PDA

View Full Version : FM İle İlgili Kafama Takılanlar

kasım akdemir
25.Ekim.2011, 18:20
Arkadaşlar herkese merhaba; Ben oyunu uzun yıllardır oynuyorum yaşım 28 ne kadar uzun olduğunu siz tahmin edin :D fakat ben hiç bir zaman oyunda kendime ait bir taktik yapmadım kendime ait bir antreman programı yapmadım yada ülkeleri takımları tek tek gezip yeni yetenekler keşfetmedim karşımda ki rakibe göre taktik belirlemedim yada oynanan maça fazla kafa yormadım yani anlayacağınız ben düz bir oyuncuyum :D fakat benim belirrtmek istediğim bu değil sizlere daha doğrusu benim gibi olmayan bu oyunu irdeleyerek oynayan kornerlerin bile nasıl atılacağını hesaplayan arkadaşlarıma sormak istediklerim var.Öncelikle bu yazının ve soruların her hangi bir art niyeti yoktur tamamem yıllardır merak ettiğim sorulara yanıt bulmak için yazıyorum.Şimdi;

1-) Oyunculara oyun hazırlanırken zaten belli bir potansiyel değeri atanıyor ve oyuncunun gelişip gelişmeyeceğini burdan anlıyoruz.Hal böyle iken özel antreman programları neden hazırlıyoruz?
a-) Hadi hazırladık.Ne kadar gelişeceği zaten belli olan bir oyuncuya bu antreman programları nasıl etki eder?

2-) Taktik konusunda diyeceğim pek bişey yok aslında.Çok etkili taktikler de gördüm fakat ben oyunun verdiği taktiklerlede gayet başarılı oldum.Belki 4 yada 5 mağlubiyet fazla aldım az attım az çok yedim ama aynı sonuçlara ulaştım.Hal böyle iken taktik yapmanın gerekliliği ve bu taktiklerin ince detaylarına girmenin ne gibi bir artısı olabilir?kornerler taç kullanma ve diğer ince ayarların hatta oyuncuları tek tek tıklayarak yaptığımız ayarlar ne için o zaman?

3-) Takıma transfer ediceğimiz oyuncuları hepimiz az çok analiz ederiz fakat gördüğüm kadarı ile sizler çok daha ayrıntıya giriyorsunuz ben hiç böyle yapmadım.Mesela golcünün boyu kilosu hızı bitiriciliği soğuk kanlılığı vs gibi özelliklerin yanında sizler rol olarak poacher tagget man vs gibi rollerde belirliyorsunuz.Bu ne kadar gerekli?Yani bunu yapınca oyuncu kaç gol fazla atıyor? yada daha mı etkili oynuyor?Bu sorum diğer mevkiler içinde geçerli.Ben çok fazla üstüne düşmediğim için soruyorum lüften yanlış anlamayın.

4-) Çok merak ettiğim sorulardan biride şu; Bu oyun hazırlanırken ne kadar güncel ve iyi bir veri tabanı ile hazırlandığını hepimiz biliyoruz türkiye ve dünya çapında bir çok gözlemci bunun bir örneği.Peki barcelonanın oyun felsefesi oyun mantığı pas yüzdesi ne biliyim oyuncularnın özellikleri sahaya düzgün yansıtılabiliyor mu?Yoksa barcelonada oyunun yönetmediğimiz takımları gibi normal bir büyük klüp gibi mi sonuçlar alıyor?

5-) Ve şimdilik son sorum; Bu 3D olayını kaç kişi severek kullanıyor?Ben 3d nin FM nin ruhuna ters olduğunu düşünüyorum.Biz FM yi 2d sevdik.Ben hala 2d oynamaya da devam ediyorum.
Okuduğunuz ve sabrınız için hepinize teşekkür ediyorum.Herkese iyi oyunlar.

NOT: Aklıma geldikçe sorularıma devam etmeyi düşünüyorum.

Ralph
25.Ekim.2011, 18:30
Sırasıyla, kısaca cevap vermeye çalışayım;

1- Antrenman programının faydası, bir oyuncuyu en kısa sürede geliştirmek. Haklısın zaten gelişiyor o oyuncu ama neden 1-2 yıl daha önce gelişmesin? O 1-2 sene sana kayıp olacağına kazanç olur.

2- Taktik konusu göreceli bir şey. Tamam sen oyunun taktikleriyle de başarılı olabilirsin ama burada önemli olan oyundan zevk almak. Kendi taktiğinle yenmenin, zaferlere ulaşmanın hazzı bir başkadır bence.

3- Oyuncu özellikleri dediğin ( fırsatçı golcü, uç santrafor vs...) şeylere göre yönlendiriliyor. Mesela oyuna girdiğinde, oyuncu ekranında fırsatçı golcü özelliğini seçtiğinde, sana gerekli özellikleri gösteriyor oyuncu üzerinde. Bu gösterdiği özellikler, oyuncuda ne kadar iyiyse okadar iyi görevini yapar. Adam da uç santrafor özelliği olup da, sen fırsatçı yaparsan, sezonda 30 değil de 10 gol atar mesela.

4 - Bu takımın başına geçip, o takımı yönetmene bağlı. Mesela Barcelona'nın başına geçtin, revizyon yaptın diyelim. Kemik kadrosunu bozdun ve kendi istediğin oyuncuları aldın. Tabi ki kadronun oturması zaman alacaktır. Şok yenilgiler alacaksın. Ama bakarsın takım çabuk ısınır ve beklediğinden iyi sonuçlar alırsın. Bu senin elinde. Ama tabi Barcelona takımının bir özelliği olduğu keisn bu oyunda. Tabi ki çok güçlü. Bütün mevkide ki oyuncuları, istenen özelliklerde olduğu için, doğal olarak iyi oynuyorlar.

5- Ben de böyle düşünüyordum. Fakat bu seriyle birlikte baya bir gelişim gördüm maç motorunda. Ama hala sevmediğim yönleri var. Bu yüzden yine 2D ye döndüm. Top out'a çıktığında ya da frikik kullanılacağı zaman, yarım saat topu birinin getirmesini bekliyoruz. Bu düzeltilemedi gitti bir türlü.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım :)

murat taşlı
25.Ekim.2011, 18:41
Arkadaşlar herkese merhaba; Ben oyunu uzun yıllardır oynuyorum yaşım 28 ne kadar uzun olduğunu siz tahmin edin :D fakat ben hiç bir zaman oyunda kendime ait bir taktik yapmadım kendime ait bir antreman programı yapmadım yada ülkeleri takımları tek tek gezip yeni yetenekler keşfetmedim karşımda ki rakibe göre taktik belirlemedim yada oynanan maça fazla kafa yormadım yani anlayacağınız ben düz bir oyuncuyum :D fakat benim belirrtmek istediğim bu değil sizlere daha doğrusu benim gibi olmayan bu oyunu irdeleyerek oynayan kornerlerin bile nasıl atılacağını hesaplayan arkadaşlarıma sormak istediklerim var.Öncelikle bu yazının ve soruların her hangi bir art niyeti yoktur tamamem yıllardır merak ettiğim sorulara yanıt bulmak için yazıyorum.Şimdi;

1-) Oyunculara oyun hazırlanırken zaten belli bir potansiyel değeri atanıyor ve oyuncunun gelişip gelişmeyeceğini burdan anlıyoruz.Hal böyle iken özel antreman programları neden hazırlıyoruz?
a-) Hadi hazırladık.Ne kadar gelişeceği zaten belli olan bir oyuncuya bu antreman programları nasıl etki eder?

2-) Taktik konusunda diyeceğim pek bişey yok aslında.Çok etkili taktikler de gördüm fakat ben oyunun verdiği taktiklerlede gayet başarılı oldum.Belki 4 yada 5 mağlubiyet fazla aldım az attım az çok yedim ama aynı sonuçlara ulaştım.Hal böyle iken taktik yapmanın gerekliliği ve bu taktiklerin ince detaylarına girmenin ne gibi bir artısı olabilir?kornerler taç kullanma ve diğer ince ayarların hatta oyuncuları tek tek tıklayarak yaptığımız ayarlar ne için o zaman?

3-) Takıma transfer ediceğimiz oyuncuları hepimiz az çok analiz ederiz fakat gördüğüm kadarı ile sizler çok daha ayrıntıya giriyorsunuz ben hiç böyle yapmadım.Mesela golcünün boyu kilosu hızı bitiriciliği soğuk kanlılığı vs gibi özelliklerin yanında sizler rol olarak poacher tagget man vs gibi rollerde belirliyorsunuz.Bu ne kadar gerekli?Yani bunu yapınca oyuncu kaç gol fazla atıyor? yada daha mı etkili oynuyor?Bu sorum diğer mevkiler içinde geçerli.Ben çok fazla üstüne düşmediğim için soruyorum lüften yanlış anlamayın.

4-) Çok merak ettiğim sorulardan biride şu; Bu oyun hazırlanırken ne kadar güncel ve iyi bir veri tabanı ile hazırlandığını hepimiz biliyoruz türkiye ve dünya çapında bir çok gözlemci bunun bir örneği.Peki barcelonanın oyun felsefesi oyun mantığı pas yüzdesi ne biliyim oyuncularnın özellikleri sahaya düzgün yansıtılabiliyor mu?Yoksa barcelonada oyunun yönetmediğimiz takımları gibi normal bir büyük klüp gibi mi sonuçlar alıyor?

5-) Ve şimdilik son sorum; Bu 3D olayını kaç kişi severek kullanıyor?Ben 3d nin FM nin ruhuna ters olduğunu düşünüyorum.Biz FM yi 2d sevdik.Ben hala 2d oynamaya da devam ediyorum.

NOT: Aklıma geldikçe sorularıma devam etmeyi düşünüyorum.

:) sorulara devam et bencede aynı şeyler bende de var ayrıca ben sen gibi yazıp soramıyorum.:)

murat taşlı
25.Ekim.2011, 18:46
2- Taktik konusu göreceli bir şey. Tamam sen oyunun taktikleriyle de başarılı olabilirsin ama burada önemli olan oyundan zevk almak. Kendi taktiğinle yenmenin, zaferlere ulaşmanın hazzı bir başkadır bence

bence burası tam cevabı olmamış kendin ayrıntılı bir taktik yapınca ne kadar faydası var diye soruyor gibi geldi bana:).

]

martymcfly
25.Ekim.2011, 19:09
Ayrıca 1. soruya ek cevap olarak mesela bir forvet için program hazırladık diyelim. Forvetler için aranacak en son özellikler marking, tackling, positioning dir. Bunlara vereceğimiz ağırlığı azaltıp oyuncun forvette kullanacağı özelliklere yüklenmesini sağlıyoruz finishing composure teknik gibi.

_NeFret
25.Ekim.2011, 23:38
selam Kasım,

çok içten sorular sormuşsun, ben de içten cevap vereceğim nacizane bilgilerimle.

senin fm oynamana gerek yok. sen fifa pes falan oyna bence. sorduğun soruların tamamı fm nedirin cevaplarıdır. bu sorulara hala cevap arıyorsan neden bu oyunu oynadın bu zamandır? fm maç yapmak değildir, takımı maça hazırlamaktır. iyi fmcileri takip edersen, ligin henüz ilk maçını yapmadan minimum 1 hafta günde en az 5 saat oynarlar.

ilk 3-4 gününü sadece oyuncu aramaya ve bunların içinden sana gelebilecek oyuncuları tespit etmeye başlarsın. hiçbir maçta hile yapmadım çıkıp girmedim. ama transfer dönemlerinde futbolcu alımlarında çok fazla sayıda save load yaparım, transfer listemdeki oyuncuların hangilerinin bna geleceğini tespit etmek için denemeler yaparım. antreman programı 3-4 dönemden oluşur, zamanlamayı kusursuz yapıp çok yük bindirirsen adamlara ligin ilk 10 haftasında inanılmaz sonuçlar alırsın. sonra normale gelir takım transferlerin kendilerini göstermeye başlar. kadro derinliği %99 olumsuz sonuç verir. oyundaki en ideal takım mümkün olduğu kadar az kişiden oluşan ama mümkün olduğu kadar kuvvetli az kart gören ve sakatlanmayan oyunculardan oluşmalı. hep aynı takımla sahaya çıkarsan hep kazanırsın. yapılan en büyük hatalardan biri, çok başarılı olduğunda şımarır ve kadroyu şişirirsin çok adam alırsın ve seneye takım uyumu olmaz ve kesinlikle ilk sene kadar başarılı olamazsın. çok uzun oldu kimse okumaz. okuyanlara teşekkürler.

nannar
25.Ekim.2011, 23:54
aradığın cevapların tümü benim kariyerlerimde gizlidir diye düşünüyorum.Tüm bu soruların cevapları ve fazlası için yakın zamanda yine alt lig takımlarının biriyle açacağım kariyeri baştan sonra (yaklaşık 3-5 ay devam edebilir) takip etmeni tavsiye ederim :)

dip not: oyunu ilk kez 1997'de oynamaya başladım ve bu yıl birlikteliğimizin 15. yılını kutlayacağız. Her yıl ayrı bir heyecan olmasa ben bu birlikteliği çoktan bitirirdim :)

brknesta
26.Ekim.2011, 09:50
kısısel becerıler bu oyuna zevk katan olmayanı oldurmaya calısıp oldurmak :)
benım taktıgım son 3 senedır aynı :) ve hepte basarılara kosuyorum. Mesela Spartak Nalchık le dınamo moskova rubın kazan ve anzhı yı yenebılecek varmı bılemıyorum :) kısacası fm ozellestırıldıkce guzellesıyor..

yigmansiz
26.Ekim.2011, 11:42
1- oyuncu eğer yeteri kadar ilgilenilmez, forma şansı verilmez, iyi çalıştırılmazsa pa sına ulaşamaz..

2- 4-5 mağlubiyet fazla almak az bişey değildir.. en basitinden lig için düşünseniz bile 12-15 puan demek.. kaldı ki avrupadan bi mağlubiyetle bile elenebilirsiniz..

3- peter crouch u fırsatçı oynatmayı deneyin, görevlerin oyuncuda yarattığı farkı görebilirsiniz..

giovanni
26.Ekim.2011, 11:42
selam Kasım,

çok içten sorular sormuşsun, ben de içten cevap vereceğim nacizane bilgilerimle.

senin fm oynamana gerek yok. sen fifa pes falan oyna bence. sorduğun soruların tamamı fm nedirin cevaplarıdır. bu sorulara hala cevap arıyorsan neden bu oyunu oynadın bu zamandır? fm maç yapmak değildir, takımı maça hazırlamaktır. iyi fmcileri takip edersen, ligin henüz ilk maçını yapmadan minimum 1 hafta günde en az 5 saat oynarlar.

ilk 3-4 gününü sadece oyuncu aramaya ve bunların içinden sana gelebilecek oyuncuları tespit etmeye başlarsın. hiçbir maçta hile yapmadım çıkıp girmedim. ama transfer dönemlerinde futbolcu alımlarında çok fazla sayıda save load yaparım, transfer listemdeki oyuncuların hangilerinin bna geleceğini tespit etmek için denemeler yaparım. antreman programı 3-4 dönemden oluşur, zamanlamayı kusursuz yapıp çok yük bindirirsen adamlara ligin ilk 10 haftasında inanılmaz sonuçlar alırsın. sonra normale gelir takım transferlerin kendilerini göstermeye başlar. kadro derinliği %99 olumsuz sonuç verir. oyundaki en ideal takım mümkün olduğu kadar az kişiden oluşan ama mümkün olduğu kadar kuvvetli az kart gören ve sakatlanmayan oyunculardan oluşmalı. hep aynı takımla sahaya çıkarsan hep kazanırsın. yapılan en büyük hatalardan biri, çok başarılı olduğunda şımarır ve kadroyu şişirirsin çok adam alırsın ve seneye takım uyumu olmaz ve kesinlikle ilk sene kadar başarılı olamazsın. çok uzun oldu kimse okumaz. okuyanlara teşekkürler.

Aynen arkadaşım..Bu oyunu oynama sebebim senin yazdıkların;ayrıca nannar kardeşim yaptıkları. Benim derdim takım kurmak-taktik yapmak..Maç ikinci planda geliyor..Arkadaşımız iyiniyetli sormuş elbette kendi zevkidir.Ama kendisi bir Wimbledon veya Notts C alsın veyahut geçen sene türkiye 2lig Bgrubundaydı Göztepeyi alsın yani alt liglerden alsın o zaman taktik-mevki transferin önemini anlayacaktır.
Benim tahminim arkadaşımız aldığı liglerin büyük takımlarını alıyor ve oynuyor.Para da çok olunca en iyi oyuncu geliyor.O zaman da taktik ve oyuncu transferinin önemi kayboluyor.Ben alt liglere bir oyunculuk param varken kaç saat araştırdığımı bilirim.Tek atımlık kurşunla bir ligi oynayacağımı düşünürüm.Free transferlere özenle bakarız hepimiz..Zorluğu oyunun tadıdır diye düşünüyorum kendimce.
Şimdi artık gelenek olduğu için bir fenerbahçe kariyeri yapıyorum.En fazla iki sezon oynayacağım.Zor dayanıyorum.20 maç sonunda bir kere yenilince anlamsız geliyor ama oyunu kavrmalıyız.Şimdiden tüm transferlere bakıyorum.Sonra bir zor kademe Newcastle yapacağım ardından artık en diblerden heyecan verici bir takım bulacağım ve zaten FM12nin zamanı bitecek :)) iş güç te var sonuçta...

pappi
26.Ekim.2011, 15:10

C-) Oyuncuların gelişimi için tek etken yeterli değildir.oyuncunun potansiyeline ulaşabilmesi için antrenman tesislerinin,antrenörlerin iyi olması gerekir.bir oyuncuyu antrenman programıyla bir seviyeye kadar getirirsiniz,ilk onbirde yer alamazsa gelişemez.ya da bir oyuncuyu uygun olduğu mevkide sürekli oynatırsanız antrenman programına gerek duymadan da gelişebilir.ikisinden birini tercih etmek size kalmış birşeydir.yine bir oyuncunun potansiyeline erişirken hangi özelliklerinin gelişeceğine siz karar verebilirsiniz.mesela bir kanat oyuncusunu ele alalım,bu oyuncunun ilerde atağa yönelik bir kanat oyuncusu mu (angel di maria gibi) yoksa defansif kanat oyuncusu mu ( Gareth bale gibi) olacağına etki edebilirsiniz.bunu sağlamak için de o oyuncuya özel bir program hazırlamalısınız. özetle antrenman programı yetenekli genç oyuncuların kısa zamanda gelişip ilk onbire hazır hale gelmelerini sağlamak ve belli özelliklerini geliştirmek için kullanılır.

C-)bence şu soruyu sormamız lazım default ayarlar seçildiğinde yapay zeka neye göre karar veriyor?mesela pas ayarında kısa mı uzun mu seçeneği yerine default seçince ne oluyor?oyuncunun mantalitesine göre mi oynatıyor yoksa yardımcının mantalitesine göre mi? yoksa rastgele birşey mi yapıyor? bunu bilmeyince biz oyuncunun özelliklerine göre ayar yapmak durumunda kalıyoruz.pas özelliği yüksek oyuncu kısa paslarda başarılı olurken,pas özelliği düşük oyuncu kısa pas vereyim derken topu rakibe kaptırır.markaj özelliği düşük bir oyuncuya sıkı markaj yaptırılırsa rakibi kaçırır ve alanında boşluklar bırakır.bu sebeple eldeki oyuncunun özelliğine göre bu tür detaylar ayarlanır.

taktiğin farkı ise eşit güçte yada daha güçlü takıma karşı oynarken belli olur,oyundaki en iyi kadroya sahipseniz ve oyuncuları en iyi oldukları mevkide default ayarlarda oynatırsanız rahat bir şekilde galibiyetler alırsınız.bir süre sonra sıkıcı olmaya başlar.

C-)bu tanımların çoğunu ben de yeni duydum.şimdi oyunda gözlemciler mevkisinin yanında hangi role uygun olduğunu da belirtiyor.bu bize hem antrenman programı için bir ipucu hem de taktik hazırlarken oyuncudan tam verim alabileceğimiz özellikte oynatmamıza imkan sağlıyor.mesela defansif winger özelliğindeki oyuncularla (Gareth Bale gibi) rakibin kanatlardan hücumunu kesebilirsiniz.bunun için Bale yi defansif winger rolünde oynatmalısınız ki defansif oynasın.eğer winger rolünde yada atak winger rolünde oynatırsanız yeterli verimi alamazsınız.

C-)oyunun matematiksel hesaplamalarla işlediğini unutmayalım.gerçek hayatla birebir aynı olmasını bekleyemeyiz.

C-) ben maç gününden bir gün önce kadroyu belirleyim tatile çıkıyorum:D