PDA

View Full Version : Geniş Çaplı Avrupa Turu

barahir
24.Mayıs.2012, 02:30
Merhaba arkadaşlar..

Ramazandan sonra yaklaşık 1 ay sürmesini düşündüğümüz bi avrupa turu yapacağız arkadaşımla..
Az çok gidilecek gezilecek yerleri biliyorum 12 ülke falan gezdim ancak bu gezilerin hepsi neredeyse ülkelerin başkentine idi.. Sizlerin bildiği görülmesi gereken ancak geri planda kalmış ülke ve şehirleri bildiğiniz varsa yazmanızı istiyorum, buradan gelen önerilere göre de rotamı oluşturabilirim..

Benim ilk düşüncem vizesiz Balkan Ülkeleri (Bosna, Karadağ, Hırvatistan, Makedonya, Kosova vb.) gezip oradan İtalya vizesi ile Slovenya'dan girerek sonrasında Schengen ülkelerini uçakla seyahat etmeyi düşünüyoruz..

Mustafa Batuhan'ın konusunda Cote d'Azur bölgesi demişti orası kesinlikle aklımda.. Mesela İspanyada Endülüs bölgesi de aklımızda.. Bu gibi geri planda kalmış görülmesi gereken yerler daha nereler vardır?

Trabzonspor
24.Mayıs.2012, 02:44
Boyle bir tur benimde aklimda var arkadasimla konusuyorduk.Ancak bu bana ne kadara malolur bilemiyorum sen ne kadar bir meblaa ayirdin buna ?

barahir
24.Mayıs.2012, 02:54
Boyle bir tur benimde aklimda var arkadasimla konusuyorduk.Ancak bu bana ne kadara malolur bilemiyorum sen ne kadar bir meblaa ayirdin buna ?

Açıkçası evdeki hesap hiç çarşıya uymuyor ancak kafaca 2-3 bin tutar mı diye düşünmüyor değilim.. Tabi bu nasıl gezdiğine de bağlı.. Mesela yakın şehirler arası otostop çok iyi bir seçenek, gece konaklamalar da yaz olduğu için rahatlıkla dışarda yapılabilir.. şuan bin lira gibi bi rakam var bende bunu yaz sonuna 2 bin lira yaparsam yeter diye düşünüyorum..

Trabzonspor
24.Mayıs.2012, 02:58
Hadi ya ben daha cok tutar diye tahmin ediyordum.Okadari ben ayarlamistim zaten :)

barahir
24.Mayıs.2012, 03:00
Tutabilir tabi ben min. sistem gereksinimi gibi düşünüp yazdım ancak şimdi düşündüm dediğin doğru.. Yetmeyebilir ancak aile desteği ile de halledilebilir..

meddah
24.Mayıs.2012, 03:01
http://www.slovenia.info/?_ctg_kraji=2847

barahir
24.Mayıs.2012, 03:07
http://www.slovenia.info/?_ctg_kraji=2847

Çok güzel bir yere benziyor abi, Polonya'da Torun diye bir şehir vardı çok küçük orayı anımsattı bana, ayrıca Hırvat sınırına yakın olmasından yolumuzun üstünde duruyor.. Sanırım rotanın içine katıyoruz burayı..

meddah
24.Mayıs.2012, 03:19
Çok kel alaka bir şekilde öğrenmiştim varlığını: Çingeneler Zamanı'nın başrol oyuncusu Davor Dujmovic, ömrünün son demlerini burada geçirmiş ve burada ölmüş. Girişte Slovenya da yazmışsın gerçi ama, daha onu okumadan geldi aklıma burası.

Uğrarsan dönüşte anlatırsın, hevesim biraz daha da artar benim, o olur.

barahir
24.Mayıs.2012, 03:23
Abi daha detaylı inceledim de tam Zagreb ile Ljubljana arasında yerleşmiş şehir, yani tam yol üzeri.. Nasip olur da gidersem senin için en azından bi özel kare çekerim :)

barahir
26.Mayıs.2012, 00:23
ever gençler başka önerisi olan yok mu :)

Flawless Victory
28.Mayıs.2012, 13:40
http://www.etstur.com/Yurtdisi-Tatil-Turlari/Prag-3-Gece-Pyramida-Hotel-Thy?gclid=CPienPDXorACFcRF3wodhnHAZQ

byariff
28.Mayıs.2012, 14:15
Malaga / Marbella Kesinlikle Gitmeni Oneririm.:)

GeanyGS
28.Mayıs.2012, 14:42
Uçakla seyahet edecekseniz 2-3binden çok daha fazla tutar. Avrupa'da en önemli sorun konaklama kıçı kırık moteller bile 70-80 eurodan başlıyor. Tavsiyem bu işi trenle yapmanız, hatta bunun bir de adı var ama aklıma gelmiyor burdan o sistem dahilinde aldığınız bilet ile Avrupa'da tüm trenlere ücretsiz biniyorsunuz. Seyahatleri gece yaparsanız konaklama masrafının bir bölümünden de yırtmış oluyorsunuz. Bir çok ülkeden bineceğiniz trenlerde priz bile mevcut FM oynayarak yolculuk yapabilirsiniz :)

Ziya38
28.Mayıs.2012, 14:46
Uçakla seyahet edecekseniz 2-3binden çok daha fazla tutar. Avrupa'da en önemli sorun konaklama kıçı kırık moteller bile 70-80 eurodan başlıyor. Tavsiyem bu işi trenle yapmanız, hatta bunun bir de adı var ama aklıma gelmiyor burdan o sistem dahilinde aldığınız bilet ile Avrupa'da tüm trenlere ücretsiz biniyorsunuz. Seyahatleri gece yaparsanız konaklama masrafının bir bölümünden de yırtmış oluyorsunuz. Bir çok ülkeden bineceğiniz trenlerde priz bile mevcut FM oynayarak yolculuk yapabilirsiniz :)

Bu olmasi gerek :

http://www.interrailnet.com/interrail-passes/interrail-global-pass

GeanyGS
28.Mayıs.2012, 14:58
Bul olmasi gerek :

http://www.interrailnet.com/interrail-passes/interrail-global-pass (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.interrailnet.c om%2Finterrail-passes%2Finterrail-global-pass)

Aynen budur, bende uzun süre bir çok ülke de yaşadım. Bununla seyahet eden gençlerle tanışıyordum bazen acaip eğleniyorlardı, ben orda yaşamama rağmen imreniyodum elemanlara :)

Xipe Totec
28.Mayıs.2012, 16:19
18-21 Ağustos arası bayram oluyor, dolayısı ile biraz geç kalıyorsunuz ama aklınızda bulunsun diye söyleyeyim. Her yıl Ağustos ayında Macaristan'da Turan Kurultayı düzenlenir. Bu yıl da 10-12 Ağustos tarihleri arasında "Bugac" kasabasında yapılacak. Erken çıkma imkanınız olursa, güzel bir başlangıç olur diye düşünüyorum.

http://kurultaj.hu/

eXcitinG
28.Mayıs.2012, 17:23
Biz zamanında bunun bir benzerini araba iLe düşünmüştük. 4 Kafadar arkadaş anLaşmıştık, sadece gece yoLcuLuk edecektik ve böyLece station bir araba iLe çıkacağımız yoLda konakLama ücretinden kurtuLacaktık. Herşeyi ayarLamıştık ama son anda bir probLem çıkmıştı ve gidememiştik. Kırmızı pasaportun faydaLarını kuLLanacaktık. Şimdi ise artık işimiz sayesinde bir çok yeri görme şansımız oLdu ama kafa arkadaşLarLA her zaman farkLı duygu oLacaktır. En mantıkLı ve temizi Tren oLayı. Araba, ya da Uçak iLe biraz sıkıntı yaşanabiLir. Araba iLe benzin masrafın az oLur ama zamana çok ihtiyacınız var ki biz zaten çıkarken 40-45 günü gözden çıkarmıştık, Uçak iLe de masrafı fazLa oLur. En temizi Tren.

GerçekLeştirebiLirseniz hakikaten harika oLacaktır. Benim tavsiyem başkent oLacak ama BeLarus ''Minsk'' hakikaten güzeL ve keyifLi bir yerdir.

barahir
28.Mayıs.2012, 17:41
http://www.etstur.com/Yurtdisi-Tatil-Turlari/Prag-3-Gece-Pyramida-Hotel-Thy?gclid=CPienPDXorACFcRF3wodhnHAZQ

Biraz tuzlu bu tatil ama çek cumhuriyetinden geçersek Prag'a bir kez daha uğrarız diye düşünüyorum..

Malaga / Marbella Kesinlikle Gitmeni Oneririm.:)

Malaga kesinlikle aklımda zaten. Hatta İspanyaya gelirsek Barcelona'ya bir kez daha gidip sonrasında Endülüsyaya doğru kesinlikle gitmek gerek..

Naptın hocam sen :) Uçaklar en fazla 15 €, ben gezerken de hostellere en fazla 13 € verdim gecelik.. Kaldı ki yaz olduğu için 2 günde bir duş almak maksadıyla hostellerde kalcaz.. O yüzden 2-3 binden fazla tutmaz..

18-21 Ağustos arası bayram oluyor, dolayısı ile biraz geç kalıyorsunuz ama aklınızda bulunsun diye söyleyeyim. Her yıl Ağustos ayında Macaristan'da Turan Kurultayı düzenlenir. Bu yıl da 10-12 Ağustos tarihleri arasında "Bugac" kasabasında yapılacak. Erken çıkma imkanınız olursa, güzel bir başlangıç olur diye düşünüyorum.

http://kurultaj.hu/

Çok enteresan valla böyle bişiden haberim yoktu benim hiç.. Tarihler uyuşsaydı çok güzel olurdu ama o tarihlerde ben stajımı yeni bitirmiş olcam + dediğin gibi bayram var.. Ancak seneye yazıyorum bunu bir kenara..

Biz zamanında bunun bir benzerini araba iLe düşünmüştük. 4 Kafadar arkadaş anLaşmıştık, sadece gece yoLcuLuk edecektik ve böyLece station bir araba iLe çıkacağımız yoLda konakLama ücretinden kurtuLacaktık. Herşeyi ayarLamıştık ama son anda bir probLem çıkmıştı ve gidememiştik. Kırmızı pasaportun faydaLarını kuLLanacaktık. Şimdi ise artık işimiz sayesinde bir çok yeri görme şansımız oLdu ama kafa arkadaşLarLA her zaman farkLı duygu oLacaktır. En mantıkLı ve temizi Tren oLayı. Araba, ya da Uçak iLe biraz sıkıntı yaşanabiLir. Araba iLe benzin masrafın az oLur ama zamana çok ihtiyacınız var ki biz zaten çıkarken 40-45 günü gözden çıkarmıştık, Uçak iLe de masrafı fazLa oLur. En temizi Tren.

GerçekLeştirebiLirseniz hakikaten harika oLacaktır. Benim tavsiyem başkent oLacak ama BeLarus ''Minsk'' hakikaten güzeL ve keyifLi bir yerdir.

Erasmus'dayken araba kiralayıp 3 kafadar Polonyadan çıkıp Prag, Viyana, Bratislava ve Budapeşteye gitmiştik 4 günlük.. Hakkaten çok zevkli oluyo arabayla ve kafadar arkadaşlarla gezmek.. Ancak arabayla da toplamda 50 € gibi bir ceza ödemiştik kuralları bilmediğimiz için :) Meğersem her ülkenin yollarını kullanmak için bandrol almak gerekiyomuş :)

Uçak kısmını biz daha çok Schengen ülkelerinde düşünüyoruz ve Ryanair ilk tercih ki yine ben Polonyadayken 8-9 €'ya uçak bulabiliyodum.. Tren ile Hırvatistana kadar gitmeyi düşünüyoruz İstanbuldan tabi Bosna, Karadağ gibi ülkeler de Tren ile..

Hep istemişimdir Doğu Blok ülkelerine gitmeyi ancak nasip olmamıştı Belarus, Letonya, Litvanya vs.. İnş bu gezide oraları da aradan çıkarabiliriz..

Hepinize Teşekkürler tavsiyeniz için.. Rota belirlenmeye başladıkça ben harita üzerinde buraya yazarım zaten.. Sizin fikirlerinize de her zaman açığım tabi :)

byariff
28.Mayıs.2012, 17:43
tarihi yerlek istiosan aga uzak doguya git bence antik seyleri gormelisin , Tayland , Malezya falan :D

barahir
28.Mayıs.2012, 17:47
tarihi yerlek istiosan aga uzak doguya git bence antik seyleri gormelisin , Tayland , Malezya falan :D

Arif uzak doğuya git gel 3 bin lira :) Az daha büyümem lazım onun için.. Düşünüyorum zaten oraları ama daha sonra..

GeanyGS
28.Mayıs.2012, 18:06
Şahsen 10 sene mi yurt dışında farklı ülkelerde geçirdim ama 15euroya uçağa binmedim hiç Çin'de bile şehirler arası 60$ civarı veriyodum uçağa şaşırdım gerçtekten, hele o fiyata motel hiç görmedim ama doğrudur. İş için gitmekle cebinde ki para kadar tatil yapmaya gitmek arasında fark var, tatil için gittin mi en ucuzunu bulana kadar araştırma yapmak durumunda kalıyosun. :) Bu yaz bizde yapıcaz bişeyler, Avrupa meraklısı arkadaşlarımı ikna edersem uzak doğu istiyorum ben.

barahir
28.Mayıs.2012, 18:15
Şahsen 10 sene mi yurt dışında farklı ülkelerde geçirdim ama 15euroya uçağa binmedim hiç Çin'de bile şehirler arası 60$ civarı veriyodum uçağa şaşırdım gerçtekten, hele o fiyata motel hiç görmedim ama doğrudur. İş için gitmekle cebinde ki para kadar tatil yapmaya gitmek arasında fark var, tatil için gittin mi en ucuzunu bulana kadar araştırma yapmak durumunda kalıyosun. :) Bu yaz bizde yapıcaz bişeyler, Avrupa meraklısı arkadaşlarımı ikna edersem uzak doğu istiyorum ben.

Tabii ki cebinden harcayınca çok daha araştırıyo insan en ucuzunu :) Uçak Avrupa içinde Ryanair var ve nerdeyse 3 günde bi kampanya yapıyolar.. Mesela ben Barcelona'dan Romaya 6 €'ya uçmuştum..

Kalacak yer ise motelden ziyade Hostel, yani bir odada kimi zaman 8 yataklı kimi zaman 24 yataklı ve genelde gezginlerin ve öğrencilerin kaldığı yerler.. E hal böyle olunca da çok ucuz oluyor.. Budapeştede 8, Barcelona'da 9,90, Amsterdam da 10 €'ya kalmıştım.. Ancak tabi bunlar kış fiyatıydı belki yazın 3-4 € daha fazla olabilir..

Xipe Totec
28.Mayıs.2012, 18:18
Çok enteresan valla böyle bişiden haberim yoktu benim hiç.. Tarihler uyuşsaydı çok güzel olurdu ama o tarihlerde ben stajımı yeni bitirmiş olcam + dediğin gibi bayram var.. Ancak seneye yazıyorum bunu bir kenara..

Eğer imkanınız dahilinde ise iki yer daha tavsiye edebilirim; Moena(La Turchia)/İtalya, Faymonville/Belçika. Her iki kasabanında bizi ilgilendiren ilginç hikayeleri var, özellikle Moena'nın.

barahir
28.Mayıs.2012, 18:25
Eğer imkanınız dahilinde ise iki yer daha tavsiye edebilirim; Moena(La Turchia)/İtalya, Faymonville/Belçika. Her iki kasabanında bizi ilgilendiren ilginç hikayeleri var, özellikle Moena'nın.

Belçika'dakinden ziyade İtalya'daki çok çok daha ilgimi çekti.. Şahsen gitmeyi isterim.. Aslında gidilebilir de anca Alplerde olduğu için ulaşım sıkıntı olabilir biraz. Olumlu yönü Slovenya'dan İtalya veya Avusturya'ya geçerken yol üstünde gibi duruyor.. Bunu da ekliyorum..

İşte böyle şeyler istiyorum ben :)

SaLviO
28.Mayıs.2012, 18:27
moskova - kızıl meydan

ve tabiki sarı manitalar :D :D :D

barahir
28.Mayıs.2012, 19:02
moskova - kızıl meydan

ve tabiki sarı manitalar :D :D :D

O sonraki iş :)

Flawless Victory
28.Mayıs.2012, 20:32
Şemsi'ye söyle Çin'e giderken seni atsın. :D

Alicanfmfan
28.Mayıs.2012, 20:51
Tarihi yerler gezmek istiyorsan, kesinlikle İtalya'ya gitmelisin.

Xipe Totec
29.Mayıs.2012, 09:54
Hep istemişimdir Doğu Blok ülkelerine gitmeyi ancak nasip olmamıştı Belarus, Letonya, Litvanya vs.. İnş bu gezide oraları da aradan çıkarabiliriz..

Litvanya taraflarına gitmezsiniz diye düşünüyordum da burası gözümden kaçmış :) Yolunuz düşerse Trakai'yi es geçmeyin derim. Litvanya'nın eski başkenti, bugünkü başkent Vilnius'un 20-30km batısında yer alan güzel bir şehir. Hazar Türkleri'nin bir kolu olan musevi Karay(Karaim)ların yurdudur.

barahir
11.Temmuz.2012, 21:39
Arkadaşım İskandinavya'dan vazgeçti ve tekrar bir Balkan turu düzenledik ve şimdilik vize istemeyen ülkeleri tercih ettik. Seneye daha geniş bir zamanda daha geniş bi tur düzenleme kararı aldık.. Gezi tarihi olarak 25-26 Ağustos / 5-6 Eylül 2012 düşünüyoruz

İlk olarak Pegasus Hava Yolları ile İstanbuldan Üsküp Büyk İskender Hava Alanına ineceğiz ve ordan küçük bir araba kiralayacağız ve bu araba bizim hem ulaşım hem de konaklama ihtiyacımızı giderecek ve tabir-i caizse "Kafa nereye, biz oraya" felsefesiyle yolumuza devam edeceğiz ancak tabi ana hatlarıyla da bir güzergah belirledik tabii ki

http://d1207.hizliresim.com/z/c/9mvcl.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Mavi çizgi güzergahımız olacak. Yani;

toplam 2200 Km mesafe 11 gün Üsküp-Priştina-Tiran-Podgorica-Dubrovnik-Mostar-Saraybosna-Zagreb-Belgrad ve yeniden Üsküp şeklinde. Daha sonra yine Pegasus ile İstanbul Sabiha Gökçen'e iniş yapmayı arzuluyoruz.

Bana kalırsa bu gezi daha uzun sürmesi gereken bir gezi fakat arkadaşımın pasaport geçerlilik süresi dolduğundan 11 gün ile sınırlı tuttuk..

Maliyet konusunda ise ortalama 800 € civarı bir miktar düşünüyoruz ancak artabilir de yetmeyebilir de, döndüğümde benzer bir tur düzenlemek isteyenler için harcadığım miktarı ve tecrübelerimi paylaşacağım..

barahir
06.Eylül.2012, 19:11
An itibariyle geziyi tamamladık ve 11 günde 6 ülke 11 şehir gezdik.. Burdan Pegasus ile Makedonya-Üsküp'e gidiş dönüş bilet aldık ve Üsküp Havaalanında araba kiraladık Üsküp-Belgrad-Saraybosna-Mostar-Split-Dubrovnik-Kotor-Podgorica-Budva-Tiran-Ohrid ve yeniden Üsküp rotasını takip ettik..

Toplam Maliyet uçak bileti de dahil 1700 TL civarı tuttu.. Açıkçası balkanlara giderken bu kadar beklenti içerisinde değilim ancak her bireyin Buralardan geçip Dünya gözüyle oraları görmesi lazım.. İmkanı olan varsa değerlendirsin bence.. Doğal güzellikleri harika özellikle de Karadağ Bölgesinde.. Makedon Türkleri de bizlere neşeli anlar yaşattı tabi :)

Artık bir sonraki yaza nasip olursa başka bir gezi paylaşırım sizlerle.. Ama tekrar ediyorum, İmkanı olanlar balkanları görmeden başka yerlere açılmasın :)

manager725
06.Eylül.2012, 19:22
Dubrovnik iyidir,üsküp memleketim zaten.

grkm33
06.Eylül.2012, 19:46
1700 tl çok iyiymiş