PDA

View Full Version : [12.0.0] Mehmet Topuz

RasAnt
18.Ekim.2011, 22:32
http://dosya.turksportal.net/research/2012/Fenerbahce_Mehmet_Topuz.jpg

Valla en çok merak ettiğim profil :)

RasAnt
18.Ekim.2011, 22:43
Tackling 12 düşük olmuş 15 olabilir ( tek eksik bu yapılış gibi duruyor )

Work Rate 20 yapılsa Mehmette sırıtmazdı

Composure 9 dan daha iyi olduğunu düşünüyorum

Genel anlamda yerinde olmuş

eLastik
18.Ekim.2011, 22:46
Gayet güzel olmuş sanki biraz uzaktan şutlar eksik olmuş gibi ama güzel :)

Okan Kalo
18.Ekim.2011, 23:29
Long Shots 12? Şaka mı bu diyecem de aslında sizlerin de sucu sayılmaz bu. Fenerbahçe'deki taktik anlayışı nedeniyle Mehmet fazla sut cekmiyor diye de 12 yapilmaz ki. Kayseri'deki performansini bakmak icin o kadar da geriye gitmeye gerek yok. Kayseri'deyken Turkiye Liginin en iyi sutoru Mehmet Topuz'du. Teknik ozellikleri cok dusuk olmus acikcasi.

comando77
18.Ekim.2011, 23:30
Uzun sut disinda ozellikleri yerinde olmus

Cengo
18.Ekim.2011, 23:34
Sert şut çekiyor ama isabet oranı çok düşük. Dolayısı ile düştü. Sert şutlar için PPM yeterli. İsabet oranını yükseltmeyi başarır ise değerini yükseltirim.

Varonil
18.Ekim.2011, 23:35
Tackling 1-2 puan,Long Shots ise 2-3 puan yüksek olabilirdi bence.Onun dışında gayet yerinde bir profil olmuş.

comando77
18.Ekim.2011, 23:37
Sert şut çekiyor ama isabet oranı çok düşük. Dolayısı ile düştü. Sert şutlar için PPM yeterli. İsabet oranını yükseltmeyi başarır ise değerini yükseltirim.

Gecen sene uzaktan sutu en isabetli oyunculardan biriydim yanilmiyorsam

Sadece gol atamiyordu.

Uzaktan Isabetli sutlarda 2 veya 3. gidiyordu eger yanlis hatirlamiyorsam

Night_Mare17
18.Ekim.2011, 23:44
Uzaktan şutu özelliği iyi olmalı fakat az denemeli onu ayarlamalılar :D

Gncl1905
18.Ekim.2011, 23:45
Uzaktan şutu özelliği iyi olmalı fakat az denemeli onu ayarlamalılar :D

O nasıl olacak :D

Bende Mehmet'in uzaktan şutlarını daha iyi olarak biliyodum, özellikle Kayseri'den...

attirson
19.Ekim.2011, 00:01
Gayet güzel bir profil olmuş.

DaveJones
19.Ekim.2011, 00:59
Geçen yıldan bu yana en çok dikkatimi çeken şey olmuştu. Kayseride harika şut çeken adam gitmiş, yerine aceleyle, farklı şekilde topu dışarıya atan bir adam gelmiş . Long Shots değeri çok normal olmuş bence. Ancak takıldığım noktalar Hidden Attributes oldu. Professionalism değeri neden bu kadar düşük onu anlayamadım. Ambition'da düşük olunca bu oyuncular ne doğru düzgün gelişiyor ne de genç oyuncuları doğru düzgün tutor edebiliyor.

Ayrıca her maç aynı şekilde istekli oynuyor Mehmet Topuz. Bu nedenle Professionalism 14-15 olabilir diye düşünüyorum.

Okan Kalo
19.Ekim.2011, 01:16
Geçen yıldan bu yana en çok dikkatimi çeken şey olmuştu. Kayseride harika şut çeken adam gitmiş, yerine aceleyle, farklı şekilde topu dışarıya atan bir adam gelmiş . Long Shots değeri çok normal olmuş bence. Ancak takıldığım noktalar Hidden Attributes oldu. Professionalism değeri neden bu kadar düşük onu anlayamadım. Ambition'da düşük olunca bu oyuncular ne doğru düzgün gelişiyor ne de genç oyuncuları doğru düzgün tutor edebiliyor.

Ayrıca her maç aynı şekilde istekli oynuyor Mehmet Topuz. Bu nedenle Professionalism 14-15 olabilir diye düşünüyorum.

Kayseri'de takımin lideriydi, kendine asiri guveniyordu ve o guvenin verdigi rahatlikla daha iyi sutlar atiyordu. Ancak Fenerbahce'de oyle degil, burda tabiri caizse bir gorev adami olarak oynuyor. Ozellikle bazi maclarda kendini baski altinda hissediyor. Bilemiyorum, o transfer doneminde yasadigi karisikliklar bugunku oyununa zihinsel anlamda etki mi ediyor anlayamiyorum.

perpetua
19.Ekim.2011, 01:20
Uzun sutlar konusunda bir de soyle dusunun.

Kayseri'de bol bol sut deneme sansina sahipti. Bazen tutunca muthis goller oluyordu ama o sutlarin tutmadigi zaman da oluyordu. Hatta tutmayanlarin sayisi cok fazlaydi. Ama tabii ozellikle ozetlerden takip ettiginizde disariya giden sutlari gormuyordunuz.

Fenerbahce'de kimse topun rakibe o kadar kolay verilmesine izin vermez. Iyi sut atabilen oyuncu icin ozel taktik kurgulanir, Mehmet o tip pozisyonlarda top ile bulusturulur ve vurdurulur. Boyle bir ozel taktik goremiyorum ben Fenerbahce'de. Mesela Roberto Carlos varken boyle bir taktik uygulaniyordu.

ogsusam11
19.Ekim.2011, 12:39
uzaktan şut düşer de, 17 den 12'ye düşer mi yahu. sanki evrim geçirdi de başka bir adam oldu. Stankovic de gecen sene gol atmadı uzaktan ama düşürmemişlerdir. Sabri uzaktan en son en zaman gol attı da 12 oldu? Mehmet Topuzla aynı seviyede yani. Kazım'ın 13, Topuz'un 12. Vur diyince oldurmussunuz.

Okan Kalo
19.Ekim.2011, 13:08
Uzun sutlar konusunda bir de soyle dusunun.

Kayseri'de bol bol sut deneme sansina sahipti. Bazen tutunca muthis goller oluyordu ama o sutlarin tutmadigi zaman da oluyordu. Hatta tutmayanlarin sayisi cok fazlaydi. Ama tabii ozellikle ozetlerden takip ettiginizde disariya giden sutlari gormuyordunuz.

Fenerbahce'de kimse topun rakibe o kadar kolay verilmesine izin vermez. Iyi sut atabilen oyuncu icin ozel taktik kurgulanir, Mehmet o tip pozisyonlarda top ile bulusturulur ve vurdurulur. Boyle bir ozel taktik goremiyorum ben Fenerbahce'de. Mesela Roberto Carlos varken boyle bir taktik uygulaniyordu.

Tamam oyle ama benim sahsi gorusum 12 hic olmamis. En azindan 1-2 puan artirilmasi gerekiyor bunun.

Heroon
19.Ekim.2011, 14:18
Uzun sut 14 olsaymıs daha gerçekçi olacakmıs sanki 12 de cok düşük olmus ayrıca professionalism le ambition da çok düşük olmus 31-32 yaşından sonra çöker bu oyuncu ayrıca yeri değil ama geçen sene gökhan gönül ün de bu iki özellği çok düşüktü ve bende 32 yasında hız hızlanma 11 12 gibi bir şeydi

lakin1907
19.Ekim.2011, 15:06
uzaktan şut düşer de, 17 den 12'ye düşer mi yahu. sanki evrim geçirdi de başka bir adam oldu. Stankovic de gecen sene gol atmadı uzaktan ama düşürmemişlerdir. Sabri uzaktan en son en zaman gol attı da 12 oldu? Mehmet Topuzla aynı seviyede yani. Kazım'ın 13, Topuz'un 12. Vur diyince oldurmussunuz.

Stankovic hariç aynen katılıyorum.

Jaswege
19.Ekim.2011, 16:18

Nedir bu Sabri'nin çektiği. :D

Ben en çok hız ve pas değerinde yükselme bekliyordum. Onda da gözle görülür bir değişiklik farkedemedim. :/

alpika
19.Ekim.2011, 16:22
Work Rate 17-18 olabilirdi bence...

KanaKe
19.Ekim.2011, 19:16
kim ne derse desin bu adam 2 senede sut atmayimi unuttu? uzaktan sutlari en az 15 seviyesini hakediyor kaldiki kayseride attigi gollarin %90 i ya uzaktan sutlardan yada uzaktan kullanilan frikiklerdendi.

kalemci
19.Ekim.2011, 19:21
Ben unuttuğunu düşünmüyorum körelttiğini düşünüyorum sadece.

KanaKe
19.Ekim.2011, 19:22
Ben unuttuğunu düşünmüyorum körelttiğini düşünüyorum sadece.

yada eskisi kadar topla bulusamadigindan uzaktan deneme firsati bir türlü eline gecmedi.. bu sekilde düsünebiliriz.

Escochae
19.Ekim.2011, 19:24
Aykut Hocanın oynattığı ve verdiği performansa bakarak Mc'nin 15 AMR'nin 20 olması gerekmiyor mu?

Klavooz
19.Ekim.2011, 20:01
Aykut Hocanın oynattığı ve verdiği performansa bakarak Mc'nin 15 AMR'nin 20 olması gerekmiyor mu?

AMR değil de, MR 20 olması lazım.

Alexi Lalas
19.Ekim.2011, 20:24
Uzun sut 14 olsaymıs daha gerçekçi olacakmıs sanki 12 de cok düşük olmus ayrıca professionalism le ambition da çok düşük olmus 31-32 yaşından sonra çöker bu oyuncu ayrıca yeri değil ama geçen sene gökhan gönül ün de bu iki özellği çok düşüktü ve bende 32 yasında hız hızlanma 11 12 gibi bir şeydi

Uzun şut, uzaktan gol atmak değil, uzaktan kaleyi tutturabilme, isabet oranı. PPMleri ile zaten uzaktan bol bol sert şutlar çekiyor, ama tutturabiliyor mu mesele o.

Natural pozisyonlar, sadece bir sezonla veya hoca onu orada oynatıyor diye ( oyundaki taktiklerin gerçekçiliğini yansıtması için yapılanlar hariç ) değişmez. Natural pozisyon oyuncunun her zaman oynamak istediği ve kendisini iyi hissettiği bölgedir.

Fenerbahçe'de de zaten benim gözlemlediğim kadarıyla MC oynadı geçen sene. AMR ve MR, 15-16 zaten oralarda da oynayabiliyor demek bu.

perpetua
19.Ekim.2011, 20:30
Fenerbahçe'de de zaten benim gözlemlediğim kadarıyla MC oynadı geçen sene. AMR ve MR, 15-16 zaten oralarda da oynayabiliyor demek bu.

MRC gibi oynadi desek daha dogru olur bence. Bir kanattan daha cok yardimci orta saha gibiydi. AMR hic oynamadi zaten.

Aykut Kocaman gecen yil

Niang

Dia Alex

Topuz
Emre
Christian

Santos Gokhan
Yobo Lugano

Gibi bir dizilisle oynadi. Gokhan'in ileriye hizli cikabilmesinden yararlanarak sag acik oynatma ihtiyaci duymadi. Dia, Niang ve Alex'in savunma zaaflarini da Topuz'u orta sahanin ortasina daha yakin oynatarak kapatmaya calisti.

Escochae
19.Ekim.2011, 20:34
Alexis o zaman neden daum zamanında Emre'nin mevkisini DM olarak değiştirdiler madem ki hoca öyle oynatıyor diye yapılmıyor ?

Alexi Lalas
19.Ekim.2011, 20:51
Alexis o zaman neden daum zamanında Emre'nin mevkisini DM olarak değiştirdiler madem ki hoca öyle oynatıyor diye yapılmıyor ?

"oyundaki taktiklerin gerçekçiliğini yansıtması için yapılanlar hariç" diye bir şey yazmışım yukarda. Bu nedenle olabilir, o zaman araştırmada değildim.

Zaten hatırlamıyorum Emre'nin o zamanki natural pozisyonunu...

@perpetua

Aslında AMR'den azaltılıp, çok çok az ML'ye çok az da DM'ye verilebilir.

perpetua
19.Ekim.2011, 20:53

Yapilabilir esasinda. Ama o yapilirsa bence Aykut Kocaman'in da dizilisinin 4411 olmasi gerekli. Bu durumda da Dia ile Stoch ofsaytta kalacak sol kanatta. Su dizilisler arastirma icin biraz daha esnek olsa, en guzeli olacak tabii.

Escochae
19.Ekim.2011, 20:59
Alexis anlayamıyorum seni galiba. Diyorsun ki oyundaki taktiklerin gerçeği yansıtması için diye. Zaten benim demek istediğimde bu. Gerçeklik olması için Aykut Hocanın oynattığı yerin artırılması gerektiğini söylüyorum... Neyse perpetua demek istediğimi anlamış zaten.

saboje
21.Ekim.2011, 12:53
profil geçen seneye oranla gayet iyi bence ama jumpinginin 10 olması az geldi sanki biraz... geçen sene kornerlerde lugano'dan sonra en çok kafa vuran oyuncusuydu fenerbahçe'nin duran toplarda... tamam sezgileri iyi, iyi yer tutuyor falan diyeceksiniz falan ama 10 hakkaten az gibi yani...

Aşk-ı Şehir
21.Ekim.2011, 13:34
profil geçen seneye oranla gayet iyi bence ama jumpinginin 10 olması az geldi sanki biraz... geçen sene kornerlerde lugano'dan sonra en çok kafa vuran oyuncusuydu fenerbahçe'nin duran toplarda... tamam sezgileri iyi, iyi yer tutuyor falan diyeceksiniz falan ama 10 hakkaten az gibi yani...

Boyu 1.80 olan bir futbolcuu için 10 ortalama bir değer ki Mehmet Topuz öyle ahım şahım zıplayan bir futbolcu değil...

perpetua
21.Ekim.2011, 13:43
Jumping 1 puan artabilir esasinda. Oldukca atletik bir oyuncu Mehmet.

Aşk-ı Şehir
21.Ekim.2011, 14:02
Jumping 1 puan artabilir esasinda. Oldukca atletik bir oyuncu Mehmet.

Ben çok iyi zıplayan bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum abi pek. Ki Cengiz abide öyle düşünüyor demekki 10 vermiş. :D

S4mp1y0N
22.Ekim.2011, 17:15
dirtiness kart görme sıklığı bildiğim kadarıyla. mehmet Fenerbahçe'de 3. sezonunu geçiriyor, bu süre zarfında görmüş olduğu kartları tekrar araştırmanızı tavsiye ederim. 11-12'ye düşürülmesi gerekiyor, çok yanlış bir değerlendirme olmuş.

top kapma 12 ???

mehmet topuz uzaktan şut çekip gol atamıyor, ya da denemiyor diye uzun şutunu 4-5 puan düşürün, bilakis 2-3 sezondur Türkiye'nin en temiz top çalan adamlarından biri haline gelmesini es geçin. şaşırtıcı!

pozisyon alma 12 ???

Türkiye liginde Mehmet Topuz kadar görevine sadık, pozisyonunu kaybetmeyen, partnerini asla yalnız bırakmayan, top rakibe geçtiği anda topun arkasına geçen, defansif pozisyon alma kabiliyeti tartışmasız en iyi özelliklerinden biri olan başka bir oyuncu var mı? özellikle orta saha oyuncuları kapsamında değerlendirin bunu... kesinlikle yeniden gözden geçirilmesi gereken bir özellik, bunu da es geçmişsiniz zannımca.

konsantrasyon ise bir başka es geçtiğiniz özelliği olmuş.

nacizane eleştirilerim bunlar...

saboje
25.Ekim.2011, 14:44
Boyu 1.80 olan bir futbolcuu için 10 ortalama bir değer ki Mehmet Topuz öyle ahım şahım zıplayan bir futbolcu değil...

ben zıplama konusunda ortalama bir oyuncu olmadığını düşündüğüm için bu yorumu yapmıştım zaten... topa gayet iyi yükselip son derece etkisiz vuran biri mehmet topuz...

Cengo
25.Ekim.2011, 16:37
dirtiness kart görme sıklığı bildiğim kadarıyla. mehmet Fenerbahçe'de 3. sezonunu geçiriyor, bu süre zarfında görmüş olduğu kartları tekrar araştırmanızı tavsiye ederim. 11-12'ye düşürülmesi gerekiyor, çok yanlış bir değerlendirme olmuş.

top kapma 12 ???

mehmet topuz uzaktan şut çekip gol atamıyor, ya da denemiyor diye uzun şutunu 4-5 puan düşürün, bilakis 2-3 sezondur Türkiye'nin en temiz top çalan adamlarından biri haline gelmesini es geçin. şaşırtıcı!

pozisyon alma 12 ???

Türkiye liginde Mehmet Topuz kadar görevine sadık, pozisyonunu kaybetmeyen, partnerini asla yalnız bırakmayan, top rakibe geçtiği anda topun arkasına geçen, defansif pozisyon alma kabiliyeti tartışmasız en iyi özelliklerinden biri olan başka bir oyuncu var mı? özellikle orta saha oyuncuları kapsamında değerlendirin bunu... kesinlikle yeniden gözden geçirilmesi gereken bir özellik, bunu da es geçmişsiniz zannımca.

Dirtiness - Çirkeflik
Agresiflik nasıl topa sertlikse, çirkeflik de rakibe sertliktir. Çirkef futbolcular rakibin formasından çekme, oyun kuralları içinde durduramadığı rakibe çelme takarak düşürme, ayağına basma gibi eylemlere başvurur.

Dirtness oyun içi sertliğin dışına taşan, kazanmak için her yol mübahtıra dayanarak her türlü çirkefliği, zaman geçirmeye, oyalamaya, kandırmaya dayalı tüm işleri yapan oyunculara verilir. Elbette kart oranını de etkileyecektir. Hakeme sürekli iitiraz eden oyuncular da bu değerini yükseltirler. Pek mülayim oyunculara sahip bir ligde değiliz, hemen hemen bir çok oyuncunun değerinin orta seviyenin biraz üzerinde olması gerekir ülkemizde.

Diğer tüm özelliklerin açıklamalarını da linkte bulabilirsiniz:
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=102747

top kapma 12 ???

Tackling temiz top kapmak için kullanılıyor.
Pas arası için kullanılan "Interception" ile karıştırmamak gerekli.
Yani rakibin ayağına hamle yaptığında topu temiz alan oyuncuların yüksek olması gerekli bu özelliği. Mehmet Topuz ise topa baskı ve agresifliği rakibe alan bırakmayan, yoran bir oyuncu gibi, top kaybına zorluyor dolayısı ile. Tackling'i neden yükseltmemiz gereklidir? Varsa video eklemeniz de iyi olur.

pozisyon alma 12 ???

Mehmet Topuz oyun disiplini çok iyi olan bir oyuncu.
Ortak kanı olarak ligimizin pozisyon bilgisini düşük tutuyoruz ortalama olarak. Zira pozisyon hataları oldukça yüksek bir ligdeyiz, oyuncular doğru pozisyon alarak pozisyonu bekleyemedikleri için başka bir alana ya da kaçan oyuncunun peşinden ileri geri koşarak takip etmeye çalışıyorlar sürekli.

Mehmet Topuz'un "Positioning" değerini yükselterek alanı savunmasını güçlendirmeyi düşündüm ancak sonrasında az önce de bahsettiğim gibi topa baskı ve agresifliği ile orta alana yardımcı olmasını sağladık. Oyunda da savunması kötü bir oyuncu olduğu da söylenemez. Sağ kanatta içeri yardıma gelerek daraltıyor ancak yardım savunması olduğu için orta alanda pozisyon aldığı söylenemez. Orta alanda geçen sene oynadığı bir kaç maçta da nerede duracağı konusunda oldukça zorlanmıştı, heyecanı yüzünden okunuyordu, tabi iyi idare etti.Geriye beke yardımcı olması da "Team Work" sayesinde olacak. "Team Work" düşük olan oyuncular geriye pek gelmezler, yüksek olan oyuncular da bölgesi dışına da yardımcı olmaya çalışabilirler.

Yükseltilmesi için notlarıma aldım, Mehmet Topuz oyun disipini çok yüksek bir oyuncu az önce belirttiğim gibi. Teşekkürler.

perpetua
25.Ekim.2011, 16:37

top kapma 12 ???

pozisyon alma 12 ???

Bence Topuz'un savunma becerilerini biraz gozunde abartiyorsun. Bu zaaflarini cok calisarak kapatmaya calisan asagi yukari sadece fiziksel gucunu kullanarak savunma yapan bir oyuncu Topuz. Oyle olmasa zaten cok daha iyi bir yerde olurdu (mesela Milli takimin degismezi) bu caliskanligi ve bu fizigiyle.

S4mp1y0N
25.Ekim.2011, 19:04
Verdiğin ayrıntılı cevaplar için saol ABOOO. Pozisyon alma konusundaki açıklamalarına ikna oldum sayılır fakat top kapma konusunda biraz daha düşünmeni isterim... Şuanda yararlanabileceğim herhangi bir video görüntüsü olmadığı için, bundan sonra maçlardaki pozisyonları daha dikkatle takip edip, sıcağı sıcağına konuyu tekrar gündeme getiririm.

Bence Topuz'un savunma becerilerini biraz gozunde abartiyorsun. Bu zaaflarini cok calisarak kapatmaya calisan asagi yukari sadece fiziksel gucunu kullanarak savunma yapan bir oyuncu Topuz. Oyle olmasa zaten cok daha iyi bir yerde olurdu (mesela Milli takimin degismezi) bu caliskanligi ve bu fizigiyle.

Gözümde abarttığımı düşünmüyorum. Aykut Kocaman'ın kazanan takımındaki en önemli oyunculardan biri Mehmet Topuz. Bunu Kayserispor'da oynadğının aksine hücum figüründe bir oyuncu olarak değil, takımın orta alanda Emre ile beraber en önemli defans figürü olarak başardı.

Topuz hakkında daha anlaşılır olmak açısından şöyle bir örnek vermek istiyorum.
Biz Emre Belözoğlu'nu Galatasaray'da oynuyorken daha çok teknik becerileri, oyun görüşüyle tanıdık. Yani ofansif olarak niteleyebileceğimiz özellikleriyle ön plana çıkmıştı.
Avrupa'ya gittikten sonra zaman içerisinde kendisini defansif olarak geliştirdi. Modern bir orta saha haline geldi. Aynı şekilde Mehmet Topuz'da Emre gibi Fenerbahçe'ye geldikten sonra defansif becerilerinin üzerine koydu ve beraber oynadığı tecrübeli oyuncuların da etkisiyle defansif oyun bilgisini de geliştirdi. Oyun bilgisinden kastım; defansif görevlerini yerine getirirken zaman içerisinde olumlu anlamda gelişim gösterdi ve kendisine yüklenen bu görevi her maç üzerine koyarak daha başarılı bir şekilde yerine getirdi.

Milli takım konusuna gelince; EURO 2008 kadrosunda mutlaka bulunması gereken bir oyuncuydu fakat Fatih Terim'in adamcılığına kurban gitti. Aynı mevkideki Hamit'in varlığı, özellikle sağ tarafta stil bakımından farklı oyuncular(Kazım, Tuncay hatta Mevlüt'ü bile bir kaç maç denemişti) gibi oyuncular bulundurmak istemesi onu biraz geri planda bıraktı. Bu zamana kadar Emre ve Tümer'in varlığının Nuri'yi geri planda bıraktığı gibi.
Nuri ile arasındaki yaş farkı polemiğine girmek istemiyorum zira Mehmet Nuri'den daha olgun yaşlarda kendini göstermeye başladı. Bu onun için dezavantaj.

Şuanda ise Milli takım'ın mevki olarak en zengin bölgesi orta saha. Emre, Nuri, Hamit, Selçuk'lar, Topal, Aurelio,Yekta, M.Ekici... Hatta Arda, G.Töre, Kazım gibi oyuncular bile orta saha tercihlerini etkileyebilecek çok yönlülüğe sahipler.

Bugün Türkiye'de "Milli takımda Topuz mu, Yekta mı oynamalı" şeklinde bir anket yapılsa eminim büyük çoğunluk Mehmet Topuz'u seçer.
Fatih Terim Oğuz Çetin'i çok fazla etkilemiş, onun futbol doğrularından sıyrılamadığı için Hiddink'i de kararlarında etkilediğini düşünüyorum.

Bayağı uzun bir cevap oldu, maşallah bana :p

S4mp1y0N
25.Ekim.2011, 19:44
mesajı düzeltemedim; 12 olan bitiriciliğinin de 1-2 puan düşürülmesi gerekiyor bence. skor anlamında performansı ortada.
nadir olarak kaleciyle karşı karşıya kalıyor ama bir kaç kez karşı karşıya pozisyon harcadığını hatırlıyorum.

perpetua
25.Ekim.2011, 20:41
Topuz hakkinda:

Ben hic bir zaman herhangi bir milli takim teknik direktorunun bir oyuncuya takip, onu milli takima almayacagina inanmam. Bir eksik gormustur, bir konuda zaafinin oldugunu dusunmustur ve almamistir. Mehmet Topuz bence tamamen yerel bir futbolcu. Avrupa maclarinda bol bol kart gorecek ve mac icinde ne yapacagini bilemeyecek bir futbolcu. Sabri ile dalga geciliyor ama oyun zekasi konusunda Topuz hic uzak degil Sabri'den.

Ayrica iki yonlu orta saha ise o zaman hem savunmaya, hem de hucuma iyi katkisi olmasi lazim degil mi? Topuz gecen yil ikili mucadelede 90 dakika basina yaklasik 1.5 top kapmisti, yanilmiyorsam. Christian icin bu rakam 90 dakika basina 5-6 civarindaydi.

Peki skora katki? 297 dakikada bir skora katkisi var.

Kazim'in katkisi 157 dakikada bir.
Quaresma'nin katkisi 117 dakikada bir.
Burak'in katkisi 126 dakikada bir.
Volkan Sen'in katkisi 354 dakikada bir.
Ismael Sosa'nin katkisi 157 dakikada bir.
Burhan Eser'in katkisi 135 dakikada bir.
Amrabat'in katkisi 164 dakikada bir

Bunlarin hepsinin de Topuz kadar top caldigindan suphem yok. Tek fark, bu oyuncular Topuz kadar fazla mucadele etmiyorlar ortaya koyduklari etkiyi yapabilmek icin. Yani bunlar az calisarak, Topuz ise cok calisarak benzer sonuclara ulasiyor. Bu durumda hangileri daha beceriklidir (yani teknik ozellige sahiptir)?

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
28.Ekim.2011, 17:14
Corners 12--->11
Finishing 12--->11
Freekick 14--->13
Long Shots 12--->13
Marking 12--->13
Passing 14--->13
Tackling 12--->13
Technique 14--->13
Aggression-Bravery 18--->19
Creativity 12--->11
Positioning 12--->13
Work Rate 16--->17

Olmalı bence. Fiziksel özellikleri mükemmel yansıtılmış,tıpkı gerçekteki gibi. :)

S4mp1y0N
29.Ekim.2011, 03:25
hücuma katkı sadece asist ve gol olarak sınırlandırılamaz. atak olgunlaştırmak, ikinci ve üçüncü bölgelerde ver-kaç yapmak, dikine oynamak... bunlar hep hücumun bir parçası. bunların hepsini yapıyor mehmet. savunma arkasına koşular yapmıyor oluşu ve az şut çekmesi tamamen sistem gereği.
her neyse, uzatmaya gerek yok, kolay gelsin size.

lakin1907
29.Ekim.2011, 14:34
Long shots neden bu kadar düşürülmüş?
16 seviyesine çıkarılmalı fakat sık sık uzaktan şut dener gibi bir özellik konmazsa şu anda takımdaki gibi olur biz taktikte istersek uzaktan şut denetebiliriz ona.

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
29.Ekim.2011, 14:37
16 çok fazla olacaktır ama bende arttırılması kanaatindeyim.Vurduğunda iyi vuran bir oyuncu Topuz,12 düşük kaçmış. 13-14 olabilir bence.

Cengo
29.Ekim.2011, 15:20
Long shots neden bu kadar düşürülmüş?
16 seviyesine çıkarılmalı fakat sık sık uzaktan şut dener gibi bir özellik konmazsa şu anda takımdaki gibi olur biz taktikte istersek uzaktan şut denetebiliriz ona.

Uzak şut vurulması mesele değil. Düşük de olsa oyunda 40 metreden vurdurursunuz 50 metreden de ama sürekli auta gider.

Uzak şuta isabetli vurmak önemli. Şutu kalitesini tekniği belirler (+vuruşu rahat yapabilmesi için psikolojik/mental özellikler) ama isabet oranıdır bu değer. Aynı zamanda teknik ile beraber ne kadar uzaktan şut atabileceğini de öngörmüş olur.

Mehmet Topuz ısrarla 25 metreden dahi kaleyi bile bulmayan anlamsız şutlar çekiyor ve bu konuda istikrarlı. Maçta 20 tane şut çekiyorsa 2-3 tane jeneriklik şutu varsa 3 dk.lıkk özetlerde gösterilir. Mehmet Topuz iyi şut çeken bir oyuncu değil, ayağının orta üstündeki kemik ile sert vurmaya çalışan bir oyuncu sadece. İsabet oranı çok çok düşük, çoğunluğu farklı auta gidiyor.

Aklınızda neden bilmiyorum isabetli şut çeken biri kalmış ama öyle değil. Lütfen ama lütfen bağımsız bir gözle maçlar iledikçe izleyerek tekrar yorum yapın. Deivid'e zamanında bir kalemde 17 vermiştim, izleyince bunu anlayacaksınız.

sui generis
29.Ekim.2011, 15:24
oyundaki Mehmet in özellikle uzun şutlarına laf etmeyin bence. 1 sezon bitti. 39 maçta 12 gol attı. 4 ya da 5 tanesi ceza sahası dışından.

futureless
29.Ekim.2011, 19:19
Work Rate ve Strength birer değer artabilir gibi.Onların dışında sözüm yok gayet başarılı.

lakin1907
01.Kasım.2011, 14:57
Dünkü maçta olağanüstü bir performans gösterdi Mehmet, 3 4 tane asistlik ara pası gönderdi Bienvenu'ye ki bir tanesi de gol ile sonuçlandı, yine Gökhan'a en az 3 tane mükemmel ara pası attı, creativity ve anticipation 1 puan artırılabilir diye düşünüyorum. First touch konusunda da çok başarılı olmasa da en azından 12 değerini hak ediyor bence, alex gibi topu alırken çalım atamıyor belki ama ilk dokunuşu kötü yaptığı için top kaybettiğini pek hatırlamıyorum Mehmet'in. Frikik konusunda ise ilk geldiği sene Avrupa kupası maçında bir tane atmıştı başka da hatırlamıyorum fakat Alex Emre olduğu için pek kullandırılmıyor ona, bu konuda bir değişiklik yapılmamalı bence.