PDA

View Full Version : FM 2012 Taktik ve Antreman hakkında soru-cevap odası

Pages : [1] 2

nannar
26.Ekim.2011, 13:53
http://c1110.hizliresim.com/q/u/53g0.jpg

Bu başlık altında FM 2012 taktik ve antreman sistemleri hakkında aklınıza takılan her türlü soruyu dile getirebilirsiniz. Sorulan konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar da sizlere yardımcı olabilirler.Lütfen başlığı amacı dışında kullanmamaya özen gösterelim.Elbetteki gelen soruya verilecek cevaplar çeşitlilik gösterebilir.Böyle durumlarda olayı tartışma haline getirmeden soruyu soran arkadaşa yardımcı olmayı amaç edinelim.

lakin1907
27.Ekim.2011, 23:54
Hocam 2012de ki Touchline Instructions kısmındaki seçeneklerin ne işe yaradığını ve oyuna ne gibi etkiler yaptığını bir açıklama şeklinde yazarsanız çok işe yarar, şimdiden teşekkürler :)
( Bu arada taktik rehberi hazırlamayı düşünüyor musunuz 2012 için? )

nannar
28.Ekim.2011, 00:28
farklı bir touchline ins. yokki. forumda geçen yıl 1-2 yerde paylaşıldı bunlar. rehber yazmak için taktikte ya da maç motorunda değişen şeyleri fark etmem lazım.bunun için de oyunu oynamam lazım ;)

lakin1907
28.Ekim.2011, 00:59
Hocam Touchline Instructions'ta bir kaç yeni özellik var 2011 oynamadığım için bilmiyorum ama 2010da yoktu bunlar; Run at defence, Play through defence, play out of defence gibi.

nannar
28.Ekim.2011, 01:25
bir bakayım...

Legendary
28.Ekim.2011, 19:50
Hocam bu uzaktan şutlar beni deli ediyor.Takımın hücum hattındaki herkesin uzun şutunun rarely yapıyorum ama her maç en az 10 tane uzaktan şut çekiyorlar.Sana zahmet biraz bilgilendirebilir misin hocam ?

nannar
30.Ekim.2011, 23:14
ep;2117578']Hocam bu uzaktan şutlar beni deli ediyor.Takımın hücum hattındaki herkesin uzun şutunun rarely yapıyorum ama her maç en az 10 tane uzaktan şut çekiyorlar.Sana zahmet biraz bilgilendirebilir misin hocam ?

uzaktan şutları oyuncular ceza alanına kaçan ya da boşta oyuncunuz olmadığında da çeker. Yani eğer uzun şut ayarı "rarely" olan bir oyuncunuz hala ssürekli uzun şut atıyorsa,onun değil diğer oyuncuların ayarlarında bir sorun vardır :)

ulasfb
03.Kasım.2011, 22:53
Geniş mi dar mı normal mi oynayacağımıza neye göre karar vermeliyiz? Örneğin ben defans önde, hızlı, direk pas yaparak ve bol pres yaparak oynuyorum. Dar mı geniş oynamam gerektiği konusunda bir türlü karar veremedim, bunun hakkında yardımcı olursanız biraz sevinirim.

Nightwalker314
04.Kasım.2011, 13:47
Merhaba Arkadaşlar, Konunun başlığından da anlaşılacağı gibi Kendi Training Programımı Oluşturmam için bir kaç gerekli bilgiye ihtiyacım var. Genelde çıkan hazır olan training programlarını denerdim fakat 12de oyuncuya özel training hazırlamayı düşünüyorum. Sorum kısa ve basit. Örnek: Strength açılımında Stamina,Strenght,etc yazıyor. Benim istediğim bilgi Strength'in içine tam olarak hangiler özellikler giriyor stamina ve strenght harici başka hangi özellikler. Fakat gerçekten, tahmini bilgiye değil, sadece doğru bilgiye ihtiyacım var.

Trainingte Yazılan Özelliklerin Açılımları:

1-Strenght - Stamina, Strenght, etc
2- Aerobics - Pace, Agility, Balance, etc
3- GK S.Stooping - Reflexes, One to One, Composure, etc
4- GK Handling - Throwing, Aerial Ability, Handling, etc
5- Tactics - Decisions, TeamWork, Anticipation, etc
6- Ball Control - Dribbling, Technique, First Touch etc
7- Defending - Tackling, Marking, etc
8- Atacking - Passing, Crossing, Creativity, etc
9- Shooting - Finishing, Long Shoots, etc

Bilen Arkadaşlar Etc bölümlerini Doldulabilirlerse, Gerçekten çok makbule geçer.

juricevic
04.Kasım.2011, 21:59
edit.. yanlış oldu

nannar
05.Kasım.2011, 00:09
Merhaba Arkadaşlar, Konunun başlığından da anlaşılacağı gibi Kendi Training Programımı Oluşturmam için bir kaç gerekli bilgiye ihtiyacım var. Genelde çıkan hazır olan training programlarını denerdim fakat 12de oyuncuya özel training hazırlamayı düşünüyorum. Sorum kısa ve basit. Örnek: Strength açılımında Stamina,Strenght,etc yazıyor. Benim istediğim bilgi Strength'in içine tam olarak hangiler özellikler giriyor stamina ve strenght harici başka hangi özellikler. Fakat gerçekten, tahmini bilgiye değil, sadece doğru bilgiye ihtiyacım var.

Trainingte Yazılan Özelliklerin Açılımları:

1-Strenght - Stamina, Strenght, etc
2- Aerobics - Pace, Agility, Balance, etc
3- GK S.Stooping - Reflexes, One to One, Composure, etc
4- GK Handling - Throwing, Aerial Ability, Handling, etc
5- Tactics - Decisions, TeamWork, Anticipation, etc
6- Ball Control - Dribbling, Technique, First Touch etc
7- Defending - Tackling, Marking, etc
8- Atacking - Passing, Crossing, Creativity, etc
9- Shooting - Finishing, Long Shoots, etc

Bilen Arkadaşlar Etc bölümlerini Doldulabilirlerse, Gerçekten çok makbule geçer.

bununla ilgili forumda çok net bir açıklama vardı ama eski yıllardaydı. onu bir ara da bulamazsan ben de bir bakayım.yani hangi antremanın hangi özellikleri etkilediği ayrı ayrı yazılmıştı. benim bilgisayarda da vardır eski serilerden ama bulmam baya zaman alabilir. sen bir araştır,bulamazsan yaz yine buraya

ozgenoc
05.Kasım.2011, 00:13
Hocam iki soru da ben sorayım.
1- Bir takımda hem deep lying playmaker hem advanced playmaker oynar mı?
2- Kanat oyuncuları Amr ve Aml kurulduğunda yada Winger ayarlandığında forvetmiş gibi davranıyorlar. Yani ileri (bence) top taşımıyorlar. Böylece yük orta sahaya biniyor. Buna nasıl bir çözüm üretebiliriz.

nannar
05.Kasım.2011, 00:20
Hocam iki soru da ben sorayım.
1- Bir takımda hem deep lying playmaker hem advanced playmaker oynar mı?
2- Kanat oyuncuları Amr ve Aml kurulduğunda yada Winger ayarlandığında forvetmiş gibi davranıyorlar. Yani ileri (bence) top taşımıyorlar. Böylece yük orta sahaya biniyor. Buna nasıl bir çözüm üretebiliriz.

1- Tabiki de oynar fakat eğer savunma yönleri zayıfsa orta alanda sıkıntı yaşarsın. Yani 3 lü orta saha bile kursan ,1 defansif oyuncu kullanacağın için orta alanda savunma yükü ona biner.Fakat diğer yandan 1 oyuncun savunma önünden diğer oyuncun rakip alandan topu kullanarak oyun kuracağı için hücum anlamında eğer dogru oyuncuları seçersen zenginlik olur.

2- "run from deep" ayarını eğer sık sık yaparsan topsuz koşu yapmaları normal. aynı zamanda top sürmeyi az verirsen de top kullanmamaları normal. Eğer topu alıp kanattan gitmelerini istiyorsan, wide play ayarını "hug touchline" yap, ileri koşuları yani "run from deep" ayarını en aza indir, topla koşmayı da en sona daya,istediğin gibi oynarlar... Ama 2 forvetli bir sistemin yoksa kanatlara bu ayarları verdiğinde hücumda çoğalamazsın.

ozgenoc
05.Kasım.2011, 00:27
Anladım hocam çok sağol. Çift forvet olmayınca kanatlar duvara çarpıp döner demek istiyorsun yani. Bun tek forvetler denemek istiyorum. Amerikayı yeniden keşfetmek gibi olacak ama sanki Amc pozisyonuna Inside Forward verirsem ortaların etkisini artırırım gibime geliyor. Ribaund topları ise Mc-Support bir oyuncuyla kapsam enteresan işler olabilir bence. Genişlik Wide olsa daha efektif olacak kanısındayım. İyi pas yapan takım olduğumu varsayarsam Quick tempo ile ilginç goller de olabilir. Güzel beyin fırtınası oldu :) mutlaka geri dönüş yapacağım.

nannar
05.Kasım.2011, 00:40
yani kanatlar topu taşırken birilerinin de ceza alanına hareketlenmeler lazım. sen kanatları çizgilere çakıp ileri koşuyu kısıtlarsan mutlaka MC,AMC ve SC lerin koşu yapmaları gerekir. ;)

RodRiGOtELLo14
05.Kasım.2011, 00:47
Yanlış yazım.

Bekq
05.Kasım.2011, 00:49
Antreman ayarlarına hiç dokunmasak sorun olur mu? Yoksa antreman paketi falan yüklemeli miyim?

ozgenoc
05.Kasım.2011, 00:52
Antreman ayarlarına hiç dokunmasak sorun olur mu? Yoksa antreman paketi falan yüklemeli miyim?

İyi bir takımsan çok sorun olmaz. Yok ben yetenek yetiştirmek istiyorum, antremanın maça yansımalarını görmek istiyorum diyorsan bazı düzenlemeler yapmak gerekir.

nannar
05.Kasım.2011, 01:04

Antreman sadece gençlerin gelişimine etki eden bir olay değil.Oyuncularınız yıldızsa bile onların formunu korumalarına yardımcı olmak için iyi bir antreman sistemine ihtiyaç vardır tabiki de ama önemli olan öncelikle koçlarınızın kalitesidir ;)

Nightwalker314
05.Kasım.2011, 05:38
bununla ilgili forumda çok net bir açıklama vardı ama eski yıllardaydı. onu bir ara da bulamazsan ben de bir bakayım.yani hangi antremanın hangi özellikleri etkilediği ayrı ayrı yazılmıştı. benim bilgisayarda da vardır eski serilerden ama bulmam baya zaman alabilir. sen bir araştır,bulamazsan yaz yine buraya

Buldum baska bir forumdan, Yararlanmak isteyen arkadaslar icin tamamini yaziyorum.

1-Strenght - Stamina, Strenght, Natural Fitness, Work Rate
2- Aerobics - Pace, Agility, Balance, Jumping
3- GK S.Stooping - Reflexes, One to One, Composure, Concentration
4- GK Handling - Throwing, Aerial Ability, Handling, Kicking
5- Tactics - Decisions, TeamWork, Anticipation, Positioning, Off the Ball ayrica kaleciler icin verilirse Command of Area, Communication, Rushing Out
6- Ball Control - Dribbling, Technique, First Touch, Flair, Heading
7- Defending - Tackling, Marking, Concentration
8- Atacking - Passing, Crossing, Creativity
9- Shooting - Finishing, Long Shoots, Composure

Iyi forumlar dilerim.

matias delgado
05.Kasım.2011, 06:41
ya benim hep aynı olan bi sorunum var top rakipteyken oyuncumun ustune ustune gidio oyuncumda geri geri kacıo harhangi bi hamle yapmıo cogu zaman bi pres bi baskı uygulamıo acaba neden???

nannar
05.Kasım.2011, 12:57
Geniş mi dar mı normal mi oynayacağımıza neye göre karar vermeliyiz? Örneğin ben defans önde, hızlı, direk pas yaparak ve bol pres yaparak oynuyorum. Dar mı geniş oynamam gerektiği konusunda bir türlü karar veremedim, bunun hakkında yardımcı olursanız biraz sevinirim.

Eğer kanatlardan çizgiye inmeyi planlıyorsanız geniş alanda oynamak daha etkili olur.Fakat kalabalık orta saha ile ya da içe kat eden kanat oyuncuları ile oynuyorsanız dar alanda oynamak daha faydalı olabilir.Bir de rakiplerin oyununa da bağlı dar-geniş alana yayılmak.Mesela rakip takım kanatları kullanıyorsa geniş alana yayarak rakip kanatları karşılamayı kolaylaştırabilirsiniz.Fakat sürekli savunma arkasına adam kaçıran bir rakibe karşı dar alanda oynamak daha başarılı olur.

ya benim hep aynı olan bi sorunum var top rakipteyken oyuncumun ustune ustune gidio oyuncumda geri geri kacıo harhangi bi hamle yapmıo cogu zaman bi pres bi baskı uygulamıo acaba neden???

oyuncunun karar verme,önceden sezme,cesaret vb. gibi mental özellikleri yüksekse çok geriye kaçmadan hamle yapar. Fakat düşükse bu tarz şeyleri görebilirsiniz maç esnasında.

TheWizard
05.Kasım.2011, 14:11
Sağ Dc-Orta derece hızlı-Hava hakimiyeti iyi-Oyun kurabilen bir oyuncu
Sol Dc-Çok hızlı-Hava hakimiyeti normal-Tekniği zayıf

Hocam bunlara hangi rolleri verirsem daha verimli olur ?.Sol Dc'ye stoper rolü verip önde bastırıyorum, Sağ Dc'ye ise Centre Defance-Cover rolü veriyorum.Sizce bu yaptığım doğru mu ?

serdarkmare
08.Kasım.2011, 02:25
taktik dizilişini oyuncuya göre yapmak ne kadar doğru ve dizilişteki yerinde oynadığı rolün oyuncu merkezli olması ne kadar doğru ?

takım oyuncusu profilinde oyuncu hakkındaki bilgilerde oyuncunun rolü yazmakta . bu roller esas alınırak tattik yaparsak oyuncudan daha çok verim alabilirmiyiz.
modern futbolda şenol güneşin yaptığı gibi.
aslında taktik yaparken dikkat edilmesi gerekn en önemli husus bu ?

defans oyuncularında belki çok fazla etki yaratmaz ama hücumda çok önemli bence bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

hemen bir örnekle açıklarsak :
kanat oyuncusu genelte taktiğe bağlı olarak winger yahut inside forvward oynatılar.
aşaığda belirtilen oyuncuda seçili alandada görüldüğü gibi adv playmaker oyuncu rolü.

http://www.upload.gen.tr/uploads8/i2tdfium/thumb_ads__z.JPG (http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/i2tdfium/ads__z.JPG.html)

lacvesar4
08.Kasım.2011, 13:42
devre arasında anreman programı cok hafif fakat memnun degıller ne yapmalıyım?

nannar
08.Kasım.2011, 23:19
Sağ Dc-Orta derece hızlı-Hava hakimiyeti iyi-Oyun kurabilen bir oyuncu
Sol Dc-Çok hızlı-Hava hakimiyeti normal-Tekniği zayıf

Hocam bunlara hangi rolleri verirsem daha verimli olur ?.Sol Dc'ye stoper rolü verip önde bastırıyorum, Sağ Dc'ye ise Centre Defance-Cover rolü veriyorum.Sizce bu yaptığım doğru mu ?

Sol DC sağ tarafa göre hızlı olduğuna göre ona " cover" rolü vererek arkaya sarkan oyuncular için önlem almış olursun. bunu cover rolü vererek yapmak istemiyorsan soldakinin mentality sağdakine göre daha düşük ayarlarsan biraz daha geride duracaktır,pas stili olarak kısa,yaratıcılığı da en aza indirrisen sol dc iyi bir süpürücü olur.Sağ Dc ise daha çok yaratıcılık serbestliği olan,pasları kısa ile orta arası, mentality ise soldakine nazanaran biraz daha fazla olabilir. önsezileri,kararlılığı ve top kapması stoper olarak da kullanıp önde basmasını sağlayabilirsin

taktik dizilişini oyuncuya göre yapmak ne kadar doğru ve dizilişteki yerinde oynadığı rolün oyuncu merkezli olması ne kadar doğru ?

takım oyuncusu profilinde oyuncu hakkındaki bilgilerde oyuncunun rolü yazmakta . bu roller esas alınırak tattik yaparsak oyuncudan daha çok verim alabilirmiyiz.
modern futbolda şenol güneşin yaptığı gibi.
aslında taktik yaparken dikkat edilmesi gerekn en önemli husus bu ?

defans oyuncularında belki çok fazla etki yaratmaz ama hücumda çok önemli bence bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

hemen bir örnekle açıklarsak :
kanat oyuncusu genelte taktiğe bağlı olarak winger yahut inside forvward oynatılar.
aşaığda belirtilen oyuncuda seçili alandada görüldüğü gibi adv playmaker oyuncu rolü.

http://www.upload.gen.tr/uploads8/i2tdfium/thumb_ads__z.JPG (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.upload.gen.tr% 2Fresim.php%2Fwww%2Fi2tdfium%2Fads__z.JPG.html)

Oyun senin elindeki oyuncuların özelliklerini gözeterek o mevkide hangi role daha yatkın olduğunu söylüyor.fakat bunları harmanlayıp takım haline getirmek asıl marifet, Yani solda ve sağda 2 tane adv. playmaker ile oynuyorsan takımın gerisini nasıl kurman gerektiğini iyi bilmen lazım. yani takımdaki eksik adamları iyi tayin edemezsen elindeki kadrodaki en iyi oyuncular en iyi oynadıkları rollerle en iyi oynadıkları mevkilere bile koysan eğer sahaya sürülen 11'in rolleri arasında bir harmony, bir düzen,bir uyum ve tamamlayıcılık yoksa istediğin başarıya ulaşamazsın. Mesela 2 tane hızlı,çizgiye inen ve iyi orta kesen adamın olduğunda sana oyun onların "winger" ve "atak" olmaları gerektiğini söyler. Fakat sen elinde bu adamların ortalarına kafa vuracak ya da içeriye kaçıp tamamlayacak oyuncu yoksa ve bunun eksikliğini tespit edip adam almazsan o 2 kanat heba olur ;)

devre arasında anreman programı cok hafif fakat memnun degıller ne yapmalıyım?

pek takılma. zamanla güçlendiklerinde normale dönerler. ama illa da görmek istemiyorum dersen, güç ve kondisyon antremanını yani fiziksel olarak çok yoran antremanları biraz azaltıver.

GFB SOLDIERS
08.Kasım.2011, 23:42
Arkadaşlar benimde yardıma ihtiyacım var Ankaragücümle başım dertte :)
İnat ettim ankaragücünü yukarılara taşımak istiyorum , oyunu 3 kere sıfırdan başlattım 3ündede kovuldum :D
1. oyunum iyiydi 12. bitirdim takımı hedef orta sıralardı ama yinede sezonun sonunda kovuldum
2. oyunum ortasında kötü sonuçlar nedeniyle kovuldum.
3. oyunumda ligin bitmesine 3 hafta kala 15.sıradaydım kayseriye yenildim yine kovuldum :)
Takımı alınca transfer yapamıyoruz ekonomik sıkıntıdan dolayı ambargo koyuyor yönetim zaten. Mevcut kadro ile Ankaragücüne en uygun taktik sizce nedir arkadaşlar ? Yani vasat bi takım var çift forvet oynamak çılgınlık denilebilirmi ?

valensi
09.Kasım.2011, 01:47
Hocam tam olarak sorumun yeri burası mıdır bilmiyorum o yüzden kusura bakmayın olası bir yalnış için benim merak ettiğim konunun biraz daha özü mesela tek forvet oynuyoruz diyelim 4-1-4-1 forvet target man ise bu adamı desteklemek ıcın kanat oyuncularını ne gorevde oynatmak gerekır kı ortasaha defansla aradakı boslugu doldururken kanatlar hucumu yalnız bırakmasın.. yada 4-2-2-2 oynuyoruz bı forvet dpl oynuyo dıgerı poacher ıken amr ve aml ne olmalı kı ortasaha yalnız kalmasın sadece forvet yonunden bahsettım ama genelde taktıge tek forvet mı cıft forvetmı olmasına gore bı ortasaha olusturmakla baslıyorum.

nannar
09.Kasım.2011, 03:07
yazı kısa ama cevabı sayfalar alır bunun :) Fakat şöyle söyleyeyeyim, oyuncuların arasındaki uyumu ya da takımın dizilişindeki uyumu mutlaka maç esnasında görerek çöze çöze pişmen lazım. Yani Maçlar esnasında rakip sürekli aynı tarzda ve aynı bölgeden hücum ediyorsa orayı kapatmak için ya oraya adam kaydırmalısın ya da orda adam varsa rolünü değiştirmelisin. Aynı şekilde forvetlerin de maç içinde istediğin koşuları yapmıyor ya da istediğin yerlerde gezmiyorlarsa birşeyler yanlıştır demektik. Mesela orta alanda 3 oyuncun var diyelim. 1 tanesi DMC, 1 tanesi deeplying playmaker olursa bu oyuncular top sendeyken dip dibe gelirker. hele bir de ball winning koyarsan yanlarına 3 tane adam aynı bölgede oynarkar. Bunun gibi sahaya dizilişi görerek doğru görevleri vermen lazım

Marquinh0s
10.Kasım.2011, 14:17
Benim bir sorum olacak.Kendi antreman programımı oluşturdum bende.Youth takım içinde yapmayı düşünüyorum fakat youth training ile normal training'in arasında ne gibi farklar var?Anlatamadım galiba ama neyse:DTeşekkürler.

ozgenoc
10.Kasım.2011, 15:17
yani kanatlar topu taşırken birilerinin de ceza alanına hareketlenmeler lazım. sen kanatları çizgilere çakıp ileri koşuyu kısıtlarsan mutlaka MC,AMC ve SC lerin koşu yapmaları gerekir. ;)

Hocam bilgi alışverişinden sonra kendi yaptığım taktik ile 22 maç 18 galibiyet 3 beraberlik 1 mağlubiyet aldım. Böyle giderse ben bu taktiği paylaşırım :icon_biggrin:

nannar
10.Kasım.2011, 15:48
Benim bir sorum olacak.Kendi antreman programımı oluşturdum bende.Youth takım içinde yapmayı düşünüyorum fakat youth training ile normal training'in arasında ne gibi farklar var?Anlatamadım galiba ama neyse:DTeşekkürler.

genç antremanında "genç kontratlı" oyuncular çalışır ve normale göre daha az yogunluğu olur. yani fazla yüklenemiyorsun.

Hocam bilgi alışverişinden sonra kendi yaptığım taktik ile 22 maç 18 galibiyet 3 beraberlik 1 mağlubiyet aldım. Böyle giderse ben bu taktiği paylaşırım :icon_biggrin:

işe yaramasına sevindim. ;)

ozgenoc
10.Kasım.2011, 23:41
Hocam bi soru daha sorayim. klasik 4-4-2 sistemde mc ve sc pozisyonlarini nasil duzenlemek gerekir? aklimda ball wining adv.p.maker ve d.lying poacher ikilisi var fakat verimsiz gibi geldi bana.

nannar
11.Kasım.2011, 00:09
Hocam bi soru daha sorayim. klasik 4-4-2 sistemde mc ve sc pozisyonlarini nasil duzenlemek gerekir? aklimda ball wining adv.p.maker ve d.lying poacher ikilisi var fakat verimsiz gibi geldi bana.

klasik 4-4-2 de ya kanatları da savunmaya yardıma sokarsın ya da ortada oynayan 2 MC'yi savunmacı koyarsın.Seçim senin.Yani 4 lü orta sahada en az 2 tane savunmacı oyuncu lazım :) Eğer daha çok ortadan AMC tarzı oyuncuyla atakları organize etmek istersen wide mid. şeklinde 2 kanat kullanabilirsin. ya da kanattan hücuma çıkayım dersen orta alana 1 defansif 1 çift yönlü(ama mutlaka savunmayı iyi bilen) adam koyarsın. Forvetler çeşitli olabilir. Mesela 2. dediğimde AMC tarzı adam olmayacagı için o bölgeye kayan bir SC kullanmak faydalı olur( deeplying-trequart.. vs), ama AMC kullanıyorsan daha çok savunma arkasına koşu yapabilen poacher tarzı sc kullanman daha uygun olur

Mamadou
11.Kasım.2011, 00:26
4-3-3 türevleri 4-2-3-1,4-1-2-2-1,4-3-2-1 dizilişlerinde kanatta oynayan oyuncuları Gizli Forvet oynattığım zaman içe doğru katedip pozisyonlara giriyorlar. Bu sayede çok sayıda gol atıyorlar. Kanatta oynayan oyuncuları kanat rolünde oynattığım zaman ceza alanına doğru hareketlenmiyorlar. Daha çok asistçi kimliğine bürünüyorlar. Kanatta oynattığım oyuncuların pozisyonlarda ceza alanına doğru yönelmelerini istiyorum. Misal sağdan atak oluyorsa sol kanatta oynattığım oyuncu ceza alanına doğru yönelsin istiyorum ama sanki çakılı oynuyorlar gibi bunu oyuncunun özelliklerinden ayarlamam gerekiyor sanırım ? Yalnız ben taktiklerde oyuncuların özelliklerini default bırakıyorum. En fazla kornerlerde stoper oyuncularımın uzak direk - yakın direk nereye atak yapacaklarını ayarlıyorum o kadar. Oyuncu görevlerini Türkçe yazdım çünkü oyunu Türkçe yama ile oynadığımdan

nannar
11.Kasım.2011, 00:42
kanat oyuncularınınn wide play ayarları "cut inside", run from deep ayarı "sık sık" , roam from position ayarı" yes" olduğunda dediğiniz şey olacaktırk. olmuyorsa sorun oyuncunun futbol karakteridir. Zaten dediğiniz şeyin gerçekleşmesi için o oyuncunun off the ball,decisions ve anticipation gibi mental özellikleri iyi olmalı.

gimli234
11.Kasım.2011, 02:02
Hocam bir sorum olacak 4-3-3 ile 4-1-2-2-1 arasında kanatlar ile sağ ve sol forvet dışında başka bir fark varmı?Ben şahsen 4-3-3 ü seviyorum fakat 4-1-2-2-1 daha çok kullanılıyor.

nannar
11.Kasım.2011, 02:09
Hocam bir sorum olacak 4-3-3 ile 4-1-2-2-1 arasında kanatlar ile sağ ve sol forvet dışında başka bir fark varmı?Ben şahsen 4-3-3 ü seviyorum fakat 4-1-2-2-1 daha çok kullanılıyor.

4-1-2-2-1'de rakip beklere daha çok baskı uygularsın ve rakibin kanattan 2 adamla gelmesini biraz engellersin.Ayrıca bekler ileri çıkınca kanat oyuncularınla kontra yakalarsın. 4-3-3'te ise daha çok rakibin stoperlerini baskı altında tutarsın ve savunma arkasına daha çok koşu şansın olur.ayrıca dönen topları toplamak için de 4-4-3 daha avantajlıdır.

Dennis Bergkamp
11.Kasım.2011, 07:54
Hocam maç içinde stoperlerimin arasına çok sayıda top atılıyor.Defanslarımdan hızlı olanı Center Defend-Cover daha yavaş olanı Center Defend-Stopper oynatıyorum sizce nasıl bir çözüm üretebilirim?

nannar
11.Kasım.2011, 10:42
Hocam maç içinde stoperlerimin arasına çok sayıda top atılıyor.Defanslarımdan hızlı olanı Center Defend-Cover daha yavaş olanı Center Defend-Stopper oynatıyorum sizce nasıl bir çözüm üretebilirim?

Stoperlerin hızlanması,çevikliği,ön sezileri ve topsuz alan gibi özellikleri rakip forvetlerden düşük olduğu sürece arkaya adam kaçırırlar.bunu en aza indirmek için bahsettiğim özellikte DC almalısın.eğer bu özellikleri iyi olmayan DC'ler kullanıyorsan da savunma hattını geride kurmalısın.

Dennis Bergkamp
11.Kasım.2011, 17:30
Stoperlerin hızlanması,çevikliği,ön sezileri ve topsuz alan gibi özellikleri rakip forvetlerden düşük olduğu sürece arkaya adam kaçırırlar.bunu en aza indirmek için bahsettiğim özellikte DC almalısın.eğer bu özellikleri iyi olmayan DC'ler kullanıyorsan da savunma hattını geride kurmalısın.

Stoperde teknik özelliklerden daha çok fiziksel ve mental özelliklere dikkat ederim.Sezme,pozisyon alma,konsantrasyon gibi özellikleri iyi olmalı defanslarımın.

Stopper oynattığım oyuncu:

http://www.yukleresim.com/di-60IQ.png

Cover oynattığım oyuncu:

http://www.yukleresim.com/di-NAIR.png

Dediğiniz özellikleri türkiye ligi için iyi olan oyuncular yani taktiksel bir şey olduğunu düşünüyorum o yüzden ve ne yaparsam yapayım ligin en güçsüz takımı bile en az 1-2 kere bu işi yapıyor.

misaki11
11.Kasım.2011, 18:30
ben şu fm 11 de efsane olan "il devasto" taktiğini fm 12 de de kullanabilir miyiz merak ediyorum da, cevaplarsanız sevinirim.

nannar
11.Kasım.2011, 18:32
cover oynattıgın adamın topsuz alan özelliği 5 :) Fakat diğer özellikleri gayet yerinde.Tabiki ne önlem alırsan al mutlaka maçta 1-2 pozisyona girer rakibin. bu da normal.

nannar
11.Kasım.2011, 18:33
ben şu fm 11 de efsane olan "il devasto" taktiğini fm 12 de de kullanabilir miyiz merak ediyorum da, cevaplarsanız sevinirim.

kullanmak serbest. verimi nasıl olur bilemem ama siz kullanıp sonuçları bizlerle paylaşırsanız onu da öğrenmiş oluruz :icon_wink:

misaki11
11.Kasım.2011, 18:37
işte olay da verim zaten, o yüzden şüpheye düştüm, ben yaklaşık 5-6 maç oynattım ama, sonuç pekte iç açıcı değildi, dolayısıyla vazgeçtim, cevap için teşekkürler.

Dennis Bergkamp
11.Kasım.2011, 19:02
cover oynattıgın adamın topsuz alan özelliği 5 :) Fakat diğer özellikleri gayet yerinde.Tabiki ne önlem alırsan al mutlaka maçta 1-2 pozisyona girer rakibin. bu da normal.

Topsuz alan defans oyuncularını etkilemiyor diye biliyordum defansta pozisyon alma forvette topsuz alan önemli diye düşünüyordum.Yanlış düşünüyormuşum demek ki :D Teşekkürler yardımınız için.

HeracLes
13.Kasım.2011, 00:01
Hocam benim orta sahada M. Diarra, Annan, Tolga Cigerci ve Riquelme var. Riquelme'yi orta sahada oyun kurucu olarak kullanıyorum ama 4-2-1-2-1 mi oynatsam 4-1-2-2-1 oynatmalıyım ? Yani iki anchor man oynatsam sorun olur mu ?

Ayrıca Riquelme AMC oynuyor ama onu MC oynatıyorum. Çok sorun olur mu ?

nannar
13.Kasım.2011, 00:21
Riquelme en iyi AMC mevkisinde oynar. MC'de oynatırsan forvete ancak ara paslarla katkı sağlar.Ayrıca mücadeleci bir yapısının da olmadığını düşünürsek orta alanda sana zarar getirir. 4-2-3-1 ile ya da 4-4-2 karo ile denemeni tavsiye ederim

yıldo_23
13.Kasım.2011, 02:09
arkadaslar oyunu henuz almadim..cevabiniza gore alicam yada almicam.taktik yaparken top bizdeyken dizilis ve top rakipteyken dizilis yapma var mi?ornegin top bizdeyken 4-3-3 top rakipteyken 4-5-1..

nannar
13.Kasım.2011, 12:54
yok :) benim de istediğim bir özellik ama yok maalesef.

yıldo_23
13.Kasım.2011, 14:11
yok :) benim de istediğim bir özellik ama yok maalesef.

bunu defalarca sigames forumlarinda yazdim..baskalari tarafindanda yazilmistir eminim..istedigim gibi ozgurce taktik olusturamicaksam 2011'den bir farki yok benim icin:)

meric
13.Kasım.2011, 15:10
Juventus için 4-4-2 veya 4-1-1-2-2(dm-mc-aml-amr) taktiği arasında kaldım.Her iki taktik için de kadro uygun henüz hazırlık maçları yapıyorum.Genelde ikinci taktiği,çok zor maçlarda ise 4-4-2 yi oynatmayı düşünüyorum.Siz ne önerirsiniz?

nannar
13.Kasım.2011, 15:20
4-1-1-2-2 daha ofansif oldugu için kolay rakiplere uygun olabilir ama özellikle kalabalık orta sahayla oynayan rakiplere pek işlemeyebilir. 4-4-2 ye dönersin o maçlardada...

meric
13.Kasım.2011, 15:38
teşekkürler ben de aynı şeyi düşünmüştüm :)

meric
13.Kasım.2011, 15:48
peki bu tarininglere hiç dokunmasak bi dezavantajı oluyor mu?yani muhakkak tariningleri ayarlamak mı lazım gerçi öyle olsa asistanlar ne işe yarayacak?ben sadece bazen bazı futbolculara neyi düşükse ona özel antrenman veriorum(örneğin dribbling i düşükse dribbling gibi)...Ama foruma bakıyorum çoğu kişi resmen takıma bire bir anternman yaptırıyor,birçok şeyle oynuyo.Bu doğru mudur?

nannar
13.Kasım.2011, 15:56
Antreman sistemimi ben yıllardır kendim ayarlarım ve bunu da oynatmak istediğim sistemin gereksinimlerine göre yaparım.Mesela bekleri ileri çıkmayacak savunma taktiğiyle oynuyorsan beklerle DC'leri aynı antremana alabilirsin ama bekleri hücumda kullanacaksan onlara ayrı antreman sistemi uygularsın.yani tamamen senin taktiğindel ilgili bir olay. Hazır antreman paketleri mevkilere özel programlar içeriyor fakat asıl olan senin oyuncuların hangi yönde gelişmelerini istediğindir...

sezer3590
13.Kasım.2011, 18:32
AMR ve AML oynayan takımlara karşı bekleri full back mi oynatsam daha yararlı olur wing back olarak mı oynatsam?Takımım beşiktaş ve drenthe yi sol bekte oynatmayı düşünüyorum,yardımcı olursanız sevinirim.

nannar
13.Kasım.2011, 21:18
önemli olan sadece rolü değil. rakip kanatlı oynuyorsa sen kanatı sadece bek oyuncunla savunacaksan ciğerli bir oyuncu bulman lazım :)

sezer3590
13.Kasım.2011, 21:44
tesekkurler cigerli adamlarım var aslında idare ediyolar beni bakalım :)

ozgenoc
13.Kasım.2011, 22:19
Hocam daha öncede konuştuk ve kanat sorununa müthiş bir çözüm bulduk. Herşey iyi gidiyor aslında ama bir sıkıntı var. 4 2 3 1 dizilişini tercih ediyorum. Orta sahada bir adet ball winning ve central midfielder support kullanıyorum. Önlerinde ise bir Atacking Midfielder attack görevi alan oyuncum var. Sıkıntı şu; BW midfielder görevi olan oyuncu zeka olarak zayıf bir kapasiteye sahip olmasına rağmen defanstan top alıp oyun kurmaya çalışıyor. Aslında bu normal çünkü ofansif organizasyona başlarken stopere en yakın oyuncu o. Yani hem ball winning hem de deep-lying gibi oynuyor. Sağdaki Mc ise sadece ataklara katılıyor defansif anlamda ise alan daraltıyor. Ayrıca Mc hücuma çıkınca Amc ile üst üste geliyor dar bir alanda sıkışıp pas imkanlarını azaltıyorlar. İşin garibi bu kaotik düzende çok güzel skorlar geliyor. :)
Kısacası:
- Oyun zekası yüksek bir oyuncunun defanstan top almasını nasıl sağlayacağız?
- Mc ve Amc oyuncularının arasına nasıl mesafe koyacağız?

nannar
13.Kasım.2011, 22:59
BW olan oyuncunda sorun yokturda, diğer MC'nin ayarları bozuk :) O oyuncunun mentality'sini biraz azalt, topla koşmasını ve ileri koşularını en aza indir. O zaman orta alanda üçgenler kurarsın :) roam from position da olmasın o oyuncular. Yani BW olmayan MC oyuncunun run with ball,run from deep ve roam from position ayarlarında düzenleme yapacaksın

yakamoz0347
15.Kasım.2011, 00:45
hocam bir sorum olacak ben kanatlarımı gizli forvet oynatıyorum ama adam yanındakine verse boş kaleye yuvarlayacak o kaleye vuruyo tamam içeri katetsin ama her aldığını vurmasın bi yolu var mı bunun

nannar
15.Kasım.2011, 02:26
:) oyunun genel yapısında var o olay. yani ceza alanına girip boş adama pek pas çıkarmıyor oyuncular.

meric
15.Kasım.2011, 12:18
evet biraz bencillik var o konuda ben de farkettim.Ben juve ile manchester city ye 2-0 yenildim.4-4-2 oynadım ancak atak ve roaming i benimsemiiştim.Bu sefer yine başka bir hazırlık maçında bir iki oyuncu değiştirerek sürdüğüm kadroda 4-4-2 disiplinli kontrollü ve az roaming li oyun felsefesini benimsedim Chelsea maçında ve başabaş sayılacak bi nitelikte oyun cıkradım.Malesef Lampardın uzaktan şutuna engel olamadım ve 1-0 yenildim.Benim Juve ile normal kadrosuyla manchester cşty-chelsea-barca-r.madrid-man utd gibi takımlarını yenebilme ihtimalim zayıf mıdır sizce?

nannar
15.Kasım.2011, 12:44
Aslına bakarsan çok zayıf değil :) Bahsettiğin takımların hepsi de birbirinden farklı sistemlerle oynuyorlar. Hepsine ayrı ayrı diziliş ve taktik anlayışı lazım. :) Mesela Barcelona'yı yenmek istiyorsan kalabalık orta saha ile ilerde pres yapman lazım ama Real Madrid için kanatları iyi kapatmalısın mesela...

meric
15.Kasım.2011, 13:37
teşekkürler bir şey daha sorayım..Luca Toniden hiç verim alamıyorum 34 yaşında zaten ve sezon sonunda da kontratı bitiyor.Satmaya çalışıyorum alan yok..Deep Lying falan yani ordakilerden en iyi en uygunun seçiorum morali de iyi ama gol atamıyor pek pozisyona giremiyor yani biçok forvet denedim bikaç taktikte ama en verimsizi Luca Toni.Normal mi acaba?

nannar
15.Kasım.2011, 15:36
Luca toni'den iyi bir target man olur. arkadaşlarına top indirir. veri olarak çok gol atamaz belki ama görünmez kahraman olur. sayısal değerlere bakarak yorumlama oyuncularınız. gol atan adam hata yapsa da 7.0'ın üstünde puan alırken, gol atmayan ama rakiple savaşan,boğuşan ve birçok hava topu alan adam bazen 7.0'ı göremiyor.

canter55
15.Kasım.2011, 15:42
Hocam ben şu forvetlere hangi rolleri versem karar veremiyorum. Kısaca özetlersen çok sevinirim :) Genellikle kanatlı taktik ile oynuyorum ve çift forvet oynatıyorum.

nannar
15.Kasım.2011, 16:51
imzamdaki rehberi incelemenizi tavsiye ederim.

devrimdivrik07
16.Kasım.2011, 01:10
Uzun toplarla , ara paslarla rakip savunma arkasına süratli forvetlerimi kaçırarak oynamak istiyorum ancak bir türlü tam anlamıyla bunu başaramadım.Bunu yapabilmem için taktik ayarlarımı hassasiyetlerini nasıl ayarlamalıyım yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

yakamoz0347
16.Kasım.2011, 05:11
:) oyunun genel yapısında var o olay. yani ceza alanına girip boş adama pek pas çıkarmıyor oyuncular.

anladım hocam saolasın

meric
16.Kasım.2011, 15:27
hocam geçmiş maçlarda dersler çıkarıp her türlü ayarlamaları yaptım.Kadro kurarken form durumları-skills vs herseye baktım ve 4-1-1-2-2 (dm-mc-aml-amr) taktiğiyle çıktım. kadrom: buffon-de grossi-chellini-bonucci-lichsteiner-pirlo-vidal-pepe-krasic-del piero-toni..üstelik toni gol atmasına karsın catania ya deplasmanda 1-0 galipken 2-1 yenildim yani insanın sinirleri bozuluor.Artık nerde hata yaptım çözemiyorum bi fikriniz var mı?

atakan89
17.Kasım.2011, 00:11
hocam ben taktik indirdim ama nasıl oyuna monte edicem

nannar
17.Kasım.2011, 10:59
Uzun toplarla , ara paslarla rakip savunma arkasına süratli forvetlerimi kaçırarak oynamak istiyorum ancak bir türlü tam anlamıyla bunu başaramadım.Bunu yapabilmem için taktik ayarlarımı hassasiyetlerini nasıl ayarlamalıyım yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

forvetler poacher olacak. orta alan ve savunma beklerin de pek topla koşmasın.orta açmasın. bol bol ara pas denesin.

hocam geçmiş maçlarda dersler çıkarıp her türlü ayarlamaları yaptım.Kadro kurarken form durumları-skills vs herseye baktım ve 4-1-1-2-2 (dm-mc-aml-amr) taktiğiyle çıktım. kadrom: buffon-de grossi-chellini-bonucci-lichsteiner-pirlo-vidal-pepe-krasic-del piero-toni..üstelik toni gol atmasına karsın catania ya deplasmanda 1-0 galipken 2-1 yenildim yani insanın sinirleri bozuluor.Artık nerde hata yaptım çözemiyorum bi fikriniz var mı?

:) taktiği sürekli kurcalamak yerine uzun süreli bir dene bakalım

hocam ben taktik indirdim ama nasıl oyuna monte edicem

belgelerimdeki fm klasörünün içinde tactics klasörüne atacaksın önce taktiği.sonra oyundan taktik ekranından manage tactics yazan kısımdan girip import tactic diyeceksin.oradan yüklediğin taktiği bulursun

meric
17.Kasım.2011, 11:37
bu sefer sol ve sağ defansı wb olarak çıkarttım daha iyi oldu..Toni 2 gol attı ve parmayı 2-0 yendim sanırım böle daha iyi :)

ozgenoc
17.Kasım.2011, 18:34
Hocam takım komutları ile ilgili bir kaç sorum var:
1-Geniş alanda, kanattan gelerek oynadığımızı varsayalım. Tempo nasıl olmalı?
2-Geniş alanda pres yapmak bence biraz sıkıntılı gibi geliyor. Pres ayarları nasıl olmalı?
3-Kanattan gelen topları değerlendirecek forvetin rolü ne olmalı? Genel olarak ve Wilfried Bony özelinde değerlendirebilirseniz sevinirm.
Bunun haricinde bir de diziliş ile ilgili bir sorum var.
-Orta alanı yatay olarak üçlü savunan takımlara karşı nasıl çözümler üretilebilir?

Gncl1905
17.Kasım.2011, 21:01
Ben de bir soru sorayım :)
Oyuncularım çok gol kaçırıyor, inanılmaz sağ çağraz sol çapraz her türlü.Karşı karşıya atamıyoruz gibi birşey, ne yapmalıyım?Konuşmayı falan mı yanlış yapıyorum acaba?
Ofans hattım J.Cristaldo, Federico Santander, Edgar Pacheco ve Dusan Tadic.Oyuncular yüzünden mi acaba?

nannar
17.Kasım.2011, 22:20
Hocam takım komutları ile ilgili bir kaç sorum var:
1-Geniş alanda, kanattan gelerek oynadığımızı varsayalım. Tempo nasıl olmalı?
2-Geniş alanda pres yapmak bence biraz sıkıntılı gibi geliyor. Pres ayarları nasıl olmalı?
3-Kanattan gelen topları değerlendirecek forvetin rolü ne olmalı? Genel olarak ve Wilfried Bony özelinde değerlendirebilirseniz sevinirm.
Bunun haricinde bir de diziliş ile ilgili bir sorum var.
-Orta alanı yatay olarak üçlü savunan takımlara karşı nasıl çözümler üretilebilir?

1- tempo tamamen rakiple ve senin oyuncularının yetenekleriyle de alakalı. eğer hızlı oynadıklarında çok pas hatası yapmayan bir 11'in varsa hızlı tempo tercih edilebilir. Fakat senden güçlü rakiplere karşı oynarken oyunun temposunu hızlı tutmak sana yaramaz. kanat oyunuyla tempo arasında çok önemli bir bağ yok. Eğer rakip kapanıyorsa,senden zayıfsa ve iyi pas yapıyorsan hızlı oynayarak bol pozisyon üretmeyi deneyebilirsin.

2-Dediğin gibi geniş alanda pres işi de zorlaşır. Ama geniş alan +pres istiyorsan kondisyonu kuvvetli bir takım kurmalısın.Aksi halde kendi yarı alanında baskıya başlamak oyuncularının 90 dakikayı çıkarmalarını sağlar.

3- Target man atak rollü iş görür.

üçlü ortasaha ile savunan takımların4'de savunma hattı eklendiğinde 7 kişiyle ve göbeği kapatarak savunma yaptığını gözlemlemişsindir. Bunun için sen rakip alana en az 8 oyuncu ile gitmelisinki 1 oyuncun boşta kalıp pas trafiğin işlesin. 2 kanat 3 mc 2 bek 2 sc ile 9 kişiyle hücum edebilirsin ancak bu durumda rakip topu kaptıgında sadece DC'ler geride kaldığından kontra yersin. Önerim 2 beki oyuna sokarak DC'lerin dışındaki tüm oyuncularını rakip alana yığmandır.Fakat MC'lerden biri mutlaka orta alandaki yuvarlağı geçmemelidir. Bu sayede hem rakip alanda 8 kişiyle bulunur hem de dönen topları toplama fırsatı bulursun

Ben de bir soru sorayım :)
Oyuncularım çok gol kaçırıyor, inanılmaz sağ çağraz sol çapraz her türlü.Karşı karşıya atamıyoruz gibi birşey, ne yapmalıyım?Konuşmayı falan mı yanlış yapıyorum acaba?
Ofans hattım J.Cristaldo, Federico Santander, Edgar Pacheco ve Dusan Tadic.Oyuncular yüzünden mi acaba?

:) finishing,composure gibi özellikleri yüksekse yaratıcılığı azaltmayı dene.

Gncl1905
17.Kasım.2011, 23:35
:) finishing,composure gibi özellikleri yüksekse yaratıcılığı azaltmayı dene.
J.Cristaldo için konuşayım(bayağı bir kaçırdı son maçta); adamın Finishing, Composure değerleri 13 üzeri idi yanlış hatırlamıyorsam.Yaratıcılık Serbestliği 13,14 o civarlarda olması lazım.Sağ çapraza girince, kalecinin üstüne nişanlıyor.Sağ, sol köşeyi denese gol olacak :) Köşelere atması PPM olarak vardı yanlış hatırlamıyorsam onu çalıştıracağım, inşallah etkisi olur...

zondazonda
20.Kasım.2011, 19:26
Play out of defence
run at defence
play though defence
hit early crosses tam olarak ne oluyor?

ne işe yarıyor teşekkürler..

gimli234
21.Kasım.2011, 01:06
Hocam bir sorum olcak bu 4-5-1 dizilişi amler inside forward olacak şekilde 4-3-3 dizilişiyle
aynı dizilişe mi çıkıyor?.Amler inside forvet olarak santrafor ile birlikte 3 forvet olarak mı oynuyor yoksa amler kanat gibi oynayıp tek santrafor olarak mı oynuyorlar.

nannar
21.Kasım.2011, 19:52
Play out of defence
run at defence
play though defence
hit early crosses tam olarak ne oluyor?

ne işe yarıyor teşekkürler..

Bunlar yeni terimler, o yüzden yorumum yanlış olabilir

run at defence: savunmanın üstüne gidin
play through defence: savunmanın arasına top atın
hit early crosses: beklenmedik anlarda, ani ortalar açın

Hocam bir sorum olcak bu 4-5-1 dizilişi amler inside forward olacak şekilde 4-3-3 dizilişiyle
aynı dizilişe mi çıkıyor?.Amler inside forvet olarak santrafor ile birlikte 3 forvet olarak mı oynuyor yoksa amler kanat gibi oynayıp tek santrafor olarak mı oynuyorlar.

amr ve aml olarak inside forvard olanlar rakip beklere baskı uygularlar ve aldıkları topla ceza alanına yönelir ya da topsuz alanda beklerin arkasından içeri kaçarlar. SC pozisyonudnakilerse rakip stoperlerle muhatap oluyor genelde. yani ikisi farklı.

Artul
22.Kasım.2011, 21:11
Hocam, her ne kadar uğraştıysam da forvetlerimin defansın arkasına koşu yapmalarını sağlayamıyorum. Ek olarak orta saha ve kanat oyuncularım birbirilerini besleyemiyorlar, ya da rakiplerim anında pas atılan adamın etrafını kapatıyor. Ayrıca orta saha oyuncuları pres yapsa dert yapmasa dert pres yaptırıyorum top kapamıyorlar bir türlü, pres yaptırmıyorum rakibim savunmanın arkasına tık bir pas atıyor gol oluyor. Sıkıntı nedir çözemedim bir türlü. :) Galatasarayla oynuyorum, oyuncularımda kötü değil yani.

nannar
23.Kasım.2011, 20:48
Hocam, her ne kadar uğraştıysam da forvetlerimin defansın arkasına koşu yapmalarını sağlayamıyorum. Ek olarak orta saha ve kanat oyuncularım birbirilerini besleyemiyorlar, ya da rakiplerim anında pas atılan adamın etrafını kapatıyor. Ayrıca orta saha oyuncuları pres yapsa dert yapmasa dert pres yaptırıyorum top kapamıyorlar bir türlü, pres yaptırmıyorum rakibim savunmanın arkasına tık bir pas atıyor gol oluyor. Sıkıntı nedir çözemedim bir türlü. :) Galatasarayla oynuyorum, oyuncularımda kötü değil yani.

dribling,anticipation,decisions,off the ball gibi özellikleri iyi olan ve "move into channels" preferred movie'si olan oyunculara gerekli ayarları verdiğinizde rakip öne çıktığı anda arkasına kaçarlar. Fakat rakip gömülü savunma ile oynuyorsa zaten kaçacak alan olmadığı için ancak kenar ortaları ya da verkaçlarla gol atarsınız.Pres konusuna gelince eğer çok pres yapan bir takım olacaksanız sahayı enine ve boyuna daraltmanız lazım. yani geride savunma ile pres yaparsanız orta alandakiler topu kapacagız diye o kadar çok yorulurki topu kaptıklarında dogru kullanamazlar. aynı şekilde enine geniş bir alanda oynarken pres yaparsanız da oyuncu başına düşen alan aratacagından zor olur sizin için. Savunma arkasına top yememek için yukardaki özellikleri yüksek savunmacılar +dar alan ya da yavaş savunmacılar varsa geride kurulu bir savunma hattı gerekir...

Artul
24.Kasım.2011, 00:02
dribling,anticipation,decisions,off the ball gibi özellikleri iyi olan ve "move into channels" preferred movie'si olan oyunculara gerekli ayarları verdiğinizde rakip öne çıktığı anda arkasına kaçarlar. Fakat rakip gömülü savunma ile oynuyorsa zaten kaçacak alan olmadığı için ancak kenar ortaları ya da verkaçlarla gol atarsınız.Pres konusuna gelince eğer çok pres yapan bir takım olacaksanız sahayı enine ve boyuna daraltmanız lazım. yani geride savunma ile pres yaparsanız orta alandakiler topu kapacagız diye o kadar çok yorulurki topu kaptıklarında dogru kullanamazlar. aynı şekilde enine geniş bir alanda oynarken pres yaparsanız da oyuncu başına düşen alan aratacagından zor olur sizin için. Savunma arkasına top yememek için yukardaki özellikleri yüksek savunmacılar +dar alan ya da yavaş savunmacılar varsa geride kurulu bir savunma hattı gerekir...

Çok teşekkürler, gerçekten çok yardımı dokundu bu bilgilerin. :) Peki verkaç için özel bir ayar var mı? Yoksa oyuncular bu paslara kendileri mi karar veriyor? Preffered Move olarak böyle bir şey var mı?

nannar
24.Kasım.2011, 00:57
tabiki de var. verkaçları dener diye bir preferred movie var, sanırım orjinali play one two balls gibi birşeydi.tam anımsayamadım ;)

Artul
24.Kasım.2011, 01:15
tabiki de var. verkaçları dener diye bir preferred movie var, sanırım orjinali play one two balls gibi birşeydi.tam anımsayamadım ;)

Evet doğru. :) Bende cevabı yazarken düşünmüştüm "acaba o mu?" diye. :) Sanırım ben biraz oyunu hızlı oynamak bir önce sezonları bitirmek istediğim için oyunun detaylarını çok fazla irdeleyemiyorum. Bu yüzdende taktiklerim başarılı olmuyor. Bundan sonra biraz daha detaylara önem vereceğim. Tekrar çok teşekkür ederim. :)

Cr1minaL
27.Kasım.2011, 03:44
Hocam arkadan bindirme yapan bekleri önlemek için nasıl önlemler alabilirim takım çok iyi derece savunma yapıyor ama arkadan gelen bekler bütün işi bozuyor :) wing back lerle oynuyorum onlar kanat adamlarını savunuyor bekleri durdurması için hücum oyuncularımımı görevlendirmem lazım dizilişim klasik 4-3-3

nannar
27.Kasım.2011, 03:47
rakip bekler kanat ataklarına katıldığında onları karşılamak için senin de o kanata yakın 1 adama ihtiyacın var. Bunun için ya 4-4-2 oynaman lazım ya da 3'lü ortasaha ve geniş alan oynayarak kenara yakın MRC ve MLC ile karşılamaya çalışmalısın.Ama ben yerinde olsa AML ve AMR kullanarak o beklerin boşalttıgı alanlardan faydalanırdım :)

Cr1minaL
27.Kasım.2011, 03:59
saha dizilişim 4-3-3 ancak maç içerisinde diziliş 4-5-1 e dönüyor sol ve sağ forvetler kanatlara biraz daha yakın beklerin boşalltığı alanları ise orta sahadan atılan uzun toplarla yakalıyoruz onda bir sıkıntı yok ancak takım savunmadayken rakip bekler çok boşta bu kanat forvetlerime verebilieceğim bir talimat yokmudur ? çünkü sezon başından beri takımı 4-3-3 e yatkın hale getirmeye çalıştım takımda bir tane bile amr veya aml yok :D

nannar
27.Kasım.2011, 04:06
Yıllardır FM maç motorunun eksikliği zaten orda. SC leri top rakipteyken kendi sahana ya da çizgilere dogru savunma yapmaya çekemiyorsun :)

Cr1minaL
29.Kasım.2011, 00:02
Hocam bütün oyuncuların uzun şut atmasını istememe rağmen bulduklarını atıyorlar yanındaki adama atmak yerine kaleye çekiyor, ayrıca oyuncuların ayarlarını çok titiz bir şekilde ayarlamama rağmen ne top ayağında olan adama yaklaşan var ne ataklarda savunma arkasına kaçan forvetler kısacası oyuncular çok bencil oynuyor topu ayağına alan kaleyi düşünüyor

nannar
29.Kasım.2011, 01:05
maç motorunda "key" olarak işaretlediğimizde oyun bize maçın kader anlarını,yani özetini sunuyor :) Eğer taktiğimiz iyi değilse ya da rakip çok iyi savunuyorsa ceza alanına girmekte zorlandığımızdan sürekli dış şutlarla pozisyon buluyoruz. Aslında maç boyunca uzun şut atmıyorlar fakat ceza alanına giremediklerinde uzun şut atmaları normal.En aza da indirsen uzun şut çekerler.Bencillikten ziyade rakip takımın oyun anlayışıyla ve sizin taktiğinizi dogru ayarlarıyla ilgili bunlar. Eğer rakip çok kapanıyorsa forvet arkasını ve orta alanı kalabalık tutarak topa hakim olabilirsiniz,ya da alanı daraltarak oyuncuların yakın durmasını sağlarsınız. herşeyin bir ince ayarı var ama illaki maç esnasında oyuncuların kendi karakterleri de ortaya çıkacaktır. Bence uzun şut istemiyorsan eğer modern taktikte ayar yapıyorsan oyunculara box to box ve trequartista rolleri verme. :)

grozny
29.Kasım.2011, 02:24
Buradaki taktikleri incelediğimde Cm 03/04 ün taktik paneli gibi oklar var ama ben herhangi birşey yüklemedim bu yüzden FM12 in taktik paneli var yani oklar vs yok umarım derdimi anlatabilmişimdir eskisi gibi nasıl yapabilirim görünüşü ...
Resimdeki gibi mesela http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTCRMB2iXg00w-eIMd6FFQ48J9hDxC3LhJ5PYDxQK2XQyYtd2mGQmi78hsv

nannar
29.Kasım.2011, 02:38
taktiği kayıt ettiğin yerde "convert to classic" seçeneğine tıklarsan klasik taktik ekranına döner ama geri dönüşü olmaz.

grozny
29.Kasım.2011, 03:14
teşekkür ederim ...

thekumpir
03.Aralık.2011, 02:49
Selam,
Ben Fenerbahce ile 4--2-3-1oynuyorum.
Benim esas sorum iki orta saha hakkinda.
Orta sahalarin biri mc biride dmc mevkisinde.(Baroni dmc, tolga cigerci mc)

Mc olan support Dmc olan defend. Bu sekilde sag ve sola destekleri konusunda defans ile hucum arasinda baglantinin iyi olmasi konusunda rolleri ne verebilirim.

ozellikle dmc defansa 3lu bir orta sahanin dmc si kadar destek vermiyor.

Birde tek forvet arkasinda amc var. Ikiside attack. fakat forvetim kanatlarin ve amc nin arasinda kayniyor pozisyonlarda cok etkili olamiyor. Uzun fizigi hizi ve gucu iyi teknik olarak cok iyi olmayan bir adam. hangi rol daha iyi gider.(ismini hatirlamiyorum suan).

tesekkur ederim.

nannar
03.Aralık.2011, 02:57
Selam,
Ben Fenerbahce ile 4--2-3-1oynuyorum.
Benim esas sorum iki orta saha hakkinda.
Orta sahalarin biri mc biride dmc mevkisinde.(Baroni dmc, tolga cigerci mc)

Mc olan support Dmc olan defend. Bu sekilde sag ve sola destekleri konusunda defans ile hucum arasinda baglantinin iyi olmasi konusunda rolleri ne verebilirim.

ozellikle dmc defansa 3lu bir orta sahanin dmc si kadar destek vermiyor.

Birde tek forvet arkasinda amc var. Ikiside attack. fakat forvetim kanatlarin ve amc nin arasinda kayniyor pozisyonlarda cok etkili olamiyor. Uzun fizigi hizi ve gucu iyi teknik olarak cok iyi olmayan bir adam. hangi rol daha iyi gider.(ismini hatirlamiyorum suan).

tesekkur ederim.

2'li orta sahada oyuncuların birbirine yakın olursa iyi olur. görev olarak anchorman verirsen dmc pek ileri çıkmaz. Defansif midfielder ve support dersen hücumlarda da orta alanı geçer oyuncun. MC'deki adam ise ceza alanı dışındaki bölgelerde dönen topları toplasın,pek fazla hücuma çıkmasın dersen ona da defansif rol ver. bahsettiğin forvet teknik olarak zayıfsa target man olabilir. rol olaraksa atak seçersen en önde onu görürsün.

Corpus
03.Aralık.2011, 23:44
Yıllardır FM maç motorunun eksikliği zaten orda. SC leri top rakipteyken kendi sahana ya da çizgilere dogru savunma yapmaya çekemiyorsun :)

Hocam bu zor birşey ama eğer SC lerine man marking verip rakip bekleri tutmasını söylersek birde forvetimizin work rate i yüksek ise çizgi savunması yapıyorlar. Ben 3 forvet oynarken rakip DM ye marking veriyorum rakip top çıkaramasın diye ve o marking i yapan benim forvetim oluyor. Genellikle ortasahaya kadar yanında gelip markajını yapıyor oyuncu.

ozgenoc
05.Aralık.2011, 14:42
Hocam bu zor birşey ama eğer SC lerine man marking verip rakip bekleri tutmasını söylersek birde forvetimizin work rate i yüksek ise çizgi savunması yapıyorlar. Ben 3 forvet oynarken rakip DM ye marking veriyorum rakip top çıkaramasın diye ve o marking i yapan benim forvetim oluyor. Genellikle ortasahaya kadar yanında gelip markajını yapıyor oyuncu.
Güzel bir detay yakalamışsın.Konuyla ilgili bir sorum olacak cevaplarsan sevinirim. Bu şeklide komut verdiğin zaman ataklarda ve bilhassa kontralarda ilerde nasıl çoğalıyor takım? Markaj yapınca istemeden mevkisini boşaltacak bence.

Corpus
05.Aralık.2011, 22:18
Güzel bir detay yakalamışsın.Konuyla ilgili bir sorum olacak cevaplarsan sevinirim. Bu şeklide komut verdiğin zaman ataklarda ve bilhassa kontralarda ilerde nasıl çoğalıyor takım? Markaj yapınca istemeden mevkisini boşaltacak bence.

İlerde çoğalma olayı senin taktiğin ile de alakalıdır. Forvetler mevkilerini boşaltıyorlar ancak 3 forvet oynarken 2 forvetin çizgiye gelmesi senin kontralarını çokta kötü etkilemiyor. Zaten top sana geçince oyuncuların eski yerlerine dönüyorlar. Ayrıca senin forvetlerin markaj yapacakları oyuncuları her yerde kovalamıyor sadece kendi yarı saha çizgine kadar kovalıyor.Şunu da söylemem gerekir. Vereceğiniz bu markaj ile oyuncularınız daha fazla yorulur ve daha fazla 2li mücadeleye girer.Bu yüzden agresifliğine göre tackling yapmayı bilmediği için kırmızı kart görebilir ancak bu durum çok nadirdir. Çok fazla yoruldukları için eğer staminası düşük bir forvet var ise oyuncunuzun performansı düşebilir.

nannar
05.Aralık.2011, 22:49
Ben de onu diyecektim :) Siz forvet oyuncusuna kaldırabileceğinden fazla defansif roller yüklerseniz ne savunmayı ne de hücumu iyi yapabilir.

Corpus
05.Aralık.2011, 22:58
Ben de onu diyecektim :) Siz forvet oyuncusuna kaldırabileceğinden fazla defansif roller yüklerseniz ne savunmayı ne de hücumu iyi yapabilir.

Hocam aslında bu büyük bir risk. Bazı maçlar rakibi gerçekten bu şekilde bozup favori olmadığınız zor bir maçı kazanabiliyorsunuz ama bazı maçlarda da forvetiniz o kadar çok yıpranmış oluyor ki belkide maçta bulabileceğiniz tek şansı da dağa taşa vurabiliyor :)

Cr1minaL
05.Aralık.2011, 23:08
hocam takım talimatlarında ki kontra atak ile strateji kısmında ki kontra atak arasında ki fark tam olarak nedir ? benim anladığım eğer talimatlardan kontra verirsek takım uygun pozisyonda direkt paslarla rakip yarı sahaya geçmeye çalışıyor olması, sizce de böyle bir şey mi? bir de kontrollü bir oyun yapısında bunu kullansam takıma zararı olurmu? dezavantajları nelerdir?

nannar
06.Aralık.2011, 00:23
Takım talimatlarındaki kontra atak sizin oyuncu ayarlarınızı belirlemiyor. Fakat strateji kısmında kontra atak oyununu benimsediğinizde oyuncuların bireysel ayarları ona göre ayarlanıyor. Yani takım talimatlarındaki kontra bir ana oyun sistemi değil. Fakat strateji kısmındaki ise tamamen kontra üzerine kurulu bir oyun sistemi :) İBB'ninki gibi mesela ;)

Zararı meselesine gelince, eğer hızlı ve topu iyi kullanan adamlarla kontra yaparsanız sonuca ulaşırsınız fakat pas yeteneği zayıf takımlarda hızlı atağa çıkma çabası ayagınızdaki toptan eder...

anlerkn
13.Aralık.2011, 23:06
hocam hörmetler. aguero ya hangi rolü vermeliyim. sistem 4-1-2-2-1 tek forvet oynuyor. ayrıca yeeği neymar. onun içinde bir rol tavsiyesi yaparmısınız. kanatlar atak inside forward solda willian, yedeği kadlec. sağda hulk(yedeği persie)

nannar
13.Aralık.2011, 23:09
Agüero fizik olarak zayıf ama hızlı ve iyi top sürebiliyor.Poacher olur fakat geriden top alarak da iyi oynar.Yeterki markajdan kurtar onu :) Deeplying forvard (attack) ya da Poacher uygun.

anlerkn
13.Aralık.2011, 23:14
çok hızlısınhocam çook taktir ettim gerçekten. neymarda aynı özelliklere sahip. muhtemelen onun içinde aynı şeyler geçerli değil mi? neymar fizik olarak kanatta oynamaya daha uygun aslında ama solda willian' ı harcamak istemiyorum. :D bu arada markajdan bi oyuncuyu nasıl kurtarabilirim ki? ayrıca DMC bölgesinde yannvilla nasıl bir rolde oynatmalıyım en yüksek verim için. önlerinde mc box2box vidal yada asamoah, sağda advanced playmaker sport ramsey yada hamsik. bu arada atak sistemle oynuyorum. defans çok önde, genişlik çok. adam adama markaj. yani oyuncularımın suyunu çıkarıyorum. :D

anlerkn
13.Aralık.2011, 23:16
bu arada oyunu 2000 senesinden beri oynuyorum. ama sizin rehberlerinizden % 70 ini öğrendim. daha doğrusu hiçbirşey bilmiyormuş olduğumu farkettim. büyüksün üstad.

nannar
13.Aralık.2011, 23:20
çok hızlısınhocam çook taktir ettim gerçekten. neymarda aynı özelliklere sahip. muhtemelen onun içinde aynı şeyler geçerli değil mi? neymar fizik olarak kanatta oynamaya daha uygun aslında ama solda willian' ı harcamak istemiyorum. :D bu arada markajdan bi oyuncuyu nasıl kurtarabilirim ki? ayrıca DMC bölgesinde yannvilla nasıl bir rolde oynatmalıyım en yüksek verim için. önlerinde mc box2box vidal yada asamoah, sağda advanced playmaker sport ramsey yada hamsik. bu arada atak sistemle oynuyorum. defans çok önde, genişlik çok. adam adama markaj. yani oyuncularımın suyunu çıkarıyorum. :D

iltifat için teşekkürler... Estafurullah.

Şimdi dediğin gibiyse kenar oyuncuları ile swap yaparak forveti markajdan kurtarabilirsin.Özellikle Neymar AMR-AML ve SC ile sürekli değişebilir maç esnasında. DMC rolüne gelince Box to box oyuncun ileri geri çalışacağından alanını boşaltır.Adv. Playmaker zaten öne çıkarak oynuyor.Bir de Geniş alanda pres yapmaya çalışıyormuşsun.Savunmanın önünü bari boşaltma. Anchorman tavsiyem ;)

anlerkn
13.Aralık.2011, 23:33
çok teşekkür ederim gerçekten.

ilk sezon defans çok az önde, genişlik çok az fazla ve kontrollü oynuyordum. box2box ve advanced playmaker MC ye ileri koşuları sık sık veriyordum. DMC anchorman oynatıyordum. ama elimde KARA gibi takoz bi adam yok ki. yann villa dandaha çok verim almak istiyorum. en iysi onu mc yapmak. :D

sıkmıyorsam hocam bir sorum daha olacak. bu sene aynı sistemle oynuyorum daha sezon başı ama oyunu kalemden uzak tutarak defans yapmak istiyorum. bu sebeple defansı çok öne aldım ve sahayı boylamasına daralttım. ofansif zenginlik açısından enine genişliği genişlettim. tempo ortanın biraz ilerisine ayarladım. atak sistemde oynuyoruz. mc den ilerisine sıkı adam markajı veriyorum. oyuncularım topsuz oyunda çok yoruldukları için topla pozisyonlarda biraz vasat kalıyoruz. yani çok pozisyon harcıyoruz. poziyon zenginliği açısından bir öneriniz olabilir mi?
bu arada her ayar birbiri ile bağlantılı olduğunu biliyorum. defansı önde tutabiliyorum çünkü cove stoperim papadopoulos. hız hızlanma 16. sol bek cristico, sağ bek sagna. diğer DC hummels

bu sistemle pasları yaratıcılık serbestliği açısından defoult ta bıraktım. stick position tercih ediyorum rakibin 1 adamının peşinden 10 adamım gitsin istemiyırum. ofsayt taktiğim yok (cover oynatıyorum çünkü) kontra atak vermiyorum çünkü tempo biraz yüksek. oyuncular ilk yarı sonunda %85 lere düşüyo zaten

nannar
13.Aralık.2011, 23:37
Orta alanın ilerisindeki oyuncuların Run from deep ve closing down ayarlarını düşür.topla da herkes koşmasın. Fazla yorulmazlarsa daha verimli olurlar. Herkesin sürekli koştugu bir takımda yorgunluk normal

anlerkn
13.Aralık.2011, 23:49
box2box ın run from deep ayarını ortaya düşürücem, anchormanınkini never yapacam. aml, amr ve sc nin clossing down ayarlarını çok kısacam. sıkı adam markajlarını kaldıracam. sorunu bi nebze çözer sanırım. tekrar sağol hocam. teşekkür ederim. oyundan daha çok zev almamı sağladın belki farkında olmadan. gerçekten çok sağol.

nannar
13.Aralık.2011, 23:52
Rica ederim... ;) iyi oyunlar

anlerkn
14.Aralık.2011, 00:22
teşekkür ederim. maç içerisinde rakibe göre genişlik, tempo, pas, defans çizgisini ayarlıyorum ama maçlara en uygun taktikle başlamak istiyorum. çabam bu sebeple. ilk sezon 7puan farkla şampiyon oldum, şampiyonlar ligi finalinde real madride 5 attım, süper kupa finalinde totenham ı 5-1 yendim. sıkıntı yok sayenizde ama maçlarımın % 80 ini taktiğe dokunmadan oynamak istiyorum. yani ben rakiplere değilde rakipler bana ayak uydursun istiyorum. :D bu arada takım arsenal.

anlerkn
14.Aralık.2011, 03:08
hocam son soru. gelecek transferi nasıl iptal edebilirim? adamı aldım. parası ödendi. kasım ayındayım. ocakta gelecek mesela. nasıl iptal ederim?

Papi44
14.Aralık.2011, 04:51
hocam son soru. gelecek transferi nasıl iptal edebilirim? adamı aldım. parası ödendi. kasım ayındayım. ocakta gelecek mesela. nasıl iptal ederim?

İptal edemezsin :u:

anlerkn
14.Aralık.2011, 16:49
nitekim edemedim. :D

anlerkn
17.Aralık.2011, 03:54
iyi geceler arkadaşlar. match prepertion u asistanım tassotti ye bırakmama rağmen familarity de formation kısmı % 4 te kaldı. bu neden olabilir? 1buçuk sezondur aynı dizilişle oynuyorum. geçen sezonun tamamında full dü. bu sezon başında sadece düştü tatilden dolayı. sonra tekrar full lendi. bi anda % 4 lerde şimdi. bi anlam veremiyorum. bi fikri olan varmı?

Cr1minaL
17.Aralık.2011, 19:42
Hocam 4-5-1 sisteminde tek forvetin sizce hangi tip olması gerekir sistemin iyi işlemesi açısından? benim görüşüm geriye yaslanarak orta sahadan top alıp kanat forvetlere yayan bir forvet tipinden yana yani oyunun tabiri ile deep lying tipi bir forvetin iş yapacağı konusunda şüphem yok ancak bu sefer gol yollarında sıkıntı oluyor poacher ve advanced de yardım gelmedikçe diğer stoperlerin arasında kayboluyor, yada 4-5-1 dizilişinde takımdan olgun hızlı ataklar beklemek yanlış bir düşüncemidir?

nannar
17.Aralık.2011, 19:48
iyi geceler arkadaşlar. match prepertion u asistanım tassotti ye bırakmama rağmen familarity de formation kısmı % 4 te kaldı. bu neden olabilir? 1buçuk sezondur aynı dizilişle oynuyorum. geçen sezonun tamamında full dü. bu sezon başında sadece düştü tatilden dolayı. sonra tekrar full lendi. bi anda % 4 lerde şimdi. bi anlam veremiyorum. bi fikri olan varmı?

bu konuda net bir bilgi veremeyeceğim.

Hocam 4-5-1 sisteminde tek forvetin sizce hangi tip olması gerekir sistemin iyi işlemesi açısından? benim görüşüm geriye yaslanarak orta sahadan top alıp kanat forvetlere yayan bir forvet tipinden yana yani oyunun tabiri ile deep lying tipi bir forvetin iş yapacağı konusunda şüphem yok ancak bu sefer gol yollarında sıkıntı oluyor poacher ve advanced de yardım gelmedikçe diğer stoperlerin arasında kayboluyor, yada 4-5-1 dizilişinde takımdan olgun hızlı ataklar beklemek yanlış bir düşüncemidir?

Sadece 4-5-1 için geçerli şeyler değil bunlar. Tek santrafor oynuyorsan ya AMC mevkisindekilerin ya da kanatlardakilerin hücumda rakip ceza alanına koşular yaparak hücumları zenginleştirmeleri gerekli. Galatasaray ligin başında 4-1-2-2-1 sistemi deniyordu mesela ama Riera ve Kazım çizgiye yakın oynayan ve savunma arkasına koşu yapamayan tarzda oyuncular olunca Elmander çok kötüymüş gibi izlenim oluşturdu. Fakat ne zamanki 4-4-2ye dönüldü,elmander kral oldu. Ya da şöyle diyim Barcelona'da AMR ve AML forvete yakın oynamasalar Sc'nin etkisi kalmaz. Yani SC'nin rolünden ziyade diğer arkadaşlarının ona verdiği hücum desteği önemlidir. Forvetin rolü ise daha çok rakibe göre değişkenlik gösterebilir.Güçlü takımlara karşı oynarken kontra yakalamak için poacher kullanırsın fakat zayıf ekiplere,yuani kapanan ekiplere karşı poacher pek etkili olmaz.Onun yerine Deeplying ya da Target man tarzı geriye yaslanan oyuncu kullanırsan top sende daha çok kalır.

Artul
18.Aralık.2011, 01:08
Merhabalar,

1. Sorum: Galatasaray ile 3. sezonuma başlıyorum ve forvet hattımda Abel Hernandez-Admir Mehmedi-Vincent Aboubakar-Cenk Tosun var. Sizce kaç forvet oynamalıyım? Hangilerini oynatmalıyım ve hangi rolde oynatmalıyım?

2. Sorum: Takımda ne sağ kanat oyuncum var ne de sol kanat oyuncum var. Sezon başında çok iyi fiyata sattım tüm kanatları. :D Kanatsız bir taktik oluşturmaya çalıştım orta sahada Selçuk İnan-Tolga Ciğerci-Alper Potuk-Thiago Neves var. Sizce kanat transferi mi yapmalıyım yoksa bu kadar orta saha oyuncusu varken onları mı kullanmaya çalışmalıyım?

Teşekkürler.

nannar
18.Aralık.2011, 01:43
Merhabalar,

1. Sorum: Galatasaray ile 3. sezonuma başlıyorum ve forvet hattımda Abel Hernandez-Admir Mehmedi-Vincent Aboubakar-Cenk Tosun var. Sizce kaç forvet oynamalıyım? Hangilerini oynatmalıyım ve hangi rolde oynatmalıyım?

2. Sorum: Takımda ne sağ kanat oyuncum var ne de sol kanat oyuncum var. Sezon başında çok iyi fiyata sattım tüm kanatları. :D Kanatsız bir taktik oluşturmaya çalıştım orta sahada Selçuk İnan-Tolga Ciğerci-Alper Potuk-Thiago Neves var. Sizce kanat transferi mi yapmalıyım yoksa bu kadar orta saha oyuncusu varken onları mı kullanmaya çalışmalıyım?

Teşekkürler.

1. sorunun cevabı size kalmış. Yani oynatacağınız her forvet sizin savunmada daha az oyuncu ile kalmanız anlamında geleceği için 3 Sc önermem. rolleri ise kanatsız oynayacagınıza göre poacher ve target man ikilisi ya da deeplying advanced ikilisi olabilir.

kanatsız oyunamak için mutlaka orta alan ya da AMC de en az 2 oyuncunun teknik ve ileri topla gidebilecek isimler olması lazım.Tolga-Alper ve Selçuk bunu yapamaz. Ya knat oyuncusu alıp sistem değiştir ya da Neves'in dışında 1-2 AMC tarzı adam al.

Artul
18.Aralık.2011, 02:26
1. sorunun cevabı size kalmış. Yani oynatacağınız her forvet sizin savunmada daha az oyuncu ile kalmanız anlamında geleceği için 3 Sc önermem. rolleri ise kanatsız oynayacagınıza göre poacher ve target man ikilisi ya da deeplying advanced ikilisi olabilir.

kanatsız oyunamak için mutlaka orta alan ya da AMC de en az 2 oyuncunun teknik ve ileri topla gidebilecek isimler olması lazım.Tolga-Alper ve Selçuk bunu yapamaz. Ya knat oyuncusu alıp sistem değiştir ya da Neves'in dışında 1-2 AMC tarzı adam al.

Çok teşekkür ederim. :)

Son olarak oyuncuların ayarlarındaki "mentality" kısmını nasıl ayarlamalıyız? Bu ayar saha içinde oyuncuya nasıl etki ediyor?

nannar
18.Aralık.2011, 11:31
önce hepsini aynı ayara getirip bir hazırlık maçına gir.sonra maçta top sendeyken ve rakipteyken 2 ss al,o resme bakarak oyuncularının durmasını istediğin yerde olup olmadığına karar ver ve arttır ya da azalt ayarları

Marquinh0s
18.Aralık.2011, 21:29
Merhaba,
Benim bir sorum olacak ;
Yıllardır FM'yi oynadığımdan beri hep topa sahip olan,oyunu domine eden taktik yaratmak için uğraştım.Fakat şimdi oyunu domine etmekle beraber bol gol pozisyonuna giren bir taktik yaratmak hedefindeyim.Sizce böyle bir oyun tarzı için en uygun diziliş nedir?Yani mesela bol üçgen kurulabilen,Oyuncunun pas vereceği bir çok seçeneği olan diziliş yani.Sahip olduğun oyunculara göre değişir onu biliyorum ama genel olarak sizce nasıl olmalı?
Teşekkürler.

nannar
18.Aralık.2011, 21:41
Asimetrik olmalı.Yani klasik 4-4-2 ya da Barcelona'nın 4-1-2-2-1'inden ziyade dizilişte üçgenleri kendiniz oluşturmalısınız ve dar alanda oynarsanız daha çok top hakimiyeti sağlarsınız. Orta alanı kalabalık tutarak daha çok pas yaparsınız. 4-5-1 asimetrik ayarlanabilir mesela ama hücumda varyasyon azlığı yaşanır..

Marquinh0s
18.Aralık.2011, 21:50
Teşekkürler.Ayrıca yaptığım taktiği test edebileceğim bir takım önerirseniz sevinirim karar veremedim bir türlü:)

Artul
18.Aralık.2011, 21:56
önce hepsini aynı ayara getirip bir hazırlık maçına gir.sonra maçta top sendeyken ve rakipteyken 2 ss al,o resme bakarak oyuncularının durmasını istediğin yerde olup olmadığına karar ver ve arttır ya da azalt ayarları

Peki hocam diyelim ki stoperde oynayan oyuncuların mentality ayarını defansif yapsam, örnek değer olarak 5 diyelim, defans çizgisini de öne çeksem nasıl bir şey çıkar ortaya? Yani bir defans oyuncusunun mentality-defans çizgisi bağlantısı nedir?

nannar
18.Aralık.2011, 23:08
Teşekkürler.Ayrıca yaptığım taktiği test edebileceğim bir takım önerirseniz sevinirim karar veremedim bir türlü:)

pas yeteneği iyi olan bol ortasahalı bir ekipte deneyebilirsin.İspanyadan bir taımla dene bence.Şimdi kadrolar tam aklıma gelmiyor ama İspanya ve İtalya liglerindeki ekiplerde genelde iyi ortasahalar var.

Peki hocam diyelim ki stoperde oynayan oyuncuların mentality ayarını defansif yapsam, örnek değer olarak 5 diyelim, defans çizgisini de öne çeksem nasıl bir şey çıkar ortaya? Yani bir defans oyuncusunun mentality-defans çizgisi bağlantısı nedir?

Stoperler biraz daha geriye sarkık oynarlar.Bek oyuncuları ile stoperler arasındaki mentality farkı fazla olursa özellikler beklerin boşalttığı alanlardan çok ara pas yersin. Dengeyi iyi kurman lazım ;) Savunma hattı ayrı bir çizgi olarak düşün. savunmacılara verdiğin mentality de o çizginin gerisinde ya da daha ilersinde olmalarını sağlar.

COLMAN20
20.Aralık.2011, 23:28
Hoffenheim'de Genç bir kadronun başındayım. Önerebileceğiniz iyi bir Antrenman programı var mı, tek çekincem takımın Revire dönmemesi.

nannar
21.Aralık.2011, 00:08
Aslında pek paylaşma taraftarı değildim ama buyur... Dileyen indirebilir.Kendi yapımımdır.

http://www.sendspace.com/file/nrw0xi

Cr1minaL
25.Aralık.2011, 00:17
hocam 4-3-3 de orta saha iç oyuncularının (MCL&MCR) ve ileri 3 de ki sağ ve sol un kanatlara açılmasını nasıl sağlayabilirim?

Ilhan
25.Aralık.2011, 00:37
http://www.mantralux.com/2011/10/training-and-match-prep-masterclass/

Antrenman ve maç hazırlığı hakkında güzel bir yazı.

nannar
25.Aralık.2011, 01:43
vayy emekli yönetici :) bir ara msn'de görüşelim dicem ama oğlan uyumadan pc açma yasağı geldi evde sonunda :n:

bjk1258
26.Aralık.2011, 18:44
http://www.mantralux.com/2011/10/training-and-match-prep-masterclass/ (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.mantralux.com% 2F2011%2F10%2Ftraining-and-match-prep-masterclass%2F)

Antrenman ve maç hazırlığı hakkında güzel bir yazı.

Evet Türkçe karşılığı olsaymış... yokmudur bunu Türkçe yapabilecek bir babayiğit ?

bjk1258
26.Aralık.2011, 18:54
Sayın Nannar ne zamandır size yazmak istiyorum.. ama yazmaktan çok takip etmek daha zevkli.. :)

sizden bir ricam olacak.. düşük takımlara taktik ayarlarken hangi kriterlere göre hareket ettiğinizi resimler üzerinden (ss) şeklinde anlatabilirmisiniz? eminim bu şekilde olursa daha yararlı olur diye düşünüyorum.. tabiki zamanınız ve imkanınız el verirse... aslında bu isteği özelden yapmak istemiştim ama böylesi galiba daha doğru..

mesela maltadaki takımınızı örnek olarak verebiilirsiniz.. adamın özellikleri ile mantalitesini pas şeklini.. presini, koşu yapmasını vb...

sizin Dinarspor ile olan kariyerinizi bir nefeste okumuştum.. belkide oradaki tek eksik elinizdeki oyunculara göre nasıl taktik yaptığınızın anlatılmaması ve ss lerinin olmayışıydı...

yada büyük takımlara karşı oynarken real, mnui barca gibi.. nasıl taktik uygulanacağı hk.. (ara ara bahsettiğiniz yerler var gerçi..)

umarım çok şey istmemişimdiir... olaki böyle bir şey yapmayı düşünürseniz.. bence noktayı koymuş olursunuz..
saygılarımla..

anlerkn
28.Aralık.2011, 22:53
sevgili nannar hocam.

bi sorum olacak. 4-1-2-2-1 oynuyorum (barca taktiği) ortasahada yann m'vila, hamsik yada ramsey, asamoah yada arturo vidal oynatıyorum. yann m'vila DMC anchorman defansif, asamoah yada vidal box2box, hamsik yada ramsey advenced playmaker support oynuyor. box2box kimi oynatsam daha çok asist yada gol üretiyor. advenced playmaker rolü ile ortasaha göbekte verim alamıyorum. solda willian, sağda hulk yada wilshare oynuyor. inside forward atack (cut inside özelliği ile oynyorlar) forvet agüero (poacher)

bu arada MC oynayan 2 arkadaşın topsuz ileri koşuları maximum. ve wide play: move into channels.

sorum şu. ortasaha 3lüsünden en çok verimi bu sistemle nasıl alabilirim? hangi rolleri vererek. oyuncuların hücumda yada savunmada üstüste binmelerini istemiyorum. ligte kritik bi dönemeçteyim ve deneme yanılma şansım sezon sonuna kadar yok malesef. :D

bu arada atack, kısa pas, press, adam markajı oynuyoruz. genişlik biraz fazla, tempo biraz çabuk, defans biraz önde. 3ü aynı hizada. çok gol atayım, az gol yiyeyim derdim yok. takımım çok iyi gidiyor. dengeli bir ortasaha ile birlikte hamsik ve ramsey den skora daha çok katkı sağlamayı hedefliyorum.

şimdiden teşekkür ederim.

nannar
28.Aralık.2011, 23:50
2 mc de advanced playmaker support rollü olan daha çok ceza alanı dışında kalır. box to ox ise hem savunmada hem rakip ceza alanında daha çok görünür. move into channels ayarı sadece rakip alana yapılan koşular değil. boşluk neredeyse o yöne hareketleniyor oyuncu. yani mc lerde çok verim alınacak bir ayar değil. 2 MC ve arkalarında anchor olduguna göre birini tam orta sahada kalarak geçişi sağlayan,diğerini ise forvetin arkasına yaklaşan bir rol verebilirsin. mesela MClerden birisi normal central mid ama support rollü, diğeri advanced playmaker attack rolü olabilir.

anlerkn
29.Aralık.2011, 00:22
eyvallah hocam. teşekkürler

anlerkn
29.Aralık.2011, 01:06
peki yann m'villa dan dmc de daha fazla verim alabilirmiyim? nasıl bir görev versem iyi? anchorman pozisyonunda yaratıcılığı neredeyse 0. oysa atak puanlarıda yeterince iyi. bu problemi nasıl çözebilirimsizce hocam? yani 3 oyuncu dengeli bi biçimde hem defans, hem ofans nasıl oynatabilirim?

nannar
29.Aralık.2011, 01:08
ayarlardan kurcala.oyunun ayarladıgı gibi kalmak zorudna değil. yaratıcılıgı,mentaliteyi,topla koşuyu falan kurcala biraz.

sinyor fahri
01.Ocak.2012, 03:34
buradaki cevaplarınızı dikkatle okudum. söyleiklerinizi harfiyen oynadığım takımlarda uyguluyorum yalnız kafamda ve pratikte çelişen bazı noktalar oldu. açıklık getirirseniz sevinirim. 1- tam saha pres yapan hcün oyucuların tight marking yapmaları özelikle kanat oyuncularının verimliğini düşürmezmi? 2- kanat oyuncularının taktikler isimli taktikte olduğu gibi deep cut inside yerine hugtouchline byline oynaması daha verimli olmazmı? 3- targetman ve playmarker işaretlememe rağmet futbolcu tayin etmemek bir kargaşa yaratırmı..4- oyuncuların tümü short oynarken takımı direct oynatmak bütün oyuncular defansif mentalitedeyken takımı ataking oynatmak nasıl bir durum çıkartır.5- fulham takımıyla bir sezon bitti taktikler isimli taktikle oynuyordum 5, oldum fa cup aldım uefada ve lig kupasında finale kaldım fakat 2, sezon kötü gidiyo taktik aynı.transfer olarak m.unitedan welbeck ajaxtan st sigporson mehmet topal ve fiero. palocshi.brahmive galeano aldım. ilk yıl kornerlerden hangeland 21 gol atmıştı ama şimdi tık yok acaba anremanmı yanlış oldu yoksa taktimi değiştirmeliyim.. şimdiden çok teşekkür ederim brz uzun oldu ama içimi döktüm:):icon_lol:

sinyor fahri
01.Ocak.2012, 03:35
buradaki cevaplarınızı dikkatle okudum. söyleiklerinizi harfiyen oynadığım takımlarda uyguluyorum yalnız kafamda ve pratikte çelişen bazı noktalar oldu. açıklık getirirseniz sevinirim. 1- tam saha pres yapan hcün oyucuların tight marking yapmaları özelikle kanat oyuncularının verimliğini düşürmezmi? 2- kanat oyuncularının taktikler isimli taktikte olduğu gibi deep cut inside yerine hugtouchline byline oynaması daha verimli olmazmı? 3- targetman ve playmarker işaretlememe rağmet futbolcu tayin etmemek bir kargaşa yaratırmı..4- oyuncuların tümü short oynarken takımı direct oynatmak bütün oyuncular defansif mentalitedeyken takımı ataking oynatmak nasıl bir durum çıkartır.5- fulham takımıyla bir sezon bitti taktikler isimli taktikle oynuyordum 5, oldum fa cup aldım uefada ve lig kupasında finale kaldım fakat 2, sezon kötü gidiyo taktik aynı.transfer olarak m.unitedan welbeck ajaxtan st sigporson mehmet topal ve fiero. palocshi.brahmive galeano aldım. ilk yıl kornerlerden hangeland 21 gol atmıştı ama şimdi tık yok acaba anremanmı yanlış oldu yoksa taktimi değiştirmeliyim.. şimdiden çok teşekkür ederim brz uzun oldu ama içimi döktüm:):icon_lol:

nannar
01.Ocak.2012, 12:06

Günaydın :) Tam saha pres ve tight marking versen bile merak etme AMR-AML ve SC pozisyonundaki adamlar sadece rakip alanda baskı kurup sonrasında bırakıyorlar. İlerde baskı sayesinde rakibin rahat oyun kurmasını engellemek için bunu yapıyoruz ama tabiki de verimlilik açısından bakarsan dayanıklılığı ve kondisyonu yüksek oyuncular lazım.Kanat oyuncularının cut inside ya da hug touchline ayarı tamamen taktikle ilgili. Eğer ataklarında 2 SC varsa ya da arkadan MC veya AMC pozisyonundakiler rakip ceza alanına giriyorlarsa tabiki de hug touchline verebilirsin. Ama Target man tarzı tek SC varsa kanatların forvet gibi davranıp içe kat etmeleri ve ceza alanına yönelmeleri hücumlarsa sana yardımcı olur. Deep ile byline olayı ise ortaların verimini arttırmak istiyorsan ve kanatlarda 2 adamın varsa byline öneririm.Derinden yani "deep" olarak açılan ortalarda ortayı açan adamın Beckham gibi yetenekli olması lazım çok isabetli ortalar için. Byline orta açması kolay,Deep zor :) Yani sık sık orta açan oyuncular çizgiden açarsa daha verimli olur.Targetman ve playmaker oyuncu atamadan işaretlediğinde bence o ayarın hiçbir etkisi olmuyordur. istersen kaldır ve bir dene :) Ayarlara gelince, takım ayarı ile oyuncu ayarları birbirinden bagımsız değil. Yani sen takım ayarında mentality'i sona kadar arttırıp,oyuncuların ayarlarında hepsini en aza getirirsen takım ayarındaki bir anlam ifade etmiyor.paslaşma da aynı şekilde. yani takım ayarını yaptıgında özel oyuncu ayarlarında hiç dokunmadıgın oyuncular takım ayarına göre oynuyor.Ama diğerlerini zaten sen düzenlemiş oluyorsun. Son olarak başarıdaki düşme işinde farklı etkenler olabilir.Transferlerin uyum süreci sana sıkıntı yaşatmış olabilir. Antreman programları genelde kalitesini 2. sezonda gösterir :) Kullandıgın antreman etkisini göstermiş olabilir :)umarımt atmin edici cevaplar olmuştur.

sinyor fahri
01.Ocak.2012, 15:03
çok teşekkür ederim...son olarak fulham takımına önere bileceğiniz bir taktik varmı yoksa şu anda oynadığım taktikler taktiğine devammı ediyim. birde oyunda tek taktikle oynamak nasıl bir dez avantaj oluşturuyor özellikle deplasmanda?

Bulstrap87
01.Ocak.2012, 15:12
birde bu taktik olayındaki shootout diye bir secenek var (yanlıs yazmıs olabilirim) bu nedir acıklayabilir misiniz nannar hocam ??

nannar
01.Ocak.2012, 15:40
çok teşekkür ederim...son olarak fulham takımına önere bileceğiniz bir taktik varmı yoksa şu anda oynadığım taktikler taktiğine devammı ediyim. birde oyunda tek taktikle oynamak nasıl bir dez avantaj oluşturuyor özellikle deplasmanda?

İç saha maçlarında başarılı oldugun bir taktikle dışarda olamayabilirsin,çünkü rakip daha çok üzerine gelecektir. İç saha için 4-4-2, dış saha için 4-5-1 öneririm Fulham'a. Kanatlar AMR ve AML şeklinde ;) Bryan Ruiz sağ kanatı coşturur.

birde bu taktik olayındaki shootout diye bir secenek var (yanlıs yazmıs olabilirim) bu nedir acıklayabilir misiniz nannar hocam ??
Dediğin şey tam olarak nerde çıkıyor?

mpaker66
01.Ocak.2012, 17:06
hocam fm de ortalama 600 pasla oynamak mümkün mü? Nasıl olabilir.önerilerınz?

nannar
01.Ocak.2012, 17:16
oynamak mümkün ama pozisyon üretmek zor o şekilde :) kalabalık ve birbirine çok yakın oynayan ileri koşusu az, top süren oyuncusu az bir takım lazım. yapılır ama dediğim gibi pozisyon zor. nette tic-tac-toe gibi bir isimli taktik var.onun ayarlarını bir incele. ben bir deneyem ya da şimdi birkirkara ile...

mpaker66
01.Ocak.2012, 17:29
evet pozisyon üretilemiyo.bunun bi çözümü olmalı :)

Bulstrap87
01.Ocak.2012, 17:33
hocam taktik kısmını tıkladıgımızda en sagda sekmelerde shoot mudur nedir garip bir yazılısı var :D

Shouts dogrusu budur hocam bu ne işe yarıyor tam olarak acıklayabilir misiniz ??

nannar
01.Ocak.2012, 17:33
ilk denemede bu kadar oldu.

http://img43.resimup.net/di/36UW.jpg

nannar
01.Ocak.2012, 17:34
hocam taktik kısmını tıkladıgımızda en sagda sekmelerde shoot mudur nedir garip bir yazılısı var :D

Shouts dogrusu budur hocam bu ne işe yarıyor tam olarak acıklayabilir misiniz ??

modern taktik kısmında o :) kenar komutları olarak bilinen şey işte geçen serilerde. yani maç esnasında oyunculara verdiğimiz kenar talimatları. içeri doldurun, sıkı markaj yapın, kanatlardan gidin, uzaktan şut deneyin vs vs.

Bulstrap87
01.Ocak.2012, 17:34
hocam birde taktik yapma kısmına bakmıyor musunuz artık ??

Bulstrap87
01.Ocak.2012, 17:35
modern taktik kısmında o :) kenar komutları olarak bilinen şey işte geçen serilerde. yani maç esnasında oyunculara verdiğimiz kenar talimatları. içeri doldurun, sıkı markaj yapın, kanatlardan gidin, uzaktan şut deneyin vs vs.

hocam ben klasik taktik ekranında oynuyorum ama mac icinde degil normal taktik ayarlarkende birseyler veriliyor. acaba onları ayarlarsak mac icinde sürekli o komutlar mı gecerli oluyor ??

nannar
01.Ocak.2012, 17:38
http://img50.resimup.net/di/OWBD.jpg

nannar
01.Ocak.2012, 17:39
hocam ben klasik taktik ekranında oynuyorum ama mac icinde degil normal taktik ayarlarkende birseyler veriliyor. acaba onları ayarlarsak mac icinde sürekli o komutlar mı gecerli oluyor ??

sanırım öyle ama hiç denemedim. taktik ayapcak vakit kalmadıgı için o başlıga bakamıyorum. ama 15 tatilde 1 hafta yogunlaşırım FM'e :) o zamana akdar çok zor

nannar
01.Ocak.2012, 17:40
ilk ss 488 pasmış :)

nannar
01.Ocak.2012, 17:44
Tamamdır :D yaptım :n:

nannar
01.Ocak.2012, 17:46
http://img27.resimup.net/di/52UO.jpg

nannar
01.Ocak.2012, 17:54
http://img4.resimup.net/di/22ER.jpg

nannar
01.Ocak.2012, 18:15
Artmadı daha fazla :)

Marquinh0s
01.Ocak.2012, 19:36
http://img4.resimup.net/di/22ER.jpg
Skor da fena değilmiş abi:D

mpaker66
01.Ocak.2012, 22:39
amaç sdce pas dğl. Skorda.pozisynda aynı zamanda.her şey bi arada olmaz mı :D

nannar
02.Ocak.2012, 00:03
olur da birkirkara ile olmaz :D

bjk1258
02.Ocak.2012, 20:12
selamlar..teknik heyetin " Alt sınıf takımlara karşı oynarken rehavete kapılma" önerisini/uyarısını nasıl aşarız.. yada niçin böyle bir uyarı veriyor? açıklayabilirmisiniz?

wolffather
02.Ocak.2012, 21:56
selamlar..teknik heyetin " Alt sınıf takımlara karşı oynarken rehavete kapılma" önerisini/uyarısını nasıl aşarız.. yada niçin böyle bir uyarı veriyor? açıklayabilirmisiniz?

:u: sorunu biraz açar mısın? Ne demek istediğini

sinyor fahri
03.Ocak.2012, 05:27
i geceler hocam .. taktikler isimli taktikd e bütün player instruction ticklerini kaldırıp takımın ne oynuyosa herkez o sstil oynayacak şekilde yaptım. takımıda ataking mentality much passing direct closing down ownhalf only defensive line deep yakın takling hard.. fulhamla oynuyorum chelseayi 7-1 yendim fırtına gibi gidiyorum.. sizce bu tesadüfmüdür? yoksa bütün takımı genel oynatmanın etkisimidir.. doğruysa bu şekilde oynarken yapılması gereken ekstra bir eklemeniz varmı?

bjk1258
03.Ocak.2012, 20:25
:u: sorunu biraz açar mısın? Ne demek istediğini
backroom advice (teknik heyet tavsiyleri) bölümünde antronörler belli dönemlerde toplantı istiyorlar... burada çeşitli tavsiyelerde bulunuyorlar.... ...antrönör/asisitan manager " üst takımlara karşı (daha güçlü) göstermiş olduğumuz performansın iyi olduğunu" sonrasında ise "bizden daha düşük takımlara karşı rehavete kapılma" anlamında taktiksel bilgi veriyor..
ancak bu kadar açabildim..

sinyor fahri
04.Ocak.2012, 01:07
KİMSE YOKMU???

33 yaşında

http://forum.turksportal.net/vb/images/icons/icon1.gif
i geceler hocam .. taktikler isimli taktikd e bütün player instruction ticklerini kaldırıp takımın ne oynuyosa herkez o sstil oynayacak şekilde yaptım. takımıda ataking mentality much passing direct closing down ownhalf only defensive line deep yakın takling hard.. fulhamla oynuyorum chelseayi 7-1 yendim fırtına gibi gidiyorum.. sizce bu tesadüfmüdür? yoksa bütün takımı genel oynatmanın etkisimidir.. doğruysa bu şekilde oynarken yapılması gereken ekstra bir eklemeniz varmı?

nannar
04.Ocak.2012, 16:33
mutlaka taktiğin de etkisi olmuştur ama her maç bu şekilde oynarsın sonucu da çıkmaz :)

bluebull
05.Ocak.2012, 01:48
kanatlardan hızlı toplarla çıkıp iyi orta kesip gol atmak istiyorum 4-4-2 pozisyonunda kanatlara hangi rolü ve forvetlere hangi rölü vermeliyim?

nannar
05.Ocak.2012, 10:52
kanatlar winger atak, forvetlerin rolden ziyada görevi atak olsun. yani support olmasın. yalnız trequart.. görevini verirsen AMC mevkisine kaçarak oynar. Dediğin sistem için en uygun roller target man atak ve poacher.

nuri80
06.Ocak.2012, 14:04
Atak taktiğiyle oynadığınızda stopper/cover defans ikilisi kullanıyor musunuz?
Stoperleri o kurguyla oynattığınızda ofsayt taktiği otomatik olarak kapanıyor, sormamın nedeni odur.

nannar
06.Ocak.2012, 15:22
Kapanması doğal çünkü stoper ya da cover rolü verdiğinizde DC'nin öne çıkarak ya da arkaya sarkarak oynuyor. Buda savunmanın çizgi halinde kalmasına engel teşkil ediyor. atak taktiğinden ziyade savunmayı önde kurdugunuz taktiklerde ofsayt taktiği kullanabilirsiniz fakat bu durumda da önceden sezme,pozisyon alma gibi mental özellikleri iyi savunma hattınızın olması gerekir.

halil85
06.Ocak.2012, 18:37
FM de taktik yaparken takıma verilen komutlar ( Mantalite , Passing , Closing down , Creating freedom) var ve oyunculara verdiğimiz komutlar var ( Full back / defend vs ).
Oyunculara asistan manager verdiği rapora göre mi ( Full back / defend vs ). komutları ayarlamak yada her oyunucunun kendi has özellikleri var ona göre mi ayarlamak daha faydalı.
Mesala bir oyuncunun Mantalitesini belirleyen özellikleri nelerdir yani bir defans oyunucusun Mantalitesi 1- 20 arası değer vermemiz gerekiyor hangi özelliklerinin dikkate almamız lazım. Tabi Mantalite , Passing , Closing down , Creating freedom , ayarlamamız için bakmamız gereken özellikleri nelerdir ?

nannar
06.Ocak.2012, 18:43
yaklaşık 1 haftadır bu konu üzerinde çalışıyorum. FM severlere çok faydalı bir çalışmayı yakında yayınlayacağım.Exel formatında sizler sadece oyuncularınızın özelliklerini gireceksiniz:)

halil85
06.Ocak.2012, 18:51
Kolay gelsin cok faydalı bir çalışma olur, her oyuncunun özelliklerine göre komutları vermemiz lazım tabi bu ayaları oyuncunun hangi özelliklerine bakarak yapıcaz baya bir araşatırdım fakat böyle bilgi göremedim yada bulamadım.

Oyuncu özelliklerinden faydalınarak takım komutlarınında ayarlanabilecek mi ?

nannar
06.Ocak.2012, 23:55
evet otomatik ayarlanacak...

bjk1258
07.Ocak.2012, 00:04
FM de taktik yaparken takıma verilen komutlar ( Mantalite , Passing , Closing down , Creating freedom) var ve oyunculara verdiğimiz komutlar var ( Full back / defend vs ).
Oyunculara asistan manager verdiği rapora göre mi ( Full back / defend vs ). komutları ayarlamak yada her oyunucunun kendi has özellikleri var ona göre mi ayarlamak daha faydalı.
Mesala bir oyuncunun Mantalitesini belirleyen özellikleri nelerdir yani bir defans oyunucusun Mantalitesi 1- 20 arası değer vermemiz gerekiyor hangi özelliklerinin dikkate almamız lazım. Tabi Mantalite , Passing , Closing down , Creating freedom , ayarlamamız için bakmamız gereken özellikleri nelerdir ?

daha önce böyle bir excel dosyası hatırlıyorum.. oyuncuların değerlerini giriyorsunuz ve hangi rollü olduğunu hesaplıyordu. yabancı bir siteden alıntıydı.. ama değerleri girmek çok uğraştırıyor....

nannar
07.Ocak.2012, 00:41
benim yaptıgım rol değil :) direk ayarları çıkarmaya çalışıyorum.rol işini zaten pc de yaptırıyor

nannar
08.Ocak.2012, 03:50
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=105396

alın size exel...

bjk1258
08.Ocak.2012, 04:14
hocam... olayı aşmışsınız.. tebrikler

nannar
08.Ocak.2012, 04:15
Baya Uğraştırdı Ama Değdi :) Teşekkürler.

sinyor fahri
08.Ocak.2012, 22:23
hocam diziliş nasıl olucak?

nannar
08.Ocak.2012, 23:21
orası da size kalmış. :)yani herşeyi program söylerse zevki kaçar zaten oyunun

bjk1258
09.Ocak.2012, 00:13
anladığım kadarıyla çıkan değerler oyuncuların maksimum değerleri.. yani bunların üstüne çıkıldığı zaman oyuncu bir anlamda sapıtıyor yada istenilen düzeyde verim vermiyor.. yada şöyle ifade edeyim normalde yaptığımız taktikte bu oyuncunun değerlerine ne kadar yaklaşmışsak sistemimiz o kadar verimli oluyor..

bjk1258
09.Ocak.2012, 00:17
fm 2011 de taktik ekranında WİEWS diye bir bölüm var. oraya tıkladığımız zaman bütün takımın oyuncularının mantalitesini presini pasını toplu olarak tek tek ayarlayabiliyoruz. fm 2012 de böyle bir olay göremedim. her futbocuyu tek tek ayarlamak gerekiyor.. acaba wiews ekranına benzer bir bölüm varmı fm 2012 de..

EndoplazmiK RetikuluM
17.Ocak.2012, 20:37
4231 dizilişinde (3 AMC) orta ikiliye Deep-Lying Playmaker/Support - Central Mid./Support vereceğim. Defansif orta saha yok, savunma-ortasaha hücum bloklarının kopuk olmaması için defansı ileride tutmak zorundayım. Orta sahada da defansif yönü ağır basan oyuncu yok, biri Emre, diğeri Topuz. Kontra yememek için birine ball winning mid. - support vermek zorundayım. Sorum şu; Rolleri değiştirmeden ve defansı ileri çekmeden, Emre'yi DMC mevkiisinde Deep-Lying Playmakar/Support oynatıp Topuz'u Central Mid/Support oynatsam kontraya önlem almış olurmuyum ? Emre'nin MC veya DMC oynatması üretkenliği ne derece etkiler ?

nannar
18.Ocak.2012, 00:50
Şimdi cihans kontra yeme işi dizilişten ziyade hücuma çıktıgında orta alanda dönen topları toplayan ve savunmada kalan oyuncu sayınla alakalı. :) Özellikle duran toplarda ben 2 beklerle birlikte mutlaka 1 dmc ya da mc savunmada bırakıyorum. diğer dönen topları toplama olayına gelince onun rollerle alakası var. deeplying mid zaten ileri koşuyu fazla yapmayacağından dönen toplarda kalır. ama cm support çıkar ileriye. o da kalsın dersen ileriye koşularını ve roam from position ayarını kapat... illa dmc de adam olması lazım değil yani fakat kenar adamları içe kat eden rakiplere karşı dmc olmadıgında çok zorlanırsın :D

Osmanli12
18.Ocak.2012, 11:56
Abi Sitede Taktik Hazırlama Rehberi varmı ben daha 2 senelik oyuncuyum fazla bilmiyorum bu işleride.

nannar
18.Ocak.2012, 12:37
Benim imzadaki linkten indirebilirsin.

HeracLes
19.Ocak.2012, 19:11
Hocam hangi antrenman paketini kullanıyorsun ? Kendin yaptıysan, paylaşabilir misin lütfen ? Şimdiye kadar denediklerim ve kendi yaptıklarımdan iyi sonuç alamadım. Çok sakatlanıyorlar.

nannar
19.Ocak.2012, 21:25
paylaşayım yarın falan...

Artul
20.Ocak.2012, 05:01
Ben taktik konusunda sıkıntı çekiyorum biraz. Her nedense klasik taktiğe dönmeden başarılı olamıyorum. Oyuncu rolleri oyuncuyu çok kısıtlıyor sanki, yani oyuncuya rol versem bile yine özel ayar yapmak zorunda kalıyorum. Bir kere şu hayatım boyunca inside forward rolünden faydalandığımı hatırlamam. Hiçbir zaman istediğim gibi içeri kat etmiyor oyuncular. Her yolu denedim. E çizgiye inip orta açan kanat oynatsam bu sefer de alan genişliyor ve savunmacılarım araya atılan topları mal gibi seyrediyor. Markajlarını adam olarak ayarlasam çok öne çıkıyorlar bu sefer.. Velhasıl bir türlü kusuru olmayan bir taktik yapamadım. Belki böyle bir taktik yoktur o ayrı da :) Taktım kafayı fena..

sinyor fahri
21.Ocak.2012, 16:05
hocam taktikler isimli taktikte atakin korner dizilişinde bir hillemi var. adamların hepsi look outside area durumunda bunu ben yapmaya çalıştığımda münkün olmuyor? üstelik atak near post yapılan dam her sezon 30 gol atıyor buda pek gerçekçi deil..sizce?

nannar
21.Ocak.2012, 19:21
:) o taktik nasıl hazırlandı bilemiyorum ama kornerlerde aynı role 2 kişi atanmıyor swap wih diye çıkıyor." attack near post" zaten bug. :)

enescan1462
22.Ocak.2012, 11:26
Hocam gençler için bir antreman programın varsa paylaşablir misin acaba?Normal antreman programını yaptım gibi ama gençlere bir türlü yapamadım.

wolfson
26.Ocak.2012, 20:50
TAkımım Napoli. İlk sezon mükkemmel bir yıl geçirdim takımla. Avarajla 2. oldum. Puan alabilseydim şampiypondum. Ama gel gelelim 2. sezon takıma bir şey oldu. Kadroyu fazla bozmadım. İlk 11de ofansif olarak takıma 2-3 oyuncu kattım defansta da 2 değişiklik yaptım. Defans olarak bir sorunumuz yok. Ama orta saha ve forvetlerde sorun var. Dizilişler bir türlü takıma uymuyor :D Taktik indirip kullanmak istemiyorum oyun gerçekçi olmuyor. İstediğim diziliş önerileriniz... Orta saha ve forvette her mevki için yeterli seviyede iyi oyuncularım var. İlk sezon 4-1-2-2-1(barcelona) ve 4-2-1-3'ü kullandım ve sanırım oyunun cilvesi ki o taktikler artık bir işe yaramıyor :D Diziliş önerileriniz nelerdir?

lakin1907
01.Şubat.2012, 14:52
Hızlı bir oyuncuma PPM'den kaleciyi çalımla dedim, 1 2 hafta oldu ve maçlarda hiç şut çekmiyor dümdüz kalecinin üzerine doğru gidip kaptırıyor ya da arkadan biri gelip yetişiyor topu gevelerken. Bu PPM'den kaynaklı mıdır? konu şurada : http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=105922

nannar
01.Şubat.2012, 15:04
TAkımım Napoli. İlk sezon mükkemmel bir yıl geçirdim takımla. Avarajla 2. oldum. Puan alabilseydim şampiypondum. Ama gel gelelim 2. sezon takıma bir şey oldu. Kadroyu fazla bozmadım. İlk 11de ofansif olarak takıma 2-3 oyuncu kattım defansta da 2 değişiklik yaptım. Defans olarak bir sorunumuz yok. Ama orta saha ve forvetlerde sorun var. Dizilişler bir türlü takıma uymuyor :D Taktik indirip kullanmak istemiyorum oyun gerçekçi olmuyor. İstediğim diziliş önerileriniz... Orta saha ve forvette her mevki için yeterli seviyede iyi oyuncularım var. İlk sezon 4-1-2-2-1(barcelona) ve 4-2-1-3'ü kullandım ve sanırım oyunun cilvesi ki o taktikler artık bir işe yaramıyor :D Diziliş önerileriniz nelerdir?

ben kariyerde hala 4-1-2-2-1 yani barcelona gibi oynuyorumv e sorunum yok. o dizilişle hem savunma hem hücum dengesi kuruluyor ancak mutlaka becerikli bir forvet ve hem içe kat edebilen hem de çizgiden top sürebilen AMR ve AML'nin yanısıra hücuma katkıda bulunan 1 MC lazım :)

Hızlı bir oyuncuma PPM'den kaleciyi çalımla dedim, 1 2 hafta oldu ve maçlarda hiç şut çekmiyor dümdüz kalecinin üzerine doğru gidip kaptırıyor ya da arkadan biri gelip yetişiyor topu gevelerken. Bu PPM'den kaynaklı mıdır? konu şurada : http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=105922

composure ve decisions gibi gole yönelik mental özellikleri düşük olabilir. onlar da iyiyse yaratıılıgını ve top sürme ayarlarını değiştirmeyi dene.

lakin1907
01.Şubat.2012, 15:13
ben kariyerde hala 4-1-2-2-1 yani barcelona gibi oynuyorumv e sorunum yok. o dizilişle hem savunma hem hücum dengesi kuruluyor ancak mutlaka becerikli bir forvet ve hem içe kat edebilen hem de çizgiden top sürebilen AMR ve AML'nin yanısıra hücuma katkıda bulunan 1 MC lazım :)

composure ve decisions gibi gole yönelik mental özellikleri düşük olabilir. onlar da iyiyse yaratıılıgını ve top sürme ayarlarını değiştirmeyi dene.

Hocam peki profilini konuda paylaşmıştım, bi bakabilir misiniz?
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=105922

nannar
01.Şubat.2012, 15:50
Dediğim gibi finishing ile beraber mental olarak da gole yönelik özellikleri 10 ve altında elemanın :) normal yani bu. Bu değerleri 13 ve üstüne çekebilirsen bu sıkıntıyı yaşamazsın

lakin1907
02.Şubat.2012, 02:39
Yine aynı takımımla ilgili bu sefer defansif bir öneri bekliyorum sizden hocam;
2 tane güçlü fakat yavaş DC var, biri 6larda diğeri 8lerde pace acc. bunlardan birini normal central defender diğerini stopper olarak oynatıyorum, marking zonal ve defans çizgim geride olmasına rağmen ceza sahası dışında top rakipteyken bu DClerden biri ayağında top olan rakibe koşuyor ve doğal olarak boş kalan bölgeye arapası yapıp kaleciyle karşı karşıya kalıyor rakip. Acaba tight marking 'yes' olduğundan mıdır? Nasıl önleyebilirim bu adamın yerinde durmasını?

ForCimbom
02.Şubat.2012, 03:32
benimki taktik antrenman soru cevap değil de genel bir izlenim olacak. 12.0.4'te şut olayı inanılmaz berbat durumda. finishing'i 20 olan compusure 17-18 olan adamla karşı karşıya kaçırma şovu yapıyorum. daha doğrusu her takımda oluyor. istisnasız her kaleci mükemmel oynuyor. bilmem dikkatinizi çekti mi. şutların gol oranını onlarca kat düşürmüşler. messi bir maçta 5-6 tane karşı karşıya kaçırdı. olacak iş değil.

ForCimbom
02.Şubat.2012, 03:38
benimki taktik antrenman soru cevap değil de genel bir izlenim olacak. 12.0.4'te şut olayı inanılmaz berbat durumda. finishing'i 20 olan compusure 17-18 olan adamla karşı karşıya kaçırma şovu yapıyorum. daha doğrusu her takımda oluyor. istisnasız her kaleci mükemmel oynuyor. bilmem dikkatinizi çekti mi. şutların gol oranını onlarca kat düşürmüşler. messi bir maçta 5-6 tane karşı karşıya kaçırdı. olacak iş değil.

nannar
02.Şubat.2012, 04:21
Yine aynı takımımla ilgili bu sefer defansif bir öneri bekliyorum sizden hocam;
2 tane güçlü fakat yavaş DC var, biri 6larda diğeri 8lerde pace acc. bunlardan birini normal central defender diğerini stopper olarak oynatıyorum, marking zonal ve defans çizgim geride olmasına rağmen ceza sahası dışında top rakipteyken bu DClerden biri ayağında top olan rakibe koşuyor ve doğal olarak boş kalan bölgeye arapası yapıp kaleciyle karşı karşıya kalıyor rakip. Acaba tight marking 'yes' olduğundan mıdır? Nasıl önleyebilirim bu adamın yerinde durmasını?

Stoper oynattıgın içid önde baskı yapar o oyuncu.

evet genelde pozisyonların en fazla % 30'u golle sonuçlanıyor :)

lakin1907
02.Şubat.2012, 14:26
Stoper oynattıgın içid önde baskı yapar o oyuncu.

Hocam öne çıkan oyuncu Central Defender oynayan stopper oynayan değil ama :)

Bir de frikiklerde bu iyi kafa vuran DClerimi ileri gönderiyorum ama bunu yapınca her frikikte gidiyorlar, sadece tehlikeli yerlerde gitmelerini nasıl sağlayabilirim? Çünkü zaten ağır olan bu adamlar topu kaptırınca geri dönemiyorlar frikiklerden çok kontra yiyorum.

Marquinh0s
03.Şubat.2012, 14:55
Hocam benim bir sorum olacak.
Geçen gün 4-5-1 dizilişinde kanatları Inside Forward rolünde oynattım fakat bu Inside Forwardlar daha çok kanat oyuncusu gibi davranıyor.Sizce bunları forvet gibi oynatmamız mümkünmüdür?
Eğer olursa özellikle 4-5-1 dizilişinde çok işe yarayabilir.

nannar
03.Şubat.2012, 15:28
Hocam öne çıkan oyuncu Central Defender oynayan stopper oynayan değil ama :)

Bir de frikiklerde bu iyi kafa vuran DClerimi ileri gönderiyorum ama bunu yapınca her frikikte gidiyorlar, sadece tehlikeli yerlerde gitmelerini nasıl sağlayabilirim? Çünkü zaten ağır olan bu adamlar topu kaptırınca geri dönemiyorlar frikiklerden çok kontra yiyorum.

:) kornerlerde ayarladıgın ayarlara göre frikiklerde de genelde aynı yeri tutuyor oyuncular. tehlikelide git,önemsizde kal deme şansımız yok maalesefç

Hocam benim bir sorum olacak.
Geçen gün 4-5-1 dizilişinde kanatları Inside Forward rolünde oynattım fakat bu Inside Forwardlar daha çok kanat oyuncusu gibi davranıyor.Sizce bunları forvet gibi oynatmamız mümkünmüdür?
Eğer olursa özellikle 4-5-1 dizilişinde çok işe yarayabilir.

AMR ve AML mevkileride zaman zaman içeri dogru hareketlenseler de genel itibariyle kanat gibi davranıyorlar. 4-5-1 yerine direk 4-3-3 dene,zaten iki sistemde de rakip alanda kalan 3 kişi savunmaya dönmüyor

HeracLes
03.Şubat.2012, 18:00
Hocam Tackiller taktiğinin korner ayarlarında soldaki stoper ceza sahasının arkasında duruyor, oraya uzun şutu olan birini koysam veya kafaya çıkan oyuncuyu stoper yerine kafası daha iyi olan birini koysam büyüsü bozulur mu ? Çünkü normal şartlarda bayağı etkili. Değiştirirsem neler olur :)

Önder HOCA
05.Şubat.2012, 03:08
Hocam pozisyon ve ppm antremanı yaptırırken oyuncuların ca sını kısıtlıyormu ?

anlerkn
08.Şubat.2012, 02:13
hocam bikaç bişey danışmak istiyorum..
preston north end takımını çalıştırıyorum. 4-2-3-2 oynuyoruz . ilk sezon 106 puanla championship e çıktım. burda ilk seonum. ligte 30 maç sonunda 13 sıradayım. elimdeki kadro 4-1-3-2 için müsait. dizilişle oynamak istemiyorum. solbek sağbek winger sport, DMC: anchorman, mcler atak, dmc nin önündeki mc deep playing midfielder, forvetlerden biri poacher, diğeri targetman support. takımın şuanki seviyesi 4 yıldız. daha başarılı olabilmem için bir öneriniz varmı? en azından ilk sezonu 8 takım arasında bitirebilirsem çok iyi olacak. devre arasında veratti yi takıma kattım. mc deeplying midfielder olarak oynatıyorum. önerilerini bekliyorum hocam.

nannar
09.Şubat.2012, 22:58
Hocam Tackiller taktiğinin korner ayarlarında soldaki stoper ceza sahasının arkasında duruyor, oraya uzun şutu olan birini koysam veya kafaya çıkan oyuncuyu stoper yerine kafası daha iyi olan birini koysam büyüsü bozulur mu ? Çünkü normal şartlarda bayağı etkili. Değiştirirsem neler olur :)

zannetmiyorum bozulacağını ama dene bakalım :)

Hocam pozisyon ve ppm antremanı yaptırırken oyuncuların ca sını kısıtlıyormu ?

yok kısıtlama olmuyor da iş yükü artıyor.

hocam bikaç bişey danışmak istiyorum..
preston north end takımını çalıştırıyorum. 4-2-3-2 oynuyoruz . ilk sezon 106 puanla championship e çıktım. burda ilk seonum. ligte 30 maç sonunda 13 sıradayım. elimdeki kadro 4-1-3-2 için müsait. dizilişle oynamak istemiyorum. solbek sağbek winger sport, DMC: anchorman, mcler atak, dmc nin önündeki mc deep playing midfielder, forvetlerden biri poacher, diğeri targetman support. takımın şuanki seviyesi 4 yıldız. daha başarılı olabilmem için bir öneriniz varmı? en azından ilk sezonu 8 takım arasında bitirebilirsem çok iyi olacak. devre arasında veratti yi takıma kattım. mc deeplying midfielder olarak oynatıyorum. önerilerini bekliyorum hocam.

bulundugun ligde orta sıra takımıysan kalabalık orta alan ve bol presle daha başarılı olabilirsin. bunun içinde MC ve DMC mevkisinde toplam 3 tane hem savunmayı hem de hücumu yapabilecek oyuncular lazım. forvette ise güçlü top saklayabilen ama aynı zamanda da çevik isimler sana faydalı olur

Önder HOCA
09.Şubat.2012, 23:42
nannar hocam bide şu playmakerı markaj altından nasıl kurtarabilirim.

nannar
09.Şubat.2012, 23:52
"roam from position" ve o pozisyonda oynayabilecek oyuncularından biriyle "swap" ederek yani maç esnasında otomatik yer değişerek oynatabilirsin..

Önder HOCA
10.Şubat.2012, 00:06
"roam from position" ve o pozisyonda oynayabilecek oyuncularından biriyle "swap" ederek yani maç esnasında otomatik yer değişerek oynatabilirsin..

saol hocam

Quip
10.Şubat.2012, 20:16
Nannar hoca bu dediğimiz taktiği denedin mi? tic-tac olanı?

nannar
10.Şubat.2012, 21:08
bu gece uykum gelmezse bakayım.

Önder HOCA
11.Şubat.2012, 01:20
Hocam ınsallah tesbıh cekmeye basladım bu taktıgı cozucem dıye

nannar
11.Şubat.2012, 01:31
şimdi bakacagım...

nannar
11.Şubat.2012, 02:05
pastan başka birşey yok yaw o taktikte. top kaybın en az olursa pozisyon ve pas sayın yükselir. bunu sağlamak için adam kimseye topla koşu vermemiş. ara pas denemelerini en aza indirmiş. yavaş tempoda kısa pasla oynamış. bu da otomatik olarak pas sayısını arttırmış. çok kalite bir taktik değil bence o :) mesele sadece pas ise 4-6-0 taktik hazırlayıp ara pasları ve topla koşuları en aza indirin. kimse ileri koşu yapmasın. bol bol pas olur maçta...

Önder HOCA
11.Şubat.2012, 02:16
:D Hayda adam o kadar yanar donelı sunum fılan yapmıstı :D hocam bunu hızlı tempoda ve geniş alan da oynasak ne olur

nannar
11.Şubat.2012, 02:21
hepsi fıs. ben şimdi yaptım 1 tane ona benzer. şu anda maçtayım, maç sonu ss bırakıcam buraya :)

nannar
11.Şubat.2012, 02:26
kadrom zayıf. özellikle savunma hattı felç..

http://i.imgur.com/Lz5Vk.jpg

nannar
11.Şubat.2012, 02:28
http://i.imgur.com/gN8mW.jpg

Önder HOCA
11.Şubat.2012, 02:31
hocam taktıgı bı loadlayabılırmısın bı ıncelıyım

nannar
11.Şubat.2012, 02:40
bu da daha kalitesiz bir takımla :) yine 400+ başarılı pas var..

http://i.imgur.com/iRc7i.jpg

http://i.imgur.com/vb8ib.jpg

Quip
11.Şubat.2012, 02:43
Valla nette baktım baya bir bunun yayınına da millet barcelona ile deniyor taktiği başarılıyz falan diyorlardı.e haliyle olacan tabi.ben arsenal ile denedim ama bi cacık olmadı.kaliteli oyuncularım olmasına rağmen yani.aslında olay biraz da oynadığın ligle ilgli.ingiltre oldukça zorlu bir lig yani.tutmadı taktik.ama mesela koflok hakkaten güzel taktik.vazgeçtim bu taktikten ilk 2 sezon beni şampiyon yapan taktik olan kofloka döndüm valla yanlış hatırlamıyorsam 12-13 maçta 9 galibiyetti.ama şampiyonlar liginde roberto mancini amcam barcelona ile beni yendi :( durduramadım onları.acaba varmıdır daha güzel bir taktik kofloktan??

nannar
11.Şubat.2012, 02:47
taktik atölyesini bırakmamın 2 sebebi vardı,
1-aşırı yogunluk
2- insanların kendini geliştirmesine imkan tanımak

:)

şimdi birkirkara ile devam eden kariyerimi açtım. yukardaki taktiği az önce yaklaşık 5-10 dakikada oluşturdum ve 2 maç denedim.ss ler yukarda. birkirkara'da da ilk maçın ss2ini vereyim. sonra devam edelim

nannar
11.Şubat.2012, 02:47
tictactoe yani kurnacının olayı topu tutarak yavaş tempoda oynanması :) bu yüzden pas sayınız ve başarı oranınız artıyor.

Quip
11.Şubat.2012, 02:54
Hay allah senden razı olsun dostum valla bırakmasan nasıl geliştircektik kendimizi :)

nannar
11.Şubat.2012, 02:57
Şimdi gördüğünüz gibi pas sayımız yine yüksek. fakat bu sayıyı koruyarak fark atmak zor. oyunu tekrar load edip sadece ara pas atanların sayısını ve top sürme ayarlarını değiştirerek tekrar deneyeceğim...

http://i.imgur.com/ZFxz8.jpg

nannar
11.Şubat.2012, 02:59
Hay allah senden razı olsun dostum valla bırakmasan nasıl geliştircektik kendimizi :)

mesajımı kişisel algılamanız için yazmadım. yani hazır taktikler kullanmaktan ziyada birşerley deneyince daha çok keyif alıyoruz anlamında yazdım :) yanlış anlaşıldıysam kusura bakma...

nannar
11.Şubat.2012, 03:09
savunma hattını öne aldım, orta alanda 2 oyuncunun "bazen" olan ara pas atma ayarını "sıksık" yaptım, kanat oyuncularında ara pas atma ayarı nadiren'di, bazen'e getirdim, run from ddep ayarını kanatlara sık sık yaptım. bakalım neler olacak.

Önder HOCA
11.Şubat.2012, 03:14
yok hocam o kadar biliyorum da benm hazır taktık kullanmaktaki amacım taktiği bir süre kullanıp çözmek sonra kendim taktik yapıcam sadice bu taktik ilgimi çekmiçti.bu arada pas yuzdesı ve topa sahıp olma dusucek dogrumuyum :D

nannar
11.Şubat.2012, 03:16
DC ler orta alana yaklaştıkları için pas oranları düştü.Sanırım rakip baskısıyla karşılaştılar. Gol pozisyonu sayımız arttı fakat rakibe de daha çok pozisyon verdik. pas sayısında biraz düşüş oldu.Özellikle savunma dörtlüsünün pas hataları arttı. yani herşeyi aynı anda yapmak zor. bir de normal taktiğimde deneyelim ,bakalım neler olacak...

http://i.imgur.com/ZF0RL.jpg

http://i.imgur.com/uuGgX.jpg

nannar
11.Şubat.2012, 03:31
1 oyuncuya yogunlaşarak oynarsak kaç pas yapar diye bir denedim ve oyun kurucu olarak oynattıgım adam çok yetenekli olmayan bir defansif ortasaha :D sonuç ortada... orta alanda sola yakın oynattım..

http://i.imgur.com/XGVkG.jpg

nannar
11.Şubat.2012, 03:56
oyunuma devam edeyim artık...

http://i.imgur.com/S7Zab.jpg

Önder HOCA
11.Şubat.2012, 04:41
http://i.imgur.com/cNFzD.jpg
http://i.imgur.com/6L4ya.png

http://i.imgur.com/nogKe.png
http://i.imgur.com/XM8XZ.jpg
bunlarda o tıkı taka taktıgındekı tempoyu ve genıslıgı arttırdıımdakı vazıyet

nannar
12.Şubat.2012, 11:32
MENTALITY (ANLAYIŞ) AYARI NE IŞE YARAR?

Oyuncuların ve takımın Mentality ayarı ne işe yarıyor sizce ?

Tüm takımın oyuncularının anlayış ayarını ayrı ayrı yaptıktan sonra takımın anlayış ayarını yaptıgımızda bir etkisi olur mu? mesela 11 oyuncuyu da defanfis yapıp takım ayarındaki anlayışı en sona dayasak ne olur?

Bir de stoperin anlayışını en sona getirsek(atak yönünde) ve santraforun anlayış ayarını da utra defansif yapsak ne olur?

Yani bu mentality (anlayış) ayarının oyuna etkisi nedir sizce ?

hep siz mi soracaksınız, biraz da ben sorayım da beyin fırtınası yapalım :)

ozgenoc
13.Şubat.2012, 16:19
MENTALITY (ANLAYIŞ) AYARI NE IŞE YARAR?

Oyuncuların ve takımın Mentality ayarı ne işe yarıyor sizce ?

Tüm takımın oyuncularının anlayış ayarını ayrı ayrı yaptıktan sonra takımın anlayış ayarını yaptıgımızda bir etkisi olur mu? mesela 11 oyuncuyu da defanfis yapıp takım ayarındaki anlayışı en sona dayasak ne olur?

Bir de stoperin anlayışını en sona getirsek(atak yönünde) ve santraforun anlayış ayarını da utra defansif yapsak ne olur?

Yani bu mentality (anlayış) ayarının oyuna etkisi nedir sizce ?

hep siz mi soracaksınız, biraz da ben sorayım da beyin fırtınası yapalım :)
Hocam ben kendimce cevap vereyim;
Bence mental ayarlar oyuncunun oyun içindeki hareketler bütününü kapsıyor. Bu açıdan bakılınca bahsettiğiniz extrem durumların oyuna yansıması olmayacaktır. Bir forvet oyuncusunun defansif yönü olmadığı için oyunun bu yönününü oynayamacak, potansiyelinin altında performans sergileyecektir.
Bu anlattıklarım özelinde, bunların varsayım olduğunu unutmadan, bence mentalite oyuncunun direk pas, uzaktan şut, boş koşular ve dribling gibi ayarlarının ortalaması olur gibime geliyor.

mogutcu
15.Şubat.2012, 17:33
Bence mentality;

Oyuncunun saha içerisinde pozisyon alma ( posistioning) ve karar alma ( Decision) özelliklerini etkiler , mentality yi yüksek tutarsanız topsuz oyunda saha içersinde Takım dizilşinin izin verdiği ölçülerde en ileride pozisyon almaya çalışır. Topla oynadığında ise pas seçeneklerini genelde ileriye doğru kullanma eğilimi gösterir.( belkide yana veya geride oyuncuya pas verme daha iyi olabileceği halde )

nannar
16.Şubat.2012, 01:01
ciddi anlamda bu mentality olayını tam olarak çözebilen varmı bilmiyorum ben yahu :) Yani ben 2 DC'nin birinin mentality'sini sona dayadım, diğerini en aza indirdim. sahada topsuz alanda birisi daha geride duruyor diğerine göre.Aynı şeyi MR ve ML ile denedim.MR'ye maximum, ML'ye minimum mentality ayarı verdim.ataklarda MR rakip ceza alanındaydı sürekli. ML ise savunmada sol bek ile neredeyse kucak kucağa oynadı.

MeliksahAydogan
17.Şubat.2012, 21:24
Ankaragücü ile kontra atak oynuyorum takım talimatlarında neler yapmalıyım ?

nannar
18.Şubat.2012, 00:33
hızlı tempo,geride savunma,geniş alan,kendi yarı alanında pres yaparsan etkili kontralar bulabilirsin sanırım

cyclone11
21.Şubat.2012, 18:34
hocam
bnde uzun zamandır fm oynuyorum özellikse son 2 senede oyun çok değişti maç içinde asistanın tavsiyeleri doğrultusunda oyuncu prs yapmıyor yada bu oyuncu tempoyu artırırsa daha iyi olur gibi tavsiyeler veriyor bunlar inigilizce tabi.bu durumda oyuna ne gibi değişimler yapmam lazım her maç aynuı uyarıyı alıoyorum oyuncunun pres özellklerine bakıyorum tam saha da yani anlamıyorum.

cyclone11
21.Şubat.2012, 18:37
birde hocam maçlarda ne kadar taktiği ayarlasamda değiştirsemde dan dun top oynanıyor mesela sürekli kısa paslarla da çıkmayı denesem olmuyor.toucline ayarlarınıda work ball and pass to feet yapıyorum yinede olmuyor birde bu touclineinstructionda presi artırmak icin bi secenek var mı mesela gol attıktan sonra herhangşi bi talimat vermek yada gol yedigimizde cabuk gol atmak icin yapmamız gereken bir ayarlama var mı yardımcı olursanız sevinirm şimdidden teşekkür ederim

nannar
21.Şubat.2012, 21:45
hocam
bnde uzun zamandır fm oynuyorum özellikse son 2 senede oyun çok değişti maç içinde asistanın tavsiyeleri doğrultusunda oyuncu prs yapmıyor yada bu oyuncu tempoyu artırırsa daha iyi olur gibi tavsiyeler veriyor bunlar inigilizce tabi.bu durumda oyuna ne gibi değişimler yapmam lazım her maç aynuı uyarıyı alıoyorum oyuncunun pres özellklerine bakıyorum tam saha da yani anlamıyorum.

birde hocam maçlarda ne kadar taktiği ayarlasamda değiştirsemde dan dun top oynanıyor mesela sürekli kısa paslarla da çıkmayı denesem olmuyor.toucline ayarlarınıda work ball and pass to feet yapıyorum yinede olmuyor birde bu touclineinstructionda presi artırmak icin bi secenek var mı mesela gol attıktan sonra herhangşi bi talimat vermek yada gol yedigimizde cabuk gol atmak icin yapmamız gereken bir ayarlama var mı yardımcı olursanız sevinirm şimdidden teşekkür ederim

pres olayında "yeterince pres yapmıyor" oyuncunun ayarlarından ziyade kendi futbolcu karakteriyle alakalı :) oyuncu seçimine dikkat etmen lazım yani . Diğer konuya gelince, ben klasik taktikle oynuyorum ama modernd taktikte kenar komutlarında pres yapmak için bir komut var. o komutların türkçeye çevirisi mevcut forumda. ona bir göz at istersen.

Önder HOCA
21.Şubat.2012, 23:04

hassle opennents pres bıde defans cızgını rush yapıcan ayrıca narrow da var touchlıne da

cyclone11
22.Şubat.2012, 17:39
peki nannar hocam yoğunsun biliyorum bu yoğunlukta çok fazla kişiyede yardım etmeye çalışıyorsun ben sıfırdan bi kariyer yapmak istiyorum yani en alttan bana bu konuda taktik ve antrenman konusunda yardımcı olurmusun sık pas yapan hızlı çıkmaya çalışan yaratıcı 2 forvetli ve tek forvetli bi ofansif bir defensive taktik yapabilirmisin yada elinde varsa yönlendirebilirimisin.basamaklarıo yavaş yavaş ama emin adımlarla çıkmak istiyorum ilgin için şimdiden çok teşekkür ederim

sinyor fahri
27.Şubat.2012, 17:20
hocam mrhb fulham takımıyla 3 sezondur oynuyorum.takım 1,sene 5ci 2,sene 3cü 3,sene şampiyon oldu sımdı ıse 3yıldır 100 gol atan gol kralı cıkaran ekıp gol atamıyor cogu mac ıyı oynadıgım halde 0-0 veya 1-1 bitiyo takım cok ıyı aama sorun ne? yenı antrenorler aldım hepsı kaliteli antremanprogramı aynı ve memnunum, atak, dırek ,wıde, much creatıtvıty ,pres cok deil, defansı brz geride kuruyorum.oyuncuların hepsı ayrı ayrı ayarlanmıs. diziliş taktikler isimli taktikle aynı 4-2-2-2kadrom 1-ter stegen 2-dl jhose angel 3-dr romario 4-bassong 5-galeano 6-bertolaccı 7- blasi matuidi 8-brayn ruız 9-james roudrigues 10-kolbein sigpourson 11- danny welbeck yardımcı olursanı cok sevirm tesekkurler

nannar
27.Şubat.2012, 18:38
önceki yıllarda rakipler sana karşı dengeli ya da atak sistem tercih ediyordur. Takım büyüyünce rakipler daha çok kapanarak oynayacagı için önde savunma ,kontrollü organize oyun ve daha çok pres ile etkili olunabilir... yani direk pas stili oynadıgında rakipler sana

nannar
27.Şubat.2012, 18:38
yani direk pas stili oynadıgında rakipler sana karşı dengeli oynadıgı için gol pozisyonun bol olur ama savunmaya çekilince kısa pasla hızlı tempo daha çok iş görür ;)

sinyor fahri
28.Şubat.2012, 03:04
hem tempo hem pres nasıl olur? takım bogulmasmı?

nannar
28.Şubat.2012, 03:37
presle tempo dengesini iyi kurmak lazım tabi. ikisini de yüksek tutarsak takım 60-65 dk da biter :)

sinyor fahri
28.Şubat.2012, 05:16
hocam ne yapsam olmuyor takım cok kacırıyo cabuk yiyiyor , mentality normal short pass,narrow, mixed creativity, tempo ve pres br daha fasla ve dengeli, defensive line brs önde,, yine gidiş iyi deil,, ne oldu o takıma anlamıyorum,,?team meting yaptım tepki yok private chat yatım herke kötü oldugunu kabul ediyor ama sonuc yok,,acaba formasyonmu değiştirsem? 4-2-2-2 çödümü bilgisayar?offff offfff.:(

tosyalinl
28.Şubat.2012, 15:31
Türk milli takimina uygun bir taktik varmi acaba?

nannar
28.Şubat.2012, 15:36
hocam ne yapsam olmuyor takım cok kacırıyo cabuk yiyiyor , mentality normal short pass,narrow, mixed creativity, tempo ve pres br daha fasla ve dengeli, defensive line brs önde,, yine gidiş iyi deil,, ne oldu o takıma anlamıyorum,,?team meting yaptım tepki yok private chat yatım herke kötü oldugunu kabul ediyor ama sonuc yok,,acaba formasyonmu değiştirsem? 4-2-2-2 çödümü bilgisayar?offff offfff.:(

bir takım kötü gidince moraller de düşüyor ve oyuncular normal kalitelerini sahaya yansıtamıyor. maç kazanmak lazım moral için.

Türk milli takimina uygun bir taktik varmi acaba?

bu alanda sadece soru-cevap yapıyoruz :)

tosyalinl
28.Şubat.2012, 15:46
Peki, anladim, konuyu herhalde yanlis anladim. Soruma cevap bulabilecegim bir konu varmi peki?.

nannar
28.Şubat.2012, 16:02
ben bu aralar yogunluktan atölyeye bakamıyorum, şurdaki arkadaşlar yardımcı olabilir sana

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=103264

tosyalinl
28.Şubat.2012, 16:21
Tesekkür ederim :)

sinyor fahri
28.Şubat.2012, 16:44
hocam sorunu buldum galiba takımda defans ve orta saha oynayan oyuncular kısa pas ve sıkı pres oynayıp cross ball trough ball long shots aşırı yapmıyorlar hepsi dengeli oynuyor, forvet ve kanattaki oyuncular as pres dırek pas ve creeatıvıty much mentality ataking oynuyorlar,, takımın butun ayarlarını tam ortada normale cektım takım düseldi,, yorumlarsanı sevınırım

Lucas Neill
28.Şubat.2012, 19:45
Kafami karistiran bi soru var. Mac öncesi hazirlik idmanlarinda yani takimi ofansif ya da defansiv yönden hazirlama mevzusunda bu idman sadece mactan bir gün önce mi yapiliyor yoksa maca kadar olan her günde mi?

nannar
28.Şubat.2012, 20:04
1 maç bittikten sonra ertesi gün dinlenme falan vermezsen gelecek maça hazırlıklar başlıyor. sen hangi gün maça özel antremanı değiştirirsen o günden maça kadar onu çalışıyorlar

Lucas Neill
28.Şubat.2012, 20:11
1 maç bittikten sonra ertesi gün dinlenme falan vermezsen gelecek maça hazırlıklar başlıyor. sen hangi gün maça özel antremanı değiştirirsen o günden maça kadar onu çalışıyorlar

Tesekkürler. Peki maca 4 gün var 3 gün 3 farkli hazirlik secsem mesela ilk gün ofansif ikinci gün defansif ücüncü gün teamwork böyle bi imkan var mi ya da faydali olur mu ? Bir de maca kadar calisma derecesini arttirarak calistirmak mi yoksa tek bi derece ile mi calistirmak mi faydalidir?

nannar
28.Şubat.2012, 20:25
bence en güzeli asistana bırakmak. yoksa çok uğraştırır

Cr1minaL
04.Mart.2012, 20:03
http://youtu.be/vU_Zmr3WMa0

şunu oynatmak için napmamız lazım? :)

Marquinh0s
04.Mart.2012, 23:36
Ooof be Mükemmel futbol oynuyorlar.Futbolun zevki böyle çıkıyor zaten.Video'yu izledikten sonra hemen taktik yapma hevesim geldi.Aslında o kadar zor değil bu oyunu oynamak.Hızlı tempoda kısa paslarla atak futbolu oynuyorsun.Gözlemlerime göre de hold up ball sadece playmakerda işaretli olacak.Çünkü kimse ayağında topu tutmuyor.Sadece forvetler top sürüyor.Özellikle Poacher,Advanced Forward işe yarayabilir.Through the middle seçeneğide uygun.Hemen taktik yapmam lazım:D.

nannar
04.Mart.2012, 23:42
dediklerinin hepsini yapsan bile hücum alanında topla ya da çapraz koşuları yaptırman için roam from position ve move into channesl demen lazım :)

Marquinh0s
05.Mart.2012, 00:15
Evet doğru, zaten ben sadece oyun hakkında bilgi verdim.Ayrıca bana kalırsa oynanan futbol Barça'nın oynadığından daha zevkli.Bir iki araştırmada yaptım Mönchengladbach 4-4-2 oynuyormuş.
İleride Marco Reus gibi kaliteli bir golcüleri var.Bunları FM'ye aktarırsak bence çok güzel bir taktik ortaya çıkabilir.

sinyor fahri
06.Mart.2012, 04:17
hocam oyuncu taktik verince takım taktiğiyle ters olunca oyuncu nasıl oynar? yani oyuncu short oynuyor takım direk pass denilmiş..ne olur sonunda?

nannar
06.Mart.2012, 09:46
oyuncuya verdiğin özel ayar etkili olur.

reisbulut
07.Mart.2012, 15:48
Gaziantepspor ile kariyer açmayı düşünüyorum. Daha öncede hep hazır taktiklerle oynardım bu sefer yeni bir başlanıgıç yapmayı düşünüyorum kendi adıma.
Taktik yapımında bana püf noktaları söyleye bilirmisiniz. Çok uzun rehber yerine daha net ve önemli kısımlar sadece. Şimdiden teşekkürler.

Ayrıca shouts diye olan bölüm hakkındada kısa bir bilgi.

BaGa TaRKaN
07.Mart.2012, 17:03
Gaziantepspor ile kariyer açmayı düşünüyorum. Daha öncede hep hazır taktiklerle oynardım bu sefer yeni bir başlanıgıç yapmayı düşünüyorum kendi adıma.
Taktik yapımında bana püf noktaları söyleye bilirmisiniz. Çok uzun rehber yerine daha net ve önemli kısımlar sadece. Şimdiden teşekkürler.

Genel Analizi Müdürüm Yapar Ben Shouts'a Değineyim, Burdaki Komutumuz Maç Ekranına Girmeden Kenar Talimatlarının İstikrarlı Olarak Ayarlanmasıdır. Maç Esnasında ise Maçın Gidişatına Göre Bunu Değiştirebilirsin.

ya da;

Her Maça Grerken Kenar Talimatlarını Her Seferinde Ayarlamaktan Bıkıyorsanız, Birden Fazla Kenar Talimatları Ayarlayıp Kaydedin Sonra Maça Girdiğinde Tek Tek Uğraşmaktansa Kaydettiğin Ayarı Hemen Seçip Maça Başlayabilirsin. Birazda Zamandan Tasarruf Sağlar

reisbulut
07.Mart.2012, 17:23
Genel Analizi Müdürüm Yapar Ben Shouts'a Değineyim, Burdaki Komutumuz Maç Ekranına Girmeden Kenar Talimatlarının İstikrarlı Olarak Ayarlanmasıdır. Maç Esnasında ise Maçın Gidişatına Göre Bunu Değiştirebilirsin.

ya da;

Her Maça Grerken Kenar Talimatlarını Her Seferinde Ayarlamaktan Bıkıyorsanız, Birden Fazla Kenar Talimatları Ayarlayıp Kaydedin Sonra Maça Girdiğinde Tek Tek Uğraşmaktansa Kaydettiğin Ayarı Hemen Seçip Maça Başlayabilirsin. Birazda Zamandan Tasarruf Sağlar

Teşekkür ederim bilgilerin için. ayrıca Müdürün genel analizini bekliyorum.

Dennis Bergkamp
09.Mart.2012, 13:11
Hocam taktiğin defansif kısmını hazırlarken neye dikkat etmeliyiz ofansta sorun yokta defans hep sıkıntı oluyor.İki stoperimin arasından adam kaçmamasını filan nasıl ayarlayabiliriz?

nannar
09.Mart.2012, 15:38

bu işin püf noktası bile sayfalar sürebilir.yani işin aslı en önemli şey belki de oyunu uzun yıllardr oynamanın verdiği tecrübe.her yıl FM'de taktik yapımında yenilikler oluyor. Ama bunu fark edebilmek için maçları izlerken iyi analiz etmek gerekiyor.mesela en basitinden geçen seride "roam from position" ve "wide play" ayarları taktiğe bu kadar çok etki etmiyordu.fakat bu sezon sadece bu iki ayarı yanlış yaptıysanız bile taktik işlemiyor bazen

Hocam taktiğin defansif kısmını hazırlarken neye dikkat etmeliyiz ofansta sorun yokta defans hep sıkıntı oluyor.İki stoperimin arasından adam kaçmamasını filan nasıl ayarlayabiliriz?

Savunmada oyuncu kalitesinin yanısıra adam/alan markaj şeklini ve sıkı marke edip etmeyeceğini iyi ayarlamak lazım. Mentality yarının altında kaldıgı sürece çok sorun teşkil etmiyor savunmacılarda.Araya top yememek için Stoperlerden ziyade orta alan oyuncularınızın rakibin ara paslarını atan oyuncuları engellemeleri önemli. Sizin çok hızlı savunmacılarınız bile olsa illaki ara pasta rakip forvetlerin kaleye yüzü dönük,sizin stoperlerin ise sırtı dönük olacagı için karşılamakta zorlanırlar.Ama ayar olarak diyorsan dar alan,geride savunma ile çok ara pası yemezsin fakat bu kez de dış şutlar ve kenar atakları sıkıntı yaratır

zalim0773
09.Mart.2012, 23:40
Sizce Taktige Göremi Oyuncu - Oyuncuya Göre Taktik mi ?

nannar
09.Mart.2012, 23:58
ilk 2-3 sene paran yoksa oyuncuya göre taktik,ama sonra kendi taktiğine göre oyuncu :)

Dennis Bergkamp
10.Mart.2012, 16:20
Savunmada oyuncu kalitesinin yanısıra adam/alan markaj şeklini ve sıkı marke edip etmeyeceğini iyi ayarlamak lazım. Mentality yarının altında kaldıgı sürece çok sorun teşkil etmiyor savunmacılarda.Araya top yememek için Stoperlerden ziyade orta alan oyuncularınızın rakibin ara paslarını atan oyuncuları engellemeleri önemli. Sizin çok hızlı savunmacılarınız bile olsa illaki ara pasta rakip forvetlerin kaleye yüzü dönük,sizin stoperlerin ise sırtı dönük olacagı için karşılamakta zorlanırlar.Ama ayar olarak diyorsan dar alan,geride savunma ile çok ara pası yemezsin fakat bu kez de dış şutlar ve kenar atakları sıkıntı yaratır

Tam olarak sorduğum şey ilk cümlenizdeki şey hocam yani adam/alan markajı ve sıkı markaj yapıp yapmayacağını neye göre hangi özelliklere göre vereceğim.Mesela ne zaman sıkı markaj versem defans oyuncum bir adamın peşine takılıp orta sahaya kadar gidiyor ve yeri boş kalıyor vermesem ceza sahamın civarına kadar rahat gelebiliyorlar.Bu ayarlarda nelere dikkat etmeliyim?

nannar
10.Mart.2012, 16:26
marking özelliği yüksek olan oyunculara sıkı adam markajı verebilirsin. 2 dc ve 1 dmc sıkı adam markajı yaparlarsa zaten rakibin hücumda 3 oyuncusunu tutmuş olacaksın. arkadan gelen ya da kenardan içeri kaçanları da kademeye girecek olan beklerin önler.

Dennis Bergkamp
10.Mart.2012, 16:37
Teşekkürler hocam inşallah defans olayını çözeceğim çünkü sinirimi çok bozmaya başlamıştı artık bu olay :)

0xjasaitis
11.Mart.2012, 16:04
Hocam merhabalar.4 senelik fm oynayıcısıyım oyuna ilk başladığım yıllarda oyunu çok bilmediğimden taktik ayarlar ince ayarlarını yapmadan öyle ya da böyle oynar başarı kazanırdım.Ama son zamanlar da daha ziyade küçük takımlarla oynamaya sardım.Diziliş olarak
4-3-3 kanatsız oynuyordum.Oldukça Başarılıda oldum açıkçası.Ama artık kanatlı bir sisteme geçmek istediğimden 4-2-2-2 ya da 4-2-4 diye tabir edilen taktikle kendime bir taktik hazırlamak istedim.Öncelikle büyük takımlarla denedim taktiği.Ama bir türlü istediğim verimi alamadım.Taktikten beklentim tam olarak şu şekilde:İnglizler gibi hızlı top oynamak istiyorum.Topu ayağımda tutmak gibi bir çabam yok.Çok fazla ezilmemek şartıyla tabi :D Yani 4-5 pasla rakip sahaya gidip olabildiğince çabuk sonuca giden bir takım yaratmak amacım.Son 1 aydır bununla uğraştım.Başardım da sayılır ama bir türlü kontra toplara engel olamıyorum.Küçük takımlara karşı çok rahat oynuyor takım 3 pasta gol atıyorum.Ama büyük maçlarda eğer rakip hızlı ve isabetli paslarla çıkıyorsa kontradan bitiriyorlar işimi.Zaten istediğim şey olan kontra yakalanmadan hızlı hücumlarla sonuca gitmek oyununu bir türlü tam olarak oturtamadım.Acaba nasıl bir yol izlemeliyim.
Biraz uzun oldu ama derdimi anlattım sanırım.Şimdiden teşekkürler Hocam...

nannar
11.Mart.2012, 16:10
savunma 4 lüsü ve orta alandaki 2 oyuncunun mentality ayarları düşük kalsın, forvet koşularını en aza indir,özellikle savunma 4'lüsüne topla koşu verme. bu şekilde bir dene bakalım. Bir de geri dörtlü hızlı olmalı dediğin taktikte

0xjasaitis
11.Mart.2012, 16:16
Peki hocam geri 4 lü ve orta alan da ki 2 oyuncumu mentality olarak geri çekersem bu sefer ileri hatla aralarında çok büyük kopukluk olmaz mı.AmR%AmL oynayan oyuncular çok ilerde kalıyorlar çünkü yani bu durum da bu sefer de wing bek leri iyi olan bir takım koridor etmesin kanatlarımı ? :D

nannar
11.Mart.2012, 16:22
savunma dörtlüsünü 6-7 mentality, ortadakilere 10 falan, kanatlara ve forvetlere 16-17 iyidir.

0xjasaitis
11.Mart.2012, 16:28
Son olarak hocam 2 forvete tam olarak hangi roller uygun olur.Çünkü ben hep savunma arkasına koşular yparlarsa daha iyi olur diyodum ve ona göre poacher falan oynatıyordum.Ama sen koşuları en aza indir dediğin için öyle denicem.Birine Target diğerine advantage support versem nasıl olur?

nannar
11.Mart.2012, 16:31
forvetin koşularını demedim :) savunma 4lüsü ve orta ikiliyi dedim. ben modern taktik kullanmıyorum ama deeplyin-advanced ikilisi iyi işliyor.

0xjasaitis
11.Mart.2012, 16:33
forvetin koşularını demedim :) savunma 4lüsü ve orta ikiliyi dedim. ben modern taktik kullanmıyorum ama deeplyin-advanced ikilisi iyi işliyor.

savunma 4 lüsü ve orta alandaki 2 oyuncunun mentality ayarları düşük kalsın, forvet koşularını en aza indir,özellikle savunma 4'lüsüne topla koşu verme. bu şekilde bir dene bakalım. Bir de geri dörtlü hızlı olmalı dediğin taktikte

E burda öyle yazmıyor mu :)

nannar
11.Mart.2012, 16:33
Bir de forvetlere roam from position verme,kanat adamlarına da move into channels ver. bu şekilde 4 oyuncu ile rakibi baya zorlarsın

nannar
11.Mart.2012, 16:34

E burda öyle yazmıyor mu :)

forvet koşularından kastım eski serilerde "forward runs" yazan şey, yani şu anki "run from deep" ayarı :)

0xjasaitis
11.Mart.2012, 16:36
Tam olarak anladım hocam.Bu sefer olacak sanırım taktik istediğim gibi.Çok teşekkürler :)

reisbulut
11.Mart.2012, 17:59
Hocam sen püf noktaları bile söylesem uzun olur deyince bende daha önce burdan almış olduğum FOOTBALL MANAGER TAKTİKSEL KOMUTLAR REHBERİ ni inceledim. Daha çok oyuncu ve takım komutları nasıl olmalı onlar hakkında not aldım.

Sizden isteğim oyuncularıma Kaleciden- Forvete kadar görev ve roller verirken hangi kıısmlara dikkat edeyim. Aslında aşağı yukarı ilk 11 de oynatacağım oyuncuları ve diziliş biçimimi oluşturdum. O rol ve görevleri verirken oyuncunun o mevki için gerekli özeliklerini mi dikkate almalıyom. Bunun hakında rehberiniz felan varsa inceleyebilirim verirseniz. Şimdiden teşekkürler.

nannar
11.Mart.2012, 19:39
imzamdaki rehberde mevcut istediğin şeyler

reisbulut
11.Mart.2012, 20:21
imzamdaki rehberde mevcut istediğin şeyler
Tamam sağol.

sinyor fahri
18.Mart.2012, 12:59
hocam kant oyuncularına move into channel yap , forvetlerede roam from positin yapma demişsiniz bunu brz açarmısınız.genelde siz forvetlere move into channel kanatlarada cut inside dersiniz?

nannar
18.Mart.2012, 13:10
Forvetin eğer topsuz alanda iyiyse ve boş koşularla rakip stoperleri sağa sola çekiyorsa roam from position işe yarar tabikide. kanatların move into channels ve roam from position ayarı sayesinde savunma arkasına ceza alanına koşularını izlersin. cut inside dersen topla içe kat ederler ama pek savunma arkasına koşu yapmazlar. 2 forvet oynuyorsan cut inside işe yarayabilir çünkü stoperler forvetlerle boguştukları için önde boş alan yakalayabilir kanatlar. ama tek forvet oynuyorsan ve rakibin bir de dmc'si varsa kenarların cus inside ayarı işe yaramayabilir.

sinyor fahri
18.Mart.2012, 13:45
peki hocam oyunda genlde short narrow oynuyınca başarı yaklıyorrum ama ben direk wide oynamak istiyorum fakat liverpoola olmuyo. wilian aldım onu kanatta oynatmak istiyorum move into cahannelmı yapmam lazım.?