PDA

View Full Version : 4-5-1 Sistemi nasıl başarılı olur?

ilhanmania
06.Mart.2012, 19:22
4-5-1 sistemi çok sevdiğim bir sistem ve bu sistemle orta sahadaki kalabalıktan dolayı domine bir oyun oynanması gerekir fakat bunu tam olarak sağlayabildiğime inanmıyorum..topa hakim bir oyun oynamak istiyorum ve çok fazla gol atma ya da pozisyona girme gibi de bir derdim yok..pas şekli oyuncu görevleri genişlik vb bütün opsiyonları ele alırsak sizce nasıl oynamalıyım?

muzoadux
06.Mart.2012, 19:59
Cevap sahip olduğun oyunculara göre değişir.

Genel hatlarıyla ;

Kısa pas
Düşük tempo
Dar alan
Target man (tek forvetin)

Walter Sakana
06.Mart.2012, 20:01
Topa hakim bir oyun için;

1- Pas stili ne kadar kısa ve tempo ne kadar düşük olursa isabetli pas oranı da o oranda artar. Aynı şekilde oyuncuların birbirlerine mesafesi kısaldıkça pas isabet oranı artar. Yani kısa pas, düşük tempo ve sahaya yakın yayılım ilk tercihler olmalıdır.

2- Oyuncuların pas tercihleri pas stili dışında "Mentalite" komutundan da etkilenir. Mentalite defansif olursa geriye ve yana, ofansif olursa dikine (ileriye) doğru paslar tercih ederler. Çok defansif mentalite tercih edilirse topu uzaklaştırmak ilk düşüncedir, yani dan dun vururlar. Çok ofansif mentalite tercih edilirse topu bir an önce rakip kaleye taşımak ilk düşüncedir, yani ileriye direkt veya uzun paslar gönderirler. O yüzden mentaliteyi "Normal (ortada)" civarında bir seviyede tutmak top çevirme açısından daha idealdir.

3- Bir başka etken ise "Yaratıcılık Özgürlüğü" komutudur. Bu komut ne kadar düşük olursa oyuncuların taktiksel komutlara bağlılığı da o kadar artar, yüksek olursa azalır. Yani kısa pas talimatına uymalarını istiyorsanız yaratıcılık özgürlüklerini kısıtlamalısınız.

4- Maç sırasında kenar talimatlarından da yardım alabilirsiniz. "ayağa oyna (pass to feet)", "topa sahip ol (retain possession)" ve "daha yakın oyna (play narrower)" gibi talimatlar ile topa sahip olma oranınızı arttırmanız mümkündür (bu talimatlar 1.maddede saydıklarımla aynı işi görürler).

5- Çok önemli faktörlerden birisi de oyuncu kalitesidir. Pas, teknik ve takım oyunu gibi özellikler oyuncuların daha isabetli paslar atabilmeleri ve alabilmeleri için kilit özelliklerdir. Kararlar özelliği de en doğru pas tercihini yapabilmeleri açısından önemlidir.

6- Pas yapmasını istediğiniz oyuncuların top sürme, ara pası atma ve orta yapma gibi komutlarını "sık sık" yapmaktan kaçının. Hatta "nadiren" olarak ayarlarsanız tam olarak istediğiniz sonucu alırsınız. Tabi bunu bütün oyunculara yapmaktan kaçınmalısınız çünkü bu seferde gol pozisyonuna giremezsiniz. Bahettiğim ayarlamayı defans hattı ile göbek orta sahalar için yapmanız yeterlidir.

ilhanmania
07.Mart.2012, 00:09
Walter Sakana ilgin ve emeğin için çok teşekkürler, kariyerimde dediklerine dikkat edip değerlendiricem, ve dediğin gibi takım oyunu yüksek bir takım kurmak istiyorum zaten yeni sezonda buna yönelik transferler yapıcam..peki dostum sence oyunda başarıya götüren anlayış bumudur yani mesela senin tercihin bu yöndemi?

Walter Sakana
07.Mart.2012, 00:46
Walter Sakana ilgin ve emeğin için çok teşekkürler, kariyerimde dediklerine dikkat edip değerlendiricem, ve dediğin gibi takım oyunu yüksek bir takım kurmak istiyorum zaten yeni sezonda buna yönelik transferler yapıcam..peki dostum sence oyunda başarıya götüren anlayış bumudur yani mesela senin tercihin bu yöndemi?

Taktik açıdan soruyorsan hayır tercih ettiğim oyun anlayışı bu değil, kadro yapısı açısından soruyorsan evet, takım oyunu, çalışkanlık, azim gibi özellikleri ön planda tutuyorum.

Aslında bu tür sorulara en iyi cevap alabileceğin yer "taktik ve antrenman odası (http://forum.turksportal.net/vb/forumdisplay.php?f=1201)". Aşağıdaki konu başlığında taktik konusunda forumun en iyisi kabul edilen nannar hoca benzer birçok soruyu yanıtlamıştı, göz atmanı tavsiye ederim:

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=103309

sarianet
07.Mart.2012, 01:41
o sistemi kullanmayarak diyim :)
tek forvet hiç düşünemiyorum ölümüne çift forvet o yüzden öyle yorum yaptım :)

ilhanmania
07.Mart.2012, 18:16
çift forvette hiç başarıyı yakalayamadım ya ben şahsen :)

Bekq
07.Mart.2012, 19:44
Çok sağlam bir Forvet Arkası oyuncum olmadığı sürece ben de çift forvet oynuyorum. Daha iyi bence çift forvet oynamak :)

ilhanmania
08.Mart.2012, 01:09
Çift forvette hangi sistemi kullanıyosunuz? Ben ne zaman çift forvet oynasam forvetle orta saha arasında mesafe oluyo uyarısını alıyorum ve cok atak yıyorum..kanatlar da cok top kaybedıo ml mr den cıkarken...

Bekq
08.Mart.2012, 02:34
Çift forvette hangi sistemi kullanıyosunuz? Ben ne zaman çift forvet oynasam forvetle orta saha arasında mesafe oluyo uyarısını alıyorum ve cok atak yıyorum..kanatlar da cok top kaybedıo ml mr den cıkarken...

Sol forvet Geriye Dönük, sağ forvet Fırsatçı ayarlıyorum ben. Bazen ikisini de Fırsatçı(Poacher) oynatıyorum. Kanatlardan oyun kuruyorum genellikle fakat orta saha oyuncularım da çok fazla mücadele ediyor. Beklerinin iyi olması lazım ve kanat oyuncuların top sürebilmeli.

Walter Sakana
08.Mart.2012, 02:59
Orta saha oyuncularının mentalitesi ile forvet oyuncularının mentalitesi arasında fazla fark olursa olur o boşluk. Aradaki farkı 2-3 kademeye düşürdüğün taktirde sorun kalmaz, aksi taktirde Ömer Üründül'ü üzersin.

Aslında bu mentalite farkları oyun felsefelerine bağlı birazda (manuel ayar yapmadıkça). Katı (rigid) felsefelerde mevkiler arası mentalite farkı daha yüksek, Akışkan (fluid) felsefelerde ise daha düşük olur.

Eğer orta saha oyuncuları ile forvet oyuncuları arasındaki mentalite farkını azaltacaksan orta saha oyuncularınınkini arttırmaktansa forvetlerinkini düşürmeyi tercih et yoksa bu seferde savunma ile orta saha arasında boşluk olur.

Çift forvette biri destek (support) diğeri ise hücum (attack) görevi üstlenirse daha etkili olur genelde. Benzerini orta sahada da yapmak gerekir. Orta sahada biri savunma (defend) diğeri ise destek (support) görevi üstlenen iki oyuncu bulunmalıdır. Eğer üçlü orta saha tercih ediliyorsa üçüncü oyuncuya tercihe göre hücum veya destek görevi verilebilir. Tabi oyunculara verilecek rollerde önemlidir onu da ekleyeyim.

ilhanmania
08.Mart.2012, 03:53
Düz 4 4 2 kullanıcak olursam oyuncu rollerı ne olmalı sence Walter Sakana peki? kanatlar winger kullanmak zorundayım,beşiktaşı yönetiyorum ve elimde simao quaresma ikilisi var. orta sahada necip ve kara var. ileride su an almeida ve pektemek var. defans olarakta ismail egemen sivok toraman(tanju) ile oynuyorum şu an..oyuncu rollerı olarak ve takım taktıklerı olarak ne tavsıye edersın 4-4-2 de? kısa mı dırectmı oynanmalı genel bı ozet gecermısın..

Walter Sakana
08.Mart.2012, 19:49
Roller oyuncu profillerine göre, görevler ise oyun sistemine göre ayarlanabilir. Örneğin orta sahada Necip ile Kara var demişsin, bu 2 oyuncudan birine kalkıpta "Advanced Playmaker" rolü veremezsin. Profilleri gözönüne alındığında Ball Winning Midfielder rolü daha uygundur. Kara'ya savunma, Necip'e destek görevi verilebilir. Tabi bu sadece bir örnek.

Kara'yı orta sahada oynatmak yerine stopere çekmen ve onun yerine Fernandes'i orta sahada oynatman çok daha akıllıca olacaktır. Bu durumda Fernandes deep lying playmaker-support, Necip ise ball winning midfielder-defend rolleriyle iyi bir ikili olabilir (Kara'yı stopere çektiğinde Egemen'i sol beke kaydırmayı düşünebilirsin mesela).

4-4-2 için kadrodan bağımsız olarak benim şablon olarak tercih ettiğim rol ve görev dağılımı şu şekilde:

GK: Goalkeeper - defend
DR: Full Back - automatic
DL: Full Back - automatic
DRC: Central Defender - defend
DLC: Central Defender - defend
MR: Wide Midfielder - attack
ML: Wide Midfielder - attack
MRC: Central Midfielder - defend
MLC: Central Midfielder - support
FRC: Advanced Forward - attack
FLC: Deep Lying Forward - support

Daha sonra bunun üzerinde kadroma göre bazı rol ve görev değişikliklerine giderim. Örneğin bek oyuncularımdan birinin defansif özellikleri iyi ancak hücuma destek için gerekli özellikleri çok kötüyse ona savunma görevi veririm. Kanat oyuncularımdan biri ya da ikisi çok teknik, iyi top süren oyuncularsa o zaman Wide Midfielder yerine Winger rolü veririm. Orta saha oyuncularımdan biri oyuncu yönlendirebilecek özelliklere sahipse ona Deep Lying Playmaker rolü vermeyi düşünebilirim. Kondisyonu ve fizik gücü yüksek olana Ball Winning Midfielder rolü veririm. Forvetlerimden biri hızlı ve bitiriciyse Advanced Forward yerine Poacher rolü veririm. Diğeri Deep Lying Forward rolü için uygun fakat uzaktan şutları kötüyse komutlara girip uzaktan şutlarını minimuma indiririm....vs...

Yapılabilecekler saymakla bitmez. Özetle; kadronu iyi analiz etmek ilk şart. Sivok-Egemen ikilisini kesmek istemiyorum deyip stoperde her ikisinden de çok daha verimli olabilecek Kara'yı orta sahada oynatmak mantıksız olur bence. Fernandes gibi çok iyi bir oyun kurucuyu (halen kadrondaysa) oynatmamakta hata olur diye düşünüyorum.

Takım taktikleri olarak ise net birşey diyemiyorum. Bu; kadro yapısına, bir sonraki rakibin gücüne ve oyun sistemine, hava ve saha şartlarına vs... göre belirlenecek birşey. Hızlı ve rakip kaleye çabucak gitmeyi, rakibi hataya zorlamayı hedefleyen bir sistem düşünüyorsan direkt pas,,, topa hakim olmayı ve kadro üstünlüğüyle sonuca gitmeyi hedefliyorsan kısa pas tercih edilebilir.

İlk mesajımda kısa pas oynatmak için temponun düşürülmesi ve sahaya yakın yayılma tercih edilmelidir demiştim ama bu yanlış anlaşılmasın. Bir şart olarak demedim, pas yüzdesini yükseltmek yani topa sahip olma ihtimalini arttırmak için en ideali olduğunu açıklamaya çalıştım. Tabi ki kısa pas ile birlikte yüksek tempo ve geniş yayılım da tercih edilebilir. Dediğim gibi önemli olan kafandaki sistem. İlk olarak oyun felsefesine karar vermeni öneririm. Oyun felsefelerini iyice öğrenip ondan sonra hangisinin daha uygun olacağına karar vermelisin. Büyük takımlar genelde Akışkan (fluid) oyun felsefelerini tercih ederler ama bunun için de kadro kalitesi çok önemlidir.

Tempo ve yayılımı belirlerken her ikisi için de aşağıda yazdığım olumlu ve olumsuz yönlerini dikkate almalısın:

yavaş tempo (pas+takım oyunu gerektirir) = daha çok topa sahip olma ve daha yüksek pas isabet oranı / rakip savunmanın daha iyi yerleşmesine daha çok zaman
yüksek tempo (kondisyon+çalışkanlık gerektirir) = rakibi daha çok hataya zorlama / daha çok top kaybı
yakın yayılım = daha iyi göbek savunma ve yardımlaşma / daha çok kanattan atak yeme ve daha etkisiz kanat atakları
geniş yayılım = oyunu açma ve daha etkili kanat atakları / rakibe daha çok boş alan bırakma ve daha riskli göbek savunma

ilhanmania
08.Mart.2012, 21:53
mükemmel anlatmışsın dostum teşekkür ederim tekrar ilgin için. dediğin tabiki daha mantıklı ben fernandes orta sahada ofansıf kalıp arkada bosluk olusurmu dıye bılerek necıp ve kara ıkılısı soyledım yoksa tabıkı senın dedıgın daha mantıklı.. 4 4 2 nin üstüne gidicem umarım başarılı olurum,deneyip görücez artık..