PDA

View Full Version : Taktik Analiz Alanı

nannar
09.Kasım.2011, 10:10
http://img42.resimup.net/di/1JL5.jpg

Bu başlık altında sizler için hem Turksportal forumda hem de diğer FM forumlarında paylaşılan ve kabul gören taktiklerin genel yapısı, işleyişleri, taktiği kullanmak için gereken oyuncu yapıları, taktiğin olumlu ve olumsuz yönleri hakkında bilgi analizleri yapmaya çalışacağız.Herhangi bir taktiği indirmeden önce bu başlık altında analizi yapılmışsa önbilgi olarak göz atabilirsiniz.

nannar
11.Kasım.2011, 19:44
http://img44.resimup.net/di/XKGT.jpg

http://img21.resimup.net/di/RHIS.jpg

GOALS GALORE kısa paslarla takım olarak hücuma çıkmayı hedefleyen fakat oyunculara çok fazla bireysel özgürlük tanımayan bir anlayışı sahaya yansıtmaya çalışan bir taktik anlayışı içeriyor. Top rakipteyken ise sürekli rakibe pres yaparak alan savunmasını benimseyen bir yapıya dönüşüyor. Bu taktikle takımınız oyunu hızlı tempoda ve dar alanda oynamaya çalışıyor. Savunma hattı ise ne çok geride ne de çok önde kuruluyor. Genel anlamda herkes hücuma katkı yapmaya çalışacağı için teknik açıdan iyi oyunculardan kurulu bir 11’e ihtiyacınız olacak. Diziliş olarak 4-5-1 gibi görünse de 4-3-3’ün bir türevi olarak değerlendirilebilir. Dörtlü savunma önünde boş alanları kapatmaya çalışan ve sürekli geride kalan bir defansif orta sahanın önünde iki oyuncu yer almakta. Bu oyunculardan soldaki daha çok geriden top alarak, topu ayağında tutup, tempoyu ayarlayıp, oyun kurmaya çalışırken, sağdaki oyuncu ise takımın beyni konumunda. Takımda en çok yaratıcılık serbestliği tanınmış olan bu oyuncu teknik açından üst düzey olmalı .Savunma dörtlüsü hücumlara pek katılmazken ,rakip savunmayı en çok zorlayacak olan oyuncularınız aldıkları toplarla içe kat ederek gol pozisyonu üretmeye çalışacak olan kanat oyuncularınız ve maçlarda en çok top sürecek olan forvetiniz. Kanatlarda kullanacağınız oyuncuların hızlı, iyi top süren, topsuz alanda başarılı ve aynı zamanda da bitiriciliği iyi oyuncular olması şart. Forvetiniz ise boş alanlara kaçarak topla buluşup arkadaşlarının hücum bölgesine gelmesi için zaman kazandırmanın yanı sıra, savunma arkasına yaptığı koşularla da gol pozisyonuna girmeye yatkın olmalı. Topu taşıma görevini en çok üstlenen oyuncu da forvetiniz olacağından kontralarda da en önemli oyuncunuz .Bu yüzden mutlaka iyi top süren, çevik ve hızlı bir forvet kullanmanız gerekli Yani fiziksel becerilerinin yanı sıra teknik olarak da iyi bir oyuncu seçmeniz gerekecek. Hücumlarda DMC ve MLC mevkilerindeki oyuncular orta saha civarında kalıyorlar. AMR-AML-SC ve MRC mevkilerindeki oyuncularınız rakip alanda daha çok görünüyor ve ceza alanına hareketleniyorlar. Bek oyuncuları ise ataklarda çizgiden ileri doğru hareketlenip aldıkları topları ya ceza alanına ortalıyorlar, ya da eğer MRC oyuncusu yakınsa ona veriyorlar. Bu taktiği kullandığınızda orta alanda DMC-MLC ve MRC oyuncularının yaptıkları küçük üçgenleri bol bol görüyorsunuz. Bu oyuncular çok fazla top sürmüyorlar. Kanat oyuncuları top rakipteyken de rakip alanda kalarak rakip takımın bek oyuncularının sizin sahanıza gelmesini engelliyorlar. Yani Rakip kanat oyuncusu ile sizin bekleriniz bire bir mücadeleye kaldıklarında etkisiz olacakları için daha çok bek oyuncularınız arkasına atılan toplarla tehlike yaratıyorlar. Buna önlem olarak karar verme, yer tutma, önceden sezme ve topsuz alan gibi mental özellikleri iyi ,aynı zamanda da fiziksel açıdan hızlı ve çevik bek oyuncuları kullanabilirsiniz. Taktik her ne kadar hücum taktiği gibi ayarlanmış olsa da ilerde çoğalamadığınız için çok fazla olgun atak izleyemiyorsunuz. Bundan ziyade kontralarla daha çok gol pozisyonuna giriyorsunuz. Maç esnasında topla en çok oynayan oyuncularınız DR-DL-DMC-MLC ve MRC mevkiindekiler. Bu yüzden bu oyuncuların pas özellikleri iyi olmalı.
Sonuç olarak GOALS GALORE bir hücum taktiği olmasına karşın olgun ataklarla rakip kaleye gitmekte başarısız olsa da kontralarla oldukça bol gol pozisyonu üretebileceğiniz bir taktik.

By nannar

RodRiGOtELLo14
11.Kasım.2011, 21:29
Analiz için tşkler. Keşke http://www.fm-base.co.uk/forum/football-manager-2012-tactics-training/84547-kofloks-goals-galore-2012-a.html yeni güncellemeyi kontrol etseydiniz daha etkili olurdu. 4 Kasım'da 12.0.4'e göre yenilemiş taktiği ve farkları var.

Aslında onu da denedikten sonra değişimleri de yazabilirsiniz. Tabi zamanınız varsa.

Diğer analizleri bekliyoruz..

FenoMachine
11.Kasım.2011, 21:30
bu adam kafamda kurduğum taktiği kuruyor resmen yalnız ben anchor oynatmıyorum more agressive değil zaten diğerleri aynı taktik iki iyi defanslate çok iyi oluyor çok fazla pozisyon ve çok fazla da gol atıyorsunuz more agressive yapılması iyi olabilir çünkü taktik atak
zaten barçanın taktiğine de çok benziyor bekler ortasahadan kontrollü olarak açılıyor onun dışında defans çizgisi daha ilerde oluyor bir kişi daha hücümsal diğeri daha defansif oynuyor geriden gelen toplarıda ortasaha hallediyor resmen bu taktik zaten barçadaki gibi bug gibi işliyor.adamda teknik direktör potansiyeli var gerçektende

nannar
13.Kasım.2011, 14:40
http://img47.resimup.net/di/YR12.jpg

http://img50.resimup.net/di/HIXZ.jpg

TACKİLLER hızlı hücum üzerine kurulmuş bir taktik.Dizilişe baktığımızda dörtlü savunma önünde bir ön libero ve orta alanda bir oyuncu bulunuyor. Hücularda rakip ceza alanında göreceğiniz oyuncular ise kanat forvetler ve satraforlarınız olacak. Genel anlamda yapı itibariyle savunma yapmaya pek uygun olmayan bir diziliş oduğu için özellikle bek oyuncularınız boşalttığı alanlara ve savunmadaki stoperlerin arasına atılacak topların yanısıra,rakibin hızlı hücum oyuncularının çabukluğu ile stoperlerinizi çalımlayarak geçtiği pozisyonları maçlarda bol bol göreceksiniz.Her ne kadar ön liberonuz ve orta alandaki oyuncunuz açıkları kapatmaya çalışsa da özellikle bek oyuncuları rakip takım kanatları kullanarak geldiğinde çok zor anlar yaşıyorlar.İleriyi yöneten oyuncularınızız ise tek işi aldığı toplarla hızlı bir şekilde rakip ceza alanına yönelmek ve gol atmak ya da attrımak. Takım ayarları normal tempoda olmasına rağmen hiçbir oyuncu topu ayağında tutmadığı ve özellikle savunma dörtlüsü ve ortasahadakilerin topu sürmelerine izin verilmediği için ataklarınız hızlı tempoda gelişiyor.Takımda topu en çok ayagında tutanlar,daha dogrusu aldıkları topları sürmeye çalışanlar forvetleriniz ve kanat oyuncularınız. Bekler ileriye fazla koşu yapmıyor.Daha çok siz hücum ederken taç çizgisine yapışarak alana genişlik sağlıyor ve kanat forvetlerin boşalttığı alanlarda topla buluşuyorlar. Kanat forvetler oynadığı kanata göre ters ayaklı olmak zorunda çünkü içe kat ederek oynuyorlar.Buralara hızlı,top sürmeyi bilen ve topsuz alanda başarılı isimler seçerseniz taktiğin verimi artar. Orta alandaki DMC ve MC ise mutlaka çok yüksek kondisyonlu,çalışkan,iyi top kapan,iyi pas atan yani komple oyuncular olmalı. yoksa rakip atakları durdurmanız imkansız.DMC ve MC'de oynayan oyuncularınız aldıkları toplarda eğer rakip bskısı yoksa ara pas atıyorlar,rakibin baskısı altında ise hemen en yakınındaki arkadaşına pas atıyorlar. Bu yüzden oyuncular birbirlerine oldukça yakın durmaya çalışıyor. Forvetler sürekli rakip savunmanın arasında boşluklara hareketlenerek boş alan bulmaya ve savunma arkasına kaçmaya çalışıyorlar. Zaten taktiğin temelinde topu sert müdahalelerle rakipten kazanıp hızlı ve kısa paslarla topu boş alana yaşıyarak savunma arkasına ara pas göndermek ve forvetleri gol pozisyonuna sokmak var. Kanat oyuncularınız olmasına rağmen çok fazla orta açılmıyor. Kenar forvetler aldıkları topları içe kat ederek kullanıyor. Bek oyuncuları ise fırsat bulduklarında derinden ceza alanına orta açıyorlar.Bu oyuncular dışında pek orta açan da olmuyor. Topu ayagına alan oyuncular daha çok savunma arkasına ara pas göndermeye çalışıyorlar. Bu sebepler bekler dahil orta saha ve hücumcuların hepsi iyi bir pasör olursa çok can yakıcı bir takım oluşturabilirsiniz. Eğer .Tackiller'i kullanmak istiyorsanız hızlı,kondisyonu yüksek,topsuz alanları iyi kullanan kanat ve forvetlerin yanına , yine kondisyonu yüksek,iyi pas atabilen ama aynı zamanda çok iyi savunma yapabilen orta saha oyuncuları bulmalısınız....

By Nannar

remzi1242
13.Kasım.2011, 21:22
Koflok's Goals Galore 2012
4 4 1 1 e çevirdim kanatları ve bekleri destek yaptım amcyi destek yaptım maç başına ortalama 20 pozisyon 10 gol tehlikesi şeklinde çok faydalı oldu

ingilterede denedim ispanyada 4 3 3 tam uyar ordaki menajerler genelde bu şekilde oynuyor
ingilterede 4 4 2 4 4 1 1 oynanıyor

estrogen
15.Aralık.2011, 22:13
selamlar taktik analizlerini begendim ancak bi kac sorum olacaktı. ilk taktikle ilgili olarak.ben genelde bu taktigi uyguluyorum.cok super sonuclar almadim ancak ben biraz daha farklı oynattım. mentalite falan aynı ben sadece direk pas genis alan defansif cizgi push up oynattım.cok macta atak bile yapamadim. veya gostermedi.cok az atak vardı yani.bu benim oynatma seklimle bunun arasında ne kadar fark var sizce?yani dar alanda oynatmakla bu taktigi genis alanda oynatmak ne kadar farkeder? sizin yorumlarınızı bekliyorum. bende deneyecegim

nannar
16.Aralık.2011, 12:13
En çok hücuma destek veren oyuncular AMR ve AML bölgesindeki oyuncular.bu oyuncular içe kat ederek oynadıkları için topu ayaklarına aldıklarında ceza alanına yakın olurlarsa daha etkili oluyorlar.Sahayı genişletirsen bu oyuncuları kenarlara ittiğin için ceza alanından uzaklaştırmış oluyorsun.Dolayısıyla etkileri azalıyor.Geniş alanda oyun daha çok "winger" yani tipik kanat oyuncusu tarzında oynayan taktiklerde etkili olur ve genelde 2 forvet kullanman lazım o tarz taktiklerde.

nannar
19.Aralık.2011, 00:02
http://img31.resimup.net/di/TXFV.jpg
http://img46.resimup.net/di/OKPX.jpg

Vodu Caos 4-4-2 dizilişiyle kanat atakları üzerine kurulmuş bir taktik. Yavaş tempoda ve önde savunma ile rakip alanda baskıyı hedefleyen yapımcı, ofsayt taktiğini de uygulamaya açarak savunma arkasına muhtemel koşularda rakibe önlem almış. İlerde baskıyı sağlayabilmek için kondisyonu ve top kapma özelliği iyi oyunculardan kurulu bir takıma ihtiyacınız olacak. İlerde kaptığınız toplarla kontraya çıkmak en büyük gol silahınız olarak ayarlanmış. Kanat oyuncuları ,forvetler ve orta alandaki diğer iki oyuncu ile birlikte 6 kişiyle hücumlar, daha doğrusu kontralar yapıyorsunuz. Çok fazla olgun atak izlemiyorsunuz. Genelde kontradan bulunan gollerle galibiyete gidiyorsunuz. Tabi rakip hücumların bittiği nokta olan kalecinize de bu kontraları başlatmada en önemli rollerden biri verilmiş. Kalecinizi aldığı toplarla sık sık savunma arkasına forvetleri kaçırma çabasında göreceksiniz . Genel anlamda tüm oyuncular için (kaleci hariç) kısa pas seçeneği işaretlenmiş. Yaratıcılık serbestliği de sadece bekler ve kanat oyuncularına verilmiş. Aynı zamanda bu oyuncular sık sık çizgiye inerek orta deniyorlar.Takım olarak sıkı alan markajını benimseyen bu taktikte oyunculara uzaktan şut çekme hakkı en aza indirilmiş. Ara pas atma görevi ise orta alan ve ilerisinde. Topu ayağında en çok tutan isimler MC mevkisindeki 2 oyuncu. Bu oyuncular top sürmekten ziyade hücumlarda topu tutarak arkadaşlarının rakip alana yığılmalarını sağlayıp sonra da ara pas atıyorlar. Ama oyunun genel akışı analizin başında da dediğim gibi kanatlara yıkılmış durumda. Forvetler ve kanat oyuncular boş alanlara hareketlenerek oynuyorlar ve rakibin markajından iyi kurtuluyorlar. Taktiğin bir yönü var ki çift yönlü bıçak gibi. Eğer başarabilirseniz ve yetenekli oyunculardan kurulu bir takımınız varsa golü atarsınız ama pas hatası yapan oyuncularınız varsa savunmada çok sıkıntı yaşarsınız. Orta alanda ya da rakip atak halindeyken bir topu kaptığınız anda orta alan ve ilerisindeki tüm oyuncular yani 6 kişi birden rakip sahada ceza alanına doğru paslaşarak koşu halinde oluyorlar. İşte bu noktada rakibin işi çok zor oluyor ve boş alanlara hareketlendikleri için markajı yapamıyorlar. Fakat rakip ceza alanına yaklaştığınızda bir top kaybederseniz o dönen topu toplayacak bir ortasahanız kalmadığı için savunma dörtlüsünü çok zor durumda bırakıyorsunuz. Hücum anlamında kısa ve seri paslarla saldırmayı hedefleyen ve kontraya uygun bir taktik ama aynı zamanda da savunma önde kurulu olduğundan ve bir ön libero kullanılmadığından dolayı savunma zaafı olan bir taktik. Forvetlerin dışında ayarlarda tüm oyuncuların ileri koşuları nadire indirilmiş ve bek oyuncuları ile MC oyuncularının mentality ayarları da en aza çekilmiş.Bu ayar oyunu kurarken takımın büyük bir “X” harfine dönüşmesine neden oluyor. MR ve ML ileri çıkarken, MC’ler geride kalıyor,savunma hattı önde olduğundan DC’ler ile MC’ler arasındaki mesafe daralıyor ama beklerin özel ayarla mentality’leri en aza çekildiğinden onlar geride kalıyor. Duran toplarda önemli isminiz sağ stoperiniz oluyor. İyi yükselen,iyi kafa vuran bir stoper sezonda 10 golü civarı atar. Sonuç olarak Vodu Caos iyi kontraya çıkabilen ama savunmada da zaafları olan bir taktik. Eğer Stoperleriniz hızlı, kanatlarınız hızlı ve iyi orta açabilen,iyi top sürebilen, MC’leriniz ise güçlü,kondisyonlu,savunmayı ve hücumu iyi bilen yani dört dörtlük oyuncularsa bu taktikle başarılı olunabilir…

Quip
07.Şubat.2012, 01:02
Forumlarda bulunan TİC TAC KRUNCCRNİ diye bir taktik var.Barcelonanın futboluna yakın top oynuyor takım hakkaten.yani paslaşma açısından hakikaten baya bol pas yapıyorlar ancak anlam veremediğim bir şekilde oyun sürekli sol kanattan akıyor.değişikliik yapıyorsun bu kez de pas sayısı düşüyor.bu taktiği incelemenizde fayda var benden söylemesi...

Goofy
07.Şubat.2012, 01:23
Bende tam o taktiğin analizini rica edecektim mümkün ise. sigames forumlarında görmüştüm, hazırlayan arkadaş baya emek sarf etmişe benziyordu yalnız ingilizcemiz olmadığından neler anlattığını anlayamadık. Linki;

http://community.sigames.com/showthread.php/277153-Barcelona-style-in-FM-2012

nannar
07.Şubat.2012, 19:00
Forumlarda bulunan TİC TAC KRUNCCRNİ diye bir taktik var.Barcelonanın futboluna yakın top oynuyor takım hakkaten.yani paslaşma açısından hakikaten baya bol pas yapıyorlar ancak anlam veremediğim bir şekilde oyun sürekli sol kanattan akıyor.değişikliik yapıyorsun bu kez de pas sayısı düşüyor.bu taktiği incelemenizde fayda var benden söylemesi...

Bende tam o taktiğin analizini rica edecektim mümkün ise. sigames forumlarında görmüştüm, hazırlayan arkadaş baya emek sarf etmişe benziyordu yalnız ingilizcemiz olmadığından neler anlattığını anlayamadık. Linki;

http://community.sigames.com/showthread.php/277153-Barcelona-style-in-FM-2012 (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcommunity.sigames. com%2Fshowthread.php%2F277153-Barcelona-style-in-FM-2012)

bahsettiğiniz taktiği görmüştüm. vaktim oldugunda bir bakayım

Önder HOCA
07.Şubat.2012, 21:38
bayağı iyi bir taktik fenerle barcelonaya karşı 750 pas yaptım.

Quip
07.Şubat.2012, 22:50
http://imageshack.us/photo/my-images/641/arsenald.jpg/

Allah aşkına şu takıma bir taktik verin kafayı yedirttiler bana...TİC TAC mıdır nedir onu denedim olmadı.yani barcelona gibi oynama dürtüsüyle helak oldum gittim yemin ediyorum..yani herkesin olduğu gibi benim de arzum barcelona gibi oynayabilmek.inat ettim olacak. ancak nerede hata yapıyorum bulduramadım.oyuncuların özellikleri yetersiz derseniz şaşarım yani. :)

Önder HOCA
07.Şubat.2012, 23:16
burda verılen taktıkte passıng, first touch flair creativity si en yuksek olanı mcl ye koy o da ganso dur buyuk ıhtımal yedegıde ramsey yaparsın mcl de oynayanları hep playmaker yap match preparation sezon basında very high atack olsun taktıkte hersey fluıd olduktan sonra very low yada low (kac taktık kullandıgına baglı)a çek.ılk 5 6 mac bazen de ılk sezonun devre arasına kdr o pasa ulasamaıosun ama zaman gectıkce o değerlere ulaşıyorsun.Bide takım taktiğe alışırken hiç bir şekide taktiği değiştirme.

Quip
08.Şubat.2012, 01:35
iyi güzel de sonuçlar ne olacak? bu takımla cardiffe 1-0 yenildim.yani normalde kafaya takmasam bu futbolla oynayacağım diye daha iyi yerlerde olurdum ligte.ama bir yandan da biraz sonuç alalım yani..şimdi bu taktiğe göre ben şu 11le çıkıyorum:
ter stegen
corchia
papadapulos
chiellini
ansaldi
mascherano
ganso
neymar
pastore
götze
kadlec

Cengo
14.Mart.2012, 02:48
Benim taktiği de inceleseniz mümkün mü? :)

nannar
14.Mart.2012, 09:00
Benim taktiği de inceleseniz mümkün mü? :)

vaktim olursa hafta sonundan önce bir bakayım.Yalnız versiyon değiştiriği için sizin yaptıgınız taktik şu anda hala aynı etkiyi göstermiyor olabilir oyunda.

Cengo
16.Mart.2012, 00:11
vaktim olursa hafta sonundan önce bir bakayım.Yalnız versiyon değiştiriği için sizin yaptıgınız taktik şu anda hala aynı etkiyi göstermiyor olabilir oyunda.

O açıdan da faydası var. Ne eksiği olabileceğini bağımsız bir gözün değerlendirmesi ile bulabilirim belki. Teşekkür ederim.

nannar
17.Mart.2012, 01:30
http://i.imgur.com/yi7lt.jpg

http://i.imgur.com/EJsau.jpg

“Monster” taktiği , 4’lü savunma önünde 1 ön libero ve onun önünde 2 orta saha ,kanatlarda 2 iç forvet ve ileri uçta tek santrafor ile sahaya dizilen bir hücum taktiği olarak göze çarpıyor. Bu taktikle sahayı enine geniş olarak kullanıyorsunuz. Savunma hattınız ise olabildiğince önde kurulu çünkü rakip atakları daha çok başladığı anda hücum presle durdurmayı amaçlayan bir taktik. Takım olarak hücum anlayışı ve önde pres ön plana çıkan en önemli özellikler. Önde savunma kurulu olmasına rağmen ofsayt taktiği kullanmayan bu taktiğin en önemli silahı ise rakip alanda baskıyla top kazanıldığında özellikle kanatlardan hızlı kontralarla rakibi dengesiz yakalamak.

Oyuncu gereksinimlerinden bahsetmemiz gerekirse, takımın olmazsa olmazı hız ve kondisyon. Tüm oyuncuların hem hızlı hem de kondisyonu üst düzey olması gerekli çünkü hem önde savunma hem de pres yapmanın yanı sıra tempo olarak da hızlı tempoda oyun tercih edilmiş durumda. Özellikle savunma hattınızın çok iyi hızı ve hızlanması olmalı. Bek oyuncularında bu özelliklerin yanı sıra topsuz alan ,top sürme ve orta açma gibi hücum özellikleri de olmalı çünkü hücumlarda sürekli ileriye çıkarak taç çizgisinde oyuna genişlik kazandırıyorlar. Orta alandaki baklavayı oluşturan oyuncuların üçünün de savunma yönü vasatın üzerinde olmalı. Ama sol MC oyun kurucunuz olacağından onun teknik kapasitesi de üst düzey olmalı. Kenarlarda oynayan AMR ve AML oyuncularınız hem hızlı ve teknik hem de bitirici ve mental açıdan güçlü oyuncular olmalı. Çünkü rakip ceza alanında forvetin dışında en çok bu ikiliyi göreceksiniz. Forvetimiz ise hem havadan hem yerden etkili, fiziği güçlü, geriye yaslanarak oynayabilen ama aynı zamanda da hızlı bir oyuncu olmalı. Taktiğin işlerliği açısından en önemli oyunculardan bir tanesi santraforunuz olacak
Taktiğin en önemli hücum varyasyonları ilerde baskı ile kazanılan ya da rakip hücum ederken pas hatasından kaynaklanan hızlı kontralar ve duran toplar. Duran toplarda öne çıkan isminiz sol stoperiniz olacağından o mevkiye özellikle hava hakimiyeti olan bir oyuncuyu yerleştirmeniz faydalı olacaktır. Kanat forvetler içe kat ederek oynadıkları için ters ayaklı, iyi top süren hızlı ve bitirici oyuncular hücumlarınızın etkisini arttıracaktır. Top sürme yetkisi sadece kenar oyuncuları ve forvete verilmiş. Ara pas denemeleri ise orta alan ve ilerisindeki oyuncularınızda olacak. Oyuncular yerlerini kaybetmeden atak yapmaya çalıştıkları için markaj altında kalma ihtimalleri doğuyor. Orta sahanın ortasındaki oyuncular hücumlara daha çok paslarıyla katkıda bulunuyorlar. Rakip ceza alanı içinde çok görünmüyorlar.

Savunmada ise sıkı alan markajı tercih edilmiş durumda. Adam markajı yok. Savunmadaki 2 stoperden soldaki daha önde basmaya çalışırken sağ stoper arkaya sarkacak topları toplamakla görevli. Taktiğin savunma anlayışındaki en büyük handikap geniş alan ve önde savunma tercih edildiğinden dolayı savunma arkasına atılacak toplar olacaktır. Bu sorun ile karşı karşıya kalmamak içinde hızlı ve mental açıdan güçlü bir savunma hattı kurmak gerekebilir.

“Monster” genel anlamda başarılı ve hücum-savunma dengesini yakalayan bir taktik. Taktiğin handikapları oyuncu kalitesiyle giderilebilecek cinsten olduğu için size çok sıkıntı çıkarmaz. Ligin standartlarının altında bir takımda kullanırsanız savunmada arkaya top çok yiyebilir ve hücumda da gol pozisyonuna girmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Fakat ligde şampiyonluk adaylarından biriyseniz bu taktik sizi başarıya ulaştırabilir… Yapımcının eline sağlık…

myres
27.Haziran.2012, 11:57
devasto nasıl incelenmez ya :)

COLMAN20
15.Ağustos.2012, 17:43
Güzel incelemeler olmuş ellerinize sağlık.

Jaja
19.Ağustos.2012, 17:07
Tackillerdan iyisini görmedim henüz.

cangezer07
25.Ocak.2013, 06:38
http://i.imgur.com/yi7lt.jpg

http://i.imgur.com/EJsau.jpg

“Monster” taktiği , 4’lü savunma önünde 1 ön libero ve onun önünde 2 orta saha ,kanatlarda 2 iç forvet ve ileri uçta tek santrafor ile sahaya dizilen bir hücum taktiği olarak göze çarpıyor. Bu taktikle sahayı enine geniş olarak kullanıyorsunuz. Savunma hattınız ise olabildiğince önde kurulu çünkü rakip atakları daha çok başladığı anda hücum presle durdurmayı amaçlayan bir taktik. Takım olarak hücum anlayışı ve önde pres ön plana çıkan en önemli özellikler. Önde savunma kurulu olmasına rağmen ofsayt taktiği kullanmayan bu taktiğin en önemli silahı ise rakip alanda baskıyla top kazanıldığında özellikle kanatlardan hızlı kontralarla rakibi dengesiz yakalamak.

Oyuncu gereksinimlerinden bahsetmemiz gerekirse, takımın olmazsa olmazı hız ve kondisyon. Tüm oyuncuların hem hızlı hem de kondisyonu üst düzey olması gerekli çünkü hem önde savunma hem de pres yapmanın yanı sıra tempo olarak da hızlı tempoda oyun tercih edilmiş durumda. Özellikle savunma hattınızın çok iyi hızı ve hızlanması olmalı. Bek oyuncularında bu özelliklerin yanı sıra topsuz alan ,top sürme ve orta açma gibi hücum özellikleri de olmalı çünkü hücumlarda sürekli ileriye çıkarak taç çizgisinde oyuna genişlik kazandırıyorlar. Orta alandaki baklavayı oluşturan oyuncuların üçünün de savunma yönü vasatın üzerinde olmalı. Ama sol MC oyun kurucunuz olacağından onun teknik kapasitesi de üst düzey olmalı. Kenarlarda oynayan AMR ve AML oyuncularınız hem hızlı ve teknik hem de bitirici ve mental açıdan güçlü oyuncular olmalı. Çünkü rakip ceza alanında forvetin dışında en çok bu ikiliyi göreceksiniz. Forvetimiz ise hem havadan hem yerden etkili, fiziği güçlü, geriye yaslanarak oynayabilen ama aynı zamanda da hızlı bir oyuncu olmalı. Taktiğin işlerliği açısından en önemli oyunculardan bir tanesi santraforunuz olacak
Taktiğin en önemli hücum varyasyonları ilerde baskı ile kazanılan ya da rakip hücum ederken pas hatasından kaynaklanan hızlı kontralar ve duran toplar. Duran toplarda öne çıkan isminiz sol stoperiniz olacağından o mevkiye özellikle hava hakimiyeti olan bir oyuncuyu yerleştirmeniz faydalı olacaktır. Kanat forvetler içe kat ederek oynadıkları için ters ayaklı, iyi top süren hızlı ve bitirici oyuncular hücumlarınızın etkisini arttıracaktır. Top sürme yetkisi sadece kenar oyuncuları ve forvete verilmiş. Ara pas denemeleri ise orta alan ve ilerisindeki oyuncularınızda olacak. Oyuncular yerlerini kaybetmeden atak yapmaya çalıştıkları için markaj altında kalma ihtimalleri doğuyor. Orta sahanın ortasındaki oyuncular hücumlara daha çok paslarıyla katkıda bulunuyorlar. Rakip ceza alanı içinde çok görünmüyorlar.

Savunmada ise sıkı alan markajı tercih edilmiş durumda. Adam markajı yok. Savunmadaki 2 stoperden soldaki daha önde basmaya çalışırken sağ stoper arkaya sarkacak topları toplamakla görevli. Taktiğin savunma anlayışındaki en büyük handikap geniş alan ve önde savunma tercih edildiğinden dolayı savunma arkasına atılacak toplar olacaktır. Bu sorun ile karşı karşıya kalmamak içinde hızlı ve mental açıdan güçlü bir savunma hattı kurmak gerekebilir.

“Monster” genel anlamda başarılı ve hücum-savunma dengesini yakalayan bir taktik. Taktiğin handikapları oyuncu kalitesiyle giderilebilecek cinsten olduğu için size çok sıkıntı çıkarmaz. Ligin standartlarının altında bir takımda kullanırsanız savunmada arkaya top çok yiyebilir ve hücumda da gol pozisyonuna girmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Fakat ligde şampiyonluk adaylarından biriyseniz bu taktik sizi başarıya ulaştırabilir… Yapımcının eline sağlık…

Abi Bu taktiği nerden bulabilirim link göremedim de ben ? yardımcı olursan çok sevinirin