PDA

View Full Version : Genç Akademileri Geliştirme

wolffather
20.Ocak.2012, 05:58
Arkadaşlar bu başlık altında genç akademilerini nasıl geliştirebileceğimizi, PA bakımından en iyi genç oyuncuların nasıl alt yapımızdan çıkacağını, bunların gelişimini ve bunlar için neler gerektiğini inceleyeceğiz. Şu anda forumun çeşitli yerlerinde bir ucu orada bir ucu şurada bilgiler var bu konu hakkında ve bunun bir başlık altında toplanmasının iyi olacağını düşündüm ;;)

İlk öncelikle bildiğiniz ve tahmin ettiğiniz gibi alt yapımızdan iyi oyuncular çıkması için bazı güncellemeler yaparız yönettiğimiz takımın yönetimi(board) ile anlaşarak. Şimdi sırası ile bu güncellemeleri (upgrade) inceleyelim...

YOUTH RECRUITMENT NETWORK
(PA bakımından en iyiler sizi tercih eder)

Olaya en baştan başlamak gerekir ise ilk öncelikle kendimize sormamız gereken soru daha kulübümüz ile tanışmamış olan genç çocukların bizim alt yapı seçmelerine nasıl geldiğidir? Yani 7,8,9,10 yaşında ki geleceğin Messi'sini Ronaldo'sunu bulmak kolay değildir. Araştırmak ve çoğu yerde alt yapı bağlantılarınız olmalıdır ki bu cevherleri o yaşta bulalım. PA bakımından en iyi oyuncuları bulmak için yapmanız gereken YOUTH RECRUITMENT NETWORK özelliğini upgrade etmenizdir. Ne kadar çok upgrade eder isek kıyıya köşeye sıkışan yıldızları bulmak o kadar kolay olur ;;) Bu upgrade i yapmak için aşağıda ki resimde ki yol takip edilir ve seçenekler de gözükmektedir. Şimdi bu seçeneklerin Türkçesini yazalım;

http://d1201.hizliresim.com/t/n/1y4yj.jpg

1- Kulübümüzün genç akademi araştırmasına para harcaması yerine daha önemli yerlere ihtiyaç duymaktadır. Ve bu yüzden buraya harcanan paralar kesilsin.

2- Takımımız lehine iyi oyuncuları cezbetmek için çok fazla rekabet yaşıyoruz. Ve bu yüzden buraya harcanan paralar kesilsin

3- Genç takımımıza çok iyi oyuncuların gelebilmesi için bu upragde i yapmalıyız.

4- Rakiplerimizin bizden önce genç yıldızları bulmasını istemiyorsanız bu upgrade i yapmalıyız.

5- Bölgemiz de çok sıkı bir şekilde çalışarak bölgesel genç akademi araştırması hakkında yatırım yapmalıyız. Bu rekabette kalabilmemiz için önemli.

Şimdi bu seçenekler hakkında konuşur isek ilk 2 seçenek anlayacağınız gibi bir upgrade değil downgrade dir. Bu Oyun esnasından bazen karşınıza çıkmıştır. X takım maddi imkansızlıklardan dolayı antreman sahasını veya genç akademisini v.s satışa çıkardı gibi mesajlar alırsınız. Bunları yapmak için ilk 2 seçeneği seçeriz. Şunu da belirteyim şu anda buraya konuyu anlatacağım diye eski oyunlarımdan birini açtım ve karşımda ki seçenekleri size SS'ledim. eğer kulübünüzün maddi durumu çok kötü ise yukarıda ki seçenekler de değişiklik olabilir. Örneğin; Maddi durumumuz çok kötü oyuncular paralarını alamıyorlar ne genç akademisi kardeşim :) gibi bir seçenekte olabilir. Ve bu seçenekleri yönetime kabul ettirmeniz maddi imkansızlıklar dışında sıfırdır :) zaten sizde istemezsiniz herhalde.

3,4,5 seçenekler ise şu anda ki genç akademi araştırma sistemini upgrade etmek için yönetime başvurduğunuz seçeneklerdir. Aradığınız seçenekler yani :) Ama burada bilmeniz gereken de bir püf noktası vardır. Mesela 3. konuşmayı yaptınız ve yönetim kabul etmedi ondan sonra bu seçeneklerin açılması için aylarca bekliyorsunuz. Aslında 3. değil de 4. seçeneği söyleseydin yönetim kabul edecekti bu isteğini. O an ki psikolojisi 3 değil de 4 ü kaldırabiliyordu :) Bu yüzden size tavsiyem isteği yapmadan önce oyunu kaydetmeniz ve kabul edene kadar sıra ile 3,4,5 seçeneklerini yönetime iletmeniz ;;)

Eğer bundan başka seçenekler var ise ne yapabilirim derseniz; dikkat ettiyseniz downgrade işleminin yapılması için 1 ve 2 numaralı cümlelerin 3. ve 4. kelimeleri sırası ile CUT ve BACK kelimelerini içermektedir. Bunun Türkçesi tasarruf etmek demektir. Yani bu 2 kelimeden uzak durun hangi seçenek çıkar ise çıksın ;;)

JUNIOR COACHING
(CA Bakımından oyuncular daha iyi gelişsin)

Evet şimdi yukarıda ki upgrade de yıldız adaylarını daha iyi nasıl keşfedip PA bakımından en iyileri takımımıza nasıl kazandırabileceğimizi öğrendik. Sırada ki ise bu yıldız adaylarının sizin seçmeler de karşınıza çıkana kadar ki zamana kadar alacağı eğitimi konu olan güncellemedir ki o da JUNIOR COACHING dir. Bu upgrade i yapmak için aşağıda ki resimde ki yol takip edilir ve seçenekler de gözükmektedir. Şimdi bu seçeneklerin Türkçesini yazalım;

http://d1201.hizliresim.com/t/n/1y65t.jpg

1- Kulübümüzün genç akademi araştırmasına para harcaması yerine daha önemli yerlere ihtiyaç duymaktadır. Ve bu yüzden buraya harcanan paralar kesilsin.

2- En iyi oyuncuları yetiştirebilmemiz için bu upgrade i yapmalıyız.

3- Genç oyuncularımızın kişisel antremanlarının temini için bu upgrade i yapmalıyız.

Şimdi Youth Recruitment Network başlığı alltında açıkladığım için burada birebir maddelere girmeyeceğim. Benim için cümlenin için de CUT BACK yer alıyor ise işime yaramıyordur bunu biliyorum;;)

Şimdi gelelim junior coachingi detaylandırmaya. Örnek vermek gerekir ise youth recruitment network özelliği ile 8 yaşında bir çocuğu bulup takımınıza kattınız. Ama bildiğiniz gibi bizim seçtiğimiz alt yapı seçmeleri oyuncu 14-15-16 yaşında iken oluyor. Acaba bu çocuk 8 yaşından bizim alt yapı seçimlerini yapacağımız yaşa (14,15,16) kadar ne yapıyor? İşte burada junior coaching devreye giriyor ve bu misal 8 yaşında ki çocukları iyi bir futbol eğitiminden geçirerek futbolcunun gelişmesini (CA bakımından) sağlıyor. Çocuklar 14,15,16 yaşlarında sizin karşınıza çıktığı zaman junior coaching özelliğiniz ne kadar iyi olur ise bu çocukların CA sı da o kadar yüksek oluyor ;;) Bu PA yı etkilemez sadece bir oyuncunun potansiyelini bulabilmesini hızlandırılır.

YOUTH FACILITIES

Şimdi geriye döner isek PA bakımından en iyi oyuncuyu Youth Recruitment network özelliği ile bulduk. Ondan sonra oyuncularımıza en iyi eğitimi verip CA bakımından en iyi şekilde gelişmesi için Junior coaching özelliğine teslim ettik alt yapı seçmelerine kadar (14,15,16 yaşına kadar). Ve ondan sonra alt yapı seçmelerinde bu oyunculara genç kontrat önerip imza attırıyoruz. YOUTH FACILITIES özelliği de bundan sonra devreye giriyor. Bu upgrade i yapmak için aşağıda ki resimde ki yol takip edilir ve seçenekler de gözükmektedir. Şimdi bu seçeneklerin Türkçesini yazalım;

http://e1201.hizliresim.com/t/n/1y67s.jpg

1- Genç oyuncularımızın potansiyelini ulaşması ve ana kadroya girebilmesi için bu upgrade i yapmalıyız.

2- Kendi genç oyuncularımızın gelişimine odaklanabilmek için bu upgrade i yapmalıyız.

Burada da birebir maddelere girmeyeceğim. Şu anda downgrade seçeneği yok gözüküyor benim açtığım oyunda ama sizde olabilir. Fakat bildiğimiz bir şey vardı CUT BACK ten uzak dur :)

Alt yapı seçmeleri geldiği zaman istediğimiz genç oyunculara imza attırdık. Ve ondan sonra oyuncular artık Junior coaching sisteminden çıkıyorlar ve senin sisteminin içine giriyorlar. Junior coaching ne yapıyordu hatırlayın çocuk yaştakileri alt yapı seçmelerine kadar eğitiyor CA bakımından yükselmesini sağlıyordu. Ve bu görev artık senin ellerinde ;;) Ve bunun için en önemli etken youth facilities. Youth facilities ne kadar yüksek olur ise oyuncunun gelişimi (CA) o kadar hızlı ve iyi olur.

Tabii ki gelişim sadece alt yapı ile sınırlı olmuyor. Oyuncunun potansiyelini bulabilmesi için kişiliğinin de önemli olması gerekiyor. Bunda çoğunuzun bildiği gibi tutoring özelliği de çok rol oynuyor. Bu başlık altında arkadaşımız bundan sonrasını anlatmış...

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=104293

Bende bu arkadaşımızın yazdıklarına ek olarak da bazı şeyler yazacağım ilerde Ve örnekleri ile beraber göreceğiz bunları ;;) Ve umarım buraya kadar kimse de bir soru işareti kalmayacak şekilde anlatabilmişimdir :)

GeNç KaRTaL
20.Ocak.2012, 09:45
Paylaşım için teşekkürler.

Sekopej
20.Ocak.2012, 10:56
Faydalı olabilecek ve anlatımı sade, anlaşılır bir rehber, teşekkürler paylaşım için.:)

ommix
20.Ocak.2012, 12:48
Teşekkürler , çok yararlı bir paylaşım olmuş

pappi
20.Ocak.2012, 14:35
dostum ufkumu açtın resmen,hep aklıma takılan bazen sinir olduğum bir husustu bu.ne kadar büyük bir kulüp olursam olayım alt yapımdan iyi oyuncu çıkaramıyordum.yazdıklarından sonra anlıyorum ki en büyük hatam diyaloglarda ilk sıradaki cümlenin işime yarayacağını düşünmemmiş:) kendi adıma çok faydalı oldu bu rehber,uzun zamandır oyunu oynamayasım gelmiyordu yeni bir heyecan uyandı içimde:P

realbeck
20.Ocak.2012, 17:13
bende sadece cut back li seçenekler var ne demek oluyor şimdi bu?:)

sarianet
20.Ocak.2012, 21:48
ellerine sağlık inglizce bilen ve bildiğini paylaşanları seviyoru:D

sarianet
20.Ocak.2012, 22:03
ilk zıbırtıda vut backlar çıktı dostum bende :)

http://img401.imageshack.us/img401/9074/47308269.jpg

bide yöneti ne dedi bana kabul ettimi yoksa ayak ı yaptılar söyleyebilir misin:D

http://img714.imageshack.us/img714/395/as2il.jpg

BaGa TaRKaN
20.Ocak.2012, 22:23
Çok Yararlı Olmuş Emeğine Sağlık :)

Ahmet; Zaten Standartların Üzerindeymiş Daha Neyini Geliştireceksin :D Sen Ayak Yapıyorsun Burda :n:

remzi1242
20.Ocak.2012, 23:04
Maddi durum biraz düzelsin öyle yazcam ben onlara kabul etmediler şimdi :D

wolffather
21.Ocak.2012, 02:37
Teşekkürler Arkadaşlar...

bende sadece cut back li seçenekler var ne demek oluyor şimdi bu?:)

- Bütçen yeterli değildir
- Oyuna yeni başlamışındır (Çoğu takım da upgrade seçenekleri hemen çıkmaz)
- Veya en yakın zamanda bu seçeneklerden birini seçip istemeden de olsa upgrade yapmışsındır zaten veya yapamamışsındır ;;)

Tekrar diğer işimize yarayacak seçeneklerin çıkması için bir müddet gerekiyor arada bir bak arkadaşım

ilk zıbırtıda vut backlar çıktı dostum bende :)

bide yöneti ne dedi bana kabul ettimi yoksa ayak ı yaptılar söyleyebilir misin:D

http://img714.imageshack.us/img714/395/as2il.jpg

Junior coaching in kabul olmuş hemen ilk isteğin ile...

Youth facilities isteğini yönetim ilk önce kabul etmemiş ondan sonra rest çekmişsin ve bu rest karşısında daha fazla dayanamamışlar kabul etmişler upgrade yapmayı.

sarianet
21.Ocak.2012, 02:38
vay be bilmeden rest çekmişi :D vay be bana bak :D
yok be ne ciddisi:D

wolffather
21.Ocak.2012, 22:16
Arkadaşlar bir de şunu belirteyim sanırım yararlı bir bildirim olacak...

Junior coaching upgrade i sezon başlarında meydana gelir. Yani siz sene ortasında yönetim ile upgrade konusunda anlaştınız ve mesaj olarakta zaten upgrade yapıldı diyor fakat facilites kısmına baktığınız zaman eskisi gibi olduğunu (yani başvuru yaptığınız zaman basic ise hala basic olduğunu) görürsünüz. Acaba niye olmadı demeyin çünkü dediğim gibi yeni sezonun başlangıcında upgrade yansıyor ;;)

Junior coachingi ise bildiğimiz coachlardan oluşan bir birlik olarak düşünün. Yaptığımız upgradeler bahsettiğim 7-8-9-10-11-12-13 yaşlarında ki çocukları eğiten coachların maaşlarını arttırıyor. Ve böylelikle daha iyi junior coachlar alınmış oluyor. Uprade yapılmamış halde 0.5 yıldız 1 yıldız olurken coachun özelliği upgrade yapıldıkça daha iyi coachlar geliyor kademe kademe (1.5 yıldız, 2.0 yıldız ve ilerisi)... Burada tek mantık var ne kadar uprade olur ise o kadar iyi coachlar olur ;;)

Bir de dostlar eğer bu yazıları okuyup anlamadığınız bir yer veya kafanızın takıldığı bir yer olur ise lütfen paylaşın. Özel mesaj değil de burada paylaşalım ki başkaları da bu bilgilerden yararlansın. Elimden geldiği kadar yardımcı olurum. Ben kişisel olarak kibirli biri değilimdir 30 yaşındayım ve bu yaşta da öğrenecek çok şeyim var ;;) Hiç bir zaman oyun da olsa öğrenmekten okumaktan vazgeçmemek gerekir. Umarım istediğim mesajımı verebilmişimdir ;;)

bySperman
24.Ocak.2012, 20:01
Bu çok iyi oldu bende niyee bir gelişme yok diyordum.

reisbulut
24.Ocak.2012, 21:53
çok faydalı bir rehber teşekkürler.

Çok sağol sayende yeni birşeyler öğrendim.
Şunu soracağım oyunun o kusumları bende ingilizce olduğu için pek anlamıyorum kabul edilip edilmediğini. Bunu nasıl anlarız resimle gösterme imkanın olursa sevinirim.
Birde bunları düzenli olarak özellikle ilk 2 maddeyi kaç ayda bir vereceğiz.

Yeni bir rehber hazırlayacağım deöişsin onu ne zamana hazır hale getirirsin.

wolffather
25.Ocak.2012, 15:45
çok faydalı bir rehber teşekkürler.

Çok sağol sayende yeni birşeyler öğrendim.
Şunu soracağım oyunun o kusumları bende ingilizce olduğu için pek anlamıyorum kabul edilip edilmediğini. Bunu nasıl anlarız resimle gösterme imkanın olursa sevinirim.
Birde bunları düzenli olarak özellikle ilk 2 maddeyi kaç ayda bir vereceğiz.

Yeni bir rehber hazırlayacağım deöişsin onu ne zamana hazır hale getirirsin.

http://e1201.hizliresim.com/t/l/1wcv5.jpg

Resimde ki arka planı yeşil olan konuşmalar yönetime, beyaz olanı ise bana ait. Ve bu 2 isteğimi de yönetim kabul ediyor. Dikkatini çekti ise cümle We Agree ile başlıyor. Yani Türkçesi aynı fikirdeyiz demek. Buradan anlıyorsun kabul ettiğini. Ama hemen etmeyebilir ilk önce kabul etmez ama sonra vereceğin reste göre fikrini değiştirebilir. Bunların da çevirisi için uğraşıyorum. Ama oyun ile beraber gitmek zorunda olduğum için uzun sürüyor.

Yeni rehberler ise yolda özellikle Tutoring konusunda baya iddialı bir şekilde hazırlanıyorum :) Hem buradan hemde kendi blogumdan paylaşacağım ilerde...

reisbulut
25.Ocak.2012, 16:35
Resimde ki arka planı yeşil olan konuşmalar yönetime, beyaz olanı ise bana ait. Ve bu 2 isteğimi de yönetim kabul ediyor. Dikkatini çekti ise cümle We Agree ile başlıyor. Yani Türkçesi aynı fikirdeyiz demek. Buradan anlıyorsun kabul ettiğini. Ama hemen etmeyebilir ilk önce kabul etmez ama sonra vereceğin reste göre fikrini değiştirebilir. Bunların da çevirisi için uğraşıyorum. Ama oyun ile beraber gitmek zorunda olduğum için uzun sürüyor.

Yeni rehberler ise yolda özellikle Tutoring konusunda baya iddialı bir şekilde hazırlanıyorum :) Hem buradan hemde kendi blogumdan paylaşacağım ilerde...

Teşekkürler. Diğer çalışmanıda şimdiden merak ettim. Şunuda sormuştum

JUNIOR COACHING
Bu iki seçeneği kaç ayda bir vereceğiz. Belli bir zaman dilimi varmı yani.

wolffather
25.Ocak.2012, 16:44
Teşekkürler. Diğer çalışmanıda şimdiden merak ettim. Şunuda sormuştum

JUNIOR COACHING
Bu iki seçeneği kaç ayda bir vereceğiz. Belli bir zaman dilimi varmı yani.

Sene de 1 defa upgarde yapabiliyorsun ;;)

reisbulut
25.Ocak.2012, 16:49
Sene de 1 defa upgarde yapabiliyorsun ;;)

Çok teşekkürler. Şuan 5. sezonuma başladım biraz geç kaldım bu özelliklere uğraşmak için ama zararın neresinden dönersek kardır dimi yani :)

kel
25.Ocak.2012, 20:25
teşekkürler

Jaswege
25.Ocak.2012, 23:12
Çok yararlı, teşekkürler.

irresolute
25.Ocak.2012, 23:17
çok yararlı bir rehber olmuş.birçok kişiye ilaç gibi gelecektir.eline sağlık

OnuldinhoHizmet
27.Ocak.2012, 15:25
Öncelikle teşekkürler çok faydalı yararlı bi rehber olmuş Allah razı olsun

training FACILITIES ı da açıklaya bilirmisin baya bir seçenek çıkıyor...

wolffather
27.Ocak.2012, 16:12
Öncelikle teşekkürler çok faydalı yararlı bi rehber olmuş Allah razı olsun

training FACILITIES ı da açıklaya bilirmisin baya bir seçenek çıkıyor...

15 dakikadır uğraşıyorum bu seçenek seçilebiliir hale bir türlü gelmedi. Sende çıkıyor ise seçenekleri SS'le çevirelim ;;)

remzi1242
27.Ocak.2012, 21:59
We are should cut back= kesmyi bırakmalıyız demek bu seçene seozn içerisinde sürekli var sadece sezon başlarında çıkıyor gneelde araştırma bağında ugrape yani güncelleme yapılması

Heroon
30.Ocak.2012, 18:58
Arkadasım öncellikle rehber için eline sağlık. Benim aklıma takılan bir soru var.Bu yönetim neye göre bizim geliştirme isteklerimizi kabul ediyor. Elbette olay finans ile alakalı ama mesale finans kısmındaki balance in belli bir seviyedemi olması gerekiyor yani hangi yönde gelişme olursa yönetim geliştirme isteklerimizi kabul ediyor

GALATAS4R4Y
31.Ocak.2012, 20:00
teşekkürler

serdarakyol
31.Ocak.2012, 21:50
Hocam süper rehber. Teşekkürler

wolffather
31.Ocak.2012, 22:40
Arkadasım öncellikle rehber için eline sağlık. Benim aklıma takılan bir soru var.Bu yönetim neye göre bizim geliştirme isteklerimizi kabul ediyor. Elbette olay finans ile alakalı ama mesale finans kısmındaki balance in belli bir seviyedemi olması gerekiyor yani hangi yönde gelişme olursa yönetim geliştirme isteklerimizi kabul ediyor

Evet balance ile ilgili. Ama sana şu kadar olur ise kabul eder diyemeceğim! takımın balance i iyi olmalı. Zaten balance iyi olmaz ise board sana bizde isteriz ama paramız yok ne yapalım usta diyor ;;)

Rica ederim arkadaşlar ;;)

OnuldinhoHizmet
01.Şubat.2012, 02:08
15 dakikadır uğraşıyorum bu seçenek seçilebiliir hale bir türlü gelmedi. Sende çıkıyor ise seçenekleri SS'le çevirelim ;;)

http://img42.imageshack.us/img42/7839/adszzeu.png

hocam şu şekilde vereyim

yakamoz0347
01.Şubat.2012, 13:09
ben bişey soracam tesisleri geliştirdim son seviyeye geldi ama bir sezon sonra tesislerin bi kademe gerilediğini gördüm tekrar geliştiriliyo şimdi eskiyo mu noluyo bu tesiler

PisiPC
01.Şubat.2012, 13:24
Harika ve çok faydalı bir anlatım. Ellerinize sağlık.
Oyuna kat kat zevk geliyor böyle..

wolffather
01.Şubat.2012, 18:10
ben bişey soracam tesisleri geliştirdim son seviyeye geldi ama bir sezon sonra tesislerin bi kademe gerilediğini gördüm tekrar geliştiriliyo şimdi eskiyo mu noluyo bu tesiler

Emin misin son seviye olduğuna? Hangi tesisten bahsediyorsun? Kaçıncı sezondasın? :)

yakamoz0347
01.Şubat.2012, 23:55
Emin misin son seviye olduğuna? Hangi tesisten bahsediyorsun? Kaçıncı sezondasın? :)

2029 yılındayım ant tesisleri üst düzeydi genç tesisleride gençlik akademisi olmuştu ama tekrardan bi seviye düştü sezon bitince şimdi geri yükselttim

SONUNCUjr
03.Şubat.2012, 00:36
Youth Facilities'i bir kere geliştirmiştim Fenerbahçe'de,ikinci kez denediğimde onayladı ama 3-4 ay sonra yönetim iptal etti ve yeşil olarak dolan kurulum bar'ı kırmızıya döndü.Buna ek olarak ilk geliştirdiğim kurulum barı da kırmızıya döndü.ilk upgrade de mi yanmış oluyor böylece..?

sentugo
03.Şubat.2012, 00:54
2029 yılındayım ant tesisleri üst düzeydi genç tesisleride gençlik akademisi olmuştu ama tekrardan bi seviye düştü sezon bitince şimdi geri yükselttim

ilerleyen yıllarda teknolojini gelişmesiyle seni tesislerin artık günlük teknolojiyi takip edemiyor ve otomatik olarak tesislerin seviyesi düşmüş oluyor.

bence çok iyi bir uygulama olmuş..

wolffather
03.Şubat.2012, 15:56

Arkadaşım bu konu hakkında bir bilgim yok. Açıkçası emin de olamıyorum acaba sen en üst düzeye getirdin mi getirmedin mi? İstersen şu anda ki durumunu SS'le ve bu upgrade bitince birlikte bakalım bir daha isteyecek mi istemeyecek mi veya ne olacak?

Kişisel olarak o kadar uzun süre oynamadığım için oyunu :) ancak böyle bir yardımım dokunur ;;)

wolffather
03.Şubat.2012, 15:58
Youth Facilities'i bir kere geliştirmiştim Fenerbahçe'de,ikinci kez denediğimde onayladı ama 3-4 ay sonra yönetim iptal etti ve yeşil olarak dolan kurulum bar'ı kırmızıya döndü.Buna ek olarak ilk geliştirdiğim kurulum barı da kırmızıya döndü.ilk upgrade de mi yanmış oluyor böylece..?

Böyle durumlarda arkadaşlar SS alırsanız daha faydalı olur ;;) iptal ettiğini söylediğin yazıyı filan hepsini SS'le ona göre birşeyler söyleyelim ;;)

yakamoz0347
03.Şubat.2012, 17:56

ilki iptal olmaz ikinci geliştirme başarısız olmuş bana da olmuştu

sentugo
03.Şubat.2012, 21:13
parasal açıdan sıkıntı doğduğunda iptal ediyorlar, başka bir gerekçesi yok.

MAGARA_MAN
05.Şubat.2012, 15:45
selam cok faydalı bilgiler. peki trial day en iyi ne zaman yapılır? su anda art of the states facilites var hersey en ust seviyede Atalanta ile 2 kez ust uste cl 4 kez seri a 2 kez italiya kupası hersey tamam ama max cıkan pa 150 ve yetmiyor?

Quip
09.Şubat.2012, 02:53
arsenalle oynuyorum.2016dayım ve belki inanmazsınız ama barcelonadan sonra en iyi regen çıkartabilen klüp olan arsenal daha bir tane regen çıkartamadı adam akıllı.hep dandik oyuncular.youth koçların en iyilerini alıyorum.coachların en iyilerini alıyorum.dünyayı dolaştırıyorum sürekli scoutlara ama bi türlü adamakıllı bi regen çıkmadı takımımda.mecburen başka takımlardakileri alıp yetiştirmeye çalışıyorum.alt yapı tesisleri falan herşey en üst düzeyde.

pappi
09.Şubat.2012, 16:22
ben de arsenalle oynuyorum oyunda geldiğim yıl 2018-2019 falan ve birçok harika yetenek çıkardım altyapıdan:) oyuna başladığım zaman yönetime istek yapıp "network" başlığı altında "youth recruitment" için yatırım yapılmasını istedim,sonra "finans" başlığından "junior coching" için yatırımın artırılmasını talep ettim,yönetim de bu isteklerimi kabul etti.sonra mart ayında denemeye gelen gençlerden iyi olanlarıyla sözleşme imzaladım hatta tatile çıktığım bir sezon PA sı 195 olan sol bek oyuncuyu kaçırdım:) her sene en az 1 tane kaliteli oyuncu çıkıyor.

genç antrenman tesislerini geliştirmek altyapı antrenörü almak çözüm değil.tesisler antrenmana etki ediyor ama kaliteli oyuncular gelsin istiyorsanız "youth recruitment" için para harcamanız gerek.

wolffather
09.Şubat.2012, 17:04
ben de arsenalle oynuyorum oyunda geldiğim yıl 2018-2019 falan ve birçok harika yetenek çıkardım altyapıdan:) oyuna başladığım zaman yönetime istek yapıp "network" başlığı altında "youth recruitment" için yatırım yapılmasını istedim,sonra "finans" başlığından "junior coching" için yatırımın artırılmasını talep ettim,yönetim de bu isteklerimi kabul etti.sonra mart ayında denemeye gelen gençlerden iyi olanlarıyla sözleşme imzaladım hatta tatile çıktığım bir sezon PA sı 195 olan sol bek oyuncuyu kaçırdım:) her sene en az 1 tane kaliteli oyuncu çıkıyor.

genç antrenman tesislerini geliştirmek altyapı antrenörü almak çözüm değil.tesisler antrenmana etki ediyor ama kaliteli oyuncular gelsin istiyorsanız "youth recruitment" için para harcamanız gerek.

@Quip

Yukarı da arkadaşımız güzel anlatmış ;;)

kerim1990
19.Şubat.2012, 07:10
Arkadaşlar bu zamana kadar çok tatile çıkan, takımın hiç bir şeyiyle adam gibi ilgilenmeyen bir oyuncuydum ve dikkatimi çeken real madrid yada man u'da bile iyi regen çıkmıyordu. hayatımda ilk kez tüm maçları yönettim, altyapıyla ilgilendim ve 2.Lig kulübü yönetmeme rağmen iyi 2 oyuncu çıkarttım.Üstüne üstlük tesislerim yetersiz olmasına rağmen.
Yani diyeceğim şudur; sizin takıma ilginizde altyapı oyuncularını etkiliyor bence.Ki bunu başke yerlerde de duymuştum. Siz siz olun takımınızın başında maça çıkın,işlerinizle ilgilenin tatile çıkmayın :)

remzi1242
19.Şubat.2012, 21:53
kerim yanlış biliyorsun alt yapı hocası tesisler ve oyuncunun antraman programı önemli ve sen oyuncuyu as takıma alıp oynatırsan daha iyi gelişir

kerim1990
21.Şubat.2012, 18:24
kerim yanlış biliyorsun alt yapı hocası tesisler ve oyuncunun antraman programı önemli ve sen oyuncuyu as takıma alıp oynatırsan daha iyi gelişir

Tabi ki önemlidir altyapı tesisleri..Benim dediğim bir + bilgiydi.

ozgurka
25.Şubat.2012, 14:55
YOUTH RECRUITMENT NETWORK secenek cıkmadi onda bir sey yapamadım.

Diger iki yerde kabul ettirdim galiba.

JUNIOR COACHING
http://b1202.hizliresim.com/u/t/302m2.jpg

YOUTH FACILITIES
http://b1202.hizliresim.com/u/t/302nx.jpg

Yeni Stad istedim oyunu kaydetmıstım Bir seyler yaptim ama cozemedım :D Ondan yeni stad hakkında bilgi verilsenız onuda ona gore sececem.
http://b1202.hizliresim.com/u/t/302qh.jpg

Oghuse
25.Şubat.2012, 15:12
Stad olayını reddetmişler. still refuse demiş..yani yeni stada onay yok.

ozgurka
25.Şubat.2012, 15:15
Stad olayını reddetmişler. still refuse demiş..yani yeni stada onay yok.

Hangisini sececegimi bilmedıgımden yapamadım duzgun :D

ozgurka
25.Şubat.2012, 15:26
Simdi Stad isini yaptim galiba baska yoldan gittim.

http://a1202.hizliresim.com/u/t/303k7.jpg

21.06.2014 tarihinde 21206 kapasiteli Cankiri stadyumuna tasınacagim.

kibo236
28.Şubat.2012, 20:47
ellerine sağlık hocam

goosfraba
03.Mart.2012, 21:42
benim junior coaching exceptional seviyede.

her sezon başında güncellediğimde, mart ayında yeni ve iyi elemanlar geliyordu kulübe. ama en son seviyeye gelince hem cut back diyor, hem de iyi sayılabilecek oyuncular gelmiyor. en fazla 3 yıldız oluyorlar.

sebebi nedir?

kerim1990
04.Mart.2012, 06:31
Şu youth recuitment ,junior coaching,genç takım tesisleri ve a takım tesislerinin isimlerini en alt seviyeden üst seviyeye doğru yazabilecek olan biri var mı? Ya da forumda böyle bir konu varsa yardımcı olabilecek..

William Rookwood
03.Nisan.2012, 16:23
Gerçekten çok yararlı bir paylaşım olmuş sayende yeni birşey öğrenmiş oldum teşekkürler :)

Bu ararada bir sorum olacak. 2013 yılındayım youth facilitiles gelişiyor 2015'te tamamlanacak junior coach'da 1 youth networkta ise 2 seçenek var. bu seçeneklerin hepsinde de we should cut back seçenekleri var. 27 milyon euro transfer bütçem var kulübün mali durumumu çok çok iyi sizce niye böyle birşey çıkıyor?

perpetua
03.Nisan.2012, 18:53
Oyunda kuluplerin ve baskanlarin alt yapi yatirimina karsi bakis acisi ne kadar para harcanabilecegini etkiliyor.

Cok kabaca anlatmak gerekirse, kuluplerin kabul edebilecegi en dusuk alt yapi yatirimi seviyesi var. Bu kulubun alt yapi kulturune gore degisiyor ve bu deger kulupte gorev alan baskanlarin alt yapiya bakis acisinin alt limitini belirliyor. Mesela Ajax'da hic bir zaman alt yapiya onem vermeyen bir baskan olamiyor. Ama bizim 3 buyuklerde alt yapiya onem veren baskan da gormek mumkun, hic onem vermeyen baskan da gormek mumkun.

Baskan alt yapiya onem veriyorsa, transfer butcesinden kisip parayi alt yapidan oyuncu cikmasi icin yatiriyor. Onem vermiyorsa, transfer butcesini yuksek tutuyor.

Eger oyunda karsiniza alt yapiyi gelistirme secenekleri cikmiyorsa, ya olabilecek en yuksek seviyedesinizdir (20) veya baskanin kabul ettigi en yuksek seviyedesinizdir. Mesela baskanin alt yapiya izin verdigi seviye 15 ise, 16-17-18-19-20'ye cikmanizi gerektiren yatirimlari yapmaz. Daha iyi alt yapim olsun derseniz, kulup degistirmeniz veya bir baska baskanin goreve gelmesini beklemeniz gerekir. Ayni sekilde baskanin kabul edecegi alt yapi yatiriminin bir alt limiti de vardir.

Youth Recruitment Network alt yapidan cikacak oyuncunun potansiyelini etkiler ama etkisi sadece lokaldir. Yani mesela ulkede -9'luk veya -10'luk oyuncu cikacaksa, youth recruitment network'un ulkede en yuksek olmasi bu oyuncunun sizin alt yapinizdan cikmasina yardimci olur. Ama -9 oyuncunun cikmasini saglamaz. Ayrica bu deger ne kadar yuksekse, kulup o kadar fazla farkli sehirlerde (ve ulkelerde) dogmus oyuncularin yaratilmasini saglar.

Cikacak oyuncularin CA ve PA degerlerini kulubun ulkesi, kulubun junior coaching ve kulubun youth training facilities seviyeleri etkiliyor. Ulke faktorunu acmak gerekirse, Liechtenstein ulkesinin bir takiminin alt yapi egitim ve tesislerine ne kadar yatirim yaparsaniz yapin-9 veya -10 potansiyelli oyunculari hemen hemen hic uretemezsiniz. Ama bir Brezilya takiminda -9 veya -10 potansiyelli oyuncu uretmek icin ortalama alt yapi egitimi veya tesisler yeterli olabilir.

wolffather
10.Temmuz.2012, 16:19
benim junior coaching exceptional seviyede.

her sezon başında güncellediğimde, mart ayında yeni ve iyi elemanlar geliyordu kulübe. ama en son seviyeye gelince hem cut back diyor, hem de iyi sayılabilecek oyuncular gelmiyor. en fazla 3 yıldız oluyorlar.

sebebi nedir?

Arkadaşlar uzun bir süredir yoktum ondan dolayı kusura bakmayın. İlk öncelikle yıldızların nasıl verildiğini bilmemiz lazım. Yani 5 yıldız veya 2 yıldız neye göre veriliyor. Bir kere hepimizin bildiği gibi coach veya scout önemli bu konuda. İkincisi ise ve belki çoğumuzun tahmin etmediği bir durum daha var. Ne mi?!

Mesela 3. lig bir takımı alıyorsun senin coach bir oyuncuya 5 yıldız diyor. Bir başka taraftan 1. lig takımında ondan çok daha iyi bir adam 2-3 yıldız!!! Olay şu arkadaşlar: coachlar oyunculara yıldızları verirken kadronuzda bulunan oyunculara göre yıldızları veriyor :icon_wink: daha açmak gerekir ise senin kadronda 199 luk adam var ise ve yeni çıkan alt yapıda ki oyuncu 180 ise onun yıldız sayısı daha az olur. Çünkü en çok yıldıza sahip olan takımında ki 199'luk adamdır :icon_wink: scout ve coachların oyuncular arası karşılaştırma mantıkları böyle işliyor arkadaşlar. Hatırlarsanız bir oyuncuyu scout yaparken sizin kadronuzda ki o mevkide oynayan bir oyuncu ile kıyaslayarak size rapor sunuyor. "Scoutlanan oyuncu şu anda forvet mevkiinde bulunan Milan Baros'a göre daha potansiyele sahip bir oyuncudur ya da hemen hemen aynıdır ya da Onun standartlarına yakın değildir diye bildirimler alırız scout raporlarında" Kısacası çan eğrisi sistemi gibi yapmışlar bu olayı benim tecrübelerim bunu söylüyor:)

Bu arada oyuncu gelmesi için junior coaching değil youth recruitment networkun iyi olması lazım...

wolffather
10.Temmuz.2012, 16:22
Gerçekten çok yararlı bir paylaşım olmuş sayende yeni birşey öğrenmiş oldum teşekkürler :)

Bu ararada bir sorum olacak. 2013 yılındayım youth facilitiles gelişiyor 2015'te tamamlanacak junior coach'da 1 youth networkta ise 2 seçenek var. bu seçeneklerin hepsinde de we should cut back seçenekleri var. 27 milyon euro transfer bütçem var kulübün mali durumumu çok çok iyi sizce niye böyle birşey çıkıyor?

Sanırım cevap için baya geç kaldık ama sanırım sen cevabını eğer oyuna devam ettiysen almışsındır :icon_wink: Sabır sabır ;)

wolffather
10.Temmuz.2012, 17:37
Oyunda kuluplerin ve baskanlarin alt yapi yatirimina karsi bakis acisi ne kadar para harcanabilecegini etkiliyor.

1 Cok kabaca anlatmak gerekirse, kuluplerin kabul edebilecegi en dusuk alt yapi yatirimi seviyesi var. Bu kulubun alt yapi kulturune gore degisiyor ve bu deger kulupte gorev alan baskanlarin alt yapiya bakis acisinin alt limitini belirliyor. Mesela Ajax'da hic bir zaman alt yapiya onem vermeyen bir baskan olamiyor. Ama bizim 3 buyuklerde alt yapiya onem veren baskan da gormek mumkun, hic onem vermeyen baskan da gormek mumkun.

2 Baskan alt yapiya onem veriyorsa, transfer butcesinden kisip parayi alt yapidan oyuncu cikmasi icin yatiriyor. Onem vermiyorsa, transfer butcesini yuksek tutuyor.

Eger oyunda karsiniza alt yapiyi gelistirme secenekleri cikmiyorsa, ya olabilecek en yuksek seviyedesinizdir (20) veya baskanin kabul ettigi en yuksek seviyedesinizdir. Mesela baskanin alt yapiya izin verdigi seviye 15 ise, 16-17-18-19-20'ye cikmanizi gerektiren yatirimlari yapmaz. Daha iyi alt yapim olsun derseniz, kulup degistirmeniz veya bir baska baskanin goreve gelmesini beklemeniz gerekir. Ayni sekilde baskanin kabul edecegi alt yapi yatiriminin bir alt limiti de vardir.

3- Youth Recruitment Network alt yapidan cikacak oyuncunun potansiyelini etkiler ama etkisi sadece lokaldir. Yani mesela ulkede -9'luk veya -10'luk oyuncu cikacaksa, youth recruitment network'un ulkede en yuksek olmasi bu oyuncunun sizin alt yapinizdan cikmasina yardimci olur. Ama -9 oyuncunun cikmasini saglamaz. Ayrica bu deger ne kadar yuksekse, kulup o kadar fazla farkli sehirlerde (ve ulkelerde) dogmus oyuncularin yaratilmasini saglar.

Cikacak oyuncularin CA ve PA degerlerini kulubun ulkesi, kulubun junior coaching ve kulubun youth training facilities seviyeleri etkiliyor. Ulke faktorunu acmak gerekirse, Liechtenstein ulkesinin bir takiminin alt yapi egitim ve tesislerine ne kadar yatirim yaparsaniz yapin-9 veya -10 potansiyelli oyunculari hemen hemen hic uretemezsiniz. Ama bir Brezilya takiminda -9 veya -10 potansiyelli oyuncu uretmek icin ortalama alt yapi egitimi veya tesisler yeterli olabilir.

1- Şu anda Sarıyer ile oynuyorum (uzun zamandır oynayamıyorum hatta kariyer bölümünde kendime kariyer açmıştım bilen bilir hala o oyuna devam ediyorum) 2032 yılındayım. Ben de senin düşündüğün gibi düşündüm tabii ki başkanlar ile alakalı değil ama acaba ülkelere belli bir limit mi koymuşlar alt yapı için diye... Çünkü en iyiden 2 öncesine kadar getirdim bekle babam bekle seçenek çıkmıyor upgrade seçeneği. Sonra 8-9 yıl geçti upgrade seçeneği aktif oldu ve en iyiden bir önceki güncellemeyi (upgrade) yapabildim. Zaten oyunun mantığını ele aldığımız zaman başkanlar ile ilgili böyle bir yaptırımın olamayacağı kanaatindeyim. Biraz daha açar isek konuyu :) FM oyununu yazan şirketin araştırma ekipleri oyuncuların özelliklerini skillerini v.s şu şudur bu şudur diye yazıyor değil mi? Arda Turan var Türkiye de hızı şu kafası şu gibi gerçeğe yakın bir şekilde araştırma yapıp oyuna yansıtıyorlar. Siz de diyorsunuz ki başkanların da araştırmasını yapıyorlar hangi başkan alt yapıya ne kadar değer veriyor v.s umarım yanlış anlamamışımdır. Ve oyunun scout ekipleri de gerçeğe yakın bir veriyi oyun yazarlarına veya kime veriyorlar ise onlara veriyorlar. Ben Sarıyerliyim ve Hayati başkan alt yapıya hiç önem vermez :) (zaten Sarıyerden doğru düzgün oyuncu çıkmaz) ama ben oyunum da en iyi seviyeden bir alt seviyeye kadar geldim ;;) Umarım tezatlığı anlatabilmişimdir.

2- Alt yapıdan oyuncu çıkması için YRN upgrade ediliyor ve bu upgrade de zaten belli bir para harcıyorsunuz. Yani şöyle düşünebilirsiniz Galatasaray iseniz ve alt yapınız düşük ise sadece istanbul çevresinde alt yapı tesisleriniz vardır. Upgrade etmeniz halinde ise o tesisler daha büyür dolayısı ile iletişim ağınız da büyür(yurt dışıda dahil dediğiniz gibi). PA bakımından iyi oyuncuları böyle elde ediyoruz. Sizin söylediğiniz sanki gerçek hayattan kesintiler taşıyor. Evet gerçek hayatta öyledir fakat oyun sadece düz mantık işler. YNR yi updrade ediyorsun iletişim ağın büyüyor ve pa bakımından iyi oyuncuları alıyorsun.

3- CA ve PA değerleri nasıl oluyor ve nasıl etkileniyor en başta ki yazımda açıkladım :icon_wink:

PA değerlerinin ülke ile bağlantısı konusunda ise tabii ki size katılıyorum. Sizin alt yapı bağlantınız en tepe de olsa ülkenizde yetişen oyuncu sayısı ile eş değer oluyorsunuz. Yani sonuçta çocukları siz doğurmuyorsunuz. Olanları buluyorsunuz. Sanırım bunu da oyun yazar ekibi ayarlıyor. Hangi ülkeden ne kadar genç oyuncu olmalı, kaliteleri ne kadar olmalı günümüz futbol çağına bakılarak karar veriliyor. Zaten bahsettiğiniz gibi ortalama bir alt yapısı olan takımın iyi oyuncular kadrosuna katması o ülkede çıkan iyi gençlerin sayısı ile eşdeğerdir. Ama ülkelerde ki çıkan oyuncu konusunda o kadar da kötümser değilim. Daha önce Liec veya San marino liglerinde oynamadım (oynayan arkadaşlar daha iyi bilir) fakat şöyle bir beyin fırtınası yaptığım vakit farkın o kadar olmayacağı kanaatindeyim. Nasıl mı! Mesela gerçek zaman da Türkiye den kaç tane oyuncu çıktı da Avrupa da oynadı?! Ya da Avrupa seviyesinde iyi oyunculardı? Ama kendi oyunumda mesela şu an Türkiyeyi yenmek çok zor çünkü alt yapıdan öyle bir adamlar çıkıyor ki (özellikle benim :) ) ama gerçeğe baktığınız da sanırım söylememe gerek yok. Buradan geldiğim nokta ise şu Oyun Şirketi kendi bacağına kurşun sıkmaz nasıl mı! Bu oyunu San Marino da ki insanlar da oynuyor, Liec teki insanlar da papua adasında ki insanlar da oynuyor ve hemen hemen herkesin bu oyunu oynamada ki amacı oyuncu yetiştireyim alt yapımdan sonra onu iyi bir fiyata satayım! eğer dediğin gibi -9 veya -10 luk oyuncuların bile çıkması imkansız ise orada ki adamlar bu oyunu almazlar. Evet Brezilya da yılda 10 tane iyi oyuncu doğuyor ise orada 1-2-3 tane doğar ama yine de doğar çünkü oyunun selameti açısından :) Umarım yine derdimi anlatabilmişimdir.

Yazdıklarınıza da bu arada muhalefet veya cevap verme anlamında değil de bir konuyu tartışma tonunda anlarsanız sevinirim :o

playeray
19.Temmuz.2012, 13:55
Bende Youth Recruitment Network seçeneğinde sadece "cut back" seçenekleri var. Improve çıkmıyor

anil luque
21.Temmuz.2012, 17:21
Emeğine sağlık çok güzel paylaşım.

morere
23.Ekim.2017, 00:33
Bir genç oyuncu oynamadığı sürece gelişmesi imkansız. Korkmadan ilk onbirde saha süreceksin.