PDA

View Full Version : Türk takımları, yapabilecekleri transferler gerçek çi mi?

tojourus
20.Haziran.2012, 17:33
Hiç fm12 oynadım, birazdan başlayacağım Galatasarayla 12.0.4 versiyonla. Ekşide Türk liginin reputationu düşmüş, düzgün transfer yapılamıyor arttırın reputationunu filan yazıyor, baktım galatasaray kariyerlerine ilk sezon pek transfer yapamamışlar. Ama 2.sezon coşanlar da var. Bu sene ygs olduğu için öyle uzun oynayamayacağım maksimum 3 sezon oynayabilirim. Önerisi olan var mı? (editörde değiştir, bu haliyle bırak vs.)

zalim0773
20.Haziran.2012, 22:05
Ligi biraz deger yükselt gs de bütçede yoktur birazda bütçce ver şahsen Hileye Karşıyım Ben :D

bySperman
20.Haziran.2012, 23:38
Ligi biraz deger yükselt gs de bütçede yoktur birazda bütçce ver şahsen Hileye Karşıyım Ben :D

Belli oluyor :D

alpi1925
21.Haziran.2012, 00:25
Bir ara fantezi olsun diye Bank Asya 1.Lig ten başlayıp en az 10 Milyon € bütçe verdim. Ama düzen öyle bir bozuluyor ki ilk sezon da 5'ten aşağı transfer olmuyor :D Yani Lig popülaritesini arttır yeter bence

perpetua
21.Haziran.2012, 12:38
Lig popularitesinin artmasi cozum degil. Bu durumda gercekte Turkiye'ye gelmeyecek genc oyuncular Turkiye'ye cok kolay transfer oluyor.

Gercekte transfer edilen bazi buyuk isimlerin oyunda Turkiye'ye kolay gelmemesinin de bazi nedenleri var.

1. Oyuncularin "loyalty" yani sadakat degerleri biraz fazla yuksek. Bu, oyuncularin parayi ikinci plana atmalarina neden oluyor ama gercekte oyuncularin cok buyuk bir kismi bu isi kulup aski icin degil para icin yapiyor. En sadik gorunen Volkan Demirel bile Fenerbahce eger hak ettigi paraya yakin bir para odemezse baska bir takima gitmek isteyecektir.

2. Yasi ilerleyen oyunculara Avrupa takimlari en fazla 1 yillik sozlesme oneriyor. Bizim takimlarimiz ise 30-32 yaslari arasindaki isimli oyunculara 3 yillik sozlesme oneriyor. Oyuncular da tabii uzun sureli sozlesmeleri tercih ediyor (1 yilligina 2 milyon Euro yerine 3 yilligina 5 milyon Euro tercih ediliyor). Oyunda yasi ilerlemis oyuncular icin kendilerine gelen 3 yillik sozlesme ile bir yillik sozlesmeyi degerlendirme arasinda cok fark yok. Bir yillik sozlesmeleri bittiginde daha dusuk getirisi olan bir sozlesme yapmalari gerekecegini cozumleyemiyorlar.

3. Yasi ilerlemis oyuncular surekli yedek kaldiklarinda yeterince sorun cikartmiyorlar. Ornegin Kuyt, Liverpool'da surekli yedek kalacagini ongordugu icin Liverpool'da kalmak yerine Fenerbahce'ye gelmeyi ve surekli oynamayi tercih ediyor. Ama oyunda surekli yedek kalsa bile ayrilmaya sicak bakmiyor. Reputation'u yukseltmek bunu duzeltmiyor.

4. Oyunda kucuk ligde kupa kazanma yarisi yapmak ile buyuk ligde orta siralara oynamak arasinda pek fark yok. Ama ozellikle yasi ilerlemis oyuncular icin kucuk ligde kupa yarisi yapmak, buyuk ligde orta siralara oynamaktan daha cazip olacaktir.

Bunlarin hic biri de reputation degistirmekle cozulmuyor. Ozellikle ilk sezon transfer piyasasi oldukca farkli isliyor cunku takimlarin kadrolari belli ve oyuncularin cogu takimlarinda olmaktan memnun. Bu nedenle de ayrilmak istemiyorlar. Ama ilerleyen sezonlarda, mevcut itibar seviyesiyle bile, gercekci transferler oluyor.

Bunlar hep bilinen sorunlar ve bir suredir duzelttirmeye calistigim meseleler. Ilk basta ben de sizler gibi reputation ile oynayarak sorunu cozmeye calistim ama bu sekilde bazi seyler duzelmis gibi gorunse de, farkli yanlisliklar ortaya cikiveriyor.

Ilerleyen sezonlarda ismini pek tanimadiginiz oyuncular da bizim buyuk takimlara gelebiliyor ama bu da cok gercek disi degil. Oyuncular 1-2 yilda buyuk gelisim yasayabiliyor ve su anda pek taninan bir oyuncu olmasa da 1-2 yil sonra iyi bir transfer hamlesi olabiliyor. Mesela Sow iki yil once pek taninmayan, pek de basarili olmamis bir oyuncuydu. Patlama yapti ve Fenerbahce'ye transfer oldu. FM 2009'un ilerleyen sezonlarinda Fenerbahce Sow'u satin alsa herhalde herkes sasirir, neden Cardozo'yu alamiyor denilirdi. Mesela benim bir oyunumda ikinci sezonda Fenerbahce Wolfsburg'dan 7 milyon Euro verip 140 CA'lik bir oyuncu aldi. Bu oyuncu 2 sene icinde 160 CA'lik bir oyuncu haline geldi ve ligin tozunu atiyor.

tojourus
22.Haziran.2012, 02:54
haklısınız, cevabınız için teşekkür ederim :)