PDA

View Full Version : Paslaşmada çözemediğim sorun

mustafagonul
09.Temmuz.2012, 00:22
şuanda taktik yapmaya çalışıyorum yaptığım bütün taktiklerde sol bek oyun kurucumdan daha fazla pas yapıyor bunu bir türlü çözemedim 4-5-1 i kullanıyorum takım sürekli soldan gidiyor ortaya odaklıyorum yine olmuyor yardım edebilirseniz sevinirim
mesela şuanda bir taktik yaptım barcelona r.madrid maçında denedim 800 küsür pas yapıldı 140 tane sol bek abidal 90 tane oyun kurucum xavi pas yapmış:) oyunda olan 4-5-1 düzeninde orta ikilinin sağındakini oyun kurucu yapıyorum ama işte bu fazla pas yapamıyor nedeni ise oyuncular sürekli sola pas atıyor

bySperman
09.Temmuz.2012, 00:27
Sende bendensin panpa :D Aynı sorun bende de var :D

mustafagonul
09.Temmuz.2012, 00:32
:) bir çözümü var mı acaba 10 senedir cm fm oynuyorum ilk defa böyle birşeyle karşılaştım niye soldan akıyor oyun anlamıyorum

Gncl1905
09.Temmuz.2012, 00:39
Bende de aynı problem var :) Her taktikte solbek oyuncum herkesten çok pas yapıyor :)

GebzeLi1907
09.Temmuz.2012, 00:42
kalecin genelde sol bek ile başlıyordur oyuna o yüzden onun yüksek olması normal

mustafagonul
09.Temmuz.2012, 00:46
genelde hep orta sahada pas yapıyor sol bek kaleciyide stoper yönlendiriyorum ama yok bütün oyuncular sola veriyor adam genelde boş oluyor bütün taktikler aynı şimdi boş kaldığı içindir diyeceksiniz ama saçma değilmi oyun kurucu boşa kaçmıyo rakibin yanında mal gibi bekliyor

Önder HOCA
09.Temmuz.2012, 00:49
onu bende çözemedim ama oyun kurucuyu mc nin soluna attımmı en azından oyun kurucum daha çok top almaya başlamıştı :)

bySperman
09.Temmuz.2012, 00:52
Acaba Miles Jacobsen solcu mu :D :D

mustafagonul
09.Temmuz.2012, 00:59
nannarın bu pas meselesi konusundaki bi resminde sanki çözmüş gibi oyun kurucu daha fazla pas yapmış
http://i.imgur.com/ALHQD.jpg

Cengo
09.Temmuz.2012, 01:24
Defansif oynuyorsanız, baskı yiyorsanız, önde baskı kuramıyorsanız normal.

mustafagonul
09.Temmuz.2012, 01:31
tam tersi baskı kuruyorum topla oynama 70 lerde yukarda söylediğim gibi 800 küsür pas yapıyorum geneli orta saha ya da ilerisinde ama hep sol kanat anlamadım birtürlü

Addolorato
09.Temmuz.2012, 01:31
Defansif oynuyorsanız, baskı yiyorsanız, önde baskı kuramıyorsanız normal.

Adam Barcelona ile oynadığını söylüyor. Taktiği ellemeden çıksan bile kolay kolay baskı yemezsin Barcelona ile.

mustafagonul
09.Temmuz.2012, 01:40
şimdi hazır taktiklerden 4-5-1 i seçtim kendim hazırlamadım ondada hep sol kanattan gidiyo töbe töbe

Deus Dominus
09.Temmuz.2012, 04:34
Pas odağını "through the middle", topla daha çok buluşmasını istediğin oyuncuyu "playmaker", oyuncunun rolünü de ona uygun (deep-lying playmaker, advanced playmaker vb.) yaparsan, hatta serbest rol verirsen (olası markajdan kurtulması, boş alanlara hareketlenip top istemesi için), ileri çıkışlarını nadiren yaparsan (run from deep) sorunun bir nebze hallolur.
Beklerinin mentality'sini düşürüp, daha defansif oynatıp geride kalmalarını sağlayabilirsin. Bu durumda yine topla buluşma sayıları azalır.

mustafagonul
09.Temmuz.2012, 12:24
Pas odağını "through the middle", topla daha çok buluşmasını istediğin oyuncuyu "playmaker", oyuncunun rolünü de ona uygun (deep-lying playmaker, advanced playmaker vb.) yaparsan, hatta serbest rol verirsen (olası markajdan kurtulması, boş alanlara hareketlenip top istemesi için), ileri çıkışlarını nadiren yaparsan (run from deep) sorunun bir nebze hallolur.
Beklerinin mentality'sini düşürüp, daha defansif oynatıp geride kalmalarını sağlayabilirsin. Bu durumda yine topla buluşma sayıları azalır.

pas odağını öyle yapıyorum oyuncuyada oyun kurucu rolünü veriyorum ama serbest rol vermiyordum onu bir deneyim

Chivalry
09.Temmuz.2012, 12:30
Mesajı okuduğumdaç ok şaşırdım çünkü aynı sorun (?) bende de var tüm taktiklerimde en çok pas yapan oyuncu sol bekim oluyor :)

mustafagonul
09.Temmuz.2012, 13:13
yok arkadaş olmuyor çözemedim bir türlü hep sol kanat hep sol kanat ne var bu sol kanatta nannar hoca gelsede konuya bi çözüm söylese onun taktiğinde hep ortadan gitmiş bayernde

sarianet
09.Temmuz.2012, 14:09
bunun ne zararı var ki bu kadar da incelemeyin canım :D

mpaker66
09.Temmuz.2012, 14:10
önünde oynayan kim? Bu önemli. Mesela önndeki oyuncunun top ile koşması sık sık değilse bek ile paslaşıyor. Bende de tam tersi sol degil sağdaki. Dedeğm gbı öndeki oyuncunun ne yaptığı önemli.

leventb12
09.Temmuz.2012, 14:30
Acaba Miles Jacobsen solcu mu :D :D

Bu çok iyiydi :zuhaha

mustafagonul
09.Temmuz.2012, 14:31
önünde oynayan kim? Bu önemli. Mesela önndeki oyuncunun top ile koşması sık sık değilse bek ile paslaşıyor. Bende de tam tersi sol degil sağdaki. Dedeğm gbı öndeki oyuncunun ne yaptığı önemli.

dediğin gibi yaptım yok olmuyor her maç 100 ün üstünde pas yapıyor sol bek

mustafagonul
11.Temmuz.2012, 19:25
sorunu çözebilen yok mu

0xjasaitis
12.Temmuz.2012, 16:20
Oynadığın rakibin taktiği ile de alakalı olabilir.Oyun kurucun sürekli markaj altında kalıyorsa pas yapamaması normaldir.Bu durum da oyunu mecburen kanatlardan kurarsın bu da 2 bekinin pas yapmasını sağlar.Serbest rol vermek de mantıklı en azından markajdan kurtulabilir.

Hepsi olmazsa dizilişi değiştir 3-5-2 kökten çözüm :D

bySperman
12.Temmuz.2012, 16:21
Sizde sol bek kullanmayın :D
edit: daha önce yapılmış :D

Önder HOCA
12.Temmuz.2012, 16:24
Valla bende 2 gündür 3-6-1 deniyordum :)

Deus Dominus
12.Temmuz.2012, 16:41
Aklımda bir-iki şey var, bende bir deneyeyim bakalım :) Formasyonla iligili bir durum olabilir. Ayrıca target man- pass to feet 'de aklımdaki çözümlerden biri, bakalım işe yarayacak mı.

mustafagonul
13.Temmuz.2012, 10:35
Aklımda bir-iki şey var, bende bir deneyeyim bakalım :) Formasyonla iligili bir durum olabilir. Ayrıca target man- pass to feet 'de aklımdaki çözümlerden biri, bakalım işe yarayacak mı.

bizide bilgilendirirsen

mustafagonul
13.Temmuz.2012, 10:36
Oynadığın rakibin taktiği ile de alakalı olabilir.Oyun kurucun sürekli markaj altında kalıyorsa pas yapamaması normaldir.Bu durum da oyunu mecburen kanatlardan kurarsın bu da 2 bekinin pas yapmasını sağlar.Serbest rol vermek de mantıklı en azından markajdan kurtulabilir.

Hepsi olmazsa dizilişi değiştir 3-5-2 kökten çözüm :D

dediğin mantıklı tamamda niye sol bek niye sağ bek değil

Redrum
13.Temmuz.2012, 11:29
Oyunda taktiği oyunun kendi formasyonlarından seçersen 4-5-1 de AML ve ST attack, AMR support rolünde. Rakipler de 4-5-1lerde oyunun kendi formasyonlarını kullanıyorsa eğer, AML ve ST daha önde basacak, AMR biraz daha geride basan taraf olacak ki bu da bizim DL'mizi boşa çıkarır.
Tabii bu bir varsayım sadece.

doncarlo
13.Temmuz.2012, 15:12
Gemi biraz solamı çekiyor Kuna ? Kaleci topu kime dağıtıyor ?

eXcitinG
13.Temmuz.2012, 15:19
Oyunda ki en saçma oLayLardan birisidir bu. İsterseniz kaLeciniz topu ortada ki stopere dağıtsın, ya da ne biLeyim orta saha da ki DM oyuncusuna dağıtsın, her zaman soL bek nedense, benim anLam veremediğim bir şekiLde topLa çok oynuyor.

O yüzden FM de her kariyerimde soL bek oynatacağım pas yeteneğinin yüksek oLmasına bakarım. İyi bir soL bekin varsa kraLsın.

leave_992
14.Temmuz.2012, 03:54
Hep oyun kurarken bunu yapıyor arkadaşlar bu kaleciler,takım farketmiyor,eğer degaj dikmiyorsa kesinlikle topu sola atıyor,sağ kanatta yada ortada sanki adam yok,sizde bu şekilde mi?

alpi1925
14.Temmuz.2012, 04:21
Bunu dediğinden sonra bakayım dedim harbiden de öyle şansıma da sol kanatta 1.65 lik adamım var. 12.0.3 sürüm

Zafonte
14.Temmuz.2012, 22:17
stoperlerden sağdaki ball playing soldakine limited vermeyi dene bir de. şuan kullandığım taktik:

2stoper 1 sağ bek 1 wing bek 2 mc 1 amr 1 amc 2 sc gayet dengeli çıkıyorlar atağa

mustafagonul
15.Temmuz.2012, 14:01
stoperlerden sağdaki ball playing soldakine limited vermeyi dene bir de. şuan kullandığım taktik:

2stoper 1 sağ bek 1 wing bek 2 mc 1 amr 1 amc 2 sc gayet dengeli çıkıyorlar atağa

taktiğini bana gönderebilir misin

Trabzonspor
15.Temmuz.2012, 14:22
Aynen bu bende de oluyor.Sol bekimde hep başka takımlar tarafından göz hpsinde oluyor. :)

Zafonte
20.Temmuz.2012, 02:06
taktiğini bana gönderebilir misin

dostum geç kaldık biraz galiba ama eğer hala işine gelicekse sabah göndericem

vefacaglar
24.Temmuz.2012, 02:29
bende de hep aynısı oluyor... kendi yaptığım taktik hazır taktik falan hepsinde aynı sorun var.. hangi takım olursa olsun.. solda abidal oluyor ve abidel 70 pas yapıyor ama ortasahanın ortasındaki xavi 17 pas falan yapıyor.. sağ bek oyuncum ise 40 pas falan yapıyor...

mustafagonul
05.Ağustos.2012, 00:16
dostum geç kaldık biraz galiba ama eğer hala işine gelicekse sabah göndericem

hocam bu cevapta çok geç oldu ama gönderebilir misin :icon_wink:

Chivalry
05.Ağustos.2012, 01:51
İzlediğim bir kaç tam maçın ardından şu karar vardım, genelde kaleciler defanstan birine pas atacağı zaman, rakibin forveti DCL ve DCR yi riskli bölgeye soktuğu için kaleciye 2 alternatif kalıyor, ya sağ bek ya sol bek. Oyundaki kalecilerin çoğu sağ ayaklı olduğu için oyun moturu kaleciyi bir kaç açı sağ tarafa döndürüp ayak içiyle sağ beke pas attırmaktansa doğrudan ayak içiyle sol beke attırmayı tercih ediyor.

Kaleciye bireysel komutlardan topu oyuna sokma kısmında defender collect (savunmacıya ver) ve özel olarak da sağ bek oyuncumu seçmesine rağmen kaleci sol beki tercih ediyor. Yukarıda yaptığım açıklamadan dolayı olabileceğini düşünüyorum.

mustafagonul
11.Ağustos.2012, 16:05
İzlediğim bir kaç tam maçın ardından şu karar vardım, genelde kaleciler defanstan birine pas atacağı zaman, rakibin forveti DCL ve DCR yi riskli bölgeye soktuğu için kaleciye 2 alternatif kalıyor, ya sağ bek ya sol bek. Oyundaki kalecilerin çoğu sağ ayaklı olduğu için oyun moturu kaleciyi bir kaç açı sağ tarafa döndürüp ayak içiyle sağ beke pas attırmaktansa doğrudan ayak içiyle sol beke attırmayı tercih ediyor.

Kaleciye bireysel komutlardan topu oyuna sokma kısmında defender collect (savunmacıya ver) ve özel olarak da sağ bek oyuncumu seçmesine rağmen kaleci sol beki tercih ediyor. Yukarıda yaptığım açıklamadan dolayı olabileceğini düşünüyorum.

çözmeye çalıştınız mı hiç

Addolorato
11.Ağustos.2012, 23:38
O zaman çözüm sol ayaklı kaleci oluyor. İyi kaleciyi buldunda sol ayaklısı kaldı :D.

playeray
12.Ağustos.2012, 09:48
Benim son maçlarda sağ bek ve oyun kurucumun pasları bayağı artmaya başladı hiçbir şey yapmamama rağmen. Ama yine de bir sol bek değiller :D

mustafagonul
06.Eylül.2012, 13:23
şöyle birşey var oyun kurucunun geri gelip top alması gerekiyor bunu yapamadığım için kaleci sol ayaklı ise sağ bek sağ ayaklı ise sol bek çok pas yapıyor bu oyun kurucuya ya da defansif ortasahaya defanstan top aldırtmak lazım bunu nasıl yapabilirim

Dennis Bergkamp
07.Eylül.2012, 00:13
Hiç Real Madrid yada İspanya ile oynayan yok mu bir cevap versin Casillas sağ beke mi atıyor topu yoksa o da mı sola atıyor. :)

eXcitinG
07.Eylül.2012, 17:50
Hiç Real Madrid yada İspanya ile oynayan yok mu bir cevap versin Casillas sağ beke mi atıyor topu yoksa o da mı sola atıyor. :)

SoL bek`e veriyor. KaLecinin kuLLandığı ters ayak iLe aLakası varmıdır diye düşündün sanırım ama soL ayak kaLeciLer de topu soL bek`e veriyor.

GebzeLi1907
07.Eylül.2012, 18:21
SoL bek`e veriyor. KaLecinin kuLLandığı ters ayak iLe aLakası varmıdır diye düşündün sanırım ama soL ayak kaLeciLer de topu soL bek`e veriyor.

Bu böyleyse gerçekten mantıksız o zaman.

davidvilla
17.Eylül.2012, 16:55
abidal fazla gitmiyodur cizgiye boşta bekliyodur.Gelen topu da saga sola kısa oynuyodur hucuma cıkarmıyordur. Diger bekin muhtemelen alves geride durmayıp surekli cezasahasına yoneldiği için anca ara paslarıyla bulusur onu da defansif kısa bir pas vermek yerine öne oynar ya gol attırır ya kaptırır. Sen ne kadar oyuncuya talimat versen de adamı wing back yapsan da oyuncunun bir oyun karakteri var o değişmez. yani abidal cok fazla öne oynamaz. Genelde ya stoperine donuyodur ya da yakın ortasaha oyuncuna. Kısacası senin sol acıgını marke ediyodur herkes abidal de geride durdugu için boş kalıyordur. Hele bi de play simple passing game varsa adam da 1 milyon pas bile yapabilir.

Not: Barca gibi takımlarda oyun kurucu ya da target man kullanma. Onlar zayıf takımlarda oyunu bir oyuncunun üzerine kurmak için gereken taktikler.