PDA

View Full Version : Miroslav Stoch

Night_Mare17
07.Mart.2012, 22:28
Profil .......

http://img2.ressim.net/out.php/i5531112_stoh-png (http://www.ressim.net/i/5531112_stoh-png.html)

LaigLeNoiR
07.Mart.2012, 23:16
Profil eklendi.

ReaList
07.Mart.2012, 23:23
Mental olarak hayal kırıklığı.

sui generis
07.Mart.2012, 23:28
crossing ve corners az bence. Alex'in olmadığı 1-2 maçta kornerleri kullanmıştı. bence gayet etkiliydi. ben Stoch'un ortalarını gayet iyi buluyorum. neden hala 12 onu da anlamadım. ikisi de 14-15 civarlarında olmalı. bence Stoch pek tercih etmediği için böyle düşük kalmışlar.

SaLviO
07.Mart.2012, 23:30
çok iyi olmuş bence ppm eklendimi acaba

Önder HOCA
08.Mart.2012, 00:21
pa sı ne durumda acaba

lakin1907
08.Mart.2012, 00:33
PPM neden eklenmedi acaba?

sarianet
08.Mart.2012, 00:37
ppm ne ki ?

SaLviO
08.Mart.2012, 00:39
oyuncu hareketleri pozisyonlar bölümündeydi yanlış hatırlamıyorsam 1 yıldır girmiyorum oyuna :D

berkay123456
08.Mart.2012, 00:40
http://i.imgur.com/ouWlC.png
buyur.

Night_Mare17
08.Mart.2012, 00:40
PPM neden eklenmedi acaba?

Topa falso verme var PPM'de. Curls Ball bence o işe yarar.

Corpus
08.Mart.2012, 00:41
ppm ne ki ?

Player preferred moves. : Oyuncunun maç içinde yapmayı çokça tercih ettiği hareketler.
Ö: Tries long range passes - Uzak mesafeli pas atmayı dener .

berkay123456
08.Mart.2012, 00:43
Stoch ca: 135 pa: 156

SaLviO
08.Mart.2012, 00:46
çok iyi oyuncu olucak fm'de antremanlarda şut çalıştırın derim :D

Klavooz
08.Mart.2012, 02:08
Uzun şutu bir tık bile artmamış.
Mental olarak hayal kırıklıgı içindeyim her zaman ki gibi.
Crossing ve Cornerleri de 15 ve 14 olmalıydı

Cengo
08.Mart.2012, 02:11
Diğer konu da da belirttiğimi aynen kopyalıyorum.

SI Games, 20 yards (yaklaşık 20 metre) civarındaki şutları oyun motorunda finishing kabul edileceği için finishing olarak değerlendirmemizi istedi.

Bu karar bizim değil, SI Games'in. Dolayısı ile Stoch profili ceza sahası dışından yapılan şutlarda da etkili olacak.

Kaka Leite
08.Mart.2012, 02:20
Açıkcası data daha yeni çıktı ve oyun kurup 1 sezon oynayarak gerçek özelliklerini görebiliriz.Nice oyuncular profilinin hakkını vermiyor ancak bazılarıda görünenden fazlasını yapıyor.

Eğer oynadığınız oyundada atamazsa gelip burda fikrinizi belge ile sunabilirsiniz.

Tuskarr
08.Mart.2012, 02:50
budur.hiç kimse yanlış anlamasın ama bence bu profili kim bu hale getirdiyse çok iyi getirmiş çünkü baktığımız zaman direk bir stoch profili görüyoruz.

rıdvan dilmen diyordu hızlı değil çevik diye.agility 18 ve pace 13 bunlar çok uygun değerler.geçen senelere göre ayağı daha sağlam basıyor yere ki balance arttırılmış.

Bursaspor isimli kullanıcının da defalarca söylediği gibi Stoch'un attığı goller oyunda long shots olarak geçmiyor ki zaten ben de FM'de o bölgelerden atılan şutların tek değere bağlı olmadığını belirtmiştim.Yaratıcılık,teknik,bitiricilik gibi bir çok unsur var.

Türkiye liginde oynayan 21 yaşındaki bir oyuncu için gayet yeterli bir profil.Bu profilin 19larla 18lerle dolup taşmasını isteyenler kusura bakmasın bu ülkede Ribery'ler Neymar'lar oynayamıyor.Tek "yıldız"ı var şuan bu ligin onun da kıymetini bilemiyoruz.anlayan anladı.

herkese kolay gelsin :)

Jaswege
08.Mart.2012, 02:55
Değişen yerleri farkedemedim ben ya?

Corpus
08.Mart.2012, 02:59
http://dosya.turksportal.net/research/2012/Fenerbahce_Miroslav_Stoch.jpg

Yardımcı olacaktır :)

Jaswege
08.Mart.2012, 03:01
http://dosya.turksportal.net/research/2012/Fenerbahce_Miroslav_Stoch.jpg

Yardımcı olacaktır :)

Teşekkür ederim. :)

Klavooz
08.Mart.2012, 03:19
Crossing'i düşmüş mü bana mı öyle geliyor :D

lakin1907
08.Mart.2012, 04:29
Bence profil beklentilerimizi karşılar nitelikte, PPM'e eklenen cuts inside ve curls ball AML olarak oynattığımızda o noktalardan beklediğimiz şutları çıkarmasını sağlayacaktır.
Cuts Inside'ın tanımını da koyalım bilmeyenler ya da orta açar zannedenler öğrenmiş olsun.
teknik kapasitesi yüksek kanat futbolcularının topla oynama stillerinden birisidir. sol ayaklı futbolcunun sağ kanatta, sağ ayaklıların sol kanatta oynama nedenidir. bu stilde oynayan futbolcu, topla kanatta buluştuğunda çizgiye inip orta kesmek yerine topla içeri kateder sonrasında ya arapası atar ya kaleye şut atar yada orta sahaya döner işte. türkçeye ters ayaklı kanat oyuncusunun, topla içeriye doğru hareketlenmesi olarak çevrilebilir. son zamanlarda bu stilde başarıyla oynayan futbolcuların, dünya futboluna damga vurduklarını gördük, en popüler olanları c.ronaldo, messi, ronaldinho, robben ve del bosque'nin son dünya kupasında sol kanatta bu görevi verdiği david villa.

Dennis Bergkamp
08.Mart.2012, 09:07
Decisions,Teamwork,Work Rate değerlerinde artış bekliyordum ama bunun yerine diğer mental özelliklerde artış var.Profili nasıl olursa olsun sahada Stoch'u izlediğimizi anlayabileceksek hiç sorun yok.İnşallah reel hayattaki Stoch maç motoruna bu profille yansıyordur.

futureless
08.Mart.2012, 09:14
Açtım bir Fenerbahçe kariyeri denemek için Stoch'un üzerine oynattım takımı hazırlık maçında iki tane örümcek ağı aldı maşallah :D Memnun kaldım profilden ve gereken ayarlarla maç motoruna gerçekçi yansımasından.Tebrik ediyorum.

kalemci
08.Mart.2012, 10:47
Eğer Aykut Kocaman'ın verebildiği taktik ve komutlarda ayarlanırsa PPMleri sayesinde gerçekten daha fazla gol bile atabilir profiliyle :)

izmer96
08.Mart.2012, 18:37
kanimca Flair i 1 puan arttirilmali ve tries first time shoots eklenmeli onun disinda cok iyi yapilmis profili

Bordo61Mavi
08.Mart.2012, 19:03
Mental olarak cok kotu gibi geldi bana.

slayer34
08.Mart.2012, 23:05
influence=3 yani bu demek oluyor ki mac icerisinde takımdan kimse stoch u takmıyor 2 ye 1 gitseler bile guvenip pas atmıyor influence bu demek

ha ne olur bienvenu nun influence degeri ''1'' olsa bile kabulum sonuc olarak bienvenu ama stoch un ''3'' olması pek de kabul edilicek bir durum degil...

Cengo
09.Mart.2012, 00:26
influence=3 yani bu demek oluyor ki mac icerisinde takımdan kimse stoch u takmıyor 2 ye 1 gitseler bile guvenip pas atmıyor influence bu demek

ha ne olur bienvenu nun influence degeri ''1'' olsa bile kabulum sonuc olarak bienvenu ama stoch un ''3'' olması pek de kabul edilicek bir durum degil...

Influence'in öyle bir anlamı yok, nereden çıkardınız ki bunu?

Lütfen okuyun:

Influence - Liderlik
Bir futbolcunun saha içinde ve saha dışında liderlik vasıflarına ne kadar sahip olduğu. Lider bir futbolcu, takımdaki geri kalan futbolcuları ortak hedef için motive edebilir. Liderlik saha içinde, özellikle savunmacı ve kaleciler için, önemli bir özelliktir. Liderlik vasfına sahip savunmacı ve kalecilere sahip olan takımlar, lider futbolcuların katkısıyla savunmada daha yüksek konsantrasyon ile oynarlar.

slayer34
09.Mart.2012, 00:44
Influence'in öyle bir anlamı yok, nereden çıkardınız ki bunu?

Lütfen okuyun:

Influence - Liderlik
Bir futbolcunun saha içinde ve saha dışında liderlik vasıflarına ne kadar sahip olduğu. Lider bir futbolcu, takımdaki geri kalan futbolcuları ortak hedef için motive edebilir. Liderlik saha içinde, özellikle savunmacı ve kaleciler için, önemli bir özelliktir. Liderlik vasfına sahip savunmacı ve kalecilere sahip olan takımlar, lider futbolcuların katkısıyla savunmada daha yüksek konsantrasyon ile oynarlar.

lutfen okuyun:

influence direk liderlik olarak tek bır kelime ile sınırlandırılamaz direk liderlik ile sınırlarsak alex in keza influence si 20 olmalı bakıyoruz 15 burda influence ile ilgili olan icerik ''etki,etki bırakan'' kelimeleri bu bakısla bakmamız lazım recep niyaz in influence si 12 olup stoch un 3 olmasi gayet inginc bir durum...

Cengo
09.Mart.2012, 00:53
lutfen okuyun:

influence direk liderlik olarak tek bır kelime ile sınırlandırılamaz direk liderlik ile sınırlarsak alex in keza influence si 20 olmalı bakıyoruz 15 burda influence ile ilgili olan icerik ''etki,etki bırakan'' kelimeleri bu bakısla bakmamız lazım recep niyaz in influence si 12 olup stoch un 3 olmasi gayet inginc bir durum...

Bence siz tekrar okuyun.

Recep Niyaz 18 yaşında bile değil, oldukça da acemi. Oyunu yönlendirmesi beklenemez bile. Recep Niyaz'da Influence random, özellik girilmedi.

Tamamen yanlış anlamışsınız ve aynı mantık ile üstüne gidiyorsunuz.

Influence oyunda ritmin bozulduğu anlarda takımın panik olmasını engelleyen, oyunculara bağırarak pozisyonları hatırlatan, hata yapan oyuncuya doğrusunu yönlendiren ve uyaran, takımı ritme sokmak için toplu ve topsuz oyunda yönlendiren oyunculardır.

Roberto Carlos geldiğinde savunmayı yönlendirdi ve yönetti. Emre Belözoğlu da keza orta sahada sürekli hata yapanları uyarır, sağa sola talitmatlar verir. Alex daha az yapıyor bunları, daha çok oyun içinde saklanıyor ve top geldiğinde ölü bölgeye asist yapıyor ya da stoperi yanıltıp ceza sahasına çok geç koşu ile doğru zamanda buluşuyor. Markajcısı da gitmediğini düşünüp başka yere yardıma gidince Alex markajsız kalıyor. Alex aktif oyunda yoktur, pek yönlendirmez, katılmaz oyuna.

Alexi Lalas
09.Mart.2012, 01:06

Bu güzeldi :D

slayer34
09.Mart.2012, 01:12
Bence siz tekrar okuyun.

Recep Niyaz 18 yaşında bile değil, oldukça da acemi. Oyunu yönlendirmesi beklenemez bile. Recep Niyaz'da Influence random, özellik girilmedi.

Tamamen yanlış anlamışsınız ve aynı mantık ile üstüne gidiyorsunuz.

Influence oyunda ritmin bozulduğu anlarda takımın panik olmasını engelleyen, oyunculara bağırarak pozisyonları hatırlatan, hata yapan oyuncuya doğrusunu yönlendiren ve uyaran, takımı ritme sokmak için toplu ve topsuz oyunda yönlendiren oyunculardır.

Roberto Carlos geldiğinde savunmayı yönlendirdi ve yönetti. Emre Belözoğlu da keza orta sahada sürekli hata yapanları uyarır, sağa sola talitmatlar verir. Alex daha az yapıyor bunları, daha çok oyun içinde saklanıyor ve top geldiğinde ölü bölgeye asist yapıyor ya da stoperi yanıltıp ceza sahasına çok geç koşu ile doğru zamanda buluşuyor. Markajcısı da gitmediğini düşünüp başka yere yardıma gidince Alex markajsız kalıyor. Alex aktif oyunda yoktur, pek yönlendirmez, katılmaz oyuna.

aynı alex ten bahsediyoruzdur umarım benim her mac tribunden izledigim alex pek boyle degil de neyse bence influence i cok dusuk uzatmayalım da daha fazla bu gıdısle eski oyunuma kaldıgım yerden devam edicem...

futureless
09.Mart.2012, 01:17
Stoch'un top istemek dışında takım arkadaşlarıyla çok bir iletişimi yok yönlendirmek açısından doğru buldum ben o değeri . Kaldı ki Alex de aldığı değeri hakediyor yeri geliyor defansından öne çıkmasını istiyor yeri geliyor tempoyu düşürmelerini işaret ediyor el kolla.Bir yanlışlık görmüyorum.

RasAnt
09.Mart.2012, 01:49
Mental olarak hayal kırıklığı pa da öyle

Deus Dominus
09.Mart.2012, 06:28
Decisions çok mu düşük olmuş? Hani bazen pas vereceği yerde şut çektiği oluyor ama vurdukları da genelde etkili oluyor, yani yanlış karar vermiş sayılmaz :)

serkan1520
11.Mart.2012, 00:26
finishing 16 veya 17 olabilirdi bence onun dışında oldukça iyi buldum zaten gelişimede açık bir oyuncu ters ayak gücüde arttırılmış cası çok yüksek olmamasına karşın önem arzeden özellikleri yüksek olduğu için cası kendisinden fazla olan oyunculardan bile daha yararlı bir performans gösterecektir.Eğer oyunda 150 caya ulaştırabilirseniz barcelonaya bile koyun banko oynar o derece yani.

malpince
11.Mart.2012, 17:00
Bu güzeldi :D

konu hakikaten stochmuş.

konsantrasyonda belki artışa gidilebilir yıl sonunda. çünkü maçtan fazla koptuğu söylenemez.

sarianet
11.Mart.2012, 17:10
stocha en iyi rolu nasıl vereceğiz resim koyacak var mı arkadaşlar ?

RasAnt
11.Mart.2012, 17:18
inside forward tabiki abi yardırır

fbdevil190737
11.Mart.2012, 17:21
İnside Forward , Cut İnside ayarlayıp pası nadiren ayarlayıp , top sürme'yi sık sık yaparsanız bol gol bulur kanımca Stoch .

sarianet
11.Mart.2012, 17:28
manuel taktikte nasıl yapacağız bunu bi ss koyabilir misiniz ?

nannar
11.Mart.2012, 17:30
:) ahmet 16-17 civarı mentality ver, wide play cut inside, run with ball sık sık, ara pas nadiren, roam from position verme,sahayıda çok geniş kullanmamaya çalış. yaratıcılık serbestliği 13-14 birim şeklinde bir dene

sui generis
11.Mart.2012, 21:53
9 maçtır deniyorum. ceza sahasının etrafından attığı tüm şutlar alakasız yerlere gidiyor. 2 golü var onlarda kaleciden dönen topu tamamlama şeklinde..

Önder HOCA
11.Mart.2012, 22:16
bende 7 gol 5 asistte 17 maç için iyi gibi

Spe1907
12.Mart.2012, 05:40
ilk sezonu bitirdim ben.ligte playofflarla birlikte toplam 39 maçta 13 gol 26 asist yaptı 7.67 ortalama puan ve %28 shout on target ratio ile bitirdi sezonu. tamam 10 numara oynuo ama yukardaki arkadaşında belirttiği gibi ceza sahası dışından çektiği şutlar gerçekten berbat, kaleyi bile bulmuolar. Attığı golleri kalecinin dibinden attı öyle uzaktan gol atmıo en fazla 2 tane atmıştır. 2.sezonun başındayım finishing composure ve decisions özellikleri 1er kademe arttı bakalım şimdi nası oynayacak.

Bu arada dia çok gerçekçi olmuş sakatlanmaktan başka bi işe yaramıyor :P

Spe1907
12.Mart.2012, 06:09
Bu arada herkeste bu kadar çok asist yapıyor mu merak ettim. Çektiği şutları saymazsak gerçek hayattaki Stochtan kat kat daha iyi idi bende özelliklede pas verme konusunda

DaRkLiqTh
12.Mart.2012, 20:59
4-5-1 sisteminde sola koydum ceza sahası dışından şutları çok berbat nerdeyse 4-5 maçta bir ceza sahasının dışından şut tutturabiliyor. Bu arada bende çok asist yapmadı ancak 20 gol kadar attı bütün sezon boyunca. 36 maçta 20 gol 8 asist filan yapmıştı. Ancak golleri frikik, penaltı ve ceza sahası içinde attı. Gol krallığında 2. oldu :) 2. sezondada 15-16 gol attı. Stoch'a antreman ile destek verirseniz uzaktan şutlarıda iyi çekiyor.

SaLviO
12.Mart.2012, 21:20
20 gol atmış usta ne bekliyosun :D

Escochae
12.Mart.2012, 21:56
Merak ediyorumda Dia'da gösterdiğiniz PA düşürme işini neden Stoch'un PAsını yükselterek göstermiyorsunuz ? Biri kötü performans (daha doğrusu sakatlıkdan dolayı performans bile gösteremezken) öteki iyi performans gerçekleştirmesine rağmen PA'da herhangi bir değişiklik yok. Adaletli olduğunuzu düşünmüyorum !

Gncl1905
12.Mart.2012, 22:06
Frikik Kullanma 13 fazla değil mi?Ben hiç görmedim kullanırken; muhtemel Alex varken kullanamıyordur tabi ama 12.0.4'de frikikten attı bana bayağı atamadıkları da tehlikeli oldu :)

sui generis
12.Mart.2012, 22:09
ben bir şey soracağım. sol kanattan alıp ceza sahası yayına nasıl götürebilirim Stoch'u ?

Sekopej
12.Mart.2012, 22:10
20 gol atmış usta ne bekliyosun :D

Mühim olan gol atması değil, Dia'ya 25 gol attırmıştım ben ilk sezon, mühim olan gerçekteki gibi goller atabiliyor mu? Yoksa oyun bu ve oyunda gerçekte göstermediği performansları görebiliriz, üzerinde durduğumuz oyuncudan.

sui generis
14.Mart.2012, 18:55
Stoch'u gerçek Stoch gibi oynatabilen var mı ? cidden çok merak ediyorum. yok arkadaş ne yaptıysam olmuyor. sonra da vazgeçtim. artık asist yaptırıyorum. Stoch'u oynatacam diye takım mahvoldu. Şutları bırak gol olmasını kaleyi tutmuyor. tutanlarda kalecinin kucağında kalıyor. hiç de zorlanmıyor kaleciler.

Lucas Neill
14.Mart.2012, 19:18
Stoch'u gerçek Stoch gibi oynatabilen var mı ? cidden çok merak ediyorum. yok arkadaş ne yaptıysam olmuyor. sonra da vazgeçtim. artık asist yaptırıyorum. Stoch'u oynatacam diye takım mahvoldu. Şutları bırak gol olmasını kaleyi tutmuyor. tutanlarda kalecinin kucağında kalıyor. hiç de zorlanmıyor kaleciler.

FB ile karsilastigim ilk macta 30 metre civarindan 90'a takti ayrica o macta oldukca iyi sutlar cekti.

sui generis
21.Mart.2012, 18:56
15 iken alakasız vuruyor ceza yayından. antremanla 16 ya çıkardık yavaş yavaş atmaya başladı, genellikle direği vursa da atıyor :) antremanla 17 çıkardık mı tam Stoch olacak :)

perpetua
21.Mart.2012, 19:20
Merak ediyorumda Dia'da gösterdiğiniz PA düşürme işini neden Stoch'un PAsını yükselterek göstermiyorsunuz ? Biri kötü performans (daha doğrusu sakatlıkdan dolayı performans bile gösteremezken) öteki iyi performans gerçekleştirmesine rağmen PA'da herhangi bir değişiklik yok. Adaletli olduğunuzu düşünmüyorum !

Genc oyuncu icin gelismeyi normal, gelismemeyi ise anormal durum olarak kabul ederek potansiyel veriyorsak (oyle veriyoruz), beklentileri karsilayamayan oyuncularin potansiyelinin dusmesi ama beklentileri karsilayan oyuncularin potansiyelinin ayni kalmasinda bir sorun goremiyorum.

Yani hem Stoch, hem de Dia icin iyimser potansiyel degerleri verilmisti. Stoch beklentiyi karsiladigi icin potansiyeli ayni kaldi. Dia beklentiyi karsilayamadigi icin potansiyeli dustu.

Night_Mare17
21.Mart.2012, 19:29
Şey yapabilirsin iletişimden tercihlerine topu ortaya surmesı gerektiğini söyle. O eklenince topu soldan ortaya doğru çeker daha güzel goller atar.

Escochae
22.Mart.2012, 02:16
Acaba bu Stoch'u yaptıkdan sonra bi denediniz mi acaba ? Bende Nisan ayına gelmeme rağmen gerçekte attığı gibi hiç bir golünü görmedim zaten vursa bile kalenin 5-10 metre dışarısına atıyor. Anca sağdan açılan ortalarda arkada boş kalırsa atıyor. Acaba merak ediyorum mademki bu araştırmayı siz yapıyorsunuz ve gerçeğe uygun yaptığınızı idda ediyorsunuz o zaman bunun sebebi nedir ? Bana kalkıp taktikle alakalı bir durumdur demeyin .. Özellikle her bölgede her komutta denedim AMLC ' de bile ..

Corpus
22.Mart.2012, 02:31
Acaba bu Stoch'u yaptıkdan sonra bi denediniz mi acaba ? Bende Nisan ayına gelmeme rağmen gerçekte attığı gibi hiç bir golünü görmedim zaten vursa bile kalenin 5-10 metre dışarısına atıyor. Anca sağdan açılan ortalarda arkada boş kalırsa atıyor. Acaba merak ediyorum mademki bu araştırmayı siz yapıyorsunuz ve gerçeğe uygun yaptığınızı idda ediyorsunuz o zaman bunun sebebi nedir ? Bana kalkıp taktikle alakalı bir durumdur demeyin .. Özellikle her bölgede her komutta denedim AMLC ' de bile ..

Peki gol asist istatistikleri nasıldı ?

Sekopej
22.Mart.2012, 10:43
Peki gol asist istatistikleri nasıldı ?

Gol asist istatistiklerine takılmamak lazım, defans oyuncusu 20 gol atabiliyor oyunda, burada yazan çoğu kişinin isteği, Stoch'un çok gol atması değil, gerçekte olduğu gibi goller atması. Stoch oyunda 5 gol attıysa 4 tanesi uzaktan çektiği şutlarla olmalı, 50 gol attıysa 40 tanesi öyle olmadı.

Gol sayısına değil de, oranına dikkat edersek iyi olur tabi bir de Stoch'u biz oynattığımızda değil de, bilgisayar oynattığında ortaya nasıl bir sonuç çıkıyor, onu da görmek gerekir.

lakin1907
22.Mart.2012, 15:23
Gol asist istatistiklerine takılmamak lazım, defans oyuncusu 20 gol atabiliyor oyunda, burada yazan çoğu kişinin isteği, Stoch'un çok gol atması değil, gerçekte olduğu gibi goller atması. Stoch oyunda 5 gol attıysa 4 tanesi uzaktan çektiği şutlarla olmalı, 50 gol attıysa 40 tanesi öyle olmadı.

Gol sayısına değil de, oranına dikkat edersek iyi olur tabi bir de Stoch'u biz oynattığımızda değil de, bilgisayar oynattığında ortaya nasıl bir sonuç çıkıyor, onu da görmek gerekir.
Aynen katılıyorum ve malesef bunu göremiyoruz.
Perpetua'nın paylaştığı değişiklikler işe yaramış video'sundaki gibi bi gol bile atamadı bende şu anda.

ForCimbom
22.Mart.2012, 16:40
Genc oyuncu icin gelismeyi normal, gelismemeyi ise anormal durum olarak kabul ederek potansiyel veriyorsak (oyle veriyoruz), beklentileri karsilayamayan oyuncularin potansiyelinin dusmesi ama beklentileri karsilayan oyuncularin potansiyelinin ayni kalmasinda bir sorun goremiyorum.

Yani hem Stoch, hem de Dia icin iyimser potansiyel degerleri verilmisti. Stoch beklentiyi karsiladigi icin potansiyeli ayni kaldi. Dia beklentiyi karsilayamadigi icin potansiyeli dustu.

abi stoch'un vuruşlarını finishing'e bağlıyorsak finishing'i mesela 17 falan verseniz olmaz mı? 15-20 metreden kaliteli gol vuruşu yapabilen adamın finishing'i 15'ten daha yüksek olsa? bence mesela dribbling düşüp finishing artsa daha mantıklı olacaktır. teknik-dribbling 16-16 biraz fazla bence. stoch çok etkili dribbling yapabilen, dar alanda rakibini rahatça ekarte edebilen bir adam değil zaten. çevikliğiyle hızlanmasıyla çok hızlı hareket ettiği için bazen zorlayabiliyor ama bence dribbling yeteneğiyle adam eksilten biri değil pek fazla. bu bağlamda 16 flair da az bişey düşebilir dengelemek için.

lakin1907
22.Mart.2012, 17:02
stoch çok etkili dribbling yapabilen, dar alanda rakibini rahatça ekarte edebilen bir adam değil zaten.

Yok artık ! Stoch bu ligde en rahat adam geçen 2. oyuncudur.

ForCimbom
22.Mart.2012, 17:25
Yok artık ! Stoch bu ligde en rahat adam geçen 2. oyuncudur.

hızıyla çevikliğiyle geçiyor. dribbling yeteneğiyle(aslen) değil :)

ForCimbom
22.Mart.2012, 17:26
hızıyla dediğim çabukluğuyla ve çevikliğiyle.

ForCimbom
22.Mart.2012, 17:30
zaten kötüdür demiyorum. 16 yerine 15'e çekilse, flair da bir puan vs düşse, finishing'e verilse finishing 17 olsa daha gerçekçi olur.

stoch hiçbir zaman quaresma gibi keita gibi topla uğraşarak çalım atan bir adam değildi. hızıyla topu uzatıp adam geçen bir bir futbolcu. keita gibi quaresma gibi dar alanda şov yapabilen bir kanat oyuncusu değil.

sarianet
22.Mart.2012, 18:17
kuarejma işin sanatçısı çalım atmak demek illaki artislik yapmak değil ki :)

perpetua
22.Mart.2012, 20:13
hızıyla çevikliğiyle geçiyor. dribbling yeteneğiyle(aslen) değil :)

Katilmiyorum. :)

Finishing yukselebilir ama dripling veya teknik'ten dusurerek degil. Teknik becerileri cok iyi ama aynisini her mac benzer performanslari gostermesini saglayacak zihinsel ozellikler icin soyleyemem.

berkay123456
22.Mart.2012, 20:17
Bu oyuncu birebir karşı karşıyaları bu kadar kolay atamıyor ama, gelir Finishing'e 16-17 verirsek, oyunda karşı karşıyaları rahatça gole çevirecektir.

perpetua
22.Mart.2012, 20:46
Bu oyuncu birebir karşı karşıyaları bu kadar kolay atamıyor ama, gelir Finishing'e 16-17 verirsek, oyunda karşı karşıyaları rahatça gole çevirecektir.

Soguk kanliligi iyi olmadigi surece o da olmaz. :)

ForCimbom
22.Mart.2012, 21:54
Katilmiyorum. :)

Finishing yukselebilir ama dripling veya teknik'ten dusurerek degil. Teknik becerileri cok iyi ama aynisini her mac benzer performanslari gostermesini saglayacak zihinsel ozellikler icin soyleyemem.

haklı olabilirsin abi, peki o zaman şöyle diyeyim, flair düşse, finishing yükselse?

soğukkanlılığı düşük seviyede olduğu için atamaz :) yani gerçekliğe bir aykırılık yok.

Escochae
23.Mart.2012, 01:02
Puerta sorumu cevaplarmısın ?

RasAnt
23.Mart.2012, 01:21
haklı olabilirsin abi, peki o zaman şöyle diyeyim, flair düşse, finishing yükselse?

Niye birşeyleri düşürmeye çalışıyorsun önce dribling şimdide flaire geçtin,madem finishingin arttırılması gerektiğini düşünüyorsun 135 olan ca sı 140 olur niye birşeylerden kısmaya çalışılıyor anlam veremiyorum.Flair dediğin özellik 18 bile olabilir haftalardır kim kurtardı bu takımı diye sorarlar adama.

berkay123456
23.Mart.2012, 03:21
Niye birşeyleri düşürmeye çalışıyorsun önce dribling şimdide flaire geçtin,madem finishingin arttırılması gerektiğini düşünüyorsun 135 olan ca sı 140 olur niye birşeylerden kısmaya çalışılıyor anlam veremiyorum.Flair dediğin özellik 18 bile olabilir haftalardır kim kurtardı bu takımı diye sorarlar adama.

Takımı her maç kurtaran Alex'in Flair 17, Stoch'un 18 mi olacak, bi kaç hafta maç kurtardı diye.Bu işler maç kurtarmayla olmuyor.

William Rookwood
23.Mart.2012, 05:10
Stoch niyeyse bende gerçekte ki gibi goller atıyor. Sırf bu tartışmalardan ötürü merak edip Fenerbahçe kariyeri açtım Stoch'un üzerinde yoğunlaştım 15 maçta 6 kez ceza sahası dışından füze yolladı. Attığı 2 golde ceza sahası içindendi.

Profilnde birşey yok sadece verilen doğru talimatlar ile ilgili içeriye girmesi, forvete sürmesi, orta yapması sık şutlar denemesi gibi, bunları iyi ayarlamak lazımmış

RasAnt
23.Mart.2012, 11:41
Takımı her maç kurtaran Alex'in Flair 17, Stoch'un 18 mi olacak, bi kaç hafta maç kurtardı diye.Bu işler maç kurtarmayla olmuyor.

Hadi ya neyle oluyor peki ? Yetenekli adam sürekli maç kurtarır.Ayrıca o 18 i o seviyeye gelse kimse birşey diyemez anlamında yazdım yani azalması bir yana artsa kimse birşey demez manasında şimdiki 16 değeri gayet normal.Bir dipnot daha mental özellikleri ortada isterse flair 20 olsun Alex kadar etkili olamaz,adamın bi flair değeri +15 diğerleri 8-12 arası gitmiş gelmiş o 16 ya bile laf edilmiş.

ForCimbom
23.Mart.2012, 12:15

flair'in anlamı ne bilmiyorsun gelmiş yorum yapıyorsun.

maç kurtarmak = flair öyle mi?

benim birşeylerden kısmayı önerme sebebim araştırmacılarının stratejilerinin böyle olması. ilk başta ca değerlendirmesi yapılıp ca sabitleniyor, sonra özellikler ayarlanıyor. ca'yı değiştirmeyi ilk planda düşünmedikleri için öyle bir öneri ortaya koyuyoruz.

RasAnt
23.Mart.2012, 12:19
Flair yetenek değilmi arkadaşım ? ben maç kurtarmak flair demedim yeteneğe bağlı olarak maç kurtaran adam dedim yeteneksiz bir adam nasıl maç kurtarsın

ForCimbom
23.Mart.2012, 12:32
Flair yetenek değilmi arkadaşım ? ben maç kurtarmak flair demedim yeteneğe bağlı olarak maç kurtaran adam dedim yeteneksiz bir adam nasıl maç kurtarsın

yetenek flair değil ki yahu. dribbling de yetenektir, teknik de yetenektir, anticipation da off the ball da yetenektir.

flair özel yetenek. oyuncu profilindeki diğer özelliklerin tanımının dışında kalan birşey. mesela zidane'nın marsilya ruleti bir özel yetenektir. mesela arda'nın dar alanda 2-3 kişiyi topla oynayarak topa ince hamleler vererek geçmesi özel yetenektir. mesela quaresma'nın trivelayla olağanüstü bir gol atması flair'dır.

stoch'un uzaktan şut atması da bir yetenek. ama flair la alakası yok. finishing veya long shot bunu karşılıyor. yüksek flair verirsen yukarıda bahsettiğim tarzda çok ekstrem becerilerinin bulunuyor olması gerekir.

perpetua
23.Mart.2012, 14:40

Flair zaten CA icin bir degere sahip degil. Ayrica bence verilmis deger gayet iyi.

ForCimbom
23.Mart.2012, 14:45
Flair zaten CA icin bir degere sahip degil. Ayrica bence verilmis deger gayet iyi.

flair için mi?

doğrudur da ben flair işine hiç anlam veremedim bugüne kadar.

bir futbolcunun özel yeteneğiyle öbürkisi aynı olmaz ki. mesela birinin özel yeteneği çalım üzerinedir, birisininki farklı birşeydir.

örneğin arda turan'ın en büyük özelliği dar alanda topu kolay kolay rakibe vermemesi, topa müthiş hükmedip bir şekilde çıkarabilmesi.

fm'de bunu yansıtan tek bir şey görmedim. dar alanda çalım diye birşey yok oyunda.

quaresma trivelayla fm'de gol attı mı bugüne kadar bilmiyorum.

vs vs

perpetua
23.Mart.2012, 15:59
flair için mi?

doğrudur da ben flair işine hiç anlam veremedim bugüne kadar.

bir futbolcunun özel yeteneğiyle öbürkisi aynı olmaz ki. mesela birinin özel yeteneği çalım üzerinedir, birisininki farklı birşeydir.

örneğin arda turan'ın en büyük özelliği dar alanda topu kolay kolay rakibe vermemesi, topa müthiş hükmedip bir şekilde çıkarabilmesi.

fm'de bunu yansıtan tek bir şey görmedim. dar alanda çalım diye birşey yok oyunda.

quaresma trivelayla fm'de gol attı mı bugüne kadar bilmiyorum.

vs vs

Flair'i beceri olarak degil de, normal bir oyuncunun saha icinde denemeye cesaret edemeyecegi seyi yapma egilimi olarak dusunmek daha dogru.

Mesela Antep'li Nounkeu hic olmadik yerlerde dripling yapmaya, rakibe calim atmaya kalkisan bir oyuncu. Aslinda bir stoperin yapmamasi gereken seyler bunlar. Bunu yaparken cok basarili oluyorsa oyuncunun teknik ozellikleri vardir. Basarili olmuyorsa flair'i.

Beklenmedik, estetik hareketler yapma egiliminden baska bir sey degil flair.

ForCimbom
23.Mart.2012, 17:10
Flair'i beceri olarak degil de, normal bir oyuncunun saha icinde denemeye cesaret edemeyecegi seyi yapma egilimi olarak dusunmek daha dogru.

Mesela Antep'li Nounkeu hic olmadik yerlerde dripling yapmaya, rakibe calim atmaya kalkisan bir oyuncu. Aslinda bir stoperin yapmamasi gereken seyler bunlar. Bunu yaparken cok basarili oluyorsa oyuncunun teknik ozellikleri vardir. Basarili olmuyorsa flair'i.

Beklenmedik, estetik hareketler yapma egiliminden baska bir sey degil flair.

anladım.

ama dediğim yine geçerli. şimdi nounkeu olmadık yerde bunu yapıyor diye flair verdik diyelim, quaresma da rabona hareketiyle orta açıyor diye flair verdik. ama özele indiğimizde hangisinin tam olarak hangi hareketi yapacağı belli değil. yani nounkeu rabona hareketi yapabilen bir oyuncu olmasa bile ona verilen flair değeri bir başka açıdan buna zemin hazırlıyor. demem o ki, her futbolcu farklı şeyleri deniyor, bunun faydası getirisi çok çok başka olabilir. tek bir flair hesabıyla işin içinden nasıl çıkılıyor onu sormak istiyorum. misal arda turan'a 18 flair verilirdi. sadece dribbling yeteneğinin karşılamadığı gerçekteki çalım yeteneğine(dar alanlarda becerdiği işler. mesela bence bu tarz hareketleri yapabilen oyuncu sayısı çok az. ne quaresma böyle bir adam ne de stoch örneğin. quaresma topuğuyla falan hareket halindeyken dar alanda bile olsa adam geçiyor ama arda'nınkiler çok çok başka. quaresma'nınki kalıp hareketler, heryerde işleyen çok işlevli hareketler değil ama arda turan her zaman heryerde 2-3 kişinin arasından yavaş çekim top çıkarabilen bir adam. bileklerinin çok yönlü kullanabiliyor. ) istinaden verilmiş bir değer. ben oyunda bir kez olsun mesela köşe gönderinde sıkışan topu 3 kişi arasından çıkardığını görmedim.

vs vs umarım anlatabilmişimdir

perpetua
23.Mart.2012, 20:04
anladım.

ama dediğim yine geçerli. şimdi nounkeu olmadık yerde bunu yapıyor diye flair verdik diyelim, quaresma da rabona hareketiyle orta açıyor diye flair verdik. ama özele indiğimizde hangisinin tam olarak hangi hareketi yapacağı belli değil. yani nounkeu rabona hareketi yapabilen bir oyuncu olmasa bile ona verilen flair değeri bir başka açıdan buna zemin hazırlıyor. demem o ki, her futbolcu farklı şeyleri deniyor, bunun faydası getirisi çok çok başka olabilir. tek bir flair hesabıyla işin içinden nasıl çıkılıyor onu sormak istiyorum. misal arda turan'a 18 flair verilirdi. sadece dribbling yeteneğinin karşılamadığı gerçekteki çalım yeteneğine(dar alanlarda becerdiği işler. mesela bence bu tarz hareketleri yapabilen oyuncu sayısı çok az. ne quaresma böyle bir adam ne de stoch örneğin. quaresma topuğuyla falan hareket halindeyken dar alanda bile olsa adam geçiyor ama arda'nınkiler çok çok başka. quaresma'nınki kalıp hareketler, heryerde işleyen çok işlevli hareketler değil ama arda turan her zaman heryerde 2-3 kişinin arasından yavaş çekim top çıkarabilen bir adam. bileklerinin çok yönlü kullanabiliyor. ) istinaden verilmiş bir değer. ben oyunda bir kez olsun mesela köşe gönderinde sıkışan topu 3 kişi arasından çıkardığını görmedim.

vs vs umarım anlatabilmişimdir

Oyuna rabona eklenirse zaten PPM olarak eklenir (su anda toplu halde yapilabilen seyleri gosteren tries tricks ppm'si var gelecekte cogalir bunlar). Flair ise bunu ne kadar fazla denedigini gosterir.

Yani flair bir hareketi basarili bir sekilde yapmak veya repertuarin genisligi olarak degil, repertuardakilerin ne kadar cok kullanildigi olarak dusunmek daha dogru.

Bu nedenle de flair, CA hesabinda yok. Tipki aggression veya dirtiness gibi.

lakin1907
23.Mart.2012, 20:16
Oyuna rabona eklenirse zaten PPM olarak eklenir (su anda toplu halde yapilabilen seyleri gosteren tries tricks ppm'si var gelecekte cogalir bunlar). Flair ise bunu ne kadar fazla denedigini gosterir.

Yani flair bir hareketi basarili bir sekilde yapmak veya repertuarin genisligi olarak degil, repertuardakilerin ne kadar cok kullanildigi olarak dusunmek daha dogru.

Bu nedenle de flair, CA hesabinda yok. Tipki aggression veya dirtiness gibi.

Çok iyi oldu bu açıklama, agression neden yok? Topa sertlik olarak açıklamamış mıydınız bunu? Tam olarak oyun motorunda ne işe yaradığını açılayabilirseniz çok iyi olur. Saldırganlık olarak çevirilmiş mesela türkçe yama da ama ben tam manasını karşıladığını düşünmüyorum. Dirtiness ise oyuncuyu sakatlamaya yönelik hareket yapma sıklığıydı değil mi?

perpetua
23.Mart.2012, 21:27
Çok iyi oldu bu açıklama, agression neden yok? Topa sertlik olarak açıklamamış mıydınız bunu? Tam olarak oyun motorunda ne işe yaradığını açılayabilirseniz çok iyi olur. Saldırganlık olarak çevirilmiş mesela türkçe yama da ama ben tam manasını karşıladığını düşünmüyorum. Dirtiness ise oyuncuyu sakatlamaya yönelik hareket yapma sıklığıydı değil mi?

Aggression yok cunku o da bir egilim. Oyuncu ne kadar agresifse, topa (topu kapmak amaciyla) hamleyi o kadar cabuk yapar. Agresiflik ne kadar dusukse, oyuncu pozisyonunu korumayi ve rakip tarafindan gecilmemeyi tercih eder.

mortalknight
27.Mart.2012, 16:54
Yeni özellikleriyle benım kariyerimden ornek vericek olursam ceza sahası çizgisinden veya bi adım dısından ne vursa dısarı gidiyor.(tüm gerekli özellikler verilmiş durumda çünkü bol bol şut cekiyor.Ama hepsi direk dibinden dısarda)

1 tane uzaktan gol atabıldı suana kadar.(34 maclık lig sonu)