PDA

View Full Version : Menejer olarak kazandığımız paralar

Klavooz
15.Kasım.2011, 02:54
SI neden bu kadar aciz arkadaşlar? En azından menejer olarak oyundan kazandığımız paralarla kulübe para kaynağı sağlayabilseydik iyi olmaz mıydı? sene olmuş 2012 ama hala bu tür basit şeyler giderilmiyor

meddah
15.Kasım.2011, 03:02
Emin ol, hakikaten teknik direktör olup, hakiki para kazansaydın, vermezdin kulübe-mulübe. Paranın yalnız adı var diye vermek istiyorsun.

lexoqe
15.Kasım.2011, 03:14
Birde şu acıdan bakalım;

Yönettiğin takıma göre para alırsınız zaten.

Mesela "C" klasında ki bir takımı yönetiyorsun. Aldığın para kulübün orta halli bir oyuncusunun maaşı kadar denktir belki daha düşüktür.Kazandığın para ne ki bağışlayacaksın.

Meblağı biraz daha artıralım :) "B" halli bir takımda da bu önceki yazdığım gibi gider. "A" Halli bir takımda kazandığın paranı vermene bile gerek kalmaz. Kulüp zaten zengindir.

meddah
15.Kasım.2011, 03:35
O açıdan bakmak çok da anlamlı değil.

Şöyle ki; A seviyede bir takımda çalıştığımızı ve senede ortalama 3 milyon kazandığımızı farzedelim. Oyunda 10. sezona geldiğimizde, harcayacak yerimiz de olmadığı için, cebimizde 30 milyon papelle geziyor oluruz; ki bu, A kalite bir takım için bile, sıkıştığı yerde çok iyi para. Veya, A kalite bir takımda, 3 sezonda kazanacağımız 10 milyon ile, Z kalite bir takımın başına geçtiğimizi hayal edelim.

lexoqe
15.Kasım.2011, 03:38
Peki bu 3 milyon kazanan menajer içip yemeyecek mi ? Yada masraflarını karşılamayacak mı.

Benim dedim mantık gelir ettiğimiz paranın giderlerinin de hesaplanması. Arkadaş orada kazandığımız parayı bir yerlere harcayalım diyor. Bende genel açıdan bir örnek verdim, realden. Sizde önce ki mesajda bahsetmişsiniz zaten gerçekte olsa vermezdiniz diye.

kalemci
15.Kasım.2011, 03:42
Ben kazandığım paralarla ev-araba vb alınsın istemezdim ama kazandığımız paralarla menajer tutabilsek kendimize boştayken takım bulmak çok daha rahat olur.

lexoqe
15.Kasım.2011, 03:44
Ben kazandığım paralarla ev-araba vb alınsın istemezdim ama kazandığımız paralarla menajer tutabilsek kendimize boştayken takım bulmak çok daha rahat olur.

Menajerin menajeri yani. Buda çok ilginç bir fikir gerçekten.

meddah
15.Kasım.2011, 03:44
Ben kazandığım paralarla ev-araba vb alınsın istemezdim

Belki bir gün, EA, Fifa Manager ile Sims'i birleştirir.

Peki bu 3 milyon kazanan menajer içip yemeyecek mi ? Yada masraflarını karşılamayacak mı.

Benim dedim mantık gelir ettiğimiz paranın giderlerinin de hesaplanması. Arkadaş orada kazandığımız parayı bir yerlere harcayalım diyor. Bende genel açıdan bir örnek verdim, realden. Sizde önce ki mesajda bahsetmişsiniz zaten gerçekte olsa vermezdiniz diye.

Ben, o mesajı, "kazandığın para takımın bütçesiyle orantılıdır zaten, transfere harcasan ne olur, harcamasan ne" gibi düşündüğüm için, harcasan neler olabileceğine değineyim dedim. Belki de arkadaşın derdi benim dediğimi yapmaktır; Real Madrid'den 10-15 milyon kaldırıp, Real Mardin yaratmak falan..

kalemci
15.Kasım.2011, 03:55
Menajerin menajeri yani. Buda çok ilginç bir fikir gerçekten.

Bazı menajerlerin var gerçekte, oyunun başında opsiyonel olarak eklenebilir.

kalemci
15.Kasım.2011, 03:56
Belki bir gün, EA, Fifa Manager ile Sims'i birleştirir.

Daha birleştirmediler mi :)

lexoqe
15.Kasım.2011, 04:04
Ben, o mesajı, "kazandığın para takımın bütçesiyle orantılıdır zaten, transfere harcasan ne olur, harcamasan ne" gibi düşündüğüm için, harcasan neler olabileceğine değineyim dedim. Belki de arkadaşın derdi benim dediğimi yapmaktır; Real Madrid'den 10-15 milyon kaldırıp, Real Mardin yaratmak falan..

Tamam ben çok iyi anladım o olayı da, benim değinmek istediğim nokta ise yapabileceğimiz şeylerden konuşmaktır, eğer oyuna böyle bir şey eklenirse bunu düşünerek en mantıklı halde sunulmasıdır. Öyle bir mantık, bu oyun için olmayacağı için genel olarak gerçekte olursa eğer o örneği verdim.

sivaslizoro
15.Kasım.2011, 15:38
Bence kazandığımız paralarla alt yapılara destek ve sponsor olabiliriz..
ya da kendi menejerlik şirketimizi kurup scoutlar alarak oyuncu keşfedebiliriz..

Ralph
15.Kasım.2011, 16:32
Şahsen ben bir takımla anlaşırken en az ne kadar alabilirsem o kadar alıyorum. Sonuçta hiç bir şeye yaramıyor bu para. Hiç değilse kulübün bütçesini hafifletiyorum. Bence bu daha mantıklı.

Okan Kalo
15.Kasım.2011, 17:51
O zaman hiçbir şey yapamıyorsanız şunu yapın. Diyelim büyük bir kulüptesiniz, yönetim size yeni kontrat öneriyor gidip bile bile 100.000 Euro haftalık talep edeceğinize, en düşük 20.000 Euro talep edin. Ben alabileceğim en düşük ücreti istiyorum. Kulübe en büyük katkı böyle olur bu konuda. Başka yolu yok.

TeNaciOUS MidFieLdeR
15.Kasım.2011, 18:14
FM 2009da 10 senelik sasali bi kariyerden sonra ingiltere amatorde Wimbledon ile haftalik 500 pounda anlasmistim. Adamlara 6-7 sezon sonra SL kupasini kazandirdim, arada UEFA, EPL sampiyonluklari falan da var. Bi kere gelip de kontrati yenilemediler :D Resmen somuruldum ama yasi 70lerde olan Trapattoni kariyerinde biriydim. Hobi olsun diye devam ettik yani. Zaten yonetim kontrat icin masaya oturmuyodu bile, opsiyon kapaliydi :n:

Klavooz
16.Kasım.2011, 06:58
Birde şu acıdan bakalım;

Yönettiğin takıma göre para alırsınız zaten.

Mesela "C" klasında ki bir takımı yönetiyorsun. Aldığın para kulübün orta halli bir oyuncusunun maaşı kadar denktir belki daha düşüktür.Kazandığın para ne ki bağışlayacaksın.

Meblağı biraz daha artıralım :) "B" halli bir takımda da bu önceki yazdığım gibi gider. "A" Halli bir takımda kazandığın paranı vermene bile gerek kalmaz. Kulüp zaten zengindir.

Peki, çok kısa bir cevap vereceğim.

A ve B diye örnek vermeyecem.

Oyuna Madrid kariyeri ile başladığımı düşün ve Madrid'de 10 sene geçirdiğimi düşün. Bu ne yapıyor? Yıllık 2M € say, 20M € yapar.

10 Yılın sonunda, Fenerbahçe'den teklif geldi ve kabul ettim. Sence bu 20M € bütçe için çok mu az olur? :icon_wink:

TKF
16.Kasım.2011, 12:42
Kazandığımız paralarla bir futbol okulu kurabilir ve orda yetişen gençleri takıma alabilirdik.

GeNç KaRTaL
16.Kasım.2011, 18:27
Teknik direktörler maaşlarını mevcut yaşamını ve çalışmayı bıraktıktan sonraki yaşamları için kazanıyorlar her çalışan gibi.Gerçekte kazandığı paralarla kulübüne yardım eden bir hoca var mı acaba? Ben hiç böyle bir şeye denk gelmedim.Amaç gerçekçi bir oyun ise,gerek yok böyle bir şeye bence.

EmReLie
16.Kasım.2011, 20:34
Keşke Kulüp Satın Alma Olsa.. Alırdık.:)

myres
16.Kasım.2011, 20:44
saçma yorumlar var gıcık oluyorum.arkadaş o paranın orda durması benimde sinirimi bozuyor.gerçekte böyle bir manager varmıymış.ne alakası var yani.olsa ne diyeceksiniz çok merak ediyorum.2009da 30m param olmuştu.klüp 20m bütçeyi zor veriyordu.gıcık oluyordum haliyle.şu şekilde olabilir ozaman.alırım o parayla futbolcu.klüp bana taksit taksit öder.madem o para orda duruyor bir şekilde değerlendirilsin.hiç olmazsa en fazla kazanan teknik adamlar gibi bir yer olsun.belkide vardır ingilizcemiz yokki bakamıyoruz.

pappi
16.Kasım.2011, 20:54
herkes 2-3 milyondan bahsetmiş de Barcelona,Real madrid,Man.City gibi takımların başında bir kaç sene şampiyonluk yaşayınca sözleşme bedeliniz 20 milyona bile çıkabiliyor rahatça.15 senelik bir kariyerden sonra yapılan birikimin belli bi miktarı ile EmReLie'nin dediği gibi düşük bir ligde takım alabilsek ya da yeni bir klüp kurabilsek güzel bir atraksiyon olurdu sanırım. yoksa kazandığı parayla başka bir kulüpte transfer yapmak falan hayalperestlik ben zırnık koklatmam gerçek hayatta.ve gerçek hayatta yapılmayacak şeyi oyuna koymanın bi mantığı olmaz.ancak bir kulübe ortak olmak yada kulübün başkanı olmak keyifli birşey olabilir.

düşük ücret meselesine gelince ben çok denedim ama ücretimi hiç düşüremedim.oyunun başında otomatik olarak ücretlendiriyor 1,5 milyon dolar gibi bir ücretle başarı sağlayınca 3 milyonluk bi sözleşme teklif ediyor,seçeneklerde 3 den yukarısı var aşağısı yok dolayısıyla en düşük rakam 3 milyon oluyor ve her sözleşme teklifinde taban fiyat hep yükseliyor.sanırım bunu da şunun için koymuşlar,"başka kulüpler aldığı ücreti yüksek bulup teklif yapamasınlar" alınan ücret hem diğer kulüplerin bütçesini zorlayacak hem de kulübün aldığı tazminatı etkileyeceği için böyle birşey yapıyor olabilir yapay zeka.çünkü ben bile satmayı düşündüğüm yıldız olacak oyuncularla yüksek ücretli sözleşme imzalamıyorum,gerekirse ilk takımda oynatıyorum yada iki yıllık sözleşme yapıyorum ki düşük ücrete razı olsun.satarken alacak olan takımdan maaş isteği bende aldığı maaştan yüksek oluyor,başka takıma satabilmek için fiyatı düşük tutuyorum ki gidebilsin.

sui generis
16.Kasım.2011, 21:13
şöyle düşünmek gerekir. oyun mümkün olduğunca gerçeğe yakın yapılmaya çalışılıyor. gerçekte de menajerler kazandıkları paralarla normal yaşantılarını devam ettiriyorlar. bu oyunda futbol oyunu. diğer hayatın dışında yani.. ben gerçekte kendi parasıyla oyuncu ya da kulüp alan teknik adam hatırlamıyorum varsa da çok çok azdır. oyuna eklemek yanlış olur bence..

burada belirtilen fikirlerden olabilecek en mantıklı şey: en çok kazanan menajerler listesi olabilir. diğerleri oyunun gerçekçiliğine aykırı bence..

europeanconquer
16.Kasım.2011, 21:56
FM için böyle bir şey olmasını asla istemem.Ama gerçek hayattaki gibi bir menajerlik oyunu olursa güzel olur.(Gerçek hayattan kastım ev alabileceğiz,araba alabileceğiz vb.)Dediğim gibi FM için gereksiz bir uygulama olur.

Jaswege
16.Kasım.2011, 22:20
Çok hayalperest olur.

bencer araba vs saçma olur ama basitinden bu parlaarı aylı ihtiyaçımız olarak görebiliriz ne akdar aylık ihtiyaç yaparsak o kadar mutlu olsak takıma pozitif güç kazandırma bizim mutluluğumuz

Deus Dominus
16.Kasım.2011, 23:36
Oyunun oynama süresini arttırma adına kazanılan paralarla ilerleyen dönemlerde bir kulüp kurma çok ilginç olabilirdi ama :) Düşünün yıllar boyunca çalışmış didinmişsiniz, büyük başarılar elde etmişsiniz menajer olarak. Kazandığınız paralarla sıfırdan bir kulüp kurmak, onu en dipten en yükseğe birde başkan olarak çıkarmak çok zevkli olmaz mıydı? :)
İşiniz taktik vermek, oyuncularla birebir diyaloğa girmek olmasa. Saha dışı işlerle ilgilensek, bizim anlaşacağımız bir menajerin gelip takımı çalıştırması, futbolcu transferlerini yapması mümkün olsa. Ayrıca yine medya ile iletişimde olunabilir. Hatta bu başlı başına bir oyun bile olabilir :D Football Chairman! :D

lexoqe
17.Kasım.2011, 02:33
Peki, çok kısa bir cevap vereceğim.

A ve B diye örnek vermeyecem.

Oyuna Madrid kariyeri ile başladığımı düşün ve Madrid'de 10 sene geçirdiğimi düşün. Bu ne yapıyor? Yıllık 2M € say, 20M € yapar.

10 Yılın sonunda, Fenerbahçe'den teklif geldi ve kabul ettim. Sence bu 20M € bütçe için çok mu az olur? :icon_wink:

Arkadaşım eğer bu mantıkla bakarsan bu menajer yemek yemeyecek mi hiç, ev araba gibi ihtiyaçlarını karşılamayacak mı, günümüzdeki menajerler aldığı para keş mi. Adamların ona göre harcaması var.

nikootinn
17.Kasım.2011, 18:26
Oyunun oynama süresini arttırma adına kazanılan paralarla ilerleyen dönemlerde bir kulüp kurma çok ilginç olabilirdi ama :) Düşünün yıllar boyunca çalışmış didinmişsiniz, büyük başarılar elde etmişsiniz menajer olarak. Kazandığınız paralarla sıfırdan bir kulüp kurmak, onu en dipten en yükseğe birde başkan olarak çıkarmak çok zevkli olmaz mıydı? :)
İşiniz taktik vermek, oyuncularla birebir diyaloğa girmek olmasa. Saha dışı işlerle ilgilensek, bizim anlaşacağımız bir menajerin gelip takımı çalıştırması, futbolcu transferlerini yapması mümkün olsa. Ayrıca yine medya ile iletişimde olunabilir. Hatta bu başlı başına bir oyun bile olabilir :D Football Chairman! :D

Sizinle hemfikirim bende.Diger bazi arkadaslarin dedigi gibi ev,araba vs. alma isi sacma olurdu fakat biriktirdigimiz maasla alt liglerden bir takim satin alabilsek(fakat oyle her takim satin alinamamali,mesela bunlar sadece borc bataginda olup beklentilerin cok gerisinde kalmis takimlar olabilir),mevcut yonettigimiz takimi buna pilot klup yapip oraya oyunculari kiralik gonderebilsek,ve takımı yukarı liglere taşısak fena mi olurdu?

BleedingMoon
17.Kasım.2011, 18:55
oyunu sims'leştirmeye gerek yok bence. kazandığımız para bize kalsın. zaten bir sürü bug var oyunda. bir de para harcama muhabbetiyle uğraşırlarsa oyun bugdan geçilmez.

pappi
17.Kasım.2011, 19:46
oyunu sims'leştirmeye gerek yok bence. kazandığımız para bize kalsın. zaten bir sürü bug var oyunda. bir de para harcama muhabbetiyle uğraşırlarsa oyun bugdan geçilmez.

realist bir yaklaşım:D

elges
26.Kasım.2011, 01:29
arkadaşım çok meraklıysan paranı takıma vermeye sözleşme imzalarken bedavaya imzalarsın ve paran kulüpte kalır..

lexoqe
26.Kasım.2011, 02:21

Eğer bir insanın ömrü yetiyorsa neden olmasın :n:

xvyzozan
26.Kasım.2011, 11:11
A takımının maaş bütçesi 50 m euro X teknik direktörü 5m euro maaş alıyor.

B takımımnın maaş bütçesi 10 m euro X teknikn direktörü 1 m euro maaş alıyor

Sonuç: bakkal matematiği bazı konuları açıklamada işe yaramaz , hayat matematik değildir asdfsdf

uaerenua
26.Kasım.2011, 20:39
bence aldığımız parayı yiyebileceğimiz yerler olması lazım araba -ev vs. dışında akşamları bi yerlere gidip yemek yemek sonra medyada haber olmamız lazım...

burock0
07.Aralık.2011, 15:43
bana kalırsa kazanılan para menajer popüleritesini arttırmalı.Misal kulüp 9milyon euro verirse dünya çapına yükselmeliyiz. Nekadar para okadar itibar.
Onun dışındaki ev araba yatırım fasa fiso.

meddah
07.Aralık.2011, 17:49
bana kalırsa kazanılan para menajer popüleritesini arttırmalı.Misal kulüp 9milyon euro verirse dünya çapına yükselmeliyiz. Nekadar para okadar itibar.
Onun dışındaki ev araba yatırım fasa fiso.

"Ne kadar başarı, o kadar para" ve "ne kadar başarı, o kadar popülarite" söz konusu olduğu için "ne kadar para, o kadar popülarite" gereksiz bir ara formül oluyor.

Çarpma işleminin toplama ve çıkarma işlemleri üzerine dağılma özelliği.