PDA

View Full Version : tik-tak 4-2-3-1 attack

serwan
25.Mart.2012, 20:59
Evet.. 5 sezondan fazla kullandığım 4-2-3-1 taktiğim üzerinde sürekli iyileştirmeler yaptım ve artık paylaşmam gerektiğini düşündüm.
Bu taktikle 22-23 yaş ortalamasına sahip bir kadroyla büyük başarılar elde ettim. lig şampiyonlukları, kupalar ve üst üste 2 sezon şampiyonlar ligi..
taktiği biraz açıklamam gerekirse futbol anlayışım hep "en iyi savunma hücumdur" şeklinde olmuştur. bu taktik de buna uygun.. aslında defansif anlamda oldukça riskli görünebilir. savunma çok önde ve ofsayt taktiği kullanıyorum. bu da iyi bi rakibin pozisyon bulması demek. ancak o kadar baskın oynamanızı sağlayan bi taktik ki siz kaleye 20 şut atarken rakibiniz 3-4 civarında kalıyor. yani rakibe nefes aldırmadığınız için pozisyon verme olasılığınız da düşüyor. yine de bu kadar ofansif bir görüntü çizerken maç başı ortalama 0,6-0,7 gol yemek kaçınılmaz tabi.
çok uzatmadan görüntüleri verip açıklamaları yapayım. zaten kullanan arkadaşlar yorumlarıyla taktiği anlatacaktır.

not: resimleri görmekte zorlanırsanız yeni sekmede açmayı ya da farklı kaydetmeyi deneyebilirsiniz

Diziliş:

http://www.fmgraphics.net/forum/attachment.php?attachmentid=1875&stc=1

Öncelikle şunu söylemeliyim ki şu an kadro kalitem oldukça iyi. genç ama yetenekli bi takımım var. bazen tecrübe eksikliği görülse de yetenekleriyle bunu telafi edebiliyorlar. ancak kadronuz mükemmel olacak diye bişey yok zira bu taktiği ilk kullanmaya başladığımda vasatın biraz üstünde bi takımım vardı ama yine oldukça başarılı sonuçlar elde ettim.

Oyuncu Özelliklerini Yazalım:

GK: kaleci için çok yoruma gerek yok. ne kadar iyi olabiliyorsa o kadar iyi olmalı. ancak defansımız biraz önde olduğu için verdiğimiz pozisyonlar genellikle bire bir şeklinde. bu yüzden birebirlerde etkili, refleksleri sağlam ve gelen toplara rakipten önce yetişmesi için hız, hızlanma, çeviklik gibi özellikleri en azından vasatın üstünde olmalı.
DC: stoperlerimiz mümkün olduğu kadar hızlı olmalı. zira defansımız önde ve arkaya atılacak toplarda sıkıntı yaşamamamız açısından hız, hızlanma, çeviklik gibi özelliklerinin iyi olması önemli. ayrıca pozisyon alma, konsantrasyon gibi mental özellikler de ofsayt taktiğimizin sorunsuz işlemesi açısından ön plana çıkıyor. tabi bu özellikler mükemmel olmasa da vasatın üstünde olmalı.
DRL: beklerimiz support rolünde. ofansif katkıları olabilecek oyuncular seçilmeli. ayrıca hızlı bekler seçmeliyiz ki zaten çok adam bırakmadığımız defansa hızla geri dönebilsinler.
MCR: BallWinningMidfielder rolündeki orta sahamızın asıl amacı orta sahada top kapıp takımı ani ataklara çıkarmak. bu yüzden top kapma yeteneği ön planda olan ve fiziksel özellikleri yüksek bi oyuncu olmalı. bunun yanısıra kaptığı topları olumlu kullanabilmesi açısından pas, yaratıcılık, karar verme gibi özellikleri vasatın üstünde olmalı
MCL: bu oyuncumuz oyun kurucu rolünde. bir oyun kurucuda olması gereken özellikler malum ancak orta sahanın göbeğinde oynması sebebiyle bu özelliklerin yanısıra top kapma yeteneği ve fiziksel özellikleri vasatın üstünde olmalı.
AMC: ofansif orta sahamız atacağı öldürücü toplarla, uzaktan şutlarla etkili olabilecek yetenekli bi oyuncu olmalı. ayrıca sürpriz golcü mahiyetinde olacağı için son vuruşları da vasatın üstünde olmalı. gerektiğinde oyunun kilidini açabilecek bi isim lazım yani.
AMRL: taktiğin kilit adamları diyebiliriz. bu mevkideki oyuncularımız ters ayaklı. adam geçebilecek, içeri girip şut atabilecek, gerektiğinde uzaktan şut atabilecek oyuncular. yani rakibin dengesini altüst eden oyuncular. bu bölgedeki oyuncuları genellikle forvetlerden devşiriyorum ben. hızlı forvetler bulup pozisyon antrenmanlarıyla bölgeye uyum sağlatıyorum. dediğim gibi ters ayaklı olmaları önemli. sol açığımız sağ ayaklı, sağ açığımız ise sol ayaklı olacak
ST: en uçtaki oyuncumuz hızlı, soğukkanlı ve bitirici olmalı ayrıca topsuz oyunda da iyi pozisyon alabilmeli. araya atılan toplara koşup son vuruşu rahatlıkla yapacak, kanatlardan gelen arkadaşlarına alan açabilecek ve fırsatçılığıyla goller bulabilecek bi adam.

bu son sezonumda aldığım sonuçlar:
http://www.fmgraphics.net/forum/attachment.php?attachmentid=1876&stc=1

bu da son lig maçımın istatistiki verileri:
http://www.fmgraphics.net/forum/attachment.php?attachmentid=1877&stc=1

ek olarak komutlardan play out of defence gol sıkıntısı yaşadığınız maçların kilidini açmanızı sağlayacaktır. retain possesion ise rakibin hızlı başladığı maçlarda kontrolü ele almak için iş görüyor. ayrıca pass to feet eğer benim gibi yerden oynamayı seviyorsanız bu taktikle uyumlu çalışan bi komut..

taktiği deneyip kullanmaya devam edecek olanlara tavisyeler:
1-oyuncularınıza "preferred moves" antrenmanlarıyla taktiğinize uygun özellikler kazandırmak çok önemli.
- hücum oyuncularınıza ofsayt tuzağını yenmeleri konusunda antrenman yaptırabilirsiniz mesela. araya atılan toplarda ofsaytte kalmamaları önemli.
- ayrıca yine sağ ve sol açık ile forvetlerinizden köşeden plase şutlar atmalarını isteyebilirsiniz. bu şekilde o kadar çok gol buluyorsunuz ki..
2- pres ve tempo üst düzeyde olduğu için kondisyon sıkıntısı yaşamak olası. bunun önüne geçmek için rotasyonun yanısıra maç içinde yeterli skora ulaşınca (birçok maçta kısa sürede skor elde edeceksinizdir) tempoyu düşürüp zaman geçirmeyi artırarak ve take a breather komutu vererek oyuncularınız maçı yorulmadan bitirmelerini sağlayabilirsiniz.
3- saha boyutları 102x68
4- iyi kafa vuruşları yapan stoperiniz varsa duran toplardan goller bulabilirsiniz. yıllardır ön direkten gol bulmaya çalışırım duran toplarda bu sene de bunu değiştirmedim. ancak sanırım bu seride biraz kolay olmuş. en iyi sezonumda 30un üstünde gol bulmuştum duran toplardan. ancak söz konusu sezonda sadece ligde 131 gol(toplamda 180 falan olması gerek) atmış olduğum düşünülürse bu çok da yüksek bi rakam değil. her 6 golden 1i duran toptan.. anormal değil yani.. örnek: beşiktaş..

kullanacak arkadaşlara şimdiden başarılar.. sorularınız vs. olursa cevaplayabilirim

buyrun bu da tatkik dosyamız:
http://www.upload.gen.tr/d.php/www/ngr84zq7/tiktak.tac.html

not: taktik 12.1'den itibaren tüm versiyonlarda kullanılmıştır. ve yukarıda yer alan sonuçlar da 12.2 ile alınmış sonuçlardır. yani son versiyona uyum konusunda sıkıntı yok..