PDA

View Full Version : [12.0.0] Hakan Balta

Gncl1905
19.Ekim.2011, 23:57
http://dosya.turksportal.net/research/2012/Galatasaray_Hakan_Balta.jpg

Profilini paylaşır mısınız?

fcgrkm
21.Ekim.2011, 23:56
Oncelikle Hakan Balta nın son 2 sezondur kac macı ıyı oynadıgını bir göz onunde bulundurun.

Onun oynadıgı hemen hemen 5 mactan 3 unde , rakip sag acık ondna ustun oynuyor.
Sırf super lıg ortalaması 125 diye hakan balta nın da CURRENT ABILITY sinin 125 oldugunu düsünmüyorum. Milli takımda oynaması bile bana kalırsa kotu bır karar. pozisyon bilgisi-kararları , tecrübesi , sogukkanlılıgı ve sol bekte cok alternatif olmadıgı ıcın oynuyor. Ancak kesinlikle haketmiyor. 125 fazla olmus , -2 -3 -4 puan.

Yine POTANSİYELİNİN 140 kesinlikle olmadıgını dusunuyorum. Son 2 sezondur kac mac ıyı oynadı bıehatırlayın GS taraftarları? ben bir GS taraftarı olarak , hakan ın her hucuma cıkısını bır basarı olarak gormeye basladım artık .. -5 puan

Mevkisel olarak ise , MC bölgesinden Rijkaard döneminde 1-2 mac oynadıgını sadece bu yuzden bu mevkıde oynama ozellıgının 14 olmayacagını dusunuyorum. WBL ile MC yi , kariyerinin cok büyük bir kısmında kanat beki olan bir oyunu icin aynı olmayacagını dusunuyorum. MC ability 10 max 11

CONSISTENCY konusunda hakan balta nın kotu performansını sanırım sureklı sahaya yansıttıgı ıcın yuksek tutulmus?

CONTROVERSY özelligini ise ;
Servet ile birlikte , Rıjkaard ı saha icinde bir nevi sabote ettıklerı iddia edilen(yanlıslık payı sıfır degil),meshur ankaragucu macından sonra ve yine İstinye park taki sigara icerken cekilmis medyada yayınlanan resminden sonra;
bu kadar düsük tutamayız. 6 olmamalı..

Redrum
22.Ekim.2011, 00:50
Yine POTANSİYELİNİN 140 kesinlikle olmadıgını dusunuyorum. Son 2 sezondur kac mac ıyı oynadı bıehatırlayın GS taraftarları? ben bir GS taraftarı olarak , hakan ın her hucuma cıkısını bır basarı olarak gormeye basladım artık .. -5 puan

Hakan Balta bu saatten sonra gelişmez zaten, gelişmeyecek. Tıpkı Alex gibi. Yalnız şunu gözden kaçırıyorsunuz;
Hakan Balta bir zamanlar 140 CAlık bir oyuncuydu. Ulaşabilidiği en üst nokta o oldu. Yani bu adamın potansiyeli 140. Şu saatten sonra oyunda istediğiniz kadar uğraşın 140 yapamayacaksınız zaten.. Önemli olan oyunun gerçekçiliği, mantığı.
Yarın bir gün Messi 36 yaşına geldiğinde, çok kötü oynadığında, CA 120 PA 140 mı yapılacak, öyle mi yapılmalı sizce? Yoksa benim mantığım mı yanlış? Alex'in neden PA'sı 169 o halde? Gelişssin diye mi yapmış araştırmacılar?

fcgrkm
22.Ekim.2011, 01:59
Hakan Balta bu saatten sonra gelişmez zaten, gelişmeyecek. Tıpkı Alex gibi. Yalnız şunu gözden kaçırıyorsunuz;
Hakan Balta bir zamanlar 140 CAlık bir oyuncuydu. Ulaşabilidiği en üst nokta o oldu. Yani bu adamın potansiyeli 140. Şu saatten sonra oyunda istediğiniz kadar uğraşın 140 yapamayacaksınız zaten.. Önemli olan oyunun gerçekçiliği, mantığı.
Yarın bir gün Messi 36 yaşına geldiğinde, çok kötü oynadığında, CA 120 PA 140 mı yapılacak, öyle mi yapılmalı sizce? Yoksa benim mantığım mı yanlış? Alex'in neden PA'sı 169 o halde? Gelişssin diye mi yapmış araştırmacılar?

yorumun mantıklı arastırmacılar tabıı kı gelıssın dıye yapmıyor yaslı oyuncuların abılıty guclerını, ancak yine de tam oturmuyor sanıyorum.

yanı abılıty lerı tamamen o adamın gecmisteki max ulastıgı performans olarak algılayamayız , her futbolcunun potansıyellerı de yasları ılerledıkce veya kotu sezonlar pespese gecırdıkce aynı kalamaz dıye dusunuyorum.

örn bu seneki guti yi izliyoruz. onun potansıyelını mesela en ıyı oynadıgı donemdekı 170 yaptıgımız farzedelim.

oyunda da boylelıkle gutı nın o performansa ulasma ımkanı dogmakta. Ancak yıllar oncekı potansiyeline ulasması ımkansız.

Redrum
22.Ekim.2011, 16:45
yorumun mantıklı arastırmacılar tabıı kı gelıssın dıye yapmıyor yaslı oyuncuların abılıty guclerını, ancak yine de tam oturmuyor sanıyorum.

yanı abılıty lerı tamamen o adamın gecmisteki max ulastıgı performans olarak algılayamayız , her futbolcunun potansıyellerı de yasları ılerledıkce veya kotu sezonlar pespese gecırdıkce aynı kalamaz dıye dusunuyorum.

örn bu seneki guti yi izliyoruz. onun potansıyelını mesela en ıyı oynadıgı donemdekı 170 yaptıgımız farzedelim.

oyunda da boylelıkle gutı nın o performansa ulasma ımkanı dogmakta. Ancak yıllar oncekı potansiyeline ulasması ımkansız.
Oyunda guti'nin o potansiyele ulaşma imkanı nasıl doğmakta? Bir oyuncu belli bir yaştan sonra zaten ne yaparsanız yapın gelişmiyor hatta düşüyor. Ben 30 yaşında Eto'o'yu almıştım güçleri düşüyordu. Ki bu adam Eto'o daha 5 sene oynar gerçekte.

fcgrkm
23.Ekim.2011, 14:03
sezonun tumunu yayılmayan ancak mac bazında o potansıyele ulasma dogmakta.
yanı gutı ornegınden devam edersek , sezonun ıcınde bır macta real madrıd dekı en ıyı donemındekı oyununu sahaya yansıtması. gercekte oyuncunun gecmıste sahıp oldugu en ıyı potansıyelde , guncel potansıyelı acısından dusuyor dıyorum.

fcgrkm
23.Ekim.2011, 14:07
sezonun tumunu yayılmayan ancak mac bazında o potansıyele ulasma dogmakta.
yanı gutı ornegınden devam edersek , sezonun ıcınde bır macta real madrıd dekı en ıyı donemındekı oyununu sahaya yansıtması. gercekte oyuncunun gecmıste sahıp oldugu en ıyı potansıyelde , guncel potansıyelı acısından dusuyor dıyorum.

sezonun tumune yayılmayan ancak mac bazında o potansıyele ulasma dogmakta.
yanı gutı ornegınden devam edersek , sezonun ıcınde bır macta real madrıd dekı en ıyı donemındekı oyununu sahaya yansıtması demek. yas acısından bakarsak bıle bu mumkun degıl fakat benım soylemek ıstedıgım , '' bır oyuncunun gecmıste en ıyı oldugu durum onun guncel potansıyelı degıldır..''
gercekte oyuncunun gecmıste sahıp oldugu en ıyı potansıyel de ; guncel su andakı potansıyelı acısından dusuyor dıyorum.

perpetua
23.Ekim.2011, 14:10
sezonun tumune yayılmayan ancak mac bazında o potansıyele ulasma dogmakta.

Fm'de boyle bir sey mumkun degil

Sizin o dusundugunuz potansiyel CA. Consistency de o seviyeye ne kadar fazla ulastigini gosteriyor. Professionalism, pressure, ambition, determination gibi ozelliklerle beraber.

excaliburuA
23.Ekim.2011, 17:26
@perpetua sanırım el atmıyacaksın isteklere hocam.

perpetua
23.Ekim.2011, 17:28
@perpetua sanırım el atmıyacaksın isteklere hocam.

Gozumden kacmis. Resim ekleme yapilmislar icin basliklari degistreyim de atlama olmasin bari.

fcgrkm
24.Ekim.2011, 14:07
Fm'de boyle bir sey mumkun degil

Sizin o dusundugunuz potansiyel CA. Consistency de o seviyeye ne kadar fazla ulastigini gosteriyor. Professionalism, pressure, ambition, determination gibi ozelliklerle beraber.

yani o zaman FM de gunluk mac ıcı performans belırleyıcılerı current abılıty ve futbolcu moralı hırsı vs. mıdır?

fcgrkm
24.Ekim.2011, 14:08
bunlara ek olarak rakıp oyuncular , rakıp taktıklerı fln de sayabılırız ben , oyuncunun ozellıklerı bakımından yaklasıyorum ancak

perpetua
24.Ekim.2011, 14:39
yani o zaman FM de gunluk mac ıcı performans belırleyıcılerı current abılıty ve futbolcu moralı hırsı vs. mıdır?

bunlara ek olarak rakıp oyuncular , rakıp taktıklerı fln de sayabılırız ben , oyuncunun ozellıklerı bakımından yaklasıyorum ancak

Current ability, oyuncun ne yapabildigi.

Mac icinde gosterilecek beceri ise bu degerden sapiyor. Oyuncunun ne kadar yuksek sureklilige sahip oldugu en onemlisi. Oyuncunun surekliligi ne kadar yuksekse, buzun sezon boyunca gosterdigi ortalama performans, CA'nin (yani ozelliklerin) gostermesini ongordugu performansa yakin olur. Sureklilik dusukse, ortalama performans, CA'nin (yani ozelliklerin) gostermesini ongordugu performansin altinda olur.

Ayni sey important matches icin de gecerli. Important matches ne kadar yuksekse, oyuncu onemli maclarda CA'sina o kadar yakin seviyede oynar. Important matches ne kadar usukse, oyuncu onemli maclarda CA'sindan daha dusuk seviyede oynar.

Pressure, determination, profesyonellik gibi ozellikler de oyuncunun moralini ve maca hazirligini etkileyerek mactan maca oyuncun CA'sina ne kadar yakin bir performans gosterecegini belirler.

fcgrkm
25.Ekim.2011, 02:01
Her yil CA'da ilerleme yapmayan futbolcunun PA'si duser. Mevcut becerilerine katki yapmadigi her yil, erisebilecegi seviyenin dustugu kabul edilir. Sonucta futbolcularin belirli bir sure kariyeri var ve bu kariyerin zirvesine 27-28 yaslarinda cikar ve ardindan dusus yasar. Bu nedenle de genc yasinda gelismeyen futbolcunun potansiyelinde yeniden degerlendirme yapilir. Tipki beklenti disinda gelisen futbolcunun potansiyelinde gelisme yapilacagi gibi.

27-28 yasindan buyuk oyuncular icin de potansiyel, gecmiste cikabildigi en yuksek CA seviyesidir.

her futbolcunun potansıyellerı de yasları ılerledıkce veya kotu sezonlar pespese gecırdıkce aynı kalamaz dıye dusunuyorum sozunu onaylıyor bu yorum

Cengo
25.Ekim.2011, 13:23
her futbolcunun potansıyellerı de yasları ılerledıkce veya kotu sezonlar pespese gecırdıkce aynı kalamaz dıye dusunuyorum sozunu onaylıyor bu yorum

Hakan Balta 28 yaşında, o yüzden zaten oyunda ilerleyemez.26'dan sonra ilerlemesini pek beklemeyin (kaleciler hariç). PA düşebilir elbet ama düşmese de farklı olmaz, çünkü Hakan Balta daha fazla gelişemez oyunda.

mkkadi
25.Ekim.2011, 14:58

Bence çok iyi yorumlayamamışsınız.

Şöyle demek istemiş.

-Genç yaşta bir oyuncu iyi oynayıp yüksek PA alabilir ama bir kaç sezon iyi oynamayıp düşürülme yapılabilir. Bir çok örneği mevcut.

-Genç yaşta çok fazla potansiyel göstermeyip ilerleyen yaşlarda patlama yapar, PA yükselir. Aklıma Luca Toni geldi mesela.

-Belli bir yaşında, genelde 25-29 arasında bir potansiyele ulaşır ve sonra o tepe noktasından aşağı inmeye başlar. Çoğu oyuncu için geçerlidir. Hakan Balta da yaklaşık o seviyelerde oynayabilmiş bir oyuncudur ve bu yüzden PA'sı odur. PA'sı düşerse oyun içinde bir şey değişmez ama PA'sını 130 yapmak onun kariyeri boyunca 130'u geçemediğini gösterir ki o seviyeleri geçen bir oyuncu Hakan Balta.

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
28.Ekim.2011, 18:13
First Touch 14--->13
Long Shots 12--->13
Passing 14--->13
Teamwork 12--->13
Pace 12--->11

Olmalı bence.

Batuhandemirel
29.Ekim.2011, 00:59
long shots'a katiliyorum cok nadir vurmasina ragmen vudugunda iyi gidiyor. 11 kadar da yavas degil ama bence

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
29.Ekim.2011, 14:35
Evet 2 yıl öncesine kadar yavaş değildi ama 2009'dan sonra tüm Galatasaray taraftarları da taktir eder ki inanılmaz hantallaştı,hatta deyim yerindeyse bi yerini kaldırmaya üşeniyor. :) Bence 12 fazla pace için.

Batuhandemirel
30.Ekim.2011, 15:49
Evet 2 yıl öncesine kadar yavaş değildi ama 2009'dan sonra tüm Galatasaray taraftarları da taktir eder ki inanılmaz hantallaştı,hatta deyim yerindeyse bi yerini kaldırmaya üşeniyor. :) Bence 12 fazla pace için.

Genel olarak daha bir isteksiz oynuyor ondan kaynakli bence

ForCimbom
06.Kasım.2011, 12:40
bu sene bir metamorfoza tanık olabiliriz balta cephesinde. dikkatli izleyelim. bu profil çok değişir.

fbdevil190737
06.Kasım.2011, 13:38
Balta yavaştan toparlanmaya başladı . Zaten tekniksel özellikleri üst seviye bir sol bek , özellikle fiizksel özelliklerinden hızlanma 11 , çeviklik 13 yapılıp mental olarak'da agresiflik ve kararlılık 12'ye çıkarılabilir .

ForCimbom
16.Aralık.2011, 02:10
Evet geliyor hızlı hızlı eski hakan. Son 2 mactır inanılmaz konsantre , sıfır hatayla oynadı. Dribling yapmaya hatta bindirmeye başladı. Eski hızına da yaklaşmış fizik olarak da cok iyi seviye. Pace'i oldukca yuksek bir oyunbu zaten umarım bu berbat profil değişir yakında.

Alicanfmfan
16.Aralık.2011, 02:19
Evet geliyor hızlı hızlı eski hakan. Son 2 mactır inanılmaz konsantre , sıfır hatayla oynadı. Dribling yapmaya hatta bindirmeye başladı. Eski hızına da yaklaşmış fizik olarak da cok iyi seviye. Pace'i oldukca yuksek bir oyunbu zaten umarım bu berbat profil değişir yakında.

Bindirmeyle kalsa iyi , çalım attı adam :icon_razz:

Şaka bi yane eski Hakan ciddi bir biçimde geliyor , hemde üstüne koyarak.

licentia
21.Aralık.2011, 02:54
Hakan Balta su anda acik ara en iyi yerli sol bek bunun tartismasi bile olmaz. Ha bence gercek bir sol bek degil kendisi mevkisiz bir futbolcu ama Turk futbolunun defansif oyuncu bakimindan hali de ortada. Yine de Balta oyun zekasi ve teknigi ile bizim ligimiz icin kaliteli bir futbolcu hatda bence bugun Bundesliga'da oynasa bile hic siritmaz.

Yalniz Balta'nin su performansi ile Ekrem Eksioglu'na 127 CA ve Wederson'a 128 CA vermek bence ayip Balta bu ikisinden kesinlikle cok daha kaliteli bir futbolcu. Bence 130-135 civari bir CA'yi kesinlikle hak eder bu sene Galatasaray'in yasadigi cikisin sessiz kahramanlarindan.

Nocna Mora
22.Aralık.2011, 02:49
130-135 civarı bir CA olmalı evet