PDA

View Full Version : FM 2012'de büyük başarılar elde edemeyenler için

simbat26
16.Şubat.2012, 22:37
Arkadaşlar 2003 te cm4 ile bu oyunu sevmiş ve bağlanmıştım.2.ligden takım alıp dünya şampiyonu yaptıgım takımları burada anlatmayacağım.konumuz fm2012....öncelikle büyük başarılar elde edemeyen arkadaşlara yol göstermesi açısından bilgiler vereceğim.tabii her fm serisi başkadır ve tecrübelerini paylaşan arkadaşlardan çok yararlandım doğrusu.çünkü fm 2010 da kalmıştım.ve 1-2 yıllık aradan sonra tekrar başladım.internette online oyun oynayıp ta vaktini öldürmek istemeyenler için en güzeli bilgisayar oyunlarıdır.öncelikle şunu söylemeliyim.
1-oyunu oynayarak öğrenmek bana ters.önce yeni oyuncular, antranörler, genç yetenekler(para kazanmak için), iyi kaleciler vs. iyice forumlardan araştırma yapın.kalem kağıt alıp bir kaç saat bayağı çalışın...Bu bence oyunun en önemli bölümü.
2-kesinlikle fm2010 a kadar bu oyun standart 4-4-2 taktiğine göre yapılmıştı.fakat sanırım artık işler biraz değişti.yani iyi bir hatta iki taktiğiniz(kendi sahanızda oynarken ve zor deplasmanlarda oynarken) olmalı.
3-akıcı ve ofansif futbol oynatırım hep.dediğim gibi zor maçlarda zaman zaman kontrollü ama akıcı oynatırım.zor deplasmanlarda kısa pas oynatmayın!taktiklerinize sadık kalın.
4-oyuncularınızı sık sık değiştirmeyin.fakat arka arkaya maçlarda fizik ve güç olarak zayıf kalan oyuncularınızı 3-4 maçta bir dinlendirin yada benim yaptıgım gibi 45-60 dk oynatın.(kondüsyonu %90 ın altında olan adamı oynatmam ben ve maçta kondüsyonu %70 in altına düşen adamı da oyundan çıkarırım, yazık  )
5-defans hattı benim için çok önemli.elbette her mevkii önemli ama defans oyunun olmazsa olmazı.eğer kanat oyuncunuz az veya sakat ise benim gibi zaman zaman uyguladıgım 4-1-3-2 taktiğini uyugulayarak defans oyuncularınızla maçı kazanabilirsiniz.tabii burada ki 3 lü oyuncularım orta sahada yan yana, 4-3-3 taktiğindeki gibi değil.
6-kendiniz maç öncesi ve sonrası yorumları üşenmeden yaparsanız takımı daha iyi motive edersiniz ve daha başarılı olursunuz.
7-disiplinsizliğe tahammül etmem.aşağıda kimleri kaça sattıgımı görünce şok olacaksınız
8-iyi bir kısa listeniz olmalı takip edin sürekli ve şunu unutmayın:bu oyunun felsefesi sık sık oyuncu alıp satmaktır.
9-son olarak ta şunu söylemeliyim:büyük takımları alıp büyük bütçelerle şampiyonluklara ambargo koymak inanın çok kolay. benim için en önemlisi menejerlik yeteneklerimi göstermekyani zayıf takımları alıp şampiyonlar ligi ve dünya şampiyonu yapmak en önemlisi, asıl zevk inanın burada.

2011-2012 sezonuna beşiktaşı alarak başladım.transfer bütçem az olduğu için ve bence yeterli olduğu için bir tek orta sahaya tolga ciğerciyi kiralık olarak getirdim.şuan ikinci sezonun ortasındayım ve oyuna ısındım.kısa listem kabardı(çoğu 4-5 yıldızlı) ve benim için vazgeçilmez oyuncu yok!ilk sezonumda ligi 1. Bitirdim ve ikinciye 19 puan fark attım tabii playoff ta şampiyon oldum.türkiye kupasında da finalde ankaragücü nü yenerek kaldırdım.uefada da tabii ki şampiyon oldum.yalnız yarıfinalde fulham a karşı zorlandım ve bir golle elendim ikinci kere oynadım ve eledim.onun dışında oyunda hile falan kesinlikle yapmayı sevmem yapmam da.
şuan 2012-2013 sezonundayım ve sezonun başında bilirsiniz süper kupa maçları olur.barcelona yı finalde 3-1 yendim türkiye süper kupasını da aldım tabii ki yine ankaragücü nü yenerek.şampiyonlar liginde de şuan grup maçları bitmiş durumda ve grubu bayern le 13-13 puanda bitirdik ve lider oldum print screen tuşu nedense bilgisayarımda aktif olmadı ve resim yükleyemiyorum..yoksa o final maçının kadorsunu koymak isterdim sakatlıkların çok olduğu bir maçtı çünkü alışık olmadığım 4-1-4-1 oynattım ve adamlar resmen tek kale oynadı. son dakikalarda attığım golle 1-0 yendim.güzel bir kariyer başlangıcı yaptım ama 1 sezon daha oynadıktan sonra 1. Ligden bir takım alacagım.amacım ligdeki oyuncuları tanımak ve kim kime kaç yılında kaça gidiyor öğrenmek!!!bakın bu nokta çok önemli, dersinizi iyi çalışırsanız sorun olmaz.
Aşağıdaki oyuncuları bu sezon başında aldım.tabii 2-3 tane de kiralık oyuncu aldım kadronun geniş olması gerekiyor...aşağıdaki oyuncular dışında bildiğiniz beşiktaş kadrosu var.fakat maaş bütçesinin de az olmasından dolayı imza attıramadığım quaresma yı 22,5 milyona devre arasında gidecek şekilde sattım.hilbert i de satmak zorundayım aynı şekilde devre arasında.yoksa sene sonunda parasız elimden gidecek...1. sezonun sonunda agrasif davranan ve önemli bir kaç maçta kırmızı kart gören fernandes i de 34,5 milyona milan a satmıştım.

Kaleci:tolga zengin
Defans: patrick van aanholt(dl)-jan vertonghen(dc-dm)
Orta saha:Jonathan mensah(dc-dm)

Herkese şimdiden keyifli oyunlar...

alper3
17.Şubat.2012, 16:11
Hile yapmıyorsun ama oyununun açığını kullanıyorsun sende. Oyunda yapay zeka yetersiz olduğundan genelde her kariyerde oyuncular aynı takımlara gidiyor, regenler hariç. Buda bana zevk vermez oyunu ezbere oynamış olursun bu şekilde.
Ben başkalarının bulduğu oyuncularla değilde, oyunun içinde kendi scout yeteneklerimle ve kendi kurduğum scout ekibimle bulduğum oyuncuları almayı tercih ederim. Eğer oyunun her şeyini bilip ezbere oynarsam oynamanın bir anlamı kalmaz.
Sen burada kendi yeteneğinle başarı yakalamıyorsun. Zaten FM 2012 taktiği belli. 4-2-3-1. Bu taktiğe de başkalarının araştırıp bulduğu oyuncuları yerleştiriyorsun. Ben Fenerbahçe ile ikinci sezonda olmasa da 4. UEFA ve Super Kupa'yı aldım. Başarıyı elde ettim yani senden 2 sene sonra olsa da, her şeyi kendim yaparak.

myres
17.Şubat.2012, 18:22
1. si çıkıp girme yapmışsın birkere daha o kariyerden hayır gelmez.ben bir oyunda çıkıp girme yaparsam o oyundan zevk alamam.2. si o kadar paralara o futbolcuları satman biraz garip geldi.ben 12'de böyle birşey görmedim.

alper3'e katılıyorum.başkalarının bulduğu futbolcularla yada taktiklerle bu oyunu oynamak bana 1 gram zevk vermiyor.kendi taktiğimi yapıp kendi bulduğum futbolcularla oynamak en zevklisi.taktiğim daha çok satılacak yada kiralanacak futbolcuları kiraladıktan sonra,eğer verim alırsam takıma katmaktır.takıma faydasının kesin olacağını düşündüğüm futbolcuları (bunlar satılık veya kiralık olmayanlar) direk alırım.ama gelin görünki gs ile kariyer yapıyorum bu zamana kadar türkiye liginden başka bir ligden bir futbolcu almadım.en fazla popova verdim.5m'di herhalde.

her neyse uzadıkça uzar bu konu.

CaTaL
17.Şubat.2012, 19:05
hocam senin için başarıdan kolay ne var

add manager

aç kapa artema yaparsan her maçı kazanırsın.

çok sevdiğin beşiktaşa messiyi c.ronaldoyu alırsın herşey kendiliğinde gelişir.Ayrıca continue tuşu yerine yen ve farklı yen diye iki ayrı tuş koyarsan buda başarı kazanman için süper bir yöntem olur.

simbat26
17.Şubat.2012, 22:41
yorumlar için teşekkür ederim.ama sanırım tamamen okunmamış yazdıklarım.1.si beşiktaş kadrosunua sadece bir tane oyuncuyu kiralık alarak kattım ve o başarıları ilk sezonumda aldım.futbolcuları satamadıgım için yeni oyuncu zaten alamıyorum.kaldıki 2. sezonumda (şuan oynuyorum) 4 oyuncu aldım onları da benim scout larım buldular(oyunda kullandıgım personel listesini paylaşamam inanın onlarda çok önemli).benim forumdan arastırma yapın dememin amacı, yeni takım kurarken yardımcı olması içindir ki bence herkes bilgisini paylaşmalı..ben zaten forumdan 1-2 sezon sonra 1. ligden yani bank asyadan alacagım oyuncular ile takımı oluşturmak için söylemiştim.yani örneğin göztepe yi aldıgımda 4-5 yeni oyuncu almak için...ayrıca kullandıgım taktik; 4-4-2.yani 4-2-3-1 i ben pek kullanmam inanın : ) beşiktaşın var olan kadrosunun bütün kupaları almak için yeterli olduğunu da görmüş olduk.oyunun açığını kullanıyorsun diyen arkadaşı anlayamadım.söylemek istediğini açıkça yazarsa bende bişiyi farketmiş olabilirim.hile yapan ve hileyi kullanan biri olsam zaten uefa yarıfinalinde fulham a karşı 2. kez oynadığımı söylemezdim.büyütülecek bir konu değil eleştirilere saygı duyarım.son olarak burada kariyer paylaşmak için yazmadım aslında.attığım başlık söylemek istediğimi özetliyor.

alper3
18.Şubat.2012, 00:20
1- ''2-kesinlikle fm2010 a kadar bu oyun standart 4-4-2 taktiğine göre yapılmıştı.fakat sanırım artık işler biraz değişti.yani iyi bir hatta iki taktiğiniz(kendi sahanızda oynarken ve zor deplasmanlarda oynarken) olmalı.'' 4-4-2 kullanıyorsan bunu niye yazdın.
2- Oyunun açığını kullanıyorsun derken demek istediğim, oyunun yapay zekası neredeyse olmadığından transferler genelde hep aynı oluyor. Sende bu transferlere bakarak oynuyorum diyorsun. Yani oyunda ne olacağını bilerek oynuyorsun. Spoiler almış gibisin. Buda hile olmasa da oyunun açığını kullanmaktır.

sarianet
18.Şubat.2012, 01:40
savegame yapman bence işin tadını kaçırmış çünkü yarı finalde elenme ve şampiyon olmanın çok değişik sonuçları var
oyunu keşfederek oynamak daha gerçekçi bir oyun anlayışı veriyor. çünkü forumlardan araştırıyorsun ondan sonra hemen şl alıyosun ondan sonra oyun sıkıcı kolay diyosun.
ben 10 sezon oynadım fb ile hiç sıkılmadan oyuncuları kendi buldum anca 10.sezonumda şl aldım
demek istediğim oyunu oynayarak öürenmek daha çok zevk verir gerçi zevk meselesi
sözüm sana değil ama forumları didik didik edip taktik indirip adam olacak regenleri alıp iki sezon sonra şlyi kaldırıp oyun sıkıcı diyenlere sözüm keşfedin öyle herkes alır :)

simbat26
18.Şubat.2012, 01:51
1- ''2-kesinlikle fm2010 a kadar bu oyun standart 4-4-2 taktiğine göre yapılmıştı.fakat sanırım artık işler biraz değişti.yani iyi bir hatta iki taktiğiniz(kendi sahanızda oynarken ve zor deplasmanlarda oynarken) olmalı.'' 4-4-2 kullanıyorsan bunu niye yazdın.
2- Oyunun açığını kullanıyorsun derken demek istediğim, oyunun yapay zekası neredeyse olmadığından transferler genelde hep aynı oluyor. Sende bu transferlere bakarak oynuyorum diyorsun. Yani oyunda ne olacağını bilerek oynuyorsun. Spoiler almış gibisin. Buda hile olmasa da oyunun açığını kullanmaktır.

anladım saol ama emin ol o 3-4 alacagım oyuncu dan sonra hep farklı oyuncular alıyordum 2012 de de öyle olur.ben kalkınmak için oyuna başlarken ve kendi takımını kurmaktan bahsettim ama dediğin doğru dostum.bu bir açık sayılabilir yani 4-4-2.ben bunun dısında 4-1-3-2 yi kullandıgımı söylemiştim .çok istisnayı durumda 4-1-4-1 de kullanıyorum.4-4-2 kullanmıyorum demedim ama haklılık payın var cümlem biraz düşük olmuş

simbat26
18.Şubat.2012, 01:54
savegame yapman bence işin tadını kaçırmış çünkü yarı finalde elenme ve şampiyon olmanın çok değişik sonuçları var
oyunu keşfederek oynamak daha gerçekçi bir oyun anlayışı veriyor. çünkü forumlardan araştırıyorsun ondan sonra hemen şl alıyosun ondan sonra oyun sıkıcı kolay diyosun.
ben 10 sezon oynadım fb ile hiç sıkılmadan oyuncuları kendi buldum anca 10.sezonumda şl aldım
demek istediğim oyunu oynayarak öürenmek daha çok zevk verir gerçi zevk meselesi
sözüm sana değil ama forumları didik didik edip taktik indirip adam olacak regenleri alıp iki sezon sonra şlyi kaldırıp oyun sıkıcı diyenlere sözüm keşfedin öyle herkes alır :)

forumu oyuncu bulmak için arastırın dmeedim ki ben:)8. madde de oyunun felsefesinden bahsetmiştim .yani ( 8-iyi bir kısa listeniz olmalı takip edin sürekli ve şunu unutmayın:bu oyunun felsefesi sık sık oyuncu alıp satmaktır.
)neyse yanlış anlatmışım demek istediğimi affedin.bir tanecik kiralık oyuncu aldım beşiktaşa bütün kupaları aldım dedim.ben ileride bank asyadan takım aldıgımda oyuna başlarken (!)forumdaki oyunculardan 4-5 ini kullanırım diyorum...neyse oyun taktiği vs konularda birtürlü başarılı olamayan arkadaslar için bazı taktikler verdim.yoksa zaten başarıyı yakalamış olan arkadaslara sözüm yok

giovanni
20.Şubat.2012, 19:18
Ben farklı bir noktaya değineceğim:Beşiktaş-FB-GS zevk alınabilir mi yahu? Bence mesele göztepe ksk buca rize gibi takımları alıp uefa sampiyonu yapmak...en altliglerden takımları çalıştırmak..beş parasız..beş oyuncusuz...

ben üstten bir tek eskişehiri aldım.ilk yıl şampiyon oldum..kupayı da aldım..ama anamdan emdğim süt burnumdan geldi.Forvete quintero almak işi kolaylaştırdı.Şimdi manisayı alabir miyim? al quinteroyu gene şampiyon ol.Olmaz..alttan alacaksın anan ağlıcak

gene de paylaşımına teşekkürler ama beşiktaş örneği olmadığını düşünüyprum

simbat26
22.Şubat.2012, 01:02
başarıya iç olanlar var dostum.yoksa bende seninle aynı düşünüyorum.takımı kendimizin yaratması çok daha zevkli...