PDA

View Full Version : Turksportal'a Kızgınım

mertcan099
11.Ekim.2011, 13:02
Turksportal kendisini "Football Manager serilerini resmi olarak temsil eden web sayfası" diye tanıtıyor. İçerisinde resmi sözüne yer veriyor. Bu sorumluluk gerektirir. Tabiki Türkçe çeviri yapma zorunluluğu yok. Fakat FM2011 çıktığı zaman FM2012 nin türkçe olması için çalışmalar yapacaklarını duyurdu. Ben inanın çok sevdiğim FM oyununu 2011'ini oynamadım. FM2012'nin türkçe çıkacak heycanıyla 1 yıl bekledim. 1 yıl boyunca yatan TURKSPORTAL oyunun çıkmasına 2 ay kala çevirmenler aranıyor diye ilan yapıyor. İnsanları beklenti içerisine soktunuz. Daha sonra ise çeviri belli bir yüzdeye çıkmadığı için FM2012 türkçe çıkmadı.. İnanıyorum ki, bu beklentiyi insanların TURKSPORTAL dan kopmaması için yarattınız.
Türkiye'de korsan satıldığı için türkçe çıkmıyor diye açıklamalar yapılıyor. Doğru dürüst dilini anlamadığ bir oyunun orjinalini neden insanlar alma gereksinimi duysun ki.. Orjinal oyun alacaksın 3 ay türkçe yama bekleyeceksin. Sonra da yüzde 50 bir yama sunulacak.
Ben TURKSPORTAL'a "resmi" sözcüğünü kaldırmasını öneririm. Eminimki kısa süre sonra da FM 2013'ün türkçe çıkması için çalışmalar yapacağınızı belirtir oyunun çıkmasına 2 ay kala çevirmenler ararsınız.. İyi günler...

LaigLeNoiR
11.Ekim.2011, 13:26
Turksportal kendisini "Football Manager serilerini resmi olarak temsil eden web sayfası" diye tanıtıyor. İçerisinde resmi sözüne yer veriyor. Bu sorumluluk gerektirir. Tabiki Türkçe çeviri yapma zorunluluğu yok. Fakat FM2011 çıktığı zaman FM2012 nin türkçe olması için çalışmalar yapacaklarını duyurdu. Bu bahsettiğiniz çalışmalar yapıldı.

Ben inanın çok sevdiğim FM oyununu 2011'ini oynamadım. FM2012'nin türkçe çıkacak heycanıyla 1 yıl bekledim. 1 yıl boyunca yatan TURKSPORTAL oyunun çıkmasına 2 ay kala çevirmenler aranıyor diye ilan yapıyor.Oyunu oynayamadığınız için gerçekten üzgünüm ancak FM2011 çıktıktan sonra Turksportal forumlarında FM2012 oyununun Türkçe çıkacağına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

1 Yıl boyunca yattığını düşündüğünüz Turksportal oyunun Türkçe çıkması için Sİgames ile hergün defalarca yazıştı, ikna etmeye çalıştı oyunun Türkçe çıkması için.

Unutmayalım Turksportal olarak Resmii bir site olduğumuz için şu aşamada Türkçe yama çıkartamıyoruz. Ancak yaptığımız ve hazırladığımız dosyalar ile oyunun içine ekletmeye çalışıyoruz. Bu aşamada geçtiğimiz seriide alınan cevabı durumu takip eden herkes biliyor.

Çevirmenlerin aranması genel bir duyurudur.

İnsanları beklenti içerisine soktunuz. Daha sonra ise çeviri belli bir yüzdeye çıkmadığı için FM2012 türkçe çıkmadı.. İnanıyorum ki, bu beklentiyi insanların TURKSPORTAL dan kopmaması için yarattınız. Hiç bir ortamda Turksportal FM12 oyununu Türkçe yayınlayacak diye bir yazı görmedim ben beklenti içine giresiniz. Sadece oyuna Türkçe Dil desteği ekletmek için uğraşıyoruz.

Çevirinin belli bir yüzde olmadığı için yayınlanmadığı olayını ise yönetimin içinde olan birisi olarak ilk defa duyuyorum. Böyle birşey yok.

Son söylediğiniz ise Turksportal kopmamak konusunda hiçkimse burada birbaşkasının zoruyla kalmaz/kalamaz. Ben dahil, yeni üyesi dahil, admini de dahil.

Türkiye'de korsan satıldığı için türkçe çıkmıyor diye açıklamalar yapılıyor. Doğru dürüst dilini anlamadığ bir oyunun orjinalini neden insanlar alma gereksinimi duysun ki.. Şimdi bu açıdan düşünülünce haklı görülse de bir de karşı taraf açısından düşünelim.

Orjinal satışı belli bir rakamı aşamayan, çok yüksek yüzdeyle korsan oynayan bir ülkeye neden dil desteği çıkartsınlar ki ?

Orjinal oyun alacaksın 3 ay türkçe yama bekleyeceksin. Sonra da yüzde 50 bir yama sunulacak.
Ben TURKSPORTAL'a "resmi" sözcüğünü kaldırmasını öneririm. Eminimki kısa süre sonra da FM 2013'ün türkçe çıkması için çalışmalar yapacağınızı belirtir oyunun çıkmasına 2 ay kala çevirmenler ararsınız.. İyi günler...Turksportal en son FM2009'da Türkçe yama çıkartmıştır.

Resmi kelimesini Turksportal, Türkiye Liglerinin datasını hazırladığı için almıştır, Türkçe oyun çıkartacak veya çıkarttığı için almamıştır.

FM12 gibi FM13 için de Türkçe çıkması adına gereken çalışmalar tabii ki de yapılacaktır. Ayrıca çevirmene ihtiyaç olduğu anda gereken duyurular da yapılacaktır.

mertcan099
11.Ekim.2011, 14:00
Sevgili kardeşim aşağıdaki linkteki yazınızı okuyun..
http://www.turksportal.net/fmhaber/31050/turkce-fm-2012-hayal-degil.htm

"...Türkçe dilinin oyuna dahil olması için yoğun çaba gösterdik. Bunun meyvesini, TÜRKÇELEŞTİRME ÇALIŞMALARI İÇİN SİGAMES İLE RESMİ OLARAK ANLAŞARAK ALMIŞ BULUNUYORUZ.. Ama belirtmemiz gereken önemli bir nokta var; ÇEVİRİSİNE BAŞLADIĞIMIZ TÜRKÇE ÇALIŞMA tamamen Sigames adına ve çevirisi yapılan bu dosyanın yayınlanıp yayınlanmama kararı onlara ait.

Çevirisi yapılması gereken cümle sayısının yüksek oranda olması nedeniyle Football Manager 2011'in Türkçe çıkma olasılığı mümkün değildi. Ama bizler çeviri çalışmalarımızı hızlı ve kaliteli bir şekilde sürdürerek FM 2012'in TÜRKÇE DİLİ EKLİ BİR ŞEKİLDE ÇIKMASINI SAĞLAYACAĞIZ...

Bu cümlelerle nasıl beklenti içerisine girmeyecektik. Kaldıki kesin olarak sağlayacağınızı ve çalışmalara başladığınızı da belirttiniz.. Bu tam 1 yıl önceydi. 1 yıldır da ben FM 2012 yi bekledim. Aslında size kızmak doğru değil ama, oyunu çok sevdiğim için üzüldüm sadece.. Kolay gelsin...

LaigLeNoiR
11.Ekim.2011, 14:12
Ama belirtmemiz gereken önemli bir nokta var; ÇEVİRİSİNE BAŞLADIĞIMIZ TÜRKÇE ÇALIŞMA tamamen Sigames adına ve çevirisi yapılan bu dosyanın yayınlanıp yayınlanmama kararı onlara ait.

Bu cümle sanırım herşeyi anlatıyor aslında.

Sİgames benim bilgim doğrultusunda, ancak oyuna Türkçe Dil desteği eklendiği anda bu doyaları yayınlamaya izin veriyor. Yani oyuna dil eklenmeden biz bu çevirileri yama olarak yayınlayamıyoruz.

Ancak bu konuda değişiklik olduysa bilemiyorum. Eğer olduysa bunu yetkili arkadaşlarımız açıklayacaktır.

caner9292
11.Ekim.2011, 20:36
Turksportal kendisini "Football Manager serilerini resmi olarak temsil eden web sayfası" diye tanıtıyor. İçerisinde resmi sözüne yer veriyor. Bu sorumluluk gerektirir. Tabiki Türkçe çeviri yapma zorunluluğu yok. Fakat FM2011 çıktığı zaman FM2012 nin türkçe olması için çalışmalar yapacaklarını duyurdu. Ben inanın çok sevdiğim FM oyununu 2011'ini oynamadım. FM2012'nin türkçe çıkacak heycanıyla 1 yıl bekledim. 1 yıl boyunca yatan TURKSPORTAL oyunun çıkmasına 2 ay kala çevirmenler aranıyor diye ilan yapıyor. İnsanları beklenti içerisine soktunuz. Daha sonra ise çeviri belli bir yüzdeye çıkmadığı için FM2012 türkçe çıkmadı.. İnanıyorum ki, bu beklentiyi insanların TURKSPORTAL dan kopmaması için yarattınız.
Türkiye'de korsan satıldığı için türkçe çıkmıyor diye açıklamalar yapılıyor. Doğru dürüst dilini anlamadığ bir oyunun orjinalini neden insanlar alma gereksinimi duysun ki.. Orjinal oyun alacaksın 3 ay türkçe yama bekleyeceksin. Sonra da yüzde 50 bir yama sunulacak.
Ben TURKSPORTAL'a "resmi" sözcüğünü kaldırmasını öneririm. Eminimki kısa süre sonra da FM 2013'ün türkçe çıkması için çalışmalar yapacağınızı belirtir oyunun çıkmasına 2 ay kala çevirmenler ararsınız.. İyi günler...

%100 katılıyorum arkadaşa.yerden göğe kadar haklı.

Flawless Victory
12.Ekim.2011, 14:51
"1 yıl boyunca yatan" sözü biraz ağır. Sitenin resmiyeti Türkçe yama ile alakalı bir durum değil.

İngilizce-Türkçe çeviri konusunda, kimsenin bir mecburiyeti yok. İnan senden daha çok istiyoruz Türkçe yamayı. Turksportal'ın "Türkçe yama çıkaracağız" diye taraftar toplaması söz konusu değil, ki zaten Türkçe yama çıksaydı veya oyun Türkçe çıksaydı Turksportal'ın aktivitesi zaten ikiye katlanırdı. Yani herkes bunun olmasını istiyor.

İngilizce'yi çok iyi bilen insan sayısı sınırlı, hepimiz çat-pat biliyoruz ama bu çat-pat çeviri işine girmek için yeterli değil. Bu işe daha çok heves duyan, daha çok zamanı olan insanlar İngilizce bilmiyor ama ailevi sorunları olan, işten fırsat bulamayan, askerde olan, çoluk çocuğuyla ilgilenmesi gerekenler ise İngilizce'yi iyi biliyor ama zaman ayıramıyor.

Ben eğer iyi derece bilseydim evde, işte, yolda her tarafta zaman harcardım bu işe, diğer her şeyi bırakır çeviri yapardım. Şimdi sana haksızsın demiyorum ama Turksportal forumda genel anlamda bir üslup sorunu var. Malesef eleştirirken iki de tokat atmak istiyoruz. Bu da benim sana eleştirim ama yazdıklarında bir üye olarak haklısın.

Fietra 10
12.Ekim.2011, 15:16
Bir de şu lafa hastayım ''orjinal alın Türkçe olsun '' Elin Alman'ı İngiliz'i Fransız'ı Danimarka'lısı , Norveç'lisi oynasın oyunu Türkçe dil seçeniğinde bende İngilizce ya da Almanca o da olmadı ''Amerikan İngilizce''sinde ! oynayacagım oyunu..Bilmediğin bir dil ile hem de alakası olmayan bir dil ile oyunu onyamaya! çalışacagız sonra adamların keyfi yerine geldimi Türkçe yapacaklar oldu tamam..Dünyada hiç bir şirkette böyle bir strateji olmaz..Türkçe falan çıkartmazlar umursamıyorlar umursamayacaklar..Kimse kimseyi kandırmasın 'orjinal alırsanız' olacak diye..

brknesta
12.Ekim.2011, 17:19
Flawless Victory kıme ne anlatıyorsunkı :) ınsanlarımız vermeden almaya alısmıs ben orjınal alan bırı olarak sunu soluyeyımkı bu sene demoyu acınca ıyıkı gecen sene almısım orjınal dıyorum. ve dıl seceneklerını gorunce bu senede alıcam umarım seneye olur dıye umıt edıyorum. zamanında turkıye lıgı yokken oynardık sımdı arastırmacılar oyunun ıcerısınde ısmı belırtıyor. daha ıyı gunlere turksportal olmasaydı bırcok bılgı ve paylasımdan eksıktınız unutmayın!

:) saygılar..

sarianet
12.Ekim.2011, 17:35
Bir de şu lafa hastayım ''orjinal alın Türkçe olsun '' Elin Alman'ı İngiliz'i Fransız'ı Danimarka'lısı , Norveç'lisi oynasın oyunu Türkçe dil seçeniğinde bende İngilizce ya da Almanca o da olmadı ''Amerikan İngilizce''sinde ! oynayacagım oyunu..Bilmediğin bir dil ile hem de alakası olmayan bir dil ile oyunu onyamaya! çalışacagız sonra adamların keyfi yerine geldimi Türkçe yapacaklar oldu tamam..Dünyada hiç bir şirkette böyle bir strateji olmaz..Türkçe falan çıkartmazlar umursamıyorlar umursamayacaklar..Kimse kimseyi kandırmasın 'orjinal alırsanız' olacak diye..

buna katılıyorum hiçbişi anlamadığım bi oyuna neden 80 lira vereyim ki kimse beni bu durumdan dolayı kınamasın kimsenin haddine değil çünkü 80 lira benim için önemli bi ücret ben inanıyorum ki orijinal sayısı yüzde yüz artsa bile bu adamlar yapmayacaklar. önce müşteriyi memnun ediceksin sonra müşteri hizmetinbedelini ödeyecek yoksa satıcıyı memnun edip sonra ürün almak diye bir şey yok SI bıraksın bu ayakları delikanlı gibi çıkartmıcaz desin eyvalllah diyelim. oyun türkçe olursa ancak bütçemi ayırırım çünkü 80 lira az buz bişi değil.

Ayberk Tuncer
12.Ekim.2011, 17:44
buna katılıyorum hiçbişi anlamadığım bi oyuna neden 80 lira vereyim ki kimse beni bu durumdan dolayı kınamasın kimsenin haddine değil çünkü 80 lira benim için önemli bi ücret ben inanıyorum ki orijinal sayısı yüzde yüz artsa bile bu adamlar yapmayacaklar. önce müşteriyi memnun ediceksin sonra müşteri hizmetinbedelini ödeyecek yoksa satıcıyı memnun edip sonra ürün almak diye bir şey yok SI bıraksın bu ayakları delikanlı gibi çıkartmıcaz desin eyvalllah diyelim. oyun türkçe olursa ancak bütçemi ayırırım çünkü 80 lira az buz bişi değil.

Championship Manager 2010 hem Türkçe hem de 20 küsür lira gibi bir fiyatla çıktı piyasaya, peki onu aldınız mı?

GeNç KaRTaL
12.Ekim.2011, 17:48
Ben adım gibi eminim ki,Sigames yatırım yapıp oyuna Türkçe dilini ekletse,yaptığı bu yatırımın karşılığını alamayacak.Çünkü korsan kullanımı millet olarak büyük çoğunluğumuza yerleşmiş bir alışkanlık.

sarianet
12.Ekim.2011, 17:48
Championship Manager 2010 hem Türkçe hem de 20 küsür lira gibi bir fiyatla çıktı piyasaya, peki onu aldınız mı?

cm türkçe çıkardığına göre fm de hayli hayli çıkarır peki siz bu açıcan baktınız mı :)

vedat1987
12.Ekim.2011, 17:56
Oyunu orjinal almayıp oradan buradan temin eden insan kesinlikle emek hırsızlığı yapar o ayrı bir konu. Eğer orjinal alamayacak maddi durumdaysanız oyunu oynamassınız. Benim Bugattı alacak param yok ve gidip bir Bugattı çalayım demiyorum. Yakalanınca param yoktu ne yapayım gibi bir savunma geçerli olmaz. Ayrıca ben oyunun pahalı olduğunu düşünmüyorum. Fiyatı gayet makul seviyelerde bütün bir yıl oynandığını düşünürsek. Klasik sigaraya verdiğiniz para kıyaslamasına girmek istemiyorum.

Ancaaaak ben yıllardır bu oyunu oynuyorum ve orjinal kullanıyorum. Fakat bu seneden itibaren bu oyunu oynamayı düşünmüyorum. Sebebi ise Türkçe konusunun yıllardır geçiştirilmiş olması. Bunda Turksportal'ın suçunun olduğunu da düşünüyorum açıkçası. Bu oyunda Çekçe vs. gibi dillerin olmasının yanında Türkçe'nin eklenmemesini kimse açıklayamaz. En azından sadece orjinal olarak oyunu alanların erişebileceği bir sistemle Türkçe eklentisinin olması gerekirdi ve ben bu eklentiyi görene kadar oyunu almayı düşünmüyorum. Bu sene ve gelecek senelerde Türkçe olabilir, olmak üzere vs gibi geçiştirmelere verecek bir kuruş param yok.

futureless
12.Ekim.2011, 18:08
Konudaki tüm yorumlara değil de , " orjinal alın Türkçe çıkaralım " mantığına ben de karşıyım.Hiçbir pazarlama mantığına da uymuyor.Kaldı ki zaten yapılan açıklamada kullanıcıların çeyreği orjinal alsa iki kat satış yaparız tarzında birşey söylenmişti SI tarafından.Vedat'ın söylediği gibi orjinal alanların erişebileceği Türkçe dil eklentisi mantıklı.SI sadece oyalıyor bence maalesef.

Ha o zaman alma oynama diyen olabilir bana , hayır kendi sözümü çiğneyip alacağım Steam'den ama Türkçe çıksın diye değil.FM bir oyun değil alışkanlık olduğu için.

Flawless Victory
12.Ekim.2011, 18:09
Valla Türkçe çıkmazsa oynamam demem ben. Türkçe çıkarsa iyi olur çıkmazsa da sanki her oyun Türkçe'ymiş gibi sinirlenmenin alemi yok.

Ayberk Tuncer
12.Ekim.2011, 18:12
cm türkçe çıkardığına göre fm de hayli hayli çıkarır peki siz bu açıcan baktınız mı :)
Çıkarır, ama satar mı? CM çıkardı da ne sattı? Türkiye'de korsancı FM kitlesini ucuz ve Türkçe bir oyunla CM'ye çekmekti amaçları. O bile olmadı.
Bizim bakış açımız problemli esasen. Dünyada en çok korsan kullanan ülkelerin başındayız. Bunda oyunlara uygulanan vergi vesaire tabii ki etkili ama bunu geçelim. Biz genel olarak korsana yatkınız. Öncelikle ben bir korsan destekçisiyim, bunu belirteyim. Çünkü yılda 7-8 oyun oynuyorum. Hepsine 60-100 lira arası değişen paralar veremem. Ama bu oynadığım oyunlardan sevdiklerim 20 lira altına düştü mü de affetmem alırım. Onun haricinde de her yıl yeni çıkan sevdiğim bir oyunu orjinal alırım. Bu ya FM olur ya Fifa vesaire.
Bunu nasıl yapıyorum? Her ay orjinal oyun için 15 lira kenara koyuyorum. Bu o kadar da büyük bir rakam değil, nitekim öğrenciyim de. Zaten 1 hafta sigara içmesem çıkıyor 15 lira. Fm 12 + Fm 10'un değeri 100 lira. D&R sağolsun 12 taksit de yapıyor. Aylık 8 lira. Seneye de Fm 11 ile 13'ü alacağım o da 100 lira civarı edecek, ona da aylık 8 lira vereceğim. Bu kadar basit.
Velhasılı kelam sen demiyorsan ki "Ben bu oyunun başında günlerimi geçiriyorum. Ayda 8 lira vereyim ne olacak?" diye, sorun buradadır. Sonuçta öğrenci akbiliyle bile 8 lira birkaç git-gel'de bitiveriyor.

sarianet
12.Ekim.2011, 18:15
her oyun türkçe olmayabilir ama bu oyunu oynamak için yazı okumak lazım okuduğunu da anlamak lazım :D
benim demek istediğim de zaten bizim uyutulduğumuzdur aslında orijinal alın türkçe yapayım yani bi lokantaya gidip işletmeciyi memnun edip bize yemek vermesini mi beklicez yoksa işletmeci bize güzel yemek verdiği için mi ücret ödücez ne biliyim işletmeci değilim ama benim cahil kafam basmıyo :D

Çıkarır, ama satar mı?

ben alırım.

Flawless Victory
12.Ekim.2011, 18:17
Çıkarır, ama satar mı? CM çıkardı da ne sattı? Türkiye'de korsancı FM kitlesini ucuz ve Türkçe bir oyunla CM'ye çekmekti amaçları. O bile olmadı.
Bizim bakış açımız problemli esasen. Dünyada en çok korsan kullanan ülkelerin başındayız. Bunda oyunlara uygulanan vergi vesaire tabii ki etkili ama bunu geçelim. Biz genel olarak korsana yatkınız. Öncelikle ben bir korsan destekçisiyim, bunu belirteyim. Çünkü yılda 7-8 oyun oynuyorum. Hepsine 60-100 lira arası değişen paralar veremem. Ama bu oynadığım oyunlardan sevdiklerim 20 lira altına düştü mü de affetmem alırım. Onun haricinde de her yıl yeni çıkan sevdiğim bir oyunu orjinal alırım. Bu ya FM olur ya Fifa vesaire.
Bunu nasıl yapıyorum? Her ay orjinal oyun için 15 lira kenara koyuyorum. Bu o kadar da büyük bir rakam değil, nitekim öğrenciyim de. Zaten 1 hafta sigara içmesem çıkıyor 15 lira. Fm 12 + Fm 10'un değeri 100 lira. D&R sağolsun 12 taksit de yapıyor. Aylık 8 lira. Seneye de Fm 11 ile 13'ü alacağım o da 100 lira civarı edecek, ona da aylık 8 lira vereceğim. Bu kadar basit.
Velhasılı kelam sen demiyorsan ki "Ben bu oyunun başında günlerimi geçiriyorum. Ayda 8 lira vereyim ne olacak?" diye, sorun buradadır. Sonuçta öğrenci akbiliyle bile 8 lira birkaç git-gel'de bitiveriyor.

Ama CM ile FM'yi kıyaslayamayız. Ben CM denedim, Türkçe olduğu halde oynanacak gibi değildi. :)

Bordo61Mavi
12.Ekim.2011, 18:17
If any need of a good translator i will be happy to help Turksportal.

futureless
12.Ekim.2011, 18:22
If any need of a good translator i will be happy to help Turksportal.

Lazımsa +1 de benden :D

sarianet
12.Ekim.2011, 18:25
ya bari google trans desteği koysunlar onada razıyız:D

Ayberk Tuncer
12.Ekim.2011, 18:39
Ama CM ile FM'yi kıyaslayamayız. Ben CM denedim, Türkçe olduğu halde oynanacak gibi değildi. :)

Ben de aldım, 3-4 saat oynayıp kapattım. Hâlâ daha oynanmadan duruyor kenarda. Ama sonuçta bu da bir örnekti tamamı Türkçe oyunlar açısından. Üstelik oldukça ucuzdu da ama olmadı.

prophet21
12.Ekim.2011, 19:00
Valla Türkçe çıkmazsa oynamam demem ben. Türkçe çıkarsa iyi olur çıkmazsa da sanki her oyun Türkçe'ymiş gibi sinirlenmenin alemi yok.

Sayın flawless ;
FM kadar yabancı dil isteyen kaç tane oyun var. yaptığımız her hareket oyunda belli şeylerin değişmesine sebep oluyor. oyuncuyla duzgun anlasamassın ayrılmak ıster. kuluple konusursun kovulursun , mac oncesı yanlıs konusursun takım duzgun oynamaz , kılıt adama yanlıs yorum yaparsın adam daha hırslı oynar bu böyle devam eder giderki siz bunu benden daha iyi bilirsiniz velhasıl fm ile diğer oyunları bir tutmamak lazım..

murat taşlı
12.Ekim.2011, 19:22
demekki adamlar burada yatırım yapacak bir durum görmüyorlar :) bunada saygı duymak lazım ne diyelim.

Fietra 10
12.Ekim.2011, 20:54
demekki adamlar burada yatırım yapacak bir durum görmüyorlar :) bunada saygı duymak lazım ne diyelim.

buna saygı duyarım ama sen ''alırsanız çıkaracam,seneye çıkarabiliriz,Bu sene olabilir,aha oldu olmadı vs. '' dersen sen oyalarsın arkadaşım..Kimsenin 2-3 sene öncesine kadar Türkçe isteği yoktu beklentiyi oluşturanda Sigames eklemeyende Sigames..

Vieri
12.Ekim.2011, 22:38
Kızgınlığınızı oyunda Türkçe dil desteğini görmediğiniz için hoşgörüyle karşılayabilirim. Ama burada bizi suçlanmanız ve sorumlu ilan etmenizi kabul etmiyorum.

Resmiyet kavramı, SI ile üye site sözleşmemiz var ve 2000 yılından bu yana resmi araştırmacıların sitesi olduğu için bu hüviyetti barındırıyor.

Sitemiz ve ekibimiz, CM zamanlarında Türkiye liginin oyuna dahil olmadığı dönemlerde Belçika ligi üzerine hazırladığı 98/99 Türk ligi, 99/00 Türk ligi ve sonrasında 2000'de oyuna dahil edilecek ülkelerin belirleneceği ankette yürüttüğü kampanya ile topluluğa liderlik ederek Türkiye'nin Rusya'yı aşarak birinci sırayı almasında öncü olmuştur.

2000, 2001, 2002, 2003 CM serileri, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 FM serileri için Türkçeleştirme çalışmaları yaparak milyonlarca kez dosya indirilmesine ön ayak olmuştur.

Bu sebeple 10 yılı aşkın süredir CM/FM topluluğuna gereken özeni verdiğimizi ve daha fazlasını verebileceğimizi düşünüyoruz. Türkçeleştirme çalışmalarını artık SI ile ortak yürüttüğümüz bir platforma taşıdık. Türkçeleştirme çalışmalarında yeterli yüzde yakalanmadığı için FM 2012 ye yetişmedi. Eğer yeterli yüzde yakalanmış olsaydı eklenme kararı SI/SEGA ya kalacaktı. Bunu bu aşamaya kadar getirdiğimiz için bile büyük bir yol kat ettik. Bu yetişmeme sebebini gerek forum gerekse site üzerinde yapmış olduğumuz duyurularda açıkladık. Biz çalışmalarımıza yılmadan devam ediyoruz.

FM 2012 için patch çıkartma mevzusuna gelecek olursak, şu aşamada, ilgili dil dosyası konusunda SI ile aramızda gizlilik sözleşmesi bulunmakta. Bu sebeple SI'a ait herhangi bir veriyi firmanın izni olmaksızın dağıtamayız. Ayrıca elimizdeki data ham halde. Yani FM 2012 dil dosyası yapısına çevrilmemiş durumda.

tnrcn
12.Ekim.2011, 22:59
Ben adım gibi eminim ki,Sigames yatırım yapıp oyuna Türkçe dilini ekletse,yaptığı bu yatırımın karşılığını alamayacak.Çünkü korsan kullanımı millet olarak büyük çoğunluğumuza yerleşmiş bir alışkanlık.

Sigames gibi bi firma, marka bir türkçe dilinin maliyetini karşıılayamıyacak kadar aciz bir firmamıdır ? Eğer öyle ise kapatıp gitsinler. Bu kadar maliyeti çıkartamıyacak kadar bilemi oyun satışı olmuyor yani bırakın lütfen çocuk değiliz. Sigames' in türkçe çıkartmayı zerre kadar ciddiye aldığına inanmıyorum ben kendi adıma.

Mamadou
12.Ekim.2011, 23:12

Yazdıklarında haklı olabilirsin ama en azından bir kumar oynanabilir. Oyunun en çok oynandığı ülkelerden biri Türkiye sonuçta

GeNç KaRTaL
13.Ekim.2011, 00:01
Sigames gibi bi firma, marka bir türkçe dilinin maliyetini karşıılayamıyacak kadar aciz bir firmamıdır ? Eğer öyle ise kapatıp gitsinler. Bu kadar maliyeti çıkartamıyacak kadar bilemi oyun satışı olmuyor yani bırakın lütfen çocuk değiliz. Sigames' in türkçe çıkartmayı zerre kadar ciddiye aldığına inanmıyorum ben kendi adıma.

Ben sadece Sigames'in bu riski aldığında karşılaşacağı muhtemel tablo hakkındaki öngörümü söyledim.Muhtemelen onlar da böyle düşünüyor ki böyle bir yatırım yapmıyorlar.

Stan13
13.Ekim.2011, 01:03
Çünkü korsan kullanımı millet olarak büyük çoğunluğumuza yerleşmiş bir alışkanlık.

Onunla alakası yok. Ülkemizde yaşayan insanların aylık gelir-oyun fiyatı oranına bakarsanız cevabı göreceksiniz. Aylık geliri ortalama 1000 TL olan 3 kişilik bir aile olduğunu düşünün. Çok basit bir hesap ile aylık yemek, su, elektrik, kira vs. gibi temel masrafları düştüğünüzde geriye ya hiç kalmıyor ya da çok az kalıyor. Bu paranın da 80-100 TLsini bir oyuna vermek mantıklı değil haliyle. Tamamen bununla alakalı. Oyunun pahalı olması da gümrük vergisinden kaynaklanıyor.

GeNç KaRTaL
13.Ekim.2011, 01:12
Onunla alakası yok. Ülkemizde yaşayan insanların aylık gelir-oyun fiyatı oranına bakarsanız cevabı göreceksiniz. Aylık geliri ortalama 1000 TL olan 3 kişilik bir aile olduğunu düşünün. Çok basit bir hesap ile aylık yemek, su, elektrik, kira vs. gibi temel masrafları düştüğünüzde geriye ya hiç kalmıyor ya da çok az kalıyor. Bu paranın da 80-100 TLsini bir oyuna vermek mantıklı değil haliyle. Tamamen bununla alakalı. Oyunun pahalı olması da gümrük vergisinden kaynaklanıyor.

Onun da etkisi var mutlaka ama paramız yok diye de gidip hırsızlık yapmıyoruz bir çoğumuz değil mi? Korsan kullanımı da bununla aynı şey bence.Emek hırsızlığı olduğu kesin.Öte yandan o parayı bir şekilde ödeyecek durumu olupta bedava olması sebebiyle korsanı tercih edenlerin sayısı da az değil.Tüm bunlar korsan yerleşmiş bir alışkanlık olduğunun göstergesi bence.

ozaniel
13.Ekim.2011, 01:13
Bence neden Türkçe yapmıyor diyenlerin hesaba katmadıkları şey büyük ve istikrarlı şirketlerin riske girmemeleri, istedikleri gelirleri aldıkları için Cm gibi Türkçe çıkarıp kumar oynamaları gerekmiyor, zaten Türkiye pazarından başarıyla çıkan toplasan 1-2 oyun vardır. Türkçe masrafı düşük olabilir ama sonuçta getirisi büyük olmayacak bir risk.
2010'da 10.000'e yakın kişi oyunu orjinal alacağını söyledi ama o rakama yaklaşılmadı bile. Şimdi durmadan korsan oynayan ve sözüne güvenilmeyen bir topluluk için masrafa girilir mi?

Bursaspor
13.Ekim.2011, 01:35
Yine başladı klasik FM'yi tartışıp bir yere varamamaları, parası olan alır, olmayan almaz bu kadar basit. Şahsen uzun yıllardır bu oyunu orjinal alıyorum, ancak oyunu Türkçe oynamaya gereksinim duymadım, Türkçe çıksa bile oynayabileceğimi sanmıyorum -Alışkanlık meselesi- ancak bizler gibi parasını verip orjinal alan ve Türkçe oynamak isteyen kişilere -Eğer ortada yapılmış bir yama varsa- bu yama bir şekilde sunulabilir -Steam üzerinden girilen keylere göre sadece orjinal alanlara yükletilebilir.-

Ayrıca bunca zamandır SIGames'in ve SEGA'nın tavrını gördük. Korsanı bahane ediyorlarsa Bulgaristan, Romanya, Rusya, Polonya, Portekiz gibi ülkelere de benzeri bir yaptırım uyguluyorlar mı bunu araştırmak lazım. Korsan konusunda bu işin asıl sunum kısmını üstlenen ülkelere bir yaptırımları yok. Oyunlar son senelerde gereğinden erken bir şekilde paylaşım ağlarında dağılırken bizim gibi orjinal alan kişilere de mahçup olduk özür dileriz gibi bir yazı bile yazdıklarını görmedik. Olsa fena mı olur, hiç olmazsa bizi de ciddiye alıyorlar deriz.

Kaka Leite
13.Ekim.2011, 01:56
Eğer orjinal alamayacak maddi durumdaysanız oyunu oynamassınız.

Şu kısım saçma olmuş Orjinal alamıyorsan korsan oynarsın o ayrı ama birde alabilecek olup almayanlar var işte onlar emek hırsızıdır :)

Mesela bu sefer orjinal alacağım inşallah.

Bende Önce ''Orjinal Alın'' lafına uyuz oluyorum madem öyle 20 lira olsun alalım önce Orjinal bi adam anlamadığı dile neden 80-90 lira versin ki eğer türkçe olmayacaksa 20 lira yapın orjinal alalım :)

Anlamadığım oyuna 80 lira vermem şahsen onun yerine Türkçe çıkmış olan başka bir oyun alırım :)

futureless
13.Ekim.2011, 02:04
Başlık ve ilk entrysi itibariyle Turksportal'a yüklenilmiş gibi görünse de ben iyimser yaklaşarak isyanın SI tarafına olduğuna inanıyorum zira bende durum öyle.O yüzden parası olan alır veya Türkçe olmadan da oynanır lafları bence gereksiz.Gereksiz dediğim yanlış anlaşılmasın bakın ben de ihtiyaç duymuyorum Türkçe olmasına oynamak için veya parayı dert etmiyorum alırım orjinal , ama mesele bu değil.Mesele SI tarafından oyalanma hissine kapılmak diye düşünüyorum.O yüzden ne başlığı açan arkadaşım , ne de Turksportal yetkililerinin suçu olduğuna inanmıyorum.

Kaka Leite
13.Ekim.2011, 02:10
Benimde söylediklerimin Türksportal ile ilgisi yok SI'ya tüm isyanım :zuhaha

fotosuki
13.Ekim.2011, 14:51

Yine aynı muhabbet yine aynı laflar. Kimse anlamıyor anlamak istemiyor. Oyunlar ülkemizde öyle eskisi kadar pahalı değil. Yabancı ülkelerle çok az bir fiyat farkı var. Ayrıca şunun artık bazılarının kafalarına sokulması gerekiyor. Bilgisayar oyunu LÜKS ihtiyaçtır. 3 kişilik bir ailede iki araba olması gibi. Aylık 1000 TL alan 3 kişilik bir ailenin nasıl kirasının 700-800 lirasıyla bir evde kirada oturması o alie için lüks oluyorsa bir oyun için(bak bu aileyle ilgili söylüyorum) 70 tl oyun için vermek de LÜKStür. 1000 tl maaş alan ailenin Fm dışında düşünecek çok şeyi olur merak etmeyin. Her seferinde aynı mantıklarla yok efendim şu aile nasıl alsın bu aile nasıl alsın gibi yazılar bana aşırı saçma ve boş geliyor. Lüks harcamaları hangi ailelerin yapabildiğini veya hangilerinin yapamadığını burda uzun uzun acıklayacak halim yok. Fakat düz bir mantık kurayım sana. 80/365 =0,22 Tl her gun kenara atarsanız(neredeyse 25 kurustan az) FM yi orjinal alabilirsiniz. eger 50 kurus atarsanız 175 gun surer. simdi siz bu sene fm almayın. fm cıktıgı gunden beri kenara 25 kurus atın seneye fm 13 ü orjinal alırsınız. Şahsen bıktım ben şu su, doğalgaz,elektrik gibi hesaplardan. Fm oynamak için doğalgazı suyu falan kesin o zaman. Ha kesemiyor musunuz o zaman dediğim hesabı yapın bu kadar basit. Yada korsan edinip sırıta sırıta oynayın.

mertcan099
13.Ekim.2011, 15:08
Arkadaşlar yapmayın. SI Türkiye'ye yatırım yapıpta buraya özel bir oyun çıkarmayacak. Yada Türkiye'ye şirket kurmayacak. Sadece oyuna türkçe dil seçeneği ekleyecek. Kaldıki yüzde 50 ye kadarı var zaten. Koskoca SI için bu çok zor değildir. Bir sürü türk sitesinde bile cümle çeviri programları var. Bir arkadaşın dediği gibi GOOGLE TRANS gibi bir seçenek bari koysunlar. Kaldıki Türkiye FM'i seviyor. Mademki korsandan şikayetçiler. Orjinal oyunlara yönelik bir dil seçeneği koysunlar.
Ben korsan alanlara kızmıyorum çünkü tam olarak anlamadığın veya anlayamayacağını düşündüğün bir oyuna kimse para vermez.
Danca, Lehçe gibi diller varken türkçe olmaması doğru değildir. Danca dilini dünyada 5.5 milyon kişi konuşurken Türkçe'yi anadili olarak 83 Milyon kişi konuşuyor.
SI bu tutumu yanlıştır.
Şimdi git oynama kardeşim diyebilirsiniz :) Bizde öyle yapcaz :)

BEN ŞİMDİ TURKSPORTAL YETKİLİLERİNE SORMAK İSTİYORUM. BU YIL BİZ TÜRKÇE EKLENTİDİR. YAMADIR. VS UMUDUMUZU KESELİM Mİ ? ARTIK 2013 MÜ DİYELİM...

punisherfero
13.Ekim.2011, 16:54
Konami Pes 2011 ve 2012 de Türkçeyi çıkarttıysa Sigames te çıkartmalıydı.İkiside kendi türlerinde bir numaralar

futureless
13.Ekim.2011, 17:04
Farklı anlayanlar var ; oynadığım bir mmorpg oyunda Türkçe dil eklentisi eklenmişti.Yıllardır ingilizce oynadığım oyunda bir kez bile açıp Türkçeyi seçmedim.Çünkü o kadar alıştım ki ingilizce haline Türkçe yaptığımda yavaşlıyorum oyunda.Ama orada bulunması , hem anlamayanlar için hem de tatmin olmak adına önemli.

sarianet
13.Ekim.2011, 17:28
ya arkadaşlar bişiyi anlamıyoruz sanırım FM oynamak için dil şart
diğer oyunlarda fmdeki kadar dil şart değil diğer oynadığınız oyunlarda alışmış olabilirsiniz peste fifada mono bilmem ne de ama Fm için en ufak bi ayarınız belki maçın kaderini belli edicek oyuncuyla olan konuşmanız v.s. bunu göz önünde tutmalıyız

RaSenGan
13.Ekim.2011, 17:39
Konami Pes 2011 ve 2012 de Türkçeyi çıkarttıysa Sigames te çıkartmalıydı.İkiside kendi türlerinde bir numaralar

Türkçe FM'yi ben de istiyorum ama bu örnekleriniz uçuk olmuş.PES'teki kelime sayısı ile FM'deki kelime sayısı kıyaslanamaz bile.

Ama şu da var.Bu sene FM'nin 7.senesi olacak.Bu işe niyetli olsalar bu uzun süre zarfı içinde oluşurdu Türkçe dil seçeneği.

Bursaspor
13.Ekim.2011, 18:07
Cümle sayısı ile alakalandırmak da yanlış bu bir risktir, bu riski almak isteyen firma bu riski zaten alır ancak SI ve SEGA bu riski almak istemiyorlar.

O yüzden boşuna dil dökmeye gerek yok. Firmanın tutumu belli, ülke çoğunluğunun tutumu belli olan bizim gibi azınlıkta kalan orijinal alanların içindeki Türkçe oynamak isteyen gruba oluyor.

Tek çözüm ortada bir yama varsa Steam'den sunuma açmak gibi duruyor.

sui generis
13.Ekim.2011, 18:18
isteseler zaten sadece orjinal alanlara steam üzerinden yapabilirlerdi bence. maliyeti ne kadar olursa olsun koca firmasın sen. bunun altından kalkamayacaksan zaten tartışmak bile yersiz. bir de tartışılan diğer konu önce Türkçe mi çıkmalı yoksa orjinal oyun sayısı mı artmalı ? kendimizi kandırmayalım arkadaşlar.. her zaman müşteri memnuniyeti önce gelir.. he derseniz adamlar Türkçe koysa bile orjinal oyunda pek bir artış olmaz.. ona eyvallah.. bence de fazla artmaz ama bu iş olacaksa ilk adımı onlar atmak zorunda..

murat taşlı
13.Ekim.2011, 19:56
daha önce koydukları dilleri neye göre koymuşlar acaba bilen varmı?

sarianet
13.Ekim.2011, 20:10
valla steamdan da yapsalar türkçe dili bizim millet onu alır bulur buluşturur korsan oyuna yerleştirir buun önüne geçemezsin

benim defalarca anlatmak istediğim şey adamların bizi çocuk yerine koyması bizi ciddiye almaması hele siz bi oyunu orijinal alın düşünürüz demesi.

kalemci
13.Ekim.2011, 20:24
Ben bu konuda genel yargıya katılmıyorum malesef. Bende herkes gibi isterdim Türkçe olmasını fakat FM oyununun bana değil benim FM oyununa ihtiyacım var :)

kalemci
13.Ekim.2011, 20:50
Doğru söylüyorsun ben de orada bizim çeyreğimiz kadar konuşulan dilleri görünce içim burkuluyor bunun böyle olmamasını bende çok isterim, her türlü kampanyaya katılmaya hazırım ama ben orada kendi adıma konuştum İngilizce olmuş, Türkçe olmuş ben yine oynarım ve dediğim gibi de Türkçe olması için her konuda desteğimi esirgemem.

sarianet
13.Ekim.2011, 21:26
demo çıkalı bi hafta oldu ben indirmedim daha çünkü hiçbişi anlamıyorum anlamadığım bi oyunu da neden indireyim türkçe yama çıkmadan da full oynamayacağım
belkide türkler daha çok korsan almasın diye türkçe çıkarmıyolar :D

kalemci
13.Ekim.2011, 21:28
AF-YOK kariyerinden mahrum mu edeceksin bizi :D

GeNç KaRTaL
13.Ekim.2011, 21:40
valla steamdan da yapsalar türkçe dili bizim millet onu alır bulur buluşturur korsan oyuna yerleştirir buun önüne geçemezsin

benim defalarca anlatmak istediğim şey adamların bizi çocuk yerine koyması bizi ciddiye almaması hele siz bi oyunu orijinal alın düşünürüz demesi.

Çünkü bu konuda talebi olan biziz.Adamlar durduk yere hadi 10 bin tane orjinal oyun alın,oyuna Türkçe dilini ekleyelim demiyorlar.Bazı arkadaşların hiç bir şey yapmadıklarını sandıkları adminlerimiz oyuna Türkçe dilinin eklenmesi için çalışmalar yapıyorlar.İnşallah bir gün bu çabaları sonuç verecek.Ben inanıyorum şahsen.

sarianet
13.Ekim.2011, 21:42
ben oyuna afyon şivesinin de eklenmesini istiyorum umarım T.Sportal ekibi bunu da göz önünde bulundurur:D
neyse pese devam :)

tnrcn
13.Ekim.2011, 22:22
Bence neden Türkçe yapmıyor diyenlerin hesaba katmadıkları şey büyük ve istikrarlı şirketlerin riske girmemeleri, istedikleri gelirleri aldıkları için Cm gibi Türkçe çıkarıp kumar oynamaları gerekmiyor, zaten Türkiye pazarından başarıyla çıkan toplasan 1-2 oyun vardır. Türkçe masrafı düşük olabilir ama sonuçta getirisi büyük olmayacak bir risk.
2010'da 10.000'e yakın kişi oyunu orjinal alacağını söyledi ama o rakama yaklaşılmadı bile. Şimdi durmadan korsan oynayan ve sözüne güvenilmeyen bir topluluk için masrafa girilir mi?

Yahu Sigames gibi bir şirket türkçe ekleyerek nekadar risk alabilir. Sanki batarmı karşılığını almasa. İstedikten sonra hertürlü denemeye değer. Sigames isterse gayette koyar türkçe yi ama adamların umrunda değil. Mesele burda, kimse kendini kandırmasın boşuna.

DisCo
14.Ekim.2011, 00:59
Kendinizin kabullenmeyeceği şeyi elden beklemek gayet kolaydır. Çünkü davulun sesi uzaktan herzaman hoş gelir.

Buradaki hiç kimse para, zaman,emek, daha eklemediğim birçok şey harcadığı bir iş karşılığında "ben para kazanmasamda olur" demez, "sadece bu kısımdan zarar etsem batacakmıyım" demez.

Yine para, zaman, emek, daha eklemediğim birçok şey harcadığınız bir işin başkaları tarafından illegal kullanılmasına karşı

"bu insanların parası yok tabi ki yaptığım işin korsanını alacaklar"
"70 lira ile geçinen aileler var, gelip benim yaptığım projeyi çalın,çırpın helal olsun"
"5 liraya almak varken benim ürettiğim işi 70 liraya almak akla aykırıdır tabi ki benim ürünüm korsan alınmalıdır" demezsiniz.

İster siyasi, ister önem vermeme adı ne olursa olsun Türkçe dil konusuna girmiyorlar. Kabullenen oynar, kabullenmeyen oynamaz. Tutup burada veya kendi içinizde "Türkçe'yi çıkar arkadaş, koskoca şirket bunu karşılayamıyor mu, batacak mı" gibi mantıklar para kazanma anlayışına terstir. Adamlar bu işi Türklerin gönlünü kazanmak için yapmıyor.

Ahmet_77
14.Ekim.2011, 13:43
Ama arkadaşların dediği gibi 70 lira verip oyunu bilmediğimiz bir dille oynamak kimsenin işine gelmez. Ancak şöyle bir şey mümkünse denenebilir. Orjinal oyunlarda türkçe dil seçeneği eklensin illegallerde ise bu olağan olmasın. Nasıl SI önceki seride korsan oyunların versiyonlarının yükselmesini engellediyse buda elinden gelebilir bunuda yapabilir bence. Hem onların istediği gibi orjinal oyun satışları katlanır korsan oyun satışları düşer hemde oyunu oynayan kitle memnun olur. Emeklerde karşılıksız kalmaz böylelikle.

sarianet
14.Ekim.2011, 17:58
Ama arkadaşların dediği gibi 70 lira verip oyunu bilmediğimiz bir dille oynamak kimsenin işine gelmez. Ancak şöyle bir şey mümkünse denenebilir. Orjinal oyunlarda türkçe dil seçeneği eklensin illegallerde ise bu olağan olmasın. Nasıl SI önceki seride korsan oyunların versiyonlarının yükselmesini engellediyse buda elinden gelebilir bunuda yapabilir bence. Hem onların istediği gibi orjinal oyun satışları katlanır korsan oyun satışları düşer hemde oyunu oynayan kitle memnun olur. Emeklerde karşılıksız kalmaz böylelikle.

sence bu devirde bu mümkün mü sanmıyorum anında ***** v.s. çıkıyor ona da ayar çeker bu millet özalın dediği gibi benim memurum işini bilir:D

pappi
15.Ekim.2011, 12:03
çeviri işini yapmadım ama maç raporuna bakınca olayın arayüzü türkçeleştirmekten öte birşey olduğunu anlıyorum. maç raporunun yanı sıra medya yorumları,gözlemci raporları gibi uzun ve çetrefilli cümleler var ki bu cümleler öyle google translate'e atıp ordan çevirisini almak mümkün olmuyor.mesela ben basit bir cümleyi çevirmeyi denedim "hüsamettin backs to loan cemşit" gibi bir cümleyi translate'e yazdım saçma sapan bir çeviri yaptı,baktım ki "back" kelimesinin çok manası var,cümlede kullanılan manası "desteklemek-arka çıkmak". "genç oyuncunun kiralık olarak gitmesini desteklediğini ve kariyeri için iyi olacağını düşündüğünü söyledi" gibi bir haber çıkıyor.bunun gibi yüzlerce cümle çevrilmesi lazım ve bunlar kabak durmuyor dosyda,aralarında isim gelecek yerlerde takım ismi gelecek yerlerde sponsor,t.direktör,antrenör,gözlemci vs gibi cümlede kullanılacak özel isimler yerinde kod lar yazıyor.basit bir iş olmadığı için kimse küçücük bir iş olarak görmesin.hem çeviri hem kodlama isteyen bir iş.

firma bu işi taşeron yaptırmaz sanıyorum,kadro istihdam etmeye kalksa diğer dillerin çevirmenleri iki üç tane olduğuna göre en az iki tane türkçe çevirmen istihdam etse aylık 5000 dolar maaş verse yıllık 120 bin dolar eder iki kişinin maaşı. ha sezonluk çalıştırırsa da iki paket sigara sıkıştıracak hali yok ellerine,20-30 bin dolar ödese yine kurtarmaz türkiyedeki satıştan edeceği kâr.5-10 bin dolar net kâr firma için yeterli olmaz.

oyunu satın alma konusuna gelince,günlük iki kontör tasarrufu ile fm 2013 rahatça alınabilir.

Tedesco
17.Ekim.2011, 22:47
valla ben yok hrkes orjinal alırsa ilerde türkçe çıkar safsatasına inanmıyorum. türkçe çıkarttığı anda orjinal alırım bu zamana kadar korsan aldım hep türkçe olana kadar yine öle yapacam...

ozaniel
18.Ekim.2011, 01:34
Eğer Türkçe bu kadar büyük bir sorunsa oyunu hiç oynamazsınız. Eğer oyunu bütün sene oynuyorsanız "Bu oyun niye Türkçe değildir?" diye bir mazeret üretemezsiniz.
Korsan oyun çıkaranlar eğer oyunu beğendiyseniz satın alın diye bir uyarı yazarlar her zaman ve çok da mantıklıdır bence.
Protesto etmek illegal işlerle olmaz.

DisCo
18.Ekim.2011, 02:17
Geçmiş dönemlerde kendi çapımda çok iyi bir örnek verdiğimi düşünüyorum. Müzik albümleri Türkçe ama onuda korsan indiriyoruz. Filmler Türkçe ama onuda korsan izliyoruz. FM Türkçe olsa bile onuda korsan alırız.

O yüzden Türkçe çıkarsa alırım gibi savunma mekanizmalarını kullanmayalım derim. Savunma mekanizmaları hangi durumlarda kullanılır diye uzun uzadıya yazmayacağım. İsteyen araştırıp bakabilir.

Yine kulağımıza hiç hoş gelmeyen bir cümleyi sarfedeyim. Ailemizin maddi durumu olmayabilir. Ancak paramız yetmiyorsa bu oyunu oynamayacağız. Bu ülkenin ekonomik durumu ortada o yüzden korsan almayalım da ne yapalım savunma mekanizmasını da doğru bulmuyorum. Eğer doğru olsaydı gücü yetmeyen herkes birşeyleri gasp ederdi. Yani parası olmadığı için ve bu yolla parayı edinmeye çalıştığı için ailemizden birinin önünü kesen ve hayatına kasteden birine kızamazdık, haklı bulurduk. Onunda haklı sebepleri var. Demek ki kendince haklı sebep yetmiyor.

Herkes bunların farkındayken hala korsanı haklı gösteren şeyler yazmamamız lazım. Açık yüreklilikle söylüyorum. Bunları yazan ben bile en basit örnekle mp3 indiriyorum ve netten film izliyorum. Çok ak kaşık çıkmadım değil mi? Dikkati çekmek istediğim noktada bu değildi. Yanlışlığını herkes biliyor. Mevzu asla doğruymuş gibi sebeplere dayandırarak göstermiyorum. Bunun yapılmamasını da rica ediyorum. Zaten yanlış birşeyi uygulayarak kendimize ters düşüyoruz. Bir de yanlışı doğru göstererek ters düşmemek lazım. Çünkü özümüzde hepimiz hakkı savunan doğru adamlarız değil mi?

Turksportal'a kızgınlık konusuna gelince bende kızgınım. Daha önce de yazmıştım. Bizim ekip olarak yaptığımız çalışmalar takdir görür ya da görmez. Mecburiyetimiz vardır ya da yoktur. Çok etkin gücüzdür ya da pasifizdir. Hepsi tartışılır. Savunan da var isyan eden de.

Benim kızgın olduğum nokta bazı şeyleri rayına oturtmadan veya kesinliğini kazandırmadan duyurmamızdır. Bunu da tamamen konuların heyecanını sizlerle paylaşmak istememizden geliyor.

- Yeni site için tarih veriyoruz. Vermediğimiz zaman bize vergi kesen mi var? O an ki şartlar o tarihi gösteriyor ve bunun heyecanı nedeniyle sizlerle paylaşıyoruz. Yetişmediği zamanda sıkıntı oluyor. Sonra bir daha şartlar olgunlaşıyor ve yine bir tarih veriyoruz. Yine yetişmedi.

Bundan daha ciddi bir konu olan Türkçe FM'ye baktığımızda ise bizim Türkçe ve FM kelimelerini bir arada kullandığımız anda bomba patlıyor. İnsanlarda direk olarak kesin Türkçe oldu izlenimi oluşması doğaldır. Türkçe hayal değil demek lafını bile Türkçe kesin var olarak algılıyoruz.

Bu anlamda daha önce fikir alışverişinde bulunmuştum. Çünkü konu içerisinde dikkatimi çekti. Türkçe hayal değil derken tekrar yeni site içinde tarih vermişiz. :) Bunu yaptığımız zaman eleştiri gelmesi normaldir. Mesela tüm lig logolarını FM12 çıkmadan yetiştireceğim dedim. Bunu siteden haber yaparak duyurabilirdim. Yapmadım çünkü normalde çok rahat yetişecekken neyin ne zaman karşımıza çıkacağını bilemiyoruz. Nitekim herşey yolunda da gidebilirdi ama çok iyi giden çalışmalar bir anda durakladı. Bu nedenle duyurmadığım zaman kimse bana neden demez. Bizim yanlışımızda bu noktadan geliyor.

Hem bundan sonraki konularda hem de çok hassas olan Türkçe konusunda -duyuru anlamında- adımlarımızı doğru atmamız lazım. Yoksa Türkçe'nin çıkarılması konusunda bu ekibin gösterdiği emeği biliyorum.

mertcan099
18.Ekim.2011, 11:56
konuyu açan kişi olarak bende yazdıklarınızla ilgili birşeyler söylemek istiyorum.. :)

Geçmiş dönemlerde kendi çapımda çok iyi bir örnek verdiğimi düşünüyorum. Müzik albümleri Türkçe ama onuda korsan indiriyoruz. Filmler Türkçe ama onuda korsan izliyoruz. FM Türkçe olsa bile onuda korsan alırız.
O yüzden Türkçe çıkarsa alırım gibi savunma mekanizmalarını kullanmayalım derim. Savunma mekanizmaları hangi durumlarda kullanılır diye uzun uzadıya yazmayacağım. İsteyen araştırıp bakabilir

Korsan konusunda size hak veriyorum. Türkçe olunca satışlar artacağı kesin ama, isteyen düzeye ulaşılırmı bilinmez. Bunu mutlaka aşmak için ya siz yada Sİ bir sistem üretmeli. Lisanslı oyunlara türkçe indirmeye izin veren bir sistem yapmalıdır. Ancak gerçek amaca o zaman ulaşılır.. Fakat müzik cd si veya filmle FM kıyaslanmamalı diye düşünüyorum. Birisinde izleyince, dinleyince rahatlıkla anlayabildiğiniz görsellik var. Birisinde ise İngilizce bilmiyorsanız anlamadığınız fakat sevdiğiniz bir oyun var.

Turksportal'a kızgınlık konusuna gelince bende kızgınım. Daha önce de yazmıştım. Bizim ekip olarak yaptığımız çalışmalar takdir görür ya da görmez. Mecburiyetimiz vardır ya da yoktur. Çok etkin gücüzdür ya da pasifizdir. Hepsi tartışılır. Savunan da var isyan eden de. Benim kızgın olduğum nokta bazı şeyleri rayına oturtmadan veya kesinliğini kazandırmadan duyurmamızdır. Bunu da tamamen konuların heyecanını sizlerle paylaşmak istememizden geliyor.

-- Sizin heycanınızı anlayabiliyorum. Fakat "resmi" site demek ağırlık gerektirir. Amatör ruhla hazırlansa bile, "resmi" sözcüğü gereği profesyonel olarak hizmet vermek ve o şekilde adım atmak zorundasınız.

Hem bundan sonraki konularda hem de çok hassas olan Türkçe konusunda -duyuru anlamında- adımlarımızı doğru atmamız lazım. Yoksa Türkçe'nin çıkarılması konusunda bu ekibin gösterdiği emeği biliyorum.

--- Bende basın sektöründe bir haber sitesinin koordinatörü olarak bir sitede duyulan heycanı, verilen sözleri, verilen emeği çok iyi bilirim. Karşılık beklemeden, maddi çıkar gözetmeden, içinizdeki heycanla yürümeniz doğrudur. Ama kendimden örnek vereyim. Bundan 1 yıl önce yaptığınız duyuru nedeniyle ben FM 2011'i hiç oynamadım. Turksportal FM2012'yi türkçe yama hazırlıyor veya türkçe çıkmasını sağlayacak diye. Başka bir site bunu deseydi, güvenmez veya çok fazla dikkate almazdım. Ama gerçekten türkçe çıkmadığına veya türkçe çalışmanızın yeterli dereceye ulaşmadığını duyduğumda üzüldüm. Şimdi FM'i türkçe oynamak isteyenler adına sizden beklentimiz İnşallah geçte olsa bir yama çıkarıp verdiğiniz sözü telafi edersiniz :):):)

DisCo
18.Ekim.2011, 12:09
Malesef bu tarz konuların önüne geçilemiyor. Yapılan sistemler, alınan önlemler mutlaka bir şekilde kırılıyor ve yine korsana dönüyor. Satışların artması anlamında korsan kullanmayalım demiyorum. Bunu da çok net belirtmek isterim. Zaten olması gereken orjinalini almaktır. FM'de, giyimde, müzikte, sinemada, saatte vs. vs.

Korsan var diye Türkçe oynayamacakmıyız? Biz Türkçe'nin eklenmesi anlamında gereken herşeyi yapıyoruz. Bunu sağladığımız gün korsan kullanan, kullanmayan herkes bundan yararlanacaktır.

Sizin heycanınızı anlayabiliyorum. Fakat "resmi" site demek ağırlık gerektirir. Amatör ruhla hazırlansa bile, "resmi" sözcüğü gereği profesyonel olarak hizmet vermek ve o şekilde adım atmak zorundasınız.

Resmi kısmına takılmamamız lazım. Resmi Araştırma kısmını göremeyiz çünkü.

perpetua
18.Ekim.2011, 12:17
-- Sizin heycanınızı anlayabiliyorum. Fakat "resmi" site demek ağırlık gerektirir. Amatör ruhla hazırlansa bile, "resmi" sözcüğü gereği profesyonel olarak hizmet vermek ve o şekilde adım atmak zorundasınız.

Bu sekilde adim atmadigimiz varsayimi esas beni uzen. :)

Hayir yani belki birseyler yapiliyor ama bu zamani gelmeden, belli bir noktaya ulasilmadan aciklanamiyor. Bu ithimal de var.

10 bin oyunun satilmasi bazi seylerin cok daha kolay ve cok daha cabuk yapilmasini saglayacakti. Yuk, bir kac ozverili ve karsilik almasi belli olmayan insanin ustune yikilmayacakti, Turkce FM isteyen herkes bu yuku paylasmis olacakti. Bazilari orjinal alarak, bazilari da bu orjinal alim karsiliginda ceviriyi daha hizli bir sekilde yaparak.

10 bin oyun satilmayinca agir yuku az sayida kisi tasiyor. Buna ozellikle zaman ayirmak yerine, bos zamaninda yapiyor. Bu nedenle de beklemekten, bu ozverili kisilere destek vermekten baska bir secenek yok bence.

leventb12
18.Ekim.2011, 18:53
Konu gerçekten ama gerçekten gereğinden de fazla uzadığının kanaatindeyim :) 14 yaşındayım, Aralık 10'da 15'ime gireceğim ve bu yaşta ayda 35 Lira biriktirdim kaldıki ailemden de çok para isteyen biri değilimdir. Kendi yediğinizden arkadaşlarınızdan kısarsanız biraz, çok rahatlıkla FM 13'ü alabilirsiniz ben 2 ayda oyunu almayı planlıyorum biraz sabredin demo ile oynayın paranızı biriktirin, hem paranız birikir, hem de oyun azda olsa ucazlar (belki) Türkçe'yi 13'de görmek umarım nasip olur bize.

Tefoo
21.Ekim.2011, 00:43
Yine aynı muhabbet yine aynı laflar. Kimse anlamıyor anlamak istemiyor. Oyunlar ülkemizde öyle eskisi kadar pahalı değil. Yabancı ülkelerle çok az bir fiyat farkı var. Ayrıca şunun artık bazılarının kafalarına sokulması gerekiyor. Bilgisayar oyunu LÜKS ihtiyaçtır. 3 kişilik bir ailede iki araba olması gibi. Aylık 1000 TL alan 3 kişilik bir ailenin nasıl kirasının 700-800 lirasıyla bir evde kirada oturması o alie için lüks oluyorsa bir oyun için(bak bu aileyle ilgili söylüyorum) 70 tl oyun için vermek de LÜKStür. 1000 tl maaş alan ailenin Fm dışında düşünecek çok şeyi olur merak etmeyin. Her seferinde aynı mantıklarla yok efendim şu aile nasıl alsın bu aile nasıl alsın gibi yazılar bana aşırı saçma ve boş geliyor. Lüks harcamaları hangi ailelerin yapabildiğini veya hangilerinin yapamadığını burda uzun uzun acıklayacak halim yok. Fakat düz bir mantık kurayım sana. 80/365 =0,22 Tl her gun kenara atarsanız(neredeyse 25 kurustan az) FM yi orjinal alabilirsiniz. eger 50 kurus atarsanız 175 gun surer. simdi siz bu sene fm almayın. fm cıktıgı gunden beri kenara 25 kurus atın seneye fm 13 ü orjinal alırsınız. Şahsen bıktım ben şu su, doğalgaz,elektrik gibi hesaplardan. Fm oynamak için doğalgazı suyu falan kesin o zaman. Ha kesemiyor musunuz o zaman dediğim hesabı yapın bu kadar basit. Yada korsan edinip sırıta sırıta oynayın.

cm 2000 serisinden beri oynuyorum.turksportal'ın o zamandan beri katkılarını iyi bilirim ve teşekkürü borç bilirim onlara.ama artık onlar da SI Games'in saçma davranışlarına ses çıkarmıyorlar...

ben kardeşimin eğitim masrafları için her gün kenara 50 kuruş atıyorum ailem zorlandığı için ben de öğrenci olmama rağmen.parası olana parası olmayan oynamasın demek kolay.korsan oyun almak gidip ekmek çalmakmış falan filan bırakın bunları.80 tl az para değil.benim babam 80 tl kazanmak için 4 gün çalışıyor nerdeyse.adamın 4 günlük parasını git fm'nin abuk zubuk kaprisli şirketi SI games'e ver.oldu canım başka?emek hırsızlığı filan değil bu.orjinal oyun alın Türkçe yapalım ne kadar saçma bir şeydir ya.bu nasıl bir küçümsemedir?siz Türkçe yapın bakalım beğenirsek alalım o zaman?

oyun oynamak bu kadar maliyetli olmamalı.bunu bu hale getirenler utansın.

bir de oyunda dikkatimi çeken bir şey oldu.emre belözoğlu messi'den kötü olmuş.buna bir el atılması lazım.dünya yıldızımıza yakışmamış.

lexoqe
21.Ekim.2011, 00:57
Konu gerçekten ama gerçekten gereğinden de fazla uzadığının kanaatindeyim :) 14 yaşındayım, Aralık 10'da 15'ime gireceğim ve bu yaşta ayda 35 Lira biriktirdim kaldıki ailemden de çok para isteyen biri değilimdir. Kendi yediğinizden arkadaşlarınızdan kısarsanız biraz, çok rahatlıkla FM 13'ü alabilirsiniz ben 2 ayda oyunu almayı planlıyorum biraz sabredin demo ile oynayın paranızı biriktirin, hem paranız birikir, hem de oyun azda olsa ucazlar (belki) Türkçe'yi 13'de görmek umarım nasip olur bize.

Helal olsun sana :)

project42
22.Ekim.2011, 05:55
Kusura bakmasınlar ama açıkçası ben bu oyunu Türkçe oynamak isterim.Türkçe olmadığı içinde paramı vermem,korsanda oynamam.Ayrıntılı bir oyun Türkçe olup kurcalamak isterim ve oyuna hakim olmak isterim.
Uzun süredir oyunları orjinal olarak kullanıyorum genelde Digital sürüm kullanıyorum.Türkçe çıkan oyunu çok oynamasam bile daima orjinal aldım hatta satış hanelerine yazılsın diye kutulu olarak aldım.
The Witcher 2 için Resmi türkçe yama çalışması yapılıyor.
http://www.thewitcher.com/community/entry/85
Oyun çeviri üstlenmiş firmada resmi olarak ekliyecek oyuna güncelleme ile çok güzel bir olay eklendiğinde steamdan alacağım oyunu rpg sevmesem bile.

Diller: Danca, Flemenkçe, İngilizce, Fransızca, Norveççe, Portekizce, İspanyolca, İsveççe, Çekçe, İtalyanca, Lehçe

Bu kadar dil arasında Türkçede çok görülmemesi gerek bence en azından çevirileri desteklemesi gerekir.Yada CM gibi gerçekten güzel bir fiyatlandırma ile bir şansını deniyebilir.

alper3
22.Ekim.2011, 13:02
O kadar ingilizcen yoksa oynama yabancı ülkelerin çıkardığı oyunları. Türk oyunları oyna o zaman. Yada türkçe dil seçeneği olan oyunları al. Kimse zorlamıyor seni bu oyunu oyna diye. Ayrıca ben burda hiç kesin olarak oyuna türkçe dili eklenecek diye bir şey okumadım. Eğer öyle birşey yayınlandılarsa bu yorumu yazmadım kabul et.

Redrum
22.Ekim.2011, 13:14
O kadar ingilizcen yoksa oynama yabancı ülkelerin çıkardığı oyunları. Türk oyunları oyna o zaman. Yada türkçe dil seçeneği olan oyunları al. Kimse zorlamıyor seni bu oyunu oyna diye. Ayrıca ben burda hiç kesin olarak oyuna türkçe dili eklenecek diye bir şey okumadım. Eğer öyle birşey yayınlandılarsa bu yorumu yazmadım kabul et.

Anlamadığım şey, 10 yıl boyunca Türkçe beklemek yerine 2 ay ingilizce kursuna gitsen hem hayatın için çok faydası olur hem de oyunu çözersin. Aslında buna bile gerek yok çok basit bir ingilizce var oyunda. Anlamadığın yerleri sözlükten bile baksan yeter. Kelime dağarcığıma çok sözcük kazandırmıştır. Cm & Fm serileri. :)

snaru
22.Ekim.2011, 19:16
gerçekten Türkçe olayında Turksportal'ı suçluyorsanız hiç birşey bilmiyorsunuz demektir. Sigames Turksportal'a %100 Tr yaması yaptırır ve istese hiç yayınlatmaz. Çünkü Turksportal ile Sigames arasında bir antlaşma var. Fm Fanbase anlaşması. Onlardan habersiz yama yapıp yayınlamarı yasak. Bunu kendileri daha önce söylemişlerdi zaten. Oyüzden eğer kendilerine güvenen varsa konuşmak kolaydır zor olanı yapın derim ve Fm almayıp protesto edin. Cm dediğin oyun databaseden yoksun bir oyun. Sadece maç motoru güzel. Onun dışında fos. Zaten kepenkleri indirdi. Hadi onu geçtim Tr oldu diye Cm alanların sayısı 2 bini geçmez.

leventb12
22.Ekim.2011, 23:02
Helal olsun sana :)

Teşekkür ederim :), ben 2 ay değil 1 ay bekleyip alacağım. Ama alacağım.

snaru
23.Ekim.2011, 00:33
Teşekkür ederim :), ben 2 ay değil 1 ay bekleyip alacağım. Ama alacağım.

valla helal olsun örnek Fmseversin:yildiz:

nikootinn
23.Ekim.2011, 00:53
Anlamadığım şey, 10 yıl boyunca Türkçe beklemek yerine 2 ay ingilizce kursuna gitsen hem hayatın için çok faydası olur hem de oyunu çözersin. Aslında buna bile gerek yok çok basit bir ingilizce var oyunda. Anlamadığın yerleri sözlükten bile baksan yeter. Kelime dağarcığıma çok sözcük kazandırmıştır. Cm & Fm serileri. :)

Bence sakın dışarıda bir yerde 2 aylık ingilizce ile bu oyunun söküleceğini söyleme,insanlar sana bir taraflarıyla gülerler...

sarianet
23.Ekim.2011, 01:03
bi sitede gördüm gülmekten öldüm elemanın biri diyoki ben bunu bütün gün çalışsam on günde türkçeye çeviririm :D:D:D
10 20kişilik bi ekip olsa iki günde çeviririm diyo :D:D:D

Redrum
23.Ekim.2011, 01:17
Bence sakın dışarıda bir yerde 2 aylık ingilizce ile bu oyunun söküleceğini söyleme,insanlar sana bir taraflarıyla gülerler...

Valla ben bunu ortaokula giderken de oynadım, lisedeyken de oynadım, üniversiteye gidiyorum hala oynuyorum hem de %99 anlıyorum, lisede öğrendiğim ingilizce yetiyor bana. Ha hiç ingilizce bilmiyorsan, 7-8 yaşında falansan evet 2 aylık ingilizceyle bence de zor olsa gerek, haklısın.

addar
23.Ekim.2011, 01:57

2 ay İngilizce kursuna gidip FM'yi çözen adamı ayakta alkışlarım valla 5 ay kursa göndersek falan bir İngiliz kadar İngilizce de konuşur herhal. kendimizi kandırmayalım lütfen FM'nin ingilizcesi 2 aylık kursla öğrenilecek seviyede değil.

snaru
23.Ekim.2011, 06:44
2 ay İngilizce kursuna gidip FM'yi çözen adamı ayakta alkışlarım valla 5 ay kursa göndersek falan bir İngiliz kadar İngilizce de konuşur herhal. kendimizi kandırmayalım lütfen FM'nin ingilizcesi 2 aylık kursla öğrenilecek seviyede değil.

yok artık aynı haberler aynı terimler okadarda değil ingilizcede cümle kurmasını öğren sözlüğüde yanına al tamamdır. 11 yaşındaki yeğenim oynuyor ingilizce.

Vieri
23.Ekim.2011, 10:00
bi sitede gördüm gülmekten öldüm elemanın biri diyoki ben bunu bütün gün çalışsam on günde türkçeye çeviririm :D:D:D
10 20kişilik bi ekip olsa iki günde çeviririm diyo :D:D:D

10 20 kişilik ekip yoğun bir şekilde bu işin üzerine düşerse elbete ama bu iş öyle basit bir çeviri işi değil. Öncelikle herhangi bir çeviri bürosuna dahi gitseniz içerdiği futbol terimleri nedeniyle teknik ingilizce statüsünde değerlendiriliyor ve çeviri maliyetine ek biniyor.

Sonra çevirileri yaptık iyi güzel, bunların tek tek kalite kontrolünün yapıldığını biliyor musunuz? Doğru mu çevrilmiş, yanlış bir mantık uyandırıyor mu.. hepsi kalite kontrolden geçiyor.

mertcan099
23.Ekim.2011, 12:09
Yani kısaca biz 2012 için TÜRKÇE yama da dahil hepsini unutalım dimi... Yani ben oyunu almayacağım :)

10 20 kişilik ekip yoğun bir şekilde bu işin üzerine düşerse elbete ama bu iş öyle basit bir çeviri işi değil. Öncelikle herhangi bir çeviri bürosuna dahi gitseniz içerdiği futbol terimleri nedeniyle teknik ingilizce statüsünde değerlendiriliyor ve çeviri maliyetine ek biniyor.

Sonra çevirileri yaptık iyi güzel, bunların tek tek kalite kontrolünün yapıldığını biliyor musunuz? Doğru mu çevrilmiş, yanlış bir mantık uyandırıyor mu.. hepsi kalite kontrolden geçiyor.

Arkadaş ben resmi olduğunuzu biliyorum. Anlıyorum FM izin vermiyorda, siz bir şekilde bir yama çıkarın.. Sanırım İngilizce'den kolay çözeriz türkçe kelimeleri :):)

Ayrıca TURKSPORTAL olarak 10 kişilik bir ekip kurabilirdiniz diye düşünüyorum. Kaldıki siz 2012 yılının başında turksportal üyelerine 300-400 kelimelik çeviriler gönderseydiniz herkes yardımcı olurdu diye düşünüyorum. Sizde bunların altyapısı ile uğraşırdınız. Yüzde yüz kelimeler tutmayabilir katılıyorum ama İngilizce çözmekten kolay olurdu bence...

project42
23.Ekim.2011, 13:22
http://www.oyunceviri.com/forum/showthread.php?4110-Football-Manager-2012-Yama-%C3%87al%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1-%28Ortak-%C3%87al%C4%B1%C5%9Fma-Alan%C4%B1%29
Burada bir çalışma başlamış gönüllüler birleşerek bitirilebilir yama.

Vieri
23.Ekim.2011, 13:40
umarım başarılıyla bu projeyi devam ettirirler

sarianet
23.Ekim.2011, 13:42
http://www.oyunceviri.com/forum/showthread.php?4110-Football-Manager-2012-Yama-%C3%87al%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1-%28Ortak-%C3%87al%C4%B1%C5%9Fma-Alan%C4%B1%29

güzel bi çalışma
ama burası resmi site olduğu için belki bu tip paylaşımlar silinebilir.

mertcan099
23.Ekim.2011, 20:56
güzel bi çalışma
ama burası resmi site olduğu için belki bu tip paylaşımlar silinebilir.

Valla kardeş o zaman resmi site çeviriversin bi zahmet :):)
Ayrıca resmi sitede yardımcı olsa da bizide sevindirse...

omersal
23.Ekim.2011, 21:48
Sıgames in bizi oyaladığı şüphe götürmez bi gerçek..o çıkarttığı dillerin satışı türkiyeden fazla mı allahaşkına ? ben oyunu korsan alıp oynuyorum ve öyle de yapacam..türkçe çıkarsa orijinal alacam demiyorum çünkü türkçe çıkmayacak sadece oyalanıyoruz biliyorum ve bizi önemsemeyen bir oyuna da bu kadar bağımlı olmama rağmen para verecek değilim..saygılar..

Oğuzcan
24.Ekim.2011, 00:20

Bir helal olsunda benden sana hangi ülkede yapılıyor bu fedakarlık genç kardeşimisin düşüncesine bakın.:)

bozoo1903
24.Ekim.2011, 00:55

Bu işi deneyen site Turksportal kadar Football Manager'e kadar alakadar olmadığı hâlde bu işe girişebiliyorken, Turksportal'ın bu şekilde bu işe yaklaşmaması şaşırttı beni. Tebrik etmeli oyunceviri.com'u isim yapma peşindeler bir hırs var. Bizde ki rehavet midir nedir işi uzmanlara yaptırtıyoruz. Keşke onlar gibi text olarak paylaşıp kontrolünü çeviri ekibi yapsaydı. (html olayı cidden karışık bilmeyene) Çabalarınız ve emekleriniz olduğu aşikar, aksini iddia edenin dili kopsun fakat yetmedi nefesimiz.

İşin garibi SI'nin bu tok satıcı tavırına hâla "eyvallah" diyen Turksportal yönetimi tutumunuzun doğru olmadığı kanaatindeyim.

saygılarımla.