PDA

View Full Version : Fenerbahçe'li tecrübeli menejerlerden destek!

Feanaro
24.Aralık.2011, 07:40
Konuyu yanlış yere açmış olabilirim kusura bakmayın kariyerler bölümüne açamadım kurallara aykırıydı umarım yanlışlık yapmamışımdır. :)

Başlıkta biraz saçma oldu fakat renktaşlarımın desteği lazım. Neyse mevzuya gireyim hemen. Sıkılmadan okuyun ve lütfen bir kaç bir şeyler söyleyin çünkü ihtiyacım var.

Tahminen 03/04'den beri menejerlik oynuyorum ve en son 2010'u oynamıştım. Oyunu pek detaylı oynamıyorum biraz yüzeysel oynuyorum mesela antreman programlarını değiştirmeden veya takımın sadece pas ve anlayış stilini değiştirip maça girmek gibi. Transfer konusunda da yüzeyselim yardımcı prog. vs. kullanmıyorum.

Ama anladım ki 2012'de işler böyle yürümüyor Fenerbahçe ile başladığım kariyerimde 2. senemde sıkıldım sebebi ise aldığım kötü sonuçlar ve transferler oldu. Transfer olarakta sattıklarım; Alex-Baroni-Bilica-Özer-U.Boral aldıklarım ise Bertolacci-Z.labyad-Wilfried-Kenia gibi isimlerdi. Transfer bütçesinide kötü kullandım.

Ve açıkçası oyundan soğudum. Fakat sizin birazcık gazınızla tekrar acemi aşık gibi atlayabilirim olaya. Fenerbahçe'ye aşina olan arkadaşlardan (Lütfen hazırcı olduğumu düşünmeyin böyle düşünen arkadaşların vaktini çalmayayım) taktik antreman ve transfer konusunda tecrübelerini kısaca aktarabilirler mi?(eheh uzuncada olabilir minnettar olurum) ve diğer tüm önerilere açığım oynayış konusunda anlayış konusunda bile desteklerinize ihtiyacım var.

Herkese şimdiden teşekkürler saygılar. :)

Sekopej
24.Aralık.2011, 11:02
Fenerbahçe ile oynarken keyif almak için öncelikle kadroyu değiştirmem, takımı önce gerçekteki gibi oynatmaya çalışırım, baktım olmuyor kendi kafamda hayal ettiğim Fenerbahçe'yi oynamaya çalışırım aynı oyuncularla.

Alex mesela, satmayacağım bir oyuncudur, O'nun Alex olması, sürekli oynayamayacak seviyeye geldiğinde oyuna aldığımda ya da arada oynattığımda neden Alex olduğunu göstermesi bana keyif verir.

Takıma orta saha, defans ve forvet gerekli. Eğer hücumda sıkıntı çekiyorsan Dia'yı forvete kaydırabilirsin, hızı sebebiyle çok sayıda pozisyona girebiliyor. Kanatları iyi kullanabilecek oyuncular mevcut bu sebeple hızlı bir Fenerbahçe oluşturabilirsin, sürekli pas oyunundan ziyade.

Aklıma geldikçe yazarım, şimdilik bu kadar...

sui generis
24.Aralık.2011, 13:10
şöyle anlatayım. bence ilk sezon kadroyu bozma.. ben o takımda bienvenu yu gol kralı yaptım. gayet atıyor. Serkan abinin dediği gibi gerçek Fenerbahçe nasıl oynuyorsa onu oynatmaya çalış. mesela 2.sezon transfer yapacağında forvete al bir yabancı ama stopere alacaksan Yobo'nun yerine al, Kesimal'i oynat. orta saha için Alper'e git, genç oyunculara git. Stoch ve Dia ikilisini iyi kullanman gerekir. onları ne kadar iyi kullanırsan o kadar başarılı olursun.
sorcağın sorular varsa cevaplarım. şimdilik bu kadar :)

NikolaiBelinski
24.Aralık.2011, 13:17
- Ben genellikle ilk sezon kendi taktiğimi oluşturmaya çalışır, oyuncuları monte etmeyi denerim. 4-1-2-3 tarzı diyebileceğimiz bir taktik uyguladım. İlk sezon yararı olmayacağını düşündüğüm Bilica,Cristian,Serkan Kırıntılı ve aklıma gelmeyen bir kaç oyuncu ile yollarımı ayırdım. Elimde kabataslak bir kadro oldu. Oyuncuları taktik ekranımda yerleştirdim ve acil transfer isteyen bölgelerin listesini çıkardım. Mesela bende bir DM eksiği oluştu. Sadece Mehmet Topal'ı transfer ederek sezonu kapattım. Antreman programı ayarlayamadığım için onu internetten kullanıyorum o sana kalmış. Haberleri ve gelecek sene çıkacak regenleri takip etmen yararına olacaktır. Medya tarafından yeni Franz B. olarak nitelendirilen bir adam buldum ve oynatıyorum. 4 sene üst üste şampiyon oldum, UEFA'da çeyrek final oynadım şu aralar biraz ara verdim.

Feanaro
24.Aralık.2011, 21:03
Sekopej, Alex konusunda güvenim biraz arttı diyebilirim, takımı dediğiniz gibi değiştirmeyeceğim ilk sene fakat bana pas trafiği konusunda biraz daha açıklayıcı olabilir misiniz? Mesela geçen serilerden beri kısa pas trafiği alışkanlığım var sanırım topa hakim olmak ve pozisyon vermemek istiyorum. Fakat hızlı oyuncularım olduğu için (stoch dia gibi) biraz daha geniş ve direkt oynamamın zararı olur mu?
Sanırım Türkiye ligi konusunda tecrübelisiniz size son olarak şunu sormak istiyorum; geçen kariyerimde alt seviye takımlara bile (samsunspor, karabük, orduspor vb.) çok pozisyon ve şut imkanı veriyordum. Yani hemen hemen şut sayılarımız aynı oluyordu. Acaba bu benim zaafım mı yoksa Türkiye liglerinde bu olağan bir durum mu?

benbenim, üstteki sorumu size de sorabilir miyim? ayrıca cevabınız için tekrar teşekkürler dediklerinizi uygulayacağım :)

NikolaiBelinski dediğiniz şekilde deneyeceğim ayrıca scout programı kullanmam ileriki yıllarda oyun zevkini kaçırıyor mu? :)

lyncher
24.Aralık.2011, 22:58
Öncelikle taktigi söyleyim. sigamescomuinity.com adresinden taktik bölümüne gir craig diye bir arkadas var suan yayınladıgı cok saglam bir taktik var onu kullanabilirsin daha öncedende oynadıysan diziliş devastoya benziyor biraz o dogrultuda kadronu söyle kurabilirsin

Volkan
Gökhan Serdar(yada xulu veya kara) Yobo Ziegler

Selcuk Ş. Emre

Mehmet Dia

Bienvenu Alex

Böyle bir dizilişle cok iş yapabilirsin forvete Bienvenu yerine Darwin Quintero yuda alabilirsin cok saglam forvettir.

Training icinde sunu yapabilirsin Fm-base.co.uk adresinden Dunc trainin indir V1 yazanı o training patch gayet saglam bi pakettir ilk cm 92 ing. ligydi ozamandan beri her yıl oynadııgm bir oyunbu adamın paketide yaklasık 3 yıldır kullanıyorum gayet iyi. oyuncu antreman paketinden dagılımıda söyle yap.

sag sol bekler icin Fullback Sup.
Defansın ortası icin General Def.
Ortasaha sag ic Def Mid.
Ortasaha sol ic Centre Mid.
Sag Sol acık Winger ( ama winger traininginde sut olayını artırmamıs onu heavy olmıcak sekilde artırabildigin kadar artırmaya bak)
Forvet Sol Deeplying St olcak alex idealdir alex ten sonra da Onerim ucuz istiorsan QPR de oynayan Taarabt alabilirsin
Forvert Sağ Poacher st

Trainingide bu sekilde yaptınmı tamamdır Fenerbahce ile akarsın ve turkiye ligi basit kalır sıkılırsın haberin olsun:D

CeNTeR_TR
24.Aralık.2011, 22:58
Fazla şut sayısı verme sebebin olarak orta alandaki oyuncuların pasifliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Tekli orta saha sisteminde sürekli kalende tehlikeli veya rastgele atılmış şutlar görebilirsin.

Veya Orta Alanında oynayan oyuncularının savunma yönü zayıf ise , Mesela Alex , Özer aynı anda oynayıp 2 li orta saha oynuyorsan.

lyncher
24.Aralık.2011, 23:12
---------------------Volkan----------------------
Gökhan-----Serdar----Yobo-------Ziegler
----------------------------------------------------
------------Selcuk--------------Emre----------
Mehmet---------------------------------Dia----
------------Bienvenu--------Alex--------------

Söyledigim taktigin dizilişi bu şekilde

lyncher
24.Aralık.2011, 23:18
http://community.sigames.com/showthread.php/291668-12.1.0-TACTIC-4-2-2-2-tweak-%28BPL-half-a-season-record-19-matches-W19-shot-91-of-1

Taktigin linki burdan taktigi edinebilirsin

http://www.fm-base.co.uk/forum/football-manager-2012-tactics-training/84281-duncs-training-fm2012.html

Training paketinide burdan alabilirsin

Bekq
24.Aralık.2011, 23:56
İlk sene Bekir'i oynat iyi verim alırsın.

Feanaro
25.Aralık.2011, 00:02
Center_Tr, teşekkürler fakat bunuda düşündüm Emre selçuk ve gago'yu oynattım yine çok şut yedim.

lyncher, öncelikle çok teşekkür ederim çok zahmet oldu helal et. Training olayını indirmiştim ama nereyi seçeceğim konusunda ingilizcem olmadığı için yapamamıştım şimdi yapacağım teşekkürler.

taktik olarakta dediğin taktiği indireceğim Erick torres ve kara'yı transfer ettim.

taktiği dediğin gibi yapıp dizilişi şu keilde yapsam

-------------------------volkan-----------------------
-Gökhan------serdar--------yobo--------ziegler

--------------------Kara(dmc) çakılı oyuncu----------------

---------------Emre(mc) çok yönlü----------------

------------------dia---------Alex---------------stoch

--------Erick torres veya Smh veya bienvenu(poacher) olarak----

uygun olur mu?

Edit: Bekq, serdar'ın yedeği olarak kullanıyorum fakat deneyeceğim yinede. teşekkürler

lyncher
25.Aralık.2011, 00:25
Center_Tr, teşekkürler fakat bunuda düşündüm Emre selçuk ve gago'yu oynattım yine çok şut yedim.

lyncher, öncelikle çok teşekkür ederim çok zahmet oldu helal et. Training olayını indirmiştim ama nereyi seçeceğim konusunda ingilizcem olmadığı için yapamamıştım şimdi yapacağım teşekkürler.

taktik olarakta dediğin taktiği indireceğim Erick torres ve kara'yı transfer ettim.

taktiği dediğin gibi yapıp dizilişi şu keilde yapsam

-------------------------volkan-----------------------
-Gökhan------serdar--------yobo--------ziegler

--------------------Kara(dmc) çakılı oyuncu----------------

---------------Emre(mc) çok yönlü----------------

------------------dia---------Alex---------------stoch

--------Erick torres veya Smh veya bienvenu(poacher) olarak----

uygun olur mu?

Edit: Bekq, serdar'ın yedeği olarak kullanıyorum fakat deneyeceğim yinede. teşekkürler

Erick torresi hic kullanmadım bilmiyorum ama suratli bir adamsa olabilir yoksa bienvenuyu kullan derim.

benim verdigim taktigi baz alırsanda söyle yapmanı öneririm

-------------------Volkan------------------------
Gökhan-----Yobo---------Kara-----Ziegler
--------------Selcuk--------Emre-------------
(bu adam def mid) (ortasaha pasör)
Mehmet-----------------------------------Dia
(AMR)-----------------------------------(AML)
----------Bienvenu----------Alex------------
(oyun kuruyo ilerde)

Taktigi bozma cunku taktigin tum ince ayarları oluşturulmus dene tabi ama bozarsan tutmayabilir. Taktiktede basta Match prep Teamwork calıstır average olarak hepsi fullenince attacking movement yaparsın atakların daha komplike olur. Ayrıca Pitch size(saha uzunlugu) bunuda Maximum secmen lazım cok önemli bu şekilde ayarlarsan super olur akarsın :) erick torresi dedigim gibi bilmiyorum ama süratli bir adamsa top süre bilen kullanabilirsin bienvenu yerine yada off the ball passing ve creativty si iyiysede alex yerine kullanabilirsin kafana takılan birşey olursada yardımcı olurum elimden geldigince bildigim kadarıyla hakkım helal tabi sonuna kadar nolcak taş atıp kolummu yoruldu:)

Stoch ve Dia ikilisi yerine Mehmet ve Dia ikilisinden daha iyi verim alırsın enazından ben öle aldım:) ama türkiye ligi basit oldugu icin cok oynamıyorum sıkılıyorum cunku:) onun yerine ingiltere 2. 3. 4. liglerinden bir takım alman daha zevkli olur yada premierden QPR favorim :) tabi taktigin kullanımını iyice oturttuktan sonra

Feanaro
25.Aralık.2011, 00:27
erick torres bienvenu'den daha hızlı taktiği hiç değiştirmeden dediğin şekilde uygulayacağım sonuçları yazarım buraya tekrar sağolasın. :)

eng1n
25.Aralık.2011, 00:28
Alex'i AMC değilde forvette trequarista olarak oynat çok daha fazla verim alırsın.

lyncher
25.Aralık.2011, 00:53
treq olarak alexi hic denemedim ama deeplying st olarak super bir oyuncu cok gol atıyor. torres suratliyse oynat bienvenuden iyi olur. Ama match prep te mutlaka basta teamwork calıstırmayı unutma avarege olarak. suan westhamla oynuyorum 13 macta 45 gol attım 13 gol yedim liderim ligte verim alırsın taktikten yani emin olabilirsin. :)

Feanaro
25.Aralık.2011, 00:56
lyncher, taktiği 2 maç denedim ve kaldırıyorum hemen. çünkü gerçekten böyle oynanmaz. 50. dk 20 şut çekmişim skor 3-0 kalemde ise 1 şut görmüşüm oda kaleyi tutmamış :) siliyorum hemen böyle oynanmaz hile gibi birşey :)

eng1n şimdi kendim taktik yapacağım alex'i dediğin gibi ilerde oynatacağım.

lyncher
25.Aralık.2011, 01:03
hahahahah:) hile değil taktik sadece 2 iyi taktigi birleştirmişler ve bir taktik oluşturtmuşlar o yüzden öyle ben yardımcı olmaya calıştım artık gerisi sana kalmış:)

Feanaro
25.Aralık.2011, 01:10
sağolasın yardımcı oldun da başta dediğin çıktı böyle zevki olmayacak gelene gidene 5 at :D işin ucunu kaptım sayılır birazda kendim çabalayayım :D

lyncher
25.Aralık.2011, 01:17
tamam kendin billirsin ama o taktik elinin altında dursun cunku senin dedigin fenerbahce buyuk kulüp oldugu icin olan bişey aynı sey ufak takımlarla olmuyor birde avrupa maclarında pek olanbişey deil:)

Feanaro
25.Aralık.2011, 01:23
Zaten avrupa'da korkuyorum ne yapacağım diye bakalım şu sezon bitsin transfer sezonunda tekrar başlığı canlandırırım :)

lyncher
25.Aralık.2011, 01:31
tamam ozaman hadi bakalım ama yaparsın avrupada bişeylerde şampiyonlar ligi biraz zor daha hic kazanamadım fm2012de gerci oynamıyorumda 2 sezon bitirmedim hic iş yogunlugundan bakalım westhamla yapcaz bişeyler vaktim bollaştı ama uefayı alırsın o okadar sıkıntılı değil allahtan:) bol gollü sezonlar dilerim sana:)

Feanaro
25.Aralık.2011, 01:50
sağolasın :D