PDA

View Full Version : Joseph Yobo

fbdevil190737
08.Mart.2012, 00:15
Profilini paylaşır mısınız ?

http://img2.ressim.net/out.php/i5531114_yobo-png (http://www.ressim.net/i/5531114_yobo-png.html)

sarianet
08.Mart.2012, 00:27
http://img850.imageshack.us/img850/6633/50234191.jpg

RasAnt
09.Mart.2012, 02:17
Dünkü çocuk Semih Kaya

Heading 13

Marking 15

Tackling 15

Joseph Yobo

Heading 15

Marking 14

Tackling 15

bi gidin Allah aşkına çok güzel araştırma gerçketen !

perpetua
09.Mart.2012, 02:38
Dünkü çocuk Semih Kaya

Heading 13

Marking 15

Tackling 15

Joseph Yobo

Heading 15

Marking 14

Tackling 15

bi gidin Allah aşkına çok güzel araştırma gerçketen !

Genc olmakla bu ozelliklerin yuksek veya dusuk olmasi arasinda bir baglanti goremiyorum.

Bugunku cocuk Recep Niyaz'in teknik 17, koskoca Alex'in teknik 18. Ne yapacagiz simdi?

RasAnt
09.Mart.2012, 02:42
Dünkü çocuktan kastım tecrübesiydi daha birşey görmedik bu 3 önemli özellik yoboyla aynı

RasAnt
09.Mart.2012, 02:44
Teknik doğuştan gelen bir özelliktir bu verdiğim 3 özellik çalışarak elde edilir Semih ne yapmışki yoboyla aynı değerlere layık görülmüş ! Semih kim Yobo kim bi abartmayın artık

BaGa TaRKaN
09.Mart.2012, 02:49
Oyunun Sayılı Koruyucu Defanslarından Olur :)

perpetua
09.Mart.2012, 02:52
Teknik doğuştan gelen bir özelliktir bu verdiğim 3 özellik çalışarak elde edilir Semih ne yapmışki yoboyla aynı değerlere layık görülmüş ! Semih kim Yobo kim bi abartmayın artık

Teknigin dogustan gelen bir ozellik oldugunu ilk defa duyuyorum. Yani birisi saatlerce calisarak top kontrolunu gelistiremez. Yani oyuncu yetistirmeye yatirim yapmaya falan ihtiyac yok. Bizim simdiye kadar dunya kupasi kazanamamis olmamizin nedeni de Turk insaninin dogustan teknik ozellige sahip olmamasi. Yanlis mi anliyorum?

Acikcasi bu ozellikler konusunda Semih ile Yobo arasinda cok az fark goruyorum. Hatta Semih heading disinda diger ozelliklerde biraz daha onde bile olabilir benim izledigim kadariyla. Tama tabii Semih'in ne Yobo kadar iyi fiziksel kapasitesi var, ne de Yobo kadar iyi pozisyon bilgisine sahip.

RasAnt
09.Mart.2012, 03:04
Abi zaten seninle tartışılmaz sen bulucan gene bir sürü belgeler sunacan önümüze ben hoşnutsuzluğumu belirttim ve haklıyım.

Ayrıca bizim dünya kupasını kazanamamızın nedeni teknik değil çoğu Türk futbolcu tekniğe zaten sahip bizimkinler tembel sorun bu fizik yok çalışma yok onun dışında teknikte sorunumuz yok

Corpus
09.Mart.2012, 03:06
ben hoşnutsuzluğumu belirttim ve haklıyım.

Bu mantıkla araştırmaya katkı yapman hayal olur.

RasAnt
09.Mart.2012, 03:10
Bu mantıkla araştırmaya katkı yapman hayal olur.

Sence bizim katkı yapmamız söz konusu mu öyle bir olasılık var mı ? Gene bildiği gibi yapıyorlar profilleri,bu bölüm böyle laf olsun diye açılmış bir bölüm her lafımıza bir sürü gereksiz belgelerle bir cevapları var birkerede tamam siz haklısınız dediğini görmedim perpetuanın

William Rookwood
09.Mart.2012, 04:12
Yobo Semih'den fiziksel olarak çok üstün. Ama Semih daha temiz toplar kapıyor

byariff
09.Mart.2012, 04:16
Yobo bile buraktan hizli ilginc :D yobo bana gore on sezisi" iyi nerde durcagini bilen adam kafa toplarindada fena degil defansda iken.birde agality ideal gibi yobo sanki bana biraz hantal gibi gozuktu.

BaGa TaRKaN
09.Mart.2012, 04:20
Yobo bile buraktan hizli ilginc :D yobo bana gore on sezisi" iyi nerde durcagini bilen adam kafa toplarindada fena degil defansda iken.birde agality ideal gibi yobo sanki bana biraz hantal gibi gozuktu.

Yobo İlk Sezonda İngiliz Araştırmacılar Hızını 17'mi Ne Yapmışlardı Öyle Geldi Bizimkiler Düşürmüş

Sheriff
09.Mart.2012, 04:25
Yobo İlk Sezonda İngiliz Araştırmacılar Hızını 17'mi Ne Yapmışlardı Öyle Geldi Bizimkiler Düşürmüş
Evet yıllarca İngiliz araştırmacılar 17-18 değerleri verdiler hız hızlanması için Yobo'ya, burda bukadar düşmeside ilginç. Sanırım Emenike ile girdiği ve gol yedirdiği pozisyon sayesinde oldu bu :)

BleedingMoon
09.Mart.2012, 04:34
emre'de de görüldüğü gibi türk ve ingiliz (hatta diğer ülkekerdeki) araştırmacılar arasında farklı değerlendirme standartları var. gözlemlediğim kadarıyla türk araştırmacılar yabancı ülkelerden gelen oyunculardaki uç değerleri törpüleyip eksik olan bölgelere takviye ederek oyun tabiriyle "overall" anlamda -ca'sını korumak kaydıyla- daha ortalama (mevkisinin özelliklerini karşılayabilen) bir oyuncu oluşturmaya gayret ediyorlar. oyuncunun özelliklerini eksik bölgelere dağıtma anlamında faydalı, ancak gerçeği yansıtmayabileceği için adaletsiz bir yöntem. -ki daha sonra aslında oyuncunun özelliklerinin türkiye'ye gelmeden önceki hali gibi olduğu ortaya çıkabiliyor.

fbdevil190737
09.Mart.2012, 14:35
Joseph Yobo'yu bu sezon izlediğim kadarı ile en az Aggresion 13-14 arası olması gerekirdi . Topa karşı hamlelerini özellikle bu sezon başından beri oldukça agresif ve hamleli yapıyor . Ben mi yanlış düşünüyorum yoksa ?

Jaswege
09.Mart.2012, 14:49
Yobo Fenerbahçe defansının dinamosu. Adam her pozisyonun içinde var. Hem kendisi için hemde stoper arkadaşı hata yaptığı zaman onun için oynuyor çoğu zaman. Ben her kaptırılan topun içinde mutlaka Yobo'nun olduğunu görürüm. Ve çoğunda başarılı olur. Ceza sahası dışından veya içinden çekilen şutta topa uzatılan ayağın Yobo'ya ait olduğunu da hepimiz biliriz. Ayrıca topu oyuna çok iyi sürüyor, oldukça teknik fiziğini kullanarak çalım atabiliyor. Denediği uzun paslar hep yerini buluyor. Kafa toplarında sadece karşılama anlamında etkili olduğu için 15 değeri yeterli. Fakat Marking ve Tackling için aynı şeyi söylememiz imkansız. Topları çok temiz ve faulsüz kapıyor, sert girmiyor rakibe. Bugune kadar gördüğü kartların azlığından bile bu sonuca ulaşılabilir.

perpetua
09.Mart.2012, 16:48
emre'de de görüldüğü gibi türk ve ingiliz (hatta diğer ülkekerdeki) araştırmacılar arasında farklı değerlendirme standartları var. gözlemlediğim kadarıyla türk araştırmacılar yabancı ülkelerden gelen oyunculardaki uç değerleri törpüleyip eksik olan bölgelere takviye ederek oyun tabiriyle "overall" anlamda -ca'sını korumak kaydıyla- daha ortalama (mevkisinin özelliklerini karşılayabilen) bir oyuncu oluşturmaya gayret ediyorlar. oyuncunun özelliklerini eksik bölgelere dağıtma anlamında faydalı, ancak gerçeği yansıtmayabileceği için adaletsiz bir yöntem. -ki daha sonra aslında oyuncunun özelliklerinin türkiye'ye gelmeden önceki hali gibi olduğu ortaya çıkabiliyor.

Degerlendirme standartlari kesinlikle farkli. Birbirimize yaklasmaya calisiyoruz esasinda ama hic kolay degil bu.

Mesela Ziegler geldi Teknik 16, dripling 14, tackling 10. Biz bu degerlerin hemen hemen aynisini Andre Santos'a vermistik ama Ziegler ile Andre Santos hucum ozellikleri konusunda karsilastirilamaz bile.

Arsenal arastirmacisi da Andre Santos icin bu degerlerin yuksek oldugunu dusunuyor ama sezon sonuna kadar ellemeyi dusunmuyor.

Yobo geldi Ingiltere'den kararlar 9, konsantrasyon 10, pozisyon alma 13. Tabii hemen itiraz edildi, bu ozellikler nasil dusuk olur diye.

Esasinda kuvvetli ozelliklerin torpulenmesi, zayif ozelliklerin de yukseltilmesinin en buyuk nedeni burada yazilan yorumlar. Daha Sow geleli 10 mac olmadi, adamin teamwork'u dusuk yaziliyor. Neye dayanarak? Bunlara karsilik vermeyince de kotu adam oluyoruz.

Stoch konusunda cok sorun oldu. Bence Stoch'un konsantrasyonu 5'i, kararlari 8'i gecmez. Bitiriciligi de 17-18 olabilir. Ama oyla yapsak biliyorum ki bize denilecek sey adamin ozelliklerini kus gibi yapmissiniz, kotusunuz, rezilsiniz.

Ama bu da arastirmanin bir gercegi, bununla yasamaya calisiyoruz.

sui generis
09.Mart.2012, 17:03
Bence Stoch'un konsantrasyonu 5'i, kararlari 8'i gecmez.

bence kararları dediğiniz kadar kötü değil. Stoch dediğiniz gibi kararları kötü olan bir oyuncu olsa aldığı her topla şut çeker. ne kadar etkili olduğunu kendisi de biliyor. gerektiğinde adam geçip çizgiye inip orta açıyor, her ne kadar az da yapsa bunu yapıyor. Çektiği şutların çok büyük bölümü etkili olduğu için o kararına kötü diyemeyiz bence.

benim Stoch'da en çok takıldığım nokta ortaları.. ben artış beklerken 13 den 12 ye düşmüş. cidden çok şaşırdım. 15 değerini hak ediyor.

sarianet
09.Mart.2012, 17:12
bence kararları dediğiniz kadar kötü değil. Stoch dediğiniz gibi kararları kötü olan bir oyuncu olsa aldığı her topla şut çeker. ne kadar etkili olduğunu kendisi de biliyor. gerektiğinde adam geçip çizgiye inip orta açıyor, her ne kadar az da yapsa bunu yapıyor. Çektiği şutların çok büyük bölümü etkili olduğu için o kararına kötü diyemeyiz bence.

benim Stoch'da en çok takıldığım nokta ortaları.. ben artış beklerken 13 den 12 ye düşmüş. cidden çok şaşırdım. 15 değerini hak ediyor.

bence orta için 15 çok gerçi bu özelliğini pek göremiyoruz ama 15 gerçekten çok

perpetua
09.Mart.2012, 17:22

Kararlara bakarken neden sadece ceza alani cevresinde topa vurma veya orta yapma kararlarini dusunuyorsunuz ki? Bunun savunmadan top ile cikarken kararlari da var, topsuz kosu yapma kararlari da var, adami gecme veya gecmeme kararlari da var.

Stoch'un ortalari da tipki bitiricilik gibi, zihinsel ozellikleri dusuk tutarak, yukselebilir bence.

Hic bir ozelligi dusuk olmasin, iyi ozellikleri de cok iyi olsun dusuncesinden kurtulunca her sey mumkun.

RasAnt
09.Mart.2012, 19:15
Sene sonunda sözleşme görüşmelerine katılmıyordu hala böylemi devam ediyor ? Adam transfer sezonunun sonuna kadar Fenerbahçeyi bekledi gelmek kalmak istediğini dile getirdi Evertona rest çekti ama sene sonunda uçup gidiyor.

Yarım dönemlik Meloya el atmışsınız 1buçuk senelik Yoboya birşey yapmamışsınız umarım bu sorun ortadan kalkmıştır

sui generis
09.Mart.2012, 19:23
ben hiç almayı denemedim. yaşlı diye hep yolladım. ama favori kulüplerine Fenerbahçe eklenmeli. geçen yaz transferi son gün olmuştu ve çok teklif aldım ama Fenerbahçe de kalmak istediğim için hep bekledim dedi. kesinlikle eklenmeli favori kulüplerine Fenerbahçe..

perpetua
09.Mart.2012, 22:37
Sene sonunda sözleşme görüşmelerine katılmıyordu hala böylemi devam ediyor ? Adam transfer sezonunun sonuna kadar Fenerbahçeyi bekledi gelmek kalmak istediğini dile getirdi Evertona rest çekti ama sene sonunda uçup gidiyor.

Yarım dönemlik Meloya el atmışsınız 1buçuk senelik Yoboya birşey yapmamışsınız umarım bu sorun ortadan kalkmıştır

Ilginc. Benim test oyunlarimin hemen hemen tamaminda hem Yobo hem de Ziegler Fenerbahce ile ikinci sezon anlasiyorlar. Gelecek sene de kiralik olursa kesinlikle ekleriz.

lakin1907
10.Mart.2012, 00:24
Yobo'nun eksigi on sezisi bence, topla uzerine gidildiginde rakibinin topu nereye cekecegini nasil bir hareket yapcagini kestiremiyor. 10 gibi bir deger verilebilirdi bence yanlis mi dusunuyorum perpetua?

Jaswege
10.Mart.2012, 01:14
Ilginc. Benim test oyunlarimin hemen hemen tamaminda hem Yobo hem de Ziegler Fenerbahce ile ikinci sezon anlasiyorlar. Gelecek sene de kiralik olursa kesinlikle ekleriz.

Bu sorun bende de var. Fenerbahçe ile her patch den sonra veya oyundan sıkıldıktan sonra 4-5 kariyer açtım hiç birinde Yobo'yu takıma geri getiremedim.

sui generis
10.Mart.2012, 01:22

hiç karşılaşmadım bilmiyorum ama eğer böyle bir sorun varsa neden gelecek sezonu bekliyorsunuz ? Fenerbahçe istediği sürece Yobo'nun bir yere gideceği yok ve geçen yaz döneminde Fenerbahçe'yi ne kadar sevdiğini orada devam etmek istediğini ve birçok teklifi reddettiğini kendisi açıkladı.

perpetua
10.Mart.2012, 01:27
hiç karşılaşmadım bilmiyorum ama eğer böyle bir sorun varsa neden gelecek sezonu bekliyorsunuz ? Fenerbahçe istediği sürece Yobo'nun bir yere gideceği yok ve geçen yaz döneminde Fenerbahçe'yi ne kadar sevdiğini orada devam etmek istediğini ve birçok teklifi reddettiğini kendisi açıkladı.

Cunku yama cikti. Bunu 3 ay once dile getirseydiniz test eder, gerekli duzenlemeleri yapabilirdik. Bundan sonraki veritabani guncellemesi FM 2013.

sui generis
10.Mart.2012, 01:31
Cunku yama cikti. Bunu 3 ay once dile getirseydiniz test eder, gerekli duzenlemeleri yapabilirdik. Bundan sonraki veritabani guncellemesi FM 2013.

sebep buysa haklısınız ben siz gelecek sezon da kalırsa değiştiririz deyince şüpheniz olduğunu sandım Yobo'nun Fenerbahçe'de kalmak istemesi konusunda...

perpetua
10.Mart.2012, 01:34
sebep buysa haklısınız ben siz gelecek sezon da kalırsa değiştiririz deyince şüpheniz olduğunu sandım Yobo'nun Fenerbahçe'de kalmak istemesi konusunda...

Gelecek sezon da kiralik olursa demistim. :)

Kiralik olmazsa zaten gerek kalmaz.

JohnConner
11.Mart.2012, 01:05
RasAnt dünkü çocuk messi maradonayla kıyaslanıyor...
bütün yorumlarına dikkat ediyorum hep bir galatasaray düşmanlığı var forumda başka eşi benzeri yok bunun lütfen yaptığın yorumlara özen göster ve insanları kışkırtma
not:görevli arkadaşlar sizden rica ediyorum bu yorumu lütfen silmeyin çünkü söylediklerimde haklıyım sizde tarafsız bir şekilde RasAnt adlı üyenin yaptığı yorumları okusanız haklı olduğumu göreceksiniz
bu arada jobo profili yerinde olmuş

furkan58
11.Mart.2012, 01:06
bütün yorumlarına dikkat ediyorum hep bir galatasaray düşmanlığı var forumda başka eşi benzeri yok bunun lütfen yaptığın yorumlara özen göster ve insanları kışkırtma
not:görevli arkadaşlar sizden rica ediyorum bu yorumu lütfen silmeyin çünkü söylediklerimde haklıyım sizde tarafsız bir şekilde RasAnt adlı üyenin yaptığı yorumları okusanız haklı olduğumu göreceksiniz

Konuyla alakası yok ama yazmışsın söyliyim dedim . Dünkü çocuk Messi dediğin kişi rekor üstüne rekor kırıyor :)

Bekq
11.Mart.2012, 01:07
Fenerbahçe'nin "Jobo" diye bir futbolcusu yok.

Senin söylediklerinin aksine burdaki herkes araştırmacıların Fenerbahçe düşmanı olduğunu düşünüyor :)

JohnConner
11.Mart.2012, 01:16
furkan58 nickli zeki arkadaşım messide ilk çıktığında dünkü çocuktu ama bak şimdi neler yapıyor
yazdığım yorumun içinde ince bir zeka vardı ama bu anlamana yardımcı olmuştur umarım

JohnConner
11.Mart.2012, 01:18
Bekq ya düzeltme için teşekkürler yobo yazıcaktım yanlışlık olmuş :)

furkan58
11.Mart.2012, 01:19
furkan58 nickli zeki arkadaşım messide ilk çıktığında dünkü çocuktu ama bak şimdi neler yapıyor
yazdığım yorumun içinde ince bir zeka vardı ama bu anlamana yardımcı olmuştur umarım

Yazdığın yorumun içindeki ince zekalığı bi tek sen anlıyosun heralde . Kendinle çelişiyorsun ilk çıktığında dünkü çocuktu o zaman kimse Maradonayla kıyaslamıyodu şimdi neler yapıyor kıyaslanıyor .

Bekq
11.Mart.2012, 01:21
Yazdığın yorumun içindeki ince zekalığı bi tek sen anlıyosun heralde . Kendinle çelişiyorsun ilk çıktığında dünkü çocuktu o zaman kimse Maradonayla kıyaslamıyodu şimdi neler yapıyor kıyaslanıyor .
Arkadaşın demek istediği Messi Maradona ile kıyaslanıyorken Semih neden Yobo ile kıyaslanmasın. Ben böyle anladım. :D

JohnConner
11.Mart.2012, 01:25
Arkadaşın demek istediği Messi Maradona ile kıyaslanıyorken Semih neden Yobo ile kıyaslanmasın. Ben böyle anladım. :D
tam olarak demek istediğimde buydu çok doğru anlamışsın bunu okuyan herkes böyle anlar ama söylediklerim başka yerlere çekilmeye çalışılıyor furkan58 tarafından bu arada bana kendinle çelişiyorsun demiş son yazdığı yorumu bir okuyun kimin kendisiyle çeliştiği çok açık :D

Dennis Bergkamp
11.Mart.2012, 01:28
Eğer Yobo'nun "anticipation"u 14 ise Türkiye ligindeki hiç bir oyuncuya 11 üstü "anticipation" değeri verilmemeli.Bu adamın en önemli özelliği zaten topun nereye gideceğini önceden sezip erkenden hareketlenmesi.Galiba bunu "positioning" olarak değerlendirdi araştırmacılar sadece ama bence pozisyon alma 15 önceden sezme 16-17 olmalıydı.

furkan58
11.Mart.2012, 01:38
tam olarak demek istediğimde buydu çok doğru anlamışsın bunu okuyan herkes böyle anlar ama söylediklerim başka yerlere çekilmeye çalışılıyor furkan58 tarafından bu arada bana kendinle çelişiyorsun demiş son yazdığı yorumu bir okuyun kimin kendisiyle çeliştiği çok açık :D

Kardeşim dünkü çocuk messi maradonayla karşılaştırılıyo demişssin bende diyorum ki ilk zamanlarında karşılaştırılmıyo şimdi rekor kırıyor o zaman karşılaştırılıyor bunun neresi çelişme ? Messi artık dünkü çocuk değil. Semih ve Yobo karşılaştırılması ise bencede yanlış bir kaç aydır A takımda oynayan biriyle ve çok genç , ingiltere tecrübesi olan yaşı itibariyle tecrübeli birinin karşılaştırılması :)

Neyse konumuz messi maradona değil araştırmacılar en iyisini bilirler diyip susalım :)

JohnConner
11.Mart.2012, 02:03
'messi maradonayla kıyaslanırken semih niye yoboyla kıyaslanmasın' demek istemiştim sadece zaten araştırmacı arkadaşlarımız gerekn değerleri vermişler neyse çok konuştum kusura bakmayın arkadaşlar :)

RasAnt
11.Mart.2012, 03:37

Alakası yok John,ben 2-3 senedir ikna olamadım Galatasarayın ayrı tutulmadığına,ekonomik durum olsun altyapı olsun stad doluluğu olsun oyuncu karşılaştırmaları olsun her sene bi reel olmayan durumla karşılaştım,çok mu fark yapılıyor hayır çok fark olmuyor ellerine sağlık ama o anda o eksiği görünce o gerçeklik dışı olayı görünce tüm yaptıkları iş gözümden gidiyor biraz uslübüm sert sanırım o yüzdende ifade ederken yanlış anlaşılıyorum.

Örnek vermem gerekirse ekonomik durum her sene Gs önde oluyordu şu ekonomik sıkıntılara girdiği zaman bile bi tıklıyorsun kulüp değerlerine hop en önde ee gelde isyan etme bir sürü borcu var harcı var bizim durumlar iyi bir sürü yıldızlar geliyor para harcanmaktan korkulmuyor stad geliri olsun fenerium olsun almış başını gidiyor ama oyuna hep böle gs önde oluyordu bu sene 2-3 gün anca oynayabildim o yüzden bilmiyorum bu seneki ekonomik durumu ama geçen senelerde hep yazıyordum.Ekonomik açıdan Fenerbahçeyle TR liginde hiçbir kulüp karşılaştırılamaz bunu görmek zor değil

Altyapılardan cem sultanlar cafercanlar vs böle 10 numara adamlar çıkıyordu zaten hepimiz biliyoruz o konuya girmeyeceğim

Stad bu sene bakıyorsun her maç yarısı anca doluyor bizim kombineler satılmış 35-40 bin kişi içerdeki maçlar 45-50bin kişiye oynuyoruz bayanlar bile 40bini dolduruyor ama 2. 3. seneden sonra bakmışın Gs oyunda başarısı olmamasına rağmen arada 4-5bin fark kalmış nerede gerçeklik ? dolduramıyor işte stadı niye oyunda gerçek yansıtılmıyor.

Yani bu Semihi daha bu sene izlemeye başladık paf takım falan hiç demeyin paf takım nedir orda oynasa nolur oynamasa mühim olan as kadroya çıkmasıydı onuda başardı şimdi yarım dönem oynamış adamla ingilterede yıllarca oynamış milli takımımın kaptanı ligimizin en iyi defans oyuncusuna bakıyorsun 14 mark 15 tack veriliyor sonra Semihle kıyaslayınca vay efendim gs düşmanısın fiziksel mental olaya girmiyorum tabiki oralarda fark olacak yılların vermiş olduğu bir deneyim var ama teknik bazında o 3 önemli özelliğin hemen hemen aynı olması pek iyi bir araştırma değil.

Corpus
11.Mart.2012, 04:08
@Rasant

Benim hatırladığım kadarıyla sen 1-2 senedir yaptığın tüm bu itirazlarda , araştırmacı arkadaşların verdiği istatistikler ve resmi verilerden dolayı hiçbir zaman haklı durumda konuşmadan ayrılamadın. Galatsaray fakir dedin sana resmi belgeler konuldu , sayfalarca açıklandı ama neredeyse resmi belgelere yalan diyecek kadar gözün kapalı bir şekilde inanmamaya devam ettin. Düşün ki seni takmıyorlar (öyle birşey yok ama misal olarak) bu yüzden bu yanlışlar senelerdir devam ediyor. Ancak Fenerbahçe araştırmacısı ABOOO zannetmiyorum ki böyle birşeye izin versin. Görmezden gelsin. Öyle birşey olsa ilk olarak o itiraz eder ve önlemeye çalışır zannediyorum.

Öte yandan Yobo konusunda , "ben kesinlikle haklıyım" diyorsun her mesajında. Böyle düşünerek bir tartışmaya girdiğinde o tartışmadan hiçbir sonuç elde edemezsin. Biraz objektif ve kendi düşüncenin de yanlış olabileceği ihtimalini düşünerek gir tartışmaya ki o tartışmadan bir sonuç çıksın.

Yobo yıllarca EPL' de oynadı ve yüksek statlar ile değerlendirildi. Ancak nedense Everton' dan ileriye gidecek performansı bir türlü gösteremedi. Oyundaki statlarını gerçekte hakettiğini hiç göremedik. Bu stoper Türkiye' ye geldiğinde ise şişirilmiş tarafları düşürüldü ve daha mantıklı değerler verildi. Yobo tarzı bir örnek olarak şu an oyunda "KARA" diye bir stoper var. Özelliklerine baksanız Man. Utd neden almıyor bu oyuncuyu dersiniz ancak gerçekte transfer söylentilerinde çok çok nadir ve vasat takımlar ile ismi geçti belki siz bile duymamışsınızdır. Kısacası Yobo yanlış hatırlamıyorsam 31 yaşında bir futbolcu ve o Everton' da ilk 11 oynayan Yobo değil. Bu yüzden özellikleri biraz düşüyor. Öte yandan Semih yükselişe geçmiş ve ileride iyi bir stoper olacağı konusunda işaretler gösteren bir oyuncu. Soru işaretleri yok mu ? Tabiki var. Siz Semih' i 15 maç ya izlediniz ya izlemediniz fakat bu araştırmacılar Semih' i belkide 3-4 yıldır takip ediyorlar. Bir zahmet sizden daha iyi gözlem yapmış olsunlar :)

Benden naçizane bir öneri ; Gözlem yaparken Fenerbahçe Türkiye' nin en büyük takımı değilmiş, Yobo' da Türkiye' nin en büyük stoperi değilmiş, bu takımı ve bu oyuncuyu ilk defa izliyormuş gibi düşünüp izleyin. Bir bakın aslında kimmiş bu Yobo ?

RasAnt
11.Mart.2012, 14:09
@Corpus

Cevabın için saol ama birşey ifade etmedi yazdıkların gene Galatasaraylıların dediği aynı cümleler.

Ekonomi konusuna değincem belgeler sunuldu şöyle dendi Gs borsaya bildiriyor herşeyini görebiliyoruz gelir giderini ama Fb de böyle bir durum söz konusu değil bilemiyoruz tam gelir giderini bu cevapla kim tatmin olur

DenizlispoR
11.Mart.2012, 14:50
Başbakanımız tatmin olabilir bu yorumla.

Resmi olmayan şeyler üzerinden araştırma yapılamaz bence.

ForCimbom
13.Mayıs.2012, 15:34
Degerlendirme standartlari kesinlikle farkli. Birbirimize yaklasmaya calisiyoruz esasinda ama hic kolay degil bu.

Mesela Ziegler geldi Teknik 16, dripling 14, tackling 10. Biz bu degerlerin hemen hemen aynisini Andre Santos'a vermistik ama Ziegler ile Andre Santos hucum ozellikleri konusunda karsilastirilamaz bile.

Arsenal arastirmacisi da Andre Santos icin bu degerlerin yuksek oldugunu dusunuyor ama sezon sonuna kadar ellemeyi dusunmuyor.

Yobo geldi Ingiltere'den kararlar 9, konsantrasyon 10, pozisyon alma 13. Tabii hemen itiraz edildi, bu ozellikler nasil dusuk olur diye.

Esasinda kuvvetli ozelliklerin torpulenmesi, zayif ozelliklerin de yukseltilmesinin en buyuk nedeni burada yazilan yorumlar. Daha Sow geleli 10 mac olmadi, adamin teamwork'u dusuk yaziliyor. Neye dayanarak? Bunlara karsilik vermeyince de kotu adam oluyoruz.

Stoch konusunda cok sorun oldu. Bence Stoch'un konsantrasyonu 5'i, kararlari 8'i gecmez. Bitiriciligi de 17-18 olabilir. Ama oyla yapsak biliyorum ki bize denilecek sey adamin ozelliklerini kus gibi yapmissiniz, kotusunuz, rezilsiniz.

Ama bu da arastirmanin bir gercegi, bununla yasamaya calisiyoruz.

abi altını çizdiğim senin bu "kişisel" değerlendirmelerine göre emre çolak'ın decisions'u 9'u hakeder mi? veya semih kaya'nın decisions'u ?

not: galatasaraylıyım ve derdim tamamen fm araştırmasıyla alakalı.

perpetua
13.Mayıs.2012, 17:06
abi altını çizdiğim senin bu "kişisel" değerlendirmelerine göre emre çolak'ın decisions'u 9'u hakeder mi? veya semih kaya'nın decisions'u ?

not: galatasaraylıyım ve derdim tamamen fm araştırmasıyla alakalı.

Emre'nin de kararlari pek iyi degil ve daha akillica oynamayi ogrenmesi lazim. Su anda en buyuk avantaji yere yakin olmasi sayesinde top kontrolunun de iyi olmasi. Ama bir oyun kurucu degil bence. Bu nedenle de kanatta oynuyor, merkezde oynamak yerine.

Semih'in kararlari da cok harika degil ama Emre'den cok daha hizli ogreniyor bence. Stoperler icin ne zaman, ne yapacagini bilmesi ve basit oynayabilmesi, kanat veya hucum oyuncularindan daha onemli. Bence Semih'in en buyuk artilari soguk kanliligi ve oyunu iyi okumasi.

Genc oyuncularin, cok daha tecrubeli oyuncular gibi iyi karar vermesini beklememek lazim bence. Onlerinde ogrenecek cok sey var. Mesela bugunku Selcuk Inan ile bundan 6-7 sene onceki Selcuk Inan ayni oyuncu mu? Bence degil. Oynadi, oynayarak ogrendi, ogrendikce de daha etkili oldu.

ForCimbom
13.Mayıs.2012, 17:11
öyle . ama belli bir hamurun da olması lazım. emre futbol cahili bir adam bence. onun öğrenip öğreneceği nedir yani bir yere kadar.

semih de bence çok çok acemi daha. daha çok yakacak bizi. acayip önem taşıyor onun yaptığı hatalar. bence de soğukkanlılığı yaşına göre tek kelimeyle mükemmel, oyunu okuması da yeteneğinin olduğu bir husus ama karar vermesi cidden çok zayıf. ne kadar gelişir, ne zamana kadar gelişir ve o zamana kadar bizi kaç kere yakar bilemiyorum.

sence sow'un topsuz koşusunu yediği maçta o hatayı yapmasaydı şampiyonluğu erkenden ilan etmiş olamaz mıydık?

bence çok basit bir hata idi o ve çok şey kaybettirdi bize.

ForCimbom
13.Mayıs.2012, 17:21
Emre'nin de kararlari pek iyi degil ve daha akillica oynamayi ogrenmesi lazim. Su anda en buyuk avantaji yere yakin olmasi sayesinde top kontrolunun de iyi olmasi. Ama bir oyun kurucu degil bence. Bu nedenle de kanatta oynuyor, merkezde oynamak yerine.

Semih'in kararlari da cok harika degil ama Emre'den cok daha hizli ogreniyor bence. Stoperler icin ne zaman, ne yapacagini bilmesi ve basit oynayabilmesi, kanat veya hucum oyuncularindan daha onemli. Bence Semih'in en buyuk artilari soguk kanliligi ve oyunu iyi okumasi.

Genc oyuncularin, cok daha tecrubeli oyuncular gibi iyi karar vermesini beklememek lazim bence. Onlerinde ogrenecek cok sey var. Mesela bugunku Selcuk Inan ile bundan 6-7 sene onceki Selcuk Inan ayni oyuncu mu? Bence degil. Oynadi, oynayarak ogrendi, ogrendikce de daha etkili oldu.

ama o zamanlarda dahi selçuk zekasıyla dikkat çeken bir adamdı. öyle değil mi? yani dediğim gibi üstüne koyulacak bir altyapısı(klüp altyapısından bahsetmiyorum tabi hepsininki aynı türkiyede) olması lazım futbolcunun. emre ve semih sürekli yanlış kararlar veriyorlar. bence yeterli seviyeye gelecek potansiyelleri olsa bu kadar sık zaafiyet göstermezlerdi.

William Rookwood
13.Mayıs.2012, 18:23
Bu adam topu topu bir yıl oynadı ve çok ağır sakatlıklar geçirdi. İlk defa Süper lig'de oynuyor o kadar gaddar olmayın bence eleştirirken. Bundan bir iki sene sonra kumaşını daha iyi görme şansımız olacak.

Addolorato
15.Mayıs.2012, 23:18
Bana kalırsa 11 teknik ve pas'ı haketmiyor. İkiside tek hanelere inebilir 9 gibi falan. Yobo yanındakine zar zor pas verebilen bir adam.