PDA

View Full Version : Genç Oyuncuları Geliştirme Rehberi

ktoid
22.Kasım.2011, 10:55
Öncelikle çok mesaj aldığım için bu konuyu açma gereği duydum. Bir çok arkadaş genç oyuncularını geliştirmek için bana mesj attı ve her birine özenle yanıt vermeye çalıştım, ancak yarım yamalak cevaplar ne onları tatmin eder ne de beni, çünkü ben 2 sene önce oyuncularımdaki bu gelişmeleri görsem başka birinin gözüyle editör kullanıyor derdim.

Kişilik
İlk olarak oyuncuların kişilikleriyle başlamak gerekiyor çünkü bir çok oyuncu yüksek potansiyele sahip olmasına rağmen pek ilerleme kaydedemiyor.

Ambitious: Ambition = 15-19 & Loyalty < 10.
Balanced: none of the rest
Born Leader: Influence = 20 & Determination = 20.
Casual: Professionalism = 2-4 & Determination < 10.
Devoted: Loyalty = 20 & Ambition = 6-7.
Determined: Determination = 18-19 & Ambition >9.
Driven: Determination = 20 & Ambition > 9.
Easily Discouraged: Determination = 1.
Fairly Ambitious: (Ambition = 15) or (Ambition = 16-20 & Loyalty >9).
Fairly Determined: (Determination = 15-17) or (Determination = 18-20 & Ambition < 10).
Fairly Loyal: (Loyalty = 15-17) or (Loyalty = 18-20 & Ambition = 8-14).
Fairly Professional: (Professionalism = 15-17) or (Professionalism = 18-20 & Temperament < 10).
Fairly Sporting: Sportsmanship = 15-17.
Honest: Sportsmanship = 20.
Iron Willed: Pressure = 20 & Determination > 14.
Jovial: Pressure > 14 & Temperament > 9.
Leader: (Influence = 19) or (Influence = 20 & Determination < 20).
Light-Hearted: Sportsmanship > 14 & Pressure > 14 & Determination > 9 & Temperament > 9.
Low Determination: Determination = 2-5.
Low Self-Belief: Pressure = 2-3 & Determination < 10.
Loyal: Loyalty = 18-19 & Ambition = 1-7.
Model Citizen: Determination > 17 & Ambition > 17 & Loyalty > 17 & Pressure > 17 & Professionalism > 17 & Temperament > 17 & Sportsmanship > 17.
Model Professional: Professionalism = 20 & Temperament > 9.
Professional: Professionalism = 18-19 & Temperament > 9.
Perfectionist: Ambition > 17 & Professionalism > 17 & Determination > 17.
Realist: Sportsmanship = 2-4.
Resilient: Pressure = 17-19 & Determination > 14.
Resolute: Determination = 15-17 & Professionalism = 15-17.
Slack: Professionalism = 1 & Determination < 10.
Spineless: Pressure = 1 & Determination < 10.
Spirited: Pressure > 14 & Professionalism = 15-17 & Temperament > 9.
Sporting: Sportsmanship = 18-19.
Temperamental: Temperament = 1-4.
Unambitious: Ambition < 6.
Unsporting: Sportsmanship = 1.
Very Ambitious: Ambition = 20 & Loyalty < 10.
Very Loyal: Loyal = 20 & Ambition = 1-
alıntı: neoseeker

Liste bu. Bizim için önemli olan özellikler Determination, Professionalism ve Ambition

Oyuncunun antrenmanda kendisini geliştirmek için ne kadar çaba harcadığı determinationla belirleniyor. Sanılanın aksine work rate sadece saha içi bir özellik ve oyuncunun gelişiminde hiç bir yere sahip değil. Model citizen, Model Professional, Determined, Born Leader, Iron Willed, Leader, Spirited
ve en önemlisi Perfectionist. Eğer genç oyuncunuz bu kişiliklerden birine sahipse potansiyeline ulaşacağına emin olabilirsiniz. Kişiliğin önemi gerçek hayatta da çok büyüktür, Sergen Yalçın ve Steven Gerrard karşılaştırması yapılabilir bunun için.

Tutoring

Kişiliklerin bir diğer önemli olduğu alan genç oyuncularınızla beraber çalışan kıdemli oyuncularınızın genç oyuncunuzu ne kadar etkileyebileceğidir. Örneğin İbrahim Toraman veya Egemen korkmaz bu konuda çok iyiler Türk oyuncu olarak. İbrahim Toramanın determinationı 19 eğer 13-14 civarı bir determinationı olan oyuncuyla çalıştırırsanız, genç oyuncunun determinationı da 180 günde 19a çıkacaktır. Ve yüksek ihtimalle bir kaç hareket(PPM) öğrenecektir. Aradaki farkın en fazla 6 olmasına dikkat etmek lazım yoksa kişilik farkı sebebiyle sinirlenip bırakır oyuncular birlikte çalışmayı. Yukarıdaki kişilik listesi de bu konuda çok faydalı.

Koçlar

Antrenman olayına girişmeden önce şunu söylemeliyim, koçlarınızın Working with youngsters, Determination ve Man management ı da yüksek olmalı diğer özelliklerinin yanında. Koç kadronuz çok önemli, belki de en önemli faktör oyuncuların gelişiminde. Eğer büyük bir takım çalıştırıyorsanız her biri en az 4,5 yıldız olmalı.

Ayrıntı
Attacking – %43 attacking ve %24 shooting
Defending – %43 defending
Fitness – %62 strength ve %62 aerobic
Goalkeepers – %43 GK (shot stopping) ve %43 GK (handling)
Mental – %24 ball control
Tactical – %43 tactics, %19 defending ve %24 attacking
Technical – %43 ball control ve %43 shooting

bunlara Working with youngsters, Determination ve Man management da eklenince, koçun kaç yıldızla çalıştaracağı da ortaya çıkıyor.

Antrenman
Antrenman programı hazırlanırken her oyuncunun ayrı özellikleri olduğunu ve bunların gelişme ihtimallerinin tamamen oyuncunun oyun tarzına ve PA CA farkına bağlı olduğunu bilmek gerekiyor. Oyuncu potansiyeline 24 yaşına kadar ulaşamadıysa sonrasında ulaşabilmesi de çok zordur bu da çok önemli.

STRENGTH-------> Naturel Fitness, Strength, Stamina, Work Rate
AEROBIC----------> Acceleration, Agility, Balance, Pace, Reflexes
GOALKEEPING---> Aerial Ability, Handling, Kicking, Throwing, One-on-Ones, Composure
TACTICS----------> Anticipation, Decisions, Positioning, Movement, Team Work, Command of Area
DEFENDING------> Tackling, Marking, Concentration
SHOOTING-------> Finishing, Long Shots
ATTACKING------> Crossing, Passing, Creativity, Off the Ball
BALL CONTROL--> Dribbling, First Touch, Technique, Flair, Heading

http://www.mantralux.com/wp-content/uploads/2011/10/trainingbar.jpg
Sanılanın aksine, grafikteki barlar oyuncunun ne kadar çok çalıştığını göstermiyor. Training score dediğimiz bütün değişkenlerin hesaplanması (maç tecrübes, oyuncunun mutluluğu, koçların yeterliliği, tesislerin kalitesi, oyuncunun kişisel özellikleri ve oyun tarzı) sonucu ortaya çıkan, oyuncunun o kategoride kendini geliştirme şansıdır. Antrenman programı hazırlarken en çok dikkat edilmesi gereken şey budur.

Bir takım örneklerle gitmek istiyorum, Beşiktaştaki Muhammed'i hepimiz tanıyoruz. Oyuncu yavaş güçsüz fakat teknik bir AMC tipinde. Strengthi 1 olarak başlıyor oyuna fakat PA-CA farkı çok fazla olduğu için üzülmeye gerek yok strengthini 11 ile 13-14 arası bir değere çıkartmak mümkün. Yapmak gereken ilk şey oyunda default olarak gelen balanced schedule u very heavy hale getiriyoruz. Sonra Mami'nin profiline girip training levelsa bakıyoruz. Barlardan hangisi daha uzun durumdaysa oyuncunun o özellikleri gelişmeye daha açıktır gibi bir sonuca varılabiliyor. 4 çizginin de üstündeyse bir bar ve koçlarınız da yeterliyse, oyuncunuzun o alandaki özellikleri artacak demektir. Mami için Strength demek oluyor bu.

Bir de Andy Carroll örneği var mesela, PA-CA farkı düşük ve tam bir pivot forvet. bu oyuncunun hızını artırmaya çalıştığınız zaman çok üzülebilirsiniz çünkü training levelsda aerobic barı 3. çizgiden öteye gitmez ve en fazla 1 veya düşük bir ihtimalle 2 kere artar hızı( Pace, Acceleration). Çünkü oyuncunun tarzı pivot forvetliktir ve PA-CA farkı o yaşta birine göre çok düşüktür.

Antrenman hazırlanırken yapılması gerekenler listesi:
#1 Oyuncuların her birine ayrı antrenman programı yapmak gerekiyorsa üşenmeden yapmak.
#2 En faydalı antrenman kategorisinin tactics olduğunu bilmek ve özellikle tactic koçunuzun Working with youngsters, Determination ve Man management özelliklerinin yüksek olmasına dikkat etmek.
#3 Antrenman ağırlığını oyuncuların tepkilerine göre ayarlamak. Antrenman programından mutsuz olan oyuncu daha geç geliştirir kendini.

Maç Tecrübesi
Antrenmanlardan çok daha önemli bir faktör, fakat çok daha basit. Antrenmanlarınız oyuncularınızı nasıl geliştirmek istediğinizi belirler, maç tecrübesiyse oyuncularınızın gelişip gelişmeyeceğini.

Genelde takımlarımın yaş ortalaması 21-22 olur ve hiç bir zaman veteran oyuncu almam takımıma. Maç tecrübesinin de ufak bir numarası var, oyuncuyu her zaman %100 fit tutmak. Match Fitnessı düşük olan oyuncuyu ne pahasına olursa olsun oynatmak. Zaten belirli bir rotasyon yaptıktan sonra herkesin match fitnessı %100 olacaktır.

Bir sezonda 20-25 maç yapması yeterlidir bir oyuncunun gelişimi için. Ve oynamadığı süreçte bile kondisyonunu yüksek seviyede tutmak gerekir.

Kötü haber; genç oyuncuyu reserve takımda oynatmak oyuncuya tecrübe kazandırmayacak, aksine 16-24 yaş arası dönemde yapabileceğiniz en kötü şey olacaktır. Eğer bir oyuncunuzun gelişmesini istiyorsanız ya oynatın ya da oynatın. Artık kiraya göndermek de eskisi kadar işe yaramıyor.

Son Söz: Genç oyuncuları geliştirmek çok özen isteyen bir iş, sabırsız biriyseniz hiç girişmeyin bu işe derim. Ama benim gibi aldığınız takımı finans olarak Barcelonanın üzerine çıkartmak, büyük başarılar yakalamak ve oyuncularınızı 60-70 milyon dolarlara satmak gibi bir hedefiniz varsa tek yol gençlerden geçiyor.

Özel mesajlarla geri dönüş yaparsanız, ilerleyen zamanlarda konuyu daha da geliştirmeye çalışacağım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Cr1minaL
24.Kasım.2011, 23:15
Oha !

İlk defa bu kadar işime yarayan rehber gördüm alın bunu

emeğe saygı + reppp

Heroon
25.Kasım.2011, 03:33
Süper paylaşım bu rehber çok işime yarayacak.
Bahsettiğiniz balance schedule general yani her özelliğin medium girildiği schedule dimi?

RasAnt
25.Kasım.2011, 03:33
Çok sağlam çalışmıssın teşekkürler

ktoid
25.Kasım.2011, 10:17
Süper paylaşım bu rehber çok işime yarayacak.
Bahsettiğiniz balance schedule general yani her özelliğin medium girildiği schedule dimi?

evet yanlış yazmışım onu, editleyemiyorum da mesajı kusura bakmayın:)

Redrum
25.Kasım.2011, 12:46
Şaheser gibi bir rehber olmuş. Mükemmel. Tam istediğim tarzda. Zaten senden iki özel mesaj alınca antreman olayıyla aslında hiç ilgilenmediğimi, önemini hiç anlamadığımı fark etmiştim kendimi antremanla kafayı yemiş bulunca. Bu rehber ilaç oldu. Çok teşekkürler, eline emeğine sağlık. :)

mgokalparslan
25.Kasım.2011, 13:04
Rehber için teşekkürler, çok faydalı bir çalışma.

Kötü haber; genç oyuncuyu reserve takımda oynatmak oyuncuya tecrübe kazandırmayacak, aksine 16-24 yaş arası dönemde yapabileceğiniz en kötü şey olacaktır. Eğer bir oyuncunuzun gelişmesini istiyorsanız ya oynatın ya da oynatın. Artık kiraya göndermek de eskisi kadar işe yaramıyor.

Benim bazı tecrübelerim, özellikle türkiye liginde tersini gösterdi. Bertolacci ve Yaya Sanogo'yu sezon sonu bedavaya Fenerbahçeye aldım. İkisini de ilk sezon Sivas, sonra da Gençlerbirliği'ne kiralık olarak gönderdim ve özellikleri (özellikle fiziksel özellikleri) çok gelişti, Sanogo'nun iki sezon da ortalama 15 civarı golü vardı ve sonraki 1 sezon Fenerbahçe'de rotasyon oyuncusu olarak oynattım ve ca'sı hemen 170'e yani pa'sına çıktı (editörden baktım). Bunun gibi daha değişik örnekler de gördüm.

Yine aynı şekilde rezerve takımlarda oynattığım birçok oyuncu (özellikle rotasyonda pek yer bulamayan genç Türk oyuncular) orada iyi gelişti. Tabii kiraya yollamak gibi değil ama yine de göz ardı edilemez değişikliklerdi.

Ralph
25.Kasım.2011, 14:52
Bende gençler üzerinden oyunu oynayan biriyim. Benim gibiler için mükemmel ötesi bir rehber olmuş çok teşekkürler :]

ktoid
25.Kasım.2011, 15:10
Benim bazı tecrübelerim, özellikle türkiye liginde tersini gösterdi. Bertolacci ve Yaya Sanogo'yu sezon sonu bedavaya Fenerbahçeye aldım. İkisini de ilk sezon Sivas, sonra da Gençlerbirliği'ne kiralık olarak gönderdim ve özellikleri (özellikle fiziksel özellikleri) çok gelişti, Sanogo'nun iki sezon da ortalama 15 civarı golü vardı ve sonraki 1 sezon Fenerbahçe'de rotasyon oyuncusu olarak oynattım ve ca'sı hemen 170'e yani pa'sına çıktı (editörden baktım). Bunun gibi daha değişik örnekler de gördüm.

Yine aynı şekilde rezerve takımlarda oynattığım birçok oyuncu (özellikle rotasyonda pek yer bulamayan genç Türk oyuncular) orada iyi gelişti. Tabii kiraya yollamak gibi değil ama yine de göz ardı edilemez değişikliklerdi.

oyuncudan oyuncuya da fark ediyor elbette, senede 30 maç oynadığı bir kiralanma döneminden dönen oyuncum (regen oyuncu leeds unitedla premier ligte 30 maç) kendini hiç geliştiremeden döndü aynı şeyi başka futbolcularla da yaşadım. muhtemelen adaptation devreye giriyor burda. reserve takımda oynayan oyuncuların gelişimi de 18 yaş altı takımda oynayan oyuncularla aynı seviyede olur, aradaki tek fark full-time antrenmanlara katılmaları yoksa onlar da gelişme konusunda sıkıntı yaşıyor. bir nevi ilizyon :D

sarianet
25.Kasım.2011, 15:23
konu çok güzel müsait bi zamanımda iyice okuyacağım teşekkürler :)

Heroon
25.Kasım.2011, 19:16
evet yanlış yazmışım onu, editleyemiyorum da mesajı kusura bakmayın:)
Peki ya genereal schedule high yaptıktan sonra 1-2 hafta beklmemize gerek varmı ben 2-3 gün general de oyuncuları tutup sonra barlara göre yaptım ama sanki önceki training schedule ye göre o barlar yani bar ın değişimini görebilmek için kaç gün oyuncuyu generalde tutalım?

SacrificeGGTC
25.Kasım.2011, 19:34
Gerçekten çok işime yarayacak. Bazı bilgileriöin eksik olduğunun farkına vardım. Teşekkür ederim...

Redrum
26.Kasım.2011, 00:33
Peki ya genereal schedule high yaptıktan sonra 1-2 hafta beklmemize gerek varmı ben 2-3 gün general de oyuncuları tutup sonra barlara göre yaptım ama sanki önceki training schedule ye göre o barlar yani bar ın değişimini görebilmek için kaç gün oyuncuyu generalde tutalım?

Bu sorunun cevabını bekliyorum ben de :)

ktoid
26.Kasım.2011, 11:41
1 ay geçmesi gerekiyor, her ayın performansı ay sonunda yansıtılıyor oraya. sabırlı olmak lazım demiştim :D

Redrum
26.Kasım.2011, 12:50
1 ay geçmesi gerekiyor, her ayın performansı ay sonunda yansıtılıyor oraya. sabırlı olmak lazım demiştim :D

oyuncular sakatlanıyor sonra :D

Heroon
26.Kasım.2011, 12:53
En iyisi sezon başlamadan yapmak galiba daha sezonada yeni başladım :( neyse devre arası denerim bende.

Redrum
26.Kasım.2011, 12:54
En iyisi sezon başlamadan yapmak galiba daha sezonada yeni başladım :( neyse devre arası denerim bende.

Aynen sanırım öyle yapmak lazım. Bir dahaki sezon artık :D

sarianet
26.Kasım.2011, 18:59
türkçe yama kullananlar için türkçe özelliklerin türkçelerini de alabilir miyiz lütfen

ktoid
27.Kasım.2011, 01:45
türkçe yama kullananlar için türkçe özelliklerin türkçelerini de alabilir miyiz lütfen

postu düzenleyemiyorum, düzenleme butonu kayıplarda. kusura bakmayın :(

eXeKurnaz
27.Kasım.2011, 03:21
İngilizce kullanmıyorum pek fazla bişey anlamadım görsellerle açıklasan daha çok tatmin ederdi

kel
29.Kasım.2011, 19:16
teşekkürler güzel emek vermişsin eline sağlık

Chivalry
11.Aralık.2011, 23:00
Teşekkürler, bir sorum olacak.

16 yaşında yetenekli bir regen'im var, CA konusunda biraz düşük ama PA çok iyi, onu ilk 11 oynatmalı mıyım yoksa 18 yaş altı takımda biraz daha kendiliğinden gelişmesini bekleyip 18-19 yaşlarında mı ilk 11 e koymalıyım ? şu haliyle koysam çok sırıtacak gibi. Yani reserve takımda oynatmayın sakın demişsiniz. Aynısı -18 takım için de geçerli mi ?

leave_992
11.Aralık.2011, 23:09
oyuncuya özel antreman olayına ne dersiniz ?

Heroon
13.Aralık.2011, 20:49
Teşekkürler, bir sorum olacak.

16 yaşında yetenekli bir regen'im var, CA konusunda biraz düşük ama PA çok iyi, onu ilk 11 oynatmalı mıyım yoksa 18 yaş altı takımda biraz daha kendiliğinden gelişmesini bekleyip 18-19 yaşlarında mı ilk 11 e koymalıyım ? şu haliyle koysam çok sırıtacak gibi. Yani reserve takımda oynatmayın sakın demişsiniz. Aynısı -18 takım için de geçerli mi ?
Reserve ile u18 arasında oyuncu gelişimi bakımından fark yoktur herhalde hatta reserve takım daha iyidir. Bende zaman zaman oynayıp genelde reserve de takılan 17-18 yaşlarında 2-3 potansiyelli oyuncum var gelişimleride gayet iyi.

Goofy
15.Aralık.2011, 00:28

Aynı fikirdeyim, türkçe olsa daha bir makbule geçerdi. Yinede teşekkürler, güzel paylaşım.

Ketchaup
15.Aralık.2011, 08:51
başarılı çalışma.

lakin1907
16.Aralık.2011, 00:16
Çok iyi bir çalışma fakat biraz daha geliştirmeni bekliyoruz mesela özel antrenman olayıyla ilgili olarak biraz bilgilendirme yapabilirsin.

onurtayfun
19.Aralık.2011, 11:50
müthiş bir rehber,bende gençlere fazlasıyla önem veririm,epey oyuncu geliştiririm ama bu kadar detaylı olmaz (: tek sorun şu listenin türkçe olmaması (:

emeğine sağlık,teşekkürler..

TheWizard
26.Aralık.2011, 18:06
mükemmel bir rehber.yıllar önce istiklal marşını babamın zoruyla 6 ayda ezberleyen ben bu rehberin çıktısını alıp 2 günde ezberledim :)

İzniniz olursa bir soru sormak istiyorum.ör:16 yaşındaki regenimin finishing'i 11.genie scoutta finishing potansiyeli 15 olarak görünüyor.bunu 16 ya çıkarma şansımız var mı ?

leventb12
28.Aralık.2011, 23:36
Kardeş ben şu antrenman bölümünü çözemedim. Balanced schedule felan demişsin onu ss ile desteklermisin pek anlayamıyorum yazıdan :)

Sheriff
28.Aralık.2011, 23:56
Uzun süre sonra okuduğum ilk rehber, tebrik ederim, güzel bir çalışma..

cemre29
02.Ocak.2012, 02:41
Çok güzel bi çalışma olmuş tebrik ve tesekkür ederim..

ktoid
12.Ocak.2012, 07:43
arkadaşlar derslerin yoğunluğu ve finaller yüzünden giremiyorum, ayrıca edit butonu gelmiyor bir kaç şey daha eklemek isterim açıkçası, fakat moderatörler el atmadığı sürece yapabilecek birşeyim yok elim kolum bağlı :(

Balroq
21.Ocak.2012, 12:01
STRENGTH-------> Naturel Fitness, Strength, Stamina, Work Rate
AEROBIC----------> Acceleration, Agility, Balance, Pace, Reflexes
GOALKEEPING---> Aerial Ability, Handling, Kicking, Throwing, One-on-Ones, Composure
TACTICS----------> Anticipation, Decisions, Positioning, Movement, Team Work, Command of Area
DEFENDING------> Tackling, Marking, Concentration
SHOOTING-------> Finishing, Long Shots
ATTACKING------> Crossing, Passing, Creativity, Off the Ball
BALL CONTROL--> Dribbling, First Touch, Technique, Flair, Heading

Bu bölümde olmayan özellikler antremanla geliştirilemiyor mu? Örneğin; eccentricity, rushing out,communication vs. gibi

Bu arada unutmadan bu bilgiler çok işime yaradı, çok teşekkürler

Edit : scout programından bakınca gelişebildiğini farkettim ama yukardaki antremanlardan hangisiyle gelişeceğini bilmiyorum.

lofthei
23.Ocak.2012, 00:03
Çok teşekkürler rehber için, eline sağlık.

bySperman
24.Ocak.2012, 17:46
İmzanla rehberin arasındaki uyum çok iyi.Bu rehberdeki bilgileri CA ve PA'sı çok düşük regenlerde denemedim.Asistanın verdiği yıldızlar arttı gerçekten çok etkili.

reisbulut
26.Ocak.2012, 02:24
arkadaşlar derslerin yoğunluğu ve finaller yüzünden giremiyorum, ayrıca edit butonu gelmiyor bir kaç şey daha eklemek isterim açıkçası, fakat moderatörler el atmadığı sürece yapabilecek birşeyim yok elim kolum bağlı :(

Umarım sınavların güzel geçmiştir. Moderatörlerle görüşsen yeni düzenlemelerin için yada ayrı bir konu açsan tekrar yada bı konuda yeniden mesaj olarak yaz moderatörlerin ilk mesaja eklemesini iste. Birde oyunu Türkçe oynayanlar içinde daha anlaşılır bir şekilde düzenlemeler yapsan çok iyi olur bazı arkadaşlarda istemiş zaten bazı anlamadıkları noktaları.

arneas
25.Mart.2012, 05:01
http://www.mantralux.com/2011/10/training-and-match-prep-masterclass/

buradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz...

Heroon
25.Mart.2012, 17:11
http://www.mantralux.com/2011/10/training-and-match-prep-masterclass/ (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.mantralux.com% 2F2011%2F10%2Ftraining-and-match-prep-masterclass%2F)

buradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz...
Biri el atıp türkçeye çevirse tam süper olacak :)

Deus Dominus
25.Mart.2012, 18:42
Çok güzel rehber, ellerine sağlık yalnız katılmadığım tek nokta var.

Oyuncunun ilk 11'de forma giymesinin gelişimine büyük katkı sağladığı yadsınamaz ama reserve takımda oynayan oyuncu da gelişimine yüksek seviyede devam edebilir. Reserve takımda düzenli oynayarak match fitness üst seviyede kalır, kazandıkça morali üst seviyede kalır, mutlu oyuncunun gelişimi de hızlı olur. Birde eklemek istediğim bir şey var. Antrenörlerinizi mümkün mertebe tek antrenmana verin, bunun yanında workload'ı, iş yükünü düşürmek için ekstra antrenörler kullanın. Hatta bu antrenörlerinizin motivating'i yüksek olursa oyuncuların moraline büyük ölçüde etki ediyor. Antrenörleri de geliştirmenin en hızlı yolu reserve ya da 18 yaş altı takımları çalıştırmaları. Bu takımlardaki maç tecrübeleri, maç kazanmaları gelişimlerinde büyük rol oynuyor koçlarımızın :)

greenbranch
26.Mart.2012, 01:22
Rehber çok güzel olmuş , ellerinize sağlık.

Bende birşey sormak istiyorum.Diyelim ki oyuncumuzun PA sı 150 'li.Tutoring yaptırmadan önceki ambition değeri 15 di , tutoringden sonra 8 ' e düştü.PA sı hala 150.Oyuncunun düşen amb. değeri diğer özelliklerine artı olarak yansıyor mu ?

Mesela ilk durumda maksimum CA ya ulaştığında pace 15 iken ambition düşünce pace'i maksimum CA da 16 olabilir mi ?

Deus Dominus
26.Mart.2012, 01:45
Ambition'ın CA'ya direkt etkisi yok, yani artması, düşmesi CA'yı değiştirmez.
Ama oyuncunun gelişimine etki eden bir özellik. Maksimum CA'ya sahip bir oyuncunun özelliklerinin değişim gösterebilmesi oldukça zor. Bu CA'yı düşürmek, sonrasında yeniden istediğimiz şekilde yükseltmek gerekir. Atıyorum forvet oyuncusuna sıfır savunma antrenmanı verip son seviye aerobic antrenmanı vermek savunma özelliklerinin düşüp, aerobic özelliklerinin artışını sağlayabilir. Tabi ambition'ı düşen oyuncunun eskisi kadar iyi antrenman yapmayacağını da göz ardı etmemek lazım.

greenbranch
26.Mart.2012, 01:51
Ambition'ın CA'ya direkt etkisi yok, yani artması, düşmesi CA'yı değiştirmez.
Ama oyuncunun gelişimine etki eden bir özellik. Maksimum CA'ya sahip bir oyuncunun özelliklerinin değişim gösterebilmesi oldukça zor. Bu CA'yı düşürmek, sonrasında yeniden istediğimiz şekilde yükseltmek gerekir. Atıyorum forvet oyuncusuna sıfır savunma antrenmanı verip son seviye aerobic antrenmanı vermek savunma özelliklerinin düşüp, aerobic özelliklerinin artışını sağlayabilir. Tabi ambition'ı düşen oyuncunun eskisi kadar iyi antrenman yapmayacağını da göz ardı etmemek lazım.

Cevap için teşekkürler :)

LifeYourself
14.Mayıs.2012, 02:04
bbenim sormak istediğim şöyle birşey var.
Bir oyuncum var 8 senedir bizim takımda(19 yaşından beri) ve ilk 11 oyuncusuydu hep.Bu adam 2-3 sene önce tam yeteneğine ulaştı ama hala senede 2-3 öenmli özelliğini artırıyor.17 yi 18 ypıyor falan.Şu nda 27 yaşına giricek.Oyuncular sınırını aşabilir mi?

Deus Dominus
14.Mayıs.2012, 17:42
Potansiyeli kaçsa şu anki yeteneği de maksimum o kadar olur, aşma gibi bir durum yok. Söylediğin durum gerçekleşebilir, normal. Eğer potansiyelinin üst noktasına ulaştıysa bu özelliklerin artması, diğer kullanmadığı ya da çalışmadığı özelliklerin düşüşüyle mümkün olur.

LifeYourself
14.Mayıs.2012, 20:50
o zaman gözlemcilerim sallıyor artık gelişmez diyorlar adam bir özelliğini düşürmeden diğerlerini artırıyor.Demekki potansiyeline ulaşmamış(Scoutun 2 yeteneğide 20 ama:/)

Deus Dominus
14.Mayıs.2012, 21:57
o zaman gözlemcilerim sallıyor artık gelişmez diyorlar adam bir özelliğini düşürmeden diğerlerini artırıyor.Demekki potansiyeline ulaşmamış(Scoutun 2 yeteneğide 20 ama:/)

Doğru söylüyorlar :)
Bak şöyle açıklamaya çalışayım. Aslında oyuncu özellikleri 1-20 arasında bir tam sayı değeri almıyorlar, biz öyle görüyoruz. 0,1-20,0 arası yani ondalıklı sayısal değerleri var. Takımında herhangi bir oyuncunun antrenman bölümüne girip grafiklerine bakarsan daha net anlarsın.
Bu ne anlama geliyor dersen; Bir oyuncunun bitiriciliği 15 ise bu 14,5 ile 15,4 arasında bir değerde demek. arada 0,9 fark var ama tam sayıya çevirdiğimizde sonuç aynı, 15 :) Bu durumda kullanmadığı, antrenmanlarında yoğunlaşmadığı özelliklerinden ufak düşüşler olsa (mesela 0,1-0,2 gibi) şu anki yeteneği ile potansiyeli arasında bir fark olur, c.a. düşer yani. Bu farkta gerekli ve gelişime açık özelliklerini etkileyebilir.
Oyuncunun antrenman bölümüne bak, artış olan özelliği olduğu gibi, aşağı yönde ilerleyen özellikleri olduğunu da göreceksin.

GeanyGS
16.Mayıs.2012, 05:59
Tutoring'de 2 seçenek çıkıyor. Bunlardan hangisi tam olarak daha verimli? Anladığım kadarıyla üstte ki statları altta ki de hareket antrenmanı mı oluyor?

LifeYourself
17.Mayıs.2012, 14:00
Doğru söylüyorlar :)
Bak şöyle açıklamaya çalışayım. Aslında oyuncu özellikleri 1-20 arasında bir tam sayı değeri almıyorlar, biz öyle görüyoruz. 0,1-20,0 arası yani ondalıklı sayısal değerleri var. Takımında herhangi bir oyuncunun antrenman bölümüne girip grafiklerine bakarsan daha net anlarsın.
Bu ne anlama geliyor dersen; Bir oyuncunun bitiriciliği 15 ise bu 14,5 ile 15,4 arasında bir değerde demek. arada 0,9 fark var ama tam sayıya çevirdiğimizde sonuç aynı, 15 :) Bu durumda kullanmadığı, antrenmanlarında yoğunlaşmadığı özelliklerinden ufak düşüşler olsa (mesela 0,1-0,2 gibi) şu anki yeteneği ile potansiyeli arasında bir fark olur, c.a. düşer yani. Bu farkta gerekli ve gelişime açık özelliklerini etkileyebilir.
Oyuncunun antrenman bölümüne bak, artış olan özelliği olduğu gibi, aşağı yönde ilerleyen özellikleri olduğunu da göreceksin.

hmm sanırım anlıyorum.Biz gözle göremesekte geliştirmediğimiz özellikleri törpüleniyor hafiften:)

LifeYourself
17.Mayıs.2012, 14:01
Tutoring'de 2 seçenek çıkıyor. Bunlardan hangisi tam olarak daha verimli? Anladığım kadarıyla üstte ki statları altta ki de hareket antrenmanı mı oluyor?

alttaki saha dışı özellikleri oluyor(Profesyonellik gibi).Üstteki kendi oyun tarzını diye biliyorum

Deus Dominus
18.Mayıs.2012, 13:49
İki seçenekte karakter ile ilgili gizli özellikleri etkiler. İkinci seçeneğin artısı eğitici kişinin ppm'lerini öğrenciye aktarma şansını vermesi.

GeanyGS
19.Mayıs.2012, 22:42
İki seçenekte karakter ile ilgili gizli özellikleri etkiler. İkinci seçeneğin artısı eğitici kişinin ppm'lerini öğrenciye aktarma şansını vermesi.

çok teşekkürler.

ktoid
04.Haziran.2012, 04:28
arkadaşlar final dönemim de bittiğine göre gerekli ilgiyi gösterebileceğim artık bu konuya. yeni bir chelsea kariyerine başladım, takımın yaşlı oluşu benim için yeni bir tecrübe olacak eski oyuncuları yavaş yavaş kesecek ve onların tecrübelerini aktarabileceğim potansiyelli oyuncular aldım. tamamen tutoring üstüne kurulu bir oyun oynayacağım. rehberle ilgili düzenlemeleri bütün mesajların üstünden tekrar geçerek yapıp yeni konu açabilirim ya da yorumlar gitmesin diye moderatörlerle iletişime geçebilirim. sorularınızı ve yorumlarınızı eksik etmeyin.

GeanyGS
04.Haziran.2012, 05:30
Aynı futbolcuya aynı kişi ile 2.kez tutoring yaptırmanın bir katkısı var mıdır peki?

ktoid
04.Haziran.2012, 05:51
deneyebilirsin tabi, ama denkleme yeni bir şey katmadığın için muhtemelen aynı şeyle sonuçlanacaktır. ama ilk tutoringde genç oyuncu bir şeyler kazanmışsa adamdan kişiliği biraz daha yakınlaşmış demektir tutora PPM alma ihtimali biraz daha yüksek olur. sonuçta hepsi ihtimaller üstüne kestiremezsin hiç bir şeyi football managerde:)

GALATAS4R4Y
05.Haziran.2012, 20:13
ben hiç koçlara bakmadım açıkçası mesela bizim koçlardan birisi bi oyuncu tavsiye etti 16 yaşında aldım adamı takıma yaşına göre fiziksel özellikler fena değildi bende yüzde %70-75 civarı teknik taktik özelliklerine abandım antreman programında güç ve aerobiğide çeyreğe kadar getirttim sizce doğrumudur yaptığım ?

bu arada oyuncu bu programdan memnun

ktoid
06.Haziran.2012, 19:49
ben hiç koçlara bakmadım açıkçası mesela bizim koçlardan birisi bi oyuncu tavsiye etti 16 yaşında aldım adamı takıma yaşına göre fiziksel özellikler fena değildi bende yüzde %70-75 civarı teknik taktik özelliklerine abandım antreman programında güç ve aerobiğide çeyreğe kadar getirttim sizce doğrumudur yaptığım ?

bu arada oyuncu bu programdan memnun

taktiği %100 yap bence elini korkak alıştırma :D işin aslı mental özelliklerin neredeyse hepsini taktik antrenmanı geliştiriyor, teknik ve fiziksel özelliklerinden menunsanız futbolcunun taktik antrenmanı yaptırarak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. tabi PA - CA farkı da olmalı yoksa oyuncu kendini geliştirmek yerine fiziksel özelliklerinden ödün verip mental özelliklerini artırabilir, dikkat etmek lazım :) 16 yaşında olduğu için sıkıntı yok haliyle.

Sadixx
06.Haziran.2012, 20:14
Perfections önemli demiştin sanırım

Perfectionist: Ambition > 17 & Professionalism > 17 & Determination > 17.

bunların 3 üde 15 nasıl çıkartırım 17 nin üstüne ?

Deus Dominus
06.Haziran.2012, 20:17
Perfectionist birisiyle çalıştırman lazım.

Sadixx
06.Haziran.2012, 20:20
Perfectionist birisiyle çalıştırman lazım.

Teşekkürler.

vFor
06.Haziran.2012, 20:24
Bu arada bir oyuncum var genç değeri en başta 120.000 € ydu ona özel bi antreman programı yaptım bitiriciliği,hızlanması,gücü artış gösterdi az bi zaman sonra profilini açtığımda değeri 1.500.000 € oldu sevindim baya gelişmesine böyle 1-2 hafta geçti sakatlık falanda olmadı hatta oynattım bi maçın son 30 dakikası adamın değeri 90.000 € oldu oyun dalga geçiyo resmen sebebi ne olabilr ?

Sadixx
06.Haziran.2012, 20:29
Borsada adamın değeri düşmüştür diyeceğim kızacaksın eminim :) . Bende merak ettim şimdi.

Deus Dominus
06.Haziran.2012, 20:46
Sözleşmesi bitiyor olabilir, maaşı çok düşük olduğu için olabilir, o oynattığın 30 dakikalık bölümde çok kötü performans göstermiş, beklentinin boş olduğu anlaşılmış olabilir :) Bu kadar uçuk farkların olması bana da garip geldi ancak mümkündür böyle bir şey olması. Rezerv ya da u18 liginde oynadığı maçlarda dikkat çekici performans sergilediyse bonservisi yükselmiş olabilir, ancak as takımda aynı seviyede kalamadığı için, kötü oyun çıkardığı için düşüş olabilir. "Olamaz mı? olabilir..." ooooncaa yıııl seeenoradaa...

vFor
06.Haziran.2012, 21:31
Yapıcak bişey yok zaten bi cacık olucağıda yok bi özelliği artarken diğerleride düşüyo adamın...

ktoid
06.Haziran.2012, 22:16
Yapıcak bişey yok zaten bi cacık olucağıda yok bi özelliği artarken diğerleride düşüyo adamın...

PA-CA farkı olmadan zaten pek bir işe yaramaz oyuncu geliştirme çabaları. E zaten olması gereken de bu, yani güzel antrenman programıyla rezil bir futbolcuyu harika bir futbolcu haline getiremezsiniz. ne kadar uğraşsanız da olmaz, bu rehberin asıl faydalı olduğu(olacağı) konu PA sı yüksek oyuncuları istediğiniz profile yaklaştırabilme ihtimali. bakın yaklaştırması da demiyorum çünkü neredeyse her şey şans faktörüne bağlı Football Manager serilerinde.

vFor
07.Haziran.2012, 01:10
ishak denen oyuncu bahsettiğim pa sını doğal olarak bilmiyorum dayanamadım girdim baktım fmrteden 139 pa var yani bu adamdan istesemde çok iyi bi oyuncu çıkartamam değil mi

SmtSvm
28.Ekim.2012, 17:53
Müthiş Açıklayıcı Bir İş Olmuş ..
Daha Çok Orta Seviye Takımlar İle Yapıldığında Zevkli Olur Diye Düşünüyorum ..