PDA

View Full Version : Pas meselesi

mpaker66
22.Aralık.2011, 02:14
Barcelona geçen sene maç başı 700 pas ortalamayla oynamış. Ben fm'de topla oynamamanın yüzde 75 bende olduğu maçta bile 380 pas yapmışım.700 pas yapmak imkansız mı? Hiç yapabilen oldumu? Nasıl yapabıliriz.teşekkürler.

alper3
22.Aralık.2011, 03:04
Sanmıyorum o kadar pas yapılabileceğini oyunda.

mpaker66
22.Aralık.2011, 17:10
Kimsenin bi fikri yokmu yani?

ozzymanborn
22.Aralık.2011, 17:31
Sadece mantık yürüterek kısa paslar ve yavaş tempo oyunu kanatlara yaymak, Control seçeneğini seçmek, aşırı sıkı da gevşek de olmamak, shout'lardan da topu ayağınızda tutmaya yönelik olanları seçmek ile olabilir. Ama Barça'nın bir uzay takımı da olduğunu unutmamak gerek...

mpaker66
22.Aralık.2011, 17:36
yaptığım taktği söyledin tam.Genişlik en sonda herkes en kısa pas ayarıyla oynuyor tempo 10 birim ve bu taktiği bide barcada deneyeim dedim her maçı farkla kazandım yüzde 70 topla oynamayla.Benim demek istediğim şey fm'de taktik değil demek değil oyunun maç moturunun gerçeklikten uzak olmasını söylemeye çalışıyorum.

futureless
22.Aralık.2011, 18:37
Oyunda 700 pas bir maç iki maç belki yapılabilir ama ortalama olarak 700 pasla oynamak bana çok uçuk geliyor.Gerçekte de uçuk , Barca uçuk :) Southampton ile fm11'de bir maçta 624'ü görebilmiştim en fazla o da rakip 40 dk 9 kişi oynamıştı o şekilde.Çok sarmıştım bir ara pas ve topla oynamaya taktiklerde.Ben senin düşüncenin aksine ortada oynatıyordum kanatlarda değil.4-2-3-1 taktiği , 2 mc 3 amc olanı.Bir açık bulmadığı sürece pas yapıyordu takım veya hata yapmadığı sürece.Açığı bulunca anca rakip kaleye gidiyordu.Ortalama ise anca 400 450 arasındaydı.Şuanda da bir taktik deniyorum pas ile ilgili ama yine ortalama 420 falan 11 maç denedim , olmuyor yani o kadar sayılar maalesef.Ben yapamıyorum şahsen , ama en azından bildiğim çözdüğüm bir kaç noktada konuşmak istersen konuşuruz.

mpaker66
22.Aralık.2011, 18:46
Oyunda 700 pas bir maç iki maç belki yapılabilir ama ortalama olarak 700 pasla oynamak bana çok uçuk geliyor.Gerçekte de uçuk , Barca uçuk :) Southampton ile fm11'de bir maçta 624'ü görebilmiştim en fazla o da rakip 40 dk 9 kişi oynamıştı o şekilde.Çok sarmıştım bir ara pas ve topla oynamaya taktiklerde.Ben senin düşüncenin aksine ortada oynatıyordum kanatlarda değil.4-2-3-1 taktiği , 2 mc 3 amc olanı.Bir açık bulmadığı sürece pas yapıyordu takım veya hata yapmadığı sürece.Açığı bulunca anca rakip kaleye gidiyordu.Ortalama ise anca 400 450 arasındaydı.Şuanda da bir taktik deniyorum pas ile ilgili ama yine ortalama 420 falan 11 maç denedim , olmuyor yani o kadar sayılar maalesef.Ben yapamıyorum şahsen , ama en azından bildiğim çözdüğüm bir kaç noktada konuşmak istersen konuşuruz.

Kesinlikle bende çok sardım.Sadece bunu deniyorum.Ben 4-3-3 oynatıyorum barça gibi.400 ü zor görüyorum.Geniş alanda oynuyorum genişlik full ama şöle bi mesele var mesela alexis sanchez'e top sürme sıkı sık yaptığım zaman topu her ayağına aldığında top sürüyo.Boşta bi arkadaşı olsa bile.Bundan dolayı maçta en fazla 15 pas yapabiliyo o da bekle yaptığı paslaşmalar sanrım.Bide takım pası genelde orta sahanın orada yapıyo hatta defansla ortasaha arasında benim sahada buna engel olmak için defansı full olarak öne çıkardaıysamda nafile.Topu 3. bölgeye götürdüğümüz zaman dediğim gibi oyuncular hemen top sürüyo.O yüzden pas yapılmıyo..Benim çıkarmlarım bunlar..Çalışıyorum bu konuda.Maçların tamamını izliyorum.

Marquinh0s
22.Aralık.2011, 19:01
Yeterli mi?:icon_wink:Resimler tamamen bana ait fakat yaptığım taktiği daha sonra sildim.
Ama bu konuda baya bir bilgim var yardımcı olabilirim yani.

http://www.yukleresim.com/images/3F8Oh.jpg

http://www.yukleresim.com/images/oJHrt.jpg

mpaker66
22.Aralık.2011, 19:03
Yeterli mi?:icon_wink:Resimler tamamen bana ait fakat yaptığım taktiği daha sonra sildim.

toplam kaç yapıyo toplayamadım :D :D Yardımcı olmanı isterim.Neden olmasın.

mpaker66
22.Aralık.2011, 19:04
toplam kaç yapıyo toplayamadım :D :D Yardımcı olmanı isterim.Neden olmasın.

Ayrıca şut sayın çok az.Pozisyon bulmakta zorlanıyosundur.Buda olmamalı tabi.

Marquinh0s
22.Aralık.2011, 19:07
Toplamda 804 pas yapıyor.Evet Pozisyon bulma meselesini bir türlü çözemedim.Ama hedefim zaten çok pas yapmaktı onu da başardım.:)

futureless
22.Aralık.2011, 19:15
Toplamda 804 pas yapıyor.Evet Pozisyon bulma meselesini bir türlü çözemedim.Ama hedefim zaten çok pas yapmaktı onu da başardım.:)

Benim de önemli sorunlarımdandı , topla oynayıp pas yapsak pozisyona giremiyorduk , pozisyona girsek pas yapmıyorduk :D

mpaker66
22.Aralık.2011, 19:15
Amacım çok pas yapıp,poziyon bulabilmek.Çok pası niçin yaparız 1-Rakip Takımı yormak için 2-Top bizdeyken rakip bize gol atamaz 3-Top ne kadar bizim ayağımızda durursa pozisyon bulma olasılığımız o kadar fazla olur.

sivasspor058
22.Aralık.2011, 19:20

taktiği sildim demişsin ama bi daha yapıp paylaşırsan çok sevinirim :)

mpaker66
22.Aralık.2011, 22:07
Beyler ne yani çok pas yapıp pozisyon bulabilmek imkansız mı? Taktik dehaları nerdesiniz???

Marquinh0s
23.Aralık.2011, 01:05
FM'de imkansız gibime geliyor.Ama çok fazla uğraşırsan yapabilirsin.Ben o 804 pası yapmak için 1-2 hafta tamamen Barcelona futbolunu FM'ye nasıl aktarırız diye araştırmıştım.Olmazsa bide Guardiola'ya sorarsın.:icon_eek:

taktiği sildim demişsin ama bi daha yapıp paylaşırsan çok sevinirim :)
Söz veremem ama boş olursam bir ara tekrar yapmaya çalışırım.

El Barto
23.Aralık.2011, 01:13
Yan pas yan pas nereye kadar. :)

Alın Selçuk Şahin ile Ayhan'ı bir takıma 1000 pas yapmazsanız neyim. :D

mpaker66
23.Aralık.2011, 01:17
Yan pas yan pas nereye kadar. :)

Alın Selçuk Şahin ile Ayhan'ı bir takıma 1000 pas yapmazsanız neyim. :D

:D olsun pas iyidir pas :D
Guardiola mı.Olabilir ama ben kendim bulmak istiyorum :D bende araştırıyorum sürekli kafa yoruyorum ama bakalım.Bi gün tamamen yapacağım.Forumda ABOO nun yaptığı monster taktiği barcaya yaklaşıyo ama pas sayısı 400 te kalıyo ondada.

berfin
31.Ocak.2012, 16:38
Ben fm 2011 de 931 pas (885i isabetli) yapmıştım şimdi 2012 için deniyorum fakat şöyle bir şey var bu pas sayılarının hep aynı düzeyde kalması imkansız örneğin rakip takım geride oynuyorsa inanılmaz derecede pas yapabiliyosunuz ama ilerde pres yapan rakibe karşı pas yapabilmeniz için oyuncularınızın pas, teknik, kararlar, soğukkanlılık gibi özelliklerinin en üst seviyede olması gerekli barcelona sadece taktik yüzünden böyle oynamıyor yani eğer barcelonanın taktiğini olduğu gibi başka bir takıma monte ederseniz aynı sonucu alamazsınız bence barcelonanın bu futbolunun asıl aktörleri xavi, iniesta ve messi takımın geri kalanı bunlara ayak uyduruyor örneğin puyol kazma diye tabir edilebilecek futnolculardan ama yanında pique önünde busquets olunca o da oyunu bozmuyor yani barcelonanın bu futbolu ezeli olmadığı gibi ebedi de olmayacak bu bu jenerasyon yaşlanınca bu oyun da sonlanacak (bkz. Galatasaray 2000den sonrası)

goosfraba
31.Ocak.2012, 16:45
bence barcelona'nın bu oyunu son bulmaz. takımın başında rijkaard olsaydı katılırdım, ama guardiola bir sistem oturtmuş, bu sisteme göre oyuncu yetiştiriyorlar. alt yapıdan gelenler de bunun göstergesi.

berfin
31.Ocak.2012, 17:01
bence barcelona'nın bu oyunu son bulmaz. takımın başında rijkaard olsaydı katılırdım, ama guardiola bir sistem oturtmuş, bu sisteme göre oyuncu yetiştiriyorlar. alt yapıdan gelenler de bunun göstergesi.

Bu oyun son bulurdan kastettiğim mentalitenin değişmesi değil barcelona ben bildim bileli böyle oynamaya çalışıyordu ama 2009dan beri istediği gibi oynayabiliyor ve hep de böyle oynamaya devam etmek isteyecek ama xavi gider de junior xavi onu aratırsa yeni messi, galatasaraydaki yeni hagi özlemi gibi hayal olursa barcelona, real madrid karşısında 700 isabetli pas ortalamasıyla oynayamaz haksız mıyım

mpaker66
31.Ocak.2012, 17:11
Barcelona buna uygun oyuncu yetiştirirse devam edecektir bu sistem.Kendini bu oyuna uygun gören oyuncularda hep barca yı tercih edecektir altyapıda.O yüzden biraz zor son bulur gibi.

goosfraba
31.Ocak.2012, 17:14
Bu oyun son bulurdan kastettiğim mentalitenin değişmesi değil barcelona ben bildim bileli böyle oynamaya çalışıyordu ama 2009dan beri istediği gibi oynayabiliyor ve hep de böyle oynamaya devam etmek isteyecek ama xavi gider de junior xavi onu aratırsa yeni messi, galatasaraydaki yeni hagi özlemi gibi hayal olursa barcelona, real madrid karşısında 700 isabetli pas ortalamasıyla oynayamaz haksız mıyım

haklısın, elbette bir xavi klonlayamazlar. ama bir sistem varsa, bu sistem işliyorsa, alttan gelecek oyuncuların xavi ile aynı meziyetlerde olması gerekmiyor. bir gömlek altta olması bile yeterli ki, barcelona altyapısı bunu yapabilir. önemli olan alttan gelecek oyuncuların, sistemin mentalitesini kapması.

meddah
31.Ocak.2012, 17:31
Yukarıda bir yerde "Genişlik en sonda" diye bir şey okudum; daha fazla pas için mantıken tam tersinin uygulanması gerekmez mi?

mpaker66
31.Ocak.2012, 17:59
Yukarıda bir yerde "Genişlik en sonda" diye bir şey okudum; daha fazla pas için mantıken tam tersinin uygulanması gerekmez mi?

şimdi şöyle birşey var.evet dediğin gibi mantıken genişlik en azda olmalı ama barcelonayı izlesen genişilik xavi iniesta busques te en azda ama alexis'e falan bakarsan topu direk çizgide bekliyorlar.Çizgiden içe doğru kat ediyolar.böylece rakip defan arasındaki en genişliği artmış oluyo araya top atmak dahada kolaylaşıyo.malesef bunu Fm'e aktarmak imkansız.Bunu yaptığın zaman sanırım herşeyi bitirmiş oluyoruz pas taktiğinde.Ve bizde pas yapabilmek için Fm de en dar alanda oynuyoruz.Bunu yaptığımız zamanda pozisyon bulmakta çok zorluk çekiyoruz.

Gncl1905
31.Ocak.2012, 20:29
Oyunda çok zor FM 2008'de yapmıştım böyle bir taktik 1 sezonda ŞL dahil tüm kupaları toplamıştım daha önce TR Ligi'nde bile şampiyon olamıyordum(ortak kariyerdi).MC'ler 100'er paslara ulaşıyordu bazen.Toplamda hep 400'ün üstündeydik, 600'üde görüyorduk nadiren de olsa.

FM 2012'de de böyle bir taktik yapma hevesiyle başladım ama şuana kadar tam başaramadım.Toplamda hep 300'ün üzerindeyiz.Ara sıra 400'ü de geçiyoruz.

Ancak şöyle birşey de var oyunda Barça bunu yapabiliyor mu?Barça ile bu yıl 4 maç yaptım ŞL'de grupta ve çeyrek finalde.Hepsinde de pas sayısı ve oranı benden çok az üstünde, nerdeyse aynı 300-400 civarıydı.Maç motorundan da kaynaklanabilir yani.Barça yapamazken biz nasıl yapalım :)

El Barto
31.Ocak.2012, 20:39

Genişlik en sonda evet abi yani 0 (sıfır). Dar alanda kısa paslaşmalar. :)

berfin
01.Şubat.2012, 03:01
Oyunda çok zor FM 2008'de yapmıştım böyle bir taktik 1 sezonda ŞL dahil tüm kupaları toplamıştım daha önce TR Ligi'nde bile şampiyon olamıyordum(ortak kariyerdi).MC'ler 100'er paslara ulaşıyordu bazen.Toplamda hep 400'ün üstündeydik, 600'üde görüyorduk nadiren de olsa.

FM 2012'de de böyle bir taktik yapma hevesiyle başladım ama şuana kadar tam başaramadım.Toplamda hep 300'ün üzerindeyiz.Ara sıra 400'ü de geçiyoruz.

Ancak şöyle birşey de var oyunda Barça bunu yapabiliyor mu?Barça ile bu yıl 4 maç yaptım ŞL'de grupta ve çeyrek finalde.Hepsinde de pas sayısı ve oranı benden çok az üstünde, nerdeyse aynı 300-400 civarıydı.Maç motorundan da kaynaklanabilir yani.Barça yapamazken biz nasıl yapalım :)

Arkadaşlar gerçekteki Barcelona gibi oynamaya çalışıyor yoksa oyundaki barcelonanın gerçeğiyle alakası yok ben fm 2011 de cityle barçaya karşı %69 pozisyon üstünlüğüyle oynamıştım düşünsene barcelonanın ard arda 5-6 pas yapamadığını:D fm yapımcıları sağolsun oyuna çok güzel uyarlamışlar barcelonayı :)

ForCimbom
01.Şubat.2012, 03:45

bu konudaki bilgilerini paylaşmanı isterim açıkçası.

tempo slow kullanıyorsundur herhalde.

creative freedom ve mentality değerlerini nasıl ayarlıyorsun?

bunlar ve bunlar gibi bazı satırbaşlarını bize aktarırsan memnun olurum. ben de baya kafaya taktım bu mevzuyu zira....

Zafonte
01.Şubat.2012, 15:24
oyunda eksiğini gördüğüm olaylardan biri de bu. mesela takımı 2000lerin başında pivot santraforlu taktiklerle de oynatamıyorum. kısa pas olayına da giremiyorum. ben de her çalıştırdığım takımda fiziksel olarak güçlü ve hızlı oyuncularla doğrudan kaleyi düşünen bi futbol oynuyorm daha zevkli oluyor. benim gördüğüm kadarıyla oyunda en kolay gole gitme yolu bu.

uyuz olduğum diğer mevzu da oyunda barça resmen dünyadaki en direkt futbolu oynuyor. iki pas yapın be. ayağına topu alan kaleye direk. barcelona bile uygulamıyorsa biz nasıl uygulayalım :)

Marquinh0s
01.Şubat.2012, 15:41
Öncelikle tabi ki yardımcı olmak isterim.Bende o aralar Barcelona futboluna kafayı tamamen takmıştım.Aslında Barçadan dolayıda değil.Şuanda oturduğum semtim takımında altyapıda oynuyorum bende.Amatör bir takım olmasına rağmen hersene büyük takımlarla maç yapıp kafa tuttuğumuzu söyleyebilirim.Hocamızda bu futbolu bize oynattırmaya çalışıyor.İdmanda ne dese onu aklımda tutup eve gelince, oyunda yapıyordum:D.

Şimdi taktiğe gelicek olursak en baştan başlayalım ;
Diziliş olarak farklı birşey yok aslında sadece takımınıza uyan şekilde ama ortasahayı bol tutarak seçmenizi öneririm.Örneğin o SS'de Klasik 4-2-3-1 (3 AMC) ve bekler (WB) şeklindeydi.Philosophy olarak Fluid yada Rigid'i tercih ediyorum.Takımınıza bağlı o da aslında.Genellikle de kontrollü oyunu tercih ediyorum fakat kontrollü oynadığınız zaman pozisyona girmekte biraz zorluk çekebilirsin bu yüzden atak futboluda tercih edebilirsin.Ben Fluid-Control ikilisini kullanmıştım.

Pas stili olarak tabiki kısa pas.Creative Freedom yani Yaratıcılığı kullanması olarak daha fazla olarak ayarladım.Takımınız küçük takım ise daha azı seçin.Tabikide önde baskı yapıyoruz ve topu en kısa sürede kapmaya çalışıyoruz yani More Aggressive seçeneğinide seçiyoruz.Ben Zonal Marking'i tercih ediyorum.Yerden ortalar açıyoruz ki zaten bu ortaları çoğu oyuncuda sometimes yada rarely yapmanız gerekiyor.Daha çok yer değiştirerek oynamalarını tavsiye ederim fakat bu 4-5 oyuncuda olmamalı. En fazla 3 kişide.

Defans çizgisi önde olmalı fakat abartılmayacak şekilde.Genişlik olarak dar tercih ettim fakat kanada yakın oyunculara yada kanat oyuncularına ''Hug Touchline'' ayarını yap ki oyun sıkıştığı zaman oyunu kanatlara açabilelim.Tempo olarak slow tempoyu tercih ediyorum.Fakat bir ara hızlı denemiştim.Paslar hatalı olabiliyor fakat gole biraz daha yakın oluyorsunuz.Time wasting'i nadiren olarak ayarladım.Eğer ortasahada bol oyuncun varsa Through The Middle seçeğini kullanabilirsin.Kontra-atak ve Ofsayt taktiği açıkçası sana kalmış.

Ek olarak : Eğer daha çok pas yapmak istiyorsan burası önemli, Oyuncuların run from deep,run with ball,long shots(tüm oyuncularda en az fakat istisna oyuncular olablir örn: Van Der Vaart),through balls,cross ball seçeneklerini azaltmanı öneririm.Herkeste often olmamalı bu şeyler.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.Sonuçlarını burada paylaşırsan sevinirim.:icon_biggrin:

berfin
01.Şubat.2012, 23:04
Öncelikle tabi ki yardımcı olmak isterim.Bende o aralar Barcelona futboluna kafayı tamamen takmıştım.Aslında Barçadan dolayıda değil.Şuanda oturduğum semtim takımında altyapıda oynuyorum bende.Amatör bir takım olmasına rağmen hersene büyük takımlarla maç yapıp kafa tuttuğumuzu söyleyebilirim.Hocamızda bu futbolu bize oynattırmaya çalışıyor.İdmanda ne dese onu aklımda tutup eve gelince, oyunda yapıyordum:D.

Şimdi taktiğe gelicek olursak en baştan başlayalım ;
Diziliş olarak farklı birşey yok aslında sadece takımınıza uyan şekilde ama ortasahayı bol tutarak seçmenizi öneririm.Örneğin o SS'de Klasik 4-2-3-1 (3 AMC) ve bekler (WB) şeklindeydi.Philosophy olarak Fluid yada Rigid'i tercih ediyorum.Takımınıza bağlı o da aslında.Genellikle de kontrollü oyunu tercih ediyorum fakat kontrollü oynadığınız zaman pozisyona girmekte biraz zorluk çekebilirsin bu yüzden atak futboluda tercih edebilirsin.Ben Fluid-Control ikilisini kullanmıştım.

Pas stili olarak tabiki kısa pas.Creative Freedom yani Yaratıcılığı kullanması olarak daha fazla olarak ayarladım.Takımınız küçük takım ise daha azı seçin.Tabikide önde baskı yapıyoruz ve topu en kısa sürede kapmaya çalışıyoruz yani More Aggressive seçeneğinide seçiyoruz.Ben Zonal Marking'i tercih ediyorum.Yerden ortalar açıyoruz ki zaten bu ortaları çoğu oyuncuda sometimes yada rarely yapmanız gerekiyor.Daha çok yer değiştirerek oynamalarını tavsiye ederim fakat bu 4-5 oyuncuda olmamalı. En fazla 3 kişide.

Defans çizgisi önde olmalı fakat abartılmayacak şekilde.Genişlik olarak dar tercih ettim fakat kanada yakın oyunculara yada kanat oyuncularına ''Hug Touchline'' ayarını yap ki oyun sıkıştığı zaman oyunu kanatlara açabilelim.Tempo olarak slow tempoyu tercih ediyorum.Fakat bir ara hızlı denemiştim.Paslar hatalı olabiliyor fakat gole biraz daha yakın oluyorsunuz.Time wasting'i nadiren olarak ayarladım.Eğer ortasahada bol oyuncun varsa Through The Middle seçeğini kullanabilirsin.Kontra-atak ve Ofsayt taktiği açıkçası sana kalmış.

Ek olarak : Eğer daha çok pas yapmak istiyorsan burası önemli, Oyuncuların run from deep,run with ball,long shots(tüm oyuncularda en az fakat istisna oyuncular olablir örn: Van Der Vaart),through balls,cross ball seçeneklerini azaltmanı öneririm.Herkeste often olmamalı bu şeyler.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.Sonuçlarını burada paylaşırsan sevinirim.:icon_biggrin:

Sağol kardeş dediklerine harfiyen katılıyorum yalnız eklemek istediklerim var bence defansın çok önde olması eğer stoperlerin iyiyse pozisyon oranını artırır fmde maç izlerken şunu farkettim rakip yarısahada top çeviriiyorum pas hatası yaptım rakip topu aldı fakat defansım orta sahaya kadar çıktığı için boşluk bulamıyorlar haliyle uzun top deniyorlar atılan topları da defansım kesiyor ve top tekrar bana geçiyor bu sayede topla rakibin oynamasını engellemiş oluyorum ama eğer defansım geride olsaydı rakip daha rahat pas yaparak kendi sahasını geçebilirdi
Bi de kontratak ve ofsayt taktiği meselesine değinecem rakibiniz kendi sahasına kapanıyorsa kontratakı kapalı tutmanızı öneririm ama güçlü bir takıma karşı oynuyorsanız özellikle de öne geçtiğinizde kullanmanız gol sayınızı arttırır Eğer defansınız önde ise ofsayt taktiğini kullanmanız da işe yarar bence

Chivalry
16.Şubat.2012, 01:51
Fenerbahçeyle teknik kapasitesi çok da yüksek olmayan bir kadroyla 700 pas yaptım bir önceki maç, ortalama ise 400 civarı.
Ancak aynı sorun mevcut, çok pas yapmak kötü oyunu getiriyor bir nevi.

lakin1907
16.Şubat.2012, 02:20
Tek tek sayıyor musunuz bu pasları? Toplamı çıkmıyor sanırım :)

nannar
16.Şubat.2012, 03:35
Ben rakip yarı alanda pas yapan bir taktik üzerinde çalışıyorum fakat üretkenliğini arttıramadım :)

http://i.imgur.com/ALHQD.jpg

mpaker66
16.Şubat.2012, 21:32
Ben rakip yarı alanda pas yapan bir taktik üzerinde çalışıyorum fakat üretkenliğini arttıramadım :)

üretkenliği artırmak çok zor gerçekten.Üretkenliği artırmak isterkende pas sayın azalıyor.

nannar
16.Şubat.2012, 23:10
yavaş tempo,az ara pas, topla koşan yani bir nevi adam eksilten oyuncu sayısındaki azlık ve dar alanda oyun oynama çabası :) bunların hepsi pas sayınızı arttırırken üretkenliğinizi azaltır. en önemli ikili ise dar alan ve yavaş tempo :) Bu iki şey varken rakibe gol pozisyonu sayısında üstünlük kurmanız oldukça zor. Geniş alanda hızlı tempoda oynadığınızda rakip önlem almakta zorlanıyor. Tabi bu iki ayarı maçına göre kullanırsanız çok daha verimli olur. Mesela ligde şampiyonluğa oynayan bir takımsanız ve diğer takımlara nazaran güçlü bir kadronuz varsa taktiğin diğer ayarlarına hiç dokunmadan sadece tempoyu ve genişliği arttırdığınızda bol bol gol pozisyonuna girersiniz. Ancak mesela Ş.L.'de sizden kat kat güçlü takımlara karşı oynarkense tempoyu düşürüp alanı daraltmanız sizin işinize gelecektir.Yani genişlik ve tempoyu maçına göre ayarlamak lazım ;) Pas sayısına pek takılmamanızı tavsiye ederim.

Cengo
17.Şubat.2012, 03:01
üretkenliği artırmak çok zor gerçekten.Üretkenliği artırmak isterkende pas sayın azalıyor.

Benim taktiğim ikisinin ortasında bir yerde. Barcelona ile taktiğimi oynarsanız 800-900 pas yapar herhalde :)

martymcfly
17.Şubat.2012, 03:37
Pas da neymiş pres yap, topu kap, uzun oyna, gol olsun :D

mogutcu
17.Şubat.2012, 11:33
Touchline instruction
Play out of Defence : oyun içinde bu komutu verdiğinizde tüm defans, defansif orta saha ve ortasahalar ( defend ) görevi alıp kısa pas oynamaya başlıyorlar.
Defansdan pas yaparak çıkmak ve pas sayınızı artırmak için işe yarar bir komut diye düşünüyorum

mpaker66
18.Şubat.2012, 16:41
Benim taktiğim ikisinin ortasında bir yerde. Barcelona ile taktiğimi oynarsanız 800-900 pas yapar herhalde :)

evet senin taktik ikisini ortasında bi yerde.300 pas civarı yapabiliyosun.direk gole gidiyor ama kanatların yeteneksizse takım gol atamıyor. :)

berfin
11.Mart.2012, 02:08
Ben baya bi zamandır bu konuda uğraşıyorum bişey yapamadım halen 400lerdeyim fm 11 de 900lere kadar çıkmıştım maç motorunda bi değişme olmuş herhalde napsam olmuyo marquinh0s yardımcı olursan sevinirim

Cengo
11.Mart.2012, 02:15

Bayern M. de bu sorunu yaşıyor ya zaten, çok pas yapıyor ama topu ileri taşıyamıyor. Bütün derin paslar Sweinsteiger'den çıktığı için herkes ona bakıyor, kalan herkes topu ezip yan pas ile toptan kurtulmaya çalışıyor.

berkay123456
11.Mart.2012, 03:36
Bayern M. de bu sorunu yaşıyor ya zaten, çok pas yapıyor ama topu ileri taşıyamıyor. Bütün derin paslar Sweinsteiger'den çıktığı için herkes ona bakıyor, kalan herkes topu ezip yan pas ile toptan kurtulmaya çalışıyor.

Sweinsteiger sakatlandığında da Bayern'de aşırı bi düşme yaşandı zaten.Ardarda puan kayıpları..

perpetua
11.Mart.2012, 14:00
Philosophy: Very Fluid
Strategy: Contain (stoperler ve beklerin pas tercihleri bu strateji ile uzun oynamak olacaktir. Bunlari kendiniz kisa'ya cevirin, ayrica kalecinin topu oyuna pas ile sokmasini ayarlayin)

Eger 433 veya 4231 oynuyorsaniz, kanatlardaki oyunculari Advanced Playmaker (Support) olarak dusunun. Bu oyuncular iceri girerek oynayacagi icin ters ayakli oyunculari tercih etmeniz yararli olur.

Mac icinde:
Work Ball Into Box (uzaktan sutlari azaltir)
Pass Into Space (topu ileriye tasimak icin)
Hassle Opponents (oldukca defansif bir kurgu oldugu icin rakibe baski uygulamazsaniz kendi yari sahalarinda istedikleri gibi pas yaparlar)
Look for Overlap (bekleri hucuma katmak icin)

Bu tercihleri kullanirsaniz, rakibin dizilisine de onem vermeniz gerekli. Eger 4231 kullaniyorsaniz ve rakip AMC'li bir dizilis kullaniyorsa, ortadaki ikiliden birisine AMC'yi adam markaji gorevi vermeniz iyi olur. Dizilisinizi, rakibin oyuncularini karsilayacak sekilde hafif degistirmek de yararli olabilir. Mesela rakip 2 tane DM ile oynuyorsa, 4231 oynayip bu AMC'yi rakibin kucagina atmaya gerek yok.

Ayrica oyuncularin birbirlerine daha yakin olmasi icin santraforsuz bir 433 de dusunebilirsiniz. DM, MC, MC, AMR, AMC, AML.

Veya bu oyuncularin savunmaya geri gelmesini istemiyorsaniz veya savunma uzerinde yapilacak presin daha etkili olmasini istiyorsaniz FR, ST FL kullanabilirsiniz. Ama FL ve FR icin tipki AMR ve AML'de oldugu gibi Advanced Playmaker icin olan gorevleri vermeniz iyi olur.

Bu tercihlerle gol bulmak icin cok becerikli oyuncular gerekli. Bu oyuncular yoksa, rakip savunmayi acmak cok zor olacaktir.

berfin
11.Mart.2012, 19:36
Bişey sorcam oyuncuların rakip kaleye gitmesini nasıl engelleyebilirim yaratıcılık serbestliğini ve mentalitesini düşürmeme rağmen ileri çıkıyor direk toplar atıyor orta yapıyor şut çekiyor

nannar
11.Mart.2012, 19:54
bırak gitsinler kardeşim ya :D boşverin pası falan. Barcelona gibi oynamak için barcelona gibi kadro yetmez. oyun motoru top rakipteyken AMR ve ANL'nizi geriye yaslamanıza izin vermiyor

perpetua
11.Mart.2012, 20:08
Bişey sorcam oyuncuların rakip kaleye gitmesini nasıl engelleyebilirim yaratıcılık serbestliğini ve mentalitesini düşürmeme rağmen ileri çıkıyor direk toplar atıyor orta yapıyor şut çekiyor

Yukarida yazdiklarimdan look for overlap'i cikartip retain possession eklersen kendi arasinda rakip kaleye gitmeden daha cok paslasir oyuncular.

bırak gitsinler kardeşim ya :D boşverin pası falan. Barcelona gibi oynamak için barcelona gibi kadro yetmez. oyun motoru top rakipteyken AMR ve ANL'nizi geriye yaslamanıza izin vermiyor

Bu nedenle Contain stratejisini tercih etmek gerekli bence.

Maalesef veritabaninda bir cok takim hem hucum oynuyor, hem de AMR ve AML'li taktik kullaniyor. Bu da bekler ile kanat (aslinda kanat degil forvet onlar) oyunculari arasinda mesafeyi yukseltiyor.

Oyunda 4231 olarak dizilmis takimlarin cogunun dizilisinin esasinda hucum oynayan 4411 olmasi lazim ama arastirmacilarin cogu bir turlu bunu anlayamadi.

Kullanilan 4231 (MC, MC, AMR, AMC, AML) dizilisini esasinda 424 olarak tanimlamak daha dogru olur bence.

Lim10
11.Mart.2012, 20:11
Aslında top bizdeyken ve top rakipteyken 2 farklı diziliş ve mantalite belirleyebilsek harika olurdu.Ben açıkçası fazla yada az pas yapmaya takılmam, oyunumun akıcılığına, atak varyasyonlarıma ve girdiğim pzosiyonlara bakarım.Bunlar beni tatmin ediyorsa top bende çok kalmış yada az kalmış farketmez.Ki nannarın dediği gibi Barca stilini Fmde uygulamak imkansız bu formatta.

berfin
11.Mart.2012, 20:58
Barcelona gibi 700 pas ortalaması olmasa da en azından bi maçta 700leri görebilmek güzel olurdu pas yapmayı gereksiz görenlere de saygı duyarım benim futbol mantalitem böyle fifada filan da böyle oynuyorum arkadaş kızıyo canım sıkılıyo diye :D napiyim ben zevk alıyom kontrol-pas futbolundan :D

eXcitinG
11.Mart.2012, 22:34
Pas oLayına fazLa takıLmamak gerek. Sigames forumLarında da bu konu iLe iLgili yorumLar mevcut. 800-900 hatta 1000 pasLar seviyesine geLmiş taktikLer var. Ama hepsinin ana sıkıntısı pozisyona girememek. Sonunda da varıLan ortak nokta bunun yapay zeka iLe aLakaLı bir durum oLduğu. AsLında bence değiL. Çok pas yapan takım, çokta pozisyona giremez. BarceLona hepimizi aLdatıyor asLında. OnLarda Çok pas yapıyorLar evet, ama çok pozisyona girmiyorLar. SürekLi topa sahip oLdukLarından, sürekLi derinLik denedikLerinden bize hep pozisyondaLar gibi geLiyor, ama istatistiğe geLince Avurpa da ki bir ReaL madrid, bir Manu, bir City, bir MiLan kadar da pozisyona girmiyorLar. Sadece çok pas yaparak, İLeriyi çok deniyorLar ve doğru koşuLar iLe goL arıyorLar. Tüm Dünyada ki takımLardan kendiLerini ayıran asıL özeLLik ise bunLar değiL. Topu çok çabuk kapabiLiyor oLmaLarı, boş pres deniLen oLayı çok iyi yaptıkLarından doLayı muhteşem bir takımLar. ReaL Madrid meseLa her zaman Barça ya göre daha çok pozisyona girer maçLarında, daha çok şut atar, daha fazLa pozisyon üretir, ama top kapma konusunda BarceLona nın hep gerisinde kaLdıkLarından doLayı da araLarında ki maçLarda hep kaybederLer.

Benim sistemim bu. Her maç ortaLama 200-250 pas yapıyorum ama mentaLitem sürekLi ReaL Madrid gibi direk kaLeye gitmek oLduğu için sürekLi pozisyona da giriyorum. Aynı zamanda Barça gibi top rakipte iken topu çok çabuk çaLıyorum ve herkesin imrediği takımı bu haLe düşürüyorum..

http://www.yukleresim.com/di-HBTW.jpg

perpetua
12.Mart.2012, 00:48
Pas oLayına fazLa takıLmamak gerek. Sigames forumLarında da bu konu iLe iLgili yorumLar mevcut. 800-900 hatta 1000 pasLar seviyesine geLmiş taktikLer var. Ama hepsinin ana sıkıntısı pozisyona girememek. Sonunda da varıLan ortak nokta bunun yapay zeka iLe aLakaLı bir durum oLduğu. AsLında bence değiL. Çok pas yapan takım, çokta pozisyona giremez. BarceLona hepimizi aLdatıyor asLında. OnLarda Çok pas yapıyorLar evet, ama çok pozisyona girmiyorLar. SürekLi topa sahip oLdukLarından, sürekLi derinLik denedikLerinden bize hep pozisyondaLar gibi geLiyor, ama istatistiğe geLince Avurpa da ki bir ReaL madrid, bir Manu, bir City, bir MiLan kadar da pozisyona girmiyorLar. Sadece çok pas yaparak, İLeriyi çok deniyorLar ve doğru koşuLar iLe goL arıyorLar. Tüm Dünyada ki takımLardan kendiLerini ayıran asıL özeLLik ise bunLar değiL. Topu çok çabuk kapabiLiyor oLmaLarı, boş pres deniLen oLayı çok iyi yaptıkLarından doLayı muhteşem bir takımLar. ReaL Madrid meseLa her zaman Barça ya göre daha çok pozisyona girer maçLarında, daha çok şut atar, daha fazLa pozisyon üretir, ama top kapma konusunda BarceLona nın hep gerisinde kaLdıkLarından doLayı da araLarında ki maçLarda hep kaybederLer.

Ben biraz daha farkli bakiyorum olaya.

Barcelona cok pas yapiyor cunku rakip Barcelona'yi cok pas yapmaya zorluyor. Karsisina cikan takimlarin cogu kendi yari sahasina gomulerek oynuyor. Barcelona da rakibin kurdugu duvari fizikli oyuncularla kirmak yerine pas yaparak cozmeye ugrasiyor. Rakip daha ofansif bir oyun oynarsa, hizli paslasmalarla rakip defansin arasina kacan cabuk oyuncularla kisa yoldan gole de gidebiliyor Barcelona. Ama bu oyunu benimseyen takimlara karsi pek fazla oynamiyorlar. Yani Barcelona'nin oyun stili rakibin oyun stiline tepki de iceriyor bence.

Real Madrid ne zaman onde bastiysa, Barcelona daha cok uzun toplarla oynayip, az pasla neticeye gitmeye calisti. Rakibin presi ne zaman etkisizse, pas yapti Barcelona.

Oyunda, 90 dakika hucum mantalitesiyle ve dikine paslarla oyunculariniz cok yorulmadan oynayabiliyorsunuz. Mac icinde oyuncularin kat ettigi toplam mesafe 120-125 km'ye kadar cikabiliyor. Ama gercekte bunu surekli yapabilen bir takim yok cunku surekli depar atarak oynamak sadece oyunda mumkun.

SI gecmiste butun mac hucum oynamayi bir kac defa zorlastirmayi denedi. Siz ne zaman sakatliklar cok fazla dediyseniz, bunun nedeni cok fazla hucum oynamanin getirdigi yorgunlugun oyuncularin sakatliklarini daha fazlalastirmasindan ortaya cikiyordu. Sakatliklar cok diyerek oynayanlar isyan etti, SI da bunun etkisini dusurdu. Bu etkinin dusmesiyle 90 dakika suursuzca hucum etmek hala kullanilabilir bir yontem. Ustelik pek gol de yemiyorsunuz. Ama bakin Sivasspor'a. Hucum oynuyor, cok da atiyor. Ama cok da yiyor. Ozellikle mac sonlarina dogru.

Mac motorunun bazi bolumleri FM 2013 icin bastan asagiya degisiyor. Tam olarak neler degisiyor bilemem ama surekli hucum oynamanin simdiki kadar etkili olmayacagini umut ve tahmin ediyorum.

Lim10
12.Mart.2012, 00:53
Benim sistemim bu. Her maç ortaLama 200-250 pas yapıyorum ama mentaLitem sürekLi ReaL Madrid gibi direk kaLeye gitmek oLduğu için sürekLi pozisyona da giriyorum. Aynı zamanda Barça gibi top rakipte iken topu çok çabuk çaLıyorum ve herkesin imrediği takımı bu haLe düşürüyorum..

http://www.yukleresim.com/di-HBTW.jpg

Abi şimdi şekil yaptırtma adama:icon_biggrin:

http://img703.imageshack.us/img703/8050/selametle.png
http://img40.imageshack.us/img40/3426/124fq.png

nannar
12.Mart.2012, 01:01
Valla Birkirkara kariyerimden ss leri koydurmayın bana :n:

mpaker66
12.Mart.2012, 14:24
kesinlikle SI Games maç motorunu değiştirmeli.Nerdeyse tamamen.Çünkü yukarda söylendiği gibi sürekli atak yapabiliyosun.Bir maçta 30 şut çektiğin oluyor.sezon ortalaması alınırsa ortalama 20 şut çekiyosun ki bu gerçekte olanaksız bir şey.
Depar konusuna gelince sayın araştırma sorumlumuza yine katılıyorum.Kanat oyuncuları yada top sürmesine sık sık dediğimız oyuncu sürekli bi dribling halinde.Mesela forvetinde İghalo varsa top sürmesine sık sık dediysen rakibin vay haline.mac boyu 6-7 pas yapıyor anca.yani bunun gerçekte olma olasılığı yok.ronaldo'yu bir izleyin kaç çalım atıyor maç boyu.yada galatasaray'ı izleyin.tüm oyuncular kaç çalım atıyor maç boyu.Yani demek istediğim bu maç motoruyla hem pas yapıp hem pozisyona girilmez.sürekli 2. Bölgede pas yapar durursun.

Marquinh0s
12.Mart.2012, 18:04
Arkadaşlar az önce bir iki deneme daha yaptım.Yalnız şunu belirtmek istiyorum sadece 2-3 dakikada yaptım bu taktiği.Oyunu tamamen kontrol ettiğimiz için paslar rakip sahada olmuş.Dizilişimiz 3-6-1(DR,DC,DL,DM,DM,MC,MC,AM,AM,FC) şeklindedir.Toplamda 730 küsür pas olmuş galiba.Şimdi bir iki deneme daha yapacağım.Bunlar daha yüksek olacak.

http://img13.imageshack.us/img13/5586/2012031200001.jpg
http://img818.imageshack.us/img818/606/2012031200002.jpg

eXcitinG
13.Mart.2012, 01:27

Barcelona cok pas yapiyor cunku rakip Barcelona'yi cok pas yapmaya zorluyor. Karsisina cikan takimlarin cogu kendi yari sahasina gomulerek oynuyor. Barcelona da rakibin kurdugu duvari fizikli oyuncularla kirmak yerine pas yaparak cozmeye ugrasiyor. Rakip daha ofansif bir oyun oynarsa, hizli paslasmalarla rakip defansin arasina kacan cabuk oyuncularla kisa yoldan gole de gidebiliyor Barcelona. Ama bu oyunu benimseyen takimlara karsi pek fazla oynamiyorlar. Yani Barcelona'nin oyun stili rakibin oyun stiline tepki de iceriyor bence.

Real Madrid ne zaman onde bastiysa, Barcelona daha cok uzun toplarla oynayip, az pasla neticeye gitmeye calisti. Rakibin presi ne zaman etkisizse, pas yapti Barcelona.

Oyunda, 90 dakika hucum mantalitesiyle ve dikine paslarla oyunculariniz cok yorulmadan oynayabiliyorsunuz. Mac icinde oyuncularin kat ettigi toplam mesafe 120-125 km'ye kadar cikabiliyor. Ama gercekte bunu surekli yapabilen bir takim yok cunku surekli depar atarak oynamak sadece oyunda mumkun.

SI gecmiste butun mac hucum oynamayi bir kac defa zorlastirmayi denedi. Siz ne zaman sakatliklar cok fazla dediyseniz, bunun nedeni cok fazla hucum oynamanin getirdigi yorgunlugun oyuncularin sakatliklarini daha fazlalastirmasindan ortaya cikiyordu. Sakatliklar cok diyerek oynayanlar isyan etti, SI da bunun etkisini dusurdu. Bu etkinin dusmesiyle 90 dakika suursuzca hucum etmek hala kullanilabilir bir yontem. Ustelik pek gol de yemiyorsunuz. Ama bakin Sivasspor'a. Hucum oynuyor, cok da atiyor. Ama cok da yiyor. Ozellikle mac sonlarina dogru.

Mac motorunun bazi bolumleri FM 2013 icin bastan asagiya degisiyor. Tam olarak neler degisiyor bilemem ama surekli hucum oynamanin simdiki kadar etkili olmayacagini umut ve tahmin ediyorum.

GeneL oLarak tespit ettikLerine katıLmakLa birLikte abi, haLa BarceLonayı diğer takımLardan ayıran asıL özeLLiğin bu kadar yüksek pas yüzdesi iLe oynamaLarının değiL, topu diğer bütün takımLara göre daha çabuk kapmaLarı oLduğu konusunda ısrarcıyım ki, bu tezimi doğruLayan bir çok açıkLama da mevcut Avrupa piyasasında.

perpetua
13.Mart.2012, 03:53
GeneL oLarak tespit ettikLerine katıLmakLa birLikte abi, haLa BarceLonayı diğer takımLardan ayıran asıL özeLLiğin bu kadar yüksek pas yüzdesi iLe oynamaLarının değiL, topu diğer bütün takımLara göre daha çabuk kapmaLarı oLduğu konusunda ısrarcıyım ki, bu tezimi doğruLayan bir çok açıkLama da mevcut Avrupa piyasasında.

Kesinlikle itirazim yok.

Ama sonucta takimin mac icinde kullanabilecegi belli bir miktar enerji var. Hem hucumda surekli depar atarak, hem de savunmada surekli depar atarak oynamak kolay degil.

Eger hucumda depar atacaksan, savunmada kendi yari alanina cekilip rakibin arkana sarkmasini engellemen, bu sirada dinlenmen gerekli.

Eger savunmada depar atacaksan, hucumda uzun sure topa sahip olarak dinlenmen gerekli.

Oyunda Attack stratejisine bakarsan, hem savunma ileride kuruluyor, hem cok pres yapiliyor, hem de pas yaparak topa sahip olmak oncelik degil. Bu nedenle de bu strateji 90 dakika kullanilmasi pek de dogru olmayan bir strateji.

Ozellikle sizden daha yuksek itibara sahip takimlar, sizi yenmek icin sahaya ciktiginda hucum stratejisi kullaniyor. Bu da onlarin cok fazla dikine oynayarak kolay top kaybetmesine ve ardindan yaptiklari pres ile kontra ataklara acik olmasina neden oluyor. Bu sayede yuksek itibarli rakipleri (ozellikle cok hizli ve dayanikli degillerse) iyi kontra atak futboluyla yenmek daha kolay oluyor. :)

Cengo
13.Mart.2012, 05:45
Barcelona'nın oyun stili prese değil, doğru pozisyon almaya dayalı.

Pek bilinmeyen bir gerçek var, Barcelona'nın 6 saniye kuralı:

Barcelona'nın 6 saniye kuralı

Bunun sayesine defansı öne çıkaran Barcelona, uzun ve kanatlara atılacak toplara karşı önlem alınıyor. Geriden top çıkarak rakip boş alanları göremeden baskıyı yediğinde boş alana topu taşımak ya da yan pas yapmak zorunda kalıyor.

Bu tamamen matematik isteyen bir konu. Barcelona oyuncuları top olduğu kanata doğru çoğalıyorlar ve ters kanata doğru açı alıyorlar. Defans ve özellikle bekler çapraz uzun toplara karşı öne çıkıp mükemmel poziyon alıyorlar ve olası zor da olsa bazen atılabilen uzun topu iyi pozisyon aldıkları için kesiyorlar.

Barcelona sürekli pası rakibin direncini kırmak için yapıyor. Guardiola basketboldaki Triangle Offense sistemine benzer bir sistem geliştirmiş durumda.

Bu sistemin yaratıcı Phil Jackson'ın asıl amacı üçgeni bozmadan pas açılarını korumak üzerine. İki mantığı var. Temelinde 3 oyuncunun oluşturduğu üçgende yüksek postta bulunan oyuncu ile dışarıda iki oyuncunun pas alışverişinde cutları ile yer değiştirdiğinde hepsinin aynı açıda koşmaları ve üçgenin mesafesinin korunması ile çabuk pas oyunu.

*F_____________________*F

___________*C

_____G*___________G*

Burada G-G-C, F-F-C ve 2 tane G-F-C üçgeni var. Toplam 4 üçgen var. Her zaman cutlar aynı açılar ile yapıldığı için üçgenler bozulmuyor ve mesafeleri korunduğu için 2 zıt açıda pas açısı ile pas tercihi yapılabiliyor.

Diğeri ise eşit cutlar ile markajcılarının takibi nedeni ile yüksek postun zaman zaman boş kalabilmesi, ortaya drivelar ile rakibin kafasının karıştırılabilmesi. Hiçbir savunma, sistematik bir hücumun her parçasının eşit ölçülerde dağılımına ve yön değiştirmesine tepki gösteremez. Savunma her zaman topu yönüne göre pozisyonu erken kapatmayı ve açıyı bozmayı düşünür. Sistematiği bozmayı asla düşünemez.

Triangle offence'i basketbolda hiçbir oyuncu tarafından sevilmez. Uygulanması çok zordur ve zahmetlidir. Topun yıldız oyuncular kalma sürelerini kısaltır. Uzun yıllardır Guardiola bu oyuncuları bu mantalite işe yetiştiriyor.

Barcelona'nın temelinde üçgenler var ve açıları bozulmuyor.

a)
*_______*
____*

b)

____*
*________*

C)

*
_____*
*

vs vs.

Pas alışverişinin hızı konusunda Guardiola yetiştirdiği için bu seviyeye geldiler. Pas sayısı çoğaldıkça rakip savunmakta ve rakip etmekte güçlük çekiyor. Çünkü önce zararsız geride sınırsız sayıda yapılan paslar zamanla yarı sahanıza doğru yavaş yavaş kaleye yaklaşarak yapılamaya başlanıyor. Takip etmek zorundasınız, 1 sn birini kaçırsanız ara pası kaleci ile karşı karşıya bırakabilir. Rakibin çok koşarak yorulması ve Barcelona'nın koşmadan yaptığı basit paslardan dolayı hiç yorulmaması Barcelona'yı oyunda tutarken rakibin yorgunlukta kademede konsantrasyon kaybı ile takibi bırakmasına sebebiyet verebiliyor. Barcelona'nın tüm oyuncuları teknik kapasiteleri yüksek. Fenerbahçe'de Alex ve Emre bu tarz ters toplar atabilirken Barcelona herkes 50-60 metre ayağa ters top atabiliyor. Golü yiyen rakip karşısında kontradan Barcelona farkı buluyor ya da geride aşırı pas yapıp oyunu soğutuyor.

Bu sene bence sistemi bozan, bu pas sisteminin oyuncusu Pedro yerine sağ kanata dribblingçi Alexis Sanchez'i monte etmeye çalışmasıydı. Forvet mevkisinde olmasına rağmen serbest ofansif orta saha gibi oynayan Messi'nin forvetsi golcülük görevini sol kanattan topsuz içe katedip bitiren David Villa üsteleniyordu, toplu oyunda o da pas oyununa katılıyordu sol açıkta. David Villa'nın sakatlığı ikinci darbe oldu.

Barcelona bu sistemde Fabregas'ı da monte edip Iniesta'yı ya da Fabregas'ı sola çekince soldaki o oyuncu da benimsemeyip daha çok ortaya yakın oynamaya çalışınca 4 orta saha ile oynanmaya başladı ve kanatlardan forvet "cut"ları gelmemeye başladı. Daha çok geriye geldiler ve oyuncular geniş alanda yayılmayınca rakip kanatları da içe kaydırıp daha fazla ortasahaya baskı kurmaya başladı ve pas hücumu kısırlaşmaya başladı. Dribblingçi Alexis Sanchez pas oyununu bozuyor, kontrada işe yarıyor, çok top eziyor ayağında. Çok top tuttuğu için oyun sıkışıyor. Barcelona ilk defa bu sene baskı yemeye başladı. Fizikli rakip oyuncular her zaman Barcelona için problem olmuştur. Iniesta ve Xavi'nin hareketli ve çevik oyunu ile rakibin pas açılarını hep önce bozmalarının avantajını ilk defa bu sene yaşayamıyorlar. Bu sene ilk defa geriye çekilip kontra aradıklarını görüyorum. Aksine Guardiola'nın Barcelona'sı asla önde pas oyunundan vazgeçmezdi ve geride kontraya dayalı bir pas oyunu ile başlamazdı ne olursa olsun.

perpetua
13.Mart.2012, 14:43

Tamam da takim olarak iyi pozisyon almadan nasil pres yapacaksin? :)

ForCimbom
13.Mart.2012, 14:52

altını çizdiğim kısım çok ilgimi çekti. cidden farklı bir bakış açısı.

savunma yaparken böylesi bir pozisyonlama sistemini fm'ye nasıl uyarlayabiliriz acaba?

mpaker66
13.Mart.2012, 15:21
fm'e bunu aktarmak imkansız.fm'in taktik alanı çok yetersiz.belkide dahada ayrıntıya inmenin zamanı geldi...cm 4 te başladım bu oyuna yine aynı komutlar vardı.pek gelıştirmediler.daha çok ayrınti olsa hiç fena olmaz.defans pozisyonları biz ayarlasak @aboo nun bahsettiği pas pozisyonlarını ayarlayabilsek falan.ancak o zaman birebir barcanın taktiğini aktarabiliriz.
Dipnot barca'nın taktiği kesinlikle 3. Bölgdeki prese dayalı.tüm oyuncular topa doğru koşarak rakibi bir panik havasına sokuyor.tabiki ona göre pozisyon alıyorlar.

Cengo
13.Mart.2012, 16:02
Tamam da takim olarak iyi pozisyon almadan nasil pres yapacaksin? :)

Elbette pres var ama normal bir pres değil. 6 sn kuralı ile topun olduğu bölgeye sistemli bir pres uyguluyorlar. Zaten 3. bölgede oluyorlar hücumda kaptırınca, geri dönmüyorlar. Toplu bir pres yok geriden öne çıkan.

perpetua
13.Mart.2012, 17:59
Elbette pres var ama normal bir pres değil. 6 sn kuralı ile topun olduğu bölgeye sistemli bir pres uyguluyorlar. Zaten 3. bölgede oluyorlar hücumda kaptırınca, geri dönmüyorlar. Toplu bir pres yok geriden öne çıkan.

Bence de normal olan pres bu. (::)

Putlastirmaya da pek gerek yok bence. 80'li yillarin sonu ve 90'li yillarin basinda Sacchi'nin Milani da boyle pres yaparak oynuyordu.

Ama savunma becerisi olsa da herkes yapamiyor cunku topu kaptiktan sonra topu uzun sure saklayabilen takim sayisi az.

ForCimbom
13.Mart.2012, 18:09
altını çizdiğim kısım çok ilgimi çekti. cidden farklı bir bakış açısı.

savunma yaparken böylesi bir pozisyonlama sistemini fm'ye nasıl uyarlayabiliriz acaba?

abooo senin düşüncelerin nedir bu konuda?

berfin
15.Mart.2012, 17:38
Bu fmnin maç motorunun değişmesi gerek yaratıcılık serbestliğini en aza indirdiğim adam dahi kendi kafasına göre takılıyo bol paslı oyun sistemini oturtup sonra hücüma ağırlık veriyim dedim naptıysam olmadı pas odağını through the middle yapıyorum buna rağmen topla en fazla bekler oynuyo oyun kurucu görevi verdiğim adama (mc) top gelmiyo tek kelimeyle saçmalık

ForCimbom
16.Mayıs.2012, 16:42

Peki de, ben o sok presi kimseye yaptirtamiyorum bu mac motorunda. Degil sadece Emre. Oyuncular birbirlerinden o kadar uzak ve savunma duzeni mac motorunda o kadar bozuk ki, mac motorunu bastan asagiya elden gecirmeye karar verdiler.

ben de bu sorundan muzdaribim. savunma diye bir olay yok oyunda. elini kolunu sallayan gol atıyor.

maç motoru düzeltilmesi mükemmel olur. umarım yaparlar. zaten anlamıyorum kaç senedir bu maç moturunu adamakıllı geliştirmiyorlar, sanki daha önemli bir bölümü varmış gibi şu oyunun.

ancak bi ara güya transfer sistemini baştan aşağı değiştireceklerdi. yalan oldu . hala bonservisteki saçmalıklar, oyuncuların transfer eğilimleri vs. hala daha REZALET . değişen bir şey yok zira uğraşmıyorlar bu tarz önemli noktalarla.

acaba diyorum senin bu istihbarat da ileride yalan olmasın, kesin düzeltecekler mi şu maç motorunu abi?

berfin
18.Mayıs.2012, 20:18
Bi türlü istediğimi yapamıyorum fmden soğuyacam bu gidişle savunma topu orta sahaya pasla taşıyacak ve oyun kurucu liderliğinde top orta sahada bi kanattan öbürüne akacak bunu yapabilmek istiyorum olmuyor

ogsusam11
19.Mayıs.2012, 04:01
maç motorunu komple silsinler, commentary yapsınlar, cm 01-02 yi versinler bize, sadece bu mutual terminationlar, offer to clubslar tarzı şeyler de olsun.

sükse yapar sükse.

berfin
19.Mayıs.2012, 17:43
Topla oynamada %80lere ulaştım ama topu en çok bekler alıyor kanatlarda oynanıyor oyun sürekli hiç orta kullanılmıyor çözümünü bilen yok mu acaba

berfin
19.Mayıs.2012, 18:56
http://img69.imageshack.us/img69/6906/fm12a.jpg

En fazla bu kadar oldu tavsiye verecek olan varsa çekinmesin :)

futureless
19.Mayıs.2012, 19:05
760 pas sanırım . Daha ne istiyorsun ? :D Maçın istatistikleri ne durumda peki ?

berfin
19.Mayıs.2012, 20:04
http://img208.imageshack.us/img208/6720/fm1201.jpg
http://img403.imageshack.us/img403/9315/fm1202.jpg
http://img710.imageshack.us/img710/3561/fm1203.jpg
http://img268.imageshack.us/img268/8973/fm1204.jpg
http://img703.imageshack.us/img703/2308/fm1205.jpg
http://img221.imageshack.us/img221/1873/fm1206.jpg
http://img401.imageshack.us/img401/3061/fm1207.jpg

Sual : Yeterli mi kardeşler ?
Elcevap : Güzel lakin yenilmişsin
Sual : Amaç yenmek mi yazıyor konu başlığında ?
Elcevap : Hayır ama sonuçta yenildin Haticeye bakmam ben
Sual : Niye, başka bi sevdiğin mi var?
Elcevap : Saçmalama be, burda fm konuşuyoz :D:D:D

berfin
22.Mayıs.2012, 22:35
Kardeşler niye kimse yorum yapmıyo hiç ilginç gelen bişey yok mu resimlerde
http://img252.imageshack.us/img252/2595/fm1208.jpg
http://img577.imageshack.us/img577/4995/fm1209.jpg
http://img831.imageshack.us/img831/6710/fm1210.jpg
http://img607.imageshack.us/img607/6688/fm1211.jpg
http://img205.imageshack.us/img205/8161/fm1212.jpg

berfin
22.Mayıs.2012, 23:58
Vee sonunda tam tamına 1006 isabetli pas!!! Bu bir Türkiye rekoru :)

http://img138.imageshack.us/img138/1156/fm1213.jpg

LifeYourself
23.Mayıs.2012, 00:26
yalnız usta sırf pas yapmak için rakip kaleye çok az uğramışsın galiba:)

berfin
23.Mayıs.2012, 01:00
yalnız usta sırf pas yapmak için rakip kaleye çok az uğramışsın galiba:)

Usta amaç o zaten :D Maximum pas sayısına ulaştım artık golü deneyecem yavaş yavaş bol pas ve bol gol bakalım olabilme ihtimali var mı veya ne kadar :)

ForCimbom
23.Mayıs.2012, 01:19
Vee sonunda tam tamına 1006 isabetli pas!!! Bu bir Türkiye rekoru :)

http://img138.imageshack.us/img138/1156/fm1213.jpg

maşallah.... yememiş içmemiş adamlar... helal...

usta detaylarıyla anlatır mısın taktiğini nasıl ayarlarla yaptın 1000 küsür pası .....

Cengo
23.Mayıs.2012, 01:34

usta detaylarıyla anlatır mısın taktiğini nasıl ayarlarla yaptın 1000 küsür pası .....

Dar sahada, dar alanda, kısa paslar, pres yok, tempo düşük, yaratıcılık düşük, orta yapmak yasak. Sabit oynatılmış, pozisyonunu koruyorlar. Orta sahanın ortası pas istatistiği kalabalık, belli ki ML-MC-MC-MC-MC-MR şeklinde 451 oynanmış. Bekler de önde, santrafor da geriye dönük pasör. Oyuna göre yorumlayın, gerisi kolay :)

berfin
23.Mayıs.2012, 01:37

Tabiki de kardeşim anlatacağım ama ilk önce taktiğe nihai halini vermek istiyorum biraz daha sabredersen sana yollayacağım özelden bakman için tabi taktiğin oyuncu seçimi ve kenar komutları da çok önemli detaylı bir şekilde anlatacam ama kimse ilgilenmiyo galiba koca forumda :)

berfin
23.Mayıs.2012, 01:41
Dar sahada, dar alanda, kısa paslar, pres yok, tempo düşük, yaratıcılık düşük, orta yapmak yasak. Sabit oynatılmış, pozisyonunu koruyorlar. Orta sahanın ortası pas istatistiği kalabalık, belli ki ML-MC-MC-MC-MC-MR şeklinde 451 oynanmış. Bekler de önde, santrafor da geriye dönük pasör. Oyuna göre yorumlayın, gerisi kolay :)

Kardeş mantılklı yorumlar ama yanılmışsın bazı yerlerde :)
Saha bi kere en genişinden :D Pres rakip cezasahasında başlıyor :D Diziliş de 4-2-3-1 :D gerisi doğrudur

ForCimbom
23.Mayıs.2012, 01:56
Tabiki de kardeşim anlatacağım ama ilk önce taktiğe nihai halini vermek istiyorum biraz daha sabredersen sana yollayacağım özelden bakman için tabi taktiğin oyuncu seçimi ve kenar komutları da çok önemli detaylı bir şekilde anlatacam ama kimse ilgilenmiyo galiba koca forumda :)

eyw... bekliyorum....

mpaker66
23.Mayıs.2012, 20:01
bu konuyu açtığımdn beri pas konusunda sürekli uğrastım öyle ki artık taktik konusunda kurt oldum resmen. 700 pasları falan gördüm arkadaş gbi biraz daha uğraşsan bin pası da rahat görürdüm.ancak söyle bir durum varki oyunda ne kadar pas o kadar az şut pozisyon vs... Oyun motoru çok acaip derecede çalım üzerine kurulmuş.Elinde hızlı oyuncun varsa kralsın. Anladım ki yani oyunda barça gbi oynamak imkansız mac motoru değişmedikçe. Bende artık hızlı oyun taktiği uzerinde çalışıyorum 200 pas ortalama ama gerçekten çok eğlenceli.

ForCimbom
23.Mayıs.2012, 20:41
bu konuyu açtığımdn beri pas konusunda sürekli uğrastım öyle ki artık taktik konusunda kurt oldum resmen. 700 pasları falan gördüm arkadaş gbi biraz daha uğraşsan bin pası da rahat görürdüm.ancak söyle bir durum varki oyunda ne kadar pas o kadar az şut pozisyon vs... Oyun motoru çok acaip derecede çalım üzerine kurulmuş.Elinde hızlı oyuncun varsa kralsın. Anladım ki yani oyunda barça gbi oynamak imkansız mac motoru değişmedikçe. Bende artık hızlı oyun taktiği uzerinde çalışıyorum 200 pas ortalama ama gerçekten çok eğlenceli.

biraz olsun gerçeğe benzetmek amacıyla maç motoru tasarlasalar hepsinden daha eğlenceli olacak ama... gerçekle alaka diye bir şey yok...

berfin
23.Mayıs.2012, 21:55

Kardeş ben de hep bu konu üzerinde durdum ve senin geldiğin yere vardım sonunda diyebilirim :D 200 pas çok az gelse de golü engellemeyecek derecede pas yapabileceğim bi taktik üzerine çalışmaktayım :D

mustafagonul
07.Temmuz.2012, 00:49
Kardeş ben de hep bu konu üzerinde durdum ve senin geldiğin yere vardım sonunda diyebilirim :D 200 pas çok az gelse de golü engellemeyecek derecede pas yapabileceğim bi taktik üzerine çalışmaktayım :D

ya bu senin 1000 paslık taktiği banada verebilir misin kardeş ya da taktiğini tamamladıysan

goosfraba
07.Temmuz.2012, 01:06
geçenlerde fenerbahçe ile neredeyse 800 isabetli pas yapabildim.

lakin maçlar hep 1-0, 2-0 ve çok seyrek olsa da güçsüz rakiplerime karşı 3,4 bulduğum zamanlar da oldu.

bir ara gol yememe, üst üste galip gelme, yenilmeme rekorları kırdım kısa çaplı.

ama bu taktikte ilk golü bulmanız önemli. ilk golü yerseniz maçı çevirmeniz zor oluyor. ve ayrıca çok penaltı çaldırdım lehime.

Önder HOCA
07.Temmuz.2012, 01:35
2 taktik kullanılınabilir maçın başında direk gol bulucak sonra rölantiye alabiliceğimiz

bySperman
07.Temmuz.2012, 11:08
Pasa dayalı taktik işini abartınca :D %72 nedir arkadaş :D
http://img424.yukle.tc/images/31Galatasaray_v_Fenerbahce_Bilgiler__Genel_Bakis.p ng

goosfraba
07.Temmuz.2012, 11:21
kaç pas yaptın?

bySperman
07.Temmuz.2012, 11:27
500 pas yaptım 461'i isabetli :)
Edit:Taktiği maçtan önce yaptım :cool:

Önder HOCA
07.Temmuz.2012, 14:37
http://i.imgur.com/yMAVt.png
Taktiği maçtan önce ekledim yapılan pas 927 finalde Barça'ya karşı bu taktikle çıkıcam kariyere eklerim

Edit: Taktik Possesion Break adı altında taktikzz'in yaptığı diye aratırsanız bulabilirsiniz

Edit:Finalde kullanmadım

leventb12
07.Temmuz.2012, 15:08
Hasan Hüseyin hocam la beraber denemiştik (nannar) en son 1300 pas civarı bişeylerdeydi.

Önder Hoca'nın dediği taktikte çok iyi tam barçalık pas pas ilerde savunma hattı ağır tempo ortasaha uzaylı dinamosu :cool:

mustafagonul
07.Temmuz.2012, 19:16
Hasan Hüseyin hocam la beraber denemiştik (nannar) en son 1300 pas civarı bişeylerdeydi.

Önder Hoca'nın dediği taktikte çok iyi tam barçalık pas pas ilerde savunma hattı ağır tempo ortasaha uzaylı dinamosu :cool:

1300 pas olan taktiği nerden bulabilirim bir incelemem lazımda

eXcitinG
07.Temmuz.2012, 20:07
http://i.imgur.com/yMAVt.png
Taktiği maçtan önce ekledim yapılan pas 927 finalde Barça'ya karşı bu taktikle çıkıcam kariyere eklerim

Edit: Taktik Possesion Break adı altında taktikzz'in yaptığı diye aratırsanız bulabilirsiniz

Edit:Finalde kullanmadım

Barça nın futboLu bu değiL. Barça sisteminde orta saha ve forvet oyuncuLarı pas görevini görüyor. Senin sisteminde savunma ve ön Libero oLayı yükLemiş. BöyLe oLunca pas oLur, ama goL az oLur.

Önder HOCA
07.Temmuz.2012, 20:13
Barça'nın taktiği demedimki zaten diziliş 3-6-1 hatta defans dr-dc-dl önündede 3 tane dmc oluncaböyle bişey çıkıyor :)