PDA

View Full Version : Ucuz Keyler

Universal
24.Ekim.2011, 00:19
Turksportal yönetimine sormak istiyorum, oyun çıktıktan sonra çok fazla internet üzerinden oyun anahtarları satılıyor ve bu anahtarlar piyasa değerinin altında. Benim sormak istediğim bu anahtarları SI tarafından mı veriliyor? Bunları almak güvenilir mi? Merak ettiğim için ve oyunu almamış arkadaşlara eğer güvenilir değilse bir uyarı niteliğinde bu konuyu açmak istedim...

LaigLeNoiR
24.Ekim.2011, 00:31
Belki bu keylerle oyuna girebilirsiniz ancak ne kadar güvenilir ?

Şu anda girersiniz yarın giremeyebilirsiniz. En güvenilir olan kendi oyununuzu almanız derim.

Cr1minaL
24.Ekim.2011, 00:33
Ben call of duty mw 2 çıktığı sırada almıştım bu şekil bi key 40 lira falandı sanırım bence keylerin ucuz olma nedeni ya rusya veya başka ülkelerden çok ucuza geliyor olması yada size kutulu bir şekilde değilde sadece key olarak gelmesi

piyasada çok güvenilir siteler mevcut bu keyler dijital oyun adı altında satılıyor

bu şekilde iki oyun aldım ve hiç bir sorun yaşamadım

Vieri
24.Ekim.2011, 00:49
Turksportal yönetimine sormak istiyorum, oyun çıktıktan sonra çok fazla internet üzerinden oyun anahtarları satılıyor ve bu anahtarlar piyasa değerinin altında. Benim sormak istediğim bu anahtarları SI tarafından mı veriliyor? Bunları almak güvenilir mi? Merak ettiğim için ve oyunu almamış arkadaşlara eğer güvenilir değilse bir uyarı niteliğinde bu konuyu açmak istedim...

Bu konuda hiç deneyimim olmadı. Tek bildiğim bu kadar uygun fiyat olması, ülkelere özel fiyat politikasından kaynaklanıyor. Konuyu tedarikçi firmamıza yarın sorar detaylı bilgiyle sizleride aydınlatmak isteriz.

sui generis
24.Ekim.2011, 00:54
Rusya ya böyle birşey varsa diğer ülkelere niye yok ki ?

bozoo1903
24.Ekim.2011, 01:05
Ben aldım bu şekilde pek çok oyun. Steam Keyi olarak yani. Herhangi bir problem yaşamadım. Neticede bir kere eklenince hesabına o key daha da bir şey olmaz.

perpetua
24.Ekim.2011, 01:34
Almanizi hic tavsiye etmem.

Gectigimiz yil bu key'ler satiliyor ve key'e bagli olan CD baskalarina satiliyordu. Eger CD'yi alan kisi hic steam'den oyunu aktive etmezse herhangi bir sorun olmuyordu.

Ama bu yil CD'nin de Steam uzerinden aktivasyon yapilacagini goz onunde bulundurursaniz, o CD birisine satildigi zaman key'i Steam'e girecek, bu key'in baska birisi tarafindan kullanildigini fark edecek ve sizin hesabinizi iptal ettirecektir.

Gecen yil iptal olma bir ihtimaldi ama bu yil kesin gibi gorunuyor.

Boyle key alip paranizi yakacaginiza, ya hic oynamayin veya orjinal alin bence.

serwan
24.Ekim.2011, 02:30
Almanizi hic tavsiye etmem.

Gectigimiz yil bu key'ler satiliyor ve key'e bagli olan CD baskalarina satiliyordu. Eger CD'yi alan kisi hic steam'den oyunu aktive etmezse herhangi bir sorun olmuyordu.

Ama bu yil CD'nin de Steam uzerinden aktivasyon yapilacagini goz onunde bulundurursaniz, o CD birisine satildigi zaman key'i Steam'e girecek, bu key'in baska birisi tarafindan kullanildigini fark edecek ve sizin hesabinizi iptal ettirecektir.

Gecen yil iptal olma bir ihtimaldi ama bu yil kesin gibi gorunuyor.

Boyle key alip paranizi yakacaginiza, ya hic oynamayin veya orjinal alin bence.

peki asıl sıkıntının sonradan alana çıkması gerekmiyor mu? ne yani ben gidip dvd alsam, kurduktan sonra kaybetsem başkası alsa kursa benim hesabım iptal mi edilecek? böyle saçmalık mı olur?

rammstein7
24.Ekim.2011, 03:27
ben orjınal fm alcam kutulu da para bırıktırıyorum malum ***** çıkmıyacak şifre vardir demi birde ona para vermiyelim ?

nikootinn
24.Ekim.2011, 14:10
Arkadaşlar forumdan biri key satmak isterse talibim

Vieri
24.Ekim.2011, 14:14
ben orjınal fm alcam kutulu da para bırıktırıyorum malum ***** çıkmıyacak şifre vardir demi birde ona para vermiyelim ?

orijinal kutusu içerisinde şifre (key) mevcut. Bununla oynayabilirsin.

perpetua
24.Ekim.2011, 15:28
peki asıl sıkıntının sonradan alana çıkması gerekmiyor mu? ne yani ben gidip dvd alsam, kurduktan sonra kaybetsem başkası alsa kursa benim hesabım iptal mi edilecek? böyle saçmalık mı olur?

Kaybetmeyin. Veya en azindan faturayi saklayin. :)

serwan
24.Ekim.2011, 15:40

ya ben lafın gelişi demiştim tabi de hala çok mantıklı gelmiyo steam'in hesabı iptal etmesi. öyle ya da böyle ben bi şekilde yasak olmayan bi yöntemle girip o oyunu kaydetmişsem hesabıma onları ne ilgilendirir koda nasıl ulaştığım. çalmış bile olabilirim. geçerli bi key olduğu sürece onları hiç ama hiç ilgilendirmez. hukuksal olarak da böyledir bu. dvd'yi sonradan gidip alan adam dava açar isterse. ona da sorarlar ama ne diye açılmış kutu alıyorsun diye.

Bursaspor
24.Ekim.2011, 15:44

Bunu dedikten sonra hırsızın hiç mi suçu yok demek geliyor aklıma :)

Geçen sene Steam'siz aktivasyon bir seçenekti ve çoklu kullanım ve ortak alım için iyi bir alternatifti. Bu sene artık Steam dışında bir aktivasyon yapılamıyor, bu yüzden ortak alınmış oyunlar ya da çoklu kullanım risk oluşturuyor.

Bu zamana kadar bu Rus keylerinin farkındaydı herhalde SEGA ve Steam, daha önce hiç iptal edilme olmadıysa bu sene de olmayabilir sonuçta o keylerin satıldığının ve satılacağının farkında iki firmada.

Aynı şey Rusya dışında da yaşanabilir. Türkiye'de satılan ve bizim satın aldığımız oyunların keylerinin resimlerinin çekilip çekilmediğini, başka kişilere satılıp satılmadığını bilmiyoruz.

Vieri
24.Ekim.2011, 15:49
şunun gibi hatalarla sonradan karşılaşma durumu söz konusu olabilir mi? Bunu STEAM forumlarına gördüm. Team fortress 2 oyununda yaşanmış

http://i.imgur.com/NZr76.png

Bursaspor
24.Ekim.2011, 16:03
Yaşanması mümkün, peki FM'nin bu kodları TF2'deki gibi sadece belirli bir bölgeye özel şekilde mi ayarlanmış onu öğrenmek gerekli. Eğer öyleyse olası bir sorgulamada o bölgeden olmayan keyler iptal edilebilir.

Gerçi bunu da aşmak mümkün diye düşünüyorum. Herhangi bir IP changer programı ile Rusya IP'lerine geçilebilir ya da oyun offline modda oynanabilir.

Vieri
24.Ekim.2011, 16:04
bu FM ile alakal değil bence STEAM ile alakalı gibi gözüküyor.

serwan
24.Ekim.2011, 16:09
şunun gibi hatalarla sonradan karşılaşma durumu söz konusu olabilir mi? Bunu STEAM forumlarına gördüm. Team fortress 2 oyununda yaşanmış

http://i.imgur.com/NZr76.png

acaba bu uyarı ilk aktivasyon sırasında mı çıkmış? yoksa oyunu aktifleştirip oynadıktan sonra mı?
ama her şeyin çözümü var. madem bunlar rus keyleri, aktivasyon sırasında proxy ayarları ile bi rus ip numarası ile girilir sonra da offline oynanır. :D

MeMo
24.Ekim.2011, 16:11

Geçen sene Steam'siz aktivasyon bir seçenekti ve çoklu kullanım ve ortak alım için iyi bir alternatifti. Bu sene artık Steam dışında bir aktivasyon yapılamıyor, bu yüzden ortak alınmış oyunlar ya da çoklu kullanım risk oluşturuyor.

Bu zamana kadar bu Rus keylerinin farkındaydı herhalde SEGA ve Steam, daha önce hiç iptal edilme olmadıysa bu sene de olmayabilir sonuçta o keylerin satıldığının ve satılacağının farkında iki firmada.

Aynı şey Rusya dışında da yaşanabilir. Türkiye'de satılan ve bizim satın aldığımız oyunların keylerinin resimlerinin çekilip çekilmediğini, başka kişilere satılıp satılmadığını bilmiyoruz.

Ortak alıma da karşı Miles Jacobson,Twitter'dan yazdıklarına göre.

Bursaspor
24.Ekim.2011, 16:12
Key'ler STEAM keyi ancak bu keyleri STEAM'e açan firmalar değil mi ?

STEAM'den kaynaklı bir şeyse bu daha önce başka oyunlarda yaşanmış mı ona bakmak lazım. TF2 dışında diğer oyunlarda da yaşandıysa daha da dikkatli olması lazım bu keyi kullananların tek çözüm offline mod bunun içinde sanırım.

perpetua
24.Ekim.2011, 16:16

Oyunu yasadisi olmayan yollardan alir ve kullanirsaniz, risk almazsiniz.

Birisi gelip evinizden kilavuzunuzu calip, o kodu kullanirsa, karsisina Steam'de bu kod aktive edildi yazisi cikar. Steam'e oyunun esas sahibinin kendisi oldugunu ispatlamasi gerekir. Bunu ispatlamasinin en garanti yolu da faturayi tutmak ve oyunun sahibi oldugunuzu istendigi zaman kanitlayabilmek.

Ama ne oldugu belli olmayan, daha sonra CD'yi baskasina satacak birisinden key alirsaniz, ileride bu key iptal edilirse sizin paraniz cope gider. Paranizi geri alacaginiz birisini de bulamazsiniz.

Gecen yil bu sekilde oyun satan birisi gelmisti bu forumlara. Amaci reklam yapakti. Sadece key satiyordu. O key'in ciktigi CD'yi ne yapiyorsunuz diye sordugumda cevap verememisti. O CD'nin posta ucretini verirsem key ile beraber CD'yi verirmisiniz diye sordugumda, CD istiyorsam orjinal oyun fiyatini odemem gerektigini soylemisti. Bu CD ve key'in bu kisiler tarafindan ayri satildigi suphesini dogurdu bende. Eger CD'yi alan Steam uzerinden aktivasyon yapmazsa, hic kimsenin ruhu duymazdi. Ama bu yil Steam uzerinden aktivasyon yapmak herkes icin mecburi.

Bu sekilde key almaniz sizi ileride zor duruma dusurebilir. Bunu bilerek orjinal alma veya bu nereden geldigi belli olmayan key'leri alma arasinda karar vermek size kalmis. Ben almazdim.

Isin kotusu, bu key satanlarin yaptiklari korsanlarin yaptigindan daha da kotu. Korsan satanlardan aldiginizda en azindan oyunu oynuyordunuz. Key satanlardan aldiginizin elinizde patlama ihtimali cok yuksek bence.

Bursaspor
24.Ekim.2011, 16:27
Oyunu yasadisi olmayan yollardan alir ve kullanirsaniz, risk almazsiniz.

Birisi gelip evinizden kilavuzunuzu calip, o kodu kullanirsa, karsisina Steam'de bu kod aktive edildi yazisi cikar. Steam'e oyunun esas sahibinin kendisi oldugunu ispatlamasi gerekir. Bunu ispatlamasinin en garanti yolu da faturayi tutmak ve oyunun sahibi oldugunuzu istendigi zaman kanitlayabilmek.

Ama ne oldugu belli olmayan, daha sonra CD'yi baskasina satacak birisinden key alirsaniz, ileride bu key iptal edilirse sizin paraniz cope gider. Paranizi geri alacaginiz birisini de bulamazsiniz.

Gecen yil bu sekilde oyun satan birisi gelmisti bu forumlara. Amaci reklam yapakti. Sadece key satiyordu. O key'in ciktigi CD'yi ne yapiyorsunuz diye sordugumda cevap verememisti. O CD'nin posta ucretini verirsem key ile beraber CD'yi verirmisiniz diye sordugumda, CD istiyorsam orjinal oyun fiyatini odemem gerektigini soylemisti. Bu CD ve key'in bu kisiler tarafindan ayri satildigi suphesini dogurdu bende. Eger CD'yi alan Steam uzerinden aktivasyon yapmazsa, hic kimsenin ruhu duymazdi. Ama bu yil Steam uzerinden aktivasyon yapmak herkes icin mecburi.

Bu sekilde key almaniz sizi ileride zor duruma dusurebilir. Bunu bilerek orjinal alma veya bu nereden geldigi belli olmayan key'leri alma arasinda karar vermek size kalmis. Ben almazdim.

Isin kotusu, bu key satanlarin yaptiklari korsanlarin yaptigindan daha da kotu. Korsan satanlardan aldiginizda en azindan oyunu oynuyordunuz. Key satanlardan aldiginizin elinizde patlama ihtimali cok yuksek bence.

Ben zaten oyunu orijinal alan biri olarak kafam fazlasıyla rahat ancak bu forumda da bu şekilde almış ya da alacak olan birçok kişi var. STEAM'in TF2'de verdiği uyarı gibi bir uyarıyı FM ya da başka bir oyun içinde verip vermeyeceğini kimse bilmiyor sanırım -Bence verme olasılığı eğer FM için verilmiş olan o keyler sadece belirli bir bölgeye aitse o zaman çok yüksek.-

Peki STEAM ya da dağıtımcı firmalar bu durumun farkında değil mi ? Neden oyun kutularından keylerin fotoğraflarının çekilmesine müsaade ediyorlar. Aynı şeyin Türkiye'de de olmayacağının garantisi var mı ?

Vieri
24.Ekim.2011, 16:30
Bunun önüne nasıl geçebilirsin ki?

Bursaspor
24.Ekim.2011, 16:33
Burada bütün sorumluluk son kullanıcıda diyoruz çünkü yasa dışı kullanıyor ancak oyunların kutularından ayrı sadece key olarak satılmasında dağıtım şirketlerinin sorumluluğu ya da sorumsuzluğu yok mu ?

O bölgelerdeki firmalara bu yaptırımlar uygulanıyor mu ?

Vieri
24.Ekim.2011, 16:36
bence önüne geçmek çok zor, zamanında FM 2006 ydı yanlış hatırlamıyorsam, Tayland'da korsan yaygın olduğu için oyun kullanım klavuzu hariç basit bir kutuyla ve arayüzle resmi satışa çıkmıştı ve ebay üzerinden satılıyordu. Üzerinde sadece tayland sınırlarında kullanılabilir ve satılabilir yazıyordu ama hikaye :)

ozzymanborn
24.Ekim.2011, 17:05
bence önüne geçmek çok zor, zamanında FM 2006 ydı yanlış hatırlamıyorsam, Tayland'da korsan yaygın olduğu için oyun kullanım klavuzu hariç basit bir kutuyla ve arayüzle resmi satışa çıkmıştı ve ebay üzerinden satılıyordu. Üzerinde sadece tayland sınırlarında kullanılabilir ve satılabilir yazıyordu ama hikaye :)

Rusyadaki bazı digital download'cıların sattığı FM2012'ler Ukrayna'da kullanılamıyormuş FM Forumlarından anladığım kadarıyla. Ama kutulu oyunlara ait değil bu durum.

Ayrıca Almanya'da oyun steam üzerinden satılamadığı ve Kutulu oyunların almanya'da aktivasyonu da şu anda meçhul olduğundan durumu da merak ediliyor. Şu anda Türkiye'den veya İngiltereden oyunu almak isteyen bir kişi Almanya'da oyunu aktive edebilir mi belirsiz.

Vieri
24.Ekim.2011, 17:11
Almanya'ya bizim taraftan satış yapıldı, sorun yaşanmadı.

serwan
24.Ekim.2011, 17:19
yalnız orijinal oyunun birden çok bilgisayarda oynanabildiği bir ortamda böyle şeylerle uğraşılması ne garip. fm oynayan herkesin çevresinde bu oyunu oynayan 3-5 kişi vardır. farklı çözümlere de gidilebilir. belki bunun korsandan çok farkı da yok gibi görünüyor ama en azından 1 tane de olsa katkı katkıdır.

Vieri
24.Ekim.2011, 17:32
bugün fm 2012 STEAM'de oynayan sayısı 57binlere ulaştı maşallah :)

narakan1969
24.Ekim.2011, 17:45
bugün fm 2012 STEAM'de oynayan sayısı 57binlere ulaştı maşallah :)

Türkiye'de değil, değil mi ?

Vieri
24.Ekim.2011, 17:48
Türkiye'de değil, değil mi ?

genel kullanım

kiwi21
24.Ekim.2011, 17:49
türkiye içi sayılarına nasıl ulaşabiliriz (ulaşabilirsiniz) vieri?

rakamlar tatmin edici mi gelecek için? bu sene çoğu kişide orjinale bi yönelme görüyorum forumlarda.

project42
24.Ekim.2011, 18:21
Bende alacağım 40-45 tlye satılıyor.

Bir çok oyun aldım 1-1,5 yıldır key ile oynuyorum sıkıntı yok.Oyunun size cd içindeki keyi gönderiyorlar steama giriyorsunuz ve oyunu internetten yüklüyorsun ;)

Battlefield 35 tl mesela bir çok oyunu bu fiyatlardan alabiliyoruz.Fm keyi rus keyi değil bu arada avrupa keyiymiş bilginize.

nannar
24.Ekim.2011, 18:24
İyi de madem avrupa key'i ve 1 kişiye satılyıor nasıl oluyor da adam bu keyleri 42,50 TL'den satabiliyor? Avrupadaki fiyatlar da bizdeki gibi. Bence kesinlikle güvenilir değil :) paranız ve niyetiniz varsa gidip direk kutulu ya da forumdan alın işte. yoksa da yapacak birşey yok. bence 40-45'i veren 75'i de verir.

project42
24.Ekim.2011, 18:29
İyi de madem avrupa key'i ve 1 kişiye satılyıor nasıl oluyor da adam bu keyleri 42,50 TL'den satabiliyor? Avrupadaki fiyatlar da bizdeki gibi. Bence kesinlikle güvenilir değil :) paranız ve niyetiniz varsa gidip direk kutulu ya da forumdan alın işte. yoksa da yapacak birşey yok. bence 40-45'i veren 75'i de verir.

Demek ki bi yerde ucuza satılıyor.İsteyen güvenmez.Ama 1-2 yıldır key ile oyun alıyorum hiç bir sıkıntıda yaşamadım.Bahsettiğiniz kişi ilede görüşüyorum sürekli battlefield 3 oyun çıkmadan 3 ay önce parasını gönderdim bugün keyi gelecek
FM'göre anlatırsam mantık aynı kutulu alırsan steama girip keyi giriyorsun.
Key alırsanda steama girip keyi giriyorsun.sadece elinde dvd olmuyor ki steamda indirme ve update desteği var

http://steamcommunity.com/id/project2007/games?tab=all
Buda proıfilim ;;)

Vieri
24.Ekim.2011, 18:48
Bizim Fransa'da ki tedarikçi ile görüştüm, bunun mümkün olamayacağını, kendilerinin bile bu fiyata alamadıklarını söyledi. Benden ilgili sitelerin linklerini istedi ve konuyu araştıracağını belirtti. Bilgilerinize.

perpetua
24.Ekim.2011, 18:53
Bizim Fransa'da ki tedarikçi ile görüştüm, bunun mümkün olamayacağını, kendilerinin bile bu fiyata alamadıklarını söyledi. Benden ilgili sitelerin linklerini istedi ve konuyu araştıracağını belirtti. Bilgilerinize.

Gecen yil Miles ile bu konu hakkinda konustugumda, oyunu toptan satista bile SEGA'nin bu fiyatin ustunde bir fiyata sattigini soylemisti.

pappi
24.Ekim.2011, 19:04
arkadaşlar ayırt edemediğiniz bir nokta var.daha doğrusu bilmediğiniz bir nokta var.

bir oyunu "steamden almak" bir oyunu "steam'e kaydetmek" ayrı şeydir "steam destekli oyun" ayrı bir şeydir.steam destekli oyundan kasıt "bu oyun için steam olmazsa olmaz" anlamıdır.oyunu kurarken steam kurulumu gerektirmeyen,steam üzerinden aktivasyon gerektirmeyen bir oyunu alır kurar single player modunda oynarsınız, internet şart bile değildir.aynı oyunu dilerseniz steam hesabınıza kaydedebilir multipalyer modunu oynayabilirsiniz.steam sadece korsanı önlemek için yapılmış bir program değil.

şimdi siz kurulumda steam aktivasyonu şart olmayan bir oyunun key'ini alıp pc nize kurup oynayabilirsiniz,aynı cd bir başkası taradından alınıp kurulabilir ve oynanabilir de,hatta biri single player oynarken diğeri multi player oynayabilir.ancak iki kişi aynı anda multi player oynamak isterse kullanılan serverlar ikisinden birini yda ikisini birden servardan atacaktır.

medal of honor iki seçenekli kuruluma sahip çıktı.birincisi internet aktivasyonlu ki oynarken internet bağlantısı şarttı.ikincisi dvd aktivasyonlu ki oynarken dvd takılı olmak zorundaydı.ben oynu orjinal aldım,internet aktivasyonlu seçenekle kurdum,dvd yi kardeşime verdim o da dvd aktivasyonlu kurdu ve ikimiz de oyunu oynadık.ancak multiplayer olayına gelince 1 şifre 1 pc tarafından kullanılır.

steam destekli oyunlara gelince( football manager 2012,total war serisi,call of juarez the kartel vs.) bu oyunlar kurulumda steam kurulumu ve aktivasyonu gerektirdiğinden single player modunu dahi oynamak için aktivasyon gereklidir.bir ürün anahtarı bir hesaba kaydedildiğinde başka bir hesaba kaydedilmesi mümkün değildir.oyun anahtarı dvd kutusunun içinde yer aldığından oyun kutuları jelatin ambalajlı ve güvenlik etiketli gelir.fotoğrafının çekilmesi yada ürün anahtarının kullanıcı dışında biri tarafından alınması mümkün değildir.eğer sipariş ettiğiniz ürün elinize ambalajı deforme olmuş şekilde geldiyse zaten taşıma kurallarına aykırıdır,teslim alınmaması gerekir.eğer oyunu 3.şahıslardan alıyorsanız key in daha önceden bir hesaba kaydedilmiş olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.steam destekli bir oyunun key ini alıyorsanız ve keyini aldığınız dvd bir başkasına satılıyorsa,dvd yi alan kendi adına fatura kestirmelidir.eğer kendi adına faturası yoksa zaten birşey iddia edemez.

rcrdnh
24.Ekim.2011, 19:23
bu yazılanları okuduktan sonra değil key almak, orjinal almaya bile çekiniyorum açıkçası.

mesela gittim dvd aldım, ya dvd'de ki key'im başkası tarafından daha önce aktive edilmişse ?

orjinal almaya bile korkulur ya bu nasıl iş böyle ?

nannar
24.Ekim.2011, 19:27
forumdan almak güvenli şu anda. ya da büyük firmalardan. ( Aral, D&R,hepsiburada vs vs)

perpetua
24.Ekim.2011, 19:48
bu yazılanları okuduktan sonra değil key almak, orjinal almaya bile çekiniyorum açıkçası.

mesela gittim dvd aldım, ya dvd'de ki key'im başkası tarafından daha önce aktive edilmişse ?

orjinal almaya bile korkulur ya bu nasıl iş böyle ?

Guvenilir bir yerden alirsaniz boyle bir sorun cikmaz karsiniza.

Sorun da zaten bu. Internet uzerinden guvenilirligini bilmediginiz birisinden key almak, bence bildiginiz bir dukkandan kutulu oyun almaktan daha tedirgin edici.

Universal
24.Ekim.2011, 20:40
Bu konuyu açmam faydalı olmuş gibi gözüküyor. Çünkü büyük bir furya patladı. Umarım bir kaç kişiyi bu yoldan çevirmiş olabiliriz.

Benim merak ettiğim ben DR'den aldım oyunu; içinde key var, bunu paketleyen arkadaş bu key numarasını kaydettip başkasına satabilir ve benden önce aktive edebilirdi. Bu büyük bir risk; ama sanırsam bir kaç mailden sonra bu sorun çözülürdü sonuçta faturamız bizim elimizde; ama bununla uğraşmamakta lazım. Nasıl güvenebileceğiz hiç bilmiyorum. Sanırsam en güzel yolu steam veya Turksportal'dan almak; eğer benim gibi koleksiyoner değilseniz.

Vieri
24.Ekim.2011, 22:02
Bu konuyu açmam faydalı olmuş gibi gözüküyor. Çünkü büyük bir furya patladı. Umarım bir kaç kişiyi bu yoldan çevirmiş olabiliriz.

Benim merak ettiğim ben DR'den aldım oyunu; içinde key var, bunu paketleyen arkadaş bu key numarasını kaydettip başkasına satabilir ve benden önce aktive edebilirdi. Bu büyük bir risk; ama sanırsam bir kaç mailden sonra bu sorun çözülürdü sonuçta faturamız bizim elimizde; ama bununla uğraşmamakta lazım. Nasıl güvenebileceğiz hiç bilmiyorum. Sanırsam en güzel yolu steam veya Turksportal'dan almak; eğer benim gibi koleksiyoner değilseniz.

D&R da ürünler paketlenmiş olduğu için sorun olmaz. Eğer paket açılmış bir şekilde elinize ulaşmışsa sorun var demektir ve hemen müşteri temsilciniz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Bizim sattığımız FM 2012'ler STEAM dijital dağıtım kanallarından birisidir ve Türkiye dağıtım kanalında bayilik anlaşmamız vardır. Her ürüne ait bir fatura vardır ve yaşanılabilecek bir problemde bu fatura numarası vasıtasıyla işlem yapılmaktadır.

heavy86
24.Ekim.2011, 22:09
herkes rahat olsun. Ben pes 2009 , 2010 , battlefield 2 oyunlarını bu şekilde almıştım ,
hala kullanmaktayım.

Nasıl yapılıyor , nasıl oluyor bilmiyorum. Beni ilgilendiren kısmı oynuyor muyum ?
-Evet !

Ucuz mu ?
-Evet !

(...)

Vieri
24.Ekim.2011, 22:09
arkadaşlar ayırt edemediğiniz bir nokta var.daha doğrusu bilmediğiniz bir nokta var.

bir oyunu "steamden almak" bir oyunu "steam'e kaydetmek" ayrı şeydir "steam destekli oyun" ayrı bir şeydir.steam destekli oyundan kasıt "bu oyun için steam olmazsa olmaz" anlamıdır.oyunu kurarken steam kurulumu gerektirmeyen,steam üzerinden aktivasyon gerektirmeyen bir oyunu alır kurar single player modunda oynarsınız, internet şart bile değildir.aynı oyunu dilerseniz steam hesabınıza kaydedebilir multipalyer modunu oynayabilirsiniz.steam sadece korsanı önlemek için yapılmış bir program değil.

şimdi siz kurulumda steam aktivasyonu şart olmayan bir oyunun key'ini alıp pc nize kurup oynayabilirsiniz,aynı cd bir başkası taradından alınıp kurulabilir ve oynanabilir de,hatta biri single player oynarken diğeri multi player oynayabilir.ancak iki kişi aynı anda multi player oynamak isterse kullanılan serverlar ikisinden birini yda ikisini birden servardan atacaktır.

medal of honor iki seçenekli kuruluma sahip çıktı.birincisi internet aktivasyonlu ki oynarken internet bağlantısı şarttı.ikincisi dvd aktivasyonlu ki oynarken dvd takılı olmak zorundaydı.ben oynu orjinal aldım,internet aktivasyonlu seçenekle kurdum,dvd yi kardeşime verdim o da dvd aktivasyonlu kurdu ve ikimiz de oyunu oynadık.ancak multiplayer olayına gelince 1 şifre 1 pc tarafından kullanılır.

steam destekli oyunlara gelince( football manager 2012,total war serisi,call of juarez the kartel vs.) bu oyunlar kurulumda steam kurulumu ve aktivasyonu gerektirdiğinden single player modunu dahi oynamak için aktivasyon gereklidir.bir ürün anahtarı bir hesaba kaydedildiğinde başka bir hesaba kaydedilmesi mümkün değildir.oyun anahtarı dvd kutusunun içinde yer aldığından oyun kutuları jelatin ambalajlı ve güvenlik etiketli gelir.fotoğrafının çekilmesi yada ürün anahtarının kullanıcı dışında biri tarafından alınması mümkün değildir.eğer sipariş ettiğiniz ürün elinize ambalajı deforme olmuş şekilde geldiyse zaten taşıma kurallarına aykırıdır,teslim alınmaması gerekir.eğer oyunu 3.şahıslardan alıyorsanız key in daha önceden bir hesaba kaydedilmiş olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.steam destekli bir oyunun key ini alıyorsanız ve keyini aldığınız dvd bir başkasına satılıyorsa,dvd yi alan kendi adına fatura kestirmelidir.eğer kendi adına faturası yoksa zaten birşey iddia edemez.

çok güzel anlatmışsın eline sağlık.

Klavooz
24.Ekim.2011, 22:52
Nette satılan ucuz keyler satın alındığında, Rusya'nın hanesine yazılıyormuş orjinal alanların sayısı.

Bizdeki orjinal kullanıcı sayısı zaten az, eğer böyle birşey de varsa vah ki ne vah..

Bir sürü insan ucuz diye abandı bu keylere Türkiye'de.

Bu gerçekten çok büyük bir sorun...

Yetkili arkadaşlar bilgilendirirlerse bizleri çok iyi olacak.

bozoo1903
24.Ekim.2011, 23:08
İnan arkadaşım hiç umurumda değil. Türkçe türkçe diye orijinal aldık fakat olmadı. Ben de netten key usülü sipariş verdim oyunu. Varsın yansımasın türkiye hanesine oyun. Lehçeyi dünya üzerinde kaç kişi konuşuyor? Buradan (http://tr.wikipedia.org/wiki/Leh%C3%A7e)

Ayıptır günahtır. Bu bizim duygularımızla oynamaktır.

kalemci
24.Ekim.2011, 23:18
O değilde Lehçe'yi 50 milyon kişi konuşuyormuş :)

Universal
25.Ekim.2011, 00:13
Nette satılan ucuz keyler satın alındığında, Rusya'nın hanesine yazılıyormuş orjinal alanların sayısı.

Bizdeki orjinal kullanıcı sayısı zaten az, eğer böyle birşey de varsa vah ki ne vah..

Bir sürü insan ucuz diye abandı bu keylere Türkiye'de.

Bu gerçekten çok büyük bir sorun...

Yetkili arkadaşlar bilgilendirirlerse bizleri çok iyi olacak.

Steam keyini hangi ülkeden girip kayıt yaptırırsan o ülkeye yazılır. Key'i nerden aldığın önemli değil. Kayıt yeri önemli.

kiwi21
25.Ekim.2011, 09:27
türkiye içi sayılarına nasıl ulaşabiliriz (ulaşabilirsiniz) vieri?

rakamlar tatmin edici mi gelecek için? bu sene çoğu kişide orjinale bi yönelme görüyorum forumlarda.

gözden kaçtı sanırım

Vieri
25.Ekim.2011, 09:55
Statü nasıl?
Rusya'dan aldığımız keyler, ülkemize kutulu olarak gelen ve Aralı'ın sattığı oyunlardan farkı olmayarak Rusya'ya pazarlayıcı firma tarafından yollanıyor.Siz bir oyun aldığınızda satıcı oyunun kutusunu açıyor ve size key'i e-mail yolu ile yolluyor.Ayrıca kutunun resmini,kutunun içindeki key'in resmini yine mail aracılığı ile yolluyor.

Steam hesabımıza Rusya'dan aldığımız oyunun keyini girersek banlanma riski var mı?
Kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil.Dediğim gibi Türkiye'ye gelen oyunlardan hiç bir farkları yok.

Peki Rusya'da oyunlar nasıl oluyor da bu kadar ucuz ?
Rusya'da oyunlar normal dvd kutusu yerine javelin kutularda satılıyor kitapçık vs. yok sadece cd ve kapakta oyunun resmi var ve maliyet düşük.Örneğin Avrupa'da 90 lira olan oyun Rusya'da 20 lira + 10 lira satanın karı 30 lira'ya Türkiyedekilerden farksız oyun almış oluyorsunuz.

Rusya'dan alınan oyunlar Rusça mı?
Hayır değil.Dediğim gibi Türkiye'de satılan oyundan hiç bir farkı yok.Oyunlar İngilizce,Almanca,İtalyanca,İspanyolca,Fransızca,R usça ve destekliyorsa diğer dilleri içeriyor.

Kaynak belirtilmemiş ama http://www.turktotalwar.com/index.php?topic=2332.0 burada yazana göre bu kişiye nasıl güvenebiliriz? Ne kadar doğru? Kuşkulu.

gözden kaçtı sanırım

Hayır malesef bu veriye ulaşamıyoruz.

kiwi21
25.Ekim.2011, 10:23
peki şu an sigames'in ağzının içine mi bakıyoruz? atıyorum -rakamlar tamamen farazi- 25,000 oyun satıldı. yıllardır türkçe çıkarmamak için binbir takla atan sigames "hayır kardeşim siz 5000 sattınız. 2013'te de oyunda türkçe olmayacak, hadi abim" deme şansına sahip gibi duruyor?

Vieri
25.Ekim.2011, 11:13
elbetteki ağzının içine bakacağız oyunu geliştiren şirket SI ve kararı verecek onlar.

Süreçte karar gelecek sene mayıs - haziran gibi verilir. Ama ben olacağını düşünüyorum, iyimserim.

Burada iş SI'a değil bize düşüyor. Biz çalışacağız çevireceğiz, satın alıyoruz zaten bu sene diğer senelere göre inanılmaz satış olduğunu düşünüyorum orijinalin, bu seneki hataya düşmeyeceğiz.

kiwi21
25.Ekim.2011, 11:25
ağzının içine bakmaktan kastım türkiye'de aktive edilen oyunlar içindi. yani biz biyerlerimizi yırtsak, türkçe için fedakarlıkta bulunsak ve farkında olmadan 25,000 dolaylarında satış yapsak bile sigames 5000 sattınız diyebilir mi? onu kastetmiştim. bi counter tarzı bişey olsa hoş olmaz mıydı?

Vieri
25.Ekim.2011, 11:32
ağzının içine bakmaktan kastım türkiye'de aktive edilen oyunlar içindi. yani biz biyerlerimizi yırtsak, türkçe için fedakarlıkta bulunsak ve farkında olmadan 25,000 dolaylarında satış yapsak bile sigames 5000 sattınız diyebilir mi? onu kastetmiştim. bi counter tarzı bişey olsa hoş olmaz mıydı?

Bu sene Türkiye'de satışlarda ciddi bir oran yakalanacağını düşünüyorum. Sadece bu ucuz keyler Rusya adına STEAM de oluşturulduğuna göre aktivasyonda, aktivasyonun yapıldığı ülke IP sine göre mi dikkate alınıyor yoksa STEAM KEY in tanımlı olduğu ülke mi -Rusya
- baz alınacağını sordum, haberini bekliyorum.

pappi
25.Ekim.2011, 11:56
yurtdışından alınan keylerin ucuz olmasının bir sebebi de vergi oranının az olması.adam icabında ebaydan otomobil satın alıp Almanyadan rusyaya tırla götürürken,bizim ülkemizde yarı fiyatı kadar gümrük vergisi,ÖTV,KDV car curt derken 10.000 dolar olan araba 30.000 dolar oluyor.oyunlarda da durum farklı değil,rusya her ne kadar süper bir güç olsa da halkın gelir seviyesi oldukça düşük.oranın şartlarına göre daha ucuz piyasaya sürülebilir oyunlar.oyun aynı oyun olabilir ancak satıcının güvenilir olup olmadığını bilmek gerekir.

hala battlefield'den örnek veriliyor ancak şöyle bir örnek vereyim;

bir site üzerinden fileserve hesabı aldı kardeşim.normalinden ucuza ve uzun süreli bir hesaptı,işin içinde bir bit yeniği olduğu kesin,başkasına da satıyordur deyip uyardım ama söz konusu fiyat düşük olduğu ve karşılığında edineceğimiz fayda çok olduğundan riske girmeye değer gördük. 6 aylık file serve hesabı yanında 1 yıllık rapidshare,2 yıllık da filesonic hesabı hediye etti.

1 ay sonra rapidshare hesabı,2 ay sonra filesonic hesabı,3 ay sonra fileserve hesabı iptal oldu:) iptal olma sebebi çoklu kullanım.satıcı ile irtibata geçtik,yeni şifreler verdi.verdiği şifrelerin kalan süreleri 1-2 aylık. netice olarak kaldırabileeğiniz kadar risk alın.

perpetua
25.Ekim.2011, 13:43
Bu sene Türkiye'de satışlarda ciddi bir oran yakalanacağını düşünüyorum. Sadece bu ucuz keyler Rusya adına STEAM de oluşturulduğuna göre aktivasyonda, aktivasyonun yapıldığı ülke IP sine göre mi dikkate alınıyor yoksa STEAM KEY in tanımlı olduğu ülke mi -Rusya
- baz alınacağını sordum, haberini bekliyorum.

Steam'den aktivasyon yapilan IP (Miles'a gore).

pappi
26.Ekim.2011, 15:25
peki arkadaşlar yurtdışında yaşayan Türkler ne olacak? avrupada az mı Türk genci var? bunlar oyunu ya almanca ya ingilizce ya da başka yabancı bir dilde oynuyorlar,türkçe olsa türkçe tercih edebilirler.satış rakamları ile dil belirlenmesi biraz karışık iş.oyun rusyaya gidiyor,almanyadaki gurbetçi oyunu rusyadan alıyor,key ini türkiyeye satıyor. olan olay bundan ibaret. şimdi bu oyun rusya hanesine mi almanya hanesine mi türkiye hanesine mi yazılıyor? türkiyede yaşayan bir alman da almış olabilir bu oyunu almanyadan,türkçe oynamayacaktır vs.

bence sigames bu iş için bir anket yapmalı,hazır oyun steam gibi bir platforma taşınmışken orjinal oyun sahibi olan kullanıcılar arasında dil anketi yapılıp hangi dilde oynanmak istediği araştırılırsa lehimize sonuç çıkacağını zannediyorum.

martymcfly
26.Ekim.2011, 15:55
Bu sene key satan eleman rus keyi değil avrupa keyi satıyormuş.

pappi
26.Ekim.2011, 16:22
bunu yapan bir kişi değil ve sadece bu oyun için yapmıyorlar,almanyadaki vatandaş rusyadan satın alıyor,kargoyla eline ulaşıyor dvd ler,içlerinden cd key leri internet üzerinden satıyor.buraya kadar bir sorun yok,ancak o keylerle indirilen oyun yalnız rusça olarak indiriliyorsa ne olacak?

Hugo
27.Ekim.2011, 23:41
şu key satan elemanı bir ben mi bulamadım :)