PDA

View Full Version : [Genel] Acil Database Temizlik Ihtiyaci

perpetua
01.Haziran.2006, 00:50
Kisa bir sure once Turkiye liginin icinde oldugu bir oyun baslatinca, cok fazla Turk oyuncu'nun oyuna yuklendigini fark ettim.

Bu oyuncularin cogu takimsiz ve futbol hayatina devam edemeyecek kalitede oldugu icin genelde ilk sezon sonunda futbolu birakiyorlar. Bu oyuncularin futbolu birakmasi ile, yerlerine yeni Turk oyuncular cikiyor ve bu cikan oyuncular benzer kalitede olmak yerine, genelde daha kaliteli olup 4-5 sene icinde Turkye'den dunya yildizlari cikiyor.

Turkiye ligleri ile uzun sureli oynamis arkadaslar, 10 sene icinde dunyanin en iyi 10 futbolcusundan 2-4'unun Turk vatandasi oldugunu gozlemleyebilir.

Gercekten biraz uzak gorunen bu gelismelerin olmasinin tek nedeni small database ile bile de oynansa, bedava ve kalitesi 2. ve 3. lig seviyesinde olan Turk oyuncularin databasede cok fazla olmasi. Bu futbolcularin cogu takimlara transfer olmuyor, futbolu birakiyor ve yerlerine cok kaliteli oyuncular gelebiliyor.

Bu tip oyuncularin database'den FM 2007 icin temizlenmesi gerekli oldugunu dusunuyorum (tabii artik 1. lig seviyesinde olmayan Abdullah Ercan, Umit Ozan Kazmaz, Bolic gibi oyunculari da benzer sekilde duzeltmenin de gerekli oldugunu tekrar belirtmek isterim.)

mgungor
01.Haziran.2006, 00:53
evet zaten bu tür şeyler oyuynu çok yavaşlatıyor...

ozangulsah
01.Haziran.2006, 00:54
Turkiye ligleri ile uzun sureli oynamis arkadaslar, 10 sene icinde dunyanin en iyi 10 futbolcusundan 2-4'unun Turk vatandasi oldugunu gozlemleyebilir.

Dünyanın en iyi 10 futbolcusundan 10uda TÜRK oluyor ben bunu gözlemledim :=)

tolginho
01.Haziran.2006, 01:45
Problemin kökü oyun motoru. Hangi ligler açıksa o liglerin oyuncuları bir süre sonra diğer ülkelerden daha iyi olmaya başlıyor. Çünkü oyun motoruna göre liglerdeki oyuınculara antrenman yaptırılıyor fakat dışarıdaki takımlarda antrenman etkisi minimumda.

Misal en son 2020'ye geldim İngiltere Ligi ile TR ise sadece arkaplan ligi olarak duruyor. Dünya'nın en iyi 10 futbolcusunun çoğu ingiliz ve fiyatlar 30-35 milyon euro. En yakın oyuncular 28 milyon civarı. TR'de ise milli takıma girecek oyuncu kalmadı. ARtık ligde 5 yılını geçirmiş Brezilyalılar vs. milli takımda cirit atıyor.

Eskiden futbolu bırakan bir oyuncunun yerine yine aynı özelliklerde bir oyuncu gelirdi. Ama şimdi o sistemi iptal ettiler sanırım. Yine ona dönerlerse problem düzelir.

Bu arada uzun zaman haber alınamayan futbolcular sezon başlarında eleniyor. SI Games'ten kadroların gelmesinin ardından eleme için elekler sallanmaya başlar :)

FeYYaz1989
01.Haziran.2006, 16:55
Yalnız Abdullah Ercan,Kemalettin Şentürk,Hami Mandıralı,Elvir Boliç gibi oyuncular hala 4 büyüklerde oynayacak seviyede yapılıyor.Bence bunun da düzeltilmesi lazım.

perpetua
01.Haziran.2006, 18:13
Eskiden futbolu bırakan bir oyuncunun yerine yine aynı özelliklerde bir oyuncu gelirdi. Ama şimdi o sistemi iptal ettiler sanırım. Yine ona dönerlerse problem düzelir.

Bu arada uzun zaman haber alınamayan futbolcular sezon başlarında eleniyor. SI Games'ten kadroların gelmesinin ardından eleme için elekler sallanmaya başlar :)

Eski oyuncu yaratma sistemi degisti ancak oyun basinda ne kadar cok Turk futbolcu varsa, ileride de o kadar fazla Turk oyuncu olacak sekilde programlanmis. Az cok her ulkenin oyuncu sayisi sabit oluyor.

Eger ligler arka planda calistirilmazsa, ve ozellikle Turkiye ligi diger liglerle beraber kurulursa, bu sorun ozellikle bas gosteriyor. Eski sisteme donus olmayacak. Olmamasinin en buyuk nedeni de son 3-4 senede bu yeni sistem icin cok fazla efor, zaman ve para harcanmis olmasi. Yeni sistem cok iyi olmaya yaklasmis dudumda ve geri donulecegini hic mi hic sanmiyorum :)

Sorun esasinda surada, yeni yaratilan oyuncu kalitesi normal dagilima gore belirleniyor. Bu durumda uc noktalarda (cok kaliteli ve cok kalitesiz) daha fazla futbolcu, oyunun daha fazla oyuncu yarattigi ulkelerde ortaya cikiyor.

Ornegin ben 2021'e kadar bir tatil oyunu ile deneme yaptim. Bu oyunda asagidaki ulkelerin 1. ligleri kullanildi ve oyun small database ile baslatildi:
1.Argentina
2.Belgium
3.Brazil
4.Czech Republic
5.England
6.France
7.Germany
8.Greece
9.Holland
10.Italy
11.Portugal
12.Romania
13.Russia
14.Scotland
15.Spain
16.Turkey
17.Ukraine

Oyunun baslama tarihi olarak Ingiltere secildi. Oyuna eklenen menajer, Uganda uyruklu ve takimsiz olarak basladi (ve oyle de devam etti).

2005 Yilina gore futbolcu sayisi tablosu (http://www.americansportsgamer.com/omer/LRTest/2005PA_nation.html)

Bu listede gordugunuz PA1-PA10 guruplari, 20'lik PA kategorilerinde kac tane oyuncu oldugunu gosteriyor. PA1: 0 <= PA < 20, PA2: 20 <= PA < 40 vs.

2006 Yilina gore yeni yaratilmis futbolcu sayisi (http://www.americansportsgamer.com/omer/LRTest/2006PA_nation.html)

Buradan gorulecegi uzre 948 tane yeni oyuncu yaratilmis, yani yaklasik o kadar Turk oyuncu futbolu birakmis ve yerine yeni oyuncular ortaya cikmis. Bu da oyuna yuklenen oyuncularin yaklasik 1/5inin oyunda tutunamayacak kadar kalitesiz oldugunu gosteriyor.

2021 Yilina kadar yeni yaratilmis futbolcu sayisi (http://www.americansportsgamer.com/omer/LRTest/2021PA_nation.html)

2021 yilina gelince, dunyada en cok yuksek potansiyelli oyuncu yaratan ulke Turkiye oluveriyor. Ayrica en yok yeni oyuncu yaratilan lig olma ozelligini koruyor. 259 adet, PA'si 160-200 arasi olan oyuncu grecekte belki de sadece Brezilya'da gorulebilecek bir durum.

Oyunun 2005 yilinda FM scout ile oyunculara bir goz attigimizda bu olayin nedeni cok bariz bir sekilde ortaya cikiyor. Oyun baslangicinda 3530 adet oyuncu takimsiz halde. Bu oyunculardan 1843 tanesi, Turk vatandasi.

Bu 1843 tane oyuncunun 1653 tanesinin PA'si 100'un altinda. 799 Tanesinin ise PA'si 80'in altinda.

Benzer arastirmayi editor ile yaptigimizda, Turk ve takimsiz olan 1954 oyuncu gozlemliyoruz (toplam 5382 oyuncudan, yani yaklasik 36%). Bunlardan 1732 tanesinin PA'si 100'un altinda. 758 tanesi de 80'in altinda.

Bir Ingiltere veya Italya ile kiyaslandiginda bu rakamlar mutevazi kaliyor ancak Ingiliz veya Italyan bedava oyuncular bu miktarda oyuna yuklenmiyor ama Turkler yukleniyor.

Bunun bir aciklamasi, oyunun oynanabilirligi icin Turk oyuncu sayisi fazla olmasi gereksinimi. Ne de olsa her takim kadrosunda en azindan 20-30 Turk oyuncu bulundurmak durumunda. Ancak yukarida bahsettigim oyuna yuklenen 5075 Turk oyuncudan 1843 tanesinin olmasi pek dogru degil.

En azindan eger ufak takimlar (2. lig A ve B takimlari) bu bosta olan futbolculari takimlarina katsa ve bir sene bosta bekledikten sonra emekli olmalarini engellese sorun ortadan kalkacak.

kargaa
12.Haziran.2006, 03:31
Eski sistem denge üzerine kuruluydu sonucta figo birakinca biz en özelliklerini baz aralak arardık ve bulurduk sonucta tum yıldızlar bizde olurdu yeni sistemi cok iyi bilmiyorum bence oyunun + eleştirisi biz bi oyuncu bulup shortliste ekleyince 10 takımın eklenmsi yahu benden önce görmediniz mi ben gizlice bi takımdan adam alamaz mıyım?

tolginho
12.Haziran.2006, 09:17
En azindan eger ufak takimlar (2. lig A ve B takimlari) bu bosta olan futbolculari takimlarina katsa ve bir sene bosta bekledikten sonra emekli olmalarini engellese sorun ortadan kalkacak.

Güzel tespit. Türkiye ile ilgili bazı özel şartları bildirmiştik SI Games'e. Mesela teknik direktör ömürlerinin kısa olması gibi. Onlarla alakalı olabilir. Bunlar yapılırken birşeyler atlanmış olabilir.

Çünkü 1-2 kez Beşiktaş'ın bolluk içinde transfer yapmayıp küme düştüğünü gördüm.

meddah
12.Haziran.2006, 09:42
Bu son cümleye, hem 2005'de, hem de 2006'da şahit oldum; Beşiktaş 60 - 70 Milyon $ bütçeyle transfer falan yapmıyor, oyuna başladığı kadrodan kalan veteranlarla ve gelmişse altyapıdan bir kaç gençle devam ediyor.

perpetua
12.Haziran.2006, 22:00
Bu son cümleye, hem 2005'de, hem de 2006'da şahit oldum; Beşiktaş 60 - 70 Milyon $ bütçeyle transfer falan yapmıyor, oyuna başladığı kadrodan kalan veteranlarla ve gelmişse altyapıdan bir kaç gençle devam ediyor.
Saniyorum ki bunun bir nedeni de yabanci oyuncu siniri dolu oldugu zaman, takimlar kadroya daha kaliteli yabanci oyuncu katmak icin yabanci kontenjanini bosaltmiyorlar. Bu da takimlari sadece Turk oyuncu almaya zorluyor. Ancak gercekte bir cok kulup sozlesme fesihi veya ucuza satisla iyi performans gosterememis oyunculari yolluyor yerlerine baska oyuncular aliyor.

Bu Turk oyuncular icin de gecerli, eger kadrodaki oyuncu sayisi yuksekse takimlar yeni oyuncu ekleme konusunda tereddut ediyorlar. Oyunun yonettigi takimlarda kadrolar genelde daha kucuk oluyor ve bu nedenle yeni oyuncular takima eklenmiyor. Bunlar tabii sadece Turkiye'de olan sorunlar degil. Chelsea, Man Utd, Milan gibi takimlarda da bu gibi dususler ve uzun toparlanma surecleri gozlemlenebiliyor. SI games oyunlarinda buyuk bir eksik olarak goruyorum bunu, takimlar uste cikmak icin yeterince hamle yapmiyorlar.

Bazilariniz gozlemlemistir, Ingiltere takimalrinin bazi oyunlarda Avrupa kupalarini senelerce ust uste alabiliyorlar ve buna karsilik Ispanyol ve Italyan takimlarindan bu hegemonyayi durdurmak icin pek fazla hamle gozlemlenemiyor.

Turkiye'de anadolu kuluplerinde yildizlasmis oyuncular (ozellikle sonradan yaratilan oyuncular) bu takimlarda uzun sure oynamaya devam edebiliyor bu da kucuk takimlarin transfer icin yuksek rakamlar istemesi ve buyuk takimlarin kadrolarinda sisiklik oldugu zaman yeni oyuncu transfer etmemesinden kaynaklaniyor.

Yabanci konusunda bir cozum, yabanci transferini serbest birakip, Ispanya'da oldugu gibi bir kadroda yer alacak oyuncular listesini her transfer doneminde ve her transfer yapildigi zaman federasyona iletmek. Yani takimda 8 yabanci bulunabilecek ancak bu yabancilardan sadece 6'si lig, kupa ve avrupa maclarinda oynayabilecek. Listeye giremeyen diger yabancilar mutsuz olacak ve transfer isteyecek. Takimlar tarafindan ya serbest birakilacak, satilacak ya da kiralik verilecek. Bu ozellikle oyun tarafindan yonetilen takimlarin daha iyi yabanci transfer yapmasina yardimci olur ve kiralik yollanan oyuncularin yabanci kontenjanini dolu tutmasi engeller.

+ eleştirisi biz bi oyuncu bulup shortliste ekleyince 10 takımın eklenmsi yahu benden önce görmediniz mi ben gizlice bi takımdan adam alamaz mıyım?
Takimlarin esasinda bizlerin gozlemleyemedigi oyuncu listeleri var, biz ilgi gosterdigimiz anda o takimlar da ilgilerini belli edebiliyor.

kenke
29.Temmuz.2006, 15:06
ya arkadaslar ben 2014 teıım bu oyun 2030 lara kadar gıdıo mu