PDA

View Full Version : Genç oyuncu yetiştirme

mpaker66
18.Aralık.2011, 17:08
Arkadaşlar ben Galatasaray ı yönetiyorum.Ligimizin itibarsızlığından dolayı 25-30 milyon Euro'luk transfer bütçemi tam manasıyla kullanamıyorum.İstediğim kaliteli oyuncular gelmiyor.Bende altyapıdan yada Türkiyedeki diğer kulüplerin alt yapılarından bulup geliştirip oynatmak istiyorum.Yani 16-17 yaşında oyuncu bulup geliştirip oynatmak.Sizce bunun için neler yapmalıyım? Önerileriniz neler.Antreman programı, gözlemci,Alt yapı geliştirme vs...Oyundan böyle daha fazla zevk alacağımı sanıtorum...

futureless
18.Aralık.2011, 17:57
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=104293

mpaker66
18.Aralık.2011, 18:01
dostum benim yukarda yazdıklarımı okudun mu toksa başlığıma bakarak mı bu linki attın? Biliyorum böyle bi rehberin varlığını,ama orda bireysel geliştirmeden bahsediyo benim söylediğim ise bulmakla başlayıp bütünü kapasayan birşey.

futureless
18.Aralık.2011, 18:08
Oyuncuyu geliştirmek için gerekli şeyler o konuda anlatılıyor , antrenman ile de kalmıyor sadece anlatımı.Yani verdiğim konu senin aradığın şeylerden en önemli kısmı açıklıyor.

Antrenman tesislerinin de önemi büyük klübün finansının yettiği düzeyde yönetimden istekte bulunabilirsin tesisler konusunda.
Gözlemcilere gelince , onların önerdiği oyunculardan çok sen oyuncu arayıp gelecek vaadeden bir oyuncu olarak düşündüğün oyuncu hakkında gözlemciyi devreye sokabilirsin.Bu şekilde daha faydalı olur.

Oyun zevki kısmında sana katılıyorum , bunları yapan biri oyundan maksimum zevki alabilir.

alper3
18.Aralık.2011, 18:17
-Öncelikle iyi bir scout ekibinin olması lazım ve bunları U-15, U-17 turnuvalarına yollaman gerekli sürekli.

-Youth Network geniş olmalı dünyanın birçok yerinden genç bulabilmen için. Bunu klübe söyleyerek geliştirtebilirsin.

-Eğer kendi alt yapından oyuncu çıkarmak istiyorsan youth facilities seviyesi yüksek olmalı takımın.

-Genç yetenekleri takıma kattıktan sonra junior coach iste klüpten ki gelişmeleri daha iyi olsun.

-Antreman programı kullanırsan daha iyi olur tabi ama ben kullanmıyorum. 2012'de gerek duymuyorum yani. Mevcut antreman programı ile gayet güzel gelişiyorlar ama belki özel bir antreman programı bu süreci hızlandırabilir. Sana kalmış bu.

-Son olarak tabi sende biraz scout'lık yapmalısın. Arjantin, Brazilya, Şili gibi iyi gençler çıkarabileceğini düşündüğün ülkelerin takımlarının altyapılarına bakmalısın.

mpaker66
18.Aralık.2011, 18:23
-Öncelikle iyi bir scout ekibinin olması lazım ve bunları U-15, U-17 turnuvalarına yollaman gerekli sürekli.

-Youth Network geniş olmalı dünyanın birçok yerinden genç bulabilmen için. Bunu klübe söyleyerek geliştirtebilirsin.

-Eğer kendi alt yapından oyuncu çıkarmak istiyorsan youth facilities seviyesi yüksek olmalı takımın.

-Genç yetenekleri takıma kattıktan sonra junior coach iste klüpten ki gelişmeleri daha iyi olsun.

-Antreman programı kullanırsan daha iyi olur tabi ama ben kullanmıyorum. 2012'de gerek duymuyorum yani. Mevcut antreman programı ile gayet güzel gelişiyorlar ama belki özel bir antreman programı bu süreci hızlandırabilir. Sana kalmış bu.

-Son olarak tabi sende biraz scout'lık yapmalısın. Arjantin, Brazilya, Şili gibi iyi gençler çıkarabileceğini düşündüğün ülkelerin takımlarının altyapılarına bakmalısın.

Teşekkürler göz önünde bulunduracağım...Kesinlikle oyundan böyle daha fazla zevk alacağım...

Dooki
18.Aralık.2011, 22:42
Akademi takımlarına göz atarsan müthiş regen bulabiliyorsun.

alper3
19.Aralık.2011, 02:09
Ancak şunuda söylemeliyim saydıklarım bir anda olmaz. Yani klüp sana istediğin zaman vermez bu genç tesislerini filan. Biraz zaman lazım klübün finansını yukarı çekmen lazım, başarı yakalaman lazım. Bu zamana kadar 18-19 yaşındaki biraz tanınmış gençleri 5-10M euro vererek alıp geliştirebilirsin. Daha sonra kendi oyuncularını geliştirmeye başlarsın.