PDA

View Full Version : [12.0.0] Alex De Souza

MeMo
19.Ekim.2011, 23:01
http://dosya.turksportal.net/research/2012/Fenerbahce_Alex.jpg

Profili paylaşabilir misiniz ?

murat taşlı
20.Ekim.2011, 12:07
hızlanması düşük olmuş bence.Bu hafta i.kaş a aldırdığı kart bunu gösteriyor zaten.

Jaswege
20.Ekim.2011, 22:42
Hakikaten ya. Demoda değerleri 8-8 gördüğümden beri üzülüyorum ve dikkat ediyorum maçlarda. Alex bu değeri gerçekten haketmiyor ? 10-11 civarı birşey bekliyordum. Koşmasa yavaşta olsa topu aldımı durduramıyorlar.

Klavooz
20.Ekim.2011, 23:26
Alex koşmuyor tamam eyvallah ama 8-8 değil

onu en azından bi 10-10 yapmalısınız... göz var nizam var

Batuhandemirel
20.Ekim.2011, 23:44
gecen fm serilerindeki gibi cabuk dusuyorsa fiziksel ozellikler fenerbli arkadaslar zor kullanir alexi

Redrum
21.Ekim.2011, 01:22
Alex koşmuyor tamam eyvallah ama 8-8 değil

onu en azından bi 10-10 yapmalısınız... göz var nizam var
Ayrıyetten Alex gayet çevik bir oyuncu bence.

Cengo
21.Ekim.2011, 01:27
gecen fm serilerindeki gibi cabuk dusuyorsa fiziksel ozellikler fenerbli arkadaslar zor kullanir alexi

Professionalism: 20 yalnız dikkat ederseniz. Hızlı bir düşüş görebileceğinizi sanmıyorum, 20 vermiş olmama rağmen hızlı düşüş gerçekleşiyor ise oyunun yapısından dolayı olacaktır.

Ayrıyetten Alex gayet çevik bir oyuncu bence.

Alex çabuk, çevik ve hızlı bir oyuncu değil maalesef. Bu özelliklerin olması halinde world class bir oyuncu profiline yaklaşacaktır. Alex eskisine göre daha tempolu oynuyor görünebilir, önde pres ile daha fazla topla buluşması ve takım savunmasına yardımcı olmak için pek yeterli olmasa da alan tutmak için biraz çaba sarfetmesi (teamwork'ü 13'e yükselttik bu sebepten ötürü) daha tempolu gösterdi. Lakin eskisinden daha da yavaşladığını düşünüyorum, oyunun zeka tarafını mükemmel oynadığı için oynatıyor, oynuyor, zevk alıyor.

murat taşlı
21.Ekim.2011, 10:47
Alex çabuk, çevik ve hızlı bir oyuncu değil maalesef. Alex hızlı değil ama ilk harekenmeyi çabuk yapabiliyor bunu her zaman kullamasa bile bu var Alex de İ.Kaş ın hız ve hızlanması kaç bilmiyorum ama o pozizyonu örnek verebilirim size.

ForsakeN
21.Ekim.2011, 12:15
Alex çabuk, çevik ve hızlı bir oyuncu değil maalesef. Alex hızlı değil ama ilk harekenmeyi çabuk yapabiliyor bunu her zaman kullamasa bile bu var Alex de İ.Kaş ın hız ve hızlanması kaç bilmiyorum ama o pozizyonu örnek verebilirim size.

Alex'in verilen zihinsal ve teknik özelliklerinden sonra hız hızlanmada da artışa gidilirse abartı bir oyuncu olur.Bence gayet doğru verilmiş özellikler.Concentration yüksek olabilirdi belki.

Ki Alex maç boyunca en fazla topla birlikte 1-2 pozisyonda depar atar. İbrahim Kaş'ın pozisyonunda da geçemeyeceği açıktı zaten

murat taşlı
21.Ekim.2011, 14:24
Alex'in verilen zihinsal ve teknik özelliklerinden sonra hız hızlanmada da artışa gidilirse abartı bir oyuncu olur.Bence gayet doğru verilmiş özellikler.Concentration yüksek olabilirdi belki.

Ki Alex maç boyunca en fazla topla birlikte 1-2 pozisyonda depar atar. İbrahim Kaş'ın pozisyonunda da geçemeyeceği açıktı zaten
maçboyu kaç depar attığı önemli değil ,İ .Kaş ın pozisyonunda geçmişti zaten geçemeyeceği demişsin .

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
28.Ekim.2011, 17:55
Agility ve Natural Fitness'ı az buldum. 13 olabilir bence.

urugakhina
30.Ekim.2011, 02:54
c. ronaldodan daha ıyı frikik kullanıyor, daha ıyı pas yapıyor, daha yaratıcı gıbı ozellıkler yapılmıs. bunda bır yanlıslık yok mu?

BleedingMoon
30.Ekim.2011, 04:02
sportmenlik neden 10?

Alexi Lalas
30.Ekim.2011, 10:58
c. ronaldodan daha ıyı frikik kullanıyor, daha ıyı pas yapıyor, daha yaratıcı gıbı ozellıkler yapılmıs. bunda bır yanlıslık yok mu?

Yok.

Acc ve stamina +1 olabilir.

sportmenlik neden 10?

Kaç olması gerekiyor?

KanaKe
30.Ekim.2011, 12:16

oyunda adam zaten tamamen silik sezonda attirabilirseniz en fazla 10 gol 10 asist yapiyor.

eng1n
30.Ekim.2011, 12:20

Alex Ronaldo'dan daha iyi pas atıyor ve daha yaratıcı bence.

ForsakeN
30.Ekim.2011, 12:30

Bir de Ronaldo ile Alex'in diğer özelliklerini kıyaslayın. Veya hiç olmadı CA'larına bakın :)

sui generis
30.Ekim.2011, 13:32
2.sezonun başında Alex e baktım. CA sı 120 ye düşmüş. asistan menajerim bana sezer i oynat diyor. hatta o mevkide 2. oyuncu olarak Emre yi gösteriyor. 3. olarak Alex i ... geçen serilerde de hep böyleydi. 2.yıldan itibaren Alex ölüyor. artık bir çare bulunsun buna..

KanaKe
30.Ekim.2011, 13:42
2.sezonun başında Alex e baktım. CA sı 120 ye düşmüş. asistan menajerim bana sezer i oynat diyor. hatta o mevkide 2. oyuncu olarak Emre yi gösteriyor. 3. olarak Alex i ... geçen serilerde de hep böyleydi. 2.yıldan itibaren Alex ölüyor. artık bir çare bulunsun buna..

ne caresi bulunacak adam seneye futbolu birakacak artik yasi 35 e gelmis :) alex icin cok gec kalindi nedense her seride silik bir alex vardi oyunda bu seride de aynen devam ediyor.

Han12
30.Ekim.2011, 14:07
bence de acc artı 1 hızlanması biraz daha yüksek olabilir ama cengiz i en çok yoran adamın belki de alex olduğunu düşünüyorum çünkü gerçek hayattaki insanüstü performansı bir türlü oyunda gösteremiyor...

futureless
30.Ekim.2011, 14:13
Sanılanın aksine 13 gol 25 asistle oynadı kariyerde.Ama strength bir sezon sonunda 11'den 7 'ye düştü.

Determination , Team Work , Acceleration , Stamina ; birer değer artabilir.

Gncl1905
30.Ekim.2011, 14:14

Bu oyundan dolayı, 32 yaşını geçtiği gibi oyun düşürüyor yapacak birşey yok.O yüzden 28 yaş üstü oyuncu pek almıyorum :)

Cengo
30.Ekim.2011, 18:53
Bu oyundan dolayı, 32 yaşını geçtiği gibi oyun düşürüyor yapacak birşey yok.O yüzden 28 yaş üstü oyuncu pek almıyorum :)

Professionalism 20 yapmıştım, olabilecek herhangi bir düşüş tamamen oyunun mantığından ötürüdür. Data girişi açısından yapılabilecek herhangi bir çözüm yok, ilerleyen yaşlarda oyunun mantığı fiziği düşürerek mentali yükselmektir genellikle.

saboje
02.Kasım.2011, 17:33
alex omuz omuza mücadelerde çok güçlü bir oyuncu bence, bir çok oyuncuya oranla daha kalın kollara sahip ve bence bu sebepten kimsenin kendisinden beklemediği şekilde güçlü bir oyuncu... ben omuz omuza oynarken hiç yıkıldığını hatırlamıyorum alex'in... sezon başı orduspor maçında boşta kalan bir topa yalçın'la birlikte koştular, yalçın alex'i dağıtmak için sert bir omuz attı ama dağılan kendisi oldu... buna benzer bir çok pozisyon sayabilirim... bu yüzden strenght değeri en az 2 puan daha fazla olabilirdi bence... 11 çok az olmuş...

Redrum
02.Kasım.2011, 21:14
alex omuz omuza mücadelerde çok güçlü bir oyuncu bence, bir çok oyuncuya oranla daha kalın kollara sahip ve bence bu sebepten kimsenin kendisinden beklemediği şekilde güçlü bir oyuncu... ben omuz omuza oynarken hiç yıkıldığını hatırlamıyorum alex'in... sezon başı orduspor maçında boşta kalan bir topa yalçın'la birlikte koştular, yalçın alex'i dağıtmak için sert bir omuz attı ama dağılan kendisi oldu... buna benzer bir çok pozisyon sayabilirim... bu yüzden strenght değeri en az 2 puan daha fazla olabilirdi bence... 11 çok az olmuş...

Alex çok mükemmel olmasın diye fiziksel özelliklerini bence çok düşük yapmışlar.. Ama bu fiziksel özellikler gerçeği yansıtmıyor bence. Gerekirse tekniksel özelliklerinden biraz kısılsın ama fiziksel özellikleri doğru yapılsın diye düşünüyorum.

sui generis
02.Kasım.2011, 21:22
Alex çok mükemmel olmasın diye fiziksel özelliklerini bence çok düşük yapmışlar.. Ama bu fiziksel özellikler gerçeği yansıtmıyor bence. Gerekirse tekniksel özelliklerinden biraz kısılsın ama fiziksel özellikleri doğru yapılsın diye düşünüyorum.

Bende bunu düşünüyorum. CA si artmasın diye böyle oluyor. Onun yerine bitiriciligi, frikiği vs. Düşsün fiziksel i bu kadar berbat olmasın.

Redrum
02.Kasım.2011, 23:27
Bitiricilik 2, korner ve frikik 1er düşse, acc +2 agility, pace, stamina +1 yapılsa bence çok da yanlış olmaz.

Cengo
03.Kasım.2011, 11:38
Bitiricilik 2, korner ve frikik 1er düşse, acc +2 agility, pace, stamina +1 yapılsa bence çok da yanlış olmaz.

Finishing ve Corners'ın düşmesi için hiçbir sebep yok.

sui generis
03.Kasım.2011, 13:18
Finishing ve Corners'ın düşmesi için hiçbir sebep yok.

evet aslında yok. ama Alex'in oyunda oynanabilir düzeyde olması için fiziksel özelliklerinin artması gerekiyor heralde tek çare bu. CA sının artmasından yana değilseniz tekniksel özelliklerden düşürüp fiziksel özelliklere vermek düşünülebilir.

perpetua
03.Kasım.2011, 13:45
evet aslında yok. ama Alex'in oyunda oynanabilir düzeyde olması için fiziksel özelliklerinin artması gerekiyor heralde tek çare bu. CA sının artmasından yana değilseniz tekniksel özelliklerden düşürüp fiziksel özelliklere vermek düşünülebilir.

Oynanabilir duzey nedir tam olarak?

Alex ozel bir futbolcu. Ozel bir futbolcu oldugu icin de ona sahada ozel gorevler vermek gerekli. FM'i zevkli yapan, oyuncunun yapabilecekleri ve yapamayacaklarini belirleyip ona gore sahada gorev vermek ve basarili olmasini saglamaya calismak.

sui generis
03.Kasım.2011, 14:09
Oynanabilir duzey nedir tam olarak?

Alex ozel bir futbolcu. Ozel bir futbolcu oldugu icin de ona sahada ozel gorevler vermek gerekli. FM'i zevkli yapan, oyuncunun yapabilecekleri ve yapamayacaklarini belirleyip ona gore sahada gorev vermek ve basarili olmasini saglamaya calismak.

ilk sezon gayet iyi oynuyor zaten. ama 2.sezon aldığım oyuncuların bir CA sına bakayım dedim. Alex'i 120 olarak gördüm. sonra bir team report alayım dedim. en iyi AMC olarak Sezer Öztürk, 2.Emre yi 3.Alex 'i gösterdi. bundan bahsediyorum. 2. yılda oyundan kopuyor Alex. takıma tek katkısı duran toplar oluyor. şimdi adam 35 ine geliyor normal diyeceksiniz. ama bu adam her seride böyleydi. hep söylüyordum. 2.yılında bu adam çöküyor diye. ama geçen sene Alex'i gördük neler yaptığını..

Sheriff
03.Kasım.2011, 14:18
Alex'ten pres yapmasını beklerseniz çabuk yorulur 90 dakikayı çıkaramaz büyük olasılıkla, ikili mücadelelerde zaten çok kolay kaptırmıyor topları. Aslında fiziksel özellikleri yerinde gibi geliyor banada. Benim kariyerimde de Alex'in istatistikleri mükemmel. 2. sezon sonuna kadar faydalı olur diye tahmin ediyorum ama okadar hızlı bir düşüş olduysa çokta normal değil.

lakin1907
03.Kasım.2011, 14:51
Konsantrasyon çok düşük olmuş en azından 10 gibi ortalama bir değeri hak ediyor, özverili oynuyor Aykut Kocaman sonrası Alex. Bu takımdan ayrılmayacağını antrenör olarak kalabileceğini söylüyordu zaten, artık her şeyini Fenerbahçe'ye veren bir adam bunu göz önünde bulundurun lütfen. Eskisi gibi kafasına göre takılmıyor sahada.

BleedingMoon
03.Kasım.2011, 15:07
alex neredeyse fm 2009'dan beri 2. sezon elden ayaktan düşüyor. alex'in son fiziği iyi olduğu oyun fm 2008'di.

perpetua
03.Kasım.2011, 15:56
ilk sezon gayet iyi oynuyor zaten. ama 2.sezon aldığım oyuncuların bir CA sına bakayım dedim. Alex'i 120 olarak gördüm. sonra bir team report alayım dedim. en iyi AMC olarak Sezer Öztürk, 2.Emre yi 3.Alex 'i gösterdi. bundan bahsediyorum. 2. yılda oyundan kopuyor Alex. takıma tek katkısı duran toplar oluyor. şimdi adam 35 ine geliyor normal diyeceksiniz. ama bu adam her seride böyleydi. hep söylüyordum. 2.yılında bu adam çöküyor diye. ama geçen sene Alex'i gördük neler yaptığını..

Fiziksel ozellikler dusse de oynatabilir ve etkili olmasini saglayabilirsiniz. 102 CA'li Hursut'dan ben verim alabiliyorum mesela. Yapacak cok sey yok. Oyuncular yaslandikca fiziksel ozellikleri duser.

sui generis
03.Kasım.2011, 16:05
Fiziksel ozellikler dusse de oynatabilir ve etkili olmasini saglayabilirsiniz. 102 CA'li Hursut'dan ben verim alabiliyorum mesela. Yapacak cok sey yok. Oyuncular yaslandikca fiziksel ozellikleri duser.

Elbette alırsınız. ben 2.sezonda da aldım. ama ben değil de yapay zeka olsa 2.yıl Alex'i paf takıma yollayacak. benim şuan 3.yılımda Fenerbahçe den ayrıldıktan sonra olduğu gibi. aynı şeyler Semih için de geçerli.. 3.yıldayım Alex ve Semih paf takımda, satılık listesindeler. hiç talipleri yok..

lakin1907
03.Kasım.2011, 16:07
Oyunda yaslı olup da fizigi kuvvetli kalan oyuncular yok yani oyle mi?

perpetua
03.Kasım.2011, 19:22
Elbette alırsınız. ben 2.sezonda da aldım. ama ben değil de yapay zeka olsa 2.yıl Alex'i paf takıma yollayacak. benim şuan 3.yılımda Fenerbahçe den ayrıldıktan sonra olduğu gibi. aynı şeyler Semih için de geçerli.. 3.yıldayım Alex ve Semih paf takımda, satılık listesindeler. hiç talipleri yok..

Yapay zeka oyunculari yanlis degerlendiriyorsa bunun arastirma ile herhangi bir alakasi yok ki? Oyun ile ilgili sorundur, oyun kodunda degisiklik bunu duzeltmeye calisir.

Ama bu tabii pek de kolay olmuyor cunku gercekten uzun sureli kariyer yapabilecek oyuncular ile normal kariyer yapabilecek oyuncular arasinda, arastirmacilar, yeterince ayirim yapmiyor.

Oyuncular cok kolay yuksek profesyonellik vs. degerleri aliyor ve bu nedenle oyun bu oyuncularin hepsinin yaslandikca cok ust seviyede kalmasini onlemek icin hepsini indiriyor.

perpetua
03.Kasım.2011, 19:23
Oyunda yaslı olup da fizigi kuvvetli kalan oyuncular yok yani oyle mi?

Olsa bile cok nadirdir bu oyuncular. Gercekte de cok nadirdir.

Batuhandemirel
03.Kasım.2011, 21:15
milanin tamami cokuyor 2. sezonda mesela

S4mp1y0N
04.Kasım.2011, 03:22
alex geçen sezon toplamda 260 km koşmuş. takımın en çok koşan 4. oyuncusu olmuş.
bu konuyla alakalı olabilecek özelliklerinin yansıması: dayanıklılık 9, çalışma azmi 4, konsantrasyon 7...
hani şut çekmeyen, çekse de kaleyi bulmayan mehmet topuz'un uzun şutu 5 puan düşürülüyor da, koşmuyor diye eleştirilen ama koştuktan sonra da hak ettiği değerleri alamayan alex'e çifte standart uygulanmış olmuyor mu?
ortada benim anlayamadığım bir tuhaflık var.

Han12
04.Kasım.2011, 04:10
konsantrasyon alex in maç içinde kaybolmasıyla alakalı yorumlanmış, çalışma azmine gelirsek ise 4 olması normal çünkü sahada ne kadar koştuğu ile filan alakalı dayanıklılık normal bence sonuçta pek öyle dayanıklılığı olan bir oyuncu değil

buna rağmen açıkça söyleyebilirim ki çok uzun zamandır açar açmaz satıyorum alex'i çünkü kullanışlı değil alex'in parasına da iki tane genç brezilyalı getirmek bence çok daha mantıklı...
ama bu cengiz'in kabahatimi değil alex gerçekten çok özel bir oyuncu olduğu için oyuna yansıtmak da bir o kadar güç oluyor...

lakin1907
04.Kasım.2011, 12:39
Alexin bu profili gecen sezonun degerlendirmesi olamaz. Skandal bir profil resmen.

fbdevil190737
04.Kasım.2011, 19:36
Fiziksel özellikleri'nin her zaman ki gibi ezbere verildiğini düşünüyorum . Hız 7'ye düşürülüp , Hızlanma 12 , çeviklik 14 , zıplama 11 verilmeli . Alex zaten hız özelliğin'den dolayı ağır kalıyor .

MeMo
04.Kasım.2011, 19:44
alex geçen sezon toplamda 260 km koşmuş. takımın en çok koşan 4. oyuncusu olmuş.
bu konuyla alakalı olabilecek özelliklerinin yansıması: dayanıklılık 9, çalışma azmi 4, konsantrasyon 7...
hani şut çekmeyen, çekse de kaleyi bulmayan mehmet topuz'un uzun şutu 5 puan düşürülüyor da, koşmuyor diye eleştirilen ama koştuktan sonra da hak ettiği değerleri alamayan alex'e çifte standart uygulanmış olmuyor mu?
ortada benim anlayamadığım bir tuhaflık var.

Tamamen ezbere verilmiş.Daha önce de Alex büyük maçlarda yok klişesinden büyük maçlar çok düşük verilmişti.

kalemci
04.Kasım.2011, 19:46
Bence oyunda bir denedikten sonra böyle yorum yap. Daha verim alamayan ve gerçeğe yakın istatistik sağlayamayan 1-2 kişi gördüm.

William Rookwood
04.Kasım.2011, 21:01
Alex'e daha ne verilsin çok iyi yansıtılmış oyuna. ilk sezonumda 32 maçta 23 gol 12 asist yaptı

MeMo
04.Kasım.2011, 21:04
Alex'e daha ne verilsin çok iyi yansıtılmış oyuna. ilk sezonumda 32 maçta 23 gol 12 asist yaptı

Tamam Alex iyi de bu ezbere özellik verilmesini gerektirmez ki ?

kalemci
04.Kasım.2011, 21:20
Ezbere özellik verildiği kanısına nasıl ulaştın açıklar mısın ?

Bence araştıran arkadaş Alex'i çok iyi analiz etmiş bu yüzden oyundaki istatistikleri gerçeğe yakın çıkıyor.

MeMo
04.Kasım.2011, 21:40
Ezbere özellik verildiği kanısına nasıl ulaştın açıklar mısın ?

Bence araştıran arkadaş Alex'i çok iyi analiz etmiş bu yüzden oyundaki istatistikleri gerçeğe yakın çıkıyor.

Düşük verilmek için verilmiş 3 özellik var dayanıklılık 9, çalışma azmi 4, konsantrasyon 7.Alex'in geçen sezon ki farkı bu özellikleriydi zaten.

Cengo
27.Kasım.2011, 14:44
Alex çabuk bir oyuncu değil, çevik bir oyuncu değil.
Jumping ise uzunluğa istinaden SI Games'in verdiği kriterlerdeki aralıklarda verilebilir.

Work rate düşük olması çok normal, pres görevini yüksek yapabilen bir oyuncu değil. Concentration düşük normal, oyun içinde parlayıp sönen parlayıp sönen saklanı saklanıp bir pozisyonda atıp oyunu değiştiren biri, sürekli aktif, oyun içinde kalan biri değil. Stamina düşük, zira fizik gücü ile oynamadığı için saklanarak kondüsyonunu koruyor, fiziği pres yapmasına müsait değil. Sürekli aktif koşunca çabuk yoruluyor.

Rastgele olan bir şey yok. Eleştirilerinizi anlamsız olmamasına dikkat edin, silinmesi mümkün olacak içeriksiz cümleler kurmayın lütfen.

fbdevil190737
27.Kasım.2011, 18:44
Alex çabuk bir oyuncu değil, çevik bir oyuncu değil.
Jumping ise uzunluğa istinaden SI Games'in verdiği kriterlerdeki aralıklarda verilebilir.

Work rate düşük olması çok normal, pres görevini yüksek yapabilen bir oyuncu değil. Concentration düşük normal, oyun içinde parlayıp sönen parlayıp sönen saklanı saklanıp bir pozisyonda atıp oyunu değiştiren biri, sürekli aktif, oyun içinde kalan biri değil. Stamina düşük, zira fizik gücü ile oynamadığı için saklanarak kondüsyonunu koruyor, fiziği pres yapmasına müsait değil. Sürekli aktif koşunca çabuk yoruluyor.

Rastgele olan bir şey yok. Eleştirilerinizi anlamsız olmamasına dikkat edin, silinmesi mümkün olacak içeriksiz cümleler kurmayın lütfen.

İnatla söylüyorum Alex hız , dayanıklılık gibi özellikleri düşük olduğundan ağır kalıyor . Hızlanma ve çeviklik kesinlikle en az 12 olmalı , hız 7 verilirse tam uygun olur bunu düşünün .

ForCimbom
15.Aralık.2011, 01:52
Mükemmel bir profil. Yabancı biri gelse bu mental ve teknik özellikleri görse dünya üzerinde böyle topcular kaldı mı der dibi düşer, gerçekte de öyle, cok özel bir oyuncu , bu da cok iyi yansıtılmış. Bu özelliklerin üstüne bir de fiziksel özellikler eklerseniz zaten world class bir oyuncu olur. Öyle bir oyuncu mu alex? Değil tabi ki, cok özel cok farklı ama world class değil. Rıdvanın deyimiyle 'bi hagi değil' alex. Hagi örneğin bu teknik ve mental özelliklerin yanı sıra fiziği de cok iyi idi hızlıydı cevikti müthiş dribling yapardı zamanında. (hagi daha başka üstün özellikleri de vardı ama onlara değinmiyorum şimdi) ama alex kesinlikle cok hızlı değil. Çevikliği gayet ortalama - hele de yaşına gore- (zaten 12 verilmiş daha neyin itirazı yapılıyor)ama kesinlikle hızlı değil . alex müthiş ama müthiş zeki bir oyuncu. Mesela bu sayede öyle dönüşler öyle movementler yapıyor ki hızlı olduğundan sanılıyor. Hayır, rakibinden 3-4 pozisyon önce topun nereye düşeceğini hesap ediyor veya saliseler icinde müthiş bir karar verip karşı konulmaz bir hamle üstünlüğu yakalıyor. Orneğin Gs derbisinde ceza sahasında ujfa'nın markajından bir dönüşü var ki 100 tane atletik- çevik futbolcudan 98 99 tanesi yapamaz. Örneğin c.ronaldo sittin sene yapamaz. Cunku asla alex kadar zeki değil. Ama messi yapar cunku onun zekası da muazzam. Bence problem kullanıcılarda. Zira oyunun taktik motoru resmen mitlerle cevrili bir bilinmez denklem. Uzman araştırmacılar ve yapımcılar haric kimsenin tam olarak bildiğini sanmıyorum. Dolasıyla adamakıllı detaylı ve nesnel bir rehber yayınlamadıkları icin onlar da suclu. Şu mac motoruna adamakıllı hakim olabilinse alex gercektekinden de cok istatistiklere ulaşır zira yapay zeka hocaları cok aptal, alex onların defansını maymun edebilir. Lafın kısası perpetua 'oyuncuya mevcut haliyle doğru komutlar verilirse harikalar yaratır' derken haklı ama bu doğru komutların bilgisine ulaştıracak olan o elzem rehberi sunmadığı icin de haksız. Bu da benim eleştirim olsun, saygılar.

lakin1907
15.Aralık.2011, 19:40
Bence problem kullanıcılarda. Zira oyunun taktik motoru resmen mitlerle cevrili bir bilinmez denklem. Uzman araştırmacılar ve yapımcılar haric kimsenin tam olarak bildiğini sanmıyorum. Dolasıyla adamakıllı detaylı ve nesnel bir rehber yayınlamadıkları icin onlar da suclu. Şu mac motoruna adamakıllı hakim olabilinse alex gercektekinden de cok istatistiklere ulaşır zira yapay zeka hocaları cok aptal, alex onların defansını maymun edebilir. Lafın kısası perpetua 'oyuncuya mevcut haliyle doğru komutlar verilirse harikalar yaratır' derken haklı ama bu doğru komutların bilgisine ulaştıracak olan o elzem rehberi sunmadığı icin de haksız. Bu da benim eleştirim olsun, saygılar.

Aynen katılıyorum, en azından Perpetua kendi bilginiz ve tahminleriniz çerçevesinde bir rehber hazırlayıp yayınlayamaz mısınız?

ForCimbom
16.Aralık.2011, 00:21
Bu arada nacizane; professionalismin yanında natural fitness yüksek verilirse fiziksel özelliklerin düşüşü cok yavaşlar. Ornegin eski serilerde servet 19 natural fitness ile yıllarca o insanüstü fiziğini koruyordu, gram düşüş olmadan. Bu dusunulebilir bence, zira gercekte de oyle değil mi zaten, yıllardır belli bir seviyede seyreden alex izliyoruz. Bunun altında yatan belki de sadece professionalism değildir. Misalen baros da muthis bir profesyonel antrenmanlara muthis dikkat eden bir adam ama gun gectikce zayıflıyor. Bunun sebebi genetik farklılıktır belki, bu da oyundaki isleviyle de bağdaşan natural fitness'a bağlanabilir, guzel de olur.

Bekq
16.Aralık.2011, 00:36
Alex'i ilk sene full oynattım ve insan üstü bir verim verdi. Fakat sonraki sezonlarda gol sorunu yaşadı. Yinede 7.00'ın altında bir performans vermedi hiç. Rotasyon oyuncusu olarak kullandım Alex'i. 4. sezondayım ve adam hala oynadığı maçlarda bildiğiniz Alex. Ha 1 maç sonunda kondisyonu dağılıyor, 2 maç üst üste yapamıyor vs. fakat adam zaten 4 sezon oynamış gelmiş 37 yaşına. Bu sezon sonuda emekli olucak oyunumda. Ben beğendim Alex'i.

Alex'in gerçek hayatta geçen sene gösterdiği performans gerçekten mükemmeldi ve kimse beklemiyordu. Fakat 09'dan itibaren Alex, hep sonraki sezon fizik olarak çökecek durumda yapıldı oyunda. Bu sene yapılmasını doğru buluyorum fakat 3 yıl boyunca(Fm 09-10-11) Alex'in o konuda hakkı yendi.

Jaswege
17.Aralık.2011, 01:55
Mükemmel bir profil. Yabancı biri gelse bu mental ve teknik özellikleri görse dünya üzerinde böyle topcular kaldı mı der dibi düşer, gerçekte de öyle, cok özel bir oyuncu , bu da cok iyi yansıtılmış. Bu özelliklerin üstüne bir de fiziksel özellikler eklerseniz zaten world class bir oyuncu olur. Öyle bir oyuncu mu alex? Değil tabi ki, cok özel cok farklı ama world class değil. Rıdvanın deyimiyle 'bi hagi değil' alex. Hagi örneğin bu teknik ve mental özelliklerin yanı sıra fiziği de cok iyi idi hızlıydı cevikti müthiş dribling yapardı zamanında. (hagi daha başka üstün özellikleri de vardı ama onlara değinmiyorum şimdi) ama alex kesinlikle cok hızlı değil. Çevikliği gayet ortalama - hele de yaşına gore- (zaten 12 verilmiş daha neyin itirazı yapılıyor)ama kesinlikle hızlı değil . alex müthiş ama müthiş zeki bir oyuncu. Mesela bu sayede öyle dönüşler öyle movementler yapıyor ki hızlı olduğundan sanılıyor. Hayır, rakibinden 3-4 pozisyon önce topun nereye düşeceğini hesap ediyor veya saliseler icinde müthiş bir karar verip karşı konulmaz bir hamle üstünlüğu yakalıyor. Orneğin Gs derbisinde ceza sahasında ujfa'nın markajından bir dönüşü var ki 100 tane atletik- çevik futbolcudan 98 99 tanesi yapamaz. Örneğin c.ronaldo sittin sene yapamaz. Cunku asla alex kadar zeki değil. Ama messi yapar cunku onun zekası da muazzam. Bence problem kullanıcılarda. Zira oyunun taktik motoru resmen mitlerle cevrili bir bilinmez denklem. Uzman araştırmacılar ve yapımcılar haric kimsenin tam olarak bildiğini sanmıyorum. Dolasıyla adamakıllı detaylı ve nesnel bir rehber yayınlamadıkları icin onlar da suclu. Şu mac motoruna adamakıllı hakim olabilinse alex gercektekinden de cok istatistiklere ulaşır zira yapay zeka hocaları cok aptal, alex onların defansını maymun edebilir. Lafın kısası perpetua 'oyuncuya mevcut haliyle doğru komutlar verilirse harikalar yaratır' derken haklı ama bu doğru komutların bilgisine ulaştıracak olan o elzem rehberi sunmadığı icin de haksız. Bu da benim eleştirim olsun, saygılar.

"Rıdvan bir Hagi değil Alex" mi demiş ?

Corpus
17.Aralık.2011, 15:13
Rıdvan Dilmen, "Hagi'nin geçmişi Alex'ten çok daha parlak. Hagi'nin oynadığı takımlarda Alex'in oynaması mümkün değil. Ama Türkiye'deki takımlarına yaptıkları katkıya bakarsak Alex tabi. 25 yaşındaki Hagi'yi mi, yoksa 25 yaşındaki Alex'i mi alırsınız diye sorsalar hiç düşünmem Hagi derim."

SAİT71
17.Aralık.2011, 15:30
Objektif bir yorum olmamış :n:

Jaswege
18.Aralık.2011, 00:35
Rıdvan Dilmen, "Hagi'nin geçmişi Alex'ten çok daha parlak. Hagi'nin oynadığı takımlarda Alex'in oynaması mümkün değil. Ama Türkiye'deki takımlarına yaptıkları katkıya bakarsak Alex tabi. 25 yaşındaki Hagi'yi mi, yoksa 25 yaşındaki Alex'i mi alırsınız diye sorsalar hiç düşünmem Hagi derim."

Herşey takım değil ki. İstatistik te önemli, fayda-yarar da önemli. Messi Barcelona dışında başka takımda oynamadı kötümü? Del Piero kötümü? En basitinden bi Lucarelli kötümü ? Ya Totti?

perpetua
18.Aralık.2011, 02:01
Bundan 50 yil sonra dunya capinda yapilacak bir gelmis gecmis en iyi 10 numaralar listesinde Hagi olur. Alex sadece o listeyi Turkler veya Brezilyalilar yaparsa olur. Maradona'nin karakteri yuzunden liste disi birakilmazsa, herhalde Hagi de birakilmaz. Hatta o listeye Okocha bile Alex'den once girer. Bu da yeterince seyi soyluyor saniyorum.

Bekq
18.Aralık.2011, 02:08
Bundan 50 yil sonra dunya capinda yapilacak bir gelmis gecmis en iyi 10 numaralar listesinde Hagi olur. Alex sadece o listeyi Turkler veya Brezilyalilar yaparsa olur. Maradona'nin karakteri yuzunden liste disi birakilmazsa, herhalde Hagi de birakilmaz. Hatta o listeye Okocha bile Alex'den once girer. Bu da yeterince seyi soyluyor saniyorum.
Bu da bir bakış açısı tabiiki. Ama ben nasıl Hagi'yi izlemeden Hagi hakkında yorum yapamıyorsam benim yaşıtlarımda Hagi'yi izlemeden; "Hagi Alex'ten daha iyi futbolcu" diyemez.

kalemci
18.Aralık.2011, 02:14
Çoğumuz Zico'yu, Maradona'yı izlemedi şimdi Alex'ten, Sergenden, Hagiden iyilerdi diyemeyiz bu mantığa göre :)

Şaka bi yana artık teknoloji devrindeyiz. İnternet sağolsun 25-30 yıl öncenin maçlarını bile izleyebiliyoruz hatta indirip arşiv bile yapabiliyoruz.

Bekq
18.Aralık.2011, 02:22
Çoğumuz Zico'yu, Maradona'yı izlemedi şimdi Alex'ten, Sergenden, Hagiden iyilerdi diyemeyiz bu mantığa göre :)

Şaka bi yana artık teknoloji devrindeyiz. İnternet sağolsun 25-30 yıl öncenin maçlarını bile izleyebiliyoruz hatta indirip arşiv bile yapabiliyoruz.
Dediğim olay farklı. Maradona veya Pele dünyanın en iyi oyuncusudur sana göre. Fakat kaç maçını izledin de buna karar verdin? Hiç. (Sen derken mecaz olarak kullandım). Ama bu adamlar dedelerimizin ve babalarımızın ağızlarından düşürmediği, her zaman gördüğünden inanılmaz tepkiler verdiği oyuncular. Kaldı ki videolarından kumaşlarını belli ediyorlar.

Cengo
18.Aralık.2011, 03:01
Hiçbirine katılmıyorum, Alex Brezilya'dan geç ayrıldığı için fizik gücü düşük. Alex, Hagi'den daha yetenekli ama daha az koşan bir oyuncu, o yüzden de markajı daha kolay. Alex'in teknik kapasitesi Hagi'den daha iyidir ama Hagi fizik gücü ile oynadığı için her zaman daha önde oldu.

Prowler84
18.Aralık.2011, 16:12
Hiçbirine katılmıyorum, Alex Brezilya'dan geç ayrıldığı için fizik gücü düşük. Alex, Hagi'den daha yetenekli ama daha az koşan bir oyuncu, o yüzden de markajı daha kolay. Alex'in teknik kapasitesi Hagi'den daha iyidir ama Hagi fizik gücü ile oynadığı için her zaman daha önde oldu.

Valla Cengiz teknik kapasite hakkındaki yorumuna şaşırdım doğrusu :) Alex'in tekniğine kimse laf söyleyemez tabi ama Hagi'nin tekniğinden daha üstün demek Haginin top tekniğini fm diliyle 16-17 olarak yorumlamak anlamına gelir ki bu epey bir komik değer olur Hagi için. Hagi'nin tekniği 20 olmaz belki ama 19 olur, Alex te aynı şekilde..

Sanırım Hagi'yi izlemeye izlemeye unuttun :)

SaLviO
18.Aralık.2011, 16:58
Pozisyon alma bence 10 olmamalı

comando77
20.Ocak.2012, 01:57
Alex Fenerbahce'den yillik 2.2 aliyor, bu net bilgidir. zaten sozlesme imzaladigimiz da soylenmisti galiba

oyunda ise 3.7 diye yansitilmis

perpetua
21.Ocak.2012, 22:57
Alex Fenerbahce'den yillik 2.2 aliyor, bu net bilgidir. zaten sozlesme imzaladigimiz da soylenmisti galiba

oyunda ise 3.7 diye yansitilmis

Kaynak?

Butun medyada yazan rakam 3.2. Brut maas da olur 3.76 (%15 vergi).

comando77
22.Ocak.2012, 17:01
Kaynak?

Butun medyada yazan rakam 3.2. Brut maas da olur 3.76 (%15 vergi).

omer temelli

Fenerbahce yoneticisi. Twitter hesabindan soyledi. Twitter hesabi da gercek

perpetua
23.Ocak.2012, 03:01
omer temelli

Fenerbahce yoneticisi. Twitter hesabindan soyledi. Twitter hesabi da gercek

Peki Alex'in imaj haklari icin Uruguay kulubu uzerinden odenen paralar da dahil mi bu rakama?

RasAnt
23.Ocak.2012, 13:22
O nedemek imaj hakkı bilmem ne nereden çıkarıyorsun böyle şeyleri takdir ediyorum sizi bu garip şeylerden dolayı.Alex kariyerinde uruguayda top oynamadı.

Dediğin gibi saçma bir olay varsa niye Fenerbahçenin kasasından çıkıyor bu para uruguay takımından çıksın valla perpetua işine gelenleri biliyorsun.

Kanıtla bu uruguay kulübünü evrak göster resmi birşey göster işine gelince bize bu kaynakları soruyorsun varya sen okyanusun ötesinde kala kala onların iyi yaptığı psikolojik savaşı iyi öğrenmişsin

Corpus
23.Ocak.2012, 15:31
http://www.fenerbahce.org/i/detay.asp?ContentID=12756

Göz atmanızı tavsiye ederim.

RasAnt
23.Ocak.2012, 15:52
Böyle bir imaj hakkı varmış bilgim olmadığı için perpetuadan özür dilerim ancak

'Alex'e ödenen yıllık 1.1 milyon euro'luk imaj hakkı bedeli 3.1 milyon euro'luk yıllık ücretinin bir parçasıdır. Ayrı bir ödeme değildir.' denmiş.Yıllık 2 m euro maaş almış yani.1.1 m da imajdan geliyormuş.

'Alex yeni sözleşmeyle yıllık 2.2 m euro alıyor'.Demekki bunun sadece maaş olmasının imkanı yok zaten önceki anlaşmasında maaş 2 m euro alıyormuş.Yaşından dolayı Alexin indirime gittiği gündeme gelmişti.

2.2 m dan 1.1 m çıkar Fenerbahçe Alexe yıllık 1.1 m euro maaş veriyor.Yada 1.5 m maaş 600 bin imaj hakkınada düşmüş olabilir yanlışmıyım ?

perpetua
23.Ocak.2012, 17:19
O nedemek imaj hakkı bilmem ne nereden çıkarıyorsun böyle şeyleri takdir ediyorum sizi bu garip şeylerden dolayı.Alex kariyerinde uruguayda top oynamadı.

Dediğin gibi saçma bir olay varsa niye Fenerbahçenin kasasından çıkıyor bu para uruguay takımından çıksın valla perpetua işine gelenleri biliyorsun.

Kanıtla bu uruguay kulübünü evrak göster resmi birşey göster işine gelince bize bu kaynakları soruyorsun varya sen okyanusun ötesinde kala kala onların iyi yaptığı psikolojik savaşı iyi öğrenmişsin

Bir yerden cikartmiyorum. Bu bir cok futbolcu icin bilinen bir sey. Acikcasi bir nevi vergi kacirma yolu. :)

Futbolcuya yapilan odeme uzerinden futbolcunun vergi vermesi gerekli. Bu odeme futbolcu'nun sahip oldugu bir sirkete yapilsa ve bu sirket de futbolcunun ev kirasini odese, veya futbolcuya ev satin alip kirasiz oturmasi icin protokol yapilsa, futbolcuya araba, yat vs. alsa bu para uzerinden daha az vergi verilebiliyor. Tabii bunun icinde menajerin payi da vardir.

Ozellikle Ingiltere'de oynayan futbolcular icin bu formul cok kullaniliyor. Mesela Rooney haftada 160 bin pound brut aliyor Man Utd'dan. Bu eder yilda 10 milyon Euro. Yarisi vergiye gidiyor, etti 5 milyon Euro net. Ote yandan Ibrahimovic yilda net 9-10 milyon Euro aliyor. Rooney deli mi ki cok daha fazla para kazanma sansina sahip olmasina ragmen haftada 160 bin pound'a Man Utd'da oynuyor? :)

Ingiliz kulupleri de Bermuda/Barbados gibi vergilerin dusuk oldugu ulkelerde futbolcularin imaj haklarina sahip sirketlere fazladan odemeler yaparak futbolculara giden paralarin bir kismini daha dusuk vergi ile oduyor. Rooney de bunlardan bir tanesi. Bunu ufacik Middlesbrough kulubu bile yapiyor.

Bunlardan siz haberdar degilseniz, bunlari okudugum, sorusturdugum, arastirdigim icin suclu yine ben mi oluyorum? :)

Medyada Alex ile ilgili bu haber de yapildi daha once arastirip bulmak mumkun.

perpetua
23.Ocak.2012, 17:24
Böyle bir imaj hakkı varmış bilgim olmadığı için perpetuadan özür dilerim ancak

'Alex'e ödenen yıllık 1.1 milyon euro'luk imaj hakkı bedeli 3.1 milyon euro'luk yıllık ücretinin bir parçasıdır. Ayrı bir ödeme değildir.' denmiş.Yıllık 2 m euro maaş almış yani.1.1 m da imajdan geliyormuş.

'Alex yeni sözleşmeyle yıllık 2.2 m euro alıyor'.Demekki bunun sadece maaş olmasının imkanı yok zaten önceki anlaşmasında maaş 2 m euro alıyormuş.Yaşından dolayı Alexin indirime gittiği gündeme gelmişti.

2.2 m dan 1.1 m çıkar Fenerbahçe Alexe yıllık 1.1 m euro maaş veriyor.Yada 1.5 m maaş 600 bin imaj hakkınada düşmüş olabilir yanlışmıyım ?

http://spor.mynet.com/haber/alex-2-milyon-euroyu-sildi/32017

Boyle bir haber de var.

Sekopej
23.Ocak.2012, 17:38

Boyle bir haber de var.

Bu tür haberlerdense yönetimin ve sitenin verdiği bilgilere inanmak daha gerçekci değil mi? Fenerbahçe sitesinden Alex'in imaj hakkının da kendisine verilen yıllık ücrete dahil olduğunu açıklamış, bir yöneticisi de aldığı yıllık ücreti söylemiş.

Basında çıkan başka haberler peşinde koşarak, varsayımlarla bir sonuca ulaşmak yerine, resmi açıklamaları dikkate almak gerekmez mi? Ha kulüp ya da yönetici yalan mı söylüyor, Fenerbahçe halka açık bir şirket, Alex'in aldığı yıllık ücret konusunda Fenerbahçe kamuoyunu yanlış bilgilendiriyor diye SPK'ya şikayette bulunulabilir. O zaman da gerçek neyse çıkar ortaya ama biz resmi durum varken, aslında amaçları şu, havadan şu kadar para veriyorlar diye yorumla sonuca ulaşmamalıyız bence.

RasAnt
23.Ocak.2012, 18:47
Sizin gibi araştıran birinin mynete itibar etmesi çok enteresan.Mynete nasıl haberler yaptığını hepimiz biliyoruz yalan dolan hep biz size resmi kaynaklar sunuyoruz siz bize mynet diyorsunuz

comando77
24.Ocak.2012, 16:14

Boyle bir haber de var.

medya'nin uydurmasi, ayrica mynet gibi herseyi sallayan siteyi nasil kaale aliyorsunuz anlamadim

DisCo
05.Şubat.2012, 16:31
Bu alanda bilgi sahibi olduğumuz sürece yazarsak daha iyi etkileşim olur. "Alex'e laf ediliyor koşun", "Hagi'ye laf edildi koşun" diyerek oyuncu değerlendirilmesi yapılmaması lazım.

Bir oyuncu için başka oyuncuları örnek göstererek de yorum yapılamaz. Messi'ye göre diğer oyuncuları değerlendirirsem hepsinin çöpe atılması lazım.

Alex, en basitinden hızlı düşündüğü için içerisinde olduğu pozisyonlar genelde golle sonuçlanıyor. Daha top kendisine gelmeden atacağı pası ya da vuruşu hesaplıyor. Bu özellikler hangileridir? Dersem yazacak kişi sayısı çok azdır.

İş golle sonuçlandığı için Alex'i atik, çevik, seksi yapıyoruz, ne kadar ünvan varsa hepsi 20 olsun diyoruz. Böyle değerlendirilmez. Konu Alex olsa da tüm konularda bu olaylar yaşanmaktadır.