamasi gerektigini goz onunde bulundurursak, kadroyu insa ederken Besiktas'in cok hatali oldugunu dusunuyorum.

ama buna rağmen sizin yaptığınız çalışmada beşiktaş bu sezonu neredeyse geçirebileceği en kötü şekilde geçirmiş. yaptığınız sadece 1 sezon olsa ve beşiktaş ligi 50 puanla bitirse anlardım. çünkü dediğim gibi en kötüsü 54 puan ve bundan bir miktar sapma gayet olağan.

O 54 puanin gecen sezon oldugunu goz onunde tutarsak, gelisme var demek dogru olmaz mi?

ama 10 kez oynatıp ortalamasını almışsınız. yani beşiktaş'ın ortalama puanının 65 civarında ve hatta kadroya bakıldığında 70e yakın çıkmasını beklerdim ben. diyeceksiniz ki trabzon ortalama 68 almış galatasaray 63. şunu söyleyebilirim ki trabzonspor'un ki biraz yüksek bence. sürpriz yapmaya aday bir takım olsa da trabzonspor bu kadrosuyla bu sene ligde beşiktaş ve galatsaray'dan daha iyi olması kağıt üzerinde mümkün değildir. dediğim gibi 1 sezonun sonucu olsa hiç itiraz etmem. ama madem ortalama alındı bu şekilde çıkması anormal geldi bana. galatasaray da düşük bir miktar. 70 civarı olabilirdi yine.

Trabzon konusuna ben katilmiyorum cunku Trabzonspor'un kadrosu hem Besiktas hem de Galatasaray'dan daha genis ve en iyi oyuncular ile en zayif oyuncular arasindaki fark daha az. Besiktas, Quaresma olmadigi zaman ne olacak diye dusunurken, Trabzon'da Alanzinho, Volkan Sen, Henrique, Burak, Adrian, Sapara, Brozek ve Halil asagi yukari benzer seviyede ve birbirlerine alternatif oyuncular.

Lig sonucta bir maraton ve hic bir futbolcu 34 macin tamaminda ayni performansi gosteremiyor.
Bu nedenle de kadro derinligi lig sonuclarinda onemli bir etken.

gaziantep bursa ve ibb'nin ortalamada daha yukarıda olmasını ise asla anlayamadım. bu takımların kadroları iyi evet. şampiyon dahi olabilirler belki evet. ama iş yine gelip 10 sezon ortalamasına dayandığında böyle sonuçlar almaları anormal. ne yani antep'in kadrosu beşiktaş'tan daha mı iyi. e başındaki teknik direktörün de bu kadro kalitesi farkını ortadan kapatıp öne geçebilecek biri olduğunu söyleyemeyiz.

sonuç olarak dediğim gibi. eğer 1 sezon değerleri olsaydı gayet normal olabilirdi. ama bu resmen şu anlama geliyor. hani derler ya sabaha kadar oynansa x takımı y'yi yenemezdi diye. tam olarak bu yani. bence bu da beşiktaş ve galatsaray'a haksızlık anlamına geliyor.
umarım anlatabilmişimdir.bu saatten sonra ne kadar mümkün bilmiyorum ama 21 ekim'e kadar düzelir umarım bu durum.
Tam olarak sabaha kadar oynasa X takimi Y'yi yenemezdi demek hic dogru olmaz. Besiktas gecen sezon gibi cok kotu sezonlar da gecirdi, cok iyi sezonlar da gecirdi bu 10 denemede. Ortalama 60'da kaldi cunku istikrarsiz. Ayni sey Galatasaray icin de gecerli.

Bursaspor, Antep ve IBB ise istikrarli. Daha iyi degil ama topladiklari puanlarin standart sapmasi daha dusuk.

serwan
14.Ekim.2011, 16:46
trabzonspor konusuna olumlu tarafından bakmışsınız. hücum oyuncuları açısından ne kadar alternatifli olsa da defansif açıdan aynı şeyi söylemek imkansız. ayrıca burak'ın trabzonspor için taşıdığı anlam quaresma'nın beşiktaş için taşıdığı anlamdan daha fazla. açıkçası ortalamada beşiktaş'tan 8 puan daha fazla toplayacak bir takım değil trabzonspor. bakın tekrarlıyorum ortalamada bir sezonda 30 puan bile fark oluşabilir geçen sezon olduğu gibi. ama öyle sezon da 10 yılda bi kez olur. benim bütün itirazım buna. beşiktaş bu sezon 50 puan da toplayabilir. ama bu sezonu gerçekten 10 kez oynatma şansımız olsa ortalama 60 puanda kalmaz bunu söylüyorum. aynı şey galatasaray için de geçerli. trabzonspor'un da bir miktar abartıldığını düşünüyorum. çok değil belki. bursa ve antep'in 60 civarında olması normal. belki çok az fazla. ama beşiktaş ve galatasaray'ın bu kadrolarıyla onlarla aynı seviyede kalması normal değil.
bunlar benim fikirlerim.
bir de beşiktaş'ta kaliteli türk oyuncu olmadığı konusunda biraz insafsız davranmışsınız. cenk iyi bir kaleci. rüştü de tecrübesiyle hala süper lig'in iyi kalecilerinden. bakın lig için konuşuyorum. ismail şu an milli takımın sol beki. ibrahim toraman ve egemen'den biri defansın göbeğinde çok rahat oynar tartışmasız. necip zaten yıldız olmaya aday bi oyuncu.. hepsi de 11'de oynayan oyuncular.

bir de elinizde varsa bu 10 sezonun puan tablolarını buraya koyma şansınız var mı?

tearkan
14.Ekim.2011, 16:58
Ben site yönetimi iLe sorumLuyum. Ama bu siteye bağLı oLan bir ekibin çaLışmaLarı böyLe acımasız ve abartı bir şekiLde eLeştiriLiyorsa tepkimi de gösteririm. Siz acımasız bir şekiLde adamLarı eLeştirirken sorun oLmuyorda adamLar siz gezerken data yapıyor deyince neden aLınıyorsunuz onu anLayamadım tam oLarak. Birde o çaLışmaLarı yapan ve bu eLeştiriLere maruz kaLan adamLarın yerine koyun kendinizi.

datayla ve dönen tartışmayla doğrudan ilgin olmadığının farkındayım. bunu da belirttim zaten. tüm konuya bakabilirsin, dönen tartışmayla alakalı tek bir mesajım yok. sadece oyunu sevdiğim için takip ediyorum dönen tartışmaları ve nasıl bir oyunun beni beklediğini anlamaya çalışıyorum.

yazdığın mesaja tepki verdim; çünkü siz gezerken o insanlar data yapıyor demek ve bunu eleştiren insanlara bir lütuf gibi sunmak mantıklı bir savunma şekli değil. yapmasınlar o halde, kimse bunu zorla yaptırmıyor çünkü. eleştirinin acımasız ve abartılı olmasının savunması bu değildir.

perpetua
14.Ekim.2011, 17:32
trabzonspor konusuna olumlu tarafından bakmışsınız. hücum oyuncuları açısından ne kadar alternatifli olsa da defansif açıdan aynı şeyi söylemek imkansız. ayrıca burak'ın trabzonspor için taşıdığı anlam quaresma'nın beşiktaş için taşıdığı anlamdan daha fazla.

Bir takim kazanmak icin gol atmak zorunda. Burak bitiren oyuncu, yaratan oyuncu degil.

açıkçası ortalamada beşiktaş'tan 8 puan daha fazla toplayacak bir takım değil trabzonspor.
bakın tekrarlıyorum ortalamada bir sezonda 30 puan bile fark oluşabilir geçen sezon olduğu gibi. ama öyle sezon da 10 yılda bi kez olur. benim bütün itirazım buna. beşiktaş bu sezon 50 puan da toplayabilir. ama bu sezonu gerçekten 10 kez oynatma şansımız olsa ortalama 60 puanda kalmaz bunu söylüyorum. aynı şey galatasaray için de geçerli. trabzonspor'un da bir miktar abartıldığını düşünüyorum. çok değil belki. bursa ve antep'in 60 civarında olması normal. belki çok az fazla. ama beşiktaş ve galatasaray'ın bu kadrolarıyla onlarla aynı seviyede kalması normal değil.
bunlar benim fikirlerim.

Bence de anormal degil.

Galatasaray'in bireyleri iyi olabilir ama kalecisi yeni ve Turkce bilmiyor. Savunmanin ise 3/4'u Turk. Orta sahadaki oyuncular ile forvetteki oyuncular ilk defa ayni takimda oynuyorlar. Bunlar gozardi edilemeyecek faktorler sonucta.

Oyun cikinca oyunculari zaten karsilastirirsiniz.

bir de beşiktaş'ta kaliteli türk oyuncu olmadığı konusunda biraz insafsız davranmışsınız. cenk iyi bir kaleci. rüştü de tecrübesiyle hala süper lig'in iyi kalecilerinden. bakın lig için konuşuyorum. ismail şu an milli takımın sol beki. ibrahim toraman ve egemen'den biri defansın göbeğinde çok rahat oynar tartışmasız. necip zaten yıldız olmaya aday bi oyuncu.. hepsi de 11'de oynayan oyuncular.

Kucumsemiyorum bu futbolculari. Kadronun dengesiz oldugunu soyluyorum.

bir de elinizde varsa bu 10 sezonun puan tablolarını buraya koyma şansınız var mı?
Oyun cikmadan mumkun degil.

tearkan
14.Ekim.2011, 17:33
son on yıllık süreçte bjk, fb, gs ve ts'nin aldığı puanların ortalaması:

bjk:65.5 , fb: 72.5, gs:67.5, ts:60.5

ilk mesajda verilen oyun ortalamaları

bjk: 60, fb: 76.4, gs: 63.4, ts: 68.1

gs ve ts'deki farklılıkları son sezonun ve son dönemlerdeki genele zıt gidişlerinin etksi olarak açıklamak mümkün sanırım.

benim asıl dikkatimi çeken fb'nin kadrosundaki zayıflamaya rağmen (şahsi kanaatim) gerçek ortalamanın 4 puan üstünde oluşu ve bjk'nin gerçek ortalamanın 5 puan altında kalmış olması.

bjk açsından td zaafiyeti, kadroya yapılan eklemeler vs. denimş; fakat geçen sezonun ikinci yarısındaki iskelet kadroyla fazla oynanmadı bu sezon. eklemeler genellikle ana parça değil takviye şeklinde oldu. üstelik bu takviyeler yerli ağırlıklı yapıldı. yabancı transferleri giden ya da gönderilen oyuncuların yerine oldu. (bobo-edu, ferrari-sidnei)

sivok, ernst, fernandes, simao, quaresma, almeida iskeleti korundu. bu iskeletin tamamının yabancılardan oluşmasının verdiği sıkıntı da bu sene yerli oyuncu takviyeleriyle kapatılmaya çalışıldı. verdiği katkı da düşünülünce egemen bunun en önemli örneği. ayrıca sakatlık sorunu nedeniyle sezon öncesi kampında tam çalışamamış olsa da mustafa pektemek de var ilk onbir için sayılabilecek oyuncular arasında. necip, ismail, cenk, toraman zaten mevcut kadronun oyuncularıydı. geçen seneye nazaran, hala tam anlamıyla yeterli olmasa da, daha dengeli ve yerli kalitesi artmış bir kadrosu var beşiktaş'ın. üstelik çoğu maça 4-5 yabancıyla çıktı beşiktaş. bu da, en azından kağıt üzerinde, yerli kalitesinin arttığının ve geçen sezonun zaaflarından birinin kapatıldığının bir göstergesidir.

td zaafiyeti kısmına gelince, antep'te tolunay da bu derece fark yaratabilecek bir hoca değil. aynı şekilde bursa'da ertuğrul. üstelik bursa'nın kadrosu da bir hayli değişikliğe uğradı.

BaGa TaRKaN
14.Ekim.2011, 17:36
Burdaki Yazılanları Ansiklopedi mi Yapsak Nedir :D Cilt Sayısı Meydan Larousse'ın Yanında Halt Eder :zuhaha

meddah
14.Ekim.2011, 17:49
Şu "beğenmiyorsanız siz yapın" veya "eleştiriyi kaldıramıyorsanız yapmayın" tarzı söylemleri artık bırakmak lazım. Yapanlar da, eleştirenler de biliyorlar, isterlerse yapmamayı tercih edebileceklerini veya beğenmedikleri kısımları kendileri düzeltebileceklerini.

Araştırma ekibi özelinde değil, site genelinde konuşuyorum; Turksportal, yapıcı çerçevede her eleştiriye, her zaman açık olmuştur. Ama, abidik taraftar sitelerinden Time Dergisi anketine oy vermeye koşar gibi gelenlere, başkalarının "şunu da sor" komutuyla cevabını anlayamayacağı sorular soranlara, aldığı ilk makul cevapta işi küfüre vuranlara da, müsade edilirse, açık olmayıverelim.

Öbür yandan, niyeti oyunda gerçekçiliği sağlamanın çok ötesinde olanları genellerken, diliyle, üslubuyla, anafikriyle "ben yapıcı bir eleştiri yapıyorum" diye bağıran arkadaşları da yakmayalım; biz de çağrı yapıyoruz sonuçta, "gelin, eleştirin, yardım edin" diye.

kiwi21
14.Ekim.2011, 18:12
e eleştirilere de aha bundan böyle yaptık, aha bundan şöyle yaptık diyerek kendinizi savunuyorsunuz -haklı olarak- zira siz yaptınız bu database'i. kafanıza zaten uymayan bi konu olsaydı bunu bu şekilde yapmazdınız.

bu yüzden bi sayfa önceki benim serzenişim, bu sayfadaki tearkan ve serwan'ın serzenişi havada kalıyor. hangi done'yi sunsak ama ondan öyle değil bundan böyle diyebiliyorsunuz.

dedim ya ne yaparsak yapalım db sizler tarafından yapıldığı için bizim eleştirilerimiz/serzenişlerimize mutlaka bi kulp bulunuyor.

saygılar.

perpetua
14.Ekim.2011, 18:32
son on yıllık süreçte bjk, fb, gs ve ts'nin aldığı puanların ortalaması:

bjk:65.5 , fb: 72.5, gs:67.5, ts:60.5

ilk mesajda verilen oyun ortalamaları

bjk: 60, fb: 76.4, gs: 63.4, ts: 68.1

gs ve ts'deki farklılıkları son sezonun ve son dönemlerdeki genele zıt gidişlerinin etksi olarak açıklamak mümkün sanırım.

Bir seyi karistirmayalim. Benim koydugum tablolar, 2011-12 sezonundan baslayip 2021-22 sezonuna kadar oynatmadi. 2011-12 sezonunu 10 defa ust uste oynatti. Kuluplerin son 10 yillik performansi o donemde yaptiklari transferlere, yetistirdikleri oyunculara bagli.

benim asıl dikkatimi çeken fb'nin kadrosundaki zayıflamaya rağmen (şahsi kanaatim) gerçek ortalamanın 4 puan üstünde oluşu ve bjk'nin gerçek ortalamanın 5 puan altında kalmış olması.

Gercek ortalama diye bir ortalama yok. Bu yilin gercegine en yakin ortalama, gecen yil toplanan puanlar.

10 yil once Galatasaray'in kadrosunda olan Jardel, Ergun, Bulent Korkmaz'in toplamaya yardimci oldugu puanlari, bu yil Galatasaray'in toplayacagi puanlarla nasil bagdastirabiliriz ki?

tearkan
14.Ekim.2011, 19:19
Bir seyi karistirmayalim. Benim koydugum tablolar, 2011-12 sezonundan baslayip 2021-22 sezonuna kadar oynatmadi. 2011-12 sezonunu 10 defa ust uste oynatti. Kuluplerin son 10 yillik performansi o donemde yaptiklari transferlere, yetistirdikleri oyunculara bagli.

Gercek ortalama diye bir ortalama yok. Bu yilin gercegine en yakin ortalama, gecen yil toplanan puanlar.

10 yil once Galatasaray'in kadrosunda olan Jardel, Ergun, Bulent Korkmaz'in toplamaya yardimci oldugu puanlari, bu yil Galatasaray'in toplayacagi puanlarla nasil bagdastirabiliriz ki?

benim gerçek ortalamadan kastım son on yıl ortalamasıydı. gerçek hayatta aynı sezonu 10 kez oynatma şansımız olmadığına göre gerçeğe en yakın veriyi almak için bu tarz geçmişe yönelik ortalamalar ele alınır. değerlendirmeler ve kıylaslar bu veriler üzerinden yapılır. bu nedenle gerçek ortalama yok demek gerçek hayatta da bu alanada değerlendirmeler yapıldığını ve bu yöntemin kullanıldığını düşününce biraz havada kalıyor. doğrudan doğruya oyun için bir kıstas olmayabilir; ancak o da iki-üç puan oynar burada olduğu gibi. tabi ts ve gs'deki ekstra çıkış ve düşüş sezonlarına denk gelmezseniz.

sonuçta gs jardel'li kadroyu da gördü bu süreçte geçen yılki kadroyu (performansı anlamında) da gördü. oyundaki on sezonluk tekrarlarda da bir takım iyi de gidebilir, kötü de. ancak en nihayetinde belli bir seviyenin altına düşmez. ortalamalar da ligimizdeki büyük kulüplerin bu seviyesini gösterir. iyi sezonlar olur, kötü sezonlar olur; ancak belli bir seviyenin altına potasiyel olarak asla düşmezler.

ayrıca sizin mantığınızla, gerçek ortalama diye bir şey yoksa ve bu yılın gerçeğine en yakın ortalama geçen yıl toplanan puanlarsa; bu durumda geçen yıl gs ya da bjk'nin topladığı puanlara karşılık oyunda tutturdukları ortalamalar ne kadar gerçekçi? (yazdıklarınız üzerinden bir yorum yaptım. doğrudan kendi düşüncem olarak algılanmasın. yazdığınızın ne kadar mantıklı olduğunu göstermeye çalıştım sadece.)

serwan
14.Ekim.2011, 21:19
Bakın ortalama hesap bize beklenen degeri verir. Yani bu yıl istanbul'a ne kadar yagış duser bilemeyiz ama son yılların ortalamasını alarak su kadar yagıs bekliyoruz diyebiliriz. Altında ya da ustunde bir deger de gozleyebiliriz yıl icinde. Simdi burda da yaptıgınız calışma bize beklenen deger hakkında fikir verir. Bu yıl stsl'de beklenen besiktas'ın 60 civarında puanla ligi bu takımların arkasında bitirecegi seklindeyse sorun yoktur. Ama beklenen besiktas'ın zirve mücadelesi verip ligi atıyorum 75 civarında puanla ilk 3te bitirmesi ise fm ve dolayısıyla data gercekten uzaktır. Size ve herkese soruyorum beklenen ne? Ama objektif olsun herkes lütfen.

perpetua
14.Ekim.2011, 23:14
benim gerçek ortalamadan kastım son on yıl ortalamasıydı. gerçek hayatta aynı sezonu 10 kez oynatma şansımız olmadığına göre gerçeğe en yakın veriyi almak için bu tarz geçmişe yönelik ortalamalar ele alınır. değerlendirmeler ve kıylaslar bu veriler üzerinden yapılır. bu nedenle gerçek ortalama yok demek gerçek hayatta da bu alanada değerlendirmeler yapıldığını ve bu yöntemin kullanıldığını düşününce biraz havada kalıyor. doğrudan doğruya oyun için bir kıstas olmayabilir; ancak o da iki-üç puan oynar burada olduğu gibi. tabi ts ve gs'deki ekstra çıkış ve düşüş sezonlarına denk gelmezseniz.

sonuçta gs jardel'li kadroyu da gördü bu süreçte geçen yılki kadroyu (performansı anlamında) da gördü. oyundaki on sezonluk tekrarlarda da bir takım iyi de gidebilir, kötü de. ancak en nihayetinde belli bir seviyenin altına düşmez. ortalamalar da ligimizdeki büyük kulüplerin bu seviyesini gösterir. iyi sezonlar olur, kötü sezonlar olur; ancak belli bir seviyenin altına potasiyel olarak asla düşmezler.

ayrıca sizin mantığınızla, gerçek ortalama diye bir şey yoksa ve bu yılın gerçeğine en yakın ortalama geçen yıl toplanan puanlarsa; bu durumda geçen yıl gs ya da bjk'nin topladığı puanlara karşılık oyunda tutturdukları ortalamalar ne kadar gerçekçi? (yazdıklarınız üzerinden bir yorum yaptım. doğrudan kendi düşüncem olarak algılanmasın. yazdığınızın ne kadar mantıklı olduğunu göstermeye çalıştım sadece.)

Gercek ortalama yok cunku 2011/12 sezonunu gercekte 100 defa oynatip onun ortalamasini alamiyoruz.

Deseniz ki son 10 yilin ortalamasi X. Bu ortalamanin standart sapmasi da Y. Oyunda cikan ortalama deger de X+1.96Y'den fazla veya X-1.96Y'den az ise o zaman Besiktas tarihsel ortalamasina gore cok iyi veya cok kotu bir performans gostermis (tabii bir takimin puanlarinin normal dagildigini varsayarsak) diyebilirsiniz. Bu istatistik. Guven araligi denir buna.

Besiktas'in son 10 yildaki ortalamasi 65.5. Puanlarin standart sapmasi 9.37.

Yani guven araligi:

65.5 + 1.96*9.37 = 83.87
65.5 - 1.96*9.37 = 47.13

Bu durumda ortalama 60 puan da ne cok kotu performans, ne de cok iyi performans.

perpetua
14.Ekim.2011, 23:16
Bakın ortalama hesap bize beklenen degeri verir. Yani bu yıl istanbul'a ne kadar yagış duser bilemeyiz ama son yılların ortalamasını alarak su kadar yagıs bekliyoruz diyebiliriz. Altında ya da ustunde bir deger de gozleyebiliriz yıl icinde. Simdi burda da yaptıgınız calışma bize beklenen deger hakkında fikir verir. Bu yıl stsl'de beklenen besiktas'ın 60 civarında puanla ligi bu takımların arkasında bitirecegi seklindeyse sorun yoktur. Ama beklenen besiktas'ın zirve mücadelesi verip ligi atıyorum 75 civarında puanla ilk 3te bitirmesi ise fm ve dolayısıyla data gercekten uzaktır. Size ve herkese soruyorum beklenen ne? Ama objektif olsun herkes lütfen.

Beklenen ligin cekismeli gececegi.

eLastik
14.Ekim.2011, 23:21
Beklenen ligin cekismeli gececegi.

Konuyla alakası yok ama bir sorum olacaktı. FM 12 Özel bölümünde oyuncu veya takımla ilgili sorununuz varsa konu açarak yazın demişşsiniz. Geçen sene (FM 2011) Sportoto Süperlig, Banasya Ligi ve TFF 1. Lig vardı (Kırmızı ve Beyaz olarak ikiye ayrılmış şekilde) Oyundsa amatör ligteki takımlarda mevcut durumdaydı ancak seçemiyorduk. Bu sene FM Özel Çalışmaları Bölümünde TFF 3. Lig ve Bölgesel Amatör Lig (BAL) mevcut. Bu sene en alt ligteki takımları seçme şansımız olacak mı yoksa sadece görüneceklermi geçen sene olduğu gibi ?

serwan
14.Ekim.2011, 23:45
Gercek ortalama yok cunku 2011/12 sezonunu gercekte 100 defa oynatip onun ortalamasini alamiyoruz.

Deseniz ki son 10 yilin ortalamasi X. Bu ortalamanin standart sapmasi da Y. Oyunda cikan ortalama deger de X+1.96Y'den fazla veya X-1.96Y'den az ise o zaman Besiktas tarihsel ortalamasina gore cok iyi veya cok kotu bir performans gostermis (tabii bir takimin puanlarinin normal dagildigini varsayarsak) diyebilirsiniz. Bu istatistik. Guven araligi denir buna.

Besiktas'in son 10 yildaki ortalamasi 65.5. Puanlarin standart sapmasi 9.37.

Yani guven araligi:

65.5 + 1.96*9.37 = 83.87
65.5 - 1.96*9.37 = 47.13

Bu durumda ortalama 60 puan da ne cok kotu performans, ne de cok iyi performans.
Aslinda 60 puan cok olmasa da kötü bir performans. Evet besiktas %95 olasilikla bu aralikta bir puan alacaktir ama 60 alt sınıra cok daha yakın bir puan. Bir de cidden su an kagıt uzerinde bi degerlendirme yaparsak sonuc ne olur?

perpetua
14.Ekim.2011, 23:51
Konuyla alakası yok ama bir sorum olacaktı. FM 12 Özel bölümünde oyuncu veya takımla ilgili sorununuz varsa konu açarak yazın demişşsiniz. Geçen sene (FM 2011) Sportoto Süperlig, Banasya Ligi ve TFF 1. Lig vardı (Kırmızı ve Beyaz olarak ikiye ayrılmış şekilde) Oyundsa amatör ligteki takımlarda mevcut durumdaydı ancak seçemiyorduk. Bu sene FM Özel Çalışmaları Bölümünde TFF 3. Lig ve Bölgesel Amatör Lig (BAL) mevcut. Bu sene en alt ligteki takımları seçme şansımız olacak mı yoksa sadece görüneceklermi geçen sene olduğu gibi ?

Editor ile ST3L'i ve BAL'i oyuna eklemek ve bu liglerde oynamak mumkun ama oyun kutudan ciktiginda sadece STSL, TBA ve ST2L oynanabilir ligler.

Oyunun cikmasindan kisa bir sure sonra ST3L ve BAL'i oynanabilir hale getiren yamalar forumun dosya bolumlerinde olacaktir.

Jaswege
14.Ekim.2011, 23:55
Gökhan Gönül'ün tekniği ve orta açması Sabri'den düşükken anlamı ne bu göndermenin? Sizmi istifa ediceksiniz biz oyunumu bırakalım?

perpetua
14.Ekim.2011, 23:59
Aslinda 60 puan cok olmasa da kötü bir performans. Evet besiktas %95 olasilikla bu aralikta bir puan alacaktir ama 60 alt sınıra cok daha yakın bir puan. Bir de cidden su an kagıt uzerinde bi degerlendirme yaparsak sonuc ne olur?

Ben kagit uzerinde degerlendirme yapsam, Trabzon'u belki biraz daha az puanda gorurum cunku sampiyonlar ligi agirligini da cekiyorlar. Her ne kadar kadro derin olsa da bunun zorlugunu yasayacaklardir.

Antep de biraz daha altta olur, ozellikle orta sahadan top cikartma sorunlari oldugu icin. Ama oyun maalesef yeterince pres yapmadigi icin o orta sahadan top cikartma sorunu pek belli olmuyor.

Galatasaray Avrupa'da olmadigi ve sadece lig ile ilgilendigi icin ve kadro derinligi cok fazla olmadigi icin yeri bence mantikli.

Bursa'nin da avrupa'dan elendigi icin daha az mac yapacagini dusunerek yeri gayet mantikli. Elenmemis olsa cok daha zorlanirdi.

Besiktas'in hem Avrupa'da hem de ligde es anli mucadele etmesini zor goruyorum cunku kadroda ucurum var. Hugo Almeida'nin alternatifinin olmamasi. Quaresma'nin alternatifinin Veli olmasi. Fernandes'in alternatifinin olmamasi bu dusunceyi ortaya cikartiyor. Ama en cok da Besiktas'in kadrosunun basariya ac oyunculardan kurulduguna inanmiyorum.

perpetua
15.Ekim.2011, 00:00
Gökhan Gönül'ün tekniği ve orta açması Sabri'den düşükken anlamı ne bu göndermenin? Sizmi istifa ediceksiniz biz oyunumu bırakalım?

Bu tip yorumlari yapacak kisiler istifa ettigimiz takdirde yerimize gelen kisiler olacaksa, en iyisi siz birakin. :)

Jaswege
15.Ekim.2011, 00:03
Bizim yerinizde gözümüz yok. Ama orada oturuyo olmak da bu tip kayırmalara göz yummak anlamına gelmez öyle değil mi ? Hakikaten Sabri Gökhan'dan daha isabetli orta açabiliyormu? Merak ediyorum. Neye dayanarak veriliyor ya da bu değer. Adamın açtığı ortalar çoğu zaman direk auta ya da taça gidiyor veyahut da kimse dokunamıyor topa. Verilen değer kaç 14(yanılmıyorsam). Haa burda bir çelişki var demekki. Araştırmacınızın ya gözü bozuk ya da taraflı davranıyor. Başka da bir açıklaması yoktur. Tek sorunda bu zaten onun dışında oyuna harika özellikler katan bir sitesiniz kimsenin inkarı yok bu konuda...

comando77
15.Ekim.2011, 00:10
en son oynanan azerbaycan macinda sarbi'nin actigi 9 veya 10 vardi bunlarin hepsi de isabetsizdi

BaGa TaRKaN
15.Ekim.2011, 00:12
Ya Öff ! Ne Kayırması Yahu Sanki Torpille Memur mu Yapacaklar. Neyi Kayırsınlar Kayırıpta Napsınlar

DisCo
15.Ekim.2011, 00:14
Geçmiş serilerde Guiza'nın bitiriciliği 18'di. Bunu biz espiri olarak kullansakta hiçbir zaman araştırmacısı abartmış demedik. Sizler o dönem bu oyunu oynuyormuydunuz bilmiyorum ama sizleride burada göremedik. Çünkü bitiriciliğin tek başına 18 olması demek bu oyuncunun her bulduğunu attığı anlamına gelmiyor. Nitekim öyle olsaydı Guiza o seride kapışılan oyuncu olurdu. Peki o seride Guiza kimdi? 18 bitiriciliği olan adam bildiğimiz sıradan bir golcüydü.

Belirli bir sınır var. Bu sınır içerisinde o kadar güzel ayarlama yapılıyor ki profili 18-19'larla dolu oyuncular yine profili 18-19'larla dolu bir Messi, Ronaldo gibi maça etki edemiyor. Değerlerin herşey olmadığını anlatmak için daha ne yapmak lazım bilemiyorum.

Bu oyuncunun özellik değeri şudur, bu değerle ortaklı çalışan özellikleride şunlardır. Bu özelliklerin tamamı yüksek girildiğinden ötürü oyuncunun olmaması gereken şekilde iyi olduğunu görüyoruz. Oyunda oynadığımda da bunun etkisini bir hayli yaşadım. Bu tarz bir yorum varmıydı bakamadım ama yoktur. A oyuncusunun hoş sohbeti 15 öbürü daha matrak adam ama 12'de kalmış gibi değerlendirmelerle bu iş olmaz.

Jaswege
15.Ekim.2011, 00:20
Güiza'nın belki zamanında bitiriciliği 18 olmuş olabilir. Fakat ne oldu performansı düşünce özellikleri de düşüş gösterdi. Kim ses çıkardı? Ya da çıkarabildi? Ortada herkesin gördüğü somut birşey vardı çünkü. Bahsettiğim olay da bununla ilgili. Gökhan Gönül ya Gökhan Gönül. Fenerbahçe'yi bırak milli takımda oynadığı maçları bile izlense şu rezil özellikler verilmezdi. Fazla da tartışmaya girmek istemiyorum artık söylenecek pek birşey yok...

BaGa TaRKaN
15.Ekim.2011, 00:24
Anlamıyorum Dünyada Fenerbahçe'nin Hakkını Arayan Sadece Sizmisiniz? Fenerbahçeli Araştırmacılar Hiç mi Takımlarına Bağlı Değiller Bişey Dedilerde Sigames Onları Engelledi mi? Yapmadı mı Dediklerini?

DisCo
15.Ekim.2011, 00:25
Gökhan Gönül veya kim olursa olsun. Biz online turnuvalar yapıyoruz, kendim ve buradaki herkes tekil kariyerler yapıyor. Maçlara çıktığımızda benim golcümün özelliği seninkinden daha iyi ve özelliği 17 diye her bulduğumu atacağımdan ötürü galip benim demiyoruz. Oyunu oynuyoruz.

Fenerbahçe ile kariyer yaptınız mı? Yaptığınız bu kariyerde Gökhan Gönül'ün oyununa baktınız mı? Yoksa sadece Gökhan Gönül'ü sayısal değerlere göre mi değerlendiriyorsunuz. Siz denemesini yapmış olun ama genele baktığımda birisi ortaya bir ss atıyor ve onun üzerinden konuşuyoruz.

Yaşı genç öyle oyuncular var ki değerlerine baksanız aşık olursunuz ama kimse transfer etmiyor. Demek ki herşey 18- 15- 11 olmayla alakalı değildir. Yapılan bir profil tamamen 1'lerden oluşsun ama o oyuncuyu yaklaşık şekilde yansıtıyorsa olay yerinde biter. Özellikleri neden 1 diye konuşmaya gerek yoktur.

perpetua
15.Ekim.2011, 00:30
Bizim yerinizde gözümüz yok. Ama orada oturuyo olmak da bu tip kayırmalara göz yummak anlamına gelmez öyle değil mi ? Hakikaten Sabri Gökhan'dan daha isabetli orta açabiliyormu? Merak ediyorum. Neye dayanarak veriliyor ya da bu değer. Adamın açtığı ortalar çoğu zaman direk auta ya da taça gidiyor veyahut da kimse dokunamıyor topa. Verilen değer kaç 14(yanılmıyorsam). Haa burda bir çelişki var demekki. Araştırmacınızın ya gözü bozuk ya da taraflı davranıyor. Başka da bir açıklaması yoktur. Tek sorunda bu zaten onun dışında oyuna harika özellikler katan bir sitesiniz kimsenin inkarı yok bu konuda...

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=102747

Jaswege
15.Ekim.2011, 01:37
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=102747

Crossing - Ortalar
Futbolcunun orta yapma becerisi.

Technique - Teknik
Futbolcunun topu ne kadar iyi kontrol ettiği. Tekniği yüksek olan futbolcuların ayağından top almak zordur. Bu top hakimiyeti, futbolcuların az sonra yapacakları pas atma, orta yapma, şut çekme gibi hamlelerin daha etkili olmasını da sağlar.

Benim savunduğum görüş zaten oyunun geneliyle alakalı bir durum değil. Gökhan Gönül'ün hakettiği değeri alamaması. Sıkıntı burda. Emre Belözoğluna ses çıkaran varmı ? Veya biraz daha basit örnek, Bekir, Orhan Şam vs gibi. Ya şu oyunda tekniği 17 18 olan adamlar var bakıyorsun şu yukarda yazdığınız özelliklerin neredeyse 4/2 si yok ama teknik 17-18. ÖR: Kusnir.

eLastik
15.Ekim.2011, 01:41
Arkadaşa katılıyorum bizim muzdarip olduğumuz konu issiar dia ve sercanın hız oranları ve gökhan gönülün hak ettiği değeri alamaması.

meddah
15.Ekim.2011, 01:57
8 sayfa bu başlıkta (212 mesaj), 21 sayfa "Oyuncu Profilleri (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=102723&page=21)" başlığında (615 mesaj) konuşulmuş (toplam 827 mesaj); merak ediyorum kaç kişi "Dia'nn değerleri yükseltilmeli" değil de "Sercan'ın değerleri düşürülmeli" demiş.

SaLviO
15.Ekim.2011, 02:24
Dianın profili varmıki ?

meddah
15.Ekim.2011, 02:28
FM 2011'deki değerleri üzerinden konuşuluyor zaten.

Redrum
15.Ekim.2011, 02:45
8 sayfa bu başlıkta (212 mesaj), 21 sayfa "Oyuncu Profilleri (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=102723&page=21)" başlığında (615 mesaj) konuşulmuş (toplam 827 mesaj); merak ediyorum kaç kişi "Dia'nn değerleri yükseltilmeli" değil de "Sercan'ın değerleri düşürülmeli" demiş.
Bu kadar haklı ve yerinde bir tespit görmedim. Tebrikler.

Jaswege
15.Ekim.2011, 02:50
Mantık olarak ikiside aynı anlama gelir zaten. Dia'ya bu değerler veriliyorsa ya Sercan'ın değerleri düşürülecek ya da Dia yakınlaştırılacak.

ozaniel
15.Ekim.2011, 02:54
Oldukça farklı şeyler çünkü oyunda sadece Dia ve Sercan yok, diğer oyuncularla da uyumlu olmalılar.

meddah
15.Ekim.2011, 03:06
Mantık olarak ikiside aynı anlama gelir zaten. Dia'ya bu değerler veriliyorsa ya Sercan'ın değerleri düşürülecek ya da Dia yakınlaştırılacak.

Mantık olarak ikisi de aynı anlama gelseydi, 1992'de 20'lik değerler üzerinden başlayan FM datası, 20 yılda 200'lük değerlere ulaşmış olurdu.

perpetua
15.Ekim.2011, 03:18
Crossing - Ortalar
Futbolcunun orta yapma becerisi.

Technique - Teknik
Futbolcunun topu ne kadar iyi kontrol ettiği. Tekniği yüksek olan futbolcuların ayağından top almak zordur. Bu top hakimiyeti, futbolcuların az sonra yapacakları pas atma, orta yapma, şut çekme gibi hamlelerin daha etkili olmasını da sağlar.

Benim savunduğum görüş zaten oyunun geneliyle alakalı bir durum değil. Gökhan Gönül'ün hakettiği değeri alamaması. Sıkıntı burda. Emre Belözoğluna ses çıkaran varmı ? Veya biraz daha basit örnek, Bekir, Orhan Şam vs gibi. Ya şu oyunda tekniği 17 18 olan adamlar var bakıyorsun şu yukarda yazdığınız özelliklerin neredeyse 4/2 si yok ama teknik 17-18. ÖR: Kusnir.

Siz kitap okurken de sadece bir paragrafi okur ve bitirir misiniz? Yoksa bastan sona kadar okuyup butun hikayenin anlamini mi ogrenmeye cabalarsiniz?

perpetua
15.Ekim.2011, 03:20
Dia/Sercan konusu icin de ayni sey gecerli. Ozellikle Hiz/Hizlanma ve Denge ozelliklerini okumasini tavsiye ederim, bu konuda yorum yapacaklarin.

perpetua
15.Ekim.2011, 03:32
Sabri konusunu cozmeye ozelliklerin hepsinin tanimini okumak yetmiyorsa, aciklamasi da asagida:

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2107103&postcount=41

Arastirma bolumu de acildi. Artik buradan devam etmesek cok daha saglikli olur.

Jaswege
15.Ekim.2011, 18:42
Mantık olarak ikisi de aynı anlama gelseydi, 1992'de 20'lik değerler üzerinden başlayan FM datası, 20 yılda 200'lük değerlere ulaşmış olurdu.

Ne alakası var anlayamadım. Bazı şeyleri anlatmak için "%" kavramını kullanırız. %100 ihtimal gibi örneklendirmede bulunur. Bu yıllar önce bulunan bişeyse ileride %1000 ihtimal ya da daha da ileride %1000000 ihtimal mi diyeceğiz buna. Benim kastetdiğim o değildi...

Siz kitap okurken de sadece bir paragrafi okur ve bitirir misiniz? Yoksa bastan sona kadar okuyup butun hikayenin anlamini mi ogrenmeye cabalarsiniz?

Ben aşağı yukarı bütün özelliklerin neye fayda ettiğini biliyorum. Sadece orta açma kısmını ilgilendirdiği için onları alıntıladım. :)

meddah
15.Ekim.2011, 20:02
Ne alakası var anlayamadım. Bazı şeyleri anlatmak için "%" kavramını kullanırız. %100 ihtimal gibi örneklendirmede bulunur. Bu yıllar önce bulunan bişeyse ileride %1000 ihtimal ya da daha da ileride %1000000 ihtimal mi diyeceğiz buna. Benim kastetdiğim o değildi...

Burada kastedileni anlayamadım, ama yine de kendi kastettiğim şeyi biraz açayım:

İki oyuncunun profil özelliklerinin birbiriyle kıyaslandığı ve adaletsizlik tespit edildiği her durumda, özellikleri düşük olanın arttırılması yolu tercih edilseydi; bugün, ya bütün oyuncuların bütün özellikleri 20 olurdu, veya her sene profil üst sınırı biraz daha arttırılmak zorunda kalınırdı.

Örnek vereyim:

Dia ile Sercan'ın hızlarını kıyasladık ve bir adaletsizlik tespit ettik. Yöntem olarak da, ikisi de aynı şey olduğu için, Sercan'ın hızını düşürmek yerine Dia'nın hızını arttırmayı seçtik. Sercan'ın 18 olan hızına karşılık Dia'nın hızını 19 yaptık. Yukarıda bir arkadaşın belirttiği gibi, oyunda sadece Dia ve Sercan olmadığı için, kısa bir süre içerisinde Dia ile başka bir oyuncuyu, faraza Martins'i kıyaslamak zorunda kalacak ve Dia'dan daha hızlı olduğuna hükmettiğimiz Martins'e, aynı mantıkla 20 değerini vermek zorunda kalacaktık. Peki, günün birinde Martins'ten daha hızlı olduğuna hükmettiğimiz, faraza Walcott ile karşılaşınca ne yapacağız? Ona da 20 mi vereceğiz, yoksa yöntemden şaşmayıp 21 mi?

Genel olarak kastetmeye çalıştığım şey; burada eleştiri yapanların önemli bir kısmının "gerçekçilik" gibi bir derdinin olmadığı. Dia ve Sercan kıyası özelinde okuduğum mesajların tamamına yakını "Sercan 18 ise Dia 19 olmalı" diyor; bir allahın kulu "Dia 17 ise Sercan 16 olmalı" demiyor.

sui generis
15.Ekim.2011, 20:08
bu dediğinize katılmıyorum. 2011 araştırma forumlarında bu da dile getirildi ama bursaspor araştırmacısı sercan düşmeyecek aksine artacak dedi. biz de sercan 18 ise; dia 19 dur dedik. ama ben de katılıyorum. sercan 16-17 dia 17-18 civarlarında olmalıdır.

eLastik
15.Ekim.2011, 20:10
Demoda bu tartışmalar çıkıyorsa 21 Ekimde Forumda savaşlar çıkar :)

burakurhan
15.Ekim.2011, 20:57
Burada kastedileni anlayamadım, ama yine de kendi kastettiğim şeyi biraz açayım:

İki oyuncunun profil özelliklerinin birbiriyle kıyaslandığı ve adaletsizlik tespit edildiği her durumda, özellikleri düşük olanın arttırılması yolu tercih edilseydi; bugün, ya bütün oyuncuların bütün özellikleri 20 olurdu, veya her sene profil üst sınırı biraz daha arttırılmak zorunda kalınırdı.

Örnek vereyim:

Dia ile Sercan'ın hızlarını kıyasladık ve bir adaletsizlik tespit ettik. Yöntem olarak da, ikisi de aynı şey olduğu için, Sercan'ın hızını düşürmek yerine Dia'nın hızını arttırmayı seçtik. Sercan'ın 18 olan hızına karşılık Dia'nın hızını 19 yaptık. Yukarıda bir arkadaşın belirttiği gibi, oyunda sadece Dia ve Sercan olmadığı için, kısa bir süre içerisinde Dia ile başka bir oyuncuyu, faraza Martins'i kıyaslamak zorunda kalacak ve Dia'dan daha hızlı olduğuna hükmettiğimiz Martins'e, aynı mantıkla 20 değerini vermek zorunda kalacaktık. Peki, günün birinde Martins'ten daha hızlı olduğuna hükmettiğimiz, faraza Walcott ile karşılaşınca ne yapacağız? Ona da 20 mi vereceğiz, yoksa yöntemden şaşmayıp 21 mi?

Genel olarak kastetmeye çalıştığım şey; burada eleştiri yapanların önemli bir kısmının "gerçekçilik" gibi bir derdinin olmadığı. Dia ve Sercan kıyası özelinde okuduğum mesajların tamamına yakını "Sercan 18 ise Dia 19 olmalı" diyor; bir allahın kulu "Dia 17 ise Sercan 16 olmalı" demiyor.

Evet ayni seylerden bahsediyoruz.Dia 17 ise Sercan 16 olmali.

Sercan 18 olursa bu tartisma cikar.Ve bu 18 in hangi mantikla oyuna aktarildigini bana anlatamazsiniz.Degil siz,hic bir futbol otoritesi Sercan'in Dia'dan hizli oldugunu bana inandiramaz.Her ikisini bu gozler defalarca canli gordu.

Ama siz kendi hatalarinizin ustunu ortmek icin neden kimse Sercan 16 olmali demiyor diyosunuz.

Ben de diyorum ki oyunun datasini duzeltme yetkim olsaydi 16 olurdu.Bence bu sorunu biz elestirenlere degil de datayi hazirlayan arkadaslariniza iletseniz daha mantikli olur.

Diyin ki Dia 17 ise Sercan 16 olmali,neden burada 18? Tabi adaletsizlik oldugunu dusunuyorsaniz.

Ben sizin ve arastirmacilarin adaletsiz secimler yaptigini dusundugunu hele ki hata yaptigini dusundugunu hic sanmiyorum.O tartismalarin cogu da bu yuzden cikiyor.

Bir yetkili allahin kulu cikip evet haklisiniz bu cok mantiksiz olmus dese,bir sonraki datada duzeltilecek dese 21 sayfa yorum da olmazdi inanin.

perpetua
15.Ekim.2011, 22:04
Evet ayni seylerden bahsediyoruz.Dia 17 ise Sercan 16 olmali.

Sercan 18 olursa bu tartisma cikar.Ve bu 18 in hangi mantikla oyuna aktarildigini bana anlatamazsiniz.Degil siz,hic bir futbol otoritesi Sercan'in Dia'dan hizli oldugunu bana inandiramaz.Her ikisini bu gozler defalarca canli gordu.

Ama siz kendi hatalarinizin ustunu ortmek icin neden kimse Sercan 16 olmali demiyor diyosunuz.

Ben de diyorum ki oyunun datasini duzeltme yetkim olsaydi 16 olurdu.Bence bu sorunu biz elestirenlere degil de datayi hazirlayan arkadaslariniza iletseniz daha mantikli olur.

Diyin ki Dia 17 ise Sercan 16 olmali,neden burada 18? Tabi adaletsizlik oldugunu dusunuyorsaniz.

Ben sizin ve arastirmacilarin adaletsiz secimler yaptigini dusundugunu hele ki hata yaptigini dusundugunu hic sanmiyorum.O tartismalarin cogu da bu yuzden cikiyor.

Bir yetkili allahin kulu cikip evet haklisiniz bu cok mantiksiz olmus dese,bir sonraki datada duzeltilecek dese 21 sayfa yorum da olmazdi inanin.

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2028172&postcount=46

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2029579&postcount=105

Bu iki yorum, bazi sonuclar cikartmak icin yeterli olmali.

Bu kadar sabirsiz olmaya gerek yok. Surada 6-7 gun kaldi oyunun cikmasina.

Jaswege
15.Ekim.2011, 22:41

Örnek vereyim:

Sizin dediğiniz yöntem olaya tamamen farklı bir bakış açısı. Bizim, benim kastettiğimiz olay çok daha farklı. Biz Dia'nın verildiği değerin çok daha üzerinde olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Yoksa Sercan'ın hızı ve ya hızlanması beni ilgilendirmez. Sercan'ı çok takip etmesemde 5-10 maçını izlemişimdir hiç Dia kadar süratlendiğini göremedim. Bakıyorum değerine "18". Dia ya bakıyorum 17. Madem Dia 17 o zaman Sercan'ın 15-16 gibi bir değer alması lazım. Yok Sercan o değerde kalıcak diyorsanız (ki Bursaspor araştırmacısı aynen böyle söyledi) o zaman Dia'nın değerinin de 17 de kalması çok saçma ve komik olur. 19 gibi bir değer alması lazım ki Sercan'dan daha hızlı olduğu oyuna yansısın. Burada Sercan'ın 18 değeri sabit gibi bir fikir benimsetiliyor bize bizde ona istinaden 19 almalı diye örnek gösteriyoruz. Yani bakış açıları farklı sonuç aynı oluyor yine. Yanılıyormuyum ?

Fearless Coward
15.Ekim.2011, 22:56
Sercan'ın FM 12 profilini görmediniz sanırım...Bank Asya topçusundan farkı kalmamış...

burakurhan
15.Ekim.2011, 23:40
http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2028172&postcount=46

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2029579&postcount=105

Bu iki yorum, bazi sonuclar cikartmak icin yeterli olmali.

Bu kadar sabirsiz olmaya gerek yok. Surada 6-7 gun kaldi oyunun cikmasina.

Buradaki yorumlarin cogu zaten FM 2011 icindi.Biz de bekliyoruz oyunun cikmasini ama eminin bu kadar yaygara kopmasaydi yine ayni sekilde kalacakti.

Benim derdim bu da degil acikcasi. Ben yaklasik 6 senedir buraya uyeyim,cok mesaj yazmam ama cok takip ederim,bu sene cok enteresan seyler goruyorum forumda.

Dia,Sercan orneginden giderek konusuyorum.Ozellikle 2sinin hizlari arasindaki tutarsizlik ne kadar dile getirilirse getirilsin,burada o arastirmaci(!) arkadaslar o tutarsizligi savunma geregi duyuyor.Hele ki daha enteresani Galatasaray arastirmacisini ilgilendiren bir konuda yorum yaparken Ankaragucu,IBB,X veya Y takimin arastirmacisi da gelip arkadasini korumak adina yorumlar yapiyor.Sirf yapilan hatayi kabullenmemek adina,yirtinip duruyorlar.Sonra da biz zor is yapiyoruz kolaysa gelin siz yapin.Bir de siz yapin da gorelim gibi sacmasapan is bilmez yorumlar yapiliyor.

Dipnot olarak,avatarimdaki resmi bizzat kendim Manchester Utd-Bursaspor macinda cektim,1 sene boyunca UEFA icin calistim,Bursaspor kulubu icin calistim,son 5 senemi Bursa'da gecirdim.Ama sizin MANU macinda gormussunuzdur dediginiz Sercani ben hic goremedim malesef.

Iddia ediyorum,Dia'nin hizi 17 ise Sercan'in hizi max 15 tir. Madem kiyaslama yapiyoruz bu da benim kiyasim.

Jaswege
15.Ekim.2011, 23:44
Buradaki yorumlarin cogu zaten FM 2011 icindi.Biz de bekliyoruz oyunun cikmasini ama eminin bu kadar yaygara kopmasaydi yine ayni sekilde kalacakti.

Benim derdim bu da degil acikcasi. Ben yaklasik 6 senedir buraya uyeyim,cok mesaj yazmam ama cok takip ederim,bu sene cok enteresan seyler goruyorum forumda.

Dia,Sercan orneginden giderek konusuyorum.Ozellikle 2sinin hizlari arasindaki tutarsizlik ne kadar dile getirilirse getirilsin,burada o arastirmaci(!) arkadaslar o tutarsizligi savunma geregi duyuyor.Hele ki daha enteresani Galatasaray arastirmacisini ilgilendiren bir konuda yorum yaparken Ankaragucu,IBB,X veya Y takimin arastirmacisi da gelip arkadasini korumak adina yorumlar yapiyor.Sirf yapilan hatayi kabullenmemek adina,yirtinip duruyorlar.Sonra da biz zor is yapiyoruz kolaysa gelin siz yapin.Bir de siz yapin da gorelim gibi sacmasapan is bilmez yorumlar yapiliyor.

Dipnot olarak,avatarimdaki resmi bizzat kendim Manchester Utd-Bursaspor macinda cektim,1 sene boyunca UEFA icin calistim,Bursaspor kulubu icin calistim,son 5 senemi Bursa'da gecirdim.Ama sizin MANU macinda gormussunuzdur dediginiz Sercani ben hic goremedim malesef.

Iddia ediyorum,Dia'nin hizi 17 ise Sercan'in hizi max 15 tir. Madem kiyaslama yapiyoruz bu da benim kiyasim.

Aynen katılıyorum. Verilen değerler tartışılmaya kalkıştımı sürekli bir savunma söz konusu. Bu konular neden yoruma açık? Neden oyuncu tartışma alanı var? Sadece formalite için mi ? Herkes görüş belirticek ki ortak bir fikir çıkarılıp oyuncuya değer, değerler verilecek.

burakurhan
15.Ekim.2011, 23:49
Aynen katılıyorum. Verilen değerler tartışılmaya kalkıştımı sürekli bir savunma söz konusu. Bu konular neden yoruma açık? Neden oyuncu tartışma alanı var? Sadece formalite için mi ? Herkes görüş belirticek ki ortak bir fikir çıkarılıp oyuncuya değer, değerler verilecek.

Malesef senin katilman birsey ifade etmiyor dostum.

Once bir arastirmaci bana katilacak,sonra diger arastirmacilar peslerinden gelerek bana katilmaya devam edecek.Sonra yoneticiler derken,iste o zaman Dia'nin gercekte Sercan'dan daha hizli oldugunu anlatabilmis oluruz.

Yoksa sen bos yere bana katilarak yorma kendini.

perpetua
16.Ekim.2011, 00:04

Ben de iddia ediyorum yaygara cikartmadan, bir kisi guzel guzel yazarak da bizim ilgimizi cekerdi.

Yorumlarin arastirmacilari korumak amaciyla yapildigini dusunmuyorum. Sonucta onlar da insan, onlarin da kendilerine gore fikirleri var. Onlarin da kendi fikirlerini yazmaya haklari var. Biraz daha takip ederseniz arada sirada arastirmacilarin da bazi konularda ters dustugunu gorursunuz. Ama karsisindaki kisi ile yazisirken kullanilan uslup ortaligin toz duman olmasini onluyor.

Uyelerimiz de kendi uslubuna gore karsilik aliyor genelde. Birisi cikip, "bence X'in Y ozelligi 14 olmalidir cunku..." yazinca biz sert tepki gostermeyiz. En fazla "katilmiyorum cunku... " yazariz ve karsilikli bir diyalog baslar. Medeni insanlar genelde boyle anlasir.

Siz hic bir taksiye binip, ne bicim araba kullaniyorsun, daha vites degistirmeyi bilmiyorsun, gaza oyle basilmaz ne bicim adamsin sen dediniz mi? Veya otobuste, veya dolmusta? Deseniz, nasil bir tepki alirsiniz? Peki bu tip bir davranis neden takside/dolmusta makul degil de burada makul oldugu dusunuluyor?

Valla ne diyeyim ki. Pes dogrusu. Ben o mac hakkinda yazarken Sercan'in hizini ovdum mu?

Bursaspor arastirmacimiz isterse gelir ve Bursaspor ile ne gibi bir iliskisi oldugunu anlatir. Bana dusmez.

Peki bu kiyasi yaparken, neden bu sonuclara vardiginizi bir anlatsaniz. Mesela Sercan'i veya Dia'yi yan yana kim ile kosarken animsiyorsunuz ve kimin kimi gectigini hatirliyorsunuz.

Mesela ben de soyle bir sey diyebilirim bu durumda mesela. Sercan'in hizi max 15 ise, Emre Belozoglu'nun hizi da max 9'dur. Selcuk Inan'in max 8'dir. Caner'in max 13'dur. vs. vs.

sarianet
16.Ekim.2011, 00:10
daha istifa etmediniz mi sizyav:D

burakurhan
16.Ekim.2011, 00:38
Ben de iddia ediyorum yaygara cikartmadan, bir kisi guzel guzel yazarak da bizim ilgimizi cekerdi.

Inanin ben yazdim ama yaygara cikartan arkadaslarin yorumlari daha fazla ilgi cekti.

Yorumlarin arastirmacilari korumak amaciyla yapildigini dusunmuyorum. Sonucta onlar da insan, onlarin da kendilerine gore fikirleri var. Onlarin da kendi fikirlerini yazmaya haklari var. Biraz daha takip ederseniz arada sirada arastirmacilarin da bazi konularda ters dustugunu gorursunuz. Ama karsisindaki kisi ile yazisirken kullanilan uslup ortaligin toz duman olmasini onluyor.

Uyelerimiz de kendi uslubuna gore karsilik aliyor genelde. Birisi cikip, "bence X'in Y ozelligi 14 olmalidir cunku..." yazinca biz sert tepki gostermeyiz. En fazla "katilmiyorum cunku... " yazariz ve karsilikli bir diyalog baslar. Medeni insanlar genelde boyle anlasir.

Siz hic bir taksiye binip, ne bicim araba kullaniyorsun, daha vites degistirmeyi bilmiyorsun, gaza oyle basilmaz ne bicim adamsin sen dediniz mi? Veya otobuste, veya dolmusta? Deseniz, nasil bir tepki alirsiniz? Peki bu tip bir davranis neden takside/dolmusta makul degil de burada makul oldugu dusunuluyor?

Bakin uslup konusunda size hak verdigimi daha onceki mesajlarimda da belirtmistim,hatta sizin uslubunuzu ornek gostererek.

Mustafa Bey'e yazmistim size de yazayim.

Yuzlerce hatta binlerce kisiye hitap eden bir forum daha dogrusu bir platformda farkli insanlarin,hatali elestirilerin,yanlis usluplarin olmamasi imkansizdir.Bunun onune gecmeniz de imkansizdir.

Yapilan is geregi bu durumlarla karsi karsiya kalacagini bilmeyen varsa da yol yakinken geri donsun.Elestiri hep olur,saygilisi da saygisizi da,tutarlisi da tutarsizi da. Ancak burda elestirilen ve savunulan sey de cok onemlidir. Yani konustugumuz konunun savunulacak bir tarafi yokken,nedense(!) sadece arastirmaci arkadaslarin veyahut Fenerbahce'ye antipati duyan insanlarin savundugunu gormek de son derece manidar.

Benim net bir sekilde elestirim buna.Karsimizdaki de insan,inanilmaz emek harciyor,farkindayim.Ama insanlarin hata yapabilecegi gercegini artik kabullenmesi gerekir.Ne kadar arastirmaci,yonetici olunursa olunsun,hata insanlara mahsustur.Bence de medeni insanlar kesinlikle hatalarini kabul edebilen insanlardir.

Valla ne diyeyim ki. Pes dogrusu. Ben o mac hakkinda yazarken Sercan'in hizini ovdum mu?

Bursaspor arastirmacimiz isterse gelir ve Bursaspor ile ne gibi bir iliskisi oldugunu anlatir. Bana dusmez.

Cok afedersiniz,Sercan'in hizini gorduk derken onun olumlu bir cumle oldugunu dusunmustum,yanlis anlamisim.

Peki bu kiyasi yaparken, neden bu sonuclara vardiginizi bir anlatsaniz. Mesela Sercan'i veya Dia'yi yan yana kim ile kosarken animsiyorsunuz ve kimin kimi gectigini hatirliyorsunuz.

Mesela ben de soyle bir sey diyebilirim bu durumda mesela. Sercan'in hizi max 15 ise, Emre Belozoglu'nun hizi da max 9'dur. Selcuk Inan'in max 8'dir. Caner'in max 13'dur. vs. vs.

Sercan'in hizi da gercekten 18 ise bana bir kere Sercan'in attigi bir depari hatirlatin lutfen.Veya siz Sercan'i kimin yanindan gecerken animsiyorsunuz da bu ozellik Sercan'da 18 oluyor?

Buyrun benim hatirladiklarim :

Bir Fenerbahce-Manisa maci hatirlarim ornegin, Dia'nin Manisaspor yari sahasini yaklasik 3 saniyede gectigi.

Bir Besiktas-Bursaspor maci hatirliyorum Ibrahim Toraman'in geriden gelip Sercan'i yakalayip net bir golu onledigi.

Zihnimi zorlasam bunun gibi bir suru ornek bulabilirim size emin olabilirsiniz.

Ve inanin Emre,Selcuk ve Caner konusundaki yorumunuza da sonuna kadar katiliyorum.

darthrevan
16.Ekim.2011, 00:44
Konunun ilk sayfadan son sayfasına kadar olan bütün iletileri okumaya çalıştım. Bu sitenin hedefinin yada bu forumun bulunmasının nedeni "Turksportal istifa" diye başlık atılıp; bunu çok önemli bir konuymuş gibi sunmak olmamalı.

Bir araştırmacı arkadaşın açtığı bu konu başlığını kınıyorum ve birçok takipcisi olan bir siteyi bu kadar zedelemeye hakkı olmadığını düşünüyorum ayrıca araştırmacıların oyuncu kitlesi ile bu kadar çok polemiğe girmesinin de çok yanlış olduğu kanısındayım.

Buna benzer başlıklar hemen kapatılmasını rica ediyorum ve sitenin amacından saptırıldığına yönelik düşüncelerim giderek artmakta olup bu gereksiz başlıklar yerine demo incelemesinin yapılması ve neler yeni bunun hakkında bilgi vermenizin daha yerinde olucağından eminim.

eLastik
16.Ekim.2011, 00:52
Youtube'a Issıar Dia yazsanız alttaki önerilerden karşınıza çıkacak şeyler sprinter veya the sprinter gibi şeyler ilk karşınıza çıkan şeyler olacaktır. Bu vidoların hepsini Türk'ler koymadığına göre biz uydurmuyoruz. Sercan ise daha çok fiziğiyle öne çıkan bir oyuncu. Hava hakimiyeti kesinlikle Dia'dan daha iyi. Ben çıkıpta burda Dia hava toplarında Sercan'dan daha iyi demiyorum. Daha mantıklı şeyler söylüyorum. İssiar Dia'nın Hız Hızlanma 17 - 16 olursa sercanın 14 - 14'ten fazla olmamalıdır. Hepsi şahsi görüşüm yanlış anlaşılmasın.

fotosuki
16.Ekim.2011, 00:57
Allah aşkına şu Dia'nın hızını 19-20 yapın. Gariban belki bir kaç adım daha hızlı atar da 2 adam geçer. Yetti artık şu Dia muhabbeti. Bazılarının niyeti hakikaten saptı.

perpetua
16.Ekim.2011, 00:58
Sercan'in hizi da gercekten 18 ise bana bir kere Sercan'in attigi bir depari hatirlatin lutfen.Veya siz Sercan'i kimin yanindan gecerken animsiyorsunuz da bu ozellik Sercan'da 18 oluyor?

Buyrun benim hatirladiklarim :

Bir Fenerbahce-Manisa maci hatirlarim ornegin, Dia'nin Manisaspor yari sahasini yaklasik 3 saniyede gectigi.

Bir Besiktas-Bursaspor maci hatirliyorum Ibrahim Toraman'in geriden gelip Sercan'i yakalayip net bir golu onledigi.

Zihnimi zorlasam bunun gibi bir suru ornek bulabilirim size emin olabilirsiniz.

Ve inanin Emre,Selcuk ve Caner konusundaki yorumunuza da sonuna kadar katiliyorum.
Diger konularda anlastik diyebiliriz saniyorum.

Ben Sercan'in her macini izlemedim ama aklimda cok net bir sagnak yagmur altinda oynanan Besiktas maci var, Sercan 3-4 defa butun Besiktas savunmasini hiziyla gecip kaleciyle karsi karsiya kaldigini animsiyorum. Galatasaray'a geldigine gore cok daha fazla goz Sercan'i izleyecektir eminim.

Emre, Selcuk, Caner konusuna katiliyorsaniz, oyuncularin hizlarinda genel bir indirim gerektigini dusunuyorsunuz demektir. Olabilir. Ama acikcasi tam da emin degilim. Mesela lig genelinde hiz ortalamasina baktigimda ve diger ulkelerin en ust ligleri ile karsilastirdigimda, 27. sirada oldugumuzu goruyorum. Daha da dusurmek ne kadar dogru olur, acikcasi pek de emin degilim.

burakurhan
16.Ekim.2011, 00:58
Youtube'a Issıar Dia yazsanız alttaki önerilerden karşınıza çıkacak şeyler sprinter veya the sprinter gibi şeyler ilk karşınıza çıkan şeyler olacaktır. Bu vidoların hepsini Türk'ler koymadığına göre biz uydurmuyoruz. Sercan ise daha çok fiziğiyle öne çıkan bir oyuncu. Hava hakimiyeti kesinlikle Dia'dan daha iyi. Ben çıkıpta burda Dia hava toplarında Sercan'dan daha iyi demiyorum. Daha mantıklı şeyler söylüyorum. İssiar Dia'nın Hız Hızlanma 17 - 16 olursa sercanın 14 - 14'ten fazla olmamalıdır. Hepsi şahsi görüşüm yanlış anlaşılmasın.

Yok biz uyduruyoruz,bu kadar arastirmaci arkadas bunu savunduguna gore bizler yanlis biliyoruz.Yani en azindan ben artik yillardir izledigim Sercan'in ruzgarin oglu oldugunu ogrenmis bulunmaktayim.

perpetua
16.Ekim.2011, 01:03
Konunun ilk sayfadan son sayfasına kadar olan bütün iletileri okumaya çalıştım. Bu sitenin hedefinin yada bu forumun bulunmasının nedeni "Turksportal istifa" diye başlık atılıp; bunu çok önemli bir konuymuş gibi sunmak olmamalı.

Bir araştırmacı arkadaşın açtığı bu konu başlığını kınıyorum ve birçok takipcisi olan bir siteyi bu kadar zedelemeye hakkı olmadığını düşünüyorum ayrıca araştırmacıların oyuncu kitlesi ile bu kadar çok polemiğe girmesinin de çok yanlış olduğu kanısındayım.

Buna benzer başlıklar hemen kapatılmasını rica ediyorum ve sitenin amacından saptırıldığına yönelik düşüncelerim giderek artmakta olup bu gereksiz başlıklar yerine demo incelemesinin yapılması ve neler yeni bunun hakkında bilgi vermenizin daha yerinde olucağından eminim.

Haklisiniz.

Basligin amaci, arastirma ekibini ve Turksportal'i bu ve SI forumlarinda holiganlik (kendilerinin kelimesi) yapmakla suclayan kisilere durumun sandiklari gibi olmadigini gostermekti. Umuyorum amacina da ulasti ve uzatmanin da cok anlami yok.

Konuyu kilitlemeden once bu konularda konusmak isteyenlerin arastirma bolumunde oyuncularla ilgili basliklar acmaya gitmesini tavsiye ediyorum.