PDA

View Full Version : [12.0.0] Issiar Dia

RasAnt
18.Ekim.2011, 21:26
http://dosya.turksportal.net/research/2012/Fenerbahce_Issiar_Dia.jpg

Profili alabilirmiyiz acaba

BleedingMoon
18.Ekim.2011, 22:15
fiziği biraz fazla iyi olmuş. finishing'i biraz yüksek olsaydı durdurulamaz bir oyuncu olurdu. bence fizik düşürülüp finishing 8 9 olabilirdi en azından.

eLastik
18.Ekim.2011, 22:44
Crossingle teknik 14 olabilirdi ama güzel bu haliylede.

Okan Kalo
18.Ekim.2011, 23:36
Finishingi ben begenmedim acikcasi. Hemen hemen bir defansa verilen finishing gibi. Hatta çoğu defansın bile daha yüksek oluyor. Diğerleri yerine gibi.

attirson
19.Ekim.2011, 00:03
Crossing 14 teknik 14 dribling 16 olabilirmis.

Cengo
19.Ekim.2011, 01:34
Finishingi ben begenmedim acikcasi. Hemen hemen bir defansa verilen finishing gibi. Hatta çoğu defansın bile daha yüksek oluyor. Diğerleri yerine gibi.

Müsait pozisyonları farklı şekilde harcayan, hiç düzgün vuramayan bir Issiar Dia izledik. Beşiktaş maçında hatta çok müsaitken en az 10 metre yukarıya vurdu. Topa gelişine düz vurabilecekken vurabilir, böyle attığı gol de var ama bu da finishing değil düz vurmak. Dersiniz ki 6 olmasın 7-8 olsun tartışırız elbet.

Stoch ise tam tersi iyi noktalara göndermeye çalışıyor ve bunu bir forvet gibi düşünüp vurabiliyor. Son maçta dahi Stoch kontrada sağ köşeye plase bıraktı ama kaleci oraya atacağını sezip önceden atladı ve çıkardı.

Heroon
19.Ekim.2011, 14:23
Ya evet 6 finishing çok düşük olmus arastırmacının dediği gibi 7-8 gibi bişey olsaymış daha iyi mis composure de 10 olunca biraz zor gol atar bu eleman

Jaswege
19.Ekim.2011, 16:26
6 cidden düşük olmuş. Ve Hızlanmanın 18 olması çok çok şaşırttı beni. O kadar tartıştık söz söyledik fakat bu hamlenin yapılacağına ihtimal vermemiştim. Güzel olmuş hakettiğini almış Dia.
Teknik yine 13 :/

RasAnt
19.Ekim.2011, 16:28
teknik 13 normal pa sıyla birlikte yıllar geçtikçe gelişim gösterebilir

Jaswege
19.Ekim.2011, 16:32
Kariyerlerden hatırladığım kadarıyla 16'yı geçmemişti. Ama bence 13 den daha fazlasını yapıyor şuan bile. Ki Dia dediğmizde aklımıza ilk gelen iki şeyden diğeri Tekniktir bence.

Klavooz
19.Ekim.2011, 16:44
crossing 14 teknik 14

pace 18 olmalıydı ama oraya hiç değinmeyecem...

onun dışında finishing'i 2 puan yüksek olabilirdi..

geriye kalan özellikleri gayet başarılı

perpetua
19.Ekim.2011, 16:47
crossing 14 teknik 14

pace 18 olmalıydı ama oraya hiç değinmeyecem...

onun dışında finishing'i 2 puan yüksek olabilirdi..

geriye kalan özellikleri gayet başarılı

Bu pek mumkun degil. Nedeni de basit esasinda. Dia oyunda genelde 7-8 gol, 14-15 asistlik bir performans gosteriyor. Bu ozellik istekleri ile onlar olacak 10-11 gol, 18-19 asist.

Tamam bu ozellikler yukselebilir, ama dengelemek icin nelerin dusecegini de dusunmek gerekir.

Jaswege
19.Ekim.2011, 16:48
Bu pek mumkun degil. Nedeni de basit esasinda. Dia oyunda genelde 7-8 gol, 14-15 asistlik bir performans gosteriyor. Bu ozellik istekleri ile onlar olacak 10-11 gol, 18-19 asist.

Tamam bu ozellikler yukselebilir, ama dengelemek icin nelerin dusecegini de dusunmek gerekir.

Fiziksel olarak düşecek hiç bir özelliği yok. Mental olarak zaten pek fazla bişey olduğu söylenemez olanı da alırsak adam at gözlüklü olur. Bence dengeleme stratejisi yerine direkt olarak tekniksel özellikler geliştirilmeli.

Klavooz
19.Ekim.2011, 16:49

hemen söyliyim...

uzun şutları mehmet topuz ile aynı yapılmış şimdi gözüme çarptı... uzun şutları 8 ya da 9 olabilir çünkü dia'nın uzun şutlarını ben fanatik bir fenerbahçe'li olarak hiç beğenmiyorum.. simdiye kadar 8 sut cektiyse 5 tane auta 2 tanesi zayıf biri de kaleyi bulmuştur... topsuz alan değerleri de 1-2 puan düşürülüp ilk mesajımda bahsettiğim değerli yükseltilebilir.

perpetua
19.Ekim.2011, 17:25
Fiziksel olarak düşecek hiç bir özelliği yok. Mental olarak zaten pek fazla bişey olduğu söylenemez olanı da alırsak adam at gözlüklü olur. Bence dengeleme stratejisi yerine direkt olarak tekniksel özellikler geliştirilmeli.

En azindan su an icin hic mumkun degil. :)

perpetua
19.Ekim.2011, 17:35
hemen söyliyim...

uzun şutları mehmet topuz ile aynı yapılmış şimdi gözüme çarptı... uzun şutları 8 ya da 9 olabilir çünkü dia'nın uzun şutlarını ben fanatik bir fenerbahçe'li olarak hiç beğenmiyorum.. simdiye kadar 8 sut cektiyse 5 tane auta 2 tanesi zayıf biri de kaleyi bulmuştur... topsuz alan değerleri de 1-2 puan düşürülüp ilk mesajımda bahsettiğim değerli yükseltilebilir.

Bu dediginiz ozelliklerin yukselmesi icin long shots'un 1, off the ball'un da 9 olmasi gerekli.

Oyuncunun mevkisi icin onemli olan ozellikleri yukseltip, onemi az seviyede olan ozellikleri dusurerek ayni seviyede bir oyuncu karsiniza cikartamazsiniz kolay kolay.

Biraz oyunda dolanin. Bu istediginiz hiz/hizlanma/orta ve teknik degerlerine sahip acaba kac tane futbolcu bulacaksiniz?

Bu buldugunuz oyuncularin acaba baska hangi ozellikleri cok daha dusuk olacak ki bu ozellikler yuksek olsun. Bunlari goz onunde tutmak gerekmese, butun oyunculara, butun arastirmacilar zaten 15 ile 20 arasinda deger verir rahatlikla.

Ama is oyle degil. 15, 180 CA'li bir oyuncunun (yani dunyanin en iyi 5 oyuncusu diyelim) ortalama ozelligi. Mesela Xavi'ye bakin. Evet muazzam teknik ozellikler var ama fiziksel ozellikler dusuk. Zaten boyle de olmasi gerekli. Xavi'nin teknik ozellikleri gibi yuksek fiziksel ozelliklere sahip bir oyuncu da dusuk teknik ve zihinsel ozelliklere sahip olmak durumunda ki ortaya bir Christiano Ronaldo cikmasin.

Bence Dia'nin tek bir goze carpan teknik becerisi var, o da dripling.

Klavooz
19.Ekim.2011, 17:41
Bu dediginiz ozelliklerin yukselmesi icin long shots'un 1, off the ball'un da 9 olmasi gerekli.

Oyuncunun mevkisi icin onemli olan ozellikleri yukseltip, onemi az seviyede olan ozellikleri dusurerek ayni seviyede bir oyuncu karsiniza cikartamazsiniz kolay kolay.

Biraz oyunda dolanin. Bu istediginiz hiz/hizlanma/orta ve teknik degerlerine sahip acaba kac tane futbolcu bulacaksiniz?

Bu buldugunuz oyuncularin acaba baska hangi ozellikleri cok daha dusuk olacak ki bu ozellikler yuksek olsun. Bunlari goz onunde tutmak gerekmese, butun oyunculara, butun arastirmacilar zaten 15 ile 20 arasinda deger verir rahatlikla.

Ama is oyle degil. 15, 180 CA'li bir oyuncunun (yani dunyanin en iyi 5 oyuncusu diyelim) ortalama ozelligi. Mesela Xavi'ye bakin. Evet muazzam teknik ozellikler var ama fiziksel ozellikler dusuk. Zaten boyle de olmasi gerekli. Xavi'nin teknik ozellikleri gibi yuksek fiziksel ozelliklere sahip bir oyuncu da dusuk teknik ve zihinsel ozelliklere sahip olmak durumunda ki ortaya bir Christiano Ronaldo cikmasin.

Bence Dia'nin tek bir goze carpan teknik becerisi var, o da dripling.

Ama bence artık bu xavi, messi ve ronaldo örneğini göstermeyin.. duydukça sıkılıyorum çünkü.. her oyuncuyu bu üçlü ile kıyaslamaktan bir an önce vazgeçmelisiniz.

Bana göre driplingi bu ülkede en iyi yapan oyuncu.. 15 değer verilmiş, TR'de 15 yada üstü değer alan başka kim öğrenmek mümkün mü?

perpetua
19.Ekim.2011, 17:42
Ama bence artık bu xavi, messi ve ronaldo örneğini göstermeyin.. duydukça sıkılıyorum çünkü.. her oyuncuyu bu üçlü ile kıyaslamaktan bir an önce vazgeçmelisiniz.

Bana göre driplingi bu ülkede en iyi yapan oyuncu.. 15 değer verilmiş, TR'de 15 yada üstü değer alan başka kim öğrenmek mümkün mü?

Quaresma/Simao/Amrabat yanilmiyorsam.

Ek Hursut'u unutmusum.

KanaKe
19.Ekim.2011, 19:01
Quaresma/Simao/Amrabat yanilmiyorsam.

Ek Hursut'u unutmusum.

belki quaresma haric fakat digerlerinden top sürme konusunda daha yetenekli oldugunu düsünüyorum bana göre dribling 16 teknik 15 olabilir sonuna kadar hakediyor.

eng1n
19.Ekim.2011, 21:44
Dia'nın profili tam olmuş bence ama long shots bence fazla uzaktan da pek isabetli vurmuyor bence
tabi oyunda bu hızla çok pozisyona gireceği için bol bol sinirleneceğiz kendisine orası ayrı.

fcgrkm
23.Ekim.2011, 01:20
INJURY PRONENESS 11 ?
yasadıgı sakatlıklardan oturu kı hatırladıgım kadarıyla cogu adele sakatlıgıydı ,
lıgde 25 maca cıkmıs bır oyuncuydu Dia.

Klavooz
23.Ekim.2011, 03:29
Sayın ABOO

Dia'nın PA'sı neden 160'tan, 155'e geriledi ?!

Tamam CA ile oynanır düşürülebilir anlarız da (lafın gelisi, dia için demiyorum)

PA ile neden oynuyorsunuz? Hem de düşürüyorsunuz.. Hadi yükseltseniz neyse, ama siz düşürüyorsunuz...

Oysa ben PA'sında yükselme bekliyordum.. PA'sı simdi gözüme çarptı şok oldum!

Bunun heralde mantıklı açıklaması vardır diyecem de, yaptığınız hiç bi açıklama mantıklı değil.. Yine de mantıklı sandıgınız acıklamayı bekliyorum.

futureless
23.Ekim.2011, 03:37
Winger - Attack olarak ve beklenilenin aksine Hug Touchline yerine Wide Play'i Move Into Channels olarak Fenerbahçe kariyerime Alex ile birlikte damga vuran oyuncu oldu kendisi 17 haftalık periyotta.6 gol 13 asist 7.68 ortalama.

fcgrkm
24.Ekim.2011, 01:32
INJURY PRONENESS 11 ?
yasadıgı sakatlıklardan oturu kı hatırladıgım kadarıyla cogu adele sakatlıgıydı ,

yorumu olan yok mu?

Cengo
24.Ekim.2011, 03:49
yorumu olan yok mu?

11'in neden yüksek olduğunu düşünüyorsunuz?

Bugün sakatlanınca canımdan can gitti.

perpetua
24.Ekim.2011, 12:51
INJURY PRONENESS 11 ?

Adele sakatligi veya baska sakatlik fark etmiyor. Yolda yururken bilegini burkup sakatlansa bile, antrenmanda arkadasi ile sakalasirken sakatlansa bile sakatliktir.

perpetua
24.Ekim.2011, 12:54
Sayın ABOO

Dia'nın PA'sı neden 160'tan, 155'e geriledi ?!

Her yil CA'da ilerleme yapmayan futbolcunun PA'si duser. Mevcut becerilerine katki yapmadigi her yil, erisebilecegi seviyenin dustugu kabul edilir. Sonucta futbolcularin belirli bir sure kariyeri var ve bu kariyerin zirvesine 27-28 yaslarinda cikar ve ardindan dusus yasar. Bu nedenle de genc yasinda gelismeyen futbolcunun potansiyelinde yeniden degerlendirme yapilir. Tipki beklenti disinda gelisen futbolcunun potansiyelinde gelisme yapilacagi gibi.

27-28 yasindan buyuk oyuncular icin de potansiyel, gecmiste cikabildigi en yuksek CA seviyesidir.

fcgrkm
24.Ekim.2011, 14:05
Adele sakatligi veya baska sakatlik fark etmiyor. Yolda yururken bilegini burkup sakatlansa bile, antrenmanda arkadasi ile sakalasirken sakatlansa bile sakatliktir.

reel dünyada adele sakatlıkları sakatlanmaya ne kadar musaıt oldugunun gostergelerınden bırıdır.
bunu bir kenara koyalım , bu kadar cok sakatlanan bır oyuncunun sakatlanma egılımı nasıl bu kadar dusuk kalır?

fcgrkm
24.Ekim.2011, 14:06
11'in neden yüksek olduğunu düşünüyorsunuz?

Bugün sakatlanınca canımdan can gitti.

cok dusuk oldugunu dusunuyorum

Klavooz
24.Ekim.2011, 23:03
Her yil CA'da ilerleme yapmayan futbolcunun PA'si duser. Mevcut becerilerine katki yapmadigi her yil, erisebilecegi seviyenin dustugu kabul edilir. Sonucta futbolcularin belirli bir sure kariyeri var ve bu kariyerin zirvesine 27-28 yaslarinda cikar ve ardindan dusus yasar. Bu nedenle de genc yasinda gelismeyen futbolcunun potansiyelinde yeniden degerlendirme yapilir. Tipki beklenti disinda gelisen futbolcunun potansiyelinde gelisme yapilacagi gibi.

27-28 yasindan buyuk oyuncular icin de potansiyel, gecmiste cikabildigi en yuksek CA seviyesidir.

FM 2011'de Ronaldinho'nun, Rivaldo'nun, Ronaldo'nun(Fenomeno) vs PA ları 185 üstüydü.. Ona ne diceksin peki? Onlar yaşlanmıyor mu? Rivaldo gelmiş 36-37 yaşında ama o PA değeri aynı.. Bunlara Roberto Carlos da dahil.

Gncl1905
24.Ekim.2011, 23:12
FM 2011'de Ronaldinho'nun, Rivaldo'nun, Ronaldo'nun(Fenomeno) vs PA ları 185 üstüydü.. Ona ne diceksin peki? Onlar yaşlanmıyor mu? Rivaldo gelmiş 36-37 yaşında ama o PA değeri aynı.. Bunlara Roberto Carlos da dahil.

30 yaş üstü oyuncularda PA kariyerine göre belirleniyor benim bildiğim.Carlos kaç sene Madrid'de oynadı, Ronaldinho kaç sene Barça'da oynadı.Ronaldo, Rivaldo vs. Dünya'nın en iyi liglerinde en iyi takımlarında oynadılar.Brezilya mili takımında da bayağı oynadılar.

30 yaş üstü oyuncular zaten artık gelişmez CA devamlı düşer.PA yerinde sayar.

Kaka Leite
25.Ekim.2011, 00:35
Dia bence iyi oynuyor özellikle kariyerimde ancak bence bitiriciliği biraz daha iyi olabilirdi karşı karşıya çok fazla kaçırıyor :)

kalemci
25.Ekim.2011, 00:39
Ama Dia gerçekte de karşı karşıya çok kaçırıyor :)

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
28.Ekim.2011, 17:17
Crossing 12--->11
Long Shots 12--->13
Creativity-Determination 12--->13
Flair 14--->15
Off The Ball 14--->13
Acc 18--->17

Olabilir bence. Onun dışında gayet iyi yapılmış.

enesemin53
24.Kasım.2011, 01:33
Finishing düşük gibi sırıtsada oyuncuya bütün olarak bakıldığında gayet dengeli olduğunu düşünüyorum.Bunu da kariyerimdeki oyununa dayanarak söylüyorum.Forvetimin sakatlanması sonucu bir maçta forvete koydum ve öylece forveti kaptı.Topla birlikte rakip takımı okadar kolay geçip o kadar çok pozisyon yaratıyor ki bitiricilik dolayısiyle kaçırdığı onlarca gole rağmen attığı bir iki gol yetiyor.

Bekq
24.Kasım.2011, 01:35
Bende süreklilik sorunu var. Bir maç çok iyiyken diğer maç takımın en kötüsü olabiliyor. Gol pozisyonuna çok giriyor ama birebirlerde hepsinin taca atıyor.

fbdevil190737
04.Aralık.2011, 00:04
Bitiriciliğinin en azından 8-9 civarı yapılması taraftarıyım . 6 verilecek kadar kötü bitiriciliği yok Dia'nın en azından eskiye göre bitiricilik özelliğini epey geliştirdi . Umarım yeni patch'da araştırmacılar tarafından dikkate alınır bitiricilik özelliği .

kalemci
04.Aralık.2011, 03:29
Bence bu bitiricilik yeterli Dia'ya açtığım bütün kariyerlerde Dia 10 golü çok rahat buluyor 6 bitiriciliğe rağmen.

Bekq
04.Aralık.2011, 12:18
Bence bu bitiricilik yeterli Dia'ya açtığım bütün kariyerlerde Dia 10 golü çok rahat buluyor 6 bitiriciliğe rağmen.
Aynen katılıyorum. 4. sezonumda artık ilk 11'e almaya başladım ve sezonun ilk 7 maçında(lig ve ŞL) 6 golü var. Bir o kadar da asisti var.

Sekopej
04.Aralık.2011, 12:22
Dia'yı ilk sezonumda gol kralı yaptım. 25 Gol 15 asistle oynadı.

sarianet
04.Aralık.2011, 13:48
bende aşırı sakatlanıyodu dayanamadım salıverdim gitti :)

enesemin53
28.Aralık.2011, 23:31
2 senede finishingini 10a çıkarttım, hani illaki 6 komik duruyor diyenler enaz bi 9-10 yapabilir.