PDA

View Full Version : FM Serileri Kıyaslaması ve Fm2012 yorumlarınız

Walter Sakana
15.Kasım.2011, 05:29
Fm2009 ile geçiş yaptığımız 3D modu Football Manager için son 10 yılın en radikal değişikliği olarak hafızalara kazınırken Fm2010 ile de sekmeli arayüzle tanışmıştık. Bu seride arayüz değişikliğine ve yeni taktik ekranına odaklanan yapımcılar diğer birçok eksiği kamufle etmişlerdi. Fm2011 ise daha çok bahsettiğim eksikleri gidermek adına Fm2010 için çıkmış bir güncelleme (patch) paketi gibiydi ve bu açıdan hayal kırıklığı yarattı. Bu serideki en büyük yenilik "maç hazırlığı (match preparation)" oldu.

Football Manager tutkunları tarafından büyük ihtimalle en az oynanan seri olarak tarihe geçen Fm2011'den sonra bu seneki Fm2012 bekleyişi önceki serilere nazaran daha coşkusuzdu. Ancak kişisel fikrimce Fm2012, önceki seride yaşadığımız hayal kırıklığını büyük ölçüde unutturmayı başardı. Fm2009'daki 3D modunun eklenmesi yada Fm2010'daki yeni arayüz ve taktik ekranı kadar büyük radikal bir değişiklik yok belki ama aynı anda en çok değişikliğin ve yeniliğin sunulduğu seri oldu.

Öncelikle yeni arabirim alıştıktan sonra son derece kullanışlı geliyor ve birçok bilgiye tek ekrandan ulaşmamızı sağlıyor. İkinci olarak önceki serilerde en büyük sıkıntımız taktiklerimizin (yani taktiksel komutlarımızın) bir türlü maç motoruna istediğimiz gibi yansımamasıydı. Fm2012 ise bence taktiksel komutların sahaya beklentimize en yakın şekilde yansıdığı seri oldu. Benim Fm2012'yi bu kadar beğenmemin en büyük sebebi de bu. Hazırladığınız taktiğin oyuncularınız tarafından sahada tam kafanızda canlandırdığınız şekilde uygulandığını görmek oyun keyfini bir hayli arttırıyor. Halen eksikleri var mutlaka ama taktiksel yansımanın önceki tüm serilerden daha iyi olduğu kesin. Diğer yandan 3D maç motorunda oyuncuların zaman zaman yaptıkları tuhaf hareketler devam ediyor. Buna karşın yeni kamera açıları ve 3D grafiklerdeki iyileştirmeler gayet güzel. Tabi ben 2D Classic modda oynamayı tercih ettiğim için bana farketmiyor.

"Oyun biraz kolay mı?" diye bir başlık açılmıştı. Oyunun kolay gelmesinin en büyük nedeni bence yukarıda yazdığım gibi taktiksel yansımanın daha iyi hale gelmesi. Artık aranızda kötü veya acemi oyuncu neredeyse hiç kalmadı veya çok azaldı. Önceden taktik yapan çok azdı, şimdiyse büyük çoğunluk kendi taktiğini yapar oldu. Durum böyle olunca, üstüne de taktiksel yansımanın iyileşmesi eklenince oyun sizlere daha kolay geliyor haliyle.

Özetle 3D modunun dahil olduğundan bu yana en keyif aldığım seri Fm2009 oldu. O seride yaptığım kariyerler gerçekten çok keyifli geçmişti. Nitekim kariyer alanında paylaştığım "İskenderun DÇ" ve "Hull City (The Tigers Revolution)" kariyerlerim halen unutamadığım kadar güzeldi. Fm2012'de de onlara yakın bir keyif aldım şu ana kadar. Bence oyunun en güzel serisi gerçekçilik bakımından Fm2012, en keyiflisi ise Fm2009. Fm2010 ile 2011'i ise hatırlamak bile istemiyorum...

Bu arada son bir not; her şeyin ilki güzeldir derler ya... 3D modu şimdi belki grafiksel açıdan çok daha iyi hale geldi ama bu konuda Fm09'un yeri ayrı bence. O seride maçları izlemek çok keyifliydi ve sanki daha gerçekçiydi. Bilemiyorum belki o zaman yeni eklendiği için tüm maçları 3D modda izlerdim, şimdiyse hep 2D modda izliyorum.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sizlerde aşağıdakilerle ilgili düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

3D modunun dahil edildiği Fm2009'dan bu yana çıkan serilerin en iyisi hangisiydi?

Hangi seri hayal kırıklığı yarattı?

Fm2012'den ne umdunuz ne buldunuz?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BaGa TaRKaN
15.Kasım.2011, 07:35
Katılıyorum Can Dostuma :)

2009'da Oynadığım Oyunlarımı Unutamıyorum Hala. Ama 2010'da Çok Güzeldi ve Hala Kariyerimi Devam Ettiriyorum Her İkisinde de. Ama 2011'e Hiç Isınamadım ve Hiç Zevk Alamadım Yeni Seriye de Isınmaya Çalışıyorum. Heralde Yaşımız Geçtikçe FM'den Uzaklaşıyoruz Bana Öyle Geliyor, Çünkü Oyuna İlk Başladığım Yıllarda (12 Yıl Önce) Oyunu Büyük Bir Zevkle ve İstekle Oynuyordum. Her Yeni Seride Oyuna Düşkünlüğüm Daha da Artıyordu Taa! ki Oyunun Son 2 Serisine Kadar

atakan42
15.Kasım.2011, 09:27
katılıorm . fm 2012 yle sigames rahat bi nefes aldı. özellikle geçen seri rezillikti. pafdan çıkan bir oyuncu bile 3-4 m euro dan aşığıya sözlşme imzalamıodu. neyseki fm 2012 de bkldğimz bir çok şey gerçekleşmiş. umarım böyle devam ederler.

brknesta
15.Kasım.2011, 10:39
fm 2012 en ıyı serısı oldu..

perpetua
15.Kasım.2011, 13:01
"Oyun biraz kolay mı?" diye bir başlık açılmıştı. Oyunun kolay gelmesinin en büyük nedeni bence yukarıda yazdığım gibi taktiksel yansımanın daha iyi hale gelmesi. Artık aranızda kötü veya acemi oyuncu neredeyse hiç kalmadı veya çok azaldı. Önceden taktik yapan çok azdı, şimdiyse büyük çoğunluk kendi taktiğini yapar oldu. Durum böyle olunca, üstüne de taktiksel yansımanın iyileşmesi eklenince oyun sizlere daha kolay geliyor haliyle.

Kesinlikle katiliyorum. Saniyorum ilerideki bir kac yil mac motorundaki duzenlemeler yapay zekanin gelismesi icin olacaktir.

Gansoo
15.Kasım.2011, 14:39
Gelmiş geçmiş en iyi menejerlik oyunu bana göre CM 03-04`tür. Maç motorunun gelmesi ile birlikte yeni bir çağ başlamıştı 03-04 ile birlikte. En iyi FM serisi bana göre FM 2008`dir nedeni ise oyun hem gerçekçi idi ve şimdiki gibi yavaş değildi oyun hızı.(Benim gibi ağır PC`lere sahip olanlar için) Ben FM ve CM ile 2007(4 ya da 5.sınıfa giderken) yılında tanıştım.(Yaşımın küçük olması neden ile. Henüz daha 15 yaşındayım.) CM 03-04`de Bayern Münih kariyerimi halen unutmuyorum. Keşke saklasaydım diye pişmanım şuanda ama şuan yüklesem 03-04`ü o zamanki gibi zevk alamazdım. Dennis Bergkamp benim menejerlik oyunlarındaki ilk transferimdi. Ve en ilginci de Liverpool`daki Smicer vardı ya onu ben DL olarak oynatmıştım ve gerçek mevkinden daha da çok iyi oynamış ayrıca Almanya`da 2 sezon üst üste en iyi oyuncu ödülünü kazanmıştı. Ve bu kariyerim 12 sezon sürmüştü. Ayrıca benim 2008`deki en iyi kariyerim ise Parma ile 22 sezon ilerleyip Alex`i takımıma gözlemci olarak almam ve 2015,2016,2018 yıllarında UEFA ve Süper Kupa 2024 ile 2029 yılları arasında aralıksız tüm kupalara abone olmuştum. En başarısız sezonum son sezonumdu 6. olabildim. Oda kilit isimleri satmak ve oyundan sıkılmam sebebi ile oldu. Nerede o eski günler artık hayatta öyle kariyerler yapamam. Çünkü oyunlara teknoloji girdikçe ve daha fazla ayrıntı girdikçe oyunda bana göre karışık ve zor oluyor. Eskiden 2D ve ayrıntısı fazla olmayan bir oyuna sahipken şimdi 3D gibi saçma sapan bir şey çıktı.Hemde okul yüzünden artık eskisi gibi oynayamaz hale de geldim. Özlüyorum eski günleri ve FM`li günleri.

antiochia
15.Kasım.2011, 18:16
şimdilik FM 2012 gibi. Ama eğer CM'yi de katarsak en zevk aldığım oyun CM03-04 ile FM 2007-8 ve 2009 idi.

GeNç KaRTaL
15.Kasım.2011, 18:17
Oyunu 2008'den beri oynamıyordum hiç online turnuva maçları haricinde.Bunun 2 sebebi vardı.Bunların ilki, oyunun her serisinde ayrıntıların artması ve ingilizce seviyemin düşük olması sebebiyle bunları pek anlayamamak,ikincisi ise her seride daha oyunu oynamadan burada yazılan saçma sapan oyun hatalarını okuyup oyundan soğumamdı.Bu seride Milli takım yöneterek başladım.Böylece o pek anlayamadığım ayrıntı kısmıyla uğraşmak zorunda kalmıyorum ve bahsettiğim can sıkıcı oyun hataları yok bu seride.Önceki serilerde x.3 data güncellemesi çıkmadan oyun hatasız oynanabilir hale gelmiyordu ama bu seride böyle değil.Geçmişteki gibi bilgisayarı açtığımda,sürekli bir fm oynama isteği var.Bir de oyun Türkçe olursa,tadından yenmez valla.

Walter Sakana
16.Kasım.2011, 04:36
Yukarıda Fm2012'nin güzel yanlarını yazmıştım şimdi birde gözüme çarpan bazı hataları ekleyeyim;

1- Clear Cut Chances:

Maç istatistiklerinde net gol fırsatını (genelde karşı karşıya) tanımlayan "Clear Cut Chances" çok yanıltıcı hale gelmiş. Maçı izlerken bakıyorum oyuncum kaleciyle karşı karşıya, çevresinde kimse yok golü kaçırıyor. Sonra istatistiklere bakıyorum Clear Cut Chances'a değil Half Chances'a (yarım şans) işlenmiş. Diğer yandan net gol fırsatıyla alakasız bir pozisyonun ise CCC olarak işlendiğine tanık oluyorum çoğu kez.

2- Reputation:

Reputation'lar (tanınırlık seviyesi) çok yüksek. Örneğin Blackburn'deki SAMBA'nın reputation'u Worldwide (dünya çapında). Onu geçtim tanınırlığı Continental (kıtalararası) olan, gerçekte ülkesinde bile çok az tanınan o kadar çok oyuncu var ki. Bu seride beni en çok rahatsız eden ve gerçekçiliği azaltan detay bu oldu.

3- Profiller:

Bizim araştırmacılarla ilgili o kadar yaygara koparanlar oldu da birkez daha en gerçekçi profilleri gene Turksportal ekibinin yaptığı net bir şekilde ortada. Allah aşkına Man City'deki Nigel de Jong "World Class Midfielder" mi sizce? Daha nice örnek var da en son bunu görünce yuh dedim artık.

Tüm bunlara karşın genede serinin en iyi olduğunu düşünüyorum hala. Artık arayüzle fazla uğraşmayıp, Perpetua'nın değindiği gibi yapay zekayı geliştirmeye yoğunlaşırlarsa yıllardır özlemini çektiğimiz gerçeğe en yakın FM ortaya çıkacak gibi yakında.

Gncl1905
16.Kasım.2011, 18:07
2008'den sonra en iyi seri bence 2012, şu anki izlenimlerime göre.Ancak çok fazla karışık olmuş, dilin de önemi artmış; biraz daha alışmam gerekecek.Onun dışında gayet memnunum, umarım artık her sene üzerine katarak ilerlerler...

RasAnt
16.Kasım.2011, 18:29
gncl1905 'e katılıyorum 08 den sonra yayınlanan en iyisi bence,oyun önceden sıkardı ama artık o sıkma olayı yok görünüyor.4 seneme başlayacağım daha sıkılma yok geçen sene 2-3 seri anca oynayabiliyordum.

Flawless Victory
16.Kasım.2011, 23:29
En zorlandigim ve keyif aldigim oyun Fm 2005'ti. Ayrinti azdi ama cok zevkliydi. Cm 03-04 de cok iyiydi. 3d yi hic sevemedim, cunku oyuncular sahada kayiyor. Top cimde yuvarlanirken bazen dondugu yonun tersi yonde donmeye basliyor. Kaleci topu kurtaracagi zaman top kaleciye 1 metre kala sanki kayboluyor, sonra bir bakiyorum kaleci ucmus ve topu kollarina almis. Ayak bilegi sola donuyor pas saga gidiyor. Daha cok yazarim boyle.

Sanki 2d mac motorunun uzerine oyunculari eklemisler gibi, 2d mac motorundaki yuvarlak oyuncular topa vurdugunda yerine koyduklari oyuncular ayagini salliyor sadece. Sega'nin 15 sene onceki super star soccer oyununu hatirliyorum da ayni oyun sanki. I can football daha iyi yani. :)

2012 de hep oyun daha pratik nasil oynanabilir sorusunun cevaplarini vermisler kolay oldugu dogru ama cok iyi olmus bu kez. Galatasaray'a Bony'yi aldim, Fleck'i kiraladim su anda Besiktas ve TS maclari dahil 4'te 4 gidiyorum. Oyle pek İngilizce bilmeye gerek yok Semsi ama tabi yazilardan pek bir sey anlamiyoruz. :)

Kisacasi;

Fm 2012 in, 2011-10-09-08-07-06 out.