PDA

View Full Version : [12.0.0] Semih Kaya

europeanconquer
18.Ekim.2011, 22:34
http://dosya.turksportal.net/research/2012/Galatasaray_Semih_Kaya.jpg

Takımda en çok merak ettiğim oyuncu.Bu yıl özelliklerinde artış bekliyorum :)

conistorm
31.Ekim.2011, 01:55
tekniksel ve zihinsel özellikleri iyi pozisyon alma biraz daha iyi olabilir fiziksel özellikleri kötü olmuş ama genel olarak daha yüksek bir fiziğe sahip

excaliburuA
31.Ekim.2011, 23:11
kafa vuruşu, ilk dokunuş, teknik, pozisyon alma, hız-hızlanma, güç, dayanıklılık kesinlikle arttırılmalı.

Alexi Lalas
01.Kasım.2011, 10:58
kafa vuruşu, ilk dokunuş, teknik, pozisyon alma, hız-hızlanma, güç, dayanıklılık kesinlikle arttırılmalı.

Nedenini de öğrenebilir miyiz?

Heroon
01.Kasım.2011, 14:26
tekniksel özellikleri yaşına göre yüksek zaten kaç olmasını bekliyorsunuz

Night_Mare17
01.Kasım.2011, 22:01
Nedenini de öğrenebilir miyiz?

Hız hızlanmaya katılıyorum Servet bile daha hızlı oyunda ondan.

fbdevil190737
06.Kasım.2011, 00:14
Güç 12 , hızlanma , çeviklik 13'e çıkarılmalı mutlaka . Bunun dışında soğukkanlılık 9-10 civarı olmalı bir stopere göre teknik olmasına rağmen özellikle top ayağındayken soğukkanlılığı ve maç tecrübesi fazla olmadığından dolayı eli ayağına dolaşıyor gözlemlediğim kadarı ile son olarak da PA'sı uzun süreli sakatlığından da kurtulduğuna göre -8 yapılmalı hakikaten o potansiyele sahip .

Night_Mare17
06.Kasım.2011, 00:24
Jumping 15 , heading 13 veya 14 net.

fbdevil190737
06.Kasım.2011, 00:29
Jumping 15 , heading 13 veya 14 net.

Oldukça iyi zıplayan bir oyuncu ancak boyu 1.82 olduğundan dolayı Nobre'den hava topu alması ölçü sayılmamalı . Jumping 13 verilip , Strengh 12 , Agility 13 , Bravery 17'ye çıkarılırsa ölçüsünü bulmuş olur .

Night_Mare17
06.Kasım.2011, 00:31
Oldukça iyi zıplayan bir oyuncu ancak boyu 1.82 olduğundan dolayı Nobre'den hava topu alması ölçü sayılmamalı . Jumping 13 verilip , Strengh 12 , Agility 13 , Bravery 17'ye çıkarılırsa ölçüsünü bulmuş olur .

Evet jumping 13 olabilir fakat ileride gelişmesi lazım oyunda. Çünkü gerçekte şu an bence 13'ten yüksek zıplıyor geçen haftada hava topu vermemişti.

fbdevil190737
06.Kasım.2011, 00:33
Evet jumping 13 olabilir fakat ileride gelişmesi lazım oyunda. Çünkü gerçekte şu an bence 13'ten yüksek zıplıyor geçen haftada hava topu vermemişti.

Katılıyorum şu an 13 verilmeli gelişmesi şartı ile , bana göre özellikle güç , hız , hızlanma , çeviklik , denge , dayanıklılık gibi özelliklerde ciddi artışa gidilmeli ve PA -8'e çıkarılmalı yeni güncelllemede bu haliyle hakikaten çok kötü bir profile sahip fiziksel anlamda .

perpetua
06.Kasım.2011, 00:35
Semih'in ziplamasi degil de zipladigi zaman gosterdigi zamanlama ve pozisyon alma beni cok etkiliyor iki mactir. Bugun de her pozisyonda erken zipladigi icin Nobre bir turlu topu alamadi. Iyi de zipliyor ama sezi ve pozisyon alma cok daha etkileyici bence. Ozellikle onun yasindaki ve tecrubesindeki bir oyuncu icin.

fbdevil190737
06.Kasım.2011, 00:37
Semih'in ziplamasi degil de zipladigi zaman gosterdigi zamanlama ve pozisyon alma beni cok etkiliyor iki mactir. Bugun de her pozisyonda erken zipladigi icin Nobre bir turlu topu alamadi. Iyi de zipliyor ama sezi ve pozisyon alma cok daha etkileyici bence. Ozellikle onun yasindaki ve tecrubesindeki bir oyuncu icin.

Abi hız , hızlanma , çeviklik , denge gibi özellikler için ne diyeceksiniz ? Şu an ki profiliyle oyunda hakikaten çok kötü ciddi bir artışa gidilmeli diye düşünüyorum .

Night_Mare17
06.Kasım.2011, 00:39

Abi Servet'ten daha yavaş oyunda ona bir ayar verilse ve dediğin gibi sezi ve pozisyon almaya da çünkü Semih çok iyi bir cevher.

goosfraba
06.Kasım.2011, 00:40
semih kaya'dan çok umutluyum. oyunda da iyi performans sergiliyor. sezi ve pozisyon alma olayına katılıyorum. belki jumping de arttırılabilir.

perpetua
06.Kasım.2011, 00:43
Abi hız , hızlanma , çeviklik , denge gibi özellikler için ne diyeceksiniz ? Şu an ki profiliyle oyunda hakikaten çok kötü ciddi bir artışa gidilmeli diye düşünüyorum .

Bu ozelliklerin hepsi gozden gecirilebilir tabii ama ben ozellikle jumping yorumu hakkinda yazmak istemistim. Semih gercekten beklenmedik bir oyun oynadi simdiye kadar. Devre arasina kadar izler ve kararlar verilir herhalde.

ForCimbom
06.Kasım.2011, 02:04
şimdi fırsat kolluyormuş gibi olmak istemiyorum ama ben bu adamı ilk gördüğüm an anlamıştım ki ligimizin, gözlerimizin görüp görebileceği en akıllı en futbolu bilen stoperlerden biri semih. bunu farkettiğimden beri yanıyorumdur semih heder oldu diye lakin efsaneler gelip herşeyi değiştiren efsanevi varlıklar olduğu için terim'in 2 ay onu izlemesi yetti. buralara da daha önce yazmıştım semihin zekası hakkında. yanlış hatırlamıyorsam ömer abi karşı çıkmıştı ama bugün o da hayran kalmış bu benim açımdan sevindirici.

oyunda da illa geliştirilir zira terim'in elinden çok büyük bir kazanç olarak çıkacağa benziyor onun için de çok kere izleyeceğiz gibi semih'i... sakin o yüzden ama dediğim gibi zihinsel özellikleri dünya çapında olacak bu adamın....

Prowler84
09.Kasım.2011, 04:01
Hız ve Hızlanması konusunda belirli standartın üzerinde olduğunu ben yıllar öncesinde dikkat çekmiştim ama büyük ihtimal ca dengesinden ötürü ve yaşadığı sakatlıklardan ve bu dönemde gözönünde olmamasından ötürü olduğundan kötü yansıtıldı her sezon.

Genel bir değerlendirme için bir süre daha izlememiz lazım ve potansiyel için ise arada kalıyorum açıkcası -8 fazla -7de az olur gibi geliyor. Bu sezonun sonuna kadar yeterince şans bulursa set pa verilebilir.

Nocna Mora
09.Kasım.2011, 05:19
-8'den 150 civarı bir set PA'ya terfi edebilir. Kumaşı çok kaliteli. Yıllardır izliyorum. üstüne katarak ilerliyor umarım bir talihsizlik yaşamaz.

orhuneses
09.Kasım.2011, 23:42
Yeni patchla birlikte profilinde artış görülelecek oyunculardan biridir bence.

Alexi Lalas
10.Kasım.2011, 00:04
-8'den 150 civarı bir set PA'ya terfi edebilir. Kumaşı çok kaliteli. Yıllardır izliyorum. üstüne katarak ilerliyor umarım bir talihsizlik yaşamaz.

Martín Demichelis
Christopher Samba
Arne Friedrich
Cristián Zapata
Joleon Lescott
Salvatore Bocchetti
Carlos Marchena
Kolo Touré
Younes Kaboul
Gary Cahill
Diego Lugano
Julien Escudé
Philippe Mexès
Cata Díaz
Laurent Koscielny
Diego Godín
Nicolás Otamendi
Andrea Ranocchia
Ryan Shawcross
Stéphane Mbia
Ezequiel Garay
John Heitinga
Mamadou Sakho
Jérôme Boateng
Paolo Cannavaro
John Mensah
Bruno Alves
Alex Silva
Olof Mellberg
Martín Cáceres
Rafael Márquez
Sylvain Distin
André Dias
Wes Brown
Douglas
Robert Huth
Jamie Carragher
Dante
Réver
Dedé
Phil Jones
Emir Spahic
Gabriel Milito
Davide Astori
Jonny Evans
Aurélien Chedjou
Dmytro Chygrynskyi
Richard Dunne
Mathieu Delpierre
Martin Skrtel
Geromel
Aaron Hughes
Gonzalo Rodríguez
Hugo Campagnaro
Mirel Rãdoi
Chris Smalling
Marko Basa
José Nunes
Heiko Westermann
Sébastien Bassong
Neven Subotic
Mehdi Benatia
Cristian Chivu
Toby Alderweireld
Joseph Yobo
Rhodolfo
Holger Badstuber
Daniel Van Buyten
Titus Bramble
Cesare Bovo
Ron Vlaar
Sergey Ignashevich
Jonas Olsson
Cesar Navas
Álvaro Domínguez
Mauricio Victorino
Gabriel Heinze
Roger Johnson
Stefan Radu
Johan Djourou
Cris
Serdar Tasçi
Nicolas Lombaerts
Nicolás Burdisso
Chicão
Milan Bisevac
Ricardo Costa
Matías Silvestre
Carlos Cuéllar
Mateo Musacchio
Adama Coulibaly
Jonathan Woodgate

Bu oyunculardan daha iyi bir oyuncu olabilecek yeteneğe mi sahip Semih?

ForCimbom
10.Kasım.2011, 00:42
Bilinmez 2 maç oynadı henüz. Ama aynı mantıkla olmayacağını da bilemezsiniz.

kalemci
10.Kasım.2011, 02:47
Bilmemiz için en azından devre arasına kadar düzenli forma giymesi lazım.

Sirius Black
10.Kasım.2011, 13:49
Martín Demichelis
Christopher Samba
Arne Friedrich
Cristián Zapata
Joleon Lescott
Salvatore Bocchetti
Carlos Marchena
Kolo Touré
Younes Kaboul
Gary Cahill
Diego Lugano
Julien Escudé
Philippe Mexès
Cata Díaz
Laurent Koscielny
Diego Godín
Nicolás Otamendi
Andrea Ranocchia
Ryan Shawcross
Stéphane Mbia
Ezequiel Garay
John Heitinga
Mamadou Sakho
Jérôme Boateng
Paolo Cannavaro
John Mensah
Bruno Alves
Alex Silva
Olof Mellberg
Martín Cáceres
Rafael Márquez
Sylvain Distin
André Dias
Wes Brown
Douglas
Robert Huth
Jamie Carragher
Dante
Réver
Dedé
Phil Jones
Emir Spahic
Gabriel Milito
Davide Astori
Jonny Evans
Aurélien Chedjou
Dmytro Chygrynskyi
Richard Dunne
Mathieu Delpierre
Martin Skrtel
Geromel
Aaron Hughes
Gonzalo Rodríguez
Hugo Campagnaro
Mirel Rãdoi
Chris Smalling
Marko Basa
José Nunes
Heiko Westermann
Sébastien Bassong
Neven Subotic
Mehdi Benatia
Cristian Chivu
Toby Alderweireld
Joseph Yobo
Rhodolfo
Holger Badstuber
Daniel Van Buyten
Titus Bramble
Cesare Bovo
Ron Vlaar
Sergey Ignashevich
Jonas Olsson
Cesar Navas
Álvaro Domínguez
Mauricio Victorino
Gabriel Heinze
Roger Johnson
Stefan Radu
Johan Djourou
Cris
Serdar Tasçi
Nicolas Lombaerts
Nicolás Burdisso
Chicão
Milan Bisevac
Ricardo Costa
Matías Silvestre
Carlos Cuéllar
Mateo Musacchio
Adama Coulibaly
Jonathan Woodgate

Bu oyunculardan daha iyi bir oyuncu olabilecek yeteneğe mi sahip Semih?

Olmadığını nereden biliyorsunuz?

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
10.Kasım.2011, 15:58
Passing 12--->11
Tackling 14--->15
Technique 12--->11
Anticipation-Composure-Positioning-Jumping 12--->13

Alexi Lalas
10.Kasım.2011, 17:47
Olmadığını nereden biliyorsunuz?

Yahu biz bir şey bilmiyoruz :D Bir şey de iddia etmiyoruz, ki zaten hiç bir oyuncunun geleceğiyle ilgili kesin bir iddiamız olamaz.

"Bu PA'yı hak ediyor" diyorsanız, bununla ilgili bir argüman koyun. Genç bir oyuncu iki maç iyi oynadı diye -8 PA verilmez. Hele sabit bir PA hiç verilmez.

fbdevil190737
11.Kasım.2011, 00:26
Bugün İtalya maçında bir kez daha gördük ki sezi , pozisyon alma ve zıplama özellikleri inanılmaz bir stoper . Kesinlikle -8 PA'yı hakediyor . İleride Serdar Aziz - Semih Kaya - Ömer Toprak - Serdar Kesimal gibi daha Ersan Gülüm , Eren Güngör , Sezer Özmen gibi isimleri de düşünürsek çok sağlam bir stoper jenerasyonu geliyor .

Sirius Black
11.Kasım.2011, 12:36
Yahu biz bir şey bilmiyoruz :D Bir şey de iddia etmiyoruz, ki zaten hiç bir oyuncunun geleceğiyle ilgili kesin bir iddiamız olamaz.

"Bu PA'yı hak ediyor" diyorsanız, bununla ilgili bir argüman koyun. Genç bir oyuncu iki maç iyi oynadı diye -8 PA verilmez. Hele sabit bir PA hiç verilmez.

İyi de bunu öyle bir argüman ile savunuyorsunuz ki bir sürü isim verip Semih "bunlardan birisi olabilir mi sizce?" diyorsunuz. Bunu gören herkes "Semih'ten bir şey olmaz." anlamı çıkarır. Onun için "Olmayacağını nerden biliyorsunuz?" dedim. Bizden sağlıklı bir tartışma ortamı bekliyorsanız önce sizlerin bunu yaratması lazım.

myres
12.Kasım.2011, 16:40
adamın oynayışından zaten ne kadar iyi futbolcu olduğunu anlayabiliyorsunuz.sakatlıklar yakasını bıraksa görecez neler yapabileceğini ama yine sakatlandı adam.nobreye 1 kafa topu bile vermedi herif.kafa neden düşük? nobreninkinden yüksek olması lazım değilmi? tartışma uzarda uzar.sizin mantık bu maç kafa toplarının hepsini aldı.birdahaki maç alamazmı? değişik bir düşünce.

Redrum
12.Kasım.2011, 16:54
adamın oynayışından zaten ne kadar iyi futbolcu olduğunu anlayabiliyorsunuz.sakatlıklar yakasını bıraksa görecez neler yapabileceğini ama yine sakatlandı adam.nobreye 1 kafa topu bile vermedi herif.kafa neden düşük? nobreninkinden yüksek olması lazım değilmi? tartışma uzarda uzar.sizin mantık bu maç kafa toplarının hepsini aldı.birdahaki maç alamazmı? değişik bir düşünce.

Heading ile kafa topu vermemenin alakası %0 olduğu için, araştırmacılar bu iddialarınıza ciddi bakmayı düşünemiyor bile.

knowthyself
13.Kasım.2011, 00:19
Yeterli güven ve inanç sağlansa Servet'ten çok daha iyi bir oyuncu olacağı kesin. İzlediğim maçlarına göre şu hali bile Servet'ten çok daha iyi. Ancak ne var ki oyunda daha iyi olması mümkün değil bu özelliklerle. Büyük bir yeteneği olduğuna inanıyorum ancak şu da bir gerçek ki 22 yaşına girecek bir adama hala forma sadece en zor durumlarda veriliyorsa Semih'in de zamanla körelen yetenekler kervanına katılması çok olası.

Fiziksel ve teknik özelliklerin çok büyük ölçüde doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak mental özelliklerinden Decisions mutlaka 11 olmalı.

Facx
14.Kasım.2011, 22:45
Yeterli güven ve inanç sağlansa Servet'ten çok daha iyi bir oyuncu olacağı kesin. İzlediğim maçlarına göre şu hali bile Servet'ten çok daha iyi. Ancak ne var ki oyunda daha iyi olması mümkün değil bu özelliklerle. Büyük bir yeteneği olduğuna inanıyorum ancak şu da bir gerçek ki 22 yaşına girecek bir adama hala forma sadece en zor durumlarda veriliyorsa Semih'in de zamanla körelen yetenekler kervanına katılması çok olası.

Fiziksel ve teknik özelliklerin çok büyük ölçüde doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak mental özelliklerinden Decisions mutlaka 11 olmalı.

şubatta 21 ine gircek ve şuan 20 yaşında kaldıki ligimizde 23 - kaç tane oyuncu var ki ayrıca serveti kesti zor durumları geçti artık bu iş :D

myres
21.Kasım.2011, 22:49
beşiktaş maçındaki performansından sonra artık nasıl profil koyarsınız bilemiyorum.adam resmen geleceğin en iyi türk defanslarından.bunu rahat söyleyebiliriz.

Batuhandemirel
21.Kasım.2011, 22:53
bjk macinda cok iyi toplar kesti. bazi yerlerde zamanlama / karar hatalari vardi ama bir suru pismis defans oyuncusu bile her mac bir kac hata yapiyor

Redrum
21.Kasım.2011, 23:06
Semih Kaya şu an kaç maç oynadı bilmiyorum, ama dünkü maçı 90 dakika Semih'e odaklanarak izledim ve bana sorarsanız, örneğin Bayern München'de Semih'le aynı şekilde oynayan bir oyuncu bir sezonda 20 maç oynasa, ve alman olsa, öbür sene özellikleri hayvani olur, uçmuş bir yaratık olur. Tabii ki de Bayern ile Galatasaray arasında fark var. Ama başka hangi ülke araştırmacısı olsa, bu Semih'in yamada veya en kötü ihtimal yeni seride tackling heading marking 14 seviyesinde, positioning, jumping, pace, acceleration gibi özellikleri 13 seviyesinde, iyi mental özelliklere sahip bir halde yapar (bu güç seviyelerini spesifik olarak mutlak surette söylemiyorum, misal olarak). Bizim araştırmacılarımızı ben gayet başarılı buluyorum, umarım en iyi şekilde gözlemleyip en iyi şekilde yansıtırlar :)

William Rookwood
21.Kasım.2011, 23:43
Semih'i çok beğeniyorum. Ayrıca Fatih Terim'ide kutlamak lazım. Semihe böyle bir maçta şans verip 90 dakika sahada tuttuğu için. Semih'de Fatih hocanın güvenini boşa çıkarmadı, hep böyle devam eder inşallah.

RasAnt
21.Kasım.2011, 23:51
1 maç iyi oynadı ya hemen yıldız olur zaten -10 yapın potansiyelini geleceğin en iyi Türk defansı falan hemen uculmuş

uAburak89
22.Kasım.2011, 00:01
1 maç iyi oynadı ya hemen yıldız olur zaten -10 yapın potansiyelini geleceğin en iyi Türk defansı falan hemen uculmuş

Oynadığı ilk maçtan beri gayet bir performans gösteriyor, 1 maçlık bir şey değil. Ben göremedim -10 diyenleri ama ? En iyi türk defans diyende olmamış, ama en iyilerden biri olmaya aday bence de. Değilse sana göre nedenini yazsan buraya daha mantıklı olur sanki.

uAburak89
22.Kasım.2011, 00:01
Oynadığı ilk maçtan beri gayet bir performans gösteriyor, 1 maçlık bir şey değil. Ben göremedim -10 diyenleri ama ? En iyi türk defans diyende olmamış, ama en iyilerden biri olmaya aday bence de. Değilse sana göre nedenini yazsan buraya daha mantıklı olur sanki.

Gayet iyi yazacaktım, eksik olmuş.

Time Cris
22.Kasım.2011, 00:02

Bu sezon sanırım 4 maç oynadı.37 milli maçı var alt takımlarda.Klasik harcadığımız oyuncular arasına katılacaktı ki F.T izin vermedi

Night_Mare17
22.Kasım.2011, 00:07

1 maçla falan karar vermiyoruz burada. - 10 pa diyence ayrıca yok. Geleceğin en iyi Türk defansı demeci ise doğru.

RasAnt
22.Kasım.2011, 00:08
İnş harcanmaz taş gibi stoper olur ama bizim yaptığımız şey çok açık hemen gözümüzde büyütüyoruz bir futbolcuyu,üstte yazmış biri 'resmen geleceğin en iyilerinden' diye lafım bunaydı sakin olun bi takıma adapte olsun iyi olan kumaşını sürekli hale getirsin bu yorumlar için daha erken haksızmıyım ?

europeanconquer
22.Kasım.2011, 00:10
Gelecek vaad eden en iyi Türk stoperlerden.

RasAnt
22.Kasım.2011, 00:13
Geleceğin en iyi Türk defansı demeci ise doğru.

Böyle bir yorumu futbolu halı sahada oynayan ve izliyorsa izlediği gibi sanan kişiler yazar.Futbolu kolay birşey sanıyorsunuz 1 maça çıktı Türkiyenin en iyisi oldu kolaymı bu kadar ya,bu işin içinde olmayan bilemez bunu,fm oynamak değil bu.

uAburak89
22.Kasım.2011, 00:16
İnş harcanmaz taş gibi stoper olur ama bizim yaptığımız şey çok açık hemen gözümüzde büyütüyoruz bir futbolcuyu,üstte yazmış biri 'resmen geleceğin en iyilerinden' diye lafım bunaydı sakin olun bi takıma adapte olsun iyi olan kumaşını sürekli hale getirsin bu yorumlar için daha erken haksızmıyım ?

İlk mesajında olmayan yorumu en iyi defansı olarak lanse ettin, şimdi doğrusunu yazmışsın en azından. Kumaş belli, taraflı tarafsız bir çok kişinin yorumu ortada. Kimse de milli takım banko stoperi olsun demediğine göre sorun nerde hala anlamadım.

Böyle bir yorumu futbolu halı sahada oynayan ve izliyorsa izlediği gibi sanan kişiler yazar.Futbolu kolay birşey sanıyorsunuz 1 maça çıktı Türkiyenin en iyisi oldu kolaymı bu kadar ya,bu işin içinde olmayan bilemez bunu,fm oynamak değil bu.

1 maç değil.

Time Cris
22.Kasım.2011, 00:17
Türkiyenin geleceği 3 stoper;

Ömer Toprak
Serdar Aziz
Semih Kaya

Bu zaten çok açık bir olay.Tartışmaya gerek yok

uAburak89
22.Kasım.2011, 00:18

Ömer Toprak
Serdar Aziz
Semih Kaya

Konu iyice dallanıp budaklandı ama Serdar Kesimal'i unutma. Sakatlık sorunları olmasa Eren Güngör büyük potansiyeldi. Daha genç ve gelecek vadeden isimlerde var. Milli takımın stoper sorunu olmayacak gibi.

Redrum
22.Kasım.2011, 00:22
Bu sezon sanırım 4 maç oynadı.37 milli maçı var alt takımlarda.Klasik harcadığımız oyuncular arasına katılacaktı ki F.T izin vermedi

Ben şu mantığı anlamıyorum, katılmıyorum, hiddetle şiddetle karşı çıkıyorum. Bana göre Türkiye'de hiç bir genç futbolcu harcanmamıştır, harcanmışsa da bunda o takımın teknik direktörünün hatası %0.00000001 dir. Futbolcu kendi kendini harcar, futbolcu ben oldum der, futbolcu üstüne koymaz, futbolcu medyadan etkilenir, futbolcu ferrarilerle gezer, hocasına takımına dil uzatır, öyle harcanır. Kendisi harcanır. Bu takımda Arda da Aydın da forma buldu, Sabri de Cafercan da Mülayim de Özgürcan da Uğur Uçar, Mehmet Güven, Ferhat Öztorun... Altyapıdan ilk defa oyuncu çıkarmıyoruz ki her sene altyapıdan yetişen, iyi performans gösteren oyuncular a takıma alınır, her takımda böyledir zaten. Hoca yeterli gördüğü her oyuncuya forma şansı verir. Futbol maalesef FM gibi basit değil. Bu adamları her gün antremanda gören, test eden, gözlemleyen ve yeni bir genç yeteneği çıkarmayı hepimizden daha çok isteyen kişidir teknik direktör. Ayhan'ı oynatmak yerine Emre Çolak'ı tercih etmiyorsa Ayhan babasının oğlu diye değil herhalde.

Gelgelelim, Semih soğukkanlılığıyla ve pozisyon almasıyla çok öne çıkıyor bence, ve bu zihinsel özellikler bu yaşta olması çok etkileyici. Ayrıca fiziği de oyundaki kadar kötü değil bence. İleride iyi bir oyuncu olacağı görüntüsü veriyor.. Ama hiç bir şey garanti değil sonuçta bakın Cafercan da wonderkid olamadı Freddy Adu da. İkisi de Rizespor'da falan oynadı hatta :) Ama bu demek değildir ki kumaşı gördüğün oyuncuya potansiyel vermeyeceksin.

Time Cris
22.Kasım.2011, 00:25
Ben şu mantığı anlamıyorum, katılmıyorum, hiddetle şiddetle karşı çıkıyorum. Bana göre Türkiye'de hiç bir genç futbolcu harcanmamıştır, harcanmışsa da bunda o takımın teknik direktörünün hatası %0.00000001 dir. Futbolcu kendi kendini harcar, futbolcu ben oldum der, futbolcu üstüne koymaz, futbolcu medyadan etkilenir, futbolcu ferrarilerle gezer, hocasına takımına dil uzatır, öyle harcanır. Kendisi harcanır. Bu takımda Arda da Aydın da forma buldu, Sabri de Cafercan da Mülayim de Özgürcan da Uğur Uçar, Mehmet Güven, Ferhat Öztorun... Altyapıdan ilk defa oyuncu çıkarmıyoruz ki her sene altyapıdan yetişen, iyi performans gösteren oyuncular a takıma alınır, her takımda böyledir zaten. Hoca yeterli gördüğü her oyuncuya forma şansı verir. Futbol maalesef FM gibi basit değil. Bu adamları her gün antremanda gören, test eden, gözlemleyen ve yeni bir genç yeteneği çıkarmayı hepimizden daha çok isteyen kişidir teknik direktör. Ayhan'ı oynatmak yerine Emre Çolak'ı tercih etmiyorsa Ayhan babasının oğlu diye değil herhalde.

Gelgelelim, Semih soğukkanlılığıyla ve pozisyon almasıyla çok öne çıkıyor bence, ve bu zihinsel özellikler bu yaşta olması çok etkileyici. Ayrıca fiziği de oyundaki kadar kötü değil bence. İleride iyi bir oyuncu olacağı görüntüsü veriyor.. Ama hiç bir şey garanti değil sonuçta bakın Cafercan da wonderkid olamadı Freddy Adu da. İkisi de Rizespor'da falan oynadı hatta :) Ama bu demek değildir ki kumaşı gördüğün oyuncuya potansiyel vermeyeceksin.

Teknik direktör ile de yönetim ilede alakası var hocam.Dışarıdan gelen yabancı oyuncularda yaklaşık 6-7 senedir ilk defa başarılı olduk.Gür ege gürel,serdar eylik,cem sultan kötü oyuncular değildi özelikle cafercan.Cafercan penaltı gibi frikik atan bir adam.Genellikle haklı bir yorum atmışsın.Oyuncularımızda istek kalmıyor.Emre Çolağa çok güvenirdim ilk A takıma çıktığında felaket frikik atıyor diyorlardı ama şimdi adam oyuna girince izleyesim kalmıyor açıkcası

Alexi Lalas
22.Kasım.2011, 00:31
Teknik direktör ile de yönetim ilede alakası var hocam.Dışarıdan gelen yabancı oyuncularda yaklaşık 6-7 senedir ilk defa başarılı olduk.Gür ege gürel,serdar eylik,cem sultan kötü oyuncular değildi özelikle cafercan.Cafercan penaltı gibi frikik atan bir adam.Genellikle haklı bir yorum atmışsın.Oyuncularımızda istek kalmıyor.Emre Çolağa çok güvenirdim ilk A takıma çıktığında felaket frikik atıyor diyorlardı ama şimdi adam oyuna girince izleyesim kalmıyor açıkcası

İşte bu yüzden artık ince eleyip sık dokuyarak potansiyel vermeye çalışıyoruz.

Tartışma bundan sonra, argümanlarla ilerlerse sevinirim. Kurallara uygun olarak, Semih'in özelliklerinde değişmesini istediğiniz özellikleri, nedenleriyle birlikte yazarsanız memnun oluruz.

Redrum
22.Kasım.2011, 00:35

FM dilinde anlatmak gerekirse, bir oyuncu örneğin 110 CAya sahip ve 18 yaşındaysa, (CAları örnek olarak veriyorum tam karşılıklarını tabii hesaplayamam şu an fakat) vay diyoruz adam çok iyi, yetenekli, iyi oyuncu olacak diyoruz. Ama bunu beklentilerle birlikte söylüyoruz. Bu adam geliyor 20 yaşına. Oluyor 115 CA. Belki 120. Halbuki biz ondan haklı olarak 135 olmasını falan bekliyoruz yani türkiye ligi için iyi bir oyuncu olmasını mesela. Ama olmuyor. Öyle kalıyor. Futbolcu üzerine koymuyor. Bugün dünyanın en iyi oyuncuları dediğimiz Messi ve Ronaldo, ne kadar çok çalışıyorlar, sakatlanmamak için, veya hala kendilerini geliştirmek için, formda tutmak için, belki bilmiyorsunuzdur. Bizim oyuncularımızda zaten genelde iş ahlakı fazla yok. Özellikle de gençlerde fazla olmuyor. Veya yetenek olmuyor, fizik olmuyor, vesaire.. Ama yetenek, fizik, iş ahlakı-disiplin, azim gibi faktörlerin hepsi bir arada olduğunda iyi futbolcular çıkıyor ortaya o da her zaman olmuyor haliyle :) Neyse konu iyice dağıldı :)

malpince
22.Kasım.2011, 00:54

Ömer Toprak
Serdar Aziz
Semih Kaya

serdar kesimal ile sakatlıktan sağlam çıkacak bir ersan'ı unutmuşsun. semih kaya bu 4 isimden hiçbiriyle şuan(ALTINI ÇİZİYORUM ŞUAN) kıyaslanacak tecrübede ve verimde değil. belki ersan olur, ersan nasıl dönecek onu beklemek lazım ...
benim şahsi görüşüm milli takım stoperlerinin ömer-serdar kesimal ikilisi olması gerektiğidir.

Night_Mare17
22.Kasım.2011, 00:56
serdar kesimal ile sakatlıktan sağlam çıkacak bir ersan'ı unutmuşsun. semih kaya bu 4 isimden hiçbiriyle şuan(ALTINI ÇİZİYORUM ŞUAN) kıyaslanacak tecrübede ve verimde değil. belki ersan olur, ersan nasıl dönecek onu beklemek lazım ...
benim şahsi görüşüm milli takım stoperlerinin ömer-serdar kesimal ikilisi olması gerektiğidir.

Performansı su an o tüm isimlerden bence yüksek. Oynadığı maçlar dahilinde.

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
22.Kasım.2011, 01:08
Passing 12--->11
Tackling 14--->15
Technique 12--->11
Anticipation-Composure 12--->13
Positioning 12--->13
Jumping 12--->13

Olabilir bence. Oynadığı maçlarda izlenimlerim benim.

RasAnt
22.Kasım.2011, 01:09
FM dilinde anlatmak gerekirse, bir oyuncu örneğin 110 CAya sahip ve 18 yaşındaysa, (CAları örnek olarak veriyorum tam karşılıklarını tabii hesaplayamam şu an fakat) vay diyoruz adam çok iyi, yetenekli, iyi oyuncu olacak diyoruz. Ama bunu beklentilerle birlikte söylüyoruz. Bu adam geliyor 20 yaşına. Oluyor 115 CA. Belki 120. Halbuki biz ondan haklı olarak 135 olmasını falan bekliyoruz yani türkiye ligi için iyi bir oyuncu olmasını mesela. Ama olmuyor. Öyle kalıyor. Futbolcu üzerine koymuyor. Bugün dünyanın en iyi oyuncuları dediğimiz Messi ve Ronaldo, ne kadar çok çalışıyorlar, sakatlanmamak için, veya hala kendilerini geliştirmek için, formda tutmak için, belki bilmiyorsunuzdur. Bizim oyuncularımızda zaten genelde iş ahlakı fazla yok. Özellikle de gençlerde fazla olmuyor. Veya yetenek olmuyor, fizik olmuyor, vesaire.. Ama yetenek, fizik, iş ahlakı-disiplin, azim gibi faktörlerin hepsi bir arada olduğunda iyi futbolcular çıkıyor ortaya o da her zaman olmuyor haliyle :) Neyse konu iyice dağıldı :)

Futbolu bilen birinini okumak keyif veriyor.Keşke herkez ilgilendiği sporu anlayabilse

Corpus
22.Kasım.2011, 19:07
Passing 12--->11
Tackling 14--->15
Technique 12--->11
Positioning 12--->13
Jumping 12--->13

Teknik özelliklerini düşürmüşsün genelde ancak Semih oynadığı maçlarda tekniğini düşürtecek hareketlerde bulunmadı aksine attığı paslar güzeldi. Burada değerlendirdiğim pasın gidiş şeklidir. Gittiği yer daha çok decisions ile alakalı bildiğim kadarıyla. Ama topu kullanması, ayağında tutuşu o kadar da odun değil.

Redrum
22.Kasım.2011, 20:04
Teknik özelliklerini düşürmüşsün genelde ancak Semih oynadığı maçlarda tekniğini düşürtecek hareketlerde bulunmadı aksine attığı paslar güzeldi. Burada değerlendirdiğim pasın gidiş şeklidir. Gittiği yer daha çok decisions ile alakalı bildiğim kadarıyla. Ama topu kullanması, ayağında tutuşu o kadar da odun değil.

Creativity ile de alakalı zannedersem.

myres
22.Kasım.2011, 20:19

fenerli olduğun için kıskandığın belli.kendini bu kadar kasma.en geç 1 2 sene sonra milli takımda göreceğiz semihi. +sakatlık sorunu olmazsa yerini kimseyede kaptırmayacak ve sezon sonuna kadarda istikrarını sürdürecek.türkiyede hangi futbolcu genç yaşta bu kadar iyi performans sergiledi.canlı izlemiş olsaydın sözlerimi daha iyi anlardın ama bir defa tvde izlemişmisindir ondanda emin değilim hemen büyütüyorsunuz muhabbetine başlamışsın.

byariff
22.Kasım.2011, 20:26
bir oyuncu kumasini ilk macda belli eder ve semihde belli etti turk milli takiminin onemli stoperlerinden servet ve gokhan zan"i kesmek guven ozveri basari ister.

ozaniel
22.Kasım.2011, 21:57
Serdar Özkan ve Batuhan da ilk maçtan kumaşlarını belli etmişlerdi. Ben potansiyelinin ve özelliklerinin yükselmesini isterim ama mental özelliklerini ayarlamak için biraz daha beklememiz gerektiğini düşünüyorum.

Nocna Mora
22.Kasım.2011, 23:20

Erken mi ? Bu adamı belki de şuraya yazanlardan daha uzun süredir izliyorum. 4 yıla yakın zamandır. Altyapıda da çok dikkat çekiyordu. Oyun görüşü, hava ve ayagına olan hakimiyeti ve defansif özellikleri. Ujifalusi tarzında bir stoper. Kumasını zaten belli etmişti. Şimdi de yanılmadıgımızı gösteriyor. Gelecegin en iyi türk stoperlerinden oldugunu söylemek için tam zamanı.

SAİT71
23.Kasım.2011, 00:24
Altyapı ile A takım çok farklı. Örnek olarak Genç milli takımlarımızın Avrupa şampiyonlukları yaşadığı Caner Erkinli felan kadrolarımız vardı. Hepsi dünya klasında olacak çok yetenekli deniyordu emin değilim isimlerden ama hiç biriside beklenen patlamayı yapamadı. Bencede erken. Kumaşına lafım yok ancak bizim oyuncularımız belli bir seviyeye geldikten sonra kumaşını kullanmak yerine kumaşını kesip parayı düşünüyorlar. Şımarıyorlar. Gece hayatını abartıp performansları düşüyor. Bence bir sezon yeterli derecede A takım maçına çıkmalı. Geleceği çok parlak bir oyuncu. F.Terim bu gibi bir iki isim daha armağan etsin Türk futboluna...

Prowler84
23.Kasım.2011, 19:08
Passing 12--->11
Tackling 14--->15
Technique 12--->11
Positioning 12--->13
Jumping 12--->13

Tüm değerlendirmelerinde özelliğe verilen değerin ya 1 altını ya 1 üstünü veriyorsun istisnasız. dikkatimi çekiyor doğrusu :) Hiç farklı düşündüğün özellik çıkmıyor demek oluyor bu :)
Bu şekilde yazmaktan ziyade artması ya da düşmesi gerektiğini düşündüğün özellikleri açıklamasıyla birlikte yazarsan araştırmaya daha çok katkı sağlamış olursun ;)

Gncl1905
24.Kasım.2011, 01:55
Altyapı ile A takım çok farklı. Örnek olarak Genç milli takımlarımızın Avrupa şampiyonlukları yaşadığı Caner Erkinli felan kadrolarımız vardı. Hepsi dünya klasında olacak çok yetenekli deniyordu emin değilim isimlerden ama hiç biriside beklenen patlamayı yapamadı. Bencede erken. Kumaşına lafım yok ancak bizim oyuncularımız belli bir seviyeye geldikten sonra kumaşını kullanmak yerine kumaşını kesip parayı düşünüyorlar. Şımarıyorlar. Gece hayatını abartıp performansları düşüyor. Bence bir sezon yeterli derecede A takım maçına çıkmalı. Geleceği çok parlak bir oyuncu. F.Terim bu gibi bir iki isim daha armağan etsin Türk futboluna...

Haklısınız, Abdullah Avcı geldiği gibi Avrupa şampiyonu ve Dünya dördüncüsü yaptığı u17 kadrosuna baktım wiki'den(ne kadar güvenilir olduğu tartışılır tabi).Eğer doğruysa 18 kişilik kadronun 6'sı Galatasaray altyapısındanmış, 3'te 1'i.Şu anda as takımda olan tek Aydın Yılmaz var, onun da ne kadar var olduğu tartışılır.Biz cidden biryerlerde hata yapıyoruz...

Semih Kaya konusu ise bunlardan biraz farklı tabi şu anda, 20 yaşına gelmiş ve as takımda iyi performans gösteriyor.Sakatlıklardan çok çekmiş yine büyük sakatlıklar yaşamassa iyi oyuncu olur gibime geliyor benim de.Defans oyuncularıda hücum oyuncuları gibi aklı beş karış havada olmuyor genelde, gece hayatı falan pek korkmuyorum; en azından şimdiye kadar birşeyini duyardık...

Şimdilik CA artmalı, set PA verilmesi için erkense PA -8'e çıkarılabilir.Fiziksel özelliklerinde de biraz arttırım yapılmalı diye düşünüyorum.Zihinsel özellikler için erken olabilir.Performansına devam ederse zaten gelecek sezon profilinde artış olur...

Umarım gösterdiği performansa devam ederde formayı kapar :)

osmannuriguzel
24.Kasım.2011, 09:59
Anticipation-Acceleration; defans arkasına atılan toplarda iyi ör: rakip ofsaytta, bayrak kalkıyor ama düdük hemen gelmiyor, ikiside biraz koşuyor, Semih kısa depar sonunda önde, rakip Quaresma :D

Balance-strength; gücü Servet'in yanına yaklaşmaz ama Balance servetten çok daha iyi gibi izleyip siz karar verin.

Concentration; ceza sahasındaki hareketleri ör: topla hızını almış iyi dribbling yapan rakip karşısında adamın üstüne kayıyormuş gibi yapıp penaltıya sebep olmamak için ayağını rakibin koşu yolu paraleline çekiyor, yanlış hatırlamıyorsam rakip topu dışarı sürdü.

Tecrübesizliğinden ya da yeni formasından bazı pozisyonlarda kararsız kalıyor gibi ama Servet'in verdiğinden daha iyi kararlar veriyor, devre arasına kendine güveni gelir zannedersem.

Benim aklıma gelen bunlar ama değiştirilsin diye söylemiyorum siz iyi izleyin adamı ben uzman değilim. Olumsuz yorum yapanlar için ör: 3 maçtır gol yemiyor takım. FM'de Semih'i koy bakalım 3 maçta kaç tane yiyorsun yanında Ujfalusi olmasına rağmen hele biri de derbiyse.

Alicanfmfan
27.Kasım.2011, 02:54
Daha erken tabi ki ancak Pozisyon alma ve Kararlılık ta sıkıntı var gibi , ilerleyen maçlarda üstüne koyarak giderse bu yönlerinide kuvvetlendirebilir sanki.

byariff
27.Kasım.2011, 02:59
Bugunki macda yedigimiz golde rakibini kacirdi mesela ve gol oldu nese sorun degil 20 yasinda genc oyuncu sole bi 5-6 mac daha oynayinca hatalarini kapatir.

futureless
27.Kasım.2011, 03:16
Daha erken tabi ki ancak Pozisyon alma ve Kararlılık ta sıkıntı var gibi , ilerleyen maçlarda üstüne koyarak giderse bu yönlerinide kuvvetlendirebilir sanki.

Bugunki macda yedigimiz golde rakibini kacirdi mesela ve gol oldu nese sorun degil 20 yasinda genc oyuncu sole bi 5-6 mac daha oynayinca hatalarini kapatir.

Bu akşam yenen gol için katılıyorum.Kararsız kaldı top adama gelmeden önüne geçip mi keseyim falan derken kaçırdı.Gençtir olur böyle hatalar.Profil olarak genel bi artış olacaktır bence de.

Batuhandemirel
27.Kasım.2011, 15:12
Servet'ler gokhanlar ne kadar adam kaciriyorlar bir maclik hata yapti cocuk

ktoid
08.Aralık.2011, 03:10
2 derbiyi de hatasız geçirdi inanılmaz bir gelişme var sezon başından beri umarım devre 12.1 patchine yansır bu gelişimi.

Alicanfmfan
08.Aralık.2011, 03:24
Belki bugün müthiş oynadığımız için harika gözüktü herkes Semih'te iyiydi ancak , Alex'in golünde yine karar veremedi ve geç kaldı , aynı hataları Sivas maçında da yapmıştı , düşünün maç 0-0 ,Alex gidiyor Semih kaçırıyor aynı pozisyon olsaydı bu durumdayken .düşünmek lazım bence

Ama bende Semih'in iyi olacağına inanıyorum tabiki hata yapacak , yapa yapa en iyisi olacagından şüphem yok.

ForCimbom
08.Aralık.2011, 18:50
Arkadaşlar cok buyuk bir yanlışı tekrarlıyorsunuz. Kararlılık(determination) özelliğinin sizin bahsettiğiniz 'kararsız kalma' anlık durumuyla uzaktan yakından alakası yok. Oyundaki determination=azim=moral bozmadan oynayabilme=psikolojik dayanıklılık. Semihin yaptığı hatalar oyunu okumasındaki son derece kritik eksikliktir. Yani anticipation. 10 falan olmalı. Positioning de evlere şenlik. Maalesef semihi sivriltecek çok da önemli bir özelliği yok. Yanılmışım. 3-5 mac zor dayanır.

William Rookwood
08.Aralık.2011, 18:58
A takımda ki ikinci derbisini oynuyor normal bunlar. Fiziğide bir stopere göre baya bir zayıf zamanla gelişecektir. Semih'i sivrilten tek özelliği headingi. Çok uzun boylu futbolculardan bile çok daha fazla zıplayıp hava toplarını alabiliyor. Soğukkanlı bir oyuncu, çok krtik müdehaleler yapıyor ve faul olduğunu gizleyebiliyor buda iyi bir özellik. Servet ve Gökhan Zan gibi oyuncular faul yapmasa bile yapmış gibi gözüküyor mesela.

Fenerbahçe maçında ise Semih'e suç bulmak yanlış olur. Ekran başında ben takıma kızdım o 1 golü yedikleri için. Çünkü son dakikalarda sadece Semih değil, bütün futbolcularda gevşeme vardı, pres bile yapmıyorlardı belki farketmişsindir. Ben Semih'den çok umutluyum, çok çalışıyor, çok çabalıyor iyi bir stoper olacak :)

ForCimbom
08.Aralık.2011, 19:06
Yanılıyorsunuz. Sivas macında da cok basit bir hata yaptı örneğin ermanı kacırdı. Zıplaması bir yere kadar, pedriel sivas macında eze eze aldı topları semih çok ağır kaldı. fener macıyla ilgili birşey demedim zaten melonun konsantrasyon hatasıyla yedik golu. Konsantrasyonu cok yuksek seviyelerde olduğu icin bazı toplara iyi yatıyor, kesiyor ama oyun bilgisi yerlerde malesef.

osmannuriguzel
08.Aralık.2011, 19:28
Arkadaşlar cok buyuk bir yanlışı tekrarlıyorsunuz. Kararlılık(determination) özelliğinin sizin bahsettiğiniz 'kararsız kalma' anlık durumuyla uzaktan yakından alakası yok. Oyundaki determination=azim=moral bozmadan oynayabilme=psikolojik dayanıklılık. Semihin yaptığı hatalar oyunu okumasındaki son derece kritik eksikliktir. Yani anticipation. 10 falan olmalı. Positioning de evlere şenlik. Maalesef semihi sivriltecek çok da önemli bir özelliği yok. Yanılmışım. 3-5 mac zor dayanır.

zaten determination değil decisiondan bahsedilmiş sanırım alınan kararlardan.

ForCimbom
08.Aralık.2011, 19:51
Decisions ofansif bır ozellik. Toplayken verilen kararların doğruluğu. Ki o arkadaş zaten determinationı kastediyor.

osmannuriguzel
08.Aralık.2011, 20:34
Decisions ofansif bır ozellik. Toplayken verilen kararların doğruluğu. Ki o arkadaş zaten determinationı kastediyor.
Determination deseler bile açıklamalarından o anlam çıktığı için söyledim yani decision tarifi verdiler. Ayrıca yalnızca ofansif kararlardan bahsedildiğinden emin misin? Böyle bir şey görmedim çünkü ne forumda ne yabancı kaynaklarda. Kaynak gösterebilirsen önemli bir şey öğreneceğim.

Time Cris
08.Aralık.2011, 23:44
Sezme ve pozisyon almasında biraz problem var gibi.

Prowler84
12.Aralık.2011, 13:37
[QUOTE=William Rookwood;2144036] Semih'i sivrilten tek özelliği headingi. Çok uzun boylu futbolculardan bile çok daha fazla zıplayıp hava toplarını alabiliyor. [QUOTE]

Bahsettiğin özellik heading değil Jumping. Bu özelliği oyuncunun boyu da etkiliyor.

Prowler84
12.Aralık.2011, 13:40
Sezme ve pozisyon almasında biraz problem var gibi.

Aslına bakarsak sezileri bulunduğu her yaş katagorisinde olumlu anlamda dikkat çeken bir özelliği olmuştu. Ama A-Takım düzeyi farklı tabi.. Bir süre zorluk çekecektir. Özellikle pozisyon alma konusunda da sürekli kendini yeterli görmediğini bunun için çalıştığını söylüyor Semih.

osmannuriguzel
12.Aralık.2011, 14:29
Şubat olsun eksiği kalmaz Semih'in eminim ben. En azından bu lige yeter. Seneye de Avrupa tecrübesi alırsa mental problemleri tam anlamıyla hallolur gibi . İyiki Avrupa'da değilmişiz bu sene de Emre gibi Semih gibi gençler daha rahat maçlara çıkıyor. Bir Juve'nin bir Valencia'nın önüne atmadık kuzucukları. :D

ForCimbom
13.Aralık.2011, 00:34
Determination deseler bile açıklamalarından o anlam çıktığı için söyledim yani decision tarifi verdiler. Ayrıca yalnızca ofansif kararlardan bahsedildiğinden emin misin? Böyle bir şey görmedim çünkü ne forumda ne yabancı kaynaklarda. Kaynak gösterebilirsen önemli bir şey öğreneceğim.

Fm dvd kitapcığı, burada perpetua'nın actığı başlıklarda vs. hep bu yazıyordu. Aksi halde zaten bircok kaliteli stoperin gümlemesi gerekiyor oyunda. Ama sen boyle diyince tereddüte düşmedim değil.

William Rookwood
13.Aralık.2011, 01:01
Prowler84;2146334][quote=William Rookwood;2144036] Semih'i sivrilten tek özelliği headingi. Çok uzun boylu futbolculardan bile çok daha fazla zıplayıp hava toplarını alabiliyor. [quote]

Bahsettiğin özellik heading değil Jumping. Bu özelliği oyuncunun boyu da etkiliyor.

Oyunu Türkçe oynadığım için karıştırmışım ikisini Jumping'ini kastetmiştim bende. Bu arada niye boyuna göre o özellik etkileniyor ki? 1.83 boyunda ki adam 1.90lık adamdan daha fazla zıplayabilir tamamen yetenekle alakalı

osmannuriguzel
13.Aralık.2011, 02:23
Fm dvd kitapcığı, burada perpetua'nın actığı başlıklarda vs. hep bu yazıyordu. Aksi halde zaten bircok kaliteli stoperin gümlemesi gerekiyor oyunda. Ama sen boyle diyince tereddüte düşmedim değil.

http://www.fm-britain.co.uk/2010/01/27/centre-backs/

http://www.neoseeker.com/forums/45152/t1523527-fm-stats-guide/

Buralarda decisionla ilgili kısımları aratırsan centre-backlerle ilgisini bulabilirsin. Ben de senden sonra araştırdım. İyiki bakmışım yoksa pos-mark-tack arasında sıkışıp yeni servetler elde etmeye devam edecektim. Zaten her yönettiğim takımda def problemi yaşıyorum :o

perpetua
13.Aralık.2011, 03:21

Sadece ofansif bir ozellik kim dedi ki? :)

Decisions - Kararlar
Futbolcunun ne kadar doğru ve çabuk karar verebildiği. En doğru kararı çabuk verebilen futbolcular zeki futbolculardır.

Yazmisim. :)

ForCimbom
13.Aralık.2011, 11:05
Kim demiş acaba? :) Oyuncu Özellikleri Tam Olarak Ne Anlama Geliyor konusunda; " Kararlar: Top ayağındayken oyuncunun en doğru kararı verebilme yeteneği. " 2 rehberden de haberim var ama hangisi gecerli bilmiyorum.

Prowler84
13.Aralık.2011, 11:33
[quote=]Prowler84;2146334][quote=William Rookwood;2144036] Semih'i sivrilten tek özelliği headingi. Çok uzun boylu futbolculardan bile çok daha fazla zıplayıp hava toplarını alabiliyor.

Oyunu Türkçe oynadığım için karıştırmışım ikisini Jumping'ini kastetmiştim bende. Bu arada niye boyuna göre o özellik etkileniyor ki? 1.83 boyunda ki adam 1.90lık adamdan daha fazla zıplayabilir tamamen yetenekle alakalı

1.90lık adamdan daha fazla sıçrayabilir pek tabiki.. Ama bunu erişebildikleri en yüksek nokta olarak düşün. Mesela müthiş zıplama yetenegine sahip bir 1.75lik oyuncu ile vasat zıplama yetisi olan 1.90lık oyuncu sıçradıklarında 1.90lık oyuncunun ulaştıgı nokta 1.75lik oyuncudan daha yüksek olacaktır. Oyunda bu özellik boyla bağlantılı olarak işlev görüyor. Örneğin Boyu 1.80 olan bir oyuncunun 20 heading değerine sahip olma şansı yok

Prowler84
13.Aralık.2011, 11:38
[QUOTE=William Rookwood;2146649][quote=]Prowler84;2146334]

1.90lık adamdan daha fazla sıçrayabilir pek tabiki.. Ama bunu erişebildikleri en yüksek nokta olarak düşün. Mesela müthiş zıplama yetenegine sahip bir 1.75lik oyuncu ile vasat zıplama yetisi olan 1.90lık oyuncu sıçradıklarında 1.90lık oyuncunun ulaştıgı nokta 1.75lik oyuncudan daha yüksek olacaktır. Oyunda bu özellik boyla bağlantılı olarak işlev görüyor. Örneğin Boyu 1.80 olan bir oyuncunun 20 heading değerine sahip olma şansı yok

Son satırda "Heading" yazmışım başkası farketmeden hemen düzelteyim "jumping" olacak :D

Bekq
13.Aralık.2011, 12:14
Önceki serilerde hatırladığım kadarıyla Semih zaman geçince zaten çok iyi bir savunma oyuncusu oluyordu.

Fakat bu seride baktığımda Göztepe'ye bedava gitmiş. Değeride 35 bin $ falan.

perpetua
13.Aralık.2011, 13:36
Kim demiş acaba? :) Oyuncu Özellikleri Tam Olarak Ne Anlama Geliyor konusunda; " Kararlar: Top ayağındayken oyuncunun en doğru kararı verebilme yeteneği. " 2 rehberden de haberim var ama hangisi gecerli bilmiyorum.

Ofansif demek degil ki bu.

Savunma oyuncusu ayagi ile top oynamiyor mu? :)

lakin1907
13.Aralık.2011, 14:09
Yüksek bir PA ile şans verilebilir bence, illa tamamen görmeniz gerekmiyor bu bir oyun sonuçta bazı oyuncular hakkında tahminlerde uç noktalara kaçabilirsiniz bence.

ForCimbom
13.Aralık.2011, 15:22
Ofansif demek degil ki bu.

Savunma oyuncusu ayagi ile top oynamiyor mu? :)

Hicbirsey anlamadınız mı burda yazanlardan abi? Savunma oyuncusunun topla oynaması ofansif bir durum değil mi?

ForCimbom
13.Aralık.2011, 15:28
Demek istediğim ; semih'in savunmada adamını kacırmasıyla decisions(topla oynarken verilen kararlar. ?) ozelliğinin ne alakası var/ var mı ? Eski rehbere gore bi alakası yok. Şimdikine gore bir alakası varsa eskiden decisions yerine hangi ozellik karsılıyordu bunu?

perpetua
13.Aralık.2011, 15:41
Demek istediğim ; semih'in savunmada adamını kacırmasıyla decisions(topla oynarken verilen kararlar. ?) ozelliğinin ne alakası var/ var mı ? Eski rehbere gore bi alakası yok. Şimdikine gore bir alakası varsa eskiden decisions yerine hangi ozellik karsılıyordu bunu?

Meseleyi cok guzel yazdin. Eski rehber. Yeni rehber bosuna derlenmedi. :)

ForCimbom
13.Aralık.2011, 16:04
Anladım. Peki eskiden anticipation mu karşılıyordu savunma yaparken gerçekleştirilen hamlelerin doğruluk ölçütünü ? Yani bu değişikliğin tam olarak içeriği nedir onu öğrenmek istiyorum biraz da.

perpetua
13.Aralık.2011, 18:23
Anladım. Peki eskiden anticipation mu karşılıyordu savunma yaparken gerçekleştirilen hamlelerin doğruluk ölçütünü ? Yani bu değişikliğin tam olarak içeriği nedir onu öğrenmek istiyorum biraz da.

Mesele ozelligin daha fazla yerde kullanilmasi degil, arastirmacilar israr ettikce bize verilen oyuncu ozelligi tanimlarinin SI tarafindan detaylandirilmasi. Yazilan tanimlar da birikimin sonucu.

Nocna Mora
15.Aralık.2011, 22:48
PA nasıl yansıtalacak yeni yamaya ?

mkkadi
17.Aralık.2011, 21:25
Semih'in PA'sı şu an -7(110-140). Beklenen değer 125. Düşük diyebiliriz. -8 yaparsak (130-160) beklenen değer 145 olur. Şu şartlar altında en iyi Türk stoper olabilecek demek sanırım. Genç bir oyuncu için az maçla set PA vermek de tam doğru olmayabilir.

Ben biraz daha seyredip sezon sonu değerledirmenin, belki de set PA vermenin daha mantıklı olacağını düşünüyorum.

Nocna Mora
18.Aralık.2011, 15:00
Set PA olarak 145-150 bence net ve gelecek vaadeden bir rakam olacaktır.

mkkadi
18.Aralık.2011, 16:00
Şu an CA olarak ligimizde 145 olan bir Türk defans oyuncusu yok. Yabancı bile yok. En iyi yabancı Yobo 143, en iyi Türk Egemen 135 CA'ya sahip. Semih'e bu değeri vermek mevcut şartlar altında en iyi olacak demek. Semih acaba en iyisi olabilecek mi?

Türkiye'de zaman zaman parlama yapıp 5-10 maç çok iyi performans veren, hatta milli takıma bile yükselen örnekler çok. Bu çoğunluk arasında performansını devam ettiren ise azınlık. Ben bu yüzden biraz daha beklemek taraftarıyım nedense.

Prowler84
18.Aralık.2011, 16:20
Şu an CA olarak ligimizde 145 olan bir Türk defans oyuncusu yok. Yabancı bile yok. En iyi yabancı Yobo 143, en iyi Türk Egemen 135 CA'ya sahip. Semih'e bu değeri vermek mevcut şartlar altında en iyi olacak demek. Semih acaba en iyisi olabilecek mi?

Türkiye'de zaman zaman parlama yapıp 5-10 maç çok iyi performans veren, hatta milli takıma bile yükselen örnekler çok. Bu çoğunluk arasında performansını devam ettiren ise azınlık. Ben bu yüzden biraz daha beklemek taraftarıyım nedense.

Ben de sezon sonu set pa verilmesinden yanayım Kemal. Ama bu -7 ile 110-115 bile açılabilir pa'sı. -8 fazla olacak gibi dursa da -7'ye nazaran daha mantıklı sonuçlar doğurur. Sezon sonu da145 pa civarı verilebilir.

SI bu negatif pa aralığını biraz daraltsa daha iyi olacak sanki. 30 değil de 20 puan aralığında olsa daha rahat karar verir araştırmacılar.

myres
20.Aralık.2011, 22:06
sezon sonunumu bekleyelim.ne yani fm13demi görecez semihi.ya o kadar yıldızı parlayan oyuncular var.acaba gerçekte onlar semih kadar iyi oynuyormu çok merak ediyorum.bence biraz elinizi açık tutun.o kadar iyi futbolcular kötü yansıtılıyorki oyuna insanın oynayası kaçıyor.Türk futbolu resmen yerlerde.topçular 2 pası zor yapıyor.altyapıdan 1 tane futbolcu bile çıkaramıyoruz.gsde cumhur var.yakında oda çıkar as takıma.şimdi baksak oyuncu sezon sonu gidiyor.kimsede topçuyu almıyor.semih iyi futbolcu.bunu 1 maç izleyince anlayabiliyoruz.bekliyorum turksportal ekibi.sizden birşeyler bekliyorum.

Nocna Mora
20.Aralık.2011, 22:49
Sonucta bu bir oyun. Ne oyuncular gördük -9lar alan da fos çıkan. Bizim istedigimiz -8 çokta zor olmasa gerek bunu vermek ki hakediyor bence. :) Ama araştırmacı arkadaşın yorumuna da katılıyorum ancak en iyisi olacagını tahmin ediyorum Semih'in. Hiç bozmadan yükselişine devam ediyor.

COLMAN20
20.Aralık.2011, 23:36
Fena oynamıyor hakkını yemeyelim ama 3 maçta adamı Ferdinand olarak görmenin anlamı yok.

Nocna Mora
20.Aralık.2011, 23:38
Ferdinand diye gören kim. Ancak Egemen kadar başarılı şu an Türkiye'de. Uluslararası arenada oynasa sırıtmayacagına da eminim.

byariff
20.Aralık.2011, 23:41
7 mac oynadi galiba 1-2 mac disinda hatasi yok.

Redrum
20.Aralık.2011, 23:42
Ferdinand diye gören kim. Ancak Egemen kadar başarılı şu an Türkiye'de. Uluslararası arenada oynasa sırıtmayacagına da eminim.

Bence bu kadar emin konuşmamak lazım :)

licentia
21.Aralık.2011, 02:12
sezon sonunumu bekleyelim.ne yani fm13demi görecez semihi.ya o kadar yıldızı parlayan oyuncular var.acaba gerçekte onlar semih kadar iyi oynuyormu çok merak ediyorum.bence biraz elinizi açık tutun.o kadar iyi futbolcular kötü yansıtılıyorki oyuna insanın oynayası kaçıyor.Türk futbolu resmen yerlerde.topçular 2 pası zor yapıyor.altyapıdan 1 tane futbolcu bile çıkaramıyoruz.gsde cumhur var.yakında oda çıkar as takıma.şimdi baksak oyuncu sezon sonu gidiyor.kimsede topçuyu almıyor.semih iyi futbolcu.bunu 1 maç izleyince anlayabiliyoruz.bekliyorum turksportal ekibi.sizden birşeyler bekliyorum.

Guzel bir arguman yapmaya calismissin ama alt yapiyi takip etmedigin icin kaybetmissin. Cumhur Yilmazturk coktan Caykur Rizespor ile uzun sureli kontrat imzaladi artik Galatasaray'in futbolcusu degil zaten hic bir zaman da oyle bir potansiyeli olmadi ki Rize'de bile ancak A2 takiminda oynuyor. Lutfen bilmedigimiz konular hakkinda biliyormuscasina yazmayalim bu sefer yapmaya calistiginiz guzel argumanin kredibilitesini yok ediyorsunuz. Kimse kazanmiyor herkez kaybediyor.

Fena oynamıyor hakkını yemeyelim ama 3 maçta adamı Ferdinand olarak görmenin anlamı yok.

-8 PA istemek adami Ferdinand gormek degil boyle cig yorumlar ile gelmeyin bosuna yer kapliyor.

Semih'in su anda basarisinin buyuk bir payi Ujfalusi ile yasadigi uyum tabi burada hem Ujfalusi'nin kalitesi hem de Semih'in ogrenme arzusu rol aliyor. Semih Kaya Feldkamp'in 16 yasindayken A takima cikardigi ve forma sansi vermek istedigi bir oyuncuydu ama yasadigi agir sakatliklar onun Galatasaray A takimindaki patlamasini geciktirdi hatda ben sahsen boyle bir patlama kendisinden artik beklemiyordum.

An ihtibari ile Semih 3 tane derbi macina cikmis bu ligin en iyi oyuncularina karsi hicte siritmadan gayet basarili bir performans gostermistir. 20 yasindaki bir Turk stoper icin bu hicte yabana atilmayacak bir basari ki kendisi 18 yasindan beri Umit Milli (kendisindne bir yas buyuk olan Serdar Aziz'den cok once Umit Milli olmustur).

Gel gelelim Serdar Aziz kiyaslamasina bu yaslarda bir yil cok sey fark ettirir. Bir yil 5-10 CA puani demek asagi yukari az birsey degil. Serdar Aziz bugun Bursaspor ile gosterdigi performans uzerine 117 CA ve -8 PA aliyorsa Semih'de yaklasik 110 CA ve -8 PA hayd hayda alir yoksa burada ciddi bir tutarsizlik ortaya cikar.

Galatasaray alt yapisindan cikan oyunculara karsi kismen hakli da olsa cok ciddi bir on yargi var ve ben bu onyarginin diger alt yapilardan cikan oyunculara kiyas Galatasaray alt yapisnadan cikanlara karsi cok asiri temkinli davranildigini dusunuyorum ve bundan oturu biraz underrated degerler verildigini dusunuyorum.

Mesela Trabzonspor'da Eren Albayrak hala -8 PA degeri tasiyor ama mevkidasi Berkin Arslan ondan bir yas kucuk ve bence daha yetenekli olasina ragmen (hatda gecen sene yanlisim yoksa sol acik olmasina ragmen A2 liginde 26 macta 13 gol atarak vakti zamaninda 9 gol atan Arda'dan bile ustun bir performans gostermisti ki Eren tum A2 kariyerinde ancak bu kadar atmis) CA'i -7'ye dustu. Ki bu Berkin Turkiye'deki yasitlarina kiyas fizikmen de cok iyi konumda en buyuk derdi mental ama o dert zaten bizim ulkede cogunda var. Ben Berkin'e verilen deger yanlis demiyorum ama zira kendisi talihsizliklerden (A takim kamp donemleri U-18 milli takiminda olusu ve en son Benfica hazirlik macinda sakatlik problemleri olusunda) A takimda sans bulamamadi bu son donem ama Berkin'e bu deger verilirken diger genclere de dikkat etmek lazim. Mesela Fenerbahce'de olan yasitlari Okan Alkan ve Gökay Iravul'dan cok daha yetenekli brisi Berkin A takimda o ya da bu sebepten dolayi sadece bir kere oynamis olmasi bu gercegi degistirmiyor.

Bu sene Galatasaray'a Frankfurt alt yapisindan gelen Okan Derici mesela U-19 Milli takiminin an ihtibari ile Okay Yokuslu ile beraber on cok dikkat ceken ismi ve milli takimda son 5-6 mactir nerdeyse her mac golu var ve alt yapi sorumlusu Mufit Erkasap'in en bcok sey bekledigi oyuncu.

Gecen sezon devre arasi 500 bin lira gibi o yastaki bir futbolcu icin az sayilmayacak bir miktara alinmis Berk Ismail Unsal var su ana kadar 10 mact 5 gol atmis ki kendisi 1994 dogumlu. Yani ona mesela CA verirken buna gore vermek lazim.

licentia
21.Aralık.2011, 02:21
Yani uzun lafin kisasi Semih eger -8 PA almayacaksa Turkiye'de hic bir genc stoper bu degeri almaz. Hatda hangi genclere ve ne tur sartlarda boyle bir degeri verip vermeyecegimizi yeniden gozden gecirmemiz gerekir.

licentia
21.Aralık.2011, 03:13
Bu arada sanirim bir hata influence icin 7 girilmis ama kimse bahsetmemis daha henuz erken degil mi influence'una deger vermek icin? Determination da cok rahat 16-17 olur Bravery de 17 zira Turk futbolunda bu kadar cesur baska bir stoper var midir bilmiyorum rakibin ayaginda balta olsa yine kafasini sokarcasina oynuyor her mac.

licentia
21.Aralık.2011, 19:34
Semih hakkinda bir kac sey daha eklemek istedim.

Fiziksel ozellikleri bence gorundugu kadar kotu degil. Ilk bakista Semih cok ciliz ve zayif gorunuyor ama mac esnasinda o kadar da olmadigi anlasiliyor. Bazi insanlarin yapisi boyle. Strength rahat 11-12 olur ayrica Semih futboldan once atletizm ile ugrastigini belirtmisti maclarda da bu belli oluyor gayet atletik bir yapisi var kesinlikle yansitildigi gibi hantal birisi degil. Acceleration, agility ve pace hepsi 13 olur rahatlikla bence ki bu konuda Serdar Aziz'den pek geri kalir yani yok.

Stamina icin de 7 biraz dusuk sanki 12 civari daha dogru olur gibi. Jumping bence boyuna ragmen 13 olabilir zira kendisi ile ayni boyda olan Serdar Aziz'in de 13. Heading rahat 14-15 olur en iyi yaptigi seylerden birisi kafa vurus teknigi yani bu konuda Cetin'den cok daha iyi oldugu kesin (gerci Cetin'in bence en fazla 12 olmasi gerek) ben onu bu konuda Emre Asik'a benzetiyorum.

Bu arada importan matches icin de 8 girilmis oysa ki influence gibi bu da biraz erken degil mi? Hem su ana kadar onemli maclarda hep iyi performans gosterdi.

licentia
21.Aralık.2011, 21:08
Ayrica konuya girmisken Okan Derici icin 67 CA'in cok dusuk oldugu ortada en azindan 90 civari bir CA gerektigi kesin. PA icin birsey diyemeyecegim ama A2 de Berkin ile birlikte en cok dikkat ceken isim ve 1993 dogumlu olmasina ragmen U-19 milli takiminda uzun suredir banko oldugu hesaba katilmali ve daha once de dedigim gibi o takimda da Okay Yokuslu ile en cok dikkat ceken isim.

William Rookwood
21.Aralık.2011, 21:10
Berkin'i de as takımda görmek istiyorum artık yetenekli futbolcular harcanmamalı

Night_Mare17
24.Aralık.2011, 04:16
Tackling , Marking , Headin özellikleri 1

Jumping özelliği 2 arttırılabilir.

Pace 12 , natural fitness 10 olmalı bence .

William Rookwood
28.Aralık.2011, 20:46
Bir kere doğal form kesinlikle artmalı 8 çok komik bir rakam. Üst üste ağır sakatlıklar yaşadı yinede dağılmadı adam. Sergilediği performansıda bir sonraki maça taşayabilen bir oyuncu

conistorm
06.Ocak.2012, 16:33
Tackling marking ve heading özellikleri 1 arttırılmalı pozisyon alma 16 civarına cekilmeli durması gereken yeri cok iyi biliyor fiziksel özellikleri tamamen gözden geçirilmeli oyundakinden cok daha iyi bir oyuncu fizik olarak

Prowler84
09.Ocak.2012, 13:04
Tackling marking ve heading özellikleri 1 arttırılmalı pozisyon alma 16 civarına cekilmeli durması gereken yeri cok iyi biliyor fiziksel özellikleri tamamen gözden geçirilmeli oyundakinden cok daha iyi bir oyuncu fizik olarak

Türkiye standartlarında iyi pozisyon almanın ölçüsü maksimum 12-13 olur :) Semih 16 alırsa bazı oyunculara 22-23 falan vermek lazım..

europeanconquer
09.Ocak.2012, 13:13
Aslında değer vermek için henüz erken.Oynadığı maç sayısı en fazla 15.Şu sezon bitince daha kesin kararlar verilebilir.Ama gelecek sezon bu sezondan çok daha iyi bir profil beklerim ben şahsen.

JohnConner
11.Ocak.2012, 22:01
semih bu performansı bu sezon sergiliyor yani profilini geliştirmek için fm 13 ü bekliyelim demek biraz saçma geliyor bana çünkü semihi şu profiliyle oyunda ilk onbire koyun ve oynatın nasıl verim alıcaksınız görün bir de bu sezon oynadığı maçları izleyin ve gs nasıl verim almış görün böylece semihin pa sının -8 yapılması gerektiğini daha rahat görebiliriz

myres
12.Ocak.2012, 18:43
adam takımın vazgeçilmezleri arasına girdi.hala profilinde oynama olmaması bizleri üzüyor.milli takımdada oynayacak.geleceğin en iyi defansı arasınada girdi.bir an önce profilinde yüksek artış beklemedeyim.

Prowler84
12.Ocak.2012, 18:53
semih bu performansı bu sezon sergiliyor yani profilini geliştirmek için fm 13 ü bekliyelim demek biraz saçma geliyor bana çünkü semihi şu profiliyle oyunda ilk onbire koyun ve oynatın nasıl verim alıcaksınız görün bir de bu sezon oynadığı maçları izleyin ve gs nasıl verim almış görün böylece semihin pa sının -8 yapılması gerektiğini daha rahat görebiliriz

Kimse -7 kalacak-kalmalı demedi ki. Set pa şimdi mi verilmeli yoksa şimdilik -8mi olsun diye konuşulmuştu. Çünkü -8 ile bazı oyunlarda haddinden yüksek potansiyellere ulaşma ihtimali var.

Zaten şuan için gerekli güncellemeler yapıldı. Değişiklikleri görmek için az daha sabır :) Şubat/Mart yamasından sonra değişiklikler üzerinden tartışabiliriz.

sui generis
12.Ocak.2012, 19:08
bana kalırsa set pa için erken, -7 de az en iyisi -8 olması..

licentia
12.Ocak.2012, 19:41
Kimse -7 kalacak-kalmalı demedi ki. Set pa şimdi mi verilmeli yoksa şimdilik -8mi olsun diye konuşulmuştu. Çünkü -8 ile bazı oyunlarda haddinden yüksek potansiyellere ulaşma ihtimali var.

Zaten şuan için gerekli güncellemeler yapıldı. Değişiklikleri görmek için az daha sabır :) Şubat/Mart yamasından sonra değişiklikler üzerinden tartışabiliriz.

Haddinden yuksek? Bence Semih'i cok fazla kucumsuyorsunuz... Serdar Aziz icin yuksek PA bu kadar rahat verilirken ondan bir yas kucuk olmasina ragmen (ki bu yaslarda 1 sezon nereden baksaniz 10 CA puani demek) buyuk bir takimda banko olmus ve derbi maclarini bu kadar basarili gecirmis bir oyuncu icin bu kadar temkinli davranmak bana garip ve tutarsiz geliyor... Ayni durus Serdar Aziz icin de gosterilir umarim.

Night_Mare17
12.Ocak.2012, 19:46

Zaten o ihtimal Semih'de de var. :)

licentia
13.Ocak.2012, 01:45
Su anda Semih genellikle basit oynamaya calisiyor hata yapmayin diye ve zaman zaman tecrubesizliginden oturu hatalar da yapiyor ama teknik kapasitesini konusturan paslar da attigi oluyor bir kere top ile cok rahat bundan belli oluyor zaten.

Alexi Lalas
13.Ocak.2012, 20:18
Araştırma forumu kurallarına göre tartışmalarımızı sürdürelim lütfen.

Konu veya kurallar dışında yazılanları rapor edin biz hallederiz :) Siz sadece kendi yorumunuza bakın, alakasız yorumlara cevap vermeyelim lütfen.

comando77
14.Ocak.2012, 02:58
naturall fitness'i 10 olsun,

geri kalan ozellikleri oyuna iyi yansimis

Nocna Mora
14.Ocak.2012, 13:33
Bence daha fazlasını hakeder natural fitness'ı. Çok agır 3 sakatlık atlattı hala taş gibi maşallah. 16-17 olsa yeridir.

Corpus
14.Ocak.2012, 16:29
Şu yaptığınız yorumlara birde neden ekleseniz aslında çok daha güzel olacak. Bu şekilde araştırmacılar için boş bir mesajdan fazla bir şey ifade etmiyor.

Bu seneki derbilerde yaptığı markajlara bakarak important matches ve markaj özelliği 14 ve 15 e çıkarılabilir. Tecrübesizlikten dolayı decisions değeri normal. Oynadığı ilk haftadan beri performansı hemen hemen aynı seviyede eğer bu performansı sürdürür ise Natural Fitness özelliği 13 civarına çekilebilir. Aggression özelliğinde yükseltme yapılabilir çünkü topa verilen 13 değerinde daha agresif bir şekilde giriyor hatta bu yüzden çoğu pozisyonda topu ayağında tutarak almıyor topu rakibin önünden ileriye atıp almaya çalışıyor. Balance özelliği çok yerinde çünkü çok dengeli bir oyuncu olmadığını topu alışlarında görüyoruz.

Nocna Mora
14.Ocak.2012, 20:02
Bahsettigin özellik concensty gibi birşeydi. natural fitness sakatlık ile ilgili. ne kadar yüksek ise o kadar çıtkırıldım oluyor oyuncu.

Corpus
14.Ocak.2012, 20:08
Bahsettigin özellik concensty gibi birşeydi. natural fitness sakatlık ile ilgili. ne kadar yüksek ise o kadar çıtkırıldım oluyor oyuncu.

Ben düzenliliği de etkiliyor diye biliyordum.

JohnConner
14.Ocak.2012, 20:37

semih de yüksek potansiyele ulaşma ihtimali var zaten bu açıkca görülüyor benim fikrim -8 pa verilmeli tabi son karar sizin =) bu şubat mart yaması şubat başı mı yayınlanıcak?

William Rookwood
14.Ocak.2012, 20:40
Sakatlık İnjury Progress oluyor gizli bir özellik. O özellik yüksek olduğunda çabuk sakatlanıyor oyuncu. Mesela Baros'un 16 o özelliği. Sezon başında bir iki hazırlık maçına çıktığında sakatlanıyor

licentia
14.Ocak.2012, 23:16
Bugun Shelton karsisinda gayet hizli, haraketli, cabuk, ve cevik bir oyuncu oldugunu gosterdi bizlere. Bazi ortamlarda Semih icin hantal ve agir imaji cizilmeye calisiliyor ama alakasi yok. Kendisi zaten atletizm ile ugrasmis daha once ve bu da atletik yapisindan belli oluyor bir de Scott Piri ile calismalarinin etki gostermeye basladigi belli. Umarim yeni yamada bu durum dogru ve gercekci bir bicimde yansilitilir.

Simdiden Servet'den daha iyi bir oyuncu oldugu kesin. Semih artik Turkiye Ligi icin oldu bundan sonrasi artik Avrupa standartlarinda olup olamayacagi, Sampiyonlar Ligi'nde ve Milli Takimda neler yapacagi zira bence ilk milli macta Abdullah Avci'nin onemli degisikliklerinden birisi olacak kendisi. Yasinin 20 oldugunu hatirlarsak onunde cok ciddi bir zaman var bu arenalarda da kendisini kanitlamak ve gelistirmek icin.

Semih'in de cok ciddi bir profesyonel oldugu belli cocuk 3 agir sakatlik gecirdi bitti derken hic pes etmedi bu konularda normal Turk oyuncundan farkli oldugu cok belli bu durum da umarim oyuna yansitilir.

Nocna Mora
14.Ocak.2012, 23:32
Bu arada yanlış yazmısım. Çıtkırıldım olmuyor olacaktı orası.

William Rookwood
15.Ocak.2012, 00:08
Çok çevik ve hızlı bir oyuncu. Maçın ilk yarısında Shelton'dan topu söktü altı adeta.

Prowler84
16.Ocak.2012, 12:40
Haddinden yuksek? Bence Semih'i cok fazla kucumsuyorsunuz... Serdar Aziz icin yuksek PA bu kadar rahat verilirken ondan bir yas kucuk olmasina ragmen (ki bu yaslarda 1 sezon nereden baksaniz 10 CA puani demek) buyuk bir takimda banko olmus ve derbi maclarini bu kadar basarili gecirmis bir oyuncu icin bu kadar temkinli davranmak bana garip ve tutarsiz geliyor... Ayni durus Serdar Aziz icin de gosterilir umarim.

Ben zaten negatif değer verilecekse -7 olamayacağını -8 verilmesi gerektiğini savunanlardandım. Zaten gerekli değişiklikler yapıldı. Şuan için pa'nın ne yapıldığı konusunda bilgi veremem yakında yama çıkınca herkes görecek.

Semih'i de asla küçümsemiyorum aksine 3-4 yıldır kendisinden çok şey bekleyen biriyim. Sakatlıklar yaşamasaydı çok daha erken çıkabilirdi vitrine. Fakat -8 ile 159 ca alma ihtimali dahi olduğu için bunun biraz abartılı olacağını belirttim.

mkkadi
16.Ocak.2012, 13:43
Prowler'ın da dediği gibi değişiklikler yapıldı. Yama da göreceksiniz. Performansını sürdürdüğü, hatalarını azalttığı sürece değişimler de devam edecektir.

William Rookwood
16.Ocak.2012, 22:12
Prowler'ın da dediği gibi değişiklikler yapıldı. Yama da göreceksiniz. Performansını sürdürdüğü, hatalarını azalttığı sürece değişimler de devam edecektir.

Ne gibi değişiklikler yapıldı. Benim gözümde değişiklik yapılması en muhtemel özelleri: çeviklik, hız ve hızlanmaydı. Çünkü fiziksel olarak çok kötü oyunda.

futureless
02.Şubat.2012, 04:03
Semih'i yorum yapacak kadar izledim sanırım artık , konsantrasyon , pozisyon alma , dayanıklılık ve güç değerlerinde en az +1 almalı bence.

ForCimbom
02.Şubat.2012, 04:14
semih kesinlikle çabuk veya çevik bir futbolcu değil. neresi garip geliyor anlamadım. uzun mesafede biraz daha hızlı ama kısa mesafede o vücuda göre hantal bir futbolcu.

William Rookwood
02.Şubat.2012, 04:17
senin söylediğin hızlanma ile alakalı yoksa semih çevik bir oyuncu bence

Nocna Mora
02.Şubat.2012, 04:30
Balance 13e
Strenght 11e
Pace 12ye
Stamina 13e
Marking 15e
Tackling 15e
Decisions 11e
Creativity 9a
Anticipation 13e

Yaklasık olarak çekilirse bu degerlere özellikler, tam bir Semih profili yanstılır diye düşünüyorum oyuna.

myres
02.Şubat.2012, 14:45
Bence Türkiye'nin en iyi defans oyuncusu.Milli takımda Ömer Toprak'la beraber götürür bizleri şampiyonluklara.Şimdi bu adamdan bu kadar çok şey beklerken onu oyuna kötü yansıtmak olmaz.En azından bir Servet gibi iyi defans yapan oyuncu olmayı hakediyor.Adam sezon başından beri ilk 11'in vazgeçilmezleri arasına girdi.Man.City, Man.Unt ,Real Madrid,Barcelona gelip bu adamı transfer etseler,sonrasında sizce bu adamın profili böylemi kalacak? Yoksa bir puyol kadar bir carvalho kadar gelişecekmi? En azından Ca 150 Pa 180 185 olması gerekir.Abarttınız dersenizde size cevabım sadece 1 en fazla 2 sezon beklemenizdir.Çünkü dünya klasmanında bir klübe gittiğinde profilindeki artış onun gerçek gücünü gösterecektir.Umarım profilinde beklendiği kadar olmasada oynayabilecek kadar,ilk 11de forma giyebilecek kadar iyi bir profil oluşturmuşturda,oyunu açtığımızda profiline bile bakmadan kontratının sona ermesini beklemeyiz Semih'in.

ForCimbom
02.Şubat.2012, 15:05
decisons 6-7 seviyesinde (sezileri o yaştaki bir oyuncuya göre çok iyi olmasına rağmen decisions'ı kötü olduğu için çok yanlış müdahaleler yapabiliyor. alakasız yerlerde faul yapıp kart görebiliyor. veya kritik bir noktada karar hatası yapıp pozisyona neden olabiliyor. bkz erman ın attığı goldeki pozisyon, bkz nobre ile kafa topu pozisyonundaki acemiliği) ,
strength 11-12
bravery 18
aggression 18
positioning 11
anticipation 12-13
acceleration 8-9
agility 11
pace 13
stamina 10-11
concentration 10

Nocna Mora
02.Şubat.2012, 17:21
Bence Türkiye'nin en iyi defans oyuncusu.Milli takımda Ömer Toprak'la beraber götürür bizleri şampiyonluklara.Şimdi bu adamdan bu kadar çok şey beklerken onu oyuna kötü yansıtmak olmaz.En azından bir Servet gibi iyi defans yapan oyuncu olmayı hakediyor.Adam sezon başından beri ilk 11'in vazgeçilmezleri arasına girdi.Man.City, Man.Unt ,Real Madrid,Barcelona gelip bu adamı transfer etseler,sonrasında sizce bu adamın profili böylemi kalacak? Yoksa bir puyol kadar bir carvalho kadar gelişecekmi? En azından Ca 150 Pa 180 185 olması gerekir.Abarttınız dersenizde size cevabım sadece 1 en fazla 2 sezon beklemenizdir.Çünkü dünya klasmanında bir klübe gittiğinde profilindeki artış onun gerçek gücünü gösterecektir.Umarım profilinde beklendiği kadar olmasada oynayabilecek kadar,ilk 11de forma giyebilecek kadar iyi bir profil oluşturmuşturda,oyunu açtığımızda profiline bile bakmadan kontratının sona ermesini beklemeyiz Semih'in.

Katılıyorum. Egemen'le birlikte Türkiye'nin en sağlam defans oyuncusu şu anda Semih. Ve PA olarak -9 alsa kimse neden diyemez ? Bence almalıdır da. Bu adam kendisinden beklenen patlamayı yapamayacak diye korkuluyordu yaşadıgı sakatlıklardan ötürü ama geldi ve kalitesini ispatladı.

Ujifalusi'nin CA'sı 140 (ki bence 143 civarına çekilmelii)
Gökhan Zan 125
Servet 135.

Bu çocuğun CA'sı karşılaştırma yapacaksak eğer Servet'in düşecegini de düşünürsek 130 civarında olmalıdır. Ona göre kesin ve net değişiklikler yapılmalıdır.

Balance 13e
Strenght 11e
Pace 12ye
Stamina 13e
Marking 15e
Tackling 15e
Decisions 11e
Creativity 9a
Natural Fitness ve Bravery 17ye mesela çekilmeli ve kalite farkı konulmalıdır.

Şu an Türk -9 alan tek oyuncu Muhammed sanırım. Aralarında yaş farkıda olsa Semih çok ağır sakatlıklar atlattı. Ve yükselmeye başladı. Nasıl zamanında kimse Mehmet Topal'ın Valencia'ya gidebilecegini düşünmediyse Semih için de durum öyle şu an. Yaklaşık 2-3 sene sonra büyük yabancı bir takıma transfer olacaktır. Eğer ağır bir sakatlık yaşamazsa.

William Rookwood
02.Şubat.2012, 17:30

Katılıyorum. Gerçekten çok iyi bir defans oyuncusu. Ujfalusi ile oynaya oynaya birbirleriyle uyuşmaya başladılar, tarzları birbirine çok benziyor.

Corpus
02.Şubat.2012, 17:38
130-140-150 Ca lar çok erken Semih için. -9 Pa verdiğinizde bu adam 140 ca ile başlarsa ertsesi sene yüksek meblağlarda kendini Barcelona - Man Utd gibi takımlarda ilk 11 oyuncusu olarak bulur.

byariff
02.Şubat.2012, 18:47
-8 pa 130 ca olur diye dusunuyorum semih , cok sakatliklar gecirmesine ragmen yilmadi mucadele etti su andada cok iyi dunki macda mukemmeldi yalniz semihde konsantirasyon sorunu var diye dusunuyorum bazen defansta pas hatasi yapiyor.

Nocna Mora
02.Şubat.2012, 18:59
Konsantrasyon eksikliginden degilde decisions eksikliginden kaynaklanıyor bence. -8 ile -9 ortasında olmalı . Set PA olabilir. 165 mesela. 125-130 CA ile yansıtılabilir..

Prowler84
03.Şubat.2012, 13:34
Konsantrasyon eksikliginden degilde decisions eksikliginden kaynaklanıyor bence. -8 ile -9 ortasında olmalı . Set PA olabilir. 165 mesela. 125-130 CA ile yansıtılabilir..

130 ca için daha erken :) O seviyeye gelecektir ama daha değil ;) 165 pa ise hiç gerçekçi olmaz! Maksimum 150 civarları olabilir. Zaten bu seviye de Türkiye standartlarının oldukça üstünde bir seviye.

Sirius Black
03.Şubat.2012, 19:42
120-125 civarı ca 145-150 civarı pa verilecek sanırım.

comando77
06.Şubat.2012, 02:28
son haftalardaki performansi dusuk bence

europeanconquer
06.Şubat.2012, 02:36
Neye göre ?

byariff
06.Şubat.2012, 02:37
son haftalardaki performansi dusuk bence

bencede serdar kat kat kat iyi

Önder HOCA
06.Şubat.2012, 03:17
egemen 140 serdar kesimal 147 serdar aziz 140 civarı semih kaya o oyunculara yakınmı

europeanconquer
06.Şubat.2012, 03:37
Semih Ca olarak o düzeylere zaten ulaşamaz ama Pa olarak ulaşabilir.

europeanconquer
06.Şubat.2012, 03:37
Ulaşamaz dediğim 12.3 ve FM 13 için

Prowler84
06.Şubat.2012, 12:05
120-125 civarı ca 145-150 civarı pa verilecek sanırım.

Çok fazla kişinin itiraz etmeyeceği makul bir pa verildi :)

William Rookwood
06.Şubat.2012, 19:14
Semih bugu gidişle 150 ca'ya bile ulaşabilir. Antalyaspor maçında bir sağ bekte bi solda bi ortada bir ortasahada heryerde müdehalesi vardı. Sabri'nin açıklarını kapattı gladyatör gibi adeta.

Sirius Black
06.Şubat.2012, 19:54
Çok fazla kişinin itiraz etmeyeceği makul bir pa verildi :)

Merak ettim. :)

Night_Mare17
06.Şubat.2012, 21:03
egemen 140 serdar kesimal 147 serdar aziz 140 civarı semih kaya o oyunculara yakınmı

Serdar Kesimal ve Serdar Aziz'den şu an çok çok daha iyi. Gelecekte artık ne olur bilemiyorum.

Önder HOCA
06.Şubat.2012, 21:14
Serdar Kesimal ve Serdar Aziz'den şu an çok çok daha iyi. Gelecekte artık ne olur bilemiyorum.
mental olarak bence cok gerıde

William Rookwood
06.Şubat.2012, 21:21
Serdar Kesimal'a göre geride evet fakat takdir edersinz ki bu çocuk daha bu sene A takımda oynamaya başladı. Serdar Kesimal 3 yıldır oynuyor

ForsakeN
06.Şubat.2012, 21:29
Tahminim -8 pa verildiği yönünde. Araştırmacıların açıklamalarından bunu çıkardım.

comando77
07.Şubat.2012, 00:44

kusura bakmayin ama herkesin gorusu farkli olabilir ama Aziz ve Kesimal'den iyi mi?

Kesimal'den iyi olmadigi net bir sekilde belli. Serdar'da bir defansi da arayacagin her ozellik var nerdeyse.

Serdar Aziz ise cok iyi bir defansi. Son zamanlarda sag bek'te oynuyor. Eger Bursa'dan ayrilmayi isteseydi suan gs'de olacakti. Buyuk ihtimalle de Semih'i kesecekti

europeanconquer
07.Şubat.2012, 01:04
Serdar Kesimal ve Serdar Aziz isimlerini biz ortaya atmadık.Gelip o isimleri telaffuz eden sensin.Serdar Kesimal'dan kötü olduğu aşikar ama Serdar Aziz kadar iyi bir oyuncu olduğunu düşünüyorum Semih'in.Sana bir soru sormuştum.Son haftalardaki performansı düşük demiştin.Bende neye göre demiştim.Yine soruyorum neye göre ?

europeanconquer
07.Şubat.2012, 01:06
Şimdiden bahsetmiyorum yaklaşık bir ay önce yine aynı tartışma olmuştu.Orada yine Serdar vardı.İkiside..

William Rookwood
07.Şubat.2012, 01:07
kusura bakmayin ama herkesin gorusu farkli olabilir ama Aziz ve Kesimal'den iyi mi?

Kesimal'den iyi olmadigi net bir sekilde belli. Serdar'da bir defansi da arayacagin her ozellik var nerdeyse.

Serdar Aziz ise cok iyi bir defansi. Son zamanlarda sag bek'te oynuyor. Eger Bursa'dan ayrilmayi isteseydi suan gs'de olacakti. Buyuk ihtimalle de Semih'i kesecekti

Fizik ve top kapması iyi değil mesela. İyi oyunculara karşı aksıyor Serdar Kesimal

Corpus
07.Şubat.2012, 04:31
Yamadan sonra yine ilk 11' de Semih' i oynatamayacağız çünkü. Gerçekte decisions özelliği düşük olduğu için zamanlama hataları yapıyor ama bunları ceza sahası dışında yapıyor. Oyunda ise bu özellik her yerde geçerli olduğu için. Gereksiz penaltı yapabilir, kart görebilir. Yine aynı şekilde gol veya goller yememize sebep olabilir. Decisions özelliği bence oyunun en önemli özelliklerinde ilk 5'te bulunuyor. Ancak Semih'te bu maalesef genç olduğundan dolayı düşük.

William Rookwood
07.Şubat.2012, 04:40
Gökhan Zan'dan düşük değil 9 ve ya 10 verilebilir decisions'a . Semih'de eksik gördüğüm özellikler balance, decisions ve decisions. Soğukkanlılık, sezme, azim, jumping, top kapma, pas, cesaret, hırs, profesyonellik, agresiflik onu ön plana çıkaran özellikler. bu özelliklerin yüksek olması lazım

William Rookwood
07.Şubat.2012, 04:53
Kısacassı izlediğim kadarıyla böyle bir profil yaptım

http://i.imgur.com/JxHad.jpg

balance ve decisions semihin en önemli eksiklerinden ikisi. balance 11 şimdilik iyi. ikiside düşük olursa gerçek dışı bir profil olur. sürekli adam kaçırır. dirtnies 14 olduğu için arkadan müdehalerde falan çok kırmızı kart yer saç baş yoldurur oyunda. natural fitness bence 17 olmalı cünkü bu kadar sakatlıktan cıkıpta yola devam eden, her maç üstüne koyan ve performansını her maça çıkaran bir oyuncu.

serkan1520
07.Şubat.2012, 06:25
120 ca 150 pa dan fazlası abartı olur....

Night_Mare17
07.Şubat.2012, 21:28

Serdar'da her özellik var fakat yeterli değil. Çok amatörce oynuyor Serdar'da olan özelliklerin hepsi Semih'de de var ve bence daha soğukkanlı ve daha profesyonel.

myres
08.Şubat.2012, 01:01
semihi çok küçümsüyorsunuz.milli takımda oynayacak.adam türkiyenin en iyi stoperi konumuna gelecek.hatta yolu yarıladı bile.derbi maçlarda çıktı görevini fazlasıyla yaptı.avrupada bu standartlarda bir topçu görseniz hemen derdiniz puyol gibi olur diye.semih barce altyapısından yada bayern altyapısından çıksa acaba profili nasıl olurdu çok merak ediyorum.umarım araştırmacılarımız ilk 11'de rahat oynayabileceği bir profil çıkartmıştır.

William Rookwood
08.Şubat.2012, 01:04
Myres doğru söylüyor gerçekten küçümsenecek gibi değil. O geldiğinden beri 11 maç ne iç sahada ne dış sahada gol yemedik. defansa dinanizm geldi ujfalusi ile birlikte.

Nocna Mora
08.Şubat.2012, 21:54
Yukarıdaki arkadaşa katılıyorum . Semih Galatasaray'da değilde onun ayarında bir Avrupa takımından cıkmıs olsaydı mesela çok yüksek PA ile sürülürdü oyuna. Rahat 160-165 yani. Bu kadar korkak davranmadaki amaç ne anlayamıyorum acıkcası. Araştırmayı evet çok iyi buluyorum fakat genç oyunculara PA verme konusunda sıkıntımız var bence. Tamam CM yapımında hatalar yapıldı İrfan Başaran, Cafercan Aksu abartıldı ama olsun yani hatalardan ders alındı bi kere. Olaya CA açısından bakmamak gerek. Hazırlanacak olan profilde atıyorum Marking 14 oldu diyelim. 160 PA ile bu özelligini 17ye çıkarabilir demektir, cıkaramaz mı ? Rahatça çıkarır ki çıkaracak. Her geçen gün üstüne koyuyor. Kimse sizi öldürmez 165 verdiniz diye. Sonucta tahmin ve tahminlerde çekimserlik beni fazlasıyla üzüyor hele Semih gibi disiplinli bir oyuncu söz konusuysa..

Redrum
08.Şubat.2012, 23:04
Marking'i 17ye çıkması demek dünyanın en iyi oyuncularından olması demek. Bence bu konuda sıkıntılarınız var. Semih Türkiye çapında çok iyi bir oyuncu olacak görüntüsü veriyor. Buna göre davranmak lazım. Evet Bayern'de Badstuber bir sezon oynadı ertesi sene özellikleri muhteşem oldu, adam süper oldu bir anda. Bu olaydan dolayı ben de biraz sinir oluyorum. Ama 160 PA verilmez Semih'e, cidden verilmez.

Nocna Mora
08.Şubat.2012, 23:51
Oyun içinde o PA'ya ulaşması en az 3 sene alacaktır. 3 sene içerisinde Semih'in çok büyük bir klübe gitme olasılıgı bulunuyor. Yani neden olmasın diyorum.

JohnConner
09.Şubat.2012, 03:50
120-125 ca 150 pa verilmesi gerekir diye düşünüyorum

perpetua
09.Şubat.2012, 13:03
120-125 CA'nin konusulmasi su asamada biraz iyimser olmus bence. Her mac yaptigi 1-2 hatayi daha aza indirirse o seviyeleri gorecek potansiyeli var tabii ama hemen simdi o seviyede oldugunu dusunmuyorum.

myres
14.Şubat.2012, 17:25
şu şekildede söyleyebiliriz.potansiyeli yüksek,geleceği parlak bir genç oyuncudan bahsediyoruz burada.milli takımda oynayacak bir oyuncudan bahsediyoruz.büyük ihtimalle ömer toprakla beraber.şimdi bu adam serveti bir anda kesti.serveti türkiye liginde hatta avrupada bazı iyi takımlarda ilk 11e koy rahat istediğin verimi alırsın.semih kayanın 130 ca gibi bir oranı olması ve 155 160 pa olması gerekiyor.servet yanlış hatırlamıyorsam 155 gibi birşeydi.semih servetten daha iyi olduğunu bu sezonki tüm karşılaşmalarda gösterdi.hala bu adamı küçümsemeyelim.ben şundanda eminimki semih bu sene olmasada seneye gs avrupada iş yaptıktan sonra ve semihi diğer avrupa klüpleri izledikten sonra çoğu takımın transfer listesine girecektir.bu potansiyelde bir genç futbolcu dünyada fazla yok.büyük ihtimallede bundan bi 3 4 sene sonra semih türkiyenin en iyi defans oyuncusu olacaktır.o zamanda zaten gsde değil en iyi dünya klüplerinin birisinin defansında yer alacaktır.normalde bir futbolcuyu kolay kolay beğenmeyen birisiyim.en ufak hataları bile gözüme çarpar oyuncuların.ama semihin şu zamana kadar birkaç hata dışında hatası olmadı.olsa dahi çok zor pozisyonlarda takımı kurtararak bunları unutturdu.bu zamana kadar semihin hatasından gs gol yemedi.ufaluji bile kayseri maçında birçok hata yaptı.bunları semih yapsa şuanda burası kaynıyordu.

anlatmakla bitmez şimdi.en iyisi burada kesmek.inşallah beklendiği kadar iyi bir profil yansıtılır.

ReaList
14.Şubat.2012, 17:43
120-125 CA'nin konusulmasi su asamada biraz iyimser olmus bence. Her mac yaptigi 1-2 hatayi daha aza indirirse o seviyeleri gorecek potansiyeli var tabii ama hemen simdi o seviyede oldugunu dusunmuyorum.

Katılıyorum. Galatasaray'ın lider olması veya bir şekil maçları kazanıyor olması, Hücum yönünden iyi olan takımlara Galatasaray'ın ceza alanı içinde verdiği sayısız fırsatları görmezden gelmemize neden olamaz. Kuzguna yavrusu (anka) görünür.

Bir de diğer yorumlara katılmamak elde değil. Avrupa'da genç oyunculara karşı CA-PA verme konusunda biraz bol keseden verme bolluğu mevcut. Ama onların yaptığı bu hataya karşı bizde aynı hatayı yaparak çözemeyiz.

William Rookwood
14.Şubat.2012, 18:18
Eboue gittiğinden beri daha çok açık veriyor defans. Semih sağ bekinde açıklarını kapatıyor. Ben şuana kadar Semih'in Quaresma ve Webo dışında birebirde zorlandığı bir futbolcu görmedim. O oyuncularda zaten üst düzey liglerde oynamış kaliteli topçular. Semih'in o adamlara karşı zorlanması mental eksiklikten kaynaklanıyor. Zaten kimse Semih'in mental özelliklerinin çok iyi olduğunu söylemiyor. Bunun için tecrübe lazım zamanla olur

Nocna Mora
14.Şubat.2012, 19:39

120-125 rahat alır bence. 135-140 için 1-2 hatayı azamiye indirmesi gerekir diye düşünüyorum da bu adam aynı takımda oynayan Gökhan Zan ve Servet'ten iyi performans göstermiyor mu ? Ligin en iyi stoper performansı sayılabilir performansı. O basit hataları hariç. 120'yi zor görür demek fazla acımasızlık gibi geliyor bana...

kral_67
15.Şubat.2012, 20:38
120-125 CA kimlerde var Allah aşkına Semih için mi çok diyorsunuz...
oynanacak ilk milli maçta bu adam Egemen ile birlikte Milli takımın tandemini kuracak...

mkkadi
16.Şubat.2012, 01:50
Son yazılanlardan sonra Semih ile alakalı bazı şeyler yazma gereği hissettim.

-İlk olarak şu ayrımı iyi yapabilmek lazım. Uygulanan oyun planlarına göre bazı oyuncular yıldız olur, bazıları ise kötü gözükür.

Defansı ileri çıkarmadığınız, top yapması da gerekmeyecek bir sistemde, rakibin güçlü forvetini yıldıracak, iyi marke edecek, havadan gelecek topları engelleyecek birisi takımında yıldız olur. Kalli'li dönemde Servet. Sistem değiştikçe Servet'in performansı değişti. Servet kendine bakan birisi üstelik.

Defansın daha ileri çıktığı, daha çok hamle yapacak, top kapması daha önemli olan üstelik top da yapabilen bir sistemde ise Semih daha faydalı olacaktır. Bu CA ve özellikleri ile. (Özelliklerinin belli oranda değiştiğini söyleyebilirim)

Bu Servet'in daha tecrübeli, daha güçlü, hava toplarında daha iyi ve rakibini daha iyi marke eden bir oyuncu olduğunu ve bu özellikleri sağlarsak daha yüksek CA'ya sahip olması gerçeğini değiştirmiyor. Fark artık 130-95 kadar değil tabii ki.

Şunu da eklemek lazım. Henüz A Milli olmamış bir oyuncudan bahsediyoruz. Aynı mevkideki diğer genç arkadaşlarına göre daha az Süper Lig tecrübesine sahip. Ve daha genç. 1 sene sonra onların şu anki yaşına geldiğinde onlardan daha tecrübeli ve daha iyi yerlerde olabilir ama şu anda durum bu.

ReaList
16.Şubat.2012, 17:01
Servet-Gökhan , Semih kıyaslamalarında mkkadi'ye katılıyorum.
Ayrıca Milli Takım için biraz erken konuşmuyoruz ? Bu mevkide Milli Takımda oynamış Ömer Toprak, Egemen Korkmaz, İbrahim Toraman, Serdar Kesimal, Giray Kaçar gibi iyi ve tecrübeli oyuncular mevcut. Ayrıca Ersan Adem Gülüm'ünde iyileştiğini ve form tuttuğunu düşünürsek, Semih Kaya bu haliyle milli takımda banko oynar demek fazla iyimser kaçar. Kendisiyle eş düzey gördüğüm Serdar Aziz'in bile 3 sezonluk Süper Lig tecrübesi ve Avrupa kupaları (Şampiyonlar Ligi, Uefa Avrupa Ligi) birikimi var.

Nocna Mora
16.Şubat.2012, 20:35
Kaçmaz. İbrahim Toraman ve Ersan Gülüm bu şekilde devam ederse ki böyle devam edecektir form grafikleri milli takıma seçilemezler. Semih ve Egemen'in oynayacagı garanti diye düşünüyorum. Ayrıca Servet 130 ise Semih'te 130 olmalıdır. Canlı da izledim ben bu çocugu inanılmaz bir markaj yetenegi çevikligi ve önsezileri var. Hava toplarına gögüsünü koyarak cıkıyor. Balance sayesinde. Bu özellikler dikkate alınmalı. CA tamam da PA sı tartısılmalı bence. 160 net ve iyi bir rakam olacaktır. Daha azı potansiyeli olmayan bir isim olarak gösterir onu. Mehmet Topal'ın yaptıgı sıcramadan daha büyük bir sıcrama yapmasını bekliyorum ben Semih'in.

malpince
16.Şubat.2012, 21:32
Kaçmaz. İbrahim Toraman ve Ersan Gülüm bu şekilde devam ederse ki böyle devam edecektir form grafikleri milli takıma seçilemezler. Semih ve Egemen'in oynayacagı garanti diye düşünüyorum. Ayrıca Servet 130 ise Semih'te 130 olmalıdır. Canlı da izledim ben bu çocugu inanılmaz bir markaj yetenegi çevikligi ve önsezileri var. Hava toplarına gögüsünü koyarak cıkıyor. Balance sayesinde. Bu özellikler dikkate alınmalı. CA tamam da PA sı tartısılmalı bence. 160 net ve iyi bir rakam olacaktır. Daha azı potansiyeli olmayan bir isim olarak gösterir onu. Mehmet Topal'ın yaptıgı sıcramadan daha büyük bir sıcrama yapmasını bekliyorum ben Semih'in.

yanlışınız var. artık egemenle semihin değil ikisi biri bile zor oynar. zaten Ömer Toprak var bir de daha Serdar Kesimal var. bu iki isim zaten Semihin kat kat üstünde oyuncular. Semih bu kadar kolay oynayabilecek olsaydı Okan'ın da Gökhanı ve Sabriyi kesip sağ bek oynaması normal olurdu geçen yılın başlarında. milli takım stoperliği için hele hele garanti olması için çok geliştirmesi lazım kendini semihin.

Nocna Mora
16.Şubat.2012, 21:55
Serdar'dan iyi oldugunu gözlemlerime dayanarak düşünüyorum. Tabii ki Serdar'ın tecrübe faktörü var fakat zaten öyle büyük bir amacı yok milli takımın su an. Denenecek kadrolarda Semih kesinlikle Serdar'dan öncelikli olacaktır. Potansiyeli daha büyük çünkü ve Abdullah Avcı'nın gençleri daha cok sevdiginide biliyoruz. Ömer Toprak hakkında bir bilgim yok fakat yetenekli bir defans oyuncusu oldugunu biliyorum. O yüzden yorum yapmayacagım..

Serdar ile Semih arasında tecrube farkı var. Serdar hava toplarında daha başarılı. Markaj konusunda bişey diyemem. Serdar Ayrıca fizik olarak ve bunu iyi kullanması sayesinde buralarda. . Semih ile serdar arasında en büyük fark birsinin Bursaspor'da diğerinin Galatasaray'da oynaması.

malpince
16.Şubat.2012, 22:03
Serdar'dan iyi oldugunu gözlemlerime dayanarak düşünüyorum. Tabii ki Serdar'ın tecrübe faktörü var fakat zaten öyle büyük bir amacı yok milli takımın su an. Denenecek kadrolarda Semih kesinlikle Serdar'dan öncelikli olacaktır. Potansiyeli daha büyük çünkü ve Abdullah Avcı'nın gençleri daha cok sevdiginide biliyoruz. Ömer Toprak hakkında bir bilgim yok fakat yetenekli bir defans oyuncusu oldugunu biliyorum. O yüzden yorum yapmayacagım..

hırvatistan deplasmanıydı yanlış hatırlamıyorsam, vay be demiştim ömer için.
denenecek kadrolarda zaten semih ilk öncelikli bile olabilir, çünkü yeri garanti futbolcular kullanılmıyor fazla, daha çok aslığı kazanmak isteyen oyuncular oynatılıyor, tıpkı yine deplasmandaki hırvatistan maçı gibi. birçok yedek futbolcu çıkmıştı ilk 11de fena da oynamamışlardı. bence o kadrodan ömer toprak rahatça girebilir 11e. stoperler arası formanın ömer-serdar-egemen 3lüsünde döneceğini düşünüyorum. semih henüz çok ham

Cengo
17.Şubat.2012, 02:37

Serdar, Semih'ten rahatlıkla söylenebilecek şekilde çok daha iyi seviyede şu an. Semih gibi deneyimsiz bir oyuncu oynayamaz, daha fazla oynamaya ve deneyime ihtiyacı var. Milli Takım bir kaç maç iyi oynayan genç oyuncunun hemen seçileceği yer değildir. Semih'i çok fazla büyütmeyin, çok da küçültmeyin. Sadece değerini verin. Aşırı derece abartı duruyor şu yazdığınız. Semih neye göre Serdar'dan daha iyi oyuncu olacak, bunu da açıklamanız gerekli.

Milli Takım'ın stoperleri aşağı yukarı belli:
Ömer Toprak, Serdar Kesimal, Egemen Korkmaz, Serdar Aziz.
Rotasyon ise Gökhan Zan.

BaGa TaRKaN
17.Şubat.2012, 02:39
Gençlerdeki Aykut Bile Semih'ten Çok Önde

William Rookwood
17.Şubat.2012, 02:44
Bu yorumlara bakarak pek Galatasaray maçını izlediğinizi sanmıyorum açıkcası. Ya izliyorsunuz objektif olamıyorsunuz ya da izlemeyip kulaktan dolma bilgilerle yazıyorsunuz. Serdar, 3 yıl oynamasına karşın fizik gücü hiç iyi değil. İyi forvetlere karşı çok zorlanıyor. En basitinden Karabük maçında bile kaç tane adam kaçırdı. Markaj konusunda yeteneği yok. Bana göre Serdar ortalama bir oyuncu. Kat kat daha iyi denecek kadarda bir istatistliği yok şuana kadar. En azından bu sene ki Fenerbahçe'de oynadığı maçlara göre söyleyebilirim bunu.

osmannuriguzel
17.Şubat.2012, 08:58
Bu yorumlara bakarak pek Galatasaray maçını izlediğinizi sanmıyorum açıkcası. Ya izliyorsunuz objektif olamıyorsunuz ya da izlemeyip kulaktan dolma bilgilerle yazıyorsunuz. Serdar, 3 yıl oynamasına karşın fizik gücü hiç iyi değil. İyi forvetlere karşı çok zorlanıyor. En basitinden Karabük maçında bile kaç tane adam kaçırdı. Markaj konusunda yeteneği yok. Bana göre Serdar ortalama bir oyuncu. Kat kat daha iyi denecek kadarda bir istatistliği yok şuana kadar. En azından bu sene ki Fenerbahçe'de oynadığı maçlara göre söyleyebilirim bunu.

+1 . Diğer sayılan oyuncuların ilk defa ilk onbir oynadıkları takımları ve yılı Semih'in bu sezonki maçlarıyla yan yana koysan gülersin diğerlerine. Ligteki bütün maçları izleyen biri olarak Serdar Aziz'den başka kimseyle kapışmaz yetenek olarak. Ömer Toprak izlemedim oyunda iyi diye abartmayayım şimdi onu da.

kalemci
17.Şubat.2012, 10:51
Ama Serdar Aziz'in yanında bi Ujfa yok. Ujfa da tartışmasız ligin en iyi 2-3 savunma oyuncusundan birisi. Savunmada tipik lider. Geçen sene Ersan örneği var. Sakatlanana kadar en formda stoperdi ligde ama bu kadar artış onda bile istenmemişti. Bende Cengiz Abi'ye katılıyorum. Ne çok abartmak ne çok küçümsemek lazım. Hakkı neyse o. İnşallah bu performansını gelecek seneye de yayar ve milli takımımız yıllarca stoper sorunu yaşamaz.

Nocna Mora
17.Şubat.2012, 19:29

Bu yoruma bende katılıyorum. Rakip takımlar Galatasaray'a karsı atak yapmıyor gibi konusuyorsunuz lider diye. Yapıyorlar ve savunmayı izliyoruz. Ujifalusi olmadıgı zaman da oldugu zaman da Semih çok iyi müdahaleler yapıyor. Diger söylenen Serdar Kesimal gibi oyuncuların yaptıkları hataları çok sık görüyoruz ki bekler acısından Fenerbahçe daha iyi durumda. Ataklar aynı stoperler farklı. Ve fark ortaya çıkıyor bu şekilde. Siz çok kücümsüyorsunuz ben abartmıyorum Semih'i.

Önder HOCA
17.Şubat.2012, 20:05
Bu yoruma bende katılıyorum. Rakip takımlar Galatasaray'a karsı atak yapmıyor gibi konusuyorsunuz lider diye. Yapıyorlar ve savunmayı izliyoruz. Ujifalusi olmadıgı zaman da oldugu zaman da Semih çok iyi müdahaleler yapıyor. Diger söylenen Serdar Kesimal gibi oyuncuların yaptıkları hataları çok sık görüyoruz ki bekler acısından Fenerbahçe daha iyi durumda. Ataklar aynı stoperler farklı. Ve fark ortaya çıkıyor bu şekilde. Siz çok kücümsüyorsunuz ben abartmıyorum Semih'i.

illa karşılaştırıcaksan sızın orta sahada oynayan adamların kalıtesıne bak bıde bızdekılere bak bızde emre olmayınca orta saha dıye bısey kalmıyor takım ılerı cıkamıyor kı bıde yanında crıstıan onuyor kac haftadır da emre yok rakıp bızım orta saha ve defans arasında cok bosluk buluyor pek gs macı ızlemem ama fb dekı durum bu defansın cok kotu oldugundan degılde orta sahanın baskı kuramamamasından kaynaklanan sorunlar

malpince
17.Şubat.2012, 21:11

serdarın fiziği semihten her türlü iyidir.

William Rookwood
17.Şubat.2012, 23:00
serdarın fiziği semihten her türlü iyidir.

Tamam iyi ama 3 yıl oynayan biri için iyi değil demek istedim orada

Nocna Mora
18.Şubat.2012, 02:03
Bugünkü mactada girdigi hava topu mücadelelerinin %80'ini kazandı.

Bence bir defans oyuncusunu takıma göre degerlendirmek yanlıs. Sonucta Fenerbahçe'ye yapılan atakta aynı Galatasaray'a yapılan da. Orta geldikten sonra ceza sahasına müdahale karşılaştırsan da ne bileyim 2ye 2 olan bir pozisyonu karsılastırsan da arapasları kesmeyi karsılastırsanda olur yani. Serdar Yobo ile Uji Semih arasında cok ucurum yok dısardan bakınca. Ve bana soracak olursanız Semih Serdar'dan iyi performans sergiliyor . Cok daha da basarılı.

JohnConner
18.Şubat.2012, 16:34
semih ve serdar aziz potansiyel olarak birbirlerine yakın futbolcular hatta serdar azizi kesimal yerine fb ye koysan daha iyi oynar ve uzun vadede daha başarılı olur semih e gelecek olursak içlerinde en yeteneklisi o bunu kabul etmemek haksızlık olur 20 maçtır izliyorz adamı istikrarıda yakaladı tek eksiği tecrübe sezon sonuna kadar o eksiğinide büyük ölçüde kapatıcaktır bütün sezon galatasarayda savunmanın göbeğinde oynamak kolay iş değil ki bence kötü oynadığı maç bile yok

Sirius Black
18.Şubat.2012, 20:26
Semih aralarındaki en yetenekli isim ama bazı mental eksiklikler onu biraz geriye koyuyor diğerlerinden ama Serdar Aziz, Aykut Demir gibi isimlerden daha iyi bence. Serdar Kesimal'ın ise tecrübe eksikliği dolayısıyla gerisinde şu an ama çok önüne geçebilecek bir potansiyeli var.

zemlinskis
21.Şubat.2012, 11:46
Heading ve Jumping özellikleri 1 er artırılabilir. Onun dışında yerinde bir profil olmuş .

Alicanfmfan
21.Şubat.2012, 16:59
Dikkat edilmesi gereken bir nokta var yediğimiz gollerin 5-6 tanesinde net olarak Semih'in bireysel olarak pozisyon,zamanlama ve markaj konusundaki hataları var.

Alicanfmfan
21.Şubat.2012, 17:06
Şunuda ekliyeyim , Semih hata yapa yapa gelişecektir tabi ki , şuanda bile o hataları Servet yapacağına Semih yapsın derim.Gelişimie açık bir stoper inşallah dahada iyi yerlere gelecektir.

Kıyaslamaya gelirsek bence Semih , Egemen'i yada Kesimal'ı direk kesemez Milli takımdan kaldı ki Ö.Toprak ve S.Aziz'de cabası.Ama hepsinden iyi olmasını gönül ister.

kalemci
22.Şubat.2012, 00:45
Bence Alican olayı çok güzel özetlemiş aynı zamanda tarafsız da bakması cabası.

europeanconquer
22.Şubat.2012, 01:27
Genç futbolcuları küçümseye küçümseye bu hale gelmedikmi.Öz güvenlerini kırmadıkmı.Yine devam edelim.Semih'in hatalarını normal bir defans oyuncusu her sene yapıyor ve 27 haftada 19 gol yediysek bu başarının büyük kısmı Semih'indir.Bu sezon bu sevilerde oynayan Ujfa ve Semih'den başka bir stoper göremiyorum ben.Neyse Semih hakkında bundan sonra yorum yapmayacağım.Sahada neler olup bittiğini Semih gösteriyor herkese.

kalemci
22.Şubat.2012, 01:34
Oğuzhan o zaman Galatasaray'dan başka takımı izlemiyorsun derim, ayrıca Semih'in yanında lider Ujfa olmasaydı da Servet olsaydı bireysel başarıya yıkmak anlamsız, Ujfa, Semih, Hakan Balta ve oyunu 2 yönlüde oynayan Selçuk ve Melo'nun başarısı bu 19 gol.

comando77
22.Şubat.2012, 13:03
Şunuda ekliyeyim , Semih hata yapa yapa gelişecektir tabi ki , şuanda bile o hataları Servet yapacağına Semih yapsın derim.Gelişimie açık bir stoper inşallah dahada iyi yerlere gelecektir.

Kıyaslamaya gelirsek bence Semih , Egemen'i yada Kesimal'ı direk kesemez Milli takımdan kaldı ki Ö.Toprak ve S.Aziz'de cabası.Ama hepsinden iyi olmasını gönül ister.

net bir sekilde dogrulari yazmissin.

Semih'i herkes dogrularini gorerek izliyor, yanlis hareketine hic bakmiyorlar.

ama yine de senin dedigin gibi Servet, Gokhan Zan gibi oynyacagina gencler oynasin

Milli takima bunlar cagirilacagina Semih cagirilsin

myres
22.Şubat.2012, 19:59
semihi küçümsüyorsunuz siz.milli takımda banko oynayacak.bunu sizlerde göreceksiniz.gsde fazla izleyemeyeceksiniz çünkü büyük ihtimalle 2 seneye kalmaz avrupaya gidecektir.gerçek profili o zaman görürüz.ömer toprak kadar iyi profil çıkar o zaman.

byariff
22.Şubat.2012, 20:12
Boyle Devam Ederse 3 yil icinde avrupaya gider.

Nocna Mora
22.Şubat.2012, 21:55
Oğuzhan o zaman Galatasaray'dan başka takımı izlemiyorsun derim, ayrıca Semih'in yanında lider Ujfa olmasaydı da Servet olsaydı bireysel başarıya yıkmak anlamsız, Ujfa, Semih, Hakan Balta ve oyunu 2 yönlüde oynayan Selçuk ve Melo'nun başarısı bu 19 gol.

Benim anlayamadıgım olay su. Selçukla Melo ile ne alakası var. Yahu Fenerbahçe'ye Beşiktaş'a olan atak ile Galatasaray'a olan atak arasında ne fark var. kontr-ataklarda mesela takım iyi ondan öyle oldu diyebilirmisiniz Semih'in yaptıkları için ? Ya da hava toplarındaki başarısında Melo'nun mu etkisi var ? Bana sacmalık olarak geliyor söylediginiz şeyler. Serdar Kesimal daha Gekas'ı tutamıyorken Semih Beşiktaş derbisinde hatırlamıyorum tribünde olmama ragmen fakat tuttugu adama top oynatmamıstı adeta. Geçen maç ne Nobre'ye ne de yanındaki adama top vermedi havadan.

Bir savunma oyuncusunun takım başarısına göre profile sahip olması gerekiyormus gibi yapılan yorumlar bana sacma geliyor kimse kusura bakmasın ama. Ben fanatik degilim. Futbol izleyicisiyim ve abarttıgımı da düşünmüyorum Semih'i. İlla karşılaştırma yapacaksak eğer Semih'in forma giydigi dönemde iki takımın savunma 4lüsünü karsılastıralım derim.

Serdar Kesimal'in yanında ki Yobo'nun Ujifalusi den eksik kalır yanı yok. Uji ne kadar yerde iyiyse Yobo'da o kadar iyi havadan.
Gökhan Gönül - Sabri ? GG tabii ki de Sabri'den 10 kat daha iyi bir oyuncu.
Hakan Balta - Ziegler eşit.

Bu durumda Fenerbahçe'nin savunması çok daha iyi. Maç kaybediyor olabilirler fakat bakılması gerekenler verdikleri pozisyonlardır. Bir maç boyunca inanılmaz kötü oynamıs bile olsalar degerlendirilmesi gereken savunmadır. Atak aynı atak çünkü. Fener 20-0 önde olsa bile o macta pozisyon verdiginde atak aynı ataktır. Ve ben buna baglı kalarak karsılastırdıgım zaman TSL'de oynayan en iyi 2. yerli stoperin Semih oldugunu düşünüyorum.

Ayrıca böyle devam ederse 2-3 sene içinde Avrupa'ya gidecegini bende düşünüyorum.

kalemci
22.Şubat.2012, 22:08
Öyle bi lanse etmişsin ki sanki Semih'e kötü oynuyor, iş çıkmaz demişim. Benim bahsettiğim genelde Galatasaraylılar dışında tüm spor kamuoyunun bahsettiği birşey. Serdar-Gekas meselesine gelirsek senin mantığına göre Barca'nın puan kaybettiği maçlarda Messi'yi tutabilenler dünyada ki en iyi stoperler. Yada ilerde bir gün Semih adı sanı duyulmamış birine karşı hata yaparsa onu bile tutamadı mı diyeceksin. Zaten Galatarasay araştırmacısı da hakettiğini vermiştir verecektir. İnşallah Semih'te bu yükselişini her geçen gün arttırmaya devam eder ve ülkemizde ki en iyi stoper olur Avrupa'da bizi temsil eder.

Şuana kadar hep aynı hataya düştük olmadan oldu dedik, Semih kadar kimler geçti ülkemizden. O yüzden zamana bırakmak, Avrupa maçlarında ki ve Milli takımda ki performansını da izlemek önemli diye düşünüyorum.

perpetua
22.Şubat.2012, 22:22
Bu durumda Fenerbahçe'nin savunması çok daha iyi. Maç kaybediyor olabilirler fakat bakılması gerekenler verdikleri pozisyonlardır. Bir maç boyunca inanılmaz kötü oynamıs bile olsalar degerlendirilmesi gereken savunmadır. Atak aynı atak çünkü. Fener 20-0 önde olsa bile o macta pozisyon verdiginde atak aynı ataktır. Ve ben buna baglı kalarak karsılastırdıgım zaman TSL'de oynayan en iyi 2. yerli stoperin Semih oldugunu düşünüyorum.

Ayrıca böyle devam ederse 2-3 sene içinde Avrupa'ya gidecegini bende düşünüyorum.

Fenerbahce'nin savunma oyunculari bireysel olarak daha iyi olabilir ama Galatasaray su anda ligin en az hucum yapilabilen takimi. Bunda da hemen hemen surekli sahada savunma gorevlerinden kacinmayan 9 veya 10 oyuncu (kaleci haric) ile oynamasinin katkisi var. Baros oynadigi zaman biraz dalga geciyor ama o olmadigi zaman takim 10 kisi savunma yapiyor. Rakip iyice hirpalanarak Galatasaray savunmasina geliyor.

Fenerbahce'de bu sayi 6-7 kisi (Stoch/Dia, Alex, Sow eksik, bakis aciniza gore Christian da eklenebilir). Besiktas'ta da bu sayi 7 veya 6 (Quaresma, Almeida, Simao ve bakis aciniza gore Fernandes/Ismail/Cenk).

Bu nedenle de hem Fenerbahce, hem de Besiktas'in ozellikle merkez savunma oyuncularinin tasimak zorunda oldugu yuk, Galatasaray'a oranla daha yuksek. Semih veya baska bir oyuncu hata yapsa da onun hatasini kapatmak icin mucadele eden oyuncular var sahada. Semih eger gecen yil ilk 11 oynuyor olsaydi, buyuk ihtimalle tipki baska oyunculara oldugu gibi (mesela Hakan Balta) gunah kecisi ilan edilmisti.

Evet Semih kendisine verilen gorevleri gayet iyi yapiyor ama o kadar. Savunmanin lideri olacak, savunmayi toparlayacak bir oyuncu degil henuz. Umarim Servet'in yolundan gitmez ve o lider olur.

Nocna Mora
23.Şubat.2012, 00:25
Eminim ki hakettigi verilecektir, herkesin bildigi gibi eksikleri de mental. Buna kimsenin şüphesi yok ama performans olarak bakarsak eğer en iyilerden oldugunu düşünüyorum. Bire birlerde, hava toplarında gercekten de cok ama cok iyi. Bireysel performans olarak. Takım etkisi konusundaki acıklamalarınızdan sonra belki 2. olmadıgını fakat ilk 5te oldugunu söyleyebiliriz ki böylesi daha bir orta nokta olacaktır diye düşünüyorum.

Benim kızdıgım nokta Semih'in bireysel performansının ne olursa olsun takım performansına baglanması ve abartılmaması gerektigi söylenmesi. Abartılsın diyen yok. Zaten hakettigini vermede araştırma şefi Ömer abinin üstüne kimseyi tanımam ben. Tek istedigim takım iyi ondan öyle oynuyor denmemesi.

Kalemci hocamızın dedigine de katılıyorum iş taktikte bitiyor tabii ki de Messi'yi oynatmayan stoper dünyanın en iyisi degildir ama ülkemizde çogu defansın yedigi atak birbirine benziyor. En azından %90'ı aynı atakların bu nedenle bir çok pozisyonda farklı takımların savunma oyuncularını karsılastırmak daha kolay ve yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Ayrıca cevaplar için teşekkür ediyorum. Merakla bekliyorum yeni yamayı..

perpetua
23.Şubat.2012, 02:17
Benim kızdıgım nokta Semih'in bireysel performansının ne olursa olsun takım performansına baglanması ve abartılmaması gerektigi söylenmesi. Abartılsın diyen yok. Zaten hakettigini vermede araştırma şefi Ömer abinin üstüne kimseyi tanımam ben. Tek istedigim takım iyi ondan öyle oynuyor denmemesi.

Bunda kizacak bir sey yok. Semih topu topu yarim sezon oynadi simdiye kadar. Hep birlikte daha cok izledikce daha iyi degerlendirebilecegiz elbete.

Semih alt yapidayken savunma oynamayi bilen bir oyuncu oldugu belliydi ama fiziksel olarak nasil donecegi cok buyuk soru isaretiydi.

Cok hizli bir stoper mi Semih. Degil. Cok guclu bir stoper mi? O da degil.

Oyunu okumasi, soguk kanliligi, markaji, hamleleri ortalamanin ustunde mi? Gozupek mi? Bence oyle. Ama bu ozellikler hiz ve guc (hatta dayaniklilik) ile birlesmeden cok da yuceltmemek lazim bence Semih'i. Hizin cok gelisemeyecegini kabul edersek, ihtiyaci olan tecrube. Oyunu daha erken okumasi, daha cabuk sezmesi, daha iyi karar vermesi vs.

Mesela Serdar Aziz su anda fiziginin kendisine verdigi cabuklukla iyi oynuyor. Ama zamanla kendisini donusturmesi ve hamle yapan stoper olmaktan cikip oyunu iyi okuyan stoper haline gelmesi gerekli. Bunu yapamazsa oldugu yerde kalir. Ote yandan ben Semih'in bu ozelliklerini daha fazla gelistirecegini dusunuyorum cunku zaten bu ozellikleri sayesinde oynuyor.

Serdar Kesimal top kullanma ve soguk kanlilik becerisine sahip ama bence onun da pozisyonlari daha iyi okumasi ve daha dogru kararlar vermesi gerekli. Bir de duygusal bir oyuncu oldugu hissi var bende. Bu bazen avantaj, bazen de handikap olabilir Serdar icin.

JohnConner
23.Şubat.2012, 23:28
sizinde dediğiniz gibi semih kaya daha farklı türde yetenekleri olan bir stoper,aslında bu yüzden potansiyelinin serdar aziz ve serdar kesimaldan daha yüksek olduğunu düşünüyorum kendini geliştirmeye daha açık bir futbolcu dersem kendimi daha iyi ifade etmiş olurum

mpaker66
25.Şubat.2012, 14:49
semih için bende katılıyorum.Hız 12 hızlanma ve güç 13 olabilir.Ama semih'e çeviklik verilebilir biraz.14 gibi.Çünkü çevik harekletleri var.Dayanıklılık konusunda 15 olabilir.Markaj 13-14.Top kapma 14 kafa 12 pas 11 olabilir.Çalışma azmi 16 olabilir.
Sadece benim fikirlerim bunlar. :)

Nocna Mora
26.Şubat.2012, 23:06
Yaşadığı tek sorun hızlanma sorunu bence. Önsezileri iyi fakat hızlanma sorunu nedeniyle iyi pozisyon alamıyor. Jumping, Balance ve Natural Fitness en çok gözden geçirilmesi gereken fiziksel özellikler bence.

byariff
26.Şubat.2012, 23:18
Kisa mesafede iyi hizlaniyor semih benim gozlemledigim kadariyla onsezi alma iyi evet

Nocna Mora
27.Şubat.2012, 00:53
Bugünkü maçta pek öyle görünmedi benim gözüme diğer maclardan farklı olarak. Bilemiyorum.

nannar
27.Şubat.2012, 01:12
Adam bu sezon Ujfalusi ile birlikte savunmada taş gibi yahu :) elbette oyuna da yansıyacaktır,yansımalıdır... Cesaret,kararlılık,ön sezi,yükselme,çalışkanlık gibi özellikleri bence çok ön planda.