PDA

View Full Version : Bencilliğin Böylesi..

lakin1907
08.Şubat.2012, 00:44
Soldan giden oyuncu takımın en iyi oyuncusu lige 2 boy büyük bir oyuncu gayet güzel kaçıyor bomboş pası verse gol fakat teamwork'ü 14 olan bu oyuncu pas vermiyor oradan şut atıyor ve rakipten sekiyor top. Bu adamın teamwork'ü düşük olsa anlayacağım fakat 14 gayet iyi bir rakam, yorum sizin..
http://i.imgur.com/aQb8G.jpg

Cengo
08.Şubat.2012, 00:59
Oyunun yapay zekasının geliştirilmesi gereken noktaları var, kusursuz değil.

mertayasava
08.Şubat.2012, 00:59
İsterse Teamwork'u 20 olsun,bir oyuncu boştaki adama hep pas verecek değildir.En basitinden oyuncu komutlarından;yaratıcılık yüksek,uzun şutlar açıksa,ara paslar rarelyse vs. eğer bunlardan birisi benim dediğim gibiyse oyuncunun o pası vermemesi doğaldır.Profil özelliklerinden ise o pası vermesini sağlayacak değer yine teamwork değildir.Passing,Creativty,Decisions,Bravery gibi mental ağırlıklı özelliklerin karmasıdır.Sayısal değerler dışında morali,kondüsyonu da etkilidir.

Corpus
08.Şubat.2012, 01:02
Ben neler yaptım ama çaprazdan giren oyuncunun pas atmasını bir türlü sağlayamadım. Bazı oyuncuların kişisel özelliklerinden dolayı mıdır bilinmez ama oyunda bu tip durumlarda çok nadir pas atıyorlar. Luis Fabiano geçen kaleciyle karşı karşıyayken yandaki boş adama pas atmıştı. O günden beri çok severim o adamı :n:

martymcfly
08.Şubat.2012, 01:02
Shoot from distance ppm si vardır belki.

Cengo
08.Şubat.2012, 01:06
İsterse Teamwork'u 20 olsun,bir oyuncu boştaki adama hep pas verecek değildir.En basitinden oyuncu komutlarından;yaratıcılık yüksek,uzun şutlar açıksa,ara paslar rarelyse vs. eğer bunlardan birisi benim dediğim gibiyse oyuncunun o pası vermemesi doğaldır.Profil özelliklerinden ise o pası vermesini sağlayacak değer yine teamwork değildir.Passing,Creativty,Decisions,Bravery gibi mental ağırlıklı özelliklerin karmasıdır.Sayısal değerler dışında morali,kondüsyonu da etkilidir.

Ne olursa olsun şu durumda o pası vermesi lazım. Yapay zekanın bunu düşünmesi gerekiyor.

Mental durumuna ve tekniğine göre vermekte geç kalabilir, top doğru dokunamaz saçma bir yere gider ya da sektirir, yanlış açıya pas verir, rakibe çarptırır, denemeye çalışırken heyecanlanıp rakip açısını kapatır çarptırır, geriye atar vs.

Bencillik yapacak oyuncunun çok az ihtimalde olması lazım. Oyun stilinin bireyselliğe çok yatkın olması lazım. Bunu FM dili ile uzun uzun anlatırım ama gerek yok.

Tabi şu da var, o kadar mental olarak zayıftır ki ordaki oyuncuyu bile göremiyordur, sürekli topa ve önüne bakıyordur o da ayrı.

lakin1907
08.Şubat.2012, 01:17
Evet zihinsel özellikleri çok iyi değil, PPM'i yok hiç.
Komutları da şöyle, yanlışım varsa söyleyin çünkü artık çok sıkmaya başladı özellikle bu adamda bi sorun var. Profili berbat decisions 3 olan T.W. 10 olan adam bu ligde gayet bencillik yapmadan oynarken bu adam sürekli bu tarz saçmalıklar yapıyor.
http://i.imgur.com/9cZQQ.jpg

sui generis
08.Şubat.2012, 01:20
dostum ara pası kapalı, run with ball tam olarak açık. oyuncunun böyle hareket etmesi bana kalırsa normal

Nedvedmania
08.Şubat.2012, 01:22
Aynen öyle. Son eklediğin resim herşeyi açıklığa kavuşturdu :)

lakin1907
08.Şubat.2012, 01:44
dostum ara pası kapalı, run with ball tam olarak açık. oyuncunun böyle hareket etmesi bana kalırsa normal

Creativity ve decisions düşük olduğu için topları boşuna harcamaması adına öyle yaptım ama bu kadar açık pozisyonlarda da atmamaya programlanması çok yanlış bence. Gerçek futbolda bazı forvetler ara pası atacak teknik beceri ve oyun zekasına sahip değillerdir fakat hızları ile etkili olurlar eminim antrenörleri basit oynamaları için uyarıyorlardır maçtan önce bu tür oyuncuları ama böyle pozisyonlarda da pas atmamayı düşünmez herhangi profesyonel bir oyuncu. Ayrıca sizce bu komutları değiştirmeli miyim kesinlikle?

Cengo
08.Şubat.2012, 02:00
Evet zihinsel özellikleri çok iyi değil, PPM'i yok hiç.
Komutları da şöyle, yanlışım varsa söyleyin çünkü artık çok sıkmaya başladı özellikle bu adamda bi sorun var. Profili berbat decisions 3 olan T.W. 10 olan adam bu ligde gayet bencillik yapmadan oynarken bu adam sürekli bu tarz saçmalıklar yapıyor.
http://i.imgur.com/9cZQQ.jpg

Creative Freedom'a çok fazla kıs.

serwan
08.Şubat.2012, 02:33
yaaa bu da bişey mi.. ben ss alıp buraya koysam kafayı yersiniz :D her maçta ortalama 5 tane tek pasla gol olacak pozisyon adamın neredeyse sıfırdan vurmasıyla mahvoluyor..
fm'de yapay zeka yok diyince tepki alıyorum.. aslında zeki ama zekasını kötüye kullanıyor.. biliyo ki o pozisyonların yarısında o paslar verilse her maçı rahat kazanırım.. ama o zaman da oyun basitleşir. bu dengeyi tutturmak adına her maç çeşitli saçmalıklara sahne olabiliyor. öyle pozisyonlar oluyor ki dünyanın en bencil oyuncusu geçtim direktif falan vermiş olmanızı odunla döveceğinizi bilse yine de pas verir orada. en azından dener beceremez ayrı bi konu.. ama bu oyunda şut atıyor ya da topu farklı yere sürüyor, arkasını falan dönüyor.
kesinlikle bu olaya el atılmalı..
ama bu oyunda her maçta aynı taktikle bulduğunuz korner gollerine önlem alamayan bi yapay zeka var.. çok şey beklememek lazım

serkan1520
08.Şubat.2012, 08:24
arkadaşında dediği gibi bu pozisyon ne ki savunmayı 5 e 1 yakalayıp pas vermediği oluyor oyuncuların ama size bir oyuncu öneriyim ben fm tarihinde böyle bir adam görmedim oyun görüşü anlamında ajaxlı eriksen adamda hem teamwork hem yaratatıcılık var bırakın boştaki adama pas vermeyi öyle ortalar paslar atıyor ki benim bile aklımın ucundan geçmiyecek şeyler her sezonu en az 25 asistle tamamlıyor inanılmaz bir oyuncu gerçekten 10 tane messiye değişmem :) sırf bu oyuncu yüzünden artık takım oyunu yüksek olan oyuncuları tercih ediyorum...

http://c1202.hizliresim.com/u/8/2jh4j.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Bunun gibi yüzlercesi oluyor :=)

wolffather
08.Şubat.2012, 12:47
Arkadaşlar son günler de açılan başlıklar beni korkutuyor :) Bunu oyunun dışına çıkarıyoruz sanki. Ama daha önce de dediğim gibi umarım ileri ki seneler de yapay zeka teknolojisi gelişir ve oyun motorları da ona göre istediğimiz noktaya gelir. Bu temenni ile birlikte ilerde poacher forvet oynatırsanız bu gibi sahnelere çok rast gelirsiniz. Yukarıda ki taktiklerden de anlayacağınız gibi ara pası rarely ve top ile koşması often. Takım çalışması veya yaratıcılığı ne olur ise olsun oyuncular ilk önce verdiğiniz emirlere göre hareket ederler. Verdiğiniz emirler doğrultusunda yaratıcılığını veya takım çalışması özelliğini veya hangi özellik olur ise onları kullanırlar. Eğer dribbling yapacak alan bulamazlar ve kaleye şut atacak alan da değiller ise pas verirler. Onun haricinde deli danalar gibi koşup rakip kalede gol ararlar. Eğer bu gibi pozisyonlar da oyuncuların pas vermesini istiyor isen sana önerim Advanced Forward oynat 2 forvetini. O zaman oyuncuların pas özelliği, yaratıcı özelliği, takım çalışma özelliğine göre ne kadar harika paslar attığını görürsün ;;)

sui generis
08.Şubat.2012, 12:58
Creativity ve decisions düşük olduğu için topları boşuna harcamaması adına öyle yaptım ama bu kadar açık pozisyonlarda da atmamaya programlanması çok yanlış bence. Gerçek futbolda bazı forvetler ara pası atacak teknik beceri ve oyun zekasına sahip değillerdir fakat hızları ile etkili olurlar eminim antrenörleri basit oynamaları için uyarıyorlardır maçtan önce bu tür oyuncuları ama böyle pozisyonlarda da pas atmamayı düşünmez herhangi profesyonel bir oyuncu. Ayrıca sizce bu komutları değiştirmeli miyim kesinlikle?

dostum oyuncunun dribling inin pace-acc kaç olduğunu bilmediğim için run with ball için bir şey söyleyemiyorum. ama o özellikleri iyiyse run with ball sık sık olabilir. ama ara pasına gelince ben her forvetime ara pası özelliğini açarım. çünkü öyle pozisyonlar geliyor ki pas vermeyi hiç düşünmüyor, kendi gitmeyi, vurmayı tercih ediyor. aynı zamanda yaratıcılığını da kısman faydalı olacaktır.

lakin1907
08.Şubat.2012, 13:21
@ABOO
@benbenim
Teşekkürler önerileriniz için arkadaşlar.

Deus Dominus
11.Şubat.2012, 02:19
ppm çalıştırmayı denesene birde ''looks for passes rather than goal'' böyleydi galiba :). Golü, şutu düşünmek yerine pas verebileceği kişi baksın sağında solunda, asist denesin. Belki bir faydası olabilir.

leventb12
11.Şubat.2012, 13:13
Benim scoreboardı kullanmışsın :p topla koşmayı ve yaratıcılığı azaltırsan belki bir fayda alırsın ):

Universal
11.Şubat.2012, 13:15
Eğer oyuncunuzdan uzaktan şut çekme yeteneği var ise bunu antermanda istekte bulunarak soğutmanız gerek, mesala oyunda Mehmet Topuz için geçerli olan bir olay, durmadan şut çeker eğer bunu engellerseniz bu sefer pasa dönecektir.

darkpart2
13.Şubat.2012, 03:44
tamamen bir yapay zeka eksikliği FM'nin herzaman ki halleri işte

jesterrace
13.Şubat.2012, 09:37
Uzaktan şutu 5 olan adam bir maçda 2 tane gol atabiliyor 30 metreden bizzat başıma gelmiş bişey sabrinin 30 metreden 2 gol atması gibi düşünün

martymcfly
16.Şubat.2012, 18:47
Boşta bekleyen adam muhtelemen şu tepkiyi vermiştir :D :D
http://www.youtube.com/watch?v=h3qW-iW026g

brknesta
17.Şubat.2012, 12:41
veratti de bu tıp oyuncu ne yaparsanız yapın bosta doluda dırek pas verıyor. fakat oyuna ben gercekcı gozuyle bakıyorum bazen ılla her bosta olana verıceksın verebıleceksın dıe kural olmamalı. olsa bence fm guzel olmazdı.

husoo18
20.Şubat.2012, 18:19
bende galatasarayı yönetiyorum kadlec'i aldım bir de deniz naki'yi o adamlar sayesinde türkiye kupasını aldım ve ligde şampiyon oldum fakat her maç 13-14 şut çekiyorum kaleye en fazla 5 tanesi kaleyi buluyor sırf bu yüzden ben dahil tüm teknik ekibin işini bitiresim geliyor :D boş durumdaki adama pas vermemesi de cabası zaten