PDA

View Full Version : Oyun Aşırı Yavaş

Alicanfmfan
31.Mart.2012, 23:50
Öncelikle bütün arkadaşlara merhabalar. Başlıktaki gibi Fm2012 son 1.5-2 ay arasında felaket kasmaya başladı. Online maçlar olsun, kariyer olsun, çok acayip kasıyor. Özellikle maç motorunda sorunum dahada vahim. Dona, dona ilerliyor.

Bilgisayara ilk yüklediğimde kaymak gibiydi, hızlıydı ancak ne olduysa son birkaç ayda olmaya başladı. Bazı arkadaşlarımız sorun yamalardan yada virüslerden diyor. Mesela 1 yıl 2 ay olacak format atmadığım, herhangi bir antivirüs programıda kullanmıyorum. Yamalara gelince sadece yüz,forma ve logo paketi yüklü.

Bilgisayar özelliklerinden pek anlamam ama şöyle birşeylerden bahsedeyim;

Marka : Packard Bell
İşlemci : Intel (R) Pentium (R) Cpu P6100 @ 2.00 Ghz
Ram : 2.00 Gb (Kullanılabilir Miktar 1.74 Gb)
Sistem Türü : 32 Bit

Ekran Kartım ise;

Intel (R) Hd Graphics
763 Mb

World Hollow o1
31.Mart.2012, 23:55
Flash'ı yüksek sitelere giriyormusun?

Alicanfmfan
31.Mart.2012, 23:56
Flash derken , Serhat ? Youtube falan mı diyorsun , yani giriyorum özelikle dizi ve film çok izliyorum.

World Hollow o1
01.Nisan.2012, 00:04
İzlerken oynuna devam ediyorsan sadece oyunun açıkken bir maça girmeyi denesene extra birşey açık olmasın

Alicanfmfan
01.Nisan.2012, 00:05
Ölüm olur Serhat. :D Diyorum ya çok kasıyor diye , mesela İntenet açıkken Fm'de açıksa , vah halime. Abartısız bir 30 saniye bekliyor Alt/Tab yapınca.

martymcfly
01.Nisan.2012, 00:15
Oyun açıkken ram ve işlemci kullanımı ne kadar ?

World Hollow o1
01.Nisan.2012, 00:15
Kasmalar bence ondandır, çünkü aynı problem bendede oynuyor 2D donarak oynuyor ama flashlı siteyi kapattığım zaman problem olmuyor.

byariff
01.Nisan.2012, 00:24
cok fazla eklenti ve yamadan kaynaklaniyor olabilir ayrica sezon ilede alakali dusunuyorum ben 2022"deyim oyun bendede biraz agir mesela :D ama seninki kadar degil yani

Alicanfmfan
01.Nisan.2012, 00:26
Oyun açıkken ram ve işlemci kullanımı ne kadar ?

Onu nasıl yapabileceğimi söylersen çok iyi olur, malum bilgisayardan fazla anlamıyorum. :)

Kasmalar bence ondandır, çünkü aynı problem bendede oynuyor 2D donarak oynuyor ama flashlı siteyi kapattığım zaman problem olmuyor.
Siteler kapalıykende aynı sorun oluyor , Serhat.

cok fazla eklenti ve yamadan kaynaklaniyor olabilir ayrica sezon ilede alakali dusunuyorum ben 2022"deyim oyun bendede biraz agir mesela :D ama seninki kadar degil yani

Yok Arif , bende 1.sezondan 1.gününden itibaren. :D

martymcfly
01.Nisan.2012, 00:30
Xp de ctrl+shift+delete
vista ve win7 de ctrl+shift+esc ye bas
performans sekmesinde solda 2 tane bildirim var. cpu ve bellek olanlar.

Alicanfmfan
01.Nisan.2012, 00:34
Tamamdır dostum, sağolasın.

Cpu Kullanımı ; %12-%16 arası değişiyor. Bazen %3'lere kadar düşüyor. :D

Bellek Kullanımı ise ; 1.41 Gb

martymcfly
01.Nisan.2012, 00:44
Xp kullanıyorsun galiba, o değerler normal gibi ama oyun ilerledikçe artıyorsa muhtemelen virüs vardır.
Aviranın bedava antivirüsü var onunla tarat istersen bilgisayarı.
14 ay da format için uzun bir süre bence, 7-8 ayı geçirmiyorum gerçi kuzenim 5 sene formatsız kullandı :D
http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus

Alicanfmfan
01.Nisan.2012, 00:55
W7 Malaasef. :(

Antivirüs yükleyip tarattırayım en iyisi. :)

europeanconquer
01.Nisan.2012, 00:59
Sisteminden ötürü de yavaş çalışıyor olabilir abi.Bilgisayarına w7 ağır gelmiştir belki.

Alicanfmfan
01.Nisan.2012, 01:02
Valla alalı 14 Ay oluyor Oğuzhan. Açtığımdan beri W7. Yani öyle birşey olsa en başından kurmazlardı herhalde.

europeanconquer
01.Nisan.2012, 01:04
Abi belki işlemci de sorun çıkarmış olabilir veya arkadaşların dediği gibi virüs vardır büyük ihtimal.

Alicanfmfan
01.Nisan.2012, 01:08
Virüs programını yükledim, arkadaşın dediğini. Tarattıracağım birazdan eğer birşey yoksa, atacağım Laptop'u balkondan aşağıya.

europeanconquer
01.Nisan.2012, 01:15
Tamam ben bir koşu tutar eve götürürüm o laptop'ı :n:

Alicanfmfan
01.Nisan.2012, 01:19
Eheueheh. Tarattırıyorum şuan, inşallah sorun çözülür. Hayır Bilgisayarın normal görevlerinde bile kasmalar başladı.

KaPaLı
01.Nisan.2012, 01:48
Bendede var aynı sorun gençosman. Değişmedi gitti. Alıştım ben biyerde. Günde 3-4 maç yapıyorum artık :n:

Gncl1905
01.Nisan.2012, 01:49
Son birkaç ayda başlamışsa virüstendir muhtemelen :)

ozzymanborn
01.Nisan.2012, 02:15
2gb ram şu an için fm'in minimumu ancak asıl sorun bilgisayarın ısınmasından da olabilir. Cpu'yu bir temizle eğer normal pc ise. laptop ise fan bul (usb'den takılan cooler pad gibi)

Alicanfmfan
01.Nisan.2012, 02:23
Bendede var aynı sorun gençosman. Değişmedi gitti. Alıştım ben biyerde. Günde 3-4 maç yapıyorum artık :n:

He ya hiç sorma kanka. Kariyerdeyim 6.Sezonda bir maç demek yarım saat bilemedin 40 dakika, hayli sıkılmaya başladım yani. :D

Son birkaç ayda başlamışsa virüstendir muhtemelen :)

Sorun odur inşallah, tarattırıyoruz bakalım. :D

2gb ram şu an için fm'in minimumu ancak asıl sorun bilgisayarın ısınmasından da olabilir. Cpu'yu bir temizle eğer normal pc ise. laptop ise fan bul (usb'den takılan cooler pad gibi)

Bu Hp'nin vardı galiba Laptop'un altına takıyordun, soğutuyordu pc'yi. Onu mu kastediyorsun dostum ?

Alicanfmfan
01.Nisan.2012, 03:06
Mesela şöyle birşey var;

http://b1204.hizliresim.com/w/1/3zt8f.png

İşimi görür herhalde.

nannar
01.Nisan.2012, 17:33
ilerleyen sezonlarda oyunun yavaşlıgını gidermek için geçmişe dair bazı bilgilari silebileceğimiz klasörler var mı acaba ? eski serilerde bir ara vardı sanki ama ?

malpince
01.Nisan.2012, 17:46
al karşına konuş abi, güzellikle söyle derdini. :D

konuya gelirsek maçlarda masa üstüne gelip sağ tık-yenile yaparsan 5-6 kere belki biraz düzelir maç içinde donması falan

futureless
01.Nisan.2012, 18:06
Alican bir sürü soğutucu çeşidi var , usbden takılan kullanıyorum ben de . Fişlilerden öneririm ama .Onun dışında , virüs tarzı bişey vardır diye düşünüyorum ben de . Soğutucu bi yerde işlemcini korur , sen al derim.

alper3
01.Nisan.2012, 20:53
Hocam bilgisayarı o şekil etkileyen bir virüs var ise taratmakla birşey olmaz. Sadece virüs varmı yokmu onu öğrenirsin, bazen onu bile öğrenemeyebilirsin. Format atarsan bilgisayara kesin çözüm olur uğraşmassın.

Alicanfmfan
02.Nisan.2012, 05:27
ilerleyen sezonlarda oyunun yavaşlıgını gidermek için geçmişe dair bazı bilgilari silebileceğimiz klasörler var mı acaba ? eski serilerde bir ara vardı sanki ama ?
Hiçbir bilgim yok hocam o konuda, ama ilerleyen sezonlarda daha doğrusu ilerleyemiyorum ben. :D

al karşına konuş abi, güzellikle söyle derdini. :D

konuya gelirsek maçlarda masa üstüne gelip sağ tık-yenile yaparsan 5-6 kere belki biraz düzelir maç içinde donması falan
Onunla alakası olduğunu pek sanmıyorum. Çünkü 10 saniyede bir ''f5''leyen biri olarak. :D

Alican bir sürü soğutucu çeşidi var , usbden takılan kullanıyorum ben de . Fişlilerden öneririm ama .Onun dışında , virüs tarzı bişey vardır diye düşünüyorum ben de . Soğutucu bi yerde işlemcini korur , sen al derim.

Onların özelliklerini hiçbirini bilmiyorum. Hangi marka hangi model, fişli mi, usbli mi ? Onları msn'den konuşalım bir ara.

Hocam bilgisayarı o şekil etkileyen bir virüs var ise taratmakla birşey olmaz. Sadece virüs varmı yokmu onu öğrenirsin, bazen onu bile öğrenemeyebilirsin. Format atarsan bilgisayara kesin çözüm olur uğraşmassın.

Tarattırdım. 2-3 tane tehdit buldu ve onları sildim. Üstelik yamalarıda sildim ama değişen bir şey yok yine, aynı tas aynı hamam.

Bide şöyle birşey var. Bu laptop'a W7 yüklü. Bende eski laptop'tan kalan W Vista Business cdsi var, bu laptop'a format attığımda o cd'deki Vista'yı kurarsam, sorun olur mu?

nannar
02.Nisan.2012, 08:36
W7 ultimate mi? basic ya da home premium ise ağır işliyor onlar :D

Cengo
02.Nisan.2012, 11:21
W7 ultimate mi? basic ya da home premium ise ağır işliyor onlar :D

Microsoft'ta da çalıştım daha önce, doğru değil bu.

nannar
02.Nisan.2012, 11:35
Windows ultimate , basic ya da home premium'a göre kaldırabilen bilgisayarlarda sistemi daha hızlı çalıştırıyor diye duymuştum ben. belki de yanlıştır ama bana bunu söyleyen adam 1980'li yıllardan beri bu işin içinde olan biri. Belki o da yanlış biliyordur tabiki ;)

Mamadou
02.Nisan.2012, 17:20
Tamamdır dostum, sağolasın.

Cpu Kullanımı ; %12-%16 arası değişiyor. Bazen %3'lere kadar düşüyor. :D

Bellek Kullanımı ise ; 1.41 Gb

Çok aşırı derece kasıyor ise Cpu kullanımının %12 - %16 olmaması lazım. Oyun açıkken Görev Yöneticisi çalışır vaziyette olsun. Cpu kullanımının % 100 vurduğunu göreceksin. Sana öyle denk gelmiş. 2 GB'lık Ram için 1.40 GB Bellek kullanımı Windows 7 için normaldir. Daha önce oyunu sorunsuz bir şekilde oynadığını yazmışsın. Uzun süre de format atmamışsın. Çok büyük ihtimal Trojan virüsünden dolayı kasmalar olabilir. Çok ısınmadan olabilir. Temiz bir format attıktan sonra güvenilir bir yerde İşlemciye macun sürdürürsen iyi olur. İşlemciye sürülen macunlar var. Bu macunlar Bilgisayar tamiri,bakımı yapan yerlerde bulunuyor. Bilgisayarda ısınma,donma ve kasmalar sıklaştığı zaman macun kurumuş oluyor.

HeracLes
02.Nisan.2012, 18:51
Genel olarak laptopta oyun oynanmaz. Ama FM'nin fazla zorlamaması gerekir. Çok iyi kullananların dışında bir laptopun ömrü 3-4 yıldır benim fikrime göre. Benim pc 3.10 GHz ve W7 Home Premium. Ne kadar lig bulursam seçiyorum yine de takılmadan oynanıyor.

Sana önerim 2 aya bir fanlarını temizlettir. İyi bir soğutucu al. Oyunu oynarken fazla cpu götürecek şeyler açma. Database'yi small seç. Tam kapasite ile oynamak istiyorsan da yeni bir pc al bence :D

Alicanfmfan
02.Nisan.2012, 23:57
W7 Starter kullanıyorum.

Bu fanı temizlemek ve işlemciye macun olayını duydum. Ancak bu bizim yapabileceğimiz bir iş değil sanıyorsam. Laptop tamir yerlerinden birine gittiğimizde bu işlemi gözümüzün önünde yapabilirler mi? Yani açıkcası güvendiğim bir yer yok maalasef.

Mamadou
03.Nisan.2012, 00:55
İstedikten sonra yaparlar tabi. PC'nin komple bakımı en fazla 15,20 dakika sürer. Çok fazla uzun sürmez. Tabi formatı bunun dışında tutuyorum.

Rick Nelson
03.Nisan.2012, 00:56
Packard Bell firmasının oralarda yetkili servisi var mı ? Veya İstanbul'da.Garantisi varsa tamirciye kesinlikle gönderme.İçini açarlarsa garantisi bozulur.Yetkili servise yolla.Fanı temizlet ve soğutucu al hiçbir şeyi kalmaz kanımca.

Alicanfmfan
03.Nisan.2012, 01:28
Bursa'da illaki vardır. Ama pek sıcak bakmıyorum malum bir 30 gün kafadan vermiyorlar sana geri laptop'u. :)

Tek çare öyle yapacağız artık bakalım.

martymcfly
03.Nisan.2012, 02:30
1.5 sene olmamış daha o kadar pis olacağını sanmıyorum öğrenci evi değilse :D servise falan yollama bence.
Format senin işini çözecektir. Yanlız laptopun kurtarma cd siyle format atarsan bir sürü gereksiz programı da yükler başka türlü bir win7 edinmeye çalış.

SaLviO
03.Nisan.2012, 12:59
İşletim sistemini xp yap benim laptop da kasıyordu xp yaptım ve altınada soğutucu aldım o eski halinden eser yok şimdi :D

Rick Nelson
04.Nisan.2012, 19:46
Aynen XP olabilir de , benim pc'mde 1 hafta Toshiba servisine gitti ve gelince taş gibi oldu.Soğutucu da alırsın 20-25 TL'ye 1300 Wattlık USB'li alırsın taş gibi olur.

Alicanfmfan
04.Nisan.2012, 23:46
İşte onu diyorum ya aldıgımda W7 yüklüydü hatta laptopun üstünde W7'nin reklamı var, Şimdi ona windows un baska versiyonunu(xp,vista) yüklesem sorun olur mu?

nannar
04.Nisan.2012, 23:52
sürücüleri bulursan sıkıntı çıkmaz. önce labtobun üetici firmasının sitesinden driverlarına bir bak, varsa kurarsın.

martymcfly
04.Nisan.2012, 23:59
Şimdi aklıma geldi steam den oyunun içerik dosyalarını doğrula dersen virüs bulaşmışsa belki düzeltebilir. Değişen dosyaları yeniden indiriyor çünkü.

Xp kurmak da attan inip eşşeğe binmek olur bence. 3-4 lig açıp win7 kullanmaya devam et bence.

Xlazi
05.Nisan.2012, 00:07
bi kaç püf nokta vereyim.. windows7 kullanıyorsan ultimate en iyisi. performans bakımından ayrıca göresel arayüzü kapatarak ram için biraz daha boş alan yaratmış olursun.. görev çubuğunda en fazla 4 tane hızlı başlat kullan.oyunu pencere modunda kullanma..oyunu açmadan önce gereksiz herşeyi kapat. bilgisayarın çok ahım şahım bir bilgisayar olmadığı için database şiştikçe oyun yavaşlayacaktır.. buda normaldir.

Xlazi
05.Nisan.2012, 00:08
İşte onu diyorum ya aldıgımda W7 yüklüydü hatta laptopun üstünde W7'nin reklamı var, Şimdi ona windows un baska versiyonunu(xp,vista) yüklesem sorun olur mu?

büyük ihtimal o cdlerde xp driverlarıda mevcut.. xp kurduktan sonra aygıt yöneticisinden driverleri yüklersen sorun olmaz.

leave_992
05.Nisan.2012, 00:52
Genel olarak laptopta oyun oynanmaz. Ama FM'nin fazla zorlamaması gerekir. Çok iyi kullananların dışında bir laptopun ömrü 3-4 yıldır benim fikrime göre. Benim pc 3.10 GHz ve W7 Home Premium. Ne kadar lig bulursam seçiyorum yine de takılmadan oynanıyor.

Sana önerim 2 aya bir fanlarını temizlettir. İyi bir soğutucu al. Oyunu oynarken fazla cpu götürecek şeyler açma. Database'yi small seç. Tam kapasite ile oynamak istiyorsan da yeni bir pc al bence :D

Hocam sidik yarıştırıyor gibi olacak yanlış anlamayın ama laptop la oyun oynanmaz diye birşey yok.Ben masa üstünü donanımsal olarak üst düzeyde olmasına rağmen açmıyorum,neden dersen diz üstü bilgisayarımın rahatlıgını bana vermiyor.i5 işlemcili diz üstü bilgisayarım ve rahat rahat oynuyorum herhangi bir kasma olmadan,ekran kartıda gt555m,crysis2 yüksek ayarlarda 35 fps veriyor.

Neyse oyunun kasma sorunu Türkçe yama kuruluysa ondan da kaynaklanıyor olabilir bu arada.Fmgraphcis forumlarında vardı böyle sorunlar,silip bi daha denersin.Ayrıca işlemcinizden dolayı kasma yaratıyordur büyük ihtimalle,maddi durumunuz varsa bilgisayarınızı yenilersiniz olur biter. :)

slayer34
05.Nisan.2012, 02:21
Hocam sidik yarıştırıyor gibi olacak yanlış anlamayın ama laptop la oyun oynanmaz diye birşey yok.Ben masa üstünü donanımsal olarak üst düzeyde olmasına rağmen açmıyorum,neden dersen diz üstü bilgisayarımın rahatlıgını bana vermiyor.i5 işlemcili diz üstü bilgisayarım ve rahat rahat oynuyorum herhangi bir kasma olmadan,ekran kartıda gt555m,crysis2 yüksek ayarlarda 35 fps veriyor.

Neyse oyunun kasma sorunu Türkçe yama kuruluysa ondan da kaynaklanıyor olabilir bu arada.Fmgraphcis forumlarında vardı böyle sorunlar,silip bi daha denersin.Ayrıca işlemcinizden dolayı kasma yaratıyordur büyük ihtimalle,maddi durumunuz varsa bilgisayarınızı yenilersiniz olur biter. :)

benim abimde i7 laptop var bi dunya para verip aldı adamın acmadıgı lig yok banamısın demiyor yani laptop da fm oynanmaz diye bisey soylememiz biraz yanlis olur kendi laptop um da oyunum orjinal olmasına ragmen steam ile oyunu indirdim tam kurulucakken sevgili crash dumps hatasını verdi fii tarihinden kalma desktop um oyunu actı orda oynuyorum 2d bana yetiyo yavas mı yacas otesi:)

futureless
05.Nisan.2012, 04:04
Aynen yahu laptopta oyun olmaz olayını kabul etmiyorum ben de . Online oyun oynuyorum , 4 tane client e ek olarak FM'yi bile açıyorum . Haftada 3 saat kapalı sadece laptop kalan zamanda hep açık . Bir buçuk seneden fazla oldu alalı , hala format yemedi . İyi bakmak da önemli .

leave_992
05.Nisan.2012, 04:43
bende i5 yazmışım yanlışlıkla :) 8 veri yolu 4 çekirdek işte i7 benim laptop da. :)

masa üstü i5,4 çekirdek 4 veri yolu :)

gt55m öneririm bu arada gayet iyi performansı,isteyenler oyun performansını da burdan inceleybilri
http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GT-555M.41933.0.html

Fietra 10
05.Nisan.2012, 17:18
aynısı bana oldu..oyun başındaki yıldızlar 1'e falan düştü..Virüs programıyla temizledim,format attım olmadı en son yaptırmaya getirdim fanımdan kaynaklanan problemmiş..Fanın pis olmasından ziyade küçük bir parçası kopmuş randımanlı çalışmıyormuş..

Alicanfmfan
05.Nisan.2012, 17:38
Yani iç dış bakım gerekiyor herhalde. Zaten çok cüz-i bir miktara almıştım Laptop'u. Belkide değiştirebilirim Sony tarzı daha kaliteli bir şeyde bakabilirim.

Birde şöyle var ayarlardan , 3d'yi ''Yarım yıldız'' gösteriyor. Ekran kartıda yetersiz oldugu için donuyor olabilir mi , maç motorunda falan?

Xlazi
06.Nisan.2012, 00:13
ekran kartıyla pek alakası yok benim laptopta 96 mb ekran kartı var şu anda. oyunu açarken bile ekran kartın düşük diyor fakat hiç donma vs. yaşamıyorum.

Alicanfmfan
06.Nisan.2012, 02:58
Aynen oda olabilir, Çünkü Pes 2011'i bu laptopta kasmadan oynayabiliyordum.

Sorun Fietra10 nickli arkadaşın dediği gibi olabilir, fanlardan kaynaklı. Bakalım haftasonu bi götürelim madem. :)