PDA

View Full Version : Ay'a gerçekten gidildi mi?

mgungor
31.Mayıs.2006, 18:41
* Hesaplamalara göre Ay yüzeyindeki gündüz sıcaklığı 260 ile 280 Fahrenayt arasında değişiklik gösteriyor. Bu derecedeki sıcaklıkta filmler erir ve insanlar muhtemelen rahatsız olur. Hatta muhtemelen ölür ! Peki ama astronotlar neden bu kadar rahat görünüyor ?

* Ay ' ın görünmeyen karanlık yüzündeki hava sıcaklığının eksi 41 dereceye kadar düştüğü biliniyor. Eksi 40 dereceden itibarense cisimlerin kırılganlık derecesinin arttığı biliniyor. Bu sıcaklıkta elektrikli cihazlar çalışmaz Araba akülerini çalıştırmak da zordur. Sıcaktan soğuğa geçerken yaşanan bu ani ısı değişikliği, cisimlerde esnemelere ve kırılmalara sebep olur. Peki ekipmanlar ve astronotlar nasıl bu kadar rahat çalışabiliyor ?

* Niye 1/6 ' lık bir yerçekimi oranında astronotlar yürüme ile zıplama arasında gidip gelen hareketler yapıyorlar ? Televizyon çekimlerinin birinde, astoronotun zıplamak için dizlerini büktüğü ama sonuçta bir kaç adımdan öteye gidemediği gözleniyor. Astonotlar, yerçekiminin 6 kat daha az olduğu bir ortamda, niçin normal bir insanın yeryüzünde zıplayabiliceği kadar bir mesafeye zıplayabiliyorlar ?

* Bunun yanısıra, çekilen görüntülerde astronotların sert bir şekilde dizlerinin üstüne düştükleri birkaç sahne görüyoruz. Peki böylelikle kendilerini büyük bir riske atmış olmuyorlar mıydı ? Ya basınca dayanıklı elbiseleri yırtılsaydı ?

* Bilindiği gibi yeryüzünden 250 ve 750 mil yükseklikteki mesafeler arasında kalan bölgeye Van Allen Kuşağı ismi veriliyor. Bu kuşak, güneşten gelen radyoaktivite yüklü ışınların dünyaya gelmesini engelliyor. Astronotların, Ay ' a gidebilmesi için bu kuşak içinden geçmeleri gerekiyor. Bir insanın buradan geçebilmesi içinse, 4 metre kalınlığında bir kurşun tabakasıyla kaplanmış olması gerekiyor!
http://img111.imageshack.us/img111/5488/uzay17my.jpg
Modül ' ün Altında Niye İz Yok ?

NASA ' ya göre Ay modülü Ay ' a indiğinde motorlarından 3000 Ibs ' lik (yaklaşık 1,5 ton) basınç çıkıyordu. Bize anlatıldığı ve görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla, Ay yüzeyi tozlu ve yumuşak. Peki iniş esnasında, modülün altına denk gelen (yandaki resimde H ile işaretlenmiş) kısımda niçin herhangi bir yıpranma, dağılmış yumuşak doku ya da itmeden oluşan bir çukur görmüyoruz ? Aynı şekilde niçin Ay modülünün ayaklarında tozlanma göze çarpmıyor ? Yandaki resimde bir başka ilginç nokta da (G) ile işaretlenen yerde, bir ayak izinin bulunması. Peki, tam olarak modülün altına denk gelen bölgeye bu ayak izi nasıl geldi ? Astronotlar bilindiği kadarı ile modülün altına girmediğine göre, acaba set işçileri, daha önce senaryo çalışması yapan astronotlardan birinin ayak izlerini silmeyi mi unuttular ? Ya da modül eski yerinden kaldırılıp şu an bulunduğu yere mi taşındı ?

Ay ' da Atmosfer Yoksa, Nasıl Oluyor da ...?

Yine yukarıdaki resimde astonotları Ay yüzeyine indiren Ay modülünü görüyoruz. (B) ile işretlenen yere baktığımızda gökyüzünde hiçbir yıldızın görünmediğini fark ediyoruz. Madem ki atmosfer yok, niye arka planda parlak yıldızlar gözümüze çarpmıyor ? NASA uzmanları bunu, basit fotoğrafçılık mantığı ile açıklıyor : "Eğer yakın plandaki nesneleri ( astronot, ay modülü gibi ) odaklarsanız, arka plandaki parlak nesneleri ( yıldızlar ) gibi aynı poz içinde yakalayamazsınız" (A) ile işaretlenen noktaya baktığınızda ise, ay modülünün karanlık tarafında kalan Amerikan bayrağını net olarak görüyorsunuz. Komploculara göre, bu fotoğraf Ay ' da çekilmiş olamaz. Zira, eğer bir cisim Ay yüzeyinde gölgede kaıyorsa, onu görmek imkansızdır. Çünkü Ay yüzeyinde atmosfer yoktur. Atmosfer içindeki hava molekülleri ışığı süzerek yansıtırlar ve yeryüzünde gölgede kalan noktalar bu şekilde görülebilir. Ay ' da atmosfer olmadığı için, gölgede kalan bir nesnenin kesinlikle görünmemesi gerekir. Peki, resimdeki bayrak nasıl görünüyor ?

Bununla birlikte, Ay yüzeyine düşen güneş ışığı kırılmadan ve süzülmeden geldiği için kör edici bir etkiye sahip. Bundan dolayı astronotlar, güneş ışınlarından korunmak için % 95 altın alaşımlı başlıklar takıyorlar. Öyle ise güneşin vurduğu noktaların daha parlak, gölgelerin ise tamamen karanlık olması gerekmiyor mu ? Ama NASA fotoğraflarındaki gölge tonlarının, yeryüzünde çekilmiş fotoğraflardan hiçbir farkı yok...
http://img131.imageshack.us/img131/2631/uzay21sa.jpg
Artıcıklara Dikkat!

Uzay fotoğraflarında resmi enlemesine kesen küçük artı (+) işaretleri sizin de dikkatinizi çekmiştir. Söz konusu artıcıklar, kameranın bir parçasından kaynaklanmakta ve film ile kamera vizörünün (siperliğinin) arasında bulunmaktadırlar. Bu husus, komplo teorisyenlerinin de dikkatini çekmiş olsa gerek, buradan da ilginç noktalar yakalamışlar. Mesela yandaki resimde (C) ile gösterilen kısımda, nasıl oluyor da resmin yarısı artının önünde, yarısı arkasında olabiliyor ? Yoksa bu artıcıklar, sadece saydam bir plastik üzerine işaretleniyor ve resimlerin üzerine mi yerleştiriliyordu ? Belki de bu resimde, dikkatsiz teknisyenlerden biri, plastik bandın kaydığını farketmemişti!
http://img56.imageshack.us/img56/2112/35be.jpg
Dalgalanan Bayrak...

Apollo 11 astronotlarından biri ilk etapta Ay yüzeyine Amerikan bayrağı dikiyor. Bayrak açık vaziyette.Yandaki resimde ise bayrağı dalgalanırken görüyoruz. Atmosfersiz bir ortamda bu değişiklikler nasıl olabiliyor ve de en önemlisi bayrağı hangi rüzgar dalgalandırıyor ?
http://img150.imageshack.us/img150/8031/447md.jpg
Güneş..??

(E) ile işaretlenen bölgedeki gölgenin, eğer Ay ' da atmosfer yoksa ve tek ışık kaynağı Güneş ise, daha karanlık olması gerekiyor. (F) ile işaretlenen arka plan görüntüsünde de, ufka doğru yaklaştıkça karanlığın çöktüğü görünüyor. Bu, atmosferik coğrafyadan dolayı, sadece yeryüzünde olabilecek bir görüntü. Normalde Ay ' daki ufuk çizgisinin daha keskin ve parlak görünmesi gerekiyor. (D) ile işaretlenen bölgede ise, gökyüzünde bağımsız bir cisim göz çarpıyor. Farklı resimlerde de göze çarpan bu cisimle ilgili bugüne kadar doyurucu bir açıklama yapılabilmiş değil. Burada devreye, UFO ' cular giriyor. Onlarsa, Ay ' a gerçekten gidildiğini ve resimde görünen garip cismin bir uçan daire olduğunu iddia ediyorlar.
-------------------------------------------------------
bana ilginç geldi sizinle paylaşmak istedim...yorumlarınızı bekliyorum;)

VoLkaN BaROs
31.Mayıs.2006, 20:23
Bu daha önce çok tartışıldı ama birkaç tespitimi belirtmek isterim...

Peki ekipmanlar ve astronotlar nasıl bu kadar rahat çalışabiliyor ?

Bunu açıklamak zor olmasa gere, zira aya gidilecekse oranın şartlarına dayanabilecek hatta o şartlardan daha da fazlasına dayanabilecek ekipmanlar yapmaları gerekir. Astronotların ve ekipmanlarının ay yüzeyinde güvenliği ön planda olduğu için bu ayrıntılar daha önceden düşünülmüştür..

Atmosfersiz bir ortamda bu değişiklikler nasıl olabiliyor ve de en önemlisi bayrağı hangi rüzgar dalgalandırıyor ?

Televizyon görüntülerini izlemedim, fotoğraftan yola çıkarak şunu diyebilirim ki dalgalanan bir bayrak şekli oluşturulup oraya konulmuş olması kuvvetle muhtemel. Yani o bayrağın dalgalanıyor olması gerekmesez, bayrağın şeklinin bozulmaması için özel şekillendiriciler kullanılmış olabilir.

Ama benim de aklıma takılan yönler var tabi, resimler doğal bir ortam havası vermiyor, ufkun da bu denli yakın olması imkansız bence. Özellikle son resimde ufkun yakınlığı çok belli...

Not: Konumuzun yeri bilim & teknik ;)

J.M SaLas
01.Haziran.2006, 16:24
daha sonradan aya gidildiğini biliorm ama amerikanın gönderdiği neil armstrong olayının yalan oldugunu da biliorm. bir cok kanıt ortaya kondu bu konu ile ilgili. daha sonradan gidilmedi mi gidildi ama amerikanın ilk gidişi büyük şüphelerle doğru orantılı. ve amerikanın ilk aya gidişi vietnam savası yıllarında!
dicek baska bisi bulamıorm..

leave_992
01.Haziran.2006, 17:04
bu kanıtlardan sonra bncede gidilmemiştir

barahir
01.Haziran.2006, 17:12
walla ilginç bi araştırma olmuş. inandırıcı yönlerdi de war aslında. ama fizik kurallarına aykırı bişi olmasa gerek bu resimlerde. (Ufuk Çizgisi hariç)

yaramaz511
01.Haziran.2006, 17:28
ben bayrak hakkında bahsedeyim bunun filmi wardı astronotlardan biri bayrağı dikio we onun dalgalanır gibi durması için iple yere bağlıyordu ama bu fotoda ole bişi yok :(

barahir
01.Haziran.2006, 17:33
belkide misinayla bağlamıştır gözükmemesi için.

kallstrom87
01.Haziran.2006, 19:08
soğuk savaş sırasında ya ruslar bizden önce gider korkusuyla böyle birşey yapılmış olabilir ama sonuçta gittiler önemli olan da bu

inorax
01.Haziran.2006, 20:32
volkan ve mustafa abinin dedikleride haklı bişi diyemiyorum ama mustafa abinin görüşleri daha kla yatkın gelio

emirduman
01.Haziran.2006, 20:56
eh, ilginç teoriler de...

Bence bu resimler falan piyasaya sürülmeden önce en az bu teoremciler kadar incelenmiştir diye düşünüyorum, herşeye dikkat etmişlerdir öyle birşey olsa bile...

pessy
02.Haziran.2006, 18:55
bu kanıtlardan sonra gidilmediği daha akla yatkın geliyo..

Universal
02.Haziran.2006, 22:40
güneş aya vuruyor ondan geçerli kanıt sayılamaz ama dalgalan bayrak en çok dikkatimi çekti

Asi ÇocUk_16
03.Haziran.2006, 22:44
bence de gidilmedi yaa amerika butun dunyayı kandırıyo

pessy
04.Haziran.2006, 14:11
bayrak bi resimde sağa diğerindde sola bakıyo eğer yer değiştirmedilerse bu geçerli bir kanıt...

anarchist
05.Haziran.2006, 22:24
wayy be resimler cok ilgimi cekti süphe uyandırdı kanıtlar kafamda walla

bluepaw
05.Haziran.2006, 23:29
Hatta Neil Armstrong'un Uzayda Ezan duyduğu ve bunun üzerine müslümanlığı seçtiği söyleniyor.

carizzmafb
18.Ağustos.2006, 11:34
bunlari gordukten sora bende inanmamaya basladm..

starfreedom
18.Ağustos.2006, 17:04
Gidildi. Gidilmediğine dair bütün iddialara karşılık kanıtlar verildi.

Bayrak dalgalanmasi olayi da şöyledir efendim. Oradaki amerikan bayrağı üst kenarindan, direge bagli bir tel vasitasi ile askida durur ve dalgalaniyormuş gibi gorunur.

Diğer resimler ise zaten komedi. Gölge varmış. Yahu adamlar ayda karanlıkta duracak değiller ya. Işık diye bir şey var.

Şimdi ben ne kadar desem inanmayacaksınız ama ingilizceniz varsa Burayı (http://www.badastronomy.com/bad/tv/foxapollo.html)
ve burayı (http://liftoff.msfc.nasa.gov/news/2001/news-moonlanding.asp) bir zahmet okuyun.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Ayrıca anlamadığım şu ki, zilyon tane uydu ay'a, mars'a giderken bir şey düşünmüyorsunuz da, sırf Amerika'lılar gittiği için inanmıyorsunuz. Ayrıca bu iddiayı ilk ortaya atan kişi bir KGB ajanı. Varın siz düşünün.

Ayrıca national geographic belgeselinde bütün iddialar yine tek tek mantıklı bir şekilde çökertildi. Belki torrentlerden söz konusu belgeseli bulabilirsiniz.

spider3784
18.Ağustos.2006, 17:37
Gidildiğine inananlardanım.

inorax
18.Ağustos.2006, 21:45
Gidildiğine inananlardanım.

Bende...;)

.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Zaten bayrağın öyle durması için sprey kullanıldığını duydum.Şekli koruması amacıyla.

ayseeg
18.Ağustos.2006, 21:55
Gidilmiştir bence :) tüm dünyayı kandırmaya kalkışacak halleri yok. İsptalamak için tepkiler artarsa bence yeniden gidebilirler

inorax
18.Ağustos.2006, 22:14
Artık bazı şeyleri kötüleyerek insanları yanlış bilgilendirerek yapılan bu davranışlar gerçekten sıkmadı mı? Artık bu şeyleri kıskanıp kötülemek yerine imrenip daha iyisini yapmaya çalışmamız gerektiğini düşünüyourm.Bu olay doğrudur veya yanlıştır.Önemli olan bunu tartışmak değil.Daha iyisini yaparak onlara cevap vermektir.eğer sahte bile olsa böyle bir teknolojinin olabileceğine inanmaları bile bir bilimsel başarıdır.Türk gençliği Atatürk'ün vasiyetleri doğrultusunda onlardan bir adım önde olmalıdır.

ThersoN
18.Ağustos.2006, 22:14
gidildi bence de...

starfreedom
18.Ağustos.2006, 22:25
[B]Zaten bayrağın öyle durması için sprey kullanıldığını duydum.Şekli koruması amacıyla.

Yukarıda açıklamıştım!

errqud_gfb
18.Ağustos.2006, 22:33
Aslında Ay diye bir yer de yok:D:D:D:D:D:D:D:D:D: Allahım ya...

wwhirlwind
22.Ağustos.2006, 06:28
ilk sefer gidilmedigine eminimde daha sonra gittiler zaten amerikalarin %69 da inanmiyordu yanilmiyorsam :)

LeBron.23
26.Ağustos.2006, 12:33
arkadaşlar dun akşam (25.08.2006) haberlerde aya gidilmediği kanıtlandı.bütün bu resimlerin ve videoların bir stüdyoda çekildiği ispatlandı!!!haberlerde izlediğim bi videoda astronot tam uzay gemisinden inerken (aynı zamanda kameraya konuşuyo) kafasına spot ışıklarından biri düşüyo!!!!!daha sonra ufak gülüşmeler oluyo we astronot tekrar çekim için uzay gemisine biniyo!!!:eek: :eek: :eek:

emir077
26.Ağustos.2006, 15:56
kafam karıştı benim de

S-B-Z
26.Ağustos.2006, 20:21
bu konuda benim kafam çok karışık.
ne inanabiliyorum ay'a gidildiğine,nede inanamıyorum ;)

barahir
26.Ağustos.2006, 20:36
bende inanmamaya başladm

Murderer26
27.Ağustos.2006, 15:47
gidildi olum yoksa adamlar neden boş yere yazsınlar

barahir
27.Ağustos.2006, 15:57
reklam için biz ruslardan önce gittik demek için tabii ki. amerikalı bunlar.

cengizvarts
27.Ağustos.2006, 16:02
Bunu geçen videodan da izledim bi stüdyo kurmuşlar neil armstrong "bu benim için belki küçük ama insanlık tarihi için büyük bir adım" derken tam o sırada kafasına stüdyo ışığı düşüyor belki gerçek belki yalan ama kırıldım gülmekten :)

SaRPeR1903
27.Ağustos.2006, 18:55
arkadaşlar elimde bi video var her an nasa tarafından öldürelebilirim :D Bu videonun nasa'dan çalındığı iddia ediliyor. Tıklayın İzleyin! (http://www.youtube.com/watch?v=nQ_wNwDXC5k&mode=related&search=)

Eğer bu video fake değilse aya gidilmedi ;)

cengizvarts
27.Ağustos.2006, 18:58
arkadaşlar elimde bi video var her an nasa tarafından öldürelebilirim :D Bu videonun nasa'dan çalındığı iddia ediliyor. Tıklayın İzleyin! (http://www.youtube.com/watch?v=nQ_wNwDXC5k&mode=related&search=)

Eğer bu video fake değilse aya gidilmedi ;)kardeş benim dediğim video da bu merak etme dün bunu haberlerde izledim öldürmezler seni

ibo
27.Ağustos.2006, 19:03
bu video yu izledikten sonra inanmak çok güç...

LeBron.23
28.Ağustos.2006, 00:24
işte ben de o videoyu kastetmiştim :D

tonifan30s
04.Eylül.2006, 12:22
keşke ben gitsemde bi hatıra fotğrafı çektirsem:D

GuineveRe
08.Eylül.2006, 03:19
belkide misinayla bağlamıştır gözükmemesi için.
buna koptum :D

PiSiKOPAT1
08.Eylül.2006, 07:01
Arakdaşlar Vice City De Bununla Dalga Geçmek İçin Film Sütüdyolarının Oldugu Bir Yer VarArada Deniz Uçagı Fln Var Orda Bir Stüdyada Uzay Araçları Fln Var Yerde Kriter Gibi Hemen Soldada Fanlar Fln Var :D

Batuhan_fm06
08.Eylül.2006, 13:27
Hatta Neil Armstrong'un Uzayda Ezan duyduğu ve bunun üzerine müslümanlığı seçtiği söyleniyor.
tabi arkadaşım flim stidyosunun yanında cami olunca:D :D :D :D :D

REsist JuvE11
09.Eylül.2006, 04:11
o videodan sonra amerikalıların oraya gittiğine inanmam.inanana da gülerim

rhan_17
23.Eylül.2006, 00:37
şu amerikalılar çok sahtekar adamlar...

ibrahimovic R
23.Eylül.2006, 00:45
:k::k::k::k::k::k::k::k::k::k::k::k::k::k::k::k::k ::k::k::k::k::k::k::k:

Nedvedmania
23.Eylül.2006, 00:49
hahaha video çok güzel

ama Peygamber Efendimizin(A.S)ayı ikiye böldüğünü amerikanlarda kabul ediyo hatta evet hala ayda ortadan geçen bi çizgi var diyo ???

Batuhan_fm06
06.Ekim.2006, 18:09
alın bendende bir video
http://www.youtube.com/watch?v=PfZwgMO-ZWA&mode=related&search=

Ahmeds
07.Ekim.2006, 00:41
bence gidildi...
ben oyle biliyorum

Kara_Kartal1903
08.Ekim.2006, 18:01
Amerikalılar kendilerini akıllı sanıyorlar ama değiller o bayrak ayda nasıl dalgalanabilir ki?

ozzy_casanova
09.Ekim.2006, 22:00
bnmde bazı şüphelerim var gidilmemş olablir

__TaYFo__
10.Ekim.2006, 13:21
Bence gidilmemiştir Amerikalılar makyaj ve kandırma konusunda usta ne de olsa..

coolnash
02.Aralık.2006, 19:10
Hakikaten de ilginç bir araştırma.Kafalara şüphe düşürüyor.

pınar34_
19.Aralık.2006, 22:49
olabılır yada olmayabilir tarzı tartışmalar yanlış bence
eger bu acıklamalar tamamen fiziksel kurallara göre yani bilimselolarak ortaya konuslduysa gidilmemeiştir die düşünüorum özellıkle dalgalanan bayrak dikkatımı cektı burda bıle şiddetli bi rüzgar olmadıkca bayrak o kadar dalgalanamaz

cenk_khan
19.Aralık.2006, 23:52
daha önce benzerlerini okumuştum ama bunlar daha ayrıntılı.amerikalılardan beklerim...

güvenç_85
28.Aralık.2006, 10:38
bence de gidilmedi

uAsamet91
25.Şubat.2007, 12:57
abi simdi bi video izledim komedi ya harbi bunlar iyi kandirmis bugune kadar insanlari

uğuray1907
25.Şubat.2007, 14:40
yalan hepsi ya kandırıyorlar bizleri ayda atmosfer yoksa bayrakta dalgalanmaz gölgede olmaz en azından bu ikisi yalan olduğunu özetliyor

the_imam912
27.Mart.2007, 17:17
Yok ya gidilmedi bence..

yatebos
29.Mart.2007, 21:44
gitmişlerdir yhaw heralde

Omerdinho
30.Mart.2007, 16:06
http://www.youtube.com/watch?v=wdMvQTNLaUE
http://www.youtube.com/watch?v=x6Lcx2hcmJs
gidilmedi.

fmsmyrna
30.Mart.2007, 16:53
bende inanmamaya başladım.bu devletten her şey beklenir

Omerdinho
30.Mart.2007, 16:55
aslinda aya gitmelerinede gerek yok.. cünkü günümüzde ay hakkinda her türlü bilgiye sahipler, ne diye aya gitsinler ? :)

anilla
04.Haziran.2007, 23:26
bence gidildi kim ne derse desin bence bunu amerikanin dusmanlari ortaya atmistir