PDA

View Full Version : Necati Ateş

berkay123456
07.Mart.2012, 23:16
Profilini rica etsem.

http://img2.ressim.net/out.php/i5531150_necati-png (http://www.ressim.net/i/5531150_necati-png.html)

LaigLeNoiR
07.Mart.2012, 23:18
Profil eklendi.

licentia
08.Mart.2012, 18:48
Burak Yilmaz ve Baros'a 15 finishing verilen bir ortamda Necati'ye rahat 17 verilir ama 14 olmasi gercekten hic adil bir durum degil. Necati'nin attigi gollerdeki hakiki golcu vurusu herseyi anlatiyor. Bence Necati 15-16, Burak ve Baros ise maksimum 13-14 olmali, isterlerse bizim bu dandik ligimizde bir sezonda altmis gol atsinlar.

William Rookwood
08.Mart.2012, 18:53
Katılıyorum. Finishing'in 14 olması kötü olmuş ama bu profil Antalyaspor'da oynadığı dönemde ki performasına göre hazırlanmış işin orasıda var

licentia
09.Mart.2012, 02:30
Katılıyorum. Finishing'in 14 olması kötü olmuş ama bu profil Antalyaspor'da oynadığı dönemde ki performasına göre hazırlanmış işin orasıda var

Necati Antalyapsor'dayken topa daha mi kotu vuruyordu? Necati'yi yillardir biliyoruz adam Turk futbolunun ender yetistirdigi gercek golculerden topa nasil vurulucagini biliyor. Sacma sapan sebeplerden kariyeri alt ust edilmeseydi Galatasaray'da o da bugun farkli yerlerde olabilirdi. Yani demek istedigim Necati'nin finishing'i bugun Zonguldakspor'da bile oynasa 15 olur isrterse senede 10 gol atsin zira o attigi golerin vurus kalitesi o standarta olur.

BaGa TaRKaN
09.Mart.2012, 02:43
Sakatlanma Eğilimini 10+ Yapabiliriz Bence Çünkü Kendine Çok İyi Bakmıyor En Azından Alex Kadar Bakmıyor

licentia
09.Mart.2012, 02:48
Sakatlanma Eğilimini 10+ Yapabiliriz Bence Çünkü Kendine Çok İyi Bakmıyor En Azından Alex Kadar Bakmıyor

Bunu nerden biliyorsun? Ayrica o ozelligin kendisine bakmasi ile alakasi yok o fiziksel olarak bir oyuncunun sakatliga egilimi ile alakali. Simdi kendisine iyi bakmayan adam fiziksel olarak zayif olmaz mi diyebilirsin ama herkezin fizyolojik yapisi farklidir boyle duz mantik uretemezsin. Ayrica Necati 32 yasina gelmsi olmasina ragmen fiziksel ozelliklerini eskiye nazran kaybetmis olsa da hala bu performansi gosteriyorsa kendisine iyi bakmiyor yani profesyonel degil demek biraz abesk degil mi?

BaGa TaRKaN
09.Mart.2012, 02:52
Nerden mi Çıkarıyorum Çünkü Necati Sakatlandığında Uzun Süre Sakatlanıyor

licentia
09.Mart.2012, 02:53
Nerden mi Çıkarıyorum Çünkü Necati Sakatlandığında Uzun Süre Sakatlanıyor

O zaman o Natural Fitness. ;)

perpetua
09.Mart.2012, 03:02

Olabilir. Hizi ve hizlanmasi da bana profilde oldugundan daha dusuk olmali gibi geliyor.

mkkadi
09.Mart.2012, 03:44
Bana da artık hızdan kaybeden bir oyuncu olarak geliyor.

William Rookwood
09.Mart.2012, 03:46
İzlediğim kadarıyla şuan ki hız değerlerini hakediyor ama 32 yaşında bir futbolcunun zamanla fiziksel özelliklerini kaybetmeside oldukça normal

JohnConner
11.Mart.2012, 00:25
oyunda zaman ilerledikçe o hız ve hızlanma düşücektir o yüzden pek problem olduğunu düşünmüyorum ama finishing kesinlikle 15 olmalıydı bu çok açık zaten necati'nin en büyük özelliği bitiriciliği

Prowler84
12.Mart.2012, 21:46
Hız 12 kalabilir ama hızlanma biraz daha düşük olsa iyi olurdu :) Sezon sonunda yeniden değerlendirilir zaten.

ForCimbom
13.Mart.2012, 14:07
decisions 14-15 civarı hakediyor bence necati çok zeki bir oyuncu.

KanaKe
14.Mart.2012, 17:33
ben necatinin penalti kacirdigini bu zamana kadar hic görmedim buraga verilen 17 necatiye neden verilmedi? he buraga 17 veriyorsunuz necatiye ozaman 20 verin kimse birsey demez ama necati 16 kalacaksa burak 13-14 seviyesine düsürülmelidir... bazi oyuncular arasinda cok orantisizliklar var nedense..

KanaKe
14.Mart.2012, 17:38
birde frikikleri neden 12 ? necati kariyeri boyunca kac frikik kullanmis bunlarin kaci kaleye gitmis kaci gol olmus kacini kaleci cikarmis? 12 almasi icin kariyerinde frikikten gollerin olmasi lazim degil mi? fakat ben necatinin ne frikik kullandigini hatirliyorum nede frikikten gol attigini frikik düsürülüp bitiricilik 15 seviyesine cikartilsa daha iyi olur.

ForCimbom
14.Mart.2012, 20:58
necati'yi izlediğiniz maç sayısı bence çok fazla değil zira fenerbahçe tutuyorsunuz. bu yüzden necati'nin attığı frikiklere rastgelememiş olma ihtimaliniz hayli yükse.

mesela ben necati'nin penaltı kaçırdığını hatırlıyorum. siz hiç denk gelmemişsiniz ama ben galatasaraylı olduğumdan çok maçını izledim 2005-2006 veya 2006-2007 sezonunda inönü'de bir penaltıyı direğe yollamıştı.

KanaKe
15.Mart.2012, 14:00
necati'yi izlediğiniz maç sayısı bence çok fazla değil zira fenerbahçe tutuyorsunuz. bu yüzden necati'nin attığı frikiklere rastgelememiş olma ihtimaliniz hayli yükse.

mesela ben necati'nin penaltı kaçırdığını hatırlıyorum. siz hiç denk gelmemişsiniz ama ben galatasaraylı olduğumdan çok maçını izledim 2005-2006 veya 2006-2007 sezonunda inönü'de bir penaltıyı direğe yollamıştı.

necatiyi cok izledim begendigim bir oyuncudur kendisi fakat frikik kullansa dahi frikikten kac golü var bu adamin? her frikik kullanan adama 12 verilecekse isimiz var.. ona bakarsaniz semihte kupa maclarinda felan frikik kullanirdi ve 1-2 golde atmisligi var ozaman onada 12 verilsin fakat ben böyle düsünmüyorum iste santrafor oynayan ara sira frikik vuran bir oyuncuya frikik 12 verilecegine o oyuncunun ihtiyaci olan bölgelerde 1-2 puan artis yapilsa daha iyi olmaz mi gercekci bir db icin?

Prowler84
17.Mart.2012, 13:09
necatiyi cok izledim begendigim bir oyuncudur kendisi fakat frikik kullansa dahi frikikten kac golü var bu adamin? her frikik kullanan adama 12 verilecekse isimiz var.. ona bakarsaniz semihte kupa maclarinda felan frikik kullanirdi ve 1-2 golde atmisligi var ozaman onada 12 verilsin fakat ben böyle düsünmüyorum iste santrafor oynayan ara sira frikik vuran bir oyuncuya frikik 12 verilecegine o oyuncunun ihtiyaci olan bölgelerde 1-2 puan artis yapilsa daha iyi olmaz mi gercekci bir db icin?

Oyuncunun mevkisine göre özelliklerinin ca'sına etkisi değişiyor. Her mevki için ayrı ayrı olmak üzere bazı özellikler CA'ya çok az, bazı özellikler de hiç etki etmiyor. Ihtiyacı olan bölgelerde 1-2 puan artış ile frikiklerde 1-2 puan düşüş aynı değere denk gelmez.

William Rookwood
17.Mart.2012, 17:06
38 resmi lig maçında sadece iki frikik golü kaydetti. Selçuk İnan'ın o özelliği 15 olmasına rağmen bir tane bile golü yok; hatta kaleyi bile çok nadiren buluyor.

ttarlabasi
17.Mart.2012, 22:13
Bence Necati ne AMC ne de ST. Adam bildiğin FC. İlgililere duyurulur.

perpetua
18.Mart.2012, 02:10
Bence Necati ne AMC ne de ST. Adam bildiğin FC. İlgililere duyurulur.

FC diye bir mevki yok FM'de.

ttarlabasi
18.Mart.2012, 03:15
FC diye bir mevki yok FM'de.

:D Ya bayılıyorum bu açıklamalarınıza.

Ben de onu diyorum işte. Olmalı. Oyunun eksiği bu.

Forvet ile Santrafor aynı olmamalı.

ttarlabasi
18.Mart.2012, 03:31
Hatırladığım kadarıyla 2000'lerin başındaki CM'lerde vardı F RLC ler falan. Sonra kalktı nedense.

Hatta Arif Erdem F RC idi galiba. Gerçek Ronaldo FC idi galiba. Bu mevki bence AM/ST ile geçiştirilecek bir durum değil. Saçma oluyor.

ttarlabasi
18.Mart.2012, 03:32
Hatırladığım kadarıyla 2000'lerin başındaki CM'lerde vardı F RLC ler falan. Sonra kalktı nedense.

Hatta Arif Erdem F RC idi galiba. Gerçek Ronaldo FC idi galiba. Bu mevki bence AM/ST ile geçiştirilecek bir durum değil. Saçma oluyor.

perpetua
18.Mart.2012, 03:53
:D Ya bayılıyorum bu açıklamalarınıza.

Ben de onu diyorum işte. Olmalı. Oyunun eksiği bu.

Forvet ile Santrafor aynı olmamalı.

Ayni degil zaten. Oyunculara verilen komutlar nasil oynayacagini belirliyor. Oynadigi yer degil.

ttarlabasi
18.Mart.2012, 03:58
Ayni degil zaten. Oyunculara verilen komutlar nasil oynayacagini belirliyor. Oynadigi yer degil.

Ona bakarsanız WBR da komutlarla DR'ye yaptırılabilecek bir durum. Ama aynı pozisyon değil. Futboldaki AM ile ST arasındaki FC veya CF denilen mevki ihmal edilecek bir mevki değildir bence. Çünkü CF ne en ileridedir, ne de AM kadar geride.

Aynı DR-WBR-MR gibi, AM-FC-ST olmalıdır.

meddah
18.Mart.2012, 04:06
Kağıt üzerinde formasyonu değiştirince WBR için uygun bir pozisyon açılabiliyor; mesela 3-5-2, 3-4-3 gibi formasyonların tekil bekleri gibi. Ama, formasyon ne kadar değişirse değişsin, FC, kağıt üzerinde ST ile aynı yere yerleştirilebiliyor ancak. Kağıt üzerinde aynı yere yerleştirilen, ama farklı isimlere sahip iki farklı pozisyon olmasın, onun yerine verilen görevlere göre nitelik belirlensin demiş olsa gerek yapımcılar. Haklı gibiler. Taktik menüsü geliştikçe kaçınılmaz son.

ttarlabasi
18.Mart.2012, 04:09
Kağıt üzerinde formasyonu değiştirince WBR için uygun bir pozisyon açılabiliyor; mesela 3-5-2, 3-4-3 gibi formasyonların tekil bekleri gibi. Ama, formasyon ne kadar değişirse değişsin, FC, kağıt üzerinde ST ile aynı yere yerleştirilebiliyor ancak. Kağıt üzerinde aynı yere yerleştirilen, ama farklı isimlere sahip iki farklı pozisyon olmasın, onun yerine verilen görevlere göre nitelik belirlensin demiş olsa gerek yapımcılar. Haklı gibiler. Taktik menüsü geliştikçe kaçınılmaz son.

Peki sahte 9 rolündeki Messi'yi AM mi yapsak ST mi? Bence ikisi de değil adam resmen FC. Ve bu sitemde de FC var. Portodaki Kleber ST mesela bu dizilişlerde ama Messi asla değil.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/37/Barcelona_vs_Porto_2011-08-26.svg/300px-Barcelona_vs_Porto_2011-08-26.svg.png

William Rookwood
18.Mart.2012, 04:13
FM'nin eski serilerinde de vardı o bahsettiğiniz pozisyon.

Onun dışında iki yıldır Galatasaray'ı çalıştırıyorum ve Necati'yi sürekli oynatıyorum 38 maçta 34 gol kaydetti. Profilinde en ufak bir düşme bile yaşanmadı bu istatistik durumunda. Çok sağlam bir oyuncu olmuş oyunda.

meddah
18.Mart.2012, 04:17
Elbette pratikte Messi ST değil, belki klasik anlamda AMC de değil. Asıl soru şu: Messi'yi taktik menüsünde formasyona yerleştirirken ayrıca bir mevkiye koyabiliyor muyuz? 2000'li yıllarda koyabiliyor muyduk?

2002'de bir futbolcuya verebileceğimiz farklı talimatların sayısı iki elin parmaklarını geçmiyordu; bugün bilgisayar ekranında gördüğümüz o simülatif nesnenin bile kafasını allak-bullak edecek kadar alternatif komut verebiliyoruz.

Hem FC diye bir alternatif pozisyon yok elimizde, hem de taktik menü sayesinde ST pozisyonuna yerleştirdiğimiz adama pratikte neredeyse DC bile oynatabilme imkanı mevcut.

ttarlabasi
18.Mart.2012, 04:22
Elbette pratikte Messi ST değil, belki klasik anlamda AMC de değil. Asıl soru şu: Messi'yi taktik menüsünde formasyona yerleştirirken ayrıca bir mevkiye koyabiliyor muyuz? 2000'li yıllarda koyabiliyor muyduk?

2002'de bir futbolcuya verebileceğimiz farklı talimatların sayısı iki elin parmaklarını geçmiyordu; bugün bilgisayar ekranında gördüğümüz o simülatif nesnenin bile kafasını allak-bullak edecek kadar alternatif komut verebiliyoruz.

Hem FC diye bir alternatif pozisyon yok elimizde, hem de taktik menü sayesinde ST pozisyonuna yerleştirdiğimiz adama pratikte neredeyse DC bile oynatabilme imkanı mevcut.

Yok ama bir adamın forvet olduğunu belirtmek için adama AMC özelliği koyulması komik oluyor ben bunu belirtmek istiyorum. Yani Necati bildiğimiz forvet, AMC ne alaka değil mi? Ama AM/ST yapıp ortalaması işte gibi yapıyorlar, bu da saçma oluyor bence.

En azından FC deseler AMC'ye koydun mu verim alamazsın. Ya da forvete bir FC koyduğun zaman onu biraz daha sarkık gösterebilme özelliği eklenebilir. AM ile ST arasına. Bilirsin ki FC adamdan target man yapamazsın.

meddah
18.Mart.2012, 04:26
İşte, eğer öyleyse bir gariplik var, evet. Ama araştırmacılar, "Necati AMC de oynayabiliyor (en azından kendince)" demek istiyorlarsa, o zaman işler değişiyor.

Yeni bir AMC algısı oluştu tabii bugün; devir değişti, sistemler değişti, oyuncular değişti.

ttarlabasi
18.Mart.2012, 04:31
İşte, eğer öyleyse bir gariplik var, evet. Ama araştırmacılar, "Necati AMC de oynayabiliyor (en azından kendince)" demek istiyorlarsa, işler değişiyor.

Ya sadece Necati için değil. Ben bir websitesi için araştırma yaparken FM'de forvet oyuncularının bu şekilde belirtildiğine birçok futbolcu da şahit oldum. Elmander de öyle mesela.

William Rookwood
18.Mart.2012, 04:32
Aguero'da aynı şekilde AM/ST özelliği eklenmiş oda FC oyuncusu.

ttarlabasi
18.Mart.2012, 04:34
Aguero'da aynı şekilde AM/ST özelliği eklenmiş oda FC oyuncusu.

Teşekkürler. En azından turksportal bu konuda FM merkezine tavsiye raporu göndermeli diyorum.

meddah
18.Mart.2012, 04:42
Bu pozisyon işinin suyu da çıktı son 2 seride biraz; adamın profiline giriyorsun, paranoyak şifresi gibi, neredeyse 2 satır pozisyon bilgisi var.

ttarlabasi
18.Mart.2012, 04:50
Bu pozisyon işinin suyu da çıktı son 2 seride biraz; adamın profiline giriyorsun, paranoyak şifresi gibi, neredeyse 2 satır pozisyon bilgisi var.

Bence de. Bu taktik ve pozisyon konusu daha doğru ve basite indirgenecek şekilde revize edilmeli. Bu yüzden oyunun zevki kaçıyor açıkçası, en azından benim açımdan.

Not: AM ile ST arasına F RLC mevkileri de kesinlikle eklenmeli.

perpetua
18.Mart.2012, 16:49
Yok ama bir adamın forvet olduğunu belirtmek için adama AMC özelliği koyulması komik oluyor

AMC de verdiginiz komutlara gore bir forvet de olur. Rakip savunmanin kucaginda oynayan bir forvet degil, rakip orta saha ile savunma hatlari arasinda oynayan bir forvettir.

Tipki AMR ve AML'nin sag ve sol forvet olmasi gibi.

ttarlabasi
18.Mart.2012, 21:09
AMC de verdiginiz komutlara gore bir forvet de olur. Rakip savunmanin kucaginda oynayan bir forvet degil, rakip orta saha ile savunma hatlari arasinda oynayan bir forvettir.

Tipki AMR ve AML'nin sag ve sol forvet olmasi gibi.

O bence olmuyor işte. Ben tek forvet yani "sahte 9" tabiriyle oynatmak istediğim adamı AMC yaparsam dediğiniz olay olmuyor. Karşı takımın DM'sine denk geliyor. Forvet gibi hiç olmuyor.

Arkalı önlü yani 4-4-1-1 sisteminde dediğiniz kısmen olur ama tek forvetli sistemde olmaz. Yani ben 4-3-3'te Messi'yi ST oynatsam rakibin kucağında, AMC oynatsam orta saha oluyor, forvetsiz kalıyor takım.

Ayrıca benim asıl demek istediğim forvet oyunlarının belirtilmesi için AMC/ST yapılası çok saçma. Çünkü bu forvetlerin çoğu AMC oynayamaz. Mesela Elmader AMC kesinlikle değil. Elmander FRC, ST. Hadi taktik tablo komutlarla öyle ya da böyle uydurulabilse bile forvetlerin AM/ST olarak belirtilmesi yanlış.

ttarlabasi
18.Mart.2012, 21:16
Mesela Arif Erdem bir F RC idi. Bugünkü FM'de olsa AM RC,ST olacaktı demekki. Arif ne AMC oynayabilir ne de stoperin kucağında santrafor. Ben böyle düşünüyorum. Örnekler çoğaltılabilir.

ttarlabasi
18.Mart.2012, 21:25
Raul'ü AM/ST yapmışlar mesela, sarkık forvet oynayabildiğini gösterebilmek için. 40 yıllık Raul ne zaman AM oynamış, ben hiç görmedim.

Raul öncelikle FC sonrasında ST'dir. Real'de Morintes'in Ronaldo'nun biraz arkasında oynardı ama forvet olarak, şimdi de Huntelaar'ın arkasında. Kimse Raul için orta saha oyuncusudur diyemez.

Ama oyuna göre 10 numarada oyun kurucu olarak oynatabiliyoruz ve verim alabiliyoruz...

kalemci
18.Mart.2012, 21:49
Ben Raul'u Huntelaar'ın arkasında inside oynattım verim alabildim, yine AMC mevkisinde treq. oynattım verim alabildim ama AMC support olarak oynattığımda hiç bir verim alamadım malesef.

ttarlabasi
18.Mart.2012, 21:53
Ben Raul'u Huntelaar'ın arkasında inside oynattım verim alabildim, yine AMC mevkisinde treq. oynattım verim alabildim ama AMC support olarak oynattığımda hiç bir verim alamadım malesef.

Yine Raul aslen frovet olsa da öyle böyle idare eder AM'de de "sonuçta Raul yani", ama Elmander falan AMC ne alaka.

perpetua
19.Mart.2012, 03:52
Yine Raul aslen frovet olsa da öyle böyle idare eder AM'de de "sonuçta Raul yani", ama Elmander falan AMC ne alaka.

http://www.football-lineups.com/match/118183/

http://www.football-lineups.com/match/73022/

http://www.football-lineups.com/match/73016/

ttarlabasi
19.Mart.2012, 04:04
http://www.football-lineups.com/match/118183/

http://www.football-lineups.com/match/73022/

http://www.football-lineups.com/match/73016/

Elmander second striker olarak oynuyor burda, klasik 10 numara değil. Oyun kurucuları Kallström zaten.

DR DC DC DL
MR MC MC ML
.......FC
.......ST

ttarlabasi
19.Mart.2012, 04:08
Elmander second striker olarak oynuyor burda, klasik 10 numara değil. Oyun kurucuları Kallström zaten.

DR DC DC DL
MR MC MC ML
.......FC
.......ST

DR DC DC DL
.....MC MC
AML FC AMR
.......ST

daha doğru olur.

ttarlabasi
19.Mart.2012, 04:11
FC zaten Striker'ın arkasında oynar yani.

İyi tamam Gökhan Zan çift ayak, Elmander de AMC. Ben pes ediyorum. Saygılar.

zemlinskis
19.Mart.2012, 05:29
Bitiricilik'e verilen 14 değeri kesinlikle haksızlık . Üst düzey bitirici vuruşlara sahip bir oyuncu bence.

perpetua
19.Mart.2012, 13:20
DR DC DC DL
.....MC MC
AML FC AMR
.......ST

daha doğru olur.

Oyunculari sahada durduklari yer degil, onlara verilen gorevler tanimlamaz mi?

Her AMC oyun kurucu olmak zorunda degil. AMC sadece oyuncunun sahada ortalama bulundugu yer. Savunmada bir forvetten daha fazla orta sahaya yardim eder. Hucumda ise santrafor oynayan oyuncuya yaklasarak forvet oyuncusunu destekler.

Bu oyuncu rakip kaleye hiz, guc ve dripling ile de gidebilir (Milan'da Boateng, Man Utd'da Rooney), ver-kaclarla gidebilir (Alex) veya oyun kurar ama rakip ceza alanina pek girmez (Gourcuff, Sneijder).

FC dedigin oyuncunun ST olarak dusundugun oyuncudan farki top almak icin oyuncunun alan degistirmesidir. Bu da oyuncunun ozellikleriyle ve o ozelliklerini one cikartacak kendisine verilen gorevlerle iliskili, mevkisi degil.

Elmander ne diyor bu konuda:

Futbola başladığımda, küçük bir çocukken, 4-4-2 dizilişiyle oynuyorduk. Bu yüzden 4-4-2’ye çok alışıktım. Ancak kariyerimin ilerleyen bölümünde hedef santrfor, 10 numara, forvet arkası olarak görevlendirildim. İsveç Milli Takımı’nda hâlâ 10 numaralı pozisyonda oynuyorum.

http://www.galatasaray.org/gsdergi/haber/11844.php

meddah
19.Mart.2012, 13:52
Aslında burada bahsedilene benzer bir açmaz, oyunda F eksenli pozisyonlar varken de geçerliydi. Mesela, Arif Erdem bir FRC idi ama oyunda FR diye bir pozisyon yoktu. Hatta 2002 serisinde salt FR, FL olan adamlar vardı. FR veya FL, bize, oyuncunun ayrıca AMR veya AML de oynayabileceğini gösteriyordu muhtemelen; "bak, bu oyuncu esasen bir forvet, ama özelliklerinden de anlayabileceğin üzere, açığa da koysan oynar" gibisinden.

perpetua
19.Mart.2012, 15:23
Aslında burada bahsedilene benzer bir açmaz, oyunda F eksenli pozisyonlar varken de geçerliydi. Mesela, Arif Erdem bir FRC idi ama oyunda FR diye bir pozisyon yoktu. Hatta 2002 serisinde salt FR, FL olan adamlar vardı. FR veya FL, bize, oyuncunun ayrıca AMR veya AML de oynayabileceğini gösteriyordu muhtemelen; "bak, bu oyuncu esasen bir forvet, ama özelliklerinden de anlayabileceğin üzere, açığa da koysan oynar" gibisinden.

FR ve FL yanilmiyorsam CM'deki Ajax dizilisi icin vardi.

FL ST FR
AM
MC MC
DM
DL DC DR

Yanlis hatirlamiyorsam boyle bir dizilisti oyun icinde. FL ve FR'de geriye dogru ok verilmisti. Bu sayede rakip takim hucum ederken FR ve FL AMR ve AML mevkisine geliyorlardi.

Artik bu oklar yok ve oyunculara verilen oyun mantalitesine gore ne kadar geriye gelecekleri belirleniyor. Hucum mantalitesiyle oynandiginda AMR ve AML ortalamaya vuruldugunda hemen hemen ST ile ayni hizada oynuyor. Defansif mantalite ile ise daha geride.

Zaten o donemde mevkiler farkli belirleniyordu oyunda. Oyuncunun mevkisini ve sahanin hangi tarafindan oynadigini ayri ayri belirtiyordunuz (sol, sag, merkez). Hatta 20 uzerinden degil, 2 uzerinden veriliyordu mevkiler ve bolgeler. Bu sistemde bir oyuncu sag bek ve defansif orta saha oynayabiliyorsa, otomatik olarak stoper ve sag defansif orta saha da oynayabiliyordu. :)

ttarlabasi
19.Mart.2012, 17:24
FM'nin yeni nesil taktik tablosunu zaten hiç beğenmesem de asıl eleştirdiğim konu bu değil.

Forvet oyuncularının yani FC diye tabir edilen trequartista pozisyonu AMC/ST olarak gösterilerek "ortalaması FC" işte anlayışının olması. Çoğu forvet AMC oynayamaz ya da oynadığı görülmemiştir.

FM forvetleri, ST ve FC diye ayırabilirse benim dediğim sorun çözülür. Taktik tabloda da AM ile ST arasına bir mevki daha konursa da tam olur.

Futbolda AMC de FC de 10 numara mevkisi olarak tabir edilir. Elmander zaman zaman FC olarak Zlatan'ın gerisinde oynadığı doğrudur. Toivonen AMC oynar ama Elmander FC'dir.

FC'lerin bir kısmı nasıl ST olarak idare edebiliyorsa, bir kısmı da AMC olarak idare edebilir tabi ki. Fakat her Forward-Centre, (AMC/ST) denilemez.

Necati de AMC'si accomplished olmayanlarından gerçekte. Oynar da AMC'si 10 olur en fazla, o kadar.

ttarlabasi
19.Mart.2012, 17:42
D özelliği olmayan, WB'ler de D olarak oynayabilir, ama verimi düşüyor. Değil mi? AM ile FC konusuna çok benziyor.

Sizin mantığınıza göre bir adam sadece WBL yapılacağına D/ML olarak da yapılabilir?

Öyleyse, AMC veya ST özelliği olmayan FC'lerin de AMC veya ST oynatılınca verimi düşmeli.

perpetua
19.Mart.2012, 18:24
FM'nin yeni nesil taktik tablosunu zaten hiç beğenmesem de asıl eleştirdiğim konu bu değil.

Forvet oyuncularının yani FC diye tabir edilen trequartista pozisyonu AMC/ST olarak gösterilerek "ortalaması FC" işte anlayışının olması. Çoğu forvet AMC oynayamaz ya da oynadığı görülmemiştir.

FM forvetleri, ST ve FC diye ayırabilirse benim dediğim sorun çözülür. Taktik tabloda da AM ile ST arasına bir mevki daha konursa da tam olur.

Futbolda AMC de FC de 10 numara mevkisi olarak tabir edilir. Elmander zaman zaman FC olarak Zlatan'ın gerisinde oynadığı doğrudur. Toivonen AMC oynar ama Elmander FC'dir.

FC'lerin bir kısmı nasıl ST olarak idare edebiliyorsa, bir kısmı da AMC olarak idare edebilir tabi ki. Fakat her Forward-Centre, (AMC/ST) denilemez.

Necati de AMC'si accomplished olmayanlarından gerçekte. Oynar da AMC'si 10 olur en fazla, o kadar.

AMC'nin oyunda senin dusundugun FC, advanced playmaker gorevi verilmis MC'nin ise senin dusundugun AMC oldugunu varsayarsan sorun kalmaz.

Tabii oyunda bir cok takimin kullandigi 4231'in de esasinda 424 oldugunu ve 4411 dizilisinin sarkik forvetli bir 442 oldugunu kabul etmek gerekli.

Ayrica Elmander neye gore "AMC" oynayamaz? Pas mi dagitamaz? Dagitmasin. Ona verilen gorev pas dagitmak degilse, sorun yok.

Bu durumda Emre Colak da sol kanat oynayamaz cunku hizli degil (ayni seyi Arda veya Mehmet Topuz icin de soyleyebiliriz). Ama oynuyor. Ondan topu orta sahada alip cizgiye kadar tek basina gidip, orta yapmasini beklemedigin surece sol kanatta da oynar, sag kanatta da. Hatta sol bekte de oynar ama savunma becerisi ve fizigi zayif oldugu icin onu kimse orada mecbur kalmadikca oynatmaz. Mevki degil, ozellikler onemli. Mevkiler oncelikle yapay zeka'nin oyunculari yanlis yerde oynatmamasi icin var.

Hatta mevkilerin oyundan tamamen kaldirilmasi ve ozelliklerin oyuncularin oynayacagi mevkileri tayin etmesi ve boylece oyuncularin mevkilerine gore degil ozelliklerine gore oynamasi (mesela dripling'i zayif bir oyuncunun dripling yapmaktan kacinmasi) arastirmayla ilgilenen bazilarimizin istedigi bir degisiklik.

Elmander Isvec milli takiminda Ibrahimovic'in arkasinda oynuyor mu? Oynuyor. O zaman tartisacak pek bir sey yok. Cok rahatsiz edici bir durumsa, editor kullanarak degistirmen mumkun.

William Rookwood
19.Mart.2012, 18:35
Emre hiç bir zaman kanat gibi oynamıyor ki. Mevkisi kanat gibi gözüksede hep bir AMC gibi oynuyor orta kesiyor. Pozisyonların artık pek bir önemi kalmadı bir çok oyuncu rolü eklendi oyuna. Complete Forvet Poacher, Defensive vs vs

ForCimbom
13.Mayıs.2012, 14:17
compusure'a geldim. ne zamandır söyleyeeğim.

15 kesinlikle olmaz. kesinlikle heyecan yapan bir futbolcu necati. hücum bölgesinde pres yediğinde ne yapacağını unutan, saçmalamaya başlayan bir futbolcu. 15 çok çok yanlış. 11 falan olmalı bence.

meddah
13.Mayıs.2012, 14:36
Aydın Yılmaz'ın gol kaçırdıktan sonraki tepkilerini al, Necati'ye koy, sırıtmaz. Kaç kere eli ayağına dolandı altıpas içerisinde bu sezon, allah bilir. Ha, gol kaçırdıktan sonra çok sakin, ona bir şey diyemem; pozisyon öncesiyle sonrasının ortalaması alınsa 15 eder mi, eder.

William Rookwood
13.Mayıs.2012, 14:39
Bende 16 oldu Soğukkanlılık özelliği ilk sezon 36 gol attı bu profili ile :)

excaliburuA
28.Mayıs.2012, 19:35
Necati gibi tecrübeli bir forvetin sezgileri nasıl 13 olabilir anlam veremiyorum..