PDA

View Full Version : Manuel Fernandes

kiwi21
07.Mart.2012, 23:23
Profilini paylaşabilir misiniz?

http://img2.ressim.net/out.php/i5531125_fernandes-png (http://www.ressim.net/i/5531125_fernandes-png.html)

LaigLeNoiR
07.Mart.2012, 23:25
Profil eklendi.

kiwi21
07.Mart.2012, 23:30
öncelikle teşekkürler

aggression, free kick taking ve strength +1 olamaz mıydı acaba?

seviyoruz ferdi'yi :)

Sheriff
08.Mart.2012, 03:31
Uzun şut biraz daha yüksek olabilirmiydi acaba?

Klavooz
08.Mart.2012, 04:22
tackling +2 olabilirdi.

onun dışında hakkettiğini profili almış Fernandes.

grkm33
08.Mart.2012, 18:27
Tackling 10 olsa birebir olurdu benim izlediğim kadarıyla :)

izmer96
08.Mart.2012, 18:28
tebrikler yine cok yerinde bir profil olmus

Ralph
08.Mart.2012, 18:34
Teamwork ve Work Rate'de biraz artış bekliyordum açıkçası. 10 kadar kötü olmayı haketmiyor Manu.

JohnConner
11.Mart.2012, 01:44
teamwork,work rate ve long shots daha yüksek yapılsa daha iyi olurdu bence hatta dribbling 15 olsaymış siler süpürürdü stsl yi :)

serkan1520
11.Mart.2012, 02:01
Flair 18 çok abartı olmuş maksimum 15 olurdu onun dışında topsuz alanıda minimum 15 olması gerekirdi ayrıca passing ve creavity 17 de çok abartı 15 yerinde olurdu ben fernandesi hiçbir zaman emre gibi 20 30 metre isabetli paslar atarken görmedim profili bir ortasaha oyuncusundan ziyade kanat oyuncusunu andırıyor kanatlarda oynatırsanız inanılmaz verim alırsanız.Kısacası özür dileyerekten rezalet bir profil olduğunu belirtmem gerek.

Ayrıca bunları Fernandesin türkiye ligindeki en iyi ortasaha oyuncusu olduğunu düşünen biri olarak söylüyorum.Tabi arada bir çelişki var diyeceksiniz ancak ofansif özelliklerine çok fazla yüklenilmiş adeta bir '10' numarayı andırıyor fernandes tam bir ortasaha oyuncusu tabii ki ofansif yönü daha kuvvetli ancak defans açısından bu kadarda rezalet değil.

KanaKe
11.Mart.2012, 14:28
profil cok güzel olmus fernandes begendigim bir oyuncu yalniz ben farkli bir fernandes mi izliyorum ? benim izledigim fernandes bu team work ve work rate degerlerini haketmiyor ikiside en az 13-14 seviyelerinde olmali.

ttarlabasi
14.Mart.2012, 20:51
Aggression, Concentration ve Strength'i daha yüksek olabilirdi.

Ralph
19.Mart.2012, 23:45
Beşiktaş araştırmasını yapan arkadaşa merakla soruyorum, neye dayanarak Fernandes'in Workrate ve Team work'unu 10 yaptı? Hakikaten merak ediyorum. Hadi Work Rate'sini anlarım ama takım oyunu 10 olması bence dalga geçmekten başka bir şey değil. Sorularıma cevap bekliyorum.

sarianet
19.Mart.2012, 23:57
sakin ol kardeşim :D

Ralph
19.Mart.2012, 23:57
Her maç izledikçe anlamam daha da zorlaşıyor. Çünkü her maç 10 olacak kadar düşük olmadığını gösteriyor. Ben hangi mantıkla 10 yapıldığını cidden merak ediyorum.

Night_Mare17
20.Mart.2012, 00:22
Her maç izledikçe anlamam daha da zorlaşıyor. Çünkü her maç 10 olacak kadar düşük olmadığını gösteriyor. Ben hangi mantıkla 10 yapıldığını cidden merak ediyorum.

Galatasaray'lı olmama rağmen editörü açıp Fernandes'e ayar çekeceğim finishing , long shots , work rate o derece. Adam inanılmaz.z

kalemci
20.Mart.2012, 00:24
Fernandes'te uzun şutları ve finishing'i gerçekte de pek iyi değil ki. Şut son hedefi oluyor genelde. Bugün vurduğu gibi en son vurduğunda tribünlere gitmişti top diye hatırlıyorum.

Alicanfmfan
20.Mart.2012, 01:59
Stoch bitti Fernandes başlar şimdi. :D Sıra Sabri'de. :D

koray_capello
20.Mart.2012, 20:09
Beşiktaş araştırmasını yapan arkadaşa merakla soruyorum, neye dayanarak Fernandes'in Workrate ve Team work'unu 10 yaptı? Hakikaten merak ediyorum. Hadi Work Rate'sini anlarım ama takım oyunu 10 olması bence dalga geçmekten başka bir şey değil. Sorularıma cevap bekliyorum.

Teamwork - Takım Oyunu
Takımı oyununu benimsemiş futbolcular, saha içinde takım arkadaşları ile daha çok yardımlaşarak oynarlar. Bununla beraber kendilerine verilen taktikleri harfiyen yerine getirmeye çalışır, taktiksel disiplinden kopup kendi istedikleri gibi oynamazlar.

verilen taktikleri harfiyen yerine getirirler: Ben Fernandes'e hoca tarafından 'aman Fernandes ortasahada iki çalım bi bacak arası yapmadan sakın pas atma' dendiğini düşünmüyorum. Taktiksel disiplinden kopup kendi istediği gibi oynadığına da çok şahit oldum.

Workrate'i bence tartışmaya bile gerek yok.

ForCimbom
20.Mart.2012, 20:29
fantazi arayıp oyunu yavaşlatması -mütemadiyen- tek başına bir sebep bile olur teamwork'un düşük seviyede olması için.

ttarlabasi
20.Mart.2012, 20:32
Fernandes'in teamwork'ünün düşük olmasına katılmıyorum. Belki yanındakiler ona uyum sağlayamadığı için öyle gözüküyordur.

ttarlabasi
20.Mart.2012, 20:38
Work rate'inin Quaresma ile aynı(10) yapılmış olmasına ise hiç katılmıyorum. Katılmak mümkün değil.

martymcfly
20.Mart.2012, 21:01
Bence Türkiye'de oynadığı için Ca yı fazla yükseltmek istediler. Workrate (+3), determination (+3), teamwork (+2), dicisions (+2), long shots (+2) az olduğu kesin. Onlar da yükselse Lampard olacaktı. Bu sene zaten Türkiye ligi de yalan oldu önümüzdeki Fm lere bakacağız.

ForCimbom
20.Mart.2012, 21:12
oyuncuları gözümüzde kusursuzlaştırmamak lazım. nitekim bu ligde oynayan her oyuncu bir şekilde bu lige gelmiş , bu seviyede bulunan oyuncular. fernandes misal 160 ca'lık bir adam olsa valencia'dan bu şekilde ayrılır mıydı büyük soru işareti. aynen; felipe melo 148 yerine atıyorum 160 ca'lık bir adam olsaydı orada yılın bidonu seçilip 25 milyonluk bonservis yatırım yüküne rağmen postalanır mıydı soru işareti.

fernandes benim gözlemime göre, orta saha altında baskı altında pres ve fiziksel mücadele altında topu tutabilen ileri top çıkarabilen çok yetenekli bir oyuncu. ama misal orta sahada takımın oyununa etki edecek fuzuli tercihlere tekabul eden fantazi hareketlere girişen yani bir anlamda böyle mental bir yetersizliği olan bir adam. bu şekilde kaç defa pas akışını aksattığına şahit oluyoruz. o nedenle diyorum ki 10 teamwork bence çok tartışılmaması gereken bir değerlendirme olmuş. detaya girişmeden, "bu adamın bir özelliği nasıl bu kadar düşük olur" yüzeyselliğinden uzaklaşmak lazım. ha dersiniz ki 'fernandes'in bu oyun yapısı fm'de başka bir özelliğin değerlendirme kısmına giriyor, teamwork değil de x özelliği bu konuda tartışılması gerekendir ' tamam o zaman. ama benimsenen tarz bu yönün çok uzağında tabi.

meddah
20.Mart.2012, 21:16
Bir Alex değil (Alex'in teamwork değeri 13).

Ralph
20.Mart.2012, 22:01
Teamwork - Takım Oyunu
Takımı oyununu benimsemiş futbolcular, saha içinde takım arkadaşları ile daha çok yardımlaşarak oynarlar. Bununla beraber kendilerine verilen taktikleri harfiyen yerine getirmeye çalışır, taktiksel disiplinden kopup kendi istedikleri gibi oynamazlar.

verilen taktikleri harfiyen yerine getirirler: Ben Fernandes'e hoca tarafından 'aman Fernandes ortasahada iki çalım bi bacak arası yapmadan sakın pas atma' dendiğini düşünmüyorum. Taktiksel disiplinden kopup kendi istediği gibi oynadığına da çok şahit oldum.

Workrate'i bence tartışmaya bile gerek yok.

Sen tartışılmaya gerek duymuyorsun evet zaten bunu verdiğin değerden anladım ama bende 10 gibi düşük bir seviyede olacağını tartışmıyorum bile. Dışarıda çıkıp 100 kişiye sorsan eminim ki en az %80'i 10'u az bulur. Bence acımasız bir rakam bu. Adam sürekli sağa sola pas atıyor. Tamam bireysel hareketleri de var ama sürekli sağa sola top dağıtan ve geriye gelip pas alan bir oyuncu bu Beşiktaş'ta. Yahu insaf her maçını izliyorum Beşiktaş'ın. Ben mi körüm anlamadım.

Ralph
20.Mart.2012, 22:02
Bu arada bahsettiğim Work Rate değil onu belirtmemişim belki yanlış anlaşılır. Teamwork'den bahsediyorum. Ki Work Rate'yi de düşük buluyorum ben. 15 olacak kadar yüksek değil ama 10 olacak kadar da alçak değil.

ForCimbom
20.Mart.2012, 22:12
Sen tartışılmaya gerek duymuyorsun evet zaten bunu verdiğin değerden anladım ama bende 10 gibi düşük bir seviyede olacağını tartışmıyorum bile. Dışarıda çıkıp 100 kişiye sorsan eminim ki en az %80'i 10'u az bulur. Bence acımasız bir rakam bu. Adam sürekli sağa sola pas atıyor. Tamam bireysel hareketleri de var ama sürekli sağa sola top dağıtan ve geriye gelip pas alan bir oyuncu bu Beşiktaş'ta. Yahu insaf her maçını izliyorum Beşiktaş'ın. Ben mi körüm anlamadım.

biz size işin detayına girip ince yorumlamalar aktarıyoruz, siz işi duygusal bir noktaya getirip herkesin gözlemleyebileceği , basitçe algılayabileceği sıradan durumların genellemesine giriyorsunuz. yahu fernandesi'in sağa sola gelip pas dağıtmasıyla teamwork'un nasıl bir detaysal ilgisi olabilir anlamıyorum ben?

Ralph
20.Mart.2012, 22:20
@ForCimbom

Takım Oyunu (Teamwork): Oyuncunun taktiksel talimatları ne kadar iyi takip ettiği + uyguladığı ve takım arkadaşlarıyla ne kadar iyi anlaştığını (saha içinde) yansıtır. Bu özelliği yüksek oyuncularla dolu bir takım bir ekip olarak daha iyi çalışacaktır. Bu özelliği daha düşük oyuncular gevşeyecek ve takımın bir parçası olmayacaktır.

Şeklinde yazıyor forumdaki rehberde. Fernandes yukarıda bahsi geçen özelliklere gayette iyi uyuyor. Ha %100 uyuyor demek istemiyorum burada çünkü evet bireysel hareketleri var. Ortasahada kendi yeteneği doğrultusunda elbetteki bir şeyler yapıyor ve genelde de bunu iyi yapıyor. Gerek top saklaması, gerek tekniği ve gerekse bunları yaptıktan sonraki pas dağıtımı bence gayet iyi. Bu yüzden bizim takımın lideri durumunda şu an. Takımda olmasa onun yapacağı işi yapan adam yok. Burada sanırım hemfikiriz herkesle. Elbetteki her zaman başarılı olmuyor pas atarken ya da şut atarken vs... Ama bunlar diğer özellikleri ile ilgili. Israrla söylüyorum ve yine söyleyeceğim ki Fernandes ilk olarak pas atmayı düşünen ve takım oyunu içerisinde oynayan bir oyuncudur. Oyuncunun bize ucuz bir fiyata gelmesi tüm bunları değiştirmez. Geldiği takımın sistemine uymuyordur, teknik direktörle arası kötüdür ve ayrılmak istiyordur gibi bir çok nedeni olabilir. Sen gelirde bana neden bu fiyata geldi dersen ben senin bakış açını dar kabul ederim kusura bakma dostum. Senin dediğin neden de olabilir o ayrı ama direk o şekilde bakmak yanlış.

Ralph
20.Mart.2012, 22:24
Bir Alex değil (Alex'in teamwork değeri 13).

Bu konuya hiç deyinmiyorum bile. Alex'in 13 olması tam bir komedi. Alex'ten sonra buna şaşırmamak gerekiyor aslında ama yapan kişi de aynı değil ki. Onu anlamıyorum.

ForCimbom
20.Mart.2012, 22:34
@ForCimbom

Şeklinde yazıyor forumdaki rehberde. Fernandes yukarıda bahsi geçen özelliklere gayette iyi uyuyor. Ha %100 uyuyor demek istemiyorum burada çünkü evet bireysel hareketleri var. Ortasahada kendi yeteneği doğrultusunda elbetteki bir şeyler yapıyor ve genelde de bunu iyi yapıyor. Gerek top saklaması, gerek tekniği ve gerekse bunları yaptıktan sonraki pas dağıtımı bence gayet iyi. Bu yüzden bizim takımın lideri durumunda şu an. Takımda olmasa onun yapacağı işi yapan adam yok. Burada sanırım hemfikiriz herkesle. Elbetteki her zaman başarılı olmuyor pas atarken ya da şut atarken vs... Ama bunlar diğer özellikleri ile ilgili. Israrla söylüyorum ve yine söyleyeceğim ki Fernandes ilk olarak pas atmayı düşünen ve takım oyunu içerisinde oynayan bir oyuncudur. Oyuncunun bize ucuz bir fiyata gelmesi tüm bunları değiştirmez. Geldiği takımın sistemine uymuyordur, teknik direktörle arası kötüdür ve ayrılmak istiyordur gibi bir çok nedeni olabilir. Sen gelirde bana neden bu fiyata geldi dersen ben senin bakış açını dar kabul ederim kusura bakma dostum. Senin dediğin neden de olabilir o ayrı ama direk o şekilde bakmak yanlış.

teamwork ile work rate arasında bir kargaşa sezdim ben. onu bir ayırmak istiyorum. örnek: work rate'i atıyorum 17 olan bir adam. saha içinde mücadele gücü yüksek, koşuları bindirmeleri yüksek nicelikte biri olur. sürekli koşar, hareket eder.

ama bu adamın teamwork'u düşükse(misal 7) şayet. koşar da koşar. az gider uz gider. box to box oynatırsın gerard'ın olur. wing back oynatırsın dani alves bindirmesi yapar. amma.... dersin ki ben sana 5 mantalite veriyorum. top sürmene izin vermiyorum. kısa pas oynamanı çalıma girmemeni istiyorum. bu adam maç boyu yüksek bir mücadele gösterir. sürekli koşar. yüksek km'lere ulaşır. ama gider top sürer. gider kanattan kanada uzun top oynar. gider çalıma girip oyunu yavaşlatır. gider 15 mantaliteliymiş gibi sürekli dikine oynar , ileride pozisyon alır, dizilişi sekteye uğratır. lakin bunları yaparken mücadelesini eksik etmez, atıyorum 15 km koşar.

bir oyuncu orta sahada durduk yerde, takımın stratejisine tamamen ters biçimde kendi tercihi uğruna fanteziyle oyun yavaşlatma yoluna gidiyorsa, takım oyununu hiçe sayıyor demektir. teknik direktörün direktifini kulak arkası ediyor demektir. bir oyuncu her maç bunu yapıyorsa bu yargı kesinleşmiş demektir. teamwork'u 14 olan bir adam alakasız zamanda orta sahada set hücumunu böylesine umarsızca duman etmez, oyunu yavaşlatmaz.

benim değindiğim fiyat meselesi tamamen farklı o anlaşılamamış

kalemci
20.Mart.2012, 22:44
Fernandes'in pas atmaktan ziyade ilk düşündüğü adam eksiltip pas atmak.

Ralph
20.Mart.2012, 22:59
@ForCimbom

Söylediklerine kısmen katılıyorum ama Fernandes'in senin dediğin gibi "her maç" bu şekilde yaptığına katılmıyorum ben. Mesela dünkü maçı ele alalım, adam zehir gibiydi. Neredeyse her golde payı var. Gol attı, asist yaptı, asistin asistini yaptı, koştu mücadele etti, yaptı da yaptı yani. Bazı durumlarda elbetteki atağın hızını kesiyor buna katılıyorum haklısın ama en başta da söylediğim gibi 10'u hakedecek kadar değil.

Nocna Mora
20.Mart.2012, 23:20
Teamwork 10 çok düşük bencede. 13-14 olmalı. Work Rate'te 12-13 civarlarına çekilmeli diye düşünüyorum. O kadar tembel bir adam değil Fernandes.

Nocna Mora
20.Mart.2012, 23:20
Fernandes'in pas atmaktan ziyade ilk düşündüğü adam eksiltip pas atmak.

Önü hiç bir zaman boş olmadıgı, görüş acısını sürekli bir rakip oyuncu kapattıgı için olabilir mi :)

ForCimbom
20.Mart.2012, 23:28
Önü hiç bir zaman boş olmadıgı, görüş acısını sürekli bir rakip oyuncu kapattıgı için olabilir mi :)

bu yadsınmıyor zaten, baskı altında top çıkarabilmesi teknik fiziksel ve mental bir takım özelliklerinin iyi olmasından kaynaklanıyor. fakat fernandes bu yeteneğini kullanma zamanlamasını pek düzgün ayarlayamıyor. evet açısı kapalıyken bunları yapması doğal ancak fernandes bazı bazı açı kapanmadan da sırf fantazisine bunları deniyor. çok müsait arkadaşı varken atağın olgunlaşmasını önlüyor, bireysel davranıyor. mesele bu.

Nocna Mora
21.Mart.2012, 00:40
Ben öyle düşünmüyorum. Atağı her zaman doğru olgunlaştıran bir adam Fernandes. Önü boş bile olsa belli bir tarafa top sürüyor bir çalım atıyor diger arkadasları o sahaya geçtiklerinde pozisyon alıyorlar Fernandes de pası böyle veriyor. Yaptığı her hareketi dikkatli izlerseniz bilinçli seçerek yapıyor. Sırf calım olsun diye degil yani. O nedenle katılmıyorum söylediginize.

perpetua
21.Mart.2012, 01:17
Fernandes'in bir orta saha oyuncusu icin cok fazla top kaybetme gibi bir zaafi var. Dripling yetenegi oldugu icin iyi pozisyon alip, cabuk paslar vererek degil, top ayagina geldikten sonra dogaclama kararlar vererek oynadigi ve pozisyonlari zorladigi icin top kayiplari da cok oluyor gibi geliyor bana.

O dripling yetenegini cok ihtiyaci oldugu zamanlar icin saklayarak, daha basit oynasa ve rakibin dizilisi kotu oldugunda o yetenegini kullansa cok daha etkili bir oyuncu olur bence.

Bu pencereden bakarsak muhtesem olani yapabilen (flair) ama bunun zamanlamasini iyi secemeyen (decisions) ve basit olani yapmaktan zaman zaman kacinan (teamwork) bir oyuncu cikiyor ortaya.

Work rate konusunda ise Fernandes kesinlikle zaman zaman parlayan ve yuksek tempoda oynayan, zaman zaman da sonen bir oyuncu. Belki de konsantrasyon daha zayif, work rate daha yuksek olabilir.

Bu arada bence sol ayagi icin 14 biraz dusuk kalmis gibi.

Ralph
21.Mart.2012, 13:19
Work rate konusunda ise Fernandes kesinlikle zaman zaman parlayan ve yuksek tempoda oynayan, zaman zaman da sonen bir oyuncu. Belki de konsantrasyon daha zayif, work rate daha yuksek olabilir.

Buna kesinlikle katılıyorum. Bu yüzden Work Rate yüksek olmalıydı biraz daha dedim zaten. Çünkü özellikle form olarak çıkışa geçtiği zamanlar yüksek bir tempoda oynuyor, sürekli olmasa da sık sık basıyor ve baskı uyguluyor. Hatta bazen hırsı sayesinde baya bir top kovalıyor kaptırdığında. Bu özelliğini de seviyorum Fernandes'in.

Fernandes'in bir orta saha oyuncusu icin cok fazla top kaybetme gibi bir zaafi var. Dripling yetenegi oldugu icin iyi pozisyon alip, cabuk paslar vererek degil, top ayagina geldikten sonra dogaclama kararlar vererek oynadigi ve pozisyonlari zorladigi icin top kayiplari da cok oluyor gibi geliyor bana.

O dripling yetenegini cok ihtiyaci oldugu zamanlar icin saklayarak, daha basit oynasa ve rakibin dizilisi kotu oldugunda o yetenegini kullansa cok daha etkili bir oyuncu olur bence.

Bu pencereden bakarsak muhtesem olani yapabilen (flair) ama bunun zamanlamasini iyi secemeyen (decisions) ve basit olani yapmaktan zaman zaman kacinan (teamwork) bir oyuncu cikiyor ortaya.

Aslında ben çok fazla top kaptırdığını düşünmüyorum. Genelde bireysel olarak hareket ettiğinde değil de pas verirken kaptırıyor. O pas dengesini son zamanlarda bariz bir şekilde yapamadığını görüyorum. İyi oynadığı maçlarda bile oluyor bu. Mesela önündeki bir oyuncuya şut çeker gibi pas veriyor. Ama bu sanıyorum pas özelliğiyle alakalı bir durum. Diğer bağlantılı özellikleri var mı orasını bilmiyorum tam olarak. Hani demek istediğim bireysel oynarken değil de pas verirken kaptırma sorunu var Fernandes'in.

Alex gibi basit düşünmüyor fazla evet haklısın. Biraz çalıma giderek ve şansını zorladıktan sonra pasını atıyor ama bunu genelde başardığını söyleyebiliriz. Hele ki top saklaması ve o uzun bacakları çok işe yarıyor bazen. Tempoyu bu nedenle bazen düşürüyor mu, evet bazen düşürüyor. Ama ben genel anlamda Fernandes'i tüm açıklamalarınıza rağmen bu söylediğim nedenlerden bir takım oyuncusu görüyorum. Biraz dikkat ederseniz göreceksiniz ki Fernandes genel olarak pas atarken top kaybı yaşıyor. Bunu lütfen göz önünde bulundurun.

perpetua
21.Mart.2012, 14:53
Aslında ben çok fazla top kaptırdığını düşünmüyorum. Genelde bireysel olarak hareket ettiğinde değil de pas verirken kaptırıyor. O pas dengesini son zamanlarda bariz bir şekilde yapamadığını görüyorum. İyi oynadığı maçlarda bile oluyor bu. Mesela önündeki bir oyuncuya şut çeker gibi pas veriyor. Ama bu sanıyorum pas özelliğiyle alakalı bir durum. Diğer bağlantılı özellikleri var mı orasını bilmiyorum tam olarak. Hani demek istediğim bireysel oynarken değil de pas verirken kaptırma sorunu var Fernandes'in.

Alex gibi basit düşünmüyor fazla evet haklısın. Biraz çalıma giderek ve şansını zorladıktan sonra pasını atıyor ama bunu genelde başardığını söyleyebiliriz. Hele ki top saklaması ve o uzun bacakları çok işe yarıyor bazen. Tempoyu bu nedenle bazen düşürüyor mu, evet bazen düşürüyor. Ama ben genel anlamda Fernandes'i tüm açıklamalarınıza rağmen bu söylediğim nedenlerden bir takım oyuncusu görüyorum. Biraz dikkat ederseniz göreceksiniz ki Fernandes genel olarak pas atarken top kaybı yaşıyor. Bunu lütfen göz önünde bulundurun.

Fernandes bu kadar cok dripling yapmasa, bu kadar cok pas hatasi da yapmaz bence. Hem dripling yapinca pas atmadan once efor sarf ediyor. Hem de bazi pozisyonlarda pasi ikinci secenek olarak dusundugu icin dripling yaparak bazen kendisini daha kotu pozisyona tasiyor ve zorlama pas atiyor. O zorlama pasin da rakip tarafindan kapilmamasi icin pas sert oluyor.

Yani bence ne zaman pas, ne zaman dripling yapacagi konusunda sorun yasiyor. Eger Besiktas daha takim oyunu oynasa bence Fernandes'in bu zaafi daha fazla ortaya cikacak. Ama oyun bireysel olunca Fernandes fiziksel gucu sayesinde bireysel olarak parliyor. Bu nedenle de Fernandes'in teamwork ozelligi konusunda bence yuksek bir deger tercih edilmemesi dogru.

Mesela bence Engin de boyle bir oyuncu. Takim olarak Galatasaray kotu oynadigi zaman Engin'in cabalamasi ve rakibin ustune gidip birseyler yaratmaya calismasi degerli gorunuyor. Ama takim halinde iyi Galatasaray iyi oynadigi zaman Engin'in bu sekilde oynayarak yaptigi top kayiplari daha fazla goz onune cikiyor.

mertayasava
21.Mart.2012, 15:04
Topu ayağıma aldığımda çevremde 1 tane bile boşa kaçmayan adam yoksa ben de topu ayağımda tutup takım arkadaşlarımın boş alana kaçmasını beklerim.Fernandes topu aldığında dikine oynamak istese önünde Veli-Ernst-Necip 3lüsünden 2li kombo,beklere oynamak istese büyük Ekrem-Hilbert,İsmail.Quaresma bir tarafta Simao bir tarafta Almeida desen yerden gelen topları sırtı dönük alma gibi bir özelliği yok ancak şişirirsen indirebilir.Necip Carvalhal yönetiminde tamamen korkak top almaktan çekiniyor Ernst iyi niyetli ama topsuz alanı zayıf,Ekrem desek öylece duruyor.İsmail tecrübe kazanıyor zamanla önündeki boşukları topsuz daha iyi bir şekilde değerlendirmeye başladı,Hilbert bu alanda takımın en iyilerinden birisi topsuz koşularla Fernandes'ten çok rahat top alabiliyor dolayısıyla Hilbert oynarken Beşiktaş hücumda daha rahat oynayabiliyor.

Demek istediğim şu Fernandes topsuz oyunu daha iyi oynayabilen 2 orta saha ve 2 bekle oynasa topu bu kadar ayağında tutup gereksiz driplinge kaçmaz dolayısıyla hata yapmaz.Geçmiş yıllara bakarsak Fernandes genel oyun yapısı olarak defansın dibine gelip top alıp oyun kuran bir oyuncu değildi,Mc olarak box-to-box dediğimiz oyun tarzındaydı ama Beşiktaş'taki bu yıllardan beri süregelen geriden top çıkarma sorunu yüzünden bu kadar geriye gelir oldu Fernandes.Beşiktaş defansın önüne ayağı yumuşak soğukkanlı bir Deep-lying Playmaker alırsa ve Fernandes'i de daha öne çekerse hem Fernandes'in hata oranı azalacaktır hem de bu performansı daha da artacaktır.

Ralph
21.Mart.2012, 15:34
@Perpetua

Peki sence Team Work özelliğinin 10 olması noktası noktasına doğru bir özellik mi olmuş? Hani en azından 2-3 gıdım daha yüksek olsa daha yerinde olmaz mıydı? Bu konudaki fikrin nedir?

ForCimbom
21.Mart.2012, 15:52
@Perpetua

Peki sence Team Work özelliğinin 10 olması noktası noktasına doğru bir özellik mi olmuş? Hani en azından 2-3 gıdım daha yüksek olsa daha yerinde olmaz mıydı? Bu konudaki fikrin nedir?

teamwork'u 12-13 olan adamın böyle bir problemi olmaz. team

tam olarak anlamadığım, teamwork 10 olunca oyunda tam olarak ne gibi problemlerle karşılaştınız da bu kadar memnuniyetsiz oldunuz?

ForCimbom
21.Mart.2012, 15:54
bence creativity düşmeli dribbling artmalı.

Ralph
21.Mart.2012, 15:57
@ForCimbom

Öyle gözle görülür bariz bir kötülüğü yok ama bu oyun ince detaylar gerektiriyor hepimizin bildiği üzere. 10 değilde 11 olsa bile maç içerisinde o oyuncunun ne yapacağında etkili olur.

Ralph
21.Mart.2012, 15:59
Yahu her neyse ben pek uzatmak istememiştim bu konuyu bu derece. Yani olay olacak bir şey değil bu. Sadece 10 olmasından şikayetçiyim bu kadar. Eleştirim bu sebepten ötürü. Uzatmak istemiyorum aslında daha fazla.

perpetua
21.Mart.2012, 16:29
Yahu her neyse ben pek uzatmak istememiştim bu konuyu bu derece. Yani olay olacak bir şey değil bu. Sadece 10 olmasından şikayetçiyim bu kadar. Eleştirim bu sebepten ötürü. Uzatmak istemiyorum aslında daha fazla.

Uzatmak sorun degil. Sonucta Koray buralari okuyunca kafasina hangisi yatiyorsa ona gore duzenleme yapar.

Bence teamwork Fernandes'in sahip oldugu ozellikler arasinda en belirgin zaaflardan bir tanesi. Bunun 12-13'e cikmasi bu ozelligin zaaf olmamasini saglar bence.

Klavooz
21.Mart.2012, 17:19
Devamlılığı gözüme yeni çarptı 10 yapılmış.

10 sanki düşük olmuş.

Besiktaslı arkadaslar daha iyi bilir aslında ama ben izlediğim kadarıyla devamlılığı olan bir futbolcu.

Gerek 90dk gerekse bir maç yatıp bir maç oynayan bir adam değil gördüğüm kadarıyla.

pele96
29.Nisan.2012, 23:19
Teamwork en az 15-16 diyorum .

myres
19.Mayıs.2012, 12:40
işte beşiktaşta en çok beğendiğim futbolcu.fizikli,topa son derece hakim,takım oyunu olan,zeki bir futbolcu.ne özellik verirseniz verin hakediyor.ama tek sorunu defansif özellikleri.daha çok amc potansiyeli olan biri.top kapma markaj gibi özellikleri fazla yok.