PDA

View Full Version : Sizin de başınıza gelmiştir: Bu durumun bir mantığı var mı?

muzoadux
20.Mart.2012, 21:50
Arkadaşlar bu oyunda beni fıtık eden bir durum var.Kupa kuraları çekiminde eğer maçların oynanacağı tarihe yakın oynayacağınız takımlardan biri muhtemel rakipse direk kurada o takımı seçiyorsunuz.Ve 2 kupa maçı bir de lig maçı olmak üzere o takımla boyuna maç yapıyorsunuz..Niye böyle bir durum var oyunda ?

Gannicus
20.Mart.2012, 22:13
Hocam ben başıma daha önce pek gelmedi bu durum.Özelliklede avrupada torbalardan en zor rakipleri çektiğim olmuştur ama ulusal kupalarda senin başına gelen olaya daha önce en azından bu seride hatırladığım kadarıyla rastlamadım.

muzoadux
20.Mart.2012, 22:29
Hocam ben başıma daha önce pek gelmedi bu durum.Özelliklede avrupada torbalardan en zor rakipleri çektiğim olmuştur ama ulusal kupalarda senin başına gelen olaya daha önce en azından bu seride hatırladığım kadarıyla rastlamadım.

Avrupa kupalarında oynadığımız takımla olması mümkün değil zaten onlar bizim ligimizde olmadığı için ...Ben yerel kupalardan söz ediyorum

hakankor
20.Mart.2012, 22:33
Kupa - x takımı
Lig - x takımı
Kupa - x takımı
Böyle oluyor bende de.

meddah
20.Mart.2012, 22:47
Gerçekte de oluyor bol bol. En popüler ve güncel örneği, 2 senedir, Real Madrid ile Barcelona bir maç yapmaya başladılar mı, 10-15 gün oynayıp duruyorlar birbirleriyle.

Mantığı; tesadüf.

muzoadux
20.Mart.2012, 23:20
Tesadüf değil..Eğer o tarihte ligde oynayacağınız rakip kupa damuhtemel rakipler arasındaysa kesinlikle o geliyor.

meddah
20.Mart.2012, 23:22
Tesadüf olmadığına göre böyle bir kural var yani.

muzoadux
20.Mart.2012, 23:30
Normalde tabiki böyle bir kural yok ama oyunun bir bugu olarak değerlendirebilir diye düşünüyorum

Dooki
20.Mart.2012, 23:32
Oyunun kura sistemi veriyor mu ne. Ya da FM yapımcılarının sürprizlerinden biri, her oyunda böyle saçma bi' şeyler olur ya yapımcılar eğlencesine yaparlar, onun gibi bi' şey olsa gerek çünkü bana da sürekli oluyor. Ki eğer kupada finale kadar giderseniz yüzde yüz bu başınıza gelecektir.

muzoadux
20.Mart.2012, 23:35
Oyunun kura sistemi veriyor mu ne. Ya da FM yapımcılarının sürprizlerinden biri, her oyunda böyle saçma bi' şeyler olur ya yapımcılar dingilliğine( ehuehueheuh ) yaparlar, onun gibi bi' şey olsa gerek çünkü bana da sürekli oluyor. Ki eğer kupada finale kadar giderseniz yüzde yüz bu başınıza gelecektir.

Evet bana üst üste 2 tur da oldu..Sadece 2012 de değil diğer serilerdede aynı durum vardı ..

Dooki
20.Mart.2012, 23:49
Zaten diğer serilerde de olması bence yapımcıların " Hadi böyle bi' şey yapalım ehue" falan diye aralarında konuşup gülüştüğünü düşündürdü.

meddah
21.Mart.2012, 00:05
2005 - 2006 Beşiktaş:

http://f1203.hizliresim.com/v/n/3q24m.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

2006 - 2007 Beşiktaş:

http://f1203.hizliresim.com/v/n/3q25f.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

2006 - 2007 Galatasaray:

http://f1203.hizliresim.com/v/n/3q269.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

2007 - 2008 Trabzonspor:

http://f1203.hizliresim.com/v/n/3q26p.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

2008 - 2009 Beşiktaş:

http://f1203.hizliresim.com/v/n/3q278.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

2009 - 2010 Galatasaray:

http://f1203.hizliresim.com/v/n/3q27v.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Gannicus
21.Mart.2012, 00:31
Avrupa kupalarında oynadığımız takımla olması mümkün değil zaten onlar bizim ligimizde olmadığı için ...Ben yerel kupalardan söz ediyorum

Yok hocam biliyorum demek istediğim mesela kıtalararası kupalarda kuralar çok zorlu geliyor bana.Benimde kuralardaki sıkıntım burada demek istedim :)

perpetua
21.Mart.2012, 01:33
Normalde tabiki böyle bir kural yok ama oyunun bir bugu olarak değerlendirebilir diye düşünüyorum

Belki de bu olunca dikkat cekiyor ama olmadigi zaman da dikkat cekmiyor. Oldugu zamanlar hatirlaniyor, olmadigi zamanlar ise unutuluyor. :)

attirson
21.Mart.2012, 01:37
Bence de olabilecek şeyler bende karşılaşıyorum ama ilginç gelmiyor yani olabilir.

Cengo
21.Mart.2012, 03:48
Kupada sona doğru yaklaştıkça takım sayısı azalıyor, dolayısı ile kurayı çekme ihtimal artıyor. Her sene bir takıma denk gelebiliyor, hayat tesadüfler ile doludur.

Corpus
21.Mart.2012, 04:04
3 maç art arda Man. City ile yapmıştım. 3 maçı da kaybedince takımın morallerini fena etkiliyor.

Amasya_Spor
22.Mart.2012, 16:21
Oyun bugu bence. Yıllardır oluyor bu olay.

sarianet
22.Mart.2012, 16:25
bug bile olsa da büyütülecek bir şey değil her şeyi tam bumu eksik :D

meddah
22.Mart.2012, 16:33
Gerçek hayatta kura çekiliyor ve bazı takımların lig ve kupa maçları arka arkaya denk geliyor (Bkz. 12 numaralı mesaj (http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2212575&postcount=12))

Oyunda kura çekiliyor ve bazı takımların lig ve kupa maçları arka arkaya denk geliyor.

Ve siz buna hâlâ bug diyorsunuz.

Bekq
22.Mart.2012, 17:23
Gerçek hayatta kura çekiliyor ve bazı takımların lig ve kupa maçları arka arkaya denk geliyor (Bkz. 12 numaralı mesaj (http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2212575&postcount=12))

Oyunda kura çekiliyor ve bazı takımların lig ve kupa maçları arka arkaya denk geliyor.

Ve siz buna hâlâ bug diyorsunuz.

Neden ısrarla kendi kafanızdaki şeyi diretiyorsunuz ki? Arkadaş böyle olduğu zaman %90 çıktığını söylüyor.

Evet Barça - Real sürekli oynuyor ama her sene mi oynuyor? 12. mesaja her sene 1-2 maç eklemişsiniz. Diğer takımlara neden denk gelmiyor? Evet tesadüf olabilir ama sürekli tesadüf olmaz.

Arkadaşın bahsettiği hangi takım olursa olsun %90 kurada çıkıyor olması. -ki bu benimde oldukça başıma geliyor. Sürekli olan bir şeyi tesadüf diye tanımlayamazsınız.

Tesadüf: Olayların nedensiz, gelişigüzel bir şekilde meydana gelmesi

sarianet
22.Mart.2012, 17:39
11 sezonluk kariyerimi inceledim 1 kere bile böyle fixtüre rastlamadım Fenerbahçe. ile

meddah
22.Mart.2012, 17:46
Sadece 3 takımın 2006 - 2009 aralığındaki maçlarına baktım ve bu olayın, sadece bizim ligimizde 4 sezonda en azından 7 kez gerçekleştiğini söyledim. Karşı argüman; "sebebini bilmiyorum ama kesin bugdır" iken, ben, kafamdaki şeyde diretmiş oluyorum.

Hiç bu kadar aşağılandığımı hatırlamıyorum.

Deus Dominus
22.Mart.2012, 18:04
Kedidir kedi...
İnsanlar her zaman gerçeğe inanmıyor, bazen inanmak istediği şeye inanıyorlar.

El Barto
22.Mart.2012, 18:36
Maksat üzüm yemek değil anlaşıldı. :)

Oyundaki bir bug olsa herkesin başına gelirdi. 6 sezon oynadığım oyuna baktım bahsettiğiniz gibi hiçbir şey yaşamamışım. :)

Bekq
22.Mart.2012, 18:48
Sadece 3 takımın 2006 - 2009 aralığındaki maçlarına baktım ve bu olayın, sadece bizim ligimizde 4 sezonda en azından 7 kez gerçekleştiğini söyledim. Karşı argüman; "sebebini bilmiyorum ama kesin bugdır" iken, ben, kafamdaki şeyde diretmiş oluyorum.

Hiç bu kadar aşağılandığımı hatırlamıyorum.

Yanlış anlaşılma olmasın ben kimseyi aşağılamadım. Benim haddime değil kimseyi aşağılamak. Sadece kendi düşüncelerimi söyledim.

Bug'ta değil tabii ki sadece çok fazla oluyor bu.

El Barto
22.Mart.2012, 18:53
Bug değil çok fazla oluyor ise tesadüftür işte Berk. :)

Tesadüf: Olayların nedensiz, gelişigüzel bir şekilde meydana gelmesi

muzoadux
22.Mart.2012, 19:46
6 Sezon oynayıp hiç başınıza gelmemiş olabilir.Çünkü o tarihte oynayacağız rakip kupadan elenmiş olabilir..Kupa maçının oynanacağı tarihteki ligdeki rakibiniz hala elenmemiş ve kupa da devam ederken size rakip olarak gelmediği olduysa ss sini çekip buraya koyalım..Ve buna kötü bir tesadüf diyelim konu kapansın.Bunun örneği yoksa da kimse bana bug değil diyemez ..

Not: ilk turlarda genelde Seed -Unseed durumuna göre kura çekliyor..Bu durumda tabiki ligdeki rakibiniz gelmez.Bu durumu konunun haricinde tutuyorum

Universal
22.Mart.2012, 21:47
Oyunda kura çekilmeden bir gün önce oyunu kayıt edin, sonra kura çekilsin ve oyundan çıkın. Oyuna tekrar girdiğinizde yeniden kura çekildiğinde bir önceki kura ile tamamen aynı olduğunu göreceksiniz. Bütün serilerde bu durum böyle.

meddah
22.Mart.2012, 22:06
Zaten oyunda böyle bir şeyle karşılaşmak normal diyoruz ya, çünkü gerçek hayatta da oluyor... Diyelim ki sen 6 sezon oynadın, 3 kez başına geldi, bu bir bug olduğunu ispatlamaz; aynı şekilde, diyelim ki ben 6 sezon oynadım, hiç başıma gelmedi, bu da bug olmadığını ispatlamaz. Gerçek hayatta yaşanıp yaşanmamasının bir etkisi olmasaydı, oyunda kendi kalesine gol atan futbolcuyla karşılaşmak da bir bug olurdu herhalde.

Tesadüf, az rastlanan şeye denmiyor; belli bir düzene bağlı olmadan meydana gelen şeye deniyor.

İhtimal hesabı üzerinden anlatayım, belki farklı bir bakış açısı getirebilirim:

Geçen sezon Türkiye Kupası çeyrek final maçları sonunda yarı finale yükselen takımlar Beşiktaş, Gençlerbirliği, İBB ve Gaziantepspor'un, kupa takvimine eşitlendiğinde, kalan haftalarda ligde de 10'ar tane rakibi vardı. Her bir takımın, ligde kalan 10 rakibinin içerisinde, kupadaki muhtemel rakiplerinden kaç takım vardı, ona bakalım:

Beşiktaş'ın kalan 10 haftada hem Gaziantepsor hem de Gençlerbirliği ile maçı var.
Gençlerbirliği'nin kalan 10 haftada Gaziantepsor ile maçı var.
İBB'nin kalan 10 haftada Gaziantepsor ile maçı var.
Gaziantepsor'un kalan 10 haftada hem Beşiktaş hem de İBB ile maçı var.

Bu kombinasyon içerisinden aradığımız türden bir tesadüf çıkması mümkün gibi. Ama çıkmamış. Bir önceki sezona gidelim:

Kupada yarı finale yükselen takımlar; Fenerbahçe, Trabzonspor, Manisaspor ve Antalyaspor. Fikstürü eşitlediğimizde ligde bitime 9 hafta kalıyor. Her bir kupa yarı finalistinin, kalan 9 takım içerisinde kaç ortak rakibi varmış?

Fenerbahçe'nin kalan 9 haftada Trabzonspor ile maçı var.
Trabzonspor'un kalan 9 haftada Fenerbahçe ile maçı var.
Manisaspor'un kalan 9 haftada Antalyaspor ile maçı var.
Antalyaspor'un kalan 9 haftada Manisaspor ile maçı var.

Burada biraz daha az ama yine de aradığımız türden bir tesadüf ihtimali mevcut. Hatta, Antalyaspor ile Manisaspor yarı final kurasında birbirlerini çekmiş olsalar, 24 ve 28 Mart'ta hem lig hem de kupa maçı oynayacaklarımış; ama biri Fenerbahçe'yi, diğeri Trabzonspor'u çekmiş. Olmamış. Eh, bir yıl daha geriye gidelim.

Kupada yarı finale gelen takımlar; Beşiktaş, Fenerbahçe, Sivasspor ve Ankaraspor. Fikstür eşitlemenin ligdeki karşılığı 12 maç. İnceleyelim:

Beşiktaş'ın kalan 12 haftada hem Fenerbahçe, hem Sivasspor hem de Ankaraspor ile maçı var.
Fenerbahçe'nin kalan 12 haftada hem Ankaraspor hem de Beşiktaş ile maçı var.
Sivasspor'un kalan 12 haftada hem Beşiktaş hem de Ankaraspor ile maçı var.
Ankaraspor'un kalan 12 haftada hem Fenerbahçe, hem Sivasspor hem de Beşiktaş ile maçı var.

Diğer 2 sezondan çok daha muhtemel bir senaryo var burada; her an üst üste maç gelebilir. Ama o da ne? Yine gelmemiş. Ama öbür taraftan, Fenerbahçe, Sivasspor yerine Ankaraspor'u çekse kurada, 18 ve 21 Nisan'da hem lig hem de kupa maçı oynayacaklar. Ankaraspor Fenerbahçe'yi çekip eleyebilmiş olsa, Beşiktaş ile 9 ve 13 Mayıs'ta hem lig hem de kupa maçı oynayacak. Sivasspor, Fenerbahçe yerine Ankaraspor'u çekmiş olsa, bu takımla 4 ve 8 Mart'ta hem lig hem de kupa maçı oynayacak.

Ama bandı bir kademe geriye sardığımızda, çeyrek finalde eşleşen Sivasspor ile Galatasaray'ın 24 ve 27 Ocak'ta hem lig hem de kupa maçı oynadığını görüyoruz. Hatta yine çeyrek finalde eşleşen Beşiktaş ile Antalyaspor'un 28 Ocak, 1 Şubat ve 4 Şubat tarihlerinde sırasıyla kupa, lig ve kupa maçı yaptığını görüyoruz. Ve hatta, kupada aynı grupta yer alan Trabzonspor ve Gaziantepsor'un, 26 ve 29 Ekim'de hem lig hem de kupada karşılaştığını görüyoruz.

Aradığımızı bulduk, ama hadi bir sezon daha geriye gidelim.

Kupada yarı finale yükselen takımlar; Gençlerbirliği, Kayserispor, Rizespor ve Galatasaray. Maç takvimini eşleştirirsek, kalan lig haftası da 9.

Gençlerbirliği'nin kalan 9 haftada hem Kayserispor hem de Galatasaray ile maçı var.
Kayserispor'un kalan 9 haftada hem Gençlerbirliği ile hem de Rizespor ile maçı var.
Rizespor'un kalan 9 haftada Kayserispor ile maçı var.
Galatasaray'ın kalan 9 haftada Gençlerbirliği ile maçı var.

Burada da aradığımız türden bir tesadüf yok, ama Gençlerbirliği ve Kayserispor yarı finalde birbirleriyle eşleşseler, 15 ve 19 Mart'ta hem lig hem de kupa maçı oynayacaklar. Sırasıyla Galatasaray ve Rizespor ile eşleşmişler. Yine daha geri kademelere gittiğimizde, aynı grupta yer alan Galatasaray ve Denizlispor'un 28 Ekim ve 1 Kasım tarihlerinde hem lig hem de kupa maçı yaptığını görüyoruz.

ommix
23.Mart.2012, 13:02
Bu olay benim oyunlarımda da sıkça karşılaştığım bir olay.Benim de aklıma bir bug olarak değil de firmanın oyuna değişik bir tat katmak için bilerek yaptıkları bir şey olarak gelmişti.Normalde de böyle şeyler yaşanıyor tabii ki dediğim gibi oyuna güzel bir heyecan değişik bir tat katmak için bilerek yapılıyo olabilir çünkü hem ligde hem de kupada üst üste aynı rakiple oynamak gerçekten oyuna heyecan katan bir durum

Universal
23.Mart.2012, 13:06
Zaten oyunda böyle bir şeyle karşılaşmak normal diyoruz ya, çünkü gerçek hayatta da oluyor... Diyelim ki sen 6 sezon oynadın, 3 kez başına geldi, bu bir bug olduğunu ispatlamaz; aynı şekilde, diyelim ki ben 6 sezon oynadım, hiç başıma gelmedi, bu da bug olmadığını ispatlamaz. Gerçek hayatta yaşanıp yaşanmamasının bir etkisi olmasaydı, oyunda kendi kalesine gol atan futbolcuyla karşılaşmak da bir bug olurdu herhalde.

Tesadüf, az rastlanan şeye denmiyor; belli bir düzene bağlı olmadan meydana gelen şeye deniyor.

Geçen sezon Türkiye Kupası çeyrek final maçları sonunda yarı finale yükselen takımlar Beşiktaş, Gençlerbirliği, İBB ve Gaziantepspor'un, kupa takvimine eşitlendiğinde, kalan haftalarda ligde de 10'ar tane rakibi vardı. Her bir takımın, ligde kalan 10 rakibinin içerisinde, kupadaki muhtemel rakiplerinden kaç takım vardı, ona bakalım:

Beşiktaş'ın kalan 10 haftada hem Gaziantepsor hem de Gençlerbirliği ile maçı var.

Bu kombinasyon içerisinden aradığımız türden bir tesadüf çıkması mümkün gibi. Ama çıkmamış. Bir önceki sezona gidelim:

Kupada yarı finale yükselen takımlar; Fenerbahçe, Trabzonspor, Manisaspor ve Antalyaspor. Fikstürü eşitlediğimizde ligde bitime 9 hafta kalıyor. Her bir kupa yarı finalistinin, kalan 9 takım içerisinde kaç ortak rakibi varmış?

Burada biraz daha az ama yine de aradığımız türden bir tesadüf ihtimali mevcut. Hatta, Antalyaspor ile Manisaspor yarı final kurasında birbirlerini çekmiş olsalar, 24 ve 28 Mart'ta hem lig hem de kupa maçı oynayacaklarımış; ama biri Fenerbahçe'yi, diğeri Trabzonspor'u çekmiş. Olmamış. Eh, bir yıl daha geriye gidelim.

Kupada yarı finale gelen takımlar; Beşiktaş, Fenerbahçe, Sivasspor ve Ankaraspor. Fikstür eşitlemenin ligdeki karşılığı 12 maç. İnceleyelim:

Beşiktaş'ın kalan 12 haftada hem Fenerbahçe, hem Sivasspor hem de Ankaraspor ile maçı var.
Ankaraspor'un kalan 12 haftada hem Fenerbahçe, hem Sivasspor hem de Beşiktaş ile maçı var.

Diğer 2 sezondan çok daha muhtemel bir senaryo var burada; her an üst üste maç gelebilir. Ama o da ne? Yine gelmemiş. Ama öbür taraftan, Fenerbahçe, Sivasspor yerine Ankaraspor'u çekse kurada, 18 ve 21 Nisan'da hem lig hem de kupa maçı oynayacaklar. Ankaraspor Fenerbahçe'yi çekip eleyebilmiş olsa, Beşiktaş ile 9 ve 13 Mayıs'ta hem lig hem de kupa maçı oynayacak. Sivasspor, Fenerbahçe yerine Ankaraspor'u çekmiş olsa, bu takımla 4 ve 8 Mart'ta hem lig hem de kupa maçı oynayacak.

Ama bandı bir kademe geriye sardığımızda, çeyrek finalde eşleşen Sivasspor ile Galatasaray'ın 24 ve 27 Ocak'ta hem lig hem de kupa maçı oynadığını görüyoruz. Hatta yine çeyrek finalde eşleşen Beşiktaş ile Antalyaspor'un 28 Ocak, 1 Şubat ve 4 Şubat tarihlerinde sırasıyla kupa, lig ve kupa maçı yaptığını görüyoruz. Ve hatta, kupada aynı grupta yer alan Trabzonspor ve Gaziantepsor'un, 26 ve 29 Ekim'de hem lig hem de kupada karşılaştığını görüyoruz.

Kupada yarı finale yükselen takımlar; Gençlerbirliği, Kayserispor, Rizespor ve Galatasaray. Maç takvimini eşleştirirsek, kalan lig haftası da 9.

Gençlerbirliği'nin kalan 9 haftada hem Kayserispor hem de Galatasaray ile maçı var.
Kayserispor'un kalan 9 haftada hem Gençlerbirliği ile hem de Rizespor ile maçı var.

Burada da aradığımız türden bir tesadüf yok, ama Gençlerbirliği ve Kayserispor yarı finalde birbirleriyle eşleşseler, 15 ve 19 Mart'ta hem lig hem de kupa maçı oynayacaklar. Sırasıyla Galatasaray ve Rizespor ile eşleşmişler. Yine daha geri kademelere gittiğimizde, aynı grupta yer alan Galatasaray ve Denizlispor'un 28 Ekim ve 1 Kasım tarihlerinde hem lig hem de kupa maçı yaptığını görüyoruz.

:icon_eek: tamam sadece smiley yasak da ne yazayım arkadaş.

muzoadux
23.Mart.2012, 14:32

Benim cümlelerimde gerçek hayatta bu durum olmuyor veya bu durum gerçek hayatta hiç olmadı gibi bir şey var mı ?? Tabiki oluyor olduğunun farkında olan tek insanda sen değilsin..Benim iddaamla senin savunduğun şey birbirinden çok alakasız şeyler..Oyunda arada sırada olsa (Gerçek hayatta olduğu gibi) buna bir sözüm olmaz..Ama ben diyorum ki o hafta ligde oynyacağın takım muhtemel rakipse illa ki o geliyor.Gelmemesi gibi bir ihtimal yok..Ama gerçek hayatta gelmemesi gibi bir ihtimal var ama oyunda yok......

turayansin
23.Mart.2012, 16:30
ben muzoadux arkadaşıma katılıyorum. genelde eğer fikstürde sıradaki takım o kuraya kadar elenmemişse oyun kesinlikle o takımla eşleştirme yapıyor. bu bir hata sayılabilir yada işin kolayına kaçmış yetkililer buda denebilir. yalnız kura çekimlerini izlemeye gittiğimizde bu tarz bir hata oluyormu bilmiyorum açıkçası? ama otomatik olarak oyunu ilerlettiğimizde (continue dendiğinde) kesinlikle muzoadux arkadaşımın dediği oluyor maalesef.

muzoadux
23.Mart.2012, 16:47
ben muzoadux arkadaşıma katılıyorum. genelde eğer fikstürde sıradaki takım o kuraya kadar elenmemişse oyun kesinlikle o takımla eşleştirme yapıyor. bu bir hata sayılabilir yada işin kolayına kaçmış yetkililer buda denebilir. yalnız kura çekimlerini izlemeye gittiğimizde bu tarz bir hata oluyormu bilmiyorum açıkçası? ama otomatik olarak oyunu ilerlettiğimizde (continue dendiğinde) kesinlikle muzoadux arkadaşımın dediği oluyor maalesef.

Teşekkürler

juricevic
24.Mart.2012, 07:02
Bana FM'de bug var dedirtemezsiniz!!! tadındaki yorumlara güldüm kusura bakmazsanız. Bakarsanız da sorun değil gerçi, canınız sağolsun :)

Evet bana da denk geliyor arada sırada; bug mı, tesadüf mü tartışılır. Sonuçta oluyor, fazla takılmamak lazım.

meddah
24.Mart.2012, 23:35
İnatçılığım için kusura bakmayın; anlatmak istediğim şeyi anlatamayınca ayarım bozuluyor biraz.

Benim cümlelerimde gerçek hayatta bu durum olmuyor veya bu durum gerçek hayatta hiç olmadı gibi bir şey var mı ?? Tabiki oluyor olduğunun farkında olan tek insanda sen değilsin..Benim iddaamla senin savunduğun şey birbirinden çok alakasız şeyler..Oyunda arada sırada olsa (Gerçek hayatta olduğu gibi) buna bir sözüm olmaz..Ama ben diyorum ki o hafta ligde oynyacağın takım muhtemel rakipse illa ki o geliyor.Gelmemesi gibi bir ihtimal yok..Ama gerçek hayatta gelmemesi gibi bir ihtimal var ama oyunda yok......

"o hafta ligde oynyacağın takım muhtemel rakipse illa ki onun gelmesi" gibi bir şey, zaten söz konusu bile olmadığı için değinme ihtiyacı hissetmedim. O senin hüsnü kuruntun.

Yine de örnekleyeyim:

Bordo61Mavi mahlaslı arkadaşın kariyerinden (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=107238);

http://img36.imageshack.us/img36/939/trabzonsporfixturesfixt.png (http://imageshack.us/photo/my-images/36/trabzonsporfixturesfixt.png/)
http://img442.imageshack.us/img442/2774/turkishcupoverviewstage.png (http://imageshack.us/photo/my-images/442/turkishcupoverviewstage.png/)

Kupa 4. tur maçının evvelinde Orduspor, ertesinde ise Antalyaspor ile lig maçı var. Bu takımların ikisi de Türkiye Kupası'nda muhtemel rakipler arasında olmasına rağmen, kurada Mersin çıkmış.

Bana ait bir Fenerbahçe kariyeri;

http://g1203.hizliresim.com/v/t/3tqn5.png (http://bit.ly/c25MCx)
http://d1203.hizliresim.com/v/s/3td5l.png (http://bit.ly/c25MCx)

Kupa çeyrek finalinde oynanacak maçın evvelinde Beşiktaş, ertesinde ise Manisaspor ile lig maçı var. Bu takımların ikisi de Türkiye Kupası'nda muhtemel rakipler arasında olmasına rağmen, kurada Bursaspor çıkmış.

Alican'ın Galatasaray kariyeri (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=103445), 5. sezondan;

http://e1203.hizliresim.com/v/t/3tq47.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
http://e1203.hizliresim.com/v/t/3tq4g.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
http://e1203.hizliresim.com/v/t/3tq57.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
http://e1203.hizliresim.com/v/t/3tq5h.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Kupa 4. tur maçının evvelinde Mersin, ertesinde ise Kasımpaşa ile lig maçı var. Bu takımların ikisi de Türkiye Kupası'nda muhtemel rakipler arasında olmasına rağmen, kurada Bursaspor çıkmış; Kupa çeyrek finalinde oynanacak maçın ertesinde Gençlerbirliği ile lig maçı var, bu takım kupada muhtemel rakipler arasında olmasına rağmen, kurada Büyükşehir Bld. çıkmış. Ama yine bu kariyerde, kupa yarı finalindeki rakip Fenerbahçe ile bu maçın hemen evvelinde lig maçı da oynanmış mesela.

Deus Dominus
25.Mart.2012, 01:06
http://www.seniste.com/site/karikatur/resim/141.jpg

muzoadux
26.Mart.2012, 01:25
İnatçılığım için kusura bakmayın; anlatmak istediğim şeyi anlatamayınca ayarım bozuluyor biraz.

"o hafta ligde oynyacağın takım muhtemel rakipse illa ki onun gelmesi" gibi bir şey, zaten söz konusu bile olmadığı için değinme ihtiyacı hissetmedim. O senin hüsnü kuruntun.

Yine de örnekleyeyim:

Bordo61Mavi mahlaslı arkadaşın kariyerinden (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=107238);

http://img36.imageshack.us/img36/939/trabzonsporfixturesfixt.png (http://imageshack.us/photo/my-images/36/trabzonsporfixturesfixt.png/)
http://img442.imageshack.us/img442/2774/turkishcupoverviewstage.png (http://imageshack.us/photo/my-images/442/turkishcupoverviewstage.png/)

Kupa 4. tur maçının evvelinde Orduspor, ertesinde ise Antalyaspor ile lig maçı var. Bu takımların ikisi de Türkiye Kupası'nda muhtemel rakipler arasında olmasına rağmen, kurada Mersin çıkmış.

Bana ait bir Fenerbahçe kariyeri;

http://g1203.hizliresim.com/v/t/3tqn5.png (http://bit.ly/c25MCx)

Kupa çeyrek finalinde oynanacak maçın evvelinde Beşiktaş, ertesinde ise Manisaspor ile lig maçı var. Bu takımların ikisi de Türkiye Kupası'nda muhtemel rakipler arasında olmasına rağmen, kurada Bursaspor çıkmış.

Alican'ın Galatasaray kariyeri (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=103445), 5. sezondan;

http://e1203.hizliresim.com/v/t/3tq47.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
http://e1203.hizliresim.com/v/t/3tq4g.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
http://e1203.hizliresim.com/v/t/3tq57.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
http://e1203.hizliresim.com/v/t/3tq5h.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Kupa 4. tur maçının evvelinde Mersin, ertesinde ise Kasımpaşa ile lig maçı var. Bu takımların ikisi de Türkiye Kupası'nda muhtemel rakipler arasında olmasına rağmen, kurada Bursaspor çıkmış; Kupa çeyrek finalinde oynanacak maçın ertesinde Gençlerbirliği ile lig maçı var, bu takım kupada muhtemel rakipler arasında olmasına rağmen, kurada Büyükşehir Bld. çıkmış. Ama yine bu kariyerde, kupa yarı finalindeki rakip Fenerbahçe ile bu maçın hemen evvelinde lig maçı da oynanmış mesela.

Senin olduğunu idda ettiğin kariyerde çeyrek final maçı görülmüyor resimde..Ayrıca arkadaşlarından aldığın 4. tur resimleri için ise msjlarımı kontrol edersen Seed Unseed durumu varken bu durumun geçerli olmadığını zaten söylediğimi görürsün

TFF Türkiye Kupası mevzuatına göre

(D) Dördüncü Eleme Turu:
(1) Bu eleme turunda üçüncü eleme turu müsabakaları sonucu tur atlayan 16 takım seri başı
sistemi ile eşleşeceklerdir. Seri başı olacak 8 takım öncelikle bir önceki sezon oynadıkları ligler,
ardından o liglerdeki Play-off birinciliği ve liglerdeki puan sıralaması esasları göz önünde
bulundurularak belirlenecektir. Buna göre belirlenecek ilk 8 takım seri başı olacak ve
sıralamadaki diğer 8 takım ile eşleşeceklerdir

http://www.tff.org/Resources/TFF/Documents/0002012/TFF-Dokuman/statuler/Turkiye-kupasi-musabaka-statusu.pdf

Bütün bunları geçelim Sen türkiye liginden örnek vermişsin.Türkiye liginde maçlar artık tek maç üzerinden oynanıyor..Ben 3 maç üst üst oynama durumdan bahsettim.Bu oyunda türkiye ligini pek oynamıyorum...Türkiye liginde durum ne bilmiyorum ama 2 maçlı sistemlerin olduğu liglerde seed-unseed sız turlarda hep bu oluyor..

Çok inat yapmışsın sen gider ispanyadan da bulursun örneğini ama ondada şöyle bir durum var ;

4 takım örneği verelim

Barça , Real , Valencia , Sevilla

Bu 4 takım kupada çeyrek finale kalmış olsun

Sen barçayı yönetiyorsun diyelim.Kupa maçı tarihinden 1 maç önce valencianın Real 1 maç sonrada barça maçı olsun farzedelim.İlla ki Valenci Barça ile eşleşecek diye bir şey yok çünkü Real lede aynı durumu olduğu için onunlada eşleşebilir..

En kısa zamanda tezimi çürütmeni ümitle bekliyor arzuluyorum..

meddah
26.Mart.2012, 01:33
Benim olduğunu iddia ettiğim, ama aslında Tiryaki Hasan Paşa'ya ait kariyerden daha geniş bir açı:

http://d1203.hizliresim.com/v/u/3ufwq.png (http://bit.ly/c25MCx)

muzoadux
26.Mart.2012, 01:38
Benim olduğunu iddia ettiğim, ama aslında Tiryaki Hasan Paşa'ya ait kariyerden daha geniş bir açı:

http://d1203.hizliresim.com/v/u/3ufwq.png (http://bit.ly/c25MCx)

Msjına cevabımı sen daha bunları yazmadan msj ımı düzelterek cevap vermiştim..Onu da okur bizi aydınlatırsan sevinirim..Şimdi yatıyorum yarın msjına cevap veririm

muzoadux
26.Mart.2012, 01:40
Arkadaşlar bu oyunda beni fıtık eden bir durum var.Kupa kuraları çekiminde eğer maçların oynanacağı tarihe yakın oynayacağınız takımlardan biri muhtemel rakipse direk kurada o takımı seçiyorsunuz.Ve 2 kupa maçı bir de lig maçı olmak üzere o takımla boyuna maç yapıyorsunuz..Niye böyle bir durum var oyunda ?

Ne yazıyor burda 2 kupa maçı 1 de lig maçı toplam 3 maç olma durumu !!!

İyi geceler

meddah
26.Mart.2012, 03:46
http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uj3m.png (http://bit.ly/c25MCx)

http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uj3s.png (http://bit.ly/c25MCx)
http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uj3z.png (http://bit.ly/c25MCx)
http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uj42.png (http://bit.ly/c25MCx)
http://f1203.hizliresim.com/v/u/3uj48.png (http://bit.ly/c25MCx)

muzoadux
26.Mart.2012, 17:03
Öncelikle emek harcayarak koyduğun fotolarlala fikrimi desteklediğin için teşekkürler..Çeyrek final maçında osasuna ile lig maçın varken kupada da rakip olarak osasuna gelmiş..Tezime verdiğin desteklerden ötürü teşekkür ederim..

Şimdi diyeceksin neden yarı finalde Mallorca muhtemel rakipken real ile eşleştim !!!Cevabı çok basit çünkü yarı final kuraları çeyrek final maçları oynanmadan çekiliyor .. 2 turun kurası bir günde çekiliyor yani..Tezimi çürütmek için yeni msjını sabırsızlıkla bekliyorum

Zekirdek
26.Mart.2012, 19:16
Başlığı açan arkadaşa katılıyorum. Milyonlarca kez karşılaştığım bir durum.

meddah
26.Mart.2012, 22:49
Bir karar ver ama sen de... 3 maç üst üste mi oynasınlar, 2 maç oynayıp 1 boşluk mu versinler? Yarı finalde mi eşleşsinler, çeyrek finalde mi kapışsınlar? Şu ligde mi oynasınlar, bu ligde mi yer alsınlar? Bir kısmını ben yanlış anlıyorum, bir kısmında sen yanlış yönlendiriyorsun; oturup her iddianın sağlamasını yapıyoruz burada.

muzoadux
26.Mart.2012, 23:25
Gösterdiğin örnek anlamsız ki .. Maçlar oynanmadan yarı final kurası çekiliyor çünkü..Zaten çeyrek final maçından sonra kura çekilseydi emin ol Mallorca ile eşleşirdin

muzoadux
26.Mart.2012, 23:26
Başlığı açan arkadaşa katılıyorum. Milyonlarca kez karşılaştığım bir durum.

Teşekkürler

meddah
26.Mart.2012, 23:45
Ona itiraz edemiyorum zaten; anlamsız kaldı örnekler. Yukarıda sen yarı final örneği verince ben de sorgulamaksızın yarı final örneği verdim. Ki, çeyrek final ve yarı final kuralarının bir arada çekildiğine dair en ufak bir fikrim yoktu. Daha yukarıda sen "3 maç üst üste oynatıyor" deyince, ben de bunu "2 kupa maçının ortasına gelecek rakibi seçiyor" olarak algıladım. Ki verdiğim örnekte Villarreal, bu açıdan, Osasuna'dan daha uygun bir seçimdi. Türkiye ligi örnekleri verişim, yanlış anlamam yüzünden ayrıca komik oldu zaten.

"Aldım-verdim ben seni yendim" gibi oldu bu iş biraz.

Şimdi mesela, başa döndük mü dönmedik mi? 2 kupa maçının ortasındaki rakip dururken, önünde veya arkasındaki rakibi de seçebiliyorsa bu bug, kupa eşleşmelerinin tek maç üzerinden oynandığı liglerde de işleyebilir pekala, ama işlemiyor mu?

Bekq
26.Mart.2012, 23:47
Ona itiraz edemiyorum zaten; anlamsız kaldı örnekler. Yukarıda sen yarı final örneği verince ben de sorgulamaksızın yarı final örneği verdim. Ki, çeyrek final ve yarı final kuralarının bir arada çekildiğine dair en ufak bir fikrim yoktu. Daha yukarıda sen "3 maç üst üste oynatıyor" deyince, ben de bunu "2 kupa maçının ortasına gelecek rakibi seçiyor" olarak algıladım. Ki verdiğim örnekte Villarreal, bu açıdan, Osasuna'dan daha uygun bir seçimdi. Türkiye ligi örnekleri verişim, yanlış anlamam yüzünden ayrıca komik oldu zaten.

Aldım-verdim ben seni yendim gibi oldu bu iş biraz.

Bence İngilizce bilen biri şu konuyu SI forumlarına açıp sorsun. İlk ağızdan kesin bir bilgi alalım. Yoksa çok uzayacak konu.

ozzymanborn
27.Mart.2012, 02:32
http://s15.postimage.org/wjv9o0j97/Ads_z.png
tek maça örnek istiyordunuz bana oldu hem de kurada ilk turda daha 2. lig ve lig dışı takımlar varken

muzoadux
27.Mart.2012, 20:31
Tek maçta olup olmadığını bilmiyorum ..Çünkü o tarz bir ligde oynamadım..

ommix
13.Nisan.2012, 15:43
Sivas - Bursa hem kupada hem ligde oynayacaklar üst üste(kupada oynadılar)