PDA

View Full Version : 3'lü defans oynayan var mı?

Ronielfayed9
29.Haziran.2012, 03:20
Arkadaşlar bu son yılda Bielsa'nın 3'lü defansı UEFA Finali gördü.EURO 2012'nin tek 3'lü defans oynayan takımı İtalya'da bugün itibarıyla finale kaldı.

Peki FM'de böyle oynayabilen var mı? Oyun komutları 3'lü defansı kaldırabilecek kapasitede mi? Yoksa çoğu zaman sandığımız gibi ezbere 4'lü defansı yücelten bir oyun mu oynuyoruz?

goosfraba
29.Haziran.2012, 03:21
3'lü defans kullanarak twente'yi ilk yıl şampiyon yapmıştım.

attirson
29.Haziran.2012, 03:23
Hiç denemedim bile.

Ronielfayed9
29.Haziran.2012, 03:25
3'lü defans kullanarak twente'yi ilk yıl şampiyon yapmıştım.

SW yada Ball Playing Defender kullandın mı?

TeNaciOUS MidFieLdeR
29.Haziran.2012, 03:34
Sablon olarak 3lu defans ile oynamak icin sahanin geri kalanini da dusunmen gerek. Sahsen 4 lu defans disinda hic oynamisligim yok, genelde de oyle oynayanlar. 3lu defansa gecince bocalayabilirsin. Ama dedigin gibi 3lu defans icin bir girisim var son yillarda. Barca da 3-4-3 denedi bu sezon cokca. Italya ve Bilbao da basarilar elde etti. Sili de dunya kupasinda kapasitesinin uzerine cikti Bielsanin 3lu defansiyla. Denemek eglenceli olabilir, benim bildigim bu forumda exiting kati bir 3-5-2 ci. Belki konu basligini gorurse dikkatini ceker, birseyler yazar :]

Trabzonspor
29.Haziran.2012, 03:34
Aslında aklımda hep bu oyunu oynamak vardı ama yapamadım bir türlü.Defanstaki o kurguyu sağlayamadım.

dc-dc-dc-wbl-wbr-mc-mc-amc-st-st şeklinde.

goosfraba
29.Haziran.2012, 03:35
SW yada Ball Playing Defender kullandın mı?

hayır hepsi üçü de düz, CD idi.

goosfraba
29.Haziran.2012, 03:37
Aslında aklımda hep bu oyunu oynamak vardı ama yapamadım bir türlü.Defanstaki o kurguyu sağlayamadım.

dc-dc-dc-wbl-wbr-mc-mc-amc-st-st şeklinde.

bende wbl ve wbr yoktu. onun yerine WM-support oynadım.

Trabzonspor
29.Haziran.2012, 03:58
Alves tarzı 2 bekin olsun şahane olur WBLR pozisyonlarında.

Ronielfayed9
29.Haziran.2012, 04:06
Ben de son aylarda sürekli 3'lü deniyorum ama bi 4-3-3- 4-5-1 verimi aldığımı söylemem zor.Şimdi İtalya başında şöyle birşey düşünüyorum ;

GK-Buffon
DC- Ranocchia yada Bochetti
DC- Chiellini
BLD- De Rossi
WBR- Casetti yada Santon
WBL- Balzaretti yada Cristico
Deep Lying Playmaker - Pirlo
Advanced Playmaker- Montolivo
CM- Motta
DLF-Support - Rossi
Advanced- Balotelli

berkay123456
29.Haziran.2012, 04:22
Ben 3-4-3 oynayarak başarı elde ettim, hatta bazen çok farklı sonuçlar da aldım.Ama kanatlar çok önemli kanatlar yetersiz olursa taktik geri tepiyor.Diziliş, 3 dc ortadaki stoper şeklinde, 2 mc, 1 mr ve 1 ml ve 3 forvet şeklinde.Kanatların ayarları defansif kanat atak şeklinde ayarlı ve eğer oraya tam adamı konursa, orta düzey takımlar için söylersem, Eboue,GG,Rausch tarzı, kanatlardan hem çok gol geliyor hem de bol asist.

Tabi oyunu kuran oyuncu da önemli ofansif olarak her şey tek mc'ye biniyor, altından kalkabilecek oyuncular gerek.Ama açıkça söylemek gerekirse, kendinden büyük takımlara karşı pek parlak sonuçlar vermiyor taktik.Zaten 3 defans oynayıp büyük takımlara karşı dayanabilmek hayli güç.

futureless
29.Haziran.2012, 04:37
3 DC(2 stoper 1 cover) - 1 DMC(anchor man) - 2 MC(dlp support ve cm support) - AMR(winger attack) - AML(winger attack) - AMC(Advanced playmaker) - ST(complete forward) şeklinde bir taktiğim olmuştu FM 12'ye ilk başladığımda.Deplasman sıkıntısına kurban etmiştim taktiği bırakmıştım ama evinde çok iyi sonuçlar almışlığı da vardı.Özellikle Berkay'ın da söylediği gibi kendinden zayıf veya eşit güçte bir takıma karşı evinde affı yoktu takımın.

berkay123456
29.Haziran.2012, 04:46
Evet Coşkun onu diyorum bende, Wolves kariyerimde yapmıştım bu taktiği ve kanatlarda oynayan oyuncularım defansif açıdan yetersiz olsa da kendimden küçük takımlara 6-7 atıyordum, 9 attığım bile olmuştu.Denk takımları ise, Everton,Newcastle,Stoke gibi olanları rahatça yeniyordum.Ama bu taktikle bi ManU'nun, Ctiy'nin karşısına çıkınca duman oluyordum. :D

Bu arada senin taktikte ofansif olarak iyi sonuçlar alırsın muhtemelen ama defansif açıdan yetersiz olur bence.Çünkü kanatlar önemli faktör oyunda, hele rakibinin kanatları iyiyse, asfalta döner orları.Yani sağdan geliyorsa rakip, ona hamle yapacak tek oyuncu sol dc oyuncusu oluyor.O ona hamle yapıyor ve geçilirse zaten gol pozisyonu garanti oluyor.En sevmediğim şey kanatlardan çok atak yemek, hatta yememek için hiç bir zaman beklerimi atak şeklinde oynatmam. :D

futureless
29.Haziran.2012, 04:57
Evet Coşkun onu diyorum bende, Wolves kariyerimde yapmıştım bu taktiği ve kanatlarda oynayan oyuncularım defansif açıdan yetersiz olsa da kendimden küçük takımlara 6-7 atıyordum, 9 attığım bile olmuştu.Denk takımları ise, Everton,Newcastle,Stoke gibi olanları rahatça yeniyordum.Ama bu taktikle bi ManU'nun, Ctiy'nin karşısına çıkınca duman oluyordum. :D

Bu arada senin taktikte ofansif olarak iyi sonuçlar alırsın muhtemelen ama defansif açıdan yetersiz olur bence.Çünkü kanatlar önemli faktör oyunda, hele rakibinin kanatları iyiyse, asfalta döner orları.Yani sağdan geliyorsa rakip, ona hamle yapacak tek oyuncu sol dc oyuncusu oluyor.O ona hamle yapıyor ve geçilirse zaten gol pozisyonu garanti oluyor.En sevmediğim şey kanatlardan çok atak yemek, hatta yememek için hiç bir zaman beklerimi atak şeklinde oynatmam. :D

:zuhaha

Evet çok atıp çok yiyordum.Normalde ben topa sahip olma ve pas sayısını arttırmak için ara ara 3lü defans taktikleri deniyorum da işte bir türlü tam tutturamadım.Hollanda Ligi'nde denemiştim gerçekteki gibi bol üstlü 7+ lı maçlarım vardı :zuhaha

Universal
29.Haziran.2012, 10:56
Geride olduğum maçlarda üçlü defansa geçiyorum; ilerisi hücum olduğundan çok fazla açık verip, fark yiyorum.

Bir türlü üçlü defans mantelitesi yapamadım. Başarmak zor, çok sağlam üç defans oyuncusuna sahip olmanız ve kanatlarınızın çok çok iyi olması lazım.

semih99999
29.Haziran.2012, 11:13
yıllardır 4-5-1 hikmet karaman mod on :D

kasım akdemir
29.Haziran.2012, 13:26
....................gk

............dc.....dc.....dc
...wbr........................ wbl

.........mc.......mc......mc

...................amc..............

....................st................

ben eskiden Manuda böyle oynardım... wbr ve wbl defansada yardıma gelirlerdi ve çok yorulurlardı. bunlardan biride ronaldoydu iyi hatırlıyorum. onun dışında mc lerin ortasındaki defansa dönüktü diğer mevkiler ise standart ayarlardaydı ve gayet iyi sonuçlar alıyordum. fakat uzun süredir hiç denemedim. yaklaşık 3 seridir. bence bu sistemde önemli olan mevki wbr wbl buralara çok iyi adamlar gerekiyor her açııdan.

pele96
29.Haziran.2012, 13:28
3lü defans oynayacaksan rakibin kanatlardan oynamamalı yoksa maça 2-0 mağlup başlarsın.

leventb12
29.Haziran.2012, 13:36
3lü defans oynayacaksan rakibin kanatlardan oynamamalı yoksa maça 2-0 mağlup başlarsın.

Alakası yok bence.

pele96
29.Haziran.2012, 13:37
Alakası yok bence.
Kanatlardan gelen atakları kesemezsin birde adamların 2 forveti varsa işin zora girer.

Marquinh0s
29.Haziran.2012, 14:47
Benim dizilişim biraz daha çılgıncaydı.(DR,DL,DC,DM,DM,MR,ML,AM,AM,ST) Şeklindeydi.Arkadaşlarında söylediği gibi kendinle eşit yada daha düşük takımlara karşı iş yapıyor fakat büyük takımlar en az 4 tane atıyor.Bu dizilişle Cottbus'la 3. oldum ve play-off'tan Bundesliga'ya çıktım.Bundesliga'da tabiki 3'lü defans oynamadım:D.

Mamadou
29.Haziran.2012, 15:00
Geri üçlüde 3 tane Puyol varsa her türlü gideri var :)

Chelsea ile bir defansında 3-4-3 denemiştim. Ama kanatlı değil merkezden dar alanda ve bol pasa dayalı. 3 dc,1 dm,2 mc,1 amc ve 3 st gayette iyi sonuçlar almıştım. Orta sahadaki oyunculardan bir kaçı iyi şutörse bol bol uzaktan yazıyorlar. En büyük handikabı rakip kanat oyuncuları hızlıysa coşuyor.

4-1-2-2-1 ve 4-1-4-1'den şaşmam ama.. .d

zeck17
29.Haziran.2012, 16:03
4-2-4 ve 4-1-1-2-2 den vazgeçmem zaten acayip benzer taktikler ve eğer çok iyi libero varsa 3 defanslı taktik denenebilir

ForCimbom
29.Haziran.2012, 16:31
Alakası yok bence.

ne demek alakası yok yahu 3lü defans demek geriye dönmeyen orta sahan varsa(ki fm'de bu her zaman böyledir ne komut verirseniz verin dönmezler) tek ters topla rakip senin kalende demek.

Önder HOCA
29.Haziran.2012, 17:15
internette possesion break diye bir taktik vardı dr-dc-dl-dmc-dmc-dmc-amc-amc-amc- st şeklinde topla oynama 90 larda filan dolaşıyor sahayı çok iyi kullanabiliyorsun ama önündeki 2 defansif orta saha çakılı kalıyordu

ForCimbom
29.Haziran.2012, 17:20
internette possesion break diye bir taktik vardı dr-dc-dl-dmc-dmc-dmc-amc-amc-amc- st şeklinde topla oynama 90 larda filan dolaşıyor sahayı çok iyi kullanabiliyorsun ama önündeki 2 defansif orta saha çakılı kalıyordu

Allah Allah çok merak ettim hocam taktiği gösterebilir misin nereden indirebiliriz?

Önder HOCA
29.Haziran.2012, 17:35
http://fmtacticalnewspaper.fmcrowd.com/3-4-3-possession-discussion-3-possession-break/

ForCimbom
29.Haziran.2012, 17:46
http://fmtacticalnewspaper.fmcrowd.com/3-4-3-possession-discussion-3-possession-break/ (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Ffmtacticalnewspape r.fmcrowd.com%2F3-4-3-possession-discussion-3-possession-break%2F)

sağolasın hocam incelemek lazım böyle şeyleri eyvallah :)