PDA

View Full Version : Lens takanların önerilerini bekliyorum

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 01:52
Arkadaşlar ben lense geçmeyi düşünüyorum. Ama şimdi bunların 2 türlüsü var. Birini her uykudan önce çıkartıp suyuna koyman lazım, öbürünü 2 ay boyunca hiç çıkartmadan takabiliyorsun. Benim istediğim bu hiç çıkartılmadan takılanlardan. Yani tak çıkar yapmakla uğraşmak istemiyorum. Fiyatı diğerine göre biraz daha pahalı ama değer bence.

Aklımdaki sorular da göz sağlığı hakkında. Mesela tak çıkar olanlarla uyursan uyandığında gözlerin kızarık oluyor diyorlar. Deneyen oldu mu ? Hiç çıkartmadan kullanılanlar için de "O göze zararlı. Bir süre sonra gözünde enfeksiyon oluştuyormuş" diyorlar. Karar veremedim henüz hangisini alacağıma.

Bir de tavsiye ettiğiniz marka var mı ?

RaSenGan
24.Nisan.2012, 01:56
Bugünlerde ben de düşünüyorum lensi.Sürekli gözde olan lensler bana sakat geliyor.Tak çıkar uğraşmak zor ama alıştıktan sonra 10 saniyede halledilecek bir iş.Hem de daha sağlıklı olur göz için.Marka,fiyat falan hakkında bir araştırmam olmadı bilen arkadaşlar paylaşırsa güzel olur :)

Kaka Leite
24.Nisan.2012, 01:56
Benim kuzenimde kullanıyor lens ama hangi türlüsünü bilmiyorum.Eğer istersen yarın akşam hangi marka,ne olur,nasıldır bi öğrenirim.

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 02:01
İstiyorum öğren :D Çarşamba numaramı ölçtüreceğim çünkü. 2.5'di 3 olmuştur sanırım :)

europeanconquer
24.Nisan.2012, 02:04
Gözlükten vazgeçme abi gözlük insanı daha karizmatik yapıyor emin ol :) Yani gözlük daha çok yakışır :D

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 02:05
Yok ya. Gözlük takınca görme sınırın azalıyor. Yani çerçevelerin izin verdiği alanı görebiliyorsun sadece. Lenste ise görüş serbest :) Birde burunda iz yapma, burunu rahatsız etme olayı var.

LaigLeNoiR
24.Nisan.2012, 02:09
Gözlükten vazgeçme sakın ben de kullanıyorum en sağlıklısı bu.

Mesela Lens taktığında uçağa binemeyeceğini biliyor muydun ?

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 02:10

O niyeymiş yahu ? Ayrıca binerim. Sanki gözlerine bakıyorlar tek tek :D

LaigLeNoiR
24.Nisan.2012, 02:13
O niyeymiş yahu ? Ayrıca binerim. Sanki gözlerine bakıyorlar tek tek :D

Senin sağlığın için tehlikeli Cihan.

Lens kullanımı: Sağlıklı bir ortamda nem oranı %40-60 olması gerekirken, uçak içi kabin havasındaki nem oranı %20 civarındadır. Bu yüzden göz kurumaları olasıdır; lens kullanan kişilerin daha fazla sıvı almaları, suni gözyaşı damlatmaları ve sık göz kırpıştırmaları tavsiye edilir (Drink more, Blink more)

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 02:14
Çıkarırız canım uçakta ne olacak. Ama göze çok zararı yok sanırım.

di canio
24.Nisan.2012, 02:14
Gözüme damla bile damlatamayan ben, sittin sene o lensi takamam gözüme.

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 02:18
Lensin tek zararı kornea katmanına oksijen ulaşımını kesmesiymiş sanırım. Ama onun da çok etkisi yok göze.

http://www.uzmantv.com/uzun-yillar-lens-kullanmanin-goze-zarari-var-mi

Kaka Leite
24.Nisan.2012, 02:19
Kuzende çıkarılmayandan var 4 senedir takıyor kendisi henüz hiçbir sorununu görmedim...

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 02:20
4 senedir hiç mi çıkarmıyor :D

Kaka Leite
24.Nisan.2012, 02:22
4 senedir hiç mi çıkarmıyor :D

Onuda sormadım olurmu öyle şey yahu çıkarıyordur ama o kadar kaldım onlarda çıkardığınıda görmedim allah allah :icon_biggrin:

LaigLeNoiR
24.Nisan.2012, 02:26
3 Aylık Lens'ler var, aldığın Lens paketi içinde 3 çift oluyor toplam 9 ay falan sürüyor aldığın bir paketle.

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 02:26
Şakasına diyorum :D Zaten o uzun süreli takılanların belli bir ömrü var. Sonra atıyorsun yenisini takıyorsun.

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 02:27
3 Aylık Lens'ler var, aldığın Lens paketi içinde 3 çift oluyor toplam 9 ay falan sürüyor aldığın bir paketle.

Evet görmüştüm onu.

GeNç KaRTaL
24.Nisan.2012, 02:27
Kuzende çıkarılmayandan var 4 senedir takıyor kendisi henüz hiçbir sorununu görmedim...

Kuzen dediğin şu çılgın kuzen mi yoksa? :icon_lol:

di canio
24.Nisan.2012, 02:29
Vardı di mi öyle bi kuzen burda :)

kalemci
24.Nisan.2012, 02:30
Ben yaklaşık 2 seneye yakın lens kullandım Cihan. Ondan önce gözlükte vardı ama devamlı kullanmıyordum yani sürekli tak çıkar. İlk 1 yıl normal lens kullandım, her gece çıkarmasıydı, solüsyonuydu baya bi darladı bıraktım. Uzakta sıkıntılarım var, en son 1 di ikiside. Artık maçlara gidince, derslerde yani uzağı net görmem gereken yerlerde gözlük kullanıyorum.

Demek istediğim her gece uğraşacağına uzun vadelilerden alman daha iyi, hem seni uğraştırmaz hemde daha avantajlı. Çevremde kullananlardan da bi sıkıntısını duymadım henüz.

Bu arada uçağa da bindim Murat lensle neymiş ki o şekilde binildiği zaman sıkıntı ?

Kaka Leite
24.Nisan.2012, 02:35
Kuzen dediğin şu çılgın kuzen mi yoksa? :icon_lol:

Yok yahu onun gözler sağlam bu öğretmen bilir kişi :icon_biggrin:

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 02:36
Ben yaklaşık 2 seneye yakın lens kullandım Cihan. Ondan önce gözlükte vardı ama devamlı kullanmıyordum yani sürekli tak çıkar. İlk 1 yıl normal lens kullandım, her gece çıkarmasıydı, solüsyonuydu baya bi darladı bıraktım. Uzakta sıkıntılarım var, en son 1 di ikiside. Artık maçlara gidince, derslerde yani uzağı net görmem gereken yerlerde gözlük kullanıyorum.

Demek istediğim her gece uğraşacağına uzun vadelilerden alman daha iyi, hem seni uğraştırmaz hemde daha avantajlı. Çevremde kullananlardan da bi sıkıntısını duymadım henüz.

Bu arada uçağa da bindim Murat lensle neymiş ki o şekilde binildiği zaman sıkıntı ?

Teşekkür ederim. Uçaktaki sıkıntı belki basınçla alakalı olabilir (Gerçi uçağın içinde bir değişiklik olmuyor ama ... )

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 02:38
Bayram dönüşü uçakla seyahati tercih edecekler için Dr. Barış Mutluer pratik önerilerde bulundu. Uçaklardaki düşük nemin kuruluğa neden olabileceğine dikkat çeken Dr. Mutluer bu nedenle lens yerine gözlük kullanmanın önemli olduğunu ifade ediyor.

Şuymuş sebebi. Murat abi senin dediğin sadece solüsyonudur. Çünkü her türlü sıvı sokmak yasak.

LaigLeNoiR
24.Nisan.2012, 03:22
Lens kullanımı: Sağlıklı bir ortamda nem oranı %40-60 olması gerekirken, uçak içi kabin havasındaki nem oranı %20 civarındadır. Bu yüzden göz kurumaları olasıdır; lens kullanan kişilerin daha fazla sıvı almaları, suni gözyaşı damlatmaları ve sık göz kırpıştırmaları tavsiye edilir (Drink more, Blink more)

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 03:26
Değerli bilgileriniz için teşekkür ediyoruz :)

Düşündüm de uçağa binince lensi çıkartmam. Yukardan o manzarayı göremedikten sonra ne anlamı var :)

LaigLeNoiR
24.Nisan.2012, 03:28
Gözlüğün ne zararı var onu anlamadım ben, alışamadın mı hala yoksa artık rahatsız mı ediyor.

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 03:30
Alışamamak değil. 3 yıldır takıyorum zaten. Ama lens daha avantajlı. Daha rahat. Demin dediğim gibi görme alanını genişletiyor. Burnu rahatsız etmiyor, iz bırakmıyor ...

europeanconquer
24.Nisan.2012, 03:31
Abi sen direk lazer tedavisi ol :D

LaigLeNoiR
24.Nisan.2012, 03:31
Takmayacaksın Lens, yeter bütün gece senle uğraştık :D Abi sözü dinle biraz.

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 03:32
Takmayacaksın Lens, yeter bütün gece senle uğraştık :D Abi sözü dinle biraz.

Ahahaha :n: ne güldüm ya :D Daha bu konuyu görmeyip uyuyanlar var. Yarın uplarım konuyu :D

Bu arada benim gözlerimden eskiden ögüyle bahsedilirdi. Kızlar felan hep ne kadar güzel gözlerin var derdi. Sonra nazar değdirdiler birden bir gözlük takmaya başladım :D Lens takınca eski övgüleri de geri kazanabilirim :cool:

Revolution
24.Nisan.2012, 11:31
Ben lens kullanıyorum. Kendi açımdan lensin tek zararı olarak rüzgarlı bir havada gözüne toz kaçmasın diye gözünü kapatmak olduğunu söyleyebilirim :) Marka olarak Johnson&Johnson'ı öneririm. Ben evde gözlük dışarıda lens kullanıyorum. Özellikle PC ve PS başında biraz fazla vakit geçiriyorsan rahatsız edebiliyor lens. 2 senedir lensle çok maça ve antrenmana çıkmışlığım var hiçbir sorun yaşamadım, sporuna da bir dezavantajı yok yani. Hayırlı olsun şimdiden :)

EndoplazmiK RetikuluM
24.Nisan.2012, 14:38
Takma, gözlük candır. 6 aylıkken başladım kullanmaya hala kullanıyorum abi :D Hem lens için baya titiz olmak lazım. Kullanmak zor yani.

Walter Sakana
24.Nisan.2012, 16:28
Bende gözlükçülerdenim 2 aydır :) Gerçi numarası 0.50, odaklanma sorunu varmış ondan takıyorum. Bilgisayar başında veya bişe okurken, sadece evde yani. Camları filtreli zaten. Bu 2 aydır en ufak bir düzelme belirtisi hissedemedim ama, ona canım sıkıldı. Haybeye takıyormuşum gibi.

Lens olayına gelince 2 kardeşim lens kullanıyor (onlar da 2 aydır), acemi oldukları için oldukça zorlanıyorlar takarken falan bide gözleri kızarıyor. Markadan markaya değişir desen çevremde lens takan kim varsa gözlerinin kızardığını gördüm bugüne kadar. Ayrıca lens bana çok itici geliyor açıkçası, uzaktan tamam da yakından çok çirkin görünüyor. Herşeyin doğalı güzeldir diye boşuna dememişler.

RaSenGan
24.Nisan.2012, 17:30
Çok dikkatli bakmadıkça lens belli olmuyor ki :) Arkadaşım kullanıyor çok da memnun.Gerçi sakar biraz sürekli lensinin tekini düşürüp kaybediyor falan ama o onun sakarlığı (: Alışana kadar baya bir sorun olur ama alıştıktan sonra herhangi bir problem olmaz.Yanımda takıp çıkarıyor ve çok rahat yapıyor bu işi.Ne gözü kızarıyor ne takarken zorlanıyor.Güle oynaya takıyo kullanıyo (: Alışana kadar gözlük de sıkıntı yapıyor insanda.Bu da öyle.Bu daha zorlar ama alıştıktan sonra çok rahat olur.

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 17:33
Bende o şekilde düşüyorum. Başta takma, çıkarma işleminde zorlanabilirim ama sonra alışırım.

Walter Sakana
24.Nisan.2012, 20:01
Gerçi benim itici dediğim renkli lensler, sen şeffaf lens kullanacaksın sanırım. Onlar belli olmuyor doğrudur.

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 21:08
Evet şeffaf lens kullanacağım.

Marka olarakta şu ikisinden birini alacağım

Purevision ( Veya daha kaliteli olan Purevision 2 HD)
Air Optix ( Veya daha kaiteli olan Air Optix Day&Night)

E.Cartman
24.Nisan.2012, 21:46
Evet şeffaf lens kullanacağım.

Marka olarakta şu ikisinden birini alacağım

Purevision ( Veya daha kaliteli olan Purevision 2 HD)
Air Optix ( Veya daha kaiteli olan Air Optix Day&Night)

2 HD derken HD'side mi varmış bunların, varsa 3D'sinden falan al bari :D

LaigLeNoiR
24.Nisan.2012, 23:08
Ahahaha :n: ne güldüm ya :D Daha bu konuyu görmeyip uyuyanlar var. Yarın uplarım konuyu :D

Bu arada benim gözlerimden eskiden ögüyle bahsedilirdi. Kızlar felan hep ne kadar güzel gözlerin var derdi. Sonra nazar değdirdiler birden bir gözlük takmaya başladım :D Lens takınca eski övgüleri de geri kazanabilirim :cool:

Ne oldu millet gördü de ne değişti, takmayacaksın o lensi, gözlüğe devam :u:

Nedvedmania
24.Nisan.2012, 23:15
Kararımı değiştirecek birşey söyleyen olmadı henüz. O lens alınacak, takılacak.

Revolution
25.Nisan.2012, 00:33
Johnson&Johnson Aqua Care öneririm.

Homer J.S
27.Nisan.2012, 12:30
Lens kullanıyorum 4 aydır, çok memnunum. Benimkiler takılıp çıkarılanlardan, minik lens kutusunu içinde temiz solüsyonla taşırsan hiçbir sorun olmaz her türlü cebe de giriyor yani. Yanında taşımak zorunda da değilsin zaten. Öneririm lensi ama sürekli gözde kalanlar çok sağlıklı olmayabilir.

Nedvedmania
27.Nisan.2012, 13:36
Sürekli takılanı zaten 2-3 ay boyunca takmam. Arada sırada çıkarırım. Önemli olan uyurken, kalkarken uğraşmamak :)

Homer J.S
27.Nisan.2012, 14:45
Uyurken gözünde olmamasına tavsiye ederim ben. Çok uğraştırıcı bi şey değil hem tak çıkar yapmak, 10 saniyeni alır.

Ralph
27.Nisan.2012, 15:44
Benimde miyop astigmat var normalde gözlük takmam gerekiyor ama hiç bana göre değil. Aldım ve kullanmıyorum doğru düzgün. Lens kullanayım diyorum ama uğraştırır diye üşeniyorum bende. Gerçekten bu uzun süreli olan lensler kullanışlı mı acaba..

Nedvedmania
23.Ağustos.2012, 19:05
Bugün gittim kontrole. 8.90 mış çapı. Bu da normalin üstünde. Her markanın 8.90 çaplı lensi yok yani. 7-8 optikçiye gittim piyasayı araştırdım. 2-3 markanın varmış sadece 8.90lık lensleri. Aralarında Zeiss en iyisi. Teleskop merceklerini felan bile bunlar üretiyormuş :D Pazartesi alacağım bakalım.

Nedvedmania
25.Ağustos.2012, 16:51
İlk lenslerimizi taktık :)

Lens : http://www.lensmarket.com/zeiss/contact-day30

Solüsyon : http://www.lensmarket.com/lens-solusyonlari/bio-true-300

lionelforlan
25.Ağustos.2012, 17:41
Bence gözlük daha iyiydi ama sen bilirsin...

Nedvedmania
25.Ağustos.2012, 17:51
İkisini ortak da kullanabilirim. Evde gözlük dışarda lens gibi.

lionelforlan
25.Ağustos.2012, 18:15
1 hafta lens takkım sonra pes ettim 20 mi doldurup lazer yaptırıcam artık lensi de sadece antrenmalar ve maçlarda takarım

Nedvedmania
25.Ağustos.2012, 18:48
Lazerin ben güvenilir olduğunu düşünmüyorum. Doktorlara baktığımızda hep gözlük takıyorlar. Eğer lazer kesin çözüm olsaydı onlarda lazer yapardı.

Nedvedmania
27.Ağustos.2012, 23:27
Kaan gel bakam sorularım var sana :D

1- Çıkarma işlemini rahat yapabiliyorum artık ama takmayla bugünde 10 dk uğraştım. Yok mu bunun pratik bir yolu ? Lensi kutudan çıkarıyorum, avcumun içine koyuyorum, solüsyon sıkıyorum elimle ovuşturuyorum, sonra lensi parmağıma yerleştirip takmaya çalışıyorum. Buraya kadar atladığım birşey var mı ? Devamında ise sıkıntı başlıyor. Gözüme yapışmıyor lens. Elimle tam oturtucam geri kıvrılıp parmağıma yapışıyor :D Arada göze geliyor ama bu sefer de içinde hava kalıyor. Hava gitsin diye bastırıyorum tekrar elime yapışıyor.

2- unuttum sonra sorarım :D

Revolution
27.Ağustos.2012, 23:37
Kaan gel bakam sorularım var sana :D

1- Çıkarma işlemini rahat yapabiliyorum artık ama takmayla bugünde 10 dk uğraştım. Yok mu bunun pratik bir yolu ? Lensi kutudan çıkarıyorum, avcumun içine koyuyorum, solüsyon sıkıyorum elimle ovuşturuyorum, sonra lensi parmağıma yerleştirip takmaya çalışıyorum. Buraya kadar atladığım birşey var mı ? Devamında ise sıkıntı başlıyor. Gözüme yapışmıyor lens. Elimle tam oturtucam geri kıvrılıp parmağıma yapışıyor :D Arada göze geliyor ama bu sefer de içinde hava kalıyor. Hava gitsin diye bastırıyorum tekrar elime yapışıyor.

2- unuttum sonra sorarım :D

Ben artık ovuşturmuyorum alıştım ama sen doğrusunu yapıyorsun brava :D Lens takarken şu var; mesela sağ gözüne takıyorsun diyelim. Sağ yukarı bak öyle takmaya çalış lensi. Lens gözüne yapıştığı zaman gözünle etrafı tarayarak (bunu heryeri tarayarak yaptığını düşün-> :u: ) gözüne oturmasını sağlayabilirsin. Ben böyle böyle alıştım ama yapışmama sorunu belki lensinin süresi geçmiş olabilir. Lens sertleşip kurulaşmaya başladığı zaman öyle sorunlar çıkıyor genelde. Lens takma konusunda makyaj aynasını da öneririm.

Nedvedmania
27.Ağustos.2012, 23:41
Ben artık ovuşturmuyorum alıştım ama sen doğrusunu yapıyorsun brava :D Lens takarken şu var; mesela sağ gözüne takıyorsun diyelim. Sağ yukarı bak öyle takmaya çalış lensi. Lens gözüne yapıştığı zaman gözünle etrafı tarayarak (bunu heryeri tarayarak yaptığını düşün-> :u: ) gözüne oturmasını sağlayabilirsin. Ben böyle böyle alıştım ama yapışmama sorunu belki lensinin süresi geçmiş olabilir. Lens sertleşip kurulaşmaya başladığı zaman öyle sorunlar çıkıyor genelde. Lens takma konusunda makyaj aynasını da öneririm.

Yok yahu daha lenslerin 2. günü felan. Takarken önce beyaza oturtup sonra gözüme oturtmaya çalışıyorum. Yani göz bebeğimi lensin altına yerleştiriyorum.

uAburak89
27.Ağustos.2012, 23:44
15 yıldır gözlük takıyorum, hem yukarda yazılan lens tak çıkarıyla uğraşamam, okurken bile içim tuhaf oldu, hem de lazer tedavisinden korkuyorum. Alternatif bir şeyler çıkarsa haber edin bana. :D

Revolution
27.Ağustos.2012, 23:46
Yok yahu daha lenslerin 2. günü felan. Takarken önce beyaza oturtup sonra gözüme oturtmaya çalışıyorum. Yani göz bebeğimi lensin altına yerleştiriyorum.

Bir dediğim gibi dene takmayı istersen, bende de arada sırada oluyor ama 2-3 yoklamada sokuyorum yerine :D

Nedvedmania
27.Ağustos.2012, 23:48
Tarama işlemini zaten yapıyorum, sağ üstü de denerim yarın :D

Revolution
27.Ağustos.2012, 23:49
O kolaylık sağlıyor baya. Gözbebeğine 0 temas olduğundan kırpıştırıp düşme sorunu da kalmıyor :D

Homer J.S
28.Ağustos.2012, 00:19
Ovuşturmayı falan boşver Cihan :D Al lensi sağ işaret parmağına aç gözünü aynaya bakarak lensi bırak gözün üstüne sonra da fıldır fıldır döndür..

Nedvedmania
28.Ağustos.2012, 00:20
Ovuşturmayı falan boşver Cihan :D Al lensi sağ işaret parmağına aç gözünü aynaya bakarak lensi bırak gözün üstüne sonra da fıldır fıldır döndür..

:D Her takma çıkarmadan önce ellerimi felan sabunluyorum. El sabunlama alışkanlığı kazandırır inşallah :icon_redface:

Homer J.S
29.Ağustos.2012, 19:13
Boşver hacı hiç bi şey olmuyoo yıkamasan da :D 4 gün lensle yaşadığımı biliyorum bu yaz :D

Nedvedmania
13.Eylül.2012, 20:31

Lensle bineceğim 1 saat sonra uçağa. Bakalım nasıl oluyor :D Zaten gözlüğün sağ kolu kırılmış bugün. Aklım solüsyonda kaldı aslında. 100 ml ye kadar sıvıya izin veriyorlar. Benimki biraz geçiyor ama aldım yanıma solüsyonu. Bakalım izin vereceklermi.

Homer J.S
13.Eylül.2012, 21:48
Öyle bi şey yok zaten ben Viyanaya gittim geldim gözümde lensle bi şey de olmadı..

Nedvedmania
17.Eylül.2012, 18:54
Dün Antalyadan arabayla dönerken 2 saat uyudum. Sonra mola için uyanınca gözlerim rahatsız oldu. Gözümün üstünde kupkuru bir kalıp varmış gibi hissettim. 5 dakika sonra düzeldi, sonra yine yattım 2 saat. Uyanınca aynısı tekrar oldu. Tüm gece yatsam ne olacaktı acaba :D Bundan sonra 1-2 saatlik uykularda da çıkartmak gerekecek anlaşılan.

Homer J.S
17.Eylül.2012, 20:55
Enteresan adamsın yahu :D Ben hergün yardıra yardıra 2 saat uyuyorum lensle hiçbi şey yok :) sen solüsyonu değiştir bak diyim ben sana

Nedvedmania
17.Eylül.2012, 21:39
Benle ne alakası var yahu :D Lensin markasından olabilir, dedin gibi solüsyondan olabilir. Solüsyon bir alana bir bedavaydı. Diğerine geçerim 1-2 haftaya. Diğeri de bitince bakarım diğer markalara.

Nedvedmania
19.Eylül.2012, 02:46
Süper bi site buldum. Hangi lens hangi solüsyonla uyumlu yazıyor. %lik dilimi ne kadar düşük olursa o kadar iyi

http://www.staininggrid.com/grid.aspx

%lik rakama tıklarsanız detaylı açıklamalar yazıyor.

Benim lens markasını araştırmamışlar o ayrı :)

di canio
19.Eylül.2012, 02:49
Sen bi uzmanlaş bu konuda Cihan. Ben de senden tavsiye alayım sonra.

Nedvedmania
19.Eylül.2012, 02:51

Ne kadar uzmanlaşabilirim ki abi ? Optisyenlik okumuyoruz sonuçta :D Sen lens takmayı mı düşünüyorsun ?

di canio
19.Eylül.2012, 02:52
Aklımdan geçiriyorum zaman zaman diyelim.

Nedvedmania
19.Eylül.2012, 02:59
Geç lense geç. Rahatlık valla :) Demin yağmurlu havada dışarı çıktım. Rahat rahat etrafı görmeyi özlemişim. Yağmur damlasız :)

di canio
19.Eylül.2012, 03:01
Gözlük kullanınca halı sahada çıkarmak zorunda kalıyorum, o büyük sorun. Sırf o yüzden düşünüyorum zaten. Yoksa lensi tak-çıkar uğraşmak benim harcım değil.

Nedvedmania
01.Ekim.2012, 19:53
Lensin süresi 1 aydı. 1 ayı geçeli 2 gün oldu hala takıyorum. Bir zararı olur mu ? Veya neden ömrü 1 ay ? Yani 3 ay taksam ne olur mesela ?

Night_Mare17
01.Ekim.2012, 20:03
Benim gözler sağlam Allaha şükür :D Ama lens takmak isterdim renkli , sizce bir zararı olur mu :D

EndoplazmiK RetikuluM
01.Ekim.2012, 20:18
6 aylıktan beri gözlük takıyorum. Haftaya rutin göz kontrolüne gidicem ve göz numaram büyüdü. Acaba bende lense geçsem mi ? Acaba dünya gözlüksüz nasıl bir yer, çok merak ediyorum :D

di canio
01.Ekim.2012, 20:24
6 aylıktan beri gözlük takıyorum. Haftaya rutin göz kontrolüne gidicem ve göz numaram büyüdü. Acaba bende lense geçsem mi ? Acaba dünya gözlüksüz nasıl bir yer, çok merak ediyorum :D

Ben de ilkokula başlamadan takmaya başladım gözlüğü. Lens kullanmayı düşünüyorum ama kararsızım fazlasıyla. Çok teferruatlı gibi geliyor.

Nedvedmania
01.Ekim.2012, 20:26
Bence alın beyler hiç bir zorluğu yok. Sabah takıp akşam çıkartıyorsun sadece. Diş fırçalamaktan bile daha kısa sürüyor.

EndoplazmiK RetikuluM
01.Ekim.2012, 20:31
Aileme ileticem olumlu bakarlarsa artıK :D

Nedvedmania
01.Ekim.2012, 20:35
Fiyatları da söyleyeyim. Lensler ortalama 35 lira felan (3 aylık). Büyük boy solüsyonda 25 lira (Genelde kampanya oluyor bi alana bi bedava vs). Yani 3 aylık toplam 60 lira. Böl 3'e 20 yapar (Ekle 20 daha. Kırk yapar ! :D).

Aylık 20 liraya rahatlık :)

RaSenGan
01.Ekim.2012, 20:39
Olm nasıl 35 :D Ben de alıcam haftaya ama 50-60 tl falan :D

Nedvedmania
01.Ekim.2012, 20:41
Pardon 55 liraydı sanırım benimki. Net hatırlamıyorum :)

Edit : Yok 35 sanırım bi dk :D

Edit 2 : Evet 35 sanırım. İnternetteki fiyatı 40 mesela

http://www.lensmarket.com/zeiss/contact-day30

Solüsyon da bu

http://www.lensmarket.com/lens-solusyonlari/bio-true-300

di canio
01.Ekim.2012, 21:47
Cİhan solüsyonu mu çekiyon, napıyon? 35 mi son olarak?

Nedvedmania
01.Ekim.2012, 21:49
Cİhan solüsyonu mu çekiyon, napıyon? 35 mi son olarak?

asdakjhdadsfd :n: 35 evet :D Zaten lensi aldığınız yerle pazarlık yaparsanız indiriyorlar biraz. Bazıları yanında solüsyonuda veriyor hediye olarak.

LaigLeNoiR
01.Ekim.2012, 21:53

Aynen abi takip ediyorum ben de Cihan'In deneyimlerini. :)

Homer J.S
01.Ekim.2012, 22:07
Lensin süresi 1 aydı. 1 ayı geçeli 2 gün oldu hala takıyorum. Bir zararı olur mu ? Veya neden ömrü 1 ay ? Yani 3 ay taksam ne olur mesela ?

Valla ben 2 ay kullanıyorum hiçbi zararı da olmaz, ağrıdığı zaman gözlerin at gitsin..

Nedvedmania
01.Ekim.2012, 22:09
Valla inanırmısın bilemem ama harbiden ağrımaya başlamıştı takınca :) Şuan da hafiften ağrı var diplerde. Sabah yenisine geçerim. Zaten ilk defa kullandığım için biraz yıpranmıştır. Bundan sonrakileri daha titiz kullanıp daha uzun takarım.

Nedvedmania
13.Ekim.2012, 20:42
Elektrikler kesikken lensi lavabonun yakınlarında düşürdüm. Tam o sırada elektrikler geldi. Yarım saat aradım ama bulamadım. Boşu boşuna gitti 1 lens. İsyanlardayım.

RaSenGan
12.Şubat.2013, 22:53
Ben de 5 gün önce lens kullanmaya başladım.İlk başlarda baya bi zorlandım.Bi şey olucak falan diye korkuyodum 1-2 saatte zor takmıştım ilkinde :D Çıkarması da en az yarım saat sürmüştü.Şimdi ise 10 dakikada takıp 10 dakikada çıkarıyorum.İlk başlarda yorucu ve uğraştırıcı geliyordu ama şu an için çok rahat oluyor.Gözümde olduğunu hiç hissetmiyorum.Herhangi bir batma falan olmadı hiçbir zaman.Gözlükten sıkılmış,gözlüksüz görmek isteyen varsa düşünmesin lens alsın :D

Nedvedmania
12.Şubat.2013, 22:54
10 dk'da takıyorum ve gayet rahatım mı diyorsun :D Olm 3 saniyede takman lazım onu :D Ben karanlıkta telefonun ışığında tak çıkar yapıyorum çoğu zaman :D

RaSenGan
12.Şubat.2013, 23:07
10 dk'da takıyorum ve gayet rahatım mı diyorsun :D Olm 3 saniyede takman lazım onu :D Ben karanlıkta telefonun ışığında tak çıkar yapıyorum çoğu zaman :D

Olm ta ne zamandır kullanıyosun :D Ben de kaç aydır kullansam ben de öyle yaparım :D Daha ilk haftam :D Zorlanmadan yapıyorum :D

Nedvedmania
12.Şubat.2013, 23:08
Ben 1 hafta sonra başladım zaten hızlı hızlı tak çıkar yapmaya. Sorun sende :D

manager725
13.Şubat.2013, 21:36
Ben de lens takmayı düşünüyorum. Sizce en iyi lens markası hangisi? Ben bu 3-4 markayı ve yorumlarını beğendim. Contact-Life(Wöhlk), Purevision (Bauch&Lomb), Biomedics 55 (Coopervision), Night&Day (Cibavision).

Nedvedmania
13.Şubat.2013, 21:48
En iyisi Purevision 2 HD diye biliyorum.

Homer J.S
13.Şubat.2013, 21:58
Purevision iyi ben de onu kullanıyorum.

manager725
13.Şubat.2013, 22:00
Purevision'ın su oranı biraz düşüktü galiba ama herkes onu kullanıyor. Sizde yanma, kuruma yapıyor mu?

Homer J.S
14.Şubat.2013, 01:31
Yapmadı hiç, gayet iyi memnunum ben

LaigLeNoiR
14.Şubat.2013, 01:36
Fiyat araştırması yaptım geçen gün gözlerde astigmat olduğu için ve her iki gözün numaraları birbirinden farklı olduğu için 120+120 TL 240 TL'ye çıkıyor benim masrafım ancak bu söylediğim fiyatta 6'şar çift oluyor.

Bir kere kıyıcam paraya gidip alıcam :)

LaigLeNoiR
29.Nisan.2013, 22:19
Paraya kıymadım düğün öncesi doktor kontrolünde bir çift lens aldım sanırım hediye lenslerden :)

Acuvue markası ilk defa denediğimde takıp çıkarabildim, akşam biraz zorlandım evde çıkartıp takarken.

Tuhafıma gidiyor bakalım nasıl alışıcaz. Bununla uyusak ne oluyor şimdi :)

pele96
30.Nisan.2013, 21:40
Bende bu sene subat sonunda basladim gozluge sol 1 sag 2 miyop gozluksuzdaha iyi gorebiliyorum fakat odaklaninca bulaniyor ve bas agrisi yapiyordu simdi gozlukle rahatim ama gozluksuz cok kotu oluyor.Gozluk Numaralarida 0.50-0.75 kafamda gittigimde direk lens almakti amacim ama sanirim lens istedigimizi soylememiz gerekiyormus onun kontrolu farkliymis en son soyledim ve 6 ay tak sonra gel bakariz hem yasinda kucuk dedi bende tamam dedim 4 Ay kaldi ve lense gecmeyi planliyorum tek takildigim nokta gece rahat rahat uyuyabilecekmiyim lensler gozumdeyken :D

LaigLeNoiR
30.Nisan.2013, 23:59
En kalitelisini dahi alsan gece yatarken çıkarmayı tavsiye ediyorlar.

pele96
01.Mayıs.2013, 00:14
O olay bana uzak kaliyor ya zaten cok uykum gelmeden uyumuyorum bide lensle ugrasmak zor gelir :D

pele96
22.Haziran.2013, 12:19
Dün lensleri taktırdım gözlükçüde unutmuşum gözüm kaşındı o anda çıktı geri zar zor taktım gecede uyumadan çıkarttım bu sabah takamaz oldum gözlerim mahfoldu taktikleriniz varmı nasıl kolay takılır bunlar :D

LaigLeNoiR
22.Haziran.2013, 12:24
Takamadığın anda elinin içine bol solüsyon dök sonra lensi o solüsyon içinde güzelce yıka.

Ardından doktorun ve lensi satın aldığın yerde sana gösterildiği şekilde gözünü aç ve tek bir hamlede lensi göz bebeğine yerleştir. Zaten çok hafif bir ses duyacaksın oturduğuna dair gözüne. Ardından gözünü bir kez kapatıp aç ve kontrol et tam merkeze yerleşmiş mi diye lens.

Bu arada Lens takmaya başladığımdan beri artık lens olmasa da gözlük takmak zorunda hissetmiyorum kendimi gözlüksüz bazı zamanlarda idare etmeye başladım.

40 gün dolduğu için lensim yok beleş lens bekliyorum doktorlardan :D

pele96
22.Haziran.2013, 22:43
Takamadığın anda elinin içine bol solüsyon dök sonra lensi o solüsyon içinde güzelce yıka.

Ardından doktorun ve lensi satın aldığın yerde sana gösterildiği şekilde gözünü aç ve tek bir hamlede lensi göz bebeğine yerleştir. Zaten çok hafif bir ses duyacaksın oturduğuna dair gözüne. Ardından gözünü bir kez kapatıp aç ve kontrol et tam merkeze yerleşmiş mi diye lens.

Bu arada Lens takmaya başladığımdan beri artık lens olmasa da gözlük takmak zorunda hissetmiyorum kendimi gözlüksüz bazı zamanlarda idare etmeye başladım.

40 gün dolduğu için lensim yok beleş lens bekliyorum doktorlardan :D

işaret ve orta parmağıma sıktım dediğin şekilde zar zor soktum azıcık katlanmış bütün yol düşecek sandım çok rahatsız etti dersaneye gittim geldim yeni anladım katlanmış olduğunu çıkarttım bir dahada takamadım :D gözüm çokk kötü oldu bıraktım en sonunda gözlükçüye gittim adam 2 hareketle taktı 3-4 gün çıkartmamayı düüşünüyorum artık :D

LaigLeNoiR
23.Haziran.2013, 00:30
Katlanması çok kötü nasıl dayandın ona. Çıkartıp tekrar dene vazgeçme sakın yoksa hiç takamazsın :)

RaSenGan
23.Haziran.2013, 00:39
Dün lensleri taktırdım gözlükçüde unutmuşum gözüm kaşındı o anda çıktı geri zar zor taktım gecede uyumadan çıkarttım bu sabah takamaz oldum gözlerim mahfoldu taktikleriniz varmı nasıl kolay takılır bunlar :D

1 haftaya alışırsın iyice :D İlk başlarda bende de sıkıntı oluyodu.Tırnağın uzun falan değilse korkaklık etme tut ucundan çek lensi bi şey olmaz :D Takma işi da zor değil.Gözünün ortasına takmaya çalışma.Büyük ihtimalle tam takıcağın sıra gözün kapanıyodur.Sağ elinle takıyosan sağ el orta parmağınla gözünün altından tut.Sol elinle de göz kapağını tut.Sağ işaret parmağınla tak herangi bi yere.Sonra gözünü kapatıp oynat biraz o oturur yerine.

pele96
23.Haziran.2013, 00:55
Katlanması çok kötü nasıl dayandın ona. Çıkartıp tekrar dene vazgeçme sakın yoksa hiç takamazsın :)
Düşecek gibi hissettiğimden korkudan dayanma evresini geçirmedim :D

1 haftaya alışırsın iyice :D İlk başlarda bende de sıkıntı oluyodu.Tırnağın uzun falan değilse korkaklık etme tut ucundan çek lensi bi şey olmaz :D Takma işi da zor değil.Gözünün ortasına takmaya çalışma.Büyük ihtimalle tam takıcağın sıra gözün kapanıyodur.Sağ elinle takıyosan sağ el orta parmağınla gözünün altından tut.Sol elinle de göz kapağını tut.Sağ işaret parmağınla tak herangi bi yere.Sonra gözünü kapatıp oynat biraz o oturur yerine.

elime yapışıyor gitmiyor gözüme işte :D sol gözüm mahfoldu zaten o yüzden 1 gün felan dokunmayacağım sonra denemelere devam :D

pele96
23.Haziran.2013, 11:41
Sabah sol gözüme rahatça taktım sağ gözümü yapamadım annem halletti ama biraz katlanmış sanırım bunu gözdeyken düzeltebiliyormuyuz ?

VatKenAyDu
23.Haziran.2013, 15:39
Benim yaş 15 olup göz numarası 6-7'lere dayanınca,gözlük fiyatı,camın inceltilme pahası falan derken seneye lense geçmeyi düşünüyorum bende.Daha mı pahalıya gelir şimdi bu,göz numarası büyük olunca?

LaigLeNoiR
23.Haziran.2013, 16:41
Sabah sol gözüme rahatça taktım sağ gözümü yapamadım annem halletti ama biraz katlanmış sanırım bunu gözdeyken düzeltebiliyormuyuz ?

Gözdeyken katlanmasını sakın düzeltmeye çalışma göz bebeğini çizebilirsin. Gözünü kırpmamaya çalış takarken, eğer katlandıysa hemen çıkartıp bol solüsyonla yıka tekrar takmayı dene. Ancak taktıktan sonra tam merkezde değilse lens kapatıp aç göz kapaığını ve kapalıyken çok hafif bir şekilde göz kapağını ovala. Hiç olmadı parmağınla hafif bir şekilde lensi kaydırmayı dene.

Ama dediğim gibi katlandığı an gözünden çıkar ve gözünde düzeltmeye çalışma.

pele96
24.Haziran.2013, 02:47
Gözdeyken katlanmasını sakın düzeltmeye çalışma göz bebeğini çizebilirsin. Gözünü kırpmamaya çalış takarken, eğer katlandıysa hemen çıkartıp bol solüsyonla yıka tekrar takmayı dene. Ancak taktıktan sonra tam merkezde değilse lens kapatıp aç göz kapaığını ve kapalıyken çok hafif bir şekilde göz kapağını ovala. Hiç olmadı parmağınla hafif bir şekilde lensi kaydırmayı dene.

Ama dediğim gibi katlandığı an gözünden çıkar ve gözünde düzeltmeye çalışma.

Bugünde hafif bir katlanma vardı sağ gözümdeydi ama düzelttim gözümdeyken artık dikkatli olurum teşekkürler.

pele96
30.Haziran.2013, 12:50
2-3 gündür takmıyordum dün sabah taktım onla uyumaya karar vermiştim , tam uyuyacakken aynaya baktım gözüm kızarmış sadece sağ gözüm.Uykusuzluktan veya çok bilgisayar oynamaktan felan diye düşünüp çıkartıp uyudum.Sabah hala sağ gözüm kızarmış vaziyette daha önce başına gelen oldumu?

Nedvedmania
30.Haziran.2013, 15:19
Niye lensle uyuyorsun ki ?

pele96
30.Haziran.2013, 19:11
Niye lensle uyuyorsun ki ?

Uyuyacaktım da gözüm kanlanınca vazgeçtim :D
Uyuma sebebimde sabah onla uğraşıp dersaneye geç kalıyorum :D

Nedvedmania
07.Eylül.2013, 15:32
Bugün gittim kontrole. 8.90 mış çapı. Bu da normalin üstünde. Her markanın 8.90 çaplı lensi yok yani. 7-8 optikçiye gittim piyasayı araştırdım. 2-3 markanın varmış sadece 8.90lık lensleri. Aralarında Zeiss en iyisi. Teleskop merceklerini felan bile bunlar üretiyormuş :D Pazartesi alacağım bakalım.

Oh be iyiki buraya yazmışım çapımın 8.90 olduğunu. Birazdan lens almaya gidicem. Önceki kutuyu çöpe atmıştım çapın kaç olduğunu unuttum.

Başıma kötü bi olay geldi zaten :) Gece lensleri gözümde unutmuşum. Sabah uyandığımda da gözlerimi ovuşturdum. Neyse öğleye doğru lensleri takmak için kutuyu bi açtım içi boş, lensler yok. Sonra sabah gözlerimi ovuşturduğum aklıma geldi. Hemen yastığa baktım. İki lenste orda kupkuru bi şekilde duruyor. Doğru çöpe tabi :/ Boşa gitti 1 çift lens.

E.Cartman
07.Eylül.2013, 15:40
Oh be iyiki buraya yazmışım çapımın 8.90 olduğunu. Birazdan lens almaya gidicem. Önceki kutuyu çöpe atmıştım çapın kaç olduğunu unuttum.

Başıma kötü bi olay geldi zaten :) Gece lensleri gözümde unutmuşum. Sabah uyandığımda da gözlerimi ovuşturdum. Neyse öğleye doğru lensleri takmak için kutuyu bi açtım içi boş, lensler yok. Sonra sabah gözlerimi ovuşturduğum aklıma geldi. Hemen yastığa baktım. İki lenste orda kupkuru bi şekilde duruyor. Doğru çöpe tabi :/ Boşa gitti 1 çift lens.

Ben hep diyorum gözlük iyidir diye, dinleyen yok ki :D