PDA

View Full Version : FM 13 Türkçe Olma İhtimali

leventb12
23.Ekim.2011, 11:50
Oyunun bu yıl Türkçe çıkmaması bizi hayal kırıklığına uğrattı, Miles abimiz sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan konuştu işte o söz.

http://twitter.com/#!/milessi/status/127750236939628544 (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftwitter.com%2F%23% 21%2Fmilessi%2Fstatus%2F127750236939628544)

ForsakeN
23.Ekim.2011, 11:53
Daha çok, oyun satışını artırmak için söylenmiş bir söz gibi geldi. Sanmıyorum ekleyeceklerini. Çok naz yaptılar, fazla üstlerine gitmeyin bence.

leventb12
23.Ekim.2011, 11:56
Eğer dediğini yaparsa, gerçekten çok ayıp olur bunu heryerde açıklıyor. D&R'da en çok satılan oyun şuanda. Miles söylemiş ise garanti gibidir bence :)

punisherfero
23.Ekim.2011, 12:01
Fm 2013 çıkana kadar fm 2012 full Türkçeye çevrilebilir.

nannar
23.Ekim.2011, 12:29
Aslında benim için Türkçe olması ya da olmaması çok sorun değil çünkü ingilizcem iyi fakat konu hakkındaki görüşlerimi yazmak istedim...

:) madem oyunun Türkiye'de daha çok satılmasını istiyorlar,önce Türk halkına saygı duysunlar. Neden "önce satış,sonra dil" seçeneği sunuluyor ? Önce türkçe çıkararak türk insanına verdikleri değeri ve saygıyı göstersinlerki bende seve seve alayım oyunu. bu tarz Ali Cengiz oyunuyla oyun satmaya çalıştıkları sürece (çaresiz kalmadıkça) orjinal almam. Oyuna Fransızca ,İngilizce ya da diğer dilleri eklerken o ülkelerde de bunu yapabildiler mi merak ediyorum açıkcası. Emeğe saygı ayrı birşey ama bu şekilde Türk insanına olan güvensizliği zirve yaptırarak "biz size güvenmiyoruz,siz önce oyunu alın da biz seneye türkçe çıkarırız" söylemi hiç ama hiç hoş değil.

Ralph
23.Ekim.2011, 12:30
Harika haber :)

yakamoz0347
23.Ekim.2011, 13:12
75 milyonluk ülkeyi adam yerine koymayanlara verecek 1 kuruşum bile yok vermemde gerekirse bu yıl oynamam oyunu danimarkalılar hollandalılar alsın oyunu

ejder20284
23.Ekim.2011, 13:17
arkadaşlar steam üzerinde oyun alırken taksit yapılıyormu acaba bilgi verirseniz sevinirim

World Hollow o1
23.Ekim.2011, 13:20
Zenginin parası fakirin çenesini yorarmış...

project42
23.Ekim.2011, 13:24
arkadaşlar steam üzerinde oyun alırken taksit yapılıyormu acaba bilgi verirseniz sevinirim

Steam yapmaz ama bazı kredi kartların kampanyası oluyor yurtdışı alışverişlerde ona bakabilirsin

project42
23.Ekim.2011, 13:25
Bencede fm 2012 çevrilmelidir.Steamda oyun sürekli güncellenecek zaten güncelleme ile gelir,zaten her sene aşırı bir değişim olmuyor sanırım çeviri daha da kolaylaşır fm 13 için

LaigLeNoiR
23.Ekim.2011, 13:26
Paylaşılan twit'i iyi okuduysanız; "Eğer orjinal satışlar Türkiye'de iyi giderse diyor" yani her zaman dediğini tekrarlıyorlar esasen.

Bu zamana kadar Türkçe'ye inanmıyordum artık bu sene yapılan çalışmaları gördükten sonra ben bile 13'de FM'nin türkçe çıkacağı yönde düşünmeye başladım.

fotosuki
23.Ekim.2011, 13:31
Oyunda Türkçe yok normal ama Almanca'nın olmaması da ilginç değil mi?

BaGa TaRKaN
23.Ekim.2011, 13:37
Almanlar Zaten Çok Takmıyorlar FM'i

KanaKe
23.Ekim.2011, 13:43

football manager oyunu almanyada satilmiyor ne yazikki... ea ile yasanan isim hakki problemi nedeniyle almanyada satilmiyor dolayisi ile almanca dilde yok fakat almanyda orjinal fm alanlarin sayisi türkiyeyi gecer :)

Vieri
23.Ekim.2011, 13:52
Burada büyük bir ihtimal yok. Bir koşul var ve bu koşul uzun yıllardır var. Sadece bu sene buna çok yaklaşıldı. Bende 2013 de çıkma olasılığını çok yüksek buluyorum ama bunun için hem bizim tarafın çok çalışması lazım hemde SI'ın tamam çıkacak demesi lazım.

bu arada Almanya konusuna bakarsanız,
EA'de 2001 de Football Manager isimli oyunu vardı.
http://en.wikipedia.org/wiki/The_F.A._Premier_League_Football_Manager_2001

mertayasava
23.Ekim.2011, 14:13
Oyuna Türkçe'yi eklemelerinin onlar için ekstra bir masraf olacağını sanmıyorum en azından dişe dokunur bir masraf olmaz ama burada problem adam bakıyor ; bu ülkede çok fazla kişi bu oyunu oynuyor fakat sadece %2,%3 artık herneyse o kadar kişi orjinal alıyor.Adam niye böyle yere ekstra bir hizmet versin ki,korsan kullanıp herkese de korsanı tavsiye eden ülkenin dilini niye koysun ki.Mantıkları gayet basit aslında ne kadar az korsan o kadar fazla hizmet.Ben öğrenci olmama rağmen son 4 oyunu orjinal aldım,Türkçe beklentim olduğu için değil 1 yıl boyunca deliler gibi oynadığım oyunun hakkını,üzerinde emeği olan kişilerin kazancını gözetmek için.İsterlerse 10 yıl daha Türkçe eklemesinler ama ben bu oyunu oynamaya devam ettiğim sürece orjinal alacağım,sonuçta bu oyundaki herşeyi anlamama yetecek kadar İngilizcem var.Eğer oyunu anlamıyorum diye Türkçe isteyen kişiler olursa alsın sözlüğü araştırsın en azından kendilerine yararı olur.

Uzun lafın kısası bu oyunu benim gibi günde saatlerce oynayan kişilerin orjinal almasını isterim en azından ortadaki emeğe karşılık.Artık maddi durumla alakalı bir konu da değil bu;gelip burada Türkçe'yi tartışabiliyosanız evinizde internetiniz var demektir,ayda yaklaşık 60-70 lira internet faturası ödeyen bi adama yılda 70 lira oyuna vermek kesinlikle koymaz.

sarianet
23.Ekim.2011, 14:39
miles aga bıraksın bu işleri roman yazsın çok duyduk bu hikayeleri :)

perpetua
23.Ekim.2011, 14:42
Burada büyük bir ihtimal yok. Bir koşul var ve bu koşul uzun yıllardır var. Sadece bu sene buna çok yaklaşıldı. Bende 2013 de çıkma olasılığını çok yüksek buluyorum ama bunun için hem bizim tarafın çok çalışması lazım hemde SI'ın tamam çıkacak demesi lazım.

Bizim taraf calissin, bence SI'a evet dedirtmek kolay. (::)

Vieri
23.Ekim.2011, 14:44
Bizim taraf calissin, ben SI'a evet dedirtmek kolay. (::)

kesinlikle :D

serwan
23.Ekim.2011, 14:58
benim sormak istediğim bişey var. özellikle yetkililere. şimdi bu oyun gittigidiyor'da 45 liraya satılıyor. yani steam aktivasyon kodu olarak. ve satın alıp orijinal olarak indirebiliyorsunuz steam'den. sonuçta bu adamlar belirli kar oranları ile satıyor bu kodları. demek ki daha ucuza elde edilebiliyor bu kodlar. hal böyleyken turksportal resmi temsilcisi olarak bu kodları 75 tl yerine 35-40 tl gibi bi fiyata satabilse orijinal satışları katlanmaz mı?
ya da o adamlar nasıl o fiyata satabiliyor? bi pislik mi var? ama adam yüzlerce işlem yapmış ve bir tane olumsuz görüş yok.

SkyCaptain
23.Ekim.2011, 15:03
Türk FMseverler olarak SIGAMES'i bir şekilde psikolojik baskı altına almalıyız...

Ben de kendisine Türkçe olması için oyunun burada yaklaşık ne kadar satması gerektiğini sordum Twitter'da ve bana yazdığı cevapta da benzer bir yorum var, korsan değil orjinal alın.

http://twitter.com/#!/milessi/status/128053546481491968

Hakaret etmeden sıklıkla konu hakkında twit atarsak kesinlikle Türkçe fikrini ekeriz kafasına... :)

Vieri
23.Ekim.2011, 15:11
Baskıyı zaten STEAM de oynayan oyunu aktive eden Türk oyun sever sayısını görünce hissedeceklerdir. ekstra bir çabaya gerek yok bence.

Dijital indirme en ekonomik yol. Gittigidiyor gibi noktalarda o fiyatlara nasıl satılıyor çok bir fikrim yok, üstelik orada ilan girmeninde ekstra ücreti olduğunu düşünürseniz ciddi bir oranda olmalı fiyatı.

sarianet
23.Ekim.2011, 15:11
ben türkçe twet attım ama cevap vermedi daha :D

serwan
23.Ekim.2011, 15:22
Baskıyı zaten STEAM de oynayan oyunu aktive eden Türk oyun sever sayısını görünce hissedeceklerdir. ekstra bir çabaya gerek yok bence.

Dijital indirme en ekonomik yol. Gittigidiyor gibi noktalarda o fiyatlara nasıl satılıyor çok bir fikrim yok, üstelik orada ilan girmeninde ekstra ücreti olduğunu düşünürseniz ciddi bir oranda olmalı fiyatı.

aslında o adamlarla pazarlık edilebilir. örneğin burada oyunu alacak kişiler liste oluştursa ve adama 100 kopya gibi bir sayıyla gidilse indirim de yapacaktır. kişi sayısı arttıkça fiyat düşer fiyat düştükçe sayı artar.

hatta adamların yeri yurdu var sonuçta. gittigidiyor yerine direkt elden alınsa bu kodlar ilan ücreti de olmayacağı için tahminen 35-40 lira arası bir fiyata alınabilir.

Vieri
23.Ekim.2011, 15:24
o keylerin güvenirliğide önemli, satıcının ticari güvenirlik puanı yüksek, yarın öbür gün bu keyler STEAM tarafından kapatılırsa gittigidiyor da karşımızda muhattap bulamazsak patlama ihtimalimiz var.

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
23.Ekim.2011, 15:26
Keşke olsa ama hiç inanmıyorum.

ua_anil
23.Ekim.2011, 15:31

Rusya'dan toplu alım yapıyorlar 10$'a falan.

Universal
23.Ekim.2011, 15:32

Normal şartlarda milli takımları bile yok oyunda, dil olamaması sence doğal değil mi? :)

serwan
23.Ekim.2011, 15:34
o keylerin güvenirliğide önemli, satıcının ticari güvenirlik puanı yüksek, yarın öbür gün bu keyler STEAM tarafından kapatılırsa gittigidiyor da karşımızda muhattap bulamazsak patlama ihtimalimiz var.

kapatılırsa? nasıl oluyor o? yani bugün tamam dediği şeyi yarın pardon yanlışlık olmuş diyerek iptal etmesi nasıl söz konusu olur ki? ayrıca geçen yıl da olmuş benzer satışlar. başka oyunlar için de.. ama böyle bişey söz konusu olsa duyulurdu.
ama ben steam'in öyle keyfi bi uygulama yapabileceğini sanmıyorum. key geçerliyse geçerlidir. oyunu indirdikten sonra biz vazgeçtik denilemez bence.

serwan
23.Ekim.2011, 15:35
Rusya'dan toplu alım yapıyorlar 10$'a falan.

bilginiz var mı? nasıl yani. rusya'da bu fiyata nasıl satılıyor?

uaemrah
23.Ekim.2011, 15:37
orjinal oyun alanlar için bir çözüm yolu bulsunlar en azından...bunu nasil yaparlar bilmiyorum ama steam'de oyuna başladığımızda geçici türkçe dil i kullanma olasılığı olabilir...steam kapatıldığında otomatik dil dosyasını data üzerinden geri çeker...tekrar oyunu açtığımızda tekrar dil dosyasını kopyalanmayacak flu şekilde koyar ve orjinal oyun oynayanlarda türkçe dil desteğini doyasıya yaşamış olur...buda bir çok türkçe çiksin diyenleri orjinal konusunda teşvik eder...

ua_anil
23.Ekim.2011, 15:42
kapatılırsa? nasıl oluyor o? yani bugün tamam dediği şeyi yarın pardon yanlışlık olmuş diyerek iptal etmesi nasıl söz konusu olur ki? ayrıca geçen yıl da olmuş benzer satışlar. başka oyunlar için de.. ama böyle bişey söz konusu olsa duyulurdu.
ama ben steam'in öyle keyfi bi uygulama yapabileceğini sanmıyorum. key geçerliyse geçerlidir. oyunu indirdikten sonra biz vazgeçtik denilemez bence.

(FM için değil genel olarak konuşuyorum)
Keyler orijinal o konuda sıkıntı yok. Ama Rusya için ayrılmış keyler ve ücreti daha uygun o yüzden. Zaten Rusya'dan alınma şekli de DVD-CD kutularının üzerindeki keylerin fotoğrafı çekiliyor ve almak istenen kişiye veriliyor. Daha önce Battlefield 2 almıştım 35 TL'ye o şekilde geldi bana.

Ama sorun şu ki, Steam bu keylerin Rusya için olduğunu bildiğinden bazen şikayet üzerine bazen de kendi kontrol ederek iptal ediyor keyi. Hatta Steam hesaplarını da kapatıyor kimi zaman. Çok nadir de olsa böyle bir durumla karşılaşmak olası.

Fernando Gago
23.Ekim.2011, 15:42
Somut adımlar atılana kadar heyecanlanmayın derim.

ua_anil
23.Ekim.2011, 15:44
Örnek resim (benim BF2 keyi):

http://i.imgur.com/SUzxs.jpg

Vieri
23.Ekim.2011, 15:44
Keyler orijinal o konuda sıkıntı yok. Ama Rusya için ayrılmış keyler ve ücreti daha uygun o yüzden. Zaten Rusya'dan alınma şekli de DVD-CD kutularının üzerindeki keylerin fotoğrafı çekiliyor ve almak istenen kişiye veriliyor. Daha önce Battlefield 2 almıştım 35 TL'ye o şekilde geldi bana.

Ama sorun şu ki, Steam bu keylerin Rusya için olduğunu bildiğinden bazen şikayet üzerine bazen de kendi kontrol ederek iptal ediyor keyi. Hatta Steam hesaplarını da kapatıyor kimi zaman. Çok nadir de olsa böyle bir durumla karşılaşmak olası.

Bilgi verdiğin için teşekkürler.

serwan
23.Ekim.2011, 15:49

teşekkürler.. ama diyelim ki rusya'dan arkadaşım bana hediye yolladı. olamaz mı yani? kaldı ki 2 sene önce bi arkadaş romanya'dan yolladı :) çok saçma olmaz mı iptal edilmesi?

ua_anil
23.Ekim.2011, 15:51
teşekkürler.. ama diyelim ki rusya'dan arkadaşım bana hediye yolladı. olamaz mı yani? kaldı ki 2 sene önce bi arkadaş romanya'dan yolladı :) çok saçma olmaz mı iptal edilmesi?

Arkadaşın Steam'den aktive edip hediye ederse olabilir bilemiyorum :)

nikootinn
23.Ekim.2011, 15:52
Aslında benim için Türkçe olması ya da olmaması çok sorun değil çünkü ingilizcem iyi fakat konu hakkındaki görüşlerimi yazmak istedim...

:) madem oyunun Türkiye'de daha çok satılmasını istiyorlar,önce Türk halkına saygı duysunlar. Neden "önce satış,sonra dil" seçeneği sunuluyor ? Önce türkçe çıkararak türk insanına verdikleri değeri ve saygıyı göstersinlerki bende seve seve alayım oyunu. bu tarz Ali Cengiz oyunuyla oyun satmaya çalıştıkları sürece (çaresiz kalmadıkça) orjinal almam. Oyuna Fransızca ,İngilizce ya da diğer dilleri eklerken o ülkelerde de bunu yapabildiler mi merak ediyorum açıkcası. Emeğe saygı ayrı birşey ama bu şekilde Türk insanına olan güvensizliği zirve yaptırarak "biz size güvenmiyoruz,siz önce oyunu alın da biz seneye türkçe çıkarırız" söylemi hiç ama hiç hoş değil.

İşte tartışmaya son nokta koyan yorum budur diyerek nannar hocamın yüreğine sağlık diyorum,Miles'a gereken cevap vermiş.Daha önce de bir yorumumda belirtmiştim.Dünyada hangi sektörde olursa olsun pazarlığı satıcı değil alıcı yapar

serwan
23.Ekim.2011, 15:57
Arkadaşın Steam'den aktive edip hediye ederse olabilir bilemiyorum :)

niye canım cd yollayabilir :D ya da ben turistik amaçlı gidip ordayken almış getirmiş olabilirim.

Universal
23.Ekim.2011, 16:00
Benim tek bir dileğim var şu konunun FM 14 Türkçe Olabilme İhtimali adında açılması...

Artık her yıl okumaktan, beklemeden o kadar sıkıldım ki.

İngilizcem oyuna yetiyor, hatta zaman zaman yeni kelimelerde öğrenmeme sebep bile oluyor, bu yönden mutluyum; ama şu oyunu bana sevdiren Turksportal'ın daha ben çok küçükken CM serisini Türkçe yapması idi. Umarım oyunda artık kendiliğinden bu imkanı buluruz.

eLastik
23.Ekim.2011, 16:54
Arkadaşlar lütfen orjinal alalım, şayet ben de ilk defa oyunumu bu sene orjinal aldım. ARAL'da en çok satan listesinde 2, D&R de ise 1. sıradaydı sanırsam. Haydi arkadaşlar Orjinal FM 2012 alalım !

Kaka Leite
23.Ekim.2011, 17:15
75 milyonluk ülkeyi adam yerine koymayanlara verecek 1 kuruşum bile yok vermemde gerekirse bu yıl oynamam oyunu danimarkalılar hollandalılar alsın oyunu

O zaman oyun oynamayalım neredeyse çoğu oyunda Türkçe dil desteği mevcut değil :)

LeqenDary
23.Ekim.2011, 17:28
türkçe olup olmaması konusunda yıllardır aynı yorum yapılıyor. şirket "türkiye'de şöyle şöyle satılırsa türkçe'yi ekleriz" demiş. hayır bunu "ne var yani, herhalde böyle yapacaklar" diye kabul eden insanlar var. benim asıl anlamadığım husus da bu.

bakın sevgili arkadaşlar. siz esnafsanız, siz müşteri memnuniyeti gözeten bir şirketseniz, önce hizmet verirsiniz. bunu anlamanız önemli.hizmeti vermeden bir şey istemek abesle iştigaldir. siz tavukburger yemek isteyen birine önce hamburgerimizden 10 adet yemelisiniz, o zaman istediğiniz tavukburgeri hazırlarız diyemezsiniz. derseniz de hiçbir zaman o kişilere hamburger satamazsınız. bu kadar basit.

siz müşterisiniz. sizin için türkçe olup olmaması sorun olmayabilir, bari bu hizmeti isteyen-bekleyen insanlara laf sokmaya çalışmayın. hizmet veren şirketle bir bağınız yokken, kraldan çok kralcı olup konuşmak pek mantıklı gözükmüyor.

Alıntıdır .Ama bire bir katılıyorum .

MeMo
23.Ekim.2011, 17:28
Hazır bahsetmişken çevirmen olayı ne oldu? Defalarca mesaj attım dönüş olmadı.

Vieri
23.Ekim.2011, 17:33
Hazır bahsetmişken çevirmen olayı ne oldu? Defalarca mesaj attım dönüş olmadı.

Çeviriler devam ediyor. Yeni çevirmen alımları ile ilgilide dönüşlerimizi yapmaya başladık.

sui generis
23.Ekim.2011, 17:39
bana şu da saçma geliyor: orjinal alanlara Türkçe olsun diyorsunuz da İngiliz'i, Fransız ı hepsi mi orjinal alıyor da kendi dillerinde oynuyorlar :D

Bu kadar rahat olmalarının tek sebebi rakipsiz olmaları.. başka açıklaması olamaz..

sarianet
23.Ekim.2011, 17:46
O zaman oyun oynamayalım neredeyse çoğu oyunda Türkçe dil desteği mevcut değil :)

fm oynamak için dil şart diğer oyunlarla fmyi KESİNLİKLE kıyaslayamazsın.

punisherfero
23.Ekim.2011, 18:06
Ben senin Türkçe olabilme ihtimalini sevdim FM :)

MeMo
23.Ekim.2011, 18:06
Çeviriler devam ediyor. Yeni çevirmen alımları ile ilgilide dönüşlerimizi yapmaya başladık.

Açıklama için teşekkürler meşgul de olduğunuzu biliyorum,böyle bir şey için sıkmak da mantıksız ama aylar önce de açıklama aynıydı :)

rammstein7
23.Ekim.2011, 18:18
***** hala çıkmadı oynamak isteyenler bu oyunu gözunu karartıp orjınal alırlar denilen o sınır aşilir diye dusunuyorum 80 tl çok fazla ama oynamak isteyenler verir alır ben yarın bi gün alcam :)

sarianet
23.Ekim.2011, 18:21
80 lira bi senede verilir
ama firma bana saygı duymayıp dilimi oyuna katmıyor neden vereyim 80 lirayı anlamadığım bi oyuna... 8 paket sigara içmezsin olur biter ama firma bizi çocuk avutur gibi senelerdir avutuyor

nannar
23.Ekim.2011, 18:22
:) FM diğer oyunlar gibi görsellikten çok istatistikler ve yazılar üzerine kurulu olduğu için ingilizcesi olmayan birinin FM oynaması için en azından FM diline 2-3 sene alışmış olması lazım :)

Ben bu oyunu 15 senedir oynuyorum ve eğer yapımcıların türk insanıyla pazarlığa girişmiş olmasını bilmemiş ya da duymamış olsaydım belki de orjinal olarak oyunu çoktan almış olurdum. İnadına illegal yollarını bekleyeceğim.Aylık eşimle birlikte gelirim Allah'a şükür 50-60 tane orjinal CD almaya bile yeterli ama ben yapımcıların bu tutumunu saygısızlık olarak değerlendirdiğim için almayı düşünmüyorum. Eğer İngiltere'de ya da ne bileyim oyunda dil desteği olan diğer ülkelerde korsan olarak oyunu edinen hiçkimse yoksa eyvallah,sonuna kadar haklılar diyebilirim fakat o ülkelerde bile korsan satışı var.Bizdeki gibi değil diyenler mutlaka çıkacaktır fakat bu orada yaşayan insanların orjinal oyun edinme sebebi, emeğe olan saygılarından ya da kendi vicdanlarından değil,ülkenin bu konudaki katı ve caydırıcı nitelikte yüksek cezaları olan kanunlarından korkularıdır.Yani İngilterede bizim ülkemizdeki gibi serbest bir korsan Cd edinimi olsaydı hanginiz inanıyorsunuz orjinal alımın aynı kalacagına? Ben eminimki ingilizler bizden daha çok sömürürler. Sistem buna izin veriyorsa benim suçum ne? Ne diye sen bana saygısızlık ediyorsun? Madem sen bu ülkede orjinal oyun satışını arttırmak istiyorsun,bu ülkenin insanları sana diyorki "oyuna Türkçe ekle,orjinal alalım",sen de oyunu satacak olan taraf olduğuna göre,bu dileği yerine getirip piyasaya sür ve sonuçlara göre gelecek yıl planını yaparsın. Manav halka "Eğer bu hafta bu elimdeki ekşi portakallardan yeterince alırsanız gelecek hafta tatlı portakal getireceğim " diyebiliyor mu? Ya da konfeksiyoncu gelen müşteriye, "sen siyah pantolon istiyorsun ama eğer bu kahverengiyi alırsan ben sana siyahını da getiririm" diyebiliyor mu? Resmen önceki yıllarda korsan kullananların bazılarına orjinal oyun aldırıp en azından bu yıl bu ülkede daha çok satış yapmak için ortaya atılmış bir cümle olarak görüyorum "2013 türkçe çıkabilir" ifadesini... Umarım ben yanılırım ve seneye oyun türkçe çıkar da çoğu arkadaş oyunu daha kolay oynar.

Kaka Leite
23.Ekim.2011, 18:27
fm oynamak için dil şart diğer oyunlarla fmyi KESİNLİKLE kıyaslayamazsın.

Alakası yok Örnek; Fifa 2012 ordada manager modu var ordada çok fazla kelime var ama türkçe değil o zaman onuda oynamayalım :)

Ayrıca burada Türkçe çıkmasını bende istiyorum ama arkadaşın dediği saçma onu belirtmek istedim :)

sarianet
23.Ekim.2011, 18:28
:) FM diğer oyunlar gibi görsellikten çok istatistikler ve yazılar üzerine kurulu olduğu için ingilizcesi olmayan birinin FM oynaması için en azından FM diline 2-3 sene alışmış olması lazım :)

Ben bu oyunu 15 senedir oynuyorum ve eğer yapımcıların türk insanıyla pazarlığa girişmiş olmasını bilmemiş ya da duymamış olsaydım belki de orjinal olarak oyunu çoktan almış olurdum. İnadına illegal yollarını bekleyeceğim.Aylık eşimle birlikte gelirim Allah'a şükür 50-60 tane orjinal CD almaya bile yeterli ama ben yapımcıların bu tutumunu saygısızlık olarak değerlendirdiğim için almayı düşünmüyorum. Eğer İngiltere'de ya da ne bileyim oyunda dil desteği olan diğer ülkelerde korsan olarak oyunu edinen hiçkimse yoksa eyvallah,sonuna kadar haklılar diyebilirim fakat o ülkelerde bile korsan satışı var.Bizdeki gibi değil diyenler mutlaka çıkacaktır fakat bu orada yaşayan insanların orjinal oyun edinme sebebi, emeğe olan saygılarından ya da kendi vicdanlarından değil,ülkenin bu konudaki katı ve caydırıcı nitelikte yüksek cezaları olan kanunlarından korkularıdır.Yani İngilterede bizim ülkemizdeki gibi serbest bir korsan Cd edinimi olsaydı hanginiz inanıyorsunuz orjinal alımın aynı kalacagına? Ben eminimki ingilizler bizden daha çok sömürürler. Sistem buna izin veriyorsa benim suçum ne? Ne diye sen bana saygısızlık ediyorsun? Madem sen bu ülkede orjinal oyun satışını arttırmak istiyorsun,bu ülkenin insanları sana diyorki "oyuna Türkçe ekle,orjinal alalım",sen de oyunu satacak olan taraf olduğuna göre,bu dileği yerine getirip piyasaya sür ve sonuçlara göre gelecek yıl planını yaparsın. Manav halka "Eğer bu hafta bu elimdeki ekşi portakallardan yeterince alırsanız gelecek hafta tatlı portakal getireceğim " diyebiliyor mu? Ya da konfeksiyoncu gelen müşteriye, "sen siyah pantolon istiyorsun ama eğer bu kahverengiyi alırsan ben sana siyahını da getiririm" diyebiliyor mu? Resmen önceki yıllarda korsan kullananların bazılarına orjinal oyun aldırıp en azından bu yıl bu ülkede daha çok satış yapmak için ortaya atılmış bir cümle olarak görüyorum "2013 türkçe çıkabilir" ifadesini... Umarım ben yanılırım ve seneye oyun türkçe çıkar da çoğu arkadaş oyunu daha kolay oynar.

hocam hislerimize tercüman oldunuz
ama ben buna inanmıyorum ne varsa yine bizden var bizdekib i site elini kolunu sıvayacak disiplinli bi çalışma ile kendi yamamızı kendimiz çıkarıcaz yoksa gevura kaldıysak işimiz zor :D
cenker fifayıda bi şekilde oynarsın ama fm tamamen dil her yanı dil elini nere atsan dil anladın:D

Kaka Leite
23.Ekim.2011, 18:37
hocam hislerimize tercüman oldunuz
ama ben buna inanmıyorum ne varsa yine bizden var bizdekib i site elini kolunu sıvayacak disiplinli bi çalışma ile kendi yamamızı kendimiz çıkarıcaz yoksa gevura kaldıysak işimiz zor :D
cenker fifayıda bi şekilde oynarsın ama fm tamamen dil her yanı dil elini nere atsan dil anladın:D

Ya arkadaşım Fifa Managerde var bulurum her türlü oyun boşuna savunma :D

Tabi ki'de banada saçma geliyor ''Önce al sonra Türkçe'' zihniyeti ama yapacak bir şey yok ama bu yüzden oynamamak hiç bir oyunu oynamaman demek sonuçta çoğu oyunda Türkçe dil desteği mevcut değil :)

nannar
23.Ekim.2011, 18:38
Yalnız orjinal oyun alan arkadaşlar aman diyim sözlerime alınmasın. herkesin bireysel tercihidir. Alana saygı duyarım ama almayana da saygı beklemek hakkımız :) Bunu milli dava haline getirmenin de bir anlamı yok. Çoğu oyunda Türkçe dil yok zaten. Fakat gocunduğum tek nokta daha iyi satış yapmak için verilen vaatler. Yoksa insanların 1 yıl uğraş verdikleri,emek verdikleri bir oyunun 5 liraya alınmasına ben de karşıyım

sarianet
23.Ekim.2011, 18:39
@aybars_ayik_ people like you are the reason it hasn't already happened. Thief. YOU are the reason there is no Turkish language.

bunun çevirisi ne acaba transda saçmalamış miles kızdımı yoksa bize:D

nannar
23.Ekim.2011, 18:44
Senin gibi insanlar bunun çoktan olmamasının (TR dilin yüklenmemesinin) sebebi.Hırsız.Sen Türkçe dilin olmamasının sebebisin

furkan58
23.Ekim.2011, 18:45
Mantık saçma bunu desteklemek dahada saçma . Tamam saygı duyulur ona bişey diyemem ama Sen al ben Türkçe yaparım demek Nannar hocamın dediği gibi "sen siyah pantolon istiyorsun ama eğer bu kahverengiyi alırsan ben sana siyahını da getiririm" bu örneğe benziyor . Bu işte satan şart koşmaz alıcı şart koşar . Sen Türkçe yap ben alırım olmalı o mantık . Sen al ben Türkçe yapıcam demek bir çocugun yemek yemesi için kandırılması gibi bişey "sen yemeğini ye ben sana çikolata alıcam " der gibi ..

Kaka Leite
23.Ekim.2011, 18:47
Şu adamı kızdırmayın yahu :n:

Zihniyetleri yanlış ama yapacak bişey yok :confused:

lexoqe
23.Ekim.2011, 18:48
Ekincan Yeşil;
@milessi "FM' 2013" We want the Turkish language.

(FM 2013'ü Türkçe istiyoruz.)

Miles Jacobson;
@lexoqe and I want people in Turkey to buy the game, and not steal it.

(Ben sizin oyunu orijinal almanızı istiyorum, çalmanızı değil.)

Ekincan Yeşil;
@milessi Already we buy.

(Zaten satın alıyoruz.)

Miles Jacobson;
@lexoqe a tiny percentage (way less than 10%) of people playing the game in Turkey but it. The others steal.

(Türkiye'de oyun oynuyor ama küçük bir yüzdesi (% 10'dan daha azı).Diğerleri ise çalıyor.)

Ekincan Yeşil;
@milessi How do you prove that the ?

(Nasıl kanıtlayabilirsiniz ?)

Cevabı çok merak ediyorum.

sarianet
23.Ekim.2011, 18:50
bari türkçeye çevirseydin

lexoqe
23.Ekim.2011, 18:51
bari türkçeye çevirseydin

Oldu mu ??

nannar
23.Ekim.2011, 18:52
Adam habire hırsız diyor bize yahu :n: Gerçi yalan da sayılmaz ama işte insana dokunuyor yine de.

sarianet
23.Ekim.2011, 18:53
Oldu mu ??

evet teşekkürler
ama inglizcesi olmayanlara da saygı lütfen.!

nannar
durun ben bir iletişime geçem :D

Kaka Leite
Bu adamı döverim ben biz napıyoruz almıyormuyuz :n: :director:

sarianet
23.Ekim.2011, 18:54
milessi Miles Jacobson
@ahmet_narin when we sell enough copies in Turkey to pay for a Turkish translation, we'll do one

biride bunu çevirsin lütfen:D

Kaka Leite
23.Ekim.2011, 18:57
durun ben bir iletişime geçem :D

Seneye ümitlerimiz vardı oda yok oldu :icon_mad:

Vieri
23.Ekim.2011, 19:12
Konu tamamen farklı noktalara taşındı ve bu konudaki gelişmeler net olduğu için bu konuyu kapatıyorum. konunun seyri yanlış noktalara gidiyor,

SI'ın konudaki tavrı açık ve net.

Her sene aynı hikayelerden herkes şikayetçi biliyoruz ama bu şekilde, firma yetkililerini burada örgütlenip, twitter veya diğer noktalarda rahatsız etmenize izin veremeyiz.